Český jazyk

Moderovaná diskuze | Kategorie: Jazyky
Krysa (2018-09-24 15:48:43)arecuk (2018-09-24 15:40:43)shane (2018-09-24 11:09:59)Sten (2018-09-23 16:14:06)vlocka5555 (2018-09-23 08:46:25)Quick (2018-09-22 21:53:00)Filcka (2018-09-20 21:24:22)M.Povltavska (2018-09-20 11:42:51)Paia (2018-09-20 11:12:49)Zidane (2018-09-20 05:37:05)odler (2018-09-20 00:41:24)James.Eyre (2018-09-20 00:31:33)Micio (2018-09-17 13:44:38)simona.olga (2018-09-14 20:04:12)vlkovamarka (2018-09-11 16:12:16)vertatp (2018-09-03 14:10:45)Leraka (2018-07-23 09:01:22)kozibrada (2018-07-04 19:17:48)Jackie0004 (2018-05-09 21:45:00)fix.a (2018-04-29 20:29:19)kusurija (2018-04-29 20:10:22)Carbon.de.Castel-Jaloux (2018-04-22 20:55:57)ODYTOP (2018-04-11 20:47:04)
Český jazyk
Založeno: 20. 2. 2009 | Příspěvků: 5 415 | Členů: 34
Správci: odler (hlavní)

Fórum o českém jazyce a o všem, co se naší krásné mateřštiny týče.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Paia
    Paia, 18.9.18 08:14:34  

parádní elektrotechnická čeština!
    https://www.bejvavalo.cz/clanky.php?detail=75

• Krysa
      Krysa, 18.9.18 08:35:34  

Žárovka punčošková. :15: Je to nádherná čeština. Lučba, vidmo. :4:

• Zidane
        Zidane, 18.9.18 08:37:30  

Sice to občas připomíná čistonosoplenu, ale to proto, že už na to nejsme zvyklí :6:

• James.Eyre
      James.Eyre, 20.9.18 00:31:33  

Je to nezvyk, ale osvěží to zdejší fórum :-))

• Zidane
    Zidane, 9.9.18 01:24:48  

http://zidanecl.sweb.cz/firma_uchyl_a_spol.jpg

Typografie taky prasácká, ale to není to, zač by tady měli někoho zavřít, tohle ne :14: :14: :14:

• M.Povltavska
      M.Povltavska, 9.9.18 18:15:00  

Mno, měli by se naučit správně skloňovat zájmena, však to není tak těžké a vyvarovali by se trapností. Ale jinak souhlasím, na zavření to není.

• Krysa
      Krysa, 10.9.18 08:36:15  

Tak jestli to myslí vážně a nejedná se pouze o chybu, tak to na zavření je. :14:

• Zidane
        Zidane, 10.9.18 12:29:29  

Ono taky by to chtělo vědět, v jakém areálu to zrovna stojí - okna v přízemí by napovídala ledacos :1: :1: :1: I když to nebude to, v patře už jsou okna normál :1:

• Krysa
          Krysa, 12.9.18 11:17:36  

Je to finančák u Strossmayerova náměstí :15: :15:

• Micio
        Micio, 11.9.18 12:52:39  

:1: :1:

• James.Eyre
      James.Eyre, 11.9.18 23:28:03  

Kdyby měli zavírat za pravopis, seděla by minimálně polovina národa...:-)))) :14:

• M.Povltavska
        M.Povltavska, 12.9.18 09:26:05  

Já myslím, že mnohem více.

• James.Eyre
          James.Eyre, 13.9.18 00:22:41  

Proto tam mám to slůvko "minimálně" :-)))))

• Filcka
        Filcka, 12.9.18 10:09:44  

Kdyby i za čárky, tak sedím taky. Často na ně totiž vědomě kašlu, když mám dojem, že se bez nich neztrácí význam a s nimi by věta vypadala směšně.

• James.Eyre
          James.Eyre, 13.9.18 00:23:33  

Čárky jsou taky chyba, ale pořád to nebije do očí tolik jako špatný pravopis.

• Zidane
            Zidane, 13.9.18 08:46:06  

Asi tak. V čárkách občas i sám plavu, to nemám problém přiznat. Ale pravopisnou hrubku jsem, věřím, neudělal už pár let. Tady prostě píšu na první dobrou, netřeba "přemýšlet, jak se to píše", jak to někteří sekatelé chyb odůvodňují - že "nemají čas přemýšlet, jak se to píše"... copak nad tím se musí přemýšlet? :7: :7: :7:

• M.Povltavska
              M.Povltavska, 13.9.18 11:46:36  

Ale když nemají čas přemýšlet, jak se to píše, tak ať nepíší nebo si zaplatí korektora. Tedy, pěkná ostuda je, když na stránkách školy dělá ředitel chyby jak malý školák, když to sám neumí, proč se neporadí s češtinářkou?

• Zidane
                Zidane, 14.9.18 06:00:29  

Sice bych opět řekl, že o tom, jak se co píše, se přemýšlet nemá, to se má vědět na první dobrou, ale když tohle pomineme, máš pravdu - když nevím, zeptám se někoho, kdo to ví. Jak říkáš, ve škole je češtinářek víc než jedna, tak proč se nezeptá?

• Paia
              Paia, 14.9.18 09:49:18  

kdo má, jako my dva, hodně načteno (já byl na základce i na gymplu děsnej knihomol), tak si tu češtinu tak dobře osvojí, že pak při psaní nemusí přemejšlet a píše bez hrubek...
              v tý době bylo standardem, že v knihách se chyby nevyskytovaly
              dneska, když už by náhodou mlaďoši hodně četli, tak čtou na netu, kde to ani na zpravodajckejch webech zrovna bez chyb není (všude vyhodili korektory) a obávám se, že i knížky budou samej error...

(a můj hodně hovorovej styl psaní diskusí neberu jako chyby, uměl bych to samý napsat striktně spisovně, ale prostě by to vypadalo megablbě :1: :1: )

• M.Povltavska
                M.Povltavska, 14.9.18 12:48:31  

Ano, to je pravda, ono se to nejspíš tiskne narychlo a chyby jsou nejen pravopisné, ale i jinak, třeba jednou se někdo jmenuje, řekněme, Josef, pak najednou je to třeba Jan, po čase zase Josef. Tak nevím, je to chyba autora nebo to natiskli blbě?

• Zidane
                  Zidane, 14.9.18 13:29:15  

Tisknou, co mají zadáno, těžko by udělali takovouhle chybu. Tiskařskej šotek je třeba "Joesf" místo Josef, ale Jan místo Josef, to na šotka nesvedeš :1:

• Zidane
                Zidane, 14.9.18 13:29:55  

Jak říkáš ohledně stylu psaní - taky píšu "jak bych to řek", čili hovorově. Uměl bych to napsat spisovně, ale prostě radši píšu jak mi zobák narost :-)

• M.Povltavska
                  M.Povltavska, 14.9.18 13:32:13  

Taky nevím, proč mezi námi bychom se měli bavit spisovně, jen pěkně, jak nám zobáky narostly.

• Zidane
                    Zidane, 14.9.18 13:44:38  

Tak. Když píšu nějakou oficiální věc, píšu spisovně, ale když píšu nezávazně čili takový "pokec", nebudu mluvit jak ve škole o češtině :1:

• Filcka
                Filcka, 17.9.18 08:32:24  

Mně se líbí, jak lidem z Čech připadá spisovná čeština "megablbá", byla to jedna z výtek, co jsem dostal ke své povídce z loňska, že hlavní postava občas mluví jako dlaždič, ale má převážně spisovné koncovky. To je tak těžké pochopit, že na Ostravsku se takhle skutečně mluví?

• Krysa
                  Krysa, 17.9.18 08:47:42  

Spisovná čeština není vůbec megablbá, ale v kombinaci se sprostým slovem je to prostě legrační. A ano, vím, že se tak někde mluví. :15: :15:

• Zidane
                  Zidane, 17.9.18 09:03:14  

Ne že megablbá, ale jak tady se používá třeba "zelenej" nebo "pěknej", tak když to někdo řekne spisovně, prostě to tahá za uši, jak na to člověk není zvyklej :1:

A nejlepší jsou (hlavně) Moraváci, kteří s klidem řeknou "krásné nové vrata" a myslej si, jak mluvěj spisovně (protože "krásný nový vrata" je přece prasárna, musí se říkat krásné...)
                  A když jim člověk řekne, že to spisovně fakt není, ještě mu nadají, jestli jako mají říkat "krásný nový vrata", abych byl spokojenej... prostě ignorace plurálu středního rodu a myslej si, jak jsou spisovní.

Připomnělo mi to před lety ředitele Novy Železného, když obhajoval tvar "by jsme" tím, že "bysme" je přece nespisovné a má se říkat "by jsme" - ne, pane řediteli, nemá :1: :1: :1:

• Zidane
                    Zidane, 17.9.18 09:04:25  

A s tou spisovností vím, o čem mluvím. Cosi jako nevlastní bratranec (synovec tátovy třetí ženy či co to přesně Mirek byl) byl od Olomouce a mluvil fakt spisovně - "to je pěkné" a tak. No a mě to, byť vím, že to je správně, prostě tahalo za uši, jak na to nejsem zvyklej :1: :1: :1:

• arecuk
                    arecuk, 17.9.18 09:11:37  

Toho železnýho si pamatuju, obhajoval to tím, že používá „konzervativní pravopis“. Že takové tvary nikdy v historii neexistovaly, mu nějak ušlo.

• arecuk
                    arecuk, 17.9.18 09:13:25  

A ti Moraváci – to není snaha o spisovnost, pro ně jsou nové vrata totéž, co pro nás nový vrata.

• Zidane
                    Zidane, 17.9.18 09:43:09  

Kéž by. Nebo jsem potkal moulu, co si fakt myslel, že to je spisovně, protože když jsem mu řekl, že fakt není, bylo mi vynadáno do cajzlů, co neuměj uznat chybu :1: :1: :1:

• Paia
                    Paia, 17.9.18 10:18:23  

no do kelu...
                    takže za ten internetovej dvojslovnej mor místo obyčejnýho hovorovýho "bysme" může Ironman???

mít stroj času, jdu mu rozbít hubu...

• arecuk
                    arecuk, 17.9.18 18:06:04  

Nemůže, on je jen jeden z mnoha, kteří si to bůhvíproč myslí.

• Zidane
                    Zidane, 17.9.18 18:33:00  

Jak říká Paia, Železný za to nemůže, to by se rozšířilo i bez něj. Dost lidí si totiž myslí, jak je to spisovné - pamatují si, že za "bysme" dostávali pětky, tak si vydedukovali, že se správně má psát "by jsme" a že to není spisovné, ale tzv. hyperkorektní, to nevědí...

• Paia
                    Paia, 17.9.18 18:35:01  

já to myslel tak, že jestli to hlásal v tom jeho adín-ironman-šou, tak to masově rozšířil a tudíž za to může

• Zidane
                    Zidane, 17.9.18 18:41:53  

Hlásal. Diváci mu "by jsme" vytkli a on v tom svém pořadu vysvětloval, PROČ to používá. Si říkám, jestli neměl v televizi poradce přes češtinu nebo se jich neobtěžoval ptát, protože on všechno ví líp...

• James.Eyre
              James.Eyre, 14.9.18 23:38:45  

Ti, co v tom plavou, zřejmě musejí těžce přemýšlet, no...:-))))

• M.Povltavska
                M.Povltavska, 15.9.18 05:38:55  

Já myslím, že oni se s tím nepářou, prostě tam něco napíšou, někdy to vyjde, jindy ne, ale oni to prostě neřeší.

• Zidane
                  Zidane, 15.9.18 06:27:30  

Tak. A když jim to vytkneš, ještě ti vynadají, že "rozumíš, co jsem tím chtěl říct, tak neser s pravopisem, nejsme ve škole"... blbani.

• Paia
                    Paia, 15.9.18 07:42:38  

jojo, za ty hlášky, že nejsme ve škole, za ty bych dotyčný insultoval

(aneb podle hesla: blbce musíš mlátit, páč nic jinýho na ně nezabírá)

• M.Povltavska
                    M.Povltavska, 15.9.18 17:41:09  

To také na nějakém fótu mě jakási dámička dost atakovala, už ani nevím, kvůli čemu, prostě můj názor nebyl totožný s jejím. Její písemný projev děs a běs. Tak jsem jí napsala, že ty její trapné chyby hovoří samy. A ona mi odpověděla, že kdybych nebyla hloupá, tak bych musela poznat, že to nejsou žádné chyby, ale její styl. To mi vysvětluje, proč ci-ehm, romové se pořád ohánějí svou kulturou - nepracovat, krást, lhát, neposílat děti do školy apod. je jejich kultura, tak co my se jim do ní s..em?

• Zidane
                    Zidane, 15.9.18 17:57:37  

Houby její styl, nehodlá si přiznat chybu, tak to nazve "stylem" a ty jsi hloupá, že jsi to nepoznala, vidím do takovejch. Nepřiznat si chybu a když na ni někdo upozorní, najít si zástupný důvod, za který ho znectít, argumentum ad hominem.
                    Nehledě na to, že pokud má někdo "styl" psát s hrubkama, tak na to mám průpovídku:
                    "Psát s hrubkami je jako jít na rande ve starých hadrech. Trestné to není, ale vypadáš jak blbec" :4:

Byť kámoš třeba zásadně píše "by jsme" a "výkend", protože "bychom" a "víkend" se mu "nelíbí" a proto to tak psát nebude a že se to má ho nezajímá, on "ta paka z Ústavu" (jazyka českého) poslouchat nebude :1: :1: :1:

• M.Povltavska
                    M.Povltavska, 15.9.18 18:13:04  

Docela mě to pobavilo, jak ten tvůj kámoš "ta paka" poslouchat nebude. Já bych někdy také s chutí neposlechla, ale to bych byla jako ti dříve jmenovaní, já je prostě poslouchat musím. Také se mi třeba více líbilo slovo hydroxyd,když jsme se začali učit chemii, psalo se to tak, ale krátce na to se začalo psát hydroxid a mně se to nové nelíbilo, prostě jsem si ho tak nějak představovala po starém pravopisu. Moje babička zase psala osyka, oni se to tak učili a ač v pravopise nikdy netápala, na to, že měla jen obecnou školu, ho ovládala bravurně, tuto skutečnost prostě neakceptovala, i když jinak se všemu novému celkem přizpůsobila.

• Zidane
                    Zidane, 15.9.18 18:15:27  

Moje babička se zase divila slovu "prezident", byla zvyklá na "president". A chápu ji, ze změny na "kapitalizmus" se mi taky ježej vlasy, vždycky -ismus, zdůvodnění "v kapitalismu jsou kapitalisté, slyším S, píšu -ismus"... dnes asi máme kapitalizty :1:

• M.Povltavska
                    M.Povltavska, 15.9.18 18:17:48  

Tak ty -ismy se mohou psát pořád, ty -izmy jsou pro ty jednodušší, o jakých již byla zmínka. Já také píšu s, protože to s tím z mi příliš připomíná slovenštinu a já jsem v Čechách.

• Zidane
                    Zidane, 15.9.18 18:50:17  

Tak ono se může psát třeba i "president", "prezident" se doporučuje jako základní, "president" spíš v odborných publikacích a tak. To by spíš byl problém s tebou zmíněnou osykou nebo (jak taky vím od babičky) slovem "syrup" :6:

• James.Eyre
                  James.Eyre, 15.9.18 23:42:36  

Njn, bohužel...:-)) (teda hlavně bohužel pro ně, protože pak jsou akorát za blbce :-)))

• Paia
    Paia, 3.9.18 22:03:11  

tak lidi, ne abyste tu zlobili ten cca tejden (doufám, že jen tejden), co tu nebudu!

ráno mám nástup do špitálu, ve středu mě čeká odebrání narušený části tlustýho střeva (divertikulóza esovitý kličky, už jsem měl 2x zánět, takže preventivní resekce naplánovaná od června)

takže jsem dneska strávil skoro hodinu v koupelně a zbavoval se osrstění, no a při tý příležitosti jsem podle vzoru "holobrádek" stvořil další dvě slova:
    holobřišník a holoptáčník :1: :1: :1:

a vůbec se netěším, až to bude dorůstat... :9: :9: :9:

• Deimos
      Deimos, 4.9.18 00:38:30  

Tak jo, ať vše dobře dopadne.
      A zůstal jsi jen u jmenovaného, nebo jsi i holoprd?
      Já mám na nose drobný výstupek, tak mi doma občas s láskou říkají srstnatý nosorožec. :1:

• Paia
        Paia, 4.9.18 06:49:53  

díky...
        zůstal jsem jen u jmenovanýho, u výfuku to za a) snad není potřeba a za b) netroufám si tam šmejdit holítkem, když si tam nevidim :1: :1: :1:

za hodinu odcházím, mám to kousek...

• Krysa
          Krysa, 4.9.18 09:03:28  

To je v pohodě, oni si poradí. Akorát je potřeba nechat důstojnost doma. :1:

• Paia
            Paia, 14.9.18 09:40:38  

obecně jsem introvert (pokud teda zrovna nemám na sobě kytaru/baskytaru) a nesmělej tvor, ale byl jsem zvyklej chodit přes zimu mezi naháče do společný sauny, takže mi ani moc nevadilo, že mě hafo lidí vidělo nahatýho...
            spíš bylo horší to, že třeba ještě na JIP pár hodin po procitnutí jsem byl nemohoucí, hejbal jsem maximálně rukama...

• Krysa
      Krysa, 4.9.18 09:02:46  

Držím palce, pane Holopodvozku. :15:

• James.Eyre
      James.Eyre, 4.9.18 23:21:12  

Zdraví máme jenom jedno, tak se drž a ať to všechno dobře dopadne!

• Paia
      Paia, 14.9.18 09:35:15  

operace se zdařila, pacient nezemřel :1: :1: :1:

akorát mi trvalo, než jsem se konečně dostal na diskutníky, nebudu se tentokrát opakovat, napsal jsem to ve vtipech https://www.diskutnici.cz/forum/104-vtipy-forky-kamenaky-cerny-humor/