Počítačová poradna

Moderovaná diskuze | Kategorie: Počítače a elektro
Codex (2018-10-21 11:12:00)Sten (2018-10-21 10:37:28)ElenaJakub (2018-10-20 01:06:08)fialovypetr (2018-10-19 00:09:41)xkox (2018-10-18 15:46:37)777_kolemjdouci (2018-10-18 09:07:56)delfinsk (2018-10-17 23:16:26)Stanislav (2018-10-17 21:05:16)SandraSanchezova (2018-10-16 21:32:54)odler (2018-10-16 19:07:12)Paia (2018-10-16 10:33:54)F.Koudelka (2018-10-16 09:44:39)Yunnan (2018-10-16 06:33:34)Ondi (2018-10-16 05:02:07)od10k5 (2018-10-16 03:50:11)freekarol (2018-10-16 02:16:19)Jindra60 (2018-10-10 10:29:01)Borst (2018-10-08 18:47:05)Arabesque (2018-09-21 16:20:40)bikerrm (2018-09-17 11:34:03)vlkovamarka (2018-09-11 16:13:35)mirek (2018-09-07 17:10:09)Dupla (2018-09-02 21:26:20)
Počítačová poradna
Založeno: 16. 2. 2009 | Příspěvků: 7 775 | Členů: 43
Správci: Paia (hlavní), Jindra60, 777_kolemjdouci

Když se vám v počítači něco pokazí, nepáchejte hned samovraždu. Zkuste se zeptat na svůj problém.

--> Pokud se budete vyptávat, uveďte k tomu i typ hardwaru a používanej OS či další soft, kterýho se dotaz týká, lidi nejsou jasnovidci!

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• 777_kolemjdouci
    777_kolemjdouci, 15.10.18 15:57:33  

Včera jsem přišel o celý obsah externího disku 1,5 TB souborů je pryč. PC ho nepřečte a ukazuje jen velkou 0 místo obsahu.

• odler
      odler, 15.10.18 16:04:50  

Zkus Data Recovery Wizard Free. Mně to "zviditelnilo" mrtvý USB Flash Disc.

• Ondi
      Ondi, 15.10.18 16:23:50  

To je tragedie dnešní doby. Každej má nastřádáno TB veledůležitých dat a jistota že je neztratí neexistuje. Je to jen otázka času.

Také zálohuji na externí Disky, ale vždy s křečemi v břiše. Před mnoha lety jsem kdesi čet o nějakém, několika vrstveném, datovém úložišti vypalováním laserem do skleněného nosiče.

DVD mosiče jsou prý nespolehlivé a ještě mají zoufale bleší kapacitu. Zrovna nedávno jsem přemýšlel jestli mám ty ještě nevypálené CD a DVD vyhodit a nebo je ponechat dalším generacím na hraní.

• freekarol
        freekarol, 16.10.18 02:10:42  

A proto je tu zálohování, není problém, ten zmíněný externí disk, mít zálohovaný na dalším externím disku. Cenově a časově to vyjde mnohem výhodněji, než se pak snažit obnovit poškozená/smazaná data. Nemluvě o tom, že výsledek nikdy není 100%.

• Paia
      Paia, 15.10.18 17:08:13  

když mi před cca 20 dny s jedním 120GB diskem nepomohl iCare data recovery (placenej), tak zafungoval WISE data recovery (free)

já si ukládám zálohy a "zbytečnosti" na několik menších, dřív používanejch hdd, jak IDE tak i SATA, buď přes USB/SATA/PATA redukci nebo zapojený přímo v kompech, no a s tím 120GB IDE se stalo to, že byl v záložním kompu s woknama10 (ne jako systemovej), ale potřeboval jsem ho přes usb připojit k noťasu se sedmičkama, kterej jsem někomu opravoval, no a když jsem ho vrátil zpátky do těch desítek, tak hláška, že disk není inicializovanej, no a po tý inicializaci žádná partišna, prostě nic... tak jsem ho zapojil do primárního sedmičkovýho kompu, udělal obnovení dat (na jinej disk, naformátoval ten 120gb a zkopíroval data zpátky na něj, připojil do desítek, bylo to ok, vypnul desítky, no a za dva dny zapnul desítky a disk zase neinicializovanej... takže se to všechno opakovalo, jen s tím, že následnej formát po obnově jsem dělal pak v těch desítkách a data na něj vracel po síti, od tý doby z disku už nic nezmizelo...

a z toho plyne poučení, že nebudu přenášet záložní disky mezi kompama, pokud na jednom z nich budou ty strašný desítky!
      při přepojování disků mezi sedmičkovejma kompama se mi nikdy nic neztratilo ani nesmazalo!

• freekarol
      freekarol, 16.10.18 02:16:18  

Zkusil jsi ten disk připojit do jiného počítače? Třeba je disk v pořádku a chyba bude někde ve Windowsu. Pokud tuto možnost nemáš, zkus použít live Linux. Mě takhle Linux dokázal vidět soubory na flešce, přičemž Windows ne, ten flešku ani nemohl načíst, nějaká hláška, že jde o nepodporovaný formát raw.

• od10k5
    od10k5, 14.10.18 15:06:39  

Existuje nástavec na microSD? Když je někde zdířka špatně dostupná, tak že by se tam strčil konektor odpovídající microSD s kusem kabelu a na druhém konci to mělo schránku na microSD.

• Sten
      Sten, 14.10.18 18:40:26  

Existuje, jmenuje se to MicroSD extender

• od10k5
        od10k5, 14.10.18 19:17:46  

Dík.

• od10k5
    od10k5, 8.10.18 17:49:10  

Mám duální kameru v autě a rád bych někdy z ní stáhnul záznam do notbooku.
    cel-tec M6 dual
    V notbooku mám win 10 64bit

Podle návodu by to mělo jít a dle návodu sem propojil notbook přes USB do jedné i do druhé zdířky v kameře. V jedné nic a v druhé mi to hlásilo (já už teď nevím přesně co) nějaký problém se zařízením na konci USB a jako řešení nabízelo jen zkusit rozpojit a zase spojit, což sem udělal a hláška se jen opakovala. MicroSD vyjmout nejde, je špatně umístěná.

• Codex
    Codex, 21.9.18 20:42:42  

Ještě... dělá někdo s adobe CS6? Všímám si, že když oříznu fotografii a automatickým zmenšením snímku, nebo když jenom změním velikost fotorafie, tak se mi po zmenšení automaticky doostří

• Codex
    Codex, 21.9.18 19:09:09  

hádám že mi asi nikdo nepomůže, ale ať se snažím jak se snažím, nejde mi spustit virtuální disk zoo tycoon na win. 10. Zkusila jsem několik ehm typů, ale u všech mi to hází soubor nelze otevřít... Chtěla jsem zkusit stáhnout a spustit daemon tool, ale EJHLE win. 10 mi oznámil, že tento program mi nebude pracovat a anenechal mě ho ani nainstalovat. Mám clonedrive, který mi na přechozích windows vždy vše pěkně spustil :9: :9:

• Paia
    Paia, 16.9.18 22:42:47  

Netuší tady někdo, jak zařídit (Windows7 64bit), aby se po připojení foťáku kabelem do USB zobrazil ten dialog "Přehrát automaticky", ve kterým lze pak zvolit Import obrázků a videí?
    Prostě aby se to zeptalo co dělat, stejně jako se děje při připojení flashky, sdkarty, vložení dévédéčka, připojení harddisku přes usb redukci...

Dřív mi to fungovalo i pro ten foťák, ale od nějaký doby už něco přes rok ne a sere mě to... v tom ovládacím panelu "Výchozí programy" mám u všech dostupnejch položek včetně onoho foťáku "Zeptat se", prohlížel jsem kompletně i systémový politiky, nikde nic zakázanýho není, už si nevím rady...

a freekarole, jestli neznáš konkrétní řešící odpověď, radši se zdrž svejch komentářů mimo mísu

• Borst
      Borst, 18.9.18 23:27:31  

Nevím zda se jedná o to samé, ale to o čem píšeš znám.
      Windows 7 (64b Professional / legální)
      Fotoaparát Kodak
      Když připojím USB, vůbec nic se neděje, mohl bych čekat do nekonečna. Systém ho nevidí, ale stačí foťák zapnout a naběhne onen známý dialog pro volbu možností. Objektiv nevyjede jako při běžném zapnutí.
      To samé v distr. Linux Mint, pouze nemá zbytečné otázky a rovnou zobrazí dvě složky (interní paměť a obsah paměti na kartě).
      Domnívám se, že to není věc OS, ale nějaká změna v nastavení fotoaparátu, kdy v nezapnutém stavu není jeho výstup pro USB aktivní.

• Ondi
        Ondi, 19.9.18 02:11:25  

Mám to samé s Nikonem.

Přerušení USB komunikace nelze vyvolat z PC, ale vypnutím foťáku.

• Yunnan
        Yunnan, 19.9.18 11:29:57  

Přesně tak, u foťáku to vždycky tak fungovalo, ať už jsem měl Win 7, nebo nyní Linux Mint. Až po zapnutí foťáku (Canon), se aktivuje dialog pro stažení fotek. A objektiv také nevyjíždí (i když je foťák v režimu focení).

• Paia
          Paia, 20.9.18 11:24:23  

foťák v režimu focení s pc nepropojí VŮBEC

• Yunnan
            Yunnan, 20.9.18 21:26:24  

Jo pravda, musí být v režimu prohlížení, dlouho jsem ho nepřipojoval :1: .

• Paia
        Paia, 20.9.18 11:23:42  

jééé :8: :8: :8: :8:
        tak snad je logický, že VYPNUTEJ foťák se k PC nepřipojí, a má-li se připojit, tak zapnutej v režimu prohlížení, ne v režimu focení
        pak se ukáže mezi zařízeníma i v "Tento počítač", ale nevyběhne dialog výběru akcí - a je to něco podělanýho ve stávajícím systému (kterej nehodlám přeinstalovávat, chodí jinak dobře)
        naštěstí ve virtuálboxu připojení foťáku ten dialog vyvolá, takže už jsem si ve virtuálu vyexportoval všechno možný z registru, co se týče mýho A590IS i co se týče funkce autoplay, abych si to po zkontrolování a přizpůsobení řetězců čísel mohl naimportovat do reálnýho registru

• Borst
          Borst, 20.9.18 12:29:09  

Tak to máme každý zcela jinak, USB připojím k vypnutému Kodaku, stiskem On/Off se v PC zobrazí nabídka (Win), nebo načtou a zobrazí složky souborů (Lin). Nevyjede objektiv, nerozsvítí se displej, nejsou funkční ovl. prvky, pouze se aktivuje výstup.

• Paia
            Paia, 20.9.18 13:15:11  

záleží na výrobci, Canony se připojujou zaplý v režimu prohlížení (maj na to hardvérovej přepínač), s jeho zobrazením mezi zařízeníma v pc současně zhasne displej foťáku...

• Borst
              Borst, 20.9.18 21:13:55  

S foťákem Canon (SX600 HS) se vůbec nepřipojím.
              http://img24.cz/images/43093616179381543633.jpg
              Momentálně už sice mám a občas i používám Windows pouze pro jedinou aplikaci (NUUO iViewer), ale zase už nemám kabel, který jsem kdesi zašantročil. Ani to není problém, jenom trochu nepraktické s čtečkou SD karet.

• Borst
              Borst, 22.9.18 21:46:40  

Blbost (moje) žádný kabel jsem nezašantročil, nebyl součástí mého záložního (dárkového) foťáku Canon jelikož jeho hlavním rozhraním pro přenos obsahu paměti je WiFi, což jsem našel v odkazu, který dal níže Stanislav (v sekci Produkty).

• Stanislav
      Stanislav, 20.9.18 00:25:40  

Jaký máš nastaven protokol pro připojení k počítači? Pokud potřebuješ, aby se to chovalo jako flaška nebo pevný disk, tak nastav režim USB mass storage device - fotoaparát se pak bude chovat jako čtečka karet. Pokud tam máš nastaven režim MTP (media transfer protocol), tak se fotoaparát chová jako skener apod.

• Paia
        Paia, 20.9.18 11:27:42  

to si pleteš s telefonem, nebo nějakejma ultramoderníma foťákama

můj kompakt je 10 let starej model Canon PowerShot A590IS, ten žádný volby PTP/MTP nemá...

• Stanislav
          Stanislav, 21.9.18 01:49:26  

Jaký máš foťák jsi původně nepsal...

Tohle možná bude problém se spatným softwarem od Canonu - zkus si nainstalovat Canon ZoomBrowser EX 6.5.1 nebo novější a spouštět jej jako administrátor.

• Paia
            Paia, 21.9.18 07:13:24  

foťákem to rozhodně není
            mám ve virtualboxu dvoje sedmy, jedny x32 a druhý x64, prakticky čistý systémy, bez dalších programů, slouží k testování novejch verzí např. firefoxu a tak... no a v obou dvou virtuálních se po připojení foťáku ten dialog "Přehrát automaticky" s nabídkou importu fotek či otevření průzkumníkem normálně objevuje - jak už jsem psal včera, mám vyexportovaný všechny větve virtuálního registru, ve kterejch figuruje jak A590, tak 'autoplay', jen jsem to ještě neměl čas implementovat do reálně používanejch sedmiček, snad se k tomu o víkendu dostanu...

• Stanislav
              Stanislav, 21.9.18 20:42:38  

Snad to pomůže, ale problém by mohl být i v samotném Canon softwaru. Tím nemyslím firmware fotoaparátu ale software, který se instaluje do počítače, aby systém fotoaparát viděl. Myslím, že u Canonu vyvolání tohoto dialogu řídí jejích software a ten často není dokonalý. V takovém případě by import registrů nepomohl.

• Paia
                Paia, 22.9.18 08:44:50  

ty neumíš důkladně číst a vnímat co píšu?

tak ještě jednou
                1. dřív mi "autoplay" fungoval i na stávajícím systému, někdy před rokem až dvěma to přestalo, nevím po jaký akci
                2. s firmware foťáku nebylo nikdy nic děláno, leta letoucí mám beze změn na sdkartě náhradní obslužnej soft CHDK a fugovalo to i s ním
                3. pro win7 software od canonu k tomuhle kompaktu není, nepořebujou ho, byl jen pro xpčka, takže žádnej nainstalovanej nemám (na 64bitu jsem to ani nezkoušel, to jenom kdysi na 32bitu)
                4. v relativně čistejch systémech ve virtualboxu "autoplay" funguje

o bodu 3 jsem se dřív nezmínil, a to právě proto, že je to irelevantní, když takovej soft v kompu nebyl... kdyby byl, napsal bych to

• Adalbert
    Adalbert, 12.9.18 17:44:23  

Není tady nějaký odborník na wordpress? Našel jsem https://wordpress.org/plugins/navz-photo-gallery/ plugin pro wordpress, ale na stránce pluginu je taková nejasná informace, jak s tím pracovat. Nemá to ani dokumentaci. Píše se tam, jak to používat v bootstrapu akorát. Potřebuju prostě na stránce zobrazit galerii přidruženou ke stránce, avšak když jsem se zeptal autora, tak mi napsal, že když nerozumím té vágní dokumentaci, tak že se mám na to rovnou vykašlat. Jenomže to já nepotřebuju.

• odler
    odler, 10.9.18 22:24:57  

Hm, tak jsem povolil aktualizaci W-10, a hned se zpomalil počítač :10: Zamrzá i klávesnice...

• freekarol
      freekarol, 10.9.18 23:36:20  

Záleží, jak výkonný máš počítač, budto spouštěj aktualizace, když nepotřebuješ nic na počítači dělat a nebo stahovat aktualizace z MS katalogu. Tím i aktualizování Windows urychlíš, protože nemusíš čekat, až Windows najdou nové aktualizace.

• odler
        odler, 11.9.18 00:02:16  

Divné taky je, že už to asi dvě hodiny maže Windows.old.

• freekarol
          freekarol, 11.9.18 00:27:35  

To děláš přes Nástroj Vyčištění Disku? Ten je bohužel pomalý, dočasné soubory smaže rychle, ale smazání windows.old či nepotřebných aktualizací, trvá déle.

• odler
            odler, 11.9.18 00:51:53  

Aha, to bude tím.

• Paia
    Paia, 31.8.18 22:57:54  

dneska po aktualizaci klienta je nějak rozbitej Steam:

klient ze dne 30.8. vykazuje zvláštní nepříjemný chování, jednak je úplně prázdný okno "Novinky", který se normálně objevuje cca 1x-2x denně i třeba při 10 spuštění klienta za den, zaky se nenačítá žádnej obsah do integrovanýho internetovýho prohlížeče po kliku na něco v knihovně her

ale co je horší: pravidelně bliká kurzor myši, střídá dva stavy, normální šipku a šipku s čekacím kolečkem, a každou sekundu se uloží dva cca 840 kB soubory do cesty "%HOMEPATH%/AppData/Local/CEF/User Data/Crashpad/reports", evidentně nefunguje prohlížení webovýho obsahu a místo toho to ukládá ty reporty, než jsem na to přišel, zabraly si na disku několik giga...

napsal jsem to na jejich podporu...

• Paia
      Paia, 1.9.18 10:41:20  

hm, tu chybu Steamu nejdřív nevyřešilo ani restartování woken (podotýkam pro toho, kdo mě nezná, jsou to sedmičky! naposled před tím asi před tejdnem po opožděný aktualizaci woken, vždycky čekám na ohlasy)

ještě 29.8. ten Steam nezlobil, ale už několik dní mě zase zlobilo i nenačítání EPG TV programu do WinMediaCenter (jako už v minulosti poněkolikátý eror 404 na ikoně v trayi při pokusu stáhnout aktuální program)

na portálu seznamu byl ale odkaz na cnews, že prej v srpnovejch KB byly zase nějaký chyby (ve win7 nefunkční síť pro některý apky třetích stran), tak vydali opravu, no pustil jsem windowsupdate a byly tam ty 2 obvyklý prewiev roll-upy co jsou vždycky na konci měsíce a který normálně neinstaluju (proč to nazývaj prewiev nechápu, jestli jsou to opravy minulých), i tak jsem je dal, restartnul komp - a voalá! opět lze načítat EPG a nezlobí ani ten Steam...

https://www.cnews.cz/windows-aktualizace-kb4346783-kb4343893-kb4343889-kb4343891-kb4343894/

• Adalbert
    Adalbert, 6.8.18 10:59:18  

Zdravím vespolek! Jedná se o vyhledávání ve W7. Vyhledám na serveru složku, kliknu na ní a v řádku okna se mi NEzobrazí celá cesta, ale "Výsledky hledání v:". Abych zjistil, kde ta složka vlastně je, tak musím zase klikat dál pravým tlačítkem "Otevřít umístění složky", abych uviděl tu celou cestu. Zdržuje to a je to frustrující.

Dá se někde nastavit, aby při vyhledání a následném kliknutí na složku se zobrazovala celá cesta a ne "Výsledky hledání v:"?

Díky!

• Paia
      Paia, 6.8.18 12:02:22  

zrovna na to koukám:
      když si ty výsledky dáš do zobrazení typu "Obsah" (první ikonkou vpravo nahoře, jsou tam celkem 3), tak u některejch nalezenejch výsledků je cesta vypsaná, tím některý myslím třeba soubory *.odt, *.ods, ale už ne *.mp3, *.jpg, nevím, proč to tak je, možná záleží na vlastnostech indexace, jak kde co podrobně indexuje, což se teda týká lokálních disků, na serveru nevím...

hlavně ale není jasný, jak bys chtěl pro hafo nalezenejch položek dát cestu do toho adresního řádku...

• Adalbert
        Adalbert, 6.8.18 12:25:48  

Ano! V případě vícero výsledků vyhledávání máš pravdu. Jedná se mi ale jen o jednu konkrétní složku. Já bych to na indexaci neviděl. Když to rozkliknu, tak se jukni na tuhle hrůzu:

search-ms:displayname=Výsledky%20hledání%20v%3A%20složkaxxx&crumb=System.Generic.String%3Asnami&crumb=location:M%3A%5CServeri_1%5složkaxxx

• freekarol
      freekarol, 31.8.18 23:21:54  

Zkus tenhle program(je i ve verzi, která se neinstaluje): https://www.vojtechkral.cz/everything-nejlepsi-program-pro-vyhledavani-ve-windows/

Pro mě je tenhle prográmek mnohem lepší, než co nabízí Windows. MS by mohl rovnou nabízet jen holý Windows, když v mnoha případech, jsou programy mimo MS, daleko lepší...

• Stanislav
        Stanislav, 9.9.18 23:26:47  

A jak jsi s ním spokojený? Zkoušel jsem FileSearchEX - je dobrý, ale placený. Pokud by byl dobrý freeware, tak bych jej mohl mít na více počítačích bez omezení.

• freekarol
          freekarol, 9.9.18 23:48:15  

Používám ho dlouho a nemůžu si stěžovat. Už ani moc neotevírám správce souborů, stačí natukat pár písmen a požadovaný soubor se ukáže. Vadí mi na něm jen jedna věc, že neumí indexovat i obsah souborů. Na to ale zase používám DocFetcher.

• Stanislav
            Stanislav, 10.9.18 01:23:19  

Díky za reakci :) Asi jej zkusím. Neindexování obsahu souborů by mi nevadilo - tuto možnost nepoužívám a dokonce jí občas vypínám.

• freekarol
              freekarol, 10.9.18 11:14:49  

Ani nevím, jestli v Everything jde indexace vypnout, myslím, že ne. Na rozdíl od indexace Windows, která umí výrazně zpomalovat Windows, Everything to dělá bleskově a nevytěžuje výrazně Windows ani na pomalejších počítačích. Je i portable verze, takže se ani nemusí nic instalovat.

• Stanislav
                Stanislav, 11.9.18 23:56:05  

To by bylo dobré, protože mi na té indexaci právě nejvíce vadilo, že zpomaluje počítač, dočasně uzamyká přístup k souborům a počítač pak na pozadí pořád něco dělá.

• freekarol
                  freekarol, 12.9.18 00:13:29  

To byl právě důvod, proč jsem hledal alternativu a zatím si nemůžu stěžovat. MS má dost peněz a přesto to konkurence udělá kvalitněji. Tady je něco špatně...

• Prototype.alex.mercer
    Prototype.alex.mercer, 31.7.18 17:35:19  

Zdravim, mam nejak zpomaleny pocitac a ted, kdyz jsem ho zapnul z rezimu spanku, se tak silene zasekl "neustale pracoval, jako by neco nacital", ze jsem ho musel tvrde restartovat tlacitkem na bedne (neslo ani hybat s mysi). Po restartu, kdyz otevru spravce uloh, vidim https://www.imgup.cz/image/LirA Je to normalni, hlavne tech 41 procent pameti? Pokud ne, v cem by mohl byt problem? Jak to resit?

• freekarol
      freekarol, 31.7.18 20:47:04  

Así máš jen 4 GB RAM, že? Tak to bude na Chrome ted málo: https://www.zive.cz/clanky/pozor-chrome-nyni-spotrebuje-o-10-13--vice-ram-jinak-to-pry-ale-nejde/sc-3-a-194128/default.aspx

• Paia
      Paia, 31.7.18 21:10:07  

po restartu woken nejdřív nějakou dobu počkej (na mým starým se sedmičkama na klasickejch plotnovejch hdd to po restartu dělá 10 minut, z hibernace je to naštěstí bez čekání), až se zpracujou všechny služby, hledání aktualizací a spousta dalších brzd a teprv pak kontroluj obsazenost paměti, mě v tom porestartovním období 10 min vyleze nad 3 giga a pak, až dochroustá, spadne na 1,9-2,1 giga a to je už norma

FF mi běžně bere kolem 800-900MB, při nějakejch echt náročnejch webech a při 10-15 panelech navíc než obvyklejch 40-45, to vyleze i na 1,7-2,5 GB