Počítačová poradna

Moderovaná diskuze | Kategorie: Počítače a elektro
Stanislav (2017-12-16 00:28:11)mirek (2017-12-14 17:43:13)fialovypetr (2017-12-14 14:37:59)Arabesque (2017-12-13 16:53:57)SandraSanchezova (2017-12-11 18:12:54)777_kolemjdouci (2017-12-11 08:15:06)Codex (2017-12-10 22:13:16)Yunnan (2017-12-10 11:09:16)F.Koudelka (2017-12-10 06:59:05)freekarol (2017-12-10 02:10:28)odler (2017-12-10 00:05:06)Sten (2017-12-09 23:40:29)Paia (2017-12-09 23:27:59)Ondi (2017-12-09 22:51:11)xkox (2017-12-09 18:38:10)ElenaJakub (2017-12-09 17:07:56)Jindra60 (2017-12-02 20:42:52)padlolos (2017-11-22 14:15:53)V.Ivuska (2017-09-22 01:47:10)SantuS01 (2017-07-14 14:03:29)Lucy (2017-06-19 16:09:29)bikerrm (2017-04-25 10:24:44)Texio (2017-01-14 00:40:07)
Počítačová poradna
Založeno: 16. 2. 2009 | Příspěvků: 7 435 | Členů: 47
Správci: Paia (hlavní), Jindra60, 777_kolemjdouci

Když se vám v počítači něco pokazí, nepáchejte hned samovraždu. Zkuste se zeptat na svůj problém. Žádný problém není velký, a na každou věc existuje řešení.

PC je součásti všeho a všech - i Diskutníků...

http://pc.poradna.net/ - dobrý web na rady
http://poradna.zive.cz/ - zde se taky hodně řeší

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• odler
    odler, 9.12.17 20:50:48  

Nevěděl byste prosím někdo o jednoduchém, free programu pro technické kreslení "tužkou" po tabletu? Aby to umělo různě silné barevné čáry, základní tvary, sežralo to co nejméně paměti a výkonu procesoru a to je tak všechno :2: Zabývám se Stirlingovými motory, a už mě nebaví mít všude po bytě a po kapsách hromady papírů :1:

• Ondi
      Ondi, 9.12.17 22:01:18  

Mne stirlingovy motory fascinují také, teda podařilo se mi rozchodit jeden ale nebyla to žádná sláva. Hlavní válec 0,2 l plechovka. Teď ně zase už dva týdny svrbí dlaně na další pokus.

No a kreslím si to ve Visio, stolní PC a Monitor tehdá 21", včil 27" a každej " je potřebnej. :2:

• odler
        odler, 9.12.17 22:33:34  

A funguje i na dotykový displej? (Ve smyslu, že po něm budu čmárat nějakou kontaktní "tužkou".)

• Ondi
          Ondi, 9.12.17 22:51:11  

Nevím, ale obávám se, že je Visio moc velké na malou "mašinku".

Kdysi jsem pro děti zakoupil takovou kreslící desku (plato) i s kreslícím programem. Kreslilo se plastovou hůlkou, myslím že byla na kablíku řízena procesorem té desky. Ne tedy moderní dotykový displej, což značně znesnadňovalo práci.

Ale to bylo spíš pro uměleckou činnost, než pro technické kreslení.

Samozřejmě je tu ještě CAD, třebas je nějaký portovaný na malou mašinku s dotykovým displejem.

• odler
    odler, 8.12.17 10:24:11  

Dnes v noci jsem povolil aktualizace W-10:

- z plochy mi zmizela asi třetina oken,
    - vytvořilo mi to nový přihlašovací účet, takže v první chvíli jsem myslel, že jsem přišel o všechny fotky, videa a tak. Teprve kolega, který se v tom vyzná, to po delší práci dal do kupy...

• freekarol
      freekarol, 8.12.17 10:53:33  

A já použil všechny pokusy o upgrade a furt to háže nějakou chybu a jak se zdá, tak nikdo neví, proč. Takže mi zbývá už jen čistá instalace a na to ted prdím. Budu aktualizovat na vyšší verzi, až skončí podpora od MS, což je někdy v březnu a když to nepůjde, tak holt přejdu na Linux. Kvůli MS, se fakt vztekat nehodlám. :1:

Mimochodem, když se vytvoří záloha Windows, pak následná aktualizace, která způsobuje problémy, nevadí, prostě zapneš zálohovací program, dáš obnovit, skočíš si na cigáro či kafe a až se vrátíš, vše je v původním stavu, kdy vše fungovalo.

• Prototype.alex.mercer
    Prototype.alex.mercer, 22.11.17 16:29:19  

Nevite nekdo, jake jsou poplatky pri prevodu 0,1 BTC? Z toho, co jsem nasel netu, chytrejsi nejsem.

• Sten
      Sten, 22.11.17 17:13:57  

Poplatky jsou nezávislé na převáděné částce, ale určují, jak rychle to bude. Tady jsou aktuální částky a očekávané zpoždění:
      https://bitcoinfees.earn.com

Ceny jsou per byte (jednotky bitcoinu lze volit), záleží na peněžence, co se tam zadává. Pokud výše poplatku, tak většina transakcí má 226 bajtů.

• Prototype.alex.mercer
        Prototype.alex.mercer, 22.11.17 19:53:24  

Dik. Chapu to tak, ze bych mel mit moznost zvolit, kolik zaplatim a podle toho urychlit nebo zpomalit platbu. Zkousel nekdo v posledni dobe nezaplatit nic, nebo treba jen naproste minimum, rekneme korunu? Uskutecni se takovy prevod?

• Sten
          Sten, 23.11.17 06:45:51  

Můžeš to zkusit :2: Ale tipuji, že se do blockchainu nedostane. Cokoliv, u čeho je odhadované zpoždění nad 12 hodin (momentálně 7000 satoshi ~ 12 Kč za transakci), většinou neprojde.

Transakce automaticky vyprší po 72 hodinách, případně lze zvýšit poplatek pomocí Child-Pays-for-Parent (poplatek v tom případě bude dvojnásobný, protože budeš platit za dvě transakce) nebo Replace-by-Fee (fakticky double spend, původní transakce to ale musí povolit a peněženka umět).

• odler
    odler, 30.10.17 20:15:32  

Mám prosbu: když zapnu PC a otevřu Facebook, tak ten nějakou chvíli šlape hladce, ale po pár minutách začne "tuhnout", rolování stránky, psaní znaků i další základní funkce mají hroznou prodlevu. Nevěděl byste někdo, čím to je...? Když tak díky.

• freekarol
      freekarol, 30.10.17 20:27:32  

Mne se občas stává, že se nenačtou všechny příspěvky na zdi, jen to načítá, popřípadě chybí obrázky. Za nějakou dobu to zase naskočí, takže chyba FB.

• Paia
        Paia, 30.10.17 22:58:40  

och, jakýchto roztodivných radovánek jsem ušetřen, když na tom atlasu hub vůbec nejsem :6: :6: :6:

• freekarol
          freekarol, 31.10.17 00:31:51  

Žádná služba není dokonalá.

• Paia
            Paia, 31.10.17 08:49:57  

já nemám ani ty ostatní s ním provázaný :1: :6: :14:

• freekarol
              freekarol, 31.10.17 13:22:57  

Diskutnici či Google jsou taky služby... Ono používat například Google či Facebook k přihlášení do jiné služby, je vcelku riziko. Copak se asi stane, když FB/Google někomu zablokuje účet? K připojeným službám se člověk už pak asi nepřipojí. Ti, kteří mají panickou fobii se sledování, ti se tomu taky vyhnou.

• Paia
                Paia, 31.10.17 17:37:10  

gůgl účet mám jen pro přihlášení do gůgl věcí a do androida, nevidím důvody přihlašovat se pomocí něj někde úplně jinde mimo gůgroid...
                ale na druhou stranu mě děsně serou weby, co mají diskusi pod článkama jen a pouze přes FB, neumožňujou vytvořit si klasickej login a heslo, tudíž bráněj diskutování neovcím, co si dovolujou bejt bez FB

nebo soutěž v kůláckým pořadu Applikace - platný odpovědi pro slosování berou jen od těch, kdo jsou současně i fanoušky na FB, takže další smolík, nemůžu soutěžit...

není taková omezovací praxe nějak nelegální či dokonce trestná?

• freekarol
                  freekarol, 31.10.17 20:32:17  

Proč by to mělo být trestné? Mají právo si rozhodnout, jakým způsobem se někdo na jejich weby přihlásí.

Jinak argument pro to, proč se do diskusí dá dostat pod FB účtem, je ten, že to má snižovat počet lidí, jejichž cílem není diskutovat, ale hádat se a provokovat.

• Paia
                    Paia, 1.11.17 13:17:51  

já měl nelegálností/trestností na mysli tu "soutěž jen pro vyvolený" místo "pro všechny"

jinak jak ty pro mě nepřístupný diskuse pročítám, tak si lidi servítky neberou, nadávaj a provokujou dost a dost, takže o regulaci tu vůbec nejde...

• Paia
        Paia, 31.10.17 17:39:08  

hele, prej tam bude hůř
        http://pavljuk.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=631321

ještě, že se tím fakt nemusím zabejvat...

• freekarol
          freekarol, 31.10.17 20:39:34  

Autor je nějak mimo, ta funkce je dostupná pro každého a ne že se testuje jen na Slovensku a dalších 4 zemí. Kdepak na to přišel? Jinak má pravdu. Ale mne to nijak netrápí, hlavní zed či jak to česky je, je mi fuk, mám vytvořené listy a v nich FB nefiltruje, co bych rád viděl. Ve své podstatě ani FB nijak nepotřebuji, lidi, dokážu kontaktovat jinak a RSS je lepší, než FB posty. I když se FB ted snaží být i něco jako RSS.

• Arabesque
        Arabesque, 1.11.17 19:53:40  

Já na fb nějak moc nechodím, jen když si vzpomenu na nějakého spolužáka, no a v týdnu jsem tam šel a bylo to nějaký divný, no smazal jsem na fb coockies, a jelo to jak nikdy. Snad to někomu pomůže.

• freekarol
          freekarol, 1.11.17 23:41:50  

Cookies a nebo cache prohlížeče. To v některých případech, může pomoci.

• freekarol
      freekarol, 1.11.17 11:29:07  

Jestli máš FB jako hlavní komunikační nástroj, asi by si to měl přehodnotit, nejenže FB rozhoduje, co uvidíš na zdi, ale ted už bude i rozhodovat, jaké oznámení, uvidíš:

https://www.zive.cz/bleskovky/facebook-potlaci-logicke-zobrazovani-upozorneni-sam-rozhodne-co-je-pro-vas-dulezite/sc-4-a-190273/default.aspx

• odler
        odler, 1.11.17 12:27:39  

To dělá i Google:

https://www.youtube.com/watch?v=g0ffI2aNKCQ

Když zadáš klíčové slovo třeba "prezidentský kandidát" ze svého PC a totéž z PC někoho jiného, obdržíš jiné spektrum výsledků - podle toho, jaké stránky byly z toho či onoho PC navštíveny předtím...

• Paia
      Paia, 1.11.17 23:19:06  

jeden pán to hezky sepsal, tak ze zdroje https://kamas.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=631723 vyjímám poslední dva odstavce:

Nesčetněkrát jsem se ptal lidí v mém okolí, proč ho mají. Nejčastější odpovědí je, protože ho mají všichni. Když budu v nemocnici, kde všichni budou mít lepru, rád se budu lišit. Druhá odpověď bývá, mám tam kamarády a našel jsem i kamarády z dětství, ze školy, ty kteří jsou v cizině apod. Když jsem se zeptal kolik těch přátel na Facebooku mají, je to tak 200 a více. Asi jsem divný, nemám ani 50 přátel . Když jich má někdo 200, jak často se setkávají? Pokud mi chybí někdo z dětství, jsem schopen sehnat kontakt bez toho, abych musel přidat dalších 199 přátel. Můj snad jediný kontakt s Facebookem byl, když jsme v práci řešili nějakou reklamní kampaň a pán z reklamky ukazoval, jak to funguje na jeho profilu. Měl tam během dopoledne asi 50 příspěvků, fotek apod. Zeptal jsem se, jak najde třeba po týdnu to, co tam bylo důležité mezi ostatním balastem. Odpověděl mi otázkou "po týdnu? Na Facebook chodíte třeba 50 x denně". Pro mě to znamenalo 50 x 5-10 minut denně. Kdy má potom člověk čas na těch 200 přátel naživo? Nebo na Gospel či DJ Boba, na cestu 6-ti válcem pro radost nebo na návštěvu kostela?

Pochopil jsem posléze. Přece nejde o to vidět na vlastní oči a udělat si vlastní názor. Mark Zuckerberg to vyřeší za nás. Najdu tam všechny odpovědi. Třeba i na to, koho volit a jestli se mám skvěle. A já blázen už od tří let dělám to co chci já a snažím se neubližovat u toho jiným.

• freekarol
        freekarol, 1.11.17 23:50:12  

Tak já byl na FB, kdy o něm většina Čechů, neměla ani tušení. Ti se ještě pohybovali na lide.cz či libimseti(nějak tak).

Newsfeed je právě postavený tak, aby tam člověk chodil co nejčasteji, aby mu něco neuniklo. Na stejném principu je postavený Twitter. Mne tohle nevyhovuje, chci to jako je to u emailu či RSS, kde nemusím být třeba týden a snadno poznám, co, kdo a kdy poslal, nemluvě o tom, že si to můžu uspořádat, pro pozdější čtení. FB sice přidal funkci, kdy se dá příspěvek uložit na později, ale pořád to není nic moc.

Ale holt, firmy už se taky přestěhovali na FB, kontaktovat např. takové UPC, je často rychlejší přes FB než telefon...

• Paia
          Paia, 2.11.17 08:57:06  

když mi ale 1x-2x ročně nejde net, tak se na upc dostanu jedině vytočením jejich čísla a 10-15 minutovým čekáním na operátora, jiný cesty není...

• freekarol
            freekarol, 2.11.17 11:36:50  

Tak lidi mají dneska i internet v mobilu. Nevím, jak to mají ted s telefony(nějak se mi problémy s UPC vyhýbají), ale kdysi byl problém se dovolat člověku a ne automatu a když už zvedl člověk, tak to nezvedl technik, takže pokec o ničem. A také maji linku zpoplatněnou, to může někoho odradit. FB či Skype mají zadarmo.

Prostě je ted standardem, že firmy mají své vlastní stránky a zároven jsou i na FB a nebo mají jen FB stránky. To se sotva jen tak změní.

• Paia
              Paia, 2.11.17 11:54:21  

IVM funguje jen 300MB/30dní po dobití kreditu, pak to nově místo dřívějšího zpomalení úplně vypnou, na datovej balík v tu chvíli už není kredit a i kdyby byl, stejně bych upcčko po netu neměl jak kontaktovat jinak než na linku, naštěstí maj obyčejný pražský číslo, ne duhovou 840xxxxxx, emailem to prakticky nejde, jen formulářem na webu, ke kterýmu jsem se kdysi na mobilu ani neprokousal, byl jsem rád za stránku s přehledem výpadků

teď vlastně od srpna ani nemám vůbec telefon, nicméně oprášil jsem 8 let starej dongl huawei, dal do něj sim, nainstaloval ne app z něj (byl od O2 a já mám Mobil.cz), ale obecnej Mobile Partner a můžu aspoň operovat se SMS a dokonce i volat přes počítač, ale o týhle vifikundaci ví jen jeden člověk z kapely, pro ostatní prostě "nemám telefon", dokud na něj nenašetřím...

• Adalbert
    Adalbert, 27.10.17 14:00:32  

Mám problém s php + mysql vyhledáváním. Je tu někdo kdo by mi poradil? Pak zašlu přesně o co se jedná

• freekarol
    freekarol, 26.10.17 15:45:25  

Šíří se nový ransomware Bad Rabbit, maskuje se jako update Flashe. https://goo.gl/Q1nHiY

• odler
      odler, 26.10.17 17:07:31  

Pššš...! Nekaž mi kšefty! :1:

• freekarol
        freekarol, 26.10.17 20:14:55  

Asi cílíš na negramoty. Dneska by už měl snad každý vědět, že se programy stahují jen z oficiálních stránek. To je podobné, jako když v telefonu, webové stránky hlásí, že je mobil zavirovaný a at si stáhnou tenhle antivirový program. :15:

• Arabesque
      Arabesque, 26.10.17 18:41:11  

Jo, jo vím, četl jsem to na Slovenských stránkách.

• freekarol
    freekarol, 25.10.17 12:25:27  

"Skript Coinhive, který těží Monero a je asi nejznámější, se totiž našel také v doplňcích internetového prohlížeče Google Chrome. Konkrétně šlo o doplněk "Short URL (goo.gl)”. Ten začala rozpoznávat některá bezpečnostní řešení uživatelů a upozornila na něco nekalého. Doplněk se skriptem se každých deset sekund připojoval na stránku coin-hive.com a stahoval soubor cryptonight.wasm. Doplněk si zatím nainstalovalo okolo 15 tisíc uživatelů. Pak na něj byl Google upozorněn a z oficiálního obchodu s doplňky byl odstraněn. "

Tak ted vím, proč mi tento doplněk vytěžoval Vivaldi. Okamžitě sem ho zakázal a ted ho i odinstaluji, když je jasné, že je v něm něco, co nechci. :)

https://www.svethardware.cz/tajne-skripty-pro-tezbu-kryptomen-uz-i-v-doplncich-chromu/45383

• freekarol
    freekarol, 17.10.17 00:52:02  

Zná někdo způsob, jak bloknout upgrade na Fall Creators Update, v Home verzi? Zatím sem našel jen zapnout funkci "připojení účtované podle objemu dat" Kdysi to šlo udělat i v registru, to už ale asi funkční není.

• odler
    odler, 16.10.17 22:37:11  

Neměl byste někdo prosím tip na takovou tu digitální lupu, co si s ní můžu zvětšit obrázek na monitoru? Když tak dík :2: (Je to na Windows XP.)

• Stanislav
      Stanislav, 17.10.17 00:32:44  

Windows XP má takový program přímo vestavěný pod názvem Lupa a lze jej najít v možnostech usnadnění. Podrobný popis např. zde https://technet.idnes.cz/windows-xp-i-pro-nase-babicky-a-dedecky-dhi-/software.aspx?c=A031004_5234459_software

• Ondi
        Ondi, 17.10.17 00:39:32  

Používám už leta jeden takový (reflecta digimicroscope), ale na trhu asi už nebude. Dokonce jsem si k němu zbastloval stojan. Praktická záležitost, zoom 20 ... 230, regulovatelné osvětlení a v té ceně kolem 80€ jsou integrované i drobné mouchy.

• Stanislav
          Stanislav, 17.10.17 00:43:01  

Aha, tak já to s tím obrázkem pochopil tak, že potřebuje lupu na obrazovce jako program :1:

• Ondi
            Ondi, 17.10.17 00:55:16  

Třebas máš pravdu ty. Jsou zrakově postižení, pro které je snažší číst daný text v "jedné řádce" a to pořádně zvětšený.

• freekarol
              freekarol, 17.10.17 11:04:21  

Windows umí text i číst a funguje to vcelku dobře, na to, že je to zadarmo.

• odler
            odler, 17.10.17 11:58:38  

Přesně tu potřebuji :1:

• Ondi
          Ondi, 17.10.17 01:06:42  

Zelená mšice jako příklad:
          http://www.yoom.cz/img/17101701042293.html

To první jsem blbě zavěsil, omlouvám se, mělo to být Odlerovi. :2:

• odler
          odler, 17.10.17 09:39:23  

Ne, myslel jsem virtuální lupu zvětšující text na monitoru :1:

• freekarol
            freekarol, 17.10.17 11:03:13  

Lupu má přece Windows v sobě, ne?

• odler
              odler, 17.10.17 11:59:35  

Ale ta to zobrazuje v horním řádku. Já bych potřeboval takovou tu, která umožňuje "jezdit" po ploše. (Mám rozsáhlý vývojový diagram v Excelu a potřeboval bych zvětšovat jeho jednotlivá políčka, aby bylo zároveň vidět jejich umístění vzhledem k celku.)

• 777_kolemjdouci
                777_kolemjdouci, 21.10.17 13:42:28  

Šipkou na okno co chceš zvětšit. Stisknout shift a pootočit kolečkem myši. Zvětšení textu.

• odler
                  odler, 21.10.17 14:12:21  

Nefunguje.

• Ondi
                    Ondi, 21.10.17 14:36:05  

Myslíš tohle?
                    http://www.yoom.cz/img/17102114352346.html

• 777_kolemjdouci
                    777_kolemjdouci, 21.10.17 14:41:53  

Ano, myslím tohle.

• Ondi
                    Ondi, 21.10.17 14:52:52  

Odler píše, že si chce v EXCELU prohlížet políčka, ale v kontextu s původním zobrazením. Ta lupa je hranatá, velikost lupy a zvětšení se dá pochopitelně nastavit a s lupou se dá jezdit po obrazovce. Na rozdíl od volby zoom, která přepočítá zobrazené na jiný počet pixlů, lupa pouze zvětší existující pixly a zvětšené místo je více fragmentované, ne tedy "čitelnější". Dále, ta lupa (app) překrývá původní místo na obrazovce.

Možná, že má tahle lupa smysl při prezentaci něčeho publiku na promítačce - náhražka za ukazovátko.