Počítačová poradna

Moderovaná diskuze | Kategorie: Počítače a elektro
freekarol (2017-05-24 00:05:40)Paia (2017-05-23 21:17:14)Ondi (2017-05-23 15:34:50)fialovypetr (2017-05-23 13:48:00)F.Koudelka (2017-05-23 12:00:35)Yunnan (2017-05-23 10:54:35)777_kolemjdouci (2017-05-23 10:09:59)Sten (2017-05-23 09:34:34)odler (2017-05-23 09:20:27)Codex (2017-05-23 07:17:47)Jindra60 (2017-05-23 07:11:00)Stanislav (2017-05-23 00:32:18)SandraSanchezova (2017-05-22 19:24:35)Arabesque (2017-05-21 13:44:51)ElenaJakub (2017-05-19 23:58:39)padlolos (2017-05-14 20:19:57)mirek (2017-04-29 19:01:03)Lucy (2017-04-26 22:10:21)bikerrm (2017-04-25 10:24:44)xkox (2017-02-26 12:19:36)Texio (2017-01-14 00:40:07)V.Ivuska (2016-12-29 11:35:43)bublina (2016-10-08 11:04:56)
Počítačová poradna
Založeno: 16. 2. 2009 | Příspěvků: 7 014 | Členů: 47
Správci: Paia (hlavní), Jindra60, 777_kolemjdouci

Když se vám v počítači něco pokazí, nepáchejte hned samovraždu. Zkuste se zeptat na svůj problém. Žádný problém není velký, a na každou věc existuje řešení.

PC je součásti všeho a všech - i Diskutníků...

http://pc.poradna.net/ - dobrý web na rady
http://poradna.zive.cz/ - zde se taky hodně řeší

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Paia
    Paia, 23.5.17 21:17:13  

dneska jsem zjistil (po včerejším upgrade Firefoxu 64bit na verzi 53.0.3, jedu na systému Windows 7 64bit), že se nemůžu dostat na dolní konec personifikovaný hlavní stránky www.seznam.cz (po přihlášení), neboť boxík "Další zajímavé články z českého internetu", který mimochodem kdovíproč nejde nijak vypnout jako ostatní boxíky, náhle při rolování stránky donekonečna načítá další a další a další názvy, fotky a perexy článků, chybí tam totiž to červený tlačítko "načíst další" a furt to jen sbírá nový a nový nadpisy...
    děje se tak jen ve Firefoxu, zkusil jsem i dočasně vypnout AdBlock+ a ani to nepomohlo, v prohlížeči Chrome tahle situace nenastala, ale ten nepoužívám jako hlavní...

tento text jsem před chvílí dal do fóra technický podpory seznamu, tak kdyžtak poinformuju o případnejch reakcích

• freekarol
      freekarol, 24.5.17 00:05:39  

Pokud vím, tak Firefox 64bit, stále není úplně vyladěný a i s doplnky jsou problémy.

• Jindra60
    Jindra60, 23.5.17 07:05:49  

http://1url.cz/8tjj7
    Tušíte někdo oč se jedná? TV nadšenec jsem nikdy nebyl ale tohle jde úplně mimo mě.

• freekarol
    freekarol, 18.5.17 21:11:11  

Útok přes google chrome-zakažte automatické stahování:
    https://goo.gl/ZuYB3z

• odler
    odler, 17.5.17 17:01:18  

Nedali byste mi prosím tip, jak velký musí být flashdisk, abych z něj mohl udělat recovery-disk? Stačí pro Windows 10. Programy si mohu stáhnout a data mám jinde. Když tak dík.

• freekarol
      freekarol, 17.5.17 21:55:50  

Windows by ti měl nahlásit, jak velký flash disk bude potřeba. Obykle se udává min 8GB.

• odler
        odler, 18.5.17 08:47:23  

Ď. :4:

• Codex
    Codex, 17.5.17 08:42:31  

a mám po pc... můžu se jít zabít

• fialovypetr
      fialovypetr, 17.5.17 10:58:37  

....udělej to, určitě ti to pomůže !!! :4:

• freekarol
      freekarol, 17.5.17 11:03:47  

Nemáš náhodou tak notebook?

• Codex
        Codex, 17.5.17 11:17:19  

právě, že úplně nový noťas. A přímo nad ním mi v ruce buchla plechovka... Libovka, je utopenej

• Ondi
          Ondi, 17.5.17 12:10:14  

Ber to jako Hanzlík ze Slavnosti sněženek : chybami se člověk učí.

Příště budeš vědět, že manipulace s tekutinami nad elektronikou jsou rizikové a že první co musíš udělat je okamžitě vyndat akumulátor a celé to ponořit do destilované vody. Následně okamžitě rozebrat, opakovaně proplachovat, vysušit a sestavit.

Já to teda nezkoušel, ale čet jsem, že to radili šikulové nešťastníkům při pádu jejich telefonů a foťáků do moře.

• freekarol
            freekarol, 17.5.17 12:48:33  

Ještě je tu oblíbená(nesmyslná)rada s rýží. :15:

• Ondi
              Ondi, 17.5.17 13:34:49  

Tak moc bych to nezatracoval.
              Kráčí-li o minimální pokropení jinak neškodnou vodou (funkce přístroje zachována), tak se nabízí umístění přístroje třeba přes noc do velmi suché atmosféry. No a tu jde "vyrobit" něčím hydrofilním v uzavřeném prostoru (plastovém vaku, ve sklenici od okurek...). Ovšem ne kuchyňskou solí, ta uvolňuje chlor a ten napadne vše kovové.
              Existují takové pytlíky na vysoušení vzduchu, jsou přibaleny v plastovém obalu k přístrojům. No a ta rýže, vysušena v troubě, by mohla posloužit jako improvizace. Ovšem rýži jsem nezkoušel a doufám, že to zkoušet nebudu muset. :2:

• freekarol
                freekarol, 17.5.17 15:28:24  

Jenže takovéhle věci jsou nad možnosti běžného uživatele. Proto je rychlejší a snadnější, to nechat udělat někoho, kdo to už umí.

• Sten
                Sten, 18.5.17 02:47:36  

To v těch pytlících se jmenuje silikagel. Koupit se to dá po kilech (cca 200 Kč/kg), ale IMO úplně stačí nechat ten notebook pár dní (pokud není rozebraný) vyschnout při pokojové teplotě. Voda se odpaří samovolně.

• Ondi
              Ondi, 17.5.17 13:37:56  

Ještě bych dodal, že spousta uživatelů podceňuje kondenzaci vlhkosti ve vymrzlém přístroji po přenesení do vlhkého teplého vzduchu.

• Jindra60
            Jindra60, 17.5.17 15:38:02  

Jasně, toho bych se nebál, čistá destilka je nevodič. Principiálně tedy jde o reálnou možnost. Ale chce to mít zkušenosti s rozborkou a sborkou noťasu.

Proplachování? Raději opakovaně utopit a pořádně nechat vykapat, ale monitor, nebyl-li zasažen, bych držel nad vodou.
            Vysušení v rozebraném stavu běžným domácím ventilátorem nepříliš teplým vzduchem, nešel bych pod pět hodin, v rámci možností klidně 24 hodin.
            Dát to po tomhle vysušení do mrazáku - leda v kompletně rozebraném stavu, jinak zbytková vlhkost v nepřístupných místech zkondenzuje a není šance jí dostat ven. V případě tohoto řešení následný ohřev na pokojovou teplotu provést v zabaleném stavu (PE sáček apod), jinak si to nasaje vlhkost ze vzduchu.
            Rýže - proč ne. Ale hygroskopická je i třeba sůl. Musela by být hodně jemná a položena na husté tkanině, zavřít do pytle a ochlazovat tu sůl (nebo tu rýži).

• ElenaJakub
              ElenaJakub, 19.5.17 00:47:18  

ale děla oxidaci... a ta zabijí techniku

• Jindra60
                Jindra60, 22.5.17 18:24:49  

Nezdá se mi to. Dáš rovnici? Většina kontaktů je stříbřena nebo zlacená. Měď taky zrovna rychle nereaguje. Al chladiče jsou úplně o ničem. Mechanické disky jsou hermeticky uzavřené. Nechápu co by mohlo zoxidovat.

• Sten
                  Sten, 22.5.17 20:05:39  

Roztok soli je velmi silný elektrolyt, výrazně urychluje galvanickou oxidaci např. mědi, cínu či hliníku a rozežírá obaly kondenzátorů. S výjimkou nejnovějších disků plněných héliem nejsou disky hermeticky uzavřené, mají díru pro vyrovnávání tlaku s mikronovým filtrem, který sůl může ucpat nebo rozežrat.

• Jindra60
                    Jindra60, 23.5.17 07:11:00  

Fajn, s tím nelze, než souhlasit. Proto jsem ale psal, že musí být oddělená a ochlazována. Musím vlhkost tahat do soli, nikoli naopak. Je to jen o rosném bodě.

• Sten
            Sten, 18.5.17 02:22:29  

Okamžitě odpojit od napájení a vyndat baterii je asi to nejdůležitější. Destilka není potřeba, stejně se smísením s tou limonádou stane vodivá, stačí jakákoliv voda, hlavně co nejdřív a co nejvíc, aby to tu limonádu rozředilo. Potom rozebrat, vysušit (někdo doporučuje rýži nebo siliku, ale IMO stačí nechat uschnout na stole; sůl není vhodná, může to rozežrat), vyčistit lihem, případně trochu omastit WDčkem na hadříku, aby to nezačalo korodovat.

• freekarol
          freekarol, 17.5.17 12:47:51  

Pořád by měl jít zachránit. Odnesl bych ho do servisu, je to lepší, než se ho snažit zachránit podomácku, obzvlášt, když si to nikdy nedělala. Je lepší hrát na jistotu, než experimentovat. Experiment totiž nemusí vyjít.

• Codex
            Codex, 17.5.17 15:24:16  

Kdyz tady mě vsechny servisy poslaly do háje a lenovo nedělá zálohu systému

• freekarol
              freekarol, 17.5.17 15:30:54  

Proč by tě posílali do háje. Za peníze to udělá kdokoliv, včetně záchrany dat z disku. Pokud máš desítky, tak ty se dají normálně stáhnout ze stránek Microsoftu. Jinak zálohování je na tobě, Windows má zálohovací nástroj přímo v sobě, komu nestačí, může si bezproblémů stáhnout jiný a ten používat.

• Codex
                Codex, 17.5.17 15:41:05  

Já jsem it poleno, ale jak mi stáhnou zálohy, když mi pc nejde zapnout?

• Paia
                  Paia, 17.5.17 16:17:25  

asi připojením disku někde jinde, to je zcela běžná věc

• Jindra60
              Jindra60, 17.5.17 15:41:18  

SSD disk?

• ElenaJakub
          ElenaJakub, 19.5.17 00:46:06  

a byla to aspoň plechovka s pivem???

• Codex
      Codex, 17.5.17 17:25:03  

hele... a máte představu cca kolik taková záchrana by teoreticky mohla stát?
      Jakože... jesltim i prásknou 30 tisíc, tak to nedám :1:

• Sten
      Sten, 18.5.17 02:12:04  

I když do něj něco nateklo, disk (a data na něm) bude v pořádku. Stačí vyndat, očistit lihem, pokud je znečištěný, a dát do USB rámečku.

Co se týče toho zbytku, bude to chtít rozebrat a vyčistit lihem. V lepším případě to bude stačit, v horším bude potřeba něco vyměnit. Typicky to odnese klávesnice (výměna levná), RAM (trochu dražší) či deska (to už je dost drahé).

• Codex
        Codex, 18.5.17 16:54:00  

no.. tak je to deska... Lenovo IdeaPad 700 17... to čekám že jenom ta deska bude stát 15 tisíc

• Sten
          Sten, 19.5.17 00:49:06  

Na eBayi cca 8 až 12 tisíc, záleží na přesném modelu desky

• Codex
            Codex, 19.5.17 06:56:42  

No super... Budu muset prodat ledvinu

• SandraSanchezova
    SandraSanchezova, 16.5.17 21:11:53  

Zdravím, mám dotaz, možná úplně blbej, ale prosím o pomoc, tak se nezlobte, jde o to, že mojí máti se zaviroval počítač, je jí 73 let a těžko se na dálku komunikuje, prostě má účet na Facebooku a koupila si v sobotu novej pc a údajně se nemůže dostat do svýho Face účtu. Tak jsem to zkoušela na starým mobilu se tam přihlásit a š,lo to normálně, jen jsem si pak všimla, že adresa je https//www.m.facebook.com a zalekla jsem se, co to je. Prosím , co to je? Nějaký šmíčko? Díky.

• Sten
      Sten, 16.5.17 23:13:09  

m.facebook.com je mobilní verze Facebooku

• Paia
    Paia, 15.5.17 11:03:06  

tohle už mi delší dobu pije krev:

nepodařilo se mi zatím zjistit (vyhledávám jen v češtině, někteří už to o mě vědí), jak tomuhle prohlížeči určit, kolik místa na disku má obsadit dočasnejma souborama...

pro IE to jde přes ovládací panel ve woknech, pro FF v jeho možnostech, tak tam je to snadný

ale ten šílenej CH to nikde nemá, složka v %user%/appdata/local... u mě v kompu má půl giga, přitom by stačilo max 1/8 giga jako mám u FF

o mě vlastně ani tak nejde, já mám CH jen jako sekundární prohlížeč pro hry ve flashi, co mi na 64bit FF už nechoděj (a CH mám přitom taky 64bit!), ale o jednoho kolegu se starým noťasem, kterej se potýká s nedostatkem místa na systémovým disku a jeho složka cache CH měla před tejdnem 3 giga, když jsem mu jí vymazával

on to s kompem moc neumí, neorientuje se dobře ve cestách ke složkám při ukládání, takže mu tam pravidelně chodím "dělat pořádek", protože má 1 věc uloženou třeba i na 5 různejch místech, u něj by tedy setsakra pomohlo prohlížečovou cache omezit...

jo a ještě jedna věc mě na CH sere: klávesová zkratka Ctrl+Enter v adresním řádku furt vkládá .com a ne .cz, jako to automaticky dělá FF, a taky nevím, kde mu to změnit (ve FF se to dělá v about:config)

• freekarol
      freekarol, 15.5.17 13:38:54  

Nenašel sem, jak v Chromu změnit, ctrl+enter, Vivaldi to ale umí. Vyzkoušeno.

Omezení velikosti cache, nejde ve Chromu, musí se to udělat jinak:
      https://goo.gl/i0TdKa

• Paia
        Paia, 15.5.17 19:05:17  

dík čéče, ta úprava zástupce funguje

• freekarol
          freekarol, 15.5.17 20:47:17  

Rádo se stalo. :14:

• freekarol
    freekarol, 14.5.17 11:49:37  

Globální útok ransomware. Útok využíval díry ve Windows(takže žádné klikání na emailové přílohy, nebylo nutné. MS dokonce vydal aktualizaci i pro XP, a to už je co říct, vzhledem k tomu, že podpora pro XP už je nějakou dobu ukončena.

https://www.viry.cz/masivni-ofenziva-ransomwaru-wanacrypt0r/

• padlolos
      padlolos, 14.5.17 20:16:06  

V nemocnicích kvuli tomu byly zastavený i důležitý operace - to nemaji zabezpečení pro podobný případy? Co budou dělat v případě války? Jeden hacker zneschopní celý NATO, který je na počítačích závislý? :1: :1:

• freekarol
        freekarol, 14.5.17 20:23:15  

Nevím, jak to přesně probíhalo, ale pokud šlo o díru Windows, tak tady asi sotva něco pomůže. Jedině obnovit počítač ze zálohy. A on to nebyl hacker, hacker je někdo, kdo se nabourá do něčího počítače, kdežto tady šlo o zašifrování počítačů.

• Sten
          Sten, 14.5.17 22:58:48  

Šlo by to řešit několika způsoby:
          - nepoužívat Windows
          - nemít sdílení dokumentů přístupné z internetu
          - nasadit nějaký IDS

• freekarol
            freekarol, 15.5.17 10:29:31  

Ano, dá se přejít na konkurenčí OS, jenže na něm se ne všechno dá spustit a i tak, by to bylo jen odložení problému. Protože, útočníci by se pak více zaměřili na Linux či OSX a byli by jsme tam, kdem jsme byli, když jsme používali Windows.

Běžní uživatelé, nemají, nastavené, sdílení souborů, ani neví, že něco takového existuje.

Software, který monitoruje změny v počítači a zablokuje či oznámí něco podezřelého, by mohlo být řešení, stejně jako používání sandboxu. Jenomže to je nad schopnosti běžného uživatele. Ti nejsou schopni ani pravidelně zálohovat... Ve firmách, by to samozřejmě mělo padat na hlavu, administrátorovi.

• Sten
              Sten, 15.5.17 12:15:59  

Linux je na největších serverových farmách světa a na všech mobilech s Androidem, takže zájem do něj proniknout tu určitě je a občas se to omezeně někomu povede. Akorát to není tak jednoduché, protože na něm služby běží stylem „až když je potřeba“, ne jako ve Windows „co kdyby byla potřeba“, takže objevenou díru lze zneužít třeba jen na 5 % počítačů s Linuxem, kde to někdo zapnul, ne 95 %, kde to nikdo nevypnul. Navíc naprostá většina služeb neběží jako root (ve Windows SYSTEM) a kam může, bývá omezeno bezpečnostními moduly, takže když takovou službu napadnete, stejně se z ní nedostanete na data jiných služeb, pokud to někdo explicitně nepovolí. Je to uživatelsky méně příjemné, ale o hodně bezpečnější.

Ten červ se šíří přes díru ve sdílení dokumentů, takže pokud není zapnuté, nemůže se šířit.

Tady šlo o útoky na nemocnice, tak snad to nezabezpečují samotní doktoři.

• freekarol
                freekarol, 15.5.17 13:14:02  

To právě u Linuxu považuji za skvělé, když si člověk nainstaluje Linux, tak se vytvoří účet, který ale není administrátorský. Ve Windows se vytvoří administrátorský účet, tohle by MS mohl už konečně změnit. Další věci je, pokud si dobře pamatuju, tak hodně věcí v Linuxu běží v Sandboxu, další dobrá ochrana. MS tohle dělá s univerzálními aplikacemi. No a další úroven bezpečnosti je to, co si popsal, kdy ve výchozím nastavení jsou zapnuté jen nutné služby, Windows má zapnuté i ty, kteří lidi nepoužívají. Ty služby se sice dají vypnout, jenže ty služby můžou být propojené se službami, které už člověk potřebuje a pak nahánět, kterou službu má člověk zapnout, aby mu něco fungovalo správně, je velký žrout času.

Osobně se mi Linux líbí. Mne vyhovuje Linux Mint, ten sem mohl používat hned, žádné složité hledání nebo dokonce hledání na internetu. Je škoda, že na deskopech má tak mízerné procento uživatelů, díky tomu na Linux kašlou vývojáři, kteří se radši zaměří na Windows. Podobně jsou na tom telefony s Windows, protože má malé zastoupení, tak vývojáři dávají přednost androidu a iphonu. Mobilní Windows je snad vždy až jako poslední.