Uzdravování a udržování zdraví - zkušenosti

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
Dopaminka (2019-02-18 22:16:39)delfinsk (2019-02-18 22:12:41)jednatakova (2019-02-18 20:52:41)od10k5 (2019-02-16 17:50:21)Badyanka (2019-02-08 18:16:57)ala31 (2019-01-26 15:23:49)Zdebra (2019-01-13 12:25:23)
Založeno: 4. 1. 2019 | Příspěvků: 114 | Členů: 7
Správci: delfinsk (hlavní)

Věnujme se moudrosti předků i dnešním poznatkům. Bez osočování a hádek o všeobecné správnosti či nesprávnosti.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• jednatakova
    jednatakova, 17.2.19 15:21:11  

Jak bojujete s nadměrnou únavou?

• Dopaminka
      Dopaminka, 17.2.19 20:02:41  

Zrovna teď tím procházím, prostě spím.
      Celé dva dny jsem prospala, a zítra mám dovolenou, takže si odpoledne taky zdřímnu.
      Nedá se říct, že by to pomáhalo problém vyřešit, ale každopádně to pomáhá aspoň přežít.

• delfinsk
      delfinsk, 17.2.19 21:15:27  

S únavou jsem nikdy nebojoval , i když se také uvažovalo o únavovém sy. Sledoval jsem, po čem jsem jak unaven a ty více zatěžující jsem se snažil řešit jinak, aby to nebylo tak namáhavé. Prostě v pohodě žít a víc se věnovat jiným drobným zdravotním problémkům, kde bylo řešení snáz odhalitelné. Někdy únava trošku ustoupila, a když to bylo víckrát…

• jednatakova
        jednatakova, 18.2.19 09:40:36  

díky za odpovědi

• jednatakova
          jednatakova, 18.2.19 09:44:31  

jinak spát chodím také,ale přeci jenom prospat den mi nepřijde jako dobré řešení,potřebuju nějak fungovat,mám psa,tak ho musím venčit,musím dělat domácí práce a tak podobně a ne pořád ležet v posteli...

• Dopaminka
            Dopaminka, 18.2.19 10:56:19  

To rozhodně není řešení, prospat den, dva tři...
            Je to jen symptom.
            Ale jsou dny, kdy celkem nic jiného dělat nemusím (jen domácí práce, zbytek deleguji na osazenstvo bytu), a tak se pořádně vyspím.
            Posledně mě to drželo 6 týdnů. To bylo hodně nepříjemné. Chodila jsem normálně do práce, fungovala, ale doma jsem odpadla a krom základní hygieny a úklidu jen spala.

Dokážu to oddálit, odložit, ale jen třeba o pár hodin, dní. Pak to na mě stejně padne. Klidně v autobuse cestou domů. Jednou jsem usnula při čekání na Poště.

Prošla jsem sériemi vyšetření, jsem zdravá.

• delfinsk
            delfinsk, 18.2.19 12:19:59  

Musím, musím… Jedna kolegyně na tato slova citovala svoji babičku: „nic nemusím, jen ráno jít na záchod, aby mne přes den nebolelo břicho“. Když máš zlomenou nohu a fixaci od kyčle dolů, taky nemůžeš… Ale můžeš, slyšel jsem na to pojmenování – užitečně se válím. S chutí to provozuju. Ležím v posteli, občas se trošku (hodně nenápadně) protáhnu a mám odcvičeno. Souběžně s tímto vysilujícím sportem si jen tak v klídku promítám, co vše chci udělat, jak to nejlépe udělat a tím zmáknu připravit si dokonalý postup přípravy i vlastní konání. Pak tedy to flákání není zbytečně promrhaný čas, ale užitečná příprava.

• jednatakova
              jednatakova, 18.2.19 16:15:12  

ale já opravdu musím,většinu času bývám doma sama,takže se starám o domácnost,psa,nákupy a tak podobně....nemůžu nechat psa trpět proto,že jsem unavená a nechat ležet všechno ladem :5:

• Dopaminka
                Dopaminka, 18.2.19 16:47:21  

Jasně, ale když to nejde, tak to nejde.
                Ono to "nejde" může mít celkem velký rozptyl.

Jako matka taky musíš vstávat v noci k dítěti. Ale když jsi opravdu fyzicky neschopná vstát, tak prostě nevstaneš. To je jednoduché.

Na to je dobré mít toho pejska, nebo tu práci, ty tahouny, co nás tahají z postele. Ale když OPRAVDU nebudem moci, tak prostě nepomůže nic a nevstanem.

• delfinsk
                  delfinsk, 18.2.19 22:00:44  

„To je jednoduché.“ (Krásný odrazový můstek, pro který mám tři možnosti.) Dejme tomu tě chytnou záda, bolestí si nemůžeš z lehu ani sednout a vstát je v nedohlednu, jsi sama doma a dítě pláče, že má hlad nebo pejsek chce vyvenčit. Mobil se vybil, sousedi jeli k moři.
                  Pokud musíš, přes kruté bolesti se snažíš vstát, bolestí omdlíš, tak se to stále opakuje, dítě zemře hlady a pes praskne.
                  Pokud musíš, třeba to nakonec přes kruté bolesti zvládneš vstát, s hrstí prášků a se slzami v očích to tak nějak zvládneš, ale další vstávání je horší a časem už nemusí vyjít.
                  Dítě dítě hlady okamžitě neumře, ani pes nepraskne. Prostě nemusím HNED vstávat. Ležím a pomalu v klídku zkouším a hele. Objevím, že pomalé otáčení na pravý bok je nebolestivé. Zkusím leh na boku. Trošku to píchlo, ale už je to dobrý. Zkusím se otáčet víc a levou nohu spouštět na zem AU. Tak stop, chvilku klid a už to zase trošku jde. Z polokleku se dá, nedá ? Dá pomalililičku vstát, a já už umím používat ruce na jištění. S oporou o zeď nakrmím dítě, nebo najdu nějakou hůl a pejsek zase bude veselej. Jestli to tvalo 5 minut nebo 5 hodin není vůbec směrodatné!!! A příští vstávání je rychlejší. A zase. Nemusíš to hned správně pochopit. Nemusíš to hned zkoušet. Nemusíš teď hned se nad tím zamýšlet. Prostě nic nemusíš. Ale neznamená to, že nic nesmíš. To je jednoduché.

• jednatakova
    jednatakova, 17.2.19 12:56:27  

https://www.flowee.cz/clovek/5553-je-psychosomatika-funkcni-leci-bez-prasku-a-zevnitr?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Co si myslíte o psychosomatice vy?Já si myslím,že hodně nemocí je psychosomatických,na druhou stranu mi někdy připadá,že když si lékaři neví rady,svedou nemoc na stres a tím se zbaví zodpovědnosti.

• Dopaminka
      Dopaminka, 17.2.19 20:00:32  

Tak když to není v těle, je to v hlavě.
      To tak bývá.
      A zodpovědnost bych lékařům nepřisuzovala, měli bychom být zodpovědní za své zdraví my sami.

• delfinsk
      delfinsk, 17.2.19 20:43:35  

Odpověď na první dotaz.
      Když dva dělají totéž, není to totéž. Na každém šprochu pravdy trochu. Vše souvisí se vším. Ale celé další (dle mého) je zase pes jitrničku sežral. Již velice dávno pan Čapek na dotaz proč není komunistou (když stále se snaží pomáhat lidem) vysvětlil, že nejde o pomoc, nýbrž o moc. Hned na začátku stojí: „Úkolem psychosomatiky je léčit zdroj, ne příznaky. Léčit zevnitř“. Zase ta barikáda, zase to dělení a boj. Takto to vidím pouze jako další „specializaci“, která se snaží zviditelnit a oddělit od ostatních a vytváří pro zvýšení publicity další barikádu. Prostě skrytá populistická reklama.

• delfinsk
      delfinsk, 17.2.19 20:44:56  

Odpověď na druhý dotaz.
      Pokud by se tím jen zbavil zodpovědnosti, bylo by to zanedbatelné. Horší je, že tím zablokuje nejen další řádné vyšetřování, ale jde i o zásah do života pacientů. K absolutní dokonalosti to dotáhl stále nezavřený (za jiné prohřešky) MUDr. který (nebyl psychiatr)na základě vulgárního dopisu poznal, že ta osoba je duševně nemocná a snad i nebezpečná a podal návrh na zbavení svéprávnosti. Zachránila ho televizní reportáž, MUDr. návrh stáhnul ale (pokud je mi známo) dál se nic nedělo Ten pán se velice slušným dopisem chtěl dovědět víc podrobností o skonu svého otce v nemocnici.

• jednatakova
        jednatakova, 18.2.19 09:43:29  

děkuji za odpovědi,s tou zodpovědností,podle mě i lékař je zodpovědný za zdraví pacienta,ne jen pacient sám

jinak souhlasím s tím,co píšeš ty,delfinsku,že často je psychosomatika o reklamě,o tom případu toho člověka zbaveného svéprávnosti slyším poprvé,zajímavé,díky

• delfinsk
          delfinsk, 18.2.19 12:36:29  

Každý bez rozdílu má svoji zodpovědnost za udílené informace či rady i za své konání. V právním státě všeobecně platí, že neznalost zákona neomlouvá, ale v těch zákonech se leckdy neshodnou ani právníci. Proto ještě taky ctím: " neznalost hříchu nečiní". Ale pozor! Nestavím tato modra do protipólů - žádnou barikádu a boj.

• jednatakova
    jednatakova, 16.2.19 18:40:57  

https://technika.denikplus.cz/veda-technika/1250-zazracny-africky-strom-se-muze-stat-lekem-na-rakovinu-jeho-mocne-ucinky-studuji-vedci.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

To by byl boom

• delfinsk
      delfinsk, 17.2.19 21:21:26  

Obávám se že ne. Už to tady bylo, ale z Jižní Ameriky. I kdyby to záchrana třeba mohla být, hromadné využívání je zneužívání a to nikdy není dobré.

• jednatakova
    jednatakova, 16.2.19 09:48:24  

Co si myslíte o detoxikační kůře při nadváze či obezitě?Myslíte,že je účinná?Nějaké zkušenosti,postřehy??
    Užívám léky a upozorňuji,že i v době "detoxu" bych je užívala také,protože prostě musím:/.

• Dopaminka
      Dopaminka, 16.2.19 10:57:07  

Na čem se ten detox zakládá?
      Jsou to čaje? bylinky? Půst? Klystýry? Speciální složení stravy?

• jednatakova
        jednatakova, 16.2.19 11:00:00  

myslím spešl stravu...akorát mám takový problém,přecházím na zdravější stravu a moje tělo ji nepřijímá,nesnesu například ovesné vločky,jsem pak nafouklá celý den jako pátrací balon

• Dopaminka
          Dopaminka, 16.2.19 11:31:16  

Já myslím, že spíše, než obecná doporučení je dobré poslouchat své tělo.
          Co dušená zelenina? Kysané syrové zelí? To je v tomto období přirozená strava a může čistit dobře.
          Vločky jsou obilniny, plné lepku, ty moc nečistí.

Když tak přimíchat do jogurtu Psyllium, to projde bez vstřebání.
          A hodně čisté vody. Máš ráda vodu?

V zimním období jsem se naučila pít obyčejnou horkou vodu. (Kdosi to přitáhl z ájurvédy) A při pití si úplně představuji, jak ta horká voda na sebe po cestě nabaluje nánosy, a vyplavuje je ven (taková vizualizace není podmínkou, jen mě to napadlo jednou, a dělá mi to dobře).

• jednatakova
            jednatakova, 16.2.19 12:17:24  

mám ráda vodu,třeba s mátou a citronem...vizualizaci máš zajímavou,nevím,jestli bych pila teplou vodu,studenou v pohodě :4:

• jednatakova
    jednatakova, 15.2.19 09:51:21  

https://www.reflex.cz/clanek/historie/93010/svet-bez-ockovani-takhle-to-vypadalo-pred-vynalezenim-vakciny-proti-obrne.html

A pak se najdou matky,které nechtějí očkovat. :8:

• delfinsk
      delfinsk, 15.2.19 15:12:37  

S tím článkem plně nesouhlasím (bulvár). Je tam pravdivá informace, ale zcela zkreslená jednostranně provokujícími hororovými postřehy ovlivňujícími myšlení čtenáře. Proto se ani ke komentáři nemohu postavit bez výhrad. Ale ani se nebudu stavět na druhou stranu barikády, abych křičel, že očkovat nikdy! Znalost a možnost očkování je veliký přínos, ale…
      Věnuji se raději moudrosti předků: Na každém šprochu pravdy trochu. Hlavně bych neházel všechny matky odmítající očkování do jednoho pytle. Ty jsou zařaditelné mezi fanatiky. Fanatičky se najdou na obou stranách této barikády a s nimi je marné debatovat - hrách na stěnu házeti.
      Nakonec i samotné očkování má své klady a zápory. Aby to nebylo tak jednoduché, tak je ještě třeba zmínit, že poznatky se liší, hodnotí-li se to z pohledu jedinců, nebo celku. Dále je třeba mít na paměti, že „stádový reflex“ a davová hysterie dokáže vyvolat své. (To je patrné na většině diskusí, kde se to dnes vulgarizmy a napadáním jen hemží.) Abych to udělal ještě složitější, je tu justice, která dostává příkazy od zástupců lidu, zástupci lidu se volí podle …
      Prostě k rozumnému posouzení je třeba mít širší znalosti protichůdných poznatků z více specializovaných oborů. Tomu jsem nakloněn a děkuji za příspěvek.
      Nerad používám zprofanované výrazy, ale zákaz vstupu neočkovaných dětí do dětského kolektivu (školky) za diskriminaci považuji. Děti nemohou za rodiče, děti potřebují dětský kolektiv a neočkované děti očkované (ani opačně) ohrozit nemohou. To je politický nátlak, který je významu očkování a ochraně zdraví na hony vzdálen.

• jednatakova
        jednatakova, 15.2.19 15:34:59  

mně přijde,že jsme byli všici očkovaní a nikdo z nás z toho neměl nějaké následky,nevím ve své věkové kategorii o nikom takovém,byli jsme očkovaní a žijeme...přijde mi to vyzdvihování rizik očkování jako nějaká blbá módní vlna,v tomhle mám prostě radikální názor

• delfinsk
          delfinsk, 15.2.19 19:30:14  

Přiznám se. Chtěl jsem napsat, že ani já jsem ve svém normálním okolí nezaznamenal nic podobného, ale protože jsem se víc motal mezi nemocnými a postiženými, vím o větším počtu. Ani jeden z nich nebyl hned brán, jako komplikace po očkování. K tomu docházelo až po mnohaletém shánění vyšetření a důkazů a Bůh ví čeho ještě. Nezřídka byli (mírumilovní, žádní fanatici) rodiče zastrašováni zbavením svéprávnosti (dál už se rozepisovat nebudu, nechci spadnout do bulváru a zbytečného fanatizmu). Ale takřka na 60 let jsem „zazdil“ fakt, že bratranec a sestřenice, (věkový rozdíl pár dní, vzdálenost jejich bydlišť byla cca 100km) krátce po sobě, se stejnými příznaky, zemřeli. Dalo by se spekulovat, ale to nebudu. S tou blbou módní vlnou máš pravdu, ta je až neskutečně veliká a tam bych viděl ten radikálnější názor správný. Ale… Podařilo se Ti přehlédnout (to není nic nenormálního) „hrách na stěnu házeti“, stejně tak tu a tam proběhnuvší informace o rizicích očkování, které zpravidla nejsou až tak nekompromisně stavěné a není kolem nich „bouřlivá reakce“. (Na mysli mi vytanula nesmírně zajímavá debata v televizi (kdysi dávno, teď už 20 let tu bedýnku nemám, kde si prof. PhDr. Antonín Přidal pozval několik lékařů-vědců (kteří měli velice odlišné názory) a debatovali na téma priority v medicíně. Hodinový pořad, kde pan prof. ukočíroval rozporuplné názory v mezích vzájemné úcty, došlo k velice zajímavému a naprosto shodnému závěru. Moji přátelé tenkrát ten pořad hodnotili velice kladně, ale vyslechl jsem i hodnocení: „to byla blbost, vždyť se tam vůbec nehádali“.). Ale ta blbá módní vlna je schválně tiskem rozmazávána. Ne na popud fanatiků z jedné či druhé strany. Čí je to zájem a proč? Napovím. Když se dva perou…

• jednatakova
            jednatakova, 16.2.19 09:20:29  

díky za zajímavý postřeh...já o této problematice tolik nevím,ale říkám si,jestli převažují rizika očkování nad výhodami,nebo je tomu naopak
            vím třeba z televize,že se znovu rozmohla epidemie spalniček,které už byly považovány takřka za vymýcené...te´d je otázka,proč tomu tak je...

• delfinsk
              delfinsk, 16.2.19 15:40:24  

Dnešní "normy"už neznám, schválenou informaci o důvodu výskytu spalniček nevím, ale jejvávávávalo, že pokud se stěhovala zvířata z místa na místo, musela být nějakou dobu v karanténě. Ani lidé po návratu z exotických krajů se nemohli hned naprosto bez omezení se volně pohybovat. Dnes se až svévolně pohybují tisíce lidí a ještě to je podporováno.

• Antony52
      Antony52, 15.2.19 19:37:34  

Co se očkování týká, co ti říkají třeba epidemie neštovic.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prav%C3%A9_ne%C5%A1tovice

Je faktem, že takové epidemie do jisté míry bránily přemnožení lidí, al nemuším mít fšecno. :8:

• delfinsk
        delfinsk, 15.2.19 19:46:36  

Podle tý čáry to vypadá jako reakce na jednatakoná. Podle dotazu to spíš vypadá, že je to adresováno mně. Kde je pravda?

• delfinsk
    delfinsk, 12.2.19 22:08:50  

https://www.novinky.cz/koktejl/497114-ridic-slepe-veril-navigaci-prozrel-az-ve-vodnim-kanalu.html
    Zdánlivě tato zpráva s tématem uzdravování nemá nic společného. Ale objevuje se tam „Omluvit by ho mohla studie vědců z Londýna, podle které člověk při používání navigace dokonce vypíná část mozku“. Dovoluji si předpokládat, že toto neplatí pouze pro navigaci, ale jakékoliv přehlcování informacemi. Předpokládám, že takřka každý zažil ve škole situaci, kdy ho to nebavilo, kantorka plácala nesmysly, byla to votrava, už aby zvonilo, a najednou se ve třídě ozve salva smíchu. Já stojím a nevím „kolik bije“. Odpoutal jsem pozornost, na vyvolání automaticky vstanu a místo odpovědi na otázku plácnu myšlenku z tý nudy. Nebo jdu ulicí a když jsem na konci, vůbec nevím, kde jsem se komu vyhnul, natož abych vnímal své vlastní kroky. Kdybych ale neustále sledoval své kroky, tak se z toho zblázním. Proto jsou automatizmy dobrý sluha, ale také zlý pán.
    Pro většinu „obecně vychvalovaná navigace“ jsou odborné informace, kterými se následně necháme unášet a odmítáme varovná slova, ale stejně tak jako ta „navigace“ může fungovat i odmítání odborných informací.
    Zjednodušeně – z rozumného dělení informací pro přehlednost se stává nástroj pro boj za pravdu.

• jednatakova
      jednatakova, 15.2.19 15:36:10  

tak samozřejmě,že slepě něčemu věřit se nevyplácí...chce to zachovávat vždycky i trochu zdravého selského rozumu a to platí i pro otázky zdraví