Uzdravování a udržování zdraví - zkušenosti

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
delfinsk (2019-08-25 08:18:37)Badyanka (2019-08-14 11:07:22)vlk (2019-04-13 12:54:39)ala31 (2019-03-09 17:25:40)od10k5 (2019-03-06 19:02:41)Zdebra (2019-01-13 12:25:23)
Založeno: 4. 1. 2019 | Příspěvků: 330 | Členů: 6
Správci: delfinsk (hlavní)

Věnujme se moudrosti předků i dnešním poznatkům. Bez osočování a hádek o všeobecné správnosti či nesprávnosti.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

 • delfinsk
  delfinsk, 23.2.19 23:31:28  
   

  K příspěvku jednatakova, 25.1.19 17:44:44
  https://www.kafe.cz/rss-seznam/mudr-jarmila-klimova-pacienti-nemoc-potrebuji-kdyby-ne-byli-by-zdravi-34830.html
  přibyla další informace.

  • jednatakova
   jednatakova, 24.2.19 09:15:19  
    

   už to čtu,díky za upozornění...nejsem proti alternativě,na druhou stranu si myslím,že nějaký dohled státu neuškodí,aby se neopakovala kauza "Aktip"...otázkou je,jestli ten dohled nebude diskriminovat i slušné léčitele...záleží,co si kdo představuje pod pojmem dohled

 • jednatakova
  jednatakova, 23.2.19 17:50:51  
   

  Čím zaháníte chutě na sladké?

  • Dopaminka
   Dopaminka, 23.2.19 18:17:44  
    

   sladkým. Nic jiného tě neuspokojí, to je jednoduché.
   Fajn je kvalitní čokoláda s vysokým procentem kakaa, té nesníš tolik, a má v sobě hodně hořčíku, nejsou to jen prázdné kalorie.

   Pak je dobré řešit i to, proč se dostavuje chuť na sladké, co má nahrazovat, co si tím člověk doplňuje.

   • jednatakova
    jednatakova, 23.2.19 18:19:54  
     

    jo,tak čokoládu občas praktikuju tu s 80% kakaa...
    jinak co mi to doplňuje,to bych věděla,ale psát to sem nebudu :4:

   • delfinsk
    delfinsk, 23.2.19 19:17:48  
     

    sladkým. Nic jiného tě neuspokojí, to je jednoduché. (Nezbylo mi nic jiného, než opisovat. Bát se nemusím, i když etická kolise usoudí, že jsem to opsal, nic se nestane, o nic nepřijdu.)
    Když mám žízeň, je normální se napít. Když mám chuť na sladké, dám si sladké, škubánky či nudle s mákem, ovesné vločky se skořicí, buchtama ani ovocnejma knedlíkama nepohrdnu a dál to neřeším. V zimě (v horách, v dobách bez mobilních telefonů, GPS a p.) jsem bez čokolády nedal ránu. Byla to jistota pro případ nutnosti. Ani dnes mi čokoláda ve špajzu nechybí, ale není pravidelnou součástí mého jídelníčku. Nadváhu nemám, tak co řešit? Řešit zbytečný strach z výživových panikářů.

    • Dopaminka
     Dopaminka, 23.2.19 20:22:48  
      

     U mě se chutě mění s různým obdobím.
     Často mám chuť na sladké, když nemám delší dobu správnou výživu, a tělo potřebuje do sebe dostat energii.
     Anebo pak ve chvílích dietní chyby, kdy dojde ke hypoglykemii, a musím doplnit hladinu rychle.
     To jsem vypozorovala třeba když ráno vypiju energydrink nalačno, tak za dvě hodiny mám hypoglykemii. Ten s mým krevním cukrem pěkně zahýbe.

     • delfinsk
      delfinsk, 23.2.19 21:38:08  
       

      Oba dva na ten problémek koukáme z jiné perspektivy, oba dva mluvíme o něčem jiném. Ty na to koukáš z pohledu svého těla, já se ke svému tělu snažím přidat i poznatky dalších vědních oborů. Místo hádky oba cítíme, že plošné zakazování cukrů všem (je velice slušně řečeno) nesmysl a nebojíme se to veřejně sdělit (nevnucovat).

    • jednatakova
     jednatakova, 23.2.19 21:24:47  
      

     díky za odpovědi,já právěže nadváhu mám...,proto mě to štve,ale nemůžu to bez sladkého vydržet...většinou jím sladké,když mám nervy...a teď je mám

     • delfinsk
      delfinsk, 23.2.19 22:46:09  
       

      Nadváhu a??? Až bude tlustej hubenej, bude hubenej studenej. Mohl bych popsat pár příkladů, kdy se toto tvrdě potvrdilo, ale… To není podstatné. Podstatné je, že tloušťka i hubenost má své výhody i nevýhody. Podstatné je, že Ti sladké pomáhá zvládat „nervy“. Zase není nutné bádat, zda to má nějaké odůvodnění (u biochemiků by se něco našlo), nebo zda jde o placebo efekt. Důležité je, že ten pocit máš a nejsi sama (i mezi hubenejma se tací najdou). Agresivní reklamy (často i dokonale zašifrované) o méněcennosti lidí s nadváhou vyvolává „nervy“, které se dají léčit sladkým a je tu bludný kruh, který při násilném řešení končí na psychiatrii s uspokojivým či neuspokojivým výsledkem. Lepší je hledat a najít vstřícného psychologa. S ním pak pomaličku řešit „nervy“, a bludný kruh začne mizet. Při troše štěstí i bez psychologa se může dostavit stejný efekt. Když dozraje čas, podaří se Ti vytláčet (ne vytlačit) reklamy z podvědomí (to musí dozrát), pak se dostaví stav vyrovnání se s realitou. A problémy jaksi samovolně (díky stále se zmenšujícímu kruhu) začnou mizet.
      PS. Těch možností je víc, ale … Na moji zodpovědnost klidně, bez výčitek svědomí malou čokoládu slupni a jdi spát, nebo si pusť pohádku. Prostě klídek - lék. Teprv za dva dny si ten můj blábol přečti znovu a pak uvidíš, co Tě napadne.

      • delfinsk
       delfinsk, 24.2.19 09:21:39  
        

       Teď mne tak napadla jednoduchá finta, která by patřila do jiné větve. Napsal jsem následující slova? ANO. Zasloužil bych si za tato slova víc než pár facek? ANO Jsem vinen? NE Může být na takovýto podraz rozumná odezva?
       „Na moji zodpovědnost klidně, bez výčitek svědomí čokoládu slupni. Prostě klídek - lék.“

       • jednatakova
        jednatakova, 24.2.19 09:23:25  
         

        jo díky...jestli to pomůže,nevím,ale můžu vyzkoušet..

        • delfinsk
         delfinsk, 6.3.19 11:17:49  
          

         O mlouvám se za „podraz“. Je to přesně to, o čem je řeč a co se těžce vyjadřuje. Nejlepší je to ukázat v praxi. Sdělení v příspěvku 23.2.19 i 24.2.14 vypadají stejně, ale !!! Stačí maličko nepozornosti při čtení a „dobře“ mířená matoucí slova okolo a …
         23.2. klade důraz na vyváženou potřebu těla tělesnou i psychickou a pokud ta čokoláda pomůže navodit psychickou pohodu, je možno trošku slevit ze striktních příkazů „stravologů“. Říká - nepřehánět, nebát se. (Hledat tělesnou a psychickou pohodu? ANO.)
         24.2. nabádá k neposlouchání rad odborníků. Říká neposlouchej zákaz čokolády. (Neposlouchat odborníky na stravování ani nedbat psychické pohody? NE.)
         Přeloženo do češtiny. Nemá cenu rozhodovat se, zda jít v pravém či levém pangejtu, ale zda jít po cestě a nebo v příkopu.

 • jednatakova
  jednatakova, 17.2.19 15:21:11  
   

  Jak bojujete s nadměrnou únavou?

  • Dopaminka
   Dopaminka, 17.2.19 20:02:41  
    

   Zrovna teď tím procházím, prostě spím.
   Celé dva dny jsem prospala, a zítra mám dovolenou, takže si odpoledne taky zdřímnu.
   Nedá se říct, že by to pomáhalo problém vyřešit, ale každopádně to pomáhá aspoň přežít.

  • delfinsk
   delfinsk, 17.2.19 21:15:27  
    

   S únavou jsem nikdy nebojoval , i když se také uvažovalo o únavovém sy. Sledoval jsem, po čem jsem jak unaven a ty více zatěžující jsem se snažil řešit jinak, aby to nebylo tak namáhavé. Prostě v pohodě žít a víc se věnovat jiným drobným zdravotním problémkům, kde bylo řešení snáz odhalitelné. Někdy únava trošku ustoupila, a když to bylo víckrát…

   • jednatakova
    jednatakova, 18.2.19 09:40:36  
     

    díky za odpovědi

    • jednatakova
     jednatakova, 18.2.19 09:44:31  
      

     jinak spát chodím také,ale přeci jenom prospat den mi nepřijde jako dobré řešení,potřebuju nějak fungovat,mám psa,tak ho musím venčit,musím dělat domácí práce a tak podobně a ne pořád ležet v posteli...

     • Dopaminka
      Dopaminka, 18.2.19 10:56:19  
       

      To rozhodně není řešení, prospat den, dva tři...
      Je to jen symptom.
      Ale jsou dny, kdy celkem nic jiného dělat nemusím (jen domácí práce, zbytek deleguji na osazenstvo bytu), a tak se pořádně vyspím.
      Posledně mě to drželo 6 týdnů. To bylo hodně nepříjemné. Chodila jsem normálně do práce, fungovala, ale doma jsem odpadla a krom základní hygieny a úklidu jen spala.

      Dokážu to oddálit, odložit, ale jen třeba o pár hodin, dní. Pak to na mě stejně padne. Klidně v autobuse cestou domů. Jednou jsem usnula při čekání na Poště.

      Prošla jsem sériemi vyšetření, jsem zdravá.

     • delfinsk
      delfinsk, 18.2.19 12:19:59  
       

      Musím, musím… Jedna kolegyně na tato slova citovala svoji babičku: „nic nemusím, jen ráno jít na záchod, aby mne přes den nebolelo břicho“. Když máš zlomenou nohu a fixaci od kyčle dolů, taky nemůžeš… Ale můžeš, slyšel jsem na to pojmenování – užitečně se válím. S chutí to provozuju. Ležím v posteli, občas se trošku (hodně nenápadně) protáhnu a mám odcvičeno. Souběžně s tímto vysilujícím sportem si jen tak v klídku promítám, co vše chci udělat, jak to nejlépe udělat a tím zmáknu připravit si dokonalý postup přípravy i vlastní konání. Pak tedy to flákání není zbytečně promrhaný čas, ale užitečná příprava.

      • jednatakova
       jednatakova, 18.2.19 16:15:12  
        

       ale já opravdu musím,většinu času bývám doma sama,takže se starám o domácnost,psa,nákupy a tak podobně....nemůžu nechat psa trpět proto,že jsem unavená a nechat ležet všechno ladem :5:

       • Dopaminka
        Dopaminka, 18.2.19 16:47:21  
         

        Jasně, ale když to nejde, tak to nejde.
        Ono to "nejde" může mít celkem velký rozptyl.

        Jako matka taky musíš vstávat v noci k dítěti. Ale když jsi opravdu fyzicky neschopná vstát, tak prostě nevstaneš. To je jednoduché.

        Na to je dobré mít toho pejska, nebo tu práci, ty tahouny, co nás tahají z postele. Ale když OPRAVDU nebudem moci, tak prostě nepomůže nic a nevstanem.

        • delfinsk
         delfinsk, 18.2.19 22:00:44  
          

         „To je jednoduché.“ (Krásný odrazový můstek, pro který mám tři možnosti.) Dejme tomu tě chytnou záda, bolestí si nemůžeš z lehu ani sednout a vstát je v nedohlednu, jsi sama doma a dítě pláče, že má hlad nebo pejsek chce vyvenčit. Mobil se vybil, sousedi jeli k moři.
         Pokud musíš, přes kruté bolesti se snažíš vstát, bolestí omdlíš, tak se to stále opakuje, dítě zemře hlady a pes praskne.
         Pokud musíš, třeba to nakonec přes kruté bolesti zvládneš vstát, s hrstí prášků a se slzami v očích to tak nějak zvládneš, ale další vstávání je horší a časem už nemusí vyjít.
         Dítě dítě hlady okamžitě neumře, ani pes nepraskne. Prostě nemusím HNED vstávat. Ležím a pomalu v klídku zkouším a hele. Objevím, že pomalé otáčení na pravý bok je nebolestivé. Zkusím leh na boku. Trošku to píchlo, ale už je to dobrý. Zkusím se otáčet víc a levou nohu spouštět na zem AU. Tak stop, chvilku klid a už to zase trošku jde. Z polokleku se dá, nedá ? Dá pomalililičku vstát, a já už umím používat ruce na jištění. S oporou o zeď nakrmím dítě, nebo najdu nějakou hůl a pejsek zase bude veselej. Jestli to tvalo 5 minut nebo 5 hodin není vůbec směrodatné!!! A příští vstávání je rychlejší. A zase. Nemusíš to hned správně pochopit. Nemusíš to hned zkoušet. Nemusíš teď hned se nad tím zamýšlet. Prostě nic nemusíš. Ale neznamená to, že nic nesmíš. To je jednoduché.

         • jednatakova
          jednatakova, 19.2.19 19:06:52  
           

          jasně,chápu...já se snažím překonávat limity,ale ne vždy je to prospěšné

 • jednatakova
  jednatakova, 17.2.19 12:56:27  
   

  https://www.flowee.cz/clovek/5553-je-psychosomatika-funkcni-leci-bez-prasku-a-zevnitr?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Co si myslíte o psychosomatice vy?Já si myslím,že hodně nemocí je psychosomatických,na druhou stranu mi někdy připadá,že když si lékaři neví rady,svedou nemoc na stres a tím se zbaví zodpovědnosti.

  • Dopaminka
   Dopaminka, 17.2.19 20:00:32  
    

   Tak když to není v těle, je to v hlavě.
   To tak bývá.
   A zodpovědnost bych lékařům nepřisuzovala, měli bychom být zodpovědní za své zdraví my sami.

  • delfinsk
   delfinsk, 17.2.19 20:43:35  
    

   Odpověď na první dotaz.
   Když dva dělají totéž, není to totéž. Na každém šprochu pravdy trochu. Vše souvisí se vším. Ale celé další (dle mého) je zase pes jitrničku sežral. Již velice dávno pan Čapek na dotaz proč není komunistou (když stále se snaží pomáhat lidem) vysvětlil, že nejde o pomoc, nýbrž o moc. Hned na začátku stojí: „Úkolem psychosomatiky je léčit zdroj, ne příznaky. Léčit zevnitř“. Zase ta barikáda, zase to dělení a boj. Takto to vidím pouze jako další „specializaci“, která se snaží zviditelnit a oddělit od ostatních a vytváří pro zvýšení publicity další barikádu. Prostě skrytá populistická reklama.

  • delfinsk
   delfinsk, 17.2.19 20:44:56  
    

   Odpověď na druhý dotaz.
   Pokud by se tím jen zbavil zodpovědnosti, bylo by to zanedbatelné. Horší je, že tím zablokuje nejen další řádné vyšetřování, ale jde i o zásah do života pacientů. K absolutní dokonalosti to dotáhl stále nezavřený (za jiné prohřešky) MUDr. který (nebyl psychiatr)na základě vulgárního dopisu poznal, že ta osoba je duševně nemocná a snad i nebezpečná a podal návrh na zbavení svéprávnosti. Zachránila ho televizní reportáž, MUDr. návrh stáhnul ale (pokud je mi známo) dál se nic nedělo Ten pán se velice slušným dopisem chtěl dovědět víc podrobností o skonu svého otce v nemocnici.

   • jednatakova
    jednatakova, 18.2.19 09:43:29  
     

    děkuji za odpovědi,s tou zodpovědností,podle mě i lékař je zodpovědný za zdraví pacienta,ne jen pacient sám

    jinak souhlasím s tím,co píšeš ty,delfinsku,že často je psychosomatika o reklamě,o tom případu toho člověka zbaveného svéprávnosti slyším poprvé,zajímavé,díky

    • delfinsk
     delfinsk, 23.2.19 23:13:43  
      

     Každý bez rozdílu má svoji zodpovědnost za udílené informace či rady i za své konání. V právním státě všeobecně platí, že neznalost zákona neomlouvá, ale v těch zákonech se leckdy neshodnou ani právníci. Proto ještě taky ctím: " neznalost hříchu nečiní". Ale pozor! Nestavím tato moudra do protipólů - žádnou barikádu a boj.

 • jednatakova
  jednatakova, 16.2.19 18:40:57  
   

  https://technika.denikplus.cz/veda-technika/1250-zazracny-africky-strom-se-muze-stat-lekem-na-rakovinu-jeho-mocne-ucinky-studuji-vedci.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  To by byl boom

  • delfinsk
   delfinsk, 17.2.19 21:21:26  
    

   Obávám se že ne. Už to tady bylo, ale z Jižní Ameriky. I kdyby to záchrana třeba mohla být, hromadné využívání je zneužívání a to nikdy není dobré.

 • jednatakova
  jednatakova, 16.2.19 09:48:24  
   

  Co si myslíte o detoxikační kůře při nadváze či obezitě?Myslíte,že je účinná?Nějaké zkušenosti,postřehy??
  Užívám léky a upozorňuji,že i v době "detoxu" bych je užívala také,protože prostě musím:/.

  • Dopaminka
   Dopaminka, 16.2.19 10:57:07  
    

   Na čem se ten detox zakládá?
   Jsou to čaje? bylinky? Půst? Klystýry? Speciální složení stravy?

   • jednatakova
    jednatakova, 16.2.19 11:00:00  
     

    myslím spešl stravu...akorát mám takový problém,přecházím na zdravější stravu a moje tělo ji nepřijímá,nesnesu například ovesné vločky,jsem pak nafouklá celý den jako pátrací balon

    • Dopaminka
     Dopaminka, 16.2.19 11:31:16  
      

     Já myslím, že spíše, než obecná doporučení je dobré poslouchat své tělo.
     Co dušená zelenina? Kysané syrové zelí? To je v tomto období přirozená strava a může čistit dobře.
     Vločky jsou obilniny, plné lepku, ty moc nečistí.

     Když tak přimíchat do jogurtu Psyllium, to projde bez vstřebání.
     A hodně čisté vody. Máš ráda vodu?

     V zimním období jsem se naučila pít obyčejnou horkou vodu. (Kdosi to přitáhl z ájurvédy) A při pití si úplně představuji, jak ta horká voda na sebe po cestě nabaluje nánosy, a vyplavuje je ven (taková vizualizace není podmínkou, jen mě to napadlo jednou, a dělá mi to dobře).

     • jednatakova
      jednatakova, 16.2.19 12:17:24  
       

      mám ráda vodu,třeba s mátou a citronem...vizualizaci máš zajímavou,nevím,jestli bych pila teplou vodu,studenou v pohodě :4:

    • delfinsk
     delfinsk, 20.2.19 08:32:18  
      

     https://www.novinky.cz/zena/zdravi/497496-touzite-zit-dele-vyhnete-se-temto-potravinam.html
     Možná zde najdeš odpověď. Já ty dnešní jogurty nějak nemusím, ale nezamýšlel jsem se proč. Asi za to může to ta dlouhá záruční doba - konzervační látky. U samotných vloček jsem se s nadýmáním nesešel, ale vyloučit to nemohu. Nejsem Bůh. Naopak při tepelné úpravě se vytvoří šlem, střeva se mají o co opřít a zároveň to zklidňuje sliznici (dokonce i u psů).

     • jednatakova
      jednatakova, 20.2.19 09:19:23  
       

      já jím téměř výhradně bílý jogurt,,ochucený leda nějaký tvaroh,ale jogurt bílý a v tom myslím moc přídavků není,ale nevím,nejsem odborník...

      • Dopaminka
       Dopaminka, 20.2.19 09:26:40  
        

       já sním tedy leccos, ale jogurty jedině plnotucne, nebo rovnou smetanové, a bílé. Chocensky smetanový bílý jogurt a zralý banán. to je teď moje největší pochoutka (i vzhledem k tomu, že mám zasitou pusu a kousat moc nemůžu)

       • jednatakova
        jednatakova, 20.2.19 09:29:51  
         

        jo,choceňský je výborný :2:

 • jednatakova
  jednatakova, 15.2.19 09:51:21  
   

  https://www.reflex.cz/clanek/historie/93010/svet-bez-ockovani-takhle-to-vypadalo-pred-vynalezenim-vakciny-proti-obrne.html

  A pak se najdou matky,které nechtějí očkovat. :8:

  • delfinsk
   delfinsk, 15.2.19 15:12:37  
    

   S tím článkem plně nesouhlasím (bulvár). Je tam pravdivá informace, ale zcela zkreslená jednostranně provokujícími hororovými postřehy ovlivňujícími myšlení čtenáře. Proto se ani ke komentáři nemohu postavit bez výhrad. Ale ani se nebudu stavět na druhou stranu barikády, abych křičel, že očkovat nikdy! Znalost a možnost očkování je veliký přínos, ale…
   Věnuji se raději moudrosti předků: Na každém šprochu pravdy trochu. Hlavně bych neházel všechny matky odmítající očkování do jednoho pytle. Ty jsou zařaditelné mezi fanatiky. Fanatičky se najdou na obou stranách této barikády a s nimi je marné debatovat - hrách na stěnu házeti.
   Nakonec i samotné očkování má své klady a zápory. Aby to nebylo tak jednoduché, tak je ještě třeba zmínit, že poznatky se liší, hodnotí-li se to z pohledu jedinců, nebo celku. Dále je třeba mít na paměti, že „stádový reflex“ a davová hysterie dokáže vyvolat své. (To je patrné na většině diskusí, kde se to dnes vulgarizmy a napadáním jen hemží.) Abych to udělal ještě složitější, je tu justice, která dostává příkazy od zástupců lidu, zástupci lidu se volí podle …
   Prostě k rozumnému posouzení je třeba mít širší znalosti protichůdných poznatků z více specializovaných oborů. Tomu jsem nakloněn a děkuji za příspěvek.
   Nerad používám zprofanované výrazy, ale zákaz vstupu neočkovaných dětí do dětského kolektivu (školky) za diskriminaci považuji. Děti nemohou za rodiče, děti potřebují dětský kolektiv a neočkované děti očkované (ani opačně) ohrozit nemohou. To je politický nátlak, který je významu očkování a ochraně zdraví na hony vzdálen.

   • jednatakova
    jednatakova, 15.2.19 15:34:59  
     

    mně přijde,že jsme byli všici očkovaní a nikdo z nás z toho neměl nějaké následky,nevím ve své věkové kategorii o nikom takovém,byli jsme očkovaní a žijeme...přijde mi to vyzdvihování rizik očkování jako nějaká blbá módní vlna,v tomhle mám prostě radikální názor

    • delfinsk
     delfinsk, 15.2.19 19:30:14  
      

     Přiznám se. Chtěl jsem napsat, že ani já jsem ve svém normálním okolí nezaznamenal nic podobného, ale protože jsem se víc motal mezi nemocnými a postiženými, vím o větším počtu. Ani jeden z nich nebyl hned brán, jako komplikace po očkování. K tomu docházelo až po mnohaletém shánění vyšetření a důkazů a Bůh ví čeho ještě. Nezřídka byli (mírumilovní, žádní fanatici) rodiče zastrašováni zbavením svéprávnosti (dál už se rozepisovat nebudu, nechci spadnout do bulváru a zbytečného fanatizmu). Ale takřka na 60 let jsem „zazdil“ fakt, že bratranec a sestřenice, (věkový rozdíl pár dní, vzdálenost jejich bydlišť byla cca 100km) krátce po sobě, se stejnými příznaky, zemřeli. Dalo by se spekulovat, ale to nebudu. S tou blbou módní vlnou máš pravdu, ta je až neskutečně veliká a tam bych viděl ten radikálnější názor správný. Ale… Podařilo se Ti přehlédnout (to není nic nenormálního) „hrách na stěnu házeti“, stejně tak tu a tam proběhnuvší informace o rizicích očkování, které zpravidla nejsou až tak nekompromisně stavěné a není kolem nich „bouřlivá reakce“. (Na mysli mi vytanula nesmírně zajímavá debata v televizi (kdysi dávno, teď už 20 let tu bedýnku nemám, kde si prof. PhDr. Antonín Přidal pozval několik lékařů-vědců (kteří měli velice odlišné názory) a debatovali na téma priority v medicíně. Hodinový pořad, kde pan prof. ukočíroval rozporuplné názory v mezích vzájemné úcty, došlo k velice zajímavému a naprosto shodnému závěru. Moji přátelé tenkrát ten pořad hodnotili velice kladně, ale vyslechl jsem i hodnocení: „to byla blbost, vždyť se tam vůbec nehádali“.). Ale ta blbá módní vlna je schválně tiskem rozmazávána. Ne na popud fanatiků z jedné či druhé strany. Čí je to zájem a proč? Napovím. Když se dva perou…

     • jednatakova
      jednatakova, 16.2.19 09:20:29  
       

      díky za zajímavý postřeh...já o této problematice tolik nevím,ale říkám si,jestli převažují rizika očkování nad výhodami,nebo je tomu naopak
      vím třeba z televize,že se znovu rozmohla epidemie spalniček,které už byly považovány takřka za vymýcené...te´d je otázka,proč tomu tak je...

      • delfinsk
       delfinsk, 16.2.19 15:40:24  
        

       Dnešní "normy"už neznám, schválenou informaci o důvodu výskytu spalniček nevím, ale jejvávávávalo, že pokud se stěhovala zvířata z místa na místo, musela být nějakou dobu v karanténě. Ani lidé po návratu z exotických krajů se nemohli hned naprosto bez omezení se volně pohybovat. Dnes se až svévolně pohybují tisíce lidí a ještě to je podporováno.

  • Antony52
   Antony52, 15.2.19 19:37:34  
    

   Co se očkování týká, co ti říkají třeba epidemie neštovic.

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Prav%C3%A9_ne%C5%A1tovice

   Je faktem, že takové epidemie do jisté míry bránily přemnožení lidí, al nemuším mít fšecno. :8:

   • delfinsk
    delfinsk, 15.2.19 19:46:36  
     

    Podle tý čáry to vypadá jako reakce na jednatakoná. Podle dotazu to spíš vypadá, že je to adresováno mně. Kde je pravda?

 • delfinsk
  delfinsk, 12.2.19 22:08:50  
   

  https://www.novinky.cz/koktejl/497114-ridic-slepe-veril-navigaci-prozrel-az-ve-vodnim-kanalu.html
  Zdánlivě tato zpráva s tématem uzdravování nemá nic společného. Ale objevuje se tam „Omluvit by ho mohla studie vědců z Londýna, podle které člověk při používání navigace dokonce vypíná část mozku“. Dovoluji si předpokládat, že toto neplatí pouze pro navigaci, ale jakékoliv přehlcování informacemi. Předpokládám, že takřka každý zažil ve škole situaci, kdy ho to nebavilo, kantorka plácala nesmysly, byla to votrava, už aby zvonilo, a najednou se ve třídě ozve salva smíchu. Já stojím a nevím „kolik bije“. Odpoutal jsem pozornost, na vyvolání automaticky vstanu a místo odpovědi na otázku plácnu myšlenku z tý nudy. Nebo jdu ulicí a když jsem na konci, vůbec nevím, kde jsem se komu vyhnul, natož abych vnímal své vlastní kroky. Kdybych ale neustále sledoval své kroky, tak se z toho zblázním. Proto jsou automatizmy dobrý sluha, ale také zlý pán.
  Pro většinu „obecně vychvalovaná navigace“ jsou odborné informace, kterými se následně necháme unášet a odmítáme varovná slova, ale stejně tak jako ta „navigace“ může fungovat i odmítání odborných informací.
  Zjednodušeně – z rozumného dělení informací pro přehlednost se stává nástroj pro boj za pravdu.

  • jednatakova
   jednatakova, 15.2.19 15:36:10  
    

   tak samozřejmě,že slepě něčemu věřit se nevyplácí...chce to zachovávat vždycky i trochu zdravého selského rozumu a to platí i pro otázky zdraví