Uzdravování a udržování zdraví - zkušenosti

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
delfinsk (2019-12-05 13:27:29)ala31 (2019-08-26 09:57:53)Badyanka (2019-08-14 11:07:22)vlk (2019-04-13 12:54:39)od10k5 (2019-03-06 19:02:41)Zdebra (2019-01-13 12:25:23)
Založeno: 4. 1. 2019 | Příspěvků: 343 | Členů: 6
Správci: delfinsk (hlavní)

Věnujme se moudrosti předků i dnešním poznatkům. Bez osočování a hádek o všeobecné správnosti či nesprávnosti.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

 • delfinsk
  delfinsk, 3.6.19 19:18:23  
   

  https://www.televizeseznam.cz/video/adost/prehnana-hygiena-skodi-muze-zpusobit-alergie-astmata-a-leukemii-63921472?dop_ab=1&dop_source_zone_id=1&dop_req_id=yGE7NzvVzZc-201906031707&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=boxik&utm_campaing=_var

  Pana Tůmu nemusím, nejen pro to, že dokonale vše zveličuje, ani jsem na to nekoukal, ale už dávno jsem slyšel, že čistota je jenom půl zdraví (a špína celý).

 • delfinsk
  delfinsk, 27.5.19 07:13:14  
   

  Má víra v Boha nějaké opodstatnění v dnešním vědeckém světě? Je lepší lékař věřící nebo dokonalý atheista? Co všechno umí moderní přístroje a co neumí?

  • jednatakova
   jednatakova, 28.5.19 15:19:41  
    

   víra v Boha má opodstatnění jako placebo efekt u lidí,kteří opravdu věří...a jsou k tomu vedeni nebo sami k tomu nějak došli...jinak přesvědčovat zarytého atheistu,že ho víra uzdraví mi přijde zbytečné

   • jednatakova
    jednatakova, 28.5.19 15:21:33  
     

    moderní přístroje-pomáhají i škodí..tak nějak...je to dost široký pojem
    třeba počítač-to je moderní přístroj,taková počítačová tomografie,která odhalí například nádory v časném stadiu je užitečná
    ale co třeba internet, facebook?Je to užitečný nástroj nebo spíš zhouba?Tam už se dá polemizovat,protože zrovna na netu je dnes spousta lidí závislých(nezdravě)a také prostřednictvím netu se šíří i nepravosti(kyberšikana,porno)atp

    • delfinsk
     delfinsk, 30.5.19 19:08:55  
      

     Píšeš, že moderní přístroje pomáhají i škodí. Stejně tak z podtextu jasně vyplývá, že na internetu se vyskytují lidé závislí i nezávislí a šíří se TAKÉ nepravosti, což dokazuje, že se vyskytují i „pravosti“.
     Ty věříš, že počítačová tomografie odhalí…., já věřím, že počítačová tomografie blokuje u lékařů pozorovací schopnosti a můžeme se hádat, plácat své argumenty a pokud budeme fanatici, ke shodě nedojdeme. Když nejsme fanatici, pak dojdeme ke shodě, když pochopíme různost našich pohledů a upřesníme si významy slov.
     Co když je totéž u víry (v Boha)? S tvým názorem 28.5.19 absolutně nesouhlasím. Ale pokud by se zaměnilo slůvko „opravdu“ slovem „fanaticky“, pak se pod to bez výhrad podepisuji.

     • delfinsk
      delfinsk, 3.6.19 08:23:27  
       

      Nejen moderní přístroje, ale i moderní technologie jsou něco senzačního pro duševní zdraví. Začal mne zlobit počítač, starší prababička (asi 5 let). „Nedávno“ jsem jej kupoval a dnes již má problémy zvládat ty nesmyslný kvanta agresivních reklam , odesílání dotazů, zda miluji nočníky či ručníky, abych mohl v mém zájmu dostávat kvalitnější reklamy. Opravuje to můj „správnopysk“ tak dokonale, že věty jsou nečitelné. Teď zápasím s přeinstalovanejma widlema. Když hledám, najdu vypnutí oprav, ale jen na pár chvil. Po uložení naskočí opět „TO SPRÁVNÉ“. Napíšu si příspěvek ve Wordu, uložím ho. Ve volných chvilkách si to přečtu a zaznamenávám opravy. V této fázi tam naskočí aktualizace a i ten uložený text zmizí. Vím, jak cvičit svoji trpělivost a další základy duševní hygieny, ale kdo to má vydržet!!! I když jsem ateista, nezbývá mi nic jiného, než poprosit Boha za pomoc při udržování zdraví a poděkovat mu, protože on jediný „mne vyslyšel“.
      Odborníkům už dnes nerozumím. Ve velké prodejně na mobilní telefony jsem odborného prodavače požádal o radu (který telefon by mi doporučil) a vysypal jsem svoje čtyři běžné požadavky. Pan odborník se zamyslel a pak pronesl moudrá slova: „kupte si nějaký a vyzkoušejte si to“.

      • delfinsk
       delfinsk, 3.6.19 08:25:46  
        

       Zase!!! Podařilo se mi přehlédnout - psal jsem atheista, abych vyjádřil, že i to starší je správné.

       • delfinsk
        delfinsk, 3.6.19 08:27:25  
         

        "Otče náš, jenž jsi ...."

   • delfinsk
    delfinsk, 30.5.19 19:09:52  
     

    Odskočím pro lepší pochopení na problém praváků a leváků. Žijeme v prostředí, kde je většina praváků, a tedy pravorukost je upřednostňována. To je správné a nejde o diskriminaci atp. Aby nedošlo k problémům řeči atd., je nutné potřeby těchto dvou skupin po určité období oddělit, což je také správné. A teď když se zamyslím, kdo je na tom lépe, pravák a nebo levák?

    • delfinsk
     delfinsk, 8.6.19 06:31:23  
      

     Přeškolování leváka na praváka (které tenkrát také probíhalo pod kontrolou vědy) nepřineslo žádaný výsledek, ale naopak. Levák není schopen se u pravé ruky naučit dokonalé zručnosti a navíc mu to (v době dospívání) přináší další závažné zdravotní problémy. (Přesná čísla jsem nedohledával, jde jen o představu.) Pravák v pravorukém prostředí docílí do puberty cca 90% zručnosti u ruky pravé a cca 30% u ruky levé. U (nepřeškolovaného) leváka je to skoro naopak, ale protože je v pravorukém prostředí, dosáhne levou 80% a (bez problémů) pravou rukou 40%. Po pubertě se pro obě skupiny bezproblémově zručnost ještě zlepší. Pravák dosáhne pravou 100% a levou 40%. Levák levou 90% a pravou 70%.
     I když se „hodně“liší, vlastně ve výsledku jsou na tom prakticky stejně.
     Na požadavek „kdo je na tom lépe“, nelze (i v mnoha dalších sporech) zjednodušeně odpovědět. Levák nedosáhne na 100%, ale pravou ruku má šikovnější než pravák levou. Protože může ruce zaměňovat, má zase delší výdrž. Je nesmysl dnešní snahy o hledání 100% spravedlnosti v přesně definovaných titěrných detailech (nejen např. 35 pohlaví, víra či nevíra v Boha), když to pouze a jenom vyvolává hádky a další problémy. Tady tolerance nemůže žít.

  • korloid
   korloid, 25.6.19 06:27:22  
    

   Ano, víra v Boha má opodstatněné místo i v dnešním světě. Každý se vyvíjíme různou rychlostí, každý potřebujeme zažít to svoje, takže i když nepatřím k žádnému náboženství, a jsem šťastná, že mi rodiče nedali pokřtít (i já jsem nechala svým dětem svobodu rozhodnout se dle vlastního uvážení).

   Který lékař je lepší? Upřímně řečeno, netuším, jestli jsou lékaři, k nimž chodím, věřící nebo ne, takže na otázku odpovídám: nevím. Ještě se mi nestalo, že by se mi některý se svou vírou svěřil.

   Co umí a neumí dnešní přístroje? Umí zachytit přítomný okamžik, a když je s nimi spojen počítačový program, umí ho i popsat čili vyhodnotit. Zřejmě by se daly programy rozšířit i na navrhnutí dalších ideálních postupů tj.léčby.

   Neumí si všimnout dalších souvislostí a vidět člověka jako celek, a ne jenom jako soubor jednotlivostí.
   Někdy tím dokonce svedou zdravý rozum na scestí viz dnešní tabulky, do kterých se mají vejít všichni lidé. Jsme podobní nikoli stejní. Dnešní nejnovější móda tj.výzkum bakteriální složení ve střevech mi dokonce malinko nahání hrůzu - pokud po téhle cestě půjdeme dál, budou vybrány bakterie, které mají střeva osídlit a ostatní budou vyloučeny, a tím zmizí další rozmanitost. Si představte svět, kde jsou všichni šablonovitě stejní! Nekonečná nuda.

 • delfinsk
  delfinsk, 24.5.19 22:38:02  
   

  https://www.aazdravi.cz/hospitalizace-bez-souhlasu-pacienta-vubec-mozne/

  • jednatakova
   jednatakova, 27.5.19 08:29:27  
    

   ano,hospitalizace bez souhlasu možná je,pakliže je pacient nebezpečný sobě nebo svému okolí

   • delfinsk
    delfinsk, 27.5.19 21:53:35  
     

    Omlouvám se za malej podraz. V tomto a podobných článcích se míchají pravdy, polopravdy i nepravdy snažící se dokázet, jak jsme zaostalí a tím skrytě narušují naši psychickou pohodu!!!
    Pro dokonalé zdraví je mnohem rozumnější doporučit kafe, cigaretyy, cvičit Lehárovy etydy a takovéto "dokonalosti" vůbec nečíst, vždyť je nám víc než 5 let. A už jsem se dopustil netaktnosti vůči dvouletým, ti mají v hlavičce jasněji než někteří dospěláci.
    "Tak nějak v sobě máme zakořeněnou představu, že pacient přece musí s hospitalizaci souhlasit."
    Proč to množné číslo? Já ani Ty takovouto zakořeněnou představu nemáme a domnívám se, že s námi takto nebláhových myšlenek má více lidí. Proč nám autorka vnucuje lež?
    "Zákon má v případě hospitalizace bez souhlasu pacienta docela jasno. Podle něj je tak možné učinit pouze v několika případech."
    Pokud "v zákonech je jasno", pak musí následovat přesný počet a nepoužívat číslo neurčité.
    "Druhým případem je skutečnost, kdy zdravotní stav pacienta vyžaduje poskytnutí neodkladné péče a zároveň jeho zdravotní stav neomezuje vyslovení pacientova souhlas."
    Asi se někde zaběhlo "u", to bych mohl tolerovat. Ale je to nějaké divné. Jóó, titulek je o nesouhlasu, ale tady se rozpitvává souhlas. Je to nepřehledně sešroubovaná věta (jako mnoho všelijakých paragrafů) a vypadá to odborně.
    Třetím případem je bezprostřední a závažné ohrožení sebe či svého okolí, kdy pacient jeví známky duševní poruchy nebo touto duševní poruchou doopravdy trpí. Zároveň sem spadá i vliv návykové látky.
    Toto bych chápal. ale nechápu, jak je možné neustále číst nejasnosti o těchto problémech. Kuřáci, kteří nevykazují tak markantní změny v chování jsou stíháni nejvíc, o alkoholicích se moc nemluví a drogy se legalizují. Zase blábol.
    "Ne vždy se k nám život chová zrovna férově. Může nastat situace, kdy například někdo z našich blízkých onemocní některou ze závažných chorob, jako je kupříkladu Alzheimer nebo schizofrenie, a my už se o daného člověka nebudeme schopni starat sami.
    V případě schizofrenie není nevídaným jevem, že jsou pacienti trpící touto chorobou agresivní, díky čemuž mohou být nebezpečné nejen sami sobě, ale i lidem v jejich okolí. V těchto případech pacienti nemusí s hospitalizací souhlasit, ale jejich blízkým může hospitalizace bez souhlasu pacienta ulehčit život."
    Jo, už to začínám chápat. Když si chci ulehčit život, tak podle zákona nejsem schopen se starat (legalizace flákačů). Proč přemýšlet, zda napsat "í" nebo "ý" (spisovně či nespisovně), když se dá napsat: "nebezpečné" a je to. Tak nějak se v tom už nevyznám, budu muset zajít k psychologovi, aby i takovéto úvahy rozmluvil, protože ...
    Pokud bych se chtěl propracovat do psychiatrické nemocnice (do třetího stadia), pak začnu o takovýchto problémech "správně uvažovat" a během krátké doby mne tam odborný psychiatr bez mého souhlasu pošle.

    • delfinsk
     delfinsk, 27.5.19 21:54:43  
      

     Pokud ten psychiatr nebude moderní odborník, ale starý myslící praktik, který ví, že v léčebnách se léčilo, dnes se tam podle názvu pacienti soustřeďují, pak mne normálně mne bez prášků a jiných potřebných správných postupů, pořádnou latí "srovná do latě", protože je nesmysl bláhově dohledávat rozumné informace podle bláhové odborničky Bláhové. Tak ze čtvrtého stadia je možno přeskotačit hned do stadia prvního. Prostě nenechat ze sebe dělat blbce.
     Naši předkové už uhluboko v minulosti věděli, proč je každý pragraf dvakrát zakroucený a že velice často se v konkrétní situaci vedou mezi odborníky zdlouhavé a protichůdné debaty (pro nezasvěcené naprosto nečitelné). V normálním životě jde o to, aby se člověk pokud možno těm problémovým situacím vyhýbal.
     Pokud už se něco semele, pak rozhodnutí konkrétního jedince bylo v daný okamžik to nejlepší co mohl udělat, i když bude okolí hlásat opak. Dá se s touto poslední větou souhlasit?

    • jednatakova
     jednatakova, 28.5.19 15:18:45  
      

     no,já bych to nebrala jako legalizaci flákačů...co zmůže rodina s člověkem,který je mimo sebe?Nic...

     • delfinsk
      delfinsk, 30.5.19 01:21:06  
       

      Pozor, shodujeme se, ale malinko nepřesnost ve čtení a tím se jeví rozdílnost pohledů. Ta paní autorka uvedla dvakrát prakticky totéž – nastínila situace, kdy je možno bez souhlasu pacienta …, ale jednou použije slova „nebudeme schopni“ a ve druhém případě „ulehčit život“. Tato zdánlivě nepatrná drobnůstka nemající takřka praktickou cenu ale vyvolající (což se jí podařilo) odpoutání čtenáře od skutečnosti, že ve všech (i neuvedených příkladech) se může okolí ocitnout v neřešitelné situaci, ale také může jít o podporu zahálčivého a hýřivého života.
      K tomu případu „co zmůže rodina s člověkem, který je mimo sebe. Samozřejmě může být mnoho a mnoho milionů dalších variant, ale vezmu jen dvě. Epileptik, který po záchvatu je chvíli silně agresivní. První rodina se snaží udržovat doma klidné prostředí, aby záchvaty nevznikaly, ale nemoc je někdy mocnější než veškeré snahy a tatínek je po mrtvici, maminka má 60 kg a syn je hromotluk. To je nezvladatelná situace. Ale pokud je stejně postižený v rodině, kde se nadměrně používá alkohol, tedy i pacient nechce ztrácet krok (nebo je k tomu i nucen) což v důsledku má zvýšený počet záchvatů. Doma jsou 2 silní rodiče a 4 silní bratři toho maroda. Ti dostanou pozvání na chlastačku, ale s podmínkou, neberte sem to pako.Tak se mu nechá trošku cucnout, pak se zavolá záchranka, všichni shodně popíšou jak je to nezvladatelné, a šup, už je v blázinci. Pak, aby nepřišli o příspěvky si ho zase vezmou za pár dní domů a tak se to střídá. I taková je realita.
      Prostě každý provaz má dva konce.

 • delfinsk
  delfinsk, 23.5.19 15:20:21  
   

  https://www.televizeseznam.cz/video/strunc/neurochirurg-benes-lidem-se-lze-stejnou-peci-nedostanou-trva-tu-relikt-komunismu-63917437?dop_ab=3&dop_source_zone_id=1&dop_req_id=OqBgZnKjXT0-201905231310&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=boxik&utm_campaing=_var

  Při vší úctě k autoritě, tak nějak hned v prvopočátku s názorem nutnosti helmy při lyžování, že jde o správný vývoj pro zdraví? Tak nějak nemohu souhlasit.

 • jednatakova
  jednatakova, 13.5.19 12:33:53  
   

  https://www.denik.cz/magazin/domaci-porod-bych-nikdy-nikomu-nedoporucil-rika-primar-gynekologie-veleminsky-20190511.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  • jednatakova
   jednatakova, 13.5.19 12:34:27  
    

   váš názor?já děti mít nemohu,ale kdybych měla mít dítě,tak určitě bych nerodila doma...

  • delfinsk
   delfinsk, 15.5.19 10:14:38  
    

   Abychom neztráceli souvislosti, toto téma už se nakouslo (7.5.19 16:44:49), toto je pokračování.
   Měl jsem dotaz, který zůstal nezodpovězen. Kamarád (víc než profík v problematice postižených) se zasekl na chybě v myšlení. Návrat ke spokojenosti nastal až když pochopil, že ke správnému přístupu k řešení problematiky je nutné poznávání pohledů z mnoha stran a skloubit je do srozumitelného nekonfliktního vztahu. Toto nás dnešní svět dokonale odnaučuje a pak se divíme, jak narůstají problémy (platí to i pro zdraví jako takové).
   Přiznám se, že jsem si toho pama primaře nepustil, stačil mi pohled na text: "-nikdy-nikomu-nedoporučil". Nevím, zda toto je přesně myšlenka pisatele tohoto článku či pana primaře, každopádně takovými "informacemi" se běžně nezabývám.
   Vždy a při jakékoliv činnosti může nastat nepředpokládaná situace, kdy je rozumnější (ne-li nutné) zvolit (pro lepší závěr) jinou výhodnější cestu. Vnucovaná "jediná správná" představa (zde to "nikdy nikomu") se dobře obhajuje při dnešních diskuzích (hádkách), ale v běžném životě (který si vymýšlí velmi různé extrémy) se velice lehce zvrtne v hádku končící nepřátelstvím až za hrob. O takovéto situaci byla ta kamarádova příhoda. Dala by se najít podobná situace v tématu domácí porod?

   • jednatakova
    jednatakova, 15.5.19 11:57:18  
     

    tak určitě...jsou matky,které jiným matkám,které se rozhodly pro porod doma,třeba nadávají,hádají se atp...
    já to respektuju,ale sama bych do toho nešla...
    a co mi třeba přijde ujeté,když taková žena rodí někde v paneláku,to se stalo mojí sestře,že její sousedka se rozhodla rodit doma v paneláku a celou noc jim tam řvala,protože rodila,že jo a u porodu řve každá...to už mi přijde dost za hranou a netolerantní vůči ostatním obyvatelům paneláku

    • jednatakova
     jednatakova, 15.5.19 11:58:35  
      

     jinak jak píšu,je to každého věc,ale pak si za to zodpovídá i on sám...takže když se domácí porod zvrtne,je to na zodpovědnosti té matky,že se tak rozhodla

     • delfinsk
      delfinsk, 16.5.19 00:20:28  
       

      Zase trošku nepochopení. Nevidím prospěch pouze v nekonečnému rozpitvávání různých detailů. (Mohu oponovat, že každá žena při porodu neřve, mohu tvrdit, že málokterá žena při porodu dlouhodobě křičí, ale stejně tak mohu popsat situace, kdy ani jednou slabounce nepípne, ne každý domácí porod je v paneláku atd. Dá se protiargumentovat, že nemám pravdu, protože ta ženská za tou zdí opravdu řvala atdatdatdatdatd.)
      Mohu přidat zkušenost kamaráda s gynekologem. Byli jsme jako studenti na lyžařském výcviku na Malé Fatře a měli jsme tam pro první pomoc už "vyštudovanýho doktora gynekologa". Já jsem si vezl čisté nůžky, pinzetu a zrcátko, měl jsem nad obočím 5 stehů (píché přední kolo u mopedu) řádně zapatlané kolodiem, jak bylo tenkrát zvykem. Kamarád měl 3 štychy na bradě, oba jsme měli na stejný den naplánované vyndání. Kamarád odmítl moji nabídku: "máme tu doktora". Dlouho jsem oddroloval kolodium, pak jsem se učil přes zrcátko ovládat ruku s nůžkani, dostat se pod nit a stříhnout, potom za tu přestřiženou nit 2-3x zatáhnout, aby sama povolila a vyklouzla ven. To zrcátko mi dalo zabíračky, ale cca za 30 minut bylo v pohodičce vše hotovo a ještě jsem stihl kousek posezení u kytary před večeří. Po večeři došlo na kamaráda. Byl bleskově zpět, řval a ječel. Asi za hodinu už jen vzlykal, ale na dotazy neodpovídal. Druhý den nám řekl, že dvěma tahy trochu sedřel kolodium, pak se nůžkama narval pod nitě, rozstříhl, jedním trhnutím vyháhl všechny 3 nitě, jedním tahem orval zbylé kolodium, napatlal vše jodovou tinkturou a vyhodil ho. Po zákroku tohoto gynekologa řval i muž a nedivím se, že u takovýchto odborníků ženy řvou. Ale neřvali malí nedonošení nebožáci, které po mnoha letech a změně režimu prokazatelně stále táž osoba (ale již pan primář) nechala vyhodit v zimě na balkon, aby matka byla politována, že se obě děti narodily mrtvé. Není to příznivý poznatek, ale je nutno z té stoprocentní pravdy ustoupit. Ne vždy diplom a titul znamenají profesionalitu.
      Ale přeci jen maličko se ledy pohnuly. "...pak si za to odpovídá on sám.... je to na zodpovědnosti matky". Předpokládám, že ta první část se týká porodníka a to druhé je janě řečeno, jde o rodičku. A už je tu právní problém, kdo a jak je zodpovědný? Koho by měl soud honit k zodpovědnosti? Chtěl bych nejdřív trošku "provětrat" to první, a vrátit ze zpět k výroku p. primáře "-nikdy-nikomu-nedoporučil". Podle této debaty vidím, že jsi lepší než ta úvodní věta od https. Najdeme takový domácí porod, kde by se zastánci i odpůrci domácího porodu mohli shodnout na jeho prospěšnosti?

 • delfinsk
  delfinsk, 13.5.19 12:05:55  
   

  https://www.prostreno.cz/tipy-a-triky/clanky/30236/Proc-radeji-nekrmit-psy-syrovym-masem?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
  Úmyslně jsem zařadil veterinární problematiku zde. Vono jeto prašť jako uhoď.
  "Taky svému chlupáčovi nemůžete odolat a sem tam mu hodíte nějakou tu syrovou mlsku? Můžete mu vážně ublížit!" Psi od nepaměti syrové maso jedli, co je na tom špatně? Ale ubližovat nikomu nechci. Jsem naviklán.
  "L-karnitinu, což je aminokyselina, klostridium perfringens či bakterie rodu campylobacter, escherichia coli, která způsobuje průjem, horečku, bolesti břicha." Latinské názvy je "nezbytně nutné" si zapamatovat, to je důležité pro "správné pochopení".
  "Proto odborníci, kteří své poznatky publikovali v odborném časopise Vet Record, důrazně před konzumací syrového masa varují. Pokud jej mazlíček skutečně vyžaduje, vždy se o tomto postupu poraďte se svým veterinářem." Jako "zodpovědný chovatel" vím, že zdravotní problémy zvířat řeší veterinář (konckonců sem to i vystudoval). To mi ten pisálek vnucuje, že jsem debil? Takovéto "informace" mne zbavují sebevědomí a schopnost se zamyslet -vždyť už ty latinské názvy nevím.
  "Vědci na to přišli tak, že podrobili testům 60 balení vzorků syrového masa, přičemž všechny byly analyzovány na přítomnost bakterií, jako jsou (zas ta zatracená latina), jež se běžně vyskytuje v zažívacím traktu domácích zvířat. 52 % testovaných vzorků přitom obsahovalo nebezpečně vysoké hladiny škodlivých návštěvníků!" Zkusím přemýšlet. 60 vzorků je pro tak důležitou informaci není moc. Nikde není uvedeno, jak tyto balíčky byly uchovávány, která firma ty balíčky připravovala, atd.atd.atd. Jó hele, je tu něco. Hledali to co je běžně ve střevech a najednou to jsou škodliví návštěvníci?
  Na uzavřeném oddělení se dnes už s klíčema vyskytovat nebudu, už se dlouho důchodcuju. Pokud bych normálně četl a uvažoval nad informacemi tohoto stylu (libovolného oboru), pak bych se tam ocitnul bez klíčů, protože jsem přehléhl, že to splodili někde v Indii a nevímě nic o jejich běžně dostupných potravinách. O sousedech toho víme víc a taky se vloudila chybička nejen pro pejsánky, ale i pro lidi.
  Jedna chyba se nedá paušalizovat na vše šmahem, jak je nám velice často vnucováno.

  • jednatakova
   jednatakova, 13.5.19 12:08:21  
    

   vidím to jako zbytečnou hysterii,psi jedli syrové maso odjakživa,venku olíznou leccos a většinou to přežijou...já teda psovi syrové maso nedávám,dávám vařené,ale nemyslím si,že by syrové muselo nutně ublížit

   • delfinsk
    delfinsk, 13.5.19 12:29:22  
     

    Malinko nepochopení. Tady vůbec není směrodatné maso. Na Tvoji reakci bych mohl reagovat tím, že děláš chybu, že mu dáváš jen vařené, protože ... Tedy začnu posuzovat něco, o čem nic nevím, Tvého pejska ani jsem neviděl, natož abych znal jeho zdravotní stav. To jsou ty "důležíté diskuze". Chtěl jsem na tématu které není ouplně přesně pasované na naše debaty, abychom se nezabývali zda syrové maso ano či ne, ale nad obecným přístupem i informacím.
    Tady jsi veřejně oznámila, že máš pejska. Naši předkové říkali: "mluviti stříbro, mlčeti zlato". Dá se této informace zneužít? Nechci tím malovat čerta na zeď, ale jen tak se malinko nad tím zamyslet.

 • delfinsk
  delfinsk, 7.5.19 13:44:45  
   

  Dnešní nenormální "normální" život.
  zena-in deti nechci takze se necham sterilizovat dobrovolne.
  Není to tak dávno, kdy se množily články proti "diskriminační" sterilizaci. Teď je zase další módní vlna. Tyhle neustále se měnící zrůdnosti nahlodávají duševní i tělesné zdraví všech. Veřejně obhajovat a zveličovat nefyziologické požadavky pod hlavičkou práva na seberozhodování atp.atd.? Nikdy nelze dokonale nalajnovat spravedlnost a správné postupy, vždycky se v normálním životě nějaká chybička vloudí. Je fyziologické, že se menšina přizpůsobuje většině. Je nefyziologické, aby menšina s pocity ukřivdění, svými "výkřiky" měnila normální pravidla ostatních.

  • jednatakova
   jednatakova, 7.5.19 16:44:49  
    

   ale já se třeba většině přizpůsobovat nechci a ani nemůžu....prostě mít děti nebudu,to vím...a když se některá žena takto svobodně rozhodne ať už ze zdravotních důvodů jako já nebo z jiných,měla by mít i možnost nechat se "zneplodnit"chlapům se to lehce kecá,těm riziko otěhotnění nehrozí

   • delfinsk
    delfinsk, 8.5.19 10:11:40  
     

    Jde mi o pohled na zákonitosti módních vln, které se s různými obměnami objevují, mohutní a časem zase samovolně zanikají ve všemožných lidských činnostech a ovlivňují všechno možné, tedy i naše zdraví. Proto jsem nezadal plnou adresu té zprávy. Nejde mi teď o detailní řešení tohoto problému (které je hodně citlivé). Když už se tak stalo, ukázal se jeden mechanizmus vzniku módní vlny. Na novou informaci pár lidí zareaguje tím, že něco přidá ("pánům se to lehce kecá"), zase se to šíří, zase se tam něco přidá a je tu najednou dav, který shodně začne prosazovat své ideály, správněji "ideály", které mají "klapky na očích" a pro přehršli informací nevidí do stran. (Toto neznamená odsuzování informace, že pánové se dívají jinak než ženy, to je normální správná informace, problém je v tom "nabalování".) Teprve život, pozorování a další poznání nasměruje, proč přímočaré myšlení není vždy to pravé ořechové ukázkou z jiného soudku.
    Kdysi kamarád (víc než dobře seznámený s problematikou postižených) s nechodící manželkou a nechodícím sousedem vyrazili na výlet do cizího města. Prohlíželi si výkladní skříně, každý tak jak chtěl. Pak ale přišlo stoupání. Kamarád oznámil, že vystrká manželku a pak se vrátí pro souseda. Soused požádal o nepomáhání, že se chce trošku uštvat a protrénovat ruce. Jeho jízda do kopce vypadala jako tanec svatýho Víta. No prostě hrůza. Kamarád pomalu s manželkou stoupal do svahu, prohlíželi si výlohy, občas kouknul na souseda, zda nepotřebuje pomoc. Najednou slyšel: "Děkuji, už jsem na místě, moc děkuji". Soused byl vedle nich, nějaký mladík se otočil a odcházel. Kamarád říkal, že v ten okamžik by se hanbou propadl do země, že se delší dobu na souseda nepodíval a začal se strašně omlouvat. Soused ho uzemnil: "Co blbneš? Ten hoch viděl, jak se za vámi pachtím, tak automaticky nastartoval a vystrkal mne. Asi bych mu dokonale nevysvětlil, že se chci trošku uštvat, vzal by to jako odmítání a příště by si ničeho nevšímal".
    Prostě normální pohodička s normálním problémkem, který se začal normálně zvrtávat do nepříjemnosti a normálně se podařil návrat do normální spokojenosti. Co způsobilo ten návrat ke spokojenosti?

 • delfinsk
  delfinsk, 25.4.19 19:21:22  
   

  https://www.novinky.cz/koktejl/503262-na-toskanske-vinici-odhani-parazity-mozart.html

  Působí nejen na víno, ale i na ostatní rostliny, zvířata i lidi. Ale není hudba jako hudba. I hudba je dobrý sluha ale zlý pán.

  • jednatakova
   jednatakova, 25.4.19 19:43:46  
    

   to máš pravdu...co se týče parazitů,přijde mi,že je kolem toho hrozná hysterie,pořád nás straší,jak jsme promoření parazitama a máme se odčervovat,jako zvířata,zvířatům dávají vetové antiparazitika preventivně,že to zvíře je tím pak defakto přiotrávené,to nikdo neřeší(moje fenka odčervení nikdy nesnese,je jí vždycky hrozně zle z toho)

   abych se ale vrátila k té hudbě,tak se ukázalo,že když pouštěli Mozarta nedonošencům,tak ty děti rychleji prospívaly

   • delfinsk
    delfinsk, 26.4.19 23:33:31  
     

    Na vandry s námi chodil konzervatorista s kytarou a bylo zajímavé, jak to přitahovalo lesní zvěř. Když na mé přání tam "šoupnul odrhovačku", to bylo nezi srnkami zděšení a chystaly se k odchodu.
    Ale, když jsem měl kruté nesnesitelné bolesti hlavy, pustil jsem si do sluchátek Hanku Ulrychovou (vždy jednu skladbu - pomalou-táhlou a na chvíli bolest ustoupila.

   • delfinsk
    delfinsk, 27.4.19 00:04:09  
     

    K těm parazitům. S tou hysterií a strašením naprosto souhlasím, i když první zkušenost...(Moje první jízda s veterinářem, bylo mi cca 11 let, při nedělní službě na první zastávce bylo 7 uhyhulých selat. Dokonale ucpaný střeva škrkavkama.Tam nebylo nic jinýho, jen škrkavky.) Extrémní stav nelze hodnotit jako normál. Pravidelné odčervování psů či koček proti všem parazitům??? Stačí kousek stolice šoupnout pod mikroskop a pak rozhodnout zda ano či ne a pokud ano, tak na který typ zacílit.

    • jednatakova
     jednatakova, 27.4.19 09:27:48  
      

     ahoj,jo,s tím rozborem souhlasím,vzít kousek exkrementu a udělat rozbor a když se něco najde,přeléčit,když ne,necpat do zvířete zbytečnou chemii...

     • delfinsk
      delfinsk, 28.4.19 08:41:21  
       

      Ještě si rejpnu -)). Než hmátnu pro užitečnou chemii, hledám přírodní možnosti. Někdy to funguje opačně. Kamarád se na vojně 3 měsíce docházel do vojenské nemocnice se zánětem zvukovodu. Když přišel za mnou, přinesl si tuny mastiček a do ucha bych s velkými obtížemi strčil špendlík. Utekl jsem z kasáren, tenkrát ještě byly záhumenky (běžně v chalupách byly i krávy), zaběhl do statku, utloukl čerstvé máslo, a na marodce jsem mu to tím přepuštěným máslem mazal. Za 3 dny bylo ucho jak zadeček novorozence. Před tím jsem dlouho marně léčil zánět zvukovodu u psa. Pak najednou bylo ucho bezvadné. Po velkém naléhání stará paní prozradila, že jí sousedka doporučila tento postup. Já se zastyděl a omlouval. Asi 5 let před tím jsem si v muzeu pročítal jako zajímavost (švabachem psané) předpisy o léčení zvířectva konec sedmnáctého století a tento recept tam byl.

      • jednatakova
       jednatakova, 28.4.19 09:06:44  
        

       na odčervení se doporučují tvarůžky...jenže...má to jeden háček,veterinář si odčervení žádá,aby to mohl zapsat do průkazu,je to povinné stejně jako očkování proti vzteklině

       • delfinsk
        delfinsk, 28.4.19 19:24:26  
         

        Už i zvířata jsou kvůli doktorům. Je to všechno nějak naruby, ale žít chci a snažím se žít s co nejmenšími problémy.

 • delfinsk
  delfinsk, 25.4.19 09:03:53  
   

  https://www.stoplusjednicka.cz/co-zahubilo-azteky-analyza-dna-odhalila-bakterii-importovanou-z-evropy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Víme to, ale stále se hrách na stěnu hází.