Uzdravování a udržování zdraví - zkušenosti

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
delfinsk (2020-02-09 17:24:49)Badyanka (2020-01-28 22:43:07)od10k5 (2019-12-13 20:20:20)ala31 (2019-08-26 09:57:53)vlk (2019-04-13 12:54:39)Zdebra (2019-01-13 12:25:23)
Založeno: 4. 1. 2019 | Příspěvků: 353 | Členů: 6
Správci: delfinsk (hlavní)

Věnujme se moudrosti předků i dnešním poznatkům. Bez osočování a hádek o všeobecné správnosti či nesprávnosti.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

 • jednatakova
  jednatakova, 9.2.19 17:49:20  
   

  https://www.kafe.cz/krasa-a-zdravi/posledni-normalni-at-zhasne-20190831.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  • jednatakova
   jednatakova, 9.2.19 17:49:58  
    

   je to k zamyšlení...

   • delfinsk
    delfinsk, 10.2.19 20:32:32  
     

    Tento impulz mne nevyprovokoval jen k zamyšlení, ale k hlubšímu zamyšlení. Díky.
    Lidé jsou nepoučitelní. Staré moudrosti, „kdo se moc ptá…, všeho moc…“, atp. shrnul jeden takřka dnešní umělec do výroku: „z ničeho se nesmí dělat věda, ani z vědy, natož ze života“.
    Od pradávna se poznávání snoubilo s uměním. Od pradávna je snaha mít co největší území. Od pradávna je snaha co nejvíc se nacpat. Od pradávna se nacházejí jedinci, kteří hledají finty, jak pravdu přizpůsobit potřebám paragrafům dvakrát zakrouceným. Hned v první větě prvního odstavce lžu. Ten výrok o nepoučitelnosti je všeobecně brán jako pravda. Ale jsou všichni lidé hloupí? Leckdy i chytrý člověk naletí podvodníkovi. Kdyby to nebylo normální, nebyli by podvodníci. Čím víc tito lidé získají moc, tím víc vznikají problémy. Začne vznikat problém, protože nikdo neví, kde je pravda. Dnes není jenom muž a žena, ale máme už asi 35 pohlaví a je jasné, že počet bude narůstat. V tom se už nevyznají ani sexuologové a přou se. Máme obrovská kvanta stále se měnících zákonů a vysvětlivek, že i právníci nejsou schopni podat jednotný výklad. To, co se dnes „venku“ prohlašuje za správné a normální, by v polovině minulého století nevymyslel ani nejtěžší pacient psychiatrické léčebny. (Léčebny, ne nemocnice. Tenkrát se tam lidé ještě léčili. V psychiatrických nemocnicích dnes nedobrovolně přijatý pacient na radu dalších pacientů dodatečně podepíše dobrovolný vstup, lékař to musí přijmout a pacient může kdykoliv odejít.) I věda psychiatrická je ovlivněna dobou a stává se vjedou. I já jsem cca před patnácti lety obdržel od nepsychiatrického specialisty punc deprese a začal se roztáčet známý kolotoč končící spoustou prášků a kartičkou na psychiatrii. Zadal jsem si nesnadný úkol. Uvažoval jsem jak zvítězit, když je kozel zahradníkem. Podařilo se - požadovat krásné růže. Problémy s posudkovou lékařkou a i s tím odborníkem zmizely (ty trny neskousli). Ale červíček lumpíček mi furt hlodal mozek, až jsem nakonec skutečně spáchal dokonalou sebevraždu a už se jen směju.

   • delfinsk
    delfinsk, 10.2.19 20:37:06  
     

    Je to všechno pravda o tom přejídání?

  • Dopaminka
   Dopaminka, 11.2.19 10:31:30  
    

   Jen bych chtěla připomenout, že americká DSM není naše MKN.
   Nicméně je obecně pravda, že (nejen) psychiatrických diagnóz přibývá. Spíše se drolí na specifičtější "poruchy", a to ve všech oblastech.

   Je faktem, že v psychiatrii jsou diagnostické nástroje omezené na rozhovor, pozorování, viditelné příznaky.
   A tady, snad více, než v jiných odvětvích medicíny, je to hlavně o lidech, co tam dělají. O jejich přístupu, empatii, odbornosti , zkušenosti, ale hlavně lidskosti.

   Mně psychiatrie, ale hlavně psychoterapie, pomohla velmi. Měla jsem štěstí na kvalitní odborníky a hlavně lidi.

   • jednatakova
    jednatakova, 11.2.19 10:37:05  
     

    V tom máš pravdu. Já psychiatrii ani terapii neodsuzuji,naopak. Ale souhlasím s tím,že počet diagnóz stoupá. Dříve,když někdo nechtěl chodit do školy,byl lajdák,dnes už má školní fobii. A tak podobně. Myslím,že některé diagnózy jsou přemrštěné. Klasické neurózy,deprese a psychózy bych sem ale neřadila,ty tu byly pořád a budou.

    • Dopaminka
     Dopaminka, 11.2.19 11:37:16  
      

     co se týče těch dětských diagnóz, to slyším často, že takové děti byly dříve nevychovane, a nyní má hned každý diagnózu.

     Do jisté míry je to pravda, na vině je mnohdy příliš svobodomyslna výchova /nevychova. Na druhou stranu, opravdu se zvýšil počet dětí s poruchou pozornosti, a to je fakt biologicky dané. Jestli za to může chemie v těhotenství, způsob porodu, očkování, jak se říkalo... to nikdo přesně neurčí.

    • delfinsk
     delfinsk, 11.2.19 18:55:15  
      

     Kromě druhé věty bych se pod vše podepsal. Naši předkové říkali: „Když dva dělají totéž, není to totéž“. Místo čárky bych napsal „ani“.

   • delfinsk
    delfinsk, 11.2.19 20:25:38  
     

    Tady bych uvítal víc se rozepsat o tom, co se Ti tam líbilo, co Ti pomohlo. Ale P O Z O R !!! Snaž se hovořit jako někdo, kdo se na to díval a nesmí prozradit nic na toho pacienta. Jde o to hledat informace, kde se normální člověk může normálně vyznat. Rozepiš se o jejich empatii, přístupu a lidskosti. Může to být vodítko k výběru pro další.

 • Aitos
  Aitos, 6.2.19 08:14:02  
   

  Mě pomáhá Wim Hofova metoda, rozdýchal jsem rozjíždějicí senachlazení v noci, a ráno opět v pohodě, asi před týdnem to bylo. Asi tomu pomáhá i to jeho otužování, ale to trochu šidím... Nicméně i tak, první zima co mě zatím nic neskolilo, po letech. :4: Mini tutoriál má zde, dole první části https://explore.wimhofmethod.com/mini-class-class3-commitment/

  • jednatakova
   jednatakova, 6.2.19 09:08:35  
    

   Zajímavé. Slyším o této metodě poprvé.

  • delfinsk
   delfinsk, 6.2.19 12:36:52  
    

   Video, kde někdo pouze žvatlá (ještě k tomu cizím jazykem)? Když jsem pokračoval trošku dál, našly se i placené odkazy. Nicméně - na každém šprochu ...
   Dále jsem našel: „Otužování, dechová cvičení a meditace nejsou sice nic nového, ale funguje to. „Ledový muž“ Wim Hof je dokáže snoubit způsobem, který jej posouvá k neobyčejným výkonům. Novodobý Priessnitz“.
   Podle mého - Velký šaman podsouvá normálním lidem „Velké“ výkony (6.2.19 09:14:10). Výsledek jsou slova: „Asi tomu pomáhá i to jeho otužování, ale to trochu šidím“. Sebedůvěra a radost, z těch slov nečiší.
   Děkuji za příspěvek, připomenutí cvičení a otužování polechtá sklerózu.

   • delfinsk
    delfinsk, 7.2.19 08:41:35  
     

    K tomu otužování. Když jsem poznal Vláďu (14.1.18 22:23:09) bylo mi oukradkem šeptáno, že je to blázen, kterej si v zimě vysekává díry v ledu a leze tam. Když jsme se spolu toulali v zimě venku a narazili jsme na vodu, svlékl se, zacvičil si a … Někdy do vody vlezl, někdy ne. Někdy po smočení hned vylezl, někdy tam minutu či dvě pobyl. Vláďa mi prozradil, že se snaží neprochládat. Dělá to, co je příjemné. Když stačí vzdušná lázeň tak stačí a když ani ta nebude, svět se nezboří. Vlastně, spadl pračlověk v zimě občas do vody? Určitě. Byl tam dlouho? Nebyl. Tak je to zdravý. Tato úvaha podpořila moji zvědavost a já navíc zjistil, že přestávám mít problémy se vředama na dvanáctníku a lépe se pohybuju. Později jsem jednou v Podolí (moje tělo to tak nějak chtělo) plaval 12 minut (normálně cca 1 min) v nevyhřívaném bazénu. Když jsem vylezl tak při prvním cviku zazněla rána slyšitelná až na Václavák, ruka krutě bolela, pak přešla do tisíců mravenců. Další den jsem přiskotačil k Lídě Mojžíšové a ta po předchozích (dlouhodobě neúspěšných) pokusech, jen tak ležérně rozházené obratlíčky srovnala.
    Na FTVS jsem se náhodou dostal k separátu o zimním táboření. Zaskočil mne tam jejich závěr, že iglú je v našich podmínkách nevhodné. Díky Vláďovi, který si jednou do iglú přinesl mnoho teploměrů a pečlivě si zapisoval v pravidelných intervalech teploty v různých směrech a různých výškách (kroutil jsem nad tím hlavou, tenkrát jsem se neptal) pochopil jsem, proč se naše poznatky rozcházejí. Aby jim nebyla zima, snažili se víc topit a měli tam průvan.
    Ale v tom separátku mne trkla finta, díky které jsem při dozoru nad sáňkujícími dětmi nemrznul jako ostatní rodiče. Podupávání moc pohyb není a tak tělo (i když je dobře oblečené) pomalu prochládá, protože právě díky tomu dobrému oblečení nedostává tělo razantnější informace o okolním chladu, „netopí“ a tělesná teplota pomalinku klesá. Stačí krátkodobé podchlazení malé části těla a tělesný termostat zapne kamna. Nejjednodušší bylo 1x za 5-15 minut sundat rukavice, umačkat kouli a zahodit. Proto dětem strkajícím si navzájem sníh za košili není zima.
    V poslední době potřebuji doma větší teplo než dřív. Doma běhám v pantoflích bez ponožek. Když musím vyběhnout ven, ponožky si neberu (ani když jsem odhazoval před domem sníh 1-3 minuty). Hurá. Lenošení se stalo otužováním.

  • 69beran
   69beran, 7.2.19 19:48:14  
    

   Mě pomůžou 2 pomeranče, 1 citrón, půl hoďky se zapotit, pak česnečka, opět zapotit tak půl hoďky a pohoda :6:

   • 69beran
    69beran, 7.2.19 19:49:14  
     

    Ráno můžu rozdávat energii a zdraví mlaďasům :6:

    • delfinsk
     delfinsk, 8.2.19 08:08:50  
      

     Rada na opakované půlhodinové pocení tu již byla. Je vidět, že na tuto zkušenost přišlo více lidí. Díky.

 • delfinsk
  delfinsk, 3.2.19 16:59:40  
   

  Zatracovaní šamani.
  Kdo se trošku motal ve vědeckém prostředí, nebo i jen občas se zamyslel nad lidským konáním, nejspíš se setkal se slovy: „to nemohu napsat, to bych si stavěl šibenici“. Předpověď budoucnosti může být lež, ale i realita. Také tvrzení o možném „vstřebání“ nádoru bez cytostatik má také dvě strany. Možnost vzít bolest a zahodit ji je fantasmagorie, ale také realita. Tak by se dalo vyjmenovávat mnoho a mnoho dalších nesmyslů. Je nesmyslné a zbytečné někoho přesvědčovat o pravdě či nepravdě. To zavání fanatizmem. Při vzájemné úctě lze zde debatovat i o takovýchto záhadách.

  • delfinsk
   delfinsk, 4.2.19 09:35:37  
    

   jednatakova, 3.2.19 18:30:58
   zrovna šamanství je u nás dost neprobádané si myslím
   (Omlouvám se za přesunutí dotazu, tady se mi bude líp navazovat.)
   Pokud vezmu „šamanství“ v nejširším slova smyslu (samozřejmě ne podvodníky-šamany), tak právě u nás těch všelijakých „záhadných“ spolků se nacházelo a i dnes nachází poměrně dost. Nejsem šamanovědec a nemohu sypat z rukávu všechny skupiny, jejich dělení, a ani to není nutné. Časem si vzpomeneme na další nepopsané, a nebo se najdou i další odvážlivci rozšířit náš obzor beze strachu z „oběšení“. Ještě tam hraje roli také strach z toho, že jejich práce bude „přizpůsobena správným požadavkům“ a místo hledání radostí z možností přirozeného pohybu vzniknou „přesné metodické pokyny“ bez lásky a porozumění, kde radost a přirozený pohyb nemá místo. I maséři byli „včera“ zařazováni mezi šamany a Lída Mojžíšová byla jedna z nich. To bych viděl na víc než dlouhé a samostatné povídání.
   Najde se celá řada proutkařů. Některým to líp funguje na podzemní vodu, jiným na geopatogenní zóny, jiným na podzemní dutiny, dalším na kovy, dalším na … Stejně tak se dá najít celá řada léčitelů upřednostňující víc nebo méně určité specializace , kořenářů, ale … požadovaný přesný popis práce omezuje tuto činnost natolik, že mnoho z nich se nebude snažit dosáhnout „legalizace“ a odpublikování adres na internetu, protože to není jen zbytečné a nebezpečné, ale může být i přímo likvidační. Vše se dá zneužít a také jest tak některými fanatiky činěno. Pod hlavičkou korektnosti, spravedlnosti a práva na informace (nejednou i s vulgárními výrazy, i pomocí zkomolených údajů prosazující zdraví škodlivé postupy) a následnou nepřehledností zcela zlikvidují všem možnost zamyslet se nad nabízenou informaci.

   • jednatakova
    jednatakova, 4.2.19 10:48:45  
     

    ahoj,no spolků tu asi je dost,ale já myslela šamana jako náčelníka kmene,v klasickém pojetí a to tu myslím nemáme :4:

    • delfinsk
     delfinsk, 4.2.19 13:10:05  
      

     Můžeš to víc přiblížit? Nejsem si jistý, co máš na mysli.

     • jednatakova
      jednatakova, 4.2.19 16:24:34  
       

      no,myslela jsem šamany v tradičních kmenech...jako třeba u indiánů a tak podobně

      • delfinsk
       delfinsk, 6.2.19 00:30:19  
        

       Na tuto otázku nelze odpovědět tak, jak je dnes módní = dvěma slovy. Tady se střetávají zcela odlišné kultury a z toho vznikající zmatky. Indiánští šamani neměli potřebu nějak se zviditelňovat víc než je zdrávo, nepotřebovali bojovat o moc, ani neměli touhu stát se náčelníkem. Měli své místo.
       My jsme uprostřed Evropy dlouho neměli tak propastné rozdíly mezi chudými a bohatými, jak to bylo jinde běžné. Stále více si zvykáme na zviditelňování „silných“ jedinců. Dnes už je ani nezvládneme dělit na momentálně hodné či zlé.
       Teď dobrou noc a pokračování příště.

       • delfinsk
        delfinsk, 6.2.19 09:14:10  
         

        Indiánská kultura naše civilizační výdobytky neznala, nenašla vhodnou obranu, a proto boj s přistěhovalci prohrála. Ctili jiné hodnoty. Rozhodovací (světskou) moc měli náčelníci a šamani byli jako „vrba“ i rádce pro veškeré další problémy všech. Dalo by se trochu přirovnat jako vladař a kněz. Ale!!! Jejich úcta k druhým a vyšším hodnotám je pro naše civilizační zkušenosti nemyslitelná. Začátkem minulého století si cestovatelka paní Sída Volfová vytkla cíl, že musí vidět velké, mnoho dní (snad 14) trvající indiánské slavnosti jednoho kmene (opakující se jednou za sto let), které žádný běloch nikdy neviděl. Cestou se u sousedního kmene stala čestným hostem (zřejmě pro nějakou samaritánskou pomoc, v tom se vyznala). Čas utíkal a ona se potřebovala k tomu kmenu dostat dřív, aby mohla navázat nějaké kontakty a pokusit se dostat na slavnosti. Když dala najevo, že by ráda odešla, náčelník jí osobně sdělil, že je čestný host a proto zůstane. Na útěk nebylo pomyšlení a její sen se zcela rozplynul. Jednoho dne byla opět předvolána před náčelníka, který ji sdělil, že sousední kmen bude mít týdenní slavnosti konané jednou za sto let, které žádný běloch nikdy neviděl a jak to vypadá, za sto let už nebudou a on se rozhodl, že ona ty slavnosti uvidí. Na námitku, že mají spolu vykopanou válečnou sekeru zareagoval povstáním a zvýšeným hlasem pokračoval: „My nejsme běloši, my jsme indiáni! Víte pravdy půl, vězte pravdu celou. Za tři dny Vás celý kmen odvede na hranice našich pozemků, kde bude slavnostní. Potom už půjdete sama, pouze z Vámi známých důvodů skrytí stopaři Vás budou chránit od dravé zvěře. Jejich úkol po střetu s první hlídkou končí a Vy hlídce předáte svitek březové kůry – dopis pro jejich náčelníka“. Dopis nepředala a neuvěřitelně rychle se ocitla na přípravě slavností. Jakákoliv komunikace byla marná, byla přivázána u mučednického kůlu. Před setměním nějaký zvědavec zaregistroval něco pod košilí, vytáhl svitek a utekl. Pak přišlo mnoho náčelníků a ten největší jí dlouho spílal, co si to dovolila, že by nikdo z jeho kmene, ani předci ani potomci nenašli věčný klid. Potom (až do konce slavností) byla i jejich čestný host.
        Dovedeš si představit, že by náš prezident poslal někoho ze svých oblíbenců do kterékoliv sousední země s dopisem, že je to fajn člověk a že ho má hostit a vše mu ukázat? Jak by to dopadlo v případě Ameriky a Ruska? A teď už snad bude pochopitelnější další zmatená věta. Šaman snažící se zviditelnit (reklamou) není šaman. Pro tento stav naši předkové měli rčení – samochvála smrdí. A tady teprve teď máš přesnou odpověď na svůj dotaz.

        • jednatakova
         jednatakova, 6.2.19 09:37:26  
          

         souhlasím,že šaman zviditelňující se reklamou,není šaman...a co léčitelé?Ti si často dělají reklamy na netu. Ty bys zařadil kam?Já těm reklamám teda moc nevěřím,obzvlášť pokud tvrdí,že dokážou vyléčit nevyléčitelné choroby typu aids

         • delfinsk
          delfinsk, 6.2.19 12:47:17  
           

          Přesně tam kam Ty, do kopru. A nejen šamany a léčitele, ale i všechny ostatní bez ohledu na pohlaví, národnost, čísla trenek atd. Na vratech mám napsáno: "Re-klam-a, opakovaný je klam, slovní či písemný nevnucujte nám.

 • delfinsk
  delfinsk, 3.2.19 16:58:44  
   

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/samanka-odsouzena-za-podvody-si-otevrela-skolku-jak-kouzli-s-miliony-z-evropskych-dotaci-65056?dop-ab-variant=4&seq-no=1&source=hp
  Zatracená čeština.
  Zdánlivě to k tématu uzdravování nepatří, ale… Lepší název by mohl být spíš informatika, mozek, paměť? U už je hned první problém, jak správně zařadit sdělení. Dřív to bylo jednodušší (https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/495881-sexuolog-jaroslav-zverina-pohadky-o-promenlivem-pohlavi.html), byli jenom muž a žena. Dnes se číslo možných pohlaví blíží závratnými kroky k padesátce a zítra už to bude číslo nekonečné. Na veřejných záchodech, v restauracích a jiných veřejných místech by už mělo být skoro 300 oddělených místností, pokud by byl požadavek na možnost souběžného uspokojení dvou stejných pohlaví. Např. v divadle, kde je krátký čas přestávky, by musel být počet mnohem vyšší. Na druhou stranu se nesourodé hází do jednoho pytle. Na těchto nesmyslech jsou stavěny dnešní „diskuze“, kdy se třeba z vědy „psychologie“ (= pomoc v orientaci) stává „vjeda“ (= zbraň). Zní to stejně a pro „lepší“ orientaci se to také píše stejně. Proto jsem zvolil toto nové téma (uzdravování), abych se mohl oprostit od absurdit, kdy např. v radách moudrých dvou nepřátelských stran zasedá jedna a samá osoba.
  Žijeme ve světě stále rozdělovaném na nesmiřitelné opaky. V odkazu čteme: „samanka-odsouzena-za-podvody“. Nemělo by správně být podvodnice vydávající se za šamanku? Obě varianty jsou správně. Pokud chci propagovat, že šamanizmus a dokazovat, že podobné nevědecké postupy jsou nesprávné, kdy nejnovější poznatky vědy jsou zpravidla inzerovány jako stálé a neměnné, pak volím variantu jedna. Pokud chci mít širší a stabilnější rozhled a volnější mysl, volím variantu dvě, kterou je také možno pojmenovat jako tolerantnější. Ta je tolerantnější, ale na druhou stranu je netolerantnější ke lži (i milosrdné). (Zase by se dalo do nekonečna diskutovat co je pojem „milosrdná lež). Já osobně nevidím nutnost boje mezi těmito dvěma směry (stejně tak jako mezi mnohými jinými), ale bez ochotnosti ctít pravidla druhých je oprávněný obranný boj nutností.

 • jednatakova
  jednatakova, 3.2.19 12:55:56  
   

  https://www.denik.cz/rodina/devatero-tradicni-cinske-mediciny-proti-chripce-jednoduche-rady-ktere-pomahaji-20190202.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  My teď dáváme do jídel hodně česneku. To je dobrá prevence,ale spíš proti nachlazení.

  • delfinsk
   delfinsk, 3.2.19 17:17:56  
    

   Zase jsi mne předběhla. To je jasný důkaz vidění do budoucnosti. :15:
   Naši předkové říkali, že nikdo není doma prorokem. Abych vyhověl moderní době, měl bych oponovat, že neměli tak ouplnou praudu. Lépe by bylo: "Ne každý je doma prorokem". Ona ta "čínská medicína" často vyprovokuje ke vzpomínání na babky kořenářky a další léčitele, kteří se neřídili přesnou citací a přežili až do dnešních dob.
   Když jsem studoval na Moravě, tak tam hojně využívali cibuli. Do bramboráku nějaký stroužek česneku padl, ale cibule bylo stejně jako brambor.

   • jednatakova
    jednatakova, 3.2.19 18:29:18  
     

    cibuli využíváme také :2:

 • jednatakova
  jednatakova, 1.2.19 19:51:09  
   

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bojujeme-s-epidemii-kratkozrakosti-jen-mobily-a-monitory-za-to-nemuzou-vysvetluje-oftalmolozka-64908?seq-no=1&dop-ab-variant=5&source=article-detail

  • jednatakova
   jednatakova, 1.2.19 19:51:22  
    

   diskutuje se o vlivu umělého osvětlení

   • delfinsk
    delfinsk, 1.2.19 22:48:34  
     

    Paní profesorka naznačila, že negativní vliv umělého osvětlení je prokazatelný, ale zároveň naznačila i s praktickým příkladem, že to nemusí být zas až tak velký strašák vyžadující panickou hrůzu, jak je leckde podbízeno. Ke stejným závěrům došel kamarád pověřený firmou mající tovární halu s velkými stížnostmi zaměstnanců na nevhodné moderní osvětlení. Zíral jsem, jaká kvanta rozdílů mezi jednotlivými typy svítidel jsou a údaje jsou většinou nedohledatelné. Když se oprostil od agresivních reklam a snaze proniknout do detailů jednotlivých možností, začal na problém pohlížet v širších souvislostech, tak velice rychle zadání splnil.

  • delfinsk
   delfinsk, 1.2.19 21:36:49  
    

   Velice děkuji za tento příspěvek. Pro mnoho lidí bude většina informací zajímavou novinkou. Mne velice zaujala skutečnost, jak ta žena hovoří o své práci, o dalších lékařích i o vlivech okolí. S odstupem času si velice rád pustím toto video znovu.

   • jednatakova
    jednatakova, 2.2.19 14:23:14  
     

    není zač :4:

    • delfinsk
     delfinsk, 4.2.19 10:45:22  
      

     To odpoutání pozornosti neskutečným množstvím svítidel vytlačilo mnohem důležitější informaci a zároveň postesknutí nad změnou. To co dřív běžně, lépe a v předstihu zvládli kantoři, dnes horkotěžko s křížkem po funuse se snaží zachraňovat lékaři. V první i druhé třídě (hluboko v minulém tisíciletí) jsme všichni slýchali velice častý rozkaz vyzývající k pohledu z okna.

 • jednatakova
  jednatakova, 30.1.19 10:17:15  
   

  https://faei.cz/lide-jsou-nehorazne-stadni-a-ochotni-poslouchat-kohokoli-rika-psychiatr-radkin-honzak/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  • jednatakova
   jednatakova, 30.1.19 10:20:33  
    

   "Návštěva u doktora hypochondra nespasí. Medicínu není možné dělat technologicky. To je potom fachidiotismus (jednostranná hluboká specializace na jediný obor bez možnosti či schopnosti vnímat problematiku v souvislostech – pozn. red.)."

   vnímání nemocí v souvislostech je důležité

   • jednatakova
    jednatakova, 30.1.19 10:22:16  
     

    zároveň tam zmiňuje rizika domácích porodů...nejsem apriori proti alternativě,ale domácí porody bych zakázala

    • delfinsk
     delfinsk, 30.1.19 21:42:28  
      

     Hned první věta v úvodu článku říká: „Dychtíme po kontroverzních tématech.“. Porodnice mají svoje nezastupitelné místo, je to ohromný přínos, ale zároveň to přinášelo už i v minulosti rizika a negativa (viz třeba horečka omladnic) i s nepříjemným závěrem života dr Semmelweise. Nechci konfrontovat konkrétní klady či zápory porodnic (znám i některé kauzy, o kterých se takřka nepsalo), vezmu to selským rozumem. V domácím prostředí je minimální šance něco chytnout. I když „civilizace“ pokračuje mílovými kroky, přeci jen stále % normálních porodů je stále větší než % komplikací. Pravdou je, že dnes je až moc běžný císařský řez, stejně tak jako podávání antibiotik. V té jmenované kauze nakonec zemřel lékař. Vinu nelze klást té ženě ani tomu lékaři. Na vině je nehorázná stádnost, o které je ten článek a kterou se snažím zde více zviditelňovat.

     • jednatakova
      jednatakova, 31.1.19 18:13:42  
       

      já bych si to nelajzla rodit doma,ani s asistentkou,dítě se může např.přidusit pupeční šňůrou a co s ním pak asistentka zmůže,nevím,tady už jde i o zdraví a život dítěte,toho bych se prostě bála
      jinak se stádností souhlasím

      • delfinsk
       delfinsk, 31.1.19 23:06:15  
        

       Tady už docházíme ke shodě. Každý má své právo na svůj strach a každý se musí se svým strachem vypořádat sám. Chce-li se někdo zbavit strachu, lze to zase více způsoby.

       • delfinsk
        delfinsk, 1.2.19 09:24:12  
         

        Ze stejného důvodu jsem absolvoval po půlnoci za silné sněhové vánice po okreskách cestu s rodičkou do 70 km vzdálené porodnice, místo abych zastavil po osmi km u spádové nemocnice. Podle rodičky, mne, manžela i porodníka o hazardování či riskování nešlo, jak by se z letmé informace mohlo zdát. Nemohu říci, že bych se tím chtěl chlubit či tvrdit, že to musí zvládnout každý a že se to tak má vždycky dělat.

   • delfinsk
    delfinsk, 31.1.19 23:20:40  
     

    Nojo, ale všude slyšíme, jak je důležité poslouchat specialisty. Někde asi bude chyba. Kde?

    • jednatakova
     jednatakova, 1.2.19 12:09:52  
      

     podle mě není chybou poslouchat specialisty,ale je zapotřebí,aby to naslouchání bylo oboustranné,výhoda je,že dnes si můžeš doktora prakticky vybrat,takže když si s někým nesedneš,pátráš dál

     • delfinsk
      delfinsk, 1.2.19 23:14:28  
       

      Přesně. Monolog neumožní vnímat problematiku v souvislostech a dialog automaticky nachází i ukázku nějakého přijatelného řešení. Děkuji.

    • Carbon.de.Castel-Jaloux
     Carbon.de.Castel-Jaloux, 1.2.19 18:29:32  
      

     Chce to kritického ducha :)

     • delfinsk
      delfinsk, 1.2.19 23:03:34  
       

      Tady nejsem stavěn na vulgární a urážlivé příspěvky. Proto bylo předchozí smazáno. S tímto Vaším výrokem bych souhlasil, ale neuškodilo by občas myslet i na variantu obsahující "sebe".

 • jednatakova
  jednatakova, 25.1.19 17:44:44  
   

  https://www.kafe.cz/rss-seznam/mudr-jarmila-klimova-pacienti-nemoc-potrebuji-kdyby-ne-byli-by-zdravi-34830.html

  Ta by měla po té kauze s jejím zařízením zalézt do nory a už nevylézat. A ne se předvádět v médiích.
  Jinak je to alibismus říkat,že lidé nemoc potřebují. Tím se vlastně zříká lékař zodpovědnosti za její léčení a vyléčení.

  a ještě něco ke kauze:

  https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/584602/sarlatanum-navrhuji-pokuty-az-milion-korun-lecitel-si-stezuje-na-sikanu.html

  Hlavně navrhují dohled nad léčiteli. Já s tím souhlasím.Když jsou pod dohledem lékaři,tak ať jsou i léčitelé. Nemám nic proti alternativě,ale mělo by být vše kontrolované,aby nedocházelo k podvodnému jednání a vytahování peněz ze zoufalých lidí.

  • delfinsk
   delfinsk, 26.1.19 21:45:33  
    

   To stojí za rozdělní do dvou větví. První k Dr Klímové

   Tuším o jakou kauzu jde /nedohledával jsem/, není to podstatné. Můj první dojem byl stejný jak Tvůj, ale „žádná kaše není…“. Když jsem k tomu během prvního nádechu přidal další poznatky, nepokládal jsem za nutné si jméno paní Dr zapamatovat. Pokud jsem se nestrefil, nevadí, všechny tyto kauzy jsou podle jednoho střihu. Myslím, že by nebylo nezajímavé projít si jednotlivé odstavce samostatně.

   • delfinsk
    delfinsk, 26.1.19 23:02:14  
     

    První odstavce mi „nesedí“ ale mohly by se změnit na text pro mne přijatelný.
    Najdou se někteří pacienti, kteří svoji nemoc potřebují jako jakousi „berličku“.
    Psychosomatická je takřka každá nemoc. Ať už ji diagnostikuje klasická medicína jako primárně psychickou nebo primárně somatickou. I když si tedy léčíte artritické koleno, nachlazení, zápal plic, depresi nebo chřipku, dá se dohledat psychosomatický kontext.
    Dá se psychosomaticky léčit třeba i chřipka? Samozřejmě že ano. Zapomeňte na mentální bloky, hypnózy a podobná bádání. Nebraňte se zdravému selskému rozumu. Je trošku umění udržet si čistý mozek, který pak dokáže vnuknout jednoduchá a účinná řešení.

    • jednatakova
     jednatakova, 27.1.19 09:30:42  
      

     souhlasím s tím,že většina nemocí je psychosomatických,ale že pacienti potřebují nemoc,tam bych byla opatrná v tomhle tvrzení

     • delfinsk
      delfinsk, 27.1.19 20:10:10  
       

      Chápu, že je to pro Tebe "pole neorané", běžně se o tomto nemluví, proto si toho také normálně nevšímáme, ale není to tak až tak neběžné u psychiatrických pacientů. Vidíš, přemýšlím tady složitě a máme pro to slovo simulant (zase při snaze se tam dá najít povícero podskupin).

    • delfinsk
     delfinsk, 28.1.19 07:15:29  
      

     Další odstavce již vedou více k tvrdším a nekompromisnějším slovům, mizí možnosti tolerantnosti a vše se přesouvá do pohledu nadřazenosti. Lze připustit, že se na tom podílí i novinář toho deníku, ale omluva to není a Tvé úvodní nekompromisní hodnocení se potvrzuje jako opodstatněné. Ale všechno špatné pro něco dobré. Při neútočném hovoru se začaly zviditelňovat naše neznalosti či chybné myšlenky.

     • jednatakova
      jednatakova, 28.1.19 08:32:52  
       

      "Ale všechno špatné pro něco dobré. Při neútočném hovoru se začaly zviditelňovat naše neznalosti či chybné myšlenky."

      Jj a to je jeden z účelů diskuse. :4:

   • delfinsk
    delfinsk, 30.1.19 09:59:50  
     

    „Má se psychosomaticky léčit třeba i ta chřipka? Samozřejmě že ne.“ To tvrdí paní odbornice. Dovolím si trošku „nevjedecky“ oponovat.
    Kdysi, hluboko v minulém tisíciletí, jsem někde četl, že jacísi študáci medicíny udělali pokus. Nahnali lidi do laborky k upírkám. Pak je nastrkali do sálu, kde jim promítali filmy o imunitním systému a o tom, jakými způsoby se tělo brání. Pak zase upírky. Takřka u všech krevní vyšetření prokázalo zvýšenou pohotovost. Tak nějak se mi motalo v hlavě, že pocení pomáhá, ale unavuje, při chřipce není chuť k jídlům ale jíst je nutné, sprcha osvěží a je rozdíl mezi plněním příkazů, tvůrčí prací, lajdáním a mezi přirozeně proflákaným časem (užitečné válení).
    Prakticky. 1-2 sousta toho co lze bez námahy pozřít (pudink, tvaroh), potom čaj (+ možno1 acylpyrin), volná mysl bez starostí (rádio, televize, plánování, ani pohádky) nastartuje intenzivní pocení. Cca po půlhodině, kdy pocení oslabuje, pod dekou 1 sousto, lok čaje, pod příjemně teplou sprchu, rychle do převlečeného lůžka, 1-2 sousta, lok čaje (bez léků) a opět v polospánku(s odbornou radou mozku: „snaž se) další pocení. Většinou po čtyřech až šesti cyklech se teplota (i z vysokých hodnot) dostává na normál. Pak může mít sprcha i kratinkou studenou mezivložku a zase šup do teplíčka pod deku a již bez pocení odpočinek (i krátký spánek cca 1-2 hodiny), pak vystrkování palce z poddeky, až si tělo zvykne a hurá.

    Má to ale háček. Klidná mysl se nedá nastudovat, našprtat ani přikázat.

    • jednatakova
     jednatakova, 30.1.19 10:04:02  
      

     já si myslím,že i chřipka je svým způsobem psychosomatická nemoc...říkám to z vlastní zkušenosti,většinou se nakazím chřipkou,když jsem nějak v nepohodě psychicky....třeba na škole jsem pravidelně odstonala zkouškové období

  • delfinsk
   delfinsk, 26.1.19 21:47:01  
    

   Druhá k WWW.Blesk
   Hlavně navrhují dohled nad léčiteli. Já s tím souhlasím.Když jsou pod dohledem lékaři,tak ať jsou i léčitelé. Nemám nic proti alternativě,ale mělo by být vše kontrolované,aby nedocházelo k podvodnému jednání a vytahování peněz ze zoufalých lidí.

   Máš pravdu, dohled je nutný, s Tvými slovy souhlasím, ale …Kdo a jak má provádět kontrolu? Kdo a jak má co dirigovat? Tady bych asi nejdřív doporučoval podívat se na film „zkouška lásky), kde moudrý pan soudce pochopil, že předpokládaný správný výsledek zkoušky by bylo potvrzení vnuceného jednání. Stejně tak, proč, i když jsou lékaři pod kontrolami, přesto i u lékařů dochází k podvodnému vytahování peněz (i u zdravotní pojišťovny). Dal by se najít v minulosti spravedlivější systém, kdy nebylo v podvědomí lidí tolik křivdy? Proč to zmizelo?

   • jednatakova
    jednatakova, 27.1.19 09:31:52  
     

    já bych byla pro ustavení nějaké komise,nemuseli by to nutně být lékaři,ale někdo,kdo se orientuje v problematice celostní medicíny a ví tedy,co je v pořádku a co už je za hranou

    • delfinsk
     delfinsk, 28.1.19 07:22:37  
      

     A tu komisi jmenuje kdo? A jsme tam, kde jsme nechtěli být. V roce 1948 se šmahem zrušili živnostníci, nastoupila direktiva a ... Za první republiky tady fungovaly cechy. Na ouřadě se živnostník pouze přihlásil. Pokud chtěl, mohl, ale nemusel být členem cechu. Bylo veřejně známo, kdo je či není členem cechu, nad kým je či není kontrola. Pokud vznikl občanovi nějaký problém, u člena cechu se místo na soud se obrátil na cech. Pokud bylo nutné vést soudní spor, nebyl postižený jako kůl v plotě. Ustanovení nějaké komise "někým“, je vyhánění čerta ďáblem (viz komise na metodu Dr Fortýna, určování škodlivých zón atd). Nakonec i Lída Mojžíšová byla prohlašovaná za šarlatánku a kdyby viděla, co se dnes leckde vydává za její metodu, plakala by.

    • delfinsk
     delfinsk, 28.1.19 09:43:32  
      

     To „za hranou“ mi připomnělo moje působení v jedné zájmové organizaci, pro kterou jsem zpracoval, popsal a nastavil mantinely pro novou činnost. Při letním soustředění, kde se proškolovali mladí členové, jsem byl v „radě moudrých a školitelů“. Byl jsem „nejvyšším“ informován, že jeden z mladých se provinil přestoupením mnou nastavených mantinelů, tudíž je neposlušný. Dostal jsem příkaz připravit na večer úvodní slova k hlasování o vyloučení. V radě moudrých bylo několik hodně vlivných, kteří mi během dne dávali „správné“ instrukce ke „správnému“ konci. Cit mi říkal, že by vyloučení nebyl správný směr, ale vyvolávání hádek v radě moudrých také by byla chyba. Tenkrát se podařilo odhalit, že překročení mantinelu nebyla záměrná revolta, ale nutnost v jiném prostředí pozměnit činnost tak, aby nevznikla nespravedlnost. Protože nebyl porušen nižádný zákon této společnosti, šlo o správné přemístění mantinelu. Toto v prostředí, kde každý se snaží každého šmahem odsuzovat a ponižovat, docílit nelze.

     • delfinsk
      delfinsk, 28.1.19 09:51:16  
       

      Koukám, že jsi špionovala v mém počítači nebo mozku a odpovídáš v předstihu na tento zbytečný blábol. :15:

      • jednatakova
       jednatakova, 28.1.19 19:48:39  
        

       takové nespravedlnosti se dějí pořád i v práci,partner chodí do práce a dostal přiděleného nového pomocníka,pomocník je šikovný,leč nekomunikativní,což se mistrovi nezamlouvá(u dělnické profese bych ale tohle zrovna nehrotila)...no a všichni ho chtěli vyštípat,že je divnej :9: ,jenom proto,že si s každým netyká,nechodí na kuřárnu a tak podobně...naštěstí můj přítel má smysl pro spravedlnost a čest a za pomocníka se postavil,že pomocník odvádí svou práci dobře(což je objektivně pravda)...sice se tím dostal do hledáčku mistra,ale pomocník mu zůstal přidělen a oba jsou spokojeni

 • delfinsk
  delfinsk, 21.1.19 10:11:14  
   

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/revoluce-pro-ceske-zdravotnictvi-pacient-bude-mit-hlavni-slovo-slibuje-zkuseny-lekar-z-misi-tomas-sebek-64514?dop-ab-variant=3&seq-no=3&source=hp
  Revoluce pro české zdravotnictví. Pacient bude mít hlavní slovo, slibuje zkušený lékař z misí Tomáš Šebek

  Bude to přínos? V čem?

  • jednatakova
   jednatakova, 21.1.19 12:11:37  
    

   to je otázka...záleží,jaký má pacient náhled na svou chorobu....

   • delfinsk
    delfinsk, 23.1.19 09:38:59  
     

    Dalo by se zareagovat rozpitváváním slov „to je otázka…“, vymyslet si co tím autor mínil a obhajovat svoji pravdu. Totéž by se dalo činit i s druhou větou, příspěvky by naskakovaly jeden za druhým, tu a tam i slova méně publikovatelná a… Skutek utek.
    Každý člověk je jiný. Každý pacient má jiné lékaře, každý pacient má jiné rodinné zázemí, každý pacient má …, taktéž
    každý pacient má svůj náhled na svou chorobu. Je to správně nebo špatně?

    • jednatakova
     jednatakova, 24.1.19 13:30:31  
      

     nechtěla jsem nic pitvat,pouze si myslím,že úspěch léčebného procesu závisí nejen na lékaři nebo léčiteli,ale také na pacientovi,jak ke své nemoci přistupuje,jestli je ochoten s lékařem vést dialog nebo ne a tak

     • delfinsk
      delfinsk, 25.1.19 19:34:21  
       

      Malinko nepochopení. Slova o možném rozpitvávání nebyla určena na Tvoji hlavu, ale slova hozená „do větru“ pro některé „diskutéry“. Ty popisuješ stav, kdy obě strany jsou vstřícné, kdy nezáleží na tom, kdo momentálně diriguje. Zde se shodneme na ideálním stavu, protože obě strany mohou vnášet plnohodnotně do debaty přínos.
      Musíme počítat s tím, že zjednodušeně řečeno – jsou lidé, kteří chtějí druhým přikazovat. Jsou lidé, kteří se chtějí podřizovat. To je všeobecně známé a propagované – určovat kdo má pravdu a má právo velet. Jsou ale i lidé, kteří nechtějí nikomu nic diktovat, ale také nechtějí být závislí na něčím diktátu, raději vysvětlují. Jsou ale natolik chytří, že někdy neztrácí čas a místo dlouhé bezvýsledné rady zkusí dát příkaz. Pokud tento příkaz přijme stejná osoba, po ukončení rozkazu pochopí, že šlo o radu v jiné formě. Pro úplnost je třeba dodat, že v životě se málo kdy vyskytne přesně popsaný typ, vždy má z něčeho víc, z něčeho míň.

  • delfinsk
   delfinsk, 23.1.19 13:06:14  
    

   Jiní zkušení lékaři říkají, že máme zdravotnictví na špičkové světové úrovni. Mnohým pacientům se nelíbí, že pacient má pouze právo na odmítnutí navrhovaných úkonů a to ještě omezeně. Z praxe víme, že i komunikace mezi lékaři dost často pokulhává. Wikipedie s dalším upřesněním říká, že revoluce (z lat. revolvere – převracet), což přináší chaos, zmatek a mnohé křivdy. Nejde o vyhánění čerta ďáblem?

   • delfinsk
    delfinsk, 23.1.19 13:51:21  
     

    Komunikace mezi lékaři pokulhává a nebo je evidentně ovlivňována "jinými zakázkami", viz https://www.novinky.cz/veda-skoly/495315-nemecti-vedci-zpochybnuji-skodlivost-poletaveho-prachu.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

   • jednatakova
    jednatakova, 25.1.19 17:50:58  
     

    já byla mockrát v nemocnici,co se nelíbilo mně,tak ani ne tak komunikace mezi lékaři,tam to celkem fungovalo,ale přístup lékařů k pacientům,který mi chvílemi připadal příliš nadřazený,čekala bych více partnerského přístupu ze strany lékařů,měla jsem pokaždé pocit,že mě tam drží zbytečně dlouho,že by se hospitalizace dala zkrátit,ale lékaři s tím nesouhlasili a já mohla jedině podepsat negativní revers,čímž bych si tam zavřela nadobro dveře,takže jsem tam raději zůstala po dobu,jakou mi doporučili nebo spíše defakto nařídili
    pak se mi také nelíbilo,že když na mě nějaký druh léčby nezabíral dostatečně,nebyla jsem vyslyšena a ještě se ke mně jedna lékařka chovala arogantně jako kdybych byla problematický pacient
    takže jsem pro větší dialog mezi pacienty a lékaři,oboustranné naslouchání,dohodu