Uzdravování a udržování zdraví - zkušenosti

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
delfinsk (2020-02-09 17:24:49)Badyanka (2020-01-28 22:43:07)od10k5 (2019-12-13 20:20:20)ala31 (2019-08-26 09:57:53)vlk (2019-04-13 12:54:39)Zdebra (2019-01-13 12:25:23)
Založeno: 4. 1. 2019 | Příspěvků: 353 | Členů: 6
Správci: delfinsk (hlavní)

Věnujme se moudrosti předků i dnešním poznatkům. Bez osočování a hádek o všeobecné správnosti či nesprávnosti.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

 • delfinsk
  delfinsk, 8.2.20 15:42:30  
   

  https://www.vitalia.cz/clanky/jak-jizva-zmeni-fascialni-system-a-proc-vas-kvuli-ni-boli-zada/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
  Ještě nedávno jsem byl za takováto slova "kamenován". Když vidím dnes, jak dnes dokázali v nemocnici sešít kůži po amputaci prsu, tak ... Omlouvám se, tenhle článek vyšel až po tom zákroku. Nemohli tušit, že tím něco pokazí.

 • delfinsk
  delfinsk, 6.2.20 17:16:02  
   

  https://www.jenzeny.cz/zdravi-a-krasa/normalni-telesna-teplota-uz-neni-37-c-vedci-ze-stanfordske-univerzity-spocitali-novou-hodnotu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Všechno je jinak. A pak se divíme, že narůstají deprese, když se všude nemluví pravda a není záchytný bod pro normální pravdu. Pokud "vjedcy nevjeďý", na co tam byla ta červená čárka... ?
  Je to cca 60 let, kdy jsem byl seznámen s teploměrem, a bylo mi sděleno, že ta červená (zcela obecně jako i všude jinde) značí STOP. - POZOR (dál už je teplota zvýšená). Později, při dalším studiu (jak u zvířat, tak u lidí) se NORMÁLNÍ TEPLOTA udávala OD - DO. U Lidí NORMÁLNÍ teplota kolísala 36.2 - 37.0 ( osm desetin stupně, tak čtyři desetinky jsou nepodstatné). Tedy PRŮMĚRNÁ TEPLOTA vychází 36.6.
  Mnozí kamioňáci si pletou pojmy maximální - průměrný - optimální - minimální, a stále je v éteru slyšet: "Ty v..., jeď !!!!! Tady máš 90 a ne 85".
  Podle tohoto článku (podle vzoru všichni jsou kamioňáci), by už 36.7 byla hodně zvýšená teplota, což je kravinium. Tady je to jakeštakeš obhajitené (hlavně nepodstatné), ale takovéto bludy (zabalené do méně čitelných témat) mnohým lidem obalamutí mysl až do invalidity.

 • delfinsk
  delfinsk, 4.2.20 14:01:52  
   

  Pan Werich byl nejen mistr slova, ale i ohromný pozorovatel života. Jeho slova plně platí i pro uzdravování.

  „Z ničeho se nesmí dělat věda, ani z vědy, natož ze života.“
  „Naštěstí všichni lidé nejsou tak hloupí, aby chtěli být za každou cenu chytří. Lépe řečeno, dělat jak blázen a do úmoru dělat jenom proto, abych se dopracoval zaslouženého odpočinku v pohodlí, to není chytré, ovšem nechtít mít pohodlí k odpočinku a nepracovat tudíž vůbec, to rovněž není chytré. A být porád jenom chytrý a chtít všechno vědět a mít všechno, je vlastně hloupost. A největší hloupost zase je chtít být hloupý. To je ovšem divná hloupost, protože vědět co chtít to je vůbec největší chytrost. Čili ono se stalo umění už jenom být živ po svém.“

  • delfinsk
   delfinsk, 4.2.20 14:06:32  
    

   Teď mi došlo, toto bych tipoval jako správný význam slova pokora.

 • delfinsk
  delfinsk, 31.12.19 08:43:04  
   

  V NOVÉM ROCE VŠECHNO NEJHORŠÍ ať se všem zdaleka a zdaleka vyhne.

 • delfinsk
  delfinsk, 21.12.19 19:16:16  
   

  Na Vánoce příjemnou pohodu a klid.

 • delfinsk
  delfinsk, 18.12.19 21:15:50  
   

  https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/cesi-maji-ve-svych-panelakovych-loznicich-velky-problem-rika-ekoporadce?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Typický příspěvek sledující pouze jednu "správnou" informaci - větrání. Nadměrné větrání (s následným zvýšeným topením) v zimních měsících vysušuje vzduch (i když to jeden oborník nechce pochopit). Pokud se chci zaměřit na kysličník uhličitý, musím zabrousit do školních let, kdy nám tvrdili, že se ta potvora drží při zemi. Dlouhodobě se dělají nízké postele. Já osobně mám postel ve výšce 70 cm, pod postel se vejde skříňka (4 šuplíky, úspora místa), mnohem snáz se vstává i lehá (i při bolestech zad) a ten kysličník uhličitej se ke mně nedostane.

  • delfinsk
   delfinsk, 19.12.19 18:19:48  
    

   Další plus , nahoře je tepleji než u země a tak je možno méně topit - úspora energie. Určitě by se ještě něco našlo.
   Naši předkové nebyli blbí. Dnes se všude lže, lež má krátké nohy a aby lež samotou nesmutněla, tak se k ní připojila i postel.

 • delfinsk
  delfinsk, 14.12.19 19:46:14  
   

  https://nanohoubicky.cz/1-nakup.html#utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=Nanohoubičky+%7c+Display+(desktop+-+neznámý)+-+Umístění+|+extra.cz+[www.extra.cz]&utm_content=Čisticí+nano+houbičky+|+483365533&utm_term=www.extra.cz

  Kdysi jsem jeden kousek koupil, ale zatím nerozbalil, zarazila mne informace na letáčku, že se při používání dost rychle zmenšuje. Varovnej zvoneček zacinkal. Předevčírem jsem zaslechl, že se v ovzduší vyskytuje čím dál tím víc nanočástic, které se neusazují a je podezření, že je to příčina zvýšeného výskytu únavy očí. Nešmíruju po internetu, nenarazil na to někdo?

 • delfinsk
  delfinsk, 8.12.19 12:37:32  
   

  https://www.youtube.com/watch?v=U9Cd_5YZO48

 • delfinsk
  delfinsk, 3.12.19 19:08:41  
   

  https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000018350/obalka-v-lednicce-ktera-muze-zachranit-zivot-ms-kraj-ji-chce-rozsirit-mezi-vsechny-seniory?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Spadám do kategorie seniorů. Pokud by se ta infekce rošířila i k nám, budu zkoušet různé druhy prevence.

 • delfinsk
  delfinsk, 3.12.19 10:06:28  
   

  ww.seznamzpravy.cz/clanek/hrozi-ji-ze-ochrne-presto-ji-lekari-poslali-do-prace-pry-je-zdrava-83831?dop-ab-variant=100&seq-no=2&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

  Toto je největší problém s uzdravováním. Pod hlavičkou (a)sociální péče nutí někteří lidé s titulem MUDr vědomě poškozovat svůj zdravotní stav.
  Dalo by se usoudit, že špatný je ten posudkový lékař. Ale co když ten posudkový lékař "narazil" a doplatil na lživou zprávu dotyčného lékaře specialisty a už nemá důvěru v jeho zprávy. Každopádně dva lidé, stejně studovaní. Každý pohodlně stojí na jiné straně barikády a pacient musí bezradně přes tu barikádu nesmyslně přelézat, až padne. Pravda ale je, že ti dva do těch pozic byli dosazení. Pravda je, že ti dva musí ctít právo. Pravda je, že i to právo tvoří lidé a dnes stejným postupem, a stejně tak jako jsou lidé pravdomluvní, stejně tak jsou lidé, kteří neustále lžou. Všichni mají právo na život. To právo určují politici, I tam se najdou lidé pravdomluvní, i tam se najde opak. Pravda je, že pravda bolí. Pravda je, že lež má větší šanci vyhrát momentální spor.
  Otázka vždycky zní, na kterou stranu inklinuje ta dotyčná osoba. Pravda je, že jednoduchá jasná odpověď je vítána pro stručnost a možnost široké aplikace. Ale také je pravda, že tolerance neznamená nutnost ustupovat od základní myšlenky.

 • delfinsk
  delfinsk, 2.12.19 01:47:53  
   

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rodi-se-zabijak-stejne-silny-jako-rakovina-muze-za-to-naduzivani-prasku-83659?dop-ab-variant=100&seq-no=2&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

  Že jde o vyhánění čerta ďáblem, bylo veřejné tajemství už před padesáti lety. Kdo to řekl nahlas, byl okamžitě minimálně zpátečník, ne-li debil.

 • delfinsk
  delfinsk, 24.11.19 12:44:09  
   

  https://www.novinky.cz/diskuze/40304682
  Větší blábol - pardon, seriózní informaci, s lucerničkou v pravé poledne hledati. Snad i naprostý laik by zakroutil hlavou. Může se stát, že hadička (katetr)se ucpe, ale sáním se pouze zmenší průměr hadičky (je-li měkčí, tak i zcela uzavře, taková je fyzika). Profouknutí (což při použití ruky jako náústku může "špunt" vystrčit zpět a umožnit normální odtok) bez porušení hygienických zvyklostí.
  Nicméně se to takto i ve skutečnosti stát mohlo, lidská blbost je neomezená. Ale oslavovat ji? Horší je, že takových "zachraňujících" postupů od aktivních aktivistů, kteří to viděli na vlastní oči je moc.

 • delfinsk
  delfinsk, 19.11.19 19:12:12  
   

  Jak jsem zjistil, bude se zde končit. Mějte se všichni fajn.

 • Cestarelax
  Cestarelax, 28.10.19 12:50:01  
   

  Všem, kteří se snaží uzdravit a bojuji s nemoci, tak doporučuji určitě do svého života zařadit afirmace. Aspoň minimálně přeprogramovat své podvědomí k procesu léčeni a zbavit se škodlivých vít a přesvědčení a mnoho dalšího. https://cestazasnem.com/afirmace/

  • delfinsk
   delfinsk, 28.10.19 23:07:24  
    

   Díky za tip. Může to někoho nadchnout a může mu to v jeho pocitech být prospěšné, ale... Pravopisné chyby v textu nemám rád, ale bermež to jako "překlecy". Ale co se tam v textu vyskytuje příliš často : "musíš", "nesmíš" spousta odborných výrazů (já je znám, koneckonců jsem to 2x studoval- zvířecí i lidské, ale obecně je nerad používám, raději češtinu) atp. Jako většina "návodů" je to postaveno pro určitou část "univerzálního člověka".

   • delfinsk
    delfinsk, 29.10.19 10:46:52  
     

    Aby nedošlo k omylu, nejsem odpůrce budování firmy bez firmy (k tomuto výkladu mne svádí odborný název), ale to, jakým způsobem se toto předkládá. Předkládá se to stejně, jako jakýkoliv jiný odborný „vědecký“ správný postup (bez návaznosti na další obory a hlavně i jiné potřeby člověka). Ve výsledku pak velice často dojde k tomu, co je v záhlaví zanikající debaty: "Medicína rozebere člověka až na molekuly a atomy, ale potom ho bohužel často zapomene složit zpět, utopena v detailech".
    Ve své podstatě vše může být přínos i zkáza. Pokud se přijmeme nová informace jako další nepodstatný poznatek, podvědomí si v pravý okamžik poznatky vybaví a začne je pomalu zkoušet. Když to trošičku pomůže, to podvědomí si samo začne vybavovat další možnosti. Náprava nejde rychle, ale pokud se vloudí chybička, katastrofa se nekoná. Pokud se na nový poznatek upne pozornost jako na záchranu, začnou se přehlížet další nutné úkony, objeví se chybičky = nový poznatek je to špatně, a následuje hledání dalších zázraků.
    Trpělivost i růže přináší.

 • delfinsk
  delfinsk, 27.10.19 16:19:25  
   

  https://www.televizeseznam.cz/video/rano-na-gauci/na-dychani-z-ust-do-ust-zapomente-prvni-pomoc-se-zmenila-63984646?dop_ab=10&dop_source_zone_id=1&dop_req_id=AdDpOv5ALra-201910271358&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=boxik&utm_campaing=_var

 • delfinsk
  delfinsk, 6.10.19 13:53:41  
   

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/clovek-se-nekdy-radeji-sveri-pocitaci-nez-cloveku-rika-spoluautorka-digitalniho-asistenta-79835?seq-no=4&dop-ab-variant=9&source=article-detail
  Mohu přijmout klady, mohu brojit proti záporům. Co by se mělo správně dělat?

 • delfinsk
  delfinsk, 1.10.19 09:29:02  
   

  https://video.aktualne.cz/dvtv/dite-s-tetanem-rodice-meli-prirodni-pristup-bojkotovali-ocko/r~4f90ac4ce38011e98d520cc47ab5f122/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Tak nějak mi to nesedí. Je chyba v přírodním přístupu, u novinářů, u pana Prymuly (v medicíně), či někde jinde?

 • delfinsk
  delfinsk, 15.9.19 18:46:05  
   

  https://www.flowee.cz/clovek/4801-novorozenci-vedi-co-je-pro-ne-dobre-jejich-vyzivu-kazi-rodice-a-marketing?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Tu výživu bych ještě rozšířil na pohybovou aktivitu a další "životně důležité blbosti" které se snažíme vygůglit a správně "požívat". Neznásilňovat dětskou dušičku, ale naopak, pozorovat dětskou činnost a snažit se následně si uvědomovat, co je pro TO NAŠE tělo vhodnější.

 • delfinsk
  delfinsk, 26.8.19 15:03:48  
   

  https://nedd.tiscali.cz/telo-mrtveho-muze-zamorilo-krematorium-radiaci-332408
  Do dnešního dne 100% neškodné vyšetření vážně ohrožuje zdraví jiných. Je vhodné nevěřit všem chválám, ale zároveň je vhodné hned vše nezatracovat. Držet se na zemi rovnýma nohama i v přijímání zpráv.

 • delfinsk
  delfinsk, 23.8.19 00:04:26  
   

  Abych si udržel tělesné i duševní zdraví, „odborné články“ o zdraví nečtu, jen nakouknu a na 99,99% tam pravidla zahlédnu:
  „Zdánlivě malá nehoda, ťuknutí navodí zdravotní komplikaci, o které se u nás příliš nemluví, ale může postihnout takřka kohokoliv, nemusí o problému zpočátku ani vědět, nic ho bezprostředně po nehodě nebolí a problémy se dostaví až s odstupem několika měsíců. Klasické zobrazovací metody, jako je rentgen nebo CT, ho totiž neodhalí. Lékař vás tak vyšetří, nic neodhalí a pošle vás domů. Vy se ale kvůli výše zmíněným obtížím vrátíte a nezřídka jste pak označeni za simulanta či hypochondra. „Pokud jste neměl nic zlomeného, tak je neurologický nález negativní a lékař vám řekne, že vám nic není”. Dlouhodobé zdravotní potíže, které vám nikdo nevěří, jsou velmi náročné i na psychiku. Takový ušní šelest už dohnal nemálo lidí k sebevraždě. Hlavně přijít včas K diagnostice je jediný přístroj. Rady na závěr máme dvě. … zadruhé se nebojte navštívit odborníka v případě, že jste prodělali byť i jen banální dopravní nehodu a nic vás nebolí. Pomocí přístroje se může přítomnost syndromu zavčas zjistit, a pokud zahájíte léčbu včas, následky mohou být minimalizovány nebo i zcela eliminovány, atd.atd.atd.“
  Nejen náročné na psychiku je samotné čtení takovýchto skrytých či otevřených reklam, zastrašování, ale i podsunuje do podvědomí sebevražedné myšlenky. Všeho moc škodí, říkali naši předkové. To platí i pro poznávání.
  PS Výše naznačené problémy bezproblémově ucítí i prachvobyčejnskej masér (pokud není pouze cvičená vopice).

 • delfinsk
  delfinsk, 19.8.19 19:31:20  
   

  https://kitchenette.cz/clanek/122-ghi-aneb-prepustene-maslo
  Koukám, že jsem 100 let před vopicena a nepotřebuji k tomu Indii ani ghí. Ještě hluboko v minulém tisíciletí jsem v knize o léčení zvířectva (17.-18.stol) objevil( s tímto moderním zázrakem) recept na léčbu zánětu zvukovodu. Stará fenka NO i kamarád si libovali.

 • delfinsk
  delfinsk, 4.8.19 13:52:58  
   

  https://www.novinky.cz/zena/zdravi/512281-jednoduchy-lekarsky-zakrok-dokaze-odlozit-menopauzu-az-o-20-let.html

  To jsou zrůdnosti.Děti v pubertě místo příjemných zážitků s rodiči jim mají přebalovat plínky? To co se děje už dávno není rozumná medicína.

 • delfinsk
  delfinsk, 26.7.19 20:02:55  
   

  https://video.aktualne.cz/dvtv/chce-zachodovou-revoluci-vyprazdnovani-je-tabu-stokrle-si-ob/r~a3050d12ad5911e9b5e8ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  "Miluji" revoluce.´
  Úžasná myšlenka, která by se měla prosadit a hlavně o tom diskutovat!!! Nejlépe nařídit povinné desetiminutovky!!!
  Odpůrci této úžasné myšlenky se měli veřejně "diskuzemi" zveřejnit a zesměšňovat. To je "správný přístup" k řešení diskriminace jednotlivce, který má zdravotní problémy a nemá je sám!!! Protože současný stav je pro všechny špatný a je nutná změna. To je "logické a správné"
  .

 • delfinsk
  delfinsk, 15.7.19 07:14:34  
   

  https://www.novinky.cz/zena/zdravi/508035-mysi-nemoc-reste-hned.html
  Na konci se dočteme: „Na obrázcích vlevo vidíme ruku, kterou ovládáme myš, ve špatné poloze, vpravo ve správné“. Podle mého jsou obě varianty nevhodné, ale ta vlevo může být méně problematická. Problém je, že z našeho života zcela zmizel „fortel“.
  Dřív truhlář hobloval hoblíkem celý den, kovář bouchal těžkým kladivem celý den, oba pak klidně zasedli k večeři, zpohlavkovali děti a zašli si v pohodě na pivo. Dnes oba po osmihodinvé práci na strojích, které práci ulehčují, ani večeři nedojí a jdou spát. Pokud by měli dělat s hoblíkem či kladivem, tak je za pár minut odveze houkačka.
  Podle (nejen) mých zkušeností, problémy s karpálním tunelem (stejně tak jako se skoliózou a mnoha dalšími problémy) NEJSOU NEVRATNÉ, dají se řešit neoperativní cestou, ale jinou než je v tom článku naznačena.
  Nehledám patologii a následnou nápravu, ale fyziologii. Naše svaly (jak i ten článek /jako takovou nějakou neznámou/potvrzuje) nejsou stavěny na trvalou zátěž, viz hra s kolíčkem na prádlo. Kolíček na prádlo zmáčknutý palcem a ukazováčkem nelze dlouho udržet. Ale opakovaně mačkat lze velice dlouho. To je celé tajemství.
  Pokud pracuji s počítačem, mám myš stranou od klávesnice tak, aby při uchopení myši leželo CELÉ PŘEDLOKTÍ na podložce (a rameno se zcela uvolnilo). Pohyb myší je mnohem přesnější a pokud je potřeba delší tah, rameno je zatíženo jen na malý okamžik. Paže samovolně přebírá funkci informace o postoji páteře a „uvolní se záda“.

 • korloid
  korloid, 27.6.19 15:45:58  
   

  Byla už zde i debata o příčinách úrazů? Proč se někomu úrazy stávají a někomu ne?

  • korloid
   korloid, 30.6.19 13:21:14  
    

   Pokud člověka něco naštve a neumí se vypořádat se svým vztekem nějakým neškodným způsobem a nemá po ruce jiné tělo s duší, která by mu dovolila, aby ublížil jí a jejímu tělu, ublíží svému tělu tj.sám sobě = stane se mu úraz. Mentálně zdatný jedinec je schopen prozkoumat všechny své vědomé úrovně a najít hladinu (zpočátku možná i hladiny), na kterých je potřeba zapracovat tj.energeticky je stabilizovat například odpuštěním (odpustit sám sobě, odpustit někomu) nebo láskou (mít rád sám sebe, mít rád druhého) případně prostým vyargumentováním si příčin a následků, protože ví, že pokud bude mít svůj vztek pod kontrolou, nebude muset řešit žádné úrazy.

   • delfinsk
    delfinsk, 1.7.19 22:30:26  
     

    Prevence úrazů je velice široké téma a je vhodné se i o tom pobavit. To o čem se zmiňuješ je jedna „specifická větvička“, která je nesmírně zajímavá a víceméně se o tomto nikde moc nemluví, protože tam se při tomto rozboru střetávají 2 velice odlišné obory – chirurgie a psychiatrie a nejspíš se tam dají „dostrkat“ i další.
    Úrazy je možno posuzovat z mnoha pohledů: např. podle místa výskytu, podle způsobů zranění, atd. To by vydalo na román. Pro život není nutno znát do detailů všechny variace, stačí informace, že jsou. Jedno z těchto dělení je na předvídatelné a nepředvídatelné. A už je jasné, že zde nemá cenu o prevenci uvažovat. Už je také jasné, že závěr: „nebude muset řešit žádné úrazy“ je z tohoto pohledu nerealizovatelné přání. Dovolím si to malinko poupravit, t.j. nahradit slovo „žádné“ slovem „takovéto“. Pak už chápu smysl dotazu proč někomu ano a někomu ne a kam směřuje ten dotaz.
    Někomu (či sobě) ublížit je (známé a fungující) řešení, které to naštvání odreaguje jiným směrem. To funguje, ale viditelně Ti to nesedí a hledáš něco jiného. To naštvání je důsledkem nějakého předchozího násilí. Další násilí to předchozí násilí zruší (vytlouká se klín klínem, vyhání se čert ďáblem).
    Mentálně zdatný jedinec není schopen prozkoumat všechny… To není v silách nikoho (ani Boha vševědoucího). Vyjmenovat a definovat všechny své vědomé úrovně nejde, protože tento výčet je nekonečný, stále se rozrůstá o nové a nové poznatky (to mohu klidně prohlásit, i když nemohu přesně definovat, co si pod tím pojmem myslíš, ale to není podstatné ani důležité, stačí, že tuším a dám šanci na opravu).
    Dělá to na mne dojem, že si chceš víc popovídat o „odpuštění“, „mít rád“ a dalších možnostech jak bez dalšího násilí zapudit naštvání atp. Je tomu tak?

   • delfinsk
    delfinsk, 4.7.19 10:55:10  
     

    Začal bych tím, co je normální („odporně“fyziologické). KAŽDÝ člověk má někdy den „blbec“. Vše se daří a najednou bác. Vloudí se chybička. Napraví ji a pokazí to víc. Vše si pořádně rozmyslí do všech detailů, vyloučí všechny omyly a nasadí tomu korunu!!! Další záchrana už je katastrofa. Někdo to vůbec neřeší a přejde na pasivní činnost (knížka, film, či jinou nenáročnou činnost, apod.). Někdo se rozbrečí, jiný opije, někdo jen zírá „do blba“, další si pustí muziku nebo hraje na housle, jde se pomazlit se zvířátky nebo okopávat zahrádku či vynadá tchýni. Zpravidla se druhý den ráno probudí (všechny ty podskupiny), chybičku bezproblémově „zadní levou“ vyřeší a v pohodě se jede dál. Pokud člověk musí použít nějakou „berličku“, je lepší je střídat, aby nenastal návyk na jeden způsob.
    Problém nastává, když se ty dny blbec opakují (zacyklí se to). Někdo se to snaží řešit sám, někdo se známými či příbuznými, někdo využívá odborníka. Všechny tři varianty (a je jich zase opět povícero, ale tím si hlavu lámat nebudeme) jsou normální a správné. Ale někdy fungují a někdy moc ne. Důležité (a zcela logicky opodstatněné) je hledat a najít tu pravou příčinu a odstranit ji. Nejspíš se bude hledat a hledat, odstraňovat a odstraňovat, definovat a vymýtat nekonečná řada možností až do konce života a potvrdí se, že je to nevyléčitelná nemoc, která se dá pouze zmírňovat, ale musí se, musí se, musí se…Červíček hlodá a pokud jede stále stejným směrem, výsledek je také stále stejný.
    Je ale možno opustit směr nemoci a hledat zdraví – fyziologii. Jak už bylo na začátku řečeno, každý má někdy den blbec, i ten zdravý. Každého někdy potrefí úraz. Každý je generál po boji. Každý se zamyslí, proč to vzniklo. Zdravý buď hned tu příčinu vidí, nebo to nechá koňoj, ten má větší hlavu. Nemocný důsledně hledá příčinu, rozpitvává vše do posledního detailu, aby se to neopakovalo, když se to těm zdravým neděje. A tady je zakopaný pes. Proč ti zdraví úrazy nemají a nemocní ano? A zase je možno nacházet nekonečnou řadu úvah. Ale to není pravda. Pravda je, že nemocný zase spadl do nemoci a už zapomněl, že zapomínají a mají úrazy VŠICHNI. Když se místo hledání a odstraňování příčin pomalu a v klídku přesune na hledání toho normálního – fyziologii, přestane se na úraz dívat jako na nepřítele, ale jako na součást života, jako na kamaráda, který sice dává podmět k zamyšlení, ale bez toho vzteku (nebo se zmenšující se intenzitou), že nemá úrazy pod kontrolou.

 • korloid
  korloid, 22.6.19 21:38:54  
   

  Homeopatie - znáte, neznáte, věříte, nevěříte?

  • delfinsk
   delfinsk, 23.6.19 14:44:11  
    

   Dovolím si odcitovat názor jednoho odborníka: „Ani na zvířata homeopatika neúčinkují, pokud už pozorujete nějaký efekt, je to buď koincidence spontánního ústupu a provedení terapeutického rituálu (lepší varianta), nebo placebo by-proxy (horší varianta)“. Pokud budu v dobré kondici, snad se nekoordinovaně propracuji k češtině. Když se po podání homeopatika pacientovi uleví, pak mne nemusí až tak moc zajímat (pokud nejde o velké předražení), zda jde o skutečný účinek nebo pouhou náhodu. Tak nějak mne nenapadá důvod k dělení na lepší či horší variantu (kromě snahy o vyvolání sporu), když ani jedna varianta stav pacienta nezhoršuje.
   Já sám za sebe tady nemohu odpovědět ani na jednu otázku a to ze stále opakovaného důvodu – dělení na dva protichůdné názory. Naši předkové tvrdili, že na každém šprochu pravdy trochu, tak proč odmítavě ječet, když to podle odpůrců neškodí a dle vyznavačů pomáhá?

   • korloid
    korloid, 23.6.19 19:01:40  
     

    Angličtí homeopaté tvrdí, že na zvířata právě homeopatika zabírají - viz kniha Dr.Margery G.Blackieové: Homeopatie, královská léčba. Jsou v ní uvedena jména několika veterinářů, kteří homeopatika s úspěchem u zvířat používali a používají.
    Doktorka Blackieová je královninou léčitelkou a v anglické královské rodině je stovka let běžnou věcí - nemohou tyhle dvě věci spolu souviset?
    Proč jsou u nás některá homeopatika vázaná na lékařský předpis, když jde jen o cukrové kuličky? Jde o veškerá homeopatika s vysokou potencí, a některá i s nízkými potencemi např. jitrocel (Plantago), kozlík (Valeriana) - u kozlíku je situace obzvlášť pikantní, protože klasické kapky tj.kozlík v lihu jsou volně prodejné bez omezení, třebaže hrozí riziko předávkování s následkem smrti, ale homeopatický přípravek tj.rozředěné kapky nebo cukr napuštěný rozředěnými kapkami jsou vázané na předpis. Proč?

    • delfinsk
     delfinsk, 25.6.19 09:35:35  
      

     Doktorka Blackieová …….. - nemohou tyhle dvě věci spolu souviset? Nechápu přesně dotaz. Ale snad odpovím.
     Řekl bych, že už od pravěku se objevovali léčitelé, tedy lidé, kteří nějak vypozorovali, co druhým v tíživé situaci pomůže a časem se naučili i své pozorovací schopnosti dál rozvíjet a předávat dál. U nás se čekalo až na Karla IV., za kterého se u nás začalo rozvíjet vysoké učení a i u nás se začali školit lékaři, tedy lidé, kteří se učili postupy jak léčit = studovali poznatky vědců. Z vyprávění vím, že ještě za první republiky bylo zcela normální, že bylinkářka doporučila návštěvu u lékaře a nebo lékař poslal pacienta k bylinkářce. Oba dva sledovali možnosti druhých a oba dva sledovali a ctili zájem pacienta (tedy širokou škálu jeho potřeb). Časem se změnila „móda?“ a každý, kdo dělá něco jinak, je nepřítel. Vytváří se nesmyslné „barikády“, vytváří se chaos a zmatek v davech, aby mohl lépe zvítězit „MŮJ“ projekt. Za této situaci je informace o kozlíku či jitrocelu „přilévání bojovníků na jednu stranu barikády“. Tady mne, jako normálního smrtelníka nezajímá boj Dr. Šrámka s Dr. Hnízdilem, ani nějaká Dr. Blackieová, mne nejdřív zajímá, jak se zorientovat ve prospěch svůj a svých bližních. Musím hledat cesty vyhýbající se nátlakovému požadavku na „okamžité a správné“ rozhodování. Z těch tří mi nejlépe zní Dr.Blackievová, a informace o jednotlivých bylinkách ponechám na kořenářce. Ctím a nepodceňuji kvalitní práci druhých. Hlavně ale nebudu přilévat olej do zbytečného ohně (nucení k okamžitému rozhodnutí nutí okolí k okamžitému bezhlavému dělení na správné a špatné, kde jsou informace postaveny dle zájmů zadavatele). I když se člověk rozhodne správně proti zadavateli, stejně hraje na jeho notu = poslouží jako důkaz správné teorie o reálném nepříteli.

     • korloid
      korloid, 25.6.19 15:49:05  
       

      Souhlas. Jak poznáváš, zda je nějaká práce kvalitní či ne?

      Osobně víceméně dávám přednost rychlému rozhodování - podstatou jsem Ohnivý koník, a ti milují svobodu, cval a vítr v hřívě. Občas se zastavím k chutné stravě či se napít čisté vody. U Tvé diskuze mi zaujal bezva název. Lékař či léčitel léčí, uzdravit se musí každý sám. Udržet si zdraví, to je oč tu běží. Prozradíš, jakou prevenci praktikuješ?

      • delfinsk
       delfinsk, 26.6.19 21:08:44  
        

       Souhlas. Jak poznáváš, zda je nějaká práce kvalitní či ne?

       Na to odpověď nesmírně těžká až nemožná, ale zároveň i velice jednoduchá. Vědeckými metodami je to je to i v dnešní době počítačů značně problematické. Přistupuji k tomuto jako k umění, kde je nutné naučit se oddělovat kýč, kde nejsou k dispozici vzorce a výpočty. Ale právě absence těchto potřebných dat vytrénuje cit pro dialog a odmítá monolog.
       Na přání, abych doporučil nejlepší cviky vždy reaguji: „žádný doporučený cvik není nejlepší, nejlepší cvik je cvik Vámi vymyšlený pro Vaše vlastní tělo“.
       Převedeno zpět. Když v bytě budou viset kýče, nemám radost. Lepší stav je, pokud tam budou viset kvalitní reprodukce. Lepší stav je, pokud tam visí i méně zdařilé originály. Ještě lepší by bylo, když by tam visely obrazy moje (což nepřichází v úvahu, jsem akademický mazal, ale i kdybych nebyl, byla by šance aby mi začalo pršet do nosu). Nejlepší stav je, když na zdi visí originály majitele bytu.

       • korloid
        korloid, 27.6.19 15:42:01  
         

        Děkuji za odpověď. Chvilku jsem měla dojem, že se motám v labyrintu, ale podtrženo sečteno, vychází mi, že musíš mít smlouvu s nějakou galerií, že Tvé obrazy budou viset výhradně u nich a nikde jinde, což mi přijde jako škoda, protože každé dílo vyzařuje stav tvůrce v daném okamžiku vzniku díla. Pokud by si tedy tvůrce hlídal, aby tvořil výhradně v době, kdy se cítí báječně, byla by ta pohoda i v těch dílech, a v případě nouze by z nich mohl minimálně sám tvůrce čerpat energii jako z baterií. Pokud by to tvůrce měl srovnané na víc úrovních, mohla by jeho díla dobíjet energii i jiným. Nebo že bys přece jen praktikoval tu pravdivou poslední větičku, protože se máš rád a chceš pro sebe to nejlepší, co je v danou chvíli možné?

        • delfinsk
         delfinsk, 30.6.19 09:14:21  
          

         Stále se pouze motáme v hledání té jedné správné pravdy, což nikam nevede. Vezmu to namátkou:
         korloid, 22.6.19 21:38:54 Homeopatie - znáte, neznáte, věříte, nevěříte?“
         delfinsk, 23.6.19 14:44:11 „Já sám …z opakovaného důvodu – dělení na dva protichůdné názory.“ Jedna 100% pravdivá a jasná odpověď na všechno ze všech pohledů je utopie.
         korloid, 23.6.19 19:01:40 „Angličtí homeopaté tvrdí, že na zvířata právě homeopatika zabírají - viz kniha „ zdůrazňuje pouze jednu část neznáma a tak vytváří nevyváženost pohledu.
         delfinsk, 25.6.19 09:35:35 Ale požadavek rozpitvávat, který lék na co a proč, lékárny atp, je v tento okamžik bezohledný k pochopení tématu a sleduje pouze momentální uspokojení jednoho jedince. Proto jsem odpověděl“ „.. ve prospěch svůj a svých bližních“, ale už jsem nezdůraznil, že do svých bližních nepočítám jen úzké příbuzenstvo (zde Tebe i další čtenáře), tedy jde o co nejširší vyjádření.
         korloid, 25.6.19 15:49:05 Úvodní dotaz hned prozradil, že nechápeš o čem píšu.
         „ Lékař či léčitel léčí, uzdravit se musí každý sám. Udržet si zdraví, to je oč tu běží.“ O takto definovaný pohled tu vůbec neběží!!!! Ve vhodný čas ty detaily jsou důležité.
         Proto také Tvé úvahy( „…přece jen praktikoval tu pravdivou poslední větičku, protože se máš rád a chceš pro sebe to nejlepší, co je v danou chvíli možné?“) jsou zcela mimo realitu.
         Zkusím to tedy jinak.

         Píšeš: „Osobně víceméně dávám přednost rychlému rozhodování - podstatou jsem Ohnivý koník, a ti milují svobodu, cval a vítr v hřívě. Občas se zastavím k chutné stravě či se napít čisté vody“.
         Já bych mohl říct, že je hezký pohled na rychlé rozhodování ohnivého koníka milujícího svobodu atd., ale jen do té doby, než nastane nějaký problém (ohnivý koník se zadýchá, zlomí si nohu, porazí a zraní dítě, přehlédne sráz a zlomí si vaz). Jedinec, který volně běhal a měl svobodu, najednou vše ztratí, následuje pohroma a snaha o rychlou nápravu. A stále je tu to rychle, rychle, rychle. Ale chybí čas. Není čas na dlouhé uzdravování. Není čas na to zkoušet něco, co je neznámé! Ale!!!
         Velice rychle se zapomíná, že než ten ohnivý koník se naučí volně a rychle běhat, nacházet vhodnou pastvu atd.atd.atd., prochází dlouhodobým poznáváním velkého množství informací a zkušeností, prostě čas určený na pochopení.
         V čase určeném pro pochopení se vyplácí nejdřív snažit pochopit o čem je řeč, odpovídat na kontrolní dotazy a ne požadovat okamžité odpovědi na detailní dotazy, které odpoutávají pozornost od pochopení toho zjišťovaného. A teď POZOR!!! Mohl by vzniknout dojem, že odmítám takového dotazy. Nikoliv. Naopak. Takovéto dotazy jsou přínosné, ale až pro ně nastane čas.

        • delfinsk
         delfinsk, 30.6.19 22:49:08  
          

         „Lékař či léčitel léčí, uzdravit se musí každý sám.“ Tato věta nezní nijak válečně, svým způsobem bych s tím souhlasil. Buďto si poradím sám a vyléčím se, nebo požádám o radu lékaře či léčitele, budu je poslouchat a vyléčím se také. Ale jsem si též vědom toho, že nejméně jednou za život nastane čas, kdy nepomůže ani svěcená voda a nemohu jim mít za zlé, že jejich pomoc nepomohla. Dále je nutno vzíti v potaz, že se v životě setkáváme s lékaři s rozhledem nebo silnými specialisty (těch dělení je mnohem víc), totéž je u léčitelů a normální člověk dnes musí horkotěžko zjišťovat, kam toho kterého zařadit. Toto jsou neznámé, které mne zajímají.

         Dotaz: „ jakou prevenci praktikuješ mne zaskočil. U zvířátek i u lidí nám říkali, že jsou 2 léčby (příznaková a příčinná, u zvířátek byly oba způsoby vhodné, u lidí příznaková fuj) a prevence se nijak obecně nedělila. Dnešní doba místo dvou má asi 50 pohlaví a ani v dalších podobných nesmyslech si v rámci duševní prevence nemíním zatěžovat mysl.

         Zpět k té větě, je ještě druhá (vzhledem k dotazu na prevenci asi pravděpodobnější) verze. Ta říká, že vyléčení je důležitější než léčba. Pod toto se nepodepisuji.

 • delfinsk
  delfinsk, 16.6.19 11:37:48  
   

  Abych vnesl trošku zmatku do jednoduchosti a nebo jednoduchost do zmatku?

  Podařilo se mi doma spadnout s pojízdnou židlí a opěradlem se hodně bouchnout (slabý výraz) do zápěstí. Je lepší jet hned do nemocnice, nebo je lepší vyčkávat?

  • korloid
   korloid, 22.6.19 21:29:53  
    

   Jak to dopadlo alias jak vypadá zápěstí dneska?

   • delfinsk
    delfinsk, 24.6.19 22:06:14  
     

    Na takovýto dotaz nelze jednoduše a pravdivě odpovědět, ale odpověď dotazem beru. Zrovna předevčírem (18.30) mi volal kamarád, zda mohou přijet. Jeho jedenáctiletá dcera upadla a kole a potřebuje poradit, zda s ní má jet do nemocnice hned, nebo až ráno? Už při příchodu jsem tipoval jen naražení, tedy nemocnice na 99%zbytečná. Totéž se mi jevilo při jemném vyšetření (nechtěl jsem ji pro vyloučení jednoho procenta zkrzevá svoji ješitnost zbytečně trápit, RTG nebolí, prohmatání ano), ale protože vím o dalších problémech, tak během spíš povídání než vyšetřování se objevovaly další její opodstatněné potřeby (psychické pohody i ev. právních problémů), začala se karta silně obracet na druhou stranu. Cestou domů se v nemocnici zastavili, potvrzeno jenom naražen, ale všechny ty další problémy „se samy“ vyřešily také, ač se tím už nikdo víc nezabýval. Skutečně prožité pohodové vyšetření v nemocnici je mnohem víc, než řešení u psychologa.

    S tou rukou to bylo složitější, ale také jednoduché. Předpokládal jsem větší problém, který se dnes zpravidla řeší operativně (kde vzhledem k dalším mým problémům, které by se neřešily, kdybych normálně zajel na pohotovost) výsledek by moc radostný nebyl (viz zmenšený RTG snímek kamarádovy ruky, kde je po kvalitní operaci stále práce jak na kostele). Raději jsem zavolal na kliniku, kam jsem byl objednán až za dva dny na RTG (první možný termín). Hodný pan doktor snímek přední levé packy elektronicky odeslal dalšímu „odborníkovi“ na můj mejl. Prostě jsem se rozhodl pro neoperativní samoléčbu. Přes dva měsíce jsem při obědě nepoužíval příbor, ale lžíci. To už mám dávno za sebou. Mnohem déle nešla ruka sevřít v pěst. Už to jde. Dnes je cca na 95% funkční a stále se zlepšuje. Dnes už mohu směle předpokládat, že do roka a do dne dosáhnu 99% pohody a to 1% dožene skleróza.

    Prostě jako všude, tak i zde existují nějaké dané postupy, které je vhodné dodržovat, ale není přínos pouze nekompromisní plnění nalajnovaných příkazů (to je nezbytné v superakutních stavech, hromadných nehodách či ve válečném stavu). Jednodušeji, aby nebyla zanedbávána lidskost.

    • korloid
     korloid, 25.6.19 06:03:47  
      

     Co různé bylinné mazání?
     Na úrazy kostí kostivalové, na šlachy kaštanové (jírovcové), na bolesti Švédské kapky?

     Všechno buď potřít postižená místa nebo dělat obklady - většině lidí to pomáhá.
     Pokud ošetření provádí jiný člověk, může přinést úlevu i vyrovnání energetických hladin (které samozřejmě funguje i při rozhovoru či jakémkoli styku).

     • delfinsk
      delfinsk, 25.6.19 09:53:55  
       

      Tady se shodujeme, tady mezi námi není rozporný názor, což by se z té formulace (při troše "dobré vůle") dalo zneužít a rozdmychávat další boj na nové barikádě (viz 25.6.19 09:35:35). Pro tento případ měli naši předkové řešení : „mluviti…“.

 • delfinsk
  delfinsk, 14.6.19 21:53:05  
   

  https://www.reflex.cz/clanek/komentare/95855/kdyz-obvodak-zavre-kram-pohrdani-pacienty-nebo-jen-lenost-a-lhostejnost-dosluhujicich-praktickych-lekaru.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Vřele doporučuji snad raději ani nečíst ani jako informaci, natož se vážněji zamýšlet nad obsahem tohoto článku, bez dočtení mého dlouhého blábolu.

  Reflex bejvávával kdysi „jiný“. Mám štěstí, že jsem ještě hluboko v minulém tisíciletí cca 8 let měl možnost poznávat i hygienu z „jiného soudku“, tedy ne tu více propagovanou s chlorovým vápnem. Hned vidím, že mi autorka vnucuje k rozhodování pouze dvě myšlenky (jedna horší než druhá) , když možností je mnohem víc.
  Píše se tu, že: „Odeslat takový e-mail s tisícem adres ve slepé kopii by sestře zabralo pár minut „ a kousek dál „doktoři blížící se důchodovému věku se často neobtěžují pronikat do tajů internetu“ a dále jedním dechem „Přitom by stačilo tak málo – naučit se novou věc nebo někomu jednorázově zaplatit jednotky tisíc, aby dané ordinaci webové stránky zprovoznil a za pár korun udržoval.“.
  Získat základní informace o PC pár tisíc, beru. Výuka práce na PC už jsou dva nebo tři páry tisícovek, Nákup PC, tiskárny, programu, instalace a zprovoznění se už vyžaduje několik povícero desítek tisíc a … Pokud do toho už nestačili zainvestovat, pak těch pár minut by sestra musela mnohonásobně umocnit.
  Přemýšlení nad opovrhováním alkoholiků a feťáků, protože mají soucit, by mi asi na psychické pohodě taky nepřidalo.
  Tyto a další „pravdivé“ informace jsou zde natláskány tak, aby nezanechaly mysl klidnou.
  A hele jak mne dostala. Hned na začátku: „Považuju za otravné…..“to jsem nedočetl. Už je mi to úplně jasné. S touto logikou by se můj dědeček studem ani neměl narodit, protože neznal počítač a všichni jeho potomci by ho měli zavrhnout a odsoudit. Tak to už je opravdu na izolační pokoj v klecovém lůžku a se svěrací kazajkou.

  • korloid
   korloid, 22.6.19 21:34:17  
    

   Tenhle článek jsem taky četla. Pokud společnost považuje lékaře za poskytovatele služby jako například automechaniky, nemůže se divit, když se chovají stejně.

   • delfinsk
    delfinsk, 23.6.19 14:08:34  
     

    Tady je nějak moc neznámých. Co je míněno slovem společnost?

    • delfinsk
     delfinsk, 23.6.19 14:09:11  
      

     Když lékař nemá být poskytovatel služby, má být co?

     • korloid
      korloid, 23.6.19 19:06:22  
       

      Mně osobně ta nálepka poskytovatele služby pro lékaře vyhovuje.

      • delfinsk
       delfinsk, 24.6.19 23:29:03  
        

       Slovo nálepka raději moc nepoužívám, často se vyskytuje v hanlivém podtextu. Označení "zdravotní služba" také pokládám za vhodné, protože je to (měla by to být) služba pro lidi a ne naopak.

    • delfinsk
     delfinsk, 23.6.19 14:09:35  
      

     Jak by se mělo odlišovat chování automechanika od chování lékaře?

     • korloid
      korloid, 23.6.19 19:09:00  
       

      Nevím, já v tom žádný rozdíl nevidím - proto jsem to napsala, jak jsem to napsala tj.že automechanik taky nikomu nepíše emaily, že chce seknout s živností.

      • delfinsk
       delfinsk, 24.6.19 23:47:51  
        

       Shodneme se, oboje je služba, tedy žádný rozdíl (ale nutno si uvědomit, že by tam neměla chybět ta lidskost). V obou případech je dobré, když mi odborník oznámí, že končí službu - mám potřebnou informaci (můj automechanik tak učinil a bylo to dobře), ale je nesmysl požadovat nemožné (chtít po někom, kdo je nucen urychleně ukončit činnost požadovat informovat všechny zákazníky počítačovým vzkazem, když neznalost práce na počítači je důvod předčasného ukončení služby, atp).

    • korloid
     korloid, 23.6.19 19:03:39  
      

     Společnost říkám názorům ostatních lidí, které se ke mně dostanou skrze sdělovací prostředky tj.internet, televize, rádio nebo přímým hovorem.

     • delfinsk
      delfinsk, 25.6.19 00:15:54  
       

      Společnost (přesně jak popisuješ) je velice široký pojem. Když si „společnost“ zaměním za nějakou momentální představu (alkoholici, vědci, politici, zemědělci, nevěřící, homeopati, chirurgové atd.), vždy mi vychází jiný pohled a jiný závěr. Tady se vloudila malinká chybička, která nás trošku rozhodila.