Uzdravování a udržování zdraví - zkušenosti

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
delfinsk (2019-05-20 22:22:08)jednatakova (2019-05-20 17:22:16)vlk (2019-04-13 12:54:39)ala31 (2019-03-09 17:25:40)od10k5 (2019-03-06 19:02:41)Badyanka (2019-02-08 18:16:57)Zdebra (2019-01-13 12:25:23)
Založeno: 4. 1. 2019 | Příspěvků: 265 | Členů: 7
Správci: delfinsk (hlavní)

Věnujme se moudrosti předků i dnešním poznatkům. Bez osočování a hádek o všeobecné správnosti či nesprávnosti.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• jednatakova
    jednatakova, 13.5.19 12:33:53  

https://www.denik.cz/magazin/domaci-porod-bych-nikdy-nikomu-nedoporucil-rika-primar-gynekologie-veleminsky-20190511.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

• jednatakova
      jednatakova, 13.5.19 12:34:27  

váš názor?já děti mít nemohu,ale kdybych měla mít dítě,tak určitě bych nerodila doma...

• delfinsk
      delfinsk, 15.5.19 10:14:38  

Abychom neztráceli souvislosti, toto téma už se nakouslo (7.5.19 16:44:49), toto je pokračování.
      Měl jsem dotaz, který zůstal nezodpovězen. Kamarád (víc než profík v problematice postižených) se zasekl na chybě v myšlení. Návrat ke spokojenosti nastal až když pochopil, že ke správnému přístupu k řešení problematiky je nutné poznávání pohledů z mnoha stran a skloubit je do srozumitelného nekonfliktního vztahu. Toto nás dnešní svět dokonale odnaučuje a pak se divíme, jak narůstají problémy (platí to i pro zdraví jako takové).
      Přiznám se, že jsem si toho pama primaře nepustil, stačil mi pohled na text: "-nikdy-nikomu-nedoporučil". Nevím, zda toto je přesně myšlenka pisatele tohoto článku či pana primaře, každopádně takovými "informacemi" se běžně nezabývám.
      Vždy a při jakékoliv činnosti může nastat nepředpokládaná situace, kdy je rozumnější (ne-li nutné) zvolit (pro lepší závěr) jinou výhodnější cestu. Vnucovaná "jediná správná" představa (zde to "nikdy nikomu") se dobře obhajuje při dnešních diskuzích (hádkách), ale v běžném životě (který si vymýšlí velmi různé extrémy) se velice lehce zvrtne v hádku končící nepřátelstvím až za hrob. O takovéto situaci byla ta kamarádova příhoda. Dala by se najít podobná situace v tématu domácí porod?

• jednatakova
        jednatakova, 15.5.19 11:57:18  

tak určitě...jsou matky,které jiným matkám,které se rozhodly pro porod doma,třeba nadávají,hádají se atp...
        já to respektuju,ale sama bych do toho nešla...
        a co mi třeba přijde ujeté,když taková žena rodí někde v paneláku,to se stalo mojí sestře,že její sousedka se rozhodla rodit doma v paneláku a celou noc jim tam řvala,protože rodila,že jo a u porodu řve každá...to už mi přijde dost za hranou a netolerantní vůči ostatním obyvatelům paneláku

• jednatakova
          jednatakova, 15.5.19 11:58:35  

jinak jak píšu,je to každého věc,ale pak si za to zodpovídá i on sám...takže když se domácí porod zvrtne,je to na zodpovědnosti té matky,že se tak rozhodla

• delfinsk
            delfinsk, 16.5.19 00:20:28  

Zase trošku nepochopení. Nevidím prospěch pouze v nekonečnému rozpitvávání různých detailů. (Mohu oponovat, že každá žena při porodu neřve, mohu tvrdit, že málokterá žena při porodu dlouhodobě křičí, ale stejně tak mohu popsat situace, kdy ani jednou slabounce nepípne, ne každý domácí porod je v paneláku atd. Dá se protiargumentovat, že nemám pravdu, protože ta ženská za tou zdí opravdu řvala atdatdatdatdatd.)
            Mohu přidat zkušenost kamaráda s gynekologem. Byli jsme jako studenti na lyžařském výcviku na Malé Fatře a měli jsme tam pro první pomoc už "vyštudovanýho doktora gynekologa". Já jsem si vezl čisté nůžky, pinzetu a zrcátko, měl jsem nad obočím 5 stehů (píché přední kolo u mopedu) řádně zapatlané kolodiem, jak bylo tenkrát zvykem. Kamarád měl 3 štychy na bradě, oba jsme měli na stejný den naplánované vyndání. Kamarád odmítl moji nabídku: "máme tu doktora". Dlouho jsem oddroloval kolodium, pak jsem se učil přes zrcátko ovládat ruku s nůžkani, dostat se pod nit a stříhnout, potom za tu přestřiženou nit 2-3x zatáhnout, aby sama povolila a vyklouzla ven. To zrcátko mi dalo zabíračky, ale cca za 30 minut bylo v pohodičce vše hotovo a ještě jsem stihl kousek posezení u kytary před večeří. Po večeři došlo na kamaráda. Byl bleskově zpět, řval a ječel. Asi za hodinu už jen vzlykal, ale na dotazy neodpovídal. Druhý den nám řekl, že dvěma tahy trochu sedřel kolodium, pak se nůžkama narval pod nitě, rozstříhl, jedním trhnutím vyháhl všechny 3 nitě, jedním tahem orval zbylé kolodium, napatlal vše jodovou tinkturou a vyhodil ho. Po zákroku tohoto gynekologa řval i muž a nedivím se, že u takovýchto odborníků ženy řvou. Ale neřvali malí nedonošení nebožáci, které po mnoha letech a změně režimu prokazatelně stále táž osoba (ale již pan primář) nechala vyhodit v zimě na balkon, aby matka byla politována, že se obě děti narodily mrtvé. Není to příznivý poznatek, ale je nutno z té stoprocentní pravdy ustoupit. Ne vždy diplom a titul znamenají profesionalitu.
            Ale přeci jen maličko se ledy pohnuly. "...pak si za to odpovídá on sám.... je to na zodpovědnosti matky". Předpokládám, že ta první část se týká porodníka a to druhé je janě řečeno, jde o rodičku. A už je tu právní problém, kdo a jak je zodpovědný? Koho by měl soud honit k zodpovědnosti? Chtěl bych nejdřív trošku "provětrat" to první, a vrátit ze zpět k výroku p. primáře "-nikdy-nikomu-nedoporučil". Podle této debaty vidím, že jsi lepší než ta úvodní věta od https. Najdeme takový domácí porod, kde by se zastánci i odpůrci domácího porodu mohli shodnout na jeho prospěšnosti?

• delfinsk
              delfinsk, 18.5.19 23:36:10  

Ten "zatracený pokrok" (tam hrají roli již vyřčené či nevyřčené faktory uvádějící naši mysl do nejistého stavu) kdy nejde odpovědět ano či ne a dokonale to zablokuje možnost ouplně jednoduché odpovědi na nepřesně definovaný dotaz (vychází z předchozího textu, tedy přesně - kdy by mohl zastánce porodů v nemocnici podpořit domácí porod).
              Z mého pohledu domácí porod určitě není proti zájmu obou (znesvářených) stran, je-li transport nemožný a nebo těžce realizovatelný. Je možno s tímto mým názorem souhlasit?

• delfinsk
    delfinsk, 13.5.19 12:05:55  

https://www.prostreno.cz/tipy-a-triky/clanky/30236/Proc-radeji-nekrmit-psy-syrovym-masem?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
    Úmyslně jsem zařadil veterinární problematiku zde. Vono jeto prašť jako uhoď.
    "Taky svému chlupáčovi nemůžete odolat a sem tam mu hodíte nějakou tu syrovou mlsku? Můžete mu vážně ublížit!" Psi od nepaměti syrové maso jedli, co je na tom špatně? Ale ubližovat nikomu nechci. Jsem naviklán.
    "L-karnitinu, což je aminokyselina, klostridium perfringens či bakterie rodu campylobacter, escherichia coli, která způsobuje průjem, horečku, bolesti břicha." Latinské názvy je "nezbytně nutné" si zapamatovat, to je důležité pro "správné pochopení".
    "Proto odborníci, kteří své poznatky publikovali v odborném časopise Vet Record, důrazně před konzumací syrového masa varují. Pokud jej mazlíček skutečně vyžaduje, vždy se o tomto postupu poraďte se svým veterinářem." Jako "zodpovědný chovatel" vím, že zdravotní problémy zvířat řeší veterinář (konckonců sem to i vystudoval). To mi ten pisálek vnucuje, že jsem debil? Takovéto "informace" mne zbavují sebevědomí a schopnost se zamyslet -vždyť už ty latinské názvy nevím.
    "Vědci na to přišli tak, že podrobili testům 60 balení vzorků syrového masa, přičemž všechny byly analyzovány na přítomnost bakterií, jako jsou (zas ta zatracená latina), jež se běžně vyskytuje v zažívacím traktu domácích zvířat. 52 % testovaných vzorků přitom obsahovalo nebezpečně vysoké hladiny škodlivých návštěvníků!" Zkusím přemýšlet. 60 vzorků je pro tak důležitou informaci není moc. Nikde není uvedeno, jak tyto balíčky byly uchovávány, která firma ty balíčky připravovala, atd.atd.atd. Jó hele, je tu něco. Hledali to co je běžně ve střevech a najednou to jsou škodliví návštěvníci?
    Na uzavřeném oddělení se dnes už s klíčema vyskytovat nebudu, už se dlouho důchodcuju. Pokud bych normálně četl a uvažoval nad informacemi tohoto stylu (libovolného oboru), pak bych se tam ocitnul bez klíčů, protože jsem přehléhl, že to splodili někde v Indii a nevímě nic o jejich běžně dostupných potravinách. O sousedech toho víme víc a taky se vloudila chybička nejen pro pejsánky, ale i pro lidi.
    Jedna chyba se nedá paušalizovat na vše šmahem, jak je nám velice často vnucováno.

• jednatakova
      jednatakova, 13.5.19 12:08:21  

vidím to jako zbytečnou hysterii,psi jedli syrové maso odjakživa,venku olíznou leccos a většinou to přežijou...já teda psovi syrové maso nedávám,dávám vařené,ale nemyslím si,že by syrové muselo nutně ublížit

• delfinsk
        delfinsk, 13.5.19 12:29:22  

Malinko nepochopení. Tady vůbec není směrodatné maso. Na Tvoji reakci bych mohl reagovat tím, že děláš chybu, že mu dáváš jen vařené, protože ... Tedy začnu posuzovat něco, o čem nic nevím, Tvého pejska ani jsem neviděl, natož abych znal jeho zdravotní stav. To jsou ty "důležíté diskuze". Chtěl jsem na tématu které není ouplně přesně pasované na naše debaty, abychom se nezabývali zda syrové maso ano či ne, ale nad obecným přístupem i informacím.
        Tady jsi veřejně oznámila, že máš pejska. Naši předkové říkali: "mluviti stříbro, mlčeti zlato". Dá se této informace zneužít? Nechci tím malovat čerta na zeď, ale jen tak se malinko nad tím zamyslet.

• delfinsk
    delfinsk, 7.5.19 13:44:45  

Dnešní nenormální "normální" život.
    zena-in deti nechci takze se necham sterilizovat dobrovolne.
    Není to tak dávno, kdy se množily články proti "diskriminační" sterilizaci. Teď je zase další módní vlna. Tyhle neustále se měnící zrůdnosti nahlodávají duševní i tělesné zdraví všech. Veřejně obhajovat a zveličovat nefyziologické požadavky pod hlavičkou práva na seberozhodování atp.atd.? Nikdy nelze dokonale nalajnovat spravedlnost a správné postupy, vždycky se v normálním životě nějaká chybička vloudí. Je fyziologické, že se menšina přizpůsobuje většině. Je nefyziologické, aby menšina s pocity ukřivdění, svými "výkřiky" měnila normální pravidla ostatních.

• jednatakova
      jednatakova, 7.5.19 16:44:49  

ale já se třeba většině přizpůsobovat nechci a ani nemůžu....prostě mít děti nebudu,to vím...a když se některá žena takto svobodně rozhodne ať už ze zdravotních důvodů jako já nebo z jiných,měla by mít i možnost nechat se "zneplodnit"chlapům se to lehce kecá,těm riziko otěhotnění nehrozí

• delfinsk
        delfinsk, 8.5.19 10:11:40  

Jde mi o pohled na zákonitosti módních vln, které se s různými obměnami objevují, mohutní a časem zase samovolně zanikají ve všemožných lidských činnostech a ovlivňují všechno možné, tedy i naše zdraví. Proto jsem nezadal plnou adresu té zprávy. Nejde mi teď o detailní řešení tohoto problému (které je hodně citlivé). Když už se tak stalo, ukázal se jeden mechanizmus vzniku módní vlny. Na novou informaci pár lidí zareaguje tím, že něco přidá ("pánům se to lehce kecá"), zase se to šíří, zase se tam něco přidá a je tu najednou dav, který shodně začne prosazovat své ideály, správněji "ideály", které mají "klapky na očích" a pro přehršli informací nevidí do stran. (Toto neznamená odsuzování informace, že pánové se dívají jinak než ženy, to je normální správná informace, problém je v tom "nabalování".) Teprve život, pozorování a další poznání nasměruje, proč přímočaré myšlení není vždy to pravé ořechové ukázkou z jiného soudku.
        Kdysi kamarád (víc než dobře seznámený s problematikou postižených) s nechodící manželkou a nechodícím sousedem vyrazili na výlet do cizího města. Prohlíželi si výkladní skříně, každý tak jak chtěl. Pak ale přišlo stoupání. Kamarád oznámil, že vystrká manželku a pak se vrátí pro souseda. Soused požádal o nepomáhání, že se chce trošku uštvat a protrénovat ruce. Jeho jízda do kopce vypadala jako tanec svatýho Víta. No prostě hrůza. Kamarád pomalu s manželkou stoupal do svahu, prohlíželi si výlohy, občas kouknul na souseda, zda nepotřebuje pomoc. Najednou slyšel: "Děkuji, už jsem na místě, moc děkuji". Soused byl vedle nich, nějaký mladík se otočil a odcházel. Kamarád říkal, že v ten okamžik by se hanbou propadl do země, že se delší dobu na souseda nepodíval a začal se strašně omlouvat. Soused ho uzemnil: "Co blbneš? Ten hoch viděl, jak se za vámi pachtím, tak automaticky nastartoval a vystrkal mne. Asi bych mu dokonale nevysvětlil, že se chci trošku uštvat, vzal by to jako odmítání a příště by si ničeho nevšímal".
        Prostě normální pohodička s normálním problémkem, který se začal normálně zvrtávat do nepříjemnosti a normálně se podařil návrat do normální spokojenosti. Co způsobilo ten návrat ke spokojenosti?

• delfinsk
    delfinsk, 25.4.19 19:21:22  

https://www.novinky.cz/koktejl/503262-na-toskanske-vinici-odhani-parazity-mozart.html

Působí nejen na víno, ale i na ostatní rostliny, zvířata i lidi. Ale není hudba jako hudba. I hudba je dobrý sluha ale zlý pán.

• jednatakova
      jednatakova, 25.4.19 19:43:46  

to máš pravdu...co se týče parazitů,přijde mi,že je kolem toho hrozná hysterie,pořád nás straší,jak jsme promoření parazitama a máme se odčervovat,jako zvířata,zvířatům dávají vetové antiparazitika preventivně,že to zvíře je tím pak defakto přiotrávené,to nikdo neřeší(moje fenka odčervení nikdy nesnese,je jí vždycky hrozně zle z toho)

abych se ale vrátila k té hudbě,tak se ukázalo,že když pouštěli Mozarta nedonošencům,tak ty děti rychleji prospívaly

• delfinsk
        delfinsk, 26.4.19 23:33:31  

Na vandry s námi chodil konzervatorista s kytarou a bylo zajímavé, jak to přitahovalo lesní zvěř. Když na mé přání tam "šoupnul odrhovačku", to bylo nezi srnkami zděšení a chystaly se k odchodu.
        Ale, když jsem měl kruté nesnesitelné bolesti hlavy, pustil jsem si do sluchátek Hanku Ulrychovou (vždy jednu skladbu - pomalou-táhlou a na chvíli bolest ustoupila.

• delfinsk
        delfinsk, 27.4.19 00:04:09  

K těm parazitům. S tou hysterií a strašením naprosto souhlasím, i když první zkušenost...(Moje první jízda s veterinářem, bylo mi cca 11 let, při nedělní službě na první zastávce bylo 7 uhyhulých selat. Dokonale ucpaný střeva škrkavkama.Tam nebylo nic jinýho, jen škrkavky.) Extrémní stav nelze hodnotit jako normál. Pravidelné odčervování psů či koček proti všem parazitům??? Stačí kousek stolice šoupnout pod mikroskop a pak rozhodnout zda ano či ne a pokud ano, tak na který typ zacílit.

• jednatakova
          jednatakova, 27.4.19 09:27:48  

ahoj,jo,s tím rozborem souhlasím,vzít kousek exkrementu a udělat rozbor a když se něco najde,přeléčit,když ne,necpat do zvířete zbytečnou chemii...

• delfinsk
            delfinsk, 28.4.19 08:41:21  

Ještě si rejpnu -)). Než hmátnu pro užitečnou chemii, hledám přírodní možnosti. Někdy to funguje opačně. Kamarád se na vojně 3 měsíce docházel do vojenské nemocnice se zánětem zvukovodu. Když přišel za mnou, přinesl si tuny mastiček a do ucha bych s velkými obtížemi strčil špendlík. Utekl jsem z kasáren, tenkrát ještě byly záhumenky (běžně v chalupách byly i krávy), zaběhl do statku, utloukl čerstvé máslo, a na marodce jsem mu to tím přepuštěným máslem mazal. Za 3 dny bylo ucho jak zadeček novorozence. Před tím jsem dlouho marně léčil zánět zvukovodu u psa. Pak najednou bylo ucho bezvadné. Po velkém naléhání stará paní prozradila, že jí sousedka doporučila tento postup. Já se zastyděl a omlouval. Asi 5 let před tím jsem si v muzeu pročítal jako zajímavost (švabachem psané) předpisy o léčení zvířectva konec sedmnáctého století a tento recept tam byl.

• jednatakova
              jednatakova, 28.4.19 09:06:44  

na odčervení se doporučují tvarůžky...jenže...má to jeden háček,veterinář si odčervení žádá,aby to mohl zapsat do průkazu,je to povinné stejně jako očkování proti vzteklině

• delfinsk
                delfinsk, 28.4.19 19:24:26  

Už i zvířata jsou kvůli doktorům. Je to všechno nějak naruby, ale žít chci a snažím se žít s co nejmenšími problémy.

• delfinsk
    delfinsk, 25.4.19 09:03:53  

https://www.stoplusjednicka.cz/co-zahubilo-azteky-analyza-dna-odhalila-bakterii-importovanou-z-evropy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Víme to, ale stále se hrách na stěnu hází.

• delfinsk
    delfinsk, 24.4.19 23:52:09  

https://www.onlyu.cz/zdravi/roky-se-lecil-na-psychiatrii-z-jeho-preludu-se-nakonec-vyklubal-zanet-oka/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Z mých hodně mladých let mi v hlavě uvízlo pár vzpomínek na veselé i vážné tlachání psychiatrů - kmetů. Shodovali se, že než dojde ke stanovení dg a léčbě duševních poruch, je nutné nejdřív normálně poslouchat pacienta a hledat, kde by se důsledně mělo vyšetřit tělo jako takové. To, co se dá vidět, prohmatat, proklepat a změřit.

• jednatakova
      jednatakova, 25.4.19 09:17:18  

na psychiatrii je problém,že vychází jen z toho,co pacient řekne...řekne vidím skvrny,tak je to halucinace....chybí nějaké podrobnější vyšetření...dnes už sice existují zobrazovací metody mozku,ale ruku na srdce,kolik psychiatrů jich využívá...

• jednatakova
        jednatakova, 25.4.19 09:18:34  

a když to vezmeme naopak,když pacient nepřizná halucinace,tak si můžou myslet,že je už stabilizovaný,propustí ho a on pak pod vlivem halucinací a bludů někoho zabije nebo zabije sebe....

• delfinsk
          delfinsk, 25.4.19 12:14:46  

Tohle už je problém nejen zdravotní, ale i právní, který vzhledem k dnešním "nesmyslům" v justici (a nejen tam) dávají přednost tomu, co bylo prokázáno jako nezdravé- kumulace moci-monopol. Naši předkové věděli: "když se kácí les...". Dnešní aktivní aktivisti vezmou jednu třísku, udělají konem humbuk, demonstrace, politici smetou problém ústupkem a i toto je problém množících se zrůdností. Normální smrtelník chce normálně žít.

Aby to s větší pravděpodobností docílil, musí se pokoušet odlišit "reklamy" od normálních informací.

Smířit se s tím, že nic ani nikdo není dokonalý, ale díky tomu nerezignovat.

• delfinsk
          delfinsk, 25.4.19 12:46:33  

Nechala jsi se strhnout dnešními postupy, díky tomu písemně upřednostňuješ nové výdobytky vyšetřovacích metod. Tento trend problémy neřeší, ale smetává se stolu, což také vidíš. Ale všechno špatné pro něco dobré. Krásně zviditelnňuješ to, co já zase často nepokládám za důležité.
          Dnešní trendy dělají z lékaře kalkulačky a jednají stejně jako teď Ty. Zvolí cestu nejmenšího odporu. Pacient upozorní na divné vidění - halucinaci - je to jasný. Ty teď po získání informace vidíš jasný nedostatek v abcenci vyšetření zraku. Ale ten poslední psychiatr si sám vesvé hlavě znejistil dosavadní poznaty, udělal v tom malý zmatek, zbytečně ztrácel čas a Bůh ví co ještě, no prostě se jednoduše ZAMYSLEL a objevil psychiatrickou nejasnost, kterou předchozí psychiatři přehlíželi. Obecný problém je příliš veliká uspěchanost.

• jednatakova
            jednatakova, 25.4.19 13:54:43  

"obecný problém je příliš veliká uspěchanost"
            tak s tím souhlasím...

• jednatakova
            jednatakova, 25.4.19 19:45:21  

jenže právě dneska už se dá magnetickou rezonancí zjistit,jestli máš psychickou poruchu nebo nemáš,jsou tam viditelné stopy na mozku,to není o nějaké mojí preferenci,to je prokázané....

• delfinsk
              delfinsk, 27.4.19 17:10:51  

Já osobně bych zas až tak příliš moc nejásal, ono to tak ouplně přímočaré taky není. Je to další vyšetřovací metoda se svými klady i zápory.

• delfinsk
                delfinsk, 2.5.19 11:46:11  

http://www.golfextra.cz/detail/5550/vanovou-si-prehazuji-doktori-jagr-ji-zklamal?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

"No, moc chytrá z toho zatím nejsem. Podstoupila jsem tři MRI za poslední týden a doktoři si mě tak trošku přehazují jak horkou bramboru." A to je jenom zápěstí.

• delfinsk
                delfinsk, 2.5.19 20:17:06  

http://www.autoforum.cz/bleskovky/10leta-divka-pry-vymyslela-novy-prechod-o-nemz-ale-uz-v-rusku-zjistili-ze-je-k-nicemu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
                Zdánlivě to nesouvisí s naším tématem, ale ... Takovéto "dokonalosti" nevymýšlí jen malé děti, ale i dospělí. Dá se tomu vážná fazónka, tu a tam odborný termín, který zamlží reálný dopad a už je tu reklama, či jakákoliv osvěta cílená na ovládnutí mas. Jeden se v tom nevyzná, začne tápat, pak ale může vzniknout i zde nepopsaná situace, že na silnici bude ležet omylem betonový kvádr.
                Jak se v těchto informacích a "informacích" vyznat, abych se neoctnul v klecovém lůžku se svěrací kazajkou? Pomůže pohádka o tom, jak pasáček křičel bezdůvodně "vlk, vlk"! Ale ten smutný konec s roztrhanými ovečkami se dá změnit. Jestliže uslyším varovné volání, zareaguji stejně tak, jako všichni v té pohádce. Stejně tak mohu připustit nenadálý útěk vlka. Je-li ale druhé volání, již budu dávat pozor, zda někde v dáli neuvidím vlka. Pokud ho nespatřím, budu více sledovat práci pasáčka, podvod se odhalí o bez mnohonásobného běhání a konečné tragedie. Pasáček musí začít sekat latinu a nebo se vymění.
                Vjedecky řečeno, nevyzráný impulz o kterém se vášnivě debatuje, dělí se to na zastánce a odpůrce, místo aby se udělal jednoduchý závěr. Ale přesně toto se děje i ve zdravotní informovanosti.

• delfinsk
    delfinsk, 24.4.19 10:55:26  

https://www.novinky.cz/koktejl/503123-vymol-do-ktereho-vjela-sanitka-zachranil-pacientovi-zivot.html

Je to taková kuriozitka pro odlehčení, ale nicméně potvrzuje to, že leckdy nesmysl pomůže víc, než velké znalosti. (Neznamená to ale v nižádném případu výsměch znalostem.)

• delfinsk
    delfinsk, 16.4.19 22:12:46  

https://lepsija.cz/feldenkraisova-metoda-v-cem-spociva-a-proc-vam-pomuze-zbavit-se-ztuhleho-bolaveho-krku-lepe-nez-jine-praktiky/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Chudák pan Feldenkrais. Už ani nevím kdo mi kdysi řekl, že vlastně dělám Feldenkraisovu metodu. Netušil jsem o co jde. Po nějaké době jsem si prošel třídenní školení. Obávám se, že z tohoto "technologického postupu" málo kdo pochopí o co jde. Inzerované "v čem spočívá..." bych z zěch pár písmenek nepochopil. To ale neznamená, že ta metoda je špatná. Naopak.

• jednatakova
      jednatakova, 17.4.19 08:47:19  

neznám tuto metodu...ale chodila jsem se zády na masáže a na perličkovou koupel a bylo to jedním slovem super...

• delfinsk
        delfinsk, 17.4.19 11:04:04  

Prosím o trpělivost, pokusím se to nějak popsat.

• delfinsk
        delfinsk, 21.4.19 09:54:04  

Není to žádná vjeda. Začnu dobou, kdy jsem netuchal, že nějakej pan Feldenkrais existoval. Na jednom rekondičním pobytu s postiženými byly dvě příbuzné, obě s větší váhou, obě velké problémy s pohybovým aparátem (bolesti zad, nohou). Když jsem jim říkal, že není ostuda si přes den párkrát lehnout, uvolnit si tělo, trošku se na posteli protáhnout, obě pokývaly hlavou. Když jsem další den viděl, že "házím hrách na stěnu", obě se (nezávisle na sobě) ohradily, že já je nemohu pochopit. Až po mnoha dalších dotazech se začala objevovat utajovaná realita. Vstát je pro ně taková neskutečná námaha, že jsou rády, když se jim to ráno povede. Nechal jsem si předvést, jak vstávají. Obě ležely na zádech, s obrovskou námahou se mohutným přetížením břišních svalů dostávaly do sedu, aby se pak otočily o 90 st, spustily nohy k zemi a s nepatrně menší hrůznou námahou se postavily. Tedy dva silně namáhavé úkony, které je vyčerpaly až na dno sil. Proto obě dámy ráno vstaly a večer uléhaly s pocitem hrůzy, zda se jim podaří ráno vstát. Odpoledne si na chvilku lehnout byl pro ně totální nesmysl. Netušily, že je možno vstávat mnoha způsoby. Na střední škole jsme padali, padali a zase padali. Měli jsme tělocvikáře, který nám neustále cpal do hlavy judo a to pouze základy - padání a bezpečnost při pádech. Druhou část judokotoulu jsem si pro sebe upravil pro rychlé vstávání z postele. Leh na boku, nohy mimo postel, lekhý kmit nohama nadlehčí tělo, ruce nepatrně pomohou a už sedím. Když se nezastavím a pokračuji v pohybu, bez námahy i stojím. Čím výš je postel tím je tím líp. Měřím 172 cm a optimální výška mé postele by byla 75 cm. (V malém bytě je to i nádherně velký úložný prostor.)
        Toto jsem poupravil a začal nacvičovat s oběma zvlášt, abych plně zajistil jejich pocit bezpečí, jistoty, a nenáročnosti na svalovou sílu. Obě během jednoho dne nácvik zvládly, druhý den již využívaly denního odpočinku a bylo hurá.
        Nedlouho na to jsem dostal zaplacený třídenní kurz Feldenkraisovy metody. Byli tam mladí lidé, lidé středního věku (tenkrát já) i staří (jako já dnes - přes 70 let). Cvičilo se 3 dny 8-12 a 14-18 hod trvale bez odpočinku. Tělo zůstávalo nehybné pouze při výkladu dalšího postupu. Cvičilo se v tělocvičně, kde měl každý svoji karimatku(cca 40 lidí). Co jsem měl možnost vidět, nikdo se neulejval, nikdo nešvindloval a nebyl problém to zvládat, nebyla to námaha. Za tři dny všichni !!! byli schopni bezproblémově z lehu na zemi se postavit opakovaně a to bez námahy za 1 (jednu!!!) vteřinu. Dokonale propracovaná metodika, která ale v tom rychlém sledu cviků nedovolila uvědomovat si, k čemu jednotlivé pohyby slouží, jak se dají přizpůsobit pro jiný účel (to bylo zakazováno, protože na to už je zase další metodika za další peníze). Tipoval bych, že všichni důsledně denně neopakovali tento úkon a během krátké doby to již nedokázali.

• delfinsk
        delfinsk, 21.4.19 09:54:53  

Zadal jsem odkaz na Feldenkraisovu metodu, na Yutube byl odkaz na Základní super cvik. Dokoukal jsem to až do konce, abych vyslech poslední slova instruktorky, která by měla zaznít v úvodu, že toto není vhodné pro lidi, kteří mají problémy s bolestmi krku. Tedy supercvik pouze pro superzdravé. Když si dám odkaz na Feldenkraisovu metodu znovu, najdu tam "křídlo mrtvého ptáka - Feldenkraisova metoda. Po otevření je tam spousta očíslovaného textu s mnoha informacemi, např.:" Existuje fyziologický zákon, který se hodí téměř pro všechny naše smysly, v rozsahu, v němž je běžně používáme, a nazývá se Weber-Fechnerův zákon. Mnozí z vás se to pravděpodobně učili ve fyziologii". Najde se tam ale také instrukce: " Netvařte se u toho tak vážně. Berte to jako hru, jako nezávazný experiment", kterou ten celý článek naprosto ignoruje. Je to psáno pro velmi úzký okruh čtenářů.
        Místo odkazu na Weber-Fechnerův zákon lidem říkám, že když mi Dvořačka řekne, že mne Novačka pomlouvá, je to pro mne pouze jediná informace, že se něco děje. Nemohu vědět, zda mne Novačka pomlouvá, nebo Dvořačka kecá. Musím to zjistit dalšími dotazy. Teď ukončím úvod do problematiky a pokusím se vysvětlit můj pohled na Feldenkraisovu metodu.
        Tato metoda, stejně jako joga, metoda paní Mojžíšové, strečing, atd.atd.atd. je objevování Ameriky. Stejně tak jako mnohoset dalších "nesmyslů"(složitý výklad jednoduchých informací) ukazuje na normální funkce a možnosti našeho těla. Kdy člověk potřebuje za 1 vteřinu se dostat z lehu do pozoru? A kvůli tomu dnes a denně cvičit? Je to sice bombastický, ale nepomůže mi to, když mne najednou začne bolet rameno či cokoliv jiného. Dnešní společnost je znásilňována nesmyslnými požadavky vše vjedecky dokazovat. (Nejde o zesměšňování vědy, tu ctím.) Z našeho života je vytlačováno umění, které poznatky vědy přirozeně aplikuje do denního života. Pod pojmenováním umění je nám (lživě) vnucován kýč - něco bombastického !!! Při mnoha pohybových úkonech zbytečně a nekontrolovaně zapínáme mnoho dalších svalů, které které se tak přetěžují, vznikají problémy a bolest končící neschopností normálního pohybu. Když se podaří odpoutat se od "vjedeckých" pohledů a důsledného studování jednotlivých úkonů, je vhodné začít třeba pozorováním kočky domácí. Jak se pohybuje, jak leží, jak se protahuje, je to krása pohybu. A ta krása pohybu je nutný začátek pro poznávání dalších nádherností v našem denním životě, kdy samovolně odpadá nekontrolovatelné zbytečné zapínání mnoha svalů a dalších (výše naznačených) problémů. Ona ta dnes zatracovaná pokora má svůj význam. (Práce kvapná...., není vše zlato...., dočkej času...., první vyhrání..., spěchej ... .)

Feldenkraisova metoda (stejně tak jako mnoho dalších) je dobrý sluha, ale zlý pán.

• vlk
    vlk, 13.4.19 12:54:39  

osobně jsem rád,že se poslední dobou ke slovu dostává příroda samá...kořen pampelišky,nebo čaga,také kurkuma a když se této tří bylinky spojí dohromady !!! Velkovýrobcí léků jsou pochopitelně proti :8:

• delfinsk
      delfinsk, 15.4.19 14:40:02  

Jaký poznatek má vyplývat z toho příspěvku ?

• jednatakova
      jednatakova, 15.4.19 15:06:30  

já sbírám medvědí česnek a lesní pažitku,do jídla supr :2: ,jinak byliny neužívám,max.bylinkový čaj

• delfinsk
    delfinsk, 9.4.19 18:53:08  

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropsky-parlament/brusel-omezuje-pouzivani-antibiotik-bakterie-jsou-vuci-nim-c/r~bed482681aa411e9bc4c0cc47ab5f122/
    To je s křížkem po funuse a ještě divně. Mělo by se neomezovat používání, ale zabránit zneužívání a to je pro "odborníky" neřešitelný legislativní problém .

• jednatakova
      jednatakova, 9.4.19 19:29:06  

já ani atb brát nemůžu,mám na ně alergii...

• delfinsk
        delfinsk, 9.4.19 23:34:23  

Tak jsi pro odpůrce ATB léčby důkaz, že bez ATB lze přežívat různé infekce (akorát že marodění trvá dýl).

• jednatakova
          jednatakova, 10.4.19 09:10:43  

já nejsem úplný odpůrce antibiotik,ale jsem odpůrce jejich nadužívání...myslím si,že opravdu není nutné na každou rýmu psát antibiotika

• delfinsk
            delfinsk, 11.4.19 06:24:26  

To je přesně vono, využívat, ale ne zneužívat. A proč se to vlastně řeší? Proč se antibiotika zneužívají? Proč jsou současné problémy? Kde je ta příčina? Sakra to je otázek najednou? Furt nic, stále všechno správně a až najednou je zase všechno špatně a přicházejí zákazy.

• jednatakova
              jednatakova, 11.4.19 18:00:46  

je to také o osobnosti praktického lékaře...jsou takoví,co ti dají antibiotika i na rýmu...,ale pak jsou i osvícenější praktici,kteří postupují uvážlivě...
              já jsem s praktickou doktorkou spokojená,vždy se s ní dá domluvit

• delfinsk
                delfinsk, 11.4.19 19:56:16  

Nejde o osobnost ani osvícenost, ale o nesmyslnost dnešního systému, kdy lhát je něco naprosto normálního, spory vyhrávají lepší advokáti atd. Pakliže něko s rýmou dostane ATB a dostaví se další komplikace, je vše OK. Pokud nedostane ATB a nastane komplikace, v případě sporu má problém, protože "je logické", že ATB komplikaci mohla zabránit a lékař tuto možnost zanedbal. (Obávám se, že ještě dnes tato praxe zatím trvá.) Spíš než o osvícenosti bych hovořil o osobní statečnosti. Prostě nejen ve společnosti obecně, ale i v kolektivech lékařů se obráží politika. Lékařů, jako je ta Tvá si musíme vážit a podporovat je.

• delfinsk
    delfinsk, 2.4.19 11:03:06  

https://www.aazdravi.cz/umite-si-spravne-zmerit-tlak-caste-chyby-mohou-vysledek-ovlivnit/
    Číst takové články, snažit se zapamatoval všechny chyby a nedělat je, také tlak krevní ovlivní a ta snaha o správnost se tam vloudí vždy v ten "správný" čas. Je to na psychinu. Ten tozdíl pár mm nehraje roli. Co je ale dobré, po změření u lékaře si přeměřit tlak doma. I u rtuťových tonometrů jsem nacházel chyby (i když by tam teoreticky vzniknout neměly), zato u elektronickýdh přístojů mohou být rozdíly velké. U každého měření je dobré "ocejchování" - porovnání s dokonalým přístrojem (nejen v medicíně). Není neběžné, že si správně změříte doma okno, sklenář správně sklo uřízne a po zdlouhavém hádání a osočování zjistíte rozdílnost metrů.

• jednatakova
      jednatakova, 2.4.19 11:46:19  

já beru léky,které mají jako vedlejší účinek zvyšování tlaku...tlak mi tedy u lékaře průběžně měří a zatím ho mám ukázkový :4:
      zato moje mamina má tlak vysoký,ale u ní se tomu nedivím

• delfinsk
      delfinsk, 5.4.19 12:45:17  

https://nazory.aktualne.cz/komentare/domaci-porody-nejsou-klekarum-a-zachranarum-fer/r~f1ec4a0256b611e993a6ac1f6b220ee8/

Nechci se zde zabývat domácím porodem, ale upozornit na stále se opakující skutečnost, že v rádoby tolerantním duchu je stejně nakonec dovětek – co kdyby. „Nestanná a tolerantní“ novinářka tam vtiskla svůj názor, který vyvolá ve čtenáři vášně, což zvýší sledovanost, tedy i její vyšší odměny. Čtenářům se pak otevírá bohatá škála detailů, kde je možno polemizovat (zbytečně se hádat), ztrácet přehled se všemi negativními dopady.

• jednatakova
        jednatakova, 5.4.19 12:49:20  

já ale s tímhle souhlasím...když někdo chce rodit doma,měl by si být vědom všech rizik s tím spojených

• delfinsk
          delfinsk, 5.4.19 13:46:58  

Souhlasím s tím, že by si měl být vědom všech možných rizik. Ale na druhou stranu, když odmítáš myšlenku domácího porodu, můžeš zde vyjmenovat všechna rizika porodu v nemocnici?
          Tak by měla vypadat moje reakce a měla by následovat celá řada přecházející nakonec do napadání a urážení. To přesně inzeruji, že nechci.
          Vyjmenuj zde všechna možná rizika v jednoduché modelové situaci: pouze stojíš přede dveřmi a chceš odemknout.

• jednatakova
            jednatakova, 5.4.19 14:01:20  

podívej se,já se rozhodně hádat nechci...kvůli tomu na diskuse nechodím,ale rizika porodu v nemocnici samozřejmě jsou,jako u každého "zákroku" v nemocnici,na druhou stranu rizikové situace,kdy například dítě přestane dýchat nebo se omotá pupeční šňůrou dokážou v nemocnici vyřešit rychleji a bezpečněji,než doma a to nesrovnatelně...těch rizik je v nemocnici daleko méně,než doma...kdyby tomu tak nebylo,byla by tu vysoká úmrtnost novorozenců a to není

• jednatakova
              jednatakova, 5.4.19 14:03:41  

zatímco dřív,když se rodilo výhradně doma,byla ta úmrtnost daleko vyšší,a to už o něčem svědčí...
              dnes už jsou nemocnice natolik vstřícné,že u porodu může být i otec...vím z vyprávění matky,že mě ukazovala tátovi za oknem,protože za ní nikdo nesměl,to bylo v roce 1987,kdy jsem se narodila
              dnes už může být otec přímo na sále u porodu...matky mají dneska tolik možností,jak si porod v nemocnici zpříjemnit,že mi přijde nesmyslné rodit doma
              je to hazard jak se zdravím dítěte,tak se zdravím matky...a pokud matka vědomě riskuje život svého dítěte,nepřijde mi to v pořádku

• delfinsk
              delfinsk, 5.4.19 14:16:13  

nahoru | dolů | aktualizovat
              jednatakova
              jednatakova, 5.4.19 14:07:04 reagovatsmazat@!!!
              Rizika odemykání??Tak možná mě napadá,že se zasekne klíč v zámku a neodemknu,nebo mě někdo zezadu přepadne...víc mě nenapadá,zato rizik domacího porodu mě napadá spoustu-hypoxie(nedostatek kyslíku ) novorozence,porod koncem pánevním,omotání pupeční šňůry,silné krvácení matky,kdy může i vykrvácet...je toho spousta

• delfinsk
                delfinsk, 5.4.19 22:24:30  

Vloudila se chybička. Místo zamýšlených „všemožných“jsem automaticky napsal (nebo automatické opravy Widlí? – to není směrodatné) „všech možných“ a tím jsem nechtěně nastartoval do Tvého směru a umožnil zveličit přesně to, co oba nechceme, ale je to tu. Kolik slov padlo na danou otázku dveří a kolik jich pouze dělalo zmatek (vracení se k porodům, které nejsou tématem, jsou pouze jako ukázka našich problémů, taktéž i to moje „všemožné“). Zpět tomu jednoduchému odemykání. Jsi dobrá. Očekával jsem pouze zaseknutý klíč.

Půjdu dál. Můžeš být zmatkař, klíč máš v jiné kapse (ke které se ve stresu nedostaneš) a klíč nenajdeš. Nebo zrovna když saháš do kapsy praskne šev kapsy a klíč spadne na zem. Klíč najdeš, ale když se trošku ohneš, čapne tě houser a místo domů putuješ do špitálu. Spadne Na Tebe meteorit nebo letadlo. Nečekaně se objeví kamarádka a jdete do cukrárny. Zalechtá Tě něco v nose a nejdřív si musíš kýchnout ( a zase ta nesmyslnost automatických oprav – psal jsem kejchnout, vypínání oprav se opakovaně automaticky vrací do stavu zapnutého – to je na další samostatnou větev). Tady vidíš, že jsem napsal mnohem víc možností, ale určitě teď, když na to koukneš, tak pár dalších najdeš a zítra zase další. Nevylučuješ zápory v nemocnici, jako jednu možnost uvádíš obecné riziko zákroku (to je na obou stranách), ale pro podporu nemocniční varianty je smícháno mnoho různě významných argumentů. Naši předkové znali: kdo hledá – najde. A nacházet se dá často do nekonečna.

Ke kvalitnímu hodnocení je nutné znát a respektovat i názory druhé strany. Dále je nutné seřadit klady a zápory (z různých pohledů), podle závažnosti, četnosti atp. a nepřehlížet ani možnost individuelních přizpůsobení. Většina zpráv nejen na internetu je cílena na čtivost – viz předchozí řádky. Náhodně definované nesourodé jednostranné informace obohacené o zjevné či skryté hodnocení (bez zásad objektivity) zase zpětně negativně ovlivňují naše myšlenky.

• delfinsk
                  delfinsk, 6.4.19 14:43:27  

Mnoho technických vymožeností kopíruje vymoženosti přírody. V našem případu počítač kopíruje mozek. Stejně tak jako u toho počítače, náš mozek má pomocné mechanizmy, které opravují chyby. Ale pokud to „opravovací centrum“ nemá dostatek správně roztříděných informací, místo oprav nečekaně a bez upozornění vytváří nesmysly, které ve výsledku se dají hodnotit (a také zpravidla hodnotí) jako nemoc mozku, což je nesmysl, protože to zase vytvořilo další jiní opravovací centrum jiného člověka na základě jiného… Pes jitrničku sežral. A tak dnes máme skoro padesát pohlaví, stále přibývající diagnózy, neustále se měnící zákony, dopravní značky atd.atd.atd.atd.
                  A to všechno začalo tím, že jsem si rejpnul do informatiky, která zdánlivě s uzdravováním nemá nic společného. Prostě všechno souvisí se vším.