O člověku a lidech v časech minulých i přítomných

Otevřená diskuze | Kategorie: Lidé a vztahy
Mr.Alarming (2018-10-21 01:53:52)Jerry_71 (2018-10-21 01:53:10)poko (2018-10-20 23:00:49)Kahaja (2018-10-18 13:28:14)Dopaminka (2018-10-17 17:16:44)
O člověku a lidech v časech minulých i přítomných
Založeno: 12. 10. 2018 | Příspěvků: 46 | Členů: 5
Správci: Mr.Alarming (hlavní)

Povídání o lidech, lidství, lidské povaze, výhrách i zklamáních. Seriózní debata bez napadání, jakákoliv osobní poznámka a urážka bude bez dalšího upozornění smazána.
Dobře si rozmyslete každý příspěvek, protože bezobsažné budou smazány a pokud se budou opakovat, jejich pisatel bude natrvalo zablokován.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Jerry_71
    Jerry_71, 17.10.18 15:44:47  

Převzato:

Napadá vás nějaká definice přátelství? Mě ne. V mládí bych vůbec neváhala: kamarádka je holka, se kterou se navzájem svěřujeme úplně se vším, nic nevykecá, nepřebere mi kluka, na požádání o mně bez mrknutí oka lže, komukoliv jí ukážu, ochotně se se mnou opije, když jsem strašně smutná, i když mám velkou radost, chodí se mnou do kina, do divadla, do hospody…

• Jerry_71
      Jerry_71, 17.10.18 15:45:36  

Léty a během života se to začalo komplikovat, až to dospělo do současné složitosti. Potřebuju kamarádku, se kterou se pravidelně scházím v útulné kavárně/cukrárně/restauraci na vzájemné svěřování se, zábavné drby, případně „řešení globálních problémů lidstva“, stejně jako tu, kterou vídám jednou za rok, ale vím, že by uprostřed noci skočila do auta, aby mi pomohla z akutního průšvihu, případně pro mě v nějakou nekřesťanskou dobu pomoc bleskurychle zorganizovala. Potřebuju kamarádku, která mi při každém setkání předvede nové gelové nehty s novými vzory a obrázky a „vyladěný outfit“, stejně jako tu, která se mnou v odrbaných džínách vyrazí se psem do terénu. Prostě, mám různé potřeby a k jejich naplnění potřebuju různé lidi – VÍC lidí, jeden to nezvládne. I kdyby se jednalo o vzácnou ženu, která by byla schopna být vším, co chci, nebyla by mi jaksi k dispozici 24/7.

• Jerry_71
        Jerry_71, 17.10.18 15:46:51  

Mít více kamarádek je výhodné i v tom, že jim můžu každé jinak věřit. Jedné svěřím to, druhé ono, nakonec se vykecám ze všeho a je mi fajn. A na druhou stranu nejsem zavalená problémy a radostmi jen z jedné strany, obojí je od každé jiného charakteru, a když mě jedna svými problémy energeticky vyždímá (jedna je na to fakt expert), jiná mě zas nabije. Navíc máme každá okruh dalších známých, kteří něco ví, něco umí a to je pro vzájemnou výpomoc také hodně důležité; to se mi v životě opravdu mockrát hodilo a nepochybně ještě mockrát bude hodit. A vždy velmi ráda slyším, že mnou zprostředkované kontakty pomohly jiným.

• Marieta
    Marieta, 17.10.18 09:54:53  

Ahoj všem! Tady je to hezké, můžu se k vám čas od času připojit?

• Jerry_71
    Jerry_71, 16.10.18 01:38:05  

Z pošty:

Sympatie nebo antipatie k určité osobě v nás vyvolává energie, kterou každý z nás vysílá. Je hezky vidět na termokameře a působí pozitivně nebo negativně podle toho, jak si navzájem rozumí s tou naší. V normálních podmínkách, tedy mimo MHD a podobně přeplněných míst, stačí při setkání s někým novým doslova chvilka, abychom od něj „odskočili“, nebo se k němu naopak při hovoru bezděčně přibližovali, i když je stejného pohlaví a my jsme dokonale hetero. Stává se, že je pozitivní vnímání jednostranné, takže musíme být empatičtí a držet si dostatečnou „distanc“, když od nás někdo (malinko) couvá.

• Jerry_71
      Jerry_71, 16.10.18 01:38:55  

Energie každého se v průběhu života přirozeně mění a není vůbec nenormální, že si časem přestáváme rozumět s lidmi svého času velmi blízkými. Přátelé – málokomu vydrží stejní přátelé od mateřské školky do domova důchodců. Kolegové – i dlouholetí, stačí změna povolání a z bezvadných parťáků jsou cizí lidé. Partneři/Manželé – tady ta změna obvykle nejvíc bolí, protože s nimi sdílíme to nejintimnější, co máme a navíc to zhusta bývá jednostranné. I když zůstávají (ještě nějakou chvíli) spolu, zpravidla kvůli dětem, a jsou dobří herci pro své okolí, trénovanějšímu oku neujde, co se ani při té nejlepší vůli zvládnout nedá: ODPOR. Nedokážou se k sobě těsně přiblížit, nebo rozhodně ne na delší dobu. Doslova jako dva magnety natočené k sobě tou odpuzující se stanou, a když jsou v rámci své hry nuceni třeba chytit se za ruce, jsou napjatí jako při skrývané fyzické bolesti.

• Jerry_71
        Jerry_71, 16.10.18 01:39:24  

S trochou štěstí, a hlavně dobré vůle změněná energie přitáhne nové lidi, někdy i dříve ignorované dávné známé, a ztráta je kompenzována. A druhá, případně třetí „várka“ blízkých osob už bývá velmi stabilní, až doživotní.

• Marieta
        Marieta, 17.10.18 10:15:22  

Mám kamarádku od první třídy. Absolvovali jsme spolu základku i střední a pak jsme se fyzicky vzdálili. Málo jsme se navštěvovaly, viděly jsme se jen na školních srazech a tam jsme dávaly přednost popovídat si s jinými spolužáky, protože jsme měly pocit, že spolu si můžeme promluvit jindy. Dokonce jsme byly se společnými přáteli na dovolené, ale nijak moc jsme si tam taky nepopovídaly. Když jsme narazily v hovoru mezi známými na nějaké všeobecné téma - třeba práce nebo politika, moc jsme si nerozuměly. Letos v létě jsme se sešli plánovaně u rybníka a zase jsme prokecaly odpoledne. Připadala jsem si zas, jako v patnácti.

• Kahaja
          Kahaja, 17.10.18 10:18:39  

To se mi nedávno stalo také,kamarádka,kterou jsem měla od 16 let si se mnou po 12 letech,co jsme se neviděli zavolala a povídali jsme jak o život jako kdysi...bohužel jen v ten okamžik,zase to vyprchalo a už si nevoláme.Nejde na to už nějak navázat...

• Marieta
            Marieta, 17.10.18 10:21:00  

My si taky nevoláme, ale mám pocit, že jsme tu jedna pro druhou. Zkrátka vím, že když budu mít problém, můžu s ním za ní přijít a ona mne vyslechne a řekne svůj názor. To samé já, protože při posledních pár setkáních jsme řešili její problém. Zvláštní je, že kdyby tohle se mnou řešil někdo jiný, asi bych neměla tolik trpělivosti. S ní mne to bavilo.

• Kahaja
              Kahaja, 17.10.18 10:58:21  

Tak to jo,ta moje bydlí ode mně 150 km,takže nějaká setkávání nehrozí...

• Jerry_71
    Jerry_71, 15.10.18 19:57:52  

Posláno přes messenger:

Máte dobrý odhad na lidi? Minimálně instinkt, který vám napoví, že s nějakým člověkem bude problém, i když se na pohled jeví v pohodě a je, jak se hezky říkalo, "v kolektivu oblíbený"? Kde kdo tvrdí, že ano - včetně mě. V práci ho musím značně krotit, protože tam se na nějaké sympatie nebo antipatie nehraje. Ale docela často se mi i v soukromí stává, že cítím antipatie, aniž bych je projevila navenek - z mnoha různých důvodů. Občas ten protivný vnitřní hlásek v sobě dokonce úplně udusím, zcela vědomě. V drtivé většině proto, že ztráty všeho druhu jsou v případě podrazu minimální a je to vlastně jen taková zkouška, jestli měl pravdu. Průser nastává, když v sobě nezabiju pískálka, ale požární hlásič - to se spálím fakt HODNĚ. Naštěstí jsou to dost vzácné případy. Myslím, že se s takovým instinktem rodíme: když malé dítě v náručí cizí osoby brečí, nebo jako větší zdrhá od nějakých příbuzných a přátel rodičů, i když na něj hezky "ťuťají", nedělá to jen proto, že je to "mamánek". Jsou mu prostě nepříjemní a má to svůj důvod. Časem se musíme naučit ovládat, aby se z nás nestali "vyvrhelové", ale jsem přesvědčená, že bychom si tuhle svoji přirozenou schopnost měli v sobě spíš rozvíjet, než ji zabíjet, abychom, třeba, lépe zapadli, měli víc přátel, měli za každou cenu nějakého partnera … Lépe tak odhadneme, kdo za naši důvěru stojí.

• Kahaja
      Kahaja, 15.10.18 20:04:04  

Ten zmiňovaný instinkt je opravdu daný přírodou.V práci mám kolegyni,dělá legraci,mluví a mně je tak nepříjemná...Tak se snaží dělat kamarádku až je ta snaha to, co jí dělá nepříjemnou.

• Jerry_71
      Jerry_71, 15.10.18 20:11:18  

V tomhle se mi osvědčilo "nechat lidi tvořit". Zkrátka dát jim prostor, aby se projevili a ukázali, jací jsou. Mluviti stříbro, mlčeti zlato. V reálu i ve virtuálu je dobré o sobě prozradit co nejmíň. Lidem, kterým se dá věřit stačí, říct více později a ty, kterým se věřit nedá, to obvykle irituje natolik, že na sebe vyzradí mnohem víc, než by chtěli. A to se vyplatí. :1:

• Marieta
      Marieta, 17.10.18 10:18:42  

Mám pocit, že ten instinkt mám. Je zvláštní, že jsou lidé, kteří mi nesednou, i když pro to nemám žádný racionální důvod, nikdy nic zlého neudělali a jednají čestně, ale já si udržuji odstup. Pak jsou lidi, u kterých ten odstup nemám, ale jsem na pozoru. Zkrátka jim nevěřím, i když jsou zábavní a co říkají má hlavu a patu.

• poko
    poko, 15.10.18 17:50:02  

Ahoj lidi

• Kahaja
    Kahaja, 14.10.18 09:56:41  

Pokud jste na diskuzi již několik let,máte pocit,že ty lidi nějakým způsobem patří do vašeho života i když jste je nikdy neviděli? Berete to jako jakési vztahy ať už negativní nebo pozitivní?

• Dopaminka
      Dopaminka, 14.10.18 10:16:31  

ráda si tu chodím pročíst. ale málokdy se mi stane, že by se vztahy prolinaly nějak do reálu. to je možná i důvod, proč nestojím o nějaké srazy. vyhovuje mi, že tu píšu kdy chci, mám čas a chuť.

pár lidí mi tu k srdci prirostlo, a když s nimi kecám tady, tak jsem tu s nimi naplno.

• Kahaja
        Kahaja, 14.10.18 10:22:22  

Tu hranici tady a v reálu jsem si postavila před dvěma lety,ono to nechat prolínat do života je dost nebezpečný.Zkrátka zde se něco řeší,prožívá,zavřeš,prožívá se život.

• FredrikBerglund
          FredrikBerglund, 15.10.18 17:44:00  

V čem ti to přijde nebezpečný? I ty lidi, co potkavas tady jsou život. Dokonce mi přijde bezpečnější, že když se chceš s někým setkat osobně, tak z diskuze už máš docela dobrej predobrazek na to s kým se chceš setkat, nebo nechceš.

• FredrikBerglund
            FredrikBerglund, 15.10.18 17:45:06  

(bezpečnější, než s někým koho vůbec neznas, nebo ho znáš pouze z dialogu s tebou samotným)

• Kahaja
            Kahaja, 15.10.18 17:48:18  

Nebezpečné v tom,že si pak začneš namlouvat,že ty lidi tady znáš a není to pravda,nelze se k nim tak chovat...

• Jerry_71
              Jerry_71, 15.10.18 18:26:21  

Tu brzdu si musíš nastavit v sobě a její účinnost je v reálu i ve virtuálu úplně stejná.

• Mr.Alarming
      Mr.Alarming, 14.10.18 12:32:26  

Je to stejný prostor, jako jakýkoliv jiný. Ta přetvářka, kterou se virtuál zaklíná je přítomná ve stejné míře i v reálu, jen třeba v jiné formě. I v tom virtuálu sedí za těmi klávesnicemi stejní lidé, které potkáváme na ulici. A dělat ze sebe někoho jiného, to nikdo dlouho nevydrží. Pokud tím jiným nebyl už předtím.

• nevimzevim
        nevimzevim, 14.10.18 20:43:34  

Už dlouho si myslím, že v reálu je přetvářka mnohem větší než ve virtuálu. Ale otázka zněla trochu jinak ..

• Mr.Alarming
          Mr.Alarming, 14.10.18 20:50:34  

Vím, jak zněla otázka. Odpověď se odvíjí od toho, co jsem napsal.
          Ano, v reálu totiž máme k přetvářce mnohem víc prostředků. :15:

• FredrikBerglund
        FredrikBerglund, 15.10.18 17:40:36  

Tohle si přesně taky myslím.

• nevimzevim
      nevimzevim, 14.10.18 20:44:50  

Ano, tak trochu patří, i když sem nechodím zas tak často a oni taky ne ..

• FredrikBerglund
      FredrikBerglund, 15.10.18 17:35:30  

Já určitě, ale u těch co jsem je pak viděl asi v průměru víc

• herbertboss
    herbertboss, 13.10.18 23:08:27  

člověk když potká lida v čase nepřijatelném je konec diskuze

• nevimzevim
      nevimzevim, 14.10.18 01:43:01  

ahoj herbíku, nesmím tě tu - na povídání o lidství - pozdravit, ale napsal jsi to hezky :)

• Marionette
    Marionette, 12.10.18 21:32:53  

Jerry mě inspiroval. Lidé nejsou vždy takoví, jací bychom si přáli, aby byli. Je dost ošidné, když je někdo přesvědčený, že druhého perfektně odhadl a ví svoje a ignoruje známky opaku: typicky žena, ke které se muž chová hnusně, třeba ji i bije, ale ona "ví", že ji miluje a ve skutečnosti to tak nemyslí.

• Mr.Alarming
      Mr.Alarming, 13.10.18 20:04:23  

Lidská povaha už je taková. Vidíme svet tak, jak ho vidět chceme.

• Kahaja
        Kahaja, 13.10.18 20:16:45  

Někdo se musí učit vidět svět i očima druhých lidí,je to docela těžká škola.

• nevimzevim
      nevimzevim, 14.10.18 01:46:38  

Co ty víš, třeba si jen potřebuje odžít svoji karmu.

• Jerry_71
        Jerry_71, 14.10.18 02:49:00  

Takže se tomu má jen přihlížet?

• Jerry_71
    Jerry_71, 12.10.18 16:15:33  

Vezměte si slovo prdel. To je v českém nadávání chrám. Umísťujeme tam vše, co se nám nepodařilo. Posíláme tam nepohodlné lidi. Dokonce tam voláme v zoufalství o pomoc. Určitě znáte lidi, kteří bez vole nedají dohromady větu. A tou přemírou ztratilo nadávání smysl. Stalo se zvukem. Když dneska řeknete exkrement, lidi se pohoršeně otočí. Když řeknete hovno, ani se neotočí. (Jan Werich)

• Marionette
      Marionette, 12.10.18 16:17:51  

Tak to jsem ještě neznala - hezkýýýýý! :15:

• Jerry_71
      Jerry_71, 12.10.18 16:18:38  

A takoví jsme jako lidé. Žijeme ve světě, jaký jsme si vytvořili ve svých myslích. To, jak myslíme, to utváří svět kolem nás. Takový ho vidíme a snažíme se ho přetvořit tak, aby s našimi představami ladil. Když něco není takové, jak bychom chtěli, nutká nás to předělat to, napravit. Věci nás štvou do té míry, do jaké míry narušují naši míru pohodlí.

• Kahaja
        Kahaja, 13.10.18 08:57:11  

To tak je.Kolik hlav,tolik světů.

• Mr.Alarming
          Mr.Alarming, 14.10.18 12:37:42  

Ano. Z toho vzniklo rčení: hlava-mapa. Vzniklo to v době zámořských objevů, kdy byla poprvé portugalskými vodáky sjeta celá Země a začaly být velmi populární globusy, které byly pochopitelně kulaté a duté... :1: