The Direct Path

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
Lavandis (2017-11-21 18:54:49)a.l.tereza (2017-11-21 16:19:01)radkojaga (2017-11-20 21:14:16)lera (2017-11-16 06:51:05)
The Direct Path
Založeno: 4. 11. 2017 | Příspěvků: 291 | Členů: 4

Na tomto fóru bych chtěl především seznamovat s učením Advaity - Přímé Cesty, tak jak je prezentována soudobým učitelem Rupertem Spirou a jenž se v linii táhne až k učení jednoho ze tří velikánů Advaity 20. stol. Sri Atmananda Krishna Menona.

Zde pak pár slov v angličtině o přímé cestě od učitele Advaity Freda Davise:

https://awakeningclaritynow.com/sri-atmananda-krishna-menon-and-the-direct-path/

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• rose66
    rose66, 22.11.17 09:45:21  

Názor, že existuje mnoho způsobů, jak se můžeme přiblížit k Bohu, Bible nepodporuje. Učí naopak, že cesta je pouze jedna. V Matoušovi 7:13, 14 je řečeno: „Vcházejte úzkou branou, protože široká a prostorná je cesta, jež vede do zničení, a mnoho je těch, kdo se po ní vydávají; zatímco úzká je brána a stísněná cesta, jež vede do života, a málo je těch, kdo ji nalézají.“

• a.l.tereza
    a.l.tereza, 21.11.17 16:19:01  

Mooji - Dokud jsem zde jako Mooji (While I Am Here As Mooji)
    https://www.youtube.com/watch?v=Wy_3zctmZXk

• radkojaga
    radkojaga, 19.11.17 17:26:21  

Dnes jsem si všimla u dětí jevu, kdy obě děti chtějí totéž, začnou se o to rvát nebo obě vletí najednou do dveří a srazí se neb se přetlačují a zaseknou (větší vyhraje a dostane trest). Mne učili že mám dát druhému přednost a pokud je druhý na tom stejně, tak oba stojíme u dveří a vzájemně se pobízíme.

Takže... ideálem je nějaká hierarchie neboli pravidlo, kdo vejde první a kdo druhý. Třeba ten kdo vychází, má přednost a kdo vchází počká. Pokud toto pravidlo obě strany respektují... není zácpa a vše hladce funguje. Běda když se oba cpou dovnitř najednou... to všichni zůstanou stát, a třeba pak musí prokopnout oba zaseknuvší sskrz. :2: :2:

• radkojaga
      radkojaga, 19.11.17 17:27:53  

ale taky může vzniknou varianta...že se na sebe podívají a plynule projdou, jako když se tančí. ale to jen tam, kde dvá jsou jeden :1:

• 69beran
      69beran, 20.11.17 20:13:59  

¨Kdo vychází má přednost. Tak to bylo snad od nepaměti. A má to logiku-vycházet může i víc osob a byla by konina, aby se ti zvenku nacpali dovnitř a tam vznikla tlačenice :1:
      Má to ale háček - může jít o procházení místnostmi uvnitř objektu, kdy oba proti sobě jdoucí vychází z jedné místnosti a oba vchází do místnosti druhé :15: Co s tím? :7: Oba vycházíme,oba vcházíme.

• radkojaga
        radkojaga, 20.11.17 21:14:16  

nojooo, někdo si to předstaavuje :1: :1:

• Franz.Josef.I
    Franz.Josef.I, 16.11.17 20:16:32  

A kurwwwwa !!! :7:

• Yossa
      Yossa, 17.11.17 06:21:12  

Bohumile, Bohumile...kurva se neříká!! :15:

• piskle
    piskle, 16.11.17 00:03:52  

tak znova po oslikovsku :-D neni žádnej kristus, neni žádnej bůh, žádný vědomí, žádnej buddha, žádný absolutno, žádnej spira ani nisargadatta ani křišna menon, žádnej ramana, žádný "já jsem" žádný "já nejsem" žádná advaita ani žádná direct path žádná nevědomost ani osvícení, žádnej brahman ani parabrahman atd. neni ani žádný žádný :1: :1:

• a.l.tereza
      a.l.tereza, 16.11.17 00:09:47  

a ani ani ani :1:

• a.l.tereza
      a.l.tereza, 16.11.17 00:10:45  

sem si to pojistila abys mi to nepřepsal nebo nesmazal :1: :4:

• Yossa
      Yossa, 16.11.17 01:28:55  

Já Ti nevím.....Blahu zase tvrdí, že popelnice jako je :8: .....měli by jste se nějak sjednotit

• piskle
        piskle, 16.11.17 08:03:47  

no možná by se to dalo "sjednotit" tak že je uplně fuk co kdo tvrdí že je nebo neni, prostě "na funkci to nemá vliv" :1: :1: nakonec, že nic neni je taky jenom představa..

• radkojaga
          radkojaga, 16.11.17 14:58:22  

všecko je prázdné, na funkci to nemá vliv... je tedy všecko šumafuk nebo ne? taky jsem měla dost vážný problém jelikož mi děti nebyly lhostejné, měla jssem taky ctižádost... odpovědnou práci a přemítala jak udělat to nebo ono. Bylo to všecko zcela šumafuk? Když jsem se ptala buddhistů a učitelů tak mi řekli že to nechápu správně. že i buddhista prožívá, miluje děti, snaží se jim zajistit nějakou výchovu, vydělat peníze, jít s nimi na výlet... Ale jako to tedy je když je to co činím prázdné, co pociťuji prázdné, když vlastně vůbec nejsem, když necítím, emyslím... nic z toho není. neumím připustit, že si sednu a budu koukat před sebe, ani e nehnu a nechám děcka posrné kolem sebe běhat a řvát že jsou hladové jak to dělá snacha, zavřee se na záchod a něchá děcka hodiny pobíhat a řvat a ničit věci.

• radkojaga
            radkojaga, 16.11.17 14:59:36  

je to zcela jiná mentalita...na mě působí letargicky. nic není ... nic není třeba, ono se to udělá samo.

• Yossa
            Yossa, 16.11.17 15:24:57  

A tak to zkus, uvidíš, že Ti to nepůjde a nakonec ty děcka stejně přebalíš :1: . On se totiž život děje sám podobně jako třeba dýchání, tlukot srdce....a myšlenka, že to činíš (rozhoduješ) či nečiníš Ty jako nějaká entita je jen součást toho samovolného dění.
            Tvá námitka je mimo....byla by oprávněná pokud by pískle měl podobnou myšlenku jako ty, že tak činí on jako entita a pokud by jí věřil. Pak by jsi tomu jeho přesvědčení mohla vyčítat, že se dloube v nose zatímco má děcka pokálený.
            Jen posuzuješ cizí život (cizí - z pohledu Tvých myšlenek) na základě mylného přesvědčení o životě jako celku.

• radkojaga
              radkojaga, 16.11.17 15:32:02  

nedává mi to smysl. tedy vnitřně vím že je to prázdné... že je to podivné po mě nevysvětlitelné "dění" ale nemohu k tomu přistoupit prvoplánovitě. jakože mi je to u prdele a že ten kdo se zajímá o druhého ve smyslu: ukaž jak to vypadáš, umyju tě, učešu tě dám ti napít... je vlastně již nadstavba. guru nepřebaluje mimina... guru důstojně sedí a něco učí. Ale co sděluje... těm upachtěným rodičům s uřvanými dětmi. Oni si nesednou a nebudou koukat před sebe. Budou se pachtit dál dokud ta děcka nevykoupou z baráku a pak najednou budou osvíceni. Jelikož si mohou sednout a nemusí dělat vůbec nic..

• Yossa
                Yossa, 16.11.17 15:57:04  

Tady jde spíš o to uvědomit se za obojím, jak za činěním tak nečiněním. Uvědomit se jako uvědomění toho.....pokud to mám nějak rétoricky podat. Nejsi schopna říct jakou myšlenku si budeš uvědomovat za sekundu a jestli vůbec nějakou a přesto se k nim i k jejich obsahu stále hlásíš jako kdyby jsi je ovládala a tvořila jejich obsah a tak. Většina myšlenek je jen dokola se opakující vzorec.......je to patrné i na naší diskuzi :4: .
                Jsi jako prostor ( široké pole uvědomění) v kterém se to děje......a analogicky, prostoru je opravdu šumák jestli je dítě posrané či nikoliv. Bůh miluje všechny své děti.
                Hlavně tohle uvědomění čím jsme nemá vliv na to, co se v nás odehrává (stejně jako ho nemělo před tím).....takže ať už "osvícená skutečnost" či nikoliv .....uvědomění postavy Radky dál bude láskyplně přebalovat svá vnoučata jako doposavad. To s tím absolutně nesouvisí.

• radkojaga
                  radkojaga, 16.11.17 16:13:29  

Pořád mi to nedává smysl, jelikož nechápu. Chtěla bych vidět ty guru jak dělají u pásu roky a roky, neeee že sedí na lavičce jko bezdomovci a usmívají se. Nýbrž že se opravdu starají ze všech sil o hromadu lidí, protože je to potřeba a zůstávají u toho furt meditačním hlubokém stavu.
                  Pro mě jse mnohem pochopitelný postoj světců, kteří mají starosti a emoce a prožívají stav v kterém jsou jako přítomnost se všemi pochybnostmi. žádné povznesené prázdno, prostě jedou a až dojedou tak umřou. takhle nějak momentálně to cítím. že nemám nutkání se někde sjednocovat s prázdnotou, že to co mě dělá blaženou je jen a pouze přítomnost. nezávisle na hloubce.

• Yossa
                    Yossa, 16.11.17 16:46:25  

Pro mě je "já jsem" pociťovanou Láskou......já v tom opravdu nespatřuji sebemenší rozdíl. Poznámka: v tomto se mohu rozcházet s některými výklady....nevím, píšu jak to mám... je mi to jedno.
                    Toto "já jsem" nemá hranic, protože je obsaženo v každém mém pohledu, v každém mém vjemu....je to ono, co předchází každé události.....je to neměnné, trvalé pociťování sebe ve všem co je. Tudíž když mluvím o prostoru uvědomění, tak nemám na mysli nic jiného než Lásku samu.
                    To, že i toto "já jsem" si je uvědomováno nic nemění na jeho láskyplném charakteru. Je to opravdu jako viditelná (pociťovaná) Sluneční korona zdroje....našeho JÁ. Je to jako vyjádření základní vlastnosti toho nepopsatelného a nejzašího - NÁS.
                    Já jen, že prázdnota zní fakt blbě :1: :1: a ubírá na pravdivosti toho co JE za vším a kam bychom měli směřovat veškerou pozornost.

• radkojaga
                    radkojaga, 16.11.17 17:02:11  

:1: díkybohu :2:

• Yossa
                    Yossa, 16.11.17 17:06:45  

:1: :1: No to víš, musíš mít s námi advajťáky trpělivost :4:

• radkojaga
                  radkojaga, 16.11.17 16:19:50  

tto co píšeš pro mě znamená, že opravdu nemusím dělat nic... i kdybych měla na starosti desítky dětí, je to jen moje rohodnutí jestli je někde nechám stát nebo běhat po ulici. že mě to vlastně vůbec nemusí zajímat a setkám se stím teprve u soudu, pokud nějaké děcko přejede auto. ale to mi může být taky jedno, protože mi může být úplně jedno dělám a jak se rozhoduji.

• Yossa
                    Yossa, 16.11.17 16:48:42  

To je jen myšlenka o Radce a o tom co musí a nemusí. Jo, ať to ta myšlenka klidně zkusí....uvidíme co na to Radka jako skutečnost :1: :1:

• radkojaga
                    radkojaga, 16.11.17 17:05:00  

to víš že to nezkusím :1: :1:

• Yossa
                    Yossa, 16.11.17 17:09:10  

No vidíš, nepřijala jsi tu myšlenku za svou.....byl rozpoznán její pomýlený charakter, tak se mi líbíš :1:

• radkojaga
                    radkojaga, 16.11.17 17:11:31  

pomýlený u vás existuje? myslela jsem že každá myšlenka je já ve všem a vše ve mně tedy celek sám se uvěodmující v sobě.

• Yossa
                    Yossa, 16.11.17 17:20:27  

Každá myšlenka je pomýlená, protože se zaobírá jen částí celku.....a zároveň je každá myšlenka pravdivá v rámci této určité části.

Tož si vyber :1:

• radkojaga
                    radkojaga, 16.11.17 17:29:24  

ty mi teda dáváš... to si asi nevyberu :2:

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 16.11.17 19:44:30  

:15: vybírám si z toho ten paradox

• blahu
        blahu, 20.11.17 22:37:59  

... no a ted uz tu zas neni ... vsechno se to tu nejak porad kurna meni :2:

.. a to, co si ty zmeny uvedomuje zase nejde nijak uchopit ani pojmenovat ... a prave proto tomu muze kazdy rikat, jak chce .. nekdo to nazyva Kristus, jiny Buddha, nekdo zase Nic ... jiny neti neti a dalsi o tom treba radeji mlci .. :1: :1: :1: :1: ...

• blahu
          blahu, 20.11.17 22:48:42  

.. nekdo zas tomu rika Amma, nekdo Cesta .. Prima Cesta ci Advaita ci vztah s Bohem .. ci seznameni se sebou ... atd ... hlavne ze se vsichni nakonec domluvi .. ze mluvi vsichni o tomtez :1: :1:

• Yossa
          Yossa, 21.11.17 15:51:13  

:2: Copak uchopování není utvořeno z Toho ?

• radkojaga
      radkojaga, 16.11.17 14:53:48  

to učil již Buddha, všecko je prázdné...
      všech pět složek (rúpa, vedaná, saňdžňá, sanskára, vidžňána), ze kterých se skládá osobnost, jsou ze své podstaty prázdné. Prázdné je tedy i myšlení a poznání. Prázdné jsou všechny jevy; nemají počátek ani konec.
      a je to cak cak cvak :1:

• blahu
        blahu, 20.11.17 22:39:01  

:1: :2:

• rose66
      rose66, 22.11.17 09:46:16  

bude dobre, az nebudes ty

• piskle
        piskle, 22.11.17 11:09:19  

taky myslim z oslíka.. "co budeš dělat po svý smrti? přijdu na tvůj pohřeb" :1: :1:

• 69beran
    69beran, 15.11.17 19:29:01  

Dobrej guláš tady :10: :13: :14: Běžte radši něco dělat vy kočkopsi duchovní :1:

• piskle
      piskle, 15.11.17 23:35:26  

žejo místní guláš je fakt dobrej, uvařenej z koček a psů který už přestali zachraňovat soudruhum kapitálismus :1: napřed to vypadalo tady dost diktátorsky, ale co zmizel ten admin začíná tu bejt fajn :1: :6:

• radkojaga
        radkojaga, 16.11.17 14:28:46  

admin chodí tajně :2: :2:

• blahu
    blahu, 15.11.17 00:05:15  

:1: :1: :1: :1: :1: ....

• blahu
    blahu, 14.11.17 02:53:35  

Jinak, dekuji za vznik tohoto noveho fora a dalsi obohaceni duchovnich diskusi o zajimave uceni Sri Atmananda a jeho skoly. .. uz se tesim az se tu s nim blize seznamime :2:

• piskle
      piskle, 14.11.17 23:42:00  

a nechceš se už konečně seznámit sám se sebou (namísto dalšího učení)? :8:

• piskle
        piskle, 14.11.17 23:44:44  

..tady jsi na direct path :1: :4:

• blahu
        blahu, 14.11.17 23:59:53  

... a jeste mi prosim porad, kde mam toho "sama sebe" hledat ... nejak ho porad nemuzu nikde najit :2: :1: :1:

• Yossa
          Yossa, 15.11.17 00:15:29  

Zkus jestli není v Teď a Tady.....to snad najdeš :2:

• blahu
            blahu, 15.11.17 20:10:08  

.. ne, kde to prosim je? Zadne "ted a tady" nikde nevidim ... je tu jen nejaka hezky osvicena benzinka a par panelaku ...

:1: :1: :1: :1: :1: ......

• Yossa
              Yossa, 15.11.17 20:57:15  

Aha chápu, takže je tu uvědomování osvícené benzínky a pár paneláků. Kde jsi v tom uvědomování Ty ? :1:

• blahu
                blahu, 15.11.17 21:00:23  

.. aha, a co je prosim to "uvedomovani" a to "Ty"? .. to tu taky nikde nevidim :2:

• Yossa
                  Yossa, 15.11.17 21:08:21  

Slyšení, vidění, atd....souhrně uvědomování. Co jsi v tom Ty byla otázka pro Tebe, viz. otazník za větou.

• blahu
                    blahu, 15.11.17 21:21:09  

.. zadne "uvedomovani" ani "videni atd" ani "Ty" (resp tedy "Ja") tu nikde nevidim ... je tu jen takova dlouha ulice par lamp a za zdi na levo stromy ... :2:

• lera
                    lera, 15.11.17 21:22:35  

Uvědomování je pohyb, nemůže být řešením. :2:
                    Ty tu vodíš návštěvníky za nos :1:

• Yossa
                    Yossa, 15.11.17 21:24:25  

Řešení čeho :7: ?

• Yossa
                    Yossa, 15.11.17 21:25:04  

Blahu - no vidíš jak ses našel :1: :1:

• blahu
                    blahu, 15.11.17 21:32:05  

.. no nevim, nevim ... nevidim ze by tu "nekdo neco nasel" .. ale dekuji za pekny vecerni rozhovor. Dobrou noc ... pokracovano priste :2:

• lera
                    lera, 15.11.17 21:32:27  

aha já zapomněla, proč teda tady tomu říkaj cesta ? :1:

• Yossa
                    Yossa, 15.11.17 21:43:05  

Přímá Cesta.... tj. star a cíl v jednom bodě. Kam by jsi chtěla asi tak jít? Na návštěvu k Ammě? To tady prý nevedou...

• radkojaga
                    radkojaga, 15.11.17 22:18:44  

start a cíl, alfa a omega, to jsem někde slyšela a neříká se tomu advaita :2: tedy konkrétně to zní takto: "Já jsem Alfa i Omega, první i poslední, počátek i konec."

• lera
                    lera, 15.11.17 22:25:09  

Nikdo nemluví o pohybu v prostoru.
                    Moc hezké pojednání o Šrí Atmananda.
                    http://www.advaita.org.uk/discourses/atmananda/atmananda1.htm
                    Hezký večer: -)

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 16.11.17 00:09:11  

znám jednoho co s tím že žádná cesta neexistuje zásadně nesouhlasí a tak jich má jako protiargument k takovému tvrzení několik konceptuálně naučených..., tahá je jako králíky z klobouku...

• Yossa
                    Yossa, 16.11.17 01:30:24  

Taky žádnou cestu nevidím.....jen myšlenky o ní :2:

• Yossa
                  Yossa, 15.11.17 21:17:18  

Uvědomuješ si snad, že jseš, nebo ne? Nechápu čemu na tom nerozumiš :2:

• blahu
                    blahu, 15.11.17 21:26:34  

.. aha, a co je prosim to "jses" ci asi tim myslis "jsem" ? Taky to tady nikde nevidim ... jen vpravo nejaka popelnice a v zrcatku nejaky blbecek s brejlema .. :2:

• Yossa
                    Yossa, 15.11.17 21:36:51  

No to je jedno, hlavně že je ta popelnice.

• lera
                    lera, 16.11.17 06:47:15  

...tak blbej nikdo není aby si myslel tohle Píštalko. :2:

• rose66
              rose66, 22.11.17 09:48:05  

moc reci beze smyslu...
              slovni prujem

• a.l.tereza
          a.l.tereza, 15.11.17 14:53:25  

aha, no tak ten "sebe sama" kterého nemůžeš najít nemá existovat a tím právě najdeš Sebe :15:

• blahu
            blahu, 15.11.17 20:58:11  

.. no ja ho prave normalne ani nehledam .. jen jsem chtel udelat radost piskleti, kdyz mi radil, ze se s nim mam seznamit .. :2: :1: :1:

• blahu
        blahu, 15.11.17 00:11:55  

... myslis jako za tech 600 dolaaacuuuu? :14:

• Yossa
          Yossa, 15.11.17 00:16:34  

1458986233/0800
          Když Tě to tak tlačí v kapse i v mysli :2:

• blahu
            blahu, 15.11.17 20:31:52  

.. to byla jen legrace :2: ... v odpoved na vtip pisklete, ze blahu by namisto dalsiho uceni se radeji mel seznamit sam se sebou ... jsem zvedavy jestli stejnym zertem piskle se pokusi pobavit i zaklafatele tohoto df ... a nenavrhne mu rovnez, jestli by namisto planovaneho seznamovani diskutniku s ucenim prime cesty (viz zahlavi df) se take radeji nemel "seznamit sam se sebou" ...

Mozna by bylo dobre, abychom sr seznamili konecne sami se sebou vsichni ... dobry vecer, ja se jmenuji blahu ... a jak rikaji Vam? A jak se Vam dari? Dnes byl pekny den, ze ...

:))))))))))))))))

• Yossa
              Yossa, 15.11.17 20:58:49  

:9: hmmm, takže žádný doláče :9: ??

• blahu
                blahu, 15.11.17 21:01:25  

:2:

• Yossa
          Yossa, 16.11.17 13:40:28  

Tak jsem teď koukal ze zájmu na Ruperta Spiru - má vikendové setkání v německu. Za celý víkend (3 dny) se platí 170 E, ale třeba pouze za páteční setkání (2 hod) jen 20 E. Nevím jak to má osobně s letenkami a dopravou, s pronájmem prostor, s placením překladatelů (do ruštiny a němčiny) ani pro kolik lidí je to koncipováno a zda je něco v ceně...jidlo či podobně.