Cesty

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
Erika (2018-12-09 19:36:08)Yossa (2018-12-09 17:41:34)Cho (2018-12-09 12:31:31)radkojaga (2018-12-07 09:09:27)blahu (2018-12-06 13:00:26)lera (2018-12-01 21:37:43)a.l.tereza (2018-11-28 23:36:47)Lavandis (2018-11-23 18:04:02)janjanx (2018-10-14 15:57:07)
Cesty
Založeno: 14. 10. 2017 | Příspěvků: 5 314 | Členů: 9
Správci: Cho (hlavní), Yossa, blahu, promenlivynick, lera, Erika

Cesty - respekt a úcta k duchovním cestám jejich aspirantům, učeni a učitelům
....................................
CESTA- inspirace, sdíleni:
http://www.diskutnici.cz/forum/2342-cesta/
......................................
OTAZKY K CESTE : https://www.diskutnici.cz/forum/3821-otazky-k-ceste/

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• blahu
    blahu, 4.12.18 22:40:48  

Tak kdyz uz se tady zacaly nadelovat darky, tak mam pro Vas take jeden cerstve upeceny .. primo z trouby vonici a jeste diakritikou neposypany .. :2:

Jeji sladke jmeno

Kdyz ve chvilich nasi radosti
    nevolame s vdekem Jeji jmeno
    pak ve chvilich nasich trapeni
    neslysime Jeji hlas

Ale Ona je stale stejna
    stale s nami
    at je nam dobre nebo zle
    stale se s nami raduje i place

To jenom my neslysime
    Jeji nezny hlas
    protoze zapomimane
    zpivat si Jeji sladke jmeno

Staci se zastavit
    a srdce a mysl upnout
    na Jeji sladke jmeno
    a s vytrvalosti a laskou ho opakovat
    az naplni celou nasi bytost ..

Uz slysis Jeji libezny hlas?
    Uz vidis Jeji zarici bily sat?
    Uz se na Tebe usmiva Jeji nadherna tvar?
    Uz Te objimaji a stiraji ti slzy z licek jeji nezne ruce?

Jeste ne?

Tak si jen zpivej dal a dal ...

Ave Maria, Ave Maria
    Ave Maria, Ave Maria
    Ave Maria, Ave Maria
    Ave Maria ....
    ....
    .........
    .....

• blahu
      blahu, 4.12.18 23:06:41  

:2:

• Yossa
      Yossa, 5.12.18 04:31:25  

:2: Děkuji

• Yossa
    Yossa, 3.12.18 03:52:50  

Přátelé, dovolím si představit první video z "vlastní tvorby". Je to novoroční přání vám všem :2: .
    Omluvte jeho drobné technické nedostatky, program v kterém jsem ho sestavoval není asi z nejdokonalejších.
    Ale snad vás potěší alespoň tak jako mě těšilo při jeho sestavování :2: :2:

https://www.youtube.com/watch?v=7wtzX-kU7Jg

• Erika
      Erika, 3.12.18 07:35:08  

:2: děkuji

• Yossa
        Yossa, 3.12.18 17:46:09  

• blahu
      blahu, 4.12.18 22:17:47  

Pekne dekuji .. to je citace z Tao Te Ting?

• Yossa
        Yossa, 5.12.18 05:41:37  

Více-meně ano, je to poruznu volně poskladaný či vyznamově odvozený z prekladů které jsou vypsány pod videem.
        Prekvapilo mě jak volné a různé - od sebe se lišící ty překlady jsou....v délce i ve významu.
        Např.ona kapitola 25 má v podání B.Krebsové (1997) 24 řádků a v podání např. J.A.Zentricha (2007) má jen 8 řádků!
        Jinak jako Cesta je to prekladany v teto kapitole napr. v prekladech E.Bondy/M.Černogulske(2003) a J.Navratila/L.Wagnera (1969)...,neni to má svevole. V jiných prekladech se mluví o Tau.
        Bylo docela zajimavé to porovnavat... :2:

• Cho
    Cho, 29.11.18 16:13:46  

jj, to budou ony, zmizely z duchovních důvodů a v souladu s přáním a na základě laskavého upozornění jednoho z našich drahých spolusouputníků na tomto foru, ale kdo z těch kdo tam mají "ten svůj" si je bude chtít přečíst nebo zkopírovat, at mi do vzkazů napíše a může si je jako nový správce přečíst apod.
    krásný den,

• Yossa
    Yossa, 23.11.18 03:05:29  

Tak zde si dovolím druhé video z mého kanálu, R.Spira - Co je to volba? (omlouvám se pískle, není to ještě to video o snovém čase- to mi dá velkou fušku na korekturu/"smysluplném počeštění")

https://www.youtube.com/watch?v=cY-CxSqJE58

A zároveň jsem chtěl poprosit všechny své FB přátele zda by můj kanál nemohli podpořit. Třeba odkazem, zmínkou, sdílením....jde mi o to, dostat tento kanál do širšího povědomí lidí pro které je určen. Všem kteří tak učiní děkuji.

A ještě, kdo by jste věděl o nějakém zajímavém advaitovém, dosud nepřeloženém videu (Nisargadatta, Klain, Papaji, Brahmam atd.), tak mi prosím dejte vědět.

• Lavandis
      Lavandis, 23.11.18 08:28:54  

To že je rozhodnuto než se rozhodneme vědomě je o našem podvědomí. :2: A o to v duchovnu právě jde, dostat se do podvědomí a vyčistit různé bludné kruhy, které za nás chybně rozhodují. Kdo se odevzdá bez práce na sobě, bez seznámení se s vlastním nitrem, podvědomím, ten se odevzdá napospas svému podvědomí, nikoliv Bohu. :2:

• lera
        lera, 23.11.18 15:04:11  

I diskuze na advaitě.
        Zde Šankaračarja: " Pokud máš opravdu neodolatelnou touhu po osvobození, straň se smyslových objektů z náležitého odstupu, jako bys rád udělal v případě něčeho jedovatého a neustále pěstuj jako nektar sladké vlastnosti spokojenosti, soucítění, odpuštění, upřímnosti, klidu a sebekontroly."
        Sem tam se vyvalivší obsah podvědomí, mě vždy jen přesvědčuje o tomto. A to nepopírá svědka, bez svědka se ta louže bahna neodkalí.

• a.l.tereza
        a.l.tereza, 24.11.18 13:10:28  

tak žádný kecičky prcičky holky a makat :1: Lav, obrázek nový bude? bude? :2:

• lera
          lera, 24.11.18 13:12:45  

Prosim Terezko a co "makat" znamená? :2:

• a.l.tereza
            a.l.tereza, 24.11.18 13:17:17  

leri a že zrovna ty se ptáš :1:

• lera
              lera, 24.11.18 13:25:13  

Ptám se, protože nevím co se skrývá pro Tebe pod tím slovem. A nabádáš nás k něčemu, tak mě zajímá k čemu, není to z toho úplně poznat.

• a.l.tereza
                a.l.tereza, 24.11.18 13:50:59  

to ti asi lépe než já vysvětlí mistr intago, v tomto jsem já zcela malá paní :2:

• radkojaga
                  radkojaga, 24.11.18 13:55:20  

já makám právě teď :1: dělám hostinu, krmím, hledám návody na lego pro středního, vodím ročního vnoučka za ruku a do toho piju kávu. Je to makání? Podle mě jo :2: :2:

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 24.11.18 13:59:10  

však tebe já si považuji za jednu z největších pracantek zde :15: a pak jenom šup šup od Rádi a je navaříno :1:

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 14:00:54  

makám, makám, makám.... však On si to Bůh přebere :1:

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 24.11.18 14:07:38  

jasan, dělám co můžu a co nemůžu udělá jiná dobrá duše..., Bůh se stará :1:

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 14:08:31  

anebo nedělám, a on už mě někdo nakopne :2:

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 24.11.18 14:20:28  

ano, když je třeba Bůh si i kopačky najde :1:

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 24.11.18 14:27:58  

k takovému tomu jó nakopnutí... :2:

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 28.11.18 23:40:28  

visí mi tady 13 nepřečtených přízpěvků a nikde je nevidím :7:

• radkojaga
                    radkojaga, 29.11.18 08:22:09  

to jsou možná ty co zmizely (včetně mých)

• radkojaga
                    radkojaga, 29.11.18 08:23:21  

ale možná to bylo na Cestě. Plete se mi, kde je co a kdo :2: :2:

• lera
                    lera, 29.11.18 16:25:17  

Já smazala ty veršohovadinky :1: :1: :1:
                    Zbytek spadnul s celým vláknem. Jako správci můžete vidět vše smazané, Aša zná. :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 29.11.18 17:03:24  

v poho :2: :2: já si stejně nepamatuju co to bylo :1: :1:

• lera
                    lera, 29.11.18 17:17:34  

• Yossa
                    Yossa, 1.12.18 05:57:38  

Terezka...ale zase je hezké sledovat jak se v debatě nad neexistujícími příspěvky zrodilo osm nových, existujících :2: .
                    Takhle nějak se asi z ničeho rodí něco a vesmír se tím stále drží v rovnováze :1: :1:

• radkojaga
                    radkojaga, 1.12.18 09:01:25  

anebo takhle se vyrábějí malůvky ... na rovnováze. TA je, akorát ji nazdobíš ornamenty nebo bůvíčím :2: :2:

• Yossa
                    Yossa, 1.12.18 21:05:53  

"Bůvíčím" neschroupal ani google, nez mi došlo, že jsi okradla Boha o "h" :1: :1:
                    Vrať ho :10: !!

• radkojaga
                    radkojaga, 1.12.18 21:54:31  

si ho najdi, to hhhhhhhhh :2:

• lera
      lera, 23.11.18 14:14:24  

Swami Ramdas o jeho sádhaně. https://www.youtube.com/watch?v=xJoHycm2q48

• Yossa
        Yossa, 23.11.18 16:08:02  

Dekuji Leni :2: . Obávám se, ze zde to ztoskotá na dvou vecech. Neumerna delka a uz vlozene titulky (muselo by se to davat pres ne)...

• a.l.tereza
      a.l.tereza, 24.11.18 13:14:34  

yosso chválím a gratuluji, žiješ! a hlavně není to bez důkazů, jde to vidět :2:

• lera
    lera, 21.11.18 16:53:27  

Bylo tu téma odpuštění. Vzpoměla jsem si při čtení. :2:
    Meherbaba :
    Odpustit a zapomenout
    Lidé žádají Boha o odpuštění. Ale jelikož je Bůh vším a všemi, kde je potom někdo, komu se má
    odpustit? Odpuštění projevené bytosti se již uskutečnilo v samotném aktu stvoření. Ale lidé to nepochopí
    a stále žádají Boha o odpuštění a on jim odpouští. Oni však místo zapomenutí na to, kvůli čemu žádali
    Boha o odpuštění, zapomenou na to, že jim Bůh již odpustil, a tak stále vyživují semeno hříchu a to jim
    přináší stále a stále plody viny. Stále a stále přiznávají vinu a žádají o odpuštění a stále a stále jim mistr
    říká, že jim je odpuštěno.
    Ale pro člověka je nemožné zapomenout na své hříšné činy a hříchy, které na něm vykonali ostatní.
    A jelikož nemůže zapomenout, není schopen ani odpustit. Ale odpuštění je nejlepší milodar. Jestliže jste
    bohatí, je pro vás snadné obdarovat chudého penězi a věcmi, ale odpustit někomu je velmi těžké; ale
    jestliže jste toho schopen, je to tou nejlepší věcí, kterou můžete učinit.
    Místo toho, aby se lidé snažili navzájem si odpouštět, bojují mezi sebou. Nejprve bojovali holýma rukama a klacky. Pak si opatřili oštěpy, luky a šípy. Později si začli vyrábět zbraně a děla a nyní vynalezli
    bomby a jejich nosiče a střely, které mohou na dlouhou vzdálenost zničit milióny lidí. To všechno se
    nyní používá v boji. Zbraně se změnily, ale agresivní chování lidí zůstalo stejné.
    Nyní se lidé mohou přenést na Měsíc. První, kdo se tam dostal, tam vztyčil národní vlajku jako
    symbol dobytí a obyvatelé tohoto národa budou říkat: „To je naše území.“ Jiný národ nebude s těmito
    nároky souhlasit a tyto národy začnou zde na zemi bojovat o přivlastnění si území na Měsíci. Kdokoliv,
    kdo se tam dostane, nenalezne nic než sebe sama. A jestliže se lidé přesunou třeba na Venuši, nenaleznou
    tam nic než sami sebe. Přemístí-li se lidé na jakoukoli planetu nebo potopí-li se do jakýchkoliv hloubek
    oceánu, nenaleznou tam nic jiného než sami sebe takové, jakými jsou. Zůstanou i tam nezměněni,
    protože nebudou sto na sebe zapomenout a nebudou schopni si zapamatovat potřebu cvičit se v udělování
    odpuštění.
    Svrchovanost a nadvláda nad ostatními nikdy nepostrčí člověka k tomu, aby nalezl změnu sám v sobě.
    Čím více toho dobyde, tím silnější je jeho potvrzení o tom, co mu nakuká jeho mysl, a sice to, že tu není
    žádný jiný Bůh než jeho vlastní síla. A tak zůstává oddělen od Boha, absolutní síly.
    Ale když mu ta samá mysl řekne, že tu je něco, co se může nazývat Bohem, a dále ještě ho navede k
    tomu, aby hledal Boha a že ho může spatřit tváří v tvář, začne takový člověk zapomínat na sebe, tj. na
    svoji osobnost a zapomene také na to, co mu provedli ostatní a kvůli čemu trpěl.
    A jestliže se mu podaří zapomenout na každého a jestliže zcela zapomněl na sebe, zjistí, že Bůh mu
    všechno odpustil a upamatuje se, kdo ve skutečnosti je.

• Yossa
      Yossa, 21.11.18 18:06:36  

:2: pěkné.

• lera
    lera, 20.11.18 17:05:26  

Mám tu téma od kamaráda z fb.
    ?

"Krátce poté, co Klimatická zpráva odhalila, že stojíme na prahu globální katastrofy, nezačneme-li jednat ihned, se ukázalo, že Čínané potajmu vytěžili ohromnou část tajgy a brazilský prezident se chystá k likvidaci amazonského pralesa v gigantickém měřítku. Mám vážnou obavu o další osud planety, jejíž křehká rovnováha je už nyní narušena. Připadám si jako v blázinci. Nerozumím tomu. Co se musí stát, aby se začalo něco dít? To neexistuje autorita, která by dokázala kolapsu ekosystému a podobným zvěrstvům, která se dějí v Rusku a Brazílii zabránit? To je přece věc, která dalece přesahuje suverenitu těch dvou států."

• Yossa
      Yossa, 20.11.18 17:29:22  

No prostě sedávat čtyři hodiny bez přestávky s myslí upřenou pouze na „já jsem“ a brzy se normálním stavem stane klid, radost a všeobjímající láska. V tomto stavu všechno zmizí – Čína, brazilský prezident, tajga a rozhozčení kolem nich. Zůstane jen klid a neproniknutelné ticho.

Láska je stav Bytí.

• lera
        lera, 20.11.18 17:32:09  

:1: :1: :1:
        To opravdu nevím jestli to ocení. :2:

• Yossa
          Yossa, 20.11.18 17:37:57  

:1: :1:zkus to. A nejde o něj, ale o nás....přece nebudeme pristupovat na jeho hru, ne ? :2:

• lera
            lera, 20.11.18 17:41:01  

Počkám :2: , jestli debata bude pokračovat, pak mu jí pošlu celou. :15:

• Yossa
              Yossa, 20.11.18 17:57:00  

Mu tam prekopiruj i ten citat od Nisargadatty pod tim...at Yossa nevypada jak mechanicke poučovadlo :1: . Ja to cetl pospolu, ta reakce se pak nabizela...

• lera
                lera, 20.11.18 17:57:34  

jj, napadlo mě stejně. :2:

• lera
        lera, 20.11.18 17:36:23  

A v relativním? :2:

• Yossa
          Yossa, 20.11.18 17:40:00  

V relativním jedou myšlenky na stejné vlně rozhořčení, to myslim každé cíticí bytosti.....naštěstí si je neustale ona relativnost uvědomována.

• lera
            lera, 20.11.18 17:42:32  

Mě taky zajímá jestli lidstvo tu planetu dodrbe a bude po uvědomování lidstva :1:

• radkojaga
              radkojaga, 20.11.18 17:44:27  

my bohužel nejsme spasitelé lidstva a tak je naše rozhorčení číňanům a osttním u pr...

• lera
                lera, 20.11.18 18:09:33  

Indové a Číňani se ohrazují vůči eko opatřením navrhovaným západem s tím, že mnoho lidí je na pokraji vyhladovění a západ, který planetu podrtil dávno před nimi, vydobil si svůj blahobyt nemá teď právo na to aby nedopřál stejné jim.

• radkojaga
                  radkojaga, 20.11.18 18:23:30  

to je chcu vidět jak si ten blahobyt vyrábí. Nevědí vůbec o čem to je...netuší jak se žije v Evropě, co jsou vztahy na dobrovolnosti, co je svoboda a láskyplná vzájemnost, pomoc. Jsou tvrdí a studení.

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 18:53:37  

Myslíš tím i např. Wju-Lina co bydlí u žluté řeky :1: ?? Promiň, jen si utahuji z jednoduchosti pohledu....jak lze miliarda proměnných shrnout do jedné věty :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 20.11.18 21:40:11  

to určitě ne... mám na mysli zcela obyčejné lidi jako já, co mají rodiny a snaží se nějak udržet nad hladinou. Tedy žádné svaté či guru.

• lera
                    lera, 20.11.18 21:43:41  

Myslím, že Yo myslel nějakého obyčejného člověka někde u nějaké řeky v Číně. :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 20.11.18 21:45:12  

aha, tak jo :2:

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 21:52:35  

J.j. přesně, už jsi neobycejná. :1: My Ti dame se porad schovavat za to klise s obycejnymi lidmi :1:

• radkojaga
                    radkojaga, 20.11.18 21:59:31  

:2: to jste mě teda doběhli :1:

• lera
                    lera, 20.11.18 22:00:12  

:15:

• lera
                  lera, 20.11.18 18:54:57  

Když jsem vystoupila z hotelového pokoje pro zápaďáky ve Varanásí , jménem Buddha, v moderním stailu ala buddhabar, trochu etno, kde na menu byly stejky a všemožné věci a vkročila do ulic, tak jsem dostala takový šok, že mě to rovnou vmetlo k čistému pozorování. Ta bolest byla nesnesitelná. Pod bilboardem s rolexkama se váleli žebráci, ktekterým mokvaly uříznuté končetiny a neměli na antibiotika. Vyzáblé děti, zmrzačené a vyhladovělí psi a dítě, které se dělí o balíček sušenek se psem anemyslí na večer. Mezi tou bídou se snaží projet nové ferrari. Vzpomněla jsem si na Sidhártu, který ystoupil ze svého paláce. Když jsem došla ke Ganze a viděla jak plynou staletí na jejich březích skoro beze změny a lidé doufají, že když se polejou vodou ve svém náboženském chápání tak se jejich život promění. Pak jsem viděla jak lidé chodí ke světcům a nechtějí spásu, chtějí krávu, lepšího ženicha pro svou dceru, tak pomýlení, že si myslí, že je to udělá šťastnými a cítila jsem jen, že je chci všechny obejmout, že je nemůžu všechny nasytit a že to ani není možné ani řešení. A tekly mi slzy. viděla jsem nemocnici, kde ošetřují jen vládní úředníky a bohaté, misijní nemoci jen pro křesťany....a říkala si jak krucinál může člověk takhle smýšlet a rozdělovat a kastovat, vždyť jsme všichni jedno. Byla to největší facka v mém životě.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.11.18 21:44:39  

Ty jsi to viděla na vlastní oči, žejo. Přitom vůbec nic proti zemím východu, opravdu nic proti nim. Jen že bych tam se svojí rodinou žít nechtěla... pokud bych musela, nějak bych to ustála. Ale vím že žít bez jakéhokoliv zázemi a sociální sítě namačkán do malých klecí, přímo na rušné ulici, řev a hluk od rána do večera. všecko lze zvládnout, ale je to prostě příjemnější v klidu domova. útočiště u těch které máme rádi a kteří mají rádi nás.

• Yossa
                  Yossa, 20.11.18 18:57:15  

Život nám běžně nabízí "problémy" jenž nemají dobré řešení....klasika volby: buď facka a nebo kopanec do slabin :1: . Sophiina volba je každodenní realitou.....možná nám tím chce život naznačit (protože on je ten Mistr Mistrů), že se celkově koukáme špatně :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 07:32:45  

Ještě k té Sofiině volbě. Víš o čem byla... byla to hrůza. Pro mě je celoživotná práce (a v důsledku i potíž) si tuto hrůzu připustit a tím ji dusím uvnitř. Teď starší a to i díky křesťanství a jeho kříže toho jsem schopna. Tedy nechat věci dít se a jen se dívat... ať kopání do slabin, do břicha nebo jen ukřivděnost (to je taky kopnutí) udržet pozornost a vidět věci pravdivě

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 07:35:41  

nakonec uvidím a kaju se. Je mi líto že jsem jaká jsem, že nejsem jina "lepší" a pokrok chápu v přijetí nedokonalostí, slabostí a zlyhání aniž bych měla nutkání je "vylepšovat"

• Yossa
                    Yossa, 24.11.18 07:57:47  

A za co se kaješ? Za to že se díváš...anebo za to, že se věci dějou??
                    Prijde mi to v podstatě pokračováním na Advaitě započatého mezi Tebou a piskletem...

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 08:05:07  

Kaju se, abych pokorou dokázala ustoupit do pozadí, přestala se cpát dopředu, svoje křivdičky, kopance a celkově tupost která je a trvá (vidím ji) ale tím že ji vidím učím se ji přijímat jako fakt, nebránit se a kát se (rozpouštět vlastní vzpurnost, povýšenost a pýchu) Neznám jinu účinnou cestu... zatím každá pouze zakryla a pouze předstírala že je "vše rozpuštěno" že není žádná pýcha... ale ona se v nestřeženém momentu opět nacpe do popředí a způsobí třeba uraženost nebo reakci která nění z plonnosti srdce nýbrž z těla.

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 08:06:17  

kaju se ... za slepotu svých kroků.

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 08:08:16  

a nejen za slepotu, ale i za své slabosti, lenost, pohodlnost, výmluvy, lhostejnost, vzpurnost a celkově všecky ty mé typické vlastnosti které si (díkybohu za ty dary) konečně připouštím

• Yossa
                    Yossa, 24.11.18 08:17:35  

Sophiina volba (viděl i četl) je bezesporu jedna z nejhroznějších voleb, co si lze představit. O to hroznější je pokud je tato volba přijmuta výlučně za vlastní...ale pokud se tato volba jen odehrála jako nešťastné retězení předchazejicích udalostí....pak je to Bůh či neustale se měnící život, kdo z nás snímá tíhu viny a nese břímě rozhodnutí. Ale nepochop to hned tak (jak si to Tva mysl rada vyklada), ze se na to nekdo vykasle a v klidu a miru se kouka jak mu odnaseji dite do pece. I bolest se prece odehrava a je dusledkem udalosti.

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 08:27:32  

Tohle Yosso chápu, to co nechápu je nabádání k pasivitě...jakože se mě to netýká, to byl důvod proč jsme se přestala intenzivně zajímat o buddhismus a fakticky i o jogu, když jsem viděla výsledek... věděla jsem že to není cesta pro mě. Mojí cestou je plakat, kříčet a prožít vše se spalující intenzitou života který toto vše připravil...nechat se tím pronést (v Kristově náručí)

• Yossa
                    Yossa, 24.11.18 08:54:01  

Já jsem žádné nabádání k pasivitě nezaznamenal. Pro mě je Cesta k sobě a běžný život neoddělitelnou skutečností. Je to spíš nabádání, "povšimni si co jsi v dané situaci". Protoze jinak se situace vyviji kdyz je na ni reagovano z pozice "jsem osoba v te dane situaci" se všemi svymi (k osobe miricimi) zajmy a jinak kdyz je v ni reagovano z pozice "jsem pritomnosti a defakto existenci te dane situace".

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 08:56:40  

Díky Yosso, tohle na mě neplatí. Promiň. Nechci se těchto her zúčastňovat, nijak mi neprospějí. Pokud věřím že Existuje Pravda, Dobro, Cesta tak obracím pozornost směrem k Pravdě a nechávám se ... dávám se. Pitvat sám sebe, rozebírat zda jsem nebo nejsem osobu mě točí furt dokola (tautologie)

• Yossa
                    Yossa, 24.11.18 09:14:55  

• lera
                    lera, 24.11.18 11:28:26  

" obracím pozornost směrem k Pravdě"
                    z rozečtené knihy: "Držte pozornost obrácenou směrem k slunci a váš stín egoistické Máji vás přestane omezovat, neboť jej necháte za sebou. Neznamená to, že byste měl přestat existovat, ba naopak. Mája nad vámi potom ztratí jakoukoliv moc. Jestliže se obrátíte k slunci zády, vaše stíny budou trčet před vámi a vy je stále budete následovat tak dlouho, dokud se opět neobrátíte. Nicméně pochopte, že vy sám se nemůžete zbavit svých stínů. Jediné, co můžete udělat, je to, že se k nim obrátíte zády a plně začnete zřít slunce. Potom ve chvíli, kdy slunce dosáhne svého vrcholu a účinku, vaše stíny (pozn. př.: iluzorní představy včetně myšlenky „já“) zmizí navždy."

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 11:37:31  

je to na mě? jak chceš ty sama sebe "opravovat"? Ani milion slov to nedokáže

• lera
                    lera, 24.11.18 11:43:51  

To co píšeš je v tom textu také : " Nicméně pochopte, že vy sám se nemůžete zbavit svých stínů". :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 11:49:06  

a jakou cestu navrhuje? Navrhuje se otočit zády...k Slunci. Ale to přece chcem všichni. Tedy kde je ted vepředu a kde vzadu :2: :2: Ono poradit druhému je lehké :2:

• lera
                    lera, 24.11.18 11:55:00  

"Pokud věřím že Existuje Pravda, Dobro, Cesta tak obracím pozornost směrem k Pravdě a nechávám se ... dávám se."

Měla jsem ten dojem, že ten text potvrzuje co sama píšeš. :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 12:07:35  

To ano, jen že ten text je anonymní tedy mohu ho pojmout jako něco fiktivního... nepíšeš to za sebe - vůči mně. Tedy jak tedy tu cestu bereš ty. U mě je to jasné, jsem křesťanka, nechala jsem se pokřtít, přijímám svátosti. A jak to děláš ty?

• lera
                    lera, 24.11.18 12:12:35  

Já myslím, že vnějšek není podstatný, že vnitřně je to stejné, obrácení k Bohu. /Slunci/.
                    Text je z rozečteného Meherbaby, kterého jsem tu dávala už několikrát, tak jsem jen uvedlo z rozečtené knihy, stejné.

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 12:14:58  

To obrácení ... tak jsme to myslela. že již to obrácení není z naší vůle

• lera
                    lera, 24.11.18 12:26:26  

Ty říkáš"Buď vůle Tvá" to je odevzdání.
                    Zároveň je psáno: "Tlučte a bude vám otevřeno" a milovat Boha nadevšechno. /tady tomu rozumím jako tomu obracení se od světa k Bohu/-jak si zase psala jinde o chudobě ducha.

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 13:45:59  

no ano, jo. To je křesťanská cesta. Proto jsem se ptala jak to dělají jiní třeba... my se modlíme a voláme "Buď vůle tvá" etc v naději že se opravdu se naše nitro otevře, srdce rozevře a "my se obrátíme".

• lera
                    lera, 24.11.18 13:50:08  

Nemyslím, že máme srdce jiná, že odevzdání by mělo být jiné, Bůh jiný.... :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 13:56:46  

měla jsem na mysli jak dojít k tomu odevzdání, to je závěr cesty

• lera
                    lera, 24.11.18 14:04:52  

chudoba ducha, je návod...ochuzení až na Ducha.

• radkojaga
                    radkojaga, 24.11.18 14:07:43  

no to by mohlo být, hluboká pokora v duchu. tedy upozadění ducha, ale to je taky těžké... velmi těžké toho dosáhnout. Pořád se točíme v kruhu... třeba si myslíš že jsi dávno chudá a furt je tam ještě naložená fůra, žejo

• lera
                    lera, 24.11.18 14:13:44  

Nerozumím tomu jako kruhu. Je jak píšeš, už se zdá že nic, zase se něco objeví, nebo se toho všimne.
                    Chápu to jako návrat marnotratného syna. Vrací se zpět ke svému otci, po cestě od něho toho hodně nabral, bolestí, smutků, závislostí, sklonů....ten seznam by mohl být nekonečny, tak se nám zdá i ta cesta, jak se vrací, tak vzpomíná co tady a tady bylo, co si vzal a odevzdá to, no a jednoho dne musí zatukat u bran svého otce a stojí už v čistotě, protože tu cestu prošel zpět. Takže za mě jen vytrvat. :15:

• lera
                    lera, 24.11.18 14:14:55  

Vrátil se na začátek.

• Yossa
            Yossa, 20.11.18 17:49:43  

Rozumíš....už jsi někdy viděla někoho kdo by si uvědomoval Čínu, Rusko ci tajgu? :1: Jsou to jen pojmy v mysli s kterymi si hraje aby se mohla rozčilovat. Ono rozcileni ji pak potvrzuje zdani skutecnosti. Ve skutecnosti i kdyby tomu nakrasne bylo, tak jak to ve svem osobnim svete ovlivnis?? Ja ted splachnul na toalete a udelal si kafe...to je realita :1: :1:

• lera
              lera, 20.11.18 17:56:01  

Tohle podobné jsem říkala v sobotu rozčílené kamarádce v čajovně. ale nerozváděla to takhle. A že si nekupuju věci s palmáčem a to je tak všechno co můžu v osobní rovině udělat. Chtěla mě sežrat, má mě ráda :1:
              ale stejně jsem o tom přemýšlela, jak mladé lidstvo, nenažrané mohlo by změnit svůj přístup. Myšlenková hra.

• Yossa
                Yossa, 20.11.18 18:07:16  

No nekoho ta myslenkova hra treba dovede az k tomu, ze se na protest proti tomu upali....anebo vezme molotuv koktejl a jde pro zmenu upalovat nekoho kdo za to dle myslenkove hry muze...treba do azyl centra, migranty a tak podobne. Je to hra s ohnem...moc ji radeji nepodporuji. Takze pro znalou kamaradku: soustred se na sebe...."ja" je ten nejvetsi problem....vse se pak vyjasni. No anebo proste mlcet a neprilivat do ohne. Hele slysis tu sykorku? Treba se zaposlouchaji a tu hru na chvili opusti. :2:
                :1: :1:

• lera
                  lera, 20.11.18 18:14:30  

To víš, jsem to víc odmlčela a na obranu vyrazila jen s tím palmáčem, jako že nejsem úplný jelito pro její myšlení. Přemýšlela jsem sama. A s tím, že problém je jen já....ona je tak jako :čarodějnice, kočky, egypt, fantazy, nejvíce duchovní film je Konstantin. Strčí si nohy do lavoru a cestuje do pekla a nnesmí do nebe protože ví a nikoliv věří...taková slátanina.
                  Takže já tak tančím , lehce :15:

• radkojaga
                    radkojaga, 20.11.18 18:25:49  

to jsou teda ptákoviny :2: :2:

• lera
                    lera, 20.11.18 18:29:02  

To je etapa :4: :1:

• radkojaga
                    radkojaga, 20.11.18 18:40:14  

u nás se říká "fáze" :1: :1:

• piskle
      piskle, 20.11.18 18:56:40  

no pokud jde v podstatě o sen... a my tu zem(ěkouli) tady dojebem, vědomí vytvoří další.. a další a další.. sny.. o zemi.. muhehe. stejně "planetu dojebem" tohle vytvořil ten onen princip (jinak by to tu nebylo, nebo nějaký myšlenky o tom) takže je všechno v pořádku a takňák to "jede podle plánu" :6:

• piskle
        piskle, 20.11.18 19:01:37  

princip si prostě už nějak najde cestu jak se projevit.. nějaká země, pche.. jenom kolik světů je v pozorovatelnym (tzv. reálnym) vesmíru, a dál tu máme ty "nereálný" jako různý astrály atd. a kdovíkolik vesmírů je v nějakejch dalších dimenzích, takže se nebojim že by si princip "neporadil" s dojebanou zeměkoulí, muhehe :1:

• piskle
          piskle, 20.11.18 19:03:00  

ale tak dobrý, já PETky třídim :1: :4:

• lera
            lera, 20.11.18 19:10:17  

:1:

• lera
          lera, 20.11.18 19:03:48  

přidám pohled :15:

• piskle
            piskle, 20.11.18 19:17:17  

když to tak vidíš kolem sebe, všechna ta nenažranost, konzum, ziskuchtivost, lži, utrpení, nemoci, ničení a drancování přírody atd. války, všechny honby a zlepšování za čímkoli ať už za materiálnem nebo duchovnem.. za vším stojí láska k já :4: :6: (a tím se to dá celý omluvit) :8:

• lera
              lera, 20.11.18 19:21:37  

To jsem mu napsala podobně, shrnula bych to pod jedno slovo nevědomost, ale to by se tam nehodilo. Když by lidé znaly svojí podstatu, nesnažily by se pociťované prázdno zaplnit nesmyslama. A že to není možné mít nikomu za zlé. :2:

• Yossa
              Yossa, 20.11.18 19:46:25  

Zlatá slova, :2:
              zrak mi plane.
              To je švagře
              zlatý důl,
              žampiony nadívané,máslo,žloutky a pak sůl.
              Žampiony nadívané,máslo,žloutky a pak sůl.

• lera
                lera, 20.11.18 19:51:05  

• piskle
              piskle, 20.11.18 19:50:20  

v podstatě nula od nuly pojde (pošla), pokud tu nic nebylo a pak se něco zjevilo, samo se to vyživovalo až to celý "samosebesežralo "a pak tu zase nic nebylo.. jasně ono je to tu pořád a pořád to požírá samo sebe, pořád se to obnovuje atd. nikdy nekončící cyklus.. :6:

• Yossa
                Yossa, 20.11.18 19:54:03  

No vidis a kdyz Yossa psal, ze ja se rozplyne samo v sobe, tak si drzkoval :1:

• piskle
                  piskle, 20.11.18 19:57:41  

jak řikaj němcí: he? :7: :8: :1: :1: :1:

• lera
                lera, 20.11.18 19:56:51  

Jen tenhle pohled může někdy zkončit v nihilismu.
                Třeba jako jeden diskutník z jiných fór mi přijde zbytečně hrubý , možná, je to tím, že tvrdí , že existenci druhých lidí nemůže dokázat. To je jen teorie k úskalím, jako jsem si dnes sáhla na úskalí plné lednice a hezkých holek. :1:

• piskle
          piskle, 20.11.18 19:29:39  

já nad timhle hodně jeden čas přemejšlel a pokud onen princip je defacto všemocný, může vytvořil spousty realit a uvědomění se prakticky v čemkoli, kdekoli a kdykoli (a teď mluvím jen z pohledu že mám zafixován prostoročas) třeba jsou uplně jiný reality kde je uplně jiný prostoročas, nebo prostě uplně jiný fyzikální veličiny, nebo třeba uplně nějaké "jiné" "já jsem" uplně jiné projekce toho principu, něco jako život ale uplně jinýho, jiný podmínky k onomu nechci říkat životu, ale k onomu projevení se atd. ale to už tady asi uplně zas melu asi abych měl pak co mazat :1:

• lera
            lera, 20.11.18 19:36:26  

To je v pohodě, uvažovala jsem taky stejně. Bylo by dost úzkoprsé považovat člověka a formy této planety za vyčerpávající možnost. :1: :1: :1:

• lera
              lera, 20.11.18 19:38:33  

ne těch smajlíků je málo :1: :1: :1: :1: :1: :1: :1: :1: :1: :1: :1: :1: :1:
              ¨

• Yossa
            Yossa, 20.11.18 19:38:15  

No ona ta vsemocnost je ve smyslu, ze uvedomeni=byti...tudiz cokoliv v uvedomeni vyvstane tak uz vlastne nejakym zpusobem je. No ale to stejne pisu jen, abys nemohl uz mazat :1: :1:

• piskle
              piskle, 20.11.18 19:47:17  

:9: :1:

• Yossa
            Yossa, 20.11.18 19:41:35  

Jinak dokonce tydne budu mit na kanale prelozenou prednasku, kde Spira vysvetluje jak je mozne, ze behem parhodinoveho spanku se treba odehraje dvacet snovych let....hodne zajimave. No, tak reklamka probehla :1: :1:

• piskle
              piskle, 20.11.18 19:51:00  

• piskle
              piskle, 20.11.18 20:05:55  

tak to se mi ještě nestalo.. minulou noc jsem byl během snu na nějaký šichtě v nějaký fabrice a co myslíš, ty kurvy mi to ani nezaplatili, tak já dělam po ranní i noční a prachy nikde :1: :1: :1:

• Yossa
                Yossa, 20.11.18 20:21:32  

:1: :1: Tak to zkus reklamovavat u zamestnavatele.... ten by asi koukal :1:

• piskle
                  piskle, 20.11.18 20:31:06  

dneska ve snu si zjistim jejich adresu a poženu to vejš :1: :1:

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 20:34:26  

Ja myslel na zamestnavateli v "realu" :1:
                    "Heledte se, jsem v noci ve snu fachcil a jelikoz jsem vas zamestnanec, tak to bylo asi pro vas...," :1:

• radkojaga
                radkojaga, 20.11.18 21:46:54  

já nosila ve snu děcko sem tam a hledala správnou tramvaj :1:

• piskle
        piskle, 20.11.18 19:22:37  

a jak řiká nisargadatta: ikdyby celej vesmír shořel v černý díře, mě se to nijak nedotkne.. a nebo mě vytanulo na mysli: princip je tak mocnej že kdekoli se objeví "já jsem" spolu s tím se objeví vegetace, a zdroje pro uspokojení tohoto principu. prostě jak už tu psal yossa, kde je yossa je i plná lednička a pěkný holky :6: :1:

• lera
          lera, 20.11.18 19:24:46  

plná lednička a pěkný holky :1:

• lera
            lera, 20.11.18 19:50:13  

Trochu odbočím, dneska se o mě pokoušel jeden moc hezký , vtipný....a.td. kluk. A musím říci, že jsem musla začít pádlovat. :1:
            "Okamžitě si uvědom, že je to situace a nemáš s tím nic společného." :1:
            uffffffff :1:

• Yossa
              Yossa, 20.11.18 19:56:43  

No vidis jak je to relativni....o me se pokouset moc hezky a vtipny kluk, tak si koleduje maximalne o to, ze dostane po papuli :1: :1:

• lera
                lera, 20.11.18 19:57:42  

• piskle
              piskle, 20.11.18 20:01:48  

"Okamžitě si uvědom, že je to situace a nemáš s tím nic společného."
              ----
              ale to je přece vždycky, ikdyby se dělo "jánevimco" (ale určitej druh představy co by se mohlo dít by tady byl, třeba že mu dáš taky po papuli) :1: :1: :4: :6:

• lera
                lera, 20.11.18 20:10:45  

Rozdíl je v tom jestli jsi v tý situaci chycený nebo ne. Jestli vznikavší tendence necháš dořetězit někam, nebo rovnou z toho vystoupíš. :2:

• piskle
                  piskle, 20.11.18 20:13:20  

já si myslim že nemá kdo vystoupit, protože nemá kdo by kam vstoupil a je pak uplně jedno jestli nechá situaci dořetězit a nebo z ní vystoupí, pokud vstoupil může vystoupit nebo ne, ale vstoupil vůbec někdo? nebo je tu nakonec jen svědek všech možností? (a ten do ničeho nevstupuje protože pouze svědčí)

• lera
                    lera, 20.11.18 20:18:46  

Ano,svědek nevstupuje, pokud nezapomenš na svědka, pak se koupeš a vystoupíš uvědomněním svědka. a nezkončíš u toho jak když se probereš si uvědomíš, že máš hezký vztah se svým mužem děti a všechno v cajku a přitom si dala telofoní číslo nějakýmu maníkovi a domluvila si schůzku. Tam se dořetězí takové situace, když se člověk neprobere včas. a pak čumí jak se to kurňa stalo.
                    a mě to překvapilo, protože celou řádku let jsem něco podobného nezažila.

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 20:19:41  

J.j. též jsem chtěl napsat, ze to "zabrždění", "uvědomění si", "vystoupení" je rovněž jen představa. Možná je to dokonce koncept "jsem zadaná, tohle nemuzu atd." co se schovalo za jakesi duchovni uvedomeni :1:

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 20:30:29  

Na druhou stranu ten "svedek" neni od tech veci oddelen, nybrz je jejich podstatou. Veci vyvstavaji pak v souladu s mirou nepochopeni tohoto....takze ono se to utvari v sobe, Neni to jen naprosta pasivita....

• lera
                    lera, 20.11.18 20:32:42  

jednoduše jsem se na pár chvil nechala tak unést prožíváním, že jsem musela použít konceptuální berličku a popsala jsem jakou
                    A jestli se vám to neděje, nikdy se nevrací prožívající a prožívané, tak jenom palec hore. :15:

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 20:35:45  

A to vis, ze deje :1: . Je super, ze vis, ze to byla jen konceptualni berlicka :2:

• lera
                    lera, 20.11.18 20:41:01  

Jé to jsem ráda, že moji pražané mi rozumějí. :4: :1:

• lera
                    lera, 20.11.18 20:44:48  

Ten palec měl být milý :2:
                    Tak jsem jen chtěla posdílet jak jsem vylítla přímo učebnicově z ráje. Adam a Eva. :1: :1: :1:

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 20:45:10  

J.j. vsimate si, ze nemluvim o mire pochopeni, ale o mire nepochopeni :1: . Jinak zareaguje Lera co ma za to, ze je osobou Lerou a jinak Lera co ma za to, ze je vedomim.
                    Obe se mylí :1: :1: ....ale mira nepochopeni je rozdilna a tak i reakce by byli rozdilne.

• lera
                    lera, 20.11.18 20:48:58  

A teď ten správný koncept. :1:

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 20:50:17  

Kdyz tam neni nikdo, ani Lera, ani ten mladik...

• lera
                    lera, 20.11.18 20:53:09  

No to bylo myšleno tím, že je tam jen ta situace. Hned na začátku.

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 20:57:50  

A musím říci, že jsem musla začít pádlovat. :1:
                    "Okamžitě si uvědom, že je to situace a nemáš s tím nic společného." :1:

No a někde tady vznikli oba :1: :1: .

• lera
                    lera, 20.11.18 21:04:37  

ještě chvíli před tím. Já se mu líbím. a bylo to. pak se to jen rozvíjelo.

• lera
                    lera, 20.11.18 21:12:27  

No nic, prostě bdělost, bdělost, bdělost :1:

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 21:16:10  

To vedomim procazi jak nuz maslem....az kdyz se pristoupi na tu hru a vztahne se to k "ja" tak vznika reakce z pozice tohoto "ja" (nesmis, mysli na to, ze to jen situace). Napr. se mnou by jeho nadbihani ani nehlo :1: :1:....teda jestli onen mladik nebyl malou černovláskou :1: :1: .

• lera
                    lera, 20.11.18 21:18:48  

No vy mě taky. :1: :1: :1:

• lera
                    lera, 20.11.18 21:24:11  

"palce si nech, samozřejmě že děje :6:"
                    tak k tomu :2:

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 21:24:46  

Dobre rýpeš :2: .

• lera
                    lera, 20.11.18 21:25:09  

jinak samozřejmě souhlas. :2:

• lera
                    lera, 20.11.18 21:26:12  

A rypáky a zloděje mám opravdu ráda. :1:

• lera
                    lera, 20.11.18 21:29:16  

Oba jste řekli, že děje. Zajímalo by mě, čemu to přisuzujete.
                    Já jsem si všimla, že když jsem dostatečně pozorná /bdělá", tak si nějaké tendence všimnu a nemám z toho zážitek, o který se pak třeba na diskutníkách podělím. :1:

• Lavandis
                    Lavandis, 20.11.18 21:43:33  

Možná ten mladík oslovil nějakou tvou spící samskáru. :4:

• lera
                    lera, 20.11.18 21:44:51  

Ano, přesně Lav. :2:

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 21:46:39  

Protoze se soustredis na něco jineho, ale v podstate furt jako entita (obsažena v onom jsem bdela-soustredim se). Ja bych spis mluvil o spadnuti pozornosti do sebe. Kolik potrebujeme usili k tomu byt si vedom? Jedina vec co nelze vypnout :1: ......i mysleni je otazka cviku....ale uvedomovani si, jaksi ne :2:

• lera
                    lera, 20.11.18 21:55:12  

Cp je spadnuti pozornosti do sebe?

• lera
                    lera, 20.11.18 22:06:56  

Jo uz chápu. Musela jsem si ten slovnik precist několikrát. Kdyz se nic nedeje zvlastniho, neni treba zadne usili. Neni treba vubec nic. Ale jak vysvetlis tedy, že Yo i Piskele porvrdili ze nekdy zazivaji ja. Pozorovatel-pozorovane.

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 22:15:56  

J.j. presne, spis nez o usili jde o uvolneni.

• lera
                    lera, 20.11.18 22:19:49  

Nezalezi spis na situaci ci jednotlivci?
                    Jako ze "udelas" cokoliv co ti funguje? A to pak vede k uvolneni. Nebo tedy puvodniho, pred vznik domeleho problemu?

• lera
                    lera, 20.11.18 22:21:05  

Piskle rec je o situaci kdyz tihle neni jasne.

• lera
                    lera, 20.11.18 22:23:23  

A nebo jak vubec ta situace vznikne.

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 22:35:23  

Predstava, ze neco delas, ze smerujes nekam pozornost je jen predstava spojena s predstavou entity. Ve skutecnosti nikdy nejsi nepozorna. Pozornost =vedomi. Kdyz se rekne o nekom, ze je nepozorny, tak je tim jen receno, ze jeho pozornost je zamerena jinam....jinymi slovy, ma ve vedomi neco jineho (treba myslenky atd.).

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 22:39:12  

Ono uvolneni je kdyz je praktikovana pozornost na pozornost, nebo li "ja jsem" a teprve kdyz je nahlednuto vzdy a vsude pritomnost onoho "ja jsem" stava se ona pozornost bezusilovnou....protoze z ni nelze odejit, neb je vedomim samotnym.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.11.18 22:40:01  

Svatá pravda Yosso :2: :2: tak ráda bych se válela jak prase a místo toho se musím soustředit a dělat přípravy pr skupinu. A pak jsem nepozorná a musím se fackovat nebo bít hlavou o zeď ať se tam rozsvítí. Jdu spát, moudře si povídáte

• lera
                    lera, 20.11.18 22:46:39  

Dekuji, s tim poslednim jsem zcela spokojena. :2:
                    Do te doby bdelost (usili), pozornost. (I slova zneji silně, ucolneni je taky vhodne slovo)
                    Protoze pak uz ".protoze z ni nelze odejit, neb je vedomim samotnym.".

Dekuji za krasny rozhovor. A vsem :2:

• Yossa
                    Yossa, 20.11.18 22:55:22  

Ja tez dekuji a preju vsem dobrou noc (doufam, ze piskle zase nebude fachat zadarmo :1: ) :2:

• lera
                    lera, 20.11.18 22:57:17  

Dobrou noc. Vsem pusu :15: