Proč křesťanství?

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
Krysa (2017-08-21 15:21:22)Kahaja (2017-08-21 14:01:56)osoba (2017-08-15 14:45:15)Petan.ja1 (2017-07-26 22:13:06)
Založeno: 26. 7. 2017 | Příspěvků: 61 | Členů: 4
Správci: Petan.ja1 (hlavní)

V rámci úvah o existenci Boha, duchovna a životního směrování mnohé napadá základní otázka, proč zrovna křesťanství?odpovědí může být mnoho (např. zde: www.proc-krestanstvi.cz)Proč ano, proč ne? Váš "nehejtovský" názor?

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!


 • mirek
  mirek, 17.8.17 15:41:43  
   

  Mám ten názor, vycházeje z Voltaira, zvláště vzdělaný člověk byl neměl být mravným ve smyslu náboženských kodexů (dnes přežitých), ale pokud možno čestným.... tj.nedělat hlupáka podvodníkovi a nebýt podvodníkem a dělat z druhých hlupáka...

  dnes již se může každý vzdělávat, Zaplať Pán Bůh))), a církev nemá tisíciletý monopol.... což těžce nese... :))))

  • mirek
   mirek, 17.8.17 15:42:06  
    

   HOWG !

   • Hipster-Killer
    Hipster-Killer, 21.8.17 13:42:21  
     

    Souhlasím se vším. Líbí se mi tahle myšlenka.

  • trautenberg
   trautenberg, 18.8.17 13:30:50  
    

   Ty jsi nějakej přechytralej, mladej !!! Jak bys chtěl dělit mezi rasy a kasty majetek, práci, starosti, volnej čas, nerostné bohatství.... ??? Aha ??? Rovným dílem snad, rovnostáři ???? :10: :10: Na to má Bible jasný návod, ty Indiáne !!! :10: :10:

   • freekarol
    freekarol, 18.8.17 21:42:23  
     

    Tak na názor má právo, at je sebeblbější, že? Jinak, to, že jsou si lidi rovni, platí jen v zákonech=všem měřit stejně. Sotva někdo bude tvrdit, že každý je pro společnost stejně užitečný.

    • mirek
     mirek, 19.8.17 15:34:00  
      

     RESPEKT ! Dobrá sebeironie, podpořená kliše a frází ..... :))

   • mirek
    mirek, 19.8.17 15:35:07  
     

    Zase jeden, co si myslí, že je nadčlověk....Nejsme si snad rovni před Bohem?? Tak to máš v té víře hokej..

   • Hipster-Killer
    Hipster-Killer, 21.8.17 13:48:52  
     

    Křesťanství rozděluje majetek, práci, starosti, volnej čas, nerostné bohatství lidem podle rasy a kasty? Co to meleš za píčoviny? Spíš jenom závidíš, že někdo má takový vlastní názor, ke kterýmu nemáš IQ, abys na něj reagoval konkrétně a vyjádřil se k tématu. Takovej lumen jako ty patří do Bohnic.

    • trautenberg
     trautenberg, 21.8.17 15:16:15  
      

     Zjevně neumíš číst! Ne křesťanství, ale Starý a Nový zákon z Bible dává návod! Nevíš co je Blble , tak si ji nejdříve přečti ! :7: Nevadí, že si nedouk i ten to může zkusit, nespěchej, pěkně pomalu: http://deti.vira.cz :13:

 • mirek
  mirek, 17.8.17 13:16:14  
   

  Proč křesťanství? Protože nevzdělaným a nevzdělavatelným je třeba dát řád života a vysvětlení okolnosti života.... dát mravni kodex a doktrínu... např. desatero,evangelium...

  Pro ostatní je úkolem,se mezi sebou vzájemně přesvědčovat, že parazitovat na těch prvních, je jejich poslání od Boha... a tak tito vedou zahálčivý život, pořádají války(asi proto, aby poznali ti první svět), vedou život plný obžerství, smilstva a dalších "posvatých" aktivit ....mistr Jan Hus: Jazykem svým prdel pasou.... :))
  Vyjímkou z těchto výše je pár jedinců, kteří nejsou až tak sociopaté a hryže je svědomí z tohoto kultu chamtivosti a zohavené mrtvoly, snaží se nějakým způsobem tento stav změnit, najít jiný mravní kodex... . :) což je naděje a práce pro další pokolení... !!! :4: :4:

  • Krysa
   Krysa, 17.8.17 13:19:29  
    

   Prosím nepřepisuj svůj příspěvek, když ti na něj píšu obsáhlou odpověď, děkuji. :1: :1: :4:

  • Krysa
   Krysa, 17.8.17 13:21:25  
    

   Zjednoduším to - tvůj příspěvek mi vyznívá skoro tak, jako že křesťané žijí podle Bible, desatera, nehřeší, zatímco ostatní se válí v hříchů a devastují svět a lidstvo. Tak to ale asi míněno nebylo, že ne? Znám hodně křesťanů, kteří se desaterem neřídí téměř vůbec a naopak zase hodně nevěřících, kteří by o morálce a správném životě mohli kázat v kostele. :4: Souhlasím s tím, že jako zdroj mravních základů a rad do života je Bible parádní věc.

   • mirek
    mirek, 17.8.17 14:17:53  
     

    sry, holt tablet... :))
    křesťanství je námět fóra...jsou jiná náboženství i zřejmě větší, ale katolíci jsou nejlepším dokladem prapříčin a pohnutek... velkých i malých válek po Kristu :))

    Závěr je jiný: někdo musí být mravný a byl zdrojem prostředků,aby druhý mohl být nemravný.... je to jak na silnici, někdo musí dodržovat předpisy, aby vyvolení mohli je nedodržovat... bezpředpisů byl by chaos a nic by nefungovalo... :))
    Bible je a byla dobrá pro nevzdělance... prorok Jonáš byl po třech dnech živ a zdrav náhle vyvržen z břicha velryby na břeh.. a tak vesele mohou vzdělanci (zneu)užívali jimi vytvořeného řádu... vybrali ze čtyř sepsaných evangelí dvě, ty nemazanější :))

   • Kahaja
    Kahaja, 17.8.17 14:31:22  
     

    Takhle to taky vidím,jako ateistku mně např,desatero velice oslovuje a jak jsem tu napsala,také Ježíšovo pravé učení,ale církev ve mně vyvolává averzi,snad proto,že hodně studuju historii a těch hrůz,co nápachala je zkrátka moc :6:

    • Krysa
     Krysa, 17.8.17 14:58:54  
      

     To plně chápu, v podstatě to mám podobně, na církvi mi toho hodně vadí, na druhou stranu jí ale zase kromě těch špatných věcí nemůžu upřít naprosto stěžejní pozitivní vliv například na vzdělanost a kulturu.

     • Kahaja
      Kahaja, 17.8.17 15:04:45  
       

      Tak jistě,moudří faráři,co radili lidsky a dobře celé vesnici,krásné stavby ve městech,nakonec dojdeš k tomu,jak je všechno ovlivněno dobrem a zlem lidí. A církev bohužel skýtala těm pokřiveným velký prostor :6:

      • mirek
       mirek, 17.8.17 15:44:20  
        

       promiň, to je zdání..... tobyla pravá totalita... studovat mohli pouze a jen prověření katolíci a vůbec né ženy.... :) krom jiného jinověrci, byli upálení a někdy předtím mučení, v lepším případu vyhnání u nás např. Jan Amos Komenský... Den díků vzdání v USA je slaven přežití prvních dorazivších vyhnaných věřících dobrými kněžími a moudrými faráři z Evropy... :)

 • Kahaja
  Kahaja, 14.8.17 16:06:34  
   

  Zdravím vás zde,jsem pro křesťanství v pravé podobě,tak jak ho hlásal Kristus :2:

  • rose66
   rose66, 15.8.17 10:27:30  
    

   to je dobry napad, JK nestavel kostely a nedelal kneze, nevybiral penize, chodil mezi lidi a kazal poselstvi o Bohu z bible

   • pametnik
    pametnik, 15.8.17 13:33:26  
     

    Při kritice křesťanství nebere nikdo v potaz dobu, kdy se co odehrávalo. Je to kritika založená na rovnostářské ideologii. V novodobé historii ji zahájili husité, kteří přivedli zemi do velké bídy. Po několika staletích se objevili komunisti a situace se opakovala. Nikdo z kritiků ale neví, nebo spíše nechce vědět, co přineslo křesťanství. Nebyly jen kostely a kláštery, kde lidé hledali ochranu před nepřátelskými vojsky, ale také školy, lazarety, sirotčince, dávali lidem práci, majetek který nabyli se nerozkrádal, pro lidi byla církev duševní útěchou a vedla lidi ke spořádanému životu. Málo kdo si uvědomuje, že i kněží, mniši, řádové sestry... , byli jen lidé a i mezi nimi se objevovali jedinci, kteří své postavení zneužívali, stejně jako všude.

    • osoba
     osoba, 15.8.17 14:42:37  
      

     Ti !jedinci" nějak v historii církve převládali nad "zbožnou většinou". Víc je církev z historie známá svými zločiny a bezbožností, než "duševní útěchou".

     • Kahaja
      Kahaja, 15.8.17 14:43:26  
       

      Přesně tak,toho zlého v církvi je víc :6:

     • mirek
      mirek, 16.8.17 16:14:24  
       

      jj.Církev umožňuje jedincům (Bohem vyvolenými))), jak být rádobypredátorem parazujicí nad jedinci svého druhu ..... kdy geneticky horší jedinci mohou zabíjet lepší (např.pracovitější,chytřejší... ) což v přírodě nemá obdoby... :))))

    • mirek
     mirek, 16.8.17 16:01:57  
      

     sry,ty svatá, nevzdělaná, prostoto.... asi nějaký vtipálek, co? :4:
     jj. např von Hindenburg, Hitler,Mussoliny,Hernán Cortés a ostatní vyjímky, byli totiž dobří křesťané, povětšinou katolíci, kterých se navíc dodnes církev nezřekla,katolíci se zřekli Hermanna Göringa, který si vzal protestantku..... ne třicetiletá válka t.j sektářská křesťanská válka, ale husité a komunisté přivedli země do "velké bídy"... :)))))
     Náboženství vzniklo, když se sešel podvodník s hlupákem... Voltair
     http://azcitaty.cz/voltaire/8171/#ixzz4pvUypnpw

     • pepan.z
      pepan.z, 16.8.17 19:57:59  
       

      1/Oni někteří nemají křesťanům moc co vyčítat, žeano.
      Příkaldy? http://gulaghistory.org/nps/onlineexhibit/stalin/work.php a mnoho a mnoho dalších.
      2/"...Náboženství vzniklo, když se sešel podvodník s hlupákem......."
      Jak které náboženství. Náboženství jsou stará jako lidstvo. A takový indiásnká "šaman" který je zároveň knězem, léčitelem který musí znát bylinky, umět předppovídat počasí ...etc se často musí sakra ohánět. Chceš tvrdit že všichni indiánští šamani jsou lehkoživkové a podvodníci? :11:
      Nebo již začínáš blbou z ateizmu.

      • mirek
       mirek, 17.8.17 09:14:12  
        

       Á další co nedával ve škole pozor a myslí si, že je chytřejší Voltaira, ve stylu: nemám sice vzdělání, ale na vše mám (o to silnější) názor.... :)))

       1/Oni někteří nemají křesťanům moc co vyčítat, žeano.
       Příkaldy? http://gulaghistory.org/nps/onlineexhibit/stalin/work.php a mnoho a mnoho dalších.

       Nejde přeci o to ONI.... prostě se parazitovat nemá.... ! Jde taky o příčiny a důsledky... Když carové (tvý křesťané) posílali min tisíc let odpůrce(ke konci i komunisty) na Sibiř v SiLku(viz Tolstoj a další) , tak to byli Svatí a uctívaní lidé a udělal-li to Stalin tak je masový vrah..

       Za příklad si při tvým rozhledu nevezmeš , např.japonského císaře a jeho vojsko císařské (fašistické) složené z šintoistů a budhistů, stejně jako papež nebyl vzat k zodpovědnosti za druhou světovou válku...


       2/"...Náboženství vzniklo, když se sešel podvodník s hlupákem......."
       Jak které náboženství. Náboženství jsou stará jako lidstvo. A takový indiásnká "šaman" který je zároveň knězem, léčitelem který musí znát bylinky, umět předppovídat počasí ...etc se často musí sakra ohánět. Chceš tvrdit že všichni indiánští šamani jsou lehkoživkové a podvodníci? :11:

       Nevím co mají šamani s institucionálním náboženstvím ala' Vatikán ... ? asi si již zblblý ty.... když pustím TV tak takových šamanů je plno a vyvěští cokoliv, aby nemuseli pracovat ... u nás sedlák věděl co kdy má dělat dle počasí a nebál se fyziké práce...

       Příznačné je, že ty zřejmě silně věříci se oháníš Indiánem, které jste vyvraždili a zabrali jim Ameriku... :(((


       Nebo již začínáš blbou z ateizmu.

       Tak to určitě, koukám, že ty už zblbnout už ani nemůžeš, u tede je hotovo... :))))))

 • freekarol
  freekarol, 13.8.17 00:01:07  
   

  Zatím se tu probíralo jen křestanství. Ale co jiná náboženství? Proč se vybrat křestanství a ne třeba judaismus či budhismus?

  • pametnik
   pametnik, 13.8.17 15:57:18  
    

   V podstatě každé náboženství slibuje lidem to, co chtějí slyšet. V dnešní době je náboženství nahrazeno politickými stranami a záleží jen na tom, komu uvěří. Nepřemýšlí a nevidí, nebo nechtějí vidět její chyby, i když ta "jejich" strana ještě nic nedokázala, je bez minulosti.

   • freekarol
    freekarol, 13.8.17 21:12:28  
     

    Nebylo by lepší si o tom nejdříve něco nastudovat? Např. Budhismus není o žádném bohovi či postvátné knize a ani neni o tom, nabízet lidem, jen to, co chtějí slyšet. Takže z toho můžeme snadno odvodit pro a proti vůči křestanství.

    • pametnik
     pametnik, 15.8.17 13:09:52  
      

     Nevím, kde jsem psal o tom, že budhismus je náboženství, ale to je jedno. I ten budhismus má ale k náboženství velice blízku, i když je to o směrováno hlavně na učení a duševno. Lidé se klaní sochám Budhy v mnoha zemích světa, jako k bohu.

     • freekarol
      freekarol, 15.8.17 20:10:10  
       

      Lidé se klaní sochám Budhy. Jak jsem už jsem napsal, bylo by dobré, si nejdříve o tom aspon něco vygooglovat. Jestli to nemumíš, máš tu ještě knihovnu.

  • Krysa
   Krysa, 14.8.17 09:39:36  
    

   Podle mě v naprostý většině proto, že křesťanství je u nás nejvíc běžné a většina věřících se s ním setkala už jako dítě - v podstatě v rodině ani neměli na vybranou. Kdo z křesťanů si opravdu sám, až v dospělosti a za plného vědomí si okolního světa, zvolil křesťanství? Moc takových lidí není. Teda, ne že by mnozí nechtěli, ale církev kvůli křtu v dospělosti děsně buzeruje a podle mě to dost lidí odradí. :4: Podle mě si dneska hledající lidi najdou buď něco jednoduššího (třeba Jehovisty), anebo spíš nějakou exotičtější víru, protože křesťanství je pro ně moc obyčejný.

   • freekarol
    freekarol, 14.8.17 16:52:26  
     

    Samozřejmě, v Evropě je nejrozšířenější křestanství, takže pokud se nevěřící, rozhodne jít cestou náboženství, tak křestanství se určitě nevyhne. Jedině, že by si zjistil, jaká náboženství jsou v ČR a začal zjištovat jejich výhody a nevýhody pro sebe.

    ČR není nijak výrazně náboženskou zemí jako je např. Polsko. Takže počet lidí, kteří se k náboženství dostali jako děti, přes rodiče, asi nebude moc velký.

    Pro mne žádné náboženství už ne, to co nabízí, najdu v pohode jinde a nemusím slepě poslouchat, ale můžu pochybovat a ptát se. Když se takového křestana zeptám, proč je něco špatného(hřích), tak dostanu odpověd, že to tak chce bůh či duch svatý, místo aby to bylo založeno na logice...

   • osoba
    osoba, 15.8.17 14:45:15  
     

    Ono by pro začátek stačilo zjistit si FAKTA o tom, co vlastně je křesťanství a jak zdeformované pojetí o něm je mezi lidmi, kteří oslovsky přejímané názory považují za pravdu a předstírají možnou rovnost křesťanství s jakoukoli jinou vírou (včetně humanistického modlářství, jakým je ateismus).

    • Krysa
     Krysa, 17.8.17 11:42:29  
      

     Osobo, vůbec nechápu, co se mi snažíš sdělit a jak to souvisí s tím, co píšu.. :7:

    • Krysa
     Krysa, 17.8.17 11:45:43  
      

     Blbý je, že ani křesťani sami nejsou ve spoustě věcí jednotní. Kolik je křesťanských církví, tolik je různých pojetí křesťanství.. Teď nemyslim církve jenom u nás, ale všude ve světě. A upřímně řečeno, v některých věcech se neshodnou ani dva faráři, co mají farnosti přes kopec. :14: Kde se tedy má zájemce o křesťanství ptát? Jak pozná, že našel to nejsprávnější křesťanství ze všech?

    • Krysa
     Krysa, 17.8.17 11:46:32  
      

     "předstírají možnou rovnost křesťanství s jakoukoli jinou vírou" Tohle mi prosím vysvětli - proč by nebylo křesťanství rovné s jinou vírou? :7:

 • running.simon
  running.simon, 9.8.17 15:10:51  
   

  Proč? Protože masy musí v něco věřit.
  Někde to jsou kostely, kde je třeba prostý lid poučovat o Bohu, jinde třeba mešity a výuka o pravdě Alláha...na jinym místě zas třeba stranický knížky a rodná komunistická strana.

  Prostě - kdo potřebuje v něco věřit, aby jakože vůbec moh fungovat a nemít v hlavě jen tu rozemletou kedlubnu, tak něco podobného k životu potřebuje.

  A ti na druhé straně, ti zas potřebujou tyhle své ovečky a jejich peníze, protože z něčeho taky musej žít. :2:

  • visitor77
   visitor77, 12.8.17 18:43:21  
    

   kresťanstvo nie je jenom tak "něco"!

  • gabo
   gabo, 14.8.17 22:11:03  
    

   Neboj se, po smrti poznáš že pouze křesťanství je pravda. A taky si vzpomeneš na tu rozemletou kedlubnu.

 • pametnik
  pametnik, 2.8.17 13:48:14  
   

  Než malý výňatek ze statistik, "...velká většina doktorů, kteří se setkávají se smrtí denně je věřících, až 98% umírajících na smrtelném lůžku prosí boha o odpuštění...". Tyto statistiky se nikde příliš neuvádí, hlavně pro politiky nejsou žádoucí.

 • Alena.Kopfova
  Alena.Kopfova, 1.8.17 03:53:07  
   

  To by mne také zajímalo. Proč křesťanství? Proč vůbec nějaké náboženství? Proč nestačí prostá a čistá víra v Boha?

  • michalborek
   michalborek, 3.8.17 08:14:57  
    

   Třebaže jsem mnohem více universalistický, jakože nehlásící se k jedné jediné víře, tak prostá a čistá víra v Boha zní jako pěkná a jednoduchá věc, kde ovšem náboženství ale vůbec nemusí být na škodu, neb bez té formální tradované a udržované hlavní linie se z prosté a čisté víry v Boha stane bazar, plný esoteriky, šarlatánství, pověr a magie, jako i dochází ke ztrátě víry v cokoliv přesahujícího vůbec. Samozřejmě náboženství zároveň ale nesmí být druhou korunou moci, ale pouze nabídkou, zprostředkovatelem a udržovatelem tradice, jako jistě by mu neměla chybět spiritualita, aby se tradice neměnila ve fundamentalismus, ale byla zároveň živá a jistě se to ne vždy daří takto skloubit, ale to už tak tady na tom světě chodí.

  • osoba
   osoba, 3.8.17 11:36:05  
    

   Možná by stačilo přemýšlet a odvážit se samostatně bez předsudků číst Bibli. Odpovědi tam jsou, ale samospravedlivým lidem se nehodí. Biblické křesťanství NENÍ náboženství. Náboženství je lidská filozofie o Bohu bez osobního poznání Boha, zato se spoustou absurdních nároků na člověka, co všechno prý musí a nesmí, aby si zasloužil jeho přízeň. Biblické křesťanství je osobní blízký vztah s milujícím Bohem Stvořitelem.
   Co ráčíte pobvažovat za "prostou čistou víru v Boha"? Jen samotné připuštění, že existuje?? To je nebezpečně málo. Absolutně každý člověk ví, že Bůh existuje, jen to mnozí svou hlavou popírají ve snaze žít SI posvém v rozporu s Jeho dokonalou vůlí.

  • Krysa
   Krysa, 3.8.17 12:55:14  
    

   Protože někdo to potřebuje mít s nápovědou. A někdo to tak má, protože to tak měli v rodině a připadá jim to úplně normální jako jídlo nebo spánek.

  • Deimos
   Deimos, 3.8.17 22:40:56  
    

   Proč zákony? Proč by se lidi nemohli řídit jen vnitřní etikou.
   Protože strach z následků je tu pro tu většinu, co eticky nesmýšlí.
   Náboženství a víra mají jen zdánlivě společného jmenovatele.
   V prvním případě jde o zvládnutí davu, v druhém o lásku.

  • Franz.Josef.I
   Franz.Josef.I, 4.8.17 21:50:04  
    

   A proč zde vůbec tolik fór ???

   • Deimos
    Deimos, 5.8.17 00:24:47  
     

    A proč ne?

    • Franz.Josef.I
     Franz.Josef.I, 5.8.17 22:53:05  
      

     Proto že se ti svatí mezi sebou nemusej, nesnesou ???

     • Deimos
      Deimos, 9.8.17 13:22:52  
       

      Svatí jsou v pohodě, lidi jsou pitomci.

  • WhiteRose
   WhiteRose, 14.8.17 15:29:06  
    

   Protože lidé potřebují konkrétní pravidla, konkrétní myšlenky, kterými se mají řídit, když "prostě jen věří v Boha", to jim v praxi nic nepřinese.