Proč křesťanství?

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
Krysa (2018-10-17 16:58:28)poko (2018-10-08 21:40:33)osoba (2018-09-19 13:40:18)paravan (2018-09-07 19:03:56)Petan.ja1 (2017-10-22 14:24:28)
Založeno: 26. 7. 2017 | Příspěvků: 225 | Členů: 5

V rámci úvah o existenci Boha, duchovna a životního směrování mnohé napadá základní otázka, proč zrovna křesťanství?odpovědí může být mnoho (např. zde: www.proc-krestanstvi.cz)Proč ano, proč ne? Váš "nehejtovský" názor?

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Shadow_of_Krak
    Shadow_of_Krak, 16.10.18 16:07:28  

Proč křesťanství?
    Proč ne.
    Ale klidně i cokoli jiného.
    Lidé mohou mít různé koníčky a sledovat různé filmy

• Alena.Kopfova
    Alena.Kopfova, 16.9.18 22:01:23  

V boha věřím a díky svém životním zkušenostem, velice dobře chápu, proč lidé potřebují věřit ve vyšší moc. Ale nechápu náboženství. Proč lidé k prosté víře v boha, potřebují ještě ten balast kolem? K čemu křesťanství? K čemu jakékoli náboženství?

• osoba
      osoba, 16.9.18 22:13:11  

Nechápu, proč to sem dáváš znovu (zbavené mé reakce). Asi jsi se svými životními zkušenostmi ještě nedošla k osobnímu poznání Boha a pořád jsou důležitější vlastní /nebo cizí) názory než Jeho pravda. Jinak bys věděla, "k čemu křesťanství". nestačí věřit v Boha, ale znát Ho a věřit Jemu!

• Alena.Kopfova
        Alena.Kopfova, 16.9.18 22:19:30  

Jak znova? Dala jsem to sem jen jednou a o žádném zbavení vaší reakce nic nevím.

Proč nestačí věřit v boha? Mě to stačí.
        Proč je potřeba znát boha a věřit mu? Já to nepotřebuji.

• osoba
          osoba, 16.9.18 22:26:23  

Omlouvám se, to bylo na jiném fóru (jen o poslední 2 věty kratší), to mě zmátlo

• Alena.Kopfova
            Alena.Kopfova, 16.9.18 22:50:38  

To nic, ale dovolím si zopakovat mé otázky:

Proč nestačí věřit v boha? Mě to stačí.
            Proč je potřeba znát boha a věřit mu? Já to nepotřebuji.

• osoba
              osoba, 16.9.18 23:04:21  

Jestli si myslíte, že "nepotřebujete" znát Boha a věřit Mu, stavíte své JÁ nad Něj - svého Stvořitele, Pána a Soudce. Kromě toho, že sama sebe okrádáte o Jeho absolutní Lásku a dokonalou vůli pro Váš život. Nejste produkt "náhodného vývoje", jste stvořená Bohem za konkrétním účelem a snaha žít SI jakkoli jinak - "po svém" je zrádná past a zdroj všech problémů (z nichž lidé často obviňují právě "neexistujícího, nepotřebného" Boha).

• Krysa
                Krysa, 17.9.18 08:56:54  

A jak víš, že zrovna ona nežije tak, jak si Bůh přeje?

• osoba
                  osoba, 17.9.18 11:21:21  

Když si myslí, že "nepotřebuje" Boha znát a poslouchat, tak samozřejmě nežije podle toho, co On chce. TO ji prostě nezajímá. Jeho vůle je v přímém rozporu s jejím názorem. On stvořil člověka pro SEBE - pro osobní vztah. A když někdo žije bez Něj v domnění, že "nepotřebuje" Ho znát a věřit Mu, tak je samozřejmě mimo ten vztah a mimo Boží vůli.

• Krysa
                    Krysa, 17.9.18 11:36:58  

Ona ale nepíše, že žije bez něj, z mýho pohledu se akorát nepotřebuje zaobírat otázkami co, proč, jak anebo se ve všem na Boha odvolávat. Nepopírá jeho existenci, ale nerýpe se v tom. Je to určitě špatně? Anebo je potřeba aspoň jednou denně říct Bohu, jak ho miluju? (to ostatně dělám já, neplánovaně, to přichází samo :15: )

• Krysa
                    Krysa, 17.9.18 11:39:05  

Mimochodem, já taky miluju svojí rodinu, a přesto nemám vůbec potřebu s nimi být v pravidelným kontaktu. Stačí mi vědomí, že jsou ok.

• Alena.Kopfova
                    Alena.Kopfova, 18.9.18 22:23:11  

Pro Krysa: To co píšete, se moc hezky čte.

• Krysa
                    Krysa, 19.9.18 08:57:20  

Alenko dík, ale možná právě proto je to špatně.. :14: Nevadí, jednou se to dozvím na 100%.

• osoba
                  osoba, 17.9.18 12:00:24  

JE to špatně. V Boha věří i démoni, ale nijak jim to neprospívá, naopak. Člověk byl stvořen Bohem k Jeho obrazu pro osobní vztah a když žije bez Něj po svém, je to v rozporu s Boží vůlí a navíc SI tím rozhoduje o věčnosti. Bůh není něco, co máš jenom brát na vědomí, že to existuje. Je Stvořitel, Pán a taky Soudce. Na co se chceš vymlouvat, že se neřídíš Jeho zákony a následuješ instrukce někoho jiného? Kdo se chce obejít bez Něj tady, zůstane bez Něj i po smrti a je absurdní obelhávat se blábolem o zániku v blaženém nic nebo dalších životech. Člověk jednou umírá a potom BUDE soud. Kdo není zapsán v Knize života, BUDE uvržen do ohnivého jezera.

• osoba
                  osoba, 17.9.18 12:04:01  

JE to špatně. V Boha věří i démoni, ale nijak jim to neprospívá, naopak. Člověk byl stvořen Bohem k Jeho obrazu pro osobní vztah a když žije bez Něj po svém, je to v rozporu s Boží vůlí a navíc SI tím rozhoduje o věčnosti. Bůh není něco, co máš jenom brát na vědomí, že to existuje. Je Stvořitel, Pán a taky Soudce. Na co se chceš vymlouvat, že se neřídíš Jeho zákony a následuješ instrukce někoho jiného? Kdo se chce obejít bez Něj tady, zůstane bez Něj i po smrti a je absurdní obelhávat se blábolem o zániku v blaženém nic nebo dalších životech. Člověk jednou umírá a potom BUDE soud. Kdo není zapsán v Knize života, BUDE uvržen do ohnivého jezera.
                  Mimochodem: "Ona nepíše, že nežije s ním". Jo, jinými slovy právě tohle říká. když Ho "nepotřebuje znát a věřit Mu", nežije s Ním a pro Něj, jak On právem chce. Ani ty přece bys nemohla žít s někým, koho vůbec neznáš, nezajímá tě, nevěříš mu. tak si nemysli, že člověk s takovým odmítavým postojem k Bohu "s Ním žije".

• Krysa
                    Krysa, 17.9.18 12:47:46  

Zčásti souhlas, zčásti ne. "Ani ty přece bys nemohla žít s někým, koho vůbec neznáš, nezajímá tě, nevěříš mu." Já takhle žiju celý život mezi takovými lidmi. Nejsem na samotě. A přesto je respektuju a žiju tak, abych jim neškodila. Ale je fakt, že ona opravdu nežije pro Něj, to je z toho zřejmý. Když ale čtu tvoje rozbory, tak si asi zůstanu u svýho pojetí víry, protože podle tebe si nás Bůh stvořil pro to, abychom žili pro něj, dělali všechno v jeho prospěch, abychom před ním padali na držku a hlavně nedělali nic podle svýho vlastního uvážení. A pokud to tak neděláme, tak šup s námi ke zdi, ti nejšťastnější můžou doufat v převýchovný tábor. Tohle naproto odporuje tomu, že Bůh je náš milující, odpouštějící otec. A odporuje to i mojí osobní duchovní zkušenosti. To, co popisuješ, je diktatura.

• osoba
                  osoba, 17.9.18 13:26:36  

Začni tím, že Ho poznáš osobně, protože jinak asi nepochopíš a budeš míjet Jeho dokonalou vůli pro svůj život a ještě sama sebe ohrožuješ z hlediska Jeho spravedlnosti. Tvoje pojetí Jeho nároků je naprosto absurdní. Nic takového, co píšeš, netvrdím. Ale to pochopíš, až Ho poznáš. Zatím jsou asi důležitější tvé vlastní názory.

• Krysa
                    Krysa, 17.9.18 13:36:03  

Tak upřímně nevím, jak líp Ho mám poznávat. Co pro to mám udělat?

• osoba
                  osoba, 17.9.18 13:40:55  

Nech si napovědět Janovým evangeliem a listem Římanům. Kromě toho je živý a dává se osobně poznat, tak Ho zkus na základě Jeho slova oslovit.

• Krysa
                    Krysa, 17.9.18 13:51:34  

Já v kontaktu jsem, akorát dostávám trochu jiný informace. Rozhodně ne tak vyhrocený, jako to, co čtu od tebe. Je možný, že Bůh promlouvá ke každýmu jinak? Indiviuální přístup?

• osoba
                  osoba, 17.9.18 23:29:04  

Jiné informace? On mluví jasně ve svém Slově - Bibli a nikomu neřekne osobně něco, co by jí odporovalo. Nikdy by neřekl něco jako že "je v pořádku nechtít Ho znát, nevěřit Mu a přitom považovat svůj život za sladěný s Boží vůlí".

• Krysa
                    Krysa, 18.9.18 08:41:03  

Tohle teď nemyslím, zase jsem to vztáhla k sobě, pardon. :15: Ale i Bible promlouvá ke každýmu jinak. I vnímání jednoduchýho textu může být individuální. Chci tím říct, že to, co třeba tobě připadá z Písma naprosto zřejmý, to jiný může vnímat poněkud jinak. Ptám se proto, že některý věci vnímám a chápu prostě odlišně, než ty.

• Alena.Kopfova
                  Alena.Kopfova, 18.9.18 22:21:06  

Krásná otázka. Ohromil jste mne.

• Alena.Kopfova
                Alena.Kopfova, 18.9.18 22:20:07  

Teď jste mne opravdu pobavila. Cituji : "...stavíte své JÁ nad Něj...".

Já jsem bod v nekonečnosti časoprostoru.
                Bůh je nekonečná věčná bytost.

Tomuto bezmezně věřím. Já jsem nic. On je vše.

A já podle vás stavím své já nad Něj? To jste mne opravdu pobavila.

• osoba
                  osoba, 19.9.18 08:52:25  

Když SI MYSLÍTE, že znát Boha a věřit MU "nepotřebujete", CO je to jiného, než povyšování vlastního názoru nad Jeho pravdu? Kromě toho ani Vaše vyjádření o Vás není v souladu s Jeho slovem. Napravte to.

• Shadow_of_Krak
                    Shadow_of_Krak, 16.10.18 16:06:15  

Když je tu řeč o povyšování něčího názoru nad jiné …..

…. ale nic.

• rose66
    rose66, 23.8.18 18:11:41  

Všimněte si, jak se zachoval Ježíš, když lidé v tehdejší době chtěli, aby se účastnil politického dění. Jan 6:15 Proto Ježíš, když poznal, že hodlají přijít a zmocnit se ho, aby ho udělali králem, odebral se opět zcela sám na horu.

• poko
      poko, 15.9.18 22:18:15  

Plnil Otcovu vůli a ta byla jiná než by si jiní přáli

• rose66
    rose66, 23.8.18 18:07:51  

Kniha Na cestě k civilizaci — dějiny světa od Heckela a Sigmana (s. 237, 238, angl.) podává zprávu: „Křesťané odmítali podílet se na určitých povinnostech římských občanů. Křesťané. . . považovali za porušení své víry nastupovat vojenskou službu. Nepřijímali politické úřady. Neuctívali císaře.“

• Krysa
      Krysa, 24.8.18 08:53:57  

Rebelové! :15:

• poko
    poko, 18.7.18 14:58:50  

Abuka polozil otazku na SJ,co říká Bible ?
    Asi ještě neví ,že,Bible nic neříká, nemůže nemá ústa, každá Bible stále mlčí.

• Krysa
      Krysa, 18.7.18 16:14:26  

Aby ses nedivil. Známá zkoušela LSD a mluvilo na ní uhlí, co měla vedle kamen..

• poko
        poko, 18.7.18 18:08:29  

Na mě promluvili za takovou reakci BL černou listinou

• poko
          poko, 19.7.18 18:04:34  

Už mě osvobodili a huraaaa a do niiiich :1: :1:

• Krysa
            Krysa, 20.7.18 08:46:15  

:1: :1:

• Alena.Kopfova
    Alena.Kopfova, 11.7.18 23:21:39  

Pro rose66. Co je špatného na tom, být prach, který se do prachu navrátí?

• osoba
      osoba, 12.7.18 12:04:38  

Jen to, že si lidé připadají jako cosi extra hodnotného a nadřazeného nad druhými a zapomínají, že jejich materiální hodnota je jen hrstka prachu - NIC. Bez Boha nejsou NIC a chovají se, jako by byli něco víc než Bůh.

• Alena.Kopfova
        Alena.Kopfova, 12.7.18 21:54:22  

Jak to souvisí s mou otázkou?

• osoba
          osoba, 13.7.18 09:42:59  

Neznalost vlastní podstaty. Člověk JE zformován z prachu země a tělo se po smrti rozpadne v prach. Ale není to lidská podstata. Vědomí, že člověk je fyzicky jen prach a má stejnou hodnotu jako kdokoli jiný (ať už nějaká celebrita nebo Hitler), by vedla trochu k pokoře a zabývání se pravým smyslem života. Člověk je jediné stvoření, které neplní původní účel své existence a vymýšlí SI nějaký vlastní "smysl života", což je zdrojem všech problémů a zla na světě. Navíc nikdo nepřestane po fyzické smrti existovat a každý MÁ zodpovědnost za svůj život popíranému Bohu.

• Krysa
            Krysa, 13.7.18 10:23:44  

Proč jsme vlastně od Boha obdrželi mozky, který jsou schopný uvažovat o smyslu života a patlat se v tom? Anebo to nebylo od Boha? Chce po nás teda Bůh, abychom ty mozky používali? Anebo chce, abychom pouze slepě poslouchali a mozky nepoužívali? Z toho, co píšeš, mi připadá, že Bůh po nás chce, abychom se tady potáceli jako samostatně neuvažující jedinci a pouze plnili svoje přírodou dané poslání. Proč tedy ty mozky?

• osoba
              osoba, 13.7.18 11:22:11  

Co kdyby ses zeptala primo Ho? Rozumem lze poznat ze Buh existuje ale spousta lidi ve snaze o iluzi nezavislosti na Bohu a pocit ze jsou vlastnimi pany zneuzivaji rozum k vymyslum odporujicim Bohu i dostupnym dukazum o Nem. Ale ve skutecnosti je to inspirovane domnele eexistujicim nepritelem Boha a lidi ktery ma zajem na tom aby clovek nepoznal Bozi lasku minul dokonaly Bozi plan nebyl s Nim smiren a skoncil v domnele neexistujicim pekle.

• Krysa
                Krysa, 13.7.18 11:43:33  

No já se právě Ho ptám, ale dostává se mi odpovědí, který úplně neodpovídají tomu, co píšeš ty - viz níže. Však jednou uvidím, jestli jsem Ho pochopila správně nebo jsem se mýlila. :4:

• osoba
                  osoba, 19.7.18 23:18:18  

Nečekej AŽ "jednou uvidíš". Máš všechno potřebné k tomu, abys to zjistila včas.

• Krysa
                Krysa, 13.7.18 11:44:23  

Popírání Boží existence považuju za čistou ignoraci denně dostupných faktů, tam není o čem diskutovat. :4:

• rose66
      rose66, 23.8.18 18:03:59  

vubec nic, souhlas, po smrti nic nepokracuje!

• rose66
    rose66, 29.5.18 16:00:02  

bez obete krista nemas zachranu a zbytecny je Tvuj zivot, tod vsechno.... pak jsi jenom prach, ktery se do prachu navrati...

• Krysa
      Krysa, 29.5.18 16:03:17  

To je zvláštně napsané. Ježíš se obětoval, takže nyní není žádný život zbytečný a máme záchranu jistou? :7:

• rose66
        rose66, 30.5.18 19:41:37  

nemame zachranu jistou...
        Kdyz je amnestie, take nepusti kazdeho, jenom toho, kdo nebude pro spolecnost nebezpecny. Zachrana bude jenom pro lidi, kteri budou ochotni zit jako lidi a ne jako zvirata...

• Krysa
          Krysa, 31.5.18 08:41:31  

To už je ale něco jinýho než to, cos napsal předtím. :4:

• rose66
            rose66, 16.6.18 18:50:26  

ja nikde netvrdil, ze mame zachranu jistou, to mas error

• Krysa
              Krysa, 18.6.18 08:24:43  

To je fakt, to jsem pochopila příliš jednoduše.. Ale proč se řeší, co je bez oběti Krista, když ta oběť je už jasná věc.. Mimochodem, jak to vlastně bylo před tím, než se Kristus obětoval? To nikdo neměl šanci dostat se po smrti do ráje?

• osoba
                osoba, 19.6.18 19:10:07  

Na to najdeš odpovědi v Bibli. Aspoň budeš mít jistotu, že je to fakt, a ne jen něčí názor.
                Záchranu jistou má jen ten, kdo přijme oběť Ježíše pro sebe osobně. Problém je, že většina lidi chce mít na svém spasení vlastní zásluhu, nebo si připadají "dobří" a nic takového "nepotřebují".

• Krysa
                  Krysa, 20.6.18 08:25:07  

Tak když přijmu oběť Ježíše, tak už je to přece částečně moje zásluha, ne? Bez vlastní zásluhy přece nemůže nikdo být odměněn a spasen. Že si spousta lidí připadá v pohodě, i když nejsou, v tom souhlas. A jak to teda bylo před tou obětí?

• osoba
                    osoba, 20.6.18 18:35:38  

Když se pokoříš, uznáš svou hříšnost a přijmeš nezasloužitelnou Boží přízeň smíření, máš tam někde prostor pro pocit nějaké vlastní zásluhy??

• Krysa
                    Krysa, 21.6.18 11:05:48  

To je právě ta zásluha, ne, že na sobě pracuju a snažím se být dobrým člověkem. To často vyžaduje určitý sebeobětování, o to přece jde. Bez vlastní zásluhy, bez vlastní práce, se duše těžko dostane k Bohu.

• rose66
                    rose66, 26.6.18 10:56:23  

ona tam duse ani nikdy nepujde

• osoba
                    osoba, 29.6.18 23:34:52  

"To je právě ta zásluha, ne, že na sobě pracuju a snažím se být dobrým člověkem. To často vyžaduje určitý sebeobětování, o to přece jde. Bez vlastní zásluhy, bez vlastní práce, se duše těžko dostane k Bohu."
                    TOHLE je právě Bohu odporující snaha dokázat vlastní silou něco, co z Jeho pohledu nelze. Boží milost není zasloužitelná, právě proto je to MILOST něco, co můžeš jen pokorně přijmout jako DAR (jak si chceš zasloužit dar, nebo si ho "odpracovat"?)

• poko
                    poko, 30.6.18 05:59:05  

Tak tak milosti skrze viru a vira bez skutku je mrtva ale jde o skutky ktere Buh pripravil

• Krysa
                    Krysa, 2.7.18 13:31:45  

Bůh mi jako dar dal to, že na sobě pracuju a snažím se jednat podle jeho pravidel. Dal mi mozek, dal mi možnost samostatně uvažovat a rozhodnout se o vlastní cestě. To je ten dar od něj, jeho milost. Jak s tím naložím, je právě už o mě.

• Krysa
                    Krysa, 2.7.18 13:34:32  

Samozřejmě je to on, kdo mi dává ty příležitosti, ale já jsem nebyla stvořená jako ovce.

• osoba
                    osoba, 3.9.18 09:09:23  

"Bůh mi jako dar dal to, že na sobě pracuju a snažím se jednat podle jeho pravidel." Můžeš na sobě dřít 25 hodin cenně 8 dní v týdnu 500 dní v roce, ale bez pokání jdeš opačným směrem. Náboženští lidé v Ježíšově době "jednali podle Božích pravidel" a přesto byli od toho podstatné, co Bůh po nich chtěl, vzdálenější než je východ od západu.

• Krysa
                    Krysa, 3.9.18 09:14:40  

Tak snaha jednat podle Božích pravidel logicky zahrnuje i pokání.

• poko
                  poko, 30.6.18 05:55:55  

Meli šanci ale museli nekde čekat a Jezis jako prvni otevře cestu. Nikdo nemohl Jezise k Otci predbehnout

• rose66
                rose66, 26.6.18 10:58:49  

vis o jakem raji pise Bible? To neni nikde v nebi.
                Kdyz prisel JK na zemi jasne rekl: Jan 3:13 Žádný člověk nadto nevystoupil do nebe, jen ten, který sestoupil z nebe, Syn člověka.

• Krysa
                  Krysa, 26.6.18 12:06:07  

Obrazně nebe :4: Osobně mám úplně jinou představu než obláčky.. :15:

• rose66
                rose66, 2.9.18 16:08:17  

ujasni si, co je to ten raj. Kde byl raj Adama a Evi?
                Co lidi stratili? Kdyby byli prvni lide poslusni, zili by vecne a nijake nebe by je necekalo. Pokud JK pouzil pro raj hebrejske slovo Gen, znamena to jenom park a zahrada, nic vic...
                je to v souladu s „Šťastní jsou lidé mírné povahy, protože zdědí zemi.“ (Mat. 5:5)

• Krysa
                  Krysa, 3.9.18 07:51:23  

No z Bible jsem získala pocit, že ráj je přesně ta zahrada, ze který byli vykopnuti Adam a Eva. Podle mě je to ale spíš přirovnání.. Rajská zahrada může být lákavá představa pro hodně lidí, ale určitě ne pro všechny. Já bych teda v takovým místě dlít nechtěla.. :11:

• osoba
                osoba, 3.9.18 13:53:45  

Vůbec to není logické. Spousta lidí se snaží dodržovat kdejaké instrukce, z nichž mnohé se jich osobně vůbec netýkají, s cílem zasloužit si u Boha to, co mohou JEN přijmout skrze pokání = změnu myšlení, obrat od JÁ k ON.

• Krysa
                  Krysa, 3.9.18 13:56:35  

Taková práce je úplně k ničemu.

• osoba
                    osoba, 3.9.18 23:01:02  

Je. ale náboženští lidé, kteří neznají Boha, jsou nabádáni ke snaze svými skutky si u Boha něco zasloužit, "vydělat si" na spasení. A to nikdy nebude dost!

• Krysa
                    Krysa, 4.9.18 09:05:11  

Podle mě to je pořád ta lepší varianta, aspoň se snaží dělat něco pozitivního. :4: A jestli je Bůh nakonec vezme na milost, to už je potřeba nechat na něm.

• osoba
                    osoba, 4.9.18 23:21:41  

Snažit se něco si u Boha zasloužit je samospravedlnost = pýcha, pocit, že vlastními skutky můžu nějak"zaplatit" nebo dokonce nahradit, co Ježíš udělal pro mě za mě. takže na tom NIC dobrého není!!

• Krysa
                    Krysa, 5.9.18 09:06:40  

Nevim proč by dobrej skutek nebyl dobrej. Určitě někomu pomůže. Jinak docela obdivuju tvojí/vaší jistotu, že máte Boží vůli tak dokonale zmáknutou. MOžná se jednou budete divit. :4: A jistě - možná taky ne.

• osoba
                    osoba, 8.9.18 21:21:58  

Dovolím si tvrdit, že Bůh mluví naprosto jasně, jaká je Jeho vůle. Sám má zájem na tom, aby ji lidé jednoznačně znali, takže to udělal snadno dostupné a srozumitelné i pro ty nejprimitivnější a "nejhloupější" (
                    nevzdělané nebo možná naopak vzdělané) lidi včetně malých dětí.
                    Dobrý skutek je dobrý jen tehdy, pokud jeho motivem je JENOM pomoc někomu a ne snaha ukázat se "JÁ jsem dobrý, JÁ dělám dobré skutky, JÁ si tím zasloužím, Bůh mě ZA TO musí odměnit a přijmout... " Dobrý skutek se špatným motivem je špatný.

• Krysa
                    Krysa, 10.9.18 08:41:06  

S první částí souhlasím. I přesto se ale setkávám s lidma, co mi tvrdí něco jinýho.. :8: S tím druhým - dobrý skutek je pokaždý přínos, a to pro toho příjemce. Takhle jsem to myslela. Dobrým skutkem, i když je zištný jako prase, se rozhodně ničemu neuškodí. :4:

• osoba
                    osoba, 10.9.18 12:40:12  

Dobrý skutek má užitek pro příjemce, ale pokud motivem je snaha zasloužit si tím něco od Boha, je pro dárce naopak přitěžující okolností, protože takhle to prostě nefunguje. Dělal by to ten dotyčný JEN pro toho potřebného? Nebo "zneužil" potřebného ke své snaze ukázat okolí, jak on je dobrý a "zaslouží si..."? TO je pýcha a ta se Bohu protiví.

• Krysa
                    Krysa, 10.9.18 13:00:43  

S tím vůbec nepolemizuju, to je jasná věc. Já jsem jenom předtím poukazovala, že furt bude lepší pro společnost, když bude plno zištný charity než žádná :1: :1: Přínos pro dárce to je samozřejmě druhá věc. Já osobně mám s tím trochu problém - mě charita vyloženě baví. Což je ovšem taky v podstatě zištná činnost, protože kdyby mě nebavila a netěšila, tak bych se na ní pravděpodobně vyprdla. Nevím.. Ale já jí teda neprovádím za účelem zalíbení se Bohu, v tomhle ohledu se považuju pouze za nástroj.

• osoba
        osoba, 31.5.18 19:01:40  

Spousta lidí odmítá amnestii, protože si nepřipouštějí, že jsou zločinci spějící k vykonání rozsudku smrti, který si svým životním postojem sami zvolili. Jen ti, kdo uznají před Bohem svou vinu a přijmou "kauci" zaplacenou Ježíšem, mohou vstoupit do svobody v Něm.

• Krysa
          Krysa, 1.6.18 08:51:58  

To už zní líp. Já chápu tu oběť jako vstupenku - sice máš možnost vstoupit, ale pokud máš zaprasený oděv, dovnitř tě stejně nepustí. :4:

• rose66
            rose66, 16.6.18 18:50:59  

to zni jako podle Bible, rozumny a logicky

• Krysa
          Krysa, 20.6.18 08:30:17  

Myslíš klasickou amnestii? Tu ale lidi neodmítají ani ne tak proto, že by jim vadilo, že si odsouzení neodsedí zbytek trestu, ale kvůli tomu, že se bojí, že budou na svobodě pokračovat v trestný činnosti. Mimochodem, můj kámoš se z kriminálu vrátil jako nový člověk - pořád četl Bibli, hlásal lásku, svítily mu oči nadšením. A pak se odprásknul. :9: A já jsem si stejně jistá, že měl naději na spasení, i když každej věřící mi řekne, že ne. Protože se opravdu snažil, co bylo v jeho silách. A všechno to hnusný, co udělal (majetkový trestný čin), i ta sebevražda, to bylo daný jeho příšerným smutným dětstvím, který neovlivnil a špatnýma lidma okolo. V reálu to byl jeden z nejlaskavějších lidí, co jsem poznala. :9:

• osoba
            osoba, 30.6.18 10:58:48  

Lidé si nepřipouštějí, že potřebují Boha, že potřebují smíření s Ním, protože přece jsou "dobří" (nikoho neokradli, nezabili, ... - a chtějí SI žít "po svém" v domnělé "svobodě" a nezávislosti na Bohu - který přece vlastně neexistuje nebo jen jako berlička pro chudáky, což oni přece nejsou!!
            Znám pár lidí, pro které byl kriminál bodem radikálního obratu. Někdo byl za "dobrý skutek ("odstraňování model" - krádež soch z kostelů) "odměněn" doslovnou rekreací (přetvořením v nového člověka) ve vězení.