Jak se učit?

Otevřená diskuze | Kategorie: Škola
incorruptible6 (2017-11-22 09:54:42)Vojta.T (2017-08-16 16:13:19)
Jak se učit?
Založeno: 14. 4. 2017 | Příspěvků: 47 | Členů: 2

Jak na učení, rady, tipy, triky, jak se nejlépe naučit do školy, připravit si článek a pod. Hlavně bych tu rád uvítal člověka co má maturitu a více. Moc děkuju

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• freekarol
    freekarol, 28.4.17 23:59:09  

http://www.mitvsehotovo.cz/2015/08/casove-bloky-jako-zaklad-planovani/

Vice informací se dá dohledat pod názvy pomodoro, timeboxing, time blocking.

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 29.4.17 13:39:48  

Například pro mě, ne jenom zcela nepoužitelné, ale přímo destruktivní. Jsem výtvarník a pohybovat se na více frontách činností, je zcela přirozený stav rozpracovanosti mých různých aktivit. Ty aktivity spolu souvisí a je jenom na mě, kterou z nich si v danou chvíli zvolím. Volím si tu, na kterou mám právě chuť. V okamžiku, kdy chuť pomine, buďto se věnuji duševní přípravě anebo se vrhám na jinou. Seřadit si je podle důležitosti a pak si pedantsky naprogramovat které z nich se v přesně určenou chvíli budu věnovat, je pro mě naprosto nepředstavitelné.
      Připomnělo mně to jednu epizodu, která byla publikována o jednom slovenském fotografovi. Měl v jednom období partnerku, která se mu snažila takto organizovat čas. Mezi výtvarníky se stal legendárním tento její výrok: "Mezi třetí a čtvrtou odpoledne jsi měl čas, proč sis něco nefotil?". To je fakt na zabití (on od ní jenom odešel).
      Dělám to, co chci a hlavně kdy to chci. Muset něco dělat v přesně stanovenou dobu, je frustrující a dělá to z lidské bytosti robota. Možná tím zvýším produktivitu, ale ztratím schopnost se z ní radovat. Takže raději méně, ale s chutí a pro radost.

• freekarol
        freekarol, 29.4.17 15:22:43  

Vyzkoušej a pak hodnot. Ještě lépe, pořádně nastuduj, vyzkoušej a pak hodnot. Člověk se nedokáže nekonečně dlouho koncentrovat a tom ta metoda je. Jak si to člověk nastaví, je individuální.

Používají to například i programátoři, což jsou umělci stejně jako hudebníci či malíři...

To, že si chci dělat, to, co chci a kdy chci. Sem už dávno vzdal. Je to falešný pocit osobní svobody. Stejný, jako když člověk chce utráce peníze kdy chce a kolik chce...

• Jar.Esch
          Jar.Esch, 29.4.17 17:52:23  

Proč bych zkoušel něco, co mně prostě nesedí anebo co mě dokonce odpuzuje. Děkuji, tohle prostě nechci. Myslím, že jsem to v předchozím příspěvku popsal dostatečně srozumitelně.
          Prográmátor sice může pužívat (mj.) i tvořivé myšlení, ale s tvorbou výtvarníka, zvláště z oblasi abstrakce, to srovnání nesnese. A ano, pro aiťáky to skutečněš může být prospěšné. Naprogramované myšlení, odškrtávání kolonek, co, kdy, jak....ne, opravdu to pro mě není. Ten článek mně dostatečně ozřejmil o čem to je a to mně stačilo.

• freekarol
            freekarol, 29.4.17 20:38:48  

Tvá věc, že soudíš něco, o čem nic nevíš. Tvá volba. :14:

• Jar.Esch
              Jar.Esch, 30.4.17 06:37:34  

Je zvláštní, že přesně takhle reagovala diskutnice "osoba" na diskusích o víře. Když jsem zcela nepřijal její formu obdivu J.K a víru v jeho z mrtvých vstání, zahltila mě podobnými reakcemi: "Soudíš, cos nepoznal..."atp..
              Když narazím na něco, co mě neoslovuje, prostě to není moje volba. Rozlišuj mezi nepřijetím a odsudkem. Neodsuzuji, jenom si ponechám sobě bližší postoje.

• Vojta.T
                Vojta.T, 1.5.17 20:40:53  

Osobu znám, měl sem jí i pár dní na FB ...a pak jsem to vzdal ...

• incorruptible6
          incorruptible6, 1.5.17 23:37:19  

Jedno pravidlo říká, že co funguje, neměň. Byť by to obecně fungovalo u x lidí...
          Existují profese, ve kterých určité modely tak úplně nefungují. Já třeba musím často přesouvat dle okolností. Kdybych to nedělal, tak mi určité činnosti v plánu vyjdou třeba do doby, kdy je vhodnější dělat něco úplně jiného. Některé věci mohou nebo musí mít přesně stanovený čas, spoustu jiných ale naopak nikoli. Naopak si myslím, že by mě vykolejilo právě to, že bych v danou chvíli jel přesně podle nějakého itineráře, když bych měl pocit, že právě teď je vhodná doba pro něco úplně jiného, třeba i mimopracovního.

• freekarol
            freekarol, 2.5.17 02:25:31  

Kolik času si investoval do prostudování? :15:

• incorruptible6
              incorruptible6, 2.5.17 10:52:36  

Kolik času jsi věnoval zjištění mojí profese?
              To je otázka toho, jestli chci nebo nechci ten kšeft. Teď jsem měl blok něčeho úplně jiného, místo toho modeluji smlouvy. Důvod je zřejmý. Buď pojedu blok dle programu a ty peníze si nejen nevydělám, ale ztratím toho klienta nebo musím operativně dělat něco jiného, než to, co jsem měl v plánu. E-maily počkají. Když bude hezky, vyjedu na kole. Když to naplánuju dopředu a bude pršet, nepojedu na kole proto, že mám právě ten blok a obráceně. Prostě musím to přesunovat operativně dle situace a tak, jak píše Jar.Esch, aby mě to bavilo. Teď jsem dokončil jednu věc, napíšu tento příspěvek a jdu dělat další.
              Už jsi někdy čelil syndromu vyhoření?

• freekarol
                freekarol, 2.5.17 11:37:15  

Nehodlám dál ztrácet čas na někoho, kdo předem "ví". Kdo má zájem, at se ozve a já mu doporučím, jaké knihy a články na tohle téma prostudovat a pak se informovaně rozhodnout, jestli to bude chtít používat a jak si to přizpůsobit. Tím je pro mne téma timeboxing, ukončené.

• Jar.Esch
                  Jar.Esch, 2.5.17 11:46:40  

Timeboxing je metoda. Pracovní, leč metoda. Na světě je bezpočet metod, které mají své zastánce, stoupence a uplatňovatele. Každá taková metoda má větší či menší množství úvodních, obeznamovacích a istruktážním textů, jak ji co nejefektivněji použít. Kdybych se měl takto seznamovat s každou metodou, život by mně patrně nestačil. Takže je nutné jít naslepo. Proč ale právě do této?

• incorruptible6
                  incorruptible6, 2.5.17 12:05:46  

Toto je přesně způsob, který nevede nikam. Kdybys pozorně četl, tak jsem nepsal o tom, že ta metoda nefunguje nebo je špatná, ale píšu o tom, že nefunguje u všech stejně a taky ji nelze stejně aplikovat na všechny pracovní profese nebo procesy. V našich příspěvcích existují podstatné rozdíly. Zatímco já se držím tématu a snažím se komunikovat argumentačně k problému, ty jsi mě poslal osobně do...
                  Existuje x metod, každá je jinak použitelná a každá bude fungovat rozdílně u různých lidí a pracovních procesů. Až je přečteš všechny, zjistíš, že aplikace některých, znamená popřít jiné, resp. nemůžeš jet podle všech.
                  Viděl jsem aplikovaných spoustu různých metod a také spoustu různých výsledků. Spoustu šťastných lidí, ale také spoustu těch nešťastných a zmanipulovaných.
                  Diskuze o něčem, byť je argument v protikladu, je dobrou obranou proti něčemu takovému.
                  K výše napsanému bych rád podotknul, že pracuji s lidmi v různých obměnách 25 let.

• Franz.Josef.I
    Franz.Josef.I, 23.4.17 13:58:14  

Ráno si přivstat ve čtyři, jde to stokrát lépe než večer.

A nesedět na diskutnících.cz :1:

• Vojta.T
      Vojta.T, 23.4.17 19:41:27  

Ahoj díky že ses přidal a díky za dobrou radu... já se ještě neučím,ale chystám se k tomu vrátit. Už sem si koupil pár knih a vydělávám si abych mohl školu zaplatit .

• Franz.Josef.I
        Franz.Josef.I, 23.4.17 22:09:28  

No, možná jsem ty čtyři přehnal ... tak o pěti. Já to tak praktikoval před písemkami.

• Vojta.T
          Vojta.T, 24.4.17 11:21:49  

Tak to budu dělat i já, pokavad mi to ovšem práce dovolí .

• Jar.Esch
        Jar.Esch, 25.4.17 07:57:49  

Čím se v současnosti živíte? Zajímá mě vaše současná profese a profese vysněná nebo alespoň ta, kterou byste rád dělal. Zkrátka, co si od studia slibujete, k čemu vám má dopomoct. Také vás tady ta diskuse může nasměrovat na nejvhodnější školu pro to, co byste rád jednou dělal.
        Ptám se čistě v duchu tématu této diskuse. Pokud to považujete za příliš osobní a nechcete o tom psát, budu to samozřejmě respektovat.

• Vojta.T
          Vojta.T, 25.4.17 11:40:19  

Není to nijak tajné, v současnosti a celkově do ted jsem byl pouze otrokem ve fabrikách, kdy byl muj nadřízenej doslova každej, kterej kolem mě prošel. Dělám kontrolora luxusních skel do aut na pásu ... 11 hodin v kuse se nezastavím, mám sice dost peněz, ale za fakt blbou cenu. A co chci ? To je spíš trochu vtipné pro člověka jako jsem já, vtipné a nemožné a proto jsem si to raději rozdělil na dva cíle, už od 12ti se zajímám o psychologii, docela dost jí rozumím (mám i praxi),takže muj sen je mít maturitu, tu prostě udělat musím a když jí udělám, chtěl bych se aspon na chvíli dostat na VŠ na psychologii. Jak říkám, směšný cíl, pro někoho jako jsem já, když se neumím učit.

• Jar.Esch
            Jar.Esch, 25.4.17 20:18:11  

Určitě bych o žádném svém cíli neřekl, že je směšný. Spíše bych se zajímal na možnost uplatnění se v tom oboru. Mě psychologie zajímá také a studuji ji (ovšem pouze ze zájmu), desítky let. Nicméně nedovedl bych si představit, že bych se něčím takovým živil. Já jsem byl ale vždycky manuálně zručný a přitahovalo mě i výtvarnictví, takže jsem si dal také dost náročný cíl: stát se výtvarníkem. Dal jsem se na tuto cestu v docela zralém věku a docela jsem uspěl. Živil jsem se tím a stále to posouvám. Ovšem bez vzdělání. V tomto oboru to není zapotřebí. Pouze zaujetí pro věc, vytrvalost a víra, že věci dobře dopadnou.
            Někde jsem slyšel, co je potřeba k úspěchu a ztotožnil se s tím. Je to:

-Znát svůj cíl
            -Umět se rozhodnout
            -Nebýt líný
            -Umět komunikovat

• Vojta.T
              Vojta.T, 26.4.17 15:15:01  

Děkuji, to je hezky napsané. Prý pomáhá si to vypsat na papír, ale to já dělám, protože tyto triky znám .

• Jar.Esch
                Jar.Esch, 26.4.17 18:20:09  

Výpisky a jejich rozmístění na místech okolo sebe (tedy tam, kde to jde), je efektivní.
                Mně hodně pomohla kniha Napoleona Hilla "Myšlením k bohatství". Je o celkovém přístupu k úspěchu v životě. Nebýt informací a velice dobrých a sugestivních návodů JAK, asi bych se do svého projektu nepustil. Byly tak sugestivní a tak mě oslovovaly, že jsem si je velice lehce pamatoval a pamatuji si je do dnes.

Například:
                "Mířit vysoko a čekat od života úspěch a blahobyt, nevyžaduje úsilí o nic větší, než jakého je zapotřebí k přijetí chudoby a bídy".

Vše je podle něj v myšlení.

• Vojta.T
                  Vojta.T, 27.4.17 14:22:18  

Tak samozřejmě, že je všechno jen v hlavě. Já když se a to taky podívam z většíí dálky, tak mám super práci a velké peníze... Ale prostě chci víc .

• freekarol
                  freekarol, 29.4.17 00:01:58  

Ten citát mi nepřijde moc pravdivý. Na to, abych byl chudý, nemusím vynaložit žádnou energii, stačí se flákat. Pokud chci něčeho dosáhnout, musím do toho investovat svůj čas, energii a peníze.

Ale souhlasím s tím myšlením. Není náhoda, že špičkový sportovci, se věnují i mentálnímu tréninku.

• Jar.Esch
                    Jar.Esch, 29.4.17 08:05:23  

To je velice zjednodušený pohled. Ono je to myšleno trochu jinak. Přijmete-li chudobu a bídu, pak vás to úsilí stojí. Čelíte exekucím, stěhují vás z bytu, trýzní vás starosti, jak vůbec přežít. Je to úsilí a docela vyčerpávající úsilí. Zatímco v zajeté firmě stačí kolikrát jen opakovat zmechanizované úkony, bez přemýšlení. Všechno to bylo na začátku a bylo to v myšlení.
                    Z tohoto pohledu je pak ten výrok velice pravdivý.

• freekarol
                    freekarol, 29.4.17 11:17:09  

A ono tam bylo popsané, jak to autor myslí? A nebo je to jako v Bibli, kde je několik možných výkladů? Několik knih od toho autora se mi válí v počítači, ale zatím sem dal přednost novějším knihám(The myth of multitasking,The Power of Full Engagement či Super Mental Training Book), které jsou jednoznačné.

• Jar.Esch
                    Jar.Esch, 29.4.17 11:41:32  

Myslím, že tak nějak podobně. Jinak ale, ta kniha z toho pohledu vycházela jako celek. Když jsem na ten výrok narazil, tak v kontextu té knihy to byl pro mě jediný možný výklad.
                    Uspořádat si myšlení a začít něco dělat. Pouštět si do mysli jenom pozitivní myšlenky. ...."Sny se nerodí z lenosti a netečnosti..... Vytrvalost a víra jsou nepřemožitelný pár....".
                    Je to velice povzbuzující čtení. Jsem přesvědčen, že kdybych se s tou knihou v té době nesetkal, můj život by se odvíjel zcela jinak.
                    Takže ano, pro mě něco jako Bible.

• freekarol
                    freekarol, 29.4.17 15:16:34  

Co si pamatuju, tak je to spíše motivační kniha. Ale žádné postupy, jak konkrétně něčeho dosáhnout, v ní není. Což je podobné, jako když se někdo motivuje výrokem, že představivost je dúležitejší než znalost. Ale je mi to prd platné, když nevím, jak tu představivost používat a trénovat.

• Jar.Esch
                    Jar.Esch, 29.4.17 17:46:54  

Nevím jak tu knihu nazvat. Hill studoval asi tisícovku životů veleúspěšných lidí a sestavoval žebříčky jejich hodnot. Popisoval jejich kariéry a způsoby, jak se oni dostali tam, kde nakonec skončili. Každá životní dráha je jiná, nic se neopakuje (tedy kromě odhodlání a zanícení něčeho dosáhnout). Proto nejde napsat knihu s „návodem“, jak být úspěšný. Takový návod jednoduše není. Tomu, kdo takový návod potřebuje a kdo jej hledá, není pomoci.

• freekarol
                    freekarol, 29.4.17 20:42:13  

Ano, jde napsat postup, jak dosahovat svých cílů, pár knih sem výš zmínil. Ale když je šálek plný, těžko do něj něco nalít, že? :13:

• Jar.Esch
                    Jar.Esch, 30.4.17 06:30:16  

Možná. Mně opravdu stačilo jenom:
                    -Znát svůj cíl
                    -Umět se rozhodnout
                    -Nebýt líný
                    -Umět komunikovat
                    Hlavně, stále nic nekončí. Vše se neustále vyvíjí.

• incorruptible6
                    incorruptible6, 2.5.17 11:54:21  

Podle mě se vůbec nejedná o fyzické záležitosti, ale o to, co probíhá v hlavě.
                    Spousta lidí se k různým věcem staví negativně... nedokážu, neumím, nenaučím, nejsem tak dobrý, nemám schopnosti atd. ... takže nemohu být úspěšný, bohatý, uznávaný...
                    Nastavit to v hlavě opačně, je stejný proces, jako to nastavit na neúspěch.

• RaNo
    RaNo, 19.4.17 08:00:51  

Na maturitu jsem se učila, tak že jsem si sehnala stručné materiály a pořád je četla dokola. Důležité věci jsem si podtrhávala zvýrazňovačem. Spotřebovala jsem jich opravdu hodně. Nejlepší byly:http://www.penshop.cz/zvyraznovac-caran-dache-fluo-line-green/dp-16455/ Důležité je učit se v čas a po částech. Každý večer jsem se pak nechala zkoušet od rodiny na nějaké otázky z toho učiva, které jsem zrovna prošla. Každý má svůj styl učení, stačí ho zjístit a pak jde učení lépe.

• Vojta.T
      Vojta.T, 19.4.17 08:06:52  

Já moc děkuji ...

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 19.4.17 08:47:52  

Podle posledních výzkumů, je opakovaná četba tím nejméně efektivním způsobem. Jde o memorování a to je všeobecně nepopulární. Nicméně tím, že jste odmaturovala, dokázala jste, že vám tato metoda pomohla. Dobré je to přezkušování. Doporučovány jsou zkušební testy, což je vlastně ono.

Jsem už starý chlap, ale pořád se snažím rozšířit své znalosti a vědomosti a nějakou dobrou učební metodu bych si klidně a rád osvojil.

• freekarol
        freekarol, 20.4.17 00:15:32  

Spíše se doporučují věci jako používání představivosti a asociace, těch například využívá metoda pamětový palác. obecně, pokud se někdo začne učit, jak si něco zapamatovat, tak vždy dojde k závěru, že šprtání je zastaralá věc, která je nejméně učinná, protože stejně z toho pak člověk hodně zapomene.

Další věci je učení typu Anki: https://www.linuxexpres.cz/software/anki-naucte-se-ucivo-pomoci-karticek

• Vojta.T
    Vojta.T, 18.4.17 15:32:05  

freekarol objednal sem si 7 knih z toho odkazu co si sem hodil. Bohužel bych rád nějaký ten papír,ale chci i vědět...takže na všechno chci mít i ten názor. Papír chci k tomu, abych už nebyl otrokem ve fabrikách, kde se člověk nemůže ani napít, víte jak to myslím??

• Vojta.T
    Vojta.T, 17.4.17 17:04:21  

Chtěl bych se začít učit, každej mi říká at jdu do toho. Jenže já už ze školy nevím absolutně nic, jak se mám tedy připravit na přijímačky na maturitu ??

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 17.4.17 18:45:42  

Škola mě absolutně zklamala (viz. můj odkaz o vzdělání níž).
      Takže za mě vzdělání rozhodně ano, ale cílené a individuální. Dnes se člověk vzdělá i na internetu.

• freekarol
      freekarol, 17.4.17 23:23:54  

Ono záleží, čeho chceš dosáhnout. Pokud potřebuješ získat nějaký papír, aby si mohl dělat jinou práci, tak není jiná možnost, než studovat tam, kde ti ho dají, at už denní studium či dálkově. Pokud ti o papír nejde, pak se můžeš učit z knih či internetových kurzů.

• Jar.Esch
        Jar.Esch, 18.4.17 10:18:06  

Přesně tak. Mít "Papír" anebo skutečně vědět a znát, nemusí být vždycky v souladu (a také většinou není). Takže je třeba se rozhodnout, co chci.
        Mně se podařilo (i když téměř až na stará kolena), etablovat se v profesi, kde formální vzdělání nepotřebuji (výtarnictví) a vzdělávat se jak chci a studovat to, co mě zrovna baví. Je to ale velice okrajová záležitost, nepoužitelná obecně. Ovšem vzhledem k tomu, že vzdělání se dá i koupit (viz. plzneňská práva), svědčí to o kvalitě poskytovaného vzdělání. Přesněji řečeno, v praxi poznat není a lze jej doložit jen tím "Papírem" (často si pak "nevzpomenou" ani na spolužáky).

• Jar.Esch
    Jar.Esch, 16.4.17 18:15:33  

https://www.diskutnici.cz/forum/1944-nase-politika/post/96062

• freekarol
      freekarol, 17.4.17 23:28:12  

Kdysi se říkávalo, že škola je základ života, jestli to někdy platilo, tak už dávno ne. Věci jako kritické myšlení, řešení konflitů či time management, se lidi obvykle učí sami. A přitom tyhle věci člověk využije denně, na rozdíl od znalosti periodické tabulky prvků či pytharovi věty. To, že se člověk naučí nějakou teorii, ale ve skutečnosti je to pak jinak, ani není třeba zminovat, že? Stejně jako to, že se češi učí se něco našprtat, ale už se neučí o dané věci přemýšlet, mít na něj svůj vlastní názor...

• Vojta.T
    Vojta.T, 14.4.17 20:49:10  

Ahoj všem, kteří tuto místnost zahlédnou, je poněkud velmi zvláštní, to si uvědomuji ...a asi je jen spíše dočasná, to vážně netuším. Jsem člověk, který je blbý, jsem pouze instalatér a sem rád že sem se doučil, jenže ted chápu, co mi rodiče říkali" uč se" já na to kašlal. Ted bych do toho chtěl jít, obdivuju chytré lidi.... a zajímaly by mě převážně nějaký systémy učení ...děkuji..

• freekarol
      freekarol, 15.4.17 13:17:50  

Jak se učit, by se mělo učit na školách. A protože to žáci neumí, tak šáhnou po jediné věci, která je nejméně učínná, šprtat se nazpamět.

Pořid si na to pár knih(klidně i z knihovny), uvidíš, že učení nemusí být mučení: https://goo.gl/3201ea

• Vojta.T
        Vojta.T, 17.4.17 17:05:05  

Moc děkuji, tohle vypadá velmi dobře..

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 16.4.17 18:12:12  

Zdravím vespolek.
      Tohle je tak upřímná (a zároveň sympatická) zpověď, že sem začnu chodit na doučování.