Časodějové

Otevřená diskuze | Kategorie: Literatura
korloid (2018-09-25 05:56:38)
Časodějové
Založeno: 1. 4. 2017 | Příspěvků: 275 | Členů: 1
Správci: korloid (hlavní)

Spisovatelka Natalja Ščerba a její Časodějové (Klíč k času, Srdce času, Hodinová věž, Číselné jméno, Časogram a další) a Čarodol (Magický náramek a další) v překladu Martiny Pálušové.
Diskuze o všem (jelikož všechno souvisí se vším) a pro všechny (každej chvilku tahá pilku).
Diskuze byla založena prvního dubna (na apríla), aby nás smích a nadsázka provázely po celou dobu při naší hře na otázky a odpovědi.
Buďte tady na sebe hodní, velmi vám všem děkuje správcová:
https://www.youtube.com/watch?v=EjEVIH46WnU
https://www.youtube.com/watch?v=qXaaBGazuCc
https://www.youtube.com/watch?v=APXTLR4K6XM

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• korloid
    korloid, 15.9.18 17:31:40  

Sláva nazdar výletu, nezmohli jsme už jsme tu: Výlet podél řeky Ohře, čím blíž k německým hranicím, tím větší hnus. Přehrada Skalka u hráze je desítky čtverečních metrů pokryta hladina světlezeleným hustým slizem s modrobílými fleky a smrad dost nechutnej. Místní obyvatelé mají svérázný smysl pro humor, a tak na vrchu tohohle hnusu leželo několik pet lahví a dalších odpadků. Nevím, čím se inspiroval Terry Pratchett, když psal o řece ve městě Ankh-Morporku, ale současná Ohře v západních Čechách se tomu popisu začíná hodně blížit. Nemám tuchu, co ty prasata německý všechno do té řeky vypouštěj, ale opravdu je to hnus velebnosti. Fostáty z pracích prášků, hnojiva ze zemědělství, taky další chemie, která se používá a při větších deštích steče do potoků a řek, způsobuje přemnožení sinic. Sice to tu ještě není až tak brutální co se týče klasických odpadků jako na Slovensku - tam jim to zas připlavává z Ukrajiny, ale dobytkové jsou stejní, tak je otázka co je horší, jestli chemie z Německa nebo splašky a odpadky z Ukrajiny.

• korloid
    korloid, 14.9.18 16:53:50  

Aky, Upi, jestli jste dneska škytali, tak to mám na svědomí já, páč jsem na vás oba myslela. V práci máme krom dalšího i prodejnu, kde je paní prodavačka už v důchodu, ale pan vedoucí má před důchodem, tak ji přemluvil, aby vydržela než půjde do důchodu i on. Oba si vykají, ale sedli si lidsky, takže se umí hecovat, v dobrém smyslu zlobit, a špičkují. Dneska jsem tam byla a byl jinak klid, tak se rozjeli, no nasmáli jsme se všichni. Oba jsou tak pohotoví v těch jejich hláškách, že jsem si připadala jak na tenise, kdy jsem koukla na jednoho, hned na druhého a zase zpátky. "Vyhrála" paní Blanka, ale pan vedoucí se vzdal s takovým nádherným pohledem s očima plnýma lásky, že jsem jen s úsměvem od ucha k uchu potichu vycouvala, a myslela jsem na vás dva, když se taky škádlíte, že je to taky tak hezké. Tak jestli jste škytali, tak to bylo kvůliva tomuhle.
    Stejně je to dar, kdo umí takhle pohotově vymýšlet různé hlášky hned z voleje. Pobaví to. Jasně, něco jde vymyslet jen v kolektivu, kde se lidé znají delší dobu, ale prostě ta pohotovost, rychlost, s jakou ty hlášky sázejí, to mi fascinuje. Hezký zážitek. A umocněný tím, že je pátek, a přede mnou víkend.
    Vařím si bramboračku. Vždycky každý rok se touhle dobou vaří u nás doma bramboračky. Když to jde, tak z čerstvých lesních hub; když nejsou jako například i letos, tak dávám sušené z loňska + misku hlívy ústřičné. Tenhle týden přivezl manžel mojí šéfové asi dvě kila hříbků z místa 30 kilometrů odsud, takže začínají růst, ale tady prší furt moc málo. No i tak jsem s holkou domluvená, že aspoň jednou to na ty naše fleky zkusíme - buď na konci září nebo v říjnu. Tady jinak rostou houby až do konce listopadu, tak ještě máme šanci, i když to podhoubí musí být zdevastované, no uvidíme, potom poreferuji.

• korloid
      korloid, 14.9.18 16:54:45  

Jsem to matla, to patří na Vodnáře. Šup tam s tím.

• korloid
    korloid, 14.9.18 16:38:54  

Nevím, jestli jste taky zaznamenali článek o mamině, která čeká trojčata..dneska vyšel článeček, že vše dobře dopadlo a prckové už jsou samostatné jednotky:
    http://tn.nova.cz/clanek/slavna-instagramova-mama-ma-trojcata.html

Překvapilo mě, jak to maj zařízené, že taťka taky pěkně klokánkuje tj.poskytuje prckovi pocit bezpečí stylem kůže na kůži.

A páč to bylo ze zahraničí, tak tady je článeček o našich českých tříměsíčních čtyřčatech:
    https://ona.idnes.cz/rozhovor-s-maminkou-ctyrcat-dgq-/spolecnost.aspx?c=A180911_201940_spolecnost_pet#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ona&utm_content=main

• korloid
    korloid, 13.9.18 16:37:17  

Privat aneb můj milý deníčku.
    Dneska po obědě další alzheimerová příhoda - byla jsem v kanceláři celou dobu - a přesto se mi na stole objevily dva pokladní doklady, o kterých netuším, kdo je přinesl a kdy přesně. V paměti je jizva jako u klasické dilatace, ale tentokrát ty bloky nejsou těsně u sebe, ale hnedka u jizvy je díra jak po vytrženém zubu. Takže prostě vím, že tam někdo doklady přinesl, ale nevím kdo přesně, a kdy přesně, a co jsem přesně dělala v tu chvíli já, krom toho, že jsem seděla u počítadla a nebyla jsem 100% soustředěná na zdejší realitu. Páč už je to tenhle rok minimálně podruhé, budu si to psát sem, tady to snad chvíli bude fungovat, tak to v případě potřeby najdu. A mohu si to přečíst i bez přihlašování. Je to otrava. A pořád nejsou peníze, abych mohla začít budovat nějakej prostor, kam se budu moci zavřít, a kde budu moct žít při světlejších chvilkách.

• korloid
    korloid, 12.9.18 16:35:16  

Natalja Ščerba napsala další sérii knížek, tentokrát s názvem Čarodol:

https://www.cbdb.cz/kniha-233211-magicky-naramek-carodol-1-carodolskij-braslet

Samozřejmě ani tenhle soubor knih nebude chybět v mé vymazlené knihovničce.

• korloid
      korloid, 21.9.18 17:49:13  

A aby neputoval sám, objednala jsem rovnou i novou knížku Jana Pohunka : Přiznání iluminátů a novou detektivku od Kay Hooperové: Tvůj čas se krátí. Přijde to všechno až po 26.10.2018. To se těším ,to se těším. :15:

• korloid
    korloid, 11.9.18 17:58:07  

Nostalgie. Dneska je to na den přesně sedmnáct let, co jsem prvně vlezla na Písmák a publikovala. Pak jsem zjistila, že lidičky tam maj víc nicků, většinou na každý literární žánr jeden a nebo jen tak z rozvernosti, že je sranda, kolik osobností v sobě skrýváme, a že každá osobnost má respektive může dostat své jméno, prostě naše duše tančily jak nejrychleji dokázaly, a různé přezdívky jim dávaly těla a prsty se na klávesnici jen míhaly. zažila jsem tam spoustu legrace. Taky jsem měla různé přezdívky, a většinu jsem jich časem smazala, včetně jejich děl. A po pauze jsem na něj zase vrátila a dala si jiné přezdívky, a zase je smazala, a zase se vrátila, a dneska tam jsem pod dvěma nicky. Literát ze mě asi těžko bude - ono je fakt těžké napsat nějaký mnohasetstránkový příběh. Proto jsem mazala - že to nemá valnou hodnotu, prostě nebylo to dokonalé. Dneska už tak na sebe přísná nejsem, takže korloid si našla literární útvar, který vyhovuje: dopisy. Dopisy prapotomkům neboli dopisy vnoučatům. A pod tou druhou přezdívkou se tam různě potuluji, píšu "kritiky" nebo spíš své postřehy pod díla ostatních. Jdu se tam zas podívat.

• korloid
      korloid, 12.9.18 06:14:35  

Přiběhl dotaz, jestli jsou ty dopisy dokonalé, když jsem ostatní dílka zhodnotila jako nedokonalá. Hmmm, slovo dokonalé bych zatím nepoužila, ale je v nich kus srdíčka a pravdy z mého úhlu pohledu. Z pohledu pravopisu či gramatiky jsou zatím takové neučesané, a některá místa jsou hůře čtivá, ale to mohu dovypilovat, a pak to dokonalé bude. Prostě tady je bytelnej základ, na kterém se stavět dá. Sám život. Obdivuji spisovatele, kteří jsou schopni psát z pouhé fantazie. Právě tamta předchozí ostatní dílka byla skoro všechna jen z fantazie...i když jsem je z netu smazala, mám je vytištěná, abych se s nima v případě potřeby mohla pokochat, protože jsou osobní, a co je osobní to je dá se říct intimní.♥

• korloid
    korloid, 10.9.18 17:13:21  

http://www.osel.cz/10099-dve-komety-v-dohledu.html

V souhvězdí Vozky (Auriga, slov. Povozník) prolétá krátkoperiodická kometa 21P/Giacobini-Zinner, která má jasně zelené světlo. Nelze se ubránit vzpomínce na knihu Johna Wyndhama (1903-1969) s názvem Den trifidů. Sci-fi, která začíná tím, že Země na své oběžné dráze prošla meteorickým rojem neznámé komety. Krásná zeleně prozářená noc padajícími jasně zelenými hvězdami. Ráno jsou všichni, kdož se na tu krásu dívali, slepí. Zrak zůstal pouze těm, kteří ten zelený zázrak ani koutkem oka nespatřili. A masožravé rostliny - trifidi měli pré, protože ulovit slepého člověka byla hračka.
    Mno, tahle kometa není neznámá, je dost daleko od Země, na masožravky schopné rozložit a vycucnout člověka tady snad nemáme. Adéla ještě nevečeřela byla triková laskomina. Román Den trifidů vyšel v roce 1951, a jak je známo, nápady čerpáme z astrální sféry, a tak jeden nápad může mít víc lidí naráz - vlastně je to jak s tím opylením květů = nápad v astrálu je květina, na které se může nabaštit víc včeliček v krátkém časové úseku. A všechny včeličky si mohou vyrobit med ve svém úlu.

• korloid
    korloid, 10.9.18 16:52:32  

https://www.novinky.cz/ekonomika/482917-strmy-pad-ruske-meny-nebere-konce-dolar-uz-stoji-vic-nez-70-rublu.html

Momentální hranice je na hladině cca 120 rublů za dolar, takže klídek, pohodička. Navíc se krásně ukazuje, jak bylo prozíravé se napřed zbavit dluhopisů a pak si nechat oslabit měnu, na rozdíl od Japonska, které si napřed nechalo oslabit měnu na cca 110 jenů za dolar, a teďka drží v ruce americké dluhopisy a neví co s nima. Moc dlouho by váhat nemělo, protože už i Evropě začíná docházet, že to s dluhem Spoj.států nebude jen tak, tož by časem nemuselo najít nikoho ochotného je koupit, a muselo by prodat se ztrátou.
    Proč je hranice na cca 120? Proč by ne? Obyčejným lidem je kurz ukradenej, ti jinou měnu než rubly nemají, tak proč by se měli vzrušovat kvůli turbulencím na hladině, když si hoví v hlubinách. Slabý rubl je výhodou při vzájemném obchodu, páč levnější zboží se snáze prodá. Silný dolar naopak všechno americké zboží prodražuje, a tím ho činí méně konkurence schopným, protože proč platit víc když se nemusí - viz raketové motory. Výroba raketových motorů ve Státech je několikanásobně dražší než si je koupit hotové z Ruska. Jediné co je krapet problém, je ukočírovat centrální banku, aby nezvedala úrokové sazby minimálně do dosažení té hladiny 120, potom už ano. Osobně si myslím, že k dosažení 120 hranice nedojde. Kurz měny oslabuje, když ji někdo prodává, a tolik rublů po světě není k dispozici, aby to stačilo na tak výrazné oslabení.

• korloid
    korloid, 10.9.18 06:30:47  

http://www.osel.cz/10100-roboticka-vcela.html

V myšlení resp. v textu článku zachycená větička je chyba = píšou tam, že opylený květ by robot už neopyloval. Chyba. Kdo se kdy koukal v přírodě, jak maká hmyz, tak uviděl, že jeden a ten samý květ navštíví minimálně pět druhů hmyzu, někdy i včely z různých úlů. Proto je obrázek samosprašnosti, jednou opylovaný robotem a opylovaný hmyzem tolik rozdílný = hmyz leze do toho samého květu několikrát. Je otázkou kolik je optimum. Takže osobně bych viděla na robotickou partu, kdy pojede několik strojů s několika hodinodým odstupem po sobě tak, aby jeden květ byl opylován několikrát tj.aby se ve výsledku počet malinových semínek znásobil.
    Jinak jde o krok správným směrem, páč bez toho se kolonizovat planety, na kterých zatím žádný hmyz není a lidi potřebujou něco jíst, nedají. Nebo pokud bychom chtěli zůstat na Zemi a jen se pžestěhovat do podzemních prostor alá soběstačnost v podzemí.

• korloid
      korloid, 10.9.18 06:34:27  

Taky se mi tam vloudila chybička - ne pět druhů hmyzu, ale pět jedinců hmyzu. Děkuji čtenářům za shovívavost. Ona ta zmínka o včelách z různých úlů dává tušit, že tam patřilo jiné slovíčko, že jeden a ten samý květ opyluje pět včel z různých úlů. Proto květy produkují tolik pylu a nektaru = aby se dostalo na všechny, kdož mají zájem. ♥

• korloid
    korloid, 9.9.18 19:47:02  

Pátý díl Časodějů s názvem Časogram je hodně velkej nápor na city. Autorce musel zemřít někdo velmi blízký, protože takhle o tom může psát jen někdo, kdo to zažil na vlastní kůži. Nešlo jen o přístup k úmrtí - ten máme každej jinak nastavenej, někdo je víc racionální, jiný méně, tady to bylo tak akorát uprostřed, zlatá střední cesta. Co mě rozsekalo byla nabídka na posledních deset minut. Každý, komu zemřela maminka, v té chvíli zaslzí. Mohli jste mít pohřeb, rozloučení jaké jste si vymysleli, chodíte na hrob, ale stejně i po dvaceti čtyřech letech mě myšlenka "můžeš ji vidět deset minut" dostala. Vasilisa mohla na pole staročasů, a mohla se deset minut koukat, jak pravá víla na dně květu spí. Klidně, spokojeně, navždy. Astragor lhal - dar kamenů nálady byl vrozený, což dokázal perlový déšť hned po její smrti.

• korloid
      korloid, 10.9.18 05:48:49  

A jinak?
      Perfektní knížka, jako ostatní díly - poctivá spisovatelština dřina a perfektní práce překladatelky paní Pálušové.
      Přečteno jsem měla nejrychleji ze všech zatím vyšlých dílů = v pátek odpoledne jsem začala, v sobotu večer jsem měla dočteno. Samozřejmě s přestávkami. Mám rychlost čtení přes 25 stránek za hodinu, teda když mi kniha baví. No když mi nebaví, tak ji většinou buď vůbec nedočtu tj.úplně odložím, nebo se jí prokousávám i několik let. Teda to dřív. Dneska si knihu, kterou si chci přečíst, ale nebaví mě, dávkuju s knížkou, která mi baví - pár stránek té a pár stránek oné.

• korloid
    korloid, 9.9.18 19:25:21  

Hmmm, jsem se právě dozvěděla zprávičku, to je teda neděle. Začalo to koncem týdne, když začaly opadávat polystyrénové podhledy v kuchyni. Pod nima mokrej stropní panel a počínající plíseň. Pak začala být mokrá i stěna s tapetama. Byt v paneláku, takže bylo jasné, že sousedovi kape voda. Byt má koupenej jedna paní s tím, že tam bydlí její příbuznej. Nemohli jsme se na něj dozvonit ani dobouchat už od pátka, tak jsem poslala mejla paní, jestli nemá číslo na telefon nebo neví, kde soused je. Přijel její pán, odemkl byt a zjistil, že soused je mrtvej. Tak aspoň zavřel vodu, že další k nám do bytu už přitékat nebude. Zítra se musím domluvit s Českou pojišťovnou. Platím ročně přes patnáctset, tak jsem zvědavá, co oni na to.

• korloid
    korloid, 9.9.18 19:11:07  

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Mra%C4%8D%C5%88%C3%A1k_Theophrast%C5%AFv

Objevila se u nás plevelná rostlina ze Severní Ameriky, která odolává běžným herbicidům (ničitelům rostlinné natě). Nikdo jsme nevěděli, co je zač, až jeden dceřin kamarád z Německa na FB zareagoval, že kytku zná. Píšou tam, že se dotáhla se sójou.

• korloid
    korloid, 7.9.18 06:16:18  

Vládní strany se nemohou dohodnout na zálohovaném výživném: ČSSD ho chce, ale ANO ne, protože spolu s ODS říkají, že zpětně jsou schopni vymoci jen 3% dluhu z dlužníků čili že ví, že samoživitelé jsou de facto bez šancí, ale je jim to lhostejné.
    Osobně jsem pro návrh ČSSD - jde přece o budoucí daňové poplatníky, a fakt nevím, do koho by měl stát investovat víc než do těch, co ho živí.
    Odmítnutím stát dává matkám najevo, že je chyba, že si nechaly udělat dítě. Fajn, potom ať se stát nediví, že matky rodit nechtí, protože žádná z nich dopředu neví, jestli se otec dítěte bude ochoten podílet na výchově a výživě tj.časem a penězi, ať už v manželství nebo mimo něj, po potřebnou dobu.
    Proboha, zákonodárci by se měli probrat! Jak to tedy chce ANO řešit? Tak ať aspoň těm rodičům zruší daň z příjmu po dobu zaopatřování dítěte - pokud se manželé starají oba, tak oběma; pokud jde o samoživitele, tak pouze jim. Prostě dát daňovému poplatníkovi najevo, že státu na něm záleží tj.po dobu zaopatřování budoucího daňového poplatníka má současný poplatník vyjímku z placení daně z příjmu. Navíc by se tím motivovala snaha pracovat, a pak by se snad už nestávalo, že samoživitel bez alimentů nemá pro děti peníze na obědy ve škole - boha jeho v jednadvacátém století české děti hladoví. Hlavně když se stát angažuje v zahraničí.

• korloid
    korloid, 6.9.18 16:42:56  

A něco na vzpamatování po té kancelařině:
    Nádherná knížka Temní ilumináti od pana Jana Pohunka.
    Strana 68:
    "Biono? Jste to vy?"
    "Jsem," uchechtla se konečně Biona. Generál se ujišťoval už celkem dlouho, ale nijak jí to nevadilo. Neměla sice žádný zvláštní důvod k radosti, spíš naopak, ale stejně jako celý její rod patřila mezi fatalisty, které hned tak něco nerozhází a kteří vědí, že když nemůžou nic změnit, je zbytečné se kvůli tomu stresovat.
    Krom toho, neměla se čeho bát - byli obklopeni mnoha tunami nepříliš pevné, ale zato přátelsky naladěné pískovcové skály.
    "Tak to se omlouvám..." ozvalo se ze tmy.
    "Nemusíte," řekla, "naopak, jestli se můžete pohnout, měl byste jít ještě blíž, ať neprochladnete."
    "To není třeba," odvětil Generál džentlmensky, "nahoře v přilbě mám pro případ zavalení vloženou izofólii."
    "A kde máte přilbu?" zajímalo Bionu.
    "Doma na stole," zamyslel se Generál.
    "No vidíte, tak pojďte blíž."

• korloid
      korloid, 6.9.18 17:07:31  

Nebo strana 141 a 142:
      "Podívejte, nejsou to pancéřové dveře?"
      "Byly," souhlasil Pecný a opatrně vstoupili do místnosti, která už vyhlížela trochu noblesněji a kterou zdobily knihovny po stěnách, mahagonový stůl s talířem plným drobků a strohým hypermoderním počítačovým terminálem, secesní lustr, v rohu vadnoucí fíkus a u něj starožitný glóbus. Vedle glóbusu spočinulo křeslo, v křesle muž bez rukou, nohou, hlavy a hrudního koše.
      "Velmistr!" konstatoval Pecný a sehnul se pod stůl, kde se válela černá kápě. Nakoukl pod ni: "A to se podívejme, koho tu máme! Sám soudruh Kahuda osobně!" rozsvítily se mu oči.
      "Neměl bejt už po smrti někdy koncem osmdesátejch?" svraštil Generál obočí.
      "Měl. Nejspíš úmrtí akorát fingoval, aby se moh jaksi stáhnout z veřejnýho života. To se ostatně brzo dozvíme," rozhlédl se Pecný po policích lemujících kancelář,"eslivá tu eště nikdo nebyl, jako že jaksi eště asi nebyl, máme snad celkem dost času na to, abychom mohli prozkoumat jejich tajný protokoly. Myslím, že by to mohlo vrhnout dost světla do mnoha všelijakejch dějepisnejch záhad. Samotnýho by mě zajímalo, jak jsou ty spiknutí na nejvyšší úrovni propojený, všechny ty netušený souvislosti..."
      Generál přistoupil ke knihovně, náhodně vytáhl jeden šanon a zalistoval: "Tady se píše, kdo ve skutečnosti zabil Kennedyho!"
      "Kdo?"
      "Gagarin. Bylo nutné utajit, že Kennedy vyhodil z okna Jana Masaryka."
      "Vida, to jsem skutečně netušil," podrbal se Pecný za uchem, "máme štěstí, že vrahy dokumentace jaksi nezajímala. Každopádně bude třeba to všechno odnosit do bezpečí. Tož do práce!"

• korloid
    korloid, 6.9.18 16:30:10  

A než se vrhnu na čtení, pár povinností aneb na čem mi záleží, o to se starám a zajímám. Starobní důchod jednoho krásného dne chci, a tak je vhodné čas od času vznést dotaz na sociální správu, ať mi pošlou informativní přehled. Sice jsem zaměstnání poslední roky neměnila, ale sociálka měnila program, tak jestli se jim čirou náhodou neztratila zrovinka moje data. Nárok na informace mají lidé předdůchodového věku jednou za rok. Tak jdu na to:
    adresa:
    ČSSZ Praha
    Křížová 25
    225 08 Praha 5 Smíchov

V .... dne .....

Věc: Žádost o vystavení informativního osobního listu

Tímto Vás žádám o vystavení informativního osobního listu pro mou osobu z důvodu dokontrolování doby pojištění pro uplatnění předběžného výpočtu důchodu a ověření, zda jsou veškeré doby zaměstnání důchod.úřadu k dispozici.

Příjmení a jméno:
    Rodné číslo:
    Stav:
    Občanství:
    Rodné příjmení:
    Další příjmení:

Za kladné vyřízení mé žádosti Vám předem velice děkuji.

S pozdravem ............podpis žadatele

Lze zaslat obyčejnou poštou za 19 Kč nebo doporučeně za víc peněz. V jedné obálce může být víc žádostí, například od rodinných příslušníků. Většinou do jednoho měsíce dojde obyčejnou poštou výpis na adresu, která je v žádosti uvedená.

• korloid
    korloid, 6.9.18 16:07:50  

Tak už je doma. Když tu nebudu, tak si čtu.

• korloid
    korloid, 3.9.18 16:40:50  

Pátý díl Časogram objednán, zaplacen, a budu čekat až přijde.

• korloid
    korloid, 1.9.18 08:48:25  

Dnešní příspěvek bude ukázka z knihy Aktivní kovy spisovatele Štěpána Kopřivy. Nádherná věcička. Tak třeba str.265 a 266 u vydání prvního z roku 2014, telefonický rozhovor De Klerka s jeho bývalým nadřízeným plukovníkem Borlaugem:
    (Borlaug)... - akorát teda v tomhle konkrétním případě ti nemůžu pomoct, chápej, poslat tam za týhle situace nějaký železo nebo posily by pro mě byla kariérní sebevražda."
    (De Klerk)"Jistě, pane. Nicméně upozorňuji, že já na vás žádný požadavek o palebnou, materiální či početní podporu nevznáším."
    Tím ho pěkně zmatu. "Ne?"
    "Ne, pane. Nikdy bych si nedovolil zneužívat aktivní příslušníky vojenských sil pro soukromé účely, pane."
    "Tak co po mně teda -"
    "Rád bych zneužil deaktivované příslušníky. Konkrétně techirurgy. Bývalé specialisty TechKorpsu."
    Chvíli se nic neozývá.
    "Jo tak," řekne Borlaug pak a jeho hlas zní úplně jinak.
    "Je mi známo, že armádní penzijní fond vede permanentně aktualizovanou databázi adres všech veteránů s řádným nárokem na výslužné."
    "Jasan. Jinak bysme nevěděli, kam jim posílat ty jejich tučný šeky."
    "A mě by právě zajímalo, zda se na Fortoyanu nenachází nějaký vysloužilý techirurg."
    Ticho, které se na komunikační lince rozhostí, by si naivnější jedinci mohli vykládat jako Borlaugovo váhání, zda riskovat a pomoci bývalému bratru ve zbrani, či nikoli. Ale my, informačně saturovaní pragmatici, víme, že tomu tak není. Plukovník Norman Borlaug totiž vůbec riskovat nehodlá - pokud pro mě něco udělá, bude to vždy jen s tichým souhlasem nadřízených. Momentálně pouze přemýšlí, jestli se mu to vyplatí.
    Mlčím a čekám. Jestli vás služba v ozbrojených složkách něco naučí, tak čekat - především na to, až někdo rozhodne o vašem osudu. Většinou nějaký nekompetentní idiot. Armáda je komprimovaný život.
    "No...možná by se to nějak ošolíchat dalo," řekne nakonec Borlaug. "Hele, já na to mrknu a dám ti kdyžtak vědět. Ale nic neslibuju, jasný?"
    V překladu: Opatrně nadhodím před svými nadřízenými, že se naskýtá příležitost podpořit čisticí akci, se kterou nás nikdo nebude spojovat, a probereme, jestli je to pro nás výhodné, nebo ne.
    "Děkuji, pane," odpovím. "Dovolte mi říct, jak si vážím vaší nezištné dobrosrdečnosti a ušlechtilosti."
    "Ty vole, běž do prdele, kurva. To je přece samozřejmý. Co bych to byl za bezpáteřní svini, kdybych nechal starýho kámoše na holičkách?"
    Kdepak, já to říkám pořád: lidská dobrota je bezbřehá.

konec ukázky

• korloid
      korloid, 1.9.18 08:48:56  

Než se pustím do vysvětlování proč zrovna tenhle úryvek, dovolím si vznést dotaz: Podle jakého klíče vybírají spisovatelé jména svých postav? Někteří autoři používají jména svých známých, jiní čtenářů, kteří se přihlásili s tím, že se jim spisovatelova tvorba líbí, někteří si dokonce nechají zaplatit, aby to či ono jméno použili, u některých jeden vůbec netuší, a pak třeba překvapeně zírá, že se příjmení postavy shoduje s jeho (jak se mi to stalo u jedné knihy páně Kulhánka), tady bych si skoro tipla podle plukovníkova občasného slovníku, že pana Kopřivu inspiroval americký spisovatel William Seward Burroughs II. Od Burroughse jsem měla v ruce Nahý oběd, ale přiznávám se, že jsem jej nedočetla. Ovšem když jsem posléze narazila na zmínku o něm v knihách Deana Koontze, věděla jsem, proč tam ta zmínka je alias co tím autor myslel. Ale zpátky k úvaze proč právě tahle ukázka: V kvantovém světě, ve kterém žijeme, se odehrává všechno naráz. Jsme zároveň celek i poslední vlnka energie, která zbyde po rozpadu nejmenší částice, chcete-li vlnka energie, v níž se částice změní = podle mne není buď částice nebo vlna energie, ale tyhle stavy do sebe plynule přechází, přičemž mohou existovat i vedle sebe. Ale to už zas odbočuju, tak hyjé zpátky. Když jsme v roli celku, je nám hej, v roli poslední je nám ouvej aneb jak se zpívá: jednou jsme dole jednou nahoře. Protože se všechno odehrává naráz, jde pouze o to, které roli dalo naše omezené lidské vědomí zrovna pozornost. A samozřejmě protože lidské vědomí každého z nás je toho daného jedince, v konkrétním případě moje, a vím, že co je moje, to mohu ovlivnit ze všeho nejsnáze, rozhoduji si o tom, jak se budu cítit a čemu budu věnovat pozornost, já sama. Čili vědomí jde měnit stejně snadno, jako když mi třeba něco bolí, a vezmu si prášek na bolest, takže to bolet přestane, protože chemie z analgetika zneutralizuje prostaglandiny, které zahlcují receptory, aby vysílaly zprávy mozku bolí, bolí. Nepohodlí na tělesné úrovni lze ovlivnit práškama, nepohodlí na psychické úrovni lze ovlivnit myšlenkama, nepohodlí na duševní úrovni lze ovlivnit vírou. Někomu pomáhá Bible, já upřednostňuji jinou literaturu. Pokud je nutné patřit k nějakému stádu, asi bych si vybrala stádo informačně saturovaných pragmatiků, možná je to totéž jako poučení optimisté. Tak proto tahle ukázka. Připadá mi to jako dokonalá demonstrace jak přežít stádium energetické vlnky = žádná sebelítost, ale pěkně nadhled, podhled, vhled, prostě jen přizpůsobení se situaci čili čekat až se energie pomnoží a zase bude líp.

• korloid
    korloid, 30.8.18 17:08:46  

Kdyby se tu mihnul nějakej angličtinář, zajímal by mě jeho překlad téhle větičky:

O, thus be it ever, when freemen shall stand Between their loved homes and the war´s desolation.

Jde o větičku z jedné státní písničky, obdobu té naší bezdomovecké. Jeden překlad mám, je o tom, že hráz svobodných hájí domovy před válkou, válečnou spouští. Zajímavé je, že si tuhle větičku zpívají občané státu, kterej spoustu jiných domovů válečnou spouští už zničil. Vyplývá mi z toho, že buď nevědí o čem zpívají, nebo je jim to šumák, protože nevidí následky resp.důsledek, kterej ta jejich ignorace bude mít. Neználek dostal kouzelnou hůlku, ale když ji zneužil, hůlka přišla o svou kouzelnou moc.

PS: Vzkaz pro MS, mlčet nehodlám. Sice je mi líto, že mé postřehy berete jako poučování, nikoli jako prostor pro své zdokonalení, ale co nadělám. Když nechcete spolunést zodpovědnost, unesu ji sama. Tož tak.

• korloid
    korloid, 29.8.18 19:15:23  

Dnešní dotaz směruji na dudvaha ze Sputniku:
    Boží ochranu požívá ona ženská, jinak by tu muziku tvrdit nemohla, né?
    Trochu logického myšlení by to chtělo.
    Jinak ten tvůj strach je síla přitažlivá = aby ses mohl bát, tvé podvědomí posiluje to, čeho se bojíš, aby sis to hezky užil (podvědomí se řídí tím, čemu věnuješ svůj čas). Změň sebe (v tomto případě své myšlení), změníš svět.

• korloid
    korloid, 23.8.18 10:53:02  

Odšnekováno. Bude potřeba přikoupit jednu nebo dvě kytky, ale ty si preventivně odšnekuju než je dám do akvárka. Provedeno sčítání obyvatel po prvním půlroce, kdy některé umřely (ancistrusy půlka, mečovky všechny) a jiné se narodily (mečovky): 3x ancistrus (krunýřovec, prísavník) sp. gold, 1x ancistrus sp. (Prísavník obyčajný), 12x tetra neonová (neonka obecná) a 21x mečovka různé druhy - všechny mečovky sjou už zdejší domorodci od původních tří samiček, které jsem už nakoupila těhotné. Bych nevěřila s čím vším se holky zkřížily.
    Jako nejstabilnější se projevily neonky - kupovala jsem 8+4 ze dvou různých prodejen, a všechny vydržely, a dneska se daly pochytat poměrně dobře. A po vrácení začaly žrát jako první, a tím uklidnily zbytek osazenstva, holky krásný šikovný.

• korloid
      korloid, 23.8.18 12:09:49  

Hmmm, koukám, že pár jedinců šneků blátivek přežilo. Tak vánoční úklid bude o delší době působení.

Původní maminy mečovek: mečovka mexická vídeňská (červené oči) a mečovky mexické červené (černé oči).
      Potomstvo: mečovka mexická vídeňská, mečovka mexická červená, mečovka mexická - zelená, mečovka mexická berlínská, mečovka mexická kometa, mečovka mexická papouščí.

• korloid
    korloid, 23.8.18 07:27:10  

Pan prezident Trump vyjednal, že si Evropa bude kupovat sóju z USA. S částí se mohou nakrmit nějaká zviřátka, ale pro jiná zviřátka je buď zcela nevhodná nebo příliš drahá. Obyvatelstvo se k sójovým výrovkům nehrne dobrovolně tak rychle, jak by bylo potřeba, takže to vezmou státy befelem. A kdo poslouchá rozkazy nejlépe?
    Finská armáda od letošního podzimu zavede na obědy a večeře dva dny v týdnu výhradně vegetariánskou stravu s povolením mléčných výrobků, vajec, luštěnin, brambor, sójových produktů a samozřejmě všech veganských potravin. Dobrou chuť, vojáci experimentátoři!
    Pokud se finští vojáci nevzbouří, dostanou tuhle novinku befelem i vojáci NATO (přece jen jednak je jich víc, a druhak když by se vzbouřili proti jídlu, mohlo by je napadnout se vzbouřit i proti některým rozkazům, a to by se velení nelíbilo).

• korloid
    korloid, 21.8.18 16:56:08  

Média jsou plná dnešního 50.výročí, ale je tam nějaká disharmonie:
    Prezident Zeman bez proslovu. Má přístup ke státnímu archívu. Co v něm asi našel? V Americe vypracovala CIA zprávu už v roce 1968, ale dodneška je přísně tajná. Co v ní asi je? Kdyby to bylo něco proti Rusku, tak by to použili s hodně velkou pompou. Ovšem je otázka jestli to tají z důvodu neúspěšného převratu (aby svět neviděl jak se přepočítali tj.podcenili SSSR v roce 1968 u Československa jako v roce 2014 Rusko na Krymu) nebo se skutečně jednalo o zradu nejvyšších československých představitelů, kdy tito požádali spojence o intervenci?
    Podtrženo sečteno: je to divné. A začínám se přiklánět k názoru, že šlo o zradu nejvyšších činitelů a ing. Zeman mlčí, protože se za své předchůdce stydí, a o mrtvých prý jen dobře, takže pravda říct hned tak nepůjde. Ach jo.

• korloid
    korloid, 19.8.18 16:24:38  

87,6

• korloid
    korloid, 19.8.18 16:11:22  

Sucho začíná být hodně znát nejen na trávě, ale už i na stromech. Jak nemají vláhu, ztrácí pružnost a při větším větru se lámou. Chce to déšť ve velkém.

• korloid
    korloid, 15.8.18 17:06:31  

Země BRICS a Turecko jsou vystaveny měnovým manipulacím ze strany USA, protože se na posledním zasedání domluvily, že některé obchody budou platit národními měnami. Nemám tuchu, co to v USA diriguje za matláka, ale je jasné, že nikdy neslyšel o strategii a taktice. Boha jeho, útok na všechny naráz jen vede k zpětnému vysledování odkud vítr fouká, a rozhodně nepřiměje nikoho uvažovat o znovuzavedení dolarových transakcí. Přece pokud to mělo mít naději na úspěch, mělo se to vést postupně proti jednotlivým zemím tj.zlikviduju jednu, a potom se teprve zaměřím na další. Na všechny naráz je to k smíchu, páč jedinej efekt, kterej tohle může vyvolat je, že se ukáže, která centrální banka má koule a která ne. Ta, která koule má, začne ve velkém nakupovat svou vlastní měnu a zbaví se maxima deviz tj.hlavně dolaru a plus mínus nějaká eura, to spíš na doladění, anebo podle toho, kdo jejich měnu ve velkém prodával. Přece na burze musí být záznamy, kdo prodává tj.snaží se o run. A tomu zatopit alias nastrkat co nejvíc dolarů, případně dolarových dluhopisů. Ať si zbrojařské choutky amíků financuje kdo chce.

• korloid
      korloid, 15.8.18 18:35:09  

No on jim klidně může radit samotnej György Schwartz, kterému se kdysi run na britskou měnu povedl - JENŽE ten už to má za pár a bojí se, že by to nemusel vidět výsledek ve stávajícím těle, a tak to třeba vzal z jedné vody načisto, a zapomněl na poučku svých chráněnců: duchovní věci máš mít v cajku, jakobys měl umřít v příští vteřině, a světské věci máš řešit tak, jako bys byl nesmrtelný a měl všechen čas světa.
      Taky může hrát roli to, že za sebou nemá historickou postavu Knížete Moravského Svatopluka, kterej by mu vysvětlil, že když chce něco zlikvidovat, musí to napřed rozdělit tj.brát to po jednom.
      Ovšem přece ten úspěšný run byl jeho nápad ... nebo to byla fakt jen spekulace, kdy netušil, že to opravdu vyjde a pak byl příjemně překvapen, že je najednou bohatej? A to on si neudělal zpětnou analýzu, kdy musel jasně vidět, že se mu to povedlo, protože se soustředil jen na jednu měnu?
      Kdopak ví, odpoví.

• korloid
    korloid, 10.8.18 11:10:02  

Můžeme uzavírat sázky například na termín, kdy i Číňanům docvakne, že aby si od nich Američané mohli koupili zboží za dolar, musí jim napřed dolar dvacet půjčit? Rusům už to docvaklo a amerických dluhopisů se zbavují. Zbude černý petr v ruce japonské národní bance nebo čínské? Vzhledem k tomu, že sankce chtí uvalit Američané i na Čínu, větší šanci má Japonsko.

• korloid
    korloid, 10.8.18 10:38:28  

Léto je v plném proudu, a horko je možná až takové, že to některým leze na mozek. Například americkým zákonodárcům, kteří uvalují sankce jak na běžícím pásu. Lze jim jen poradit, aby to nepřehnali, a měli na paměti ono okřídlené "Musíme jim nechat aspoň tolik, aby je to bavilo.".

• korloid
    korloid, 4.8.18 13:20:06  

Tvůj kamarád je zamilován do své představy o mně, nikoli do mě, 608660200. Myslím, že už asi chápe. Jemněji to nešlo. Mějte se pěkně. Oba. ♥

• korloid
    korloid, 1.8.18 17:40:17  

http://www.osel.cz/10033-navrat-fuzzballu-cerne-diry-jsou-pry-jenom-klubka-superstrun.html

BINGO!!!!!!
    První cenu získává Samir Mathur a firewalloví skeptici.
    Blahopřeji. ♥

Odhad toho, jak se člověk cítí při splývání s fuzzballem. Záleží na tom, co přesně se tím splýváním myslí (dřív jsem ani netušila, že lidi jsou schopní myslet na sex i u takovýchle věcí). Pokud se člověku podaří zůstat při vědomí, vnímá uvnitř sebe pocit rozprsknutí se a vzápětí složení se, přičemž se ale poskládá jinak než byl dřív. Ne, nemyslím, že se z něj stane moucha, ale prostě se mu rozšíří vnímání, padnou hranice, které ho dřív omezovaly čili je to on, ale není to on, protože není jako býval, je jinej. Mám dojem, že tomu někteří říkají osvícení. Superstruny jsou příběhy, o kterých velmi výstižně píše Terry Pratchett ve svém cyklu Úžasná zeměplocha - kniha Čarodějky na cestách. Líp než Terry to nevysvětlím. Jen mohu doplnit, že život každého z nás je příběh. Lidi s rozšířeným vědomím ví, že situace, které už dotyčný prožil se mu objevují v pozměněné podobě i v budoucnu. A protože tři D dimenze má lineární čas, každý kdo viděl film Pane, vy jste vdova, si zvládne sestavit alespoň nejhrubší výklad budoucnosti sám. Každá přelomová událost je novým počátkem. Niť je tvořena vlákny. Vlákna nitě života začínají v přelomových okamžicích, a jsou nataženy přesně vedle sebe. A podle toho, jakou mají energii, a hlavně kolik jí mají, mohou ovlivnit současnost do té míry, že současnost bude třeba jen pouhé zrcadlení minulosti.

• korloid
      korloid, 1.8.18 18:31:33  

Samozřejmě člověk se svou svobodnou vůlí může ty situace využít tj.vlákna svého života může věnovat jiným. Krom toho platí i měřítko, že sám jeden lidský život je jen vlákno v další niti, kvantové niti naší duše.

Čarodějky na cestách str.307 dole a 308 nahoře (u prvního vydání z roku 1996): Bábi přesně věděla, že právě v místě křížení vláken se dá změna udělat s nejmenším možným množstvím energie, jenže najít to místo vyžaduje znalost nejen svého vlákna, ale pokud se mění vůle někoho jiného, tak i jeho vlákna, a protože Bábi s Lízou nějaký čas nebyla, tak to nešlo na první dobrou jako jindy tj.jako u lidí, s kterými žila celý jejich život.

• korloid
    korloid, 30.7.18 18:52:40  

Venku přes třicet, doma třicítka, a nezaprší a nezaprší.

• korloid
      korloid, 30.7.18 19:00:51  

Člověk má myslet pozitivně!
      OK.
      Jsem ráda, že venku není mínus třicet a něco, a doma nemám mínus třicet. To bych vážně rozdejchávala hůře než těch plus třicet. Jasně, v zimě si můžu zatopit, ale to bych si v létě mohla pořídit klimošku a zapnout klimošku. Jenže to bych si pak už připadala jak skleníková kytka, furt nějaká regulace. Takže teplota ujde, nakonec je léto v plném proudu, tak proč ne, ale zapršet by mohlo, to jo. Nechápu přímořské státy, jak můžou hekat kvůli vodě = přece není nic jednoduššího než odsolovat a upravovat. Například na Krymu má Rusko tu nejlepší možnou příležitost postavit odsolovací zařízení a úpravnu vody. Když by to vychytali do komerčně využitelné podoby, tak maj vývozní artikl napořád. Co dělají vědci v tomhle oboru? Hnípou nebo neexistujou?

• korloid
        korloid, 1.8.18 16:33:00  

Dobře. Vezměme si tedy variantu, že vědci, kteří by vymysleli odsolování nejsou, ať nesahám nikomu do svědomí. Potom je tady ale věc další: Pokud vyvěrají prameny sladké vody na pevnině, z logiky věci by měly vyvěrat i v moři. Pokud ano, není nic snazšího než prozkoumat mořské dno v blízkosti pevnin, a čerpat místo ropy sladkou vodu. Napadlo mi to při čtení diskuze u článku:

https://cz.sputniknews.com/svet/201808017817834-google-mapa-recko-zahada-kruh/

Jeden z diskutujících tvrdí, že pravidený kruh v moři má na svědomí sladká voda. Je mi divné, že by se voda rozptylovala ideálně všemi směry (kde jsou například mořské proudy), ale myšlenka, že sladká voda vyvěrá v moři stejně jako na pevnině má něco do sebe.

• korloid
        korloid, 2.8.18 16:39:46  

Hmmm, prej mi málo vadí, že neprší. Mno, když nemám ani barák se zahrádkou ani chatu se zahrádkou, tak proč by mi to mělo vadit víc? Samozřejmě, že kdybych měla baráček se zahrádkou, tak bych se snažila zachránit si úrodu, jenže z výplaty si na něj nenašetřím, páč nemám ani celorepublikovou průměrnou mzdu, hypotéku mi nikdo nedá, páč jsem stará s jizvou na srdci, zbývá tedy jedině výhra v loterii. Poctivě sázím Euromiliony a Eurojackop, ale furt nic. Chcete čísla na tenhle týden?
        Eurojackpot: 02 08 17 28 34 a 01 04.
        Euromiliony: 04 08 10 17 20 26 35 a 1.

Pokud někdo máte typ na ta čísla, které vylosují, ráda je vsadím.

• korloid
    korloid, 25.7.18 15:53:42  

♥ ♥ ♥ PRIVAT !!!!! ♥ ♥ ♥
    Očkování proti tetanu dnes tj 25.7.2018, přeočkování v roce 2028 !!!

Páč jsem sklerotik, tak si to dám i sem, třeba to pak někdy najdu.
    Začalo to kontrolou Bezpečnosti práce - tam jsme se dozvěděli, že i pracující v nejméně rizikové kategorii jedničce čili kancelářské krysy jsou povinné absolvovat periodické prohlídky. Lidi do 50 let po šesti letech, a my po záruce každé čtyři roky. Jediná úleva je, že nemusíme napřed ke svému praktickému pro výpis a potom k závodnímu pro razítko = stačí razítko našeho praktického. OK. Dostala jsem razítko za 350 korun, a žádanky na vyšetření, a upozornění na to, že minulé očkování proti tetanu proběhlo 8.6.2008, takže letos do konce roku musíme přeočkovat - tož jsme to dneska zvládly všechno naráz, i krev, i tetanovku. Sestřička je šikovná, tak to kupodivu vůbec nebolelo, ani jedno, příjemné překvapení. A protože a jelikož jsem nikdy v životě nebyla na EKG, tak jsem si rovnou došla na EKG, kde zjistili, že jsem prodělala infarkt myokardu. Tož pozítří další kolečko s praktikem páč tam bylo doporučení na echo čili vyšetření ultrazvukem, takže mi vypíše žádanku na další vyšetření. Poslední. Nikam jinam už nepůjdu. Babička měla šest infarktů a vesele si zemřela v 88 na Alzheimra. Mamka neměla ani jeden a zemřela v necelých 48. Takže mám variantu infarkty a dlouhověkost, a s tím Alzheimrem se ještě uvidí. To tak. konec hlášení (pro dnešek)

• korloid
      korloid, 30.7.18 18:54:49  

Tak změna, nešla jsem ani na to echo. Stejně žádné další prášky nechci, tak na co vyšetření.
      Nakonec jizvu na srdci má v přeneseném slova smyslu téměř každý, no tak já jsem halt mezi těma, co ji mají i ve fyzickém smyslu slova. Taky musím furt kde co, malej hamty hamty.

• korloid
    korloid, 21.7.18 08:23:11  

A co se děje u nás i ve světě:
    Konečně máme parlamentem odsouhlasenou vládu, i když se to opět neobešlo bez průtahů, urážek a sebelítostivých nářků. V Itálii jsou komunisté normální parlamentní stranou a nikdo se nad tím nepozastavuje. U nás s tím mají někteří politici pořád problém (rozuměj: myslí si, že kdyby byli komunisti zakázaní, že jeho strana by dostala víc hlasů, a tím pádem víc peněz).
    V Sýrii se údajně zachraňuje spolek Bílé přilby. Už minimálně čtrnáct dnů. Vypadá to, a asi to začíná docvakávat i přímo přilbám, že je odepsali tj. čeká se až je státní armáda pozabíjí. Amerika si nemůže dovolit nechat je rozutéct po světě, protože by někdo mohl vykecat, jak to bylo s těma jejich videama. Ovšem pokud je státní syrská armáda zabije, budou užiteční, protože půjde spustit další kolo propagandy alá podívejte se, oni je zabili, a přitom jsme je tolik chtěli zachránit, všichni o tom víte, už měsíc o tom pindáme. Kdyby je chtěli doopravdy zachránit, už by byli desetkrát ze Sýrie pryč, protože letecké základny fungují, letadla létají, a svézt je na letiště jde do dvou dnů. Takže na vážně zamýšlenou evakuaci by jim stačily tři dny. A je to už minimálně čtrnáct a nic. Státní syrská armáda si tenhle americký záměr uvědomuje, a s útokem váhá, jenže donekonečna čekat nemohou - utíkají jim peníze, a ty jsou potřeba na obnovu a ne na udržování válčení. Jak to rozseknout? Co třeba zveřejnit příspěvek v OSN, že jsou si vědomi toho, že tahle záchrana je jen papírovej tygr a není míněna vážně?

• korloid
      korloid, 22.7.18 11:17:47  

Tak překvápko: Bílé přilby evakuoval v noci Izrael. Asi pro ně maj scénáře na Irán.