Abstrakce, malba

Otevřená diskuze | Kategorie: Koníčky
Erika (2017-06-17 06:54:31)Aitos (2017-05-15 17:27:17)nsho-tschi (2017-04-08 20:13:23)JosephCloude (2016-11-21 08:50:46)
Založeno: 22. 10. 2016 | Příspěvků: 20 | Členů: 4

Přispívejte čímkoliv zajímavým, co se týká abstraktní malby, rady i dotazy.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Erika
    Erika, 8.5.17 15:43:25  

Trojrozměrné vidění.?.
    Měla jsem spontánní prožitek, jednou, když jsem navštívila (cca potřetí) Magickou jeskyni Jana Zahradníka (Reona). Koukala jsem na obraz "Trpělivý hlídač zahrady meditací"..a v tom se to stalo..obraz jakoby ožil, a já do něj mohla vstoupit, byla jsem tím naprosto konsternována. Prostor byl otevřen a já pochopila, co tím Honza myslil, když jednou vyprávěl, že chodí do svých obrazů "zahradničit". Jeho obrazy samozřejmě čiší hloubkou vstupu do jiných dimenzí, ale pokud to člověk neprožije, pak to vnímá stále jen "ploše".
    Někdo takto vidí asi "běžně"..

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 8.5.17 19:15:54  

S tím pánem jsem se kdysi setkal v živém vysílání nějaké TV, když jsem obstarával aktivity jednoho hudebníka, který tam vystupoval také. Vystupoval v jakémsi starobilém oděvu - hábitu a maloval tam na malé plátno hořící svíčky.
      Jinak jsou jeho obrazy pro mě příliš předisponované. Jak objekty, tak barevně. Malba je zvládnutá bravurně, ale obrazy samy na mě nepůsobí nijak zvlášť dobře. Společný prostor bych s nimi sdílet patrně nechtěl.

• Erika
        Erika, 8.5.17 20:16:33  

:15: Ona ta Magická jeskyně je těmi obrazy a bustami nesmírně přehlcená. Mystická hudba a místo k odpočinku skýtá člověku vhled do jeho vnitřní dimenze, každý ji vidí jinak.. Kdysi to měl jinde v Praze a tam to působilo jiným dojmem. Chápu, že ve svých obrazech ztvárňuje v podstatě stále ženy..při jednom rozhovoru, kdy se otevřel, to je pochopitelné. Když jsem byla v jeho ateliéru, měl tam několik rozmalovaných obrazů, u jednoho jsem mu řekla, že je dokončen - což jsem údajně nebyla první, kdo mu to sdělil. Obraz působil velmi silně právě v té jednoduchosti a prolínajících se barvách do světelné brány..
        V té předisponovanosti máš pravdu, na mě také tak převážně působí, leč jak jsem psala výše, má to svůj smysl.

• Jar.Esch
          Jar.Esch, 9.5.17 07:51:25  

Jak jsem zmínil, malba je skvělá. Patrně mu jde snadno a jako by chtěl do svých obrazů dostat co nejvíce mmystična, v co nejabsurdnějších podobách, ovšem s ženou, coby domanitnou. Na mě jeho práce působí příliš vykalkulovaně. Takže ona mystika tím pádem nepůsobí.
          To už mě více oslovují obrazy Libora Vojkůvky, které jsou stejně skvěle namalované, ale kom pozičně jsou méně disponované (ne tak plné). Barvy jsou také maličko tlumenější, což jeho obrazům prospívá. Je velice ceněn.
          Oba jsou ale spíše surealisté, než abstrakti. Mě osobně nejvíce přitahuje směr, který je ve světě znám pod názvem Art Informel.

• Aitos
    Aitos, 26.4.17 10:51:40  

Reakce na JarEsche v meilu: Bohužel diskuse byla mrtvá už předtím, když jsem převzal, o technikám nemám já co moc psát, většinou mastím tempery, vodovky a akryl na karton a plátno... A jasně, taky bych se přiučil novému, ale nikdo s ničím zatím nepřišel. Mě by ale více zajímal přístpup k tvorbě, inspirace jaké kdo má, a pocity ze kterých tvoří a jakými na ně vlatní dílo působí?? Asi tím, že vycházím z té intuitivně-pocitovo-automatické trorby a autoarteterapie...

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 28.4.17 19:07:09  

Jsem přesvědčen, že intuice je přítomna vždy. Ať už o ní usilujeme anebo se snažíme něco konkrétního vyjádřit, nakonec vždycky pracujeme s tzv. nahodilostí. Nahodilost v tvorbě ale není nahodilostí obyčejnou. Jde o výsledek nutkavé činnosti, u níž jsme jen dopředu neznali výsledek. Zpětně poznávací pamětí jsme si ale najednou pevně jisti, že přesně tohoto jsme chtěli dosáhnout. Jen jsme si to zpočátku nedokázali představit (nahodilost, k níž nás spolehlivě dovedla intice).

Andy Warhol to vyjádřil zkráceně, když řekl: "Mé malby se nikdy nevyvedou tak, jak jsem čekal, ale nikdy tím nejsem překvapen".

• Erika
      Erika, 8.5.17 04:20:06  

Působivé obrazy, zvlášť některé..a v doprovodu Lisy Gerrard :2:
      O festivalu jsem netušila :9:

• Aitos
    Aitos, 31.3.17 09:11:14  

Jste srdečně zváni na výstavu holotropního umění, kde budu také mezi vystavovateli...
    https://www.festivalholotropnikultury.cz/ :4:

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 31.3.17 11:25:40  

Máte nějakou ukázku z toho, co budete vystavovat?

• Aitos
        Aitos, 4.4.17 11:59:11  

Zatím moc nepracuji na nových stránkách, http://image.mysteria.cz/?page_id=10
        Hl. nevím jaký styl nahrát do wordpressu, s kulatými rohy jich je dost málo.

• Aitos
          Aitos, 11.4.17 09:39:00  

A bude to již příští výkend s vernisáží 21.4., kdo má blízko k tématu Holotropic Art, je to vpodstatě docela blízké téma Visionary Art, tak mu doporučuji se zajít podívat, neb další rok se to bude opakovat s novými umělci. A už jen za tu účast v jejich mezinárodním katalogu to stojí.-)
          http://image.mysteria.cz/2017/festival-holotropniho-umeni-praha-2017/

• Aitos
            Aitos, 11.4.17 09:40:14  

Jinak ještě na so 22.4. zvu na arteterapii, a v ne bude také, pro změnu s Pavou Novákovou.

• Aitos
        Aitos, 11.4.17 09:39:34  

A kde je vaše volná tvorba?

• JosephCloude
    JosephCloude, 21.11.16 08:47:04  

Takže radíte vypnout lepenkou. Vyzkouším děkuji. Já teď zkusím přímo akvarel papír ne menší gramáž jak 300 , tak snad..

• Aitos
      Aitos, 22.11.16 20:45:10  

Papír se na akvarel vždy kroutí čí vlní-/ Ale pak můžeš zase vylisovat či přejet z druhé strany žehličkou,-) Jinak lepenka je skvělá ta malířská z drogerie, na malá i velká plátna používám, podložku co nejhladší, aby se dalo trochu vypnout.

• JosephCloude
    JosephCloude, 22.10.16 20:49:08  

Začátek chatu
    20:38
    Dobrý den, jen se pokusím zeptat. Zkoušel jsem namalovat obraz vodovými barvami+tempera a papír se zvlnil. Poradili by jste prosím, jak na to, aby se tak příště již nestalo. Je nutno papír zajistit po krajích páskou, poml´ůže to. Popřípadě, kde hledat kvalitní prodejnu malířských potřeb pro akvarel, akryl, anylin apod. Děkuji za radu. Josef

• Blackie
      Blackie, 23.10.16 19:34:42  

Ahoj.
      S páskou si podle mě nepomůžeš, zkusila bych papír napnout na rýsovací prkno nebo něčím podlepit.
      Záleží taky, co za papír používáš. Klasický měkký, na který se běžně píše, je výrazně méně vhodný než tvrdá čtvrtka. Druhů papíru je ale spousta a v jejich kvalitě se nevyznám.
      Alternativou může být taky plátno.
      Popřípadě se zkus zeptat na odbornějších fórech nebo v prodejně s výtvarnými potřebami :)

• Blackie
      Blackie, 23.10.16 19:36:25  

A jinak obecně myslím, že recenze na prodejny budeš hledat těžko, záleží, odkud jsi a jaký má ta která prodejna sortiment. Spíše myslím, že záleží na prodavači a jeho znalostech a schopnosti poradit.

• Aitos
      Aitos, 28.10.16 17:43:55  

Asi tak. Nejlépe rovnou koupit akvarelovy blok. Ja chodim k Vinohradské vodárne a kousek nize je jeste Pebeo tam maji i blok ze sepsovanych platen cca 10 za 400.

• Aitos
        Aitos, 31.10.16 14:32:55  

Jo, je to míň jak 400,-, asi 350,- a rozměr 50*50. Taky se trochu vlní, stačí vypnout lepenkou na podložku nebo přiťuknout. Pak se dá paspartovat nebo vypnout na cca 40*40.