Abstrakce, malba

Otevřená diskuze | Kategorie: Koníčky
Aitos (2017-10-16 10:42:58)nsho-tschi (2017-04-08 20:13:23)JosephCloude (2016-11-21 08:50:46)
Založeno: 22. 10. 2016 | Příspěvků: 27 | Členů: 3

Přispívejte čímkoliv zajímavým, co se týká abstraktní malby, rady i dotazy.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!


 • Jar.Esch
  Jar.Esch, 12.10.17 11:26:38  
   

  Je na vás vidět, že jste poměrně dost zaujatý hledáním cest, vedoucích ke změněným stavům vědomí. Jak už jsem uvedl, mezi tvořícími lidmi, a je lhostejno, zda jde o výtvarníky, sochaře, anebo hudebníky či píšící umělce, jde o dost rozšířenou snahu (alespoň ve stádiu úvah). Mám to období za sebou a dnes jsem více na řemeslné úrovni, než jakékoliv jiné - plus ona obsese samozřejmě. Bez ní by to patrně nešlo anebo by byl výsledek sterilní (vzpomínám, že na řemeslnost klad značný důraz třeba Bauch). Zvládnout řemeslo, a ostatní přijde z mysli. Je jedno, z jakého zdroje. Zda (jenom) z podvědomí či z transcendentna.
  V tomto ohledu mě poměrně značně zaujal Vladimír Boudník. Ne všemi svými díly, ale zaujatostí pro věc a důrazem na řemeslo (a tu obsesi u něj nejde přehlédnout. Společné s ním mám právě to hledání témat a námětů v nahodilostech (třeba starých oprýskaných stěnách).
  A ano, chaos je neodmyslitelnou součástí tvorby. Chaos v lidské mysli byl nesčetněkrát potvrzen i odborníky a nutně se musí promítat i do tvorby.
  Co se týče toho odkazu, je to dobře napsaný příběh, ale bez znalosti angličtiny nejde přečíst. Chtěl jsem si anglicky psané pasáže průběžně překládat v překladači, ale text bohužel nejde nabrat.

  http://www.imagehosting.cz/?v=boudnk.jpg

 • Jar.Esch
  Jar.Esch, 6.10.17 15:16:41  
   

  Napsal jste poctivý popis situace, kdy se vám nejlíp tvoří. Hudbu jsem zkoušel taky a myslím, že každý, kdo v téhle branži něco zkouší. Začátkem devadesátých let jsem absolvoval holotropní dýchání a byla mně nabídnuta i možnost LSD. Odmítnul jsem a to dýchání mě taky nijak zvlášť nepovzneslo. Pak přišla léta řemeslná, tedy doba, kdy se začaly líbit vzorky povrchů, které měly původně sloužit jako podklad pro malbu (dělalo se mně dobře na pískový šeps). Byla poptávka, abych je aplikoval na stěny a já šel za tím. Asi dvanáct let jsem se tím docela úspěšně živil, ale tvorba, pro kterou jsem to vlastně všechno dělal, skomírala. Teď se pomalu vracím a místo kresby pod vlivem hudby, dělám instalace (maximálně o velikosti stolního formátu), které následně fotím a teprve v počítači vzniká to, co mě oslovuje. Je to spontánní a naplňuje mě to. Jsou to vlastně skici pro malbu, kterou pak už přenesu na plochu. Ta už je ale zase strukturální, protože za ta lét, co jsem dělal na stěnách, jsem nasbíral obrovské zkušenosti s materiály, které si teď dovedu bez problémů připravit. Zcela se nalézám ve výtvarném stylu, který je ve světě znám pod názvem Art Informel anebo také Vintage. U nás se mu věnoval například prof. Zdeněk Beran (tehdy to bylo nazýváno strukturální abstrakcí). Je to podle mě nejsvobodnější výtvarný styl, který naprosto neomezuje možnost volby materiálu, nástrojů a technik, kterým svůj počin vytvořím, (v podstatě čímkoliv a jakkoliv).

  Na videu je dobře podána také filozofie, která k tomuto směru váže.

  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10166142313-vytvarnicke-konfese/207562263000003-zdenek-beran/titulky?kvalita=nizka

  V tom vašem odkazu na knihu Vladimír, mě oslovuje termín obsese. Ano, jde o nutkavou potřebu tvořit.
  Čímkoliv, kdekoliv a stále.

  • Aitos
   Aitos, 7.10.17 23:31:36  
    

   Dobrý dokument k té době komunismu, kdy se k tomu uchýlil a tak. Ale jestli se nějak nezasekl v té panice, o které tam mluví, že ta k tomu způsobu tvorby patří? Jinak HD a další transperonální stavy, ono to není určeno pro každého, a taky mnohdy jeden dva vstupy nestačí aby se otevřelo něco vyššího či hlubšího poznání a odžití něčeho, a někdy je to taky síla, zde humorně: http://iwrite.cz/esc-50-ayahuasca/

 • Aitos
  Aitos, 20.9.17 13:25:18  
   

  Pozvánka na výstavu, vernisáže bohužel jen pro ty, co mají poměrně drahé lístky na ITC Prague2017, https://www.holotropicart.org/ :4: Čekají vás obrazy Z. Hajného, O. Plachta a další, ze zahr. A. Grey, M. Hoffman i Venosa - už od 28.9. VillaPelle a Písecká brána
  http://image.mysteria.cz/

  • Jar.Esch
   Jar.Esch, 30.9.17 08:35:40  
    

   Je tady moc pozvánek a málo diskuse o malbě, technikách, tématech....

   • Aitos
    Aitos, 5.10.17 00:09:36  
     

    Já se snažím tvořit jako Mucha nebo Kupka, prostě s duchovní povznášející hudbou. Ta mě dostává do mírného tranzu, někdy spolu s dobrým zeleným čajem, jindy přidám i kapku červeného ...vína-) Tím se prožitek hudby zesílí, i mé ponoření se do obrazu, plynoucí tvořivosti ze mne, z božské intuice, když zrovna nepotřebuji nejprve vyhodit něco ze svých emocí. TO je pak spíše arteterapie. Pak až je to Ono, co mě naplňuje.
    Jinak to právě jen začíná a bohužel často v moderním umění (myslím, že je to trochu zneúctění tohoto pojmu pro krásu a hlubší smysl a nová ducha oplodňující sdělení) právě jen tím vyprázdněním se nahromaděného, proměněním v artefakt, a stáve se tak pouhou třeba i něcím zajímavou, ale vlastně nic v jádru nového přinášející obcesí... Jak to trefně nazval i autor Vladimír https://www.lidovky.cz/vladimir-518-patra-v-nove-knize-o-umeleckych-obsesich-fhi-/kultura.aspx?c=A151105_170752_ln_kultura_hep
    Ta kniha se mi dostala, a ač čtení je místy o něčem, fotky i obsah jen podtrhuje její červený obal... :7: :4: :6:

  • Aitos
   Aitos, 5.10.17 00:10:48  
    

   A co se týče vystavy, je jen do 8. tohoto měsíce.

 • Erika
  Erika, 8.5.17 15:43:25  
   

  Trojrozměrné vidění.?.
  Měla jsem spontánní prožitek, jednou, když jsem navštívila (cca potřetí) Magickou jeskyni Jana Zahradníka (Reona). Koukala jsem na obraz "Trpělivý hlídač zahrady meditací"..a v tom se to stalo..obraz jakoby ožil, a já do něj mohla vstoupit, byla jsem tím naprosto konsternována. Prostor byl otevřen a já pochopila, co tím Honza myslil, když jednou vyprávěl, že chodí do svých obrazů "zahradničit". Jeho obrazy samozřejmě čiší hloubkou vstupu do jiných dimenzí, ale pokud to člověk neprožije, pak to vnímá stále jen "ploše".
  Někdo takto vidí asi "běžně"..

  • Jar.Esch
   Jar.Esch, 8.5.17 19:15:54  
    

   S tím pánem jsem se kdysi setkal v živém vysílání nějaké TV, když jsem obstarával aktivity jednoho hudebníka, který tam vystupoval také. Vystupoval v jakémsi starobilém oděvu - hábitu a maloval tam na malé plátno hořící svíčky.
   Jinak jsou jeho obrazy pro mě příliš předisponované. Jak objekty, tak barevně. Malba je zvládnutá bravurně, ale obrazy samy na mě nepůsobí nijak zvlášť dobře. Společný prostor bych s nimi sdílet patrně nechtěl.

   • Erika
    Erika, 8.5.17 20:16:33  
     

    :15: Ona ta Magická jeskyně je těmi obrazy a bustami nesmírně přehlcená. Mystická hudba a místo k odpočinku skýtá člověku vhled do jeho vnitřní dimenze, každý ji vidí jinak.. Kdysi to měl jinde v Praze a tam to působilo jiným dojmem. Chápu, že ve svých obrazech ztvárňuje v podstatě stále ženy..při jednom rozhovoru, kdy se otevřel, to je pochopitelné. Když jsem byla v jeho ateliéru, měl tam několik rozmalovaných obrazů, u jednoho jsem mu řekla, že je dokončen - což jsem údajně nebyla první, kdo mu to sdělil. Obraz působil velmi silně právě v té jednoduchosti a prolínajících se barvách do světelné brány..
    V té předisponovanosti máš pravdu, na mě také tak převážně působí, leč jak jsem psala výše, má to svůj smysl.

    • Jar.Esch
     Jar.Esch, 9.5.17 07:51:25  
      

     Jak jsem zmínil, malba je skvělá. Patrně mu jde snadno a jako by chtěl do svých obrazů dostat co nejvíce mmystična, v co nejabsurdnějších podobách, ovšem s ženou, coby domanitnou. Na mě jeho práce působí příliš vykalkulovaně. Takže ona mystika tím pádem nepůsobí.
     To už mě více oslovují obrazy Libora Vojkůvky, které jsou stejně skvěle namalované, ale kom pozičně jsou méně disponované (ne tak plné). Barvy jsou také maličko tlumenější, což jeho obrazům prospívá. Je velice ceněn.
     Oba jsou ale spíše surealisté, než abstrakti. Mě osobně nejvíce přitahuje směr, který je ve světě znám pod názvem Art Informel.

 • Aitos
  Aitos, 26.4.17 10:51:40  
   

  Reakce na JarEsche v meilu: Bohužel diskuse byla mrtvá už předtím, když jsem převzal, o technikám nemám já co moc psát, většinou mastím tempery, vodovky a akryl na karton a plátno... A jasně, taky bych se přiučil novému, ale nikdo s ničím zatím nepřišel. Mě by ale více zajímal přístpup k tvorbě, inspirace jaké kdo má, a pocity ze kterých tvoří a jakými na ně vlatní dílo působí?? Asi tím, že vycházím z té intuitivně-pocitovo-automatické trorby a autoarteterapie...

  • Jar.Esch
   Jar.Esch, 28.4.17 19:07:09  
    

   Jsem přesvědčen, že intuice je přítomna vždy. Ať už o ní usilujeme anebo se snažíme něco konkrétního vyjádřit, nakonec vždycky pracujeme s tzv. nahodilostí. Nahodilost v tvorbě ale není nahodilostí obyčejnou. Jde o výsledek nutkavé činnosti, u níž jsme jen dopředu neznali výsledek. Zpětně poznávací pamětí jsme si ale najednou pevně jisti, že přesně tohoto jsme chtěli dosáhnout. Jen jsme si to zpočátku nedokázali představit (nahodilost, k níž nás spolehlivě dovedla intice).

   Andy Warhol to vyjádřil zkráceně, když řekl: "Mé malby se nikdy nevyvedou tak, jak jsem čekal, ale nikdy tím nejsem překvapen".

  • Erika
   Erika, 8.5.17 04:20:06  
    

   Působivé obrazy, zvlášť některé..a v doprovodu Lisy Gerrard :2:
   O festivalu jsem netušila :9:

 • Aitos
  Aitos, 31.3.17 09:11:14  
   

  Jste srdečně zváni na výstavu holotropního umění, kde budu také mezi vystavovateli...
  https://www.festivalholotropnikultury.cz/ :4:

  • Jar.Esch
   Jar.Esch, 31.3.17 11:25:40  
    

   Máte nějakou ukázku z toho, co budete vystavovat?

   • Aitos
    Aitos, 4.4.17 11:59:11  
     

    Zatím moc nepracuji na nových stránkách, http://image.mysteria.cz/?page_id=10
    Hl. nevím jaký styl nahrát do wordpressu, s kulatými rohy jich je dost málo.

    • Aitos
     Aitos, 11.4.17 09:39:00  
      

     A bude to již příští výkend s vernisáží 21.4., kdo má blízko k tématu Holotropic Art, je to vpodstatě docela blízké téma Visionary Art, tak mu doporučuji se zajít podívat, neb další rok se to bude opakovat s novými umělci. A už jen za tu účast v jejich mezinárodním katalogu to stojí.-)
     http://image.mysteria.cz/2017/festival-holotropniho-umeni-praha-2017/

     • Aitos
      Aitos, 11.4.17 09:40:14  
       

      Jinak ještě na so 22.4. zvu na arteterapii, a v ne bude také, pro změnu s Pavou Novákovou.

   • Aitos
    Aitos, 11.4.17 09:39:34  
     

    A kde je vaše volná tvorba?

 • JosephCloude
  JosephCloude, 21.11.16 08:47:04  
   

  Takže radíte vypnout lepenkou. Vyzkouším děkuji. Já teď zkusím přímo akvarel papír ne menší gramáž jak 300 , tak snad..

  • Aitos
   Aitos, 22.11.16 20:45:10  
    

   Papír se na akvarel vždy kroutí čí vlní-/ Ale pak můžeš zase vylisovat či přejet z druhé strany žehličkou,-) Jinak lepenka je skvělá ta malířská z drogerie, na malá i velká plátna používám, podložku co nejhladší, aby se dalo trochu vypnout.

 • JosephCloude
  JosephCloude, 22.10.16 20:49:08  
   

  Začátek chatu
  20:38
  Dobrý den, jen se pokusím zeptat. Zkoušel jsem namalovat obraz vodovými barvami+tempera a papír se zvlnil. Poradili by jste prosím, jak na to, aby se tak příště již nestalo. Je nutno papír zajistit po krajích páskou, poml´ůže to. Popřípadě, kde hledat kvalitní prodejnu malířských potřeb pro akvarel, akryl, anylin apod. Děkuji za radu. Josef

  • Blackie
   Blackie, 23.10.16 19:34:42  
    

   Ahoj.
   S páskou si podle mě nepomůžeš, zkusila bych papír napnout na rýsovací prkno nebo něčím podlepit.
   Záleží taky, co za papír používáš. Klasický měkký, na který se běžně píše, je výrazně méně vhodný než tvrdá čtvrtka. Druhů papíru je ale spousta a v jejich kvalitě se nevyznám.
   Alternativou může být taky plátno.
   Popřípadě se zkus zeptat na odbornějších fórech nebo v prodejně s výtvarnými potřebami :)

  • Blackie
   Blackie, 23.10.16 19:36:25  
    

   A jinak obecně myslím, že recenze na prodejny budeš hledat těžko, záleží, odkud jsi a jaký má ta která prodejna sortiment. Spíše myslím, že záleží na prodavači a jeho znalostech a schopnosti poradit.

  • Aitos
   Aitos, 28.10.16 17:43:55  
    

   Asi tak. Nejlépe rovnou koupit akvarelovy blok. Ja chodim k Vinohradské vodárne a kousek nize je jeste Pebeo tam maji i blok ze sepsovanych platen cca 10 za 400.

   • Aitos
    Aitos, 31.10.16 14:32:55  
     

    Jo, je to míň jak 400,-, asi 350,- a rozměr 50*50. Taky se trochu vlní, stačí vypnout lepenkou na podložku nebo přiťuknout. Pak se dá paspartovat nebo vypnout na cca 40*40.