Dobrodruzi z vesmíru + Opičí král

Otevřená diskuze | Kategorie: Televize
Kri-kri (2016-09-02 19:53:32)slavidan (2016-07-03 19:36:37)od10k5 (2016-06-29 19:58:49)
Dobrodruzi z vesmíru + Opičí král
Založeno: 11. 6. 2016 | Příspěvků: 24 | Členů: 3
Správci: Kri-kri (hlavní)

Rozhodl jsem se založit diskusi o těchto dvou legendárních seriálech, vysílaných naposledy roku 1993 na ČT. Jelikož se ani jeden na naše obrazovky prokazatelně už nikdy nevrátí, zaslouží si alespoň u diváků neupadnout v zapomnění. Diskuse o každém seriálu zvlášť by se tu neuchytila, tak jsem vytvořil jednu pro oba.
http://www.csfd.cz/film/198942-opici-kral/
http://www.csfd.cz/film/368353-xi-you-ji-2/
http://www.csfd.cz/film/103825-dobrodruzi-z-vesmiru/

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• meleq
    meleq, 26.6.16 17:49:53  

Zdravim fandy Opiciho krale, jako maly kluk...kolem 1960 jsem ho cetl, byla to tlusta kniha a moc se mi to libilo...vysel v SNDK
    Pak jsem ho take videl kresleneho, coz se mi libilo vic, nez tenhle hrany
    Koukl jsem na kousek toho 24 dilu a jo, musim s politovnim priznat, ze ted uz se mi libi vic serialy jine
    Detska leta sou fuc
    Hodne stesti
    .......

• Kri-kri
      Kri-kri, 26.6.16 19:41:51  

V tom českém knižním překladu bohužel vyšla sotva čtvrtina původní knihy, kompletní verzi u nás nikdy nevydali.:9:
      Co se týče toho 24. dílu, rozhodně patří mezi ty nejméně napínavé, takže kdo v tomhle seriálu hledá akční scény, nechť si jej radši připomene jiným dílem (třeba 18. Boj s devítihlavým drakem), ale pro mě je ten díl Zkrocení nefritového zajíce především nostalgická záležitost. Měl jsem ho nahraný už z prvního vysílání v 1991 a dokážu ho odříkat zpaměti.:2:

• amazonia.exotic
    amazonia.exotic, 24.6.16 20:35:49  

Když se vysílal seriál opičí král,tak jsem měl 15 - 16 roků a docela jsem tímhle seriálem žil a do dnes na něj rád vzpomínám. První díl - https://www.youtube.com/watch?v=HTOOpnslwP8

• Kri-kri
    Kri-kri, 17.6.16 01:53:16  

Po rozboru diskriminace starších Anime na českých TV se vraťme k Dobrodruhům a Opičímu králi.:4:

Možná někteří dosud neví, že k Dobrodruhům vznikla i česky nazpívaná titulní píseň, v samotném seriálu však použita nebyla. CZ verze vznikla pouze pro tehdy vyšlou desku Písničky z Rosy 2.
    https://www.youtube.com/watch?v=OD1JELi0W4c

A kdyby někdo nechtěl věřit, že Dobrodruzi se proslavili dokonce i v arabsky mluvících zemích, tady jsou úvodní a závěrečné znělky v arabštině. Hudba i obrazový doprovod jsou zcela odlišné od originálu.
    https://www.youtube.com/watch?v=NOIchAXgask
    https://www.youtube.com/watch?v=MCAvbxxib98

Na Youtube je v arabském dabingu prvních 52 dílů. Od dílu 53 se mi nikdy nepodařilo v arabštině nejít ani jeden, těžko říct, jestli tedy Arabové odvysílali celý seriál nebo jen zbylé díly 53-77 nebyly k sehnání z VHS nahrávek.

• slavidan
      slavidan, 17.6.16 12:14:06  

Možná problém autorských práv.

• Kri-kri
        Kri-kri, 17.6.16 19:00:03  

Neřekl bych, v některých zemích jsou u Anime dost invenční a vyrábějí si vlastní znělky.

Jinak k Opičímu králi, pokud to ještě někdo neví, v roce 1999 bylo natočeno dalších 16 dílů, které se do původního seriálu z roku 1986 kvůli nízkému rozpočtu nevešly. Tyto díly bohužel nikdy nespatří světlo českých obrazovek.:9: Ke shlédnutí jsou pouze v originále s anglickýma titulkama.
        https://www.youtube.com/watch?v=MGxnUgnjqeg&list=PL18zYhjF7-i5iMz84ORlMSGx5HmhfDqgv

• Krysa
      Krysa, 29.6.16 16:28:38  

Tak to je úlet, ta arabská verze! :15:

• Kri-kri
    Kri-kri, 11.6.16 17:26:49  

Poté, co byl zrušen Lapiduch jsem se rozhodl založit diskusi o těchto dvou vynikajících seriálech zde. Pro případ, že by je někdo neznal a chtěl je poznat, je tu ukázka jednoho dílu každého z nich.

Dobrodruzi z vesmíru - 01. Hledání profesorky Anny
    https://www.youtube.com/watch?v=etvqW8S2cxE
    Opičí král - 24. Zkrocení Nefritového zajíce (můj nejoblíbenější díl):13:
    https://www.youtube.com/watch?v=12InGHLFH34

• slavidan
      slavidan, 14.6.16 11:28:51  

Já znám jen Dobrodruhy z vesmíru, viděl jsem je jen černobíle. Měl jsem je opravdu rád. :2:

• Kri-kri
        Kri-kri, 14.6.16 11:44:01  

A víš, že je celý seriál v češtině ke stažení a dokonce v DVD-ripu?:4: Všechny díly najdeš na Uložto podle názvů jednotlivých dílů.
        Tady jsou české stránky o Dobrodruzích:
        http://mujweb.cz/tthomas/dobr/index.htm

• slavidan
          slavidan, 14.6.16 13:25:10  

Rád jsem se podíval. :2:

• cabballero
          cabballero, 14.6.16 13:47:02  

Z webu: "Vítejte na stránce věnované tomuto legendárnímu japonskému seriálu"

Stejně by mě zajímalo, kdo rozhoduje o tom, kterej seriál je legen.....(počkej si).........dární! Stejně je to jenom takový slovíčkaření, že jo... nebo to snad vypovídá o "umělecké hodnotě" díla? :15:

• Kri-kri
            Kri-kri, 14.6.16 14:19:06  

Pokud seriál už čtvrt století neběžel na žádné z našich TV, nebyl u nás nikdy vydáván na VHS/DVD a ani jinak medializován a přesto si i přes takovou mediální nepřízeň udržel stovky fanoušků, pak si plným právem zaslouží být označen za legendární. Projdi si na ČSFD 20 a více let nevysílané seriály, jen málokterý z nich i po tolika letech má takový úspěch, že o něm lidé zakládají stránky, blogy, hlasují o nejlepších dílech a především dokázali z různých domácích VHS nahrávek zkompletovat CZ dabing a nalepit na obraz DVD-ripu. A o umělecké hodnotě díla vypovídá oněch 81% a spousta chválihodných komentářů.
            Ale pokud jsi sem přišel jen rýpat, můžeš jít zase o dům (tedy diskusi) dál.

• freekarol
            freekarol, 14.6.16 15:06:44  

Legendární, bestseller, populární a další podobné výrazy nikdy nezaručují, že se zrovna nám to bude líbit.

Já to viděl(kdo ne, kdo v tom vyrůstal), ale dnes už bych to vidět nechtěl, protože bych to vždy srovnával s tím, co jsem už viděl...

• Kri-kri
              Kri-kri, 14.6.16 15:49:40  

Nechci tu rozvádět filosofování nad tím, který superlativ je pro seriál vhodný a který ne.

Dost lidí Dobrodruhy i Opičího krále dlouhé roky shánělo a jen hrstka z nich po znovushlédnutí tvrdila něco v tom smyslu, že už to není ono, jako když na to koukali v dětství. Více je těch, kteří jsou těm seriálům stále věrni, líbí se jim stejně nebo dokonce více než tehdy a zejm. v Dobrodruzích až teď pochopili mnohá poselství a narážky na těžkopádná společenská témata, kterým v dětství ještě nemohli rozumět.

• freekarol
                freekarol, 14.6.16 20:13:58  

Samořejmě, že když na to kouká člověk v dospělosti, tak vidí věci, které jako dítě nevnímal.

Je dobré, že je tu možnost, to znovu vidět. Čím více takových filmů/pohádek, tím lépe. Když můžou dávat filmy pro pamětníky, tak by něco podobného mohli udělat i pro to, co jsme kdysi viděli a bylo to hitem. To by asi chtělo kontaktovat ČT, ta by to mohla zavést, pokud bude dostatek zájemců.

• Kri-kri
                  Kri-kri, 14.6.16 21:26:15  

Bohužel, zrovna tyto dva seriály ČT už nikdy reprízovat nebude. Z archivu smazali jejich dabing a o koupi nových práv a případného nového předabování ani v nejmenším neuvažují.:9:
                  Nebýt pár lidí, kteří tyto seriály kdysi nahráli na VHS a ty nahrávky dochovali a zdigitalizovali, dnes bychom je znovu vidět nemohli.

• slavidan
                    slavidan, 14.6.16 21:39:06  

Ještě že tak. :2:

• notorickyMartin
                    notorickyMartin, 14.6.16 23:23:31  

Tak předabovávat by se to snad nemuselo. Stahovat z netu usnad uměj, stačí, když to vytáhnou z těch dochovanejch VHS ripů co se válí na Uložto a přilepí k tomu obraz v HDčku, to by snad pro tamní techniky nebyl problém.
                    Nebo by jim to určitě nějakej fanda pučil na VHSce, aby si ten dabing z toho "vycucli".
                    Ale oni radši budou vysílat pořád dokola stejné už stokrát omleté věci.

• Kri-kri
                    Kri-kri, 14.6.16 23:36:22  

No tak Dobrodruhy, i kdyby je nějaká TV koupila (jakože stoprocentně nekoupí), tak ti by se předabování rozhodně nevyhli. Jednak proto, že dabing byl přece jen vytvořen formou překrývačky, kdy bylo v pozadí zřetelně slyšet francouzské znění, což je v dnešní době moderních dabingů absolutně nepřípustné a žádná TV by už takovouto překrývačku do éteru nepustila. A pak je tu ještě jeden důvod a to, že i když se podařilo z VHS sehnat všechny díly, tak úplně kompletní to bohužel není. U dílů 21 a 61 chybí první tři minuty na začátku, u dílů 29 je posledních 5 minut ve velmi špatné zvukové kvalitě z kotoučového magnetofonu a i některé další díly mají zastřený nebo jinak zhoršený zvuk, který by žádná TV do vysílání nezařadila.

Co se týká dabingu Opičího krále, ten se dochoval kompletní. Zvuk prvních dvou dílů je z mých vlastních MC kazet, od 3. dílu až do posledního 25 jsou nahrávky z VHS od člověka, který měl na Lapiduchu přezdídku Ganesa. Ale i tak si myslím, že by žádná TV ten původní brněnský dabing nepoužila, v posledních letech je čím dál větší móda všechno předabovávat a kterákoliv TV by si dokázala spočítat, že je vyjde daleko levněji vytvořit nový dabing s profláklými hlasy typu Terš, Mahdal, Tůma, Švarc, Kalva a pod, než platit reprízné původním dabérům.

• notorickyMartin
                    notorickyMartin, 14.6.16 23:49:23  

"...než platit reprízné původním dabérům" -
                    Tak proto se pořád dokola všechno předabovává jak u debilů... To jso teda poměry :8: :11:

"...některé další díly mají zastřený nebo jinak zhoršený zvuk, který by žádná TV do vysílání nezařadila." - tak zase když se Řro nestydí vysílat Tluřhoře v té humusácké kvalitě co maj na webu...
                    Ale napadlo mě, že by to mohli vysílat v originále s titulkama a tenhle starej dabing dát volitelně do druhé audio stopy. A titulky vytvořit podle starýho dabingu, ušetřilo by se za překlad.

Ale to jsou zbytečný teorie, stejně, jak říkáš, to neprojde, tak nemá smysl mudrovat... :11:

• Kri-kri
                    Kri-kri, 15.6.16 00:24:27  

Právě, tyhle polemiky coby kdyby jsou zbytečné. Problém s dabingem (ať už je v jakékoliv formě) je jen druhořadý problém. Ten hlavní je, že tyto seriály zkrátka žádná naše TV už kupovat nechce, stejně tak žádné DVD vydavatelství. Vždyť ani na Animaxu nebo jak se teď jmenuje ta stanice s Anime dávají jen ty nové komerční Anime, žádné z osmdesátých let.
                    A Opičí král, tady je zas problém politický, žádná TV si netroufne kupovat seriál, pocházející z komunistické Číny. A rozhodně není problém ve stáří seriálu, jak se často snaží vymluvit programové oddělení ČT. Vždyť ani to 16-ti dílné pokračování z roku 1999 ČT nekoupila a ani ty novější verze z let 2010 a 2011 se k nám nedostaly a ani nikdy nedostanou. Původní seriál naštěstí koupilo ještě předlistopadové vedení ČST za notných přímluv překladatelky Heřmanové (s níž jsem se před pár lety krátce osobně setkal a tak to vím přímo od zdroje).

• slavidan
                    slavidan, 16.6.16 15:50:31  

Oni zrušili i český Animax, podpora anime prodkce již obecně chybí i u pomerně nových dříve vysílaných titulů...

• Kri-kri
                    Kri-kri, 16.6.16 17:15:49  

Ale těch nových Anime, natočených cca od roku 1996 po současnost se k nám dostává stále dost, zato těch ze 70. a 80. let jenom těch pár komerčních filmů od Mijazakiho (což mě zrovna nebere). Ale Anime seriály z té doby absolutně žádné. Přitom ve všech ostatních zemích, včetně některých arabských, kde lidi ujíždějí na Anime jsou dost populární a taky hojně propagovány zejm. ty klasické Anime ze 70. a 80. let od společností Toei Animaton a World Masterpiece Theater, jen v ČR je už 20 let bezdůvodně diskriminují.:9: