Děti s ADHD

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
krudox (2020-02-13 20:12:53)jmsw (2020-01-21 21:13:41)cernica (2020-01-04 23:10:42)delfinsk (2019-11-16 20:50:17)Lavandis (2019-10-09 19:26:41)barb19 (2016-10-01 18:38:07)Cordell (2016-08-05 01:09:36)romaneta1988 (2016-05-27 18:17:53)
Děti s ADHD
Založeno: 25. 5. 2016 | Příspěvků: 214 | Členů: 8

Jde dítě s ADHD spát a počítá ovečky..Jedna ovečka, druhá ovečka, třetí slepice, koza, kráva, kůň, strýček Donald farmu měl, héééj makaréna! :D

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

 • cernica
  cernica, 25.12.18 14:43:57  
   

  Zajímalo by mě, kdo z vás pracuje v současnosti v kolektivu děcek, se všemi těmi poruchami, myslím, kdo z vás má na starosti kolektiv minimálně s počtem 20 dětí a výš....

  • 69beran
   69beran, 2.2.19 09:33:50  
    

   Kolektiv dětí skutečně s ADHD snad ani nemůže jít zvládnout.
   Leda, že by je mělo na starost minimálně 10 odborníků :1:
   Dneska se za ADHD označí kdejaká trošku větší živost dítěte. Dříve se řeklo, že dítě je trochu živější, rodičům bylo doporučeno dítě tzv. "utahat" a pokud to rodiče na dítě aplikovali, bylo po problému. Ono to taky chce se dětem více věnovat. Jinak z nudy vymýšlí živější dítě krávoviny a ve vzdoru pak dokáže takový věci, že jeho okolí je z něj na mašli :15: Vina je většinou na rodičích, ne v ADHD.
   Bych vám přál poznat jedno dítě se skutečným ADHD :15: I psycholožka, specialistka na ADHD vzdala jeho vyšetření a pravila, že na tohle!!! nemá školy a současná věda je na něj krátká :7: :14: :14:

   • cernica
    cernica, 18.2.19 19:58:55  
     

    No, já s takovými dětmi opravdu pracuji, a proto mě zajímalo, kdo další? Rádoby rady lidí, kteří nemají kolektiv 25 dětí jako já, kde jsou všechny možné poruchy + další z problémových rodin, totiž nemůžou vědět, o čem píší....a jak jsem pochopila, asi jediná tu jsem z praxe! Nemyslím ty pode mnou, kteří v ní byli buď před x lety nebo mají jedno takové dítě doma....Takže se zeptám i vás? Vy máte něco takového na starosti? :4:

 • cernica
  cernica, 20.12.18 17:58:09  
   

  https://2i.dfklub.cz/7bd5d0fa29

  • delfinsk
   delfinsk, 20.12.18 23:24:53  
    

   I já přeji všem krásné prožití svátků.

   • krudox
    krudox, 24.12.18 19:19:28  
     

    Šťastné a veselé svátky!

 • delfinsk
  delfinsk, 4.11.18 18:59:43  
   

  https://www.rodicevitani.cz/co-si-mysli/peter-chvojka-jak-nase-meda-dostala-ctyrku-za-obrazek-hada-aneb-vyzenme-uz-z-ceskych-skol-ten-odlidsteny-chlad/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Zdánlivě to nesouvisí, ale... Pro inspiraci. Nechceme někdy po dětech s ADHD podobné nesmysly?

  • osoba
   osoba, 5.12.18 23:37:32  
    

   A opravdu má ADHD úplně každé dítě s ADHD?? Nebo je to jen chytrolínské pohodlné přidělování diagnozy lékařem a problém je jinde??

   • delfinsk
    delfinsk, 8.12.18 12:53:29  
     

    Takřka každý člověk ví, že nikdy nikde nelze vyloučit omyl, úmysl či nepochopení atp. Nesprávné přidělení dg nemusí být pouze „chytrolínské…“ Často je problém i v nekonečném sledu dotazů zamlžujících popisované děje, které nastartovávají hádky. Hádka zpravidla výsledek nepřináší.

   • cernica
    cernica, 25.12.18 14:42:31  
     

    Nikdo nepřidělí dítěti ADHD bez pořádného a podrobného vyšetření, nejlépe opakovaného...

   • 69beran
    69beran, 2.2.19 09:38:23  
     

    Nemá. Příslušní odborníci na tuto poruchu potřebují mít dost případů, aby nepřišli o super zaměstnáníčko, tak sami "vyrábí" desetkrát více případů ADHD, než je realita.
    Maminy na tabletech, děcko něco chce, podle mamin, které ty děti neskutečně vyrušují z jejich plkání, jde hnedle o hyperaktivitu! :1: A už běží do poradny...a už to jede...

    • cernica
     cernica, 18.2.19 20:00:03  
      

     hahaha :1: :1: :1:

   • jmsw
    jmsw, 18.2.19 22:23:34  
     

    Ne, vždy to tak není. Já mám syna, který má papír na ADHD, ale ADHD není. Má jinou vážnou získanou poruchu, na kterou ale není v systému krabička. Ve škole potřebuje určitou individuální péči, ale ta je podmíněna přítomností ADHD. Takže to odborníci řeší falešnou ADHD pro školu... Ne vždy musí jít nutně o omyl, někdy je to jen nevyhnutelnost pro krátkozraký systém.

    • cernica
     cernica, 19.2.19 20:58:34  
      

     jo :4:

   • delfinsk
    delfinsk, 11.5.19 20:46:00  
     

    Souhlasím s tím, že problém je také i jinde. O tomto problému se mluví pouze odtrženě jako o imaginárních neovlivnitelných procesech. Jde o politiku v našem pokrouceném pohledu na ni, tedy ztráta normálního pohledu na normální dění. Problém také je, že to nenastíním jednou větou.
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/inkluze-deti-bohatych-a-uspesnych-by-nemely-zit-ve-sve-bubline-tvrdi-panek-71599?dop-ab-variant=11&seq-no=2&source=hp
    Problém je jinde.Podle Pánka jde o klíčovou věc pro vzájemné poznání a sociální soudržnost v Česku. Jistě – inkluzi nelze zavádět, pokud stát neuvolní dostatek peněz. „Nejde jen tak přesunout děti se zvláštními potřebami do běžné třídy. Potřebují podporu, potřebují asistenta pedagoga, potřebují možná další věci. Ale zároveň lze zrušit speciální nebo zvláštní školy, přinejmenším většinu z nich, a zastavit tak to, že z nich vychází těžko zaměstnatelné děti, které jsou celý život na úřadu práce,“ říká Pánek.
    Problém je jinde. Podle mne jde o klíčovou věc absolutní ignorace vzájemného poznání a sociální soudržnosti (nejen u nás). Pravdou je, že inkluzi nelze zavádět, pokud stát neuvolní dostatek peněz, což se stalo, se všemi negativními důsledky !!! Ale ve své podstatě by to znamenalo na každou třídu uvolnit navíc peníze minimálně pro pět až deset asistentů (nároky budou stoupat), a v rámci spravedlivého přístupu v konečném efektu bude muset mít každý žák svého osobních asistenta, protože vždycky se najde nějakej aktivní aktivista, kterej aktivně objeví nějakou nespravedlnost, aktivně ji mediálně zveličí, aktivně za svoji spravedlonost pro všechny bojuje proti všem, protože pár nevzělanejch jedinců není schopno pochopit, že 100% spravedlnost pro všechny není utopie a ti se musí důsledně donutit, aby se přizpůsobili většině, protože všichni musí mít nárok na spravedlivou spravedlnost. Fuj, co jsem to napsal? Aha. Tak to stačí. Ono je těžké pochopit, že odmítat 100% spravedlnost se nerovná odmítat spravedlnost jako takovou. Ještě těžší je pochopit, že kazatelé 100% spravedlnosti jsou propagátoři nespravedlnosti. Naši předkové toto běžně znali - kozel zahradníkem.

    • delfinsk
     delfinsk, 11.5.19 20:46:42  
      

     V hlavě mi uvízla vzpomínka na nového spolužáka, který (hluboko v minulém tisíciletí, když jsem chodil do druhé třídy), který jednoho dne ráno vstoupil do třídy. Měl obě nohy připevněné k takovým železům s pantama a všichni jsme zírali. Ten kluk konstatoval, že v tom musí chodit, že to nebolí, ale má nejistou chůzi. A že rád... A vstoupila soudružka učitelka. Všichni byli naštvaní, protože se nedozvěděli, co má rád, tedy v podstatě kam ho zařadit. "Souška" měla dlouhý proslov o novém spolužákovi, detailně půl hodiny vysvětlovala co všechno on musel vytrpět, co všechno nemůže dělat, co můžeme dělat my a hlavně co my mu nikdy dělat nesmíme (což byla perfektní inspirace pro třídního gaunera) a pro ostatní sice nepodstatná, ale nesmírně zdůrazněná informace o tom, jak se on od nás liší. (To je nespavedlivost.) Byl jsem jediný, komu alespoň malinko naznačil co má rád a také se svěřil, (i když problémy s učením nijak velké neměl), že by raději chodil do pomocné školy, protože tam by byl normální kluk. Velice brzo najednou zmizel a víc o něm nevím. Ale o rok později byl můj nejlepší kamarád přeložen do zvláštní školy. Nebádali jsme nad tím, proč se tak stalo, nepřipadalo mi, že by byl hloupý. Ve čtvrté třídě stavěl složitá vícelampová adia a já se svou krystalkou jsem byl 100 let za vopicema. Vyučil se a než se odstěhoval, pracoval jako velice schopný automechanik. Další dva kluci, které jsem měl možnost později sledovat, byli oba mentálně retardovaní, chodili (v jinou dobu) do jiné zvláštní školy. Oba dokončili základní vzdělání (jeden ho dokončil až při učení svého budoucího řemesla), ale oba se nakonec plnohodnotně uplatnili i v jiných oborech. Měl jsem možnost poznat povícero i premiantů (i s tituly), kteří neslavně ukončili svoji kariéru. Stejně tak jsem měl možnost potkat lidi, kteří byť dostávali sebelepší a kvalitnější péči i ve speciálních školách se v životě neuplatnili, stejně tak i absolventi různých stupňů vzdělání nikdy nepoznali pracovní úřad.
     Nic a ni nikdo není dokonalý, vše má své plus i mínus a ... Nějaký Šimon Pálek se aktivně aktivizoval v boji proti komunistické totalitě. Tentýž Šimon Pánek dnes bojuje opět proti totalitě. Nepřevlékl kabát, je čestný. Ale stále nechápe že tvrdým odsuzováním totality jedné, bojuje za totalitu druhou (z bláta do louže).
     Hlavně s tímto problémem se setkávají rodiče dětí s ADHD (stejně tak jako mnoho dalších) s nesmyslným omezováním a zakazováním smysluplných a schůdných individuálních potřeb.

 • delfinsk
  delfinsk, 18.5.18 08:31:37  
   

  https://www.maminka.cz/clanek/nejcastejsi-tresty-kterych-se-dopoustime-na-detech-a-moc-nefunguji?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  "Krásně" napsaný článek, který uškodí kde může.

  • delfinsk
   delfinsk, 1.6.18 19:03:15  
    

   Typicky „SPRÁVNÝ MODERNÍ FANATICKÝ“ článek, jak je všechno špatně. Prychický nátlak na rodiče, že ničemu nerozumí a musí se pouze neustále řídit radami odborníků, nejlépe je neustále vyhledávat, jinak…by následovala nevyřčená hrozba trestu dospělým. Ale děti se nesmějí trestat. Výchova by měla být příprava dětí na dospělost. Pak tedy netrestat je neseznamovat děti s realitou dospělého života. Správná je nevýchova. Tam se netrestá. Ale v dospělosti se ten jedinec zblázní, asi jako skoro já teď z těch úvah..

   Když dva dělají totéž, není to totéž.
   1. BĚŽ DO KOUTA… nemusí být pouze snaha o BOJ mezi dítětem a rodičem, ale rozumné rychlé ukončení kolizní situace výhodné pro všechny strany. Pokud se 2 děti perou a rozbijí skleněný předmět – pak jejich oddělení do různých koutů zabrání další rvačce, umožní uklidit střepy a pak pohovor s jednotlivci. Souhlasil bych, pokud by mělo jít o časté, zbytečné, dlouhotrvající, bez následujícího pohovoru atd.

   Trestáte děti? Chyba! Místo lítosti pak cítí potřebu se mstít
   2. PŘES ZADEK … Nelze šmahem házet do jednoho pytle pojmy trest, přes zadek a facka. Facka nemusí být POUZE úlevou vlastní zlobě. ÚLEVA VLASTNÍ ZLOBĚ je mnohem širší pojem a tam je důvod k potředám dítěte se mstít. „Teď nevotravuj, až někdy, běž si hrát a nepřekážej, nevidíš že mám práci, atd,atd. Trest a facka (není-li vedena zlobou) ani duševně nemocné děti neberou jako nespravedlnost (oproti některým dospělým).

   3. IGNORACE DÍTĚTE
   Je běžná nenásilná forma praktického seznamováním dítěte s jeho chováním při trucování (bez boje,zloby a zbytečného prodlužování a stupňování). Zmínka o „odborníkovi“ pro dospělé zde nemá co dělat.
   4. SRÁŽENÍ
   Volil bych trošku jiný název, spíš vnášení zmatků, ale budiž. Těch výroků je daleko víc a nemusí být pouze výbuchem emocí, ale i snahou vyjádřit lásku atd. „Já jsem měla o Tebe takový strach, slib mi, že už víckrát nic podobného neuděláš, atp.“ I zkušený dospělák naletí podvodníkovi atd. Slovíčko „snaž se, zkoušej“ vyhnout se problémům o kterých se hovořilo, je rada a ne nesplnitelný příkaz – psychické vydírání.
   5. PŘIPOMÍNÁNÍ PROHŘEŠKU

   Připomínáním prohřešku se nemusím nutně a zákonitě vozit po dítěti a nemusím mít problémy se sebevědomím. Dostal jsem po delší době do péče syna ve velice zbědovaném stavu. Kromě jiného neustále všechno zapomínal a každý den přinesl ze školy minimálně jednu poznámku. Řekl jsem mu, že za to nemůže. Dostal peníze na zakoupení „slovníčku“ , který si ale musí zakoupit sám, protože je to jeho pomůcka, tedy jeho starost. Stále nosil poznámky, stále odpovídal, že si slovníček ještě nekoupil. Stále jsem podepisoval poznámky s gestem pochopení a slovní poznámkou „ zkus zítra nezapomenout“. Po týdnu si slovníček koupil, asi 3 dny používal a problém zapomínání zcela zmizel. Gesta jsou pro děti mnohem přijatelnější, než slovní vysvětlování.

  • delfinsk
   delfinsk, 18.8.18 20:21:55  
    

   https://video.aktualne.cz/dvtv/prilisna-pece-detem-skodi-muze-zpusobit-emocni-poruchy-i-dro/r~a8e36396a0a311e88bfaac1f6b220ee8/

   To je odborník.

 • cernica
  cernica, 29.3.18 20:32:19  
   

  Dívám se, že tu je pusto a prázdno :4: ...dnes jsem byla na velmi zajímavém školení ohledně ADHD. Co vaše ratolesti? Už není třeba diskutovat?

  • krudox
   krudox, 29.3.18 21:06:02  
    

   :2: čím starší, tím zlobivější...

   • cernica
    cernica, 29.3.18 22:52:45  
     

    A jak to zvládáte? :4:

    • krudox
     krudox, 30.3.18 10:16:37  
      

     jak kdy, celkově to jde...

     • cernica
      cernica, 30.3.18 12:16:28  
       

      Včera jsem si potvrdila to, že stejné zkušenosti mluvila i paní školitelka...děti s ADHD mají řadu perfektních vlastností, i když je s nimi tak těžké "vyjít"....jsou velmi kreativní. Ve hře jsou ti dominantní a chtěli by tu hru řídit. Pokud mají výbuch vzteku, máme je nechat být a až odezní, Všechno s nimi pak probrat v klidu...kolikrát nás schválně vytáčejí až do rozčílení, je to z důvodu, že cítí jistotu a oni ty jistoty prostě vyhledávají....tak když si večer řekneme, nechci po něm zítra řvát, musím jít na to jinak....a prostě se celý den vytočit nenecháme...budou v tom prudění zřejmě přitvrzovat, až nás dostanou do toho vytočeného stavu, protože ten pro ně znamená tu jistotu, která následuje po zlobení :-). Ne, že by jim to dělalo dobře, ale jsou zvyklí na určité vzorce našeho chování a oni prostě cítí, že i když se na ně zlobíme, oni vědí, za co to bylo...já mám zkušenost i tu, že nemá cenu jim něco ve vyučování dlouze vysvětlovat, prostě dávat jasné krátké instrukce - otevři sešit...když nereaguje, že má psát, řeknu jenom pero...3 řádky...to funguje...a pokud je dítě ve stavu, kdy není schopno nic dělat, nechat ho chvíli být, až i ten apatický stav přejde... :4:

      • krudox
       krudox, 30.3.18 12:23:40  
        

       a kolik jich máš ve třídě s ADHD?

       • cernica
        cernica, 30.3.18 12:28:57  
         

        Většinou kluka, 1-2, ale mám tam i jiné poruchy, nebo slabé nadání a je to v počtu 24, bez jediné asistence, takže fakt se zapotím. Upřímně, všichni se zabývají dětmi s poruchou, ale na nadané děti a bez poruchy už nemám tolik času, kolik bych potřebovala....a inkluze? Škoda mluvit. Další práce pro kantora, na asistenty není peněz a pokud se nějaké najdou, nejsou dobří asistenti... kdo by to šel za pár tisíc dělat? Takže se školí třeba prodavači, kteří mají za 5 měsíční kurz být k ruce učiteli....

        • krudox
         krudox, 30.3.18 12:31:57  
          

         tak to se určitě dost zapotíš a asistenti by ta být měli, no jo, mají za to málo...

         • cernica
          cernica, 30.3.18 21:41:16  
           

          Měla jsem po téměř 32 letech praxe v loňském školním roce asistentku. Ovšem z celého škoního roku tam byla tak 4 měsíce, furt marodila ona nebo její děti.... :4:

        • delfinsk
         delfinsk, 30.3.18 16:32:32  
          

         Požadavek na kvalitní hromadnou výuku s individuálními přístupy k rozdílným jednotlivcům - je lépe nehodnotit. Klobouk dolů, že ještě tu profesi zvládáš.

         • cernica
          cernica, 30.3.18 21:42:04  
           

          To ani nejde, to je utopismus. Vždycky bude někdo v nevýhodě. :4:

        • osoba
         osoba, 1.6.18 13:57:42  
          

         Doporučuji prostudovat a použít knihu ZAPNĚTE SI MOZEK (Dr. Caroline Leaf, vyd. Universe press Zlín). Autorka je odbornice s letitou praxí a zkušenostmi s vlastní metodou, která velmi prospívá lidem s jakýmkoli poškozením mozku (nemocí, stářím, drogami, vrozenou vadou,...) vč. ADHD, autismu atd.

      • delfinsk
       delfinsk, 30.3.18 16:20:35  
        

       Hluboko v minulém tisíciletí kamarád vodil žákyňky pedagogické školy na praxi do družiny a vždy měl dlouhý proslov. Je tam jedna velice dominantní prvňačka, kterou musíte okamžitě zaměstnat, jinak ona začne ovládat Vás. Všem bylo vše jasné. Když se otevřely dveře, ozvalo se radostné: „ Ahoj strejdo! Holky pojďte sem, tady je…“ a bylo po autoritě. Naše holčička vždy zvítězila. Pan profesor žákyňky nepeskoval, nedával jim špatné známky, ale když přišel na kafe, tak nás bavil příhodami, ze kterých jasně vyplývalo to, co jsme doma znali. Studentky se učily ponechat dítěti POCIT jeho dominantního postavení a zároveň tlumit nadměrné aktivity nebo nepřiměřené reakce nekonfliktním způsobem.
       Nejednou mi velice dobře pomohla v „neřešitené“ situaci (kdy bylo třeba rychle zkoordinovat myšlení rozdílných lidí), kde ona sama svými rychlými nesrozumitelnými slovy vnášela další zmatek. Stačilo : „ prosím, já Ti nerozumím, každému říkej, co má udělat a počkej, až to udělá“. Zpravidla nebylo co zlepšovat, ale nejen to. Holčička svým myšlenkám musela „ubrat plyn“, aby to druzí pochopili, ale zároveň si začala prakticky uvědomovat, že ta pomalá koordinovaná činnost přináší úspěch – samovýuka. I zde platilo, že nemá cenu dlouhé vysvětlování, ale krátké (nekonfliktní) příkazy = stejná zkušenost.

       • cernica
        cernica, 30.3.18 22:01:25  
         

        Jj, přesně tak....on ten Komenský byl prostě génius. Jeho zásada důslednosti je absolutně nejlepší. Nastavit jasné hranice a důsledně kontrolovat, zda je děti dodržují...jednou člověk poleví a už si to to děcko pamatuje...co se týče (nejen dětí s ADHD , i když ty jsou v tomto směru výborné)přesvědčování ze strany dětí, proč nechtějí a nebudou něco dělat a hledání argumentů s následnou snahou manipulace dospělého, je doslova brilantní :14: . Ale člověk prostě NESMÍ polevit.

        • delfinsk
         delfinsk, 30.3.18 23:01:22  
          

         Jednoduchá finta. Dospělý by měl vydávat jen tolik příkazů, kolik jich dokáže důsledně kontrolovat a vyžadovat. Ostatní překopat na rady.

         • cernica
          cernica, 31.3.18 18:29:02  
           

          přesně tak :4:

        • delfinsk
         delfinsk, 1.4.18 08:40:09  
          

         K tomu: „nastavit hranice“. V dlouhodobém horizontu by hranice neměla být neměnná!!! Ale posouvání hranic nesmí být ovlivňováno vzdorováním dítěte, ale úvahou dospělého s následným krátkým zhodnocením změn ve znalostech a zkušenostech dítěte. V podstatě pochvala, ale beze slov: „no vidíš, jak jsi hodný, za to teď už můžeš…“ apod.
         Ale!!! Je docela vhodná ještě jedna hranice, která je postavena pro NEdodržování!!! (Třeba, dítě si nesmí šeptat: „nebudu poslouchat“.) Tresty za překročení jsou přesně definované a absurdně zveličené. To umožňuje oběma stranám „vyvolat děsný konflikt“, do kterého se nepatrně vsune ožehavý akutní problém (který se jen zviditelní, ale neřeší) a ukončí se vynesením trestu, který se také nesplní. Tím se jednak zviditelní důležitý problém pro obě strany, odbourá se napětí a je připravena půda pro zdárné jednání.

         • cernica
          cernica, 5.4.18 20:51:44  
           

          Každý den musím ve škole napravovat nedůslednost rodičů :4: . To byste se divil, kolik děcek skáče rodičům po hlavě , a to nemají žádné ADHD...pak se rodiče diví, že ve 4. třídě si s děckem nevědí rady :4: .

         • delfinsk
          delfinsk, 6.4.18 11:10:36  
           

          Nedivil, i když se hodně dlouho důchodcuju, mám oči, vidím ty nesmyslné "rady" o "kamarádském přístupu" k dětem, kdy nemůže vznikat přirozená autorita, kterou si mnozí ("odborníci" a následně i většina laiků) pletou s nežádoucí diktaturou a ba dokonce i propagují nevýchovu!!! To se zvrtává v anarchii, která ale rodičům nevyhovuje, nahradí to diktaturou a děti se učí proplouvat v teroru a ... Tak to vypadá, když lůza určuje směr.

         • cernica
          cernica, 19.2.19 20:59:41  
           

          jj, to je logicky a trefně napsané :4:

   • delfinsk
    delfinsk, 30.3.18 23:34:21  
     

    Kdysi jeden primář na dětské psychiatrii prohlašoval, že dospělí pojmenovávají „zlobením“ normální správné obranné reakce dětí proti špatným příkazům dospělých.

    • cernica
     cernica, 31.3.18 18:28:43  
      

     to je zajímavá myšlenka :4:

     • delfinsk
      delfinsk, 31.3.18 21:57:53  
       

      Krásná ukázka je text odborníka. „Mám vystudované učitelství 1.stupně se zaměřením na speciální pedagogiku. Panický strach z vody a z hloubky lze považovat za něco, co vybočuje z normálního chování jedince. Jeho příčina může být již v prenatálním období nebo se postupně vyvine následkem nějaké události. Tím vzniká u jedince psychická bariéra. Zda se ji podaří odstranit či zmírnit, záleží mimo jiné i na osobnosti jedince, který tímto strachem trpí. Lze to v podstatě zobecnit nejen na strach z vody“.
      Pud sebezáchovy je něco, co vybočuje z normálního chování jedince? Kdysi jsem během jednoho školního roku učil plavat dětičky. Specializoval jsem se na děti se strachem z vody. Při stejném počtu výukových hodin (u mne se všichni- 15 - naučili plavat) jsem měl o 2 plavce víc než kamarád, který měl oficielní zkoušky. On měl 10 lekcí pro 10 dětí. Já jsem jel na 2 lekce po dvou dětech. Ale splývání jsem s nimi dělal jako poslední úkon, až když už se ve vodě bezpečně pohybovaly a poslední strachy zmizely. Ta psychická bariera je u dospělých, ne u dětí.

      • cernica
       cernica, 5.4.18 20:55:32  
        

       Když vezmu, jak jsem se plavat učila já, tak mně pomohla teplá voda...ve studené mi to nikdy nešlo, ale když jsem byla v krytém bazénu, kde jsem nohama cítila zem a byla teplá voda, tak to bylo O.K....u mě ve třídě se panicky bojí vody ti, kteří nemají doma dobré zázemí, chybí jim základní lidské potřeby a pocit bezpečí ze strany rodičů - např. dítě alkoholiků.

       • delfinsk
        delfinsk, 6.4.18 18:12:52  
         

        Ve vzkazníku máš popis toho, co jsem s dětičkama při výuce dělal. Sem by to bylo dlouhý. Pokud by někdo chtěl, ozvi se ve vzkazníku.

        • cernica
         cernica, 6.4.18 20:12:13  
          

         jj, díky :4:

 • cernica
  cernica, 19.9.17 20:50:31  
   

  Pozitivní zpráva...chlapec, co má ADHD se nyní ve 3. třídě výrazně zklidnil...nebral nikdy léky, ale prostě jeho nervová soustava dozrává a i když už 5. 6. hodinu je k neudržení, dopoledne v rámci svých možností maká, jak může :4: ...pěkný večer i dny s vašimi dítky!

  • delfinsk
   delfinsk, 20.9.17 20:52:09  
    

   Krásná zpráva, ale přeci jen bych se zeptal. Co mu asi pomohlo bez léků se zklidňovat? Je v té třídě s ADHD sám, měl (má) osobního asistenta, změnil se přístup rodičů, změnil se pedagogický přístup. Jak reagují jeho rodiče na neklid a jak Ty? (Stačí náznakem.) Věk může hrát dosti velkou roli, ale sám o sobě by asi nestačil. Díky.

   • cernica
    cernica, 21.9.17 18:13:04  
     

    Nevím, nakolik se změnil přístup rodičů, ale každopádně je jiný. Nebydlím s nimi. Taky mi ten kluk přijde vyzrálejší, ale to už jsem psala. Nástup děcka ze školky do školních lavic je náročný. Jde z hraní rovnou do práce v sedě a tam musí vydržet.
    Můj přístup je stejně profesionální jako předtím, mám dost zkušeností :4: .
    Je bez asistence.