Krajiny vnitřní a vnější

Otevřená diskuze | Kategorie: Místa a cestování
alaram (2016-12-01 22:58:31)ucastnice.diskuze (2016-10-23 22:56:16)Jerry_71 (2016-10-23 22:55:03)LuXa (2016-06-24 14:42:51)Rusalka (2016-03-17 11:40:08)
Krajiny vnitřní a vnější
Založeno: 2. 3. 2016 | Příspěvků: 104 | Členů: 5
Správci: Jerry_71 (hlavní)

Půjčil jsem si pro toto fórum název knihy pana Václava Cílka, kterého rád poslouchám a rád čtu. Moc se mi líbí jeho myšlenka, že každý v sobě nosí krajinu, ve které je mu dobře, krajinu, kterou si vysnil a vytvaroval v dětství a je mu dobře všude tam, kde jeho vnitřní krajina ladí s tou okolo něj. Pojďte si povídat o tom, kde vám je, nebo bylo dobře, o svých vysněných krajích a taky o svém rodném kraji. Radši více vlastních slov, než obrázků, ale i ty jsou vítány. A bez urážek prosím, protože i úplná pustina může být pro někoho rajskou zahradou.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• ucastnice.diskuze
    ucastnice.diskuze, 23.10.16 17:31:48  

Jerry, nevím, jestli tam najdeš svůj kout, já v jiném díle své kouty našla a moc hezky popsány, tak jsem si vzpomněla na Tebe a posílá:-)

http://www.pdfknihy.maxzone.eu/books/mistopis/kralovstvi_ceske04.pdf

• Jerry_71
      Jerry_71, 23.10.16 17:48:53  

Vypadá to dobře, ale je to tak velký objem dat, že se mi z toho hroutí prohlížeč, takže to budu muset nejdřív nějak stáhnout a otevřít v něčem jiném.

• ucastnice.diskuze
        ucastnice.diskuze, 23.10.16 22:20:14  

Třeba to nebude Tvoje oblast, nevím, když tak najdu jinou:-)

• Jerry_71
          Jerry_71, 23.10.16 22:55:02  

Dám vědět. :2:

• ucastnice.diskuze
    ucastnice.diskuze, 17.10.16 12:36:48  

A s tím kodováním letopočtu se to má tak, že se sečtou hodnoty všech římských čísel, sečtou, nikoli odečítají, jako to známe my, ale sečtou, takže na náhrobku bylo
    DIV II MVC CV = 500+1+5+2+1000+5+100+100+5 = 1718
    jsem se prve sekla

• Jerry_71
      Jerry_71, 17.10.16 23:28:49  

Zase jsem o kousek chytřejší. :2:

• Jerry_71
      Jerry_71, 17.10.16 23:31:09  

To DIV by mohlo být taky 500+4, takže by vyšlo 1716, ale o ty 2 roky už se svět nezboří. :1:

• ucastnice.diskuze
        ucastnice.diskuze, 18.10.16 07:49:48  

No, když jsem hodila do konvertoru ten letopočet, vyšel taky jiný, tak pak už nevím

• Jerry_71
          Jerry_71, 18.10.16 10:33:22  

Shodneme se na tom, že je to hodně starý. :1:

• ucastnice.diskuze
            ucastnice.diskuze, 18.10.16 15:06:12  

Vlastně nemohlo, pokud se sčítají, tak IV nemůže být 4, ale 6...jasně, jsem pro kompromis, je to fakt staré :1:

• ucastnice.diskuze
    ucastnice.diskuze, 13.10.16 13:56:41  

Máte někde v okolí boží muka? Drobné stavbičky, bez kterých si českou krajinu ani nedokážeme představit. Uhodnete, kolik božích muk je na našem území?
    Nejstarší boží muka u nás byla pravděpodobně dřevěná a vznikala ve 13. a 14. století. Na přelomu 14. a 15. staletí se začala stavět boží muka kamenná. Dost jich vzalo za své vinou husitských tažení. Drtivá většina božích muk vznikala od počátku baroka do konce první republiky. Překvapilo mě, že ještě v první republice byla stavěna boží muka.
    A kolik jich u nás je? To nikdo asi neví přesně, protože velkou část po válce v rámci boje s katolickou církví traktory shodily do příkopů někde u cesty a zaoraly, mnohdy je poničili zapálení fanatici, mnoho z nich bylo rozebráno do základů domů fukcionářů. Takže zmizely, ale pamětníci mnohdy ví, kde se přibližně nacházejí a dochází k odkrývání a obnově.
    Pro přibližný počet božích muk, která u nás byla, se tedy musel vzít stav podle vojenských map zhotovených před druhou světovou válkou, protože to byly důležité orientační body a na vojenských mapách nechyběly.
    A víte, proč byla boží muka stavěna?
    Ta úplně nejstarší se stavívala na místech pohanských obětišť, na křižovatkách cest. Šlo o symbolickou nápodobu kamenného sloupu, u kterého byl bičován Kristus. Pocestný se má u božích muk zamyslet, zda se jeho život ubírá po cestách pravých. Na vrcholu nejstarších muk bývala vytesána lucerna, která symbolicky svítila.
    Později se boží muka stavěla jako pokání na místě zločinu(neplést se smírčími kříži), poděkování za odvrácení moru, za zrození vytouženého potomka, záchranu před drancování vojsky či pro přízeň nebo naopak proti nepřízni počasí.
    Používané materiály se měnily. Nejdříve to byl kámen se železnými krucifixy, pak zděná boží muka, z některých se pak staly vesnické kapličky.

Boží muka jsou krajinotvorný bonus, náš národní, nejvíce božích muk je v Jižních Čechách a na Jižní Moravě, na severu Čech jsou vzácností.

https://img.obrazky.cz/?url=cb3b5e686120d979&size=2

Krása, co?:-)

• Jerry_71
      Jerry_71, 13.10.16 18:00:17  

To teda. Anebo tohle: https://www.diskutnici.cz/data/foto/108959.jpg Symbióza selského a sakrálního baroka s přírodou, jak tou původní, tak importovanou z cizích krajů, (ta juka), jakoby odrážela naši duši. Včetně té sice oprýskané, slepované, ale přesto pevné zdi, původně barokního statku, později JZD, dnes opět selské usedlosti.

• ucastnice.diskuze
        ucastnice.diskuze, 14.10.16 12:37:45  

Nádhera. Jak je to staré? Nejde spíše o skutečné baroko než selské?

• Jerry_71
          Jerry_71, 14.10.16 15:46:48  

Těžko říct, není na tom žádné datum. Ono to je skutečné baroko, ale působí to dojmem lidového. Žádné velké umění, spíše dílo místního umělce.

• ucastnice.diskuze
            ucastnice.diskuze, 17.10.16 08:04:14  

Vidíš, mně to zase přijde jako dost staré a to selské tam nějak nevidím...schválně, až se vyskytneš blíž, jestli vůbec, zkus vyfotit nápis, nejde mi to nějak zvětšit

• Jerry_71
              Jerry_71, 17.10.16 10:42:31  

http://img24.cz/images/30750440815989138442.jpg

• ucastnice.diskuze
                ucastnice.diskuze, 17.10.16 11:53:02  

Budu trochu tápat, neva? Možná to je úplný nesmysl a jsem vedle jak ta jedle, ale... Mohlo by se jednat o Svatojánskou sochu, Sv. Jan Nepomucký byl znázorňován s hlavou skloněnou, až tam půjdeš, mrkni se blíž, jestli neuvidíš zbytky svatozáře s pěti hvězdami, pokud to byl on, měla by tam být, tedy ne ona, ale pozůstatky jejího upevnění.

Velká písmena na pomníku DIV II MVC CV, přemýšlela jsem, kde všude jsem tohle už viděla, no viděla, jen jsem si nemohla vzpomenout....
                Každopádně DIV II MVC CV = 1706

• ucastnice.diskuze
                ucastnice.diskuze, 17.10.16 11:54:59  

A možná je to všechno úplně jinak :1:

• Jerry_71
    Jerry_71, 6.10.16 19:39:51  

Stejně to nejlíp vystihnul ve filmu Vesničko má středisková pan doktor, když řekl: "To není země, to je zahrádka..." Často si na to vzpomenu. :2:

• ucastnice.diskuze
      ucastnice.diskuze, 7.10.16 08:16:48  

Jojo, taky se kocháme, když projíždíme krásnou krajinou, jen nekončíme, zaplaťpánbu v pangejtech. Málokdo ale tu krásu vidí

• Jerry_71
        Jerry_71, 7.10.16 16:34:03  

Je to tak, domov jsou pro nás lidi, kteří se dívají na stejné kopečky, chodí se koupat do stejného lomu a se kterými se jednou sejdeme na stejném hřbitůvku na kopci.

• ucastnice.diskuze
          ucastnice.diskuze, 13.10.16 13:57:58  

:-) vidíš, to mě nenapadlo, že domov je vlastně i to, kde jsme se jako děti scházely. Na sousedově třešni.

• ucastnice.diskuze
    ucastnice.diskuze, 6.10.16 16:59:07  

Tohle se mi moc líbilo...když se nad tím člověk zamyslí, má vlastně pravdu. Jednoduché jak facka, jednoduché a geniální...je jasné, že areály míchat nejdou...

„Kdybychom sestavili mapu oblasti kde znají jablkový štrůdl, tak by se kryla s tou částí Evropy, kde lidé dobře rozumějí Stefanu Zweigovi, některým básníkům, určité fortelnosti řemesla a jistému sklonu střech. Skoro se odvažuji tvrdit, že je-li pro Středoevropany důležitá nějaká hranice, tak to je právě areál jablkového štrůdlu.“

• Jerry_71
      Jerry_71, 6.10.16 19:23:38  

To jsem četl zrovna všera a když jsem to četl, autobus akorát vjel do našeho údolíčka... :2:

• ucastnice.diskuze
    ucastnice.diskuze, 2.10.16 21:47:39  

Jerry, nedíváš se na "štíty českého království"? Vždycky na to zapomenu a zmeškám to nebo chytnu konec, ale taky moc poutavé

• Jerry_71
      Jerry_71, 2.10.16 21:55:20  

Mám to někde vypálené na DVD. Viděl jsem to. Je to dobrý, Durdík je fakt asi evropská špička ve středověký archeologii.

• Jerry_71
    Jerry_71, 25.9.16 13:11:55  

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14369884_995906847201478_3670549456402410939_n.jpg?oh=1383964a7e330c8dbc353ca89142c286&oe=58605FC2
    Kdo si hraje, nezlobí.

• ucastnice.diskuze
      ucastnice.diskuze, 25.9.16 13:17:47  

Je to nádhera, škoda to rozebrat

• Jerry_71
        Jerry_71, 25.9.16 13:39:11  

Viď? Tý práce s tím. :1:

• ucastnice.diskuze
    ucastnice.diskuze, 13.9.16 15:46:03  

Cílek: Krajiny vnitřní a vnější...nejlepší kniha tohoto léta

• Jerry_71
      Jerry_71, 13.9.16 16:02:56  

A nejen toho. Cílek jako vypravěč je prostě skvělý. Takových není mnoho a jsou důležití, lidé mají příběhy rádi.

• ucastnice.diskuze
        ucastnice.diskuze, 21.9.16 17:13:40  

Dneska jsem v kanclu poslouchala tohle:

http://www.rozhlas.cz/leonardo/leonardoplus/_zprava/1635300

K tomu kostelu mám zvláštní vztah. Docela vážně uvažuji, že se půjdu kouknout. A Cílek ať mluví, o čem chce, je to přitažlivé

• Jerry_71
          Jerry_71, 21.9.16 17:22:17  

Dojíždím teď za prací do Plzně a beru si s sebou do autobusu vždycky knížku a momentálně jsem znovu vytáhnul Krajiny... Když jsem je četl poprvé, bylo to zvláštní a hodně podnětné. Od té doby se dívám na svět kolem sebe tak trochu jinak a teď po pár letech je ta kniha ještě o mnoho poutavější. Zvlášť s ohledem na to, že už tenkrát psal o problémech, které se v plné míře objevují až dnes a je neskutečné, jak přesně to trefil.

• ucastnice.diskuze
            ucastnice.diskuze, 21.9.16 17:30:27  

Dala jsem tomu 2 měsíce a musela se k té knize znovu vrátit. Znovu ji čtu od začátku a musím říct, že to, co jsem poprvé tak nějak přelétla, že mi teď do sebe zapadá daleko víc jako mozaika. Dám tomu rok a vrátím se k ní asi potřetí, jestli mě překvapí něčím, co jsem poprvé a podruhé nepostřehla.

• Jerry_71
              Jerry_71, 21.9.16 17:37:58  

Já ji teď čtu s odstupem asi šesti let.

• ucastnice.diskuze
                ucastnice.diskuze, 21.9.16 17:46:14  

Včera jsem si koupila od Cílka: Prohlédni si tu zem a od Větvičky: Korálky na šňůrce života. BTW Větvičku mám taky moc ráda.

• Jerry_71
                  Jerry_71, 21.9.16 17:52:18  

Jj, dělal, nebo snad ještě dělá správce ve Štiříně. Přes 2 roky jsem bydlel v sousedství a často jsem si říkal, že bych s ním rád dal řeč, ale nakonec na to nedošlo.

• ucastnice.diskuze
                    ucastnice.diskuze, 21.9.16 17:56:51  

Tohle si myslím, že je jedna z nejhorších věcí v životě...pořád je na všechno moře času, plánuješ a říkáš si...až jednou na to bude čas, až jednou a najednou....je to pryč. Naštěstí Větvička neumřel, ale děda před pár lety ano. Asi 5 let před jeho smrtí, jsem si slíbila (naštěstí jen sobě, ne jemu, to bych měla výčitky ještě větší), že ho naložíme do auta a pojedeme tam, kde se narodil, kde prožil dětství...kde chodil do učení, do služby k sedlákovi, prostě objedeme místa, která bude chtít. Až bude lepší počasí, až mu bude líp, až se nám to bude hodit, až......a nakonec děda umřel a já se už nikdy nedozvím spoustu zajímavého, které by nám býval vyprávěl právě na těch místech, kde by vyhrabával z paměti vzpomínky a útržky. Nikdy si to nepřestanu vyčítat, že jsem si ten čas včas neudělala....

• Jerry_71
                    Jerry_71, 21.9.16 18:02:14  

Jo, taky si to často říkám, co všechno jsem si mohl říct s již nežijícími blízkými. Obzvlášť teď, když skládám historii rodu, bych se chtěl na spoustu věcí zeptat, ale už to nejde. Jenže tak už to prostě je a vždycky se najde něco odloženého, opomenutého. Lepší je vzpomínat na to, co bylo, než na to, co být mohlo.

• ucastnice.diskuze
                    ucastnice.diskuze, 21.9.16 18:04:32  

Ty taky se "hrabeš v mrtvolkách", jak tomu říká moje mamka? No to je super, teď právě potřebuji do pozemkových a gruntových knih

• Jerry_71
                    Jerry_71, 21.9.16 18:11:51  

Ty zatím dávám, jenom pokud jsou česky ale i tak tápu v tom, co vlastně čtu. Němčinu a latinu zvládnu v matrikách, tam je to o znalosti klíčových slov, ty zápisy se dost často opakují, mění se jen styl.

• ucastnice.diskuze
                    ucastnice.diskuze, 21.9.16 18:17:22  

O výpis z pozemkových knih se ale musí žádat na katastru, ne? a kde se dají dohledat gruntové knihy, to vlastně vůbec netuším

• Jerry_71
                    Jerry_71, 21.9.16 18:21:58  

Záleží na archivech, ale spousta jich je digitalizovaných. Já procházel jižní a západní Čechy a je toho dostupného docela dost.

• ucastnice.diskuze
                    ucastnice.diskuze, 21.9.16 18:24:54  

Střední Čechy jsou na Katastru v Praze a tam je to jen na vyžádaný přístup, vlastně Tě k tomu ani nepustí, sami to najdou a pořídí ti fotokopii

• Jerry_71
                    Jerry_71, 21.9.16 18:49:45  

SOA Praha v digitalizaci notně zaspal, to je fakt.