Co se vám na kapitalismu nelíbí?

Otevřená diskuze | Kategorie: Politika
Jackie0004 (2018-03-16 23:55:11)ala31 (2018-03-15 22:03:09)klokan.Vendelin.u.D1 (2018-03-14 15:41:32)pepan.z (2018-03-14 06:43:38)Milda.J (2017-12-04 17:32:23)radim (2017-06-28 16:41:19)Nerevar (2017-04-19 01:22:56)anuste (2016-12-17 12:18:37)
Co se vám na kapitalismu nelíbí?
Založeno: 23. 1. 2016 | Příspěvků: 2 593 | Členů: 8

Kapitalismus, určitě si ho mnozí představovali jinak, přitom ten náš není tak špatný, jen kdyby to nebylo tolik zlodějů, kdyby si politici nedělali co chtějí, kdyby...

https://www.youtube.com/watch?v=sk7xYvSiUrM&list=RDsk7xYvSiUrM#t=1007

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!


 • Luba
  Luba, 1.3.18 21:00:37  
   

  Už se to blíží. Krásná bude doba, až vymře generace bolševických důchodců. A tady se jich vyskytuje. Jeden ještěr za druhým.

  • klokan.Vendelin.u.D1
   klokan.Vendelin.u.D1, 1.3.18 21:12:31  
    

   generace bolševiků naopak sílí. Příznivci Bruselu mají bolševismus v krvi, to jsou mladí a čerství Jasánci. Takových je plná Ojropa. :15: :15:

  • ala31
   ala31, 8.3.18 11:18:30  
    

   Hned mě napadlo, že si někdo změnil profil. Proč? Že by se styděl? Anonym je vždy odvážný. :1: Tak jsem se podívala na profil, vždyť jsem si to myslela, fejk 11 dní starý.
   Asi se takový člověk nestydí, je jen zbabělý. :13:

  • Jar.Esch
   Jar.Esch, 13.3.18 15:49:05  
    

   Hmm, tak to je přesně moje generace a na umření se rozhodně nechystám. Naopak, mám velké plány a doufám, že si je hezky splním.
   Jinak, docela blboučká úvaha. Každá doba ji ale nese. V každé generaci se čeká (resp. najdou se v ní jedinci, kteří si myslí, že se všechno vyřeší), až nějaká generace umře. Ona pomalu vymře, samozřejmě, cykly žití jsou dány. Ovšem jiní se narodí. A kupodivu, v té nové generaci zase budou zastoupeny všechy skupiny, protože příroda se o to sama postará. Zákon o komplementárnosti se tomu říká a věda na to ma pojmenování Gaussova křivka (která platí pro všechna rozložení v populaci, ne jen pro inteligenci, přes níž je nejznámější).
   Bolševismus nebyl nevyléčitelnou infekcí, pouze jednou z forem, která měla něco vyřešit. Lidé hledají stále nějaký přijatelný model, kterým by organizovali svůj vlastní druh a stále nic nenachází. Ten nejpřirozenější dává až příliž vyniknout sobeckému genu a společnost takto řízená je krutá a bezohledná a příliš mnoho ohledů zase společnost dusí ekonomicky. Optimální model se hledá těžko, přičemž zastánci te kruté varianty, každý zásah a každou regulaci torpédují a označují za genetické inženýrství.
   Takže se stále potácíme....a někteří stále čekají, až někdo vymře....

 • Duha
  Duha, 19.2.18 22:42:31  
   

  https://www.diskutnici.cz/forum/3822-je-za-kapitalismu-lepe/

  • klokan.Vendelin.u.D1
   klokan.Vendelin.u.D1, 20.2.18 18:21:23  
    

   nejlépe bylo za socialismu. :15:
   Žádný stres, do každé vesničky zajížděl 10x denně autobus nebo vlak, lidé ještě bydleli na vesnici, v každé vesničce JZD a čersvé mléko,... no jejda :15: Bezplatné zdravotnictví, recept za 1Kčs,...

 • ala31
  ala31, 5.2.17 21:00:38  
   

  Tak si myslím, že mezilidské vztahy byly dříve lepší, nebylo tolik závisti a lidé si víc pomáhali, byla větší bezpečnost. :4:

  • Jar.Esch
   Jar.Esch, 6.2.17 09:09:59  
    

   Bezpochyby, protože ona svoboda, pro kterou všichni bojují a o kterou usilují, je svoboda v rozhodování všude tam, kde by to nebylo možné pro nesmyslná a samoúčelná byrokratická nařízení. Nikdy ale ne tam, kde důsledek poškozuje ostatní. To nikdo nevyslovil a hlavně právně nevymezil. Jsou zde zákony, formálně platné pro každého, ale ty fungují v tzv. režimu MÁ BÝTI, tedy pouze v deklarované podobě, zatímco v režimu JE, fungují značně nespolehlivě a to tak, že pro většinu platí a pro některé vyvolené ne.
   Tak tady máme režim s právem silnějšího, mocnějšího a vychytralejšího, se značně potlačenou (resp. deformovanou) vymahatelností práva.
   To, co vidíme, je toho dokladem.

   • ala31
    ala31, 6.2.17 13:20:13  
     

    Je to tak a nic s tím neuděláme. :11:

  • Viktor.cistic
   Viktor.cistic, 4.4.17 15:18:08  
    

   Co taky měli lidé dělat, když v práci tlachali, pak skončila šichta a co s volnem?

   • ala31
    ala31, 7.4.17 23:06:55  
     

    Všude se netlachalo, máš zaměstnání, kde to nejde, ale taková šichta, kde stojí 5 chlapů u kanálu a radí se, jak to opravit, to lze spatřit i dnes.

   • klokan.Vendelin.u.D1
    klokan.Vendelin.u.D1, 8.4.17 13:18:59  
     

    Tlachalo se tehdy, tlachá se i dneska.
    Ale samozřejmě jen někde, nejčastěji ve státní správě, dále mezi úředníky, manažery, programátory nebo sekretářkami.
    Mezi pokladmíni v Lídlu nebo u běžícího pásu, kde si dělník nemá čas ani odskočit na WC, to moc nejde.

   • Jar.Esch
    Jar.Esch, 8.4.17 15:22:45  
     

    Docela rozšířený pohled na minulý režim. Tedy alespoň se to o něm začalo říkat.
    Někdo se toho chytil a vypočítal, co se v té době všechno udělalo, zbudovalo, vytvořilo, postavilo a v jakém ekonomickém a sociálním zajištění se nacházeli tehdejší lidé. Samotného mě ten výčet překvapil. Myslím, že se jenom netlachalo. Jinak by to všechno nevzniklo. Hlavně se ale nesoutěžilo, lidé měli svoje jisté. Určitě to mnohým vyhovovalo víc, než toto stresové prostředí, plné vzájemné soutěživosti, ale i nejistoty.
    Nicméně, mně osobně v minulém režimu vadilo vědomí, že můžu dělat co chci a svou odměnu neovlivním. Byl strop a tečka. To mě pak v devadesátých letech docela nakoplo, to vědomí, že to dneska jde. Že když něco vymyslím a podaří se to, tak kolik vydělám, bude záležet jenom na mně. Něco se podařilo, něco méně a něco ještě trvá. Zakousnul jsem se do projektu jako pes, ale přiznám se, že ta představa byla zcela jiná. Vydělal jsem dost, ale ta radost ze života už není. Když je práce, není čas a když práce není, tak převládá nejistota, jestli to, co jsem vydělal vydrží do doby, než se práce objeví.
    Přiznám se, že nevím, co je lepší. Asi něco mezi tím. Dnes je to poloha mezi chrtem a tažným dobytkem. Ta ale člověku vůbec nesedí.

    • klokan.Vendelin.u.D1
     klokan.Vendelin.u.D1, 8.4.17 15:34:48  
      

     Pokud si dobře vybavuji dobu před r.1989, v mnoha případech se trhaly pracovní "rekordy".
     Pamatuji, že byly často i na ulicích nebo ve fabrikách plakáty "Plníme plán na 120%". Téměř v každé fabrice byla tzv. BSP (ne, nejde o Baláže, Střihavku a Pavlíčka, ale o "brigádu socialistické práce"), kde se normálně soutěžilo o to, která fabrika bude nejlepší (ve výkonnosti, množství vyrobených věcí, atd.). Dokonce tehdejší prezident Husák uděloval medaile řadovým zaměstnancům - např. horníkům, zemědělcům, atd. za to, že opravdu trhali rekordy ve výkonnosti.
     Člověk by si vzpomněl na více věcí.

     Ale chápu, že mladá generace, která tu dobu nezažila, tak přebírá idelogické mantry ze školy - že se zabíjeli lidi, že se zavírali lidi kvůli pravdě a že nebyly banány a tolaeťák. :15: Což je v podstatě zveličování méně podstatných věcí - komunistický režim "zabil" za 40 let asi 200 lidí. A exotické ovoce zase tolik lidí nezajímalo, takové ovoce bývalo, ale v omezeném množství a jen v určitém období (předvánoční doba,..) - naprostá většina lidí si během celého roku vystačila s tuzemským ovocem.

     • Jar.Esch
      Jar.Esch, 8.4.17 20:22:21  
       

      Já jsem už dost starý a tu dobu pamatuji velice dobře. BSP soutěžily hlavně mezi sebou ve fabrice. Podniky pak zvlášť.
      A ano, novodobí historikové zredukovali tu dobu na pár věcí, které pořád opakují. Děti mají naprosto fantasmagorické představy, jako například: "Mohli mít lidé doma třeba psa, když bylo všechno kolektivní?".
      Každá moc si utváří historii podle toho, jak chce, aby si jí lidé vykládali. Tak se potom začně učit ve školách a je vymalováno. Do příštího převratu. Pak se oznámí, že historie byla překroucená a že se teď konečně napraví podle skutečnosti. No a překroutí se zase podle nové moci a tak pořád dokola.

    • radim
     radim, 8.4.17 20:56:33  
      

     Zdravím, díky vám se tu diskutuje podle mých představ, omlouvám se, ale neměl jsem čas, ani náladu a jsem rád za ty příspěvky, s nimiž se plně ztotožňuji. Nebylo dřív vše dle našich představ, proto jsme si přáli změnu, ale byli jsme dost naivní. Po materiální stránce se máme dobře, ale mezilidské vztahy jsou hrozný. Také chybí jistota, nejen v zaměstnání, ale bojíme se i o své majetky, musíme zkoumat potraviny, když už se rozhodneme vycestovat, musíme prověřit cestovní kancelář, jestli je bezpečná oblast, kam se vydáme atp.
     Na závěr můžu říct - Socialismus měl své mouchy, ale Kapitalismus jich má víc, teď už můžeme jen doufat, že se nám je podaří vychytat, myslím, že to půjde. :2:

     • pepan.z
      pepan.z, 10.4.17 20:46:58  
       

      U socialismu je problém že jej lze vybudovat a udržet pouze násilím. A těch much v kapitalismu zase není všade tolik.
      Tomu co je u nás nyní neříkám kapitalismus ale postkomunismus.

      • Jar.Esch
       Jar.Esch, 11.4.17 09:28:22  
        

       Myslím, že je to velice povrchní pohled. U obou systémů je v konečném důsledku moc v rukou mocné menšiny, která ovládá méně mocnou či zcela bezmocnou většinu. V socialismu jde o moc postavenou na ideologii, v kapitalismu na ekonomické převaze. Status Quo je zachován v plné míře v obou případech a stejně tak v obou případech ti, kteří se dostávají k moci, nesplňují kritéria skutečných elit. Jde o pseudoelity, kde opravdové a přínosné hodnoty nahrazuje neuvěřitelná míra arogance. Jak nosné, tak průvodní znaky jsou buďto identické anebo velice podobné svými důsledky, které nejlépe vystihuje přibližně toto: Nadchnout, oblbnout, vtáhnout do děje, zavázat, ovládnout, uvrhnout do bezmocnosti a okrádat.
       Jde o genetický kód Homo Sapiens Sapiens a lidstvo bohužel od svého vzniku nic jiného nepoznalo. Myslím, že se nalézá na osudové křižovatce a buďto nalezne přijatelný model, na kterém se dohodne a přežije anebo nedohodne a neodvratně dosáhne Darwinovy ceny (zanikne vlastní blbostí, přestože mělo dostatek informací k tomu, aby se tak nestalo).
       Socialismus byl jedním z pokusů o vytvoření takového modelu jak přežít. Nevydržel ze stejných důvodů pro které vznikl. Lidskou přirozenost (resp. přirozenost fatální části populace), získat mnoho za nic, socialismu bohužel zcela neeliminoval a zřejmě ani nemohl.
       Takže se budeme zmítat nadále a nalhávat si, jak je kapitalismus to jediné, co lze vymyslet. Přičemž povýšení zisku na smysl všeho konání, je fatální. Probudí-li se u člověka touha po vlastnění, pak je bohužel často nezměrná a formy získávání neomezené. Socialismus často skomíral na neefektivitu, ale zisk v něm nebyl rozhodující.

       • ala31
        ala31, 11.4.17 21:22:31  
         

        Líbí se mi vaše příspěvky, ráda s takovými lidmi diskutuji, ale bydlíte bohužel příliš daleko a tak bohužel takovou možnost mít nebudu, ale jsem ráda, že si vaše názory můžu přečíst. :4:
        Jinak s vámi souhlasím, víc se mi líbí systém socialistický, připadá mi víc lidský, ale dokonalý nemůže být žádný, protože ani lidé nejsou dokonalí.

       • pepan.z
        pepan.z, 2.7.17 21:06:23  
         

        S tím dorbným a bezvýznamným rozdílem, že když se ti nelíbí v "kapitálismu" můžeš se sebrat a odcestovat jinam, kde myslíš že ti bude lépe a radostnějí, pokud zjistíš že to není ono, můžeš se kdykoliv bez následků vrátit. V šokialismus pokud se ti nelííbí tak musíš utéct. Pokud tě chytí, máš smůlu. :11:

        • Jar.Esch
         Jar.Esch, 29.7.17 10:09:21  
          

         To bezpochyby a těch rozdílů bychom našli víc. Bavme se ale o tom, co je nazýváno Status Quo. Ten má platnost v obou systémech a popsat jej lze takto: Co nejmenší počet lidí, žije na úkor co největšího počtu těch zbylých, kteří si neuvědomují, že jsou otroky. Pakliže si to uvědomují, nejsou schopni to změnit, ani se nějak účinně bránit. Musí si současně uvědomovat svou bezmocnost.
         To, že v některém z nich je iluze svobody větší než v tom druhém, na tomto faktu nic nemění.

         • ala31
          ala31, 20.10.17 21:25:45  
           

          Co na to říct...

  • Loretta
   Loretta, 19.5.17 08:22:10  
    

   homo homini lupus

   • radim
    radim, 28.6.17 16:41:18  
     

    To si nemyslím. :5:

 • Jar.Esch
  Jar.Esch, 24.1.17 18:42:27  
   

  Inspirovala mě Ala, když níže uvedla: "...my jsme si tenkrát mysleli, že to co se nám líbí, to zůstane a změníme to, co se nám nelíbí......."
  To byla bohužel opravdu tenkrát představa drtivé většiny těch, kteří vítali, že se něco děje, že sem něco nového přichází a dokonce vyšli do ulic a těšili se na to. Dnes jsou zklamní a navíc se jim dostává posměchu od těch, kterým se tento stav naopak líbí a cítí se v něm dobře.
  Kdysi jsem si o tom něco napsal a teď využiji příležitost a trochu si to tady v tomto prostoru utřídím.

  • Jar.Esch
   Jar.Esch, 24.1.17 19:51:29  
    

   Tímhle bych začal:

   http://www.ringo-cech.cz/politika/17-listopad

  • ala31
   ala31, 25.1.17 14:56:29  
    

   Výstižné, k tomu není co dodat.

  • pepan.z
   pepan.z, 26.1.17 07:01:58  
    

   Ono jak se to vezme. Tenkrát šlo vícméně o puč části komunistů kteří pouze vyměnili moc politickou za hospodářskou. :11: O žádnou lidovou revoluci.
   Na druhé straně je dobře že se to povedlo aspoň tak, protože kdyby zvítězilo tvrdé jádro tak by mnoho těch co současnost kritizují již nic nekritizovala, viz odTajněné materiály o akci Norbert. :11:

   • Jar.Esch
    Jar.Esch, 26.1.17 08:00:43  
     

    Tahle verze by obstála, kdyby se to odehrálo pouze u nás. Jenomže došlo k dominovému efektu v celém socialistickém táboře (a to v rekordně krátkém čase sedmi měsíců). Důvod byl zjevný: Sovětské imperium povolilo otěže. Proč se tak stalo lze také odvodit. Světové mocnosti se tenkrát dohodli, že globální svět se bude ovládat snáze, než rozdělený (lze samozřejmě doplnit o spusty dalších vlivů a doprovodných jevů a procesů....).

    • pepan.z
     pepan.z, 26.1.17 08:08:26  
      

     Že CCCP povolilo otěže je jasné. Proto to dopadlo jak to dopadlo. Na druhé straně se podívej na Rumunsko, bývalou Jugoslávii, Severní Koreu, Kubu... :11: CCCP pouze nezasahovalo.

     • Jar.Esch
      Jar.Esch, 26.1.17 08:27:26  
       

      Proč bych se na tyhle země díval? Bavíme se o Sovětských satelitech. To tyhle země nebyly. Kromě Rumunska a Kuby, ale tam byly zvláštní režimy. V obou byl silný vlastní diktátor. Z toho se ještě nevzpamatovali. Navíc, ty země byly zaostalé i v minulosti (a Kuba mimo tento prostor). Volnotržní podmínky zafungovaly podle toho.

      Klasickými Sovětskými vazaly byly středoevropské soc. státy, které byly součástí RVHP (konkrétně vých. Němci, Poláci, Maďaři a my).
      Politické změny především v těchto zemích rozhodly.

      • pepan.z
       pepan.z, 26.1.17 08:35:24  
        

       To ano. Pouze jsem upozornil na to, že u nás šlo pouze o převzetí moci jistou částí tehdejších komunsitů a nikoliv o "lidové" povstání. :11: Viz pro příklad případ Zifčák. Že všechno byla pouze sehraná komedie části komunistů na kterou lidé skočili. :11: :11:

       • Jar.Esch
        Jar.Esch, 26.1.17 08:44:23  
         

        Ten scénář byl obdobný. Rozdíly byly v tom, že v Polsku byl Walesa a jeho Solidarita (fungovali už před tím) a Německo bylo jasné. Tam došlo ke sjednocení. Zůstáváme my a Maďaři. Prostý lid je postaven před hotovou věc všude. Nikdo se ho na nic neptá, jen všechno platí.

 • radim
  radim, 5.1.17 09:22:55  
   

  Co se nám na kapitalismu nelíbí? Abych pravdu řekl, založil jsem toto fórum spíš jako protipól, život jde dál a je normální, že se nám něco líbí, něco ne a vzpomínáme na to, co bylo lepší.
  Jsem rád, že si můžeme zvolit prezidenta, snad to vydrží. :15:
  http://www.imagehosting.cz/images/mameradimy.jpg

 • radim
  radim, 1.1.17 19:43:39  
   

  Přeji všem přátelům hodně zdraví a štěstí v novém roce. :15:

  • Jar.Esch
   Jar.Esch, 2.1.17 12:30:15  
    

   Díky, budeme potřebovat.
   Přeji totéž.

  • klokan.Vendelin.u.D1
   klokan.Vendelin.u.D1, 2.1.17 19:23:16  
    

   díky, nápodobně. :15:

  • ala31
   ala31, 3.1.17 20:17:36  
    

   Díky, obojí je potřeba. Také přeji zdraví a štěstí. :13:

 • Jar.Esch
  Jar.Esch, 30.12.16 12:14:20  
   

  "Pavel Dlouhý, přezdívaný též "kníže z Hluboké", je všeobecně známá postava jihočeské i celostátní politiky. Karel Schwarzenberg dokonce kdysi požádal někdejšího předsedu ODS Petra Nečase, jestli by mu nemohl představit člověka, který dokázal v kraji shromáždit za 20 let víc majetku než jeho rod za několik staletí".

  Jinde se dočtete, že Dlouhého manželce, ženě v domácnosti, přistálo v průběhu několika málo let na účtu 45 milionů. Nikdo neví za co.

  Inu, schopné to máme lidi, což?

  https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/obvinen-odsouzen-ocisten-uspesny-primator-bojoval-pet-let-o-svou-cest-7776

  • klokan.Vendelin.u.D1
   klokan.Vendelin.u.D1, 30.12.16 14:41:14  
    

   to jsou dozvuky "mafiánského kapitalismu", který tady v Česku donedávna řádil...

   • Jar.Esch
    Jar.Esch, 30.12.16 16:55:27  
     

    Není ten minulý čas nemístný optimismus?

    • klokan.Vendelin.u.D1
     klokan.Vendelin.u.D1, 30.12.16 17:21:06  
      

     asi jo, všechny makroekonomické procesy ve společnosti mají setrvačnost několik let. Takže je možný, že mafiokapitalismus ještě leckde funguje..

     • Jar.Esch
      Jar.Esch, 30.12.16 22:07:06  
       

      Může být.
      Jenom to "několik let" bych ještě zrelativizoval.

      • radim
       radim, 1.1.17 19:43:52  
        

       :13:

 • anuste
  anuste, 8.12.16 15:13:02  
   

  Ahojda, na všem je něco špatně a něco dobře. Ale tady je to jak to kdo pobere a co mu vyhovuje...

  • ala31
   ala31, 8.12.16 21:59:16  
    

   To máš pravdu, jenom my jsme si tenkrát mysleli, že to co se nám líbí, to zůstane a změníme to, co se nám nelíbí. Žije se nám teď snadněji, kdo na to má, může cestovat, obchody jsou plné, ale vztahy v rodinách se zhoršily, na pracovišti také.

   • anuste
    anuste, 9.12.16 11:06:10  
     

    Alo, to jsi napsala přesně. Je to tak, zrovna mě teď rozlobilo to, že jak snacha, tak syn , mají celý víkend pracovní , od rána do večera a dceru (vnučku) musí hned jak přijde ze školy odvézt k druhému dědovi a bude tam i přes noc. Rodina je málo spolu, ale to je kapitalistovi jedno...

    • ala31
     ala31, 9.12.16 22:53:30  
      

     Přesně tak, ale trápí to jen nás, mladým to nepřijde, pro ně je to normální. :4:

     • anuste
      anuste, 10.12.16 08:48:44  
       

      To je moc špatné, oni si vlastně jedou tu svou "demokracii" a ani neví co to je...

     • ala31
      ala31, 5.1.17 09:08:19  
       

      A ani je to nezajímá, myslí si, že stačí to, co si přečtou na internetu. Vůbec je nenapadne, že by to mohlo být jinak. :4: