Fakta o druhé světové válce

Otevřená diskuze | Kategorie: Historie a vojenství
Braddock (2018-01-16 20:56:51)vydlak (2018-01-09 17:34:52)socanovocerne.svedomi (2017-12-27 12:48:48)bejbi (2016-04-11 10:47:05)
Fakta o druhé světové válce
Založeno: 21. 1. 2016 | Příspěvků: 286 | Členů: 4

Vše o této době i věcech před ní a po

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!


 • socanovocerne.svedomi
  socanovocerne.svedomi, 27.12.17 12:48:47  
   

  http://www.securitymagazin.cz/historie/cesi-poslali-na-dno-atlantiku-nemeckeho-lamace-blokad-a-tim-o-rok-zkratili-valku-1404058408.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  vzdejme jim čest :4:

 • socanovocerne.svedomi
  socanovocerne.svedomi, 8.7.17 18:22:57  
   

  http://www.securitymagazin.cz/historie/hitleruv-verny-druh-slavne-osvobodil-mussoliniho-po-valce-vrazdil-pro-izrael-1404056575.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Klasicka ukazka propagandy. Ve skutecnosti mussoliniho vysvobodili vysadkari 2.paradivize luftwaffe pod velenim majora Otto Morse,a skorzenyho komando jen slizlo smetanu

  • Braddock
   Braddock, 27.9.17 20:52:35  
    

   Mors měl sice velení, ale zůstal mimo, u lanovky. Akci ved oberleutnant Georg Freiherr von Berlepsch. A skorzenyho komando sice slízlo smetanu, ovšem tý akce se s paragánama účastnili, to zas jo

 • Braddock
  Braddock, 13.5.17 15:40:15  
   

  https://youtu.be/7XJfidIme6I

 • Braddock
  Braddock, 11.11.16 07:11:20  
   

  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/a.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/b.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/c.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/d.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/e_f.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/g.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/h.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/ch.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/i_j.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/k.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/l.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/m.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/n.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/o.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/p.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/r.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/s.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/t.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/u_w.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/seznam/z.htm
  http://www.acr.army.cz/acr/raf/cast/014.htm

 • Braddock
  Braddock, 18.7.16 17:57:26  
   

  Včera zemřel válečný veterán plukovník v. v. Karel Šerák nar. (20. 7. 1923)Narozen v rodině příslušníka čs. legií (většina příbuzných byla ve 20. letech povražděna bolševiky). V březnu 1944 vstoupil do 1. čs. armádního sboru v SSSR a stal se řidičem tanku. Zúčastnil se všech bojů (Dukla, Zyndranowá, Jaslo, Ostravská a Pražská operace), v nichž ztratil dva své tanky. Třetím (číslo 603) dorazil v květnu 1945 až na Pražský hrad (z 65 strojů 1. čs. tankové brigády v SSSR dorazily do Prahy pouze tři – Karel Šerák byl posledním žijícím velitelem jednoho z nich).V roce 2012 obdržel nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu ministra obrany ČR, v roce 2014 jej do hodnosti plukovníka ve výslužbě jmenoval ministr obrany Martin Stropnický.

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 6.6.16 21:36:42  
   

  Pod velením generála Eisenhowera začalo dnes ráno spojenecké námořnictvo, podporované silným letectvem vyloďovat spojenecké armády na severofrancouzském pobřeží.
  Obsah komuniké číslo 1, které bylo vydáno 6.6.1944 v 9.30 nejvyšším velitelstvím spojeneckých expedičních sil.

  Později vystoupil v Dolní sněmovně Winston S. Churchill, který vylodění v poledne oznámil.

  Vylodění se zúčastnily československé perutě, a to 310., 312. a 313. stíhací squadrona. 311. bombardovací peruť byla podřízena Coastal Command a dělala uzávěru v průlivu La Manche. Československé stíhací squadrony kryly vyloďovací pláže Juno a Sword. Uvádí se (VHA), že prvním z Čechoslováků nad Normandií byl Karel Šeda z 68. noční stíhací squadrony s operátorem Drahomírem Hradským.
  Osudy Karla Šedy si zaslouží samostatný příspěvek.

  O invazi se konečně napsalo dost, ale méně známá je operace Fortitude, dezinformační kampaň, která měla za úkol zmást německé velitele a znemožnit jim určit místo a datum spojeneckého výsadku. Tak v dubnu omezila velká Británie drasticky pohyb, potlačila diplomatické výsady, zakázala spojeneckým vládám opustit Anglii a Svobodným Francouzům nedala o operaci Overlord žádné informace. Stalinovi byl sdělen pouze termín, nikoliv místo. Bezpečnostní a zpravodajské služby k tomu vedl zajímavý experiment. Pustili do londýnských ulic svého důstojníka oblečeného v uniformě Luftwaffe. Procházel se ulicemi přes hodinu a nikdo si ho ani nevšiml. Pro důstojníky, kteří měli na starost bezpečnost operace Overlord to byla noční můra.
  Operace Fortitude byla víc než úspěšná a jednalo se o mistrovské dílo zpravodajské služby. Hitler až do konce července 1944 odmítá nasadit divize 15.armády u Pas de Calais, kde čekal hlavní útok.

  „Kdyby německá 15.armáda byla vržena do bitvy v červnu nebo červenci, byla by snad způsobila naši porážku, protože by nás rozdrtila svoji palebnou silou.“
  Generál Dwight Eisenhower

 • socanovocerne.svedomi
  socanovocerne.svedomi, 6.6.16 09:24:55  
   

  6.června 1944 začala invaze v Normandii. sluší se připomenout, že invaze byla proveden proto, že ji Stalin žádal,aby odlehčila Rudé armádě ,a že ji Spojenci provedli přesto, že měli dost práce s japonskem. Zajímavé na tom jistě je i to, že Stalin ani po skončení války v Evropě s Japonskem spojencům, kteří ho pilně vyzbrojovali a podporovali po celou dobu války, nijak nepomohl- jen si přihřál polívčičku obsazením mandžuska a anexí Mongolska....

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 4.6.16 18:54:30  
   

  4. června 1942 ve 4.30 ráno zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich umírá v pražské nemocnici Na Bulovce na otravu krve.

  4. června 1944 v 15.30 vstoupily americké jednotky do Říma, který ustupující Němci prohlásili za otevřené město a vyklidili bez boje.

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 31.5.16 11:27:23  
   

  1. června 1942 na cvičišti v Praze-Kobylisech zastřelili nacisté profesora Viktora Felbera. Spolu s profesorem Felberem němečtí okupanti popravili i jeho syna Julia.
  Profesor Viktor Felber byl od roku 1930 rektorem Českého vysokého učení technického, od roku 1928 se stal členem České akademie věd a umění a dále pracoval pro Vojenský letecký ústav studijní a později pro Vojenský technický a letecký ústav.

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 31.5.16 11:25:47  
   

  27.5.1942 provedla skupina čsl. výsadkářů atentát na Reinharda Heydricha. V "mainstreamu" jsem nikde nezaznamenal ani zmínku. Nestojí to pravděpodobně za připomínku, stejně jako za doby totality.
  Jan Kubiš Jozef Gabčík a Josef Valčík.
  Sláva a dík.

  • socanovocerne.svedomi
   socanovocerne.svedomi, 1.6.16 10:57:15  
    

   a cos čekal od téhle vlády? podobá se těm z dob za Husáka nejen tím, že západní zahraniční odboj víceméně pomíjí....

 • Braddock
  Braddock, 9.5.16 16:04:11  
   

  9 května 45....osvobození normanských ostrovů

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 8.5.16 18:36:29  
   

  Německé ozbrojené síly bezpodmínečně kapitulovaly 7. května. Nepřátelství v Evropě oficiálně končí o půlnoci 8. května 1945.
  Včera ráno, ve 2:41, ve hlavním stanu, generál Jodl, zástupce německého vrchního velení a velkoadmirál Doenitz jmenovaný představitel německého státu, podepsali akt bezpodmínečné kapitulace všech německých pozemních, námořních a vzdušných sil v Evropě do rukou spojeneckých expedičních sil a současně do rukou sovětského vrchního velení.
  Generál Bedell Smith, náčelník generálního štábu spojeneckých expedičních sil, a generál Francois Sevez podepsali dokument jménem vrchního velitele spojeneckých expedičních sil a generál Susloparov podepsal jménem ruského vrchního velení.
  Dnes tato dohoda bude ratifikována a potvrzena v Berlíně, kde ji letecký maršál Tedder, zmocněnec vrchního velitele spojeneckých expedičních sil a generál de Lattre de Tassigny podepíší jménem generála Eisenhowera. Maršál Žukov se podepíše jménem sovětského vrchního velení. Německými zástupci budou polní maršál Keitel, šéf vrchního velení, a vrchní velitelé německé armády, námořnictva a vzdušných sil.
  Němci ještě místy kladou odpor ruským jednotkám, avšak jestliže v tom budou pokračovat po půlnoci, připraví se tím, pochopitelně, o ochranu válečného práva, a budou vystaveni útokům spojeneckých jednotek ze všech stran. Není překvapivé, že na tak dlouhých frontách a při stávajícím zmatku v řadách nepřítele, rozkazům německého vrchního velení není ve všech případech okamžitě vyhověno. To podle našeho názoru, spolu s nejlepšími vojenskými zprávami, které máme k dispozici, nepředstavuje žádný důvod, abychom před národem zadržovaly informace sdělené nám generálem Eisenhowerem o bezpodmínečné kapitulaci již podepsané v Remeši, ani by nám to nemělo zabránit oslavit dnešek a zítřek (středu) jako Dny vítězství v Evropě.
  Dnes, zřejmě, budeme myslet především na sebe. Zítra, bychom měli vzdát hold obzvláště našim ruským přátelům, jejichž statečnost v poli byla jedním z největších příspěvků k všeobecnému vítězství.
  Nepřátelství bude oficiálně ukončeno dnes v noci, jednu minutu po půlnoci (úterý, 8. května), ale v zájmu záchrany životů „klid zbraní“ byl vyhlášen včera po celé frontě a naše drahé Normanské ostrovy by měly být rovněž osvobozeny ještě dnes.
  Německá válka je tedy u konce. Po letech intenzivních příprav se Německo vrhlo na Polsko na počátku září 1939 a následkem našich garancí vůči Polsku a po dohodě s Francouzskou republikou Velká Británie, Britské impérium a Společenství národů vyhlásily válku po této hnusné agresi. Poté, co statečná Francie byla sražena, my z tohoto ostrova a z celého našeho jednotného Impéria, vytrvali jsme v boji, osamoceni, po celý rok, než nás podpořila vojenská moc sovětského Ruska a později síla a zdroje Spojených států amerických.
  Nakonec téměř celý svět se spojil proti těm zloduchům, kteří teď leží pokořeni před námi. Naše vděčnost našim skvělým Spojencům vychází ze všech našich srdcí z tohoto ostrova a napříč Britským Impériem.

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 7.5.16 09:33:54  
   

  NOČNÍ VLCI DNES V PRAZE !!!
  Účast klubů RED EYED CRUE, NIGHT WOLVES a Dorogi Pobědy na pražské pietní akci "Cesty Vítězství / Dorogi Pobědy 2016".
  Uctění památky a položení květin na hroby sovětských vojáků i bojovníků ostatních uskupení, padlých při obraně a osvobozování Prahy v roce 1945.
  Mše za padlé v chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice.
  Nezapomínáme na Vaše oběti !
  Praha, U Nákladového nádraží, Olšanské hřbitovy, Čestné pohřebiště, od 14:00 hod
  My nezapomeneme!

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 5.5.16 19:31:03  
   

  5. května 1945 na začátku pražského povstání padl známý předválečný letec a zkušební pilot firmy Avia Rudolf Dalecký. Byl zastřelen nacisty na vysočanském nádraží.

  Německá protipartyzánská jednotka vypálila vesnici Javoříčko a povraždila 38 mužů a chlapců.

  V sobotu, 5. května vypuklo otevřeně pražské povstání. Jednotka českých policistů se pokusila převzít kontrolu nad budovou Českého rozhlasu a narazila tam na jednotku SS. Následoval „boj o rozhlas“ a volání hlasatelů o pomoc. Toto se stalo signálem k povstání v Praze a na mnoha místech Čech a Moravy.

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 3.5.16 15:51:10  
   

  1. května 1945 se v obci Kožušany rozšířila zpráva o německé kapitulaci. Místní muži se na základě této zprávy pustili do přestřelky s ustupujícími Němci. Německá motospojka přivolala z Olomouce jednotku SS, která povstání potlačila. Bylo popraveno 14 mužů a 3 z Brodku. Pozdější exhumace těl ukázala, že oběti byly před smrtí mučeny.
  V noci z 2. na 3. května 1945 byla obklíčena trestným jagdkomandem z Vizovic osada Vařákovy Paseky. Bylo vypáleno osm domů. Většině obyvatel se podařilo uprchnout, ale 14 bylo odvezeno do Valašské Polanky, z toho čtyři byli jako rukojmí odvezeni do Hošťálkové, kde byli po mučení nuceni si vykopat hrob a popraveni. Mezi nimi jedna žena. Osada už nikdy nebyla obnovena.

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 30.4.16 09:52:32  
   

  30.4.1945 zhruba kolem desáté hodiny večerní vyvěsili sovětští vojáci rudou vlajku se srpem a kladivem na kopuli Reichstagu. Symbol třetí říše byl dobyt, nicméně boje pokračovaly dál.
  1. května 1945 se Goebbels pokusil dosáhnout zastavení palby, avšak Stalin trval na bezpodmínečné kapitulaci. Vzápětí na to Goebbels a jeho žena otrávili své děti a spáchali sebevraždu. 2. května se generál Weidling rozhodl beznadějný boj ukončit a berlínská posádka se vzdala.

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 30.4.16 08:00:13  
   

  30.4.1945 spáchal Hitler v bunkru pod říšským kancléřstvím sebevraždu. Jeho tělo a tělo Evy Braunové bylo následně na zahradě spáleno.
  Dva dny předtím, 28.4.1945 byl zastřelen ve vesnici Giulino di Mezzegra Mussolini.

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 30.4.16 07:59:28  
   

  29.4.1945 bylo ve vesnici Jícov zastřeleno německými vojáky deset mužů

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 26.4.16 20:09:54  
   

  25. dubna 1945 v obci Kreinitz na Labi se setkala americká předsunutá hlídka a předvoj sovětského gardového pluku. O několik hodin později se v Torgau jiná americká hlídka také setkala se sovětskými vojáky a na poničeném mostě přes řeku se přivítali. Tzv. Elbe Day.

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 22.4.16 19:34:24  
   

  21.4.1945 začal pochod smrti z koncentračního tábora Sachsenhausen. Zahynuly tisíce lidí z hladu, vyčerpání, nebo byli zastřeleni.
  23.4.1945 byla německým komandem vypálena obec Prlov. Zahynulo 15 obyvatel této malé obce.

 • socanovocerne.svedomi
  socanovocerne.svedomi, 20.4.16 09:48:05  
   

  nelze nepřipomenout že dnešního dne se narodil takovej malej skřetovitej velikáš s knírkem, který zapálil celou evropu, nicméně nelze rovněž nevidět, že se v podstatě nijak nelišil od podobně źakrslého velikáše s knírkem, který pro změnu půl evropy topil v krvi už před ním a i po něm....

  • UdatnyEurohujer
   UdatnyEurohujer, 20.4.16 12:16:32  
    

   Jeden bývalý kaprál, druhý bývalý seminarista.

  • intago
   intago, 20.4.16 12:16:49  
    

   včera jsem koukal na pořad Napoleonovi, že se Hitler nepoučil... Oba neměli šanci vyhrát... využili lidskou hloupost, ale doplatili na to tvrdě... :11:

   • UdatnyEurohujer
    UdatnyEurohujer, 23.4.16 12:50:12  
     

    Škoda, žes mu, jasánku, neporadil :1: .

    • intago
     intago, 26.4.16 12:48:31  
      

     neptal se mě, Hujere...

     • UdatnyEurohujer
      UdatnyEurohujer, 26.4.16 20:10:43  
       

      Jak říkám, globální škoda, jasánek :1: .

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 18.4.16 19:11:26  
   

  19.4.1945 byla vypálena obec Ploština. Němci upálili 24 žen a mužů z této malé osady.
  Ladislav Mňačko toto popsal ve své knize Smrt si říká Engelchen.
  Další masakr se odehrál 20.4.1945 v obci Zákřov, kde bylo upáleno a zastřeleno 19 mužů. Pozdější ohledání prokázalo, že všechny oběti měly přeražené kosti a část obětí byla upálena ještě zaživa.

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 17.4.16 11:45:51  
   

  Historický kalendář:
  RAF provedla denní nálet na Augsburg. Speciálně na závody MAN. Nasazeno bylo 12 těžkých čtyřmotorových bombardérů Avro Lancaster, po šesti od 44. a 97. squadrony .
  Také byl uskutečněn výsadek na území protektorátu BENJAMIN, moc se nepovedl, ale Otmar Riedl přežil a do konce války pracoval u Baťů. Pravděpodobně mu pomohl Čipera, nikoliv Jan Baťa :-).

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 16.4.16 19:48:13  
   

  Mezi československými účastníky Battle of Britain jsou nesporně zajímavé osudy, které stojí za to si připomenout. Jedná se o mladší letce, ve věku do 25-ti let, což byl Burda František, Brejcha Václav, Burda František, Fechtner Emil, Göth Vilém, Himr Jaroslav, Kuttlewascher Karel, Velebnovský Antonín- Dygrýn Josef, Šika Jaroslav, Dvořák Alois, Foglar Václav, Körber Václav, Pípa Josef, Macháček Jiří, Pavlů Otta, Stehlík Josef, Vykoukal Karel a Ptáček Rudolf. Někteří z nich pocházeli z velmi skromných až chudobných poměrů, našel se mezi nimi i jeden naprostý fenoném.
  Tento pilot byl sirotek, rodiče zemřeli necelý rok po sobě a v necelých šesti letech úplně osiřel. Rodina se rozpadla, starší sourozenci se rozprchli po republice a on zůstal u nejstaršího žijícího bratra, který zdědil po rodičích hospodářství. Je nutné podotknout, že v té době nemělo vzdělání na vesnici pro její obyvatele smysl, důležitější byla práce na poli, škola jen výjimečně v zimních měsících. Přesto, pokud mohl, utekl do školy, kde našel oporu v řídícím a v 18-ti letech po vyučení se přihlásil do Vojenského leteckého učiliště v Prostějově a s úspěchem zvládl přijímací a zdravotní testy. Byl přijat. Jak později vyprávěl, dostal poprvé kromě oblečení i pořádně najíst. Obdivuji jeho pevnou vůli, cílevědomost, samostatnost i odvahu, kterou tento osmnáctiletý „kluk“ projevil. Hluboce před ním smekám, sám, bez rodinného zázemí, financí, otloukán životem bez jakékoliv podpory dokázal dojít ke svému cíli.
  Ve dvaadvaceti letech se zúčastnil Bitvy o Francii, po její kapitulaci Battle of Britain. Jemu čest, sláva a vděk. Zapálím mu svíčku. Na počest.

  • socanovocerne.svedomi
   socanovocerne.svedomi, 20.4.16 12:27:42  
    

   zclela opomíjeni jsou i jiní českoslovenští stíhači, mnohdy třeba i jen proto, že nelétali jen v českých perutích,a možná i proto, že jejich původ nbyl pro bolševika "košer" protože měl matku židovku - např. f/lt Otto Smik /ostatně tuším největší eso se 7 a 1/2 sestřely/ , který to tuším dotáhl až na velitele 127 squadrony, než ho v 1944 sundali němci při sweepu nad belgií....

   • UdatnyEurohujer
    UdatnyEurohujer, 20.4.16 19:49:16  
     

    Otto Smika jsem nejmenoval, nebyl účastníkem BoB. Ale jeho příběh je rovněž nesmírně zajímavý, už tím, že byl ze smíšeného manželství. Narodil se v Gruzii. Jinak byl podobný typ jako Josef František, trochu blázen a fanatik.
    Pilotní esa, tento pojem se zavedl po válce, nemám ho rád, protože to nevyjadřuje pilota jako celek. Zavedl ho u nás pitomec Rajlich.

    • Braddock
     Braddock, 20.4.16 20:31:47  
      

     Termín "Eso" zavedli francouzští novináři za první světový

     • UdatnyEurohujer
      UdatnyEurohujer, 21.4.16 15:54:50  
       

      Slyšel jsem ho poprvé od Rajlicha po rekorytarizaci. Vznesu dotaz lepším odborníkům a uvidíme. :4:

 • Braddock
  Braddock, 16.4.16 10:58:43  
   

  http://www.rafmuseum.org.uk/blog/introducing-the-karel-mrazek-album/

  http://www.rafmuseum.org.uk/blog/the-karel-mrazek-album-part-1/

  http://www.rafmuseum.org.uk/blog/the-karel-mrazek-album-part-2/

  • UdatnyEurohujer
   UdatnyEurohujer, 16.4.16 12:39:17  
    

   Poměrně dost slušné stránky, jen chybí popisky k fotografiím, ty jsem nenašel. Ale neprohlížel jsem stránky nijak podrobně. Možná tam někde jsou

   Mrázek v době, kdy skončil u letectva měl uskutečněných 2 067 letů v úhrnné době 597 hodin 31 minut, což představovalo solidní průměr. Jako správný voják zorganizoval dvě skupiny bývalých československých letců, první tvořili poručíci letectva Egon Nezbeda, Felix Zbořil, Stanislav Zimprich a por. pěch. Karel Podroužek; druhou vedl por. let. Otakar Korec v sestavě: Bedřich Dvořák, Rudolf Fiala a Bohuslav Kimlička. Po přechodu Bílého Kříže a Velkého Polomu dorazili začátkem června na čs. konzulát do Krakova dne 3. června 1939, kdy se hlásili do dobrovolného čs. zahraničního odboje jeho šéfovi, konzulovi JUDr. Vladimíru Znojemskému. Ten jim poskytl nezbytné doklady k pobytu a předal je k zatímnímu veliteli npor. let. Jiřímu Královi. Mezitím pronikaly do Polska zprávy, že Cizinecká legie má o čsl. letce zájem , v případě vypuknutí světové války je možné se tohoto závazku zříct a zapojit se do francouzské armády. S tímto pohledem na daný stav věcí vyjádřili čs. letci okamžitý souhlas a zavázali se k pětileté službě. Vydali se na parníku Sobieski pod vedením štkpt. Josefa Dudy do Francie do přístavu Boulogne-sur-Mer, kde byli uvítáni štkpt. Janem Perníkářem. Por. Mrázek byl škpt. Josefem Dudou odvelen do do Marseille - pevnost Cizinecké legie St. Jean.
   Po kapitulaci Francie následoval odjezd do Liverpoolu, dál Cholmondeley Park, dále základna Cosford,
   která sloužila jako československá výcviková a náhradní jednotka , velitel plk. let. Josef Berounský. Následoval Duxford, kde již operovala čsl. 310. stíhací squadrona, zaškolení a odeslání k 6. OTU Sutton Bridge, kde se přeškolil na stíhačky typu Hawker Hurricane Mk.I 11. září byl odeslán a přidělen k 43. britské peruti do Ushworthu ve Skotsku, za pět dní jej přemístili k 46. peruti na letiště RAF North Weald u Londýna, náležející do sestavy 11. skupiny velitelství stíhacího letectva RAF.

   Nicméně o Mrázkovi toho bylo napsáno již dost a budu se věnovat mladším účastníkům Battle of Britain, kteří ve věku od 21 do 25 let byli hybnou silou čsl. perutí. Zaslouží si to.

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 15.4.16 19:16:34  
   

  Abych doplnil historický kalendář, připomenu, že 16.4.1945 zahájili Sověti bitvu o Berlín.
  Ve tři hodiny ráno zahájil 1. běloruský front pod velením maršála Žukova zhruba 30-ti minutovou dělostřeleckou přípravu. Byla tak mohutná, že ji bylo slyšet i ve východních předměstích. Během tří minut byla přerušena téměř všechna telefonní spojení.
  Přípravy se rovněž zúčastnilo 100 lehkých nočních bombardovacích letounů Po-2 patřící k 9. GNBAD plukovníka Rasskazovského a 242. NBAD plukovníka Kalinina ze 16. letecké armády.
  Velitelem armádní skupiny Visla se stal generál Gotthard Heinrici a podléhaly mu dvě německé armády, na papíře. Velení této skupiny převzal po Himmlerovi.

  • Kahaja
   Kahaja, 16.4.16 10:09:26  
    

   jj právě jsem dočetla knihu Bitva o Berlín :2:

   • UdatnyEurohujer
    UdatnyEurohujer, 16.4.16 12:40:36  
     

    Od koho, prosím? :4:

    • Kahaja
     Kahaja, 16.4.16 16:54:41  
      

     Cornelius Ryan- Poslední bitva :2:

     • UdatnyEurohujer
      UdatnyEurohujer, 17.4.16 07:41:03  
       

      Četl jsem jen nejdelší den. Film byl lepší. A nejlepší bylo Tajemství dne D.

 • intago
  intago, 15.4.16 13:02:48  
   

  Nezdůrazňuje se význam Španělské občanské války jako předehry 2.sv.v. Už tam došlo ke střetům taktiky a techniky budoucích soupeřů.
  Španělská občanská válka byla i prvním střetem dvou nových náboženství, každé z nich chtělo ovládnout svět. Porážka komunismu přišla až mnoho let po 2.sv.v.

  • intago
   intago, 15.4.16 13:05:16  
    

   ale proč se do ní zapletlo 2200 čechoslováků, co tam lezli... Naivní levičáci...

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 14.4.16 22:05:03  
   

  15.4.1945 byl osvobozen Bergen-Belsen, kde mimo jiných zahynul i Josef Čapek.

  Dám to sem už dnes, ať si jasánek sesumíruje odpověď. :1:

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 14.4.16 21:31:36  
   

  Co vytváří hushkit kromě top ten? Autor má značný záběr, ne už znalosti :1:

 • UdatnyEurohujer
  UdatnyEurohujer, 14.4.16 15:00:03  
   

  Za pár dní bude mít výročí narození jeden z nejmladších účastníků Battle of Britain. Jeho cesta, i cesta jeho spolubojovníků, nebyla jednoduchá. Utíkali ze Slovenska, většinou na Moravu, pak nákladními vlaky do Bronowic v Polsku. Pšonci z nich radost neměli, vyhrožovali předáním gestapu až do července 1939, kdy jim začalo téct do bot. Následoval odjezd do Francie, lodí Castelholm, případně posledním Chrobrym. Francie padla za neuvěřitelných 39 dní, naštěstí Britové neotočili kšilty jako Francouzi a odvezli i čsl. piloty do Británie, která zoufale potřebovala piloty. Zhruba 90 čsl. letců se zúčastnilo slavné bitvy a svou odvahou, ctí a leteckým uměním si získali úctu všech. Pět let bojovali za svobodu Československa, denně nasazovali životy.
  Winston Churchill: "Ještě nikdy v dějinách lidských konfliktů nedlužilo tolik lidí za tak tak mnoho tak malé hrstce jedinců."
  "Proto se připravme na svoji povinnost. A počínejme si tak, že bude-li britské impérium a jeho společenství trvat ještě tisíc let, lidé si řeknou, toto byla jejich nejslavnější hodina.."
  Sláva a čest.

  • intago
   intago, 14.4.16 16:35:22  
    

   Takhle utikala i manzelka gen. Mrazka. Pred chvili jsem ji prosil aby zavzpominala jak to bylo za valky v Britanii ale nechce. Skoda. Tri roky tam studovala v Cambridge.
   Uplne ji dotaz rozhodil... Pametnici uz skoro nejsou... Ze za ni ani neprisli drive...

   • UdatnyEurohujer
    UdatnyEurohujer, 14.4.16 18:10:22  
     

    To ti věřím Jasánku :1: :1: a slzím u tvého příspěvku. :1:
    Už si spočítal Mrázkovy sestřely?

    • intago
     intago, 14.4.16 20:28:44  
      

     tys už asi přišel o rozum, vážně. Až ti bude 92. tak jak budeš psát o mládí?? :11:
     A počet sestřelů už jsem napsal, kup si brýle:

     intago, 9.4.16 11:38:18

     smazat@!!!

     . Právě jsem s ní dlouho mluvil, je jí 92 a je plna energie, i když málo vidí a chodí. Učila profesionálně angličtinu do 85 let. Léta překládala knihy dr.Bruntona. Nezlomná osobnost, elita národa.
     Říkala, že míval oba stavy, jak zatrpklou nemluvnost, pak mnohomluvnou veselost. K cizím byl odměřený. Sestřelil dvě letadla, asi bombardéry, jednoho ve spolupráci, takže 1,5.
     Degradaci prý snášel statečně. Dovedl se se vším vyrovnat. Prostě strohý a přísný voják....

     • UdatnyEurohujer
      UdatnyEurohujer, 14.4.16 21:21:59  
       

      Asi tři, kašpare. Až budu ve VHA, tak se mrknu, ať to mám přesně.

      • intago
       intago, 15.4.16 13:00:38  
        

       pokud ti to nedošlo, to mi říkala jeho býv.manželka :11: Mě osobně je to jedno

       • UdatnyEurohujer
        UdatnyEurohujer, 15.4.16 14:45:51  
         

        Když je ti to jedno, tak o tom nediskutuj, jasánku :1: :1:

        • intago
         intago, 15.4.16 22:00:08  
          

         Ja o tom nediskutuju. Zajima me jen strategie a ta se takovymi detaily nezabyva.

         • UdatnyEurohujer
          UdatnyEurohujer, 16.4.16 04:39:58  
           

          Mohl bys dělat stratéga Armády spásy, jasánku. A ani to by neodpovídalo "kapacitě" tvé duté hlavy. :1: :1:

          • pepcanovako
           pepcanovako, 28.4.16 16:25:57  
            

           Hm, "hezký", vidím, že máš v argumentačních faulech docela praxi.

         • intago
          intago, 16.4.16 14:50:43  
           

          Hujere ze jsi k mym strategickym zaverum nic konkretniho nerekl jen hloupe kecy o Armade spasy. Ostatni s nimi vyjadrili souhlas takze chyba je u tebe...
          Ale co se tu mam hadat s nekym kdo nechape tak prostou vec jako vyznam Me 262...

      • Braddock
       Braddock, 15.4.16 15:36:58  
        

       1 Bf110, 2 Fiaty Cr.42, a jeden Bf109 potvrzený sestřely, jeden Bf110 pravděpodobně sestřelenej a jeden Bf110 poškozenej

   • UdatnyEurohujer
    UdatnyEurohujer, 14.4.16 21:33:52  
     

    Utíkala taky na uhlí?

  • intago
   intago, 14.4.16 20:29:44  
    

   tohle tady všichni vědí...

   • UdatnyEurohujer
    UdatnyEurohujer, 14.4.16 21:24:04  
     

    Jen ty ne. Psal jsem o jednom z nejmladších účastníků Battle of Britain. Ty ani nevíš, o koho se jedná, tak nežvaň.

    • intago
     intago, 15.4.16 13:01:42  
      

     a žes nenapsal jeho jméno... Bylo jich mnoho, nemusím znát všechny... :11:

     • UdatnyEurohujer
      UdatnyEurohujer, 15.4.16 14:53:24  
       

      To aby ses měl na co ptát, jasánek!

  • Braddock
   Braddock, 14.4.16 20:50:52  
    

   Z 2937 letců 14 národností bylo:
   2342 britů
   145 poláků
   127 novozélaňďanů
   112 kanaďanů
   88 čechoslováků
   32 australanů
   28 belgičanů
   25 jihoafričanů
   13 francouzů
   10 irů
   9 američanů
   3 jihorhodesané
   1 barbadosan
   1 jamajčan

   • UdatnyEurohujer
    UdatnyEurohujer, 14.4.16 22:30:37  
     

    Když přidám Chalupu a Kennedyho, tak 90, když jednoho uberu, tak 89.