Zahrádka jako dlaň

Otevřená diskuze | Kategorie: Chovatelství a pěstitelství
milada948 (2017-09-24 17:26:30)Kaiserwalder (2017-09-24 17:11:11)jemineta-jo (2017-09-24 10:30:33)pametnik (2017-09-21 18:57:15)ohnivazenaMagdalena (2017-09-19 20:11:21)rotaso (2017-09-07 17:22:23)TondaSchumacher (2017-08-26 09:41:28)
Zahrádka jako dlaň
Založeno: 20. 9. 2015 | Příspěvků: 3 635 | Členů: 7
Správci: jemineta-jo (hlavní)

...aj pro nás amatéry je to ale ráj

I když malý prostor máme, radost z květin, bylinek i keřů si mnozí dopřáváme. Předzahrádky, ploché střechy, balkony, terasy či jiná zákoutí s radostí využíváme. Možná, že si o nápadech či zkušenostech rádi popovídáme.

Ale ani pokojová květena, bylinková zahrádka... tady nepřijde zkrátka,
však je to na nás samotných kde a která je ta pravá *minizahrádka*

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• ohnivazenaMagdalena
    ohnivazenaMagdalena, 18.9.17 23:15:01  

http://www.imagehosting.cz/?v=001mjm.jpg
    http://www.imagehosting.cz/?v=004sks.jpg
    http://www.imagehosting.cz/?v=002ele.jpg

• jemineta-jo
      jemineta-jo, 19.9.17 07:23:27  

...ahooooj :4: ... snad to není tvoje zahrádečka ?... jsou tam samá kvítka, která mám ráda :4: ... taky jsem si sázela ostálky, ale lidičky mne je likvidoali, tak už je na záhon nedávám...
      ... :4: díky za obrázky a měj prima dny :4:

• ohnivazenaMagdalena
        ohnivazenaMagdalena, 19.9.17 18:18:58  

Ano, ano....moje zahrádečka..... :4:

• jemineta-jo
          jemineta-jo, 19.9.17 18:26:56  

...tak ta je moc fajn...
          :1: dneska jsem pracovala na mém pidi záhonku, ostříhala jem růže, kde už není poupátko a tak nějak jsem to zkypřila a odstřihla aj trvalky, hned to vypadá upravně a je to připraené na zimu, jj

• ohnivazenaMagdalena
            ohnivazenaMagdalena, 19.9.17 18:35:18  

Nestíhám. Měla jsem týden dovču.....tak mám resty doma A včera lilo celý den.

• jemineta-jo
              jemineta-jo, 19.9.17 18:37:12  

... však máš času dost, já jen, že u nás dnes bylo fajn počasí, svítilo sluníčko, tak se hezky pracovalo, jj

• Kahaja
    Kahaja, 13.9.17 12:41:36  

Ahoj,nevíte někdo,zda jde sůl zkompostovat?

• jemineta-jo
      jemineta-jo, 13.9.17 14:20:20  

...ahoj, tak o soli jako takové nevím, že by se dávala do kompostu..., tady pro tebe i pro nás ostatní vkládám, co se tam může dávat, ju ?

....Slupky z brambor, zbytky zeleniny, ale také zbytky chleba, občas i nějaký ten zbytek vařené stravy, tráva, zbytky rostlin, na kousky posekané větvičky, shrabané listí, popel ze dřeva – to je pochopitelné. Nemusíte se ale obávat ani věcí s plísní či hnilobou – obojí je jen první známkou počínajícího rozkladu, který pak v kompostu probíhá stejně.
      Na kompost ale můžete přidat i filtry s kávovou usazeninou, čajové sáčky, a dokonce i hygienické papírové kapesníčky a papírové kuchyňské utěrky. Potištěný papír ovšem na kompost nepatří. Nedáváme do něj ani kosti a syrové maso. S tuky je třeba opatrně, olej z fritézy určitě do kompostu nevylévejte, ale s mastnou pánví s přepáleným tukem si můžete poradit tak, že ji vytřete papírovým ubrouskem a ten pak už do kompostu dát můžete. I ten olej z fritézy se dá použít, ale je třeba ho nalít na piliny a nechat ho do nich vsáknout – pak teprve přijde do kompostu. Semen plevelů se bát nemusíte – mikroorganismy se o jejich likvidaci postarají. Pozor ale na pelyněk, vratič a větvičky tújí – tyto rostliny obsahují jedy, které zabíjejí mikroorganismy a brzdí tak proces rozkladu. Listí ořešáku tleje pomalu, ale jinak kompostu v ničem nevadí, když je v menším poměru k ostatnímu odpadu.... TAK SI VYBER :4:

• Kahaja
        Kahaja, 13.9.17 15:02:21  

Jj díky moc Jemineto :4:

• jemineta-jo
          jemineta-jo, 13.9.17 15:10:40  

...nemáš vůbec zač ...měj příjemné dny :1:

• pametnik
      pametnik, 13.9.17 22:25:58  

Odbornice na to je "Kateřina au,au" alá "biomasa" :1:

• pametnik
    pametnik, 12.9.17 19:08:16  

Na zahrádce je práce pořád. Dneska sem ostříhal kiwi a ořezal vrbu. Doma mi kvete už asi měsíc anginovník, má krásný květ který kvete jen jeden den. Někdy si dá dva tři dny pauzu. Citlivka stydlivá kvete stejně, ale tu sem musel zastřihnout, byla už vysoká. :15: Ještě máme hodně rajčat a tak snad budu ještě zavařovat. Včera sem zavařil 38 skleniček červený řepy.

• jemineta-jo
      jemineta-jo, 13.9.17 07:23:23  

...ahooooj :4:
      ...jj já jsem o anginovníku slyšela, ale ve skutečnosti ho neznám jen ten název mi říká, že by tomohlo mít něco společného s *angínou* :1: :1:
      ..ale ani tu *citlivku stydlivou* neznám, budu se muset juknout ne net a něco si přečíst :1: :1:

... přeji ti bezva den a dík, že si zašel :4:

• pametnik
        pametnik, 13.9.17 22:21:00  

Anginovník vypadá trochu jako vějíř z rákosí. Když na tebe leze angína. tak si užďobneš kousek listu a chvíli žvýkáš, prý to funguje. :15:

• pametnik
    pametnik, 12.9.17 08:57:58  

Dobré ráno v zahrádce, kytičky pomalu mizí, ovoce a zelenina dozrávají a my si děláme zásoby na pak, až to všechno zmizí. Letos máme opět plno hroznů, jen nevím, jak je uchovat co nejdéle uskladněné.

• jemineta-jo
      jemineta-jo, 12.9.17 09:08:41  

... ahooooj :4: měj prima den, jsem ráda, že si zavítal, po dlouhé době někdo... :4:
      věřím, že máš na zarádce plno práce a co se týká hroznů, buď rád, hrozno mám ráda na všechny způsoby :1:

• jemineta-jo
    jemineta-jo, 7.9.17 09:53:46  

...stále je zahrádka mimo provoz, stále jsou všichni na návštěvě u *krtka* :1: :1:

• jemineta-jo
    jemineta-jo, 25.8.17 13:18:02  

... zahrádka je * mimo provoz * :10:

• TondaSchumacher
      TondaSchumacher, 26.8.17 09:41:28  

Tady na fóru ano
      U mne doma naopak ne...nyní tam mám práce až až - každej den něco

• jemineta-jo
    jemineta-jo, 25.8.17 08:42:41  

... máme tady pátek, týden, co jsem tady psala, utekl jak voda a vy nikde...no nedá se nic dělat, asik máte moc práce, tak vám přeji bezva dnešní den a nadcházející víkendík
    ... a pár malých kamínků ve skalkové zahrádce :4:
    http://www.imagehosting.cz/?v=62jdqyzfz.jpg ♥ ..včera jsme mluvili o kamenech do skalky, i když na jiném foru, a tyhle se mně líbí, jj

• TondaSchumacher
      TondaSchumacher, 25.8.17 08:44:16  

pěkné....to bys do auta nenarvala :1: Jinak mj názor je ten že si tu píšeme sami dva.....osobně by stačilo tvé druhé fórum a zde bych to zavřel - to je jen můj názor

• jemineta-jo
        jemineta-jo, 25.8.17 11:39:57  

:4: .. máš pravdu, já to vím, mrzí mne to... ale nevím, jak se to zavírá :4:

• TondaSchumacher
          TondaSchumacher, 25.8.17 11:41:08  

Taky mám fórum kde nikdo nechodí a uvažuju že to nechám zrušit.
          Tohle dělá jedině admin...musí se napsat mu

• jemineta-jo
            jemineta-jo, 25.8.17 11:42:31  

...tak to jsem si myslela, ale nevím právě, jestli to zavírají... jsou tady fora, kde o to žádají - mají to napsané i nahoře na nástěnce - a nic :9:

• TondaSchumacher
              TondaSchumacher, 25.8.17 12:05:08  

Na nástěnku si můžou psát cokoli.....důležité je napsat adminovi - on to pak mázne celé

• jemineta-jo
                jemineta-jo, 25.8.17 13:03:38  

..však ani nevím na jakou adresu, ale uvidím...a děkuji ti, toníku :4:

• jemineta-jo
    jemineta-jo, 20.8.17 20:59:54  

Ahoj, :1: přeji vám všem prima nedělní večer... doufám, že jste se měli přes víkend fanfárově, že jste si odpočali, třeba i grilovali... a možná aj na zahrádkách pracovali jako já.... zastřihovala jsem keříky a odkvetlé růže...
    :4: za chvíli přijde podzim, tak ať vás nezaskočí :1:

• TondaSchumacher
    TondaSchumacher, 14.8.17 18:47:16  

Nedávno jak byla ta velká bouřka tak na zahradě 3 zlomené stromy...dnes jsem jeden vykopal i s kořenem - mám dost a jdu do sprchy. zejtra pokračuju s dalším...uff

• jemineta-jo
      jemineta-jo, 15.8.17 09:18:34  

... hm, tak to je vždycky škoda, zvláště když to byl už vzrostlý strom, jediné pozitivum je, že budeš mít dřevo do krbu, jj

• TondaSchumacher
        TondaSchumacher, 15.8.17 09:21:47  

No já to beru pozitivně. Já ty stromy chtěl vykopat už dávno a sám ale můj otec mi do všeho kecá a nechtěl tak to stálo. příroda nyní ukázala kde je pravda - a jde to ven.
        Je to ale makačka.... včera byl jeden a dnes po obědě vlítnu na další

• jemineta-jo
          jemineta-jo, 15.8.17 11:25:22  

.. to věřím, ta práce než se to zpracuje to je makačka, ale zase je fajn, že ses jich konečně zbavil, i když to příroda za tebe udělala, vidíš, někdy je to lepší nelámat věci přes koleno, vždy se to nějak vyřeší, tak ať ti jde práce od ruky :4:

• TondaSchumacher
            TondaSchumacher, 15.8.17 11:43:18  

No někdy je lepší..... ono to je u dětského pískoviště a ten strom se zlomil a spadl na něj. Jemi jasné že v bouřce si děcka hrát venku nebudou ale nemám rád staré věci a něco co už dávno dosloužilo. Já to chtěl vykopat dávno...otec ale furt remcal tak nic nebylo.
            Pořezání atd je pohodička...makačka je to kopání a obsekávání kořenů atd....kor jak je venku 30stupnů

• jemineta-jo
              jemineta-jo, 15.8.17 18:43:01  

... já vím, máš pravdu, když je strom nemocný, nebo příliš starý, je lepší ho odstranit, přesně jak říkáš.... nikdy nevíš na koho by mohl spadnout, jj

• TondaSchumacher
                TondaSchumacher, 16.8.17 06:19:02  

No a tůj tatík neumí pochopit. Já bych vše udělal a on jen seděl pod pergolou a díával se - ale nééé je to škoda.
                Pak zafouká a je to dole
                Jinak předevřírem jsem vykopal jeden, včera druhej a ještě stojí jeden...je to šílená kamačka kopat i s těma velkýma kořenama. nyní to bude ještě náročnější bo to je u plotu...a je tam betonový sloupek

• jemineta-jo
                  jemineta-jo, 16.8.17 07:55:35  

.. no tak to si ještě mákneš, ale jsi dobrý, fakt, že jo :4:

• TondaSchumacher
                    TondaSchumacher, 16.8.17 09:43:51  

Včera jak jsem vykopal ten kořen tak mne sledoval přes plot soused a řekl - Toník to je díra jak prase. dDj tam fóliu, vodu a lekníny a máš jezírko :1:

• jemineta-jo
                    jemineta-jo, 17.8.17 07:47:41  

:1: :1: ..to mne teda pobavilo, vidíš a máš hned nový plán, co s velikou jámou

• TondaSchumacher
                    TondaSchumacher, 17.8.17 08:06:49  

Bohužel - už jsem to zasypal
                    Nyní musím koupit semeno trávy a zasadit aby to bylo pěkné......

• jemineta-jo
                    jemineta-jo, 17.8.17 09:44:53  

.. však jo, vždy\´t si to děláš ty a jak chceš, jj :4:

• jemineta-jo
    jemineta-jo, 10.8.17 16:37:15  

... AHOJ krtkové :4: ... tak copa vaše zahrádečky, copa na nich děláte ?
    Jestlipak víte, že se nyní dají vysazovat sazenice zimních odrůd – květák, pórek, čekanka? A jestlipak už jste si seřízly odkvetlé bylinky, aby znovu obrazily, no :4: - třeba šalvěj, levandule, tymián = ...já už jsem to zrovna dneska udělala :4:
    a co vaše úroda – rybíz, josta, angrešt, máte ještě nějaké?... no pochlubte se :4:
    ... a taky můžeme přesazovat jehličnany i trvalky, ale jen ty odkvetlé, no :4:... a můžeme aj rozdělovat kosatce, pivoňky, sasanky , provosenky a já nevím co ještě :1: rovněž můžeme vysazovat rostliny dvouleté, hlíznaté a cibulnaté (ocúny, šafrány, bramboříky, sněženky, bledule, kandíky a řebříčky..)... a také přesazovat s balem jehličnany .....
    ....ufff, že jsem se ale zapotila... tak snad vás moje přednáška moc neunavila, ale řekla jsem si, že je tady "mrtvo".... nikdo nic nepíšete , tak jsem se trošku rozjela :1: :1:

• TondaSchumacher
      TondaSchumacher, 10.8.17 16:41:40  

Sklízím rajčata kterých je moc a pak cukety a patisony. To rozdávám a už to ani nikdo nechce. Okurky salátovky hážu slepicím a nebo rovnou na hnůj bo to nikdo nechce.
      Bylinky stříhám a suším a ok...pouze máta se zvrhla a je toho tolik že to beru kosou a vyhazuju

• jemineta-jo
      jemineta-jo, 10.8.17 16:42:06  

https://youtu.be/qbc5ba85dvU
      ♫ ♫ ♫ ♫ ♫ :4:

• ohnivazenaMagdalena
    ohnivazenaMagdalena, 1.8.17 23:41:28  

Ahojte ještě při 1.srpenci.....trochu bouří a pár kapek. Je to děs...sucho a sucho-hotový troud. :9:

• jemineta-jo
      jemineta-jo, 2.8.17 08:58:19  

... ahoooj i při 2. srpenci .... dneska je o trošičku příjemněji, nesvítí sluníčko a je oblačno, třeba i sprchne :1: ... koukám vždy na moje růžičky, ráno je tam malé poupátko a večer už to opadává... :9:

• ohnivazenaMagdalena
        ohnivazenaMagdalena, 2.8.17 11:32:09  

Ahoj, v noci přišla buřina a prudký déšť, zalito. Právě zataženo a růže jak u tebe. Omlátilo to i zbytek lilií.....

• jemineta-jo
          jemineta-jo, 2.8.17 11:46:56  

... tak to je škoda těch lilií, ale že sprchlo, tak to je fajn. Nevím jestli u nás sprchlo, buřinu jsem neslyšela - jestli teda nějaká byla - a ráno po vodě ani památky, tak si spíš myslím, že to šlo jiným směrem :4: ... přeji poklidný den :4:

• TondaSchumacher
    TondaSchumacher, 1.8.17 17:49:49  

http://www.kyblsrandy.cz/misto-kvetin-basy-s-pivem/
    Ideál truhlíky :1:

• jemineta-jo
      jemineta-jo, 1.8.17 19:51:14  

:1: :1: .. ale je to výhodné pro severní stranu :1:

• TondaSchumacher
        TondaSchumacher, 2.8.17 07:50:32  

To jo....na jižní straně by z toho byla močka..... :1:
        Ale ok ne? :1:

• jemineta-jo
          jemineta-jo, 2.8.17 08:56:57  

...jasně, jinak to nemá chybu :4:

• TondaSchumacher
            TondaSchumacher, 2.8.17 09:05:08  

Ale zas lhát mi nemusíš....
            je mi jasný že kdyby toto udělal tvůj chlap tak to letí dolů a to fofrem...... :4:
            Mne to ale pobavilo :1: