Křesťanská mystika a mystika vůbec

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
krudox (2017-11-05 17:26:06)a.l.tereza (2017-11-05 15:49:43)Aitos (2017-09-12 21:38:58)chatka88 (2017-09-06 11:07:10)martindoubrava (2016-08-04 12:26:48)
Založeno: 9. 9. 2015 | Příspěvků: 570 | Členů: 5

Zde je mozne rozebirat dila krestanskych a jinych mystiku

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• rose66
    rose66, 6.10.17 12:46:34  

puvod mystiky je Babylon a je to fuj!

• intago
      intago, 5.11.17 11:50:41  

všichni oficiální křesťanští Učitelé církve byli mystikové...
      Ale jde o to, co tím slovem vlastně míníš, je v tom binec...

• intago
    intago, 1.9.17 11:41:57  

skutečná mystika, to je hlavně řehole...
    Poslouchat jen božské. Proto ani věřící ani nevěřící nemají mystiku v oblibě...
    Léta učení se a práce... a literatury o ní je většinou jen reklama na ni...

• Antony52
      Antony52, 11.9.17 18:29:27  

Kecy, mystika nemuší být vůbec, ale skutečně vůbec žádná řehole. Kláštěry nemají vůbec, ale skutečně vůbec nic společného s mystikou. Můžeme se juknout na prvorepublikové křesťanské mystiky, viz Karel Weinfurter a spol. :11:
      https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Weinfurter

• Aitos
        Aitos, 12.9.17 16:12:01  

Jo, kláštery nejsou nutně o mystice, to souhlas, vždyť sami většinou křest. mysticky tvrdě naráželi kam se pohli... přehazovali si je často jak horký brambor, a buď bylo zpochybňováno jejich duševní zdraví, nebo jednou nohou na hranici a druhou v izolaci na samotkách... Viz. třeba z min. st. https://www.csfd.cz/film/145857-faustina-apostol-boziho-milosrdenstvi/prehled/

• intago
          intago, 26.9.17 09:17:15  

film Faustina lze stahnout z uloz.to
          Prostě poslouchat Boha, ač se nám nemusí líbit to, co říká...

• intago
        intago, 24.9.17 17:44:41  

Slovem řehole není myšlen klášter, ale mnohaletá namáhavá práce. Weinfurter a jeho spolek Psyché nebyl mystik, pouze propagátor mystiky.
        Přeložil mnoho knih, ale pochybuji, že by kdy Boha viděl...
        Podobných bylo a je...

• rose66
    rose66, 24.8.17 09:47:30  

puvod mystiky
    Navzdory tomu, o čem svědčí doklady, mají někteří lidé sklon popírat existenci Satana a zlých duchů. K čemu by však vedlo, kdybychom v době války odmítali uznat existenci nebezpečného nepřítele? Jistě by to mělo katastrofální následky. Totéž platí v boji proti nadlidským duchovním tvorům. Apoštol Pavel totiž napsal: ‚Zápasíme proti ničemným duchovním silám.‘ (Efezanům 6:12)

• Aitos
      Aitos, 31.8.17 23:30:44  

To ano, ale zabývat se jimi příliš taky škodí... Jákobův žebřík božské Hierarchie vede samozřejmě nahoru, ale už se moc neví, že také dolů, pod zem. Ale na druhou stranu, živá přítomnost temných sil, může člověk obrátit k těm dobrým. Byl takový příklad v českém dokumentu o závislým, nějak divně se to jmenovalo. A tam holka co jí tahaly čerti na svojí stranu, byla na piku-perníku, ale nakonec sebrala sílu a vysmekla se jim a uvěřila v Jěžíše K. A ten ji pak ochránil a dal sílu zbavit se i závislosti.

• intago
      intago, 3.9.17 20:26:36  

byl Kristus i apoštolové i Učitelé církve mystikové? Určitě, dokonale odpovídají definici....
      https://cs.wikipedia.org/wiki/Mystika
      https://cs.wikipedia.org/wiki/Středověká_křesťanská_mystika

• rose66
        rose66, 7.9.17 13:42:32  

nebyli, precti si Skutky Apostolu

• intago
          intago, 12.9.17 20:17:45  

Skutky znám skoro 40 let. :1:

• krudox
            krudox, 12.9.17 20:21:17  

zpaměti?

• intago
              intago, 24.9.17 17:46:10  

proč zpaměti? Hlavně vím, co to mystika je, vnímání Boha a přijetí Ho...

• rose66
          rose66, 5.11.17 11:23:37  

rozhodne byli proti mystice, vezmi si, jak vylecili sluzku, ktera mela demona prorokovani..

• intago
            intago, 5.11.17 14:09:25  

prorokování ale NENÍ mystika.... ale může v ní také být, je to jeden z mnoha darů Ducha svatého...

• a.l.tereza
    a.l.tereza, 4.8.17 01:23:25  

Lidé mi často říkají: "Proste za mne Boha." Tu si pokaždé musím pomyslet: proč odcházíte ven? Proč nezůstanete u sebe samých a nesáhnete do svého vlastního bohatství? Vždyť celou pravdu nosíte bytostně v sobě!
    (Mistr Eckhart)

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005050001

• Aitos
      Aitos, 8.8.17 23:04:20  

Jako by to mohlo pomoci. Preci vi co prejeme i co je pro nas nejlepsi...

• rose66
    rose66, 21.7.17 10:56:41  

nechtej byt jako pan farar!!!

• Aitos
      Aitos, 25.7.17 14:32:35  

Čemu se divit, dyť s Bohem nemají zas tak moc společného, většina ho za život ani neviděla, ani neslyšel. Prostě úředníci v instituci.-))

• rose66
        rose66, 23.9.17 13:13:38  

jsi blizko pravde

• rose66
    rose66, 21.7.17 10:56:24  

Sedm procent kněží katolické církve v Austrálii je podezřelých, že v několika předchozích desetiletích sexuálně zneužívalo děti. Vyplývá to z dnes zveřejněné statistiky australské státní komise, která se od roku 2013 zabývá vyšetřováním případů zneužívání v australských církevních školách a dalších institucích. Podle agentury AP jde o první podobnou statistiku v zemi.

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/448258/sedm-procent-katolickych-knezi-jsou-pedofilove-sokujici-statistiku-zverejnila-komise-v-australii.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

• Aitos
    Aitos, 31.5.17 14:08:27  

ZKUSTE SE PODÍVAT NA SVĚT JINÝMA OČIMA
    Z OBSAHU:
    * rozhovor – ředitel Rádia 7 Luděk Brdečko
    - „Chtěl jsem mít víru jako pan farář,“ vzpomíná vystudovaný stavař v čele
    významného křesťanského média. Popisuje mj. svou duchovní cestu a to, jak ho
    změnilo setkání s „Bohem, který mluví…“
    Život víry - Hlavní stránka | Facebook
    https://cs-cz.facebook.com/zivotviry/
    Život víry. 2 tis. To se mi líbí. Nejčtenější český evangelikální měsíčník www.zivotviry.cz. ... za ČR, kterou otiskuje časopis Život víry, najdete také na našem webu.

• Aitos
      Aitos, 31.5.17 14:11:26  

Naše jsou ovšem jinde, http://intuice.mysteria.cz/2017/05/bozsky-ponor/

• a.l.tereza
        a.l.tereza, 31.5.17 18:24:32  

pěkně vyjádřené, popsané...

• Aitos
          Aitos, 1.6.17 13:42:03  

Díky, je to převážně článek Intaga. Koukám tady je to moc nežije, asi jak je v názvu, ...a mystika vůbec. :8:

• rose66
        rose66, 24.8.17 09:44:05  

od fararu pryc, to je byznyz a zneuziti jmena Jezise.

• Aitos
      Aitos, 26.6.17 14:17:39  

Tak jsem si s ním psal, opírá se v první řadě o společenství, tedy svou církev... To pak asi v mystice ještě moc není, jak známo, ti si nechali přikazoval, ale pokud vnitřní hlas byl jinak, šli i proti, ač jasně že pak měli problémy... Jako třeba Otec Pio, do smrti byl pod tlakem inkvizice, které považovala jeho zázraky za dábělské... https://www.csfd.cz/film/15460-padre-pio/prehled/

• krudox
        krudox, 26.6.17 19:12:26  

ten je přece svatej a ateisti ho považují za podvodníka, prý si ty stigmata vyleptával kyselinou...

• Aitos
          Aitos, 27.6.17 09:11:38  

To by dělal tak leda psychopat, nebo někdo skutečně posedlý temnými silami... To on podle všeho rozhodně nebyl. A kolikrát ho vyšetřovali doktoři, inkvizice /které se nelíbilo, že poutá pozornost věřících netoliko čistou vírou a zápalem pro Církev, které často odpíral i poslušnosti, ale jak tomu říkali, příliš středověkým způsobem.-ú)/ i v klášteře byl furt pod drobnohledem, a dlouhá období i pod zámkem, leda by si ji uměl vyrobit z moče, či tak nějak.-)))
          A pak, to nebyly hl. zázraky, jasnovidectví, vidění budoucnosti, ale i stovky zázračných uzdravení v podstatě na potkání, či během jediné mše. Jedné 9ti leté od narození slépé holčičce dokonce doslova dorostla rohovka, a jsou o tom důkladné lékařské záznamy. A to se dělo v druhé polovině 20. st.!! A podobně neuvěřitelných případů bylo více. Inu tak vypadá podle Bible pravý křesťan. Ten jehož víra je tak pevná jako hořčičné semínko, pohne horou. Ale kolik takových pravých křesťanů po světě běhá, a kolik se jich jí jen ohání a pláští ze slabého sebevědomí v sebe, či aby zakryly svou nízkost...?? A právě proto nejsou takoví co to žijí opravdu srdcem, doma ani u pomodlených... Ale vše o tom jaké to budou mít jeho následovníci říkal už Joshua. A tak jest po věky... I že farizejství bude hl. problém bud. společenstí a měli s tím problémy od počátku nového věku.

• krudox
            krudox, 27.6.17 10:52:11  

nemáš na to nějaké seriozní odkazy _otazník_...
            a co jeho ostatky, pořád se nerozkládají _otazník_...

• Aitos
              Aitos, 27.6.17 14:07:09  

Na webu toho o něm je, najdi si stránky kapucínů, nebo jich knihy kde mají, je i dobře zpracovaný životopis, ale nevím do koho je ten nejlepší?. Taky taky něco, začíná to:"Otec Agostino takto přepsal modlitbu Otce Pia, kterou nepozorovaně vyslechl během jeho
              extáze 12. prosince 1911:
              „Ježíši můj, jak nádherný se mi jevíš dnes ráno. ... ale řekni mi, Pane můj, jsi v mém srdci?
              Přijal jsem tě toto ráno? Ano? ... A kdo mi dal přijímání? ... Můj otec? ... On mi vždy dává přijímání!
              ... Když se ho zeptám, vždy mi odpoví: „Dal jsem ti Nejsvětější svátost těmato nehodnýma rukama“.
              ... Ale, Ježíši můj, musím se ho ptát? ... Řekneš mi pravdu? ... Vím, že nelžeš. ... Říkáš ano
              vlastními ústy? ... Ale Ježíši, jaké znamení mi to dáváš? ... Kdo mě volal?
              " http://docplayer.cz/866291-John-a-schug-obsah-otec-pio-kapucin.html

• Aitos
                Aitos, 27.6.17 14:11:37  

http://catholica.cz/?id=4613
                u kapucínů je toho více, jak je to s tělem se jich optaj... http://www.kapucini.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=54:piozpetrelciny&catid=60&Itemid=139

• krudox
                krudox, 27.6.17 14:17:08  

s prominutím to na mě pusobí dojmem psychicky nemocného člověka nebo náboženského fanatika, ale to je jen muj dojem, snad mylný...

• Aitos
                  Aitos, 28.6.17 01:23:19  

A jak bys nahlížel na Joshuu, Buddhu, Mohameda, či LaoĆ potkat ho teď a tady naživo??

• krudox
                    krudox, 28.6.17 09:15:50  

Buddha by mi připadal rozumější, jaký byl doopravdy Ježíš, nevíme, ale asi hodně židovskej, takže taky trochu blázen, Laoc neznám, ale tuším, že to byl víc mudrc, než náboženský blouznivec...

• krudox
                    krudox, 28.6.17 09:16:43  

Mohamed byl válečník, politik, nějak mi tam ani moc nesedí mezi něma...

• Aitos
                    Aitos, 28.6.17 16:13:05  

Jako bys to o Buddhovi věděl, jaký skutečně byl. Vždyť o něm zůstaly vesměs jen báchorky...-) Ano, předal lidem božskou filosofii, kde se nemluví o Bohu, tak je pro materialsty a obzvlášť teď na západě přijatelnější. Ale když srovnáš třeba řeholní život kat. a b.mnichů, tak je to u nich ještě přísnější v klášterech. Nevím kolik to mají 30nebo 60 zástat co musí dodržovat. V západních mají přitom stejné hodnoty, v noci je budí jen jednou na a mají jen slib poslušnosti, čistoty a něco. Pro buddhisty je bohem de fakto Buddha, a jelikož metafyzického nemají, tak za boha berou toho co se tu zrodil a snad i reinkarnuje a k tomu zástup lámů. Tak tak ti fakt nevím, v čem je to měně šfihlé pro nevěřící, jakým asi jsi...

• krudox
                    krudox, 28.6.17 16:31:43  

třeba právě v tom jak říkáš, oni tam tu askezi mají zažitou více v krvi, pro ně jakoby to ani tak těžké nebylo, jako pro nás, taky si jich tam ale lid váží a vždy jim obstará stravu, u nás to měli mniši v lecčems jinak...
                    ten problém, že tam není Buh v buddhismu mi nepřijde až tak podstatný, je to přece jen lidské pojmosloví...
                    tu PM jako symbol chápu, a právě proto nedokážu přijmout, když k ní někdo mluví - poníženě - jakoby to nebyl symbol, ale nějaká skutečná tragická učitelka, která si muže oči vyplakat pro hříchy světa, prostě zastaralý egregor...
                    jinak nic proti ženám, matkám ani symbolum, jen vnitřní pocit...

• krudox
                  krudox, 28.6.17 09:18:44  

ještě u toho pia a katolíku vubec, pusobí na mě nepřirozeně a fanaticky blouznivě, když se rozmluví o tom, jak strašně milují panenku marii a jak je taková věc potřeba...

• Aitos
                    Aitos, 28.6.17 16:21:56  

Buddhisti podobně zbožňují Dalajlamu, a to je člověk skoro jako každý jiný mnich. PM je alespoň symbolem moudré a láskyplné ženy, s božskou a čistou, až dětinskou nevinností...

• krudox
                    krudox, 28.6.17 16:33:37  

ten mě spíš příjde jako u nás papež, akorát víc nad věcí...

• Aitos
                    Aitos, 29.6.17 13:10:04  

A v čem?

• krudox
                    krudox, 30.6.17 13:50:05  

no třeba se narozdíl od papeže nepovažuje za neomylného...

• Aitos
                    Aitos, 6.7.17 00:27:52  

Jo, to je sympatiš. Ale i tak oba vedou sice i pro nevěřící líbivé řečičky o lásce a soucitu k bližním, ale jinak silou své víry mi přijdou oba stejně impotentní... Tedy myšleno v uvozovkách, ani jeden by pevností své víry v duchovní princip nepohl ani horou z papíru. :7: :6:

• krudox
                    krudox, 6.7.17 10:55:54  

reformovat katolickou církev je možná těžší, než pohnout nějakou horou, stejně tak vyhnat čínany z Tibetu... :2:

• Aitos
                    Aitos, 7.7.17 10:00:26  

To druhé je patrně do dost snažší. Pár mocností se domluvit... ale kdo by tam zbyl? Z 10mil. zbylo po invazi asi jen 1mil. pův. obyvatel. A na změně Cíkve by musel mít zájem Duch. Patrně mu stav vyhovuje, resp. lidské rovině snahy o božské odpovídá , že je jaká je. Na víc prostě v globálu nemáme...

• Aitos
    Aitos, 24.12.16 12:57:38  

https://www.uloz.to/!nkEz4CfnZ/biblia-pokracuje-duch-prichadza-3-diel-usa-2015-dab-sk-hd-dj-avi

• rose66
      rose66, 24.8.17 09:45:18  

nereformovat, znicit!

• rose66
        rose66, 24.8.17 09:46:18  

to rikal uz jezis, nereformoval farizee, rekl jim ze na starou latku nejde nasit nvou zaplatu, jinak to dopadne hur!