Potkani

Otevřená diskuze | Kategorie: Chovatelství a pěstitelství
xdexil (2016-11-30 00:04:16)bulldog (2016-11-21 08:53:47)debri (2016-11-20 01:38:49)amazonia.exotic (2016-11-19 21:52:48)Nik-ky (2016-11-07 12:51:46)FromMontana (2016-06-13 16:21:41)KikissaMcKelly (2016-04-28 15:43:00)amour.et.paix (2015-11-06 13:46:48)Clementine (2015-07-28 23:13:17)v.e.l.b.l.o.u.d (2015-03-28 11:25:26)chita (2015-03-09 14:28:26)Maarket (2015-02-08 18:56:21)vita.minore (2015-02-05 14:47:11)milos (2015-01-14 13:28:08)sedsi (2015-01-03 20:40:20)Domovnik-317 (2014-10-01 05:03:16)muchomurka (2014-08-10 21:12:33)Scissorhands.Edward (2014-06-10 15:31:05)Kral-Krysa (2014-03-10 08:57:12)LadyContemptible (2014-02-19 10:12:40)Amy.twin (2014-01-26 16:03:01)janicka.certiku (2014-01-24 18:20:55)Storm (2014-01-06 10:42:40)
Potkani
Založeno: 5. 1. 2009 | Příspěvků: 750 | Členů: 27
Správci: KikissaMcKelly (hlavní)

PRO MAJITELE TĚCHTO ÚŽASNÝCH A PŘÁTELSKÝCH HLODAVCŮ, a ty, kteří se o nich chtějí něco dozvědět či potřebují poradit. Než si potkánka pořídíte, informujte se o základních potřebách a péči, není to plyšák, ale živé inteligentní zvíře s dušičkou! http://bebecha.wz.cz/

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• amour.et.paix
    amour.et.paix, 3.6.14 22:36:26  

Co se dá dělat s potkanem, který původně měl být, hm, potravou, ale had ho odmítnul? Kamarádka teď jednoho takovýho má, ze zverimexu nejspíš, a neví, co s ním. Je možný z něj ještě udělat mazlíčka, nebo už má moc velký trauma?
    Omlouvám se, že zrovna tady nadhazuju takový ne úplně vhodný téma, ale nevím, kde jinde se ptát :9:

• dragonniese
      dragonniese, 4.6.14 12:02:24  

každý potkan se dá ochočit, nejlepší je, když má již ochočeného parťáka :) tedy parťáka stejného pohlaví by měl mít storpocentně...jinak ochočování je sice pomalejší, ale zase pak má člověk víc radosti, jak se mu to daří...většinou se krmí mláďaty do 3m věku, ti se otrkají celkem rychle a snadno, i když mnoho zvířat z velkochovu má plašší povahu od základu...důležitá je důvěra, když ti zvíře věří, nebojí se tě...pamlsky, opatrné zacházení, mazlení...vzít si potkana večer k tv pod triko, ať se tam chruje a ohřívá a přitom načichne tvým pachem - spolunáležitost je důležitá a potkani ji poznávají právě podle pachu...

• amour.et.paix
        amour.et.paix, 4.6.14 20:39:50  

Takže to jde, udělat z něj normálního sociálního tvora? Fajn :2: sice si teda nejsem jistá, že mi bude přítelem povolen, což je škoda, já bych potkana i brala :9: ale aspoň můžu kamarádům říct, že ho můžou někomu darovat jako mazla, když už by to nemělo být mně

• dragonniese
          dragonniese, 4.6.14 21:30:28  

určitě ale k parťákovi, nebo přemlouvej rovnou na dva...dva potřebují stejnou péči jako jeden...potkan je sociální zvíře a potřebuje společnost svého druhu...aspoň jednou týdně rozebíráme na fb ve skupinách o potkanech jedináčky, kterým z toho hráblo a stali se agresivními...

• vita.minore
    vita.minore, 18.5.14 20:02:19  

taky vám vaši potkani chtějí pořád okusovat prsty? ti moji jo, asi je to tím, že by pořád něco žrali :1:

• dragonniese
      dragonniese, 19.5.14 11:51:09  

Normalka :1: manikerka hadr :)

• dragonniese
    dragonniese, 9.5.14 19:27:04  

http://www.chsakaitatsu.wz.cz/Potkani/dracata.html
    volní chlapečci :) ihned k odběru, 13. 5. jedu do Prahy, mohu dovézt :)

• Nik-ky
      Nik-ky, 9.5.14 21:14:19  

to jsou bobíčci krásný... :2:

• KikissaMcKelly
      KikissaMcKelly, 11.5.14 13:42:22  

Uaa, vždycky mám chuť rozšiřovat smečku ^_^ Ještěže je Praha tak z ruky :D

• dragonniese
        dragonniese, 11.5.14 14:20:15  

není problém dopravit i jinam :D

• KikissaMcKelly
          KikissaMcKelly, 23.5.14 19:15:50  

Vžžžum, až do Kroměříže? ^^
          Ale né, nic nebude, stejně by ho šikanéři nenechali ani vydechnout -_- :D

• vita.minore
    vita.minore, 10.1.14 18:13:59  

ahoj, mám doma dva potkaní kluky, oběma jsou necelé 3 měsíce a přemýšlela jsem o pořízení ještě jednoho kluka, kterému je cca 1 měsíc. Myslíte, že by byl nějaký problém při seznamování?

• KikissaMcKelly
      KikissaMcKelly, 10.1.14 23:17:41  

Osobně myslim, že by to mělo být v klidu.

• dragonniese
      dragonniese, 10.1.14 23:43:47  

úplně v klidu :) jsou to miminka :)

• vita.minore
      vita.minore, 12.1.14 17:08:37  

tak ještě uvidim, nesmím se unáhlit, už takhle mám doma zoo :1: když ale těm mrňavým čumáčkům se nedá odolat!! :1:

• Storm
    Storm, 3.1.14 22:40:29  

Ahoj, mám potkanku starou 2 roky a nedávno se jí udělaly dvě boule na těle, vidím to na nádory mléčné žlázy. Její sestře se ve věku 1,5 roku taky udělal nádor mléčné žlázy, byla na operaci, kterou hodně těžce nesla, po operaci jí bylo hodně zle a vypadalo to, že nepřežije, a i když přežila, byla pak velmi apatická, no prostě to nebyla úplně ona... zemřela ve věku ani ne 2 let (půl roku po operaci). Proto jsem se rozhodla její žijící sestru neoperovat. Myslím, že je to pro ni lepší, je hodně živá a komunikativní a nechci, aby se z ní po operaci stal takový apatický spáč jako z její sestry. Jenže problém je, že jeden nádor je na samém konci mléčné lišty, v podstatě hned pod ocasem. A tak si říkám, není možné, aby jí ten nádor nějak zablokoval vylučovací cesty? Nebo jí působil bolesti tlakem na orgány? Jak píšu, je napěchovaný na fakt blbém místě. Taky přemýšlím, zda jít nebo nejít k veterináři, ale zase nevěřím, že by dokázal moc pomoci.

• dragonniese
      dragonniese, 3.1.14 23:12:55  

ono hodně záleží na kondici zvířete a na použité anestezi...podle toho co píšeš bych tipla, že jste měli injekční a ta se u takto malých zvířat nedoporučuje...v dnešní době je dobře dostupná a mnohem lepší inhalační anesteze...ope je sice dražší, ale zvíře je hned po ope probuzené, dále neusíná a rekonvalescense je mnohem rychlejší a jednodušší...

• Storm
        Storm, 4.1.14 12:51:52  

Jo, byla to injekční, ale pokud si to dobře pamatuju, veterinář něco použil, aby se potkan hned po operaci probudil... Ještě budu teda uvažovat o té inhalační. Kdybych se ale nakonec pro operaci nerozhodla, jaká tam jsou rizika, jaké může nádor napáchat škody? Kvůli poloze nádoru by mě zajímalo, jestli třeba nemůže nádor nějak zablokovat vylučovací cesty.

• dragonniese
          dragonniese, 4.1.14 15:51:41  

injekční sedace ma dvě složky a vyblokovat se dá jen jedna, tu druhou musí tělo zpracovat a to je ten problém...co se týče rizika, musela bych vidět fotku, kde ten nádor přesně je, ale pokud je v třísle mezi ocasem a nohou, je tu šance, že bude utlačovat močový měchýř a ztěžovat defekaci...pokud ope, tak co nejdřív, dokud jsou nádory malé a snadno vyndatelné a zvíře je v dobré kondici...

• Storm
            Storm, 4.1.14 19:34:51  

Potkanka je v dobré kondici... Jsem na koleji, takže foto dodat nemůžu, ale osobně si myslím, že pokud nádor už teď netlačí na močový měchýř, tak brzy určitě může; jen jsem nevěděla, zda to skutečně může způsobit nějaké problémy. Jestli ale jak říkáš je riziko, tak to raději vezmu potkanku na tu inhlačaku. Díky za rady :)

• Storm
              Storm, 4.1.14 19:36:07  

* inhalačku

• dragonniese
                dragonniese, 4.1.14 19:45:02  

kde jsi na koleji?

• Storm
                  Storm, 4.1.14 22:14:09  

V Brně na Sladkého, proč?

• dragonniese
                    dragonniese, 4.1.14 22:28:50  

VFU jasná volba :) Jekl, Hauptman :)

• Storm
                    Storm, 4.1.14 22:49:51  

Jj, už jsem pročetla potkaní fórum a právě pro VFU jsem se rozhodla :)

• KikissaMcKelly
    KikissaMcKelly, 26.12.13 00:09:09  

Dragonniese :
    Psala jsi tu, že abscesy si řešíš doma sama. Já se do toho hodlám taky pustit, můj prcek ho má taky, byli jsme u veterináře, ten to vymačkal, dal nám atb, vypadalo to, že v klidu, ale má ho zas, na stejným místě. To praktický řešení je relativně "v klidu", jsem na veterině, tak seberu odvahu a zvládnu to, ale nemáš tip, jak tomu zase předejít? -_- Fakt mě nebaví ho tím pořád stresovat, je maličkej a bojim se, že tak ze mě bude mít větší strach, chůdě.

• dragonniese
      dragonniese, 26.12.13 23:12:47  

Chce si to koupit sklapel a mit jistotu ze ho udrzis...neni to sranda...pak uz jen denne cistit a cistit dokud se to plne nezahoji...nejlepsi je tu kapsu vyplachovat strikackou a redenou betadinou...

• KikissaMcKelly
        KikissaMcKelly, 27.12.13 01:18:17  

Skalpel aj sterilní čepelky mám. A asistuje - drží mamka, nechci zbytečně riskovat.
        Měla jsem v plánu do toho jít normálně jehlou jak doktor, ale pravda, že skalpel bude jistější.. Díky za radu teda:)

• dragonniese
          dragonniese, 27.12.13 17:19:41  

skalpel je lepší, protože uděláš větší ranku, kterou líp absces vypláchneš...jehla je naprd...

• vita.minore
    vita.minore, 25.12.13 20:33:28  

tak od soboty máme dva nové členy rodiny :2: jsou jimi potkaní kluci z chs LMG Rattery, které jsem pojmenovala Jerry a Muffin. Jerry je živější a oprsklejší, Muffin je spíš taková opatrná buchta :1: až budu mít fotky, dám sem odkaz :2:

• sedsi
    sedsi, 26.11.13 19:32:03  

ahoj. vím, že by se mláďata měla odstavovat kolem 4., 5. týdne, ale chci se zeptat: proč zrovna 4., 5. týden, co se do té doby učí. předpokládám, že se učí komunikaci, sociální vazby, jak se ke komu chovat, co při tom dělat a tak. mohli byste mi to prosím objasnit konkrétněji? :4:
    p.s. nenapsala jsem to zrovna nejlépe, ale nenapadá mě, jak to líp formulovat, tak snad chápete :2:

• dragonniese
      dragonniese, 26.11.13 21:59:03  

no například pořád ještě pijou mléko, dokud matka kojí, měla by mláďata být s ní...dále čím déle jsou s matkou, tím lepší mají psychický vývoj, jsou stabilnější, méně plaší...vzhledem k mnoha zkušenostem u brzkého odstavu ve velkochovech (21-23. den) se ví, že měsíc je minimum, aby zvíře dostalo co potřebuje...

• sedsi
        sedsi, 27.11.13 09:31:19  

děkuji :-) a jak dlouho vlastně kojí?

• dragonniese
          dragonniese, 27.11.13 15:11:01  

průměrně těch pět týdnů, když je méně mimin tak i šest, když je jich hodně tak 4-5 podle toho jak to samice zvládá kondičně...ono je to taky poznat, že ve vhodný čas se najednou začne samice od mimin v kleci separovat, už s nimi není furt, spíš si hledá svůj koutek, mimina už taky spíš lítají, než že by byla furt mámě za ocasem...

• vita.minore
    vita.minore, 22.11.13 22:28:16  

Mám další dotaz... jsou potkánci z chovatelských stanic "zdravější" než potkánci ze zverimexů nebo teraristických burz?

• dragonniese
      dragonniese, 22.11.13 23:16:40  

no, za osm let chovu mi rukama prošlo dost zvířat jak s původem tak bez, abych mohla říct, že kvalitní chovatel a kvalitní péče dělá hodně...u bezpůvodových jsem to měla tak půl na půl, u původových těch špatných bylo mnohem méně, max čtvrtina...holt ne vždy se zadaří a genetika je svině a když si nesednou rodiče geneticky (což nikdy nemůžeš vědět předem), tak se tam průser objeví, právě jsem uzavřela abecedu vrhů a z toho byly 4 průserový, většina normálka a pár perfektních vyšpikovaných vrhů...
      hodně dělá i péče u majitele, všeho moc škodí - i lásky, z lásky kolikrát těm zvířatům uškodíme víc, než kdybychom byli střízlivější...největším kamenem úrazu je strava, to je u většiny mazlíčkářů katastrofa, i když to myslejí dobře a snaží se, ale mazlíci do sebe dostanou takových mlsků a "pro jednou to přece neuškodí"...a hlavně jsou trvale překrmováni...většina chorob u mazlíčkářů se odvíjí od protučnělosti jejich svěřenců a kumulace nevhodných potravin...potkan je zvíře stavěné na nedostatek a s přebytky neumí příliš dobře hospodařit...ostatně jako každý tvor...žádný tvor na této planetě nežije v trvalém dostatku, natož přebytku...ani člověk na to není stavěný...

• Amy.twin
      Amy.twin, 24.11.13 15:21:48  

o zdraví z dlouhodobějšího hlediska se vedou rozsáhlé diskuze, ale minimálně si od kvalitního chovatele nepřineseš svrab ani nachlazené zvíře

• amazonia.exotic
      amazonia.exotic, 25.11.13 12:22:22  

Jestli jsou zdravější,to nevím ale určitě mají přítulnější povahu.Já bych alespoň zverimexového potkana nechtěl.

• vita.minore
    vita.minore, 22.11.13 22:05:18  

Mám dotaz... Kolik jste dali nejvíc za léčbu vašeho potkánka?

• dragonniese
      dragonniese, 22.11.13 22:27:12  

nejdražší operace byla dva tisíce za operaci střev u potkanky s hirschprungovým syndromem (vrozená vada tlustého střeva), druhá nejdražší šestnáct set za operaci oka...jinak co se týče klasiky, kde jsou použita atb a tak, tak je léčba v řádu tří čtyř set...

• vita.minore
        vita.minore, 22.11.13 22:38:30  

to je celkem dost... myslíš, že většina potkanářů je ochotna dát za léčbu svého potkana takovou částku nebo jsi spíš vyjímka?
        já teď léčím svého potkana z nějakou nekrozou nebo co to je a už jsem za to dala necelých 1000... lidi okolo mi říkají, že jsem padlá na hlavu, že potkan stejně žije jen pár let a že se nevyplatí do něj vrazit takovou částku hlavně když už mu jsou skoro 2 roky...

• dragonniese
          dragonniese, 22.11.13 23:07:38  

no to já jsem dost "kruťák" :1: nádory neoperuju, abscesy čistím doma, spoustu věcí si léčím doma sama, když je problém závažný s nejistou prognózou, tak zvíře nechám utratit, než bych ho trápila léčbou s nejistým výsledkem - léty chovu už vím co má a nemá smysl a vidím na zvířeti, zda na to má či nemá...za poslední čtyři roky jsem byla s potkanem u veterináře max pětkrát a za tu dobu mi rukama prošlo dost zvířat (ještě před dvěma lety jsem měla přes stovku potkanů)...chovatelé většinou za zvířata na veterině nechají peněz "jak za kozu" jak se říká...obecně kdo potkánky miluje, je mu jedno kolik nechá na veterině...já mám veterinární kasičku, protože mám zvířat hodně a třeba taková jednorázovka u psa jako spolknutá hračka mě přišla na osm a půl tácu...v kasičce mívám tak pět tisíc plus mínus...

• vita.minore
            vita.minore, 23.11.13 23:42:30  

kdybych chovala potkany v nějakém větším množství, asi bych nechtěla nechat operovat každý nádor, který se jim udělá, ale když mám jen dva, tak nějaké ty peníze obětuji... i když vělmi nerada... ovšem jen když je potřeba zásah veterináře... naštěstí jsem měla potkany vždy zdravé a až ke stáří se objevily nějaké zdravotní problémy... nejčastěji nádory...
            bohužel nemám takové zkušenosti, abych poznala, jestli má léčba smysl nebo ne... prostě jakmile potkan přestává žrát a začne být apatický, usoudím, že je již čas na poslední injekci... do té doby se ho snažím léčit, i když za to vypláznu dost peněz

• dragonniese
    dragonniese, 21.11.13 19:47:22  

Chs AkaiTatsu zadá posledního chlapečka z vrhu Y - Yajiri - standard, aguti, berkshire (bílé bříško), poslední holčičku z vrhu Z - Zenchó - standard, černá, self (bez znaků) a dva chlapečky Zurui a Zensei - oba standard, černí, self. Oba vrhy po Viqueque AkaiTatsu (dvouletý samec, zdravý, v kondici, mazlící povaha), mimča jsou pátá generace v naší stanici...K odběru ihned, u nás v Žehuni (sjezd č. 50 dálnice D11 na Hradec), 23. 11. možný dovoz do Prahy, případně možno domluvit převozníky i jinam. http://www.chsakaitatsu.wz.cz/Potkani/dracata.html akaitatsu@seznam.cz 775 105 575

• Andulka
    Andulka, 8.11.13 14:37:54  

Ahoj, měla bych ještě jeden dotaz. Čím odvšivit potkany? Přivezla jsem dvě mláďata, ale mají všenky (nebo jiný potvory jim podobný). Máte tip na nějaký přípravek, který jim neublíží? Jinak zajdu v pondělí na veterinu se zeptat.

• dragonniese
      dragonniese, 8.11.13 22:13:26  

dojdi si na veterinu pro stronghold pro koťata, měli by ti ho dát i bez ptaní na co to potřebuješ...kolikrát když řekneš, že máš potkany a parazity, tak je chtějí vidět, nic nevykoukají, napíchají ivomec, který je na h... a tři byliny a musí se dvakrát přeaplikovávat a zaplatíš ve výsledku víc, než za tenhle spot-on...cena pipety strongholdu se pohybuje okolo 300 a přípravek stačí nakapat mezi lopatky a je vystaráno...

• Andulka
        Andulka, 15.11.13 09:52:04  

Děkuju. :2:

• KikissaMcKelly
    KikissaMcKelly, 6.11.13 22:21:29  

Ahoj, psala jsem už na lidech,ale je tam mrtvo, tak tady.Včera mi umřel milovaný Orfi a potřebovala bych nové kamarády pro druhého miláčka (a taky pro sebe).. Ale moc nemůžu nic najít, nevíte prosím o prccích (nejlépe dumbo, ale zas tak na tom nelpím, bez PP) ze Zlínska, Olomoucka, Brna..? Nebo není tu někdo, kdo jezdí třebas z KV,Prahy, Kolína,...do těchto končin?

• vita.minore
    vita.minore, 3.11.13 19:50:29  

Mám dotaz. Od čeho se odvíjí cena mláďat nabízených v chovatelských stanicích potkanů?

• Amy.twin
      Amy.twin, 5.11.13 19:11:20  

V první řadě na samotné chovatelské stanici, každá si může nastavit jiné ceny. Pak taky na varietě (třeba dumbo bývá dražší), na kvalitě znaku, jeho vhodnosti do dalšího chovu atd.

• vita.minore
        vita.minore, 5.11.13 19:19:25  

takže cena nezahrnuje náklady na chov, ale jen je peněžně oceněna "kvalita" zvířete? takže třeba dumbo uši + 200 Kč, kvalitní znak + 100 Kč atd?

• dragonniese
          dragonniese, 6.11.13 09:45:14  

samozřejmě že zahrnuje, ale jsou zvířata, která jsou prostě lepší a kvalitnější a proto stojí víc...také každá stanice má jiné náklady, podle toho čím krmí, co přidává a tak...a nejedná se jen o náklady na vrh samotný, ale i na zbytek zvířat ve stanici, čím více zvířat, tím vyšší náklady...já když měla 120 zvířat, tak měsíčně jen za žrádlo a podestýlku padlo 2500,-

• vita.minore
            vita.minore, 9.11.13 15:51:13  

v čem je některý potkan lepší a kvalitnější než ostatní potkani?

• dragonniese
              dragonniese, 9.11.13 19:07:25  

například tím, že je znám rodokmen deset generací dozadu včetně zdravotních záznamů, zvíře z čisté linie, po kvalitních rodičích, zvíře standardního vzhledu s možnými výstavními úspěchy, zvíře vhodné do chovu, po importovaných rodičích...potkana, kterej je černej, má bílý břicho a ten flek je jak kafe rozlitý roztroušenou sklerózou, standard uši i srst, určenej na mazlíka - je obyčejnej potkan na mazlíka a bude stát 200 - 250kč, výpisák bude možná ještě levnější...ale potkan například americký modrý (těch je hodně málo a kolísá kvalita barvy) jehož barva bude fakt odpovídat standardu, typově pěkné zvíře, znak varieberk, který půjde bez výhrad uchovnit, k tomu bude třeba dumbo, bude předpoklad úspěšnosti na výstavách, tak ten je prostě jiná liga a bude stát třeba i pětikilo, protože za kvalitu se platí...a je-li něčeho málo, je to o to dražší...černých nestandardních potkanů ti měsíčně nastřílím tři pudele, ale kvalitní chovné a výstavní zvíře se podaří jen občas...a taky platíš chovatelské stanici za servis - dostaneš zdravé zvíře (nikoliv svrabem a všenkama pochodující podvyživené prskající cosi), dostaneš vymazlené zvíře (nikoliv stresem učůrané a ukaděné, případně kousající strašidlo), budeš mít záruku, že ten chovatel si dal tu práci naučit se genetiku a etiku chovu (a ne hmm, mám samce a samici, tak je dám dohromady a kdyžtak to ve zveráku vezmou), dal si práci vybrat pár povahově i zdravotně dobrých jedinců, co se na sebe hodí i barevně a znakově, dal si tu práci opečovávat matku tak, aby měla dost síly na březost, porod i odchov, dal si tu práci opečovávat ta mimina, aby prospívala co nejlépe, dal si tu práci ta mimina vychovat a vymazlit, aby novému majiteli předával úžasného parťáka...většina lidí ani neví, kolik práce a času je za jedním vrhem...a za práci a čas se platí...proto není potkan jako potkan...

• Kral-Krysa
                Kral-Krysa, 12.11.13 09:54:23  

Krásně napsáno (řečeno).

• Amy.twin
                Amy.twin, 12.11.13 21:08:24  

Hezky popsáno. Já mám teď dva prcky, které jsem převzala zakápnuté proti parazitům, prý dostávali i nějaké vitamíny, k nim sem ještě dostala pytlím zrní, na které byli zvyklí a ke každému hamak, to všechno něco stojí

• vita.minore
                vita.minore, 16.11.13 00:44:19  

dívala jsem na ceník na webu jedné CHS, kde bylo uvedeno toto:

Ceny potkánků s PP začínají od 350,-.
                Dumbo +50,-až 100,-
                dále dle konkrétního jedince může být příplatek za varietu,typ srsti,barvu,do chovu atd- +50až150,-

od čeho se takové ceny odvíjí?

• vita.minore
                  vita.minore, 16.11.13 00:45:05  

myslím tím třeba cenu dumbo uší - 50 až 100 Kč

• dragonniese
                    dragonniese, 16.11.13 16:15:19  

od kvality daného...máš dumbo uši vypadající jako květák, zvlněné jak zmuchlaný papír, ty jsou nestandardní a nevýstavní...a pak máš uši jak vystřižené ze standardu...to samé u znaků a srsti, kudrnatý může být nekvalitní, znak může být rozpitý nebo nepravidelný...aůe tyto ceníky už má málokdo a pokud je má na stránce, tak je to pozůstatek dob minulých...

• vita.minore
                    vita.minore, 17.11.13 17:34:09  

proč dumbo uši stojí zrovna 50 až 100 Kč a ne třeba 200 až 300 Kč?

• vita.minore
                    vita.minore, 17.11.13 18:33:10  

samozřejmě těch 200 až 300 beru s nadsázkou :4:

• vita.minore
                    vita.minore, 19.11.13 23:27:19  

doufám, že moje dotazy nejsou moc blbé :1: jen by mě to zajímalo

• dragonniese
                    dragonniese, 20.11.13 17:09:54  

to záleží jen a jen na chovateli, jak si určí cenu za kvalitu...ono zase nemůžeš jít pod určitou cenu (nevrátily by se ti náklady na chov) a nemůžeš ani přes určitou cenu (nikdo by to nekoupil)...ale jak jsem psala, dneska už chovatelé stejně od ceníků odstoupili...