Ateistická vs. teistická inteligence

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
Pavla.119 (2017-06-26 19:04:35)sirStanley (2017-06-26 18:48:32)radkojaga (2017-06-26 18:36:35)a.l.tereza (2017-06-26 18:06:33)DalkoT23 (2017-06-26 17:58:53)tom.sawyer (2017-06-26 17:48:16)arecuk (2017-06-26 17:05:55)visitor77 (2017-06-26 16:46:54)Pavel.Hangurbadzo (2017-06-26 16:44:53)Ondi (2017-06-26 15:26:26)Divobyj (2017-06-25 22:13:47)frederikus (2017-06-24 14:05:06)eremir (2017-06-17 17:51:54)Balu11 (2017-06-15 16:51:31)Petr.Koenig (2017-06-09 06:39:14)MimVig123 (2017-06-07 05:47:12)strejczbrna (2017-06-07 04:31:27)profesorateista (2017-06-07 03:37:41)Paja.119 (2017-05-25 15:38:13)caw.com (2017-03-18 13:22:08)Honza.Vichr (2017-03-08 22:00:58)Franta (2017-03-02 17:57:25)osoba (2017-02-24 15:25:24)
Ateistická vs. teistická inteligence
Založeno: 10. 2. 2015 | Příspěvků: 19 936 | Členů: 30
Správci: profesorateista (hlavní), Hosamen, herbertboss, Pavla.119, Rusalka, tom.sawyer, a.l.tereza, sirStanley

Zde se může každý zeptat na co chce, vše se dá vysvětlit, přeji hezký den všem.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• visitor77
    visitor77, 26.6.17 13:15:07  

Ondi, 25.6.17 00:34:54
    Tohle jsou Visitore jen sny, nebo zbožná přání. Ty bys jako molekulární biolog měl znát struktury těla a zejména mozku. Po posledním vydechnutím každé živé bytosti nastane nezvratný proces destrukce chemických vazeb v těle i v nervové soustavě. Vědomí a intelekt bytosti je naždy anulován.

V:
    to nie sú zbožné priania, to je realita, - Kristus nás o tom informoval, a jeho slovu veríme, t.j., vieme (z evanjelia a listov ap. Pavla), čo sa s nami po smrti stane: iste, staré telo sa rozpadne, ale duša a jej duch sú živé, nezničiteľné; takáto duša sa dostane do 3 stavov:

1. ide po smrti hneď k Bohu (duša človeka, ktorý je ospravedlnený, za života robil mnoho skutkov lásky a milosrdenstva, napr. podľa Mt 5, 3-11/Ježišova reč na Hore-blahoslavenstvá; Gal 5, 22-26/Ovocie ducha dobrého človeka; Mt 25/Všeobecný súd), ktoré zmazali už za jeho života jeho hriechy a dal za ne aj zadosťučinenie Bohu, a tak získal aj ospravedlnenie za ne,
    2. ide do očisca: človek ľutoval svoje hriechy už za života, jeho duša je tak ospravedlnená, ale nedala dostatočné zadosťučinenie Bohu za hriechy, a túto satisfakciu za hriechy dá Bohu v očisci;
    3. ide do pekla: duša člveka, ktorý svoje zlo a krutosť - hriechy hlavne proti Desatoru a proti prirodzenému zákonu lásky k blížnemu, uskutočnené v živote neoľutoval, a tak nie je jeho duša ospravedlnená;

pri II. príchode Krista (všeobecný Posledný súd) všetky duše (v uvedených 3 stavoch) dostanú telo:

a) tie z bodu 1, dostanú (budú im stvorené) nové telá oslávené svetlom Kristovej slávy, a Ježiš ich zoberie so sebou do neba,
    b) aj duše z očisca dostanú rovnako nové telá ako v a),
    c) duše z pekla dostanú staré pôvodné telá (ktoré sa rozpadli), a budú Kristom zavrhnuté do pekla, večného utrpenia...

• Ondi
      Ondi, 26.6.17 13:30:10  

Pro pobožné jsou to dobře vypracované sliby. Akorát mne irituje, proč se nezmiňuje uspokojení sexuálních tužeb - islámská konkurence křesťanství to slibuje.
      Ještě by mohlo být doplněno, že spravedliví dostanou zadarmo internet a mercedes. Odsouzeným v pekle bude počítač zavirován a budou jezdit v trabantu.

Kdysi lidé hledali pro přírodní jevy ... a tou jsou jak choroby, tak umírání ... vysvětlení v nadpřirozených silách. Věda nám už před stoletími nabídla rationální vysvětlení.
      To, že někdo preferuje nadpřirozené vysvětlení před rationálním je samozřejmě jeho věc. :2:

• Ondi
      Ondi, 26.6.17 15:01:53  

Čím to jenom je, Visitore, že z toho tvého vyprávění na mne vane dech pohádkového příběhu? Není to nakonec tím, že to pohádkou je? :2:

• visitor77
        visitor77, 26.6.17 15:53:55  

to je váš názor, môj je iný, - veriaci v Krista dôverujú jeho slovu, nie vášmu slovu, a on sa vyjadril jasne - chcete Krista obviniť zo lži? - klidnď, máte k tomu slobodu, ale isto nie právo!, ...a poviem vám tajomstvo: existuje nielen svetská spravdlivosť (ktorej sa človek ťažko v živote dovolá), ale aj tá druhá - Božia spravdlivosť (a tej nikto nezabráni), a v jej rámci to, čo som uviedol: - odmena za dobro (lásku, spravodlivosť, nezištnú pomoc, milosť, milosrdenstvo), - a spravdlivý trest za VEDOMÉ zlo (podvody, klamstvá, násilie, nespravodlivosť, vierolomnosť, podrazáctvo, sliedičstvo/udávanie nevinných, závisť, nenávisť, zrada), v ktorom si libujú milióny...tak čo s tým?,. to akože neexistuje žiadna spravdlivosť? - ešteže existuje, veríme tomu - a keď veríme, vieme, čo to pre nás znamená...

• arecuk
          arecuk, 26.6.17 16:20:09  

A opět víra jako jediný argument. „Důvěřujeme Kristovu slovu“… To je přece pouze víra.
          Proč by vlastně nějaká konečná spravedlnost měla existovat? Z jakého principu? Jen proto, že by se nám to líbilo?
          A nebylo by pak třeba nespravedlivé, že někdo umře jako malé mimino, aniž by měl čas spáchat nějaký hřích, a je tudíž ve výhodě oproti těm, kterým byl čas na hřích dopřán?

• visitor77
            visitor77, 26.6.17 16:37:24  

iste, je to víra! - co má být? máte niečo viac?

Žid 11, 1, 6:
            1Věřit Bohu znamená spolehnout se na to, v co doufáme, a být si jist tím, co nevidíme.
            6Bez víry však není možné zalíbit se Bohu. Kdo k němu přistupuje, musí věřit, že Bůh jest, a že se odměňuje těm, kdo ho hledají.

VO VIERE JE NÁDEJ!...nevidel som, nevidím, nedotýkal som sa, necítil som zmyslami, nemám rukolapný dôkaz - ale verím, lebo to cítim v srdci - lebo verím v slovo a spravodlivosť toho, ktorý ju jediný má právo z jeho spravodlivosti vykonať...

• Pavel.Hangurbadzo
              Pavel.Hangurbadzo, 26.6.17 16:44:51  

A potom bude Bohu děkovat za to, že mu dovolil, na něj věřit! :1: :1: :1: Má ten pánbíček na světě všelijakých Hastrmanů! :1: :1: :1:

• visitor77
                visitor77, 26.6.17 16:46:53  

Pavle, vaším príchodom, prchnu, vo vašej prezentácii nie je intelektuálna práca!

• arecuk
              arecuk, 26.6.17 17:02:33  

Ano, mám kritické myšlení, které mi dovoluje samostatně vyhodnocovat informace, bez závislosti na tom, jaké jejich hodnocení mi předkládají jiní. A nebrat jako fakta nepodložená tvrzení. Věřit něčemu jen proto, že by se mi líbilo, kdyby to tak opravdu bylo, to se s kritickým myšlením neslučuje. Nebo si přinejmenším musím být vědom (a ne to uznávat jen slovně), že je to jen víra. Kdo tvrdí (víme kdo to je, že?) „ano, je to jen víra, ale nevěřit je hloupost,“ ten si toho ve skutečnosti vědom není.

…lebo verím v slovo a spravodlivosť toho, o ktorom verím, že ju jediný má právo z jeho spravodlivosti vykonať.

• sirStanley
      sirStanley, 26.6.17 15:22:18  

Visitore, žádná duše neexistuje. Pokud si myslíš že realitu tvoří plkání jednoho hipie týpka zanesené v pohádkové knize plné blábolů, nesmyslů a primitivních představ starověkých neználků,tak seš na omylu.

Ty tři body - jen směšná karkulkologie, v podstatě je s podivem že dospělý člověk tohle může (v 21 století) prsknout na sklo

• visitor77
        visitor77, 26.6.17 15:56:18  

sire, to vy nemáte duši? - no ne, to fakt chcete tvrdiť? - skúste to povedať svojim blízkym, a vnímajte ich reakciu!:-)

• arecuk
          arecuk, 26.6.17 16:21:17  

Duši takovou, jakou si ji definujete, tedy nezávislou na těle, nemá. A ty taky ne.

• sirStanley
          sirStanley, 26.6.17 16:39:45  

Řekni mi(a prokaž že tomu tak skutečně je) z jakých atomů je ona tzv. duše složená

A potom se můžeme bavit dál :15:

• DalkoT23
    DalkoT23, 26.6.17 11:23:27  

:4: nikdoinic - pokud by to bylo přesne tak(o tom miluj a atd.),tak bys umřela hlady,protože by ti na nic jiného nezůstal ani čas a ani síly :13: A na ty bližní a sebe už vůbec ne!! :1:

• nikdoinic
      nikdoinic, 26.6.17 18:08:55  

Nechápu proč jako by jsem měla umřít hlady?

• Ondi
    Ondi, 24.6.17 16:04:53  

Milovati máme dle Bible Hospodina Boha svého celým svým srdcem, celou svoji duší, celou svoji myslí, celou svoji silou i celou svoji mocí a bližní své tak jako sebe.

:2: Hezky napsané.

Měli bysme také uvážit, jaké šíleně obrovské zástupy ideologů se podílely na tvorbě bible a věnovali vylepšování bible celý svůj život. O to víc bysme měli vyzvednout genialitu Haška, který zplodil Švejka docela sám.

• Divobyj
      Divobyj, 24.6.17 16:57:38  

Kniha o Švejkovi je Biblí nás,Čechů a Moravanů a já se k ní hrdě hlásím! :1:

• nikdoinic
        nikdoinic, 24.6.17 19:00:50  

Ja jsem tu švejkovinu nečetla nikdy, asi je to síla vkusu.

• Divobyj
          Divobyj, 25.6.17 10:18:39  

Nebo třeba špatný výběr knih :2:

• nikdoinic
            nikdoinic, 25.6.17 20:27:41  

Ne to ne ale do švejkoviny by jsem nešla.

• Ondi
              Ondi, 25.6.17 20:32:24  

Kvůlivá feldkurátovi Katzovi? :2:

• nikdoinic
                nikdoinic, 25.6.17 20:34:15  

Tak ja vím že je to jako že "sranda" ale ja ty "veselohry" moc ani nemusím:-).

• Ondi
                  Ondi, 25.6.17 20:46:20  

Tak si přečti aspoň Reelní podnik, u toho se čtenář nepopuká. :2:

A co takhle Hrabal, toho jsi četla? Také moc srandovní? Jirotku raděj ani nezmiňuji. Čapka? Gabriela Chevaliera? Dickense, Cervantese ???

Řekni mi co čteš, a já si tě otaxuji. :1:

• nikdoinic
                    nikdoinic, 25.6.17 20:54:42  

Tak ja četla Pohádky, Štorcha, Jiráska, Remarka, jo Zolu, potom přišlo "žízeň po životě" jo a Hrabala z Boudníkem, a potom básničky od R.Thákury i proza a potom Bible a teť už čtu jenom co je na internetu, víc ne a tady toho je ke čtení porád dost a dost.

• Ondi
                    Ondi, 25.6.17 21:03:31  

Remarque Na západní frontě klid jsem čet někdy před půlstoletím - silá věc.

• nikdoinic
                    nikdoinic, 25.6.17 21:04:49  

Tak tuhle knížku zrovna ne, ale jiné od něho jo..

• nikdoinic
                    nikdoinic, 25.6.17 21:10:39  

Mně se hodně stávalo že jsem si přečetla začátek knihy a potom konec a nějako mi to stačilo, jednou mi ten konec někdo zalepil aby jsem to nemohla tak udělat, ale ja to, to se ví že velice záhy rozlepila, přece si ten konec nenechám až na konec:-)..

• Ondi
                    Ondi, 26.6.17 13:31:10  

Oprava : Remarque ... - silná věc.

• Carbon.de.Castel-Jaloux
                    Carbon.de.Castel-Jaloux, 26.6.17 18:01:23  

nikdonic - nerad to říkám, ale nic moc :5: :5:
                    Je zajímavé, že právě Češi nerozumí českému geniálnímu spisovateli Haškovi a už vůbec nedokáží vyložit jeho geniální český román. Jistě ne všichni, ale hluboké nepochopení prokázal už Karel Čapek. Přitom je dobrý voják stále překládán asi do 50ti jazyků, skoro stejně jako Japonec Haruki Murakami.
                    Kupodivu, v Číně je Švejk velice oblíbený, ale hlavně mu tam rozumějí.

• Carbon.de.Castel-Jaloux
                    Carbon.de.Castel-Jaloux, 26.6.17 18:07:37  

Jirásek popletl celé generace podobně jako ten dobrodružný kronikář Václav Hájek z Libočan :1: :1: Ten opravdu neměl zábrany :14: :14:

Am Westen nicht ... - to je tedy síla, na gymnáziu to na mě - na všechny - udělalo silný dojem. Kamarád ho zpracoval a přednášel. Já jsem si vzal na hodinovou přednášku dadaistu Haška :)

• nikdoinic
                    nikdoinic, 26.6.17 18:37:06  

Nemám na takové pitominy čas, jako je Švejk.

A nebo napiš co je ne švejkovi tak geniálního:-)?
                    Heryho Potra taky čte kde kdo a Pána prstenů ale ja mezi takové čtenáře nepatřím.

Jirásek je školní četba projít si tím musel skoro každej, nemusíš mít obavy že by jsem četla víc jak jednu - dvě knížky od něho, to ne.

A ty jsi četl někdy něco od Rabindranátra Thákury(Tagore)?

• nikdoinic
      nikdoinic, 24.6.17 19:05:30  

Nevim proč se tomu posmíváš Ondi, sám jiného neděláš než že miluješ bližní své tak jako sebe tak proč to zesměšňuješ?

Si to vem co za dva tisíce let udělala proměna řeči a že fakt lidi uctívali všelijaké bohy a bůžky a bohyně a tady je jim řečeno že milovati mají Boha svého/(svou) a bližní své tak jako sebe, tedy zkráceně "bližní své tak jako sebe". (Galatským 5/14).

Ono totiž fakt existuje hodně lidí co nemilují sebe a ani bližní své tak jako sebe, tak když jsi tak moudrý tak jim poraď něco lepčího.

To nevíš ani že Bible se v nijakém případě nevylepšovala ale právě že se zachovávalo Slovo boží takové jaké je?
      Tak když jsi takovej diletant, tak proč se do toho vůbec pleteš?
      Napiš něco lepčího a potom teprve zesměšňuj!!

Chováš se jako nedospělé ucho:-) Ondi:-).
      Ty doma nesmíš zlobit a tak zlobíš alespoň tady že:-).

• Ondi
        Ondi, 24.6.17 20:00:45  

Za prvé se tomu neposmívám, naopak jsem napsal - hezky napsané.

Za druhé je bible dílem lidí, kteří sepsalidávné mýty, pohádky a aktuelní (dobové) poučky se stejným záměrem, jako je sbírala a sepisovala třeba Boženka Němcová.

A Švejka si klidně přečti, ten ti neuškodí, na rozdíl od bible, která má evidentně na mnohé lidi škodlivý vliv. :2:

• nikdoinic
          nikdoinic, 24.6.17 20:08:12  

Tvoje porovnání je opravdu dětinské..

Tak že ty se neposmíváš?
          Tak že ty jsi mistr lži a přetvářky?

Takové blbiny jako je švejk čist opravdu nebudu, raď si to doma svoji manželce a nebo dcerám a nebo vnučkám..

• Ondi
            Ondi, 24.6.17 20:12:05  

To je spíš tvá reakce dětinská.
            Já ti tvého Ježíška a jiné svaté pjďuláčky brát nemíním. Povídej a hraj si s nimi. :2:

Švejk je dílo na vysoké úrovni a čtenáře obohatí. Měla by jsi své rozhodnutí přehodnotit. :2:

• nikdoinic
              nikdoinic, 24.6.17 20:19:38  

Slovo boží to nejsou žádní pajduláci, pajdulák, to je švejk.

• Ondi
                Ondi, 24.6.17 21:14:59  

Švejk je zajisté pajďulák jakými jsou i ostatní románové figurky. Jezinky, bohové, vodníci, ale ani Stoleček prostři se, nebo Sherlock Holmes zajisté také. Tyto figurky "tancují" podle toho, jak jim hraje k tanci jejich autor. Neříkej, že neznáš pana Geppetto. :2:

Vše, co je produktem lidské fantazie jsou paqjďuláčci pro potěchu, pro zábavu a nezřídka i pro poučení. Ano, i z bible si můžeš vzít poučení, například když je bouřka nepostavit se pod strom, nebo, že nemáš předjíždět, když nevidíš dopředu. :2:

• Kamilka
                  Kamilka, 25.6.17 07:55:05  

Kde dojdou normální argumenty přichází snaha druhého zesměšnit. Žeano. :1: :1: Jinbak vtipné. :9: :9:

• Ondi
                    Ondi, 25.6.17 09:18:33  

Když už tu nemáme ten církevní teror, který nutil mít při božích kecech smrtelně vážnej xicht, tak proč se trochu nezasmát?

"Život je komedie pro toho, kdo myslí a tragédie pro toho, kdo cítí." Je jeden z citátů Jonathana Swifta

• nikdoinic
              nikdoinic, 24.6.17 21:17:09  

"Povídej a hraj si s nimi. :2:"

je rozkazovací způsob, opakuji, rozkazuj si doma svoji ženě, dcerám, vnučkám..

Koukám že většinou když někdo slovně napadá a nebo znehodnocuje Bibli tak je malým a nebo i velkým diktátorem:-).

• Ondi
                Ondi, 24.6.17 23:31:47  

Dobrá rada: "Povídej a hraj si s nimi. :2:"

Imperativ : "Povídej a hraj si s nimi! :14:"

• nikdoinic
                  nikdoinic, 25.6.17 06:04:50  

Můžu tě ujistit že si s nikým takovým jak jsi je nazval "Ježíška a jiné svaté pjďuláčky" nepovidám, netvořím systém takovýchto "pohanských" modliteb, vždyť přeci Bůh ví čeho je nám zapotřebí dřív než to vyslovíme (Matouš 6/7,8) a potom s kým si mám jako že hrát?
                  To leda tak mi dva si tu teť spolu hrajeme, ale zrovinka ani nevim na co:-).

• Ondi
                    Ondi, 25.6.17 09:19:37  

To si musí zjistit každý pro sebe. :2:

• herbertboss
            herbertboss, 25.6.17 19:38:43  

To víš že se posmívá už docela slušnou řadu let, ale jinak je to milý pán

• nikdoinic
              nikdoinic, 25.6.17 19:54:02  

Však ja vím, nediskutujeme spolu poprvé:-), to ještě asi určitě i na Lidé..,..kdysi dávno..

..jo potopu světa jsme tam řešili myslím že i evoluci a nebo víru...

• nikdoinic
              nikdoinic, 25.6.17 20:03:31  

To oni všichni Tito starší oponenti náboženství mají základní vzdělání z rané komunistické éry z doby socializmu, to je naučili na základce a nebo doma rodiče, mně to taky tak učili: vodníci, víly a pohádky a že to se lidi báli když někde zahřmělo a tak v tom duchu stále ještě jedou..
              Tenkrát po válce si komunisté mysleli že náboženství vykoření tímto takto nějako..

• Ondi
                Ondi, 25.6.17 20:13:18  

To jako že ateisté vznikli z komunistického nařízení? Ateisté dříve nebyli? :1: Haleluja, to jsou tedy fundované myšlenky. :1:

• nikdoinic
                  nikdoinic, 25.6.17 20:16:34  

To ne ale komunisté se toho chytili a cílevědomě ničili vše co mělo s náboženstvím nějakou souvislost, rušili i kláštery atd., mnoho věřících pozatýkali atd.

• Ondi
                    Ondi, 25.6.17 20:20:45  

A zabíjeli hodné faráře a kostelníky. Na celém světě vyvraždili komunisté stamiliony pobožných ...

A čeho se ještě komunisti dopustili? Gagarin zastřelil pár andělů a svatého Petra. :1: :1:

• nikdoinic
                  nikdoinic, 25.6.17 20:23:28  

Tak ja byla také takto tímto vychovávána, tak ja si to pamatuji dobře, dokonce se mi podařilo moji nejlepčí kamarádku v páté třídě přesvědčit aby nechodila na hodiny náboženství:-), taková jsem byla malá a šikovná agitačka na ateizmus, to co mi natlačili do hlavy, to jsem říkala, to co Ondi: vodníci, čerti a hastrmani a poháky a báchorky, tak mne taky zblbli:-).

• Ondi
                    Ondi, 25.6.17 20:33:25  

Že jsi byla statečná pionýrka? :2:

• nikdoinic
                    nikdoinic, 25.6.17 20:36:27  

To ja spíž skautka, to bylo fajn, jet se skauty na tábor..a potom komunisté zatrhli i to.

• nikdoinic
                    nikdoinic, 25.6.17 20:37:39  

Jo "modrý život" sem vyplňovala modrá okýnka na nějakém seznamu.

• nikdoinic
                    nikdoinic, 25.6.17 20:39:09  

To se mi tak zalíbilo že jsem měla ráda i modrá pondělí:-(a to bylo o chození za školu.