Náš vesmír

Otevřená diskuze | Kategorie: Příroda a přírodní vědy
metal-warrior (2017-08-06 01:30:50)kwai.chang.caine (2017-08-02 17:57:00)janko.luptak (2017-08-02 09:41:06)A.C.Dupin (2017-07-11 22:37:52)Divobyj (2017-07-11 17:52:22)Paia (2017-07-10 12:22:33)Ondi (2017-07-09 19:28:33)odler (2017-07-09 19:26:17)sirStanley (2017-07-09 17:53:19)BaronQ (2017-02-08 02:47:32)denis.marc (2016-06-09 15:01:35)fotoveronika (2015-10-28 18:19:07)jetelka (2015-02-10 14:55:24)Anubis022 (2015-02-05 02:04:14)
Náš vesmír
Založeno: 27. 1. 2015 | Příspěvků: 428 | Členů: 14
Správci: odler (hlavní), Ondi, kwai.chang.caine

Jsou sloni nesoucí Zeměplochu samci, či samice? Je želva pod nimi nadnášena vztlakem, či se musí neustále pohybovat?

Na tyto a další otázky dostanete odpovědi právě zde :-)

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Paia
    Paia, 29.6.17 09:50:45  

parádní snímky od Cassini
    http://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=611475

a ještě první díl
    http://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=610249
    a druhej díl
    http://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=610880
    a bude i čtvrtej za pár dnů

• Ondi
    Ondi, 29.6.17 01:47:29  

Roku 2003 byla v opuštěné vesnici v Atacama poušti nalezena mumie mrtvolky člověka velkého 13cm. Podle odborných výzkumů se jedná o zhruba 24. týdenní fétus trpící řadou znetvoření.

http://www.spiegel.de/wissenschaft/mensch/kein-ausserirdischer-forscher-entraetseln-mumie-ata-a-899087.html

Případy znetvoření plodů nejsou nic neobvyklého a v depozitářích patologie jsou tisíce zavařovaček s takovými příšerkami vznášejícími se ve formalínu.

Záběry této 13cm velké mumie byly použity i v "Sirius"-Doku, ve které káže guru Geer o ufonautech a jejich stopách na Zemi, přesto, že je na sto procent jisté, že jde o nenarozeného človíčka. Analýza genů ukazuje, že matka byla (je) Indiánka, mumie je 20 až 30 let stará.

• Paia
    Paia, 27.6.17 15:59:13  

http://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir/anonymous-nasa-oznami-objev-mimozemske-civilizace_435979.html

• Ondi
      Ondi, 27.6.17 18:49:29  

PMSN nadšení Anonymusů odcválalo do pohádkové sféry.

NASA a nejen ta, zlepšuje techniku zkoumání Vesmíru a objektů ve Vesmíru a to od počátku. Být na prahu poznání je tak trochu odvážné tvrzení, kdy nevíme nic o tom prahu a už vůbec ne o tom co za tím prahem je.
      Zkrátka půl stoleté snahy SETI o vypátrání něčeho, co by ukazovalo na vyspělou ETI uplynulo bez výsledku. Ale není všech dnů konec, technika zkoumání a pozorování se vylepšuje, dalo by se říci každým dnem. Co příjde "zítra" ale nevíme.

Jen bych připomenul, že ty extra-solární planety nejsou vidět přímo, ale jen nepřímo podle "cloumání" dané mateřské hvězdy a když máme vyjímečné štěstí, že ta planeta projde před svou hvězdou, tak se poštěstí zjistit něco o její atmosféře. Co by ukazovalo na přítomnost ETI by bylo masivní znečištění této atmosféry něčím nepřirozeným, jako třeba FCKW, nebo těžkými kovy. Nabízí se otázka, jestli by bylo rozumné pokusit se o kontakt s takovými barbary.

• Paia
        Paia, 27.6.17 20:23:29  

já ten článek spíš beru jako to, že Anonymousům se podařilo něco hacknout a našli, co NASA v neurčitý budoucnosti chystá zveřejnit
        a nebo jí tímhle chtěj popostrčit, aby jí to tak dlouho netrvalo
        každopádně nás 70 let tahaj za fusekli, tím zatloukáním a mlžením od události Roswell to těžce nezvládli, měli to říct hned (nevím kterýho pitomce tehdy napadlo, že by lidstvo zachvátila všeobecná panika)

• sirStanley
          sirStanley, 27.6.17 20:26:39  

:1: ono se v Roswellu stalo něco mimořádného? :15:

• Ondi
            Ondi, 27.6.17 22:09:19  

Tam se nic senzačního nepřihodilo, ovšem ty trosky pokusného balonu měly zůstat utajeny (studená válka).

Úřady měly také hrůzu z vypuknutí paniky obyvatelstva po tom co se odehrálo 1938 při vysílání rozhlasové hry Orsonem Wellesem (román od H. G. Wellse Válka světů The War of the Worlds).

Dnešní situace na trhu se spikleneckými teoriemi ukazuje, že nemalá část obyvatelstva je chytlavá na senzace a lehce zpanikaří.

• sirStanley
              sirStanley, 27.6.17 22:21:40  

však ano,já jsem si jen chtěl zase po čase přečíst nějakou hezkou spikleneckou teorii :15:

• Ondi
                Ondi, 28.6.17 01:49:43  

:2: Lidé si dokáží vymyslet bohy, supermany, spidermany, batmany ... tak proč ne ufouny v Roswellu. Někteří při konzumaci těchto spikleneckých románů upadají do zvláštních nálad a extází a jiní si z toho udělali luxusní živnost.

V USA (a nejen tam) se vše měří na peníze ... a když je někdo ochoten za pohádky platit, tak budeme ty pohádky vyrábět. :2:

• Paia
              Paia, 28.6.17 09:25:38  

prdlajs tajnej balón...

mimozemskej lítací stroj to byl, krom toho krátce nato došlo zničeho nic k "vynálezu" polovodičovýho tranzistoru

jen tak pro zajímavost: v tomhle filmu https://www.csfd.cz/film/13034-roswell/komentare/ použili tvůrci stejně vypadajícího emzáka jako jsou Asgardi v seriálu Hvězdná brána :1:

já osobně bych byl z přiznání existence a našich styků s emzákama nadšenej i kdyby nás přiletěli vyhladit a sežrat, furt lepší varianta, než bejt porobenej či zabitej fanatickejma muslimákama kvůli antiteismu

• sirStanley
                sirStanley, 28.6.17 10:17:31  

takže daleko daleko vyspělejší emzáci (překonali mezihvězdné vzdálenosti atd. ) k nám přiletí a vše co zvládnou je...že se tu vybourají ? :1: :1:

mimochodem - zde je výčet hlášených UFO z oné oblasti

31. května 1947: Socorro

2. července 1947: Roswell

4. července 1947: Roswell

25. března 1948: Aztec

1948: základna White Sands

30. ledna 1949: Roswell

10. září 1950: Albuquerque

1953: Nové Mexiko

12. dubna 1954: Roswell

24. dubna 1954: Bandelier

Červenec 1957: Carlsbad

12. červen 1962 základna Holloman

kolem roku 1968: Alamogordo

Květen 1974, Chili

1. prosince 2001: Tucumcari

Konec srpna 2005: Standing Rock

zdá se že emzáci sem sice v pohodě přilétnou a překonají všechny obtíže s mezihvězdným letem spojené ale hned co se pokusí přistát a všechny chtějí na just přistát v oblasti Nového Mexika tak téměř v utajení jen za pozornosti několika čumilů pokaždé havarují :1: :1:

• Paia
                  Paia, 28.6.17 22:19:08  

neví se, co to je, pozemsky to nevypadá
                  http://antoninkratochvil.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=611397

• Ondi
                    Ondi, 29.6.17 01:19:08  

Toto také vypadá dost mimozemsky, nebo?

http://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/sechs-finger-an-der-hand-warum-voelker-in-mittelamerika-diese-eigenschaft-verehrten-a-1106800.html

Na druhou stranu tu máme dvouprsté i tříprsté lenochody.

• kwai.chang.caine
                    kwai.chang.caine, 30.6.17 07:23:50  

To by se setsakramentsky hodilo při hře na kytaru nebo klavír!

• Ondi
                    Ondi, 30.6.17 07:52:52  

Mně by se spíš hodila třetí ruka. :2:

• kwai.chang.caine
                    kwai.chang.caine, 30.6.17 08:00:17  

Mně i čtvrtá, abych mohl hrát na obojí zaráz :15:.

• Paia
                    Paia, 30.6.17 13:36:02  

na kejtru bych uvítal šestej prst, a ačkoli nemám prsty zrovna krátký, hodily by se krapet delší, hraju totiž i na basu

a na klávesy by příliš dlouhý prsty byly spíš překážkou, tím jsem si jistej, vychodil jsem 1. i 2. cyklus klavíru v LŠU

• kwai.chang.caine
                    kwai.chang.caine, 30.6.17 14:33:40  

No, chtěl jsem původně napsat něco o šesti rukou, neboť každý dobrý kytarista je automaticky excelentním basistou, což mám z vlastní hráčské zkušenosti.
                    Tatáž zkušenost mi praví, že nejslabším hráčským článkem v kapele jsou vždy ti ostatní. Bez poctivé dřiny to zkrátka nejde.

• Paia
                    Paia, 30.6.17 16:08:36  

o tom taky něco vím... aneb jak po nepodařeným songu v jednom starým klipu pravil klasik: "omluvte slabý výkon doprovodné kapely"

• odler
                    odler, 30.6.17 16:11:15  

Já mám zkušenost, že ostatní hráči během písničky strašně zpomalují :1:

• Paia
                    Paia, 30.6.17 20:00:34  

tak u nás takhle zlobí bubeník...
                    ve velký většině je přesnej jak stroj, ale některý songy mu neseděj a tam zrychluje, zpomaluje pokaždý jinak, úplně ad lib.
                    no a kapelník držkař (jako že hraje na tahačku) - co má lety naučený, zpívá dobře jak sólo tak druhej hlas, ale u pro něj málo známejch věcí neumí intonovat, tak mu většinou zakazuju druhej či třetí vokál a přizvukuje mi jen akustokytarák, ten je zase trochu levej na nějaký vybrnkávačky či lehký sólíčka, na to že hraje 50 let...
                    takže nejvíc oddřu já, střídám basovku se sólovkou a přes 80% odzpívávám...

ale jinak nás to baví a lidem se líbíme

• Ondi
                    Ondi, 30.6.17 20:48:40  

Vy se máte, já miluji hudbu, specielně country-western, ale jsem beznadějné muzikální dřevo. A to už od mala. Co se mne uřitelka jen natrápila, abych odezpíval do-re-mi-fa-sůl. Beznadějnej případ. :2:

• Paia
                    Paia, 30.6.17 21:02:34  

no vidíš, já multiinstrumentalista, sluch skoro až absolutní, ale na výtvarný činnosti a hlavně na cizí jazyky jsem úplně blbej (ještě že je spousta českejch songů nebo aspoň textů)

• Ondi
                    Ondi, 30.6.17 21:08:25  

Jo, jo, každej máme něco. Moje paní je hudební typ a má hezkej (něžnej) hlas. Když mi napsala kytarové akordy akordy, tak jsem ji doprovázel.
                    Ach to krásné mládí, už se nenavrátí. :2:

• kwai.chang.caine
                    kwai.chang.caine, 2.7.17 22:25:05  

To by jeden neřekl, kolik se najde na tématicky zdánlivě odtažitém fóru muzikantů. Leč je to jen důkazem, že umění a věda spolu často úzce souvisí.

• Ondi
                Ondi, 28.6.17 13:53:18  

Na vánoce 1947 předvedli Bardeen, Brattain a Shockley tranzistor zesilující el. energii z mikrofonu.
                Tenhle tranzistor byl kousek germánia s přitlačenými kovovými kontakty. Těžko představitelné, že by v Roswellu něco takového bylo nalezeno ve vehiklu překonávající nepřekonatelné vzdálenosti.

Ti tři vynálezci tranzistoru používali pochopitelně dostupné výzkumy jiných vynálezců a asi i ty Waltera Schotkyho, Němce, který v 30. letech, zaměstnán u fy. Siemens, položil teoretické základy tranzistoru.

• Paia
    Paia, 31.5.17 22:08:36  

zajímavost:
    https://www.novinky.cz/veda-skoly/439206-tajemne-chladne-misto-naznacuje-ze-zijeme-v-multivesmiru.html

• Ondi
      Ondi, 1.6.17 05:01:31  

Připadá mi to velmi spekulativní.

• odler
      odler, 1.6.17 13:21:08  

Novinky.cz... Dál jsem nečetl :1:

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 1.6.17 16:51:13  

Náhodou, někdy je tam docela bžunda... :15:

• Paia
          Paia, 1.6.17 17:48:45  

jojo, co mi vymazali účet na idnesu, chodím se vykecávat tam, už mi tam jeden post smázli a měl jsem 24h banána...

• Divobyj
    Divobyj, 29.5.17 10:38:15  

https://www.novinky.cz/veda-skoly/439119-v-chile-zacali-stavet-nejvetsi-vesmirny-dalekohled-na-svete.html

Jako naprostý laik bych se rád zeptal místních odborníků,zdali je výhodné stavět na Zemi takové teleskopy.
    Přece již není středověk,takže bychom měli (dle mého názoru)jít spíše cestou Hubbleova teleskopu.....

• Paia
      Paia, 29.5.17 11:18:46  

výhodné proto, že už nejsou raketoplány
      v současnosti jaksi není čím k hublovi a zpět doletět nebo vynést něco podobnýho novýho

takže se pro teleskopy hledají vysoko položený místa s konstatním suchým podnebím

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 31.5.17 01:38:45  

Je to tak, jak napsal Paia. Ani k Hubbleovu teleskopu již nikdy další servisní let nebude podniknut, neb nejsou fyzické prostředky. Má ještě nějaké zbytky paliva pro drobné korekce dráhy, a po skončení mise bude nejspíš naveden do atmosféry k likvidaci žehem.
      Má však být již docela záhy nahrazen Webbovým tesleskopem, ale ten bude jednorázově vynesen na oběžnou dráhu bez možnosti dalších servisních letů. Viz výše. A níže:
      https://cs.wikipedia.org/wiki/Vesm%C3%ADrn%C3%BD_dalekohled_Jamese_Webba

• Divobyj
      Divobyj, 31.5.17 17:12:37  

Snad se mnou budete souhlasit,když napíšu,že je to velká škoda,tedy,že lidstvo není schopno tyhle pokrokové teleskopy servisovat :5:

• Ondi
        Ondi, 31.5.17 19:58:41  

Jak vidno, náklady na dosažení orbitu jsou velké ... a když se systém sám nezaplatí, tak se toho nikdo neujme.

• Divobyj
          Divobyj, 31.5.17 21:04:56  

No právě.
          Systémy,které podporují pokrok lidstva by měly být placeny z erárních peněz.Podmiňovat je nějakým ziskem je krátkozraké a hloupé.

• Ondi
            Ondi, 1.6.17 04:59:38  

Víš, to je takové to zbožné přání. Ty potřebné prachy musí někdo dodat a jejich použití kontrolovat a vyúčtovat.

Zisk - Rusové měli na počátku kosmonautiky zisk ze získané prestiže. Pozděj mělo vojsko zisk ze špionáže protivníka. I to slavné GPS je ziskový produkt - pro armádu.

Robotické mise na Mars a k planetám mají zisk v přínosu vědomostí o našem solárním systému. Teleskop Hubble přines též obrovský zisk.

Na druhou stranu zastavili jak Amíci, tak Rusáci snahu o lidské návštěvy Měsíce, páč vědecký zisk nevyváží náklady.

A ty pozemské teleskopy jsou zřejmě levnější v pořízení, v provozu a v servisu než teleskop na orbitu. Tam, na orbitu mají zisk jen v určitých vlnových délkách, které jinak naše atmosféra pohltí.

Jako vždy jde až v první řadě o prachy. :2:

• Divobyj
              Divobyj, 1.6.17 08:30:31  

Bohužel.

• Divobyj
    Divobyj, 28.5.17 21:33:30  

https://www.youtube.com/watch?v=YWVzV_44iXQ

Je možné,že odkaz na Vznik všeho od S.Hawkinga zde již proběhl.
    Je-li tomu tak,pak se omlouvám.
    Je to krásně zpracovaný materiál,přímo vybízející k polemice :2:

• Ondi
      Ondi, 29.5.17 00:33:23  

Ten materiál nestačí ani na tu polemiku.

To jsou znalosti základní školy, doprovázené celkem nesmyslnou grafikou. Zřejmě je to určené pro lidi, kteří ještě věří v nebeskou klenbu se zavěšenejma hvězdičkama.

Základem života jsou jaderné reakce - fůze protonů a neutronů. Bez detajlnějšího popisu a pochopení tohoto procesu verifikovaného vědeckým vyhodnocením pokusů v urychlovačech částic, může připadat líčení Velkého Třesku jako pustý výmysl a nebo činnost nějakého pohádkového boha :2: .

Nemám v principu nic proti popularizaci vědy, ale mělo by se začínat, jako v první třídě obecné školy, abecedou a hláskováním, to jest základy fyziky a chemie. A ty animace namalovaných obrázků Vesmíru jsou spíš k smíchu a připomínají pouťové atrakce.

• Divobyj
        Divobyj, 29.5.17 05:22:29  

No,taky mi to připadá poněkud přitažené za vlásky.
        Proto jsem psal o té polemice.
        Jsem rád,že se již ozval první mozek,který strčí Hawkinga hravě do kapsy :1:

• Paia
    Paia, 26.5.17 21:37:10  

pěkný snímky
    https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/jupiter/r~e1c993be41e611e7898e002590604f2e/

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 28.5.17 19:09:30  

Zajímavé a pěkné. A samozřejmě nám to zase rozšíří vědomosti o našem "okolí", což je hlavním smyslem těchto výzkumů.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 17.1.17 02:14:06  

Zemřel americký astronaut s českými a slovenskými předky Eugen Cernan, dosud poslední člověk, který se procházel po povrchu Měsíce.

• Ondi
      Ondi, 17.1.17 02:23:33  

Čas neúprosně běží, ba cválá.

Jaké myšlenky se asi honily hlavami lidí, kteří měli to štěstí jej navštívit, pří pohledu na Měsíc?

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 17.1.17 13:33:12  

To by chtělo zeptat se těch dosud žijících. Ale obávám se, že sem nikdo z nich nechodí...

• Ondi
          Ondi, 17.1.17 13:53:18  

Dovedu si přestavit, že toužili se tam opětovně podívat.
          Škoda, že se plány ze 70. let na postavení trvale obydlené základny na Měsíci nedaly realizovat.

• odler
            odler, 17.1.17 14:21:34  

Měl jsem doma časopisy Mladý technik z 50. let, a podle nich jsme dnes už měli mít kolonie na Marsu (ten už měl mít umělou atmosféru) a měli jsme frčet k Proximě Centauri :1:

• Ondi
              Ondi, 17.1.17 15:19:46  

Kdysi jsem čet SciFi román, už nevím od kterého autora a tam je líčen přílet jedné vědeckoprůzkumné lidi do jednoho planetátního systému se žlutým sluncem pěti habitátními planetami.

Když tedy přiletěli tito lidé na okraj planetární soustavy byli napadeni loďmi lokální civilizace. Naši kapitulovali a domorodci obsadili jejich koráb. Byli to dendroni, stromkům podobné bytosti, které milovali uhlovodíky a proteiny a sežrali prakticky všechno osazenstvo kromě kapitána a jeho zástupkyni, které si nechal velitel dendronů "na semeno", neboť i vnitřní planety systému dendroni prakticky vyjedli. Poslední zbytky zvěře byly v přísně střežené zoo na třetí planetě a tam nechal velitel dendronů přepravit naše poslední přeživší. Ti se jmenovali Adam a Eva.

Dendroni tu vědeckou loď dopravili na svou planetu, pátou v systému, k řádnému prozkoumání, neboť chtěli vypátrat původní systém, zajisté plný chutných lidí. Naštěstí se jednomu technikovi lidí před jeho snězením dendrony podařilo umístit načasovanou bombu k nádrži s jaderným palivem. No a když ti dendroni s lidskou lodí přistáli na své planetě, tak tato po několika dnech explodovala a "vzala" sebou celou planetu, která se rozlítla na miliardy úlomků mezi čtvrtou a obrovskou plynnou šestou planetou.
              Zazvonil zvonec a pohádky je konec.
              Ten román je pochopitelně obsáhlejší, než toto telegrafické vylíčení.

• odler
      odler, 17.1.17 08:55:11  

:9: