Náš vesmír

Otevřená diskuze | Kategorie: Příroda a přírodní vědy
kwai.chang.caine (2017-11-17 20:23:25)Paia (2017-11-16 10:17:30)sirStanley (2017-11-16 06:39:40)Ondi (2017-11-16 04:25:58)odler (2017-11-14 12:38:00)janko.luptak (2017-10-02 12:08:12)A.C.Dupin (2017-10-01 21:12:07)metal-warrior (2017-08-06 01:30:50)BaronQ (2017-02-08 02:47:32)denis.marc (2016-06-09 15:01:35)fotoveronika (2015-10-28 18:19:07)jetelka (2015-02-10 14:55:24)Anubis022 (2015-02-05 02:04:14)
Náš vesmír
Založeno: 27. 1. 2015 | Příspěvků: 451 | Členů: 13
Správci: odler (hlavní), Ondi, kwai.chang.caine

Jsou sloni nesoucí Zeměplochu samci, či samice? Je želva pod nimi nadnášena vztlakem, či se musí neustále pohybovat?

Na tyto a další otázky dostanete odpovědi právě zde :-)

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Ondi
    Ondi, 14.11.17 03:08:45  

Rusové slavnostně otevřeli padesát let staré časové schránky, s dopisy mládeže o jejich představách života za padesát let, tedy dnes.

Cituji:
    „Drazí potomci, máte takové štěstí – žijete v komunismu a létáte na Měsíc! Byli jsme to my, kdo položil základ této vaší budoucnosti,“ píše se podle stanice RT v jednom ze 144 dopisů, které byly s dobovými předměty uloženy v kontejneru na dno Černého moře u Novorossijska.

Mladí pisatelé v roce 1967 rozhodně nečekali rozpad Sovětského svazu – naopak předpokládali, že SSSR ovládne i daleký vesmír.
    „Přistáli jste na Marsu“

„Máme za to, že jste naši planetu Zemi mimořádně dobře zajistili, prozkoumali jste Měsíc a přistáli na Marsu. Pokračujete v dobývání vesmíru a vaše lodě brázdí Galaxii,“ očekával další pisatel z Murmansku.

Zkrátka - nadšení mladých a jejich optimizmus nezná mezí. :2:

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 16.11.17 03:42:59  

Ono se není čemu divit. Kdysi ten vývoj šel opravdu zdánlivě rychleji, vlastně od ničeho k něčemu. První rakety, první družice na oběžné dráze, první člověk na oběžné dráze, první orbitální stanice, prvních pár (a zároveň dosud posledních) procházek po Měsíci, atd...
      Od té doby je to nuda a nic se neděje. Tedy téměř...

• Ondi
        Ondi, 16.11.17 04:25:58  

Tedy téměř ... :2:
        Problém pohledu do budoucnosti (futurologie) je v extrapolaci známého. Ještě neznámé se předpovědích nevyskytuje.

Příklady z praxe to dokládají, třeba ve druhé polovině 19. století se mělo za to, že za nějaké to desetiletí bude mít každá rodina svou malou vzducholoď na denodenní použití. Konec konců jsou i romány Julese Vernea pohledem do budoucnosti. A ať byl J.V. jakkoliv vzdělaný, nemoh ve svých románech použít jadernou, nebo počítačovou techniku. Střela z kanónu pro dosažení Měsíce, coby extrapolace dobové techniky, není problém.
        Proto také ruská mládež 70. let mohla ve svých vizích vidět cestování lidí Sluneční soustavou, ale nemohla vidět bezdrátové telefonování a výkonné počítače dostupné pro veřejnost, o internetu pomlčet.

Ostatně, já patřím věkem do stejné skupiny a také jsem si před padesáti lety myslel, že komunizmus se rozšíří po celém světě, že budou mít automobil na jaderný pohon (malá tabletka uranu v reaktoru umožní ježdění po několik let). Trvale osazené základny na nejbližších planetách jsem tehdá také předpokládal, podobně jako funkční fůzní elektrárny a vyhubení veškerých chorob do přelomu století. Romány F. Běhounka - Akce L, Robinsoni vesmíru jsem četl (hltal) opakovaně. On, Fyzik, použil 1958 jako nevyčerpatelný zdroj energie horninu z Antarktidy - Penitilin a ne jadernou energii, které v té době prakticky "klepala" na dveře.

A v té době se mělo za to, že na Marsu jsou jezera vody a na Venuši je tropická džungle plná zvěře. :2:

• Paia
    Paia, 12.11.17 17:39:24  

pěkný "video"
    https://vtm.zive.cz/clanky/i-kdyz-sonda-juno-nema-kameru-podarilo-se-vytvorit-pusobive-video-z-jejiho-obletu-kolem-jupiteru/sc-870-a-190445/default.aspx

• Ondi
      Ondi, 12.11.17 17:59:38  

Působivé. Ty formace oblaků z rozličně zbarvených plynů působí tak plasticky, jako by se jednalo o tekutiny.

• Paia
        Paia, 12.11.17 20:35:19  

prakticky ano, protože kapaliny + plyny jsou obojí obecně tekutiny
        (ale vím, co tím myslíš)

• Paia
    Paia, 7.11.17 17:30:28  

heh, zajímavost
    https://www.novinky.cz/koktejl/454267-rus-svou-znalosti-vesmiru-prekvapuje-odborniky-uz-20-let-tvrdi-ze-zil-na-marsu.html

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 7.11.17 21:07:47  

Nevím, jestli spadl z Marsu, ale z višně určitě.

• Paia
        Paia, 7.11.17 21:27:08  

inu: Rusko - země nekonečnejch možností :1: :1: :1:

• Ondi
          Ondi, 7.11.17 21:46:02  

A ti hloupí USAmeričané z NASA vyhazují miliardy na posílání robotů na Mars, místo aby se zeptali jednoho Marťana jaké to tam je a jaké to tam bylo, když tam žil. :1: Ten by jim to zajisté prozradil a možná jen za několik milionů. :1: Měl by pro všechny pžípady sepsat marťansou mluvnici a sestavit marťansko-ruský slovník.

Lidé jsou zajímaví, obzvláštně ti nenormální. :1:

• Paia
    Paia, 15.9.17 14:21:03  

ciao, Cassini!

• Paia
    Paia, 23.8.17 10:52:53  

http://fikacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=465115

a analogicky totéž si myslím o "konečnosti rychlosti světla", beru to jako postulát vzniklý jen naší omezenou znalostí a že skutečnost je někde úplně jinde

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 23.8.17 19:23:23  

Připadne mi ten článek hodně demagogický, ač jsem ho pro jisté znechucení nečetl celý. Spíše se jedná o neznalosti autora, nežli mezery ve fyzice.
      Otázkami "co by kdyby" se věda samozřejmě zabývá, proč by také ne. A rychlost světla byla opakovaně různě modifikovanými experimenty změřena.

• Ondi
        Ondi, 24.8.17 00:29:23  

U mne to bylo podobně.
        Už ten titulek
        "LEGO jako důkaz, že je antropický princip nesmysl"
        mi připadá vedle, jak ta jedle.

Ano, rychlost světla byla opakovaně změřena a to už v době "před Einsteinské" v roce kolem 1676. To naměřili Ole Rømer / Christiaan Huygens na astronomických jevech 213000 km/s
        Zdroj
        https://de.wikipedia.org/wiki/Lichtgeschwindigkeit#Historische_Hintergr.C3.BCnde

• Paia
      Paia, 24.8.17 08:18:58  

já tím měl na mysli tu hypotézu "nic se nemůže pohybovat rychlejc, než světlo ve vakuu"
      k ní by měl automaticky a vždycky bejt přídomek "podle našich dosavadních poznatků"

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 24.8.17 13:56:37  

To plyne se Speciální teorie relativity, který byla taktéž opakovaně experimentálně verifikována.
        Ten "přídomek" je samozřejmě správně. Zdaleka nevíme vše a není vyloučeno, že budou naše dosavadní znalosti nahrazeny novými a více zobecňujícími.

• Ondi
        Ondi, 24.8.17 14:13:43  

My jsme lidé, s tím se nedá nic dělat a vše lidské podléhá onomu antropickému principu. I naše lidské přání se dozvědět, jak to vypadá "za humny", jak si žijí mimozemské inteligentní civilizace a jaké technologické zázraky dokázali realizovat.

Jak lvové bijem o mříže,
        jak lvové v kleci jatí,
        my bychom vzhůru k nebesům
        a jsme zde Zemí
        spjatí.

Nám zdá se, z hvězd že vane hlas:
        "Nuž pojďte, páni, blíže,
        jen trochu blíže, hrdobci,
        jimž hrouda nohy víže!"

...

• kwai.chang.caine
          kwai.chang.caine, 24.8.17 14:21:16  

Už delší dobu si kladu otázku, kdože jsou vlastně ti omříži a co těm lvům tak zlého udělali, že je za to tak nekompromisně trestají...

• Ondi
            Ondi, 24.8.17 14:32:07  

Ty omříže bijem, protože nám nedovolí transport Vesmírem rychlostí x warp. :4:

• odler
        odler, 24.8.17 18:56:43  

Kdyby se ten přídomek měl dávat ke všem vědeckým poznatkům, tak by to bylo dost nepřehledné...

• Paia
    Paia, 29.6.17 09:50:45  

parádní snímky od Cassini
    http://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=611475

a ještě první díl
    http://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=610249
    a druhej díl
    http://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=610880
    a bude i čtvrtej za pár dnů

• Ondi
    Ondi, 29.6.17 01:47:29  

Roku 2003 byla v opuštěné vesnici v Atacama poušti nalezena mumie mrtvolky člověka velkého 13cm. Podle odborných výzkumů se jedná o zhruba 24. týdenní fétus trpící řadou znetvoření.

http://www.spiegel.de/wissenschaft/mensch/kein-ausserirdischer-forscher-entraetseln-mumie-ata-a-899087.html

Případy znetvoření plodů nejsou nic neobvyklého a v depozitářích patologie jsou tisíce zavařovaček s takovými příšerkami vznášejícími se ve formalínu.

Záběry této 13cm velké mumie byly použity i v "Sirius"-Doku, ve které káže guru Geer o ufonautech a jejich stopách na Zemi, přesto, že je na sto procent jisté, že jde o nenarozeného človíčka. Analýza genů ukazuje, že matka byla (je) Indiánka, mumie je 20 až 30 let stará.

• Paia
    Paia, 27.6.17 15:59:13  

http://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir/anonymous-nasa-oznami-objev-mimozemske-civilizace_435979.html

• Ondi
      Ondi, 27.6.17 18:49:29  

PMSN nadšení Anonymusů odcválalo do pohádkové sféry.

NASA a nejen ta, zlepšuje techniku zkoumání Vesmíru a objektů ve Vesmíru a to od počátku. Být na prahu poznání je tak trochu odvážné tvrzení, kdy nevíme nic o tom prahu a už vůbec ne o tom co za tím prahem je.
      Zkrátka půl stoleté snahy SETI o vypátrání něčeho, co by ukazovalo na vyspělou ETI uplynulo bez výsledku. Ale není všech dnů konec, technika zkoumání a pozorování se vylepšuje, dalo by se říci každým dnem. Co příjde "zítra" ale nevíme.

Jen bych připomenul, že ty extra-solární planety nejsou vidět přímo, ale jen nepřímo podle "cloumání" dané mateřské hvězdy a když máme vyjímečné štěstí, že ta planeta projde před svou hvězdou, tak se poštěstí zjistit něco o její atmosféře. Co by ukazovalo na přítomnost ETI by bylo masivní znečištění této atmosféry něčím nepřirozeným, jako třeba FCKW, nebo těžkými kovy. Nabízí se otázka, jestli by bylo rozumné pokusit se o kontakt s takovými barbary.

• Paia
        Paia, 27.6.17 20:23:29  

já ten článek spíš beru jako to, že Anonymousům se podařilo něco hacknout a našli, co NASA v neurčitý budoucnosti chystá zveřejnit
        a nebo jí tímhle chtěj popostrčit, aby jí to tak dlouho netrvalo
        každopádně nás 70 let tahaj za fusekli, tím zatloukáním a mlžením od události Roswell to těžce nezvládli, měli to říct hned (nevím kterýho pitomce tehdy napadlo, že by lidstvo zachvátila všeobecná panika)

• sirStanley
          sirStanley, 27.6.17 20:26:39  

:1: ono se v Roswellu stalo něco mimořádného? :15:

• Ondi
            Ondi, 27.6.17 22:09:19  

Tam se nic senzačního nepřihodilo, ovšem ty trosky pokusného balonu měly zůstat utajeny (studená válka).

Úřady měly také hrůzu z vypuknutí paniky obyvatelstva po tom co se odehrálo 1938 při vysílání rozhlasové hry Orsonem Wellesem (román od H. G. Wellse Válka světů The War of the Worlds).

Dnešní situace na trhu se spikleneckými teoriemi ukazuje, že nemalá část obyvatelstva je chytlavá na senzace a lehce zpanikaří.

• sirStanley
              sirStanley, 27.6.17 22:21:40  

však ano,já jsem si jen chtěl zase po čase přečíst nějakou hezkou spikleneckou teorii :15:

• Ondi
                Ondi, 28.6.17 01:49:43  

:2: Lidé si dokáží vymyslet bohy, supermany, spidermany, batmany ... tak proč ne ufouny v Roswellu. Někteří při konzumaci těchto spikleneckých románů upadají do zvláštních nálad a extází a jiní si z toho udělali luxusní živnost.

V USA (a nejen tam) se vše měří na peníze ... a když je někdo ochoten za pohádky platit, tak budeme ty pohádky vyrábět. :2:

• Paia
              Paia, 28.6.17 09:25:38  

prdlajs tajnej balón...

mimozemskej lítací stroj to byl, krom toho krátce nato došlo zničeho nic k "vynálezu" polovodičovýho tranzistoru

jen tak pro zajímavost: v tomhle filmu https://www.csfd.cz/film/13034-roswell/komentare/ použili tvůrci stejně vypadajícího emzáka jako jsou Asgardi v seriálu Hvězdná brána :1:

já osobně bych byl z přiznání existence a našich styků s emzákama nadšenej i kdyby nás přiletěli vyhladit a sežrat, furt lepší varianta, než bejt porobenej či zabitej fanatickejma muslimákama kvůli antiteismu

• sirStanley
                sirStanley, 28.6.17 10:17:31  

takže daleko daleko vyspělejší emzáci (překonali mezihvězdné vzdálenosti atd. ) k nám přiletí a vše co zvládnou je...že se tu vybourají ? :1: :1:

mimochodem - zde je výčet hlášených UFO z oné oblasti

31. května 1947: Socorro

2. července 1947: Roswell

4. července 1947: Roswell

25. března 1948: Aztec

1948: základna White Sands

30. ledna 1949: Roswell

10. září 1950: Albuquerque

1953: Nové Mexiko

12. dubna 1954: Roswell

24. dubna 1954: Bandelier

Červenec 1957: Carlsbad

12. červen 1962 základna Holloman

kolem roku 1968: Alamogordo

Květen 1974, Chili

1. prosince 2001: Tucumcari

Konec srpna 2005: Standing Rock

zdá se že emzáci sem sice v pohodě přilétnou a překonají všechny obtíže s mezihvězdným letem spojené ale hned co se pokusí přistát a všechny chtějí na just přistát v oblasti Nového Mexika tak téměř v utajení jen za pozornosti několika čumilů pokaždé havarují :1: :1:

• Paia
                  Paia, 28.6.17 22:19:08  

neví se, co to je, pozemsky to nevypadá
                  http://antoninkratochvil.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=611397

• Ondi
                    Ondi, 29.6.17 01:19:08  

Toto také vypadá dost mimozemsky, nebo?

http://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/sechs-finger-an-der-hand-warum-voelker-in-mittelamerika-diese-eigenschaft-verehrten-a-1106800.html

Na druhou stranu tu máme dvouprsté i tříprsté lenochody.

• kwai.chang.caine
                    kwai.chang.caine, 30.6.17 07:23:50  

To by se setsakramentsky hodilo při hře na kytaru nebo klavír!

• Ondi
                    Ondi, 30.6.17 07:52:52  

Mně by se spíš hodila třetí ruka. :2:

• kwai.chang.caine
                    kwai.chang.caine, 30.6.17 08:00:17  

Mně i čtvrtá, abych mohl hrát na obojí zaráz :15:.

• Paia
                    Paia, 30.6.17 13:36:02  

na kejtru bych uvítal šestej prst, a ačkoli nemám prsty zrovna krátký, hodily by se krapet delší, hraju totiž i na basu

a na klávesy by příliš dlouhý prsty byly spíš překážkou, tím jsem si jistej, vychodil jsem 1. i 2. cyklus klavíru v LŠU

• kwai.chang.caine
                    kwai.chang.caine, 30.6.17 14:33:40  

No, chtěl jsem původně napsat něco o šesti rukou, neboť každý dobrý kytarista je automaticky excelentním basistou, což mám z vlastní hráčské zkušenosti.
                    Tatáž zkušenost mi praví, že nejslabším hráčským článkem v kapele jsou vždy ti ostatní. Bez poctivé dřiny to zkrátka nejde.

• Paia
                    Paia, 30.6.17 16:08:36  

o tom taky něco vím... aneb jak po nepodařeným songu v jednom starým klipu pravil klasik: "omluvte slabý výkon doprovodné kapely"

• odler
                    odler, 30.6.17 16:11:15  

Já mám zkušenost, že ostatní hráči během písničky strašně zpomalují :1:

• Paia
                    Paia, 30.6.17 20:00:34  

tak u nás takhle zlobí bubeník...
                    ve velký většině je přesnej jak stroj, ale některý songy mu neseděj a tam zrychluje, zpomaluje pokaždý jinak, úplně ad lib.
                    no a kapelník držkař (jako že hraje na tahačku) - co má lety naučený, zpívá dobře jak sólo tak druhej hlas, ale u pro něj málo známejch věcí neumí intonovat, tak mu většinou zakazuju druhej či třetí vokál a přizvukuje mi jen akustokytarák, ten je zase trochu levej na nějaký vybrnkávačky či lehký sólíčka, na to že hraje 50 let...
                    takže nejvíc oddřu já, střídám basovku se sólovkou a přes 80% odzpívávám...

ale jinak nás to baví a lidem se líbíme

• Ondi
                    Ondi, 30.6.17 20:48:40  

Vy se máte, já miluji hudbu, specielně country-western, ale jsem beznadějné muzikální dřevo. A to už od mala. Co se mne uřitelka jen natrápila, abych odezpíval do-re-mi-fa-sůl. Beznadějnej případ. :2:

• Paia
                    Paia, 30.6.17 21:02:34  

no vidíš, já multiinstrumentalista, sluch skoro až absolutní, ale na výtvarný činnosti a hlavně na cizí jazyky jsem úplně blbej (ještě že je spousta českejch songů nebo aspoň textů)

• Ondi
                    Ondi, 30.6.17 21:08:25  

Jo, jo, každej máme něco. Moje paní je hudební typ a má hezkej (něžnej) hlas. Když mi napsala kytarové akordy akordy, tak jsem ji doprovázel.
                    Ach to krásné mládí, už se nenavrátí. :2:

• kwai.chang.caine
                    kwai.chang.caine, 2.7.17 22:25:05  

To by jeden neřekl, kolik se najde na tématicky zdánlivě odtažitém fóru muzikantů. Leč je to jen důkazem, že umění a věda spolu často úzce souvisí.

• Ondi
                Ondi, 28.6.17 13:53:18  

Na vánoce 1947 předvedli Bardeen, Brattain a Shockley tranzistor zesilující el. energii z mikrofonu.
                Tenhle tranzistor byl kousek germánia s přitlačenými kovovými kontakty. Těžko představitelné, že by v Roswellu něco takového bylo nalezeno ve vehiklu překonávající nepřekonatelné vzdálenosti.

Ti tři vynálezci tranzistoru používali pochopitelně dostupné výzkumy jiných vynálezců a asi i ty Waltera Schotkyho, Němce, který v 30. letech, zaměstnán u fy. Siemens, položil teoretické základy tranzistoru.