Náš vesmír

Otevřená diskuze | Kategorie: Příroda a přírodní vědy
odler (2017-05-18 23:54:08)sirStanley (2017-05-14 19:13:11)Divobyj (2017-05-14 10:40:07)kwai.chang.caine (2017-05-10 18:06:59)Ondi (2017-04-04 13:10:05)janko.luptak (2017-03-06 16:32:05)Paia (2017-02-24 11:20:47)A.C.Dupin (2017-02-20 09:57:44)metal-warrior (2017-02-18 18:02:07)BaronQ (2017-02-08 02:47:32)denis.marc (2016-06-09 15:01:35)fotoveronika (2015-10-28 18:19:07)jetelka (2015-02-10 14:55:24)Anubis022 (2015-02-05 02:04:14)
Náš vesmír
Založeno: 27. 1. 2015 | Příspěvků: 382 | Členů: 14
Správci: odler (hlavní), Ondi, kwai.chang.caine

Jsou sloni nesoucí Zeměplochu samci, či samice? Je želva pod nimi nadnášena ve vodě vztlakem, či se musí neustále pohybovat?

Na tyto a další důležité otázky dostanete odpovědi právě zde :-)

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 17.1.17 02:14:06  

Zemřel americký astronaut s českými a slovenskými předky Eugen Cernan, dosud poslední člověk, který se procházel po povrchu Měsíce.

• Ondi
      Ondi, 17.1.17 02:23:33  

Čas neúprosně běží, ba cválá.

Jaké myšlenky se asi honily hlavami lidí, kteří měli to štěstí jej navštívit, pří pohledu na Měsíc?

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 17.1.17 13:33:12  

To by chtělo zeptat se těch dosud žijících. Ale obávám se, že sem nikdo z nich nechodí...

• Ondi
          Ondi, 17.1.17 13:53:18  

Dovedu si přestavit, že toužili se tam opětovně podívat.
          Škoda, že se plány ze 70. let na postavení trvale obydlené základny na Měsíci nedaly realizovat.

• odler
            odler, 17.1.17 14:21:34  

Měl jsem doma časopisy Mladý technik z 50. let, a podle nich jsme dnes už měli mít kolonie na Marsu (ten už měl mít umělou atmosféru) a měli jsme frčet k Proximě Centauri :1:

• Ondi
              Ondi, 17.1.17 15:19:46  

Kdysi jsem čet SciFi román, už nevím od kterého autora a tam je líčen přílet jedné vědeckoprůzkumné lidi do jednoho planetátního systému se žlutým sluncem pěti habitátními planetami.

Když tedy přiletěli tito lidé na okraj planetární soustavy byli napadeni loďmi lokální civilizace. Naši kapitulovali a domorodci obsadili jejich koráb. Byli to dendroni, stromkům podobné bytosti, které milovali uhlovodíky a proteiny a sežrali prakticky všechno osazenstvo kromě kapitána a jeho zástupkyni, které si nechal velitel dendronů "na semeno", neboť i vnitřní planety systému dendroni prakticky vyjedli. Poslední zbytky zvěře byly v přísně střežené zoo na třetí planetě a tam nechal velitel dendronů přepravit naše poslední přeživší. Ti se jmenovali Adam a Eva.

Dendroni tu vědeckou loď dopravili na svou planetu, pátou v systému, k řádnému prozkoumání, neboť chtěli vypátrat původní systém, zajisté plný chutných lidí. Naštěstí se jednomu technikovi lidí před jeho snězením dendrony podařilo umístit načasovanou bombu k nádrži s jaderným palivem. No a když ti dendroni s lidskou lodí přistáli na své planetě, tak tato po několika dnech explodovala a "vzala" sebou celou planetu, která se rozlítla na miliardy úlomků mezi čtvrtou a obrovskou plynnou šestou planetou.
              Zazvonil zvonec a pohádky je konec.
              Ten román je pochopitelně obsáhlejší, než toto telegrafické vylíčení.

• odler
      odler, 17.1.17 08:55:11  

:9:

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 12.12.16 03:16:09  

Teprve teď jsem zaregistroval, že 8. prosince zemřel ve věku 95 let americký astronaut John Glenn. Zajímavostí mimo jiné bylo, že ještě v roce 1998 ve věku 77 let úspěšně absolvoval misi na raketoplánu. Ani mi dosud nepřipadlo, že už je to tak dávno.

• Ondi
      Ondi, 12.12.16 11:34:40  

Čas letí, všichni stárnem a spějeme k témuž cíli.

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 12.12.16 14:15:08  

Zrovna on dospěl k cílům vysokým a jeho cesta byla dlouhá.

• sirStanley
    sirStanley, 9.11.16 12:47:32  

https://www.youtube.com/watch?v=DhmdyQdu96M

virtuální prohlídka Mezinárodní vesmírné stanice

• Paia
    Paia, 9.11.16 12:38:45  

upoutávka na hranej šestidílnej dokument:
    http://www.national-geographic.cz/clanky/prvni-mise-na-mars-s-lidskou-posadkou-20161112.html#.WCMJx-NvjPo

sat ani kabel nemám, tak snad to po pár dnech bude ke stáhnutí na známým uloz.išti (a beru jen cz dabing!)

• nikdoinic
    nikdoinic, 17.10.16 12:47:15  

Vědci si myslí, že vesmír je desetkrát větší, než se doposud předpokládalo http://extrastory.cz/vedci-si-mysli-ze-vesmir-je-desetkrat-vetsi-nez-se-doposud-predpokladalo.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

nikdoinic: Jak 10x větčí, on není nekonečný?

• metal-warrior
      metal-warrior, 17.10.16 13:00:06  

topologicky nekonečný je

• Paia
        Paia, 17.10.16 13:21:45  

nekonečná je jenom lidská blbost :1: :1:

• Ondi
          Ondi, 17.10.16 13:37:41  

:1: Perfektní. :1:

• BaronQ
          BaronQ, 17.10.16 23:18:40  

))) To ano, ale má tam slovo "topologie", tj lapidárně jakýsi "tvar", např. kruh také nemá začátek a konec. Pokud ignorujeme temnou energii, pak je topologie vesmíru z gravitace, která má nekonečný dosah,uzavřená, tedy to, čemu říkáme nekonečno, i když je to jen jakési pseudo.

• nikdoinic
        nikdoinic, 17.10.16 13:34:33  

Možná mohli vědci napsat to takto: " Dovidíme dál".

• metal-warrior
          metal-warrior, 17.10.16 13:44:47  

je totiž rozdíl mezi topologií a geometrií. Topologicky je nekonečná třeba i koule

• Ondi
          Ondi, 17.10.16 13:57:30  

Možná že astronomové, kosmologové, astrofyzikové napsali, že nevidíme vše, páč světlo velmi vzdálených galaxií je pohlceno a rozptýleno.

Jak tohle žurnalisti ztvární do populárního výkladu je ovšem jiná věc. Většinou si poslouží obraty jako "učebnice musí být přepsány". Divím se že nepožadují anulaci maturit.

• BaronQ
          BaronQ, 17.10.16 23:45:07  

Díky inflaci je možné v současnosti pozorovat světla galaxií vzdálená dále než je stáří samotného vesmíru - proto jsou sledované objekty mladé, tedy můžeme tvrdit, že se díváme do minulosti a tento stroj času existuje jen díky inflaci, která nám zmíněný stroj času umožnila a důkaz je transparentní - normálně by k nám totiž toto vzdálené světlo ještě nedoletělo a onen horizont událostí, tedy konec viditelného vesmíru je právě na hranici, kde se prostor rozpíná nadsvětelně a exponenciálně pokračuje, tudíť zpoza této hranice už k nám žádné světlo nepřicestuje a z oné hranice už budeme sledovat jen rudý posuv, jehož pozorování je rovněž umožněno inflací, protože normálně bychom jej pozorovat nemohli. Je to spíš o tom, jak jsou schopny naše přístroje s velmi dlouhou expozicí zaznamenat velmi slabé světlo a to posouvá hranice prozorovatelného vesmíru. Nikdo nepochybuje o tom, že za horizontem událostí, tedy tam, kde se prostor rozpíná nadsvětelně, nebude další hmota, která klidně může tvořit 99 procent veškeré hmoty ve vesmíru. Bulvár se zmiňuje jen o pozorovatelném vesmíru a ten se s každým rokem, v závislosti technologií jakoby zvětšuje, ale rozhodné není nekonečný ))) Vědci to snad ani tak nenapsali, jak to zmiňuje bulvár, ale spíš napsali to, co uvádíš, tedy dovidíme dál a to jen díky dlouhým expozicím a koncentraci světla, které už tady je (oči nesvítí), i když by tady nemělo co dělat )))

• nikdoinic
            nikdoinic, 18.10.16 02:11:18  

Jo no mně to tak učil táta že je nekonečný neb i kdyby jsme našli jeho konec tak by stejně dál něco bylo, tedy že prostor je nekonečný..

• BaronQ
              BaronQ, 18.10.16 08:37:57  

Pochopitelně. Rozpínání je exponenciální a i kdybychom použili futuristické světelné motory a dosáhli horizontu událostí a nechali se unášet samotným prostorem, museli bychom pár c přidat a stejně bychom nedosáhli skutečného konce, protože ten s každým okamžikem zrychluje v závislosti vzdálenosti víc jak o pár c, takže prakticky je konec vesmíru nedosažitelný. Vzhledem k tomu, že na hypotetickém konci vesmíru je jeho zředění tak velké a mezi galaxiemi neexistují gravitační interakce, jejich nadsvětelnému vzdalování tímto nic nebrání (viz dohledatelné i v pozorovatelném vesmíru na příkladu vzdalování dvou galaxií nadsvětelnou rychlostí z příčiny, že nejsou k sobě gravitačně vázány - gravitace šířící se rychlostí světla vzájemně k nim nedoputovala a tudíž to nic neporušuje z postulátů o šíření informace - gravitace je také informací), nastupuje další fenomén, tj zmíněné zředění vakua, které lze považovat za absolutní a hmota se jednoduše desintegruje na energii, která je absorbována a zředěna na nulu na pomyslné ploše obrovské koule, takže ani z této příčiny nelze ničím hmotným dosáhnout okraje vesmíru a stejný konec čeká vesmír celkově, až zředění vakua z expanze dosáhne takové míry, že se "vypaříme" i my - na to je terminus Velké rozervání ))) tedy zpátky, tam kde nemůže neexistovat hmota, tam neexistuje i prostor - hmota a prostor se vzájemně indukují s výslednicí čas, tudíž na onom hypotetickém konci kromě zmíněného chybí i čas a tímto nemá smysl uvažovat o jakémsi pohybu v něčem, co není prostorem a tam je konec vesmíru )))

• kwai.chang.caine
              kwai.chang.caine, 18.10.16 17:32:49  

Další věcí je, že se naše poznání díky stále lepší a výkonnější pozorovací a jiné technice pořád vyvíjí a zpřesňuje. Takže co se uvádělo třeba před 30 lety, je dnes již překonáno a interpretováno poněkud odlišně. Ale s tím se počítá a věda s tím nemá problém.

• odler
                odler, 18.10.16 18:59:31  

Problém s tím mají pouze lidé, kteří tu vědu dělají :1:

• Ondi
                  Ondi, 18.10.16 19:31:37  

To bych tak nepaušalizoval.
                  Pochopitelně nese autor nějaké teorie nelibě, když je tato napadena. A to ještě víc, je-li napadena mladým a ambiciózním badatelem.
                  Rozumný člověk však reaguje rozumě.
                  Příklad za všechny - A.Einstein reagoval na teorii neurčitosti nesmrtelnou větou "bůh neháže v kostky", ale pak tu teorii také přijal. Podobně jako i tu o VT, která stála v rozporu s teorií Steady State Universum.

• BaronQ
                  BaronQ, 18.10.16 21:18:08  

Tak to ani omylem - věda není dogma a pokud se za desítky miliard let detekuje modrý posuv na hranici viditelného vesmíru - bohužel, tentokrát nepomůže žádný přírodní princip tak jako v případě inflace, která se mohla překotně konat tam, kde nebyl prostor a světlo se bude muset prokousat svým c nazpět, proto tedy ty desítky miliard let, přepíše se Velké rozervání na Velký krach - konec jako konec, tak jakýpak problém ))) Cyklický vesmír je oblíben černoprdelníky a věda by je určitě nechtěla zklamat, ale k potvrzení Velkého krachu je třeba si nějaký pátek počkat nezávisle na technologickou vyspělost, i když také bude dobrá. Zatím to spěje z empirických zjištění k Velkému rozervání. Tímto padají paralelní vesmíry a další sci-fi sračky, které dávají planou naději drancování jiných dimenzí atd. )))

• Ondi
      Ondi, 17.10.16 13:47:38  

Věda se oprostila od náboženských okovů a náboženských představ teprv nedávno.

Každý nový poznatek (pozorování, měření, úvahy) lze brát jako rozvoj současného vědění a ne jako jeho negaci.

Před sto lety by všichni přísahali, že Vesmír je naše Galaxie a nic víc.
      "Včera" jsme zjistili, že naše Galaxie je jen jedna z šíleného množství galaxií, no a dnes se ukazuje, že toho množství je desetkrát :2: víc.

Čímpak to? No asi lepšímí přístroji na pozorování a na počítání. Víc toho k dispozici nemáme, než přístroje na pozorování, měření a počítání. A tohle je neustále vylepšováno.

• Ondi
    Ondi, 6.9.16 14:50:49  

http://derstandard.at/2000043881563/Verlorener-Kometenlander-Philae-gefunden

Obrázky sondy Philae.

• BaronQ
      BaronQ, 6.9.16 19:58:27  

jj

• Ondi
    Ondi, 8.5.16 14:07:25  

Zítra projde Merkur před Sluncem.
    Transfer začne 11:12 střed 14:57 konec 18:42 UTC

Bude někdo pozorovat?

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 8.5.16 22:15:55  

Pokud si vzpomenu...

• Paia
      Paia, 8.5.16 23:36:41  

před pár lety jsem sledoval transfer Venuše, přes 3,5" disketu...
      tohle bude to samý, ale v menším, a už nemám diskety :-(

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 8.5.16 23:47:23  

Na tu Venuši si vzpomínám, ale to bude už více než 10 let. Tedy pokud mezitím nenastal ještě další tranzit, jehož si momentálně nejsem vědom. I tak to bylo na půlstupňovém slunečním kotouči sotva vidět, takže jak tak o tom přemýšlím, nebude vlastně vidět asi nic :3:.
        V roce 1999 jsem si koupil na sluneční zatmění "speciální" papírové brýle, mám je dodnes. Přibalil jsem si je preventivně na zítřek s sebou.

• Ondi
          Ondi, 9.5.16 03:12:09  

S desítkou dalekohledem by to mělo jít.

• BaronQ
      BaronQ, 15.5.16 04:46:03  

Aha, tak to už asi nestihnu )))

• Ondi
        Ondi, 15.5.16 05:08:39  

Já to sice stihnul, ale s 10x dalekohledem a zdvojenými svářečskými sklíčky-filtry jsem Merkura nezahléd. :2:

• odler
      odler, 15.5.16 10:31:05  

Já to neviděl: koukal jsem přes svářečské sklo, ale pořád přes to přecházely mraky, tak to možná bylo tím. Venuši před pár lety jsem viděl v pohodě.

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 16.5.16 13:10:03  

To bys musel mít ostrozrak, okem je to na půstupňovém kotouči nepozorovatelné. Přemýšlel jsem i o hvězdárně, kde na to mají patřičnou optiku s filtry (triedrem se mi koukat do slunka fakt nechtělo), ale na internetu inzerovali, že budou vybírat 80 Kč vstupné, tak jsem usoudil, že si to nechám ujít, a raději zapojil fantazii :6:.

• Ondi
        Ondi, 16.5.16 16:03:08  

Pro prosté oko se Merkur v posici "před" Sluncem jeví asi jako černá tečka o průměru 1mm na vzdálenost 37,6metrů. Přičemž pozadí k té tečce má šílený kontrast, což je dobře.

1mm na 3,44metrů (obloukový úhel 1') je zhruba průměrná schopnost rozlišení dvou bodů pro lidské oko, takže by mělo být možné s 10x dalekohledem pozorovat Merkur před Sluncem, přesto na hranici rozlišení.

Venuše je dva a půlkrát (2,48) větší než Merkur a je na poloviční (0,46) vzdálenosti od Země (na ose Sol - Mer - Ven - Geo), je tedy asi tak pětkrát (5,4x) zdánlivě větší než Merkur. Průchod Venuše před Sluncem by měl být tedy viditelný snad i pouhým okem.

• Paia
          Paia, 16.5.16 16:32:34  

byl, před těma 11-13 lety, nebo kdy to bylo, jsem na Venuši před Sluncem koukal jen očima skrz 3,5" diskety a vidět byla jako hodně mrňavá tečka, takže na Merkur jsem se ani nevzrušoval...

• kwai.chang.caine
          kwai.chang.caine, 16.5.16 21:40:49  

Jak píši výše z vlastní zkušenosti, tranzit Venuše je pouhým okem na hranici viditelnosti. Ale je vidět.

• BaronQ
            BaronQ, 17.5.16 01:39:04  

Jde to udělat po staru způsobem laternou magikou s projekcí na bílou plochu. Problém je pochodující slunce, ale dá se to i za neustáleho nadávání a když mi šly tímto způsobem krásně zobrazit sluneční skvrny, Merkur by tedy šel vidět určitě. Problém není čím (teleskop mám, ale nemám filtry - na Slunce běžně nekoukám), ale udělat si na to přes den čas a ještě nemít zataženo )))

• kwai.chang.caine
              kwai.chang.caine, 18.5.16 21:54:47  

Zkoušel jsem promítnout triedrem na zeď, ale bez stativu jsem to záhy vzdal.

• odler
            odler, 19.5.16 12:05:09  

Venuši jsem viděl úplně v pohodě. Ale bylo extrémně jasné počasí.

• kosatka86
      kosatka86, 19.5.16 15:09:07  

když já myslím že není dobrý koukat do slunce jen tak... prej to není dobrý na oči (vtip)

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 19.5.16 18:01:30  

Ano, je lepší se na to obléci.

• Ondi
        Ondi, 19.5.16 23:29:12  

Jeden astronom vtipně poznamenal, že průchod Marsu před Sluncem lze pozorovat jen dvakrát, poprvé jedním okem a po druhé tím druhým.

No, už jsem viděl scénu v seriálu "Darwin avards" v níž jeden odborník svářel elektrickým obloukem vybaven slunečními brýlemi. :2:

• metal-warrior
          metal-warrior, 20.5.16 12:00:23  

Stejný jev jsem viděl před pár lety u jednoho z našich vietnamských spoluobčanů.
          Říkal jsem si, že má o sebe starost, že si vzal alespoň sluneční brýle. Nicméně po delší úvaze jsem došel k závěru, že sluneční brýle neměly sloužit k ochraně, nýbrž k symbolickému machrování "hele jak já svařovací kuklu nepotřebuju" :6: :6:

• Paia
            Paia, 20.5.16 16:26:52  

a vypadal pak jak Bolek Polívka v tom "cikánským" filmu? jak se jen jmenoval... sakra... grrr... uhhhh... á už vím - Roming!