Demokracie

Otevřená diskuze | Kategorie: Politika
Nono (2017-02-23 18:00:50)alufi (2015-07-25 12:45:01)
Demokracie
Založeno: 19. 12. 2014 | Příspěvků: 37 | Členů: 2

Hledání řešení současných i reálně se rýsujících problémů při udržení, lépe rozšíření demokracie. Bez dělení na pravo a levo. Úcta a skutečné zamyšlení se nad názorem jiného diskutujícího bez hrubého napadání, to by měl být kodex fóra. O něco více zaměřeno na ČR, ale nevyhýbající se ani diskuzi ke světovým problémům. Hledat rovnováhu rozumu a citu, hledat rovnováhu politiky na Zemi pokud možno ku prospěchu všech lidí.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!


 • Alena.Kopfova
  Alena.Kopfova, 1.8.17 04:00:34  
   

  Jedna věc mi už dlouho vrtá hlavou. Protikuřácký zákon. Nic proti němu. Vůbec nic. Ale jak to, že na cigaretách jsou varovné nápisy a reklama na tabák je zcela zakázána už přes dvacet let, ale reklama na alkohol je naprosto neregulována a na flaškách žádné varovné nápisy nejsou.
  Přijde mi to stejné, jako kdyby stát reguloval držení ručních zbraní a děla a tanky by byli volně k prodeji.

  • Antony52
   Antony52, 5.8.17 20:05:48  
    

   Jestli to nejni tím, že
   1/Tabák je povětšinou dovozový. Alkohol se vevelkém vyrábí i v Česku. :11:

   2/Alkoholem ohrožuješ většinou (vyjma za volantem a podobně) pouze svoji maličkost, kdežto tabákem i své blízké okolí když někomu "podkuřuješ". :11:

   • Alena.Kopfova
    Alena.Kopfova, 13.8.17 18:58:50  
     

    To "...(vyjma za volantem a podobně)..." je ovšem to podstatné. Alkohol je nejen příčinou velké části dopravních nehod, ale je i příčinou velké části násilných trestných činů. Alkohol může svého uživatele přivést do vězení, nemocnice, blázince a hrobu. Ale to není podstatné, podstatné je, že alkohol může (prostřednictvím svého uživatele) zabít, znásilnit či zmrzačit i člověka co nikdy nepil. S tím co může způsobit tabák se to nedá vůbec srovnávat.
    To, že je reklama na tabák zakázána a na alkohol povolena, se podle mne dá vysvětlit asi jen "alkoholovou loby", jak naznačujete v bodě 1/ vašeho příspěvku.
    Ale i kdyby za tím alkoholová loby nebyla, tak to zřetelně dokazuje, že je něco moc špatného v naší zemi i v celé západní demokracii.

    • Krush
     Krush, 22.9.17 03:09:32  
      

     A musí existovat nějaký přesně definovatelný důvod, kvůli němuž není regulace alkoholu a kouření na absolutně totožné úrovni?

     Výchozím stavem byla u obou drog jakási úroveň společenské přijatelnosti - pak začaly vznikat vědecké studie, které dokázaly jejich škodlivost a které podnítily společenskou (případně odbornou) poptávku po přísnějších regulacích, které se postupně promítaly do zákonů. V obou případech působí protisměrné lobbistické tlaky, jak bylo řečeno nahoře. A ty jsou různě úspěšné. A taky různá politická pojetí toho, kam až sahá individuální svoboda, co už s ní je v rozporu, kde už ji má stát začít omezovat atd.

     Jinak k tomu, abys ohrozila pod vlivem alkoholu někoho jiného než sebe, musíš porušit zákon (třeba řídit pod vlivem). K tomu, abys někoho ohrozila kouřem z cigarety, ho porušit nemusíš. Kouřit na veřejnosti je pořád legální, protikuřácký zákon pouze rozšířil výjimky z tohohle pravidla. Takže pokud jde o legislativu, jsi vlastně i po schválení protikuřáckého zákona pořád víc chráněná před ohrožením ožralcem než kuřákem. :4: (NA druhou stranu je fakt, že pod vlivem alkoholu je ztráta sebekontroly nesrovnatelně pravděpodobnější...).

     Ale západní demokracie má moře chyb, to máš pravdu. Navíc dochází imho spíš k její postupné erozi než ke zkvalitňování. Sice pořád platí ono "jde o nejhorší způsob vlády s výjimkou všech ostatních", ale je otázka, kolik nám toho z ní ještě zbylo.

     • Alena.Kopfova
      Alena.Kopfova, 24.9.17 23:44:07  
       

      Děkuji za obsáhlou komentář, ale nijak jste to neosvětlil. To, že je reklama na tabák zakázána a na alkohol povolena, je doklad, že je něco špatně. Velká část násilných trestných činů a dopravních nehod je způsobena pod vlivem alkoholu a bez něho by se nestala. O tabáku nic takového říci nemůžete. Proč je povolena reklama na látku tak nebezpečnou, že přivádí lidi do nemocnice, blázince a hrobu, a to nejen uživatele této látky?
      A v kontrastu s tím, proč politici ve všech demokratických zemích bojují proti látce, jež je v podstatě neškodná, maximálně svému uživateli zkrátí život, do čehož by politici ve svobodné společnosti neměli nikomu kecat?

      • Krush
       Krush, 25.9.17 03:43:48  
        

       Nejsem žádný fanda reklamy na alkohol, nicméně rozdíly jsou jasné a hovoří v neprospěch kouření.

       1) Kuřák samozřejmě neohrožuje výhradně sebe, nýbrž celé své okolí, jež vystavuje pasivnímu kouření - a to ohrožení je zcela zákonité.

       2) Z toho, že se někdo napije alkoholu, naopak žádná zákonitost ohrožení okolí nevyplývá. Řídit pod vlivem alkoholu je protiprávní, tudíž tohle srovnání je irelevantní. Pokud jde o ten zbytek - velká část násilných trestných činů je spáchána nožem a reklama na nože přesto není zakázána - to bychom pak mohli žádat zákaz všeho možného.

       3) Reklama na alkohol do jisté míry regulována je.

       • Alena.Kopfova
        Alena.Kopfova, 27.9.17 16:04:15  
         

        Děkuji za snahu o odpověď, ale to co píšete je zcela irelevantní.
        Alkohol je nesmírně nebezpečný a to nejen pro uživatele, ale především pro jejich okolí.
        Tabák je neškodný, maximálně mírně obtěžující a to aby kuřáci neobtěžovali své okolí řeší protikuřácký zákon.
        Reklama na tabák je zakázána přes pětadvacet let.
        Reklama na alkohol je všude.
        Jestli z víše vyčteného nechápete, že je na tom něco divného, tak už nevím, jak vám to vysvětlit.

        • Krush
         Krush, 5.10.17 21:59:03  
          

         Nikoliv, pasivní kouření ani náhodou není "zcela neškodné" ani "jen mírně obtěžující" - naopak prokazatelně zvyšuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění.
         http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1301581-pasivni-koureni-zabije-rocne-600-tisic-lidi-z-toho-tretina-jsou-deti

         Oproti tomu pokud si někdo dá v restauraci pivo (dvě, tři...) nebo dvě (čtyři,...) deci vína a odchází pěšky domů, svému okolí nijak neubližuje. Tudíž analogií reklamy na kouření (které automaticky ohrožuje všechny lidi v dosahu) v tomhle ohledu není reklama na pití alkoholu jako takové (které takové automatické ohrožení okolí nevytváří), nýbrž reklama např. na řízení automobilu pod vlivem alkoholu (které už ohrožující je). A taková reklama samozřejmě zakázána je.

 • pvdmk
  pvdmk, 4.5.17 14:03:25  
   

  Nemáme demokracii. Soudím např., že pokud si devadesát procent občanů myslí, že doma, za zavřenými dveřmi svého domu(bytu) mám být v bezpečí a případný násilník (zloděj, lupič) nemá právo na stejnou ZÁKONNOU ochranu - tak proč nám to politici znemožňují? A další nepolitická a neekonomická nařízení

 • jo_toto
  jo_toto, 11.9.16 13:15:33  
   

  ´Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatím co těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.´

 • jo_toto
  jo_toto, 13.8.16 13:21:57  
   

  KF o TV:
  "Stávající trend je, že postupně od televize diváci odcházejí. A televizní tvůrci to řeší tím, že se rozhodli neinovovat. Převládá u nich postoj, že se na TV dívají lidé, kteří jsou beztak převážně konzervativní, ať už jsou mladší nebo starší. To je hlavní důvod, proč české televizní pořady vypadají tak maloměšťácky a proč není v Česku žádný pořad cílený na náctileté. Doby, kdy se dva miliony mladých lidí dívaly na Eso, jsou nenávratně pryč. Stejně tak skončil časopis Bravo. Jde pozorovat určitý rozpad jednoty, kdy lidé sdíleli stejné věci."

  ..a o vlivu politiky na ne/činnost veřejnoprávní televize:
  "ČT je pod nesmírným tlakem. Pokud nějakým výrazným způsobem klesne sledovanost, tak to vyvolá nevoli diváků a spustí to interpelace v parlamentu na téma, jak vysoké má mít ČT koncesionářské poplatky, případně, zda ji rovnou neprivatizovat či jinak neomezit. Což ČT nechce riskovat, protože chce udržet vedle své konzervativní hrané tvorby i zpravodajství, které by mohlo být ohroženo. Taková je jejich racionalizace. Ta situace je opravdu zabetonovaná. Mladí ČT pomalu opouštějí a zůstává jí starší generace, kterou veřejnoprávní instituce nesmí naštvat."
  http://student.e15.cz/q-a/kamil-fila-mladi-ct-pomalu-opousteji-a-zustava-ji-starsi-generace-kterou-si-nesmi-nastvat-1312997

 • jo_toto
  jo_toto, 5.7.16 16:05:58  
   

  Referendum 007, to by se naší pohřešované líbilo?

  http://denikreferendum.cz/clanek/23308-jake-referendum

 • jo_toto
  jo_toto, 17.4.16 00:17:32  
   

  Možnosti tu sou:
  Buď
  Vote Leave
  nebo
  The In Campaign.

  (vyslovujte kdyžtak s britským přízvukem)

 • velkatykev
  velkatykev, 25.3.16 12:33:37  
   

  jo_toto, taky dobrej článek http://manipulatori.cz/hitler-tovarna-na-souhlas-proc-podlehame-propagande/

  • jo_toto
   jo_toto, 25.3.16 21:52:37  
    

   Asi bude.
   (už si ho dočtu v méně ospalou noc..)

 • jo_toto
  jo_toto, 25.3.16 01:19:46  
   

  demokracie a média

  "Je tristní, že v současnosti až na několik výjimek v ČR neexistuje vůle pracovat na rozkrývaní fungování hnutí ANO a aktivit Andreje Babiše. Samozřejmě se objevují výjimky, sem tam dokonce proniknou do mainstreamových médií, ale pokud dříve platila taktika „zapírat, zapírat, zapírat“, dnes „se to dělá jinak“ – místo čelení následkům a reflexe kritiky je odpovědí otevření nového přifouklého tématu, jehož cílem je odvedení pozornosti od původní zprávy. K tomu nepotřebujete nic jiného, než vlastnit většinu významných českých deníků. I z tohoto důvodu jsou vyhlídky na příklon české politiky zpět ke klasické liberální demokracii v současnosti ne zrovna uspokojivé. Bez svobodných médií nemůže demokracie dost dobře fungovat. Vít Bárta a Věci veřejné od začátku přitahovaly pozornost, až přehnanou, která se jim nakonec stala osudnou. Andrej Babiš má přesně takovou pozornost, jakou si objedná."
  http://manipulatori.cz/vit-barta-vizionar-ktery-se-vraci-v-lepsi-dobe/

 • jo_toto
  jo_toto, 23.3.16 23:38:21  
   

  Myslíte si, že si velké tykve myslí, že lidé a demokracie spolu takřka nesouvisí?
  http://video.aktualne.cz/dvtv/hepnarova-byla-vrazedkyne-ale-taky-lidska-bytost-ktera-potre/r~ffd21724f06511e58a2b0025900fea04/

 • velkatykev
  velkatykev, 22.3.16 07:48:04  
   

  Ano, pravdu je treba neustale hledat.

 • jo_toto
  jo_toto, 21.2.16 15:00:41  
   

  Hezké jaro 2016, Demokracie.
  :4:

 • alufi
  alufi, 24.6.15 16:50:12  
   

  Jak je vidět, demokracie u nás málokoho zajímá. Většina obyvatel ČR si myslí, že je to to, co máme. Ale není. Skutečné demokracie je u nás velmi málo. Také si občané nepřipouští vlastní odpovědnost za směřování našeho státu. Mají pocit, že jsou My a Oni. Ale jsme pouze My. Pokud dovolíme, aby se politikou zabývala malá skupina mocichtivých a sami se ve větší míře do ní nezapojíme a nepodílíme se na ní, můžeme se dočkat hořké budoucnosti. Možná ji tak připravíme našim potomkům a budeme se na to muset, až budeme sami v pokročilém věku - dívat. Co se tak konečně probudit?

 • alufi
  alufi, 9.6.15 21:09:28  
   

  Zdravím novou diskutující. Jsem zvědavá na vaše názory na cokoli co se děje u nás či jinde ve světě, případně jak vidíte možnosti řešení, nebo hlavní příčiny toho, co nás trápí, případně i nahání strach. Co jinde podle vás dělají dobře, nebo lépe než u nás ap.

 • alufi
  alufi, 10.5.15 21:40:32  
   

  Na diskusních fórech je mnoho těch, co se chtějí odreagovat. Potom mnoho těch, co chtějí druhým vnutit "svou pravdu". A málo těch, kteří ji skutečně hledají. Škoda.

 • alufi
  alufi, 20.4.15 15:14:53  
   

  Rýsují se volby amerického prezidenta. USA do značné míry úkoluje NATO, jehož členy i jednotlivé státy EU včetně nás. Může tedy i náš život ovlivnit výsledek prezidentských voleb USA. Jak to vidí občan USA, komentátor žijící u nás, Erik Best?

  Za zmínku stojí i ta část jeho komentáře, jak jsou zabezpečeny finančně volební kampaně dvou hlavních protagonistů, vzájemných rivalů. V mnoha státech se tlačí peníze do politiky na úkor demokracie, která se tak postupně mění na oligarchii. Nejvyšší čas postavit se tomu alespoň u nás, tedy doma! Možná je nejvyšší čas, pokud už není pozdě! http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3361192

 • alufi
  alufi, 19.3.15 16:38:41  
   

  Soudce nejvyššího soudu USA:
  "MŮŽEME MÍT BUĎ DEMOKRACII,
  ANEBO MIMOŘÁDNÉ MAJETKY V RUKOU ÚZKÉ SKUPINY LIDÍ,
  ALE NEMŮŽEME MÍT OBOJÍ !"
  A co myslíte, máme u nás od doby,
  co Klaus se svou klikou nechali své kamarády za to, že je budou nadále držet u moci, rozkrást a zničit naše hospodářství a vyrobil tak skupinu mající MIMOŘÁDNÉ MAJETKY, skupinu střední třídy až na výjimky spíše chudší a skutečné chudáky,
  ještě demokracii? Nebo už je to kříženec demokracie s oligarchií, kde oligarchie stále posiluje na úkor demokracie?

 • alufi
  alufi, 17.3.15 19:23:26  
   

  Zajímavý průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, který si protiřečí. Podle něj jsou u nás lidé spokojeni s demokracií. Na druhé straně se jim nelíbí, že politici neberou ohled na názor občanů. Jen jeden z 10 si myslí, že může mít nějaký vliv na dění v našem státě. (?!)
  Lidé zřejmě zapomněli na základní charakteristiku pojmu DEMO-KRACIE, tedy že se především jedná o LIDO-VLÁDU. Dnes si můžeme vyhledat kolem 115 různých významů pojmu demokracie. Myslím, že to jsou politici, kteří dlouhodobě pracují na "zmatení jazyků", jak tomu bylo kdysi při stavbě Babylónské věže.
  Ale stále se vracejme k základnímu, původnímu významu. Pokud mají lidé dlouhodobě silný dojem, že jejich názory a přání politiky nezajímají, NENÍ TO DEMOKRACIE. Možná její slabý odvar. Ale to ke slušnému životu a k tomu, abychom měli my a naše děti budoucnost, ke které může vzhlížet bez velkých obav - nestačí !

 • alufi
  alufi, 12.3.15 17:12:59  
   

  Víte, že když hledáte význam slova demokracie, dá se nalézt až 115 různých významů? Na našem fóru se chci držet toho základního - demokracie = lidovláda. Čím víc jsou občané přesvědčeni, že jejich představitelé si zjišťují jejich názory a potřeby a že se, pokud to jde (ve všem to nejde - příklad - zrušit úplně daně a podobně), jejich tužbami, přáními a potřebami s ohledem na rozum, skutečně zaobírají - tím více je v daném státě demokracie - a naopak.

 • alufi
  alufi, 12.3.15 16:57:12  
   

  KDYŽ SE KRADE VE VELKÉM, VŠICHNI SE BOJÍ ADEKVÁTNĚ ZAKROČIT
  A TAK I KDYŽ ZPRAVIDLA UVÁDÍM JINÝ MASARYKŮV VÝROK, TAK DNES, VZHLEDEM K SITUACI A K JEHO PŘED NĚKOLIKA DNY UPLYNULÉMU VÝROČÍ UVEDU JEN JEDNO --- NEBÁT SE A NEKRÁST ---

  Smutná a zarážející skutečnost:
  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3333079

 • alufi
  alufi, 12.3.15 16:49:36  
   

  Demokracie u nás sice mnoho není, ale veškeré možnosti pro řadové občany zatím ještě nebyly eliminovány. Co se týče zrušení kampaní za peníze, chápu, že se vám to jeví jako neprosaditelná fantazie. Ale vezměte si například to, co dokázal Masaryk - nebylo to také z říše sci fi? Vždycky musíme chtít hodně a pokud je třeba jen mizivá naděje ale věc stojí zato, tak se pokusit. Pravděpodobně to nevyjde, ale stálo to za to a třeba vyjde alespoň malá část a posunout věci i o tu malou část za to možná stojí ! Podívejte se například na Slovensko. Neexistovalo Slovensko, neexistovali Slováci. Byli jen Horní Uhry a tam žilo obyvatelstvo původem Slované z Moravské říše. A teď mají vlastní samostatný stát. Není to dokonce víc, než Sci fi? Vím, že si tady zahrála i náhoda, ale nejen. Bez úsilí TGM a spol. a tlaku velmi početných Slováků žijících v USA by to také nešlo.

 • alufi
  alufi, 6.2.15 15:08:57  
   

  Nechat si o prospěšných věcech jenom zdát k ničemu nevede. Vím, že by to byl těžký "boj" a také asi dlouhý a vysilující. A možná navíc s malým nebo žádným výsledkem. Ale možná také ne. A už jen proto je třeba začít.

 • alufi
  alufi, 4.2.15 17:40:30  
   

  Vážení přátelé, které zaujal obsah, který by mělo toto fórum mít. V současné době se zabývám otázkou příčiny, proč je tak málo skutečné demokracie v našem světě a u nás. Zaznamenala jsem, jak jistě i mnozí z Vás, iniciativu Vraťte nám stát. Podobných skupin bylo v minulosti mnoho a i když se některé dopracovaly značné masovosti a podpoře občanů, zase postupně zmizely ze scény. Nemají v našem politickém systému oporu. Na internetu, kde se tato iniciativa také prezentovala jsem zaznamenala zajímavý, až posměšný komentář na jejich adresu. Vždyť jste si je zvolili! Ano, zřejmě nevolíme dobře. Ale proč je tomu tak? Tady myslím, je třeba hledat příčinu toho, že naše, ale nejen naše "demokracie" je stále více jen demokracií proklamovanou, se sílícími prvky oligarchie. Příčinu vidím v celém světě rozšířené možnosti vést politické kampaně za peníze. V podstatě nejde o nic jiného, než o politickou reklamu a o síle reklamy víme své. Už nejde o soutěž myšlenek a směrů. Kdo má opravdu hodně peněz může si zaplatit profesionální firmu a ta mu vymyslí ta nejchytlavější hesla a zaplní se jimi co nejvíce bilboardů a kdejaké volné místo k vylepování plakátů - a je hotovo. Že použitá hesla nemusejí být vůbec v souladu s cíly takto se politicky prosazujícího subjektu, za kterým může stát silný jedinec, je zřejmé. Jsem přesvědčena, že ve volebních kampaních, především těch do parlamentu či senátu, případně i prezidentských, by měly dostat všechny politické subjekty pouze prostor ve veřejnoprávních médiích a to prostor srovnatelný v čase i sledovanosti a vrátit se tak k původně propagované pluralitě názorů i politického spektra. Že mnohé státy, které se prohlašují za demokratické mají podivnou politiku, kterou často neschvalují jejich občané, nebo se jí velmi podivují, je jisté. Ráda bych znala váš názor na to, co jsem předestřela. Jsem přesvědčena, že svět v této věci neovlivníme. Ale že u nás bychom si to prosadit mohli. Pokud by se to podařilo, možná by posléze našeho příkladu použily ji jiné země. Děkuji za vaše příspěvky. :2:

  • Radollko
   Radollko, 5.2.15 00:59:56  
    

   U nás to není o demokracii, ale bohužel jen o penězích...A to platí ve všech oblastech, justici nevyjímaje...O tom že by všechny strany dostali na veřejnou právní tel.stanici stejný prostor si můžeš nechat akorát zdát.

 • Radollko
  Radollko, 31.1.15 09:35:32  
   

  Žádná demokracie u nás v současné době neexistuje... :9:

  • velkatykev
   velkatykev, 22.3.16 07:49:40  
    

   Vsechno se da vyjadrit mirou. U nas demokracie rozhodne je, porovname-li se treba se staty kde evidentne neni.

 • alufi
  alufi, 19.12.14 19:06:25  
   

  Zaujal mě Petr Robejšek v pořadu Kupředu do minulosti na ČRo2. Lze dohledat v audioarchivu na IRadiu. Omlouvám se, že nenapíšu více, více času na toto fórum budu mít až po novém roce. Přeji všem Radostné Vánoce a v novém roce - a nejen v něm - podle sloganu z jedné Sci fi povídky "Štěstí všem a nikomu ať nechybí!"