Hinduismus

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
michalborek (2017-12-12 21:00:59)Antony52 (2017-12-01 11:01:49)krudox (2017-11-29 20:46:55)strejczbrna (2017-10-18 15:35:06)chatka88 (2017-09-06 11:03:03)radiac (2017-08-31 20:17:31)slavidan (2017-08-04 12:21:25)martindoubrava (2016-08-04 12:24:45)beranek (2016-01-03 16:36:41)transcendentalista (2015-10-17 12:39:32)
Hinduismus
Založeno: 22. 11. 2014 | Příspěvků: 183 | Členů: 10
Správci: michalborek (hlavní), krudox

Diskuze o náboženstvích, kulturách a filosofiích rozvíjejících se za řekou Indus, avšak mnohdy svou hloubkou poznání přesahujících jakýkoliv prostor a čas a tak tedy i o jejich stále živém přínosu pro člověka v našem postkřesťanském světě.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• michalborek
    michalborek, 29.11.17 18:46:12  

2017 Gita Jayanti
    http://www.drikpanchang.com/festivals/gita-jayanti/gita-jayanti-date-time.html

• michalborek
    michalborek, 29.11.17 18:45:41  

FB skupina s indickou historií - https://www.facebook.com/groups/331575973297/

• krudox
    krudox, 16.11.17 08:40:21  

https://www.youtube.com/watch?v=YAt6jW8QvJE&index=2&list=PLzQV0BO42DS2uwyJGCIfimNY65O2_zjjO

• rose66
    rose66, 27.9.17 10:26:40  

Sikhismus — reformní náboženství
    Sikhismus symbolizovaný třemi meči a kruhem je náboženstvím více než sedmnácti miliónů lidí. Většina žije v Paňdžábu. Sikhský Zlatý chrám uprostřed umělého jezera stojí v Amritsaru, sikhském svatém městě. Sikhové se snadno poznají podle svých modrých, bílých nebo černých turbanů, jejichž nošení je podstatnou součástí jejich náboženských zvyklostí stejně jako to, že si nechávají růst dlouhé vlasy.
    Hindské slovo sikh znamená „učedník“. Sikhové jsou učedníci svého zakladatele guru Nánaka a stoupenci učení deseti gurů (Nánaka a devíti nástupců), jejichž spisy jsou v sikhské svaté knize Guru Granth Sáhib. Náboženství vzniklo počátkem 16. století, když chtěl guru Nának převzít to nejlepší z hinduismu a islámu a vytvořit sjednocené náboženství.
    Nánakovo poslání lze shrnout jednou větou: „Jelikož je jeden Bůh a ten je naším Otcem, proto musíme být všichni bratry.“ Sikhové věří jako muslimové v jednoho Boha a zakazují používat modly. (Žalm 115:4–9; Matouš 23:8, 9) Řídí se hinduistickou tradicí víry v nesmrtelnost duše, převtělování a karman. Sikhské místo uctívání se nazývá gurdvára. — Srovnej Žalm 103:12, 13; Skutky 24:15.
    Jedno velké přikázání guru Nánaka bylo: „Stále pamatuj na Boha, opakuj jeho jméno.“ O Bohu se mluví jako o „Tom pravém“, ale žádné jméno se neuvádí. (Žalm 83:16–18) Jiné přikázání znělo: „Děl se o to, co vyděláš, s méně šťastnými.“ V souladu s tím je v každém sikhském chrámu langar, volně přístupná kuchyně, kde mohou zdarma jíst lidé všeho druhu. Jsou tam i volné místnosti, kde mohou přespat pocestní. — Jakub 2:14–17.
    Poslední guru, Góvind Singh (1666–1708), utvořil bratrstvo sikhů nazývané chálsa, jež se řídí podle takzvaných pěti K, totiž: kéši, nestříhané vlasy symbolizující duchovní smýšlení, kangha, hřeben symbolizující řád a kázeň, kirpán, meč symbolizující důstojnost, odvahu a obětavost, kara, ocelový náramek symbolizující jednotu s Bohem a kačh, krátké kalhoty naznačující cudnost a nošené jako symbol mravních zábran. — Viz The Encyclopedia of World Faiths, strana 269.

• rose66
    rose66, 18.8.17 19:37:11  

Jeden text z Bhagavadgíty říká:
    „Když jsou porušeny zákony rodiny, Džanardáno, potom pro lidi jistě následuje pobyt v pekle.“ — I. 44, Harvard Oriental Series, Vol. 38, 1952.
    Jeden komentář říká: „Ti, kdo jsou ve svém pozemském životě velmi hříšní, musí podstoupit různé druhy trestu na pekelných planetách.“ Je tu však jeden rozdíl proti věčným pekelným mukám křesťanstva: „Tento trest. . . není věčný.“ Co tedy přesně je hinduistické peklo?
    Potom ho emisaři Jamy [boha mrtvých] rychle svážou strašnými smyčkami a vlekou ho na jih, zatímco se chvěje pod úderem prutu. Potom je vláčen Jamovými emisary, vydávaje strašlivé, marné výkřiky, po zemi, která se ježí [rostlinou] kusou, trním, mraveništi, bodlinami a kameny, místy z ní šlehají plameny, je samá jáma, plane slunečním žárem a hoří jeho paprsky. Vlečen hroznými emisary a požírán stovkami šakalů putuje hříšný člověk k Jamovu domu strašnou cestou. . .
    Když se jeho tělo pálí, zakouší silný palčivý pocit, a když je jeho tělo bito nebo řezáno, cítí velkou bolest.
    Když je jeho tělo takto zničeno, tvor, třebaže vejde do jiného těla, trpí věčnou bědou pro své vlastní nepříznivé činy. . .
    Potom je vzat do jiného takového pekla, aby byly jeho hříchy smyty. Když projde všemi pekly, vezme na sebe hříšník zvířecí život. Pak prochází životy červů, hmyzu a much, šelem, komárů, slonů, stromů, koní, krav a rozličnými jinými hříšnými a bědnými životy, a když dospěje k lidskému rodu, narodí se jako hrbáč, ošklivec nebo trpaslík, anebo čandála pukasa.“

• michalborek
      michalborek, 18.8.17 21:47:10  

se opakuješ

• Antony52
      Antony52, 19.8.17 07:23:31  

Jenže, děťátko, tvůj cintát nejní z Bhagavadgity. :8:
      Když se juž o něčem "zasvědceně" vyjadřuješ, aby jsi mít alespoň základní vědomosti.

http://www.gaaba.cz/BHAGAVADGITA.pdf

• michalborek
        michalborek, 19.8.17 11:23:16  

Spíše Janíčkovo překlad je trochu moc volný, že to v něm nevidíš, neb je ta první věta, zbytek je komentář, skutečně z Bhagavadgíty. Je třeba také dodat, že je to výpověď Ardžuny, jež zhodnocuje nějak situaci, ale následuje i odpověď Kršny, nebo-li vytržené citace jsou bez tak k ničemu.

• Antony52
          Antony52, 20.8.17 07:00:05  

Janíčkův překlad je možná volnější, ale to, co sem prskla Róza není text Bhagavadgity ale kdoví od koho přidaný Komentář. :11:

• michalborek
            michalborek, 20.8.17 18:59:17  

Tak ale ani ten nebude vycucaný, purány nejsou na podobné popisy skoupé, jen nechápu, co nám tím chce rose66 říct :)

• Antony52
              Antony52, 21.8.17 06:17:26  

Mně ten popis tak trochu připomíná kršňáky. Neříkám, že fše je úplně vycucané, ale pročetl jsem toho z hinduismu povícero a tohle mi do toho ne tak docela zapadá. :11:

• Antony52
              Antony52, 21.8.17 06:45:24  

Speciálně ona zmínka o "pekelných planetách". Ve Staroindických textech z nichž jsem semo tamo něco přelouskal, jako pro příklad něco z Brahmapurány, upanišad a dalších se zrovna moc nevyskytuje termit "planety". To mi právě připomíná "moderní" krišňácké pojetí.

• michalborek
                michalborek, 21.8.17 10:46:40  

Tak já bych tak neřešil nuance překladu, třebaže ano, mnohdy je překládána nějaká-lóka jako nějaká planeta/y a určitě to není úplně přesné, ale nevyděl bych v tom až tak problém, jako bych rozhodně nebral purány doslovně, nakonec oni nejsou ani konzistentní ve svých mytologiích, prostě mýtus něco nese a něco přidává. Jinak předpokládám, že spíše mluvíš o Brahma sútrách než o puráně, jež je také dosti mýtická a upanišady jak které, neb se tak také nazývá kdeco, prostě bohatá staroindická literatura. Každopádně ono možná není na škodu moderní pojetí, neb fakt je, že každá doba si žádá své a duchu doby je třeba naslouchat, nebo se z naší praxe stává skanzen, jež nereflektuje svět kolem nás.

• michalborek
                  michalborek, 21.8.17 18:39:20  

PS: Tím nechci hájit "kršňáky", neb to je někdy spíše kýč, než moderní.

• Antony52
                  Antony52, 21.8.17 19:46:17  

Jo, možná Brahmapurána, nyní nevím. Asi před 10 lety jsem měl takovou tlustou bichli půjčenou z Národní knihovny.

• michalborek
                    michalborek, 21.8.17 19:57:22  

Jako velikostí by to nahrávalo spíše na puránu, než sútry, neb ty nabývají až s komentáři, neb sami o sobě jsou dosti strohé až nesrozumitelné, třebaže tak jako tak česky asi není ani jedno, takže to musela být nějaké zahraniční dílo.

• rose66
        rose66, 1.9.17 17:59:02  

najdi si to, podle uvedene strany a knihy, cintatko!

• rose66
        rose66, 27.9.17 10:21:53  

najdi si ten zdroj, at nekecas!

• rose66
          rose66, 27.9.17 10:27:40  

Název hinduismus je evropský výmysl.
          V sanskrtu se „duše“ často překládá z átma nebo átman, ale přesnější překlad je „duch“. — Viz A Dictionary of Hinduism—Its Mythology, Folklore and Development 1500 B.C.–A.D. 1500 (Slovník hinduismu — jeho mytologie, folklóru a vývoje 1500 př. n. l. — 1500 n. l.), s. 31, a brožuru Victory Over Death—Is It Possible for You? (Je pro tebe možné vítězství nad smrtí?), vydanou Newyorskou biblickou a traktátní společností Strážná věž, roku 1986.
          Desátý a budoucí avatára je avatára Kalkí, „popisovaný jako nádherný mladík na velkém bílém koni, s mečem podobným meteoru, jenž kolem sebe rozsévá smrt a zkázu“. „Jeho příchod znovu nastolí na zemi spravedlnost a návrat věku čistoty a nevinnosti.“ — Religions of India; A Dictionary of Hinduism (Náboženství Indie; slovník hinduismu

• Antony52
            Antony52, 22.11.17 16:25:00  

Ano, to je vize uctivačů boha Višnua.

• rose66
        rose66, 22.11.17 11:19:32  

najdi si tu knihu, mas tam zdroj a nebudes si hrat na vseznalka

• LVCRETIVS
    LVCRETIVS, 9.8.17 22:55:47  

Hinduismus jakožto zázračná cesta k rozkladu a rozpolcení osobnosti v delikvenci. Čecháček, který zmagořil z hinduistických pohanských okultních praktik.

https://www.novinky.cz/krimi/445838-guru-jara-je-pres-dva-roky-ve-vazbe-na-filipinach-jednani-ustrnula-na-mrtvem-bode.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Guru_Jára

Kdo má být na řadě?

• Antony52
      Antony52, 10.8.17 17:02:11  

Ty víš něco o hinduismu? Povídej, ale konkrétní údaje. :7:

Jink "guru" jára nemá nic společného s hinduismem. Spíše vyčůránek, ketrý si chtěl udělat zrdoj příjmů a sexuálních radovánek z blbosti druhých.

Tím nijak neobhajuji hinduismus, má také dost výstřelků a leccos by se na něm mohlo nezamouvat, ale je úplně o ěnčem jiném. :11:

• rose66
        rose66, 18.8.17 19:39:53  

Karma jóga — „Cesta činu neboli karma jóga, metoda činu. V základu znamená karma márga konat svou dharmu podle svého místa v životě. Jisté povinnosti se vyžadují ode všech lidí, jako ahinsá a zdrženlivost od alkoholu a masa, ale specifická dharma každého jednotlivce závisí na kastě a životním stádiu osoby.“ — Great Asian Religions (Velká asijská náboženství).
        Tato karma se koná přísně v hranicích kasty. Čistota kasty se zachovává tím, že se člověk ani nežení ani nejí mimo svou kastu, jež byla určena karmanem z předešlého života. Proto se na kastu nepohlíží jako na bezpráví, ale jako na dědictví z předešlého vtělení. V hinduistické filozofii si muži a ženy nejsou všichni rovni. Jsou rozděleni kastou a pohlavím a vlastně barvou. Obvykle čím světlejší pleť, tím vyšší kasta.

• Antony52
          Antony52, 19.8.17 07:14:26  

Fšak jsem nepsal obhajobu hinduismu, jestli jsi si nefšimnula. Jen jsem psal že "guru" Jára nemá nic společného s hinduismem, aby nedošlo k omylu. :11:

• rose66
      rose66, 18.8.17 19:34:09  

tady ma clovek pravdu! ten modrej

• rose66
    rose66, 8.8.17 10:56:44  

Jeden text z Bhagavadgíty říká:
    „Když jsou porušeny zákony rodiny, Džanardáno, potom pro lidi jistě následuje pobyt v pekle.“ — I. 44, Harvard Oriental Series, Vol. 38, 1952.
    Jeden komentář říká: „Ti, kdo jsou ve svém pozemském životě velmi hříšní, musí podstoupit různé druhy trestu na pekelných planetách.“ Je tu však jeden rozdíl proti věčným pekelným mukám křesťanstva: „Tento trest. . . není věčný.“ Co tedy přesně je hinduistické peklo?

• rose66
      rose66, 8.8.17 10:57:17  

Následuje popis osudu hříšníka převzatý z Márkandéjipurány:
      „Potom ho emisaři Jamy [boha mrtvých] rychle svážou strašnými smyčkami a vlekou ho na jih, zatímco se chvěje pod úderem prutu. Potom je vláčen Jamovými emisary, vydávaje strašlivé, marné výkřiky, po zemi, která se ježí [rostlinou] kusou, trním, mraveništi, bodlinami a kameny, místy z ní šlehají plameny, je samá jáma, plane slunečním žárem a hoří jeho paprsky. Vlečen hroznými emisary a požírán stovkami šakalů putuje hříšný člověk k Jamovu domu strašnou cestou. . .
      Když se jeho tělo pálí, zakouší silný palčivý pocit, a když je jeho tělo bito nebo řezáno, cítí velkou bolest.
      Když je jeho tělo takto zničeno, tvor, třebaže vejde do jiného těla, trpí věčnou bědou pro své vlastní nepříznivé činy. . .
      Potom je vzat do jiného takového pekla, aby byly jeho hříchy smyty. Když projde všemi pekly, vezme na sebe hříšník zvířecí život. Pak prochází životy červů, hmyzu a much, šelem, komárů, slonů, stromů, koní, krav a rozličnými jinými hříšnými a bědnými životy, a když dospěje k lidskému rodu, narodí se jako hrbáč, ošklivec nebo trpaslík, anebo čandála pukasa.“

• michalborek
        michalborek, 8.8.17 11:59:17  

Mnou vchází se do trýznivého města,
        mnou vchází se do věčné bolesti,
        mnou vchází se k těm, které Bůh věčně trestá.
        Mnou dal Pán průchod spravedlnosti,
        jsem z boží moci, dílem lásky jdete,
        jsem sklenuta nejvyšší moudrostí.
        Patřím k těm věcem, které v tomto světě
        jsou od věků. A navždy potrvám.
        Zanechte vší naděje, kdo vstupujete. :14:

• michalborek
          michalborek, 8.8.17 12:03:15  

Ta slova barvou temnou jako šrám
          jsem četl nad bránou. Nato jsem řekl:
          „Ach, je mi úzko, Mistře, z těch slov tam.“
          A on jak ten, kdo ví dost o člověku,
          mi odpověděl: „Těch zmatků se zbav
          a strach umrtvi, jsi zas v jeho vleku.
          Jsme na místech, kde spatříš teskný dav,
          dar rozumu zmařil houf nedouků,
          je žalostný ten zástup prázdných hlav.“

• rose66
    rose66, 19.7.17 20:16:38  

tak si vyberte!

Hinduistický učenec Svámí Sankarananda s Marshallovým výkladem nesouhlasí a prohlašuje, že uctívané kameny, některé známé jako Šivalinga, byly původně symboly „nebeského ohně nebo slunce a slunečního ohně, paprsků“. (The Rigvedic Culture of the Pre–Historic Indus [Rgvédská kultura prehistorického Indu]) Dokazuje, že „pohlavní kult. . . nevznikl jako náboženský kult. Je to dodatečný produkt. Je to úpadek původního kultu. Jsou to lidé, kteří strhávají ideál, jenž je příliš vysoký pro jejich chápání, na svou vlastní úroveň.“ Jako protiargument k západní kritice hinduismu říká, že na základě křesťanského uctívání kříže, pohanského falického symbolu, „křesťané. . . jsou vyznavači pohlavního kultu“.

• Antony52
      Antony52, 21.7.17 07:16:31  

Jenže ony symboly "linga" jsou starého data a jsou známé i třebas ze starého pohanského Egypta. Viz staroegyptský bůh Min jen tak pro příklad. A jde o o poznání starší kult než současný Šivův v Indii. :11:

• michalborek
      michalborek, 21.7.17 15:59:02  

Nu, já bych nemluvil o strhávání ideálu na něčí úroveň, ale jen že křesťanská nevědomost ovlivnila i indické učence a to nejen zmiňovaného a tak z toho, co je nahoře i dole, se toho dole štítí a hlásí se jen k tomu nahoře.

• rose66
    rose66, 19.7.17 20:07:13  

Jaká forma náboženství se však pěstovala v údolí Indu před příchodem Árjů? Jeden archeolog, Sir John Marshall, mluví o „‚Velké bohyni matce‘. . . některá znázornění představují těhotnou ženskou figurku, většinu tvoří nahé ženské postavy s vysokým límcem a účesem. . . Potom je ‚Mužský bůh‘, ‚okamžitě rozeznatelný jako prototyp historického Šivy‘, sedící tak, že se chodidla nohou dotýkají (jogínská poloha), ityfalický (připomínající kult lingamu [falu]), obklopený zvířaty (zobrazující Šivovo přízvisko ‚Pán zvířat‘). Hojná jsou kamenná znázornění falu a vulvy,. . . jež ukazují ke kultu lingamu a jóní Šivy a jeho manželky.“ (World Religions—From Ancient History to the Present [Světová náboženství — od starověkých dějin k dnešku]) Šiva je dodnes uctíván jako bůh plodnosti, bůh falu neboli lingamu. Zvířetem, na němž jede, je býk Nandin.

• Antony52
    Antony52, 1.2.17 04:33:20  

Druhý díl somadevy.
    https://uloz.to/!otlwqF7n15T1/soma2-rar

• Antony52
    Antony52, 29.7.16 18:04:17  

Nový fenomén (tedy trochu stačí - z roku 2015) okolo soch boha Ganéši. Pro angličtináře.
    https://www.youtube.com/watch?v=9zWkjW5o9eU

• michalborek
      michalborek, 20.11.16 12:54:47  

Zajímáš se o nesmysly, to ale jen že v rámci hinduismu lze najít hlubší přínos než pseudozázraky, ale samozřejmě proti gustu žádný dišputát, třebaže smysl to nemá žádný a není to ani tak o hinduismu, jako o lidské příchylnosti k důvěře v kdejaký rádoby zázrak, jež není ale nijak omezena náboženskou příslušností ... možná tedy trochu inteligencí :)

• Antony52
        Antony52, 20.11.16 18:09:39  

Zajímám se o zázraky. Samozřejmně. :15: Jenže to je věc kterou filosof těžko pochopí. Já třeba nejsem filosof, jsem z ateistické rodiny a byl jsem od malička vychovaný jako ateista. A kdybych osobně nepřišel do přímého styku se "zázraky" obrazně řečeno, tak jsem ateistou dodnes. Pokud bych byl ještě na živu. :11:

• michalborek
          michalborek, 21.11.16 01:38:53  

Já bych to s těmi rodinami tolik nepřeháněl, také jsem z rodiny, kde Bůh nebyl téma a nevidím v tom zas tak velkou škodu. Přesto ten pravý ateismus je právě to klamné přesvědčení filosofů dneška, kteří přespříliš uvěřili, že Slunce je jen koule žhavých plynů a ranní rozbřesk je tak jen obyčejná věc, jež prostě z fyzikální nutnosti se stane den co den a tak i se vším ostatním naložili, aby pak zcela zapomněli, že právě tady většího zázraku, jež probouzí život, ani není. Hledat ještě více než toto je přeci kýč, co více chtít, než z kusu hlíny život vykouzlit. Aneb nevím, když pravý zázrak nevidíš a kejkle jež lze mnohem jednodušeji vysvětlit v zázrak obrátíš, jestli to je ten správný směr, jímž lze svou víru utvrdit, nevím zda víru stavět až na takovém podvrhu, třebaže i většina náboženství stojí na iluzi, neb mýty a pohádky lépe lidi uvádějí v to nesmírně zázračné a všeobklopující jak imanentní tak transcendentální dění, ale přeci jen ať mýtické tak také hluboké, archetypální a přesahující jsou tyhle vyprávění ne jako cirkusový zázrak s mlékem, viz více níže k němu tedy.

https://en.wikipedia.org/wiki/Superstition_in_India#1995_Hindu_milk_miracle
          https://en.wikipedia.org/wiki/Hindu_milk_miracle
          http://www.imsc.res.in/~jayaram/Articles/milkb.html

• Antony52
            Antony52, 22.1.17 16:03:14  

Měl jsem na mysli "zázraky" které člobrdíci a člobrdice mohou osobně sami spáchat. Jeden příkládek takové "zázraku", i když pouze filmový pro lešpí představu co mám na mysli. :14: :14:
            https://www.youtube.com/watch?v=7TCfNFckx6Q

• michalborek
              michalborek, 23.1.17 00:07:26  

Mohu ten o kterém jsem mluvil také podpořit z filmového pásu pro lepší představu https://www.facebook.com/195532910629332/videos/656249571224328/

• Antony52
                Antony52, 23.1.17 06:14:53  

Je to sice hezké ale mnoha těm co byli od narození vychovávaní k ateismu to tak nějak nic neřekne.
                Proč asi většinou záleží na prostředí ve kterém člobrdíci a člobrdice vyrůstají? Proč většina těch co byli vychovaní jako buddhisti vyznává buddhu a tvrdí že jakákoliv existence je utrpení? Proč většina těch co byli vychovaní v křesťanství vyznává Ježíška a těší na na Eden? A většina těch co byli vychovaní v ateismu odmítá cokoliv duchovního? :8: Jediná možnost skutečného poznání reality je přímá zkušenost. :11:

• chenrezig777
          chenrezig777, 20.1.17 20:32:20  

zijeme li v simulaci, jsou zazraky mozne.

• michalborek
            michalborek, 20.1.17 22:22:06  

a to mi tu chybělo :7: :15:

• chenrezig777
    chenrezig777, 29.7.16 16:48:15  

https://www.youtube.com/watch?v=Q-I_yanE-DI

Nadhera

• Antony52
      Antony52, 29.7.16 17:56:13  

Proč se tam stále chechtají? :7:

• chenrezig777
        chenrezig777, 30.7.16 21:28:18  

Proc? Protoze oba chapou, ze vse projevene je iluze, coz vnitrne osvobozuje. Divim se, ze to nechapes

• chatka88
        chatka88, 16.11.16 10:14:04  

asi si občas přečtou diskutníky..))

• Antony52
          Antony52, 16.11.16 13:34:55  

Nojo. To bdue asi tím. :15: