Paliativní péče

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
Tenzing (2016-12-01 09:55:35)delfinsk (2016-10-13 18:58:24)liyliyth (2015-07-15 14:39:36)Tachykardie (2015-06-25 17:55:32)AdelavonSterza (2015-06-19 17:47:44)
Paliativní péče
Založeno: 7. 9. 2014 | Příspěvků: 106 | Členů: 5
Správci: Tenzing (hlavní)

Vše o hospicech a o důstojném konci života,můžete najít na tomto fóru.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• delfinsk
    delfinsk, 21.8.16 23:39:39  

https://www.novinky.cz/domaci/412025-kvalitnejsi-pece-o-umirajici-ma-predejit-eutanazii.html
    U tohoto článku je také anketa zda souhlasíte či nesouhlasíte s eutanázií. Mne by zde spíš zajímalo, je to výhra nebo prohra?

• Tenzing
      Tenzing, 10.9.16 09:51:22  

Nemám mnoho času, příští týden,snad dle času,se vyjádřím k této otázce.

• Tenzing
    Tenzing, 5.1.16 11:18:40  

Všem přeji mnoho štěstí a pohody do roku 2016. Většinou se přeje mnoho zdraví já však volím přání mnoho štěstí. Protože bez štěstí, té modré květiny, ani zdraví není. Mějte se všichni hezky.

• delfinsk
      delfinsk, 5.1.16 16:55:37  

I Tobě klid, pohodu a zadost ze svého okolí.

• Romana
      Romana, 2.2.16 08:03:03  

:2: sic opožděně,přesto vřele přeji hodně zdravíčka a trochu toho štěstíčka,jste milá partička :2:

• Tenzing
        Tenzing, 3.2.16 19:52:42  

Díky básnířko :6:

• maru
    maru, 3.1.16 09:42:15  

Děkuji moc za příspěvek, popřemýšlím, co z toho použít, zatím se mi jeví nejlepší názor zrušit to utlumení, když se neosvědčilo a pak nějak zkusit, co dál. Díky i za podporu, i to člověku pomůže.

• delfinsk
      delfinsk, 4.1.16 22:40:38  

I těm těžce postiženým je dobré umožnit pocit prospěšnosti (nejen péči o ně), aby věděli, že mají pro co žít, měli pomůcku k lepší orientaci. To je na delší povídání - proto viz vzkazník.

• maru
    maru, 2.1.16 15:43:44  

Zdravím a prosím o názor, radu..Mám v péči příbuzného už 10.rok, z toho 6 let neschopného se o sebe starat. Už beru antidepresiva, není to k zvládnutí, nikoliv fyzicky, ale psychicky. Ten jeho motorický neklid, kdy se bezcílně šourá po bytě sem a tam, nebo vstává, nechá se ustrojit a po 3 minutách opět svléknout a uložit, několikrát za den,odmítá jídlo a po 3 minutách ho vyžaduje IHNED, prostě trápí... se nedá vydržet. Ale je na mne fixovaný a do žádného zařízení odmítá jít. Nemůžu se vzdálit, hned mne shání a volá, je silně rozrušený. Jenže já už nemůžu, občas křičím a nadávám, s něčím si bouchnu...a pak mám výčitky, jak se to chovám. Už vážně uvažuji, že to opatrování odmítnu, v zájmu zachování vlastního zdraví, ale bojím se těch výčitek, musela bych ho někam odvézt vlastně násilím. Jediná rada od všech z okolí je, ať se ho zbavím. Dostal prášky na utlumení, ale zdá se mi to ještě horší, pomočuje se, jak je zmatený. Takže jsou dvě cesty - buď ústav nebo utlumení naprosté za cenu, že z něj bude ležák. Co zvolit ?

• delfinsk
      delfinsk, 2.1.16 23:24:10  

Zdravím v novém roce a pokusím se Ti odpovědět. Těch cest se najde víc (různé kombinace), ale v tom Ti nikdo dobře neporadí (ani já ne), i když si mnohé dovedu představit, vím toho málo. I kdybych toho věděl mnohem víc, tak nějak rozhodovat za rozumného člověka přeci jen nemohu.
      Péče o kohokoliv vyžaduje určitou námahu. Péče o méně i více náročné pacienty má prakticky stejná úskalí. Pečovatel je neustále „pod lupou“ (často i mnohem více pod svojí!!!! /občas křičím/), zda dělá vše správně, zda 100% plní všechna doporučení a nařízení, zda … atd. Nikde nikdo se nezmíní o možnostech a potřebách pečovatele. Je nutno si uvědomit, že sebelepší pečovatel při celodenní péči nemůže zajistit víc než 20% potřeb pacienta. Nelze v jediný okamžik slovně zklidňovat neklidného pacienta, připravovat jídlo, odpočívat a načerpávat síly, koupat se, sedět na záchodě, atd. Tak se pečovatel postupně dostává nad hranice svých možností. Když z těch svých 110% výkonu srazí aktivity alespoň na 80% poklesne péče o čtvrtinu (což je strašně moc) ale jiný výpočet -z 20% pokles na 15% = 5 !!! %, což je zanedbatelné, Ale … místo uštvané osoby se objeví usměvavá tvář, což vydá za 50% péče.
      Ty jsi se evidentně dostala nad hranici 100% svých možností. Aby člověk mohl pomáhat druhým, musí být fit, jinak pomoc jenom „rozvrtává“, ale nedotáhne. Zda se dostaneš do lepšího stavu bez přerušení péče o blízkou osobu, zda využiješ pomoci příbuzných, pečovatelských či charitativních služeb, zda požádáš praktického lékaře o pomoc i ev. hospitalizaci, umístění v nějakém ústavu atd. je široká škála možných variant. Nemusí být definitivní a NEZNAMENÁ odmítání další pomoci. Ozvala jsi se 5 minut po dvanácté. Ty rafičky se dají ještě posunout zpět, ale čím déle...
      Ještě bych se vrátil k tomu : „křičím a s něčím si bouchnu“. Není OK křičet a bouchat, ale stejně tak není OK se „držet u huby“. Vezmu zcela ideální zdravou rodinku. Pokud bych se jen usmíval, dětičky by nepoznaly že jsem unaven a nutně by časem došlo ke konfliktu a v zoufalství bych začal řvát. Pokud ohlásím svoji únavu a při nerespektování (ne ze zoufalství) zvýším hlas, docílím chvilku odpočinku pro sebe, pak se mohu věnovat dětičkám a umožnit pohodu pro všechny. Víc hlav víc ví a taky dokáže. Nejsem přítel nadměrného „utlumování“ léky při neklidech, ale jednou jsem sám upozornil a dával souhlas s „pocukrováním papání“ jedné osobě. Při jednání se vyskytla alternativa, kterou jsem pomohl připravit, a stal se zázrak. Jedna cíleně připravená oslava zabrala a upravila stav pohody trvale!!!

• delfinsk
    delfinsk, 17.6.15 22:00:14  

http://www.cestadomu.cz/cesta-domu-o-s.html
    Dobrá cesta.

• sorong.1
    sorong.1, 18.4.15 20:58:49  

Dobrý večer. Můžu tu nasbírat pár zkušeností? Připadně se občas zeptat? Manžel má rakovinu, lékaři mluví o této péči ale přitom ho ozařují a plánují další postupy. Jsem z toho zmatená a dost vystrašená. Bojím se o něj a zároveň jsem viděla tatínka ve stejném stavu. Není to nic lehkého. :10:

• delfinsk
      delfinsk, 19.4.15 09:12:20  

Zdravím.
      To co píšeš, není situace lehká, ale neměla by být katastrofická. Zmatek a vystrašenost je přirozený důsledek různých protichůdných informací, často proti sobě nekompromisně útočících (stejně jako u každých jiných, i nepatrně se lišících názorů). Tento stav umocňují leckdy nekompromisní příkazy „odborníků“ o nutnosti 100% dokonalosti všeho.
      Nejdůležitější je, abys Ty byla v klidu, neboť klidný a vyrovnaný člověk je zpravidla pro druhého větší opora než vystrašený zmatek (nemusí to platit vždy). Tedy nic ani nikdo není dokonalý, výjimka potvrzuje pravidlo, nevědomost hříchu nečiní, atd.
      Je dobré mít nějakou „vrbu“. Pokud to bude pro Tebe přínos, jsi vítána a ptej se.

• sorong.1
        sorong.1, 19.4.15 15:04:13  

Děkuju. Zatím to je spíš ta katastrofa. :9: nedaří se mi nějak skloubit práci, kam se musím vrátit, péči o manžela. Ten je zatím v nemocnici, ale ať tady něbo doma pořád potřebuje abych byla s ním, a to bude složité. V zaměstnání mi vyjdou vstříc maximálně tak, že si můžu vzít ošetřování, ale nějak např.upravit směny to nejde.

• Tenzing
          Tenzing, 19.4.15 15:15:05  

Ahoj a co takhle zkusit domácí zdravotní péči?

• sorong.1
            sorong.1, 19.4.15 15:50:49  

To musím někde zjistit. Myslíš jako hospic, nebo něco přes doktorku? Máme tu i pečovatelskou službu, ale to taky nebude ono..

• Tenzing
              Tenzing, 19.4.15 16:38:44  

Záleží jak je na tom tvůj manžel zdravotně vážně, ale každopádně domácí zdravotní péče pomůže dost. Pokud nejsi tedy zrovna si jistá že by si nějaké ošetřovatelské úkony zvládla. Třeba léky injekčně proti bolesti,převazy atd. Třeba toto,dávám pouze jeden z mnoha tipů,po republice je ošetřovatelská péče v každém větším městě.
              http://www.kaderova.cz/drupal/index.php

• delfinsk
                delfinsk, 21.4.15 10:39:06  

Někdy funguje i šuškanda. Navštívit holiče, řezníka a sondovat, zda v okolí není zdravotní sestra - důchodkyně, která by si ráda trošku přivydělala.

• Tenzing
                  Tenzing, 23.4.15 07:47:26  

ano i to může někdy fungovat

• Romana
          Romana, 21.4.15 08:57:52  

ahoj,já bych také přispěla se svojí troškou do mlýna.Na rakovinu mi odešel otec i bratr,oba byli v domácí péči,jen poslední týden před smrtí museli do nemocnice.Zkus se nejdříve uklidnit a pak pouvažuj - pokud lékař plánuje další kroky v léčbě může to být na dobré cestě.Po manželově návratu z nemocnice by bylo dobré vzít si ošetřování,možná na měsíc?To by snad šlo,ono doma je doma,představ si sama sebe někde v cizím prostředí bez rodiny.Švagrová chodila do práce,bratr měl jídlo nachystané a na WC si taky došel sám,říkám,nevím jak to Tvůj manžel má,ale ženská hodně vydrží,věř mi.Držím pěsti ať najdeš schůdné řešení a občas písni jak se oběma daří :2:
          Tenzig mi snad promine že jsem sem tak vpadla :4:

• sorong.1
            sorong.1, 21.4.15 10:34:27  

Děkuju za rady, ošetřování je dobrý nápad, můžeme se střídat s dcerou, ošetřování je placené jen 9 dní :9: ale jistě to vyřešíme. O nějaké LDN ani neuvažuju, to je odkladiště, kde se o ty lidi vůbec nestarají. Známí tam měli maminku a skoro umřela hlady, protože se sama nemohla najíst a nikdo ji nenakrmil :-(

• Tenzing
              Tenzing, 23.4.15 07:53:53  

ahoj,záleží na tom jaká ta LDN je, jaký má "ohlas" mezi lidmi. nikdy bych ti například nedoporučil LDN v Rybitví, obec u Pardubic. Naopak pokud by jsi měla někoho kdo má špatně hojící se defekty,např. bercové vředy, tak jedno z nejlepších pracovišť je v Pardubicích , kde to zásluhou pana primáře Dr. Bureše, dovedli takřka k dokonalosti.

• delfinsk
                delfinsk, 23.4.15 09:44:37  

Totéž v bleděrůžovém.Potřeboval jsem jednou uložit na chvíli jednu klientku na LDN. V jedné budově byly 2 primariáty. Pan primář se mne zeptal, jak o něm vím? "Rok jsem byl na prvním primariátu" zněla moje odpověď. "A proč jste nešel tam?" Drobný úsměv, pokývání hlavou a bylo jasno.

• Romana
              Romana, 23.4.15 09:52:47  

také nemám hezké vzpomínky na LDN.Taťku jsem chodila krmit každý den,je to už 10 let,třeba se přístup k pacientovi od té doby změnil,nevím.Zajímá mne jak to s dcerou zvládnete,nezapomeň že někteří pacienti se nemocí změní,brácha byl občas velmi nepříjemný,až zlý.Když budeš mít trápení,piš,nebudeš na to sama :2:

• Tenzing
            Tenzing, 23.4.15 07:49:20  

nic se nestalo ,vítám tě

• Romana
              Romana, 23.4.15 09:38:51  

díky :2:

• sorong.1
      sorong.1, 23.6.15 15:26:21  

Děkuju všem, hlavně delfínovi který mě vedl za ruku krok za krokem až k úplnému konci. I manželův odchod jsme zvládli, teď už zbývá jen dožít zbytek života bez milovaného člověka. Ale to už musím zvládnout sama. Ještě jednou děkuji.

• delfinsk
        delfinsk, 24.6.15 12:58:10  

Jak je mým zvykem, trošku bych oponoval. Nevedl jsem Tě za ručičku krok za krokem, pouze jsem se snažil pravdivě odpovídat na Tvé dotazy tak, abych nevířil nadbytečné tápání. Většinou jsem pouze potvrzoval správnost Tvého úsudku, což je dle mého názoru důležitější, než jednostranné vnucování mnohdy nesplnitelných požadavků.
        Dík patří mé babičce, která říkávala: „co se nelíbí Tobě - nečiň druhému“.

• atuinzelva
    atuinzelva, 4.1.15 21:42:14  

Znal jste někdo primáře Přehnala ze Zlína ? Jednu dobu byl ředitel nemocnice ve Zlíně. Byl to vzácný člověk. Bylo se od něj co učit.

• Tenzing
      Tenzing, 6.1.15 09:39:18  

bohužel bydlím,poněkud jinde...ale věřím tomu...i já bych mohl uvést několik případů velmi erudovaných lékařů,kteří zároveň i byli lidmi

• atuinzelva
        atuinzelva, 7.1.15 14:08:17  

zkoušel u atestací z gerontologie, byl docela mladý

• atuinzelva
    atuinzelva, 4.1.15 21:35:46  

Zdravím. Moc důležitá a zdá se mi, že trochu opomíjená součást života.

• Tenzing
      Tenzing, 6.1.15 09:42:55  

určitě,o tomto oboru medicíny se málo ví...ale za to mnoho lidí ví o eutanásii...a proto i často z nevědomosti jsou jejími příznivci...přitom paliativní medicína a léčba bolesti je na velmi vysoké úrovni,proto je dobré vědět o tomto co nejvíce...než prosazovat z nevědomosti a snad i z pohodlnosti...eutanasii

• atuinzelva
        atuinzelva, 7.1.15 14:18:08  

mám dojem, že pro mnohé je eutanazie jen neznalost paliativní péče. Ale nejde jen o léčbu bolesti, člověk by neměl zažít pocit, že je někomu na obtíž nebo, že překáží.
        Je nějak zajišťována péče doma, tak, aby přítomnost nemocného co nejméně byla na bedrech příbuzných ? Zažila jsem sousedku, paní s rakovinou, do nemocnice šla na poslední 3 dny (sanitku jí volala sousedka). Před tím jezdila dcera tak 2x do měsíce a manžel utíkal každý den na několik hodin do hospody. A ona tiše umírala. Její pocity musely být hrozné.

• delfinsk
          delfinsk, 8.1.15 11:29:36  

Omlouvám se za dlouhé psaní, ale víc zkrátit jsem to nedokázal.
          Domácí péči zajišťují různé charity, soukromé firmy či jednotlivci, různé asistenční služby, pečovatelské služby. Vždy je nutno vyhledávat možnosti v okolí bydliště, dost se to liší. Dnes už nemusí být péče o osobu blízkou pouze bezplatná, pečovatel nezbohatne, ale neumře hlady.
          Podle sebe soudím Tebe. Jsou lidé, kteří při každé činnosti chtějí okolo sebe mít někoho, jsou lidé, kteří jsou raději sami. Nemohu nevzpomenout jednu ředitelku DD, která bez uzardění pravila, že vůbec netuší, co staří lidé chtějí, proto to vždycky zjišťuje individuelně. To také pečlivě dělala. Když jsem ji informoval o „nespokojenosti“ matky, místo osvědčené a správné cesty (povolání lékaře a následné medikace) zkusila nejdřív zaimprovizovat oslavu (laická psychoterapie). Výsledek byl okamžitý a trvalý. Jak píšeš, nelze opomíjet „pocity“, ale na druhou stranu bych bez dalších informací byl v hodnocení opatrnější. Její „…pocity musely být…“ asi bych zaměnil na slovíčko „mohly“. (Paní mohla být spokojená, protože měla klid na své motlitby. Mohla manžela posílat do hospody a těšit se z pocitu, že tak úplně nepřekáží. ?? Mohla, nemusela. Nevíme.) Ona ta psychická pohoda je ještě větší „popelka“.
          V nemocnici jsem poznal různé pacienty. Někteří chtěli co nejvíce návštěv, jiní byli rádi sami. Při jejich odchodu ze života někteří byli vděčni, když jsem s nimi poseděl, jiní chtěli být sami. Paušalizování a hledání jedné správné cesty (i zde) jako správnou cestu nevidím.
          Jsou lidé, kteří při pohledu na krev omdlí. I kdyby prošli 500 hodinovým školením, nezavážou ani lehkou odřeninu. Stejně tak jsou lidé, kteří nejsou schopni (nebo jim činí velké obtíže) zvládnout péči o nemocného či umírajícího. I toto je třeba mít na paměti při posuzování celkového pohledu. Nejde jen o umírajícího, ale i o jeho okolí. I to nezpětnovazebně promítá do celkové spokojenosti umírajícího. Paradoxně ta viditelně správná, dokonalá neustálepřítomná péče může navodit umírajícímu pocit, že je moc v centru pozornosti, narušuje život druhých, tudíž překáží.
          Celá ta „propletenina“ je mnohem složitější, ale při zachování vzájemné úcty a tolerance se vytvoří neopakovatelná, ale naprosto přirozená cestička ve které nebudou umocněny pouze smutné pocity. (Pro úplný závěr – odmítám toleranci tam, kde jsem někým druhým ohrožován či jednostranně omezován.)

• atuinzelva
            atuinzelva, 9.1.15 00:36:33  

Budu mít Tvá slova na paměti, kdykoliv nad tím budu přemýšlet. A myslím na to velmi často. Znala jsem ji krátce. Když něco potřebovala, chodila k nám nebo k sousedce. Sousedku jednou potkal manžel té paní snad ve městě nebo kde. Prohlásil: co děláš tady, když moje paní potřebuje, abys byla s ní. Skládám ze střípků, z toho jak jsem ji znala, jak znám jejího muže a dceru. Její dceru jsem nikdy nezažila, aby se tolik smála, jako po smrti matky.
            Snažím se s tím vyrovnat, snad se mi to pomalounku začíná dařit, dost mě její smrt zasáhla, Chybí tady moc. A více lidem.

• halfcz
        halfcz, 16.2.15 16:02:35  

Je to sice hezké nožná pravdivé,ale nakonec o tom jestli zvolí eut nebo pal.péči si snad by měl rozhodnout každý sám.Obojí končí smrtí akorát eut by to umožnila rychleji.Měly by tady být obě možnosti i když vím,že ty to prostě nepřekousneš a dál budeš mít potřebu něco nekomu zakazovat :8:

• delfinsk
          delfinsk, 17.2.15 22:20:40  

Tenzing, založil diskusi o paliativní péči, proto ji samozřejmě (a správně) upřednostňuje, ale nemám pocit, že by šlo o nějaké zakazování. Dovolil bych si polemizovat: „ umožnit smrt rychleji“ a „každý sám“ - není eutanazie, ale zabití. Ale to už bez výslovného přání správce nebudu rozvíjet. To je na samostatné téma.

• Tenzing
          Tenzing, 17.2.15 23:59:40  

Tady jak píše kolega delfinsk je to můj názor a tudíž ani nikomu nic nezakazuji. to že jsem si dovolil na oné diskuzi o problému který tu zmiňuješ,vyjádřit svůj názor,není to že bych někomu něco vnucoval,nebo zakazoval. Naopak jsem byl sám bezostyšně napadán a urážen. Jinak samozřejmě platí ,že tady má právo diskutovat každý kdo chce diskutovat o zaměření tohoto fóra, tedy paliativní medicíně. Příspěvky na téma euthanasie sem nepatří a nebudou tu tolerovány. Od toho je jiné fórum.

• delfinsk
    delfinsk, 2.1.15 18:29:00  

http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/110176-lekar-sokuje-prestanme-lecit-rakovinu/
    I když to sem zdánlivě nepatří, dovolil jsem si to sem vložit. Sem nepatří to "šokování" a snaha (jako dnes všude) rozdmychat vášnivé hádky. Já bych řekl, že ten zkušený a uznávaný odborník začal sledovat ještě jiné hodnoty než onkologickou specializaci. Zkusme je hledat. Děkuji.

• Tenzing
      Tenzing, 3.1.15 01:54:09  

zajímavý článek, ale obávám se že drtivá většina lékařů nebude se svým kolegou souhlasit

• delfinsk
        delfinsk, 3.1.15 09:51:36  

Bacil jsi hlavičku na hřebíček. I toto je nemalý důvod odsunované paliativní péče.

• senja
      senja, 6.1.15 20:14:02  

Vnímám to stejně.
      Před lety jsem rok pečovala o těžce nemocného manžela - ležáka. Když se ocitl v terminálním stadiu nemoci, nijak nedával najevo své pocity, nepotřeboval bolest tišící léky. Bez pomoci se téměř nepohnul. Přesto se statečně a důstojně s nemocí smířil.Ke konci mě prosil, ať mu pomohu odejít. Když jsem mu řekla, že to může udělat jen on sám, vědomě se rozhodl odejít a začal odmítat potravu, jen se občas napil. Byla jsem s ním, když tiše naposledy vydechl. Bylo mu 62 let.
      Před měsícem mi umřela kamarádka na rakovinu. Bylo jí 40 jako mým dcerám. Bojovala o uzdravení i o život, seč jí síly stačily. Absolvovala "léčbu", která jí neskutečným způsobem prodloužila utrpení. Naše zdravotnictví za ty dva roky v mých očích hluboko kleslo. A proč o tom píši? Jsme každý jiný. Každý reaguje na léčbu jinak. Někdo chce bojovat, někdo jen co nejdřív skončit utrpení a odejít. Kdo je oprávněný rozhodovat o tom jak?
      Vážím si všech, kteří nám odcházení usnadní.

• delfinsk
        delfinsk, 6.1.15 21:31:31  

Děkuji. Lehce by se dalo ledacos posoudit a odsoudit. Ale jak píšeš, každý reaguje jinak. Někdo chce bojovat do poslední chvíle, někdo chce pouze vegetovat bez bolestí, někdo už potřebuje své trápení ukončit. Každá z těchto variant může být ta "lidská", každé se dá zneužít. Nelíbí se mi "upřednostňování či zavrhování" kterékoliv možnosti, ale nejpočetnější by měla být prostřední varianta. Je to "tenký led", ale při troše opatrnosti nemusí být nebezpečný. Každopádně ze Tvého přispěvku čiší úcta k manželovi a úcta patří i Tobě.

• AdelavonSterza
      AdelavonSterza, 7.2.15 20:08:12  

To není tak jednoduché. Míchají se dohromady 2 věci - onkologická léčba a paliativní péče. To že někdo onemocní rakovinou ještě neznamená, že je v paliativní péči a musí zemřít.Mnoho lidí kvůli léčbě rakovinu přežije, dost lidí léčba zabije. Je to individuální a vždy by se měl zvážit přínos pro nemocného.I jeho přání. Ráda bych se dožila toho, aby pacient byl v našem zdravotnictví považován za partnera.
      Druhou otázkou je nabízet léčbu za každou cenu, jen proto, aby se něco dělalo, i když je to nesmyslné. Tady by měla nastoupit paliativní medicína.Umožnila by nemocnému kvalitnější konec života, než samotná léčba-neléčba.

• dymbo
    dymbo, 14.11.14 16:13:33  

Nakoukla sem,je zde moc diskutabilní náplň fora,ale cením si ho…dobrý den :13:

• Tenzing
      Tenzing, 14.11.14 16:31:32  

To víš ze zdravotnictví mám mnoho zkušeností a vím, že o tomto odvětví medicíny se mezi širokou veřejností mnoho neví, proto je dobré to napravit, alespoň na tomto serveru.

• PRALINKA007007
        PRALINKA007007, 14.11.14 16:35:13  

:6: Ty jsi pan doktor? :4: ♪♪♪Já taky :4: ...doktorka dobré nááálady :1: ....hi...tak muck♪☼♪ :4: :6: :6:

• Tenzing
          Tenzing, 14.11.14 17:11:56  

asi na to moc nevypadám...že :2: :2: :1:

• dymbo
        dymbo, 14.11.14 20:17:31  

Ve zdravotniczví sem se plácala 20 let,ale jen technicky,tohle odvětví jsem neznala,báječné,věnuješ li se tomu,jseš vzácný muž……díky za ty,kterým ulehčuješ utrpení :13:

• PRALINKA007007
      PRALINKA007007, 14.11.14 16:34:13  

:6: :4: Ano..toto tééma je přííliš vááážné i na mně....proto bychom se měli radovat ze života,dokud to JDE....aspoň trochu se snažit spolu hezky vychááázet,život je strašššně kráásný film,který bohužel,jednou skončíí :5: ...chtěla bych usnout :6: .....a nevzbudit se :6: .....abych se netráápila.....dokud ještě malinko můůžeme chodit...trefííme domu :4: :13: ..máme jeden druhéého :6: :4: ...nebo TADY máme svoje přátele :14: kteří nám rozumííí♥....raduijme se♥...veselme se♥ :6: :6: :4: ♪♪♪cink :6: