Kutilové aneb raději svépomocí

Otevřená diskuze | Kategorie: Koníčky
petr. (2019-11-21 13:45:12)pametnik (2019-11-21 09:45:02)flegma1 (2019-09-24 15:05:02)od10k5 (2019-05-05 19:18:40)Dvanactboduvridicaku (2018-12-08 17:41:26)kafrast (2018-11-13 16:53:24)pvdmk (2018-10-16 10:19:37)helena.manova (2018-10-16 06:46:33)hlava22 (2018-09-02 21:22:29)Kaiserwalder (2018-06-14 05:17:04)Spravec (2018-01-16 12:55:07)pavucina.k (2017-11-09 20:52:24)plachej.d (2017-03-05 17:13:39)teta.karolina (2016-09-29 00:04:04)misamacke (2016-09-19 17:09:41)
Kutilové aneb raději svépomocí
Založeno: 20. 5. 2014 | Příspěvků: 9 288 | Členů: 15

Rady, návody, nápady, exteriér, interiér, stavby bez povolení :-D, tedy psí boudy, kurníky, a opravy všeho druhu. Ať už kutíte ze zábavy, z nutnosti anebo z donucení, jste vítáni. Mnohdy se dá improvizovat!

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• pametnik
    pametnik, 9.10.19 22:13:55  

P.S. Na úpravu vody pomocí magnetického upravovače je dost nabídek, stačí dát do vyhledávače. Je tam rozdíl v ceně, podle možnosti zapojení. Prakticky tam byly dva feritové magnety, proti sobě opačnou polaritou. Dnes se asi používají silnější, magnety neodymové. Nebyl by problém si to vyrobit, magnety nejsou drahé.

• Ondi
      Ondi, 11.10.19 18:29:50  

Proč tady píšu o své skepsi ohledně úpravy "tvrdé" vody na měkou vodu prostřednictvím permanentních magnetů a nebo elektromagnetů?

Protože se tímto palčivým tématem zabývám už půl století.

Zprva jsem si (do baráku) pořídil, poměrně za celkem velký prachy, zařízení na odstranění tohoto problému na principu výměny ionů. Princip je jednoduchý a metoda účinná. Ve speciálním přetlakovém (tlak vody v potrubí, u nás kolem 3 bar) tanku, plném porézního granulátu polystyrénu, protéká odebíraná voda a zanechává v těch velejemných pórech kalcium-karbonátové iony. Ten přetlakový tank měl skoro metr na délku při obsahu kolem deseti litrů granulátu (jsou to tak 3 mm kuličky). V myčkách na nádobí je také takový tank, ale nepřetlakový, s obsahem toho granulátu kolem půl litru.
      No, dřív, nebo pozděj je poslední pór granulátu ucpaný a kalcium-karbonátové iony si proudí ke kohoutkům. To je stav, kdy je nutno zahájit regeneraci výměníku ionů naplněním solankou (nasycený roztok soli ve vodě) a ponecháním po určitou dobu. Ta sůl uvolní z pórů ten vápenec a po propláchnutí výměníku vodou je tento připraven na další cyklus. Pochopitelně to probíhá automaticky, podle nastaveného času.

Facit : velká spotřeba soli a vody a ztráta funkce po delším období vlivem osídlení granulátu bakteriemi z vodovodu (nemáme chlorovanou vodu, pochází ze studen sto až tři sta metrů hubokých). To je pak nutné to zařízení rozebrat, propláchnout a tím dezinfikovat kyselinou solnou, aby zase začalo odstraňovat ten vápenec z vody.

Po vyhození toho bazmeku, motivovaného nabídkami odvápnění vody permanentními magnety. nebo dynamickými elektromagnety jsem začal s těmito "geniálními" metodami experimentovat. Stejný stav usazování vápence ve varných konvicích a perlátorech kohoutků jedno jestli jsem vodu jakkoliv magnetizoval a nebo ne.

Pochopitelně jsem sbíral a študoval i odbornou literaturu. Ta potvrdila mou skepsi. Poslední větší a nákladný test provedl někdy kolem roku 2000 magazín Test v Německu s pračkami. Myslím, že trval půl roku. Opět žádný rozdíl v usazování vápence vlivem magnetizace vody.

Pro mě tedy facit: jen systém ionové výměny funguje, ale je drahý, nákladný vyžaduje obsluhu a chemikálie na občasné měření tvrdosti vody.

Ještě existuje jeden systém na principu reverzní osmózy, zjednodušeně je to "cedění" vody nanoskopicky jemným filtrem, ale to je ještě dražší a nákladnější, než ta výměná ionů.

A nakonec - kdyby ta magnetizace fungovala, proč to nemají myčky na nádobí místo toho drahého systému ionové výměny, a proč to nemají pračky a boilery namontované už z fabriky?
      Ovšem jestli je někdo s magnetizací spokojen ...

• pametnik
        pametnik, 11.10.19 20:42:23  

Tak moc sem to nestudoval. V boilerech něco proti usazování vodního kamene na topném tělese je a do myčky dává manželka nějakou sůl. Myslím si ale, že voda obsahuje více rozpustných látek a ne než vápenec. Já mám vrt 29,5 metru, od 1m v žule a usazeniny raději neřeším. Když napustím večer vodu do skleničky, tak je ráno na dně viditelná nadnědlá usazenina.

• Ondi
          Ondi, 12.10.19 03:28:39  

To jo, ve vodě je toho rozpuštěno hodně. Kromě vápníku je to i hořčík. Rozpuštěná sádra může způsobit tvrdost vody až na šílené hodnoty nad 40°dH. My tu máme kolem 30°dH a na praní se hodí voda tak do těch 5°dH. Ta tvá nahdědlá usazenina ukazuje na železo a na mangan ve vodě. Pochopitelně se také často podílí uhlík na tvorbě usazenin (karbonáty vápníku, nebo hořčíku) a platí to i pro síru. Zkrátka co je ve vodonosných vrstvách, to je pak ve studni, nebo v prameni. Když máš v podloží skálu, tak toho budeš mít ve vodě víc, než my tady v dávném řečišti Dunaje.

Má babička měla ve studni (podhůří Chřibů) tak tvrdou vodu, že se normální mýdlo ve studené vodě nedalo použít, prakticky hned vytvořilo nerozpustnou mazaninu na hladině. Tak se pralo v dešťovce a nebo se voda ze studny musela nejprv "vyvařit" (teplota nad 60°C).
          My jsme byli jako děti koupáni v dešťovce ze které se cedníkem nejdřív vylovily komáří larvy, tedy skoro všechny. :2:

• pametnik
            pametnik, 12.10.19 08:35:40  

My jsme kraj kamenů a skal. Je tu hodně lomů a v minulosti byly v blízkém okolí doly na zlato a stříbro.

• pametnik
            pametnik, 19.11.19 12:56:33  

Dneska sem zapojoval novou pračku a protože byl v nabídce i doporučován magnetický upravovač tvrdé vody, tak sem ho také koupil. Uvidíme jak se osvědčí. :15:

• Ondi
            Ondi, 21.11.19 04:07:32  

Přeji ti úspěch. Mám už asi tak deset let silný magnet připevněný na přívod studené vody do plynového boileru. Nějaké změny při ucpávání perlátorů na kohoutcích jsem nezaznamenal. Ale třeba to není to pravé.

Jo, jak tak koukám, tak diskutníci za čtvrt roku končí. Ani nevím, jestli existuje někde podobné forum, kde by se dalo tak trochu "pokecat".

• pametnik
              pametnik, 21.11.19 09:44:48  

Podle popisu jsou potřeba dva magnety proti sobě, bez magnetické překážky. Pokud by to bylo na měděné trubce, tak by to nemuselo vadit, ale musí být dva. To, co sem teď koupil je 3/4" a cena něco přes tři stovky.
              P.S. Je škoda, že to tady bude končit, asi malé zisky, já mám předplaceno do května a to ještě z dob, kdy to nebylo povinné. To, že by peníze nestačily na provoz nevěřím, vím kolik asi provoz takových stránek stojí. Pravděpodobně je to proto, že provozovatel na kterého jsou stránky napojeny dal výpověď. Udělal to i nám a tak naše stránky (motorkářské) teď přecházely k jinému provozovateli, který tyto služby poskytuje a cena bude stejnavá.

• pametnik
    pametnik, 8.10.19 14:56:56  

Karbidové destičky se brousit ani nedají, nechají se urazit, ale otupit ne. A tu "Čínu" mi doporučil kamarád, který oboru pracuje, je to nástrojař. Jen sem se ho na zapomněl zeptat na to chlazení. Zkusím mu zavolat a trochu ho "vyzpovídat". Jestli něco takového můžeš použít, tak se mrkni sem (mluví to i česky).https://www.banggood.com/M8-8mm-CNC-Motorcycle-Handlebar-Mount-Mirror-Riser-Extender-Adaptor-Adapter-p-1051730.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto&ID=224&cur_warehouse=CN

• Ondi
      Ondi, 8.10.19 15:43:09  

Je to tohle? :
      https://www.banggood.com/7pcs-12mm-Shank-Lathe-Boring-Bar-Turning-Tool-Holder-Set-With-Carbide-Inserts-p-1102496.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

No jo, zajímavé. Nabídek řada. Akorát jde o to, že ten můj drobeček má sklíčidlo (na suportu) na nože s hranolkem 8 x 8 mm.

S tím broušením karbidových hrotů a řezných hran (vrták do příklepové vrtačky) mám dlouholeté zkušenosti. Faktem je, že je to časově náročná piplačka a vlastně jen pomoc z nouze.

• pametnik
        pametnik, 8.10.19 16:07:47  

Karbidu se prý nechytne ani diamantový kotouč. Ty nože tam myslím jsou i v 8mm, mně by vyhovovaly 10mm. Je tam dost velký výběr a ceny slušné.Ty co mám vyhlédnuté jsou asi za 785Kč, včetně sady destiček.

• Ondi
          Ondi, 8.10.19 17:52:33  

Já to z počátku ostřil na rozbrušovačce s kotoučem na kámen. Jde to, ale jak pravím zdlouhavě. Teď to ostřím na kotoučové brusce a jde to také. Ovšem jedná se asi o tvrdokov, který se naletuje mosaznou pájkou na ocelový nosič.

Ty výměnné řezací destičky mají zřejmě větší podíl keramiky a tak se asi nedají přiletovat na nosič a musí být přišroubovány. Někde jsem zaslechl, že se opracovávají pouze laserem. Nebudou schopny až tak dobře odvádět tepelnou energii z břitu a proto se musejí chladit aktivně emulzí.

Tady je článek z Wikipedie a uvnitř tabulka tvrdostí materiálů.
          https://de.wikipedia.org/wiki/Schneidkeramik#Herstellung_von_Aluminiumoxid-Schneidkeramiken

Tvrdokov (Hartmetall) se má sestávat z keramického prášku v oceli. Díval jsem se lupou, ale ten keramický prášek bude asi jemnější na to, aby byl viditelný.

Výše jsem psal "S tím broušením karbidových hrotů a ..." a myslel jsem tím vlastně ten tvrdokov, omlouvám se.

• pametnik
        pametnik, 19.11.19 13:09:21  

Tak sem je vyzkoušel a jediné co mohu říci, Je to paráda, Bez chlazení, perfektní povrch na obráběném kovu a i po několika hodinovém provozu to nejeví známky opotřebení. :15:

• Ondi
    Ondi, 6.10.19 23:17:37  

Je tady někdo, kdo se trápí s 3D tiskárnou?

• pametnik
      pametnik, 7.10.19 18:50:20  

Měl sem taky chutě si ji pořídit, problém je ale udělat program na počítači. Mám dva "ajťáky" v rodině, ale ani jeden to nedělá. Je to něco podobného jako program pro laser. Asi by to šlo se to naučit, ale pro mě jako kutila už ne. :15:

• Ondi
        Ondi, 7.10.19 21:53:58  

Tak těžké to ani není, problém je spíš v tom, že si lidi netroufají a nevěří si, že by to zvládli.

To, nakreslení předmětu, který má být tištěn, je relativně snadné, problémy nadejdou až při obsluze tiskárny samotné.
        A nejen to.
        Sice jsem "zdědil" po synovi takovou mašinu, nepatřila k těm nejlevnějším, ale je tam tolik konstrukčních prvků nedotažených zdárně do bezchybnosti, že se o ní dá říci "kup si to a začni zlepšovat a odstraňovat chyby". :2:

Osobně "tisknu" předměty domácí potřeby, jako jsou různá "udělátka", krabičky, držátka a pod.

Zkrátka je to jak zábava a zdroj pocitu vítězství nad hmotou a nad strojem, tak prostředek na pěstění depresí a zoufalství.

• pametnik
          pametnik, 9.10.19 16:58:49  

Zatím sem jen slyšel teoretické poznatky, kamarád to má a ještě jsem ho nenavštívil, abych to viděl v provozu. Nabídl mi, že mi udělá co budu potřebovat, ale musím mu na to dát program. Ten se tam vloží a už to pracuje samo.

• Ondi
            Ondi, 9.10.19 20:38:52  

Osobně jsem si od toho sliboval víc. Ale ne, že bych byl přehnaně zklamán. Na diskuzních forech jsem už před lety studoval problematiku tohoto tisku a těch problémů je spousta.
            Třeba ve kvalitě filamentu, to je ta plastová špageta. Používám drojmilimetrovou, ale jsou i tenčí. To se mi jeden bílý, materiál PLA, jednoduše láme skoro sám od sebe při odvíjení z cívky a výtisky jsou dost křehké. Ten nový PLA, tentokrát transparentní, je zase už skoro tekutý při teplotě 190°C a výtisky jsou velmi pružné. Nebo jiný, materiál ABS, zřejmě nasál snad vlhkost ze vzduchu, protože má při tavení, tentokrát 260°C, v sobě mrňavé bublinky ... a podléhá únavě při zatížení. To jen tak na kraj. Zkrátka to není nic ideálního, jak si mnozí představují.

Vlastně jsem se chtěl přeptat, teda jestli ti to nevadí, na čem tak kutíš? Já jsem spíš přes elektriku. :1: a proto potřebuji soustruh a 3D tiskárnu. :1:

Ještě jeden dotaz, jestli dovolíš. Píšeš, že sis vylepšil soustruh silnějším motorem a frekvenšním měničem. Já jsem si ve starém železe kdysi zakoupil stolní vrtačku a ta má čtyři řemenice a lze tedy "řadit" přehozením klínového řemene jak do rychla, tak do pomala. Třífázový asynchronní motor asi 300VA, jestli se nepletu, s jmenovitými otáčkami 750 o/minutu. A to je mi strašně rychlé, když dělám větší díry kuželovým vrtákem do plechu. Také sním o regulaci otáček do pomala už skoro tři desetiletí a ne a ne se k tomu dokopat. Spíš bych favorizoval místo třífázového motoru motor sériový z pračky, mám už dva kusy. A ty se nechají regulovat prakticky od nuly do maxima.

Takže jaké parametry lze docílit tím měníčem? A na kolik by asi přišel?

• pametnik
              pametnik, 9.10.19 21:45:35  

Mám běžný třífázový motor 1,1KW 1440ot/min. a pomocí frekvenčního měniče jde od nuly asi na 2800ot./min. Na měnič jsem trefil náhodou na nějakém bazaru, byl úplně nový, nerozbalený a byl za cenu kolem 500Kč. Běžně je ta cena o dost vyšší cca 4x a víc. Na jednofázové motory je pro regulaci otáček potřeba trafo, nebo asi výkonový tiristor.

• pametnik
    pametnik, 5.10.19 19:08:35  

Je tady někdo, kdo ví něco o práci na soustruhu ?

• Ondi
      Ondi, 6.10.19 23:11:23  

Jsem hrdým majitelem takového přístroje ... a vůbec se nechápu, proč jsem si ho nepořídil už dávno.

Co bys rád o tom mém aparátu rád věděl? Pochopitelně to není nic moc prezízního (i když to stojí v popisu) a ocelové obrobky na tom ani nedělám. Je to spíš pro dural, mosaz, umělé hmoty a dřevo.
      https://www.zgonc.at/prazisions-drehbank-compact-300.html
      Před dvěmi lety byla v akci za rovných 500€ a tak jsem ji chňapl.

• pametnik
        pametnik, 7.10.19 18:41:22  

Před dvěma roky sem trefil na soustruh který je asi tak z třicátých let. Trochu sem ho vylepšil, osadil silnějším motorem a frekvenčním měničem. Je jak na kov, tak s původním příslušenstvím na dřevo. Nemá to posuv suportu, ale jen cca 20cm na suportu. Točná délka je 750mm. Na stránkách Bag Good jsou v nabídce nože na kov, za poměrně slušné ceny a výměnné karbidové destičky, které jsou k tomu s možností dokoupit. Teď ale nevím, jestli je možné s nima pracovat bez chlazení.

• pametnik
        pametnik, 7.10.19 19:29:47  

Na ten tvůj soustruh sem taky koukal, je hezký, ale dvacet se mi zdálo dost. Ten můj je z pozůstalosti po strojním ing., který pracoval podle řeči pro zahraniční obchod. Cena šest, se mi zdála dost vstřícná a bylo k tomu nabídnuto abych si tam vzal co ještě co se mi může hodit. :15:

• Ondi
          Ondi, 7.10.19 22:21:44  

Já jsem léta sháněl nějaký použitý soustruh za odpovídající cenu, ale ty nabídky po bazarech a v inzerátech byly jen o velké hromadě šrotu a to ještě za nekřesťanské prachy. No a pochopitelně se jednalo o starší mašiny, takže žádná záruka (tady ji mám na 5 let, tedy už jen tři roky) a eventuelní náhradní součástky. A většinou to byly mašiny ne o jedno číslo větší, ale o víc čísel, než potřebuji.

Koupil jsem si k tomu sadu nožů podle jakési DIN normy s naletovanými destičkami z tvrdokovu. Jak píšu nějakou lepší ocel s tím neobrábím a musím napsat, že jsem i ty nože musel upravovat a dobrušovat, což není sranda.
          Je to tohle:
          https://www.zgonc.at/hm-drehmesser-satz.html

Chlazení požívám jen při obrábějí hliníku, nebo plastu a používám líh (špiritus) a kdysi jsem to chladil i olejovou emulzí, ale tím si člověk nadělá dost neřádstva.

Po těch nožích s výměnými destičkami se chci poohlédnout, ale že bych je potřeboval, to asi ne. Co bych potřeboval je nůž s tenkým břitem na odpíchnutí kulatin.

Podotýkám, že nejsem soustružník, takže se v odborných soustružnicko-technických termitech nevyznám. :1:

• intago
    intago, 14.8.19 08:58:03  

Mé zkušenosti s dvouhadicovou klimatizací v roce 2019 jsou příznivé. I při nejnižším stupni je schopna udržet teplotu na 27 st. v obou pokojích.
    Fakt ale je, že na těch pár dní několikadenních teplot nad 33 st. je to drahý špás.
    Naučilo mne to víc hospodařit s chladem. Celonoční větrání nestačí. Stačí ráno, když je nejchladněji, průvanem snížit teplotu bytu po dobu alesp. 2-3 hodin. Chladicí výkon průvanu je úžasný. Problém ovšem je, v průvanu být.
    Zkušenost je, že snížit rychle teplotu vzduchu v místnosti o jediný stupeň je hodně náročné, běžným větráním to trvá dlouho. Ohromná hmota bytu velmi intenzivně stabilizuje jeho teplotu.
    Jakmile je venku více než vevnitř, okna zavřít. Použití odrazivných folií z auta se léta osvědčuje.
    Prostě přemýšlet a promyšleně jednat, to nakonec může klimatizaci i nahradit.
    http://intago.sweb.cz/Vedro-v-byte.htm

• flegma1
      flegma1, 24.9.19 15:05:02  

ok.. :4:

• Ondi
      Ondi, 27.9.19 23:06:58  

Ty folie, jestli píšeme o stejných, jsem si kdysi nalepil na jižní okna. Jestli si to dobře pamatuji, tak z viditelného spektra to propustilo 80% a z tepelného tak polovici. Bylo to cítit, ale žádný zázrak. Nadto to po několika letech dost ošuntělo (škrábace a pod) a tak jsem je strhl. I proto, že jsem postavil na jih pergolu.

Ale !!!

Po přečtění tvého příspěvku mi manželka nařídila dát na východní okna pohliníkovanou roletu. Ideální by byly venkovní žaluzie z leštěného hliníku, ale takové jsem na trhu ještě neviděl (okno 1,7m široké a 1,5m vysoké).

No a delší dobu (tak třicet let) se zabývám projektem výměníku tepla vzduch-vzduch, který maj prý ve Skandinávii běžně. Princip je, že spotřebovaný a vypouštěný vzduch v zimě teplý, ohřeje čerstvý mrazivý vzduch nasávaný do místnosti. V létě by to znamenalo, že při větrání bude čerstvý vzduch z venku ochlazován. Jasně, jen třeba o 5 stupňů, ale v těchhle minulých vedrech je každý stupeň °C dobrý.

Ono je těch problémů vícero, například za mrazů kondenzuje vlhkost vyháněného vzduchu ve výměníku a ten bude zakrátko ucpán, takže pořebuji nějaké topení na rozmrazení.

Problémem je, že na ten trasport vzduchu by člověk potřeboval tiché dmychadlo (ventilátor je hlučný) a stačila by výkonnost od 50 litrů za minutu, ale s pracovním tlakem aspoň 20mm vodního sloupce (aby to pracovalo i za větru). Uvažoval jsem i o pístové pumpě.

• petr.
        petr., 28.9.19 20:44:39  

O tom výměníku jsem už kdysi slyšel, má to být válec s lamelami co se otáčí mezi vstupním a výstupním vzruchem...

• Ondi
          Ondi, 29.9.19 04:26:47  

To je jeden z praktikovaných modelů, ale podle mého názoru špatný. Jedná se o válec vyplněný (podélně orientovanými) kovovými trubkami, které zastávají funkci akumulátoru tepelné energie. To špatné na tomto systému je, že (v zimě) kondenzuje z vypouštěného vzduchu vlhkost v oněch trubkách, aby jimi vzápětí byl nasáván venkovní vzduch. Vzdušný prach se lepí do vlhkého povrchu v trubkách. No a v tomto prostředí mohou bujet choroboplodné zárodky.

• Ondi
    Ondi, 5.5.19 13:53:52  

Dešťovka a pračka. Zkušenosti?

• flegma1
      flegma1, 17.7.19 23:09:04  

já nemám, ale myslím si, že nemůže bejt problém.. :4:

• Ondi
        Ondi, 23.7.19 05:15:20  

My tady máme extrémně tvrdou vodu a do pračky se dávalo množství prášku proti vápníku.

Už to praktikujeme asi deset roků. Spotřebuje se míň i pracího prášku. Ovšem je s tím i práce, dešťovka je ze střechy, tedy plná neřádstva, takže několikanásobné filtrování a provzdušňování vody vzduchovou akvarijní pumpičkou v kádích s občasným pochlorováním.
        Za to je pračka uvnitř čistá, včetně topného prvku.

• flegma1
          flegma1, 6.8.19 22:37:33  

Tak tomu rozumím..

• pametnik
          pametnik, 5.10.19 19:24:19  

Hned pod tímto příspěvkem s e píše o magnetické úpravě vody. Moje zkušenost před léty byla pozitivní. Prodával se na úpravu vody pro zalévání květin a protože máme také tvrdou vodu, tak jsem to zapojil ke dřezové baterii a manželka si libovala, že se nádobí lépe myje. Pak jsme to zapojili k velkému kotli v podniku na dopouštění vody. Nevydrželo to ani jednu topnou sezonu. Parní kotle začaly cca po třech měsících "téci" ve spojích. Musela se vypustit všechna voda a naplnit novou vodou, už bez úpravy a vše se srovnalo.

• Ondi
            Ondi, 6.10.19 22:58:01  

Hned pod tímto příspěvkem s e píše o magnetické úpravě vody.
            O magnetu ani ň.
            "Problém s příliš tvrdou vodou elegantně vyřeší filtrační konvice, která vodu zbaví škodlivých látek, zredukuje obsah chloru, organických nečistot i vodního kamene."
            Ta filtrační zařízení existují i k napojení na kohoutek a podle mých informací je tam i patrona s aktivním uhlím na odstraňování organického materiálu. A to také není levná záležitost, neboť se ty patrony musí často vyměňovat.

• delfinsk
    delfinsk, 3.4.19 09:42:12  

https://hobby.instory.cz/3211-jak-nejlepe-odstranit-vodni-kamen-v-rychlovarne-konvici-s-octem-budte-opatrni.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Mnohem účinnější a šetrnější je magnetická úprava vody. Nemusí se utrácet 2-3 tis. za díl, který tam musí instalatér vložit. Dnes je hodně instalací v umělohmotných trubkách. Stačí rozšroubovat starý HDD, tam se najde magnet. Potom se kousek železného (magneticky vodivého) plocháčku se ohne do tvaru "C" na jeden kraj vnitřní strany se připlácne ten magnet a dá se to na tu trubku. 17 let jsem varné konvice od kamene nečistil, kromě jednoho problému. Nejdřív mne začal zlobit ledvinový písek a pak špinavá konvice. Kdyžjsem po ustoupení horeček vlezl do sklepa, potvrdil jsem si podezření. Při výměně měřidla odborník magnet ukradl.

• Ondi
      Ondi, 3.4.19 20:12:59  

Dobrej tip, zajisté, jenže by mne o funkčnosti přesvědčil jen praktický test.
      My tu máme vodu o stupni tvrdosti 30 .. 36 stupňů. Vše co jsem doposud vyzkoušel přineslo pouze nulový efekt. Včetně onoho permanentního magnetu.
      Takže, byl-li by nákres zařízení (míry), okamžitě udělám a odzkouším. Magnetů mám dostatek i třeba těch z reproduktorů, nebo z HDD. Umělohmotné trubky nemám, ale mám rozvod měděnými trubkami o průměru 22mm a těmi projde magnetický tok jako máslem.
      Prosím.

• delfinsk
        delfinsk, 6.7.19 13:04:25  

Nejsem technicky študovanej, prostě jde o to, aby na koncích byl opačný "tah", aby se TO přitahovalo a ne odpuzovalo (zjištěno kompasem). Ale pokud ta měděná trubka bude tenčí (já to mám na 3/4), bude tam velká rychlost a bude to chtít silnější magnety. U líhně, kde průtok byl takřka nulový, tam byl malý slabý magnet a fungovalo to. Ale kolik kilo či metrů má voda či magnet nevím. Vím, že se to nějak měří, ale tím jsem se v praxi nikdy nezabýval.

• Ondi
          Ondi, 10.8.19 15:03:01  

To je OK, nemám nic proti kutění a experimentování. Ba naopak.

Vedl jsem už před půl stoletím diskuze na toto téma s "odborníky" nabízející zařízení "zaručeně" zamezující tvorbu minerálních povlaků v kávovarech, v konvicích, v pračkách a v perlátorech kohoutků. Některá zařízení jsem i vyzkoušel ... bez znatelného zlepšení. Problém je v tom, že ti prodavači takových vynálezů se sice ohánějí údajnými dobroznáními vysokoškolských institucí, ale jak ten elektromagnetizmus má zabránit růstu krystalů minerálů v potrubí, či v té varné konvici nikdo vysvětlit nekokázal. To bych ještě překousl, ale když jsem položil otázku, jak přezkoušet funkci daného zažízení, tak bylo opět rozpačité ticho.

Zkrátka mi to připadá jako spousta jiných vynálezů, třeba toho vydávaného za generátor studené fůze na výrobu tepla. Opakovaně se také dočteme o vynálezu akumulátoru pro elektroautomobily, které budou levné při dvojnásobném výkonu.

Zkrátka jsem skeptik.

• pametnik
            pametnik, 5.10.19 19:32:28  

Průtokové magnetické upravovače vody se prodávají. Před cca 40 roky se prodávaly na úpravu vody k zalévání domácích květin za 14Kčs. Jde tam jen o přesné nastavení magnetů.

• Ondi
              Ondi, 6.10.19 22:51:22  

Ahoj. 14 kaček bych s radostí risknul, soused si kdysi pořídil takový magnetický "odvápňovač" a to za svinský prachy, už nevím přesně, ale šlo asi o 5000 rakouských šilinků. Když to pak po zkušební době chtěl vrátit, tak měl nemalé problémy z prodejce ty prachy vymámit. Soused mi ukazoval jen prospekt a bylo to asi dvoukilový monstrum s údajně velmisilnými magnety.

• flegma1
    flegma1, 12.3.19 01:40:57  

teda opravdu nikdo..asi je to tím, že to nemá správce.. :1:

• Ondi
      Ondi, 22.3.19 07:34:21  

Tady se kutí furt nepřetržitě.

Akorát se obávám, že mnohým kutilům nestojí za to něco napsat, komentovat a poradit. Nehledě na to, že to ještě stojí prachy. :2:

• flegma1
    flegma1, 8.2.19 02:11:24  

:2: njn, zima...nikdo nic nekutí..

• Ondi
    Ondi, 3.1.19 05:59:22  

Vypaloval si některý z kolegů nějaké věci ze šamotu?

• ninahorova
    ninahorova, 4.12.18 09:23:36  

Ahoj
    mam vplanu stavit krb v blizke dobe
    a narazil jsem tu na par tipu co se hodi vedet https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/stavba-krbu---co-je-treba-vedet-a-znat/
    treba se nekomu bude hodit
    Horský

• Ondi
      Ondi, 5.12.18 04:58:34  

Kdysi jsem se zabýval myšlenkou stavby krbu, tak jsem si zakoupil knížečku na téma, proštudoval ji a rychle od závěru stavět krb upustil.
      Koupil jsem si krbová kamínka na 25cm polénka, myslím, že maj udávanej výkon 6kW a to funguje bezvadně.

• Dvanactboduvridicaku
        Dvanactboduvridicaku, 7.12.18 23:14:01  

Přesně krb je akorát bordel v domě.

• Ondi
          Ondi, 8.12.18 03:37:19  

Předně má otevřenej krb účinnost jen kolem 15%, kdežto krbová kamna kolem 50%.

Prostředně má mít krb relativné vysoký a tlustý komín vytvářející potřebný tah.

Zadně musí být otvor (= průduch) venek - vnitřek
          místnosti (u krbu) obrovský, minimálně o dvojnásobné světlosti komínu. Tak nějak to stálo v oné knížečce.

To zadní vede k nejčastější chybě projektování krbu a pak sice polena vesele praskají, síť před krbem statečně zadržuje prskající jiskry, ale krbem okouzlení prskají kašlem ze začazených průdušek. Nehledě na nemalé nebezpečí nechtěné sebevraždy krbem prostřednictvím CO.

Ta má krbová kamínka, které jsem zmínil, mají spalovací prostor (ohniště, reaktor) kolem 30 x 30 x 30 cm (zhruba 27 litrů). Kamínka se nedají provozovat na nějaké "minimum". Buď to v nich dobře hoří a za hodinu je v bytě vedro a nebo to jen pohořívá, kouří a čadí a to nemohu svým sousedům udělat. :2:

Je to věda udržovat tak akorát správnej ohýnek. Předpoklad je dobře (tedy absolutně) suché palivo.
          A také jsem koukal nevěřícně kolik vody je v takzvaně krbově suchých polínkách, šlo u buk.
          Příklad "suché" polínko 2,9kg pozbylo za 52 dní 0,7 litru vody vysušením. A jiné 2,4kg za tu samou dobu rekordních 0,9 litrů, tedy skoro třetinu hmotnosti.

• Dvanactboduvridicaku
            Dvanactboduvridicaku, 8.12.18 09:27:52  

Znám to. Vím co je to topit krbem a už bych to nikdy nechtěl. I když je zavřenej tak při přiložení a údržbě vždycky se popel dostane do místnosti.

• Ondi
              Ondi, 8.12.18 13:24:50  

Ovšem kdo to nevyzkouši, tak nevěří. :2:

• Dvanactboduvridicaku
      Dvanactboduvridicaku, 7.12.18 23:13:34  

Tak tam toho moc není.