Kutilové aneb raději svépomocí

Otevřená diskuze | Kategorie: Koníčky
pvdmk (2017-11-20 09:14:42)flegma1 (2017-11-19 00:25:58)Frisby (2017-11-18 10:24:41)petr. (2017-11-17 18:29:01)Kaiserwalder (2017-11-17 14:58:44)od10k5 (2017-11-11 23:57:29)pavucina.k (2017-11-09 20:52:24)KarelKeslly (2017-11-09 20:28:55)Spravec (2017-11-02 11:32:47)janko.luptak (2017-09-15 07:16:54)Dvanactboduvridicaku (2017-06-09 21:23:55)avi.lut (2017-04-29 21:04:22)plachej.d (2017-03-05 17:13:39)hlava22 (2017-03-04 19:41:55)kafrast (2017-02-15 06:38:31)helena.manova (2017-01-12 08:12:02)teta.karolina (2016-09-29 00:04:04)misamacke (2016-09-19 17:09:41)libela (2016-04-09 02:24:35)BOB.vojak (2015-06-30 16:25:41)Domovnik-317 (2014-10-01 05:00:04)Ryzetka (2014-06-16 01:23:48)
Kutilové aneb raději svépomocí
Založeno: 20. 5. 2014 | Příspěvků: 9 077 | Členů: 22

Rady, návody, nápady, exteriér, interiér, stavby bez povolení :-D, tedy psí boudy, kurníky, a opravy všeho druhu. Ať už kutíte ze zábavy, z nutnosti anebo z donucení, jste vítáni. Mnohdy se dá improvizovat!

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• DavDav
    DavDav, 9.11.17 00:00:50  

Zdravíčko, koupili jsme s manželkou tuto lednici ( https://www.vas-pomocnik.cz/lednice/beko-csa-29022-recenze/ ), a přemýšlíme o jejím zabudování do interiéru. Není vyloženě vestavná, ale ani se v návodu nepíše nic o tom, že by do skříňky vestavět nešla. Co myslíte, dala by se nějak do kuchyňské stěny elegantně zabudovat svépomocí? Vadilo by to něčemu obstavět ji skříňkou? :)

• Frisby
      Frisby, 9.11.17 20:20:23  

Samo o sobě to není nic proti ničemu. Běžně se to dělá. Důležité je jen zachovat zadní odvětrání. Ideálně aby skříňka pro lednici neměla zadní stěnu vůbec a ještě byl umožněný průchod vzduchu ze stran(na ten není potřeba moc, stačí jen pár otvorů nebo aby nebyla skříň přiražená až ke zdi). Pokud bys chtěl dělat i dvířka, aby splývala barevně s linkou, tak to by mohl být asi jediný problém. Tahle má zkosené hrany, takže by na ně nepasovaly ty běžné úchytky skříňkových dvířek co se prodávají. Ale ve skříni stát může :4:

• KarelKeslly
    KarelKeslly, 6.9.17 18:30:45  

zdravím... tentokrát z IT oblasti- blbost, nějak se mi zasekává levé CTRL i SHIFT nad ním, máte potuchy co s tím? rozebral jsem vyčistil dal dohromady a za chvílu t dělá zas? mám to zkusit obrousit? , já vím za 150Kč seženu novou... ale proč že

• Ondi
      Ondi, 14.9.17 07:45:13  

Jestli máš klávesnici s natištěnými spoji a kontakty na pružných fóliích uvnitř, tak ji můžeš asi odepsat.

Zrovna před měsícem se mi takhle podělala má oblíbená, která již není k dostání. Měřil jsem ohmické odpory jednotlivých "tlačítek" té matrice (na vstupu do mikroprocesoru) a ty, které začaly zlobit měly několikanásobný odpor oproti těm, které fungovaly. Myslím si, že by případná oprava vodivým lakem přišla dráž, než nový keyboard.

• KarelKeslly
        KarelKeslly, 14.9.17 14:10:26  

kontakty se zdají v pohodě...
        jen nevím proč se to seká (zapadne to)... čistě mechanicky

• Ondi
          Ondi, 14.9.17 17:02:42  

A ... to jsme si nerozuměli.
          Třeba je ten pružící útvar z gumy pod tlačítkem přestárlý - nepruží dostatečně, nebo bude mít ta mechanika tlačítka někde trhlinku ...
          Asi nezbyde, než klávesnici opět rozebrat a hledat dobrou lupou a neomezenou trpělivostí příčinu zlobení.

• StandaS
    StandaS, 31.8.17 18:55:53  

Zdravím, poradil by mi tu někdo s výběrem ruční pumpy? Zahrádku nemáme za domem, ale zvlášť a nemáme tam možnost zavést elektřinu, nicméně budeme tam dělat studnu, takže se nám ruční pumpa zdá jako ideální možnost, jak z ní dostávat vodu ven. Nejvíc nás zaujala nabídka tady https://www.cerpadlabezstarosti.cz/151-rucni-pumpy, ale kromě barvy a tvaru se mi zdají všechny stejné. Kterou byste vybrali vy?

• od10k5
      od10k5, 2.9.17 21:35:28  

Jak hlubokou studnu budete mít?
      Kam chcete tu vodu pupovat? - jenom do konve nebo někam dál či víš?

• janko.luptak
    janko.luptak, 1.8.17 22:13:52  

máte někdo zkušenosti s poptákovým webem? buď na AAA nebo jinde. Já zatím zkoušel ty AAA a nic moc, zadal jsem poptávky na úpravu zahrady a vykopání pařezů, ozval se všehovšudy jeden pán, že pošle nabídku a pak už nic. Nevíte o nějaké lepší stránce, kde jsou spolehlivější kontakty?

• Eliska744
    Eliska744, 17.7.17 17:40:41  

Hezký den, zrovna jsme přebrousili a olejovali staré parkety, tak kdybyste někdo potřeboval, doporučuji produkty značky Bona. Mají je třeba tady - http://www.eshop-parketywolfel.cz . Ty naše po nanesení úplně ožily :)

• Ondi
      Ondi, 17.8.17 12:35:29  

Kolik platějí, Eliško? Za tyhle nezdaněné reklamy?

• Eliska744
    Eliska744, 1.7.17 14:25:57  

Zdravím, my jsme si nechali udělat bazén zapuštěný do země, a to od https://www.albixon.cz/ :) Odvedli skvělou práci, konstrukce bazénu je velmi pevná a mile mě překvapilo, jak je jeho údržba jednoduchá. Taky už si ho pořádně užíváme, co jsou ty horka :)

• flegma1
      flegma1, 13.7.17 17:42:23  

Ukázat.. :2:

• flegma1
    flegma1, 12.6.17 22:16:46  

tak stavitel naběhne v pondělí..dal si na to 6 týdnů, doufám, že tam je rezerva a skončí to do pěti.. :4:
    jinak jestli mám problém, tak to jsou dveře..zasouvací do pouzdra..ty musej počkat, až bude to pouzdro usazený, aby se to mohlo zaměřit a říct, jak má bejt silná obložka.

• PPP
    PPP, 22.4.17 00:55:42  

Ondi, a co měřit vlhkost v každém květináči?
    A použít černé hadičky, ten zelený sliz potřebuje k životu světlo, ne?

• Ondi
      Ondi, 24.4.17 14:24:36  

Díky, za rady.
      Já mám za sebou už mnohaleté zkoušení a trápení. Ano, černé hadičky od Gardeny, zelené nejdou ani týden a transparentní jsou za týden zelené :1: . Ale zřejmě nejsou ani ty černé úplně světlotěsné, nebo se ten bakteriální sliz tvoří až v těch odkapávátkách, ty jsou šedé a červené. Ty musím čas od času odšroubovat a vyčistit. Zkusím to přikrýt černou stříškou, aby byly aspoň ve stínu.

• flegma1
    flegma1, 29.3.17 01:10:48  

:2: pozdrav ke kutilům..vzhledem k blížící se rekonstrukci asi budu brzo škemrat.. :4:

• Ondi
      Ondi, 29.3.17 03:12:46  

Copak budeš rekonstruovat?

• flegma1
        flegma1, 29.3.17 23:56:51  

1/2 bytu.. :5: :4:

• Frisby
          Frisby, 30.3.17 19:06:08  

Se neboj, jak ne celej, je to dobrý... Půlka bytu ještě nikomu na hlavu nespadla :1: aspoň teda o nikom takovým nevím. :1:

• flegma1
            flegma1, 30.3.17 20:26:00  

já tu nebudu, tak nespadne, ale bojím se průtahů, tzv. prostojů...aby se to nenatáhlo do podzimu. :8: :15:

• Frisby
              Frisby, 31.3.17 14:39:23  

Stavební dozor není nic až tak drahýho... To bys měl vědět... hezky víst stavební deník a ono se to poddá :13:

• flegma1
                flegma1, 3.4.17 16:17:51  

no, já nevím, jestli by byl z toho pan stavitel nadšenej..já chci dělat dozor sám, ale voblbnout mě může.. :1:

• avi.lut
                  avi.lut, 29.4.17 20:19:01  

Neohlizej se nato co by se libilo staviteli docela jiste bude chtit za svou praci zaplaceno tak se nedej

• KarelKeslly
                  KarelKeslly, 6.9.17 18:15:27  

flegmo sám to neuhlídáš... do dozoru zainvestuj vyplatí se to... nebo se snad ve všem vyznáš? :15:

• Pauleo
                Pauleo, 17.4.17 15:34:20  

Stavební deník, to je taková ta knížečka, kam si zapisuje dělník, kolikrát si skočí během šichty na pivo, když už se na to nemůže koukat jak mu všechno padá z rukou a tak?

• Frisby
                  Frisby, 17.4.17 15:41:05  

Nene. To je takovej ten papír, kde jsou rozepsané etapy. Co se dělá jako první, co potom a tak. Dá se z něj vyčíst, které věci se dají dělat případně současně a kolik práce ještě zbývá. Dřív se vedl docela běžně, ale dnes už ho někteří "stavaři" ani neum zpracovat(a ti právě patří k těm, u kterých se dá čekat spousta doplatků za vícepráce a prodlevy)

• Pauleo
                    Pauleo, 17.4.17 17:39:22  

Tak např. plánování se dělalo běžně dřív u lecčeho, ale dnes už asi nikdo nedělá, a taky to podle toho vypadá. Jinak známého známý právník vždycky říká, největší škodič na stavbě je zedník, nevím co je na tom pravdy. :)

• Frisby
                    Frisby, 17.4.17 18:42:24  

Něco na tom pravdy je... Přinejmenším z praxe můžu potvrdit, že nejhorší možnost je ta, kdy si zedník sám sobě současně šéfuje. :4: Chlap to o sobě taky věděl, takže jemu a pár kamarádům jsme jeden čas právě stavební deníky zpracovávala.
                    Když nic jinýho, tak to bylo pokaždé super vodítko pro zálohové placení na etapy. Zákazník věděl za co platí a zedník věděl, co musí udělat do té doby, než si řekne o další peníze.

• Pauleo
                    Pauleo, 19.4.17 17:03:58  

No jo, prostě to máš vychytané. A to se mi líbí, když něco funguje.

• avi.lut
                    avi.lut, 26.4.17 19:21:23  

Za meho mladi partak zapisoval do stavebniho deniku co se delalo z ceho se to delalo a jak se to delalo a jaky materil se dovezl a v jakem mnozstvi a kazdy patek prisel majitel si to zkontrolovat ale ted je to asi jinak

• Frisby
                    Frisby, 28.4.17 21:05:50  

Jj, ani.lut... taky tenhle typ deníku znám. Když se někde platí hodinovka a píše se část celkové zakázky(třeba pro někoho práce na kuchyni v celkové stavbě domě pro developera). Ale řeč je o řemeslníkovi na část práce, na rekonstrukci. V dnešní době, kdy je zakázka rizikem pro řemeslníka i pro zákazníka, tak se holt muselo leccos změnit. Stavební deník se vede k jinému účelu. Proto i jinak vypadá. V tom, který popisuješ ty, tak by bylo těžké se zorientovat pro zálohování plateb. Aby zákazník platil vždycky jen část práce(na etapy). takže když se práce z jakéhokoli důvodu a z jakékoli strany zavinění nedokončí, ani jedna strana celkově neprodělá a nebo ne moc.

• avi.lut
                    avi.lut, 29.4.17 20:13:47  

To co popisujes muze byt akorat nejaky harmonogram tom kdy a za co bude stavebnik platit a nejak se zapomelo ze je treba nejak z kontrolovat co ten ktery remeslnik udela jak to udelal a z ceho proto se stava ze remeslnici pouzivaji spatne postupy a materialy a nepomuze ani stavebni dozor a skoro vzdy se prijde na takovy slendrian az je dilo hotove a je zaplacene nebo zbyva doplatit jen velice malo

• flegma1
    flegma1, 12.3.17 22:30:19  

tady žádný pořádný problémy, koukám.. :1:

• Ondi
      Ondi, 16.3.17 04:01:42  

Problémy by byly, jak udělat zavlažování pro dvacet - třicet květináčů a kořenáčů na týden, dva, aby to neuschlo, ale aby se to neutopilo?

• Frisby
        Frisby, 16.3.17 17:41:42  

dostatečně velkej barel na odstátou vodu(a taky pro jistotu, aby se nenechávala puštěná z řádu)... jezírkové čerpadlo cca za pětistovku, mechanická časovací zásuvka a pár hadiček, rozdvojek a koncovek sloužících původně jako vzduchování do akvárek... taky položka v řádu korun za jednotku :4: kapková závlaha na pár minut denně by kytkám ublížit neměla

• Ondi
          Ondi, 18.3.17 03:57:48  

Dík za odpověď. :2:
          Experimentuji s tím už leta, s odkapávátky mám spíš negativní zkušenosti -
          Používám děšťovku, papírovej filtr (jako na koupací bazénky a pumpu. Za pumpou je ta voda průzračná a zbavená nečistot, ale ne zárodků. A tyhle potvory v těch trubičkách tvoří slizký povlak a ten se dřív, nebo pozděj dostane až k odkapávátku s velejemnou štěrbinkou ... a je po odkapávání. Nad to se množství vody na těch levných odkapávátkách nedá regulovat, mám akorát typy 2litry / hod a 4litry / hodinu, jenže i tohle je značně nepolehlivý údaj, nehledě, že nemohu zaručit konstantní tlak vody v trubičkách.

Nejlepší výsledky jsem docílil takovejma mikrosprchama (jsou dost drahé) na kterých se dá individuálně nastavit průtok. Ty kuličky z nich mající funkci zpětných ventilků jsem musel všechny vyndat - zalepení tím slizem po čase. To bylo neustálé štelování, kytky buď přetekly nebo strádaly. A když přetekly, tak to bylo na podlaze. Ten problém jsem řešil zase senzorama, v každé misce pod květináčem jeden, na předčasné vypnutí pumpy.

No a pevné časovací hodiny, se na zálivku nedaj použít, páč kytky potřebují proměnnou zálivku závislou na počasí, teplotě, větru atd. A někdy zaprší a kytky na dešti pak nemohu znova zalít.

Původně jsem chtěl zakoupit pro květináč jednu pumpu a přes senzor zálivku precízně řídit. Nakoupil jsem na zkoušku asi pět kusů (před lety), kus tehdá tak pod 10€, pumpa na 12V, tlak 0,8bar, množství vody za časovou jednotku dostačující - jenže zase ouha - pumpy nepřežily dva roky provozu, uvnitř motorku totální koroze.

Takže bastlím na motorem řízeným rozdělovači - jedna pumpa - rozdělovač na 8 až 12 vývodů a pumpa pak zalévá určený sektor květináčů, či rostlin podle potřeby, pak je na řadě další sektor atd.

Akorát nevím, jestli tohhle dovedu kdy do použitelného stavu. :2:

• Frisby
            Frisby, 18.3.17 19:46:28  

No páni, ty jsi hračička... jen aby nakonec nebyl nejlepší způsob ten nejjednodušší... Bába, když onemocněla a musela trávívat hodně času ve špitále, tak si uměla kytky zařídit i na měsíc dopředu... Používala obyčejnej knot co se dává do lamp, pletací jehlici a takový ty podlouhlý nádoby. Nevím odkud to měla, ale bylo to tak deset patnáct centimetrů vysoký, přes metr dlouuhý a šířka akorát na parapet... Vždycky vzala květináč, na konec pletací jehlice uvázala knotek, propíchla kytce kořenáč shora až do toho otvoru dole a pomocí té jehlice protahovala knoty... no a pak si naskládala dřívka přes tu nádobu s odstátou vodou a na to nastavěla květináče jak kuželky jeden vedle druhýho... knot byl furt vlhkej, dokud byla voda a v parným létě jí to vydrželo dva tejdny s přehledem vždycky... jedinou nevýhodu co to mělo, tak že jak to našel komár, stih se za tu dobu i nalíhnout další :15: ale to pak dávala přes vrch tý podmisky gázu nebo něco takovýho... No a šlo to i bez elektroniky :8:

• Ondi
              Ondi, 19.3.17 03:39:49  

Jo už jsem knotové zalejvání vyzkoušel. To funguje o nenáročných kytek, jako třeba u "zelence". "tradeskancie", "plektrantusu" a podobných.
              Já tu mám i kořenáče s jahodama, pár citrusů, nějaký paradajky, papriky, cuketty a tak podobně.
              Plaménky a phalenopsis vyžadují speciální pěči. No ještě nenáročnou tlustici (hoyu)a náročné popínavky.

No pokusím se s tím letos zase servat, ale asi to bude zase plané snažení. Budu muset opět zapřáhnout rodinu a přátele kolem, jenže jsou to diletanti a zase něco utopí a nebo nechají uschnout. :2: To jsem po návratu už taky našel suchý kytky a v květináči bahno.

• Frisby
                Frisby, 19.3.17 07:30:31  

Já jsme spíš jen přes ty jedlý kytky... a ty naštěstí tolik náročné nejsou... držím palec a přeju dost fantazie k vynalézání :4:

• KarelKeslly
                KarelKeslly, 6.9.17 18:24:40  

hele a nebylo by lepší koupit z lékárny (či lékařských potřeb) takové to pohyblivé udělátko na krev, která teče do žíly?

ale ten časovač v kombinaci akvarijní pumpy taky není špatnej :4:

• hlava22
    hlava22, 4.3.17 19:41:54  

Domácnost na mě zírá. Já zírám na ni. Aniž bych přerušil oční kontakt, vsunu si do úst kousek čokolády. Vyhrál jsem!

• hlava22
    hlava22, 4.3.17 17:49:35  

Když chlap řekne, že to spraví, tak to spraví. Není nutné ho kvůli tomu každého půl roku prudit.

• Davidovich
    Davidovich, 2.3.17 22:39:47  

Zdravím, mám trochu problém a potřeboval bych poradit. Máme doma pračku http://nejpracky.cz/pracka-electrolux-ewt-1366-hgw-recenze/ a když ji manželka otvírala, prasknul úchyt horních dvířek. Ne že by se úplně ulomily, ale už to není taková jistota a hlavně nedrží stoprocentně. Myslíte, že se to dá nějak svépomocí opravit, nebo volat servis? Já bych radši po svém, servisákům úplně nevěřím, ale přiznávám, že si nejsem moc jistý co s tím.
    Trochu se bojím, abychom nemuseli kupovat novou pračku, měli jsme teď celkem vydání a nevím, jestli bychom na novou měli...

• Frisby
      Frisby, 4.3.17 06:52:41  

Jsi jak můj chlap. :1: Co si člověk může udělat sám, to si udělá a až když to nejde, dá práci jinejm...
      Zkus tady, osobně s nima máme moc dobrý zkušenosti
      https://nahradni-dily.elektrometal.cz/pracky/?gclid=CKfmgoOTvNICFQ0z0wodTe0NOQ
      Ideální je pokud nenajdeš potřebný díl sám na těch stránkách, tak vyfotit dvě tři fotky toho "rozbitýho místa" a napsat přesný název výrobku a rok výroby(aspoň přibližný). Občas umí sehnat i díly, které nemají na stránkách.
      Zavolanej opravář by podle mě neudělal nic jinýho :4:

• Frisby
        Frisby, 4.3.17 06:53:31  

Jinak vrchem plněná pračka dokáže fungovat i úplně bez víka. Hlavní je, když funguje západka, která spojuje okruh, který uožní aby se spustila :4:
        Přeju hodně zdaru.

• flegma1
          flegma1, 12.3.17 22:29:10  

u tatramatky byl na horní desce u pantu víka spínač a stačilo ho šprajcnout.. :4:

• Frisby
            Frisby, 13.3.17 18:44:43  

na podobným principu fungujou i ty současný :4: jen u některejch je ten spínač hůř přístupnej.
            Jsme předloni jednu starší (tuším to byla Candy) kuchli... Známej si dělal sekvenční zalívání do skleníku :1:

• Ondi
          Ondi, 16.3.17 03:58:57  

A když nastane odstřeďování? Je ohozenej strop?

• Frisby
            Frisby, 16.3.17 17:36:54  

Pračka jako taková se vůbec nevyužívá. jen prograqnátor a voda teklka přes tělo pračky... Prostě dvouhodinoví zálivka rozdělená do pěti úseků :4:

• Frisby
              Frisby, 16.3.17 17:40:54  

Dneska už to tak ale dávno nepoužívá. Na skleníky co už má by jeden výmysl nestačil. Ale na zahradě u nich tohleto sloužilo pěknejch pár let.

• MichF
        MichF, 17.3.17 10:43:32  

Díky moc, stalo se mi něco podobného u této https://www.arecenze.cz/recenze-pracek/zanussi-zwq61215wa/ a já jsem zas takový že bych hned volal servis, co se s tím štvát, ale dal jsem si trochu práce u googlu a díky diskutníkům budu mít náhradní :1: akorát to nejsou uplně levné součástky, dám za to asi kolem 500 a to tu pračku máme chvíli po záruce :7:

• Frisby
          Frisby, 17.3.17 18:36:35  

není zač. Nám se oprava vyplatila. Tak nějak věřím na ona pověstná "kurvítka" v každém výrobku, která zaviní závadu nejlíp krátce po záruce... my kupovali naposledy jen obyčejný zámek do Boshky s bočním plněním. Sice stál přes čtyři stovky i s dopravou, ale pračka drží další dva roky naprosto bez závad. U nové by se při mé smůle mohlo pokazit po té záruce něco závažnějšího. takhle pohoda... a hlavně spolehlivý dodavatel na těch stránkách. Dokonce jsme jednou vraceli součástku, protože se objednal špatný typ a vyměnili bez řečí.