Kutilové aneb raději svépomocí

Otevřená diskuze | Kategorie: Koníčky
petr. (2018-09-19 22:13:13)od10k5 (2018-09-19 17:10:22)Ondi (2018-09-19 09:17:40)pvdmk (2018-09-19 08:56:26)flegma1 (2018-09-10 23:39:13)hlava22 (2018-09-02 21:22:29)avi.lut (2018-08-07 07:16:09)Kaiserwalder (2018-06-14 05:17:04)Spravec (2018-01-16 12:55:07)kafrast (2017-12-27 16:04:38)pavucina.k (2017-11-09 20:52:24)Dvanactboduvridicaku (2017-06-09 21:23:55)plachej.d (2017-03-05 17:13:39)helena.manova (2017-01-12 08:12:02)teta.karolina (2016-09-29 00:04:04)misamacke (2016-09-19 17:09:41)
Kutilové aneb raději svépomocí
Založeno: 20. 5. 2014 | Příspěvků: 9 207 | Členů: 16

Rady, návody, nápady, exteriér, interiér, stavby bez povolení :-D, tedy psí boudy, kurníky, a opravy všeho druhu. Ať už kutíte ze zábavy, z nutnosti anebo z donucení, jste vítáni. Mnohdy se dá improvizovat!

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• intago
    intago, 13.9.18 07:24:47  

dotaz. Chci rekonstruovat koupelnu, ale nechce se mi mlátit starý beton. Je z první republiky, kvalita.
    Což jen oloupat kachliky a na beton jen přilepit nove?

• Ondi
      Ondi, 13.9.18 15:40:27  

Je také možné ty nové kachle dávat na ty staré, držejí-li a pod.

• intago
        intago, 14.9.18 07:20:16  

už ted padaj... Ale jaké lepidlo je dobre na kachliky?

• Ondi
          Ondi, 14.9.18 15:20:35  

To bys se musel zeptat asi profesionála.
          V lepidlech se nevyznám, koupil jsem pokaždé to, co bylo ke koupi vedle kachlíků.

V životě jsem vykachlíkoval tak akorát kolem jedné a půl stovky metrů čtverečních na našem baráku. A až na jednu výjimku úspěšně. A ty kachlíky drží už nějaké čtyři desetiletí. :2:

Na jednu věc jsem však přišel - kachle určené pro vekovní prostory, třeba na terasu, vyžadují velmi speciální lepidlo. Tyto kachle jsou vypálené prakticky do "sklovivé" konzistence, na rubu nenasáknou žádnou vodu. Takové pro vnitřní použití mají substanci podobnou cihlovině a kapka vody se ihned a nebo aspoň v několika sekundách vsákne.

• intago
            intago, 14.9.18 20:05:18  

hehe, jako kluk jsme s matkou udělali dlaždice na terasu, ale za pár let se začaly v nich vytvářet díry. To mráz je trhal, byly určeny dovnitř :1:

• pvdmk
          pvdmk, 19.9.18 08:56:26  

Nějaké flexibilní stačí, důležité je, aby byl beton řádně očištěn a napenetrován penetrací, kterou doporučí výrobce konkrétního lepidla - lze najít na stránkách výrobců.

• flegma1
    flegma1, 10.9.18 23:39:13  

Než to hodím do někam frcu, ještě jednou se zeptám..nechcete někdo kamna "clubky" nebo třeba i "petry"???..funkční a zachovalý..je to u Prahy, cca 10 km..jen poprat se s nima a odvézt si je musíte sami..fyzicky vám ani nemůžu pomoct, neb mám páteř pobitou. Kdyby bylvážný zájem, pošlu fotky.

• hlava22
    hlava22, 2.9.18 21:22:28  

Na požárech v domácnosti způsobených elektřinou mají největší podíl trvale připojené spotřebiče, jako chladničky, přímotopy, varné konvice nebo elektronika.

Pokud je nepoužíváte, odpojte je, zvlášť za bouřky nebo když odcházíte z domova na delší dobu. Nestačí přitom stisknout dálkový ovladač nebo vypínač.

Zdroj: https://bydleni.idnes.cz/sedm-rad-jak-udrzet-elektrinu-na-voditku-fd8-/uspory-energii.aspx?c=A090305_165951_dum_osobnosti_web

• intago
    intago, 28.8.18 11:44:27  

Baterka origo v Renaultu mi vydržela 8,5 roků. Objednávám novou a chci, aby mi dali z letošního roku a hned je problém. Prodejce se k tomu nemá mi říci, kde to na kodu baterky je.
    Zastoupení Varty mi napsalo, at jim pošlu kod, že mi řeknou rok výroby. Tají to i oni, kde to v kodu je. Kupovat starou baterku je vždy nanic, at do auta či do mobilu atd... Ale chtěj se zbavit starejch, to mi je jasný...

• intago
      intago, 28.8.18 13:05:11  

konečně mi prodejce potrvdil, že je to na čtvrém místě kódu, ale Varta mlčí jak hrob, velké tajemství to je...

• intago
        intago, 28.8.18 20:32:36  

u montáže baterky jsem se zas naštval, vše na Renaultu se děsně složitě montuje, na Škodě 100 i Favoritu to bylo hned.
        Potkávačky, stěrače i baterka. Nejhorší bylo baterku upevnit, v hluboké úzké spáře,tam se musí dát patka a šroub do ní, ale jak??
        Ještě, že jsem býv.mechanik MIG 21. Vymyslel jsem, že patka se tam musí dát ze strany a na šroub jsem přilepil imbus, abych ho mohl nahodit do závitu... jinak to nešlo, a tak je to vždy u Renaultu. Když to jde složitě, proč to dělat jednoduše, žejo... No, snad bude pár let klid...

• Ondi
          Ondi, 29.8.18 00:38:00  

U jednoho VW ukazovali v takovém kritizujícím pořadu v TV výměnu pravé přední žárovky. Opravna si za to účtovala 1/2h práce, to je skoro 100€.
          V tom TV studiu měli fachmana, akorát že auto zvedl heverem, sundal kolo, odmontoval ochranný podběh blatníku, pak dvakrát "zalomenýma" rukama vyměnil žárovku a zase po pořádku vše nazpět. To vše v suchu, na pódiu za dvacet minut.

Takových věcí na kritizování je spousta.

Když je někdo nešikovnej, tak musí cvakat.

To s tím zakódovaným datem na baterce je jednoduše a sprostě hajzlovina.

• flegma1
    flegma1, 17.8.18 01:30:24  

tak elektrikář mi říkal, že ta pěna je teda špatnej nápad.. :8:

• Ondi
      Ondi, 17.8.18 04:16:58  

Já teda s PU pěnou už také něco dělal (lepil pěnovej polystyren) a to mi připadalo teda hodně patlavý. Člověk byl za pár minut olepenej, smýt se to dá akorát acetonem.

Ty velký díry, třeba po krabicích se zadělaj tak, že se do nich něco nacpe, tak cenťák pod rovinu omítky a pak se na dvě fáze nanese ona pískosádrová malta. To plnidlo může být cokoliv, i zmuchlaný noviny, když nejsou úlomky cihel, nebo štěrk po ruce.

• flegma1
        flegma1, 17.8.18 16:04:26  

jasně..rozumím.. :4:

• flegma1
    flegma1, 3.8.18 12:53:46  

potřebuju zamatlat něčím vysekaný drážky na el. dráty, ale házet maltu nechci, páč je to za plnýho provozu a lítalo by to všude, sádrou by to bylo jednak drahý a jednak bych to taky v okolí dost zamatlal..chtělo by to něco hustšího a dobře mazatelnýho špachtlí..víte o něčem?..někde toho je i dost..třeba díry po starých krabicích.. :8: :4:

• petr.
      petr., 3.8.18 13:23:48  

Lepidlo na dlažbu :1: .

• flegma1
        flegma1, 3.8.18 13:37:20  

já vím, taky jsem si na něj myslel..ale tak se mi to zdá trochu prasácký.. :4:

• petr.
          petr., 3.8.18 13:41:01  

Tak maltu, nebo lep na itong, ale to je podobný lepidlům na dlažbu.

• flegma1
            flegma1, 3.8.18 15:11:52  

jen si tak řikám, abych nespotřeboval víc lepidla než na vobložení celý koupelny.. :1:

• Ondi
              Ondi, 6.8.18 14:47:53  

Bacha na tlustý vrstvy, lepidlo na dlaždičky dost scvrkává při schnutí.

• flegma1
                flegma1, 7.8.18 21:10:37  

jj..vím..to je právě ten problém..ta tlouštka :8:

• Ondi
      Ondi, 3.8.18 14:59:55  

Používal jsem s úspěchem písek se sádrou, asi tak 3 až 5 dílů jemného (tak snad do dvou milimětrů) písku na jeden díl sádry. Výhod vidím několik, nematlá se tak náčiní a po zahlazení to má strukturu povrchu podobnou jako omítka.

Normální elektrikářská sádra tvrdne moc rychle a tak jsem také používal sádru na "lepení" sádrokartonových desek na zeď, ta tvrdne až tak za půl hodiny.

• flegma1
        flegma1, 3.8.18 15:09:39  

ok...možná mají něco typu sádroštuk..co teda se může nanést i ve větší vrstvě...to máš pravdu, že s normální sádrou je těžký pořízení ve větším množství zvlášť..to tvrdne pod rukama. :5: :4: jinak dík..

• petr.
          petr., 3.8.18 16:22:18  

Sadry je víc druhů, u jedné jsem kdysi četl 20 minut a byla to pravda, zrovna jsem potřeboval rychlou :1: .

• flegma1
            flegma1, 3.8.18 16:35:12  

vono to tak většinou chodí..že mají zrovna něco úplně jinýho, než potřebuješ.. :1:

• hrdy.moravak
      hrdy.moravak, 4.8.18 12:19:15  

Použij nízkoexpanzní montážní pěnu, za půl hodiny jak vytvrdne, tož ju zařežeš a přetmelíš fajnovů s lepidlem 1:1 a možeš jít na jedno!

• flegma1
        flegma1, 5.8.18 03:27:05  

což o to..rychlý to bude, ale jak to bude vypadat?..nebude to moc vidět a jak moc na tom bude ten lep držet? :4:

• hrdy.moravak
          hrdy.moravak, 5.8.18 06:59:40  

Bude to vypadat naprosto perfektně, dělám to tak už dvacet roků. Ani krabice na elektriku už nesádruju a nezazdívám, ale dávám na pěnu. Kup si nejaků lepší pistolku s regulací a zkus to. Nebudeš litovat. Okna, dveře, elektroinstalaci, vodoinstalace, prostě všecko. Zapěnit, zařezat, přemáznůt lepidlem smíchaným s fajnovů nebo se štukem jak sa taky říká, zapucovat a pryč!

• petr.
            petr., 5.8.18 07:39:53  

Ono sádra je lepší než pěna, lépe drží a hlavně nehoří! Ne nadarmo mají krabice atest na 850°C.

• hrdy.moravak
              hrdy.moravak, 5.8.18 09:16:46  

Sorry, zapomněl sem napsat, že tak dělám krabice v dřevostavbách, ty dvůplášťové, co možů byt aj v polystyrénu, nebo dřevě. Sů přišrubované přes dno do konstrukce, takže držíja fest!
              Ide o to, čím rychle zabablat ty ďůry a drážky, na to sa myslím ten pivař ptal.

• flegma1
                flegma1, 5.8.18 15:57:34  

jj :4:

• intago
    intago, 2.8.18 20:35:00  

Už 45 let brousím vrtáky metodou, kterou jsem se sám naučil...
    http://intago.sweb.cz/brouseni-nozu-vrtaku.htm
    co vy?

• flegma1
      flegma1, 3.8.18 12:47:49  

já moc nevrtám, takže ani moc nebrousím..a když to drhne, tak vezmu jinej.. :4:

• intago
        intago, 3.8.18 12:51:00  

lidi se toho bojej, zbytečně, o nic nejde...

• Ondi
          Ondi, 8.8.18 02:27:43  

No, že by se toho lidi báli?
          Spíš to nestojí za tu námahu. A výsledek je víc jak pochybný. Jako nouzové řešení to také dělám, do dřeva, plastu a uventuelně do hliníku udělám díru čímkoliv, ale precizní výbrus vrtáku se v ruce udělat nepodaří.

• flegma1
            flegma1, 8.8.18 03:19:44  

zvlášť ne toho, co má průměr 1 mm.. :4: jestli bych něco chtěl už brousit, tak minimálně 30... :1:

• Ondi
              Ondi, 8.8.18 13:32:07  

Tak já zvládnu i 1,5 a 2mm vrtáček (hlásím hrdě), ale je to šílená piplačka a za tu cenu nového vrtáku to nestojí. Problém je, že k novému vrtáčku musím vlízt do auta a jet tam i zpět 30 kiláků. No a když je to ještě v sobotu večer ...

Proto mám vrtáků a vrtáčků do zásoby moře, kupuji je (ty do 3,2mm) prakticky po desíti. Pochopitelně ne všechny rozměry. To platí samozřejmě i pro ty menší, jako jsou 0,7 0,8 a 0,9.
              A když vemu ty 0,3mm až 0,5mm do ruky, pod lupu, tak lze spatřit, že v těchto rozměrech (za tu nízkou cenu) to nedokážou precízně nabrousit ani mašiny.

Měl jsem i negativní zkušenost s tvrdokovy 0,7mm na vrtání děr do plošných spojů na sklolaminátu. Nic však nevydrží věčně. Ani láska k jedný slečně.

• intago
                intago, 10.8.18 07:26:29  

já brousil i milimetrový. Chce to jen cvik a pevnou ruku. A nevím, proč se tomu lidi vyhybaj... ani obyč.nůž nabrousit neumějí.
                Opakovaně jsem se setkal s levnými noži čínské výroby, které mají šílený tvar ostří. Od ostří se jeho tloušťka rychle zvětšuje, ale pak náhle zase zmenšuje, aby poté znovu zesílila. Takové nože neřežou, tato nesmyslná vlnka tomu brání. Nedá se to opravit. Nejlépe je okamžitě vyhodit.

• intago
                  intago, 10.8.18 07:28:21  

a nikdo o tom neví. Dělají to čínani jen proto, aby lidi nůž brzo vyhodili a koupili nový. Kazítko :8: :10:

• Ondi
                  Ondi, 11.8.18 03:44:57  

Respekt. Na tak malý vrtáčky bych si netrouf. Kdysi, je to strašně dávno, se mi dostaly do ruky spirálové vrtáky z tak bídného materiálu, že se nehodily na nic, i dřevo jen vykousaly. Asi je ta manufaktura zapoměla vykalit. To se mi přihodilo i u sady levnějších pilníčků - jedno přejetí po oceli a pilník byl hladkej. :1:

Ten tebou popsaný nůž se ztenčením je asi vhodný pro filetování masa pro nějakého šéfkuchaře, co já vím. Existují snad stovky různých tvarů, velikostí a materiálů. Principielně se dá každý nůž nabrousit pro amatérské použití dostatečně. Ovšem mám i vyloženě měkké kudly, ty se hodí tak akorát na mazání chleba máslem a marmeládou.

• intago
                    intago, 11.8.18 18:39:02  

Zkus vrták nabrousit, o nic nejde, maximálně se nabouráš do druhého ostří než brousíš.
                    Jde o to přiložit správně hřbet vrtáku k brusnému kotouči. vzhledem k malým rozměrům vrtáku, 1-2 mm nelze otáčet a naklopit, je možné jen jemně přitlačit, aby se ostří na druhé nenabouralo.
                    Co se týče toho ůmyslně pokurveného nože, není to výjimka, většina čínských je takových, možná je máš i ty

• Ondi
                    Ondi, 11.8.18 19:21:15  

Na broušení takových mrňat používám tzv. minidrill, samozřejmě upnutý na stole s jemným smirkovým kotoučkem a nebo s diamantovým kotoučkem. Vrtáček mám upnutý v malém sklíčidle, aby se dal přesně držet. Přesto je to úmorná piplačka. Jeden vrtáček pod 2mm příjde v obchodě bratru na dvacet centů, při koupi deseti kusů, což je asi pět kč.

Broušení se nebojím, ale v těchto dimenzích to není hospodárné.

• intago
                    intago, 11.8.18 20:18:19  

je to snažší, než si myslíš, jen to zkus. Popadni vrtáček, přilož hřbet ke kotoučku a jemně přitlač. Napotřetí už to zvládneš, už jako 16ti letý jsem to dělal běžně... a sám jsem se to naučil... :4:
                    Chce to brýle či lupu

• intago
            intago, 10.8.18 07:32:48  

A obyč.vrtáky, ty celé černé, je nutno brousit i nové... :4: Mnohaletá zkušenost,

• intago
    intago, 31.7.18 12:00:24  

je vám hic? http://intago.sweb.cz/Vedro-v-byte.htm

• flegma1
      flegma1, 1.8.18 23:27:22  

mno..že by mi to pomohlo, tak to zas néé..tohle víme.. :8: :15:

• intago
        intago, 2.8.18 09:04:33  

žena chce klimošku, ale jak vyvést hadici s horkým vzduchem? Prokopat se do koupelny a táhnout ji do výšky k oknu do světlíku se mi teda nechce :9:

• flegma1
          flegma1, 2.8.18 12:10:43  

tak oni mají i různé pseudo klimošky, co hadici nepotřebují..ale je asi pravda, že pak ta účinnost je taky jiná.. :8:

• petr.
            petr., 2.8.18 12:48:59  

To pak není klima, ale zvlhčovač. Máš pocit že tam je chvíli lépe.

Nebo pevnou na zeď a druhou část ven.

• flegma1
              flegma1, 8.8.18 03:21:23  

nene, myslím ty bez venkovního agregátu..ale nějakou hadici musíš taky kamsi strčit.. :15: :4:

• Ondi
          Ondi, 2.8.18 15:00:38  

Šikula si udělá z překližky vložku utěsňující na tak kolem 5 centimetrů pootevřené okno. No a v tomto udělátku je otvor na odvod odpadního tepla z té klimošky. Pochopitelně musí mít místnost též přívod vzduchu odpovídajícího množství, jinak by jej mohla nasávat třeba z odvodu plynové karmy.

• intago
            intago, 2.8.18 20:33:50  

pootevřít okno znmená pouštět dovnitř hic :11:
            tudy cesta nevede...

• Ondi
              Ondi, 3.8.18 15:08:16  

Šikula si udělá z překližky vložku utěsňující na tak kolem 5 centimetrů pootevřené okno. ...

• intago
                intago, 4.8.18 07:52:32  

to mi přijde laický, já raději prosekám tenkou zed do koupelny a hadici budu natahovat do světlíku

• Ondi
                  Ondi, 4.8.18 12:32:16  

Také je to jen na několik dní v roce. Nemusí to být zrovna překližka, určitě by to někdo zvládl ušít z plachtoviny, nebo elegantně zhotovit z plexiskla. :1:

Něco jiného by to bylo u inverzního přístroje, se kterým se přítápí v chladnějších dnech. Taková díra do zdi není zas tak neproblematická, a musí se pak dělat něco i s fasádou, venkovní mřížky, jemné síto, ochrana před šikmým deštěm ...

• intago
                    intago, 10.8.18 07:30:53  

ne, díru z pokoje do koupelny a nechat vyvrtat díru do skla do světlíku, na tom nic neni. Určitě lepší než strakat hadici z okna...