Teraristika

Otevřená diskuze | Kategorie: Chovatelství a pěstitelství
Evzenie (2017-06-23 20:57:53)Andulka (2017-06-23 17:35:21)TondaSchumacher (2017-06-23 17:11:54)Banaltruth (2017-06-20 20:00:47)Codex (2017-06-19 20:06:20)amazonia.exotic (2017-06-17 20:16:00)Nessy (2017-06-17 14:33:22)beLIEve (2017-06-11 23:45:17)Krab (2017-06-10 09:30:35)nikola.vegetarian (2017-06-04 18:14:41)MOSTecak (2017-05-28 12:09:28)BRITSKY.SLECHTIC (2017-05-02 07:23:11)Pudlik (2016-08-11 11:27:47)Fox (2014-11-20 16:48:08)Domovnik-317 (2014-11-13 17:15:49)Dasty (2014-08-19 21:26:32)LinaDee (2014-08-19 00:34:59)Ergien (2014-05-02 09:22:03)Dzullay (2014-01-23 19:55:23)lab86 (2013-11-03 13:29:06)muchomurka (2012-06-12 16:23:36)K.laara (2012-05-22 14:05:05)
Teraristika
Založeno: 3. 1. 2009 | Příspěvků: 2 111 | Členů: 22
Správci: Nessy (hlavní), TondaSchumacher

Vše o terarijních zvířatech :-)

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Evzenie
    Evzenie, 23.6.17 16:40:32  

A je tu první panikaření...
    Když jsem si želvičky přivezla, obě chodily po terárku, střídaly jídlo a vyhřívání. Po zhasnutí světel si zalezly (každá jinam).
    poslední dva dny jedna nejspíš zůstala zalezlá. Bohužel to nevím jistě, protože je nemohu sledovat neustále.
    Dnes jsem ji "vytahla" z ukrytu a přijde mi, že má měkčí plastron, než druhá. Po vytažení udělala zastávku pod UV lampou a pak šla do misky s vodou, napila se najedla a teď zas působí normálně.
    Nepoznám, jestli je plastron měkký normálně nebo moc.
    Teplotu i svícení mají nastavenou podle rad chovatele.

• TondaSchumacher
      TondaSchumacher, 23.6.17 16:50:59  

Takhle nadálku těžko radit. Bavil jsem se i s panem Junkem a s jinýma "želvařema" a říkali že pokud želva je pár dní zalezlá, tak není důvod k panice. Hlavně aby měla vodu, krmení + vápník a teplo + světlo a ok :4:
      Já je nyní beru každej den na 2 až 4 hodinky ven - úplně ožijí a uždibují lístky jetele, pampelišky atd a nahřívají se. Až budou větší (tipuju tak za 3 roky) jim udělám na zahradě výběh a budou tam od června do září furt

• Evzenie
        Evzenie, 23.6.17 16:53:21  

Super, děkuju
        Potřebují želvy pravidelný režim? Myslím tím, jestli jim vadí, když budou brány ven někdy dopoledne a jindy odpoledne.

• TondaSchumacher
          TondaSchumacher, 23.6.17 17:10:19  

Tak zas takový profík nejsem takže nevím. Co jsem ale četl tak mají rády režim. Pokud ale např děláš na směny tak to nejde abys je brala furt stejně to je mi jasné. Hlavně udělat tu ohrádku venku pořádně jelikož umí hezky zdrhat a jsou nenápadné.
          Já je nedávno měl mimo ohrádku navolno a seděl na trávě u nich....pak jsem jen na minutku mrkl na mobil a koukám na trávu a jedna chyběla :7:
          Byla zalezlá pod keřem rybízu který byl asi 3 metry vedle

• Evzenie
    Evzenie, 17.6.17 13:46:39  

http://www.imagehosting.cz/?v=7200712477.jpg

http://www.imagehosting.cz/?v=2794996613.jpg

Tak už je mám doma, světla svítí, teplota vypadá v pořádku.
    Želvičky běhaj, hřejou se a jí, vypadaj spokojeně.
    Podle pana Junka je jedna samička a druhý by mohl být sameček, ale jak říkal, je to jen odhad.
    Nejspíš samička je aktivnější a pořád něco prozkoumává, druhá želvička se zas buďto sluní nebo láduje.

• TondaSchumacher
      TondaSchumacher, 17.6.17 13:51:02  

Hezké mimina.
      Pohlaví v tomhle věku nepozná nikdo.... já jsem sám zvědavej co doma mám.
      To jsou ty Hermanky menší forma?
      Nyní to asi musíš někde přihlásit co? Papíry ti jistě k tomu dal

• Evzenie
        Evzenie, 17.6.17 14:06:01  

Přesně, menší forma Hermanky...
        Papíry mám, jen mi zaškrtl, že to mám poslat na Plzeňský kraj, ale město ve kterém bydlím spadá do Středočeského.
        Stejně tam budu nejdřív volat, než to pošlu, tak se ujistím, zda to posílám správně.

• Nessy
      Nessy, 17.6.17 14:33:22  

Roztomilé :2:

• Evzenie
    Evzenie, 14.6.17 13:19:46  

Jak daleko od okraje nebo "překážky" má být výhřevná žárovka a kámen k vyhřívání?
    Mám strach, aby se nepřevrhly a nepřehřály a všechno mi přijde tak blízko...

• TondaSchumacher
      TondaSchumacher, 14.6.17 15:44:37  

Jak víš tak žárovka by měla být někde uprostřed aby se želva nepřevrátila a nesvítilo na ni. Jak daleko netuším...prostě uprostřed.
      Já to mám asi tak:
      http://www.imagehosting.cz/?v=dscn34bhb.jpg
      Ta kůra co je vpravo, tak to jsem vyndal ...
      Takže vlevo mají jemné kamínky (v těch je miska s vodou) pak je tam písek s lignocelem a uprostřed břidlice a nad tím žárovka....teplota lze upravit zvednutím žárovky :4:

• Evzenie
        Evzenie, 14.6.17 18:22:51  

Super! díky

• Banaltruth
    Banaltruth, 13.6.17 22:14:10  

Do neděle v botanické :4:
    http://www.imagehosting.cz/?v=201706cec.jpg
    http://www.imagehosting.cz/?v=201706yly.jpg

• Nessy
      Nessy, 14.6.17 00:02:08  

Mně se teď konečně daří držet mucholapku. Poprvé v životě.

• Banaltruth
        Banaltruth, 14.6.17 20:07:49  

to je jak dlouho :4: , taky mě obvykle brzo odešla, v létě a venku to se jí dařilo a vybarvila se, ale doma nic moc :4: , To sarracenky i na parapetu se namnožily tak, že jsem měl tři po rozdělení trsu.

• Evzenie
    Evzenie, 12.6.17 11:54:10  

Tak mám ještě jeden problém a doufám, že už poslední.
    Jak máte zavedené osvětlení do terárka? Mám na mysli, čím řešíte "štelovatelnost" délky kabelu. Používáte nějaké svorky na kabel nebo jen lepenku?
    Neboli... když strčím kabel s žárovkou do terárka, čím ho přiděláte, aby se nesunul níž?
    Moc díky

• TondaSchumacher
      TondaSchumacher, 12.6.17 12:00:58  

Nahoře mám takovou dřevěnou destičku a v tom díru na kabel. Nad destičkou je z kablu uzel a tím pádem to nejde níž.
      Poud chceš mohu to vyfotit.
      Jinak tam mám 3 světla a to:
      1) zářivku která svítí furt asi od 6 do 19:30
      2) výhřevnou bodovku díky teplu. To je 40w bodovka v květináči (teplota jde upravit právě tím posunutím naoru či dolů
      3) UVB zdroj.... kompaktní žárovka s UVB spektrem (nahrazuje sluníčko). To je trochu drahá žárovka ale želvy to potřebují....kór ty mimina.
      No a pak je beru na 2 hodinky ven jak je hezky a svítí slunko. Až budou větší tak budou venku od června do září furt ale na to jsou ještě malinké

• Evzenie
        Evzenie, 13.6.17 00:56:07  

super! díky
        tak takhle jednoduché řešení mě nenapadlo, pořešila jsem to s tatínkem (ještě že jsou na světě) a vmyslel něco, co jestli vyjde klidně vyfotím... uzel to tedy jistí.
        Světla mám připravený nejspíš stejný, jen místo zářivky mám žárovku na denní světlo, jestli teda chápu dobře, že je to místo té zářivky.

Někde jsem našla, že pro přepravu želviček je vhodná uzavřená krabice nejlépe z neprůhledného materiálu vyplněná např senem nebo papírem...
        Mám mít pro každou želvu svou krabičku, nebo je mám přepravovat pohromadě?
        připadá vám, že to až moc hrotim? :15:

• TondaSchumacher
          TondaSchumacher, 13.6.17 07:10:33  

Nejlepší je na denní světlo trubice čili zářivka. Svítí rovnoměrně všude a méně žere elektriku. U želv se ale nedoporučuje LED technologie takže klasika stačí.
          Já je vezl v plastové krabičce kde bylo trochu substrátu z terárka a seno a byly obě spolu - jeli hodinu autem a ok. Tehdá ale bylo chladno...nyní v tom vedru by ten plast nemusel být ok řešení - hlavně aby se nepřehřály!!!
          nehrotíš to...jseš jen důsledná. Furt lepší než něco koupit a neřešit a nevědět.
          Tatínci jsou ok ale každej není stejnej. Můj např neumí přibít ani hřebík a co se týká terárek neví která bije.....
          Tak přeju mnoho zdaru :4:
          A kdyby něco zeptej se p. Junka osobně při předání - je to opravdu znalec :4:

• Banaltruth
    Banaltruth, 11.6.17 20:44:27  

Jsem asi před 4 lety nachytal u lesa pár pulců a letos přišli rovnou 3 zpět :-)

http://www.imagehosting.cz/?v=p10501pnp.jpg
    http://www.imagehosting.cz/?v=p10501yly.jpg
    http://www.imagehosting.cz/?v=p1050132.jpg

• Banaltruth
    Banaltruth, 11.6.17 20:36:10  

Takhle vyrostla za 18 let...
    http://www.imagehosting.cz/?v=p10501ama.jpg

• Evzenie
      Evzenie, 11.6.17 21:17:38  

nádherná :)
      tak je to jasný, ve čtvrtek si jedu pro dvě Hermanky od pana Junka

• TondaSchumacher
        TondaSchumacher, 12.6.17 09:24:54  

Jedeš osobně až k němu domů?
        Pak dej fotky těch mimin....

• Evzenie
          Evzenie, 12.6.17 10:24:25  

Nakonec nejedu až k němu, ale převezmu si je při rozvozu.
          Fotky určitě dám

• TondaSchumacher
            TondaSchumacher, 12.6.17 16:50:13  

On prodává želvičky čipované a nečipované.
            Které bereš?

• Evzenie
              Evzenie, 13.6.17 00:57:43  

Nakonec jsem se rozhodla pro menší formu, které prodává jen nečipované, jinak bych určitě brala čipovanou...

• TondaSchumacher
                TondaSchumacher, 14.6.17 15:45:58  

lepší je vždy čipovaná - tento druh je v citesu a musíš to registrovat na úřadě. Dostaneš k tomu papíry. Pokud ale máš čip jen zaregistruješ a neřešíš...pokud čip není musíš co rok posílat fotky atd.....

• Evzenie
    Evzenie, 5.6.17 20:11:24  

Ahoj, jestli můžu přidám se k vám a to hned dotazem...
    Plánuju si pořídit želvičku nejspíš hermanku. Terárko mam pro ní už téměř přichystané a teď řeším kde ji sehnat.
    Myslela jsem, že ji vezmu od pana Miloše Junka, ale mám to celkem z ruky a termíny rozvozů se mi taky úplně nehodí...
    Máte někdo nějaké doporučení nebo naopak radu komu se vyhnout v okolí Prahy nebo od Prahy na západ?
    Moc díky

• TondaSchumacher
      TondaSchumacher, 5.6.17 20:30:24  

Taky jsem měl v plánu pana Junka ale nakonec vzal jinde a blíž domova ale já jsem ze severu Moravy. A rozvozy má super...tam si vybere snad každej
      Prahu neznám ale jistě tam je mnoho ok chovatelů.
      Je to investice na doživotí takže bych volil kvalitu :4:

• Nessy
      Nessy, 5.6.17 20:52:14  

Tip v okolí nemám. Spojila bych to s výletem a třeba i pobytem (je krásně a Česko stojí za poznání) a poslední den bych si vyzvedla nového mazlíka :4:

• TondaSchumacher
        TondaSchumacher, 5.6.17 21:00:02  

Krásně řečeno a pravda :4:
        Nyní koukat na net atd.....a hlavně nebrat na burze a ve zveráku a hlídat si papíry bo Hermanka je citesová.....

• Evzenie
        Evzenie, 5.6.17 21:09:32  

To je taky fakt :2: akorát si pár dnů budu muset vyšetřit v práci.
        Děkuju za radu, přestanu vymýšlet alternativy a zůstanu u původního plánu

Želvičky má tady na foru jen TondaSchumacher?
        Co ještě chováte, jestli můžu vědět?
        Pro mě je tohle první pokus o teraristiku, do teď jsem měla jen pár hlodavců, psa a freťuli, tak se vám možná mé dotazy budou zdát dost hloupé nebo zbytečné, tak se předem omlouvám. Kdyžtak mě pošlete někam :8:

• TondaSchumacher
          TondaSchumacher, 5.6.17 21:14:49  

Já mám želvičky jen cvilku....od března a jsou to ještě mimina. Mám ale jinej druh - mám pardálky (geochelone pardalis)
          Pak mám 10 let leguána zeleného a 3 štíry a lupenitky a .....taková menší ZOO no

• Nessy
            Nessy, 5.6.17 22:25:51  

Jo ty ses mě někde ptal na ty štíry - pošli :11: Asi jsem někde udělala chybu a jak byli malincí, tak jsou náročnější a nedali to. Teď na to prdím a pak, až budu v baráku, si pořídím o něco větší :4:

• TondaSchumacher
              TondaSchumacher, 6.6.17 17:36:50  

Jo? Jsou to nenároční tvorečci a ani nevím že je mám. Krmím moučnýma červama a občas porosím a to je vše. Jen jsme myslel že se budou svlékat a růst víc..... zatím se svlékl jen jeden a je fakt macek.

• Nessy
          Nessy, 5.6.17 21:23:31  

Užovky červené, užovku perskou, užovku africkou, korálovkyu sedlatou a korálovku u které nevím české jméno (Lampropeltis triangulum stuarti - aberrant), leguánka modrého, pagekony řasnaté, agamy vousaté, křečíky džungarské, rybičky, krevetky, šneky a krmný hmyz.
          A psa samozřejmě :1:

• TondaSchumacher
            TondaSchumacher, 5.6.17 21:24:32  

Dokonala žena (hned po mé manželce) :6: :14:

• TondaSchumacher
              TondaSchumacher, 5.6.17 21:25:05  

Obdivuju každou která se toho nejen nebojí ale sama to chová

• Evzenie
            Evzenie, 5.6.17 21:53:40  

Fíha! máte oba můj velký obdiv.
            Korálovku bych jednou taky moc chtěla, ale zatím bydlím u rodičů a ti by z hada nebyli nadšeni.

Jak to děláte s tolika zvířaty, když jedete třeba na dovolenou?

• TondaSchumacher
              TondaSchumacher, 5.6.17 22:02:48  

Tohle je u mne jediné mínus co mi trošku vadí - já totiž díky nic nikam jezdit nemohu. Kór díky leguánovi kterej je zvyklej jen na mne a mou ženu. od nikoho jiného se nenechá ani nakrmit...rozmlátil by terárko jen by se cizí přiblížil - není zvyklej.
              Takže nikam nejezdím - max na celodenní vejlety ale dýl ne :4:

• TondaSchumacher
              TondaSchumacher, 5.6.17 22:03:21  

Korálovka je malinká.....dotáhni domů krajtu tmavou :1:

• Nessy
              Nessy, 5.6.17 22:24:28  

No, v podstatě, kdybych neměla kytky, tak to asi nedělám nijak a prostě jedu. Takhle mi dvakrát v týdnu zaskočí mamka a nakrmí a zaleje.

• Banaltruth
      Banaltruth, 5.6.17 22:39:28  

No já mám hermanku od červen 1999 :15:

• Evzenie
        Evzenie, 5.6.17 23:01:29  

Super!
        Jak už je veliká? A jak moc se mám bát u želvičky zimování?
        Zatím pro ní nebudu mít venkovní výběh a kdybych zimovala, tak nejspíš v ledničce.
        Všude píší, že je lepší nezimovat vůbec, než zimovat špatně, ale bojim se, že nepoznam, že je to špatně :9:

• Banaltruth
          Banaltruth, 6.6.17 21:51:04  

tak zase v létě si myslím, že nějakou klec nebo i na balkon (pozor zase nepřehřát) je dobré a zdravé... zvláště u tohoto typu. Zimovat se reálně nemusí pokud nechceš rozmnožovat nebo stačí krátce ...

• TondaSchumacher
            TondaSchumacher, 7.6.17 06:01:43  

Jj jsem rád že ten můj druh se nezimuje vůbec. Má ale jiné vlastnosti.... musí mít více teplo, v dospělosti obrovské terárko jelikož jsou velké atd. I ten letní výběh co budu dělat na zahradě bude obrovský.....

• Evzenie
            Evzenie, 9.6.17 13:32:39  

Tak už jsem doma domluvená na reorganizaci balkonu, takže se želvička bude moct i slunit :4:
            Nějak mi teď vrtá hlavou, jestli není přecejen lepší pořídit želvičky rovnou dvě.
            Pročítám co kde píší a vůbec z toho nejsem moudrá. Někde to doporučují, jinde vymlouvájí nebo tvrdí, že je to úplně jedno.
            Když budou spolu vyrůstat od mala, tak by se snad ani nemusely prát...
            Za pár let se plánuji stěhovat, takže prostor pro vyrostlé želvičky prostě bude.

• TondaSchumacher
              TondaSchumacher, 9.6.17 13:45:01  

Tohle jsem řešil přímo s panem Junkem. On mi řekl že u mého druhu se nic rvát nebude jelikož je to mírumilovný druh. Hermanky nejsou nějaké rvavé ale pokud bys měla 2 samečky mohlo by docházet k soubojům.
              Pokud jde o to zda je líp jedné či dvěma tak je to prý fuk. Želvě nevadí život ve skupince ale ani život osamoceně....
              Pokud jde o balkón je HODNĚ důležité na kterou světovou stranu ho máš a jak ti tam svítí sluníčko.

• Evzenie
                Evzenie, 9.6.17 14:04:17  

Balkon máme na jiho-jihozápad, což předpokládám není špatné.
                Děkuju za reakci na počet. Ještě to zvážím, ale představa dvou želviček místo jedné mě nadchla!
                Bojim se, že něco pokazim a želvička nebude šťastná, to bych považovala za vlastní selhání.
                Tak se omlouvám za další další dotazy a děkuju za trpělivost

• TondaSchumacher
                  TondaSchumacher, 9.6.17 17:21:20  

Za to se neomlouvej - od toho to tu přece je ne?
                  A želviček můžeš mít i 10...jde jen o to jaké podmínky umíš zajistit :1:

• Evzenie
                    Evzenie, 10.6.17 04:10:30  

Tak jasný, že v tomhle neexistuje omezení, ale jde o ty podmínky... a těma si právě nejsem jistá

• TondaSchumacher
                    TondaSchumacher, 10.6.17 06:21:30  

Pokud uvažuješ o dvou Hermankách tak ok i na balkóně. Pokud bys chtěla 2 co mám já, a měla jen balkón, tak to by asi nebylo ideál (v budoucnu) :4: