Dialog náboženství

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
michalborek (2018-07-17 15:48:52)radiac (2018-07-15 14:30:00)Cho (2018-06-25 18:56:27)Rusalka (2018-06-15 10:31:21)slavidan (2018-06-01 20:58:10)9marie04 (2018-05-31 02:47:33)krudox (2018-05-29 19:08:08)chatka88 (2018-01-29 19:35:45)nordic.pride (2017-10-03 21:38:47)martindoubrava (2016-08-04 12:23:39)
Dialog náboženství
Založeno: 18. 1. 2014 | Příspěvků: 1 677 | Členů: 10
Správci: michalborek (hlavní), krudox

Mohou všechna náboženství vycházet z jedné Pravdy? Mohou si vzájemně něco nabídnout? Existují podobnosti mezi praxí, etikou a transcendentní zkušeností jednotlivých náboženství? Jaká je budoucnost náboženství a hraje v ní nějakou roli jejich vzájemný dialog? Vítejte ve fóru pro výše uvedené a obdobné otázky.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

 • krudox
  krudox, 11.5.18 21:42:08  
   

  https://www.youtube.com/watch?v=zLodfPPlnPc

  • michalborek
   michalborek, 11.5.18 22:17:06  
    

   Nic pro mě, pusť si raději slova pro mě nejinspirativnějšího člověka posledních 100let - https://youtu.be/3F3ZxDC6Lho

   • michalborek
    michalborek, 11.5.18 22:39:51  
     


    Live in God

    Immortal Self.

    There is a maker for a pot or a table. So, there must be a creator for this marvellous world also. That creator is GOD.

    God is the wire-puller (Sutradhara) standing behind the machine of this world. He is the indweller of your heart. He presides over all actions (Karma-dhyaksha). He is the dispenser of the fruits of your actions. Live in God by singing His name, repeating His Mantra and surrendering the fruits of your actions unto Him.

    The Lord abides in every creature. Behold the Lord in all objects, in all manifestations. He is in the breath, in the voice, in the eyes. He is the Life of your life, Soul of your soul. Make no distinction between a Hindu and a Mussalman, a Protestant and a Catholic, a Saivite and a Vaishnavite.

    Within you is the hidden God. Within you is the immortal soul. Within you is the inexhaustible spiritual treasure. Within you is the fountain of joy and happiness. Within you is the ocean of bliss. Look within for the happiness you have sought in vain in the perishable sensual objects. Rest peacefully in your own Atma and drink the nectar of Immortality.

    Insure your life with God. Depend upon Him alone. All other insurance companies will fail, but this Divine Company will never fail. You need not pay any premium to this Divine Company. You will have to love God only. You will have to give Him your heart.

    Satyam (truth) is the seed. Brahmacharya (celibacy) is the root. Meditation is the shower. Santi (peace) is the flower. Moksha (salvation) is the fruit. Therefore, speak truth. Practise Brahmacharya and meditation. Cultivate Santi. You will surely attain the final emancipation or freedom from the trammels of births and deaths and enjoy eternal bliss, supreme peace, perennial joy and immortality.

    Surrender everything unto Him. Place your ego at His feet and be at ease. He will take complete charge of you. Let Him mould you in any way He likes. Let Him do exactly as He wills. He will remove all defects and weaknesses. He will play beautifully in this body flute. Hear the marvellous music of the flute of the Lord-the mysterious music of the soul-and rejoice.

    Peace is a divine attribute. It is a quality of the soul. It cannot remain with greedy persons. It fills the pure heart. It is a sweet companion of sages and Yogins. It deserts the lustful. It runs away from the selfish. It is an ornament of a Paramahamsa.

    "As you think, so you become." This is the immutable psychological law. Your thoughts make your life. You can choose your thoughts. You can choose your mode of thinking. You can make your life as you choose. If you entertain evil thoughts, you will lead a miserable life. If you cultivate sublime thoughts, you will attain Godhead.

    May you all prosper gloriously! May you all lead the divine life singing Hari's Name, serving the poor and the sick with Atma Bhava, sharing what you have with others and melting the mind in the Lord through silent meditation!

   • krudox
    krudox, 12.5.18 00:22:25  
     

    pěkný :4:

 • michalborek
  michalborek, 10.5.18 21:48:35  
   

  Film - Tomáš Halík: Dialogy se světem

  bude Českou televizí vysílán v těchto termínech:
  - v úterý 29.5.2018 od 21.00 hod.
  - ve středu 30.5.2018 od 16.20 hod.
  - v sobotu 2.6.2018 od 1.10 hod.

  Předpremiéra zde http://www.farnostsalvator.cz/public/upload/th2jpg.jpg

 • michalborek
  michalborek, 8.5.18 14:30:56  
   

  Poselství pro Muslimské bratry od Ordo fratrum minorum (františkánů)
  https://ofm.org/blog/message-for-the-month-of-ramadan-2018/

 • jonatan
  jonatan, 7.5.18 00:34:22  
   

  Všechna náboženství nevycházejí z jedné pravdy.Některá ji mají víc než druhá. Křesťané rozptýleni v různých náboženstvích mají o Bohu nejvíc pravdy a i o morálce mají nejvíc pravdy.Proto nemohou jiná náboženství křesťany moc obohatit jelikož co je v jiných náboženstvích dobrého to už křesťanství má nebo obsahuje. Například Budhismus je ateistická filozofie a není to náboženství.

  • michalborek
   michalborek, 7.5.18 01:18:20  
    

   :8:

  • krudox
   krudox, 8.5.18 10:41:37  
    

   naprostý sebeklam křesťánka...

   • jonatan
    jonatan, 10.5.18 19:33:10  
     

    To co jsem napsal je pravda a ty nemáš argument

    • michalborek
     michalborek, 10.5.18 20:23:41  
      

     Proti tvrzení, že křesťanství je nejlepší a basta se těžko argumentuje už přinejmenším proto, že žádné takové křesťanství s jednou pravdou a morálkou neexistuje. V podstatě ho rozdělil už na počátku Pavel z Tarsu, jež ač nebyl Ježíšovo učedníkem ale naopak honcem takových, přesto nakonec Ježíšovo čistě židovskou sektu pro svůj celosvětový projekt ovládl a značně proměnil, to ovšem nebyl konec, další zásadní rozdělení se objevilo při velkém schizmatu, pak ještě odštěpení katolíci se dopustili chyby, že Písmo se dostalo mezi obyčejné lidi a nedalo se dělat nic než církev znova rozdělit a to byly jen ty velké události. Někteří navíc z minulosti svůj pohled na křesťanství už ani nepoví, protože podobně jako ty, tu byli tací, jež viděli pravdu jen u sebe a byli přesvědčení, že názor jiný je lepší včas vyhladiti a to včetně textů i jejich pisatele.

     • jonatan
      jonatan, 10.5.18 23:07:36  
       

      To co píšeš tak trochu nechápu akorát jsem pochopil že říkáš co se dělo v minulosti a k tomu divné důvody proč to tak bylo.Křesťané jsou hříšníci nemají vy jímku největší problém mají že jsou rozděleni to díky jejich hříšnosti a nesvornosti.Ty ale pokud chceš abych neměl pravdu musíš argumentovat že to a to náboženství říká to a to a je to daleko víc pravdivější než to co říkají křesťané a to ty si neřekl. Proto zatím platí že křesťané mají nejvíc pravdy co se týče Boha a morálky.

      • michalborek
       michalborek, 11.5.18 02:46:40  
        

       To je těžké, když nechápeš, že se liší nejen ve vedení tyhle náboženské větvě křesťanství, ale i ve věrouce a věříš tedy jen v nějakou chiméru, co nazýváš křesťanství. Nebo-li krom toho, že neznáš ostatní náboženství, s nimiž křesťanství srovnáváš, tak neznáš ani to své, protože není jedno křesťanství ale mnoho a tudíž si nejdříve vyber, jaké větvi věříš a jež je tedy podle tebe ta, co všechno zná nejlépe, abychom se vůbec mohli o něčem bavit, zatím používáš slovo, jež zahrnuje příliš mnoho a nevykládá ho každý stejně.

       Navíc i až se vůbec identifikuješ s nějakou tou konkrétní křesťanskou vírou, tak to ještě nebude jednoznačné, protože nakonec stejně je ta víra silně individuální záležitostí, kde společenství a představení tvoří jen podhoubí, na němž teprve může vzrost vlastní duchovní praxe a poznání. Přesto pro většinu lidí je to jen o té příslušnosti k davu a vůbec ne o nějakém nacházení Pravdy, typicky právě u těch, co říkají, že jejich víra je prostě nejvíc, ale v podstatě žádnou nemají, jen prostě vyřvávají my jsme Sparta, bla, bla, bla, ale zatím není žádná skutečná víra, žádná skutečná praxe, žádné hledání, žádné nacházení.

       • jonatan
        jonatan, 12.5.18 23:33:50  
         

        Jsi trochu mimo mísu jelikož já jsem nehovořil o náboženství ty ale o něm hovoříš.Náboženství mě nezajímá já jsem hovořil o křesťanech. (I když například protestanté,katolíci a pravoslavní říkají to samé). Křesťané něčemu věří a mají nějakou morálku tyto jejich vlastnosti poznání jsou nejdokonalejší nikdo nemá něco lepšího pravdivějšího. Zároveň není více druhů křesťanů s jinými vlastnostmi je jen jeden druh se stejnými vlastnostmi a poznáním.

        • jonatan
         jonatan, 12.5.18 23:38:14  
          

         Pokud by se našla nějaká odchylka tak se to dá kalibrovat učením Ježíše a zjisti se že odchylka není křesťanstvím a daná osoba používá slovo křesťan neoprávněně.

         • michalborek
          michalborek, 13.5.18 01:11:50  
           

          No vidno si tedy sám kalibruješ a něco z učení Ježíše za dokonalé považuješ a určitě se nedá říct, že by u něj nic moudrého nebylo, třebaže výhradně za sebe si netroufám tvrdit, že je tak tomu se vším, co je mu připisováno. Stejně tak bych se opět za sebe vyhnul hloupým fanatickým tvrzením, že je někde Pravdy nejvíc, protože sotva kdo může znát, co všechno je a není jinde. Nakonec podobné příběhy a výroky, jež evangelisté sdělují skrze Ježíšův příběh, najdeme i ve starších textech východních náboženství a tím neříkám, že zde někdo opisoval, jen naznačuji že Pravda nemá nějaké ukotvení v místě a čase. Přesto si nemyslím, že snad v křesťanství nelze nalézt Pravdu, ale nepřesvědčil jsi mě svými výroky, že by to byl tvůj případ, avšak kdo jsem já, abych to soudil.

 • michalborek
  michalborek, 21.4.18 22:07:47  
   

  Setkání evangelického faráře Pavla Klineckého s římskokatolickým knězem profesorem Tomášem Halíkem v pořadu Uchem jehly - http://www.ceskatelevize.cz/porady/10314156487-uchem-jehly/218562216200002/

  • jonatan
   jonatan, 7.5.18 00:37:11  
    

   Ani jsem se na odkaz nedíval jelikož Halík je podvodník a narcista bohužel si říká křesťan.

   • michalborek
    michalborek, 7.5.18 01:29:57  
     

    :8:

   • krudox
    krudox, 8.5.18 10:42:24  
     

    sám jsi podvodník a narcista, čemu nerozumíš, na to pliveš :13:

    • jonatan
     jonatan, 9.5.18 23:38:44  
      

     říkám že jsem na to neklikl nevím o co jde akorát říkám co je Halík to mě stačí abych na to neklikal

     • krudox
      krudox, 10.5.18 05:40:01  
       

      nevíš, co je Halík, ale vidíš v něm podvodníka...

      • jonatan
       jonatan, 10.5.18 23:21:18  
        

       https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Halik-Kdo-da-hlas-Zemanovi-provini-se-proti-Ceske-republice-519031

       • krudox
        krudox, 11.5.18 05:39:36  
         

        nevěř propagandě... :2:

      • jonatan
       jonatan, 10.5.18 23:33:37  
        

       Několik let starý text:
       Je Tomáš Halík anální lezec a komunista nebo nepochopil znamení doby? (12.7.2007)
       Tomáš Halík
       Několikrát jsem viděl v televizi Tomáše Halíka a vždy se zdálo, že tomu co říká rozumí.
       Později jsem pochopil, že je jenom dobrý řečník.
       V televizi odsoudil mladou generaci, která bojuje za hladovějící v Africe.
       Halík má jak se zdá špatně poskládané životní hodnoty.

       NEPOCHOPENÍ DOBY?
       V Praze probíhalo výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu-MMF a Světové banky-SB.
       MMF a SB pracháči kteří mají na svědomí chudobu v rozvojových zeních.
       Například jejich zasedání v Praze bylo ozdobeno 200 000 květinami doveženými z Holandska.

       Komentář Halíka: "Odpůrci globalizace" zářijovou bitvu v pražských ulicích v očích veřejnosti morálně, psychologicky a politicky tvrdě prohráli, zůstaly po nich rozbité hlavy a výlohy, ideologicky šablonovitá hesla a trapný dojem z lídrů, snažících se pubertálně vylhat z odpovědnosti.“

       Nebyli to odpůrci globalizace, jak říká Halík, ale odpůrci následků globalizace.
       Mladí lide vidí hladové v africe a není jim to lhostejné.
       Bohatí okrádají chudé, proto vyšli do ulic.
       Bojují s policajty o most? no a co mají dělat? když policisté brání ty zloděje!

       ANÁLNÍ LEZECVÍ DO EU
       Prof. Halík je členem kolegia, které má formulovat vizi působení křesťanů v EU tzv. „Rada moudrých.“
       V radě je také prof. Michel Camdessus, bývalý generální ředitel MMF-Mezinárodního měnového fondu.
       Halík chce řídit tento svět, proto se dal do spolku s bývalým zlodějem a vytváří vize v EU.

       KOMUNISTICKÉ MYŠLENÍ
       V televizi při referendu o vstupu do EU Halík řekl:
       “Každý rozumný člověk bude jistě hlasovat pro vstup do EU“

       Jo tak podle Halíka jsem bez rozumu prostě debil, byl jsem proti vstupu.
       Jenže těch debilu je mnoho, jelikož na Vysočině to bylo skoro 50% na 50%.
       Halík si neváži lidí s jiným názorem, hned je odsoudí označí za nerozumné.
       To je komunistické myšlení: „My máme pravdu a nikdo jiný.“

       MYSLÍ SI ŽE BY MOHL BÝT PRESIDENT
       Halík říká:
       „Jestliže by šlo o to, že prezident má být spíše tím morálním a intelektuálním reprezentantem, tam se domnívám, že bych této společnosti mohl něco nabídnout.
       Šel bych do toho ale jenom za předpokladu, že bych tady neviděl nikoho, kdo by jednoznačně ztělesňoval podobné hodnoty,..“

       A když byl Klaus několik let presidentem začalo se spekulovat dál:

       KOMUNISTICKÁ NADUTOST
       Kdo by se mohl stát příštím prezidentem? Objevuje se jméno kněze a sociologa Tomáše Halíka.
       On však takovou výzvu odmítá, prý by ho na hlavu státu bylo škoda. Radši bude dál přednášet, kázat a diskutovat.
       „Takhle jsem lidem prospěšnější“, říká.

       MYSLÍ SI ŽE JE KRISTUS
       Halík nejen že není prospěšný je to nadutý amatér, řiťolezec, komunista, nepochopil znamení doby, myslí si že bude řídit svět že je k tomu povolán.

       Prostě má v sobě syndrom Ježíše Krista.

      • jonatan
       jonatan, 10.5.18 23:41:08  
        

       V říjnu 1998 se na Pražkém hradě konalo diskusní Fórum 2000. Probíraly se tam filozofické otázky a mimo jiné tam hovořil i teolog Tomáš Halík. Ten se tam pokusil vysvětlit, jak je možné, že je tolik rozdílných náboženství. Vysvětloval to tam tezí, že existuje jakási nadčasová, absolutní, nejmocnější, nejmoudřejší... atd. síla, která vše řídí a že se pouze nazývá v každém náboženství poněkud jinak. Že je nutno, aby různá náboženství spolupracovala a nehledala pouze rozdíly ... Jak krásné. Ale to by znamenalo, že by zcela konkrétní věci, v Bibli uváděné, ztrácely na své absolutní pravdě, protože v jiných náboženstvích je to jinak, tam například nejsou Izraelci milovaným a vyvoleným národem a Kristus tam například chybí zcela, nebo tam sice je, ale pod jiným jménem a se zcela jinými životními osudy. A navíc, pokud tato síla je taková univerzální, proč například trpí a nejen trpí, ale i přikazuje nerovnoprávnost žen - u muslimů jednoznačně, ale i u katolické církve například žena nesmí být vysvěcena. A proč tato síla má pokaždé za vyvoleného někoho jiného. Proč nařizuje vyvražďovat - Jericho atd, proč nařizuje zavraždit Salmana Rushdieho, proč se v jejím jméně konala a koná genocida a jiné hrozné zločiny?

       • krudox
        krudox, 11.5.18 05:38:20  
         

        a to je to povrchní vidění světa...

        • 9marie04
         9marie04, 11.5.18 12:00:32  
          

         :2:

        • michalborek
         michalborek, 11.5.18 13:27:10  
          

         Mě tedy nejvíce zaujalo to, že někdo hlásající, že křesťané mají nejvíce pravdy, použije citaci ze stránky, jež vidí ve všech církvích včetně těch křesťanských to největší zlo na zemi, aneb jeden by řekl, že v tom jonatan nemá úplně jasno, což chápu, také nejsem ve všem konzistentní a lavíruji, ale také tu možná jen hraje nějakou hru a nebo jeho hlava hraje nějakou hru s ním.

 • michalborek
  michalborek, 21.4.18 19:59:50  
   

  Věda, theologie, magie - konference pro veřejnost
  https://www.htf.cuni.cz/HTF-564-version1-magie.jpg

 • michalborek
  michalborek, 1.4.18 22:16:57  
   

  Poslední soud v představách korejských filmařů -
  https://www.csfd.cz/film/42967-singwa-hamgge/prehled/
  https://youtu.be/qbOMZ_WJTlQ

 • michalborek
  michalborek, 31.3.18 23:03:59  
   

  V dubnu vyjde film o https://cs.wikipedia.org/wiki/Guru_N%C3%A1nak - https://youtu.be/WJ6F9NG2UWo

  • krudox
   krudox, 1.4.18 12:32:30  
    

   tak jsem si o něm včera něco našel, ale nikde jsem neviděl, že by svítil, jako v té upoutávce na film... :4:

   • michalborek
    michalborek, 1.4.18 17:28:58  
     

    Prostě vliv té horší stránky sikhismu tedy islámu, kde pak kdejaký fanatický blázen vidí v ledasčems idolatrii :2:

 • michalborek
  michalborek, 10.3.18 22:47:45  
   

  https://zpravy.idnes.cz/hissa-hilal-rozhovor-saudska-arabie-zeny-basnirka-muhammad-bin-salman-1kr-/zahranicni.aspx?c=A180309_111210_zahranicni_kha

  Docela zajímavý rozhovor s ženou ze Saúdské Arábie.

 • michalborek
  michalborek, 10.3.18 20:00:47  
   

  Počítáte mantry, modlitby apd. - tak dnes takto https://www.svetchytre.cz/veci-chytre/acer-nabizi-buddhistum-chytre-korale/ :)

  • krudox
   krudox, 10.3.18 20:09:18  
    

   :2:

 • rose66
  rose66, 7.2.18 10:44:04  
   

  Jan 6:15 Proto Ježíš, když poznal, že hodlají přijít a zmocnit se ho, aby ho udělali králem, odebral se opět zcela sám na horu.

 • rose66
  rose66, 7.2.18 10:40:39  
   

  krestan se do politiky nema michat, jinak uz neni krestan

  • krudox
   krudox, 7.2.18 12:08:46  
    

   to si pleteš s jehovistama...

   • rose66
    rose66, 10.3.18 10:43:58  
     

    ne, s bibli!!!

  • michalborek
   michalborek, 7.2.18 23:29:33  
    

   Dobrý nápad, myslím, že se my ostatní v tom rozhodování bez křesťanů určitě obejdeme a první rozhodnutí by mohl být zákaz amerických sekt na území ČR :)

   • rose66
    rose66, 9.3.18 20:48:48  
     

    Ty nechapes, co znamena slovo krestan. Podivej se, jak se choval jezis, kdyz se ho snazili zamichat do politiky. Zustal naprosto neutralny a nikdy se nezamichal!!!

    • michalborek
     michalborek, 9.3.18 23:55:18  
      

     Tak míchal, nemíchal, neb po staletí právě z náboženství vznikají kultury a z nich odvozená správa věcí veřejných. Pravda ale je, že kultura odvozená od Krista, ne tedy od Pavla a římského základu, by těžko mohla přežít byť jediné století, neb lidé bez majetku a rodiny by postupně umírali v očekávání příchodu konce všehomíra a národy, jež by tomu propadly, by před svým vymřením skončily v chaosu a pod nadvládou jiných. Přesto stejně tak skutečný Kristus mohl být jen mystikem pro nemnohé, ale v jeho dnešním obrazu se nakonec snoubí jak apokalyptická očekávání doby uskřípnutého židovského národa pod římským jhem, tak Pavlův obraz vykupitele, jež svojí smrtí zachraňuje nakonec nejen židy, ale celý svět, kde si pak někdo najde mystika, někdo svojí apokalyptickou vizi, někdo vykupitele pro klid duše a někdo tomu prostě vůbec nevěří.

    • rose66
     rose66, 10.3.18 10:39:42  
      

     precti si zonu Jan 6:15

  • jonatan
   jonatan, 23.2.18 23:54:18  
    

   Každý křesťan se má zúčastňovat politiky je to jeho povinnost

   • michalborek
    michalborek, 24.2.18 12:12:47  
     

    Nemyslím si, za mě to přímo nesouvisí, ani tak ani onak. Starat se o svoje polis má jistě smysl, ale ne každý pomůže nejlépe tím, že se bude snažit spolurozhodovat, jako prostě polis pomine, na rozdíl od Božího království.

   • rose66
    rose66, 10.3.18 10:42:37  
     

    ty jses desne mimo
    to chteji flaternici
    satan Jezisovi nabidl vsechna panstvi sveta, to by bylo, kdyby vsem vladl Jezis. A vis, kam ho Jezis poslal. Prez lidskou politiku on vladu nechtel!!! Budiz Ti prikladem, jak se stavet k politice
    Kdyz Jezise chtel narod udelal krale, proste odesel. Politika byla pro nej zapovezea. pokud jsi krestan, chovej se jako kristus

    • krudox
     krudox, 10.3.18 13:46:25  
      

     Ježíš anarchista...

 • michalborek
  michalborek, 3.2.18 21:52:53  
   

  https://www.novinky.cz/veda-skoly/462391-archeologove-hlasi-objev-stoleti-v-guatemale-odkryli-obri-sit-ztracenych-mayskych-mest.html