Mít nebo nemít děti?

Otevřená diskuze | Kategorie: Lidé a vztahy
alaram (2019-03-22 20:19:08)beLIEve (2019-03-19 14:13:54)Nessy (2019-03-08 20:13:21)p.jojo (2019-03-07 20:46:02)incorruptible6 (2019-03-06 23:13:33)od10k5 (2019-03-06 18:38:39)Zidane (2019-03-06 18:22:55)Saxana (2019-03-06 14:58:57)chenrezig777 (2019-01-01 01:19:12)amorek23 (2018-12-28 18:55:31)veri (2018-08-13 13:15:10)ErzebethBathory (2018-07-11 09:46:52)Clementine (2018-06-09 23:14:53)WhiteRose (2018-06-04 16:21:29)lafytka (2017-09-13 18:31:27)kalipsao (2017-09-09 12:09:01)Krapetka (2017-05-13 17:27:38)Reagujici (2017-05-09 19:41:22)KikissaMcKelly (2017-02-24 21:51:14)Barbucha (2016-07-21 23:26:58)amour.et.paix (2016-06-21 22:55:43)tssunami (2016-03-24 13:46:21)v.e.l.b.l.o.u.d (2015-03-28 11:30:00)
Mít nebo nemít děti?
Založeno: 30. 11. 2013 | Příspěvků: 15 701 | Členů: 28
Správci: Saxana (hlavní), beLIEve, Nessy, alaram

SLUŠNÁ diskuze o tom, zda děti mít či nemít.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• alaram
    alaram, 23.2.19 12:29:09  

S těmi důchody: mám staré rodiče a i díky nim znám hodně dalších starých lidí - jejich známých, zbylých přátel. A jak to tak poslouchám, nemají hmotnou nouzi (ani moji rodiče). Pravda, většinou to jsou páry, i když kolikrát s jedním už bezmocným, pořád to jsou dva důchody. Ale třeba maminka mého bývalého spolužáka ovdověla někdy v šedesáti, a protože důchod zdravotní sestry není nic moc, prodala svůj třípokojový byt a přestěhovala se do garsonky. Kterou si koupila do vlastnictví. A jak stárla a začaly zdravotní problémy, vyměnila garsonku za Dům s pečovatelskou službou.

Zrovna nedávno jsme se o ní s tátou bavili a prý lítá s pejskem jak čamrda. :1: Má dva syny a už dospělá vnoučata a myslím, že finanční podporu od nich opravdu nepotřebuje. Tím chci říct, že pokud člověk VČAS začne myslet na zadní kolečka, nemusí být pro své děti břemenem v žádném směru.

• Zidane
      Zidane, 23.2.19 14:07:38  

Věřím tomu, že samotný důchodce je na tom někdy neslavně, ale pokud jsou dva zdraví, takže si můžou přivydělávat... čtyři příjmy na dva lidi a když to člověk spočítá, mají na 99,999999 % na člověka víc než mladá rodina... takže nelze paušalizovat, zda se důchodci mají dobře nebo ne, je to prostě případ od případu.

• alaram
        alaram, 23.2.19 16:13:32  

Nemusí být zdraví a nemusí si přivydělávat. Řekla bych, že generace mých rodičů je obvykle nezadlužená, skromná a spořivá. Teď začínají tvrdě stárnout lidé zadlužení, (dlouhodobě) nezaměstnaní, bez úspor, přesto zvyklí na určitý komfort. Těm asi dobře nebude.

• Zidane
          Zidane, 23.2.19 16:50:29  

To je pravda, proto říkám, že nelze paušalizovat. Někdy se důchodci mají dobře, někdy obracejí každou korunu.
          Akorát bychom se pak dostali, že jsou skromní a spořiví často zbytečně... kolikrát už člověk slyšel o důchodcích, když to přeženu, vybírajících kontejnery a pak se dozvíš z novin či TV, že dotyčné nějakej šmejd obral o čtvrt milionu, co měli doma v krabici od bot...

Jednu takovou, i když teda bez čtvrt milionu, jsme měli sousedku. Chodila furt v jednom humusáckým hacafraku, vybírala kontíky a když jí dcera koupila nový kabát a ten starý vyhodila s tím, že už je hroznej a ať maminka nosí ten novej, co myslíš, že babča udělala? Novej uložila do skříně "na potom" a vytáhla z odpadků ten starej, že "ho musí dotrhat". A furt vybírala koše a přitom měla např. od dcery navařeno, takže by nemusela... ale asi to měla v povaze a dceři dlouho trvalo si zvyknout, že maminka prostě v koších hrabat bude a nikdo s tím nic nenadělá.

Proto říkám, že šetřit se musí, ale zas ne za každou cenu. Jednu dobu jsem žil i z devíti tisíc čistýho na měsíc a zvládl jsem to, takže dokážu vystačit s málem, ale zase to chce šetřit s rozmyslem a neharpagonit. Však rubáš nemá kapsy :4:

Takže si občas člověk řekne, na co důchodci šetřej, že maj doma třeba desítky či až stovky tisíc a stejně choděj furt v jednom a košohrabou, ale holt už jsou tak naučení a je to jejich věc. Jen pak chudáci děti, když si sousedi šuškají "hele, stará Nováková zase hrabe v odpadkách, že se děcka nestyděj, tohle dopustit" a přitom sousedi nemají tušení, že děcka do maminky hustěj horem spodem, že nemusí, ale nehnou s ní...

• alaram
            alaram, 23.2.19 16:58:07  

To byla moje babička! :1: A to žila v garsonce, dodnes nechápu, kam ty "poklady" z popelnic dávala. Asi je teta, její snacha, tiše vyhazovala. :15:

• Zidane
              Zidane, 23.2.19 17:02:22  

Kdyby jen poklady a stačilo je vyhodit... tuhle byly někde v pátým patře štěnice a samospráva podezírala jednu nájemnici - u kontíku prý byly dvě křesla, pak najednou zmizely, někdo tvrdil, že s křeslem viděl jít dotyčnou a za nějakou dobu na patře štěnice... a vzhledem k tomu, že baba nakonec potichu zmizla, někdo říká k dětem, někdo do pečovateláku, protože postupující demence... hlavně že už je pryč, občas jí hrabalo slušně a nešlo jen o bufetění...

• alaram
                alaram, 23.2.19 17:04:34  

Nejen štěnice, někteří lidé dokážou byt odpadky doslova narvat. A to je pak hodně nebezpečné kvůli riziku požáru - občas takhle vyhoří dům, ale ani byty nejsou výjimka.

• Zidane
                  Zidane, 24.2.19 10:36:47  

O tom už jsem i četl, že to snad je už psychická porucha, takovéhle hromadění odpadu a neochota cokoliv z toho vyhodit.

• Saxana
      Saxana, 6.3.19 14:54:39  

Můj otčím má maminku, je jí přes 80 let. A ta má 4 syny. Starají se o ní všichni. Vozili jí jídlo, uklízejí jí tam, chodí jí na nákup a tak. Ona bydlí ve svém bytě a jinam nechce, přeje si tam dožít.
      A teď jeden syn přišel na to, že do té vesnice dojíždí nějaká pečovatelka, která přijde důchodce navštívit každý den, umyje je, dá jim je léky a přinese oběd. Nestojí moc peněz, takže to vyřešili takhle. Aby tam u ní opravdu každý den někdo byl.

Přijde mi hezké, když se děti o své rodiče starají. Aspoň takhle, protože 24/7 to opravdu nejde.

Já se spíš bojím toho jak jednou dopadne můj táta, který má exekuce a nechce je řešit. Je to alkoholik... bojím se, že jednou skončí na ulici. Ale když to s ním chci řešit včas, tak nemá zájem. Přitom peníze má, ale bohužel by musel slevit na tom alkoholu, což se mu moc nechce.

• Zidane
        Zidane, 6.3.19 18:22:54  

Správný přístup od těch synů.
        Aby každý den s maminkou někdo byl, když oni nemohou - to fakt nejde, aby s člověkem 24/7 někdo byl, pokud dotyčný chce dožít ve svém - je tam zvyklý, zná to tam, má tam kamarády a přestěhovat se jinam, to je jako přesazovat starý strom, taky mu to zrovna neprospěje.

A ohledně otce alkoholika, to je jeden z největších problémů - řeš něco, když druhá strana nechce, dneska mám, zítra nějak bude, proč se tím zabejvat...

• Dopaminka
    Dopaminka, 23.2.19 08:05:21  

Poslouchala jsem na YT
    prednasky jednoho psychologa, paroveho terapeuta.
    Má trochu demagogicky projev a je z něj dost cítit katolicismus, který vyznává.
    Ale krom toho se zabývá statistikou těch parovych vztahů.
    Zastává názor, podklada to výzkumy, že sezdane páry s vyšším počtem dětí (což je v naší společnosti 3-4) jsou statisticky pevnější, a obvykle spolu vydrží až do smrti jednoho z nich.

A já se zamýšlím nad tím, jestli je to tím, jak to vidí on, tedy že mají společná pouta, projdou společně více krizemi, které musí překonávat (každé dítě je zátěžová zkouška pro vztah, minimálně to, že se muž musí ekonomicky o ně postarat, do toho péče o děti, starost o jejich zdraví, atd.), což je sblíží... asi všichni známe, jak společně překonaná krize lidi sblížuje, nejen eroticky, ale třeba i kolegy v práci.

Anebo je ta vyšší soudržnost vicedetnych manželství dána spíše tím, že je jaksi těžší se rozvést, když spolu máme 4 děti, musíme je živit atd. Prostě nejak to přežijí. A pak už se jim to nechce měnit, nemají energii na jiný vztah, atd.

Ta studie totiž nevypovídá o spokojenosti v takovém manželství. Jen o tom, že spolu dožijí, i když děti odejdou.

Jak to vidíte vy?

• alaram
      alaram, 23.2.19 10:15:33  

... a nebo spolu vydrží proto, že se prostě dobře vybrali a počet dětí je vedlejším produktem, ani ne tak sexuálního života, jako spíš důvěry v toho druhého - "stalo se/když se stane, zvládneme to".

Ať má člověk dětí, kolik chce, jednou dospějí. Je úplně jedno, jestli jedno nebo šest - jednou z toho domova vypadnu a manželé zůstanou sami. Pokud spolu nejsou spokojení, vztah je "vyčichlý", drží je ve společné domácnosti spíš fakt, že by samostatnou domácnost finančně nebo psychicky (často obojí) nezvládli a/nebo mají strach ze samoty. Pokud už má jeden nebo oba někoho v záloze, vztah končí.

• Zidane
        Zidane, 23.2.19 14:09:47  

Jo, někdo nedává "být sám" psychicky - strach ze samoty. Všímám si toho hlavně u starších žen - na toho svýho nadávají, kudy choděj, že nemaká, fláká se, protivnej je jak daň ze mzdy, chlastá jak houba a kdesi cosi... a aby dotyčného koply do zadku nebo za sebou práskly dveřma, to ne... protože často v tom je uvažování "lepší špatnej chlap než žádnej, hlavně nebejt sama!"... osobně tomu rozumím, ale nechápu to, sám bych to tak neměl. Žiju spokojeně sám, nemám momentálně v úmyslu to měnit a abych s někým žil jen proto, že "poloviční nájem" nebo "abych nebyl sám"... ještě to tak :1:

• Dopaminka
          Dopaminka, 23.2.19 14:52:14  

"lepší špatnej chlap než žádnej, hlavně nebejt sama!"

Pravda, tohle jsem slyšela od generace svých babiček.
          Někde se to traduje daleko skze další generace, a tyto slogany se překvapivě dobře drží a pamatují.

Sama bych těch ničivých "prográmků", co mě formovaly, a co i naši jen přejali od svých předků, mohla vyjmenovat několik.

Ale píšeš o starších ženách, podle toho, na co nadávají, jde spíše o ženy ve středním , produktivním věku (tedy v mém věku). Ano přesně v té době, kdy děti vylétávají z hnízda, a ukáže se , jak je na tom vztah rodičů doopravdy.

• Zidane
            Zidane, 23.2.19 15:09:14  

No myslel jsem to hlavně na důchodkyně či předdůchodkyně, ale máš pravdu, že už se to vyklube kolikrát kolem čtyřicítky.
            Jak říkáš, děti vylétnou z hnízda či jsou "jenom" např. přes týden na intru/koleji, rodiče najednou "mají čas" se zabývat jeden druhým místo dětma a začnou zjišťovat věci, kterých si dřív nevšímali.

• Zidane
              Zidane, 23.2.19 15:11:16  

A pokud mě někdo imrvére se.e, proč se s ním jedovat, okud mám jinou možnost, co mám místo hlavy jitrnici? :1: Jenže jak už jsem řekl, ženy obvykle "lepší špatnej chlap než žádnej", chlapi si zase často zvykli na full servis a berou to tak, že lepší navařeno vypráno uklizeno s pindáním než muset se starat sám o sebe, pindy se daj přeslechnout, ale samo se nic neudělá :1: :1: :1:

• Dopaminka
                Dopaminka, 23.2.19 15:24:00  

Takže pohodlí zvítězí nad touhou naplnit smysluplně svůj život.
                Taková asi běžná a pochopitelná rezignace. Ono fakt není legrace překopat v padesáti svůj život a začít od začátku.

Možná je to to, co mladé děsí-že by žili život svých rodičů:
                "Tak mám vzdělání, práci, rodinu...a co dál? To jako můj život/vývoj končí? Už mě nic jiného nečeká, než se do konce života kodrcat po téhle koleji?"

Možná také proto je důležité mít i svůj vnitřní život, nevzdat se zálib, a nikdy neustrnout.

Mě se ptal jeden chlapík (supervizor), kde se vidím za 10 let. Dřív jsem si také myslela, že něco ve dvaceti začnu dělat, a dělám to až do smrti, ale dnes to vidím zcela jinak. Každé období přináší své osobité klady.
                A ve zralém věku je to zkušenost, nadhled, a klid. A vědomí, že zítra může být všechno jinak...

• Zidane
                  Zidane, 23.2.19 15:28:48  

Na tom něco je, člověk si zvykne na svůj styl života a překopávej to... kdo žil dlouho v manželství, nechce pak být sám, já to zas mám opačně - spokojeně sám, takže nějaký vážnější vztah se sestěhováním se... 24/7 v bytě ženskou, zvykat si na to, že tam "někdo je" a nemůžu fungovat absolutně podle svého vč. například vaření ve tři v noci a tak... je to o zvyku.
                  Věřím, že kdyby na to došlo a těžce jsem se zamiloval, že "ono by to šlo", ale rozhodně to nelámu přes koleno. Na "to jedno" stačej kamarádky s výhodama, hezkej večer a ráno ten, kdo není doma, pěkně k sobě (maximálně společný víkend) a až budeme zase toužit, zavoláme si :4:
                  Nikdy neříkám nikdy, ale momentálně mi to tak prostě vyhovuje a to mi ještě padesát není :1:

• Dopaminka
                    Dopaminka, 23.2.19 15:42:00  

Tak to může fungovat dlouho. Ale třeba časem přijdou i jiné potřeby. A o tom to je. neustrnout na svých způsobech a být schopen změny.

• ala31
    ala31, 22.2.19 21:40:13  

Ve čtvrtek jsem se dívala na čt l kde byl pořad s Jílkovou o důchodech. Máme investovat hlavně do svých dětí, aby nám v důchodu pomáhali, že se to vyplatí. Myslím, že je to také někdy sázka do loterie. :15:

• Dopaminka
      Dopaminka, 22.2.19 21:54:45  

Chudáci děti. Máme si vychovávat své opatrovníky na stáří?
      To zní opravdu děsivě. Taková kalkulace.
      :5:

• alaram
        alaram, 22.2.19 22:19:33  

No, mně připadá přirozené rodičům pomáhat a podporovat je. Nemusí se přece jednat o přímou péči, ale pomoc ve smyslu od psychické podpory až po věci praktické jako zdravotní pomůcky, nebo zařízení kvalitní profesionální péče.

To snad není od dětí až taková oběť.

• Dopaminka
          Dopaminka, 22.2.19 22:48:55  

Jistě. že přirozeně se obvykle o své rodiče starají. Děsivé mi přijde, když je to motivace k pořízení dětí.

• Zidane
            Zidane, 22.2.19 23:45:47  

Takhle vzato ano. Děti bychom si neměli pořizovat jen jako pečovatele ve stáří.

• alaram
            alaram, 23.2.19 00:58:53  

A ty někoho takového znáš - kdo si pořídil děti jen proto, aby se o něj postaraly? Mám pocit, že je o tom víc řečí, než kolik takových existuje.

Když o tom mluví politik, nebo někdo na ten způsob, jen říká nahlas, co je pravda: pokud rodiče své děti milují a věnují jim dostatek času a péče (což s sebou nese i výdaje peněžní), mají velkou šanci, že se jim to ve stáří vrátí.

• Dopaminka
              Dopaminka, 23.2.19 07:45:30  

ne, nikoho takového neznám. Ostatně ani 4 děti nejsou zárukou, že se o mě postarají. Jen se zvyšuje pravděpodobnost.
              Reaguji jen na to, jak je položena ta věta-máme investovat do dětí, aby nám v důchodu pomáhaly.

• Zidane
                Zidane, 23.2.19 09:44:01  

Ono ne nadarmo se už dávno říkávalo, že spíš uživí jedna matka sedm dětí než sedm dětí jednu matku... už tenkrát se do toho často dětem nechtělo stylem "a proč se mám starat já, proč ne Anka nebo Vendula?"...

• Dopaminka
                  Dopaminka, 23.2.19 09:54:30  

V tomto zase funguje fenomén rozložené zodpovědnosti.
                  V soc. psychologii se tomu říká efekt přihlížejícího.
                  Zní to paradoxně. Ale když má rodič jedno dítě, je jasné, že se to očekává od něj. A dokonce to většinou funguje, že cítí tu zodpovědnost, a koná podle toho. Když je dětí více, je tendence přehazovat to jeden na druhého.

• Zidane
                    Zidane, 23.2.19 14:11:49  

Přesně tak, rozložená zodpovědnost. Systém "autonehoda, čumilové čuměj a nikdo nezavolá sanitku, každej čeká, že to udělá někdo jinej" a u dětí to bohužel bývá s péčí o rodiče někdy taky tak... proč já, proč ne on? Kor pokud se do toho ještě přimíchá partner/ka netoužící po soužití s tchánovcema...

• alaram
                alaram, 23.2.19 10:27:58  

Ano, máme. Nejedná se přece jen o peníze, ty jsou dokonce často druhořadé - naopak, když se penězi a "hmotnými statky" snažím nahradit nedostatek času a/nebo lásky, dítko mě nejspíš opustí, jak nejdřív to bude možné a zapomene na moji existenci. Když rodiče investují do dětí čas, samozřejmě AKTIVNĚ, lásku … a tolik peněz, kolik můžou na důležité věci jako zájmy dítěte a vzdělání, je opravdu vysoká šance, že je dítě neodepíše.

Ale znovu opakuju: postarat se NEZNAMENÁ, že s nimi budu 24/7, když onemocní - to si může dovolit jen málokdo a skoro nikdo bez újmy na vlastním životě a vztazích. Jde o ZÁJEM, mladší člověk dokáže víc věcí "oběhat", zařídit, má více kontaktů, obvykle i peněz … a o citové opoře ani nemluvím.

A nejsou to jen děti, jsou to i už dospělá vnoučata, která, když mají k prarodičům (díky rodičům) hezký vztah, posouvají péči o další úroveň, protože ví a umí, co rodiče neví a neumí.

• Dopaminka
                  Dopaminka, 23.2.19 11:38:46  

Zpět k té větě, ke které se vztahovala moje reakce.
                  Šlo o důchody. Tedy o peníze.
                  Jinak je to samozřejmě pravda, že péče není jen o penězích, ani o nepřetržitém osobním kontaktu.

• alaram
                    alaram, 23.2.19 12:15:04  

Aha, ty důchody jsem nějak přehlídla.

• alaram
                    alaram, 23.2.19 12:21:49  

Nebo spíš zapomněla.

• Zidane
        Zidane, 22.2.19 23:45:16  

Děsivě to možná zní, ale uvědom si, že dřív to bylo normální - však co byl výminek? Rodiče odkázali dětem majetek, děti na statku či u chalupy hospodařily a rodiče tam měli "právo dožití" s tím, že děti se o ně staraly. Copak dřív existovaly důchody? :4:

• Dopaminka
          Dopaminka, 23.2.19 07:41:36  

ano, fungoval přirozený sociální systém.

• alaram
    alaram, 19.1.19 11:51:25  

Tento týden jsem v rámci opakování procvičovala se svými (dospělými) studenty jejich schopnost vyjádřit se k něčemu, samozřejmě v angličtině. Jedním z výroků, který měli komentovat, byla věta:

"Myslím, že bylo těžké se o mě starat, když jsem byl dítě."

Lidi to kupodivu dost bavilo, zavzpomínali a povídali, nejvíc samozřejmě bývalí lumpové. To bývalí nepřehlédnout, protože dnes jsou to seriózní a pečliví profíci a starostliví rodiče. Ale občas mi spadla brada, třeba když mi paní inženýrka, dnes na docela zodpovědné pozici, vyprávěla, co vyváděla na gymplu a hodně mě pobavil i dnes šestadvacetiletý kluk, velmi šikovný a pracovitý, když pravil:

"Moje teta mě párkrát hlídala a dodnes tvrdí, že to byla nejlepší antikoncepce."

Nakonec si teda dítě pořídila, ale až v pětatřiceti. :1: Dospěla jsem k závěru, že když (jinak zdravé) dítě hodně zlobí, může to být způsobeno jeho vysokou inteligencí, která vede k nudě z toho, co musí dělat a z prostředí, kde se musí pohybovat.

Ale moc se neradujte, neplatí to vždycky :13: :1: .

• alaram
      alaram, 19.1.19 11:52:48  

Jo, a taky to není tak úplně z mé hlavy. :15:

• incorruptible6
      incorruptible6, 19.1.19 22:56:32  

Tak u našeho syna to platilo, nikde nevydržel, pořád v nové akci. Ve škole pak naprosto nesnášel, když někdo, aby si to žáci zapamatovali, opakoval látku dokola, takže se vždy začal bavit něčím jiným, což byl trochu průšvih.
      Jednou si postavil z tužek pagodu, která mu spadla. Učitelka ho chtěla nachytat na švestkách, tak ho vyvolala, ale on jí všechno, co vykládala, zopakoval. Pak se ho ptala, proč neposlouchá její výklad a vyrušuje a on jí na to řekl, že ho nebaví ji poslouchat. Učitelka (staršího typu, už v důchodu) to šla rozdýchat vedle ke kolegyni, protože za asi 40 let praxe jí to ještě nikdo neřekl a my šli do školy. Přešel jsem to ale v klidu, protože on řekl čistou pravdu. Jen jsem mu vysvětlil proč to nemůže říkat takovým způsobem paní učitelce ve věku babičky.

• ala31
    ala31, 17.1.19 11:21:28  

Tady už diskuze skončila?

• incorruptible6
      incorruptible6, 17.1.19 11:22:30  

Všichni jsou v porodnici... :1:

• Saxana
        Saxana, 17.1.19 13:21:51  

:1: :1: :1:

• alaram
        alaram, 17.1.19 18:38:55  

:1:

• Zidane
        Zidane, 17.1.19 19:11:10  

Ještě to tak :1:

• ala31
        ala31, 19.1.19 22:27:05  

:15:

• donlabuznik
    donlabuznik, 31.10.18 19:45:23  

Za mě určitě ano, děti jsou radost, já už mám dvě a každý den za ně děkuju. Teď se blíží vánoce a já vymýšlím co jím koupím pod stromeček. Synovi koupím autíčko na dálkové ovládání z https://hrackyzadobrekacky.cz/rc-modely/rc-auto-audi-r8-performance-lms-1-14 a dcerce pak panenku, už se těším, až uvidím jakou jim to udělá radost.

• temeleke
      temeleke, 1.11.18 07:50:43  

žiješ s nimi? Auto máš vybrané zjevně pečlivě, panenku jsi též vybíral pečlivě? Co umí panenka? Má děvčátko vůbec rádo panenky - třeba já jsem chtěla zvířátka a autíčka :1:

• Zidane
        Zidane, 1.11.18 08:06:49  

Asi tak, ne každá holčička je "panenková" - ségra byla v tomhle polokluk, když začaly barbíny, dostala od tety jednu (teda nějakou napodobeninu) a moc tomu nedala.
        Ono co taky čekat, jakožto o osm let starší brácha jsem na ni v tomhle měl vliv a když přišla s panenkama nebo něčím, co mě nebavilo, "musel jsem se učit" - měla od maminky instrukce, že když to řeknu, má mě nechat bejt, školáci že se učit musej.
        No za chvíli se začla nudit, tak přišla s něčím jiným a to už jsem se učit "nemusel"... no a ač malá, nebyla blbá a dala si rychle dvě a dvě dohromady. Hrát si na prodavačku ještě tak, ale panenky... nemůžu, musím se učit :14: :14: :14:

• temeleke
          temeleke, 1.11.18 08:15:16  

no ani teď nemám zálibu v dětech jako spíš v autech... to je myslím docela přímočarý vývoj

• Zidane
            Zidane, 1.11.18 08:50:36  

Ohledně dětí mi vyhovuje status quo - čtyřnásobný strýček. To si člověk zablbne, může učit děti ptákoviny :14: a když začnou bejt protivný jak daň ze mzdy, vyhlásit taktickej ústup či dětičky vrátit rodičům :1: U vlastních to tak jednoduchý není, do babyboxu to od určitého věku nenacpeš... :1: :1: :1:

• temeleke
              temeleke, 1.11.18 10:12:53  

auto vypneš, vytáhneš klíček.... nemá chybu. Peněz to stojí jako dítě, ale jen když to používáš.

• Dopaminka
                Dopaminka, 1.11.18 10:37:28  

:15:
                to je fakt

• Zidane
                Zidane, 1.11.18 18:14:12  

Ne docela, povinné ručení musíš platit i když auto celý rok nevytáhneš z garáže. Ale to je jen povinné, ostatek je skutečně o používání :4:

• Braddock
                  Braddock, 1.11.18 20:23:57  

Jenže to povinný tě těžko vyjde na tolik, na kolik tě vyjdou provozní náklady na dítě

• Zidane
                    Zidane, 1.11.18 20:26:41  

Tak o tom žádná, povinný je pár tisíc za rok, pokud člověk nemá nějaké SUV nebo podobné hovado, tam přehled nemám :6:

• temeleke
                  temeleke, 1.11.18 20:41:42  

nemusíš, když mrskneš značky do depozitu. Pak můžeš mít auto u ledu jak dlouho libo. Nebo jako v mém případě můžeš auto nechat rodinnému příslušníkovi, který ti ho bude udržovat pojízdné, bude s ním pravidelně jezdit a platit povinko :1:

• incorruptible6
                    incorruptible6, 1.11.18 21:00:43  

No, úplně, jak je libo z určitého pohledu ne, pak Ti ho vyřadí a ty značky Ti už nevrátí. :4:

• Zidane
                    Zidane, 1.11.18 21:00:47  

Jo, to pak jo, tohle je řešení.

• temeleke
                    temeleke, 5.11.18 08:03:04  

Incor: můžeš prodlužovat

• Zidane
                    Zidane, 5.11.18 08:52:11  

Jenže

Vozidlo lze dočasně vyřadit z registru maximálně na 18 po sobě jdoucích měsíců (12 měsíců je řádných, o dalších 6 je nutno požádat).

https://www.klikpojisteni.cz/jak-na-ulozeni-registracnich-znacek-do-depozitu/

Na tohle asi incor narážel - že to nejde neomezeně, ale jen na určitou dobu.

• temeleke
                    temeleke, 5.11.18 09:46:11  

dobrá, jednou za rok a půl je musíš vytáhnout, zaplatit dva dny povinného ručení, a zase je do toho depozitu uložit. Nakonec taky když už to auto máš, tak se občas chceš projet, no né. Na co je auto, když s ním člověk nejezdí. Je dobré třeba mít to auto v depozitu jen na zimu, aby se neničilo solí a tak. A na léto na výlety a tak ho mít k dispozici. Auto je prostě podstatně odstavitelnější než dítě.

• temeleke
                    temeleke, 5.11.18 09:46:43  

ve finále kdybych jo chtěla být drsná, auto na rozdíl od dítěte můžeš prodat. Legálně :14:

• incorruptible6
                    incorruptible6, 5.11.18 10:03:31  

Správně by nemělo stát ani na pozemní komunikaci.

• Zidane
                    Zidane, 5.11.18 10:06:43  

TO zas jo, když už auto mám, tak na aspoň občasné používání, k čemu ho mít se značkama dlouhodobě v depozitu? Jen abych měl dobrej pocit, že auto MÁM? :1: :1: :1:
                    Takže jak říkáš, v létě jezdit a přes zimu (nejlíp, kvůli počasí) do garáže a značky do depozitu :4:

• incorruptible6
                    incorruptible6, 5.11.18 10:11:13  

Při takto dlouhém vyřazení navíc hrozí, že propadne technická, bez které vozidlo z depozitu nelze vyndat. Většina řidičů pak jede na STK s vypršenou STK a koledují si o průšvih.

• Zidane
                    Zidane, 5.11.18 10:15:10  

Jo, to je pak riziko - autu v depozitu propadne technická a co potom? Jediná legální cesta, jak se dostat na technickou, je dle mě v tu chvíli odtahovka a to by bylo docela drahé. Takže většina řidičů, jak říkáš, zariskuje a jede s propadlou technickou - a bez značek - na STK, což je fakt o průser, policajti by se asi ukecat nenechali :14:

• Nessy
            Nessy, 1.11.18 11:55:52  

Je fakt že já teď miluju mé nové auto, ale sežere ještě hodně peněz, než s ním budu ma spokojená :4:

• Nessy
        Nessy, 1.11.18 11:56:23  

Řekla bych, že je to reklama, takže ti neodpoví :4:

• temeleke
          temeleke, 1.11.18 12:43:34  

tyjo, to mě ale VÁŽNĚ nenapadlo. Jenže to má smolíka, protože já na ten odkaz neklikla.. autíčka na hraní mě už nezajímají :5:

• od10k5
            od10k5, 1.11.18 17:46:24  

Vždyť ty údajně máš autíčka na hraní hned 3. :1:

• temeleke
              temeleke, 1.11.18 20:42:09  

to nejsou uplně na hraní, no

• Nessy
            Nessy, 1.11.18 21:36:30  

Já taky ne, nemám ráda, když se někdo takhle "nenápadně" vnucuje. A ani nemám nikoho na hračky.

• Zidane
              Zidane, 3.11.18 05:14:18  

Asi tak. Na takovouhle "nenápadnou" reklamu reaguju ignorací - just nekliknu, natož abych si koupil. Něco jako s jistou figurou, jejíž jednu veršovánku jsem si upravil:

Hej hej hej,
              ránu mi dej,
              hej hej hej,
              jsem zmrd zelenej!

schválně, o kom to je :1: A nekoupím si u něj absolutně nic i kdyby to byl jedinej krám s dotyčným sortimentem, pač mám na něj alergii a když začne, vždy letím pro ovladač vypnout zvuk :14: :14: :14:

• od10k5
                od10k5, 3.11.18 05:47:18  

Tipoval bych to na Alzu, na tu zelenou žábu sem už taky alergickej a vždy mně to motivuje tam nic nekoupit. :1:

• Zidane
                  Zidane, 3.11.18 06:31:46  

Přesně tak :14: :14: :14:

https://media.loupak.fun/soubory/obrazky_n/_vlastni/2_2015/e9e94b23331cda9264223ccaa1087a8a.jpg

• Saxana
                  Saxana, 15.11.18 22:32:03  

ALza je náhodou super. Nakupuju s mužem jedině tam :1:

• Zidane
                    Zidane, 16.11.18 08:32:06  

Já najust ne. Dokud bude vřískat zelenej zmrd, neuviděj mě tam :14: :14: :14:

• od10k5
                    od10k5, 17.11.18 02:25:56  

Mně je alza krajně nesimpatická a její reklama mně motivuje k nákupu někde jinde. Když u nás v Liberci přestěhovali svou pobočku, tak sem hledal kde ji mají. Na stránkách alzy sem se nejdříve dozvěděl, že u nás žádnou pobočku nemají, když mně to neodradilo, tak sem na jejich mapě našel že u nás je, ale situovanou ji měli 750m od místa kde skutečně je. Tak sem to vzal z jiného konce a na mapách sem púrozkoumal obchodní dům, kde se měla údajně nacházet a u vchodu nejvzdálenějšího od skutečného umístění sem našel zmínku o pobočce alzy, ale fotky její pobočky byly z místa kde ji měli poprvé. Pro mně jakožto člověka, který má rád jasné informace dobrý signál, že zde o lidi nestojej.
                    Nebo ten případ jak člověk přišel do pobočky alzy, svou objednávku zaplatil v jejich automatu, automat mu peníze vrátil a vydal potvrzení o zaplacení, člověk zboží vyzvedl a oni ho pak označili za podvodníka který zboží ukradl.

Jedině CZC, sice nedávno když sem kupoval notbook, tak sem měl s nimi nějaké neshody, které jim dlouho nezapomenu, ale jinak sem s nimi naprosto spokojen.

• Saxana
                    Saxana, 21.11.18 20:55:30  

Tak takovéhle zkušenosti já s Alzou tedy nemám. Nakupujeme tam opravdu hodně. A nikdy jsme neměli problém s ničím a to ani s reklamací. Asi každému vyhovuje něco jiného. A ta reklama je mi nějak buřt :4:

• Nessy
                    Nessy, 22.11.18 11:33:07  

Mně je teda jedno, kde nakupuju, ale když to tak čtu - u Alzy jsi měl problém s označením pobočky a s automatem, u CZC jsi měl, asi velké, problémy při koupi zboží. Mně z toho tedy vychází lépe Alza...

• od10k5
                    od10k5, 22.11.18 20:37:05  

Nessy, u CZC sem udělal spousty naprosto spokojených nákupů.
                    ALZA mně už svou reklamou silně odpuzuje. Kdybych zjistil, že je něco levnější na Alze, tak to tam jdu koupit. Rozdíl cen sem zatím viděl v průměru +/- 10 kč.

• Zidane
                    Zidane, 23.11.18 03:25:22  

Já s Alzou nákupní zkušenosti nemám, ale zelenej zmrd mě vytáčí doběla, takže nemám chuť u nich nakupovat právě kvůli té reklamě.
                    Já chápu, že reklama musí zaujmout, tedy bejt superskvělá nebo superblbá, průměr nezaujme. No a alzák je příkladem té druhé reklamy... tedy pro mě, je jasné, že části diváků a zákazníků se líbit musí, jinak už by ho Alza dávno stáhla z obrazovky.

• Zidane
          Zidane, 1.11.18 18:15:41  

Taky mám dojem, že ten příspěvek byl napsán jen kvůli odkazu na dotyčný web... proč by jinak nehodil i odkaz na panenku, kterou vybral? Pokud vůbec nějakou vybral? :4:

On celý ten příspěvek zní tak nějak "reklamovitě" jako "přihrávka" k uveřejnění dotyčné adresy.

• Dopaminka
            Dopaminka, 1.11.18 20:30:46  

A založil si kvůli tomuto jednomu příspěvku tolik měsíců předtím, aby zde mohl hodit jednu reklamu? :2:

• Zidane
              Zidane, 1.11.18 20:36:55  

To jsem se nedíval, ale že ten příspěvek vyznívá jako reklama, to vyznívá. Možná není a jen to tak vypadá, to je možné.

• Nessy
            Nessy, 1.11.18 21:38:07  

Určitě. Už to tu bylo na různých diskuzích z různých nicků. Vždy podobná věc - na zahradě, že si teď koupila "nový hnojivo" a odkaz a podobně. Samozřejmě žádný ten nick dál nereaguje.