Mít nebo nemít děti?

Otevřená diskuze | Kategorie: Lidé a vztahy
Dopaminka (2018-07-19 21:30:30)Braddock (2018-07-19 21:27:18)p.jojo (2018-07-19 20:52:15)alaram (2018-07-19 20:36:17)incorruptible6 (2018-07-19 20:16:51)amorek23 (2018-07-19 16:02:46)beLIEve (2018-07-19 15:42:48)Marionette (2018-07-17 12:27:10)Nessy (2018-07-16 00:11:15)od10k5 (2018-07-14 11:48:23)ErzebethBathory (2018-07-11 09:46:52)temeleke (2018-07-09 13:43:10)Saxana (2018-06-21 20:35:48)Clementine (2018-06-09 23:14:53)WhiteRose (2018-06-04 16:21:29)lafytka (2017-09-13 18:31:27)kalipsao (2017-09-09 12:09:01)veri (2017-07-01 15:13:22)Krapetka (2017-05-13 17:27:38)Reagujici (2017-05-09 19:41:22)KikissaMcKelly (2017-02-24 21:51:14)Barbucha (2016-07-21 23:26:58)amour.et.paix (2016-06-21 22:55:43)
Mít nebo nemít děti?
Založeno: 30. 11. 2013 | Příspěvků: 14 571 | Členů: 30
Správci: Saxana (hlavní), beLIEve, Nessy, alaram

SLUŠNÁ diskuze o tom, zda děti mít či nemít.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• p.jojo
    p.jojo, 19.7.18 19:50:27  

Tak to sem davam z jineho fora kde se to nehodi.
    "Jak vnimate rozdil mezi materskou laskou a materskym pudem co konkretne pod tim vnimate a v cem se to prekryva ".
    Docela by me zajimal jakykoli pohled predevsim ty neodborne vnitrni osobni jak z pohledu zen matek tak bezdetnych tak muzu kohokoli.

• incorruptible6
      incorruptible6, 19.7.18 20:16:51  

To si musím promyslet, za chvíli jdu do kina, takže na to nemám čas. :15:

• p.jojo
    p.jojo, 6.7.18 13:09:06  

https://www.youtube.com/watch?v=cD8vLIY0nvs&index=8&list=PL4Z146rXMhqOGuFP_NmLz6-NO5NJS41eS

• Jerry_71
    Jerry_71, 2.7.18 19:54:41  

https://valicek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=668384 :1:

• incorruptible6
      incorruptible6, 2.7.18 20:11:08  

:1: :1:
      Stejně by se nechaly dělat psí kusy. Čeština je krásná.

• Dopaminka
      Dopaminka, 2.7.18 20:12:44  

To je krásný!
      Zasmála jsem se. :15:

• Marionette
      Marionette, 2.7.18 20:24:43  

Hezký! :15:

• amorek23
      amorek23, 3.7.18 08:36:42  

super...

• temeleke
      temeleke, 3.7.18 09:18:50  

:7: jako správné dítě jsem řádně vyděšená

• Jerry_71
        Jerry_71, 6.7.18 12:38:42  

To procvičuje kardiovaskulární systém. :1:

• Dopaminka
    Dopaminka, 1.7.18 16:46:10  

Napadla mě jedna věc, která sem vlastně i tématicky spadá.
    Napíšu vám příběh jedné paní (klientky). Její muž je ve vězení, vyhrožuje jí. Ona z toho je pochopitelně špatná. Sociální podmínky strašné, vyrůstají v tom dvě děti.

Matka, těžce traumatizovaná, ne moc chytrá, ale na praktické věci šikovná... když jí podávám třeba jen papíry k podpisu, má takový ten krycí reflex, jako když ji chce někdo praštit a ona se kryje... :5: Je toho víc, ale nechci být úplně konkrétní.

Mladší, pětiletý syn, má občas ochrnuté nohy. Pravděpodobně psychosomatika. Jezdí k nám někdy na vozíčku. Pak se zase spraví a chodí. V horizontu týdnů. Hodně špatně na svůj věk mluví. Je opožděný mentálně i motoricky.

Starší, desetiletý, to je "dítě snů". Nadaný, šikovný, výborně se učí, má obrovský přehled, přečte vše co mu přijde pod ruku (knihy), postará se o mamku , o bráchu, mají neskutečně krásný vztah, oba bráškové. Ale...v desíti letech, to má být ještě dítě, má být chráněný, ne ochraňovat matku a sourozence. Má si užívat péče a bezstarostnosti, ne pečovat a starat se o rodinu.

Jedna rodina, bezpochyby patologická. A dvě tak rozdílné děti. Přesto jim to "nějak funguje", a mají se fakt hodně rádi.

Přemýšlím, co s těmi dětmi bude, s tím, co si zažily, a čím si prošly. Jestli je to posílí, nebo navždy poznamená. Jestli se to dalo předvídat, když si tahle paní pořizovala jedno dítě s jedním mamlasem, a pak druhé s jiným.
    Přemýšlím, jaké hodnoty ty děti do života dostaly.
    Materiální nedostatek, strach o mámu a o vlastní existenci.
    Na druhou stranu síla rodiny, podpory, soudržnosti a lásky. Ti tři se mají opravdu rádi, když je má člověk možnost pozorovat, je to až dojemné. Zvláště u těch dětí.
    Co z toho je vlastně větší deviza do toho života?

Jak to vidíte vy?

• Marionette
      Marionette, 1.7.18 17:23:52  

Nic, pro obojí je "deviza" silné slovo. Co je to za lásku matky k synovi, když ho nechá, aby se o ni v DESETI letech staral? Ona by se měla starat o něj! Takhle klukovi totálně budoucnost zničí, protože kvuůli pocitu, že se i ne musí postarat, nepůjde studovat, zkomplikuje mu to vztahy a pravděpodobně i práci, protože si ji bude vybírat tak, aby ho ti dva měli při ruce. Paní je profesionální oběť - a to není věc intelligence, ale nátury.

• Dopaminka
        Dopaminka, 1.7.18 17:35:57  

Ano, tohle vidím stejně.

A oba ti kluci mají hodně blbej start. To každopádně.
        Takové to hyperprotektivni dítě, co musí příliš brzy dospět ale dostává od okolí samou pochvalu (a opravdu je to obdivuhodné), to ale posiluje to dítě v představě, že je to v pořádku.

Co se týče matky, ano, profesionální oběť. Patrně od svého vlastního dětství.

Smutné je, že to předává dál. Neb nic jiného nezná, jinak to neumí.

Ale to jsem odbočila...

• Marionette
          Marionette, 1.7.18 17:49:03  

Místo "Hezky se o maminku a brášku staráš" by měl ten kluk slyšet, že má právo žádat i něco pro sebe a svoji budoucnost. Že se nemusí sebeobětovat a zakopat. Mělo by se pracovat s ním i matkou, aby se vzpamatovala a něco sama se sebou udělala. Pokud si libuje ve sračkách, ať si užívá, ale netahá do nich děti.

• Marionette
            Marionette, 1.7.18 17:51:01  

Ty jo, ani nechci vědět, kolik je případů, kdy syn-ochranář otce-tyrana zabije. Myslím, že víc než dost...

• incorruptible6
            incorruptible6, 1.7.18 18:20:48  

Je dost pravděpodobné, že tento stav bude trvat až do maminčiny smrti a zamezí mu to vytvořit i nějaký potencionální vztah.
            Ten kód si zřejmě ponese sebou po celý život a pokud někdy založí rodinu, bude zajímavé, jak se to projeví na ní.

• Dopaminka
              Dopaminka, 1.7.18 18:43:54  

Jo, asi jsem zavedla diskuzi směrem, kterým jsem nechtěla. :11:

• p.jojo
                p.jojo, 2.7.18 20:50:28  

Proc? Vidi to cerne?
                Ne ma pravdu takove detstvi se na nem docela silne podepise mozna ale muze mit opacnou reakci stejne jako deti opilcu kteri se nedotknou chlastu tak tenhle chlapec jednou bude vzorny otec protoze nebude chtit aby jeho deti zazili zlomek toho co oni doma. Ten mlady je ale temer jiste ztracen a muze se jen spolehat na zazrak.

• p.jojo
            p.jojo, 2.7.18 08:21:14  

Marionetko si v dysfunkcni rodine kde jakekoli "rozumne rady" nefunguji a jsou smesne neucinne stejne jako socialni pracovnici ci policie nebo soudy ...
            Tady by pomohl "mafian" a to predevsim tim ze by zabil otce rodiny nebo ho tak vydesil ze on by se odstehoval na druhy konec sveta a bal se ze ho najde.
            Klicovym prvkem problemu je otec a pak samozrejme bidna socialni situace matky ve ktere je nejmene 1/3 lidi v tehle republice (tam ji pomoz tim ze na mladsiho syna by mela vytlouct socialni davky).
            Co k tomu rict ? Je to smutne ale neresitelne vzhledem k bezzubosti zakonu lktere cekaji "az nekoho zabije".

• p.jojo
          p.jojo, 2.7.18 08:21:33  

Neodbocila ani to nechapes.

• Dopaminka
            Dopaminka, 2.7.18 08:55:40  

Myslím, že jediný, kdo je tady mimo, jsi právě ty.

• Marionette
              Marionette, 2.7.18 09:00:10  

Což je mu úplně jedno. :6:

• p.jojo
              p.jojo, 2.7.18 20:45:34  

Je komicke ze tvou reakci obhajuju a ty ji zpochybnujes :1:
              Ale ta reakce byla o detech tak proc by mela byt mimo?
              Navic byl to velmi dobry postreh i kdyz evidentne pesimisticky cimz te neobvinuju z depresivniho vnimani sveta.

• p.jojo
      p.jojo, 2.7.18 08:07:22  

Bohuzel to mas Darwina v primem prenostu.
      Starsiho ty zivotni zkousky posunuly mladsiho zlomily ale vse je "prozatim". Dulezita je pro nej i pro bratra puberta a navrat jejich "krale" pred kterym tu rodinu neuchrani nikdo.
      Bohuzel psychopat ma tu vlastnost ze znici sve nejblizsi okoli a casto vychova sveho nastupce.

• temeleke
        temeleke, 2.7.18 09:41:09  

díval ses včera na Pána prstenů? :1:

• p.jojo
          p.jojo, 2.7.18 20:58:12  

Ne ale zamerne sem si to pujcil.
          Ten psychous nechape ze pokud ten syn je po nem a zesili tak to vazne muze vyustit v tragedii jednoho nebo druheho.
          Pokud se "uci" a ma ochranitelsky syndrom uz takhle vypestovany v tak utlem veku tak je otazka casu ...
          Dop radim aby peclive dokumentovala excesy manzela a tim pripadne zmirnila nasledky pro synka a klidne prehanela ve prospech obeti. Soudy se pomalinku meni a nekdy i haji obet pred agresorem a slusneho cloveka pred kriminalnikem ...
          Doba magora havla pomalu odezniva.

• temeleke
            temeleke, 3.7.18 09:20:28  

počkej, jakej psychouš? Já měla dojem, že ta matka je samoživitelka. A proto že je ten syn ochranitelský.

• Dopaminka
              Dopaminka, 3.7.18 13:01:00  

:4:

• p.jojo
              p.jojo, 3.7.18 17:36:09  

Psychous je ten kriminalnik ktery ji stresuje.

• temeleke
                temeleke, 4.7.18 07:55:18  

jo tak. Napadá mě, jak si může nechat vyhrožovat, když stačí aby nezvedala telefony a neotvírala dopisy... Ale to asi není to téma k řešení.

• p.jojo
                  p.jojo, 4.7.18 08:22:55  

Dop to vysvetlila ... je jednoducha osoba, ten chlap ji ovlada.
                  Tem pokud se dostanes do sparu psychopata a jsi submisivnejsi typ zeny tak ti zustane rozum stat co ta zena opakovane dokaze udelat a dat prostor tomu psychopatu. Je to smes pritazlivosti a strachu.
                  Ono se zapomina ale tihle psychopati dokazi byt i okouzlujici a daleko zabavnejsi na rozdil od tech nudnych "hodnych" chlapu.

• temeleke
                    temeleke, 4.7.18 08:31:36  

jak říkám, to není téma k řešení

• Dopaminka
                      Dopaminka, 4.7.18 09:09:35  

Ano, není to téma k řešení, a už vůbec ne Jojákem.
                      Děti viděl z rychlíku a psychologa v hospodě nebo v posteli.

• p.jojo
                    p.jojo, 4.7.18 12:54:41  

No Dop je v roli lekare ktery neumi nebo nesmi vytahnout nuz ze zad pacienta a veskera prace je soustredna a opecovavani mista vpichu a s marnou snahou cokoliv zachranit a doufa ze nuz samovolne vypadne.

• Dopaminka
                    Dopaminka, 4.7.18 13:02:14  

A víš proč nesmí vytáhnout nůž?
                    Protože by vykrvácel.
                    Tohle nedomýšlíš, co?
                    Ty bys vše "zachraňoval" a zabil na místě ne?

• p.jojo
                    p.jojo, 4.7.18 14:05:34  

Dobra poznamka ktera nam pomuze pochopit problem ...
                    Samozrejme ze vytazeni noze nese sva rizika uz to ze jako "lekarka" musis ranu jeste vice otevrit a dostat se k poskozene casti a nejak ji opravit (coz je psychicke trauma) a to se nemusi podarit a pacient muze zemrit.
                    A proto (s tvym pristupem) v te rane nuz nechas a zraneni nechavaz vyhnit s tim ze "neublizujes" a hlavne mas "kseft" kdyz se marne leci z kompikaci.
                    PS: To je to "slunickarstvi" v praxi.

• Dopaminka
                    Dopaminka, 4.7.18 15:22:28  

Sni dál...

• p.jojo
                    p.jojo, 4.7.18 19:24:59  

Ja jen popisuju tvuj pristup ... neber to ve zlem.
                    Chces se vratit do supermarketu nebo nekde do fabriky za 60-70 kc na hodinu? Mlcky snaset vylevy psychopatickych sefu? Jiste nechces. A od toho se odviji i tva motivace.

• amorek23
      amorek23, 3.7.18 08:55:40  

můžu ti být živým příkladem v tvé otázce... Když mi bylo 14 narodila se segra. Mamka byla podruhé vdaná a s novým tatínkem si pořídily něco na stáří :1:
      Bohužel měla těžké poporodní deprese a segra celý noci prořvala. Takže jen co jsme s bráchou přilítli ze školy, jeden nebo druhej vzal kočár a segra byla celé odpoledne naše. Koupala jsem uspávala, kolikrát jsme i vařili. Úklid byla samozřejmost, se zahradou nám pomáhal taťka. Když byly segře 2 roky vytopila nás povodeň, takže všichni opravovali dům a segra byla moje. Byla jsem náhradní máma, v noci když pak plakala, nechtěla mamku, ale mě. Dodnes máme trochu jiný vztah, hlavně dělí nás 14 let. Nemyslím, že by to ve mě nechalo následky, snad jen to, že vím, že dítě není hračka a chce to sakra zodpovědnost. Naučilo mě to fakt dřít a makat po všech stránkách. Nechápu lidi, co nestíhají uklízet, já mám za hodinu vygruntovanej byt (malinkej). Prostě máknu a je to. Jsem za to ráda, do života jsem byla připravená po všech stránkách.

• Dopaminka
        Dopaminka, 3.7.18 13:00:42  

No, drsný.
        Tak to je ale vidět i taky, jak jsi tvrdá, hlavně na sebe.
        Nevím, jestli je to skvělé, každopádně ti to pomohlo asi přežít a nesesypat se taky.

• Marionette
          Marionette, 3.7.18 13:11:24  

Ženský. Ten tablet poletí! :10:

• amorek23
          amorek23, 3.7.18 16:48:11  

víš, pomohlo mi to v tom, že já se nesesypu z ničeho, vydržím spát pět hodin denně max a přitom fungovat. Vím, že nic není zadarmo a že nic není problém. Na druhou stranu se umím radovat z maličkostí... proflákat víkend a pak jít večer na pivo, pecka, jsem šťastnější, než kdybych dostala porsche :1:

• Marionette
        Marionette, 3.7.18 13:10:30  

Fakt drsný. A zvládli jste to obdivuhodně. Jak říkáš, taky nechápu ty fňuky ženských, že nic nestíhají - buď jsou lemry, nebo extrémně nešikovné... a nebo spíš na palici.

• amorek23
          amorek23, 3.7.18 16:52:47  

já jsem se naučila si vše zorganizovat, neznám slovo nestíhám nebo to nejde... v práci, když se všichni před Vánoci hroutí, protože máme sezonu a je asi o 300% víc práce, tak já jedu na 200% přesčasy, filtruju co udělat hned a co později, pomáhám kolegům a vyprávím vtipy. Jsem naprosto odolná vůči stresu, takže infarkt u mě nehrozí :1:

• incorruptible6
        incorruptible6, 3.7.18 14:24:01  

Nejsem si jist, jestli tohle v tobě nezanechalo následky. Nezanechalo to vědomé následky, jak je to s těmi nevědomými, ví bůh...

• temeleke
          temeleke, 3.7.18 14:27:59  

ten následek je mimo jiné to, že si sakra rozmyslí, kdy a jak a zda vůbec bude mít děti... Vlastně tuhle potřebu už má odžitou, splněno.

• amorek23
            amorek23, 3.7.18 16:59:56  

říkáme s manželem, že jsme si své odchovali :1: já segru, on přišel v necelých 20ti o tatínka a staral se o mámu a dva nezletilé sourozence... možná proto tu potřebu pořizovat si genetickou modifikaci máme nižší

• Dopaminka
          Dopaminka, 3.7.18 14:29:10  

Tak je je u každého. Jen to vidí víc okolí, než my.

• F.J-Lages
          F.J-Lages, 3.7.18 16:20:21  

...to je hodně individuální...takhle to dříve fungovalo ve většině rodin kde bylo více dětí....my byli čtyří a já nejmladší...o mě se starali segry...hlavně ta nejblže ke mě ta je o deset let...takže ráno jesle ,později školka a odpoledne mě vyzvedávali....do školy jsem už chodil sám....rodiče se vraceli později odpoledne....taže uklid byl taky na sourozencích, vaření také...tedy přes týden se nevařilo...k dispozici byl chleb a máslo :1: ....všchni mají dvě děti.

• amorek23
            amorek23, 3.7.18 16:58:45  

přesně tak, jen jsem prostě předčasně dospěla a pubertu si užívám až teď, přeci je jednoduší užívat si za výplatu než z kapesného :1:

• F.J-Lages
              F.J-Lages, 4.7.18 15:52:55  

...otázkou je, co je pro dnešní dobu lepší....dřívěji dospět nebo být co nejdéle "děcko" ?...vypadáto...nebo mi to tak příjde , že chcem aby si děti víc užily než jejich rodiče, ale nadruhou stranu nechcem třeba mamánky a kluky bychom nejraději posílali na vojnu...trochu rozpolcené že? :1:

• amorek23
                amorek23, 4.7.18 18:10:46  

my jsme to měli s manželem tak, že jsme byli nuceni brzy dospět. No a teď si neničíme druhou půlku života s dětma, ale užíváme si, cestujeme, jezdíme na výlety, sportujeme... je super si jen večer jít sednou na kávu do města nebo zajít do muzea... prostě doháníme tu dobu, kdy jsme seděli doma se sourozenci. Jsme jako manželé po 20 ti letech, co mají odrostlé děti a váží si toho, že mají jeden druhého.

• amorek23
                amorek23, 4.7.18 18:12:39  

a co je lepší netuším... my jsme s bráchou takovýhle akčňáci, máme skvělou práci, umíme si věci zorganizovat... no a pak máme právě ještě segru, o kterou jsme se starali a která svým způsobem měla vždy "všechno" a to je přesně náš opak. Kdyby jí mamka nesehnala brigádu, nehrábne, když má jen blbá nádobí naskládat do myčky, je to keců... nemá žádné cíle a stačí jí telefon a gauč. Co je lepší? to uvidíme, koho jebne dřív :1: :1: :1:

• Dopaminka
                  Dopaminka, 4.7.18 18:27:33  

Jebne možná tebe dřív, :1: ale možná sis ten život aspoň naplnila jak jsi sama chtěla. To je vlastně dobře.

• amorek23
                    amorek23, 4.7.18 19:17:07  

já vždycky jela spíš na kvalitu než kvantitu. Budu si říkat, kurva, já si to ale užila!!!! :1:

• Dopaminka
                    Dopaminka, 4.7.18 19:51:21  

Tuhle filozofii vyznával můj tatík. Užil si to až do poslední chvíle. Umřel kvůli tomu dřív, ale fakt žil celkem naplno. Myslím, že jsem jeho filozofii přejala, a pojedu ve stejném duchu.

• amorek23
                    amorek23, 4.7.18 20:47:35  

taky neumím žít na půl plynu... prostě pedál musí být u země...

• Dopaminka
                    Dopaminka, 4.7.18 20:59:56  

Noo, obávám se, že to mám podobně. dobrém i ve zlém. Vždycky jsem tomu říkala "když něco dělám, tak to dělám pořádně". Jen rozumem a silou vůle to udržuji v korytu "normálu".

• Marionette
                    Marionette, 4.7.18 21:12:54  

Tak to já si užívám normálna. :1: Akorát si jsem si po "sto" letech ověřila, že umím naplno nenávidět a po zklidnění neodpouštět. :6:

• Dopaminka
                    Dopaminka, 4.7.18 21:43:26  

No, to je taky celkem extrémní emoce.
                    Ale patří k životu.

• Marionette
                    Marionette, 4.7.18 21:54:04  

A naštěstí se v mém životě moc často nevyskytují, jen holt nejsem Ježíš, abych uměla odpustit zrádci. Na druhou stranu, když něco nejde - a není to pro můj život úplně nezbytné -, tak by to kašlu. :6:

• Dopaminka
                    Dopaminka, 4.7.18 22:16:43  

Pokud jde o odpouštění, tak v tom taky nejsem svatá, pokud mě někdo opravdu vážně zraní, nebo mně blízkého člověka, navždy ta rána zůstane jako připomínka toho, že tady si mám dávat pozor.
                    Pokud je to vážná zrada, už není možné získat mou důvěru zpět.
                    Čím méně je to osobní, tím méně hluboko se to zařezává. Takže třeba jojákovy plky o nenávisti a zuřivosti na foru (co mi přisuzuje) jsou pro mě trochu úsměvné.

• Marionette
                    Marionette, 4.7.18 22:31:46  

Pokud někdo nezná mé jméno a příjmení ... dokonce i když ho zná, ale nezná mé pravé "já" ... může můj reálný život ovlivnit jen a pouze POZITIVNĚ.

Anonymní hovado do mého života nepatří a patřit nebude. :6:

• amorek23
          amorek23, 3.7.18 16:57:59  

Nemyslím si, mám spoustu kamarádek, co to měli podobně a děti mají a těšily se na mateřství. Možná je to jeden z mnoha důvodů, ale není podstatný. Já děti nechtěla už před tím. Pomohlo mi to vidět věci víc do šířky. Vím, že když si dítě pořídím, je to závazek na celý život, nikdy ho úplně neodstřihnete a kdykoliv se může stát, že bude potřebovat pomoci. A na tohle já nejsem připravená.

• incorruptible6
            incorruptible6, 3.7.18 17:34:12  

To je ale u každého naprosto jinak. Co někoho neovlivnilo vůbec, může druhého naprosto skolit. Možná jsem to tu psal... stačil pobyt dítěte v nemocnici mezi nemluvňaty, která stále křičela a je z toho blok na celý život. U někoho jiného by to mělo následky nulové.

• F.J-Lages
              F.J-Lages, 3.7.18 21:41:56  

..jenže ty pořád vycházíš z toho, že touha po dítěti je minimálně u žen daná...já si to nemyslím.....já si myslím, že nám je daný jen pud na rozmnožování......a protože jsme v době, kdy ženy mají jiné postavení než před 50-80 lety a to jim umožňuje nehrnout se do plození-které mimo jiné zavazovalo i může, na kterém byly o hodně více zavislé než je tomu dnes.
              Myslím, že i dnes bude častý jev to, že ženy když najdou potencionálního partnera, počítájí s tím, že bude snadnější si partnera "zavázat"pokud s ním otěhotní.Klesajicí způsob takového zavázání bude asi u těch sebevědoměších o které je větší zájem....sama taková žena ví, že v případě že bude bez partnera v pohodě se sama o sbe postará.
              ....ale nejsem žena , tak je to jen doměnka ....a myslím , že na logických základech. :1:

• incorruptible6
                incorruptible6, 3.7.18 22:36:12  

To ani úplně ne, připouštím obě varianty, ale po tom všem, co jsem četl, tam byla velmi často zřetelná vodítka k nějakému "kolapsu", který změnil to, co vrozené a řekněme přirozené, bylo. Protože ono je to skutečně přirozené = vetšinový stav, ať někoho neurazim.

• F.J-Lages
                  F.J-Lages, 4.7.18 00:12:15  

...vodítka .....ty tady mohou být zavádějicí, a většinový stav nemusí být dán přírodou ale třeba společenským vlivem....a ty máš na mysli vrozenost....já myslím, že kdyby to tak bylo, nikdo by nevymyslel antikoncepci...už ta by byla přeci něco, co žena nechce....přeci většina cítí potřebu mít potomka.
                  Jestliže lidi potomky planují, přemýšlí o nejvhodnější době nebo podlehájí vlivu okolí´/společnosti (protože jsme společenští tvorové a nechceme se dobrovolně vyčlenit)...není to podle mě nějaká pudová záležitost která by šla nějak tělesně cítit.....krom pudu sexuálního....který na nás příroda vymyslela abychom se množili....meli potomky.Na co bysme se z takovým pudem rodili?...stačil by pud/instinkt/touhu mít potomky né? :1:

• temeleke
                    temeleke, 4.7.18 08:04:09  

myslím, že všechna zvířata mají pouze ten sexuální pud, že nemají vyloženě pořízení potomka jako základní instinkt. Prostě je hormony "donutí"... Spousta živočichů umí dokonání toho rozmnožování též více či méně ovlivnit. I přesto, že jsou puzeni k sexu, následné donošení plodu je často v režii a na "rozhodnutí" těla matky. Lidi se taky tedy naučili výsledek toho rozmnožování ovlivňovat.

• incorruptible6
                    incorruptible6, 4.7.18 14:59:38  

To přece není pravda, jediným účelem antikoncepce není nemít nikdy děti, ale např. "plánované rodičovství". Jinými slovy "teď nechci mít děti" nikoli nikdy nebo "už dvě děti mám" a nechci další děti.
                    Ne, není to pouze sexuální záležitost, je to mateřský pud a ten existuje nebo neexistuje jako vrozená záležitost. Ten je pochopitelně potlačen často vyššími prioritami z pohledu té ženy, třeba pohodlnějším životem, větší ekonomickou samostatností, menší zodpovědností za někoho druhého a desítky jiných věcí.
                    A já píšu ohledně těch vodítek o tom, že to, kam ta vodítka vedou, je rozhodující okamžik pro finální budoucí rozhodnutí, myšleno mimo vnější vlivy, které jsem výše popsal, protože o těch již rozhoduje rozum. O těch záležitostech, ke kterým vedou ta vodítka, v podstatě nevíme, případně je odmítáme připustit, jsou v našem podvědomí. Stala se dávno a zakotvila v nás určitý vzorec, který si většina lidí vysvětluje tak, že se s tím už narodila. Není to tak, genetika je řekněme půl a dává základ k projevení něčeho. Zbytek jsou vnější okolnosti, ale protože působily, aniž bychom si to plně uvědomovali nebo se to stalo tak dávno, že jsme na to už zapomněli, prostě o nich nevíme nebo je odmítáme.

• temeleke
                    temeleke, 4.7.18 15:06:21  

- nevšimla jsem si, že by někdo tvrdil, že antikoncepce je za účelem "nikdy nemít děti"
                    - mateřský pud se může projevit, pokud je co mateřinkovat. Pokud není objekt, pud se neprojeví. Stejně jako sexuální pud je podmíněn přítomností protějšku.
                    - jinak souhlas s tím, a již jsem to někde prosazovala převelice, že rozmnožování jako základní podmínka života je prioritou každého jednotlivého organismu, když je tento vytvořen. A organismy, které se z nějakého důvodu odmítnou nebo nemohou množit, jsou zpravidla výsledkem nějakého procesu vedoucího k regulaci nebo vylepšení populace.

• incorruptible6
                    incorruptible6, 4.7.18 16:20:21  

Reagoval jsem na toto: "já myslím, že kdyby to tak bylo, nikdo by nevymyslel antikoncepci...už ta by byla přeci něco, co žena nechce...."

Dovolil bych si nesouhlasit. Jak mateřský, tak sexuální pud existuje i bez přítomnosti objektu. Touha po mateřství je tím prvotním pudem, objekt ještě neexistuje. Někdo to má tak nějak kontinuálně, u někoho se to objeví časem, u někoho vůbec, což nevylučuje, že se nemůže stát dobrou matkou.

• F.J-Lages
                    F.J-Lages, 4.7.18 16:45:58  

incor:
                    ...já souhlasím s tím, že to co nás formuje jsou věci které v životě prožíváme od ranného děctví a pak jasně genetika.To samozřejmě bude mít vliv na to rozhodování mít či nemít potomka (tedy né jenom na to)....ale určitě né jediný vliv...nemalí vliv bude mít společnost a doba ve které zrovna žijem.
                    Mateřský pud je až důsledkem početí, kdy v těle ženy nastavájí velké fyzické a duševní změny......takže podle mě ho nepociťuje před početím....ale nehádám se...jen si svoji argumentaci nějak logicky zdůvodňuji. :1:
                    Možná to blbě vztahuju k té sexualitě....ale, že by třeba někoho napadlo vymyslet pilulky na potlačení sexuálního pudu(nemám teď na mysli deviantní) ...něž třeba bude příhodná doba.....aby nás to neodvádělo od studií, od vědecké práce a od všeho co je potřeba dokončit...? :1:
                    Když podle tebe žena tenhle mateřský pud má i před početím......jak se jako projevuje fyzicky a duševně?...nějak podobně jako ten na sex, jen si předtím ještě ráda pochová sousedovic mimino nebo jak? :1:

• F.J-Lages
                    F.J-Lages, 4.7.18 16:55:52  

tem:
                    ...s tím vylepšením populace....myslíš, že tvá genetická modifikace ti říká "...tak jsme zkusili smíchat tyhle a tyhle geny....no a vznikla nám z toho slepá větev. Další množení nežádoucí" ?
                    Tak to asi nebude ...nebo snad cítíš, že jsi nositelem nežádoucích genů? :1:

• incorruptible6
                    incorruptible6, 4.7.18 17:30:13  

Společnost a doba jsou přece také vnější faktory.
                    Touha být matkou... vždyť se to tak i občas píše, že ze to v ženě vzbudilo... bez mateřského pudu tu touhu nemá, pokud to tak vypadá, je to dáno racionálně... chci otěhotnět, protože...
                    Jasně, je to pokračování toho mateřského pudu v jiné formě, kdy se změnilo jedno v druhé. V první fázi je cílem mateřství, v druhé výchova a starost o narozené dítě.
                    Jak se to projevuje? No lecjak, protože každý je jiný. Některé ženy to mají viditelné už asi v momentě, kdy se stanou ženami, u jiných to přijde v nějakém věku a to, co je předtím nechávalo chladným, začíná mít prioritu, u některých se to neobjeví nikdy, přesto mohou chtít být těhotné, založit rodinu... atd... je to už ale racionální počin, nikoli ten vnitřní.
                    Jistěže silnější a jiné to je v momentě, kdy existuje dítě, protože to je něco fyzicky hmatatelného, k čemu existuje nějaký vztah, část tebe... není to už jen ta první fáze v podobě touhy po mateřství. To ale neznamená, že to neexistuje.

• temeleke
                    temeleke, 4.7.18 19:41:01  

F.J.: ten pud se před početím dítěte může projevovat v péči o jiné dítě nebo o slabšího člena společnosti, o důchodce nebo o manžela (pokud je manžel přerostlé dítě). Uplně v pohodě. Ale není-li objektu, není na kom praktikovat. Myslím, že tady je objekt nutnou podmínkou. Leda pak ještě si umím představit opravdu bláznivou ženskou, která si to bude vybíjet na psovi nebo třeba plyšové hračce...

Myslím, že moje další nemnožení bude jak výsledkem genetického programu, tak výsledkem okolností, výchovy atd. Protože já nepociťuji ani ten mateřský pud, pokud je nějaký objekt k dispozici. Odmítám si tu slizkou ulepenou věc i podržet nebo pohladit, natož abych se chystala pořídit si vlastní...

incor: mno nějaká asi touha po mateřství ve smyslu "naplnění života" existuje, nakonec touha po rozmnožení je opravdu základ. Nicméně to může být pořád ještě pud rozmnožovací, nikoli mateřský. Možná tady jen slovíčkaříme... a myslíme totéž. Nicméně souhlasím, že cosi i "racionální" bytost, jako je ženská, nutí k pořízení dítěte. A jsou to stále hormony, které jí přestavují mozek a přesvědčují ji k takovému pošetilému rozhodnutí....

• Marionette
                    Marionette, 4.7.18 19:48:01  

Objektem je velmi často zvíře, hlavně psi. Nejzarytější odpůrci dětí mají psa, ke kterému se chovají jako k malému dítěti - možná ne jako mladí, ale jak stárnou a ubývá známých i zábavy, je pořízení si psa skoro pravidlem.

• F.J-Lages
                    F.J-Lages, 5.7.18 02:13:59  

...já si stejně myslím, že člověk je už natolik vzdálen přírodě...že prostě tyhle pudy už v sobě nemá... skoro vše je ovlivněno tou racionalitou....tedy rozumem.Rád si ale přečtu něco od odborníků který se tím zabývají a přesně dokáží rozlišit biologickou/vrozenou touhu mít děti od té racionální kde to nutkání mít děti není ovlivněno plánováním. :2:

• F.J-Lages
                    F.J-Lages, 5.7.18 02:24:07  

tem: ....nemyslím , že slovíčkaříme....incor zastává názor, že mít děti není v základu rozumová záležitost ale daná přírodou...že se prostě v určitý čas ozve sama aniž nad tím budem přemýšlet...prostě něco jako chuť nebo nutkání.Možná to ak bylo kdysi než jsme po těch evolučních schodech nevystoupali až nahoru....tedy asi téměř nahoru. :1:

• incorruptible6
                    incorruptible6, 5.7.18 10:03:48  

Incor zastává názor, že je to obojí, že ten pud existuje a někdo ho v sobě má a někdo ne. A pokud ho má, tak se může projevovat více a trvaleji nebo přijde s časem. U někoho se nedostaví nikdy. Ať už ho má nebo ne, v každém případě je obojí ovlivněno vnějším prostředím a racionalitou, takže se může stát, že žena toužící po mateřství, rozumově zpracuje svoji situaci a vyhodnotí ji jako pro zrození dítěte nevhodnou, stejně tak jako žena, která tento "pud" k mateřství necítí, se může racionálně rozhodnout, že chce rodinu.
                    Když se vrátím k tomu sexuálnímu pudu, zde uvedenému jako příklad. On tam uvnitř prostě je. To, že neexistuje objekt, na tom nic nemění, ten objekt jen způsobí jeho vnější vyjádření. Něco jako polykací reflex (i když je to z jiného soudku, ale snad mi to odpustíte, je to jen pro pochopení té podstaty). Existuje i v momentě, kdy nic nejíme. Je tam, existuje, ale uvidíme ho až tehdy, kdy se objeví ten objekt, tedy něco, co je třeba posunout z dutiny ústní do jícnu. (Vnitřní a vnější podstata = něco je uvnitř, existuje to, ale uvidíme to až projevením vnějším)
                    Docela jsi to trefil... ano, ozve se to v určitý čas samo. Ne u všech, pochopitelně.

• amorek23
              amorek23, 4.7.18 08:02:25  

mě to ovlivnilo tak, že myslím víc hlavou než vaginou. Ano, sex je přirozený lidský pud a já ho miluju, ale následky jsou katastrofální (tedy pro mě), pokud se nechráníš.