Město Písek ve vzpomínkách

Otevřená diskuze | Kategorie: Místa a cestování
Allegretto (2017-01-20 19:58:16)777_kolemjdouci (2017-01-11 18:53:35)M.Povltavska (2017-01-11 18:37:19)ra43 (2014-12-30 08:30:41)
Založeno: 17. 11. 2013 | Příspěvků: 123 | Členů: 4
Správci: Allegretto (hlavní)

budeme si psát o minulosti města, různých významných místech, rodácích, památkách, prostě vzdáme hold tomuto krásnému městu a místní občané nám přiblíží píseckou současnost - co je tam nového.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• 777_kolemjdouci
    777_kolemjdouci, 8.1.17 14:33:44  

Hezké povídání o Písku a jeho životě jste děvčata zapředla. Pod mým příspěvkem. Já se vloni do Písku (ač jsem to sliboval) nedostal. Důvodů bylo několik a ten největší byl ten, že tam byla dost rozšířená kolejová výluka a cestu komplikovaly výlukové autobusy, už ani nevím odkud kam, ale vím, že z Prahy to šlo velice špatně. Proto slibuji, že letos Písek navštívím, projdu se po Kamenném mostě, plivnu do Otavy (to se musí, aby se člověk vrátil!), navštívím Prácheňské muzeum s jeho tajemným podzemím a poobědvám v policejní (zasvěcení vědí) restauraci U Reinerů. Uf, doufám, že to stihnu v jednom dni a stihnu se vrátit na základnu do Prahy. :1: :4:

• M.Povltavska
      M.Povltavska, 9.1.17 08:55:09  

To bys také mohl navštívit Křižíkovu elektrárnu, je kousíček od starého mostu, nelze ji přehlédnout.
      Kdyby ti nevyhovovala doprava vlakem, tak z Prahy i zpět jezdí každou hodinu autobus Student Agency, je to rychlé, akorát že musíš pak do města dost daleko z autobusového nádraží, on jinde nestaví.

• 777_kolemjdouci
        777_kolemjdouci, 11.1.17 07:29:07  

Vlakem v pohodě. Já na dálku jezdím v 1.tř. Je to výhodné z hlediska místa a klidu v oddílu. Doufám, že ti vyjde v tom létě.

• M.Povltavska
          M.Povltavska, 11.1.17 12:43:14  

Kamile, já nevím, jestli do Písku jezdí takové vagóny.Pár rychlíků tam jede, ale to jsou pouhe dva vozy motoráku, vím to, někdy s ním taky jezdím. Autobusem by to bylo rozhodně rychlejší a do centra je z autobusáku přece jen trošku blíž než z Hlaváku. Když by ses dal z autobusáku ulicí zvaná Lipová alej, byl bys za chvíli u plavečáku, odtud je Putimská brána na dohled nebo podél řeky ke starému mostu, však ty už si poradíš, jsi zkušený čundrák.

• 777_kolemjdouci
            777_kolemjdouci, 11.1.17 18:18:28  

Děkuji za informaci, já to nějak vymyslím. Hezký večer.

• M.Povltavska
              M.Povltavska, 11.1.17 18:37:19  

To bys měl opravdu lepší tím autobusem, z autobusáku Na Knížecí jezdí Student Agency každou hodinu, je to pohodlné a ani ne o moc dražší než normálním, těch už teď jezdí málo, ale sem tam přece. Vlakem bys mohl třeba zpátky, to už nespěchá, zas bys viděl krajinu z jiného úhlu, třeba ten úsek mezi Pískem a Čimelicemi je chvílemi opravdu ke koukání.
              Dnes jsem v Písku byla, bylo tam pěkně mrazivo, lesní stromy byly celé bíle a jen v tom slunci zářily. Jo, a krkavci se stahují už i do menších měst, já myslela, že lezou v zimě jen do Prahy.
              Až budeš jezdit na výlety, mohl by ses zajet kouknout do Blatné do zámecké obory na daňky, je jich tam spousta a jsou pěkně oprsklí, navykli si, že je lidé chodí krmit, klidně drze ti vytrhne rohlík z ruky.

• Allegretto
    Allegretto, 7.1.17 14:13:59  

Musím otevřít nový rok v této naší diskuzi, popřát Vám hodně zdravíčka a úspěchů v každém počínání. Když jsem tuto diskuzi zakládala, těšila jsem se, že si ji najdou Písečáci nebo z blízkého okolí a budou nám psát, co zajímavého nebo nového, třeba i fotografie vkládat. Bohužel, zatím je to jen zbožné
    přání. proto děkuji M.Povltavska za její příspěvky a samozřejmě Kamilovi za spolehlivost a emapatii. Mějte krásný celý rok, bez velkých zádrhelů, abychom se mohli ještě dlouho v diskuzích potkávat a poklábosit.M.Povltavska by mohla znát někoho z Písku, kdo chodí do některé jiné diaskuze a třeba by se rád tady účastnil Zkus to, prosím.

• M.Povltavska
      M.Povltavska, 7.1.17 15:21:35  

Ivanko, já byla dost daleko od Písku, znám tam lidí velice málo a zatím nevím o nikom, kdo by mohl chodit do některých našich společných diskuzí. To se ví, že bych každého ráda uvítala, ale zatím se neobjevil nikdo ani z našich vrstevníků, ani z těch mladších.
      Po neděli tam musím zajet, tak pak poreferuji, jestli ještě vůbec stojí na svém místě - myslím, že ano.
      Když někdy nahodím nějaké téma ohledně písku a okolí, většinou na to není žádný ohlas. Ty s Kamilem jste daleko a ostatní zřejmě okolí Písku neláká.

• Allegretto
        Allegretto, 7.1.17 15:45:49  

Mám radost, že sis tak brzy přečetla, co jsem psala. Inu, nic nejde lámat přes koleno, ale je to škoda. pro mně je Písek městem zaslíbeným, ač jsem tam prožila pouze tři roky jako malá,chodila jsem tam do první třídy, no a měla jsem tam řadu známých či přátel.

• M.Povltavska
          M.Povltavska, 7.1.17 15:47:02  

A do které školy jsi chodila? Klidně napiš název, jak se jmenovala tenkrát, já si spíš nemohu zapamatovat ty nové názvy.

• Allegretto
            Allegretto, 7.1.17 16:00:00  

Byla to zcela určitě 1. dívčí škola na Malém náměstí - na střeše jsou jakési atributy vztahující se ke vzdělání tenkrát tam ovšem byla jakoby střešní nadezdívka trojúhelníkového tvaru stupňovitá z obou stran - mám to na pohlednici v památníku. Taky tam bylo vedle školy papírnictví, ve kterém mi babička ten památník koupila a napsala věnování - Za první pěkné vysvědčení Ivance daruje babička.- V Písku v 1/2 1948 - čili za pololetní vysvědčení. :15:

• M.Povltavska
              M.Povltavska, 7.1.17 17:01:29  

Aha, tak ta se jmenovala pak Komenského, ale už hezkých pár let je zrušena, bohužel. Však toho všichni moc litovali a možná budou ještě více. Teď je zase dětí hodně a mají z toho najednou zamotané hlavy. Jo, ona se škola nebo školka snadno zavře, ale potom ji obnovit, to už jde hůře. Ale to je tak, když někdo myslí jinými orgány než hlavou a ještě si na nich sedí.

• Allegretto
                Allegretto, 7.1.17 18:13:05  

To máš pravdu, kdoví, jestli se už tenkrát nejmenovala tak, jak píšeš, ale i s tím oficiálním začátkem, jak si ho vybavuji já. :15: Můj bratranec chodil pro změnu na 1. chlapeckou, tak byla na kopci - řekněme na vrcholu Kollárovy ulice.ta vedla kousek od nového mostu pořád do mírného, ale přece kopce. :15:

• M.Povltavska
                  M.Povltavska, 7.1.17 19:24:40  

To je asi dnešní Benešova, dříve M.Gorkého, bylo odtamtud blízko na nádraží Písek-město a autobusová nádraží bylo asi už tehdy na Žižkovce, dnes už tam dávno autobusy nezajíždějí, některé zajíždějí právě k tomu vlakovému Písek-město, ale centrální je poblíž hlavního vlakového.Odevšad je do centra pěkně daleko, ale to prý zase nahrávají městskému. Jenže městský jezdí sotva 1 do hodiny, spíše jsou ty intervaly větší, takže většinou se chodí pěšky.

• Allegretto
                    Allegretto, 8.1.17 18:20:50  

Tohle můžu potvrdit, naposledy jsem byla v Písku asi v roce 2009 a přesně jsem si pomyslela, jak je to daleko z autobusáku do centra - pěšky. A to nádražíčko Písek město si pamatuju už z toho dětství - kdoví, jestli se mu neříkalo Na Táborské - něco mi to říká. To se přejel ten nový most pod Kollárovou ulicí a mírně se to táhlo do kopce a doprava.

• M.Povltavska
                    M.Povltavska, 9.1.17 08:51:48  

Asi se tomu Táborská říkalo, ta trať opravdu vede do Tábora. Kdybys někdy tam zavítala, můžeš si ji projet, je to hezká trasa, zpátky třeba autobusem, to je také hezká vyjížďka. Známé jsou třeba serpentiny nad Pískem, hezká vyhlídka. Pro řidiče ovšem nic pěkného.

• 777_kolemjdouci
    777_kolemjdouci, 31.12.16 07:27:19  

Hezkého Silvestra a bohatýrské vykročení do Nového roku 2017
    http://www.yoom.cz/img/16123107101055_source.png

• M.Povltavska
      M.Povltavska, 31.12.16 10:00:06  

Kamile, díky za příspěvek. Už dlouho se tady nikdo neukázal. Ono teď asi není v Písku nic tak zajímavého, jo, dnes mají Písečáci asi jako každý rok výstup na Mehelník, to je vrch v Píseckých horách, víš, ty lesnaté vrchy nad městem, je tam také rozhledna, ta je na Kraví hoře.
      Když jsem yla mladší, uvažovala jsem také, že bych se k těm turistům přidala, ale smůla byla, že bych se pak nedostala domů, jsem totiž odkázaná na veřejnou dopravu.
      Tak ti přeji do nového roku vše dobré a abys ještě hodně cestoval a podělil se s námi o zážitky.

• 777_kolemjdouci
        777_kolemjdouci, 31.12.16 10:23:10  

Děkuji a nápodobně. Hlavně to zdraví.

• M.Povltavska
          M.Povltavska, 31.12.16 10:26:21  

Ano, máš pravdu, to ostatní už nějak přijde samo.

• 777_kolemjdouci
            777_kolemjdouci, 31.12.16 10:31:22  

Přesně tak. Čïm je člověk starší tak přehodnocuje svoje priority a to zdraví je na prvním místě, že?! :4:

• M.Povltavska
              M.Povltavska, 31.12.16 11:22:11  

To se ví, že ano. Teprve teď víme, že je to to nejcennější, co si můžeme přát.

• M.Povltavska
    M.Povltavska, 5.10.16 11:33:44  

Musím vám sdělit, že v Písku u starého mostu letošní pískové sochy ještě stojí. Stejně si myslím, že je škoda, že časem musí pryč, vždyť těm lidem daly tolik práce!

• 777_kolemjdouci
      777_kolemjdouci, 5.10.16 15:34:34  

V Karlových Varech taky ještě stojí všechny tři.
      http://www.yoom.cz/img/16100515304484_source.jpg
      http://www.yoom.cz/img/16100515315920_source.jpg
      http://www.yoom.cz/img/16100515325339_source.jpg
      http://www.yoom.cz/img/16100515334649_source.jpg - dokonce i copánek ve vlasech Karla je na svém místě.

• M.Povltavska
        M.Povltavska, 5.10.16 17:54:33  

To je dobře, jsem ráda, že vandalové je ještě nenašli.

• 777_kolemjdouci
          777_kolemjdouci, 5.10.16 19:13:11  

Jsou tam všude kamery a lidi to vědí.

• M.Povltavska
            M.Povltavska, 5.10.16 19:32:20  

To je dobře, není to tak dávno, co sochy v Písku rozbili asi po týdnu, dokonce nějaké, které si tam postavily děti, já ty děti náhodou znala. To je opravdu smutná ukázka.

• 777_kolemjdouci
              777_kolemjdouci, 6.10.16 12:39:26  

Viděl jsem to TV. Šli v noci dva mladíci se slečnou a jeden si kopnul do Karla a než ušli pár metrů přijeli "měšťáci" a bylo vymalováno.
              Lidi jsou hrozní. Představ si, že než jsem jel z Varů domů tak jsem byl svědkem toho, že někdo uvázal malého pejska ke stojanu na kola před Globusem. To jsem tedy neviděl (naštěstí pro toho dotyčného :14: ) akorát toho pejska potom a uvnitř asi 6x vyvolávali ať si jeho majitel k němu jde. A nic. Pak přijela odchytová služba a toho malého chudinku odvezli do útulku. Neskutečné, čeho jsou někteří lidé schopni!!! Byl jsem uvnitř toho Globusu asi 2 hodiny - nákup, cukrárna, káva, zákusek a ten malý tam celou dobu mrznul. Kdoví jak dlouho už tam byl uvázaný před tím než jsem přijel já.

• M.Povltavska
                M.Povltavska, 6.10.16 14:43:48  

Takoví lidé by vůbec neměli žádná zvířata mít. Když si pořídím zvíře, beru na sebe určitou zodpovědnost. Jak by se asi tomu páníčkovi nebo té paničce líbilo, kdyby ji někdo na půl dne uvázal venku na dešti? Když někdo není ochoten pro to zvíře něco udělat,nemusí si ho přece pořizovat!
                U nás v domě nemá zvířata nikdo, po zkušenost zrovna s mými předchůdci nechtějí nikoho se psem. Ti lidé prý měli 3 pejsky, ti byli celý den zavřeni doma, pak už to nemohli vydržet a močili i káleli po schodech, ti lidé to pochopitelně neuklidili. Teď asi mají zahradu, tak aspoň ti psi s proběhnou. V jakém stavu zanechali byt, se radši nešířím, jen jsem všude říkala, že by měli vrátit třetinu peněz, co jsem za byt zaplatila, to jsme si mákli!

• 777_kolemjdouci
                  777_kolemjdouci, 6.10.16 16:21:41  

Je to děs jak se někteří lidé chovají. Teď jsem koukal na stránky Psího útulku Karlovy Vary a už tam toho pejska mají vyfoceného. Koukni sama, jak mohl někomu vadit natolik, že ho nechal u toho obchodu?!

http://www.yoom.cz/img/16100616174678_source.jpg

• M.Povltavska
                    M.Povltavska, 6.10.16 18:43:38  

Když už ho tedy nechtěli mít, tak ho mohli nejdříve někomu nabídnout, jistě by si ho někdo rád vzal. To třeba rodiče ženy mého bratra si vzali psa, kterému zemřela panička, která asi byla osamělá. Pře tím měli fenku z útulku a ještě před ní také nějakého opuštěného vlčáka. A jak ti psi jsou vděční! Tenhle jejich současný mě poznal hned, ač mě dlouho neviděl, pře tím jednou, já se zprvu divila, že se k mně žene neznámý pes, teprve pak jsem zaregistrovala pána. Jo, chudáci zvířata, když se dostanou do drápů zlých lidí.

• M.Povltavska
    M.Povltavska, 31.8.16 10:15:02  

V sobotu 10.9. má jet parní vlak na trase Protivín - Zdice, tedy i přes Písek. Tedy, jestli pojede jako 25.6. v Blatné, tedy cca s dvouhodinovým zpožděním, tak se diváci a pasažéři mají na co těšit. Prý mívají problémy s technickými stavy lokomotiv. To se sice dá pochopit, ale ať oni také pochopí ty rodiče s malými dětmi, když musí třeba v horku někde čučet a očekávaný vlak nikde!

• Allegretto
      Allegretto, 31.8.16 15:28:09  

tak to by bylo opravdu nemilé! Někdy se něco vyvrbí, ale většinou selže ne stro, ale člověk - nedbalá příprava před akcí. Tak jsem zvědavá, co budeš psát, jak to dopadlo. :15:

• M.Povltavska
        M.Povltavska, 7.9.16 14:15:29  

Dnes jsem byla v Písku, koukala jsem z autobusu na sochy na nábřeží, ještě tam jsou, ale už se pomalu rozpadávají.
        Ten vlak asi v Písku nebude, asi pojede jenom ze Zdic do Březnice, velké slavnosti chystají v Příbrami.
        Ten blatenský dost lidí odradil, pokud jsem s někým mluvila, nejeví zájem, tvrdí, že na dráhy není spoleh.

• Allegretto
          Allegretto, 23.9.16 08:45:54  

To je škoda, mohla by to být příjemná atrakce.

• M.Povltavska
            M.Povltavska, 23.9.16 09:43:08  

Ony se hlavní slavnosti konaly v Příbrami, historický vlak jel ze Zdic do Březnice, al táhla ho lokomotiva, které se říká brejlovec, motorová, ta parní jen stála na kolejích, na trať ji nepustili kvůli velkému suchu, byly oprávněné obavy, že by mohlo dojít k požáru.
            Byla jsem tam s malou vnučkou, lokomotivu jsme si prohlédly, svezly se stařičkými vozy po vlečce do Kovohutí a zpět, vlezly do starobylého nákladního vagónu, koukaly na pákovou drezínu, na té jsme se svézt nestačily, zato jsme dojely autobusem na Svatou Horu a projely se turistickým vláčkem po staré Příbrami. Tak toho malá viděla a užila dost.

• 777_kolemjdouci
    777_kolemjdouci, 24.8.16 06:22:09  

Já se tam o dovolené nedostal. Mrzí mne to, moc. Těšil jsem se na Písek... :9:

• M.Povltavska
      M.Povltavska, 24.8.16 06:45:02  

No, však se tam někdy dostaneš. Pak si zajdi na oběd k Reinerům třeba na to jejich vyhlášené grilované koleno.
      Já se v posledních měsících Písku záměrně vyhýbala, protože v zimě jsem si v tamní nemocnici pobyla dost dlouho.
      Neměla jsem špatnou vyhlídku, koukala jsem na Písecké hory, i hřebčinec byl trochu vidět. Jenomže kdo by rád měl taková místa jako je nemocnice! Proto se divím stále výrokům některých našich politiků, kteří mleli cosi o tom, že někteří starší lidé se chodili válet do nemocnic, aby ušetřili. Pročež pak Julínek zavedl poplatky za pobyt v nemocnici.
      Mohu jen konstatovat, že jsem se nesetkala s nikým, kdo by hospitalizaci v nemocnici záměrně vyhledával.

• 777_kolemjdouci
        777_kolemjdouci, 24.8.16 07:13:11  

Tak pod to se ti klidně podepíši. Taky jsem prošel "pár" nemocnic a nikdo tam neležel, proto, že by se mu tam líbilo a chtěl ušetřit náklady za domácnost. :10:

• M.Povltavska
          M.Povltavska, 24.8.16 18:42:20  

Zrovna tak neznám nikoho, kdo by chodil do čekárny lékaře jen proto, aby si tam pokecal s lidmi a potom šel k lékaři. Jo, když tam potkám známé, tak pokecáme, aspoň nám to rychleji uteče, ale jinak? Kdo nemusí, tak k lékaři neleze a sami přece říkají, že je lepší přijít třeba s blbostí než pak něco prošvihnout, tak nevím, proč páni politici remcali. Jim šlo o to, vytáhnout lidem z kapes peníze, o nic jiného, stejně ty peníze zmizely v jisté černé díře!

• M.Povltavska
    M.Povltavska, 23.8.16 15:49:46  

Koukám, že nikdo sem ani nic nenapíše. Copak, nelíbí se vám město Písek? Teď je tam opravdu pěkně. Všude plno kytek a zeleně, zvlášť U Václava, tam byla původní osada rýžovníků zlata a je známo, že mladičký král,pozdější zakladatel Písku, se tam zkoupal v Otavě, když si hrál s dětmi těch prospektorů.
    Kolem Václava bude v Písku na Výstavišti pouť, slavná, tak se přijeďte podívat.

• M.Povltavska
    M.Povltavska, 29.4.16 13:30:24  

Ahoj, letos budou slavnosti Dotkni se Písku 10.-12.6., tak kdybyste chtěli, přijeďte.

• 777_kolemjdouci
      777_kolemjdouci, 30.4.16 16:06:49  

V červnu se tam nedostanu ale mám to v plánu v létě. Zajít na most, Prácheňské muzeum, pojíst v restauraci U Rainerů... :4:

• M.Povltavska
        M.Povltavska, 30.5.16 17:54:24  

O restauraci U Reinerů píše ve svých knihách písecký rodák Ladislav Beran, píše krimipříběhy, hlavně příběhy skutečné, protože pracoval na kriminálce, v těch jho příbězích jsem ho dokonce poznala, říká si tam Studnička.
        Tak v té restauraci mají prý výborná grilovaná vepřová kolena, tak si můžeš jedno dát na zkoušku.

• 777_kolemjdouci
          777_kolemjdouci, 31.5.16 05:40:31  

Děkuji za tip na to koleno. Už se těším.

• 777_kolemjdouci
    777_kolemjdouci, 22.12.15 16:28:57  

http://www.yoom.cz/img/15122216200917.jpg
    Hezké Vánoce

• M.Povltavska
    M.Povltavska, 9.6.15 14:30:51  

Tak vážení, v Písku u starého mostu se tyčí asi 5 nových soch z písku, pořádně velkých. Zatím jsem j zahlédla jen z autobusu, al určitě se jim zas povedly, tak kdybyste neměli co na práci, přijďte se na ně podívat, ostatně již tento pátek začínají písecké slavnosti, tak jste srdečně zváni.

• M.Povltavska
    M.Povltavska, 16.4.15 11:44:06  

Kdybyste někdo měli zájem, tak 12.-14.6. bude opět probíhat slavnost Dotkni se Písku. To ono bude v centru města opět veselo. Program určitě najdete na Googlu.

• Allegretto
      Allegretto, 17.4.15 12:14:53  

Jéémine, díky za info, moc ráda bych se zúčastnila - byla jsem tam na té slavnosti už v roce 1995 - tenkrát jsem slyšela to pozvání v TV - mluvil tehdejší písecký starosta Tom Zajíček. Tak jsem mu napsala krásný, dlouhý, obsažný dopis na téma já a moje působení v Písku. No a on mi odepsal, moc dojatě poděkoval a poslal mi pozvánku a kompletní seznam pozvaných hostů - no a bylo to moc krásné setkání a večer jsem hodila taneček v jedné super osvěžovně - byla jsem naprosto šťastná.

• M.Povltavska
        M.Povltavska, 18.4.15 10:47:56  

Takže když to půjde, jistě si návštěvu Písku ráda zopakuješ a doufám, že opět budeš spokojená.

• 777_kolemjdouci
          777_kolemjdouci, 19.4.15 10:40:22  

Když to klapne tak v létě taky navštívím Prácheňské muzeum a pochopitelně nesmí chybět procházka po nejstarším mostě.

• M.Povltavska
            M.Povltavska, 23.4.15 16:37:57  

Tak se zajdi také mrknout do Křižíkovy elektrárny, je to pár kroků od mostu, určitě se ti to bude líbit.

• 777_kolemjdouci
              777_kolemjdouci, 3.5.15 06:22:50  

Když bude jen trochu času tak ho využiji tou návštěvou.
              Loni jsem byl na Lipně a ještě teď mne mrzí, že jsem prišvihl exkurzi do tamní vodní elektrárny. Třeba se to ještě někdy povede.

• M.Povltavska
                M.Povltavska, 3.5.15 15:44:17  

Třeba by tě také zajímalo, že původně bylo v celém starém Písku pouze 5 lamp veřejného osvětlení napojené právě na tuto elektrárnu.