Agnosticismus: trnitá cesta k pravdě

Moderovaná diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
chenrezig777 (2016-11-15 23:12:38)pletiplot (2016-04-12 23:30:36)Rusalka (2016-02-23 16:22:28)pepan.z (2016-01-28 06:09:01)Tynush1992 (2015-01-14 17:06:04)mat.yz (2014-08-25 22:51:12)janelka5 (2014-08-13 17:50:21)xxxxxxx777 (2014-03-22 23:03:19)SkLib (2013-11-16 18:35:04)
Založeno: 13. 11. 2013 | Příspěvků: 48 | Členů: 9
Správci: chenrezig777 (hlavní)

Prevod fora z lide.cz

Agnosticismus (a-gnósis = bez-poznání; http://cs.wikipedia.org/wiki/Agnosticismus) je názor, že některá tvrzení nelze potvrdit ani vyvrátit. Hledání jedinečné pravdy je pak (témeř) nekonečnou cestou. Může mít blíže k teismu, stejně jako k ateismu. Často se proto snaží nalézat mezi nimi vzájemnou rovnováhu. Každý se může svobodně vyjadřovat i k jiným tématů, které by jinde byly mazány jako Off-topic. Ale mělo by se to alespoň týkat tématů z náboženství/ideologie/ateismu/víry/mystiky/hledání pravdy/dokazování apod. Vyhněte se tapetování, bezdůvodnému Caps-Locku a příspěvkům s invektivami, které se točí v kruhu, a reagují jen na pisatele. Věřit i pochybovat je lidské!

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Hosamen
    Hosamen, 21.1.15 17:07:11  

Velkolepé plány Stephena Hawkinga je seriál na TV Spektrum.
    Stephen Hawking tam vysvětluje, že když se ho zeptá někdo na existenci vesmíru a jeho stvoření Bohem, vždy odpovídá, že to je špatně položená otázka. Čas a prostor jsou veličiny na sobě závislé, dvě strany jedné mince. Před velkým třeskem neexistoval prostor a tedy ani čas, takže Bůh neměl čas něco stvořit. Takže takto vypadá odpověď fyzika, podle znalostí fyziky.

Státní ideologie KLDR určuje rodinu Kimů za nejvzdělanější a nejinteligentnější na světě. Proto nemohou uznat správnost náboženství, hlásají totiž existenci někoho chytřejšího než vládce z rodiny Kimů.

V době, kdy vznikla ŘKC, bylo zakázáno známé objevy starověku publikovat, protože nejsou v Bibli. Jejich hlasatele a objevitele nového upalovala.

https://www.diskutnici.cz/forum/3314-je-ideologie-oduvodneni/

• chenrezig777
      chenrezig777, 21.6.15 14:48:04  

coz je nesmysl. Proc by cas a prostor (nas nemohl povstat z jineho casoprostoru?)

• pletiplot
        pletiplot, 26.12.15 17:23:36  

Není čas a prostor. Je jen časoprostor.

• chenrezig777
          chenrezig777, 19.1.16 06:39:27  

casoprostor muze vzniknout z jineho casoprostoru

• chenrezig777
      chenrezig777, 30.9.15 13:40:02  

m-teorie na otazu, cop bylo pred velkym treskem odpovida...Srazky membran, ktere vesmir vytvorily...

• pepan.z
      pepan.z, 1.12.15 20:16:27  

Nikdo nemůže vědět co existovalo či neexistovalo před velkým třeskem pleskem. Ani nějaký Hafking, ani ty, ani nikdo jiný. :2:

• chenrezig777
        chenrezig777, 19.1.16 06:40:07  

m-teorie ukazuje, ze je mozna neomezena minulost

• pepan.z
          pepan.z, 22.1.16 15:59:34  

Neomezená minulost i neomezená budoucnost. Ale asi v nějaké koloběhu, žeano.

• chenrezig777
            chenrezig777, 26.1.16 08:33:16  

pricina, nasledek, fyzika.

• chenrezig777
        chenrezig777, 26.1.16 08:32:19  

nikdo nemuze vedet, jestli byl vcerejsi den.
        nicmene existuji modely, ktere umoznuji nekonecnou minulost

• bouchneri
    bouchneri, 30.7.14 23:45:55  

Pro Pletiplot.
    Věří tak ať si věří, kdyby radši věřil hlavně v sebe bylo by to asi lepČí.
    Nevěří nevěří, nechme to na něm.Prostě Ti jedinci z obou stran vyšli z nějakého prostředí a z černocha prostě bělocha neuděláš.
    Možná že nějaká ale atheistická sta let trvající mise s tím trochu hne. Sto nebo tisíc let, jen taková a znovu atheistická idea.
    Jinak bych Tě rád potkal na TVÉM foru-HUDEBNÍ NÁSTROJE
    Jarda

• pletiplot
      pletiplot, 31.7.14 23:50:44  

Huf, nějak jsem to nepobral.
      Já mám forum Hudební nástroje? To si nějak nepamatuju. Čas založení tam vidět není?

• janelka5
        janelka5, 12.8.14 17:49:50  

Ale je. :4:

• Nella1
    Nella1, 26.5.14 17:29:16  

Kurva, tosou borci, poslali mi výpověď a přitom marodím :1: :1: :1: :1: :1: A to mám HPP na dobu neurčitou :1: :1: :1: :1: :1:

• pletiplot
      pletiplot, 28.5.14 00:53:51  

Proč to píšete právě sem?

• chenrezig777
      chenrezig777, 10.6.14 13:01:29  

no, spolehaji na to, ze neznas zakony.

• xxxxxxx777
    xxxxxxx777, 17.1.14 06:29:41  

Krome jsem a vnimam data, je vlastne vse zavisle na vire....

Procinu a nasledek nelze dokazat... Uz to je predpoklad, ci vira...

http://zkracuji.cz/hume

• Tokrol
      Tokrol, 3.2.14 23:40:16  

Já jako pozorovatel je základní pravda (nemůžeme popřít existenci nás jako pozorovatele-ať už pozorujeme cokoli v mysli). To co pozorujeme (myšlenky, i okolní realita je virtuální model v mozku) může být fikce. Proto je skoro nemožné přijít na to, co je pravda (vše pozorovatelné je samsara). A teď: protože vše, co pozorujeme nelze odlišit od fikce (např. snu), tak je dobré přijít na to, co zůstane, pokud budeme ignorovat vše, co má charakter fikce. To znamená prázdná mysl a zůstává pravda kterou známe - pozorovatel já (to lze, protože vědomí já=statický pozorovatel je něco jiného než mysl a její proměnné myšlenky, ..to je zásadní věc). A tohle je hrdlo trychtýře - společný aspekt všech duchovních nauk (tedy spíš jejich praxe). Pokud se dokážeme podívat na svůj skutečný tvar, poznáme i svou podstatu, pravdu a skrytý záměr za jevištěm hmoty.

• xxxxxxx777
        xxxxxxx777, 5.2.14 10:30:31  

ano, nicmene nezjistime, zda li i pozorovatel je necim utvaren. to, ze je relativne nehybny, vzhledem k myslenkam a datum (podobne, jako je Zeme nehybna vuci nam), to je pravda...

Ale tim co popisujes, lze resit problem existence

• Tokrol
          Tokrol, 5.2.14 19:26:07  

Stejně jako v PC hře dva "panáčci" neprojdou skrz sebe, tedy mají charakter hmoty, přestože hmotní nejsou, tak i hmota našich těl je informace, která vytváří fiktivní fyzikální pravidla hmoty. Otázka je co je nosičem té informace. V PCčku je to hmotný čip, v tomto "světě" to zjevně není samotná hmota. To že vnímáme hmotný svět, je pouze interakce virtuální informace s informací (hmota světa a našich těl). Jsme uvnitř toho divadla "hmoty", neznáme nic jiného, proto se tyto interakce zdají jako jediná možná realita. Je dobré si připustit fakt, že v nekonečnu se pohybují informace, které nejsou vázané na hmotu jako takovou, nejsou hmotou, ale jejich interakce má charakter hmoty.. Dvouštěrbinový experiment (i při velikosti celých atomů) jasně prokázal, že běžné hmotné částice mají někdy (za určitých okolností) jasný nehmotný charakter. Viz zde: http://www.youtube.com/watch?v=_r_6G0nxYPg

• xxxxxxx777
            xxxxxxx777, 7.2.14 16:07:27  

nekonecno na jeho poznani je treba nekonecny cas..... V konecnem case poznavame jen konecno.

• Tokrol
              Tokrol, 10.2.14 21:19:01  

Čas existuje tam, kde je pohyb. Pohyb je to, co mysl vnímá jako pohybující se. V meditaci není nic, co by se jevilo jako pohybující se. V meditaci se nedá mluvit o čase. Na své duchovní cestě praktikuji meditaci.

• xxxxxxx777
                xxxxxxx777, 10.2.14 22:41:50  

ano, tam neni zadne vedomi sebe, to potrebuje cas. takova meditace je vyprazdnenim vseho. Mas pekne stranky, jen doporucuji, poridit si i domenu. lide to budou snaze hledat.

• The.famous.hunter.Pampalini
    The.famous.hunter.Pampalini, 12.1.14 17:15:16  

Nechci se hádat, ale agnosticismus má neutrální (hodně diplomaticky psáno) postoj k víře, takže zařadit ho mezi náboženství, je celkem úsměvná myšlenka.

• pletiplot
      pletiplot, 12.1.14 17:31:31  

Ake tady nejde vůbec o filosofický pojem agnosticismu nebo náboženství. Agnosticismus není náboženství, o tom není pochyb a několikrát jsem to napsal. Jde o právní postavení agnosticismu. Zatímco každé náboženství je reprezentováno církví nebo církvemi, které mají zákonem vymezená poměrně široká práva, agnostici žádnou takovou organizaci nemají. A pokud mají, je to jen občanské sdružení, které nemá ani zlomek práv církví. Proč mají být agnostici ošizeni o práva, která mají věřící?

• pepan.z
        pepan.z, 15.1.14 16:00:26  

Mám skromný, nesmělý dotaz. Od kdy je agnosticiczmus organizací?
        Jako organizace by mohl mít právní postavení.
        Já jsem si doposavad myslel že agnosticicsmus je osobní názor.

• pletiplot
          pletiplot, 15.1.14 23:39:40  

Kde jsem řekl, že agnosticizmus je organizace?

• pepan.z
            pepan.z, 22.2.14 11:31:11  

No, jen když jsi napsal:
            "Proč mají být agnostici ošizeni o práva, která mají věřící?"
            Nejprve se musí vymezit pojem agnosticismus. :4: Potem je potřeba sdružit lidi se stejnými názory. Potom vypracovat stanovy organizace a následně požádat o registraci. :15:
            Když může být jako náboženství uznaná Scientologocká církev, proč by nemohl být agnosticismus.

• pletiplot
              pletiplot, 27.2.14 01:04:28  

Tak ony nějaké agnosticistické organizace existují, ale v drtivé většině jsou to společné "agnosticistické a ateistické" organizace, což podle mě prostě nelze spojit tak snadno. Asi jako kdyby židé a křesťané měli společnou církev a přitom měli na božskou podstatu Ježíše zcela opačné názory. Ale i tak to nejsou organizace na stejné právní úrovni jako církve, ale jen občanská sdružení.

• chenrezig777
                chenrezig777, 10.6.14 13:02:38  

pritom jsou ateiste a agnostikove nepravem okradani o dotace

• Hosamen
                Hosamen, 26.7.15 12:57:57  

Máš pravdu v tom, že agnostici nemohou mít organizaci, problém je v tom, že je jich málo a několik směrů.
                Ateisté se dnes trhají díky tzv. novému ateismu
                1) nevíra v bohy a odmítání bohů;
                2) odmítání náboženství a aktivní odpor k náboženství;
                3) nově se objevuje požadavek na odstranění náboženství, zátím byl požadavek na plnění práva věřit podle Paktu OSN.

• Hosamen
              Hosamen, 21.6.15 09:31:06  

To je nesplnitelný požadavek. Agnostik nevěří v bohy ale na otázku stvoření života mají tři odpovědi:
              1) Spíš ano;
              2) nevím;
              3) spíš ne.
              Takže v tom je hlavní rozpor s ateisty, pokud bohové nejsou, nemohli stvořit život.

• pletiplot
    pletiplot, 30.11.13 17:26:04  

Jsem pro, aby si agnostici založili svoji "náboženskou" organizaci. Má to spoustu výhod ve vzhtahu k státu.
    Jako nejdůležitější náboženský svátek navrhuji 30. červen, výročí první vědecké konference, věnované vznikajícímu agnosticismu, evoluci a dalším souvisejícím otázkám.
    http://en.wikipedia.org/wiki/1860_Oxford_evolution_debate

• pepan.z
      pepan.z, 6.12.13 14:48:06  

Jen s tou drobnou a snadno přehlédnutelnou vadou, že Agnostcismus není náboženství. :4: Agnostici jsou lidé kteří tvrdí že realitu = existenci třeba boha, ducha a podobně nelze poznat.
      Tedy individua která se nekloní k náboženství, ale na druhé straně ani k materialismu. Agnostik neřekne "věřím v boha" jako třeba křesťan, ani neřekne "bůh neexistuje" jako ateista. Agnostik je člověk který řekne "nevím, možná ano, možná ne, neznám způsob jak si to ověřit. :8:

• pletiplot
        pletiplot, 8.12.13 14:22:22  

Já dobře vím, že agnosticismus není náboženství. Ale podívejme se na to jinak. Státy registrují desítky církví a podobných skupin a poskytují jim mnoho zákonných výhod a ústupků (např. výjímka z autorského zákona), dokonce platí jejich kněží (to by mělo skončit s církevními restitucemi), dotují jejich chrámy atd. Všechny náboženské komunity z toho těží, ale agnostiky a ateisty stát diskriminuje. Není čas také založit agnostickou "církev" a dát státu najevo, že nejen věřící si zaslouží jeho ochranu? Není nefér, že stát podporuje právo věřit v jakéhokoliv boha, ale nepodporuje (i když samozřejmě toleruje) právo ve vyšší bytosti nevěřit nebo jejich otázku nechávat otevřenou?

• chenrezig777
          chenrezig777, 13.12.13 10:59:55  

jiste, zivot proste neni fer.....

• pletiplot
            pletiplot, 21.12.13 12:28:07  

Proč tady nezargistrovat organizaci, která bude z právního hlediska církev (i když z filosofického samozřejmě ne) a mít před státem nějaké zastoupení?

• chenrezig777
        chenrezig777, 13.12.13 10:58:25  

ano. nelze... nelze poznat nic, nez ze jsem a vnimam...

Agnosticismus je proste konstatovani, ze jedine, co lze vedet je, ze jsem a vnimam... mohu byt v pocitacove simulaci atd...

• Tokrol
          Tokrol, 3.2.14 23:49:05  

Agnosticismus je postoj, názor. Ovšem tento názor se může změnit-pokud máme snahu opravdu poznat pravdu, tedy začneme se snažit , ptát a zjišťovat, co pro to můžeme udělat.K tom musí člověk mít zatraceně vážný důvod a silnou motivaci, nebo nepříjemnou událost v životě. / Lze zjistit, čím vším není mé pozorující já. Lze poznat, s čím vším se běžně ztotožňujeme, aníž to tušíme.

• Hosamen
            Hosamen, 27.1.15 00:26:25  

Hlavně agnosticismus je trojí s různým uznáním možnosti správnosti náboženství.