Zenové příběhy

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
Cho (2018-10-18 18:53:26)promenlivynick (2018-10-13 22:33:46)Yossa (2018-10-09 19:14:32)lera (2018-10-08 19:24:55)kaima (2018-10-03 19:35:24)radkojaga (2018-10-01 06:59:01)a.l.tereza (2018-09-30 17:41:20)Mona (2018-07-06 08:58:12)savvana (2018-06-27 20:18:36)blaznivymrak (2018-06-15 17:59:01)herbertboss (2018-01-09 18:06:41)radiac (2018-01-07 13:13:47)Mimiane (2017-01-03 22:19:18)payonc (2015-09-06 20:26:34)arigato (2015-06-28 11:02:33)kolibrik111 (2014-12-12 01:57:34)nordic.pride (2014-09-09 10:52:16)Ariwen (2014-07-02 12:45:57)
Zenové příběhy
Založeno: 9. 11. 2013 | Příspěvků: 2 239 | Členů: 18
Správci: Cho (hlavní), promenlivynick

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Erika
    Erika, 24.9.18 18:38:46  

Mistr Hakuin často vyprávěl příběh z doby, kdy byl mladým studentem, navštěvoval zenové učitele a pomocí rozjímání o vnitřní prázdnotě si očišťoval mysl od subjektivních představ a připravoval se na přijetí pravdy objektivní.

Cestoval tehdy ve společnosti dvou dalších mnichů a jeden z nich ho požádal, aby mu nesl zavazadla. Kvůli nemoci se prý cítí slabý a vyčerpaný. Mladý Hakuin souhlasil a ponořil se ještě víc do svého rozjímání, by odvrátil myšlenky od nákladu. Druhý mnich si povšiml Hakuinova mládí a horlivosti a i on se rozhodl zbavit svého nákladu. Začal předstírat, že je rovněž nemocen, a požádal Hakuina, zda by nenesl zavazadla také jemu. V duchu buddhistické služby si tedy Hakuin naložil i třetí náklad a pokračoval v cestě, snaže se pohroužit do prázdnoty usilovněji než kdy jindy.

Konečně došli na místo, odkud nemohli pokračovat dál jinak než ve člunu, a tak se u nejbližšího stanoviště nalodili na přívoz. Naprosto vyčerpaný Hakuin se sesul na podlahu a tvrdě usnul. Když se probudil, nemohl se na čas zorientovat. Zdálo se, že právě přistáli, ale on si nevzpomíná, že by vůbec vypluli. Náhle ucítil nechutný zápach. Když se rozhlédl, všiml si, že ostatní jsou zelení v obličeji a pokrytí zvratky.

Všichni si ho udiveně prohlíželi. Ukázalo se, že se člun po cestě dostal do bouře a tak prudce se kymácel, že všichni včetně převozníka dostali mořskou nemoc. Jen mladého Hakuina, který byl vyčerpán z nesení zavazadel obou svých spolucestujících a který celou bouři prospal, nevolnost vůbec nepostihla.

Díky této příhodě, vyprávěl zenový mistr, jak si poprvé na základě vlastní zkušenosti uvědomil oprávněnost tvrzení, že skrytá ctnost bývá zjevně odměněna.
    :15:

• Cho
      Cho, 28.9.18 08:44:15  

:2:

• Cho
    Cho, 4.7.18 09:21:54  

To co postrádáme , také známe a můžeme se proto k tomu navrátit...
    co třeba zkusit navštívít Tvůj oblíbený hořící keř (šípek..
    I já miluju třešně ať už se špačky nebo bez nich.. :2:

• promenlivynick
      promenlivynick, 4.7.18 09:41:22  

:4:
      jistě.
      Rád jsem si ráno povykládal.
      Jdu vsáknout do dne :4:

• Cho
        Cho, 4.7.18 09:50:56  

krásný den... :2:

• kaima
        kaima, 17.7.18 12:02:13  

dobrý den, děkuji - opice mají rády banány , koně jablka :2:

• halibeli
    halibeli, 29.6.18 12:25:42  

Bo Wol nabídl zenovému mistru Man Gongovi zralé granátové jablko. Předal mu jej se slovy: „Snězte prosím toto granátové jablko na hostině společně s boddhisattvy deseti směrů a s buddhy tří světů.“

Man Gong si vzal ovoce, snědl je a usmál se.

„Jaké bylo?“ zeptal se Bo Wol. „Bodhisattvové deseti směrů a buddhové tří světů už hodovali,“ odpověděl Man Gong.

1. otázka
    Odkud pocházejí buddhové deseti směrů a buddhové tří světů?

2. otázka
    Jak hodoval zenový mistr Man Gong s boddhisattvy?

• radkojaga
      radkojaga, 29.6.18 13:45:16  

1. Bodhisathové a buddhové pocházejí z mysli Man Gonga.

2. Současně...vsedě :1: To nevím na co septá.

• promenlivynick
        promenlivynick, 29.6.18 14:08:25  

do této mysli byly obvšem vloženy z mysli Bo Wol..
        ..........
        1. to však neřeší odkud pocházejí, tedy nevím.
        2. Tak, že granátové jablko musíš nejprve roztrhat na drobné kousíčky, aby jsi se dostala k rybízově vypadajícím kuličkám. Jak tedy? Nijak. Jedl sám. Něco jako by řekl: to už tady bylo. Teď je granátové jablko ..

• radkojaga
          radkojaga, 29.6.18 14:15:54  

No to je pravda! Byly vloženy z mysli Bo Wola, ale již předtím musela existovat úmluva "boddhisattvů deseti směrů a buddhů tří světů", takže když Bo Wol dal pokyn, tento již mohl být realizován na základě společné úmluvy.

Nějak to jabko snědl :1: :1:

• halibeli
        halibeli, 29.6.18 17:44:38  

:1: byl k tomu i komentář, který jsem vynechala :

" Opice mají rády banány, koně jablka."

asi by to mělo pomoct k odpovědím :1:

• radkojaga
          radkojaga, 29.6.18 18:15:46  

moje odpovědi by asi zůstaly stejné :7:

• halibeli
            halibeli, 29.6.18 19:58:58  

:1: jo moje mysl to po přečtení komentáře začla pitvat a pitvat , až Man Gong snědl opici i s koněm :1:

• radkojaga
              radkojaga, 2.7.18 07:32:29  

noooo a existuje nějaká "správná" odpověď? :1: :1:

• halibeli
                halibeli, 2.7.18 13:00:32  

:1: no jasně, zeptej se stromu jak šumí, může odpovědět špatně ?

• radkojaga
                  radkojaga, 2.7.18 14:13:26  

může, třeba na mě spadne :1: :1: nebo potrhá elektrické vedení. :2:

• halibeli
                    halibeli, 2.7.18 16:32:00  

:1: to už není šumění to je hukot

• radkojaga
                    radkojaga, 2.7.18 16:37:14  

hukot je příliš :1:

• Cho
                Cho, 3.7.18 11:53:45  

... ta jediná správná odpověď je ta Nikodémova ...vlezt své matce znovu do dělohy a narodit se znovu...
                :2: ....

• radkojaga
                  radkojaga, 3.7.18 12:11:03  

hmmm... já věřím (učení ŘKC), že vlézt musím jedině do dělohy Panny Marie a narodit se v Těle Kristově. Ovšem nevím jak to souvisí s Man Gongem.

• Cho
                    Cho, 3.7.18 12:47:43  

odpoved na "koan ŘKC" je babičko, babičko ukaž mi jak se na tu lopatu sedá (Jeniček a Mařenka...) :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 3.7.18 13:51:41  

nezklamals :2:

• Cho
                    Cho, 3.7.18 13:55:53  

tedy to je odpověd pro Tebe... Jinak je to (obsahově..) samozřejmě správně ...

• Cho
                    Cho, 3.7.18 14:02:32  

můžeš si to přidat jako další význam rozhovoru M s B. nebo K s N. atd..

• radkojaga
                    radkojaga, 3.7.18 14:14:52  

a ty si přidej odpověď s Pannou Marií pro tebe, která je správně nejen obsahově... Hezky jsme si to vyměnili :2: :2: Nad souvislostí s B + M popřemýšlím. Zatím tuto souvislost nevidím.

• Cho
                    Cho, 3.7.18 14:31:57  

nnnn...nic směnit nejde... ani dospělý člověk se nemůže dostat do těla své matky a zrodit se znovu...( máš to ode mě jako dárek.. :2:

No jestli nevidíš Kristova slova jako koán, jakpak chceš porozumět tomu co je to koán? :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 3.7.18 15:02:38  

vidím Kristova slova jako pravdu. řekl: Já jsem ta cesta, pravda a život.

• Cho
                    Cho, 3.7.18 15:05:06  

mmmmmmmmmmmmmm...to by šlo...původní význam slova koan je : " místo , kde se nalézá Pravda"... :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 3.7.18 15:05:45  

což samozřejmě nevylučuje, že si ráda vyslechnu výklad někoho jiného.

• Cho
                  Cho, 3.7.18 12:33:37  

zkus si připomenout ten rozhovor Nikodema s Kristem...
                  Za Krista si dosaď ManGonga a za Nikodema BoWola (resp. Radku.. :2:
                  no a pomalu se můžeš zkusit znovunarodit z Ducha......

• radkojaga
                    radkojaga, 3.7.18 12:45:03  

mám to zkoušet? :8: V Bibli není nic o tom že to má Nikodém zkoušet, je tam psáno:

Ježíš mu odpověděl: „Amen, amen, říkám ti: Pokud se někdo nenarodí znovu, nemůže spatřit Boží království.“ „Jak se může člověk narodit, když je starý?“ řekl na to Nikodém. „Může se snad vrátit do matčina lůna a podruhé se narodit?“

Ježíš mu odpověděl: „Amen, amen, říkám ti: Kdo se nenarodí z vody a z Ducha, nemůže vejít do Božího království. Co se narodilo z těla, je tělo; co se narodilo z Ducha, je duch. Nediv se, že jsem ti řekl: Musíte se znovu narodit. Vítr vane, kam chce, a slyšíš jeho hlas, ale nevíš, odkud přichází a kam jde. Tak je to s každým, kdo se narodil z Ducha.“ „Jak se to může stát?“ zeptal se Nikodém. „Ty jsi učitel Izraele, a nevíš to?“ odpověděl mu Ježíš. „Amen, amen, říkám ti, že mluvíme o tom, co známe, a svědčíme o tom, co jsme viděli, ale naše svědectví nepřijímáte. Jestliže nevěříte, když jsem vám říkal pozemské věci, jak uvěříte, budu-li vám říkat nebeské? Nikdo nevystoupil do nebe, jedině ten, který sestoupil z nebe, Syn člověka. Jako Mojžíš vyzdvihl hada na poušti, tak musí být vyzdvižen Syn člověka, aby každý, kdo věří v něj, měl věčný život.“

• Cho
                    Cho, 3.7.18 13:00:57  

(takhle to souvisí s ManGongem... :2:

• Cho
                    Cho, 3.7.18 13:29:02  

(mám to zkoušet: od.: ne, nemusíš to "zkoušet"... pokud můžeš čili pokud Ti nevadí že to nezkousíš 24 hodin denně ..neboli Ti zbývá dělat něco jiného... to je jen podobný sémantický Kóan ( ve smyslu vtip( ne hadanka ) jako výše u ManGonga nebo níže u Krista...taky mám vtipy... :2:

• promenlivynick
                  promenlivynick, 3.7.18 23:23:40  

jediných správných odpovědí je tolik co lidí .. :4:

• Cho
                    Cho, 4.7.18 08:00:39  

Vsichni lide jsou lidstvo a cele lidstvo je nakonec jen jedna bytost ...člověk...tam podstatnym poznanim jednoho člověka - sebe sama poznavame na sobe osud celdho lidstva a v sirsim vyznamu nakonec osud vsech bytosti.. :2:

• promenlivynick
                    promenlivynick, 4.7.18 08:53:14  

Vsichni lide jsou lidstvo ..
                    ..
                    Ano, jak jinak.
                    Co však v mých očích postrádám, je odstup od sebe sama. Protože:
                    "Vše je pravda. Ale žádnou si nemohu přivlastnit."
                    ..
                    Před časem jsem jinde psal o hejnu špačků, co se rvalo na jednom stromu o třešně a o jiném , na kterém třešně jenom dozrály a pak přirozeně spadly.
                    ..
                    Stromy a ani třešně se nijak nelišily . :4:

• Cho
            Cho, 3.7.18 15:15:16  

ManGong asi rád granátové jablko, a co má ráda Radka?

• Cho
              Cho, 3.7.18 16:37:59  

JK,... má možná rád fíky...(..?..)
              ...:2: ...

• radkojaga
                radkojaga, 3.7.18 16:46:55  

JK má rád člověka. To je mé přikázání, abyste se milovali navzájem, jako jsem já miloval vás. Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele.

MIlujme se navzájem tak, jak JK miloval nás.

• Cho
              Cho, 3.7.18 16:51:48  

....?

• radkojaga
                radkojaga, 3.7.18 16:53:02  

... (blažené ticho) :2:

• halibeli
                  halibeli, 3.7.18 19:54:03  

:1: :1:

• Cho
                  Cho, 3.7.18 20:11:25  

• Cho
                Cho, 3.7.18 20:10:39  

A „Jaké bylo?“ zeptal se Bo Wol.

„Bodhisattvové deseti směrů a buddhové tří světů už hodovali,“
                ?
                zeptal se Bo Wol.

• Cho
                  Cho, 3.7.18 20:54:21  

:2: ...

• Cho
            Cho, 5.7.18 13:12:42  

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh.............. :2:

• Yossa
      Yossa, 24.7.18 01:25:04  

Smím-li též zkusit :2:

1.otázka
      Nemá odpoveď...je prstem ukazujícím na měsíc.

2.otázka
      Tak aby se i Bo Wol najedl.

• a.l.tereza
      a.l.tereza, 6.8.18 16:58:11  

1. Z místa kde se rodí sny. :15:
      2. Až se jim z té dobroty dělaly boule za ušima. :1:

• halibeli
      halibeli, 16.8.18 14:15:55  

1- uf
      2- uf uf

• blahu
      blahu, 18.9.18 22:54:49  

hmmm ... v kauflandu je měli za babku ... takové krásné červené naducané , tak jsem koupil rovnou dvě ... ale nikdo to nechce doma jíst .. všichni jsou líní loupat, včetně mně
      .. zato to žluté sladké kiwi .. mnaˇm :1:

• blahu
        blahu, 18.9.18 22:56:50  

.. ani s Buddhou bych se o to kiwi nerozdělil .. natož s bodhisattvy deseti směrů ... co takhle granátové jablíčko? nechcete? :2: