Zenové příběhy

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
promenlivynick (2017-02-20 09:07:02)radkojaga (2017-02-20 08:27:19)Yossa (2017-02-20 07:39:32)a.l.tereza (2017-02-19 12:31:35)Mona (2017-02-19 10:52:54)herbertboss (2017-02-19 08:00:40)chenrezig777 (2017-02-15 10:35:56)Cho (2017-02-11 10:16:48)Mimiane (2017-01-03 22:19:18)savvana (2017-01-01 18:59:52)ateopkar (2016-11-12 16:09:52)lera (2016-10-25 14:10:52)kaima (2016-06-28 22:39:00)payonc (2015-09-06 20:26:34)arigato (2015-06-28 11:02:33)Erika (2015-03-08 20:35:44)kolibrik111 (2014-12-12 01:57:34)nordic.pride (2014-09-09 10:52:16)Ariwen (2014-07-02 12:45:57)Gee (2014-03-11 19:06:34)Tallin (2014-01-19 16:59:32)Dona_Yllenn_Nocturne (2013-12-22 19:48:36)Luanne (2013-11-10 05:08:48)
Zenové příběhy
Založeno: 9. 11. 2013 | Příspěvků: 1 596 | Členů: 23
Správci: promenlivynick (hlavní), Cho

Zenový příběh ?
To je prostě život.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Mona
    Mona, 8.1.17 08:24:21  

Snad to nebude vadit, vzpomněla jsem si na jeden můj starší dotaz a na krásnou odpověď na něj a dovolila bych si to opět sdílet.
    Mona: Snad mě tu nikdo neukamenuje za můj dotaz, ale napadá mě...Má vůbec smysl diskutovat o koánu?
    cho: KOan Zenového budhismu ukazuje k moudrosti... takových příběhů je plno ve všech kulturách civilizacích a jsou klenotnicí moudrosti záznamem o živé spirtualitě...

diskutovat o spiritualitě (zenu) má podobný smysl jako diskutovat o zjevných přírodních zákonech...
    diskuse na těchto zákonech nic nezmění čili z toho pohledu o nich diskoutovat žádný smysl nemá je třeba je poznat a chovat se moudře dle nich...
    Spiritualita (zen) ukazuje na samu podstatu všech přírodních zákonu -Dharmu ( zákon) =kod , dle kterého se vše ve vesmíru "otáčí" -řídí...

diskutovat o Dharmě může proto znít poněkud legračně... jako bychom snad mohli diskusí o Zákonu nějak tento Zákon měnit...
    :2:

jiná věc ježe se můžeme ptát po Dharmě "ptát" se k jejímu poznání....

otázka po pravém významu Koanu je tím co jej otevírá a je podstatou meditace...
    taková"diskuse" čili soustředěný zájem po poznání koanů Zenu ( spirituality je tím čeho je nejvíce potřeba

je to srozumitelnější?

• Mona
      Mona, 8.1.17 09:40:50  

A ještě si dovolím jednu citaci z knihy Síla moudrosti, která je mi velmi blízká. ,,Jednou jsem také přišel k Fráňovi s nějakými spekulacemi - rozváděl jsem jakési myšlenky, a když jsem to měl ze sebe všechno vysypané, tázal jsem se, co tomu jako říká. Po celou dobu, co jsem mluvil, mě Fráňa pozorně poslouchal a nyní se zamyslil, pronikavě se na mě podíval, zabafal z lulky a pomalu, pomaloučku vypustil kouř: "Zanech toho, tak to není." Jakmile toto Fráňa řekl, v tu chvíli se mi zase jednou zřítil barák nad hlavou! Kolikátá to už je demolice? Jenže Fráňa pouze neboural -on dovedl na těch troskách postavit království moudrosti - také mi hned řekl, že to vše, co jsem mu povídal, je jen neplodné hloubání a že takhle "se Tam nedostaneš". Jaképak hloubáni? Tím ještě nikdo nebyl spasen -ale být přítelem prázdné cely, koncentraci si neprotivit - to je známý Buddhův výrok. Tedy ne v sobě pořád něco přemílat, hloubat, vytvářet nové a nové názory - to k ničemu nevede. To proto, že v názorech nebo v jakékoliv zevní učenosti osvobození nespočívá. Ono je vůbec důležité přijít na to, v čem To vlastně SPOČÍVÁ . A k tomu od samého začátku vede guru svého žáka. Je to celý proces - a patří k němu i ty demolice v žákově mysli. A právě tímto, těmito demolicemi, dochází pomalu ke změně způsobu myšlení - aby žák opět po dalším procesu i tohoto změněného myšlení zcela zanechal -jak o tom je psáno v kapitole "Dharmy"."

• promenlivynick
        promenlivynick, 8.1.17 09:48:39  

rovněž jsem četl.
        Moc hezký příběh.

• Cho
        Cho, 8.1.17 15:19:13  

Krasny Koan,..
        Přidám ještě jeden za odměnu, když Tě to tak potěšilo..
        A je to taky reakce na miliony řádků prázdných slov a duchovních videí a komerce valících se i na těchto forech ze všech stran..
        "
        Kdysi jeden z žáků Evžena poznamenal úžasnou věc: "
        "Tato země si Evžena bohužel nikdy nezasloužila"

• promenlivynick
          promenlivynick, 8.1.17 20:16:08  

Já jsem přesvědčen, bez ohledu na žáky pana Štekla, že si ho tato země zasloužila.

• Cho
          Cho, 8.1.17 20:41:27  

To je mysleno jinak..
          Podivejte se jak oslavuji vsichni Moojiho nebo E.T. apod a to nejen v jejich zemich, ale po celem svete..
          Evžena znalo za jeho života pár žáků Uceni a Česka republika a jejj verejnost o nem nevi dodnes takrka vubec nic..
          V Kanade postavili na miste kam chodil E.T. meditovat
          sochu ..celebrity se prddhaneji kdo se bude ucastnit talk show prime time s nim..dostava pozvanky od prestiznich firem k prednaskam pro zamestnance..
          cili v tomto smyslu si jej "Cesko" zatim nezaslouzilo..

• Cho
            Cho, 8.1.17 20:52:07  

A to z toho duvodu ze o jeho Uceni a poseltstvi a jeho osobu neprojevilo dostatecny zajem..
            Pak se ovsem nikdo nemuze divit tomu jaky je stav veci a tk neje v Cesku ald v cele Evrope jestli ze si lide zde takovych velikanu dostatecne nevazi...

• radkojaga
            radkojaga, 8.1.17 21:44:11  

neoslavuji ani jednoho a ani druhého, asi nejsem všichni :2: :2: tedy nepatřím ttam

• Cho
              Cho, 8.1.17 22:01:52  

:2: tak to ano..

• Berry01
              Berry01, 15.2.17 17:15:36  

Oslavuji všechny...,prostým úkonem...vychutnám si svou misku s čajem.

• Berry01
            Berry01, 15.2.17 17:48:52  

Mooji,E.T.,Drtikol,Stekl aj...tak jako tak jejich uceni stejne vychazi z jednoho..a uznani?Nerozumim pro koho je to dobre.Dest z nebe pada a vubec se nestara o to kdo z toho bude mit uzitek....

• Yossa
              Yossa, 18.2.17 15:32:33  

Ano, ano .....oslavy a uznání, za co a komu :1: ?

• radkojaga
                radkojaga, 18.2.17 16:45:12  

Sláva patří jen Bohu :2: :2:

• Yossa
                  Yossa, 18.2.17 18:47:22  

Jistě, jemu přece patří vše.....sláva i zapomnění :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 18.2.17 19:07:50  

tomu moc nerozumím ale nevadí :2: :2:

• Yossa
                    Yossa, 18.2.17 19:34:13  

Jen zdání oddělenosti mluví o slávě. Bůh je ve všem a vším. Nic jiného jsem nechtěl ríci.

• radkojaga
                    radkojaga, 18.2.17 19:37:45  

když o tom nevíš, tak samozřejmě sláva není.... když víš že jednota je z něja v něm nic jiného než Bůh není, musíš uznt jeho svrchovanost... pokud ne, nejsi... odděluješ se, zapoměl jsi že je jen Bůh.

• promenlivynick
                    promenlivynick, 18.2.17 19:46:06  

ano ..sláva na bohu na výsostech
                    jako by ho zapomínala na zemi.

• radkojaga
                    radkojaga, 18.2.17 19:49:54  

nezapomíná... země je stvořena, vzpíná a zvedá se k Bohu, jako vše co z něj vychází, v něj se taky vrací. i ten "odchod" je jen iluzí... zdánlivou smyčkou. pořád jsme v Bohu, pokud jsem schopni to přijmout. tedy vůbec připustit....

• promenlivynick
                    promenlivynick, 18.2.17 21:22:46  

ano, to jsem právě myslel. Jako zapomínání se to jeví slovně v té motlitbě.

• radkojaga
                    radkojaga, 18.2.17 21:44:06  

v které modlitbě?

• promenlivynick
                    promenlivynick, 18.2.17 22:01:18  

Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle. atd.
                    .........

• radkojaga
                    radkojaga, 19.2.17 07:12:26  

to néééé :2: naopak. je to oživující :1: gate, gate... taky neví a přesto je tato mantra dobrá. takto je třeba brát modlitbu, vede k Jednotě, navrací ztraceného syna domů...

• promenlivynick
                    promenlivynick, 19.2.17 15:37:23  

taky jsem říkal že se to jeví, ne že to je .. :4:

• radkojaga
                    radkojaga, 19.2.17 15:40:19  

komu se to jevi? :2: :2:

• promenlivynick
                    promenlivynick, 19.2.17 15:45:49  

zeptal jsem se a nevím :4:

• promenlivynick
                    promenlivynick, 19.2.17 15:53:47  

Od úst, nebo spíše od prstů, mi odpadla nějaká slova.
                    Pobíhají , naráži a vydávají cinkání.
                    Jednou vyřčené si žije samo vlastním životem.
                    Jak se od toho odpoutat ?
                    Jednoduše. Je to tak jak to je a to je to, co se stále mění.
                    ....
                    Míra vyrovnanosti s tím, značí míru ticha.

• radkojaga
                    radkojaga, 19.2.17 16:00:31  

chápu :2: jednou vyřčené je dávno pryč a někde pobíhá :1:

• Yossa
                    Yossa, 20.2.17 06:22:00  

I míra ticha je si však uvědomována. Toto uvědomování je pak i za pojmem ticha, protože je za jakýmkoliv možným uchopením, popsáním....nelze říct o něm vůbec nic. Ticho je však nejvěrnějším zrcadlením této věčné podstaty....

• promenlivynick
                    promenlivynick, 20.2.17 07:06:43  

uvědomování, které nelze popsat je konstrukt. Má li představovat nemožnost popsat žití v přítomném okamžiku což samozřejmě možné není , protože by se popisovalo a neprožívalo, znamenalo by odtažení od přítomnosti a její ochuzení. Ani neustálé kladení do rovnice jsko větší všem okamžikům není dle mne to nejlepší jak přistupovat k žití. POstačuje uvědomnění ve smyslu : je zde něco, co toto vše přesahuje.
                    .....
                    pak je jedno, jestli je to uvědomování, nebo cokoli o čem nic nevíme. Stav je navozen.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.2.17 07:21:20  

kolikrát pojmy matou...ve ztišené mysli zmizí.

• Yossa
                    Yossa, 20.2.17 07:38:01  

promenlivynick - Velmi hezký postoj, souhlasím. Já bych spíš než o popsání, uvědomění apod. mluvil o spočinutí. V tomto spočinutí je zároveň obsaženo i prožitkové pochopení, že je to tu vždy, že je to věčné.... že je to obsaženo v jakémkoliv prožívání, aniž by tím samo bylo tímto prožíváním jakkoliv dotčeno. Je to zdroj existence všeho, samo o sobě. Pak se i věci jenž si uvědomujeme začnou pomalu proměňovat.... :2:
                    Nemyslím si, že jsme v neshodě. Jen jsem chtěl poukázat na to, že to není ticho (absence zvuku a vzruchu)...... i v tichu můžeme být od toho na míle daleko, ačkoliv v tom už nyní spočíváme.

• promenlivynick
                    promenlivynick, 20.2.17 07:38:33  

námitka, ctěný soude:
                    nejvěrnějším zrcadlením věčné podstaty je přicházející jaro.
                    ...
                    ( říká advokát proměnlivé přítomnosti) :2:

• Yossa
                    Yossa, 20.2.17 07:39:31  

J.j. :2: už je občas cítit ve vzduchu :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 20.2.17 07:49:04  

jj :2: :2: :2:

• 58ne-4.l
      58ne-4.l, 8.1.17 11:11:26  

:6:

• Clara
    Clara, 30.11.16 10:00:40  

https://ulozto.cz/!b0yb2zKRlrxk/madhuri-madhuri-mp3-zip

• promenlivynick
    promenlivynick, 19.10.16 12:36:43  

budhovská podstata psa ?

samozřejmě, že má buddhovskou podstatu.
    Mu znamená v čínštině zápor ale zárověň se podobá štěknutí psa, tedy jeho přirozenosti. Něco mi říká, že Džóšu neříká ne , ale ukazuje přirozenost.
    Jsou takoví, co si vyberou ne, a jsou takoví co si vyberou přirozenost.
    Je to tady. Přímo před námi.
    Všechno co je, je ANO.

• radkojaga
      radkojaga, 19.10.16 12:43:16  

Kdybych byla kočka tak "miau" "miau". ale jsem babička... a tak klepu paličkou :2: :2: Kecám, žádnou paličku nemám. Běhám jako srna.

• promenlivynick
        promenlivynick, 19.10.16 12:45:34  

• radkojaga
          radkojaga, 19.10.16 12:55:57  

• promenlivynick
            promenlivynick, 19.10.16 13:12:20  

přišel jsem na zajímavou věc. V řadě emotikonů se vyskytují emotikony stejné podstaty. Důkaz pro to odvozuji z dvou předchozích příspěvků.
            ......

• promenlivynick
        promenlivynick, 19.10.16 13:27:54  

jj .. to vídím v tvé fotogalerii.
        Nádherně plaveš.
        .........
        Hory jsou pomalé vlny, říká život pokud je rychlý.

• radkojaga
          radkojaga, 19.10.16 13:34:55  

hory učí dotýkat se života bez prostředníka...

• promenlivynick
            promenlivynick, 19.10.16 20:26:46  

ano, jistě.
            ........
            o prostředníku trochu jinak:
            prostředníky se se opírám o stůl.
            Stůl se opírá o podlahu. Podlaha se opírá o základy domu.
            Základy domu se opírají o horu.
            Hora se opírá o zemi. Země se opírá o slunce.
            Slunce se opírá o centrální slunce galaxie.
            Galaxie se opírá o moji představu.
            Mám svoji představu na vztyčeném prostředníku.

• radkojaga
              radkojaga, 19.10.16 20:35:57  

Pěkné a názorné :2:

• Yossa
              Yossa, 19.10.16 21:53:25  

J.j. proto je taky vztyceny prostrednik symbolem predstavy o druhem :1:
              Promin, hned se mi to evokovalo. Jinak krasne receno a ja, jako povetsinou u Tvych prispevku, smekam pomyslnou burinku i s parukou :2:

• radkojaga
                radkojaga, 19.10.16 22:00:26  

nejen o druhém, obecně... :2: :2: je to automatika, představy se pořád tvoří... ať s prostředníčkem nebo bez. Ale jsou zvláštní momenty... kdy jednoduše na ně není "čas a prostor". Nevlezou se...nemají se kam vtěsnat, potvůrky :1: ani prostředníček ne.

• Yossa
      Yossa, 21.10.16 16:49:39  

Je to tady. Přímo před námi.
      Všechno co je, je ANO

Dnes si to nějak sedlo ......a v mžiku se vyjasnilo, co je to vlastně pozorováno, z čeho je to utvořeno.....děkuji, i tato moje/Tvoje/naše slova měla na tom podíl. :2:

• promenlivynick
        promenlivynick, 22.10.16 13:22:44  

koukl jsem z okna a fakt, je krásně !
        Díky za info.
        Po obědě vyrazím na inliny .. :4:

• Yossa
          Yossa, 22.10.16 17:49:20  

Divný, tady je taky krásně.....zřejmě stejné okno :2:

Hezky pojezděte.