Sekty a kontroverzní nové náb. směry

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
poko (2016-09-07 16:01:38)martindoubrava (2016-08-24 08:18:35)Antony52 (2016-08-13 07:30:48)eremir (2016-06-25 20:53:23)slavidan (2016-04-19 10:33:35)beranek (2016-03-12 11:49:09)krudox (2015-08-28 12:08:36)
Sekty a kontroverzní nové náb. směry
Založeno: 8. 11. 2013 | Příspěvků: 106 | Členů: 7
Správci: slavidan (hlavní)

O náboženských uskupeních které manipulují se svými členy, hlásají svojí naprostou výjimečnost nebo přinejmenším svojí radikálně postavenou naboženskou praxí budí široký negativní ohlas ve většinové společnosti

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• slavidan
    slavidan, 22.4.15 14:14:48  

http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/12455-sekta-charismaticka-obnova-smeruje-k-univerzalni-cirkvi-ktera-je-mystickym-telem-satana.aspx :7: :14:

• slavidan
    slavidan, 5.4.15 15:09:45  

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/ukrajinska-sekta-prosi-putina-o-intervenci-vede-ji-cech_338606.html#.VSEz5eGgqLM

Mě už nic nepřekvapí... :8: :11:

• Antony52
      Antony52, 7.8.15 16:54:13  

V jejím čele stojí Čech Antonín Dohnal - bývalý katolický kněz a důvěrník StB.....
      -----------------------

To mluví samo za sebe a je to zbytečné jakkoliv komentobvat.

• slavidan
        slavidan, 7.8.15 23:46:55  

Jidášský kněz?!

• krudox
    krudox, 23.1.15 14:11:54  

Příběh ze života

Ve 24. kapitole Matoušova evangelia vypráví Ježíš Kristus o průběhu konce světa a o tom, co bude předcházet. Nemohl jsem si pomoci, ale když jsem si to četl, bylo tam popisováno něco trochu jiného a v jiném časovém pořadí než říkali Svědci Jehovovi.
    Vysvětlil jsem Vendovi, jaký výklad se mi zdá logický. Rychle se ohradil a tvrdě mě napomenul. Později, když jsem politoval svého zaváhání ve víře a opět pochopil že výklad Svědků musí být správný, mi Venda řekl: „Mílo, ty jsi tehdy říkal úplně překroucené věci.“ Omluvně jsem se usmál…
    Po nějaké době přišel celostátní sjezd a objevilo se nové světlo. Jednalo se o změnu výkladu 24. kapitoly Matouše. Organizace pochopila, jaké je správné vysvětlení. Moje překroucené úvahy se staly oficiální naukou…

• slavidan
      slavidan, 24.1.15 16:25:08  

A odpadl potom? :4:

• krudox
        krudox, 25.1.15 01:44:19  

napsal by to jinak? :6:

• krudox
    krudox, 15.1.15 15:00:46  

V náboru nových příslušníků i při radikalizaci stávajících příslušníků hraje
    značnou roli vzbuzování strachu a postupná izolace od blízkých lidí, kteří nejsou členy této
    náboženské společnosti. Podezření z manipulace také vyvolává zdánlivě přirozená, ve skutečnosti
    však pečlivě připravená a promyšlená náborová konverzace, v níž jsou příslušníci této
    náboženské skupiny školeni.
    http://www.sekty.cz/www/stranky/studie/2.pdf

• slavidan
      slavidan, 15.1.15 17:28:39  

.. a někdy i podprahové sdělení. :11:

• pan.balu
      pan.balu, 15.1.15 17:56:29  

hezky jsi popsal ŘKC :1:

• krudox
        krudox, 16.1.15 09:07:37  

u tebe klepali katolíci na dvaře a lanařili tě? ale né, čti pořádně...

• pan.balu
          pan.balu, 16.1.15 10:25:42  

Neklepali,ale jde o to že mi ten popis sedí na téměř všechny nábožensky orientované skupiny ,včetně KC

• krudox
            krudox, 16.1.15 10:40:25  

chápu, ale peklo ze života ti udělá sekta, třeba, když se rozhodneš odejít od nich, ne katolíci nebo normální věřící, ti se omezí na nějaké připomínky, ale nezavrhnou tě...

• krudox
        krudox, 16.1.15 09:08:28  

jinak, katolíků se nijak nezastávám, ale nepotřebuju na ně svalovat všechno možné...

• slavidan
        slavidan, 17.1.15 14:12:18  

Katolíci neizolují. :2:

• krudox
    krudox, 15.1.15 14:52:22  

http://www.sekty.cz/www/stranky/studie/8.pdf

• slavidan
      slavidan, 15.1.15 17:26:44  

New age gnostici. :2:

• krudox
    krudox, 15.1.15 14:41:01  

http://www.sekty.cz/www/stranky/poradna/5.pdf

• slavidan
    slavidan, 24.10.14 14:30:19  

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/cernakronika/stovka-policistu-zasahovala-v-sidlech-krestanske-sekty-odvedla-odtamtud-40-deti.html http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/90499/fanaticka-sekta-prchla-z-nemecka-tyrani-deti-se-ukryli-v-cesku.html O koho se jedná?
    ..."ˇZákladní věroučné principy
    Komunita Dvanácti kmenů je silně mesián-
    ská, žije v očekávání vykupitele, kterého
    nazývá Jahšua a který je totožný s Kristem
    evangelií. Jméno Jahšua je považováno za
    jediné pravé jméno Ježíšovo a právě užívání
    tohoto jména je připisován velký význam
    v přípravě jeho příchodu.
    Velkou roli při uspíšení Mesiášova pří-
    chodu hrají děti, komunita vychovává již
    druhou, někde i třetí generaci dětí a cílem
    jejich výchovy je uchránit je jakékoliv viny
    a udržet jejich mysl čistou, aby se mohly
    stát Kristovou čistou nevěstou. Proto jsou
    zakázané všechny hračky, potlačovány pro-
    jevy fantazie, nejsou dovolené sladkosti ani
    sledování televize. Naproti tomu se doporu-
    čuje, aby si děti hrály s dílenským nářadím
    a šicími potřebami. Tělesné tresty jsou také
    součástí výchovy dítěte a komunita učí, že
    mají být vykonávány s láskou a přijímány
    s vděčností - tak musí dítě po výprasku
    poděkovat tomu, kdo ho potrestal. "...
    zdroj http://www.dingir.cz/archiv/Dingir305.pdf

• krudox
      krudox, 24.10.14 14:32:04  

kdo nevysloví jeho jméno správně, toho jahšua nepříjme... :14:

• abuka
      abuka, 8.11.14 18:59:13  

Z poslední věty usuzuji, že jedním ze členů byl Igor Hnízdo. :6:

• slavidan
    slavidan, 22.10.14 18:22:20  

Sektáři o sektách... :1:

http://odkrytelzi.cz/rozsuzujte/sekta-sekty/

• slavidan
    slavidan, 21.10.14 19:49:16  

Na filosofické fakultě v Praze bude zítra promítání dokumentu o zkáze Jamestownu.

https://www.facebook.com/events/886585181352982/?ref=22

18. listopadu 1978 vyvrcholil v guyanské džungli v Jižní Americe stěží uvěřitelný příběh americké sekty „Chrám lidu“ založené bývalým kazatelem a paranoidním guru Jimem Jonesem. Toho dne byl v tamní osadě „Jonestown“ spolu s tiskovým doprovodem zavražděn americký senátor Leo J. Ryan, který se snažil svou inspekční cestou zmapovat tamní zacházení s americkými občany. To co následovalo, bylo mnohými označeno za největší hromadnou sebevraždou v moderních dějinách.

• pepan.z
    pepan.z, 27.5.14 10:17:05  

Sekty jsou různé. A nemusí být jenom nábožensky orinetované. Co třeba Scientologové. Ač vední jako církev nemají ve svém učení zmínku o Bohu ani bozích. Co třeba Buddhisti hinajanových či zenových směrů? Boha neuznávají.
    Co marxisti, dnes velice rozšířená sekta. Co třeba menší speciálně Česká sekta Sysifovců..... :2:
    Nevím proč se sekty spojují s náboženstvím když řada z nich nemá s náboženství vůbec nic společného. :14:

• slavidan
      slavidan, 28.5.14 09:17:49  

Ono je to u scientologů složitější. viz. http://scientologie-myty.unas.cz/sekta-nebo-nabozenstvi/veri-scientologove-v-boha.php

Budhisty ani marxisty či sysifovce bych sektou nenazval. :4:

• Antony52
        Antony52, 20.6.14 07:58:57  

A proč ne?
        http://cs.wikipedia.org/wiki/Sekta
        Sekta (z latinského secta — „směrnice, směr, dráha, filozofický směr, filozofická škola, politická strana, frakce“...

ve třetím významu konkrétně jmenovat, že určitá Skupina, Společnost, Organizace či církev je „Autoritářská, Uzavřená, Nesnášenlivá atd.“
        Což jaksi jak na Marxisty tak na Sysifovce přesně sedí. :14:

• slavidan
          slavidan, 21.6.14 17:10:36  

U nich je málo náboženství... :4:

• Antony52
            Antony52, 12.8.14 20:58:16  

A sekta musí být výlučně náboženaká? :7: „Autoritářská, Uzavřená, Nesnášenlivá "
            Autoritářství a nesnášenlivost nemusí mít vůbec nic společného s vírouv boha či bohy. :14:

• visitor77
      visitor77, 27.6.14 22:13:30  

nenáboženské sekty zohrávajú skôr iné funkcie (ekonomické, politické,...) - často však majú náboženské zabarvenie, avšak mimokresťanské...

• slavidan
    slavidan, 5.5.14 23:51:00  

:7: :8:
    http://www.teleprompter.rs/sekta-okuplja-novosadsku-omladinu.html

promiňte mi tu srbštinu...

• poko
    poko, 29.12.13 21:38:10  

SEKTA je podle slovníku MENŠÍ SKUPINA MIMO HLAVNÍ PROUD.

i první křesťané, když začínali byli v židovském náboženství nazýváni SEKTOU a nakonec počty křesťanů daleko převyšují všechna ostatní náboženství a základní kniha křesťanské víry Bible co do počtu vydání a překladů je podle Guinessovy knihy rekordů bezkonkurenčně na prvním místě.

Skutky apoštolské 28:22 Ale rádi bychom slyšeli, jaké je tvé smýšlení, neboť je nám známo, že všude jsou proti této sektě."

• visitor77
      visitor77, 12.1.14 17:05:55  

je rozdiel byť nazývaný sektou (kresťania v Ríme oproti pohanskej väčšine, resp. v židovskom prostredí) versus skutočná sekta v dnešnom zmysle slova. Dnes sa slovo "sekta" takmer výlučne používa a rozumie náb. skupina oddelená (a antagonistická) od hlavnej Cirkvi (RKC), alebo klasickej ineej apoštolskej cirkvi, prípadne protestantskej cirkvi, napr. Moonova sekta, SJ,...potom každá sekta má svoje špecifické vlastnosti - rozhodujúce je to, že členovia sekty sú pod autoritatívnym vplyvom nejakého centra alebo osoby, čím sa členom tejto skupiny radikálne berie osobná sloboda nielen v živote náb. skupiny, ale aj v spoločenskom živote...

• poko
        poko, 13.1.14 18:52:20  

To co se slovem SEKTA postupně provedli jiní, a jaký ji dali význam, nemá vliv na to, co to původní slovo SEKTA znamená.

• Pavla.119
          Pavla.119, 13.1.14 19:46:50  

Slova časem mění své významy.
          Vezmi si takové slovo "přítel".
          Celá století slovo "přítel" znamenalo přibližně totéž co slovo "kamarád". Dnes si pod slovem "přítel" každý představí životního partnera "bez papírů". :4:
          A funguje to! Před časem jsem se starala o jednoho známého, který onemocněl, jeho příbuzní bydleli daleko... zavezla jsem jej do nemocnice, kde ho "vyzpovídali" s tím, aby uvedl nejbližšího příbuzného. Uvedl tedy svou sestru. No a tím mi naprosto znemožnil přístup k informacím o jeho zdravotním stavu! A protože obtížně komunikoval, docházelo k téměř neřešitelným situacím: personál nemocnice mne nesměl O NIČEM INFORMOVAT! Pak jsem jej přemístila do jiného zdravotnického zařízení a od začátku jsem vystupovala jako jeho PŘÍTELKYNĚ - což byla pravda - byli jsme přátelé..... ale jako PŘÍTELKYNĚ jsem okamžitě "postoupila na místo nejbližší příbuzné" :2: podle toho se mnou personál jednal.... :2:

• slavidan
            slavidan, 14.1.14 09:58:59  

Správně. Někdy je více významu, záleží na souvislosti a tu jsem doufám dostatečně jasně uvedl.... jinak přeji mu uzdravení a tobě více štěstí. :-)

• garobrima
            garobrima, 1.4.14 01:03:49  

Takže takhle se dnes "vtírá" do rodiny? TAkže přítelkyně.. hmm.... ten člověk se tě chtěl asi konečně zbavit a zase nic... o kolik šlo v dědictví, co? :4:

• Acha
              Acha, 1.4.14 02:00:58  

Vtíráš se jen ty a Pavlu nech taky na pokoji,taky jí taháš všude to ti není nikdo člověkem? Ty jsi asi nemocná a dlužíš někomu omluvu ...ty nemáš uvnitř vůbec nic...

• garobrima
                garobrima, 1.4.14 09:11:16  

Bóóózínku, ono se nám to lozcílilo.... jestli není nemocná spíš ta pojišťovačka, když vyřizuje osobní věci někoho jiného proti jeho vůli a vědomí.... když jeho původní rozhodní bylo jiné....

• krudox
                  krudox, 1.4.14 09:19:27  

netahej sem nesmysly od Pehosama, to je nemocný člověk...

• slavidan
                  slavidan, 1.4.14 11:50:41  

Nebudu již podobné ataky zde tolerovat. Máš něco k tématu?

• garobrima
                    garobrima, 1.4.14 13:04:34  

"Před časem jsem se starala o jednoho známého, který onemocněl, jeho příbuzní bydleli daleko... zavezla jsem jej do nemocnice, kde ho "vyzpovídali" s tím, aby uvedl nejbližšího příbuzného. Uvedl tedy svou sestru. No a tím mi naprosto znemožnil přístup k informacím o jeho zdravotním stavu! A protože obtížně komunikoval, docházelo k téměř neřešitelným situacím: personál nemocnice mne nesměl O NIČEM INFORMOVAT! Pak jsem jej přemístila do jiného zdravotnického zařízení a od začátku jsem vystupovala jako jeho PŘÍTELKYNĚ - což byla pravda - byli jsme přátelé..... ale jako PŘÍTELKYNĚ jsem okamžitě "postoupila na místo nejbližší příbuzné" :2: podle toho se mnou personál jednal..."
                    Copak to není jasné -manipulace.. prostě manipulace s nemocným člověkem. TAkhle to vyzní pro každého, tak jakýpak útok?

• krudox
                    krudox, 1.4.14 13:30:27  

:1: :1: tys u toho byla koukám...

• slavidan
                    slavidan, 1.4.14 16:24:55  

garobrima -Myslel jsem k tématu Sekty a kontroverzní nové náb. směry! :6: :10:

• garobrima
                    garobrima, 2.4.14 10:30:26  

Tak význam přátelství a změna rozhodnutí rodiny nemocného člověka taky nemají nic společného se sektami a novými náboženskými směry... tak proč nepřispět názorem, ne? :4:

• slavidan
                    slavidan, 2.4.14 10:51:37  

Šlo o ukázku posunu chápání slova. :8:

• krudox
              krudox, 1.4.14 09:18:02  

nesuď ostatní podle sebe a svých příbuzných... :2:
              každý není nepřejícný a závistivý jako ty...

• garobrima
                garobrima, 1.4.14 09:23:51  

A hele výkalový pisatel je tu taky... nezávidím, to je zřejmý postřeh z té reakce. Když někdo cizí mění rozhodnutí rodiny, co jiného si mám myslet? Je to evidentní :4:

• Acha
                  Acha, 1.4.14 09:47:26  

Mysli si co chceš, naši jednostrannou dohodu jsem nezrušila,dej všem pokoj, takže pokud budeš užívat dále tvůj slovník, dáma kterou se nazýváš z tebe nikdy nebude a jak jsem řekla, jde to celé za tebou, sama si dáš nálepku... Na mně ta kina nehraj, to neuhraješ :4: evidentně zde odhalujěš jen své nitro, postřehla jsi zde úplné nic, stejně jako jinde :1:... Tak je jen na tobě kým chceš být a soudy si strč za klobouček...tady nevítězíš :8:

• garobrima
                    garobrima, 1.4.14 09:57:09  

proč se do toho pleteš? Jaká kina? Tohle není reakce na tebe, tak nepovídej.... :4:

• krudox
                    krudox, 1.4.14 10:24:56  

jsme na veřejné diskuzi, dialog si veď na vzkazníku...

• krudox
                  krudox, 1.4.14 10:24:07  

mysli si co chceš, já říkám, je to nemocný člověk, za nabídnutou pomoc, kterou dobrovolně příjme, pak pomlouvá na internetu, za dobrotu na žebrotu, proto ti bylo poraděno, aby sis ho vzala na zkoušku domů, když už tady ochotně šíříš jeho nesmysly a dojmy, Petříkův poslíku oslíku :2:

• twisster
            twisster, 16.9.14 11:29:15  

Dnešní doba je divná. Když jsou vedle sebe dvě holky, hned si každý myslí, že jsou tolesby. Když jsou vedle sebe dva kuci, hned si každý myslí, že jsou, že jsou teplouši.

• visitor77
          visitor77, 5.2.14 10:50:06  

asi pozorne nečítate: je rozdiel medzi slovom "sekta", ktorí použili Židia v diaspore v Ríme, prípadne pohanskí Rimania, a "sekta" v dnešnom slova zmysle, ktorá znamená:
          1. odklon od všeobecnej kresťanskej vierouky viery božskej podstaty troch božských osôb (napr. SJ, Moonova sekta, Albigénci, Katari)...
          2. direktívne ovládanie členov zboru/sekty nejakým samozvaným bossom, alebo samozvanou skupinou (u SJ je to napr. WT v Brooklyne) s prísnymi pravidlami a sankciami...

• slavidan
            slavidan, 6.2.14 08:50:50  

Ano, zde se hovoří/mělo by se hovořit o autoritativních vyčleńujících se a uzavírajících se společenstvích. Trvání na původním významu je jen zbytečně a zavádějící.

• krudox
              krudox, 6.2.14 09:45:08  

ano, například Svědci Mormonovi anebo Církev Jehovova posledních svatých dnů...

• Acha
              Acha, 30.3.14 04:29:48  

Ó za mých mladých let jsem se učila v občanské nauce o státem uznávaných církvích, dokonce jsme se je učili nazpaměť. Vše ostatní byly sekty.
              Sekta = tedy státem oficiálně neuznané náboženské společenství nebo organizace.

• Acha
                Acha, 30.3.14 04:31:03  

Mj Hare Krišna a Svědci Jehovovi byly uvedeny jako příklad :4:

• poko
                poko, 30.3.14 17:13:24  

To záleží jak si to slovo kdo postupně vysvětluje a okecává k obrazu svému, ale to původní, to první zaznamenané je jenom jedno, odchylek může být celá řada.

• slavidan
                  slavidan, 30.3.14 19:48:53  

zde je to myšleno ve významu negativně se vyhraňujícího náboženského společenství

• poko
                    poko, 30.3.14 20:48:31  

To zase záleží kdo a jak myslel.

• slavidan
                    slavidan, 30.3.14 22:07:07  

Však také jsem dodal v popisu vysvětlení.

• poko
              poko, 30.3.14 17:18:14  

To první a původní je jenom jedno,
              to ostatní, to už se někam posunulo a toho mohou být celé řady a pak ani nikdo neví, co tím kdo myslí..

když napíši viděl jsem korunu, tak nikdo neví jakou a bere jen to co si právě myslí a přitom to s realitou nemá nic společného.
              koruna = stromu, zubu, mince, na hlavu, ukončení geol.vrtáku, uzemí, úlet když tomu nasadí korunu

• Acha
                Acha, 30.3.14 18:53:21  

Opravdu je to školní definice. To si pamatuji přesně jak nám to do osnov vymysleli. Tehdy byly jen čtyři a dnes ... http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_c%C3%ADrkv%C3%AD_a_n%C3%A1bo%C5%BEensk%C3%BDch_spole%C4%8Dnost%C3%AD_v_%C4%8Cesku

• poko
                  poko, 30.3.14 19:23:30  

To klidně tak může být že se původní význam měkam účelově posunul např. komunistická škola to může vidět jinak než třeba křesťanská

• Acha
                    Acha, 30.3.14 20:24:31  

Prostě se to řešilo porovnáním zvyklostí té komunity se zákony státu. Myslím, že toto je aplikováno i dnes. Svědkům bylo vyčítáno odmítání transfůze a byly případy vyvraždění celé rodiny i s dětmi fanatikem.

• slavidan
                    slavidan, 30.3.14 22:08:55  

Proč účelově? Vše se vyvíjí.

• poko
                  poko, 30.3.14 19:27:29  

Tam jsem v odkazu slovo SEKTA nenašel takže jedni si mohou jiné pojmenovat sektou a nebo oba navzájem fantazii se meze nekladou

• Acha
                    Acha, 30.3.14 20:30:36  

Dnes už se říká registrované a neregistrované...kde bys jistě sekt našel hojně. Mně třeba padlo do oka tohle...nikdy jsem o tom neslyšela: VLČÍ KULT ...

6. 10. 2007, 10:35 JAn Dudík (diskuse | příspěvky) smazal stránku Vlčí kult (obsah byl: „{{smazat|selfpromo, subpahýl, nepřípustná licence}} '''Vlčí kult''' Jedná se o nábožensko filosofický směr založený na uctívání VLKA...“)

• poko
                    poko, 30.3.14 20:51:26  

V tom případě je celá křesťanská víra se kterou přišel Ježíš
                    nezaregistrovaná. Ježíš to nestihl

• Acha
                    Acha, 30.3.14 20:53:04  

:1: :1: :1:

• Acha
                    Acha, 30.3.14 20:56:35  

1.
                    Církev řeckokatolická:[2]
                    převzata registrace z Rakousko-Uherska, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství a s výjimkou práva vyučování náboženství ve státních školách a zakládání církevních škol přiznána 7. ledna 2002.
                    2.
                    Církev římskokatolická:[3]
                    převzata registrace z Rakousko-Uherska, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství přiznána 7. ledna 2002, přidružený člen ERC, člen VDS.
                    3.
                    Českobratrská církev evangelická:[4]
                    převzata registrace z Rakousko-Uherska, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství přiznána 7. ledna 2002, člen ERC, člen VDS.
                    4.
                    Evangelická církev augsburského vyznání v České republice
                    (ECAV, dřívější Slovenská evangelická církev augsburského vyznání):[5]
                    převzata registrace z Rakousko-Uherska, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství a s výjimkou práva vyučování náboženství ve státních školách a zakládání církevních škol přiznána 7. ledna 2002, člen ERC.
                    5.
                    Jednota bratrská:[6]
                    převzata registrace z Rakousko-Uherska, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství s výjimkou vyučování náboženství ve státních školách přiznána 7. ledna 2002, člen ERC.
                    6.
                    Pravoslavná církev v českých zemích:[7]
                    převzata registrace z Rakousko-Uherska, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství a s výjimkou práv vyučovat náboženství ve státních školách a zakládat církevní školy přiznána 7. ledna 2002, člen ERC.
                    7.
                    Slezská církev evangelická augsburského vyznání:[8]
                    převzata registrace z Rakousko-Uherska, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství přiznána 7. ledna 2002, člen ERC.
                    8.
                    Starokatolická církev v České republice:[9]
                    převzata registrace z Rakousko-Uherska, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství přiznána 7. ledna 2002, člen ERC.
                    9.
                    Církev československá husitská:[10]
                    převzata registrace z roku 1920, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství přiznána 7. ledna 2002, člen ERC, člen VDS,
                    10.
                    Náboženská společnost českých unitářů:[11]
                    převzata registrace z roku 1930, zvláštní práva být financována, církevních sňatků a zpovědního tajemství přiznána 7. ledna 2002.
                    11.
                    Bratrská jednota baptistů:[12]
                    převzata registrace z roku 1951, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství s výjimkou vyučování náboženství ve státních školách přiznána 7. ledna 2002, člen ERC.
                    12.
                    Církev adventistů sedmého dne:[13]
                    převzata registrace z roku 1951, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství přiznána 7. ledna 2002, pozorovatelský člen ERC, člen Vojenské duchovní služby (VDS).
                    13.
                    Církev bratrská:[14]
                    převzata registrace z roku 1951, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství s výjimkou vyučování náboženství ve státních školách přiznána 7. ledna 2002, člen ERC, člen VDS.
                    14.
                    Evangelická církev metodistická:[15]
                    převzata registrace z roku 1951, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství a s výjimkou práva vyučování náboženství ve státních školách a zakládání církevních škol přiznána 7. ledna 2002, člen ERC.
                    15.Křesťanské sbory:[16]převzata registrace z roku 1956, zvláštní práva včetně zpovědního tajemství ......atd

• slavidan
                    slavidan, 30.3.14 22:14:03  

Některé sekty se ale od ničeho neoddělily.