Černé díry, červí díry, stroje času

Moderovaná diskuze | Kategorie: Příroda a přírodní vědy
Paia (2016-11-30 22:12:41)xkox (2016-04-11 20:17:04)slavidan (2015-12-24 13:01:33)GZ23 (2015-02-23 16:42:54)akanahe (2014-06-10 19:26:43)Dr.Jekyl (2014-04-21 23:34:42)
Černé díry, červí díry, stroje času
Založeno: 8. 11. 2013 | Příspěvků: 62 | Členů: 6
Správci: Paia (hlavní)

Od velkého třesku uplynulo 13,7 miliard let. Byl však opravdu počátkem našeho času? A vymýšlejí si autoři science-fiction nesmysly, když píší o výpravách do minulosti nebo o cestách hyperprostorem do vzdáleních koutů Vesmíru?

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Paia
    Paia, 24.11.14 11:21:17  

skoro celej tejden tady nebudu, dnes odjíždím a vrátím se v sobotu večer, takže žádosti vyřídí jinej správce nebo budou muset počkat...

• jackson.dr
    jackson.dr, 28.6.14 20:26:20  

http://zoom.iprima.cz/clanky/v-centru-galaxie-neni-cerna-dira-ale-mozna-cervi-dira-to-meni-vsechno

• jackson.dr
    jackson.dr, 21.2.14 20:01:13  

http://www.reflex.cz/clanek/veda/54720/muzeme-se-propadnout-do-jineho-vesmiru-vedci-to-nevylucuji.html

• slavidan
      slavidan, 2.3.14 08:25:44  

Zajímavé

• akanahe
        akanahe, 8.4.14 11:35:13  

Vice o tom psali ve VTM a idnes ..
        Možné je vše .. ale dříve nás pohltí slunce než by sme se měli stát součástí dalšího z miliard jiných vesmírů.

• jackson.dr
    jackson.dr, 8.2.14 16:23:08  

http://technet.idnes.cz/hawking-cerne-diry-neexistuji-dky-/veda.aspx?c=A140204_152348_veda_mla

• jackson.dr
    jackson.dr, 4.2.14 20:22:28  

http://www.svetkolemnas.info/novinky/kontroverzni-realita/640 o cestování v čase. ALe to už jsem četla před několika lety, že by teoreticky bylo možné pohybovat se v čase jenom do budoucnosti.

• Vlastik
    Vlastik, 9.12.13 09:53:34  

možná v černé díře dochází kez zvýšení energie částic pomocí sloučení jejich vlnových a korpuskulárních vlastností a vzniká něco jako kvantová relativita: pak energie částice je rovna E=m*c*c+h*f ??? To by mohlo umožnit nekonečné zakřivení prosotročasu...

• akanahe
      akanahe, 25.2.14 09:22:01  

zakřivení může bejt jen zdánlivé :) stejně jako je zdánlivé vše ve vesmíru .. nepř. pozorovatel ve vesmírné lodi vidí časové zpomalení svého kolegy který se řítí ve skafandru směrem do černé díry :) a onen řítící se zase by měl vidět zrychlení času/pohybu té lodí ne ? :D

• jackson.dr
        jackson.dr, 15.3.14 15:16:58  

A co když je to všechno jinak a neplatí žádné teorie relativity apod.? Když se dívám na sci-fi, třeba jak je Star Trek apod., tak si říkám, že ve všech sci-fi jsou popírány veškeré kvantové teorie apod. A co když je to třeba ve skutečnosti takové jak v těch sci-fi a vědci to prostě ještě neobjevili. ..... :6:

• akanahe
          akanahe, 8.4.14 11:40:37  

cestování jako ve filmech cili transport .. je možný a celkem i reálný .. pokud nahlédnes na možnost že je vícero událostí v jednom okamžiku ... (více současných realit) .. proste se odporstíš z nynější reality a přesuneš se do jiné reality.
          Jen přijít na to jak se vymanit z této reality ... :P

• jackson.dr
            jackson.dr, 9.4.14 21:37:49  

Už kdysi dávno jsem četla, že přenos se podařil s nějakým velkým kamenem někde v ANglii v 80. letech.

• akanahe
              akanahe, 17.4.14 20:58:13  

No co vím tak maj pár pristroju vojaci .. hadej jaci a z které země :P .. ale využívaj to na male věci a nikoliv biologické .. ten kdo by se chtel tím jejich transportérem (na jinej způsob nez sem předtím napsala) transportovat a v místě odtransportu se nachat zabýt tím strojem a v místě dotransportu pak nechat vyexistovat ,tak by byl blazen.

• jackson.dr
                jackson.dr, 19.4.14 20:06:22  

:2: že by Oblast 51???? :6:

• Paia
          Paia, 8.4.14 12:51:28  

mně se třeba líbí, jak zpracovali StarGate, čili Hvězdnou bránu, jak to technologický a mimozemský propojili s dávnýma mytologiema (Egypt, Mongolové, Vikingové...)
          často si říkám "kéž by to cestování na požádání vytvořenýma červíma dírama bylo možný"

• jackson.dr
            jackson.dr, 9.4.14 21:37:03  

SG je moje oblíbená. Vím o co jde.

• jackson.dr
            jackson.dr, 9.4.14 21:38:27  

Nevím, čím to, ale jsem tak nějak přesvědčená, že brána existuje. :o))

• ecicana
    ecicana, 30.11.13 08:33:52  

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/252641-jak-to-chodi-v-cernych-dirach-pomohou-zjistit-i-cesti-vedci/

• Vlastik
      Vlastik, 9.12.13 09:20:58  

to že s černé díry neunikne světlo může znamenat dvě věci, buď se změní vlastnost světla, tedy jeho rychlost nebo existuje ( v černé díře ) rychlost ještě větší, nadrelativistická, tj že zhroucená gravitace má nerelativistické vlastnosti...

• Vlastik
        Vlastik, 9.12.13 09:31:24  

jak si pak představit černou díru? Gravitační vlny vně černé díry se chovají relativisticky, zatímco uvnitř černé díry gravitační vlny mají větší rychlost než je c, což dává černé díře velkou energii, která zakřivý prostoročas tak, že pro fotony existuje cesta z horizontu událostí jenom do černé díry.

• ecicana
          ecicana, 17.12.13 15:19:39  

Což dává pozorovatelům šanci zpozorovat okraje horizontu událostí a tak detekovat černou díru - tak to myslíš?

• akanahe
        akanahe, 26.5.14 04:04:30  

svetlo je hmota stejne jako cas :P

• dr.jackson
    dr.jackson, 28.11.13 15:12:39  

http://www.youtube.com/watch?v=bNUej2MgMqU

• dr.jackson
      dr.jackson, 28.11.13 15:12:57  

Zajímavý dokument o těch paralerních světech.

• dr.jackson
    dr.jackson, 27.11.13 17:46:01  

A co třeba paralerní světy? Četla jsem nebo i viděla v nějakém dokumentu, že naše současné zájmy nebo i některé názory jsou podobné těm, které má náš dvojník nebo jak to nazvat z toho paralerního světa. Případně )se v našich zájmech odráží to, čím jsme byli v minulém životě (to sem teda nepatří). Např. v tom vesmíru vedle jsem vědec, tak tady se zajímám např. o kvantovou fyziku a při tom jí vůbec nerozumím ...

• ecicana
      ecicana, 27.11.13 18:12:00  

Pokud jsi ve vedlejším vesmíru vědec, tak si sem do tohohle vesmíru chodíš třeba odpočinout, zrelaxovat a odreagovat se. No a protože kvantové fyzice rozumíš, tak se logicky zajímáš, jak tvůrci programu nasimulovali a popsali současnou úroveň poznání, kterou důvěrně znáš. Nebo máš třeba už profesionální deformaci a i když Ti doktor nařídil, že se máš zajímat o jiné věci, nemůžeš si pomoct a stejně Tě to táhne k tomu oboru. :1:

• ecicana
      ecicana, 27.11.13 18:19:51  

Nebo Ty myslíš, že jsi propojená s někým, kdo ovlivňuje Tvoje myšlení a chování? Takže se de facto přetahujete o vědomí? To by bylo docela drsné, čekat, kdo bude silnější a čí zájmy tedy zvítězí.

• dr.jackson
        dr.jackson, 27.11.13 20:28:26  

U mě platí jedno i druhé, tak si sem asi chodím odpočinout ... :2: A stejně je zajímavé, že mám vystudovaný humanitní obor, vůbec neumím matiku a příbuzné obory a při tom si někdy půjčuju knížky o té kvantové fyzice a tak ...

• ecicana
          ecicana, 28.11.13 17:53:59  

Až takhle, jo? :1: Tak to já mám jen mírnější formu - baví mi bavit se například s matematikama, protože mi vyhovuje způsob jejich vyjadřování...tedy pokud se baví o věcech, kterým rozumím, což taky zrovna matika není. :1: Ale abych o tom i četla knížky, to ne. Knížky mi musí bavit, hihi, i když o sci-fi se taky říká, že je to literatura faktu. Teďka čtu Smrtonosné sny od Ursuly K.Le Guinové. Docela silné téma, protože už jsem taky zažila pár situací, kdy jsem si pamatovala o minulosti něco jiného než ostatní.

• dr.jackson
            dr.jackson, 30.11.13 11:25:25  

Sci -fi - taky čtu :-) co třeba Hvězdná brána? Na té už roky "ujíždím" :-D mě by třeba zajímalo, jestli něco takového může existovat nebo spíš už existuje, ale stejně nám to nikdo neřekne bo je to TOp Secret. :o)) :6:

• ecicana
              ecicana, 30.11.13 14:57:22  

Vzhledem k faktu, že si to někdo dokázal představit, a někdo jinej dokonce i nafilmovat, tak to někde existuje na základě naší božské podstaty = dotyčný to ve své fantazii vidí, tak pro něj to existuje. A jeho božská část to možná i někde zhmotní. :2: Spíš by mě zajímalo, jak chudák vydejchal fakt, že se o svou fantazii podělil. :1: Už jsem zaznamenala stížnosti od několika autorů, že jamile se se svou fantazii s někým podělí, ta se jim následně začne promítat různými formami do života. A kupodivu člověk nemusí být žádný spisovatel. Stačí se podělit i do emailu. :15: Lehýnce brutální je fakt, že to propojení fantazijního a řekněme skutečného světa nejde zrušit = jde si toho nevšímat, ale stejně na to každou chvíli člověk narazí. Né že by to extra vadilo = člověk si vymýšlí věci, které jsou mu příjemné, ale stejně je to zvláštní. :1: :1:

• Vlastik
                Vlastik, 9.12.13 09:36:08  

já to mám podobně, pokud na něco příjdu, tak tím pomáhám mimozemšťanům, kteří mě za to ale nemají rádi, protože zároveň předávám toto lidem a tak je doháním. Tak mě trestají někdy nepříjemnými sny...

• ecicana
                  ecicana, 9.12.13 16:43:25  

To nedává smysl = kdyby nechtěli, abys je šmíroval, tak by Ti znemožnili pozorování. Takže v tom bude ještě něco.

• Vlastik
                    Vlastik, 11.12.13 09:57:40  

já jen, že mi moje sny po probuzení připadají, jako bych byl, někdy, v jiném paralelním vesmíru a tam se mi dějou nepříjemné věci...

• dr.jackson
            dr.jackson, 30.11.13 11:26:30  

Já se ráda bavím zase s ajťáka, ale to sem nepatří ... matematikům se raději vyhýbám :-D

• vandrak
    vandrak, 10.11.13 19:00:31  

Zajímalo by mě mj., na základě čeho vědci odvozují čas třesku?

• Paia
      Paia, 10.11.13 20:21:21  

Už si to moc nepamatuju, ale mám dojem, že snad z nějakýho reliktního záření. Ale přesnějš by ti odpověděl nějakej astrofyzik nebo strejda gůgl...
      V 80. letech vydal Grygar brožurku "Sejdeme se v nekonečnu" a tehdy bylo stáří vesmíru odhadováno na 18 mld let. Pak se říkalo něco o 15 mld letech.
      V současný době to dle seriálů na Prima Zoom upřesňujou na 13,6-13,7 mld let. Asi jak se vyvíjí a zlepšuje technika, máme lepší detekce a "dohlédneme" dál, tedy víc do minulosti k počátkům existence vesmíru (a jak v tom dohlídnutí figuruje zakřivování prostoru, to mi už hlava nebere).

• vandrak
        vandrak, 10.11.13 21:15:27  

Díky, mi právě také ne. Ale uvítám, když se o tom můžeme pobavit.

• ecicana
        ecicana, 24.11.13 15:11:11  

A když se ta cifra zmenšuje, nemůže jít o odečet do dalšího začátku?

• Ondi
          Ondi, 26.11.13 02:59:44  

Čas jde jen jedním směrem ... a je to tak dobře.
          Odpočet je pouze počítání pozpátku v lineárním čase.

Existují samozřejmě i spekulace o dosažitelném stáří našeho Vesmíru.
          Jedna věc je jistá, vše ve Vesmíru je v neustálé proměně, vodík jako primární palivo se někdy spotřebuje na syntézu těžších prvků. Vesmír bude chladnout a tmavnout, čas od času ozářen krátkým ohňostrojem nějaké supernovy a záblesky z Černých děr.
          Za nějakou tu stovku miliard let budou ty změny očividné a za další stovky miliard let se veškerá hmota dostane do stavu singularity a bude v ní tak dlouho, dokud nepříjde nějaký iniciační impuls a ten tím dá vzniknout novému Vesmíru.

A nebo to bude probíhat úplně jinak. Kdo ví?

• ecicana
            ecicana, 26.11.13 05:57:47  

Kdo ví?
            Začínám mít podezření, že nikdo. Že jen jako trotlíci běháme ne v lineární trubici, ale po Möbiově pásku. Cesta bez konce. Pouhé zabíjení času při čekání na něco. Ale na co? Děti čekají na to až vyrostou. Na co čekáme my? Na smrt? Proč jsme se museli narodit?

• Ondi
              Ondi, 26.11.13 14:30:46  

Samozřejmě, že nikdo. Kdo tvrdí, že ví, co přinese budoucnost je buď lhář a nebo nemá pořádek ve vlastní hlavě.

I když je definice möbiusova pásku podivná - dvojrozměrné těleto s jednou plochou a jednou hranou - tak i mraveneček po něm běžící jedním směrem se cyklicky dostane na to samé místo. Není to labyrint s nekonečným množstvím cestiček, chodbuček, schodů a křižovatek, jako ten z filmové podoby "Jméno Růže".

A na co čekáme? To je opravdu záludná otázka.
              Výraz "čekání" označuje stav (osoby), která nyvyvíjí žádnou činnost do události, na kterou čeká. Jenže lidi, respektive jejich organizmus není NIKDY v nečinnosti, srdce bije, krev koluje, plíce a zařívání pracují ... a mozek? Mozek ten není nečinný ani na chvilku a když se stane nečinným, znamená to smrt.

Asi se v tomto filosofování dostanem k otázce "jaký smysl má naše existence?". A odpovím si "Z hlediska Vesmíru, nebo i jen planety Země má naše existence nulový smysl, respektivě v přírodě a tedy i ve Vesmíru nelze hledat smysl čehokoliv.

• ecicana
                ecicana, 26.11.13 16:31:39  

Souhlas. A teď: Není Ti to divný? Přece by měl existovat nějaký důvod proč vnímám. Jaký?

• Ondi
                  Ondi, 26.11.13 19:19:35  

Já si myslím, že žádný důvod, nebo úmysl, proč nás příroda takhle utvářela a formovala není. Stačí se mrknout na to "šílené" rozpětí tvarů živočichú, rostlin, plísní a hub. Každý jediný z toho milionu (nebo z těch milionů) druhů je zvláštní a specificky přizpůsoben svému životnímu prostředí.

Jsme tedy "produkty" životního prostředí.

A z tohoto nespočítatelného množství druhů máme dneska jen Homo Sapiens, který používá mozek i k filosofickým úvahám, kdežto ostatním druhům jde jen o přežití a o produkci potomků.

Uznávám, že tahle úvaha vysvětluje také existenci těch rozlišných ideologií, které dávají (lživou) odpověď na ty otázky "proč vůbec existujeme?", "jaký smysl to má?", "co bude po smrti?" a pod.

• ecicana
                    ecicana, 27.11.13 17:03:16  

Ano, také si myslím, že vnímám díky tomu, že mám hmotné tělo a proto, abych si mohla život regulovat tj.mohla se rozhodovat a svými rozhodnutími ho případně měnit. A co bude dál? No na to odpovídá hláška ´všechno má svůj čas´, takže nezbývá než si počkat. :2: A do té doby si hrát s čím dokážu. Podle privátního výzkumu si dovoluji zahlásit, že vážně krom fyzikálních zákonů existují i zákony jiné, zatím jim říkám mentální, které ovlivňují život nejen můj, ale i ostatních. Jsou například o tom, že některé jevy a události zrcadlí emoce a pocity.

• Ondi
                    Ondi, 27.11.13 17:18:46  

To můžeme začít rozebírat význam výrazu "zákon".

Tak, jak tomu ruzumím já, zejména jde-li o přírodní zákony, tak je to konstantní a neměnná veličina.
                    Například ten Pythágorův, "součet čtverců na odvěsnami se rovná čtverci nad přeponou". Nebo ten Archimedův "těleso do kapaliny ponořené ...". Podobně jako třeba i Kirchhofovy, Ohmovy zány, Keplerovy ... je jich spousta a můžem se na ně, tedy na souvislosti, kterých se týkaj, spolehnout.

Co se týče lidského myšlení, tak bych v něm žádné zákonitosti a konstanty neviděl. Něco jiného je matematika, třeba při práci s rovnicemi (a+b)² = a²+2ab+b² , nebo logika.

• ecicana
                    ecicana, 28.11.13 18:07:39  

Zákon ve smyslu platí pro všechny jako např.gravitace tj. ať danou věc udělá kdokoli, výsledek je u všech stejný. Vědci to používají u pokusů = jedna skupina napíše postup a při dodržení tohoto postupu získá stejný výsledek jakákoli jiná skupina. U zdánlivých vyjímek např. u levitujících jedinců si musíme uvědomit, že oni pouze gravitaci dočasně u sebe oslabují nikoli ruší = opustit Zemi jen pomocí levitace nedokáže žádný z nich, takže pro ně gravitace platí taky. Takže slovo zákon chápeme oba stejně.

A co se týče lidského myšlení, to samozřejmě svoje zákonnitosti má taky (jinak by ses ani nemohl smysluplně vyjádřit, ať už zvukově nebo písemně), ale mně nejde ani tak o samotné myšlení jako o celou duševní oblast tj.popis celé pravé ruky (emoce, představivost, intuice, univerzální vědomí a inspirace). Myšlení je jen způsob, kterým celou tuto oblast poznávám a tím pádem mohu popsat ostatním.

• ecicana
                ecicana, 26.11.13 16:52:04  

http://www.csfd.cz/film/166-jmeno-ruze/

Tenhle film?

• Ondi
                  Ondi, 26.11.13 19:09:59  

Jo. Film je fascinující, zhléd jsem ho aspoň třikrát, kniha je ovšem ještě lepší. :6:

• ecicana
                    ecicana, 27.11.13 16:48:51  

Na film se kouknu. Ecovy knížky jsem myslím už zkoušela, ale myslím, že patří do škatule knížek, u kterých nedokážu udržet pozornost, páč nemaj správnej spád. Ještě to prověřím.

• Ondi
                    Ondi, 27.11.13 17:23:41  

Filmové zpracování literárního díla vyžaduje zkratky.

Na příkladu zfilmování Dumasova Hraběte Monte Christa, nebo Tří mušketýrů v rozlišných verzích je to krásně vidět.

Zkrátka to literární dílo je originál a zfimovaná verze je více, či méně podařená, nebo také nepodařená kopie.

• ecicana
                    ecicana, 30.11.13 18:47:40  

Tak jsem film shlédla, ale k fanouškům se nepřipojím, celkový dojem mám takový dost rozpačitý.

• dr.jackson
              dr.jackson, 27.11.13 17:41:54  

Když to tady tak čtu, tak mám stejný pocit.

• ecicana
                ecicana, 27.11.13 17:59:49  

:2: Třeba na to, jak to vlastně je, přijdeš zrovinka Ty. :1:

• Ondi
      Ondi, 12.11.13 11:12:29  

V principu zpětnou extrapolací současného rozpínání Vesmíru. Ty korekce, či upřesňování stáří Vesmíru jsou dané zlepšenými metodami výpočtů a vyšší kvalitou teleskopů. Frekvence (teplota) reliktního záření je též ukazatel stáří Vesmíru.

Ale určitě není "vyřčeno poslední slovo". Věda se vyvíjí a její poznatky rozšiřují, upřesňují a korigují.

To zakřivení Časo-Prostoru je výsledek Einsteinovy obecné teorie relativity, která zahrnuje kromě tří prostorových dimenzí a časové dimenze ještě gravitaci. Gravitace je ta síla, která zakřivuje kontinuum Vesmíru.
      Opak zakřiveného Prostoru by byl tkzv "plochý prostor" (specielní teorie relativity).

• vandrak
        vandrak, 12.11.13 19:49:57  

mám velké mezerey ve vzdělání tohoto zaměření , zkusím pobrat co se dá
        dík