Křesťanství a buddhismus, Ježíš a Buddha

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
Antony52 (2018-04-21 17:13:44)Divobyj (2018-04-20 22:11:13)krudox (2018-04-20 21:31:25)poko (2018-04-20 06:00:34)freekarol (2018-04-19 23:23:20)9marie04 (2018-04-15 23:46:09)Tokrol (2018-04-08 22:50:10)slavidan (2018-04-01 21:16:57)radiac (2018-02-17 15:44:52)osoba (2018-01-25 21:15:39)nordic.pride (2016-08-16 11:10:54)martindoubrava (2016-08-04 12:28:50)chatka88 (2015-10-21 10:26:05)Xashman (2015-03-31 20:00:52)Mafomet (2014-09-29 00:03:49)
Křesťanství a buddhismus, Ježíš a Buddha
Založeno: 4. 11. 2013 | Příspěvků: 534 | Členů: 15
Správci: slavidan (hlavní)

Diskuze je věnována dvoum unikátním světovým náboženstvím a jejich zakladatelům. Kdo byli vlastně Ježíš Nazaretský zvaný Kristus a Siddhárta Gautama řečený Buddha? Jsou naše představy o nich založeny na skutečnosti? Nebo to jsou jen idealizované výtvory lidské představivosti? Co přesně hlásali? A jak se dnešní formy jejich náboženství - křesťanství a buddhismus - shodují s jejich původními idejemi? Věří buddhisté v Boha? Jsou skutečně křesťanství a buddhismus dva zcela naprosto odlišné světy? Nebo Ježíš a Buddha zastávali obdobné postoje a myšlenky? Kde je pravda? Tolik otázek a ještě mnohem víc...

Upozornění: Smyslem diskuze je srovnávat odlišná náboženství, nikoli dokazovat existenci/neexistenci Boha.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• freekarol
    freekarol, 16.4.18 11:24:06  

"Knihovna z Nag Hammádí ukrývala i vzácnou kopii heretického spisu o Ježíšovi a jeho „bratrovi“.
    http://tinyurl.com/ya776mpm

• krudox
      krudox, 16.4.18 19:08:12  

a co je na něm tak tak objevného? podle tebe...

• freekarol
        freekarol, 17.4.18 00:51:28  

Pro historiky: "mají obrovský význam pro pochopení tzv. gnosticismu".

Pro věřící:konverzace mezi Ježíšem a Jakubem, dosud nezveřejněné.

• krudox
          krudox, 17.4.18 05:41:52  

je to pozdní neautentický spis, cca druhá polovina druhého století, pro doplnění chápání gnosticismu možná...

• freekarol
            freekarol, 17.4.18 10:52:12  

Ne každý křestan se řídí podle toho, co říká církvev. Tudíž, když církev řekne, že něco není pravé, nemá to pro takového člověka žádnou váhu. Obzvlášt, když si najde něco o politikaření v církvích.

• Antony52
              Antony52, 17.4.18 14:18:58  

A nejen o politikaření. Stačí bohatě když víme že gnostici byli vražděni a jejich spisy ničeny po té, co Svatá církev získala světskou moc. A za takové jednání by jí Ježíšek rozhodně nepochválil. :8:

• krudox
              krudox, 17.4.18 20:47:00  

já nemám na mysli křesťanskou dogmatiku, ale historickou chronologii, v rámci poctivosti, proti reinkarnaci nic nemám, ale chci být poctivý, takže podle mých poznatků, židé možnost reinkarnace neznali, a není ani v křesťanské koncepci...

• Antony52
                Antony52, 17.4.18 21:33:09  

Nevám jak židé, ale gnostici reinakrnaci uznávali. A byla součástí učení i řady křesťansko - gnostických sekt.
                Cíl mnoha gnostiků byl právě stejně jako u buddhistů ukončení koloběhu životů.

• freekarol
                  freekarol, 17.4.18 23:03:00  

Když se člověk do toho bude štourat, tak bude narážet i na názory, že do "pravého" křestanství, reinkarnace nepatří. A později se to možná zase změní. Jako když papež prohlásil, že peklo není. Pořádná facka do tváře katolíků.

• Divobyj
                    Divobyj, 18.4.18 00:14:09  

Franta fackuje křesťany prakticky nepřetržitě.Adoruje muslimy v Evropě,chce změnit Otčenáš,peklo není...)
                    A křesťané mu nastavují druhou tvář....
                    Zajímavé....že by řadoví katolíci byli moudřejší,než hlava jejich církve? :7:

• freekarol
                    freekarol, 18.4.18 11:16:06  

Já nezastávám názor, že muslim=terorista. To bych pak musel také souhlasit s tím, že čech=zloděje, rus=komunista atd. Tohle zastaralé myšlení, nepoužívám.

Podle Katolíků, je papež volen Duchem svatým. Tudíž, jakého mají katolíci papeže, je vůle Boží.

• Divobyj
                    Divobyj, 18.4.18 21:08:04  

:2: Naprosto vše,co se v Universu odehrává, je vůle Boží.

• krudox
                    krudox, 19.4.18 20:19:06  

i cikáni, muslimové, papež František i Divobyj, tak si to Divobyji konečně připusť a vyser se na rasismus a xenofobii :1:

• Divobyj
                    Divobyj, 19.4.18 21:02:02  

krudox
                    Netuším,co jsi chtěl tímto říct.Nevidím nějakou logickou návaznost.Možná jsi to sem narouboval jen kvůli těm svým hloupým nálepkám.

• krudox
                    krudox, 19.4.18 21:09:48  

snad nejsi tak hloupý...

• krudox
                    krudox, 19.4.18 21:15:21  

Proto, aby Vám ukázal, že máte Boha vidět v každém člověku, i kdyby to byl ten nejhorší z nejhorších.
                    http://www.duchovnipomoc.estranky.cz/clanky/otazky-a-odpovedi/je-buh-opravdu-v-kazdem-cloveku_.2.html

• Divobyj
                    Divobyj, 20.4.18 21:04:09  

Každý člověk je ve své podstatě duch,přebývající,projevující se na Zemi v těle a duši.
                    No a co má být? Já nemám problém s tím,že různí lidé mají různá těla ani s tím,že lidský živočišný druh se dělí na různé rasy.S tím mají možná problém pitomci,kteří člověka,popisujícího skutečnost onálepkují jako rasistu.
                    A xenofob taky nejsem.Za svůj život jsem získal zkušenosti s lidmi všelijakých ras,nebo náboženství a cosi jsem už o nich i nastudoval.
                    Takže-co tam máš dál?

• krudox
                    krudox, 20.4.18 21:11:58  

že ten duch je vždy stejný - jestli je od Boha, a kdyby prd od muslima smrděl víc, pokud mu to neodpustíš, ani Bůh ti neodpustí... třeba je vůle Boží - trest za naši konzumní a dekadentní společnost zrovna to, že nás tady zaplaví a vystřídají muslimáci, kdoví...

• Divobyj
                    Divobyj, 20.4.18 21:28:23  

Jak jsi přišel na to,že ten duch,(pocházející od Stvořitele)je vždy stejný?
                    Naprosto každé boží stvoření je neopakovatelným originálem.
                    Duch je souborem vlastností,informací. Nevím o tom,že by měli všichni lidé stejné vlastnosti.
                    Bůh vložil do našich těl v rámci fauny bezkonkurenční mozky.Možná bylo jeho záměrem to,aby každý člověk využíval mozek ku svému prospěchu.

• krudox
                    krudox, 20.4.18 21:31:15  

přišel jsem na to studiem mnoha různých náboženství, duch je ta boží jiskra v člověku - to co je si před Bohem naprosto rovno, nikoliv v materiálním světě...

• Divobyj
                    Divobyj, 20.4.18 22:11:12  

To bys musel nějak logicky dokázat.
                    Ono je celkem snadné tvrdit,že všichni lidé mají svůj duchovní potenciál naprosto stejný(jak je to se zvířaty?Je to odvislé od živočišných druhů,poddruhů,čeledí?)Měl Neandrtálec,nebo Homo erectus stejného ducha,jako máme dnes my?)
                    Jasné je,že duch se projevuje v každém z nás jinak.Navíc křesťané trdí,že je možno člověku seslat Ducha svatého,takže-co s tím?

• Antony52
                    Antony52, 21.4.18 05:22:33  

Fšechny starověké (než to křesťani a musulmani, případně i hinajanoví buddhistizjednodušíli) duchovní nauky to berou trochu složitěji. Není podle nich jen tělo a duch.

• Antony52
                Antony52, 17.4.18 21:35:18  

Ještě na doplnění. Počáteční křesťantví a s ním spojené gnostické směry byly většinou židé.

• krudox
                  krudox, 19.4.18 20:17:08  

židy je třeba rozlišovat - na ortodoxní a pořečtělé (diaspora)...

• freekarol
                freekarol, 17.4.18 22:59:52  

Kabala by měla znát reinkarnaci.

• Antony52
                  Antony52, 19.4.18 06:53:32  

Kabbala "zná" spoustu věcí. Z čeho asi vychází. :8:

• krudox
                  krudox, 19.4.18 20:23:43  

kabbala je středověký systém, byť čerpá ze staršího...

• freekarol
                    freekarol, 19.4.18 23:23:19  

Tady šlo o to, že židé údajně reinkarnaci neznali. Židé Kabalu praktikují, takže asi tak.

• krudox
                    krudox, 20.4.18 08:55:50  

no právě, šlo o to, já mám na mysli starověké židy u jejich chrámu - tedy judaismus, kabbala vznikala až později v diaspoře, tedy ovlivněním dalšími kulturami...

• rose66
      rose66, 21.4.18 12:19:45  

nesmysl, Jezis tam nikdy nebyl

• slavidan
    slavidan, 11.2.18 16:45:55  

https://www.novinky.cz/cestovani/462991-pekelna-zahrada-v-thajsku-ukazuje-jak-krute-dopadnou-hrisnici.html

k diskuzi níže ... :2:

• rose66
    rose66, 7.2.18 09:59:07  

narozeni Budhy - usmevne!!!

Pak došlo k neobvyklému narození Buddhy v zahradě stromů šála, nazývané Háj v Lumbiní. Když královna chtěla uchopit větev nejvyššího stromu šála v háji, strom se jí ochotně sklonil na dosah. Držíc se a stojíc porodila.
    „Vyšel z lůna své matky jako kazatel sestupující z kazatelského stolce nebo muž scházející po schodech, napřahující obě ruce a obě nohy, nedotčen žádnou nečistotou z lůna své matky. . .“
    „Jakmile se narodil, [budoucí Buddha] pevně klade obě nohy chodidly na zem, činí sedm kroků k severu s bílým baldachýnem nad hlavou a prohlíží si každý kout světa a volá nedostižným hlasem: V celém světě jsem hlavní, nejlepší a nejpřednější; toto je mé poslední zrození, již nikdy se opět nenarodím.“

• freekarol
      freekarol, 7.2.18 10:43:46  

Stejně úsměvně, je pro ostatní, neposkvrněné početí. :4:

• krudox
      krudox, 7.2.18 13:05:39  

Gautama se nenarodil do tohoto světa osvícený, ale osvícení dosáhl během svého života, to ví snad každý, kdo trochu četl o buddhismu...

• freekarol
    freekarol, 18.12.17 11:19:32  

Pro mne je budhismus lepší, protože mi nabízí větší svobodu než křestanství. Sám sebe za budhistu nepovažuji, protože si z něj beru jen věci, kterou nejsou založené na víře viz reinkarnace. Ale věci, jako zlepšení koncentrace, trénink relaxace, meditace či posilování, jsou velice dobré věci. Momentálně je na západě moderní mindfulness, který z budhismu vychází. Křestanství mi nic takového nenabízí, když vyškrtnu věci, které jsou založené na víře, tak mi nezbyde nic. I morálka, je v ní založena na tom, že tak si to přeje bůh...

• rose66
      rose66, 25.12.17 12:19:18  

a je lepsi pro Boha? kde mas Krista, kde mas nekoho, kdo zaplatil za tve hrichy, jak budes stat pred Bohem bez ceny za sve hrichy?

• Antony52
        Antony52, 25.12.17 14:31:53  

Proč by někdo druhý měl platit za jeho hříchy? :7: :8: :11:

• rose66
          rose66, 7.2.18 09:55:36  

protoze za hrichy musis platit pred Bohem zivotem. Zemres a uz nic nemas!

• Antony52
            Antony52, 11.4.18 14:36:52  

:7: :7: :8:

• freekarol
        freekarol, 3.1.18 11:02:09  

O čem jsem psal já, je "já vím", ne "já věřím/já si myslím". Tyhle dvě věci se nemůžou zaměnovat. Jsou to dvě odlišné věci, jako světlo a tma... Věřící člověk se ohání hříchy a slepě se řídí tím, co někdo řekl, že je správné a špatné. Takový celibát nemá žádný podklad ve víře, natož v rozumu.

• Divobyj
      Divobyj, 27.12.17 18:23:51  

Modlitba přispívá ku stavu vnitřní vyrovnanosti,ale to meditace taky :11: Bible je studnicí moudrosti,ale buddhismus vlastně taky.Ježíš je božím poslem míru a lásky,ale Buddha taky....

• freekarol
        freekarol, 3.1.18 11:07:59  

Nevím o tom, že by Buddha měl být poslem míru. Jediné, o co usiloval, bylo poznat sám sebe a využít svůj potencionál naplno. A o tom samém, by mělo být jeho učení.

• Divobyj
          Divobyj, 3.1.18 22:49:55  

Jak Buddha,tak Ježíš šli v mírumilovnosti lidem příkladem.

• freekarol
            freekarol, 4.1.18 12:32:06  

Mírumílovnost ale není hlavním cílem buddhismu. K ní se člověk dostane jaksi samovolně, když podstoupí výcvik mysli pod budhistickým učitelem. Nakonec, kolik známe křestanských mnichů, kteří umí bojovat? A kolik budhistických mnichů?

• Divobyj
              Divobyj, 4.1.18 21:06:10  

Nikde jsem nepsal,že mírumilovnost je hlavním cílem buddhistů.
              Nicméně jejich bojové umění je určeno výhradně k obraně.S tímto uměním je nedílně spojena i filosofie,která je zaměřena ku zneškodnění agresorů,někdy i s využitím jejich vlastní energie.
              Nechci tu řešit výjimky,které se od Buddhistických ideálů odštěpují(např.lámaisté).I křesťané mají své křižáky.

• freekarol
                freekarol, 6.1.18 12:02:53  

Cílem bojového umění je hlavně:

1.zdraví
                Když mniši jen meditovali, jejich zdraví bylo mizerné. Něco podobného můžeme vidět i v křestanských klášterech, kde k povinnému cvičení, ještě nedošli.

2.fyzický a duševní rozvoj.
                Od toho je, na západě, odvozeno mindfulness(všímavost, vnímavost). Takže vznikl sport, který propojuje fyzické cvičení a meditaci: Chi Running, Running With the Mind of Meditation, The Mindful Athlete a další.

• Divobyj
                  Divobyj, 6.1.18 19:22:52  

:1: Jak jistě víš,spousta těch jednotlivých škol východních bojových umění vznikla již dávno.Prvotním smyslem byla obrana proti vetřelcům,útočníkům a to buď holýma rukama,nebo s pomocí tyče,klacku a posléze všelijakých udělátek.
                  Utužování zdraví a duševní rozvoj byly jistě vítanými bonusy.

• freekarol
                    freekarol, 7.1.18 11:22:38  

Když si vygoogluješ Bodhidharma kung fu, tak tvůj názor nikdo nepotvrdí. Vždycky se mluví o špatné kondičce mnichů...

• Divobyj
                    Divobyj, 8.1.18 11:39:22  

Nepřu se s tebou o špatné kondičce mnichů,ale jestliže se mnich nevěnuje tai-či,ale kung-fu je jasné,že je toto umění určeno pro boj(obranu).
                    Ale proč zdůrazňovat důvod militantní u mírumilovných duchovních,když lze vše oficiálně zdůvodnit zlepšením fyzičky?

• freekarol
                    freekarol, 8.1.18 12:35:30  

Tai Chi=Kung Fu. Tai Chi=sebeobrana. Chybí ti informace...

• Divobyj
                    Divobyj, 8.1.18 14:09:09  

:1: A tobě zase zkušenosti.
                    Už jsi někdy viděl člověka,který by se s pomocí tai-či ubránil nějakému útočníkovi?

• freekarol
                    freekarol, 8.1.18 14:33:11  

Nemáš nic užitečného, takže pro mne tohle téma tímpádem končí. Až si to dostuduješ, můžem pokračovat.

• Divobyj
                    Divobyj, 8.1.18 18:10:29  

Nepotřebuji studovat.
                    Znám z praxe. :1:

• freekarol
                    freekarol, 8.1.18 23:25:42  

Bohužel neznáš. Tai chi odsuzuješ jako nefunkční sebeobranu a kung fu jako funkční. Přitom ani jedno, obvykle neobstojí ani v ringu proti boxerovi, natož na ulici, kde nejsou pravidla. Nechci tě dál ztrapnovat, jednou na to možná přijdeš sám. :4:

• Divobyj
                    Divobyj, 8.1.18 23:57:57  

:1: Ty mě fakt bavíš :1:
                    Narozdíl od tebe,já už jsem na to dávno přišel.Ty jsi schopen se tak maximálně hrabat ve wikině,slovíčkařit a teoretizovat.
                    Já mám tahle cvičení už dávno za sebou včetně Japonského Shotokanu.O čem se se mnou chceč bavit? Chceš mě omráčit nějakými termíny? :1:

• rose66
      rose66, 30.12.17 11:32:11  

kdyz je proto Tebe Buh jako samoobsluha, ze si vyberes co chces Ty a ne to chce On, dopadnes tak. Secteno podtrzeno, zaplaceno a uz o Tobe samoobsluha nevi, tak to budes mit s Bohem, kdyz si vybiras to co chces Ty

• freekarol
        freekarol, 3.1.18 13:01:57  

Schovávat se za to, že tak to chce bůh, mi nevyhovuje. Jestli tobě ano, je to tvá volba. Já nehodlám podvodníkům dovolit, aby se mi pak smáli, jak jsem blbej, že je poslouchám. A jim stačí jen říct, že tak to chce bůh. A to vše beru z pohledu, že bůh/bohové, opravdu jsou... V případě, že to tak není, je to ještě vážnější.

No a nutit lidi do víry strašením a vyhrožovám, viz půjdeš do pekla, Bůh ti to po smrti spočítá, jaksi odporuje tomu, co říkali světice Faustyna Kowalská či Terezie z Lisieux.

Jak se asi Bůh staví k tomu, když někdo věří jen proto, že se bojí pekla=vypočítavost?

• slavidan
          slavidan, 16.1.18 18:24:47  

Jak odporuje?

rue7.webnode.cz/news/sv-faustina-kowalska-videni-pekla/

• freekarol
            freekarol, 17.1.18 15:39:16  

Stránka nejde otevřít a i kdyby ano, vytrhnout z kontextu se dá cokoliv, aby to vyhovovalo přesně mému názoru... Není problém si tu knihu sehnat a přečíst, že? Pro mnoho těch, který straší peklem, to samozřejmě nebude vyhovovat, když budou slyšet, že i ten největší masový vrah se nedostane do pekla, když bude upřímně litovat svých činů a ježíše pustí do svého srdce. Samozřejmě, pokud to budě dělat z vypočítavosti=aby se nedostal do pekla, tak to asi sotva projde. Nakonec, i zločinec, který byl vedle Ježíše na kříži, dostal smilování... Vždyt je to logické, Bůh údajně miluje lidi jako své děti a když matka může milovat svého kriminálního syna a cokoliv mu odpustit, tak co teprve Bůh...

• slavidan
      slavidan, 16.1.18 18:33:31  

V reinkarnaci věří i řada křesťanů, např. v USA.

• freekarol
        freekarol, 17.1.18 15:41:36  

Reinkarnace byla původně součástí křestanství... Ale jak jsem napsal, mne zajímají fakta. Samozřejmě, plně respektuji jakoukoliv víru, pokud tato víra nebere svobodu ostatním.

• krudox
          krudox, 18.1.18 11:16:50  

to tedy nebyla a pokud by snad byla, tak se to stejně nedá jednoznačně doložit, takže spíš nebyla...

• rose66
          rose66, 11.4.18 10:30:09  

nesmysl, krestanstvi a Bible reinkarnaci popiraji. Vylucuje to potrebu vzkriseni a vykupneho, to pak muzes JK zahodit! Vidis si do pusy?

• freekarol
            freekarol, 11.4.18 10:46:50  

Mně je jedno čemu věříš. Zajímá mě, co víš. A tohle rozhodně nevíš. :1:

• rose66
              rose66, 14.4.18 10:06:51  

ukaz mi biblicky dukaz a dame rec
              pro reinkarnaci, by musela zit duse vecne a to Bible s Tebou nesouhlasi:

Bible prohlašuje: „Duše, která hřeší — ta zemře.“ (Ezekiel 18:4) Zoufalý prorok Elijáš „začal prosit, aby jeho duše zemřela“. (1. Královská 19:4) Podobně i Jonáš „stále prosil, aby jeho duše zemřela“. (Jonáš 4:8) Duše tedy umírá v okamžiku, kdy umírá člověk. Není nesmrtelná. A jelikož člověk je duše, když zemře, zemře jeho duše.

• freekarol
                freekarol, 14.4.18 10:47:52  

Člověk, který věří, nepotřebuje důkaz. Pokud chce důkaz, tak nevěří. Bibli s tebou diskutovat nebudu, očividně si ještě nepřišel na to, že jsou různé překlady a i kdyby byl jen jeden, správný překlad, tak si jí stejně bude každý vysvětlovat po svém.

• krudox
                  krudox, 14.4.18 10:58:38  

Bible opravdu o reinkarnaci nehovoří - v žádných překladech, ale to nic nedokazuje ani nevyvrací, hovoří o ní zase jiné knihy...

• freekarol
                    freekarol, 14.4.18 22:27:20  

Je osobní věc, jak se někdo staví ke svatým knihám typu Bible, Korán či Tanach. Já jsem spíše skeptický, protože špatný překlad mění význam(asi bychom se divili, kdybychom měli v ruce Bibli psanou v aramejštině či hebrejštině, jak překlady mohli význam slov a vět výrazně změnit). Další věcí je, jak se význam slov a vět vykládají. V teologii se tomu věnuje dost času, tudíž lze z toho odvodit, že myslet si, že když si přečtu Bibli(či jinou svatou knihu) tak vím, co tím Ježíš či někdo jiný myslel, asi nebude moc pravdivé.

• Divobyj
                Divobyj, 14.4.18 20:20:49  

Duše je určitě smrtelná.To je pravda.
                Že by duše umírala současně se smrtí těla? To je nesmysl.