Začínající spisovatelé

Otevřená diskuze | Kategorie: Literatura
KarelKeslly (2016-12-04 21:00:16)pernikar (2016-10-23 06:50:23)otilrak (2016-05-01 12:35:17)slavidan (2015-12-19 18:48:53)Gee (2015-06-14 22:45:37)a.r.Lucie (2015-05-03 12:41:19)kaktuS9 (2015-04-08 17:29:32)Jergon (2015-03-31 23:35:32)LinaDee (2014-10-15 23:44:58)VivianaS (2014-10-15 10:12:03)acermakO2 (2014-05-20 21:22:18)Dr.Jekyl (2014-04-21 23:20:48)i.m.so.lovely (2013-12-06 02:28:36)
Začínající spisovatelé
Založeno: 30. 10. 2013 | Příspěvků: 167 | Členů: 13

Píšete? Publikujete? Hodila by se vám zpětná vazba, případně si jen chcete pokecat se stejně "postiženými"? Potom jste tu správně.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• LordJohnatan
    LordJohnatan, 29.11.16 21:08:23  

Škoda, že toto fórum je mrtvé...

• LordJohnatan
    LordJohnatan, 26.11.16 22:40:03  

Utrpení svých bratrů ignoroval, bylo mu jedno že trpí. ,Ty, ty jsi ten nejhorší.' řekla a ukázala na Alkoholika. Ten se zas jen napil, vzal svůj nůž, podřízl své bratry, usmál se na ženu, dopil a skočil z útesu dolu. Žena jejich těla naložila na vozík a odvezla je do jejich města, kde je pověsila na Tři kříže, na prvním bylo napsané ,Lhář bez úst nezalže.' na druhém 'Podvodník bez očí neošidí.' a na třetím ,Alkoholik se trestá sám.'. Město potom bylo objeveno námořním admirálem a ten město pojmenoval Přístav Tří Bratří, Kříže Hříchu tam stojí dodnes

• LordJohnatan
    LordJohnatan, 22.11.16 17:28:30  

Čau lidi. Jsem začínající ''spisovatel''. Baví mě psát různé historky a jsem ještě radši, když je lidé čtou. Momentálně píšu na Wattapad ( https://www.wattpad.com/user/LordJohnatan ). Byl bych rád za jakýkoliv feedback nebo kritiku. Předem děkuji tomu, kdo si udělá čas a přečte si mé spisy.

• KarelKeslly
      KarelKeslly, 22.11.16 17:37:01  

jaký žánr?

• LordJohnatan
        LordJohnatan, 22.11.16 18:45:00  

Mystery / Thriller. Teda, myslím že je to tak. Sám nevím.

• LordJohnatan
        LordJohnatan, 22.11.16 22:25:43  

Teď se snažím o fantasy / lehčí steampunk.

• KarelKeslly
    KarelKeslly, 22.11.16 00:16:19  

https://www.diskutnici.cz/forum/3765-piseme-sci-fi-fantasy-nejen-beta-reading/

• KarelKeslly
    KarelKeslly, 23.10.16 04:15:58  

Soutěž - Samurajská stezka

Vyhlašuji soutěž o nejlepší práci na téma samurajská stezka
    Nejlepší práce bude odměněna 500Kč a vystavena na hradě Veveří v den konání akce Den pro rodinu 2017

Jak se zapojit?

zde jsou podklady:
    https://drive.google.com/open?id=0B73JBsquBuQFRUhNeU0zdzRaT3c

Představa je cirka 5-7 zastavení
    historie samurajů a k tomu nějaké otázky s řešením vždy na konci stránky (připojte tam i své jméno)
    rozsah - 20str. a více

Uzávěrka 15.5.2017 - mail: pokorná.vrba@gmail.com

• KarelKeslly
    KarelKeslly, 14.10.16 17:07:16  

máte rádi básničky? takjukněte sem:
    https://www.diskutnici.cz/forum/687-skladame-basne/last/418/
    je jich tamcirka 4000 mých... a za rok jsem trhl rekodr 2500 básní :1: :1: :1: :1:

• pernikar
      pernikar, 22.10.16 09:32:54  

Mrkl jsem na odkaz... Co říci? Možná by ses měl více zaměřit na kvalitu, než na kvantitu. Ale to je jen můj názor. Pokud tě to baví, tak se tím bav.

• KarelKeslly
        KarelKeslly, 22.10.16 13:31:03  

píši jen tak pro radost,
        zdaleka toho nemám dost,
        někdy román, jindy verš,
        taky jiskru křeš,
        tu jiskru, co srdce zapálí,
        smutek oddálí :15:

• KarelKeslly
          KarelKeslly, 22.10.16 14:55:26  

píši básně
          a je mi krásně,
          otom co byly,
          jakse krásně žilo,
          to tom jaká je láska,
          jak srdce touhou praská,
          o chvílích krásných
          o lidech mladých
          o dětech i hradě,
          o tom, co se dělo v sadě.

https://www.diskutnici.cz/forum/2378-znameni-strelce/

• KarelKeslly
            KarelKeslly, 22.10.16 16:34:23  

to se divíš, co všechno umím,
            jak verše hezky spojím,
            jak příběh z toho je,
            jeden se poměje... :4:

• pernikar
              pernikar, 22.10.16 19:38:03  

Ani ne... nedivím se... To není těžké. Používáš ohrané rýmy v příběhu.

Zkus ale dát neohrané rýmy, pak udělat pointu a ještě k tomu udržet rytmus.

• KarelKeslly
                KarelKeslly, 22.10.16 19:41:30  

nač si lámat jazyk a psát tak jak to nechodí,
                mě se takto slova v hlavě rodí :-)

• KarelKeslly
    KarelKeslly, 30.9.16 05:40:50  

Zdravím, také začínám psát... sem zvědav na vaše názory :2:
    jedná se sci-fi duchovní román Perseus 2042 ... vznikl z jedné hry, která nese stejný název a kterou programuji...
    více zde: http://svetlonos.webnode.cz/ze-sveta-pc-a-her/xforce/a2042-gameset/
    vývoj tohoto sc-fi duchovního románu můžete sledovat zde: https://www.diskutnici.cz/forum/1843-dedeckova-chaloupka/
    parádní múza v posledních dnech :2:
    během několika posledních dní jsem napsal více jak 30 stránek... co dodat :15:

• otilrak
    otilrak, 20.2.14 12:50:46  

Jen tak pro informaci, ať má můj první příspěvek nějakou cenu: http://www.vaseliteratura.cz/souteze/literarni-souteze.html

• kaktuS9
    kaktuS9, 7.12.13 17:39:41  

Vivi, hoď mi něco na betování :D Lardi se zasek, ostatní autoři si očividně dali pauzu, a já nemám komu nadávat. :D

• VivianaS
      VivianaS, 7.12.13 21:30:36  

Když já teď tepu do románu, tak mi taky všechno ostatní leží ladem. Ledaže by ti nevadilo rozepsaný cosi. Do toho se chci pustit hned po doražení tý textový obludnosti, ve který se rejpu. :6:

• kaktuS9
        kaktuS9, 7.12.13 21:35:31  

Pošli mi to, co považuješ za svou "vlajkovou loď", respektive do čeho vkládáš největší naděje. Je jedno, jestli to bude rozepsaný, nebo dokončený, ale nechci investovat čas do betingu hříček, na kterých ti ani moc nezáleží. ;)

• VivianaS
          VivianaS, 7.12.13 21:40:10  

Hmmm! :6: Jdu to hodit do mailu. A nelekej se, posledních pár stránek je fakt ještě http://www.hunasfallskandy.com/images/under-consturction.jpg

• kaktuS9
            kaktuS9, 7.12.13 21:55:56  

Buď klidná, po mým betingu budeš mít "under construction" všecko :D

• VivianaS
              VivianaS, 7.12.13 21:59:59  

Bezva, to přesně potřebuju. :D Tak jo, máš to tam, a já jdu zase dělat, že na internetech vůůůbec nejsem.

• VivianaS
    VivianaS, 24.11.13 20:55:33  

Tak mě po jedné debatě napadá: kam zasazujete nejčastěji děj svých příběhů a proč?

Já rovnou odpovím - najčastěji do fiktivního světa, který ke mě za ty roky nějak přirostl. Nejde jen o pseudostředověk a fantasy, momentálně mám rozepsanou takovou divnou věc, která se odehrává v takřka moderní době, jen v tom vymyšleném světě. Vím, že je možné si nastudovat reálie takřka ke kterémukoli místu na Zemi a z kterékoli doby, ale víc mě baví si z těch skutečnejch věcí utrhávat kousky, které si upravím a zasadím je do svýho světa v jinejch souvislostech. :)
    A pak píšu i z reálnýho světa, ale nepouštím se za hranice ČR, převážně, protože si nejsem jistá tím, jak bych dokázala přesvědčivě napsat postavy z jinýho kulturního prostředí a tak vůbec.

• kaktuS9
      kaktuS9, 24.11.13 21:46:33  

Jedinej společnej prvek - ale ne nezbytně pro všechny - moje věci jsou jména z anglosaskýho prostředí, tzn pokud něco zařadím do přítomnosti, minulosti nebo budoucnosti reálnýho světa, děje se to většinou angličanům nebo američanům, ale ne vždy. Jinak prostě šoupnu příběh tam, kde mi nejlíp a co nejatraktivnějc vyplyne. Román mám z Londýna sedmdesátých let, novelky z Anglie a Ameriky devadesátých let, povídky jsou už směs úplně všeho, včetně prostředí od přírody až po metropole. Když se mi chce, šoupnu to i do úplně fikčního světa, kde ani nevystupujou lidi, to mám v momentálně rozepsané novele... variabilita to pro mě dělá zábavnější a naberu takhle i víc zkušenosti. Stáůý prostředí by mě nebralo.

• Lardawan
        Lardawan, 25.11.13 11:55:12  

Skotům, Irům a Welšanům ne?

• kaktuS9
          kaktuS9, 25.11.13 16:01:52  

Pár by se jich našlo.

• VivianaS
        VivianaS, 28.11.13 21:15:41  

Ta věc, ve které nevystupují lidi, to mě zajímá... :) Docela jsem o tom přemýšlela právě nedávno, že si nevybavuju žádný příběh, ve kterém by nevystupovaly postavy alespoň nějakým způsobem antropomorfní, prostě něco naprosto cizího... a že bych si ráda zkusila něco takovýho přečíst.

Kdybyste o něčem takovém věděli, prosím prosím, smutně koukám...

• Jergon
          Jergon, 28.11.13 22:01:16  

Však to klidně můžou být antropomorfní postavy, koneckonců stejně asi víc nebo méně budou, něco úplně cizího by asi nikdo z nás nezvládl. Ale když to nejsou ÚPLNĚ lidi, dává to svobodu nahlížet spoustu věcí z trochu jiných než stereotypně zažitých úhlů...

• VivianaS
            VivianaS, 28.11.13 22:08:45  

Mě jde právě o to, jestli je možné napsat něco naprosto cizího, nelidského. Vybavuju si pár povídek, kde se autoři celkem úspěšně poprali s představením nějaké mimozemské rasy, ale pokaždé tam nakonec byl lidský prvek. I když třeba braný jako cizorodý, stejně... Teda, nemůžu říct, jestli by mě něco úplně odlidštěnýho bavilo číst, ale vážně mě zajímá, jestli to někdy někdo napsal. :D

• kaktuS9
          kaktuS9, 29.11.13 07:36:07  

"Ani sami bohové" od Asimova. ;)

• VivianaS
            VivianaS, 3.12.13 10:58:45  

Díky, seženu... :)

• Jergon
              Jergon, 6.4.14 23:39:36  

Ale nelekni se, že to nebude hned. Ona má knížka tři části a ta mimozemšťanská úplně bez lidí je až druhá v pořadí...

• Jergon
      Jergon, 27.11.13 21:48:40  

Většinou do úplně vymyšlených světů v jiných galaxiích. Jsem línej studovat reálie a příběh se dá nakonec zasadit kamkoli... :2:

• Lardawan
        Lardawan, 28.11.13 00:47:57  

A že jsem tak zvědavej, "reálie" svých "vymyšlených světů" zakládáš na čem?

• Jergon
          Jergon, 28.11.13 21:58:22  

Na svých představách - snad kromě elementárních přírodních zákonů, ale někdy ani to ne... :2: Koneckonců jakožto uznaný schízař na to mám právo. :14:

• Lardawan
            Lardawan, 1.12.13 12:57:52  

Strč si tu svou schýzu na štorc do prdele... Nedozvěděl jsem se nic. Ty voje představy se podle tebe nezakládaj na něčem, co znáš ze světa nebo alespoň jiný fikce?

• Jergon
              Jergon, 6.4.14 23:37:46  

Ó, to pravděpodobně ano... Pochybuji, že bych byl natolik cizorodý, aby všecko, co vymyslím, bylo úplně mimo tenhle svět. Vtip je v tom, že mě ty reálné reálie nezotročují, mohou tam být, ale nemusejí. Když jsou, dají se hledat paralely s naším světem, když nejsou, nic se neděje, bo je to přece úplně cizí svět. A v tom je autorská svoboda... :4:

• Lardawan
    Lardawan, 20.11.13 21:01:33  

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10090925908-vsechnoparty/206522161600020/video/

Když už jsem zmínil Švandrlíka... ale všechny rozhovory jsou přijatelně zajímavý. Šmoldas jako obvykle nejzábavnější.

• Lardawan
    Lardawan, 13.11.13 17:31:36  

Vivi se asi s ničím nepochlubí...

• VivianaS
      VivianaS, 13.11.13 19:04:22  

Jo, pochlubím, až na mě nebude sedětr dítě.
      Jinak jsem spíš čekala, jestli třba něco nenapíše i někdo jinej, než my tři. :15:

• Lardawan
        Lardawan, 13.11.13 19:40:42  

Blázníš, naivko?

• VivianaS
    VivianaS, 12.11.13 19:40:27  

A aby řeč nestála, než a jestli se odhodlá ještě někdo další taky přispět žebříčkem, nadhodila bych takový dotaz...

Jak byste žánrově zhruba zařadili svoje psaní? A máte nějakej důvod, proč píšete zrovna to, co píšete?

• kaktuS9
      kaktuS9, 12.11.13 21:10:26  

Jsem rád za smysluplnej dotaz, takže se na něho pokusím odpovědět:

Trochu alibisticky bych se sice mohl ohánět postmodernou, protože u mě žánrový škatulky tvoří mix tří až šesti žánrů. Ale ok, vypíšu, na čem dělám a co jsem doposud stih.

dokončený:

román: Psychologický drama až mysteriózní thriller
      novelka: mysteriózní thriller
      druhá novelka: Horor
      povídky: tam je to rozličný, ale většinou mají mysteriózní až fantaskní téma, naverbovaný buď humorně, nebo vážně, na rozličný společenský neduhy nebo psychologický stavy

rozrpacované:

novela: psychologický sci-fi
      povídky: Bajka, parodie na fantasy, morbidní dramedy

Abych to nějak shrnul, protože ses taky ptala "proč". Témata který píšu, zpracovávám většinou proto, že buď chci zkritizovat nějakej stereotyp, nebo si udělat srandu z lidí a jejich problémů. Pak to často navlíkám na absurdní náměty a stavím do kulis, která shledávám atraktivníma. Takže řekněme, že píšu hlavně pro formu a co nejdůmyslnější sdělení svýho názoru. I proto jsou moje postavy často naprostí idioti.

• Lardawan
      Lardawan, 12.11.13 22:38:43  

Tak, co jsem psal? Narozdíl od Kakta nemam nic dokončenýho...

Monster: Víceméně se jedná o teen horror (aspoň tak to nakonec definoval kaktus). Silně inspirovaný !televizní! prací Josse Whedona; zejména Buffy The Vampire Slayer.
      Začal jsem to psát na odreagování jako jakousi trucprózu vůči Twilligtu, i když tenhle rozměr z příběhu rychle zmizel. Nedokončil jsem to a v aktuální podobě to ani dokončovat nechci, abych se nestal sám sobě Paolinim. Resp. je to ukázka křečovitý snahy něco napodobit.

Sci-fi: To je hodně starej koncept, taky opuštěnej. Mělo se jednat o politický sci-fi... co by se asi stalo, kdyby lidi uměli cestovat k jiným civilizacím, "trochu“ vážnější než SG-1

Houslistka (Kaktus): To byl jen takovej hec... Jednalo se o remake Kaktova románu, kterej mu měl zdůraznit, že když se v příběhu stane zločin nebo podezřelá událost, nelze policii jen tak odepsat

"Lotta": Tohle žánrově zařadit zkrátka neumim. Celý pracovní název zní "Poněkud dobrodružný život Lotty Rolvsdotter. Příběh se odehrává v silně fikcionalizovaný Skandinávii, kde se odehraje válka mezi Královstvím a údělným knížectvím, který funguje jako městská konstituční monarchie. Dává si za cíl poukázat na to, jak moc technologickej vývoj mění válku, na začátku dvacátýho století v neprospěch obyčejnýho vojáka.

Současnej projekt "Hilda": Vivině o tomhle řikat nemusím. Je to věc, kterou přímo inspirovala svým náčrtem. Tenhle projekt neni nic ambiciozního, jde o čistý dobrodružství.

Proč píšu jak píšu? Mý psaní nemá za cíl nic jinýho, než mě bavit a snad jednou pobavit i někoho jinýho. Umělecký ambice jsou mi cizí, a když je někdo tahá od extrému, jsou mi pak vyloženě protivný. V neposlední řadě je to hobby, který nestojí žádný peníze a ve kterym jsem snad, aspoň trochu, použitelnej.

• VivianaS
      VivianaS, 13.11.13 20:41:30  

No dobře, tak teda já taky, já taky.

Ještě chci říct, že jste mě oba potěšili, nevím proč, ani jsem nečekala nějaký "nó, tak já píšu jako fantasy, žejó", ale stejně... hodně se mi líbí přístup vás obou, a ráda bych si od vás něco přečetla.
      Jo a ulevilo se mi, že to remakeování se netýká jen mě nebohé, ačkoli předpokládám, že jen mě se týká to "nedostal jsem se přes třetí stránku". :D

A já... žánrově jsem asi trochu to "jako fantasy, žejó". :) Alespoň všechny povídky, kterých jsem se zatím dopustila, jsou buď fantasy nebo horor s fantastickými prvky, asi dvakrát jsem si troufla na takový divný scífko, ale to je hodně okrajový. Jo, a občas si teď střihnu nějakou mikropovídku, co jde rovnou na blog, to beru jako odreagování a taky trochu hec. Většinou je to taky fantastika, nějakým způsobem.
      Pár povídek mi vyšlo v soutěžních sbornících a jedné sbírce (Černé sny, český hororový povídky) - ale na ty už moc hrdá nejsem, vesměs jsou to věci, který by potřebovaly předělat, ne-li rovnou zahodit. Jo, a jedna vyjde příští rok.
      Jinak mám napsanej román - čistá fantasy, jestli se to dá tak říct - respektive už ho mám napsanej hezkou řádku let a letos jsem ho v podstatě celej přepsala a upravila. Chci se ještě pustit do posledního kola úprav podle poznámek, bude to záhul, ale pak začnu honit vydavatele. :14:

A k tý těžší otázce, proč... Asi proto, že jsem si kdysi dávno hrozně pyšně myslela, že už jsem přečetla všechno, co za přečtení stojí (a vono hovno, ale to je jiná věc), a že jestli chci čtení, co mě baví, budu si ho muset napsat sama. A dala jsem se do toho. Že píšu fantasy, jsem dost dlouho netušila, zjistila jsem to tak ve třinácti letech.
      Proč v tom pokračuju... těžko říct. Dala jsem si od psaní skoro deset let pauzu, letos jsem se vrátila a zjistila jsem, že mě to pořád baví. Líbí se mi tvořit příběhy, líbí se mi o psaní diskutovat. Dokonce i když dostávám sprďana a ostrou kritiku, tak mě to baví.

Takže v současnosti předělávám a dolaďuju tu věc, co ji Lardawan zHildovává. Někde se mi tu toulá noveloidní záležitost, co nějak zavání new weird (to mi bylo řečeno dvěma betaři), ale ta je ještě od dokončení hodně daleko. A nedávno mě posedla další idea na rychlovku, to by měla být taková nekro/zombie sranda. :D

• Lardawan
        Lardawan, 13.11.13 20:53:27  

Zhildovávám, protože Nena je fakt nepoužítelný jméno:D Kočku bych tak možná pomenoval...:P

• VivianaS
          VivianaS, 13.11.13 21:03:45  

Ty jo, já zase moc nemusím Hildu. :D

• Lardawan
            Lardawan, 13.11.13 21:07:36  

A krom toho... musí se menovat jinak, jestli má naše dohoda platit:D

• Lardawan
              Lardawan, 13.11.13 21:40:33  

Přežiješ? Já spíš doufam, že ten příběh uznáš za dost odlišnej na to, aby ti po tom bylo víceméně hovno:D

• VivianaS
                VivianaS, 13.11.13 22:15:19  

Jo, sakra, jsem nějak neodeslala příspěvek... psala jsem, že Hildu přežiju a že v pohodě. :D

• kaktuS9
        kaktuS9, 14.11.13 11:39:35  

A co si chceš přečíst? :P

• VivianaS
          VivianaS, 14.11.13 11:51:16  

Svoje jméno na seznamu Forbesu? :D

No ne, už docela dlouhou dobu si fakt nemyslím, že když chci kvalitní čtivo, musím si ho napsat sama. Tudíž teď by odpověď zněla: "Všechno, všechno!" :) Aby mi něco neuteklo, třeba. :1:

• kaktuS9
            kaktuS9, 14.11.13 12:51:06  

Doprdele, ty taky umíš na čtyřech řádcích říct prd :D. Novela, povídka? Jak jistě víš, jedno je delší než druhý. A když povídka, kolik pro začátek? S odpovědí "všechno" se musím jak chuj ptát znovu. :D

• VivianaS
              VivianaS, 14.11.13 15:44:20  

Promiň pochopila jsem tu otázku špatně. Ale zase bych mohla jít do politiky, ne? :D

Ale kdybych si měla vybrat něco od tebe, tak asi něco delšího, zajímalo by mě všechno, ale jestli si MUSÍM vybrat jedno, tak ten horor. :)

• kaktuS9
                kaktuS9, 14.11.13 16:25:48  

Máš ho na mailu.

• VivianaS
                  VivianaS, 14.11.13 19:28:00  

Jop, díky, název je zatra sympatickej... :)

• Lardawan
                    Lardawan, 14.11.13 21:15:30  

To je tak všechno...

• LinaDee
      LinaDee, 16.11.13 20:29:12  

Ok, já teda taky to fantasy, že jo....
      Začala jsem psát docela poměrně pozdě, až v osmnácti, když pominu povinné školní slohovky. I když už ty stály u zrodu mého literárního já, protože ani tam jsem nedokázala udržet fantasii na uzdě. Můj, teď už exmanžel, mě navedl na vampýry, dávno před Splýváním a jinými paskvily, takže to začalo docela zajímavým pokusem o vampýří novelku, trochu něco jako Dracula v sukni... Na tomhle dílku jsem se vlastně učila, i když nakonec zůstalo nedopsané.
      Pak přišly povídky se všemi možnými, ale většinou fantaskními tématy.
      Momentálně bohůmžel začínám narážet na fakt, že jsem dobrá témata vyplácala na povídky psané v době, kdy jsem ještě nebyla vypsaná.

Abych se ale vrátila k tomu, proč vlastně fantasy - Vždycky jsem něco fantastického, nadpřirozeného, chtěla zažít, takže to místo mě zažívají moje postavy. Ovšem vzhledem k tomu, jak je někdy, často, týrám, tak jejich osudy bych sdílet nechtěla.
      Teď mám, zcela mimo své zajeté koleje, rozepsané dvě sci-fi a jednu pohádku. Sem tam si střihnu fejetonek nebo nějkou srdceryvnou mikropovídku ale nejsou to mí hlavní koně.