Vietnamština

Otevřená diskuze | Kategorie: Jazyky
kusurija (2016-10-16 22:26:34)Angelo (2016-10-10 10:39:44)chenrezig777 (2016-08-26 10:28:17)hogreta (2015-10-12 23:20:27)AndyAx (2015-03-10 20:27:58)kolibrik111 (2015-01-03 12:56:40)Taiyoo (2013-11-17 15:50:03)komukam (2013-11-09 21:42:29)
Založeno: 24. 10. 2013 | Příspěvků: 30 | Členů: 8

Vítáni jsou všichni příznivci Vietnamu a vietnamštiny .. také pro zájemce a obdivovatelé kultury východu, vítáni jsou všichni, kteří mají rádi něco netradičního, něco exotického a přátelského :) Vítám Vás na diskusi o vietnamštině a nejen o ní ...

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Angelo
    Angelo, 16.9.16 03:07:31  

Ahoj. :2: Učím se vietnamštinu, ale moc mi to nejde. Někdy mi chybí motivace, jindy nejsem dost soustředěný a zapomínám, jak se slovíčka píší a o výslovnosti nemluvím, tam dost plavu. Nevíte, kde a jak bych se nejlépe naučil vietnamštinu? Učím se z knížek a internetu, ale stejně mám pocit, že je to nedostačující. Sice jsem každý den v kontaktu s Vietnamci, ale buď na mě mají málo času nebo mi moc nerozumí. A já bych vietnamštinu chtěl umět, zalíbila se mi. :2:

• Polarka
    Polarka, 16.3.16 15:42:00  

Prosím, nedokážete někdo přeložit tohle? Dík.
    http://files.sven-vanilka.webnode.cz/200000033-3c46b3d415/A_file.mp3

• hogreta
    hogreta, 12.10.15 18:27:00  

Ahoj, z čeho se učíte? Já nedávno narazila na tyto stránky: http://www.tiengvietonline.com.vn/ , kde se dá stáhnout nějakých 12 učebnic v PDFku + cvičebnice k tomu. Jedná se o učebnice Tiếng Việt Vui (6 učebnic, odstupňovaných podle složitosti na učebnice 1-6) a učebnice Quê Việt (6 učebnic, také odstupňovaných podle složitosti, označené podle jazykové úrovně od A1 až do C2). Sice je pravda, že tam není ani slovo česky nebo anglicky, nicméně jde se opravdu od základů a je tam spousta obrázků, takže se to z toho dá bez problémů pochopit (učebnice je určena malým dětem). Na těch internetových stránkách se k tomu dají najít i poslechy, výsledky a anglické překlady.

A co vy, nemáte nějaký tip? :)

• Harado
    Harado, 7.4.14 22:17:23  

Neleti nekdo do vn v červnu ?

• chenrezig777
    chenrezig777, 12.11.13 20:37:09  

Jen tak pro zajimavost. Klasickou vietnamstinou uz nikdo asi nepise, ze?
    JUe to skoda, ty znaky byly moc krasne...

• Harado
      Harado, 12.1.14 22:21:32  

No vycházela z čínskych znaků a tudíž není z historických důvodů není moc oblíbená.Ale nejlíp je se zeptat vietnamců.Starší generace.Mohli by sme si to dát jako takový úkol do budoucna.

• chenrezig777
        chenrezig777, 23.6.14 07:44:11  

ale bylo krasne. ta saucasna latinka je desna....

• kolibrik111
        kolibrik111, 30.12.14 11:47:07  

No ja myslim, ze ten francouzsky mnich ktery prevadel vietnamstinu do latinky mel velkou fantazii, ty znaky nad samohlaskami jsou neskutecne :))))

• Puss
      Puss, 22.6.14 14:10:53  

No....krásné ale pro evropany nepraktické...když do Vietnamu přijedeš z Thajska nebo Kambodže kde je skoro všechno psané v klikihácích tak musíš ocenit Francouze, že tam zavedli latinku. Hlavně když jedeš na motorce někde v Thajsku a přijedeš na křižovatku... :15: :15:

• chenrezig777
        chenrezig777, 23.6.14 07:45:44  

jako pro cizince urcite. Jenze to byla soucast kultury.

• chenrezig777
          chenrezig777, 23.6.14 07:49:54  

nemluve o naruseni narodni identity... Tim vznikla generace,ktera nedokazala cist stare knihy....
          Po nejake dobe se stare knihy znovu vydalt, jiz v latince.

• AndyAx
    AndyAx, 4.11.13 21:39:34  

Jaký jsou vaše zdroje učení vietnamštiny?
    Nevíte někdo, kde se to naučit od záladů?
    učím se fráze, ale tim se moc daleko nedostanu, řekla bych :8:

• hogreta
      hogreta, 6.11.13 16:25:15  

Ahoj, já se učím hlavně z Praktické Vietnamštiny - je super v tom, že jsou k ní CDčka, protože učit se vnsky bez poslechu je o ničem:(.
      Jinak mám doma Vietnamštinu konverzaci od Lingei. Jsou tam fajn fráze, které se dají použít a je tam i základní gramatika. A potom mám doma jeden česko-vietnamský a jeden vietnamsko-český slovník. Pomocí jich se snažím přelouskat DOREAMONa (to mi připomíná, že mám zrovna nějaký díl, ve kterém figuruje Capek a jeho roboti, což mi přijde vtipné, protože jsem ho kupovala ve VN:-D). Taky poslouchám vn písničky, ale to chytám jen občas nějaké to slovo, rozhodně to není metoda, kterou bych se něco zvlášť naučila.

A ty se z čeho učíš ty fráze? :)

• AndyAx
        AndyAx, 7.11.13 15:49:49  

no to mi teda řekni, kdes to všecho sehnala? o.O Až budu mít výplaty mrknu se po něčem:)
        No, hele já mám fráze některý přímo od kamarádů vietnamců, viz vtipné fráze jako "Naval prachy" nebo "budeš na mě blbě koukat, chceš akládačku?" a podobně.. No a dál, když jsem byla zapálená a měla jsem čas, tak jsem projížděla videa tady: http://www.youtube.com/user/AnnieVietnamese Je to ale Jižanka, takže přízvuk jiný, ale aspoň něco.. další asi taky byly, ale nic mě nenapadá, protože se tomu nemám moc čas věnovat. Až něco vyhrabu, pošlu to sem :)

• hogreta
          hogreta, 8.11.13 00:43:52  

Na internetu jde toho sehnat spousta, třeba tu Praktickou vietnamštinu s CDčky jsem koupila přes net. Jinak Vietnamštinu konverzaci jsem koupila normálně v knihkupectví (když to mají u nás v Ostravě, budou to mít určitě i v Praze). A slovníky jsem si nechala po příteli dovézt ze Sapy. Doreamona jsem koupila ve VN, ale na Sapě jich taky pár mají :).

• AndyAx
            AndyAx, 8.11.13 08:10:18  

no paráda, řeknu přítlei ať mi tam pro něco skočía nebo si tam zajedu sama. díky díky! :3

• chenrezig777
        chenrezig777, 17.6.14 15:51:16  

jenom skoda, ze si nechali znicit to pismo.... puvodni, vietnmske a prijali latinku

• Harado
      Harado, 9.11.13 21:27:56  

Mohu potvrdit,tohle je nejlepší,komplexní učebnice na trhu.Jediná svého druhu.I z CD za 700 kč.Já ji koupil v Praze.

• AndyAx
        AndyAx, 12.11.13 09:34:27  

najdu to např. v Luxoru?:))

• Harado
          Harado, 12.1.14 21:44:09  

Tak zatím je tam jen ta od vydavatelství Lingea za 233kč.Ale bez CD co je dost důležité.

• standazx
      standazx, 12.11.13 17:00:00  

Já momentálně chodím na kurz. To je podle mě ten nejlepší zdroj, alespoň pro začátek.

• hogreta
        hogreta, 12.11.13 22:17:27  

Škoda, že nebydlím někde jinde - kdyby kurzy probíhaly v mém městě, rozhodně bych do toho šla! Tolikrát jsem něco hledala, ale kde nic, tu nic. Napadlo mě zaplatit třeba nějaké Vietnamce za doučování, ale zjistila jsem, že tohle prostě není ono:(. Chce to cílenou výuku. Tak snad jednou... :)

A jaké materiály při výuce používáte? :)

• Taiyoo
          Taiyoo, 17.11.13 15:50:03  

Též jsem teď začla chodit na kurz, dělám ho ale online přes internet. V okolí je to tu také bída, tak alespoň něco.. =)
          Co se Praktické Vietnamštiny týká, parádní učebnice, někdo říká, že je zastaralá.. nemyslím, na gramatiku se určitě vyplatí =)

• hogreta
            hogreta, 17.11.13 22:10:49  

Abych byla upřímná, tak k výuce přes internet jsem mírně skeptická:(. Nemám problém naučit se gramatiku nebo slovíčka, ale potřebuju hodně mluvit, nejlépe s co nejvíc lidma. Moc nevěřím tomu, že když se člověk baví třeba jen s jedním člověkem přes skype, tak že to má ten efekt, že začne rozumět... A to je to, co bych strašně chtěla. Klidně mluvit blbě, klidně nemít dobrý přízvuk, klidně neumět gramatiku, ale rozumět.

Já se takhle někdy snažím učit s přítelem, ale není to ono. Může mi vysvětlit gramatiku, může mi dát seznam slovíček, které se mám naučit, ale to jsou všechno věci, které zvládnu sama jen s pomocí knížek. Nebo se na mě snaží jednoduše mluvit, ale protože je rodilý mluvčí, tak neví, co pro mě je a není jednoduché, takže si z toho nevezmu tolik, jako bych chtěla. Já bych asi opravdu potřebovala chodit do školy, kde bych měla "spolužáky" přibližně na stejné úrovni a při výuce se s nimi co nejvíce bavila.

• Harado
              Harado, 12.1.14 21:51:56  

:2: Jo žádná gramatika,anarchie :2: :2: Mě to docela vyhovuje,jen škoda že to tak nefunguje,Bez gramatiky to člověk může zkoušet na tržnici.Ale když by člověk chtěl jít výš tak ani náhodou.

• hogreta
            hogreta, 17.11.13 22:31:26  

Ale víš co? Nezatracuju to. Po zkouškovém ve škole se podívám i na tuhle možnost:).

• kolibrik111
      kolibrik111, 30.12.14 11:49:53  

existuje stranka http://www.memrise.com/
      zde je i vietnamstina , vyhodou je ze zde jsou cviceni ,je to velmi zajimava metoda uceni. nevyhoda, neni zde vysvetlena gramatika a program je anglicky,ale chtela jsem se zeptat, vysla v CRnejak kniha o vietnamske gramatice?

• hogreta
        hogreta, 7.1.15 10:32:40  

Ano, právě v ta Praktická vietnamština je klasická učebnice - jsou tam slovíčka, cvičení i vysvětlená gramatika :). Pak je ještě česká knížka Praktická fonetika vietnamštiny, ta je taky zajímavá, ale nezabývá se gramatikou, spíš jsou tam přesně vysvětleny tóny, vysvětlena všechna písmenka a cvičení jsou o správné výslovnosti.

• hogreta
        hogreta, 7.1.15 10:37:08  

Tak teď se dívám na tu stránku, co jsi tady dala, je super :). Jen je škoda, že se tam zase vyučuje jižním dialektem a ne severním, který je pro nás Čechy podle mě důležitější (vždyť téměř všichni vnci na území ČR jsou spíš ze severu).