Akordeon, bajan, heligonka

Otevřená diskuze | Kategorie: Hudba
vlad (2016-12-03 08:23:02)marta.svobodova (2016-11-30 17:52:19)Sergejevicz (2016-11-27 12:09:47)HaD601 (2016-10-29 13:16:19)Radovan (2016-10-26 16:41:48)PetersTreb (2016-10-25 23:19:02)zotler (2016-08-21 00:29:50)hektolitr (2016-08-17 13:57:55)spekacek.tlusty (2016-06-04 20:16:20)Jindra (2016-05-25 11:16:26)liboslav (2016-05-04 20:46:13)Levhart (2016-04-01 22:51:31)pavmal (2015-05-26 09:33:41)
Založeno: 22. 10. 2013 | Příspěvků: 318 | Členů: 13
Správci: vlad (hlavní)

Akordeon, bajan, heligonka - nástroje tisíce tváří. :) Ptejte se, informujte, debatujte...

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• colin.hasi
    colin.hasi, 19.10.16 23:55:46  

Zdravím ,chtěl bych si vyměnit některé ventilky hlasů v akordeonu. Zajímá mě jaká se k tomu používá kůže kde se dá sehnat a čím se ventilky lepí.

• vlad
      vlad, 21.10.16 12:45:00  

Ventilky různých typů (mimo jiné) vyrábí a dodává Harmonikas Louny – www.harmonikas.cz (harmonikas@harmonikas.cz). Požádej si o sortiment ventilků a ceník, pošlou elektronicky. S lepením si hlavu nelámu. Asi je ideální klovatina, ale občas to přilepím i chemoprénem.

• Radovan
      Radovan, 26.10.16 16:41:47  

V továrně se používal chemoprén:v plechovce je drahý,nevydrží a vyschne,doporučuji jedině ten v tubě.Drží,ale špatně se odstraňuje,leptá
      i hlasové destičky.Ventilek se po demontáži nedá znovu použít.Používal jsem doporučený Tenyl,ale je nespolehlivý a při manipulaci během ladění občas ventilek odpadl,pokud pak šlo o vnitřní,nastal problém.Z ruské odborné literatury mám dojem,že používali zalévací hmotu (hlavně vosk a kalfuna), pouze v jiném procentuálním složení.Myslím,že současné silikonové lepící tmely by mohly být ideálem.Mimochodem, odkoukal jsem jejich aplikaci na "viklavý" spoj drátových páček u basové mechaniky heligonky (na první pohled to vypadalo jako silikonová vazelína a hrubá chyba,neboť mechaniky se NEMAŽOU) ale jde o chytristiku,která zde působí dokonalé odhlučnění.

• vlada64
        vlada64, 26.10.16 17:27:43  

já jaem na ventilky použil ksncelářaký confix s drží to,toho silikonu bych se bál,neb může také naleptávat,na starčí delicii to bylo lepené také tou zalévací hmotou

• HaD601
        HaD601, 29.10.16 13:16:18  

I v Itálii jsem viděl používat něco, jako Chemoprén. Ten pak lze odstranit benzínem, ale jak píšeš, ventilek nelze většinou podruhé použít (záleží na citu při odlepování).

• PetersTreb
    PetersTreb, 14.10.16 21:56:49  

Ahoj harmonikáři. Obracím se na Vás s dotazem....mám akordeon Kebrdle, chromatiku, 120 basů, vzhledově velmi zachovalý, s tím že na něj chci hrát. S generálkou hlasů počítám, měch je v pořádku, ale co mi připadá zvláštní je způsob uchycení řemenů. Vrchní úchyt pro řemen je namontován na zadní část nástroje takže při hraní mi na hrudi leží pouze ten úchyt a samotné tělo harmoniky je jaksi oddáleno, což znamená že harmonika ztrácí stabilitu a při hraní se jaksi "kroutí" melodická část podle toho jestli hraju tahem nebo tlakem. Možná je to jen věc zvyku ale když to porovnám s nástroji které mají úchyt montovaný shora, tak ty drží jako "přibité". Uvažuji o tom zadní úchyt zrušit a vytvořit nový ve vrchní části (samozřejmě šetrně). Řešili jste někdo něco podobného ??? Uvitám jakoukoliv připomínku pokud má někdo zkušenost s Kebrdlovkami nebo řešil něco podobného. :2: Díky

• vlad
      vlad, 19.10.16 13:06:55  

Ano, obdobný případ jsem řešil . Jen se jednalo ale o spodní úchyt.
      Objednal jsem si Delicii Sonorex (Chromatiku) s koženými řemeny. Spodní úchyt byl také na zadní straně. Jako první problém byly kovové přezky, které mně řezaly do mírně vyklenutého břicha. Po výměně za textilní popruhy se projevil nešvar i toho zadního úchytu. Hrát se nedalo. Po rozebrání harmoniky se dokonce objevily na spodní straně předvrtané otvory pro spodní úchyt (je zřejmé, že výrobce zvažuje obě varianty). Po přehození a zaslepení původních otvorů je vše OK.

• PetersTreb
        PetersTreb, 25.10.16 23:19:01  

Děkuji za reakci, zkusím to přemontovat. Snad se stabilita zlepší.

• vlada64
    vlada64, 23.9.16 17:40:29  

prodám klávesový akordeon,4hlasí,120 bas.zn.Ligna,v případě zájmu zašlu foto na imeil,Prodávám ho neb jsem marod se zádama arád bych aby přišel do dobrých rukou

• hektolitr
    hektolitr, 17.8.16 13:57:55  

Ahoj,
    dokázal by mi někdo popsat podstatu gruzínského GARMONI? V čem je ten nástroj odlišný od akordeonu (nikde jsem to nenašel,) v čem je ta muzika tak specifická? Charakteristické souzvuky, harmonické intervaly, rejstříky? Nemám na to sluch, abych to pojmenoval.
    Charakteristická nahrávka třeba zde:
    https://www.youtube.com/watch?v=mNGN0kTTOqE

• Sergejevicz
      Sergejevicz, 26.11.16 08:53:39  

Pro mě je nejvýraznější odlišností od -- jak to napsat -- zde obvyklých průměrných hudebních postupů právě ten akord, který zazní v čase 0:12, dále je stejný postup v akordech kolem času 0:22 a 0:31. U nás by totiž obvykle zazněl v tomto místě akord B dur, zatímco v té nahrávce je b moll.

Další věc, která je pro nahrávku typická, je velké množství trylků v melodii.

• Sergejevicz
    Sergejevicz, 16.7.16 15:49:20  

Zdar všem. Prodám Delicii Junior III. Má někdo zájem?

• Sergejevicz
      Sergejevicz, 16.7.16 19:37:27  

Je to tenhle stroj:
      https://www.youtube.com/watch?v=SmemkUcmmHs
      Inzerát jsem pověsil například sem:
      http://hudebnibazar.cz/delicia-junior-iii-prodej/ID989992/

Zaráží mě ale to, že stroj hraje celkem potichu. Po nějakých zkouškách si myslím, že je to příliš tuhými pružnými prvky na ventilech. Co si o tom myslíte?

• Sergejevicz
        Sergejevicz, 3.8.16 21:59:08  

Ventily to nakonec nebude. Nápad: Co zvýšit rychlost proudění vzduchu přes jazýčky vložením dřívek do prohlubní, nad kterými jsou přivoskovány hlasy, aby se tak zúžil kanál, kterým vzduch proudí?

• vlad
          vlad, 16.8.16 20:29:39  

Tak už jsi zjistil, kde je problém?
          Pokud hrají potichu všechny hlasy, je to asi jejich konstrukcí, tuhostí jazýčku atd. Ale co v případě, že všechny hrají přijatelně silně a jen dva, tři jdou slabě. Kde tam je problém? Jak to napravit? Přitom ventilky jsou stejné.

• Sergejevicz
            Sergejevicz, 19.8.16 08:18:54  

Pravděpodobně zjistil. Je to nejspíš konstrukcí hlasů, či materiálem jazýčků, odhaduji. Problém je se všemi. Inzeráty jsem stáhl.

• vlad
              vlad, 20.8.16 21:53:23  

Možná jsi nepochopil můj dotaz. Renovuji akordeon, ve kterém zcela určitě hrály původně všechny hlasy tak, jak mají. Nyní některé (jen málo z nich, tak tři, čtyři…) jdou slabě. Kde bude problém, v čem, proč se to změnilo, jak to napravit?

• Jindra
    Jindra, 25.5.16 11:10:53  

Zdravím, na letním harmonikářském kurzu je plno, už držíme jenom pár míst pro ty, co na Chaloupkách ještě nikdy nebyli. Nechce někdo vyrazit? http://harmonika.cz/letni-harmonikarsky-2016/

• Sergejevicz
    Sergejevicz, 2.4.16 11:22:56  

A odmontovat klávesy na pravé skříni? Na straně nejvyššího tonu je z boku v místě osy, kolem které se otáčejí klávesy při stiskávání, čepička, pod kterou se skutečně skrývá něco jako konec osy. Má se tudy osa nějak vysunout, a tedy klávesy se budou muset rozebírat od nejspodnější, anebo jdou klávesy vyndyt každá samostatně, pouhým vytažením ve směru proti stisku při hře, jako to mám u jedné Kebrdlačky?

• Sergejevicz
      Sergejevicz, 2.4.16 11:31:20  

Zdá se, že první doměnka je správná:
      https://www.youtube.com/watch?v=_XyuWUtMFq4

• HaD601
        HaD601, 3.4.16 09:43:27  

Kávesy demontuješ vytažením osky, pokud najdeš její konec (jsou i jiné systémy, kde oska nejde vytáhnout). Souvisí to ale s tvým pokusem demontovat kobylky? Pokud by se musely klávesy odstranit pro demontáž kobylek, bylo by to značně nepraktické pro servis, konkrétně pro ladění, kdy se kobylka mnohokrát (jsou to desítky!) vyjme a zase vloží zpět. Před demontáží kláves ale varuji, nejde to lehce a hrozí, že ti po zpětné montáži nebudou klávesy správně dosedat a budou vyžadovat seřízení táhel, což je další práce navíc. Mohou začít taky různě drhnout, nebo se kývat!

• Sergejevicz
          Sergejevicz, 3.4.16 18:06:25  

S kobylkami to nesouvisí, kobylky jsem už vyřešil.

Potřebuju vymontova jen jednu, protože je polámaná a chci ji opravit. Je někde uprostřed klávesnice. Vyrobím si nejdřív přípravek na podržení všech kláves od nejspodnější po nejbližší nižší, než je ta rozbitá. Jak se osa vytáhne, pružiny by mi klávesy vyházely ven, vyzkoušel jsem to na prvních třech nejspodnějších klávesách. Dát je zpět i s tím, že chodí tak, jako před vyndáním, se mi povedlo, takže vymontování se nebojím.

Poznámku o kobylkách a vyndavání kláves chápu - jak se ladí, jsem viděl a vskutku by to byl nesmysl muset oddělávat klávesy, aby šlo oddělat obylky.

• Sergejevicz
    Sergejevicz, 1.4.16 11:21:50  

Zdar. Potřebuju odmontovat kobylky z šachty pravé skříně, ale nedaří se mi najít žádné příslušné šrouby ani jiné prvky, jejichž odstraněním by to bylo možné provést. Poradíte mi prosím? Jak bývají kobylky k šachtě přimontované?

• Levhart
      Levhart, 1.4.16 22:51:30  

Doufám, že se to správně přiřadí - u Delicie jsou na kobylkách taková šoupátka (vypadá to jako háček), která jsou zastrčena do díry ve skříni a sklopena. Stačí vyklopit a vysunout ven. Ale na jiné harmonice to může být úplně jinak ...
      Levhart

• Sergejevicz
    Sergejevicz, 12.2.16 15:13:53  

Mám dotaz: Co podle vás znamená, že tón je kulatý? Z fyzikálního hlediska je smysluplnost kulatosti tónu na pováženou. Rád bych tedy slyšel konkrétní příklad, tj. odkaz na zvukovou ukázku.

• spekacek.tlusty
      spekacek.tlusty, 12.2.16 23:34:10  

Jak tak čtu, tak sis přečetl můj vzkaz. Tak uvažuju jestli máš teďka snahu tomuto "termínu" porozumět anebo ho chceš nějak vyvracet, pomocí kupříkladu fyzikálního hlediska a jiných...
      Nahrávku nevím, jestli je vůbec smysluplné ti posílat, protože takový slyšitelný rozdíl to zřejmě nebude (to by musela být opravdu hodně kvalitní). Ale studoval jsem ve škole, kde se vyskytovali (jak jsem ti psal ve vzkazu) dva nástroj - italský x ruský. Nevím, jestli to lze nějak extra vysvětlit, dohledat, ale ruský tón mi osobně příjde konkrétnější, ucelenější, barvitější - kulatý. Italský je pro mé ucho jiný. Je to zřejmě osobní zkušenost a záleží na uších (do jaké míry slyšíš a cítíš ty malé niance).

• HaD601
      HaD601, 14.2.16 17:57:33  

Nevím, na jaké téma přesně navazuješ, jestli jsi o něčem debatoval s "špekáčkem" (promiň, nevím, jak se jmenuješ).

O "kulatosti" tónu se někdy mluví ve spojistosti se šachtovými rejstříky - zvuk takového rejstříku technicky řečeno, postrádá vysoké harmonické, neboli výšky. Poslouchej zvuk tohoto nástroje, hraje na šachtové i nešachtové rejstříky. Poznáš, kdy je tón jasný a kdy je naopak utlumený, jak pod dekou :-D
      https://youtu.be/Rx5x8uWDK8Y

Barva zvuku ale je celkově dána i hlasy a konstrukcí nástroje.

• Sergejevicz
        Sergejevicz, 16.2.16 20:28:37  

Ano, o kulatosti něco padlo při mé soukromé diskuzi se špekáčkem.tlustým.

Tón je fyzikální jev a jako takový má objektivní popis veličinami odpovídajícími barvě, výšce, hlasitosti a době trvání, tedy základním vlastnostem, jak je znám z hudby. Vše lze matematicky popsat například Fourierovou řadou, což není nic jiného než součet právě částkových tónů resp. vyšších harmonických tónů.

Šlo mi o to, jestli je kulatost pojem alespoň objektivizovatelný, tedy nějak popsatelný zmíněnými matematicko-fyzikálními pojmy. Z tvého příspěvku se zdá, že ano. Naopak od špekáčka jsem četl něco ve smyslu subjektivního dojmu.

Hodil jsem to tedy sem veřejně, abych zjistil, jestli se víc jedinců na něčem shodne, např. na tvém výkladu, že totiž tón je v podstatě tím kulatější, čím má méně výšek.

Špekáčku, ty jsi psal, že kulatý pro tebe byl zvuk onoho ruského nástroje, který jsi měl k dispozici. Já mám taky jeden ruský nástroj, mám ho tady na fotografii, ale tóny zejména levé skříně se mi nezdají kulaté ve smyslu, jak píše tady kolega HaD601. Zvuk bych popsal asi jako lehce bzučivý, což odpovídá výraznějšímu zastoupení nějakých složek s vysokými frekvencemi, a tedy spíše kulatý ten zvuk nebude. Možná je to ale nějaký výjimečný nástroj.

Jinak sluch mám myslím dost citlivý, jak na hlasitost, výšku, tak na barvu - testováno i za přítomnosti svědků, např. případ hledání pískajících sportovních stopek ukrytých pod nánosem věcí vzadu na dně zavřeného hlubokého šuplíku komody, všichni si mysleli, že si vymýšlím, protože nic neslyšeli. Takže bavme se i o niancích.

Jsem pro teoretický, ale i pro praktický popis. Proto jsem nadhodil, aby zájemci dali případně i odkazy, na kterých by se kulatost ukázala.

• spekacek.tlusty
          spekacek.tlusty, 16.2.16 20:47:25  

Jak kolega napsal, je to záležitost i konstrukce a kvality hlasů. Já měl k dispozici čtvrt milionový koncertní nástroj. Určitě odlišnost od tvého tam nějaká bude. Netvrdím, že to nelze vysvětlit apod... já bohužel nevládnu ani matematikou, fyzikou apod... na to jsem fakt blbý, ale léta slýchávám a rozdíl tam slyším. Jaks psal... je to subjektivní (v mém případě). Jestli to lze pak doložit čísly apod... tím lépe.

• Radovan
      Radovan, 7.3.16 20:26:19  

Kdysi náš rodinný přítel,akordeonista,vyřkl svůj dojem z italských a dalších harmonik (jistě jimi myslel německé):italské připodobnil k dechovým hudebním nástrojům žesťovým,druhé pak k dřevěným. Ty břeskné tóny řadil až za ty kulaté.
      V současnosti to tak jednoznačné není, libozvučnosti tónů ubylo všem.A navzdory dříve nemyslitelných dosažených minimálních vůlí jazýčků (znamenající sice nebetyčnou úsporu vzduchu,jež však možná není ideálním přínosem),uživatelé spokojeni nejsou.Kulatost tónů se kamsi vytratila, takže není to jen ořezání výšek vlivem pouzdra nástroje a jeho vymoženostmi.Je to možná také ve vyšší tvrdost používané pérové oceli jazýčků,neboť požadavkem je rychlé nasazení tónů,stejně jako jeho “utnutí“.Vyhovuje to dnešním nárokům na hru a nejmarkantnější je to na heligonkách:Na diatonické harmoniky se hrají trochu neodůvodněně stále rychlejší skladby a aby tomu stačil basový doprovod,výrobci asi vyhověli a heligonové basy posunuli o oktávu výše (nikoho to již nepopouzí). Tremola pak při zmíněné rychlosti také postrádají význam,nestačí se v taktu ani pořádně rozeznít.

• Levhart
    Levhart, 8.2.16 15:40:39  

JEDNOŘADÁ DIATONICKÁ LIGNA v C
    Ahoj harmonikoví kolegáčci, mám ještě jeden dotaz k té jednořadé diatonické Ligně, kterou dávám dohromady. Poté, co jsem naladil diskant (základ + tremolo), dostala se mi do rukou publikace, která mě vykolejila - podle ní hrají jednořadé "C" heligonky na horním knoflíku E/F, ale na té mojí tam bylo E/G. Druhý knoflík už je OK G/H a tak dále. Ještě více mě ale zaskočily basy - podle publikace tam je C/G a c/g - to sedí, ale na druhých dvou čudlíkách má ta moje F a F v obou směrech! Podle publikace by tam mělo být E e / A am. Je možné, že to ta Ligna opravdu má jinak už z výroby, nebo si to někdo přeladil k obrazu svému ???
    Díky za odpověď, Jirka
    PS: Ještě jednou díky Daliborovi za odpověď k tomu ladění basů, objevila se někde jinde...

• spekacek.tlusty
      spekacek.tlusty, 10.2.16 19:08:55  

O jakou publikaci se jedná?

• Levhart
        Levhart, 11.2.16 17:09:20  

Tabulka ve Škole na diatonicke harmoniky - helikonky od M.Puchmertla 1991.

• spekacek.tlusty
    spekacek.tlusty, 3.2.16 15:30:42  

Zdravím všechny. Chtěl jsem se zeptat, zdali máte někdo zkušenost a názor na 3D tiskárny. Nedávno jsem totiž získal skvělou zkušenost, protože jsem si nechal udělat právě na této tiskárně (u bratra ve škole) klapky, pod které nalepím filz a jelenici a mám nové klapky. Vypadají opravdu dobře, je to přesné a ačkoli se pracuje s plastem, tak v tomto rozměru to stačí. Co vy na to? Některé komponenty "tisknout"?

• Sergejevicz
    Sergejevicz, 3.2.16 10:33:36  

Nadhodím téma: Zajímá mě, pro koho je harmonikářství i tak trochu sběratelství. Přistihl jsem se při tom, že pro mě tak trochu ano :-). Jako odůvodnění tohoto se mi občas připomene upravený slogan "když je miluješ, není co řešit" :-).

• HaD601
      HaD601, 3.2.16 21:47:30  

Určitě nic takového nepociťuji... ale okolí možná ano. Resp. na podzim roku 2014 jsem napočítal 20 kusů v různém stavu skladu, či rozkadu.. jejich čas ještě přijde... Teď jsem to nepočítal, ale stav bude +/- stejný :8:

• Sergejevicz
        Sergejevicz, 4.2.16 00:05:50  

Tak to jsem se svými pěti zdá se ještě pěkný břídil :-).

• HaD601
          HaD601, 4.2.16 22:04:47  

To víš, ono se to nějak samo... :-D

• spekacek.tlusty
        spekacek.tlusty, 4.2.16 23:46:49  

Taky jich mám přes deset. Ale sběratelem bych se asi nenazýval. Mám bajan, concertinu, heligonku. Měl jsem bandoneon, klávesovou, ale ty už nemám.

• liboslav
      liboslav, 22.4.16 15:07:39  

Já mám také asi šest akordeonů a není to číslo konečné, ale mám také asi padesát různých sošek hráčů na harmoniky. Ať již to jsou andílci či trpaslíci nebo zajíčci apod... vyrobeny z porcelánu, dřeva, skla či hmoty umělé. Také několik obrazů a potom ještě dost literatury... zdraví Libor

• vlada64
    vlada64, 24.1.16 11:11:08  

zdravím všechny,já hraji na klávesovku a mám dotaz ohledně vystouplých kláves,potřeboval bych sundet klávesy z táhel,mohl by někdo poradit jak jsou tam přidělané,za rady předem děkuji

• HaD601
      HaD601, 26.1.16 20:30:42  

Záleží, co to je za stroj. Různí výrobci to mají různě řešené.

• vlada64
        vlada64, 27.1.16 17:22:37  

je to delicie,z roku asi 1986,děkuji za rady

• spekacek.tlusty
          spekacek.tlusty, 28.1.16 22:31:44  

Záleží, jeslti jsou klávesy dřevěné nebo je tam plast. Plast se dá lehce sundat. Dřevo pokud trochu popracovalo, tak se těžko sundává. Takže doporučuju se kouknout. Výjmutí klávesy asi zvládneš, ne? Je tam určitý mechanismus a jinak pak záleží.

• HaD601
          HaD601, 31.1.16 09:59:06  

Tak nejspíš tam bude oska, na které jsou všechny klávesy "navlečeny". Na spodní straně nástroje (tj. na straně, která ti leží na klíně při hraní) bude nejspíš "špunt", který když vyloupneš, je za ním oska. Když ji vytáhneš, budou ti spostupně "vystřelovat" klávesy. Dostat je správně zpět vyžaduje cit, trpělivost a trocha zkušeností...
          Když napíšeš odkud jsi, možná se ti někdo z blízka ozve.

• vlada64
            vlada64, 31.1.16 18:14:44  

jsem z Tábora,dík za rady,už je opraveno

• Sergejevicz
    Sergejevicz, 13.1.16 23:52:12  

Tak jsem se potkal s panem Koutným - sháněl jsem knoflíky na můj bajan. Ty prý vůbec nevede. Když jsem se zmínil o tom, že jsem začínal na Malyšovi, odvětil, že Malyše mám rovnou hodit do popelnice. Pak ještě něco, a až když jsem řekl, že hraju na levou skříň jazzové akordy, řekl, že to je zajímavé, a to že si ze mě poprvé za naše setkání nedělá srandu.

• spekacek.tlusty
      spekacek.tlusty, 16.1.16 23:11:00  

Mě pan Koutný řekl taky, že mám svůj bajan (není to bohužel ten nejdražší a zrovna Jupiter) hodit do popelnice, což mě hodně urazilo a bohužel oni si srandu nedělali. Pak mi nakonec řekli, že mi nástroj seřídí za cca 35 tis, ale nedají mi záruku.
      Co máš za bajan? Oni jsou spolčeni s italama, takže mají pouze ty knoflíky. To musíš do ruska bohužel, ale dají se sehnat.

• Sergejevicz
        Sergejevicz, 18.1.16 01:02:22  

Elektronnyj bajan Orion, mám ho na fotkách v profilu. Ale on to konstrukcí úplně bajan není - nemá společné plotny hlasů. Ale zvuk má zajímavý, zejména z levé skříně jsem nadšený, zvuk je takový bzučivý, kovový. A duní to tedy dost :-).

• spekacek.tlusty
          spekacek.tlusty, 18.1.16 23:06:56  

Takový jsem před nějakou dobou chtěl koupit kvůli hlasům, které jsou uvnitř. Hlavně kvůli levé části. Bohužel se mi to nějak nepodařilo. Tak tyhle typy mají skvělé basy, to je pravda. Co pravá ruka? Zajímalo by mě, jak zní nejspodnější hlasy a nejvyšší. U těch je většinou problém. Kolikatihlasý je?

• Sergejevicz
            Sergejevicz, 19.1.16 00:19:58  

"kolikatihlasý" místo "kolikahlasý" :-D..

Bavme se o pravé skříni. Tam je dvojhlasý, unisono. Ten zvuk mi vzdáleně připomíná zvuk klarinetu - mám na mysli vskutku klarinet jako nástroj, ne jako název barvy harmonikového hlasu. Vysoké tóny žerou hodně vzduchu, aby vůbec hrály. Rozsah je posunutý hodně nahoru, představoval bych si tam ještě hlas o oktávu nižší.

• spekacek.tlusty
              spekacek.tlusty, 20.1.16 21:07:00  

Čeština je rozmanitý jazyk. :) Takže je tam jenom 8´ jakože rejstřík. Má to své opodstatnění zřejmě. Na co by se do elektrifikovaného nástroje dával kupříkladu 3hlas, že ano? V levé je pak u standardního basu myslí 4hlas.

• Sergejevicz
                Sergejevicz, 30.1.16 19:54:43  

"Čeština je rozmanitý jazyk. :)"

Že by "ti" v "kolikatihlasý" odkazovalo na např. "pětihlasý", "desetihlasý", "dvacetihlasý"? A co "dvouhlasý", "tříhlasý"? Tam žádné "ti" není :-). A také je správně "kolika hlasy je vybaven akordeon?", nikoliv "kolikati hlasy...". Takže "kolikatihlasý" je dobré pro srandu, ale správně to není :-).

• spekacek.tlusty
                  spekacek.tlusty, 31.1.16 19:25:30  

Abych to uvedl na pravou míru... pokud tady píšu příspěvky, tak si s takovými maličkostmi opravdu hlavu nelámu. Důležité je, pokud rozumíš! Jak je to napsané, to už je docela vedlejší. ;) Ale děkuji za vyčerpávající vysvětlení. :4: (samozřejmě vím, že ten tvar správně není)

• Sergejevicz
                    Sergejevicz, 3.2.16 10:28:53  

Pro někoho maličkost, nicméně je to prvek jazyka, prvek, který pak jazyk ovlivňuje, protože si ho někdo přečte, pak ho i použije, nu a jazyk se pak může měnit, ale já myslím, že jazyk by se měl udržovat :-), takže si poznámku, byť i off-topic, s co možná nejvlídnějším nábojem neodpustím :-).

• Sergejevicz
                    Sergejevicz, 3.2.16 10:31:04  

To bychom mohli rovnou přestat respektovat i "i/y", vyjadřovat se jen v infinitivech, a vůbec zavádět všelijaká zjednodušení, protože přeci rozumět by tomu bylo, ne? :-)

• Sergejevicz
                    Sergejevicz, 3.2.16 10:39:11  

Jasně - nespisovné formy jazyka a nářečí jsou neméně zajímavé jevy jako jazyk spisovný, takže když se na "kolikati" podíváme z hlediska nespisovného jazyka nebo tak nějak, tak se mi to právě zdálo vtipné, proto jsem původně reagoval :-).

• spekacek.tlusty
                    spekacek.tlusty, 3.2.16 15:32:03  

Jsem rád, že jsem tě pobavil svým nářečím. ;) V naší rodině využíváme 4 různé formy nářečí, protože každý "žijeme" či pocházíme z jiného prostředí. ;)

• Sergejevicz
            Sergejevicz, 19.1.16 00:20:47  

Někdo ho nedávno prodával v Třebíči, bylo to na Bazoši, ale už je to smazáno :-(.

• Sergejevicz
            Sergejevicz, 19.1.16 00:24:21  

Možná časem tu pravou skříň přestavím, ale i tak, jak je, jsem si ji oblíbil :-). Jsem rád, že tenhle stroj mám.