Koně

Otevřená diskuze | Kategorie: Chovatelství a pěstitelství
Codex (2016-11-16 23:07:56)KikissaMcKelly (2016-11-07 22:47:46)beLIEve (2016-11-06 20:19:01)chita (2016-10-19 15:04:53)Andulka (2016-10-19 05:59:12)skromnyhenri (2016-10-15 19:31:14)www.kamzik (2016-10-12 18:10:46)erzikac (2015-10-12 14:55:33)Spajly (2015-05-22 09:14:37)Odin.of.Valhala (2015-05-11 23:24:56)Ratsastaja (2015-03-16 22:18:36)Freya (2015-02-24 08:05:33)hyskas (2015-02-08 22:59:56)sedsi (2015-01-03 20:34:08)adelaiide (2014-08-24 16:33:45)rodokmen (2014-08-19 22:54:37)Janina.janina (2014-07-21 16:28:56)kamik173 (2014-07-06 20:11:36)Phantasmagoria (2014-01-31 08:08:58)cate (2014-01-24 13:34:18)Lucie1812 (2013-12-27 09:13:56)aneta.tomesova (2013-11-05 23:02:55)jituse (2013-11-02 17:41:19)
Koně
Založeno: 22. 10. 2013 | Příspěvků: 746 | Členů: 25

Všechno o koních!

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Codex
    Codex, 19.10.16 05:18:55  

někdo Chebsko, kdo by uměl posoudit jestli sedlo sedí/nesedí. (anglie). P. Plachá je drahá a myslím že dost přehání

• Andulka
    Andulka, 16.7.16 11:01:46  

Ahoj, ahoj. Doufám, že sem ještě někdo chodí.
    Potřeboval bych nějaké zkušenosti. Ohradník na autobaterii. Kolik to tak utáhne? A jak velkou baterku k tomu? Z osobáku nebo rovnou třeba do traktoru?

• temeleke
      temeleke, 28.9.16 19:34:32  

utáhne to podle odporu lanka a podle toho, co máte napsáno na zdroji (či co vám o tom řekne dodavatel). Nám bylo řečeno se systémem ohradníkovým od Kamíru na 12V baterii (obyč z auta stačí, samozřejmě čím větší, tím déle vydrží než se vybije), že zvládne na plný výkon 2 km ohrad.

• Codex
    Codex, 18.6.16 03:24:47  

nepřestává mě to fascinocat

Jezdec Petr Dohnal, na koni s podsedlovkou s výšivkou "Petr Dohnal", na oprácku odpocky s výšivkou "Petr Dohnal", v mikině s výšivkou "Petr Dohnal", startující za jezdeckou sportovní stáj Petr Dohnal...... :1: :1: :1: :1: :1: :1:

• Andulka
      Andulka, 19.6.16 18:53:28  

:1: :1: :1:
      No aby si tim byli všichni jistí, že je to on. :1:

• beLIEve
      beLIEve, 31.7.16 04:00:50  

Snad se kůň jmenoval jinak...

• Codex
    Codex, 15.6.16 15:29:15  

s váma je ale nuda :D :D

• Andulka
      Andulka, 15.6.16 16:08:17  

nějak to tu chcíplo

• chita
      chita, 16.6.16 11:14:36  

za to u koní je zábava :D

já hlasim, že koně jsme na konci dubna přestěhovali do vlastního, takže odpadl nepříjemný člověk a zas jezdim.
      o víkendu se chystáme na mezinárodní šampionát welsh pony a cob do Hradce, tak jsem na to zvědavá.. ale kobyla od doby, co změnila prostředí a jezdim ji jen já se změnila hodně a je boží :)

btw. s někým jsem se tu bavila o akademickém ježdění, tak hlásim, že jsem pořídila a zkoušela obnosek, ale vzhledem k tomu, že mi přijde, že s tim já neumím zacházet, tak s tim teď vůbec nepracuju :D

• Andulka
        Andulka, 19.6.16 18:55:24  

Ano, u koní je zábava :1: Já začala pracovat v chovný stáji klusáků, o koních se mi i zdá a občas mi z toho hrabe...

To je super, že je kobyla v pohodě. Prostředí dělá zázraky. :4:

• chita
          chita, 20.6.16 08:49:29  

to musí bejt mazec :)

jj, hlavně přístup lidí. když jsme ji stěhovali po kopytě, tak sem ji přes dva měsíce neviděla. přišla sem do stáje a místo mimina na mne čekal hřebec :D kobyla hodně zmohutněla a udělal se jí krk (krátkej silnej, takže sem byla vyděšena, jak bude ochotna spolupracovat...) a do toho říje. první den cesty nás děsilo všechno, úskoky kvůli lidem, kvůli ptákům se jí rozklepaly nožičky... majitelka, co jela za mnou, se mi smála, protože co předváděla bylo vtipný a vypadala, že každou chvíli upadne. nejhorší bubák byl ale postřikovač, kterej sme potkali v místě, kde se mu nedalo uhnout, takže oba koně před nim vzali čáru :D

teď už je vyklidněná a bubáků je minimum. co mne ale potěšilo, že jsme byli o víkendu na výstavě a jako jedna z mála koní nevyhazovala ani nikam neprchala a dokonce s ní ani nehlo, když do nás jinej poník naboural...

• Andulka
            Andulka, 24.6.16 19:46:43  

Jo, to je mazec...

To ti moc přeju, že to na výstavě proběhlo takhle hladce. Super. :2:

• temeleke
      temeleke, 28.9.16 19:30:55  

cháá jsem se sem nepřihlásila tak dlouho, že mi sebrali správcovství:-)) nevadí, stejně jsem ho měla jen z nouze, když prchal poslední správce... no holt se můj život přesunul trochu do reality:-)

• Codex
    Codex, 28.1.16 19:26:14  

zkouška příjmu, zkouška příjmu... když bych sem dala fotografie sedel na kobyle k porovnání, bude tu někdo aby mi dal ohodnocení zkušenějšího názoru? :D

• chita
      chita, 28.1.16 19:49:21  

nevím jestli zkušenějšího, ale názor nějakej vyplodím :D

• Codex
      Codex, 28.1.16 22:33:40  

tak posílám odkaz na diskuzi zde
      http://www.ifauna.cz/kone/diskuse/detail/3050324/sedla-k-porovnani-odrena-kuze#a3050324

• chita
        chita, 28.1.16 23:15:33  

to hnědý na ní sedí(na kohoutku malá mezera) , jinak mi přijde, že pasuje líp, jak to černý, že je tam až moc vysoko přední rozsocha - příde mi, že to hnědý líp kopíruje její stavbu těla, akorát je široká komora. a zdá se mi, že to tmavší úplně nesedí v zadních části polštářů. ale to muj hodně lajckej názor podle fotek.

• chita
          chita, 28.1.16 23:16:20  

ale teda, co teď na to koukám, nemá to světle hnědý ůzkej páteřní kanál?

• Codex
            Codex, 28.1.16 23:20:14  

ano, strašně úzký

• beLIEve
        beLIEve, 29.1.16 23:14:45  

Mně se teda líbí víc to černé s hnědým posedlím...to světlé se bude po nasednutí tlačit na kohoutek. I polštáře mi přijdou mnohem lepší...ale podle fotky těžko soudit.

• Codex
          Codex, 29.1.16 23:43:38  

ano, hnědé se tlačí na kohoutek, proto používáme beránka.
          Černé je vlastě hodně tmavě hnědé...
          škoda, že jsem taková blbá kráva že si ho dokážu odřít hned prvn íden kdy hou mám zatím na zkoušku... :9:

• temeleke
      temeleke, 31.1.16 22:33:42  

světlé opravdu není dobré, je příliš nízké. Myslím si ale, že by mělo jít docpat tak, aby sedělo lépe, je vidět, že polštáře jsou hodně sesedlé. Myslím si ale, že komora je na toho koně úzká, lepší by byla ta trojková. Po docpání by se tahle komora mohla ještě relativně zúžit a pak by koni nesedělo vůbec... volila bych jiné sedlo. A pokud budete pokračovat v jízdě na tomto, tak opravdu důrazně doporučuji používat s dečkou, která má pěnové podložení sedlových polštářů s volným místem nad páteří, neboť beránek tomu bohužel vůbec nepomůže...

tmavé mi přijde, že sedí naprosto v pořádku. Ale sedlat bez beránku (beránek zbytečně snižuje světlost komory, není potřeba). Dávat pozor na sesedání materiálu v polštářích kolem kohoutku, případně včas nechat docpat.

bohužel takto od pohledu lze pouze velmi zběžně posoudit, zda jakž takž tvar polštářů odpovídá tvaru zad (hypotetickému), zda je dobrá výška komory nad kohoutkem a zda sedlo je na správném místě hřbetu. Bohužel nelze posoudit, zda např. sedlo netvoří nad hřbetem most/kolíbku, tedy zda rovnoměrně zatěžuje hřbet. Tomu ovšem může napomoci správné docpání.

nejzajímavější věci, řekla bych, se dozvíte po zátěži sedla na koni. Tj. vzít si bílý vištuch (dečku pod sedlo udělanou z bavlněného prostěradla), pojezdit nějakou tu hodinku a pak si vištuch vzít a prohlédnout si skvrny, které zanechaly styčné plochy sedlo/hřbet na látce. Nejlépe si vzít takto zpracované vištuchy zpod obou sedel (nebo nějaké porovnatelné fotky z vištuchu po každé jízdě) a zhodnotit:
      - rovnoměrnost rozmístění fleků na obou stranách hřbetu na jednom vištuchu. Nemělo by být sedlo na jedné straně vytlačené víc a na jedné míň, neměly by skvrny být v různé vzdálenosti od kraje vištuchu (pokud byl vištuch pod sedlem umístěn rovně), nemělo by být pod sedlovým polštářem uplně čisté místo - to by znamenalo, že v tom místě se sedlo koně nedotýká. Naopak by nemělo být vyloženě černé místo přímo na páteři někde mezi sedl. polštáři.
      - porovnat fleky od sedel proti sobě. Kde jsou skvrny rovnoměrnější, tam to lépe sedí. Čím souvislejší "barvu" má flek od sedla po délce polštářů, tím rovnoměrněji polštáře rozkládají váhu.

Samozřejmě mezi sedlo a vištuch se nic dalšího na zkušební jízdu nedává, mezi vištuch a koně také ne (logicky - neb by se vištuch od koně nemohl ušpinit nebo spotit). Pokud na sedle bez podložky vůbec nemůžete jet, protože by koni dosedalo např. na kohoutek, tak takové sedlo na toho koně samozřejmě nepatří.

• temeleke
        temeleke, 31.1.16 22:47:20  

teď jsem si přečetla vaše příspěvky pod článkem na ifauně. V podstatě vám tam přispěvatelé řekli to, co já (to jsem rááda, že nehlásám sama:-) a vy zřejmě již víte to, co jsem psala já výše. Myslím si, že pokud máte v okolí nějakého sedláře, je nejjednodušší k němu to starší sedlo vzít a zeptat se na docpání. Věřte mi, že u rozumných sedlářů je to levnější než sedlo z druhé ruky (mě stálo docpání u místního 2500,- vč. dvou zkoušek na koni, dvou postupných docpávání, našití kroužků na bagáž a cestovného) (pan Libich prý docpává dle složitosti za částky do 2000,- plus cestovné). Ale jak říkám, nejsem si jistá, zda by vám to právě pomohlo, myslím si, že by se po docpání stalo sedlo pro vašeho koně příliš úzkým. Soudím tak na základě fotek té trojkové komory, která vypadá na tom koni jako odpovídající. Pokud uvažovat o nějakém docpání, tak koupit to tmavé sedlo a nechat si ho od sedláře docpat přímo koni "na míru" (ono je to takové velmi nadsazené "na míru", neb čerstvě docpané sedlo se samozřejmě sesedne po čase, navíc stavbu kostry vycpáním moc neošálíte. Ale dá se tomu vypomoci tak, aby skoro dobré sedlo koni nezpůsobovalo nepohodlí.

• Codex
          Codex, 31.1.16 23:03:46  

já myslím, že to trojkové sedlo jí sedne dobře, polštáře jsou měkké (u toho světlého už jslou tvrdší) a i kobča se zdá při sedlání kupovidu méně náladová, než se sedlem hnědým.
          O docpání jsem uvažovala, i kvůli docpání bočnice, případně jestli by mi sedlář dokázal říct co je to za značku sedla (dle mě je to Stubben, 100% není neznačkové, protože na obou stranách u toho poutka na poprsák je vidět, že někdo odendal ten oválný plíšek se značkou výrobce, a navíc vzhledově odpovídá)... bohužel tady u Mariánských Lázní žádný sedlář není, jen v Aši je westernovej a ten mi řekl, že anglii nedělá, musela bych asi do Plzně ale to už jsou prostě náklady navíc a všechno... Ten idela mě vyšel na 7500 od A-sedla.cz takže věřím že tam už by problém být nemusel. Teď jen zkusit jestli bych ještě mohla prodat to původní :1:

• chita
            chita, 1.2.16 09:12:26  

no u toho sv. hnědého bych ani nedocpávala - úzkej páteřní kanál se nerozšíří, proto se to kobyle nemusí líbit.

taky pozor, na čim jsou polštáře plněný - já mám sedlo na latexu a s tím se neudělá nic (výměna by pomalu byla dražší než to sedlo).
            v případě drobnejch nesrovnalostí lze použít korekční dečku, která se dá vycpávat na různejch částí.

• temeleke
    temeleke, 14.11.15 22:43:34  

člence diskutníků madame.Corall se líbilo toto foto, na její žádost vám ho předkládám:-) dělejte si s ním co chcete:-)) http://www.imagehosting.cz/?v=22694a840c.jpg

• skromnyhenri
      skromnyhenri, 9.1.16 18:58:58  

Škoda,že není vidět víc ten koník... :4:

• Codex
    Codex, 12.11.15 22:50:31  

http://jyxo.info/uploads/9E/9e4e024d823880c21dc55dc24aaa1b18f19ddbc1.jpg

• temeleke
      temeleke, 14.11.15 22:47:48  

ano ano, proto mám kožené. Jednou na koni, navždy na koni:-)

ještě k ohlávkám: kamarádka má velmi smutnou zkušenost z léta, jedna z jejích kobyl se zaklesla kopytem do provazové parelky a zlomila si vaz. Neznám okolnosti, tak nevím, jak byla ohlávka nasazena a zda k tomu nedošlo ještě za účasti jiných koní, našli ji snad ve výběhu již po smrti... Kdo pamatuje, tak jsem před nějakou dobou říkala, jak někteří lidé ani nevědí, jak má být parelka na hlavě koně nastavená, toto byl bohužel ten případ, koně slouží na dětských koňských táborech a děti parelky správně uvazovat neumějí a vedoucí nejsou s to to po dětech kontrolovat:-( je to těžké poučení...

• Codex
        Codex, 15.11.15 06:18:06  

ono hlavně... já mám momentálně 2 ohlávky, (přibudou mi zanedlouho další 3 :D) jedna je od Waldausenu, druhá od Aivy.
        Ohlávka od Waldausenu je pěkná, pevná,ale má jeden zásadní nedostatek, koni sice padne jakž takž, ale není to zrovna ideální, na mou kobču ji našteluji, ale má zbytečně volnou spodní část u fiadoru, a krátké lícnice. Druhá od Aivy je FULL+ a sedí kobče tak akorát, nánosník je vespodu poměrně krátký, tak akorát aby neomezoval, ale zároveň tam není žádné zbytečné místo, lícnice jsou krásně dlouhé a můžu naštelovat podhrdelník na správné místo. Navíc už jsem se naučila vázat uzel směrem k oku vodorovně, většina tam hodí prostě nějakej uzel a hotovo.
        Není divu, že si kobčas zlomila vaz, nejspíš měla onu univerzální provazovku, navíc špatně zavázanou, kekoliv se zaklestí, kůň zatahá, uzel povolí, ohlávka se uvolní, tím se zvětší i prostor u podbradníku, takže se pásla, v hlavou u země, přešlápla si kopytem blízko u hlavy, zaklesla si ji do provazu, a bylo to.

Jinak tahle ohlávka to nebylo tím nylonem, ale vada kovu, špatně sletovaný čtverec. Poslala jsem k reklamaci, protože ohlávku zničila během dvou dní. Teď jsem opravila svou ručně ušitou ohlávku a doupravila jsem jí a udělala z ní majstrštyk (dodám fotku :D).
        Koženou ohlváku mám, ale do výběhu ji nedám, je krásná a jen by ji odřela a zničila. Koukala jsem na levnou ohlávku, ale všechny mají takovou tu snap karabinu místo takové té odolné, a ty co maj tu odolnou jsou drahé, nechci dát za ohlávku do výběhu skoro 700 korun

• Codex
    Codex, 8.11.15 00:12:16  

trocha morfování http://jyxo.info/uploads/51/514704a761e13e5e3ae476381242ef7b1409191d.jpg

• Andulka
    Andulka, 3.11.15 18:47:11  

Lidičky, potřebovala bych pomoct.
    Netušíte, jestli existuje nějakej článek nebo video (nejlépe česky, ale popasuji se i s aj), kde by bylo srovnáno působení anglického a westerového sedla na záda koně?

• Codex
    Codex, 30.10.15 23:08:41  

http://jyxo.info/uploads/4C/4c926cafc33f7df9dfbbb9c99dfd93c9b8dc4bfa.jpg

• Andulka
      Andulka, 31.10.15 06:23:59  

Nádhera :2: jen se mi k tomu nehodí ten červený oplet na ohlávce. Ale to listí, to je krása. :2:

• Codex
        Codex, 31.10.15 18:00:29  

mě se právě ten červenej oplet k podzimu hodí... problém byl, že červené listí už bohužel není :9:

• temeleke
    temeleke, 24.10.15 19:04:04  

http://www.pravniprostor.cz/clanky/rekodifikace/system-odpovednosti-vzhuru-nohama-aneb-odpovednost-za-skodu-zpusobenou-zviretem-podle-oz

• skromnyhenri
    skromnyhenri, 11.10.15 21:32:36  

Tak co??? Jak se vám líbila Velká??

• Andulka
      Andulka, 14.10.15 09:07:49  

Velkou Pardubickou vůbec nesleduji. Jen sem zaznamenala, že Váňa nejel a že dva (?) koěn byli utraceni. A prý hodně jezdců popadalo. Ale VP jsem neviděla, nezajímá mě, nesleduji.

• skromnyhenri
        skromnyhenri, 19.10.15 20:30:54  

A v čem tkví tvůj nezájem,neřku-li odpor???

• Andulka
          Andulka, 19.10.15 20:37:33  

Odpor k Pardubické nechovám. To je opravdu silné slovo. :4: Jen mě prostě nebaví koukat se na běžící se koně. :1: Navíc, jak to nesleduji, tak ani nemám komu fandit a tak. Raději se podívám třeba na parkur či drezury. A to stejně jen na pár koní.

• skromnyhenri
            skromnyhenri, 19.10.15 20:54:37  

Parkur i drezura mi naopak přijdou pro koně nepřirozené.

• skromnyhenri
              skromnyhenri, 19.10.15 20:56:10  

Ale je to věc názoru. Stejně,jako mezi hokejem a krasobruslením.... :15:

• Andulka
              Andulka, 20.10.15 08:31:59  

No, to je opravdu věc názoru. Protože co je pak přirozeného na VP? Běžet v tempu skoro 7 km a ještě i skákat?
              Protože z pohledu přirozenosti a nepřirozenosti by se ti koně měli teda válet na pastvině, a to na hodně velké, a nic nedělat. :1:
              Na druhou stranu, už jsou domestikovaní nějakých 6000 let, takže je asi pro ně přirozené, tahat se s člověkem na zádech. A potom je nejpřirozenější právě ta drezura, která rozvíjí přirozenou rovnováhu koně a posouvá jeho možnosti dál. Pokud se teda dělá správě, což vylučuje sportovní drezuru.

• skromnyhenri
                skromnyhenri, 20.10.15 10:28:32  

Jo,je to o pohledu na věc. Mně přijdou přirozenější dostihy. Ale s tím válením se na pastvinách máš pravdu :15: .

• Andulka
                  Andulka, 20.10.15 10:32:36  

A já zase na dostizích nic přirozeného nevidím. :4:

• skromnyhenri
                    skromnyhenri, 20.10.15 21:44:21  

Jelas někdy v plným trysku ovál na dráze??? :4:

• Andulka
                    Andulka, 21.10.15 06:39:26  

Nejela. A i kdyby, tak co je na tom přirozenýho?
                    Koně asi nebudu jen tak z čiré radosti běhat 7 km v plným trysku a ještě u toho skákat přes křoví.

• skromnyhenri
                    skromnyhenri, 27.10.15 09:43:40  

:1:

• Codex
      Codex, 14.10.15 15:32:01  

přála jsem to Universe of Gracie s Faltejskem. Celou dobu se drželi vpředu, pěkně tu skupinu utahali. bophužel, Universe není Oprhee. LAe přála sjem jim to, protože od první chvíle kdy jsem si prohlížela fotky koní jsem poznala, že tohohle koně znám a fotila jsem ho, a skutečně v roce 2009 na mých prvních závodech v K. Varech jsem tohohle koně skutečně fotila jako jednoho z úplně prvních dostihových koní :)

Letos jich opravdu hodně popadalo, Nejvíc se mi líbil ryzák, který se celou dobu držel mezi prvními a vlastně teoreticky dorazil do cíle jako druhý :D, ale přímo na VP se nikdo nezranil, i když jeden koník vypadal, že nemůže zvednout nohu, naštěstí to byla zaseklá otěž.

Pro pobavení návštěvníku se tam dnes vyskytolao dva a půl šašků v podobě protestantů těchto závodů, přičemž jedné ze slečen tam rovnou byly vidět i spoďáry pod černýma silonkama... kteří nabízeli salám Zulejka, respektive jak oni sami řekli, nabízeli salám ZE Zulejky... Očividně velká škoda, že je majitel koně, nebo někdo z účastníků nežaluje za klamání spotřebitele (inu, původ toho salámu je neurčený) a hlavně za pomluvu (což by asi mohl pouze majitel zemřelé Zulejky) protože říkali, že je to přesně z této klisny.

• temeleke
      temeleke, 18.10.15 21:38:41  

a jo, šlo to. Nemuselo být tolik pádů, ale vyvážilo to, že se nikdo vážně nezranil. A Myškovi koně doběhli oba, tak mám radost! (mám od Myšky koně, tak mu fandím) Nerozumím tomu, proč Maďar (?) za seskokem (myslím, že to byl Drop), co se koni skutálel na krk a držel se jak klíště, znovu nenaskočil a nejel dál, mohl přijít za peníze! Jako pád se klasifikuje dotknutí ramenem terénu, pokud si dobře pamatuji...

• Codex
        Codex, 19.10.15 17:13:38  

nejspíš ho to nenapadlo, navíc by to bylo velmi sporné.
        Ale byl to frajer :D Před tím se mu jednou podařilo na koně zpátky nasednou a dojet to :D

• skromnyhenri
        skromnyhenri, 19.10.15 20:29:37  

Myslím,že už nasedat nesmí,když spadne....

• skromnyhenri
          skromnyhenri, 20.10.15 10:30:49  

Pamatuju,že Rusové měli na ruce pod bandáží namotaný špagátek přivázaný k otěžím,aby jim kůň po pádu neutekl...

• temeleke
            temeleke, 21.10.15 22:56:02  

tak tak...