Morčata

Otevřená diskuze | Kategorie: Chovatelství a pěstitelství
Lidule (2016-12-05 20:22:46)Lin (2016-11-18 16:39:48)Sniper (2016-11-17 15:21:46)serafapetra (2016-07-24 20:50:15)josef-hrebicek (2015-04-23 16:09:22)Pettraska (2015-02-01 21:08:50)Domovnik-317 (2014-10-01 05:09:41)graciijka (2014-08-15 14:05:47)SavLenka (2014-04-16 11:05:02)cemela (2014-04-15 22:56:03)Anlie (2014-03-19 11:43:32)Melody (2013-12-05 11:59:24)ChozeZR-7 (2013-12-01 16:54:28)Selendra (2013-11-07 17:26:21)macule32 (2013-11-02 14:09:03)AileenK (2013-10-24 19:23:24)
Morčata
Založeno: 17. 10. 2013 | Příspěvků: 101 | Členů: 16
Správci: Lidule (hlavní)

Pro všechny, komu se morčáci líbí. Obyčejnej pokec o chlupáčích pro normální lidi :)

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Sniper
    Sniper, 17.11.16 15:15:56  

Nové fotky morčíků:

http://mysikrysa.rajce.idnes.cz/Mekoucci/

• Lidule
      Lidule, 17.11.16 19:37:07  

Krásní ...

• Lin
      Lin, 18.11.16 16:39:47  

hele, dlouhán :1:
      pěkní myšové :4:

• Sniper
    Sniper, 25.10.16 22:03:50  

Achjo, Semišek má absces na varleti. :9: Všimla jsem si toho až když to nabobtnalo a bylo to zralé na puknutí. Při minimálním zmáčknutí se vyvalil hnis a následně zůstal viset cár kůže. Na veterině mu to dočistili a dostal žlutou antibiotickou mast. Prý že to vypadá OK, bylo to zhnisané jen na povrchu.
    Aby toho nebylo málo, tak Chomáček se podezřele hodně drbe a je nedůtklivý, takže ještě odsvrabuju Strongholdem. Jak se vám to mohlo podařit dostat z té pipety do injekční stříkačky? Jehlou nešlo dosáhnout na dno a vysát to, musela jsem udělat další díru vespod. :8:

• Lin
      Lin, 26.10.16 18:38:28  

normálně to ustříhni. pak stříkačku do lednice, vydrží fááákt dlouho. nemusí to být svrab, to je většinou poznat, snad vždycky to u mých začlo přímo u očí. prostě začli olysávat. můžou to být všenky.
      určitě jim přidej céčko do pití. u veta mívají sypký, naše vetky to odvažují z většího balení, ale už beru celé (hodně morčat) stojí to pár kaček, mám s tím moc dobré zkušenosti.
      tuhle jsem léčila taky absces asi po kousnutí.
      morčák byl navolno, tak bůhví, jak dlouho to "zrálo" do takového stadia, páč tahle svobodná morčata třeba pár dní nevidíš. mačkala jsem to, stříkala desinfekcí ze začátku, pak tekutou betadinou. dneska bys to nepoznala a to jsem myslela, že má vykousnuté a vyhnisané oko brrr

• Sniper
        Sniper, 27.10.16 20:08:39  

Tu visící kůži ustřihl veterinář. Už to vypadá o něco líp a zatahuje se to. Ten Semiš je nezničitelný myš, dělá jak kdyby mu nic nebylo.
        Svrab i všenky by měl Stronghold vyhubit, ne? Ten hubí kdeco. Všenky jsem na myších měla jen jednou a byly vidět pouhým okem. Fakt to vypadá spíš na svrab. Zběsilé drbání už ustalo, takže ať je to co je to, vymírá to.

• Lin
          Lin, 28.10.16 07:27:50  

všenky jsem nezažila, ale máš pravdu, stronghold je nejlepší a na obě. svrab mi chytali hlavně mláďata v době odstavu. většinou jde ruku v ruce s oslabenou imunitou. po dvou týdnech kápni znova.
          momentálně mám advocate (nebo tak něco), měl by být taky dobrý.
          kolik je semišovi? :15:

• Sniper
            Sniper, 28.10.16 10:04:05  

Semiš je mladý, ještě nemá ani rok.
            Ten svrabatý je Chomáček, ten nově přinesený v srpnu. Byl předtím venkovní, takže na něm asi něco žilo už tehdy, ale nebylo to ještě poznat. Právě že imunitu mají dobrou bych řekla, jinak by z nich už padaly chlupy a byli by strupatí. Jediný na kom je něco vidět je Chomáček, a to něco nejsou strupy, ale jenom nadměrné drbání.
            Stejně si myslím, že svrab a plíseň jsou natolik rozšířené, že to je skoro na každém zvířeti, akorát se to viditelně neprojevuje, pokud není oslabené, stresované apod.

• Sniper
            Sniper, 4.11.16 09:46:44  

Semiš už vypadá vyléčeně. Krásně se to zatáhlo.

• Lin
              Lin, 4.11.16 16:49:28  

tak to je super! :1: :4:
              oni, dokud žerou, tak jsou dost odolní. to je na morčatech krásný.
              ale jak začnou flinkat žrádlo, jde to fakt rychle....

• Sniper
    Sniper, 10.8.16 14:42:13  

Časosběrné album, kterak myšůni (hlavně Semiš) ožírají domeček ze sena:

http://mysikrysa.rajce.idnes.cz/Demolice_mysi_chyse/

A v neděli přibyl poněkud neplánovaně nový morčík Chomáček, cca + rok starý (fotky budou). Narazila jsem na něho v inzerci, byl zadarmo i s klecí a senem a ze stejného města, prostě osud. :D
    Paní ho dávala pryč, protože byl ve skupině morčat šikanovaný. Má na sobě znatelné jizvy, jak ho pokousal dominantní samec.
    Zatím má svoji klec vedle klece starousedlíků a dnes se večili spolu v pokoji, ale s přepážkou uprostřed. Semiš by ho teda zatím nejradši snědl, ale s Chlupem není problém. Dokonce byli chvíli spolu v té jedné "ohrádce" a Chlup ho vůbec neřešil, ještě se od něho nechal chudák obskákat. Pak spolu leželi chvíli pod postelí a žádné spory. Tak uvidím, jestli se po čase nějak shodne i se Semiškem aspoň ve velkém výběhu, nebo jestli dokonce popřou všechny poučky o tom, jak dospělé samce nelze seznámit a chovat spolu. Zatím Chlup s Kujónem a později Semišem popřeli, že samce spolu v jedné kleci chovat nelze.

• Sniper
      Sniper, 20.8.16 16:20:28  

Chomáčkovo fotoalbum:
      http://mysikrysa.rajce.idnes.cz/Chomacek/

Semiš ho zatím chce sežrat, ale s Chlupem by se teoreticky snesli. Semiš ho ale po otevření bariéry okamžitě napadá, zatím se naštěstí trefil jen do chlupů a zavěsil se mi na lyžyřskou rukavici, když jsem ho z Chomáčka hned šla sundat. Takže se budou venčit s přepážkou a bydlet zvlášť.

• Lidule
      Lidule, 20.8.16 17:09:00  

krásné fotečky ... já si minulý víkend dovezla 2 samičky, plánuji na příští rok morčátkům nechat od manžela vyrobit venkovní výběh kde by mohla být od jara do podzimu tak aby jich tam bylo víc ... asi se poohlédnu ještě po dvou holkách 4 mi nestačí :1:

• Lin
        Lin, 20.8.16 20:19:05  

mám, chceš?

• Lidule
          Lidule, 20.8.16 20:37:10  

a jaké máš??? Eventuélně odkud jsi??

• Lin
            Lin, 21.8.16 12:19:11  

vzkaz :4:

• vetrak
    vetrak, 9.8.16 13:14:39  

Dobrý den,
    mám dotaz je v pořádku když 3měsíční sameček morčete váží 520g a přibírá asi tak 90-100g týdně? Zdá se mi to moc, ale nemám s tím zkušenosti. Mám dávat menší krmnou dávku nebo je váha v pořádku?
    Děkuji za odpovědi.

• Sniper
      Sniper, 10.8.16 14:32:46  

Podle mě je to v normě, každé morče je jinak stavěné, takže nějaké tabulky kolik má jak staré morče vážit ber s rezervou.
      Mláďata příbírají a rostou poměrně rychle. :)

• Sniper
    Sniper, 25.4.16 11:51:33  

Adopce polských morčat zachráněných z nevhodných podmínek, nalezených nebo vysloužilých pokusných:

http://swinkimorskie.eu/SPSM/

• Sniper
    Sniper, 3.3.16 23:33:14  

Sice to tu už nějak nežije, ale kdyby se to někomu hodilo, tak se mi podařilo najít výbornou věc na otlaky: marihuanovou mast. Vyrobila ji bratrancova babička podle návodu na netu.

A mám o jednoho myšáka míň (velký tlustý Kujón zemřel 2.2.):
    http://mysikrysa.rajce.idnes.cz/Chlupati_kujoni/

a o jednoho nového víc (Semišek přišel dělat společnost Chlupovi ještě téhož dne):
    http://mysikrysa.rajce.idnes.cz/Semisek/

• Lin
      Lin, 4.3.16 18:10:21  

ten byl opravdu nadměrný do šířky :9:
      malej je sympaťák :4:

• Sniper
        Sniper, 21.3.16 15:06:17  

Kujón byl obézní už tak od 1,5 roku věku. Přitom Chlup byl a je pořád štíhlý. Bydleli spolu, jedli to samé.
        Kujónka jsem nechala uspat, protože měl nemocná játra a ledviny (ukázalo sono) a už několik dní měl průjem a jedl pořád míň, až nakonec nechtěl jíst vůbec. Podle mě měl ty orgány nějaké slabší už od narození a podivný metabolismus. Dožil se necelých 6 let, což jsem u něho ani nečekala.

Semiš ze začátku hrozně otravoval chudáka Chlupa, ale už je to dobré a mile spí namáčknutí na sebe. Je hrozně kontaktní a zábavný.

• Lidule
    Lidule, 23.11.14 13:28:55  

Kdyby chtěl být ještě někdo správce tak ať se ozve nemám s tím problém ještě někoho přidat klidně i víc lidí :4:

• Kahaja
    Kahaja, 27.6.14 15:54:08  

Je tu někdo z Vysočiny,kdo by chtěl dvě dospělá morčata? :2:

• Lidule
    Lidule, 9.6.14 20:00:39  

Nevím odkud se vzali, ale morčátka mají všenky ... co bych měla na ně použít??? Potřebovala bych něco aby to vyšlo na 4 morčátka ...

• Lin
      Lin, 9.6.14 20:24:53  

asi neporadím, kapu stronghold když je potřeba...

• Lidule
        Lidule, 9.6.14 20:41:04  

našla jsem že by se nechal použít Arpalit neo 1% ale nemám s ním zkušenosti ... co jsem našla v diskuzích tak ho docela chválili že zabíral ... tak já nevím ...

• Lin
          Lin, 9.6.14 20:48:29  

snad se ještě někdo vyjádří, všenky jsem ještě naštěstí nepotkala.
          se svrabem už jsme měli tu čest...

• Lidule
            Lidule, 9.6.14 20:51:17  

my jsme už všenky měli, měli jsme i frontline ve spreji a ten pomohl ... teď jsem prošla několik stránek na netu a celkem dost lidí ho chválili tak ho zkusím ...

• Lin
              Lin, 9.6.14 20:56:10  

držím palce, ať jste v pohodě

• Lidule
                Lidule, 9.6.14 20:57:59  

děkuji ...

• Andulka
      Andulka, 9.6.14 21:59:08  

Ahoj, já sem dostala na veterině Arpalit Neo na koně na všenky. A ptala jsem se, jestli může být i na potkany. Tak prý na všechno kromě koček. Ale pozor na oči. :4:

• Lidule
        Lidule, 10.6.14 17:35:30  

děkuji za info ... nakonec jsem objednala na netu arpalit pěnu ... jasně na očka si dám pozor, čmajznu manželovy gumové rukavice a hurá na to ... snad mi balík přijde brzo, objednávala jsem z jedné stránky se kterou jsem byla spokojená s dodací lhůtou tak doufám že nezklamou ...

• Sniper
          Sniper, 13.6.14 19:21:51  

Kdysi jsem Arpalit použila a morčeti z toho bylo očividně blbě. Ne že by nějak kolabovalo, ale dlouho nechtělo jíst (až do večera) a bylo takové unavené.
          Dej toho pro jistotu jenom trochu.

• Lidule
            Lidule, 13.6.14 19:34:14  

tak jsem morčáka ošetřila, dala jsem toho trošku, nejvíc to maj holky na hlavě a za krkem ... využila jsem toho že bylo ještě celkem pěkné počasí tak jsem je dala ven do ohrádky - musela jsem vyčistit klece a nechtěla jsem je mít někde v přepravce tak šli ven na pastvu a byli celkem v pohodě, hned se do travičky pustili a teď jsou taky v pohodě ... snad arpalit zabere ...

• Sniper
    Sniper, 22.5.14 11:24:14  

Tak mě napadá, jestli nemám Kujóna trochu ostříhat na léto. Je hrozně huňatý, dokonce má chlupaté i uši a to místo za ušima, kde normální morče má lysinku.

• Lidule
      Lidule, 22.5.14 15:24:49  

já našeho Bíďu stříhám celej rok když mu chlupy zase narostou ale přes léto častěji ... srst se mu často zacuckává a trápit ho česáním nechci takže radši vezmu nůžky a to vydrží ... včera jsem ho znova ostříhala a vypadá líp, hlavně mu krásně zesvětlá srst krom hlavičky tam mu nechávám číro ale tak aby mu to nelezlo do očí ...

• Lin
      Lin, 22.5.14 18:31:31  

taky stříhám. mám kudrnaté dlouhány a hlavně na zadku se jim zacuchají hobliny, tak ho podestříhám, přitom je vezmu dokola. teda když nemáme mladé. prcci totiž spolehlivě ostříhají všechny dospělé v dosahu na ježečka :15:

• Lidule
    Lidule, 2.5.14 08:36:38  

Tak hlásím včera jsem dala morčátka ven na pastvu ... ohrádky zimu přežily bez újmy, sluníčko krásně svítilo a hřálo a nad ohrádkama morčátkům bzučely včelky - ohrádky raději dávám pod stromy aby měli stín a taky aby je tak snadno neviděli dravci ... jako každý rok byli z toho pěkně překvapení že jsou zase venku moc toho nespásali ale to bude časem lepší ...

• cemela
    cemela, 15.4.14 22:54:24  

Tak co, jak to tu funguje? :-))

• Lidule
      Lidule, 16.4.14 20:03:27  

no zatím to tu moc nefunguje :5: chtělo by to tu trošku rozjet :4:

• Sniper
      Sniper, 26.4.14 17:32:50  

Divím se, že se to po zmršení lide.cz už nerozjelo víc.

• Lin
        Lin, 26.4.14 18:15:14  

ono není pořádně co psát.
        jak to jde, pouštím sekačky na dvorku. moc pěkný pohled :4:

• Lidule
          Lidule, 26.4.14 20:04:37  

já ještě ty svoje sekačky ven nedávám, furt se mi zdá že je studená zem teďka sice bylo hezky ale jsou chvíle kdy prší a ochladí se ...

• Lin
            Lin, 26.4.14 21:59:41  

jasně, to chápu. u nás je to jinak a bojím se jen deště, mokra a opravdu chladna či většího větru.

• Lidule
              Lidule, 27.4.14 11:10:37  

já je dávám ven jenom když jsem doma nebo někdo kdo je v případě potřeby vezme domů ... ale po zkušenostech se švagrovou která mi je jednou vzala domů když začalo pršet a dala mi kluky dohromady a oni se mi hned začali rvát si je raději hlídám sama a přitom v ohrádce byli každý zvlášť ...

• Lin
                Lin, 30.4.14 16:28:52  

to ani u nás nemůžou zůstat bez dozoru. nejstarší si odejde z ohrádky a fláká se po dvoře. neuteče, ale co kdyby...
                nedejbože kdyby byli špatně zavření psi. v naší přítomnosti si nedovolí, ale jak by byli bez dozoru, dali by si morčouny k svačině. ani ve špatném počasím nedávám pást.
                jen jsem chtěla říct, že jsou odolnější a spokojení v počasí, ve kterém bych byťáka venku nenechala.
                co se týče "úklidu", to není problém. mám jen větší skupinu holek a menší kluků. občas se pohádají, ale nikdy žádná drasťárna.
                když pozoruju tu skupinu, už bych nikdy nechtěla mít morče na samotce, je to nádhera :15:

• Lidule
                  Lidule, 30.4.14 20:56:08  

u nás mají kluci velkou ohrádku která je rozdělena napůl tak aby na sebe trošku viděli ... doma máme patrovou klec takže si můžou aspoň povídat ...
                  jinak co se týká psů tak ti naši musí být taky zavření, oba jsou lovečtí takže opravdu nechci riskovat i když ohrádky mají přes vrch pletivo ale to je i kvůli dravcům a kočkám, případně proto kuně či lišce - nikdy bych je nenechala přes noc venku ale u nás se občas stane že se tu objeví i přes den ...

• SavLenka
    SavLenka, 4.4.14 12:54:59  

Ahoj! Zajímalo by mě, jestli morčata můžou jíst naklíčené mungo? Mělo by mít hodně vitamínů a minerálů, ale někde v diskuzi jsem četla, že pro morčata není vhodné, protože může nadýmat (je to vlastně taková malá fazole). Z druhé strany jsem našla, že např. pro králíky se mungo prodává vyloženě jako krmivo... Díky

• Lin
    Lin, 3.3.14 17:21:54  

my nemáme ani co sušit, tu trochu spaseme. nejzábavnější sekačky :15:
    taky myslím, že by se udalo.
    kupuju u soukromníka, má moc pěkné seno a lisuje malé hranaté balíky, ty odvezu kombíkem. no, letos je nějak moc velký zájem, takže pán je vyprodaný. moje chyba, neodhadla jsem to. holt si to zaplatím časově a vyšší cenou. ááále o senoseči budu stát v první řadě a vezmu aspoň 24 balíků

• Lin
      Lin, 3.3.14 17:22:20  

aha, tak se mi to nezařadilo...pardon

• Lidule
      Lidule, 3.3.14 17:24:18  

ty hranaté balíky jsou fajn, po těch se koukáme kde se nejblíž v okolí prodávají aby jsme věděli kdyby bylo potřeba ...

• Lin
        Lin, 3.3.14 18:28:05  

oni se právě moc nedělaj. tady vím jen o tom pánovi. přitom je o ně docela zájem. lidi, co mají králíky, nějakou ovečku nebo kozu jezdí s přívěsem, nebo to prostě nahážou do auta.
        takové ideální balení pro drobné chovatele.

• Lidule
          Lidule, 4.3.14 18:41:33  

hranatých balíků je fakt málo, častější jsou ty kulaté, ty se taky nechaj když je máš kam dát ...

• Lin
            Lin, 5.3.14 16:35:46  

no právě. ten na půdu nedostanu, na vidle jsou tam hrozně blbý schůdečky, to si dřív vypíchnu oko :1:

• Lidule
              Lidule, 5.3.14 17:44:12  

a nebo by se kulatý dal rozdělat, napytlovat a pytle dát na půdu to by šlo ne???

• Lin
                Lin, 5.3.14 18:37:54  

ale to víš, že když by nic jiného nezbylo a našel by se nějaký blázen, co by ten balík přivezl, že by si člověk poradil. co pro tu zvěřinu neuděláš, že jo :4: :15:
                jen je to hrozně nepraktický. takový crcání s jedním balíkem...

• Lidule
                  Lidule, 5.3.14 19:55:42  

tak by se to dalo napytlovat hned na místě a odvést pytle se senem je celkem jednodušší ne??? :2: to mě připomnělo, cca před 14ti dny manžel narazil na inzerát s hoblinama, zásoby mi docházeli tak jsem byla ráda že budou další, tak to domluvil že si dojedeme a vrátili jsme se s plným vozejkem pytlů + něco málo se dalo do kufru na sedačky :2: ale co by jsme pro ně neudělali a to mám jenom 5 morčat a jednoho králíka :2: