Morčata

Otevřená diskuze | Kategorie: Chovatelství a pěstitelství
Lidule (2019-07-26 18:41:11)Sniper (2018-11-06 17:49:54)Lin (2018-06-02 17:33:16)serafapetra (2016-07-24 20:50:15)
Morčata
Založeno: 17. 10. 2013 | Příspěvků: 175 | Členů: 4
Správci: Lidule (hlavní)

Pro všechny, komu se morčáci líbí. Obyčejnej pokec o chlupáčích pro normální lidi :)

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

 • Sniper
  Sniper, 1.11.17 16:45:13  
   

  CHOMÁČEK NEVÍ COBY

  Chomáček začal včera večer vydávat nenápadné škruňkavé zvuky, něco jako když morče hodně rychle hltá potravu, ale trochu jiné. Vydával je i dnes ráno (ještě zřetelněji) i odpoledne a zdálo se, že to jde z nosu.
  Na veterině ale záhadně ztichl, ani poslechem nenašli vůbec nic, z nosu mu neteče, žere, pije a ničí domek jako normální zdravé morče.
  Doma samozřejmě zase začal škruňkat, i když míň než předtím.
  Co to je? Má něco zaseklé v nose? Mohla by to být alergická reakce na odsvrabovák Stronghold? Včera dostal druhou kapku. Dřív žádnou reakci neměl. Navíc i při alergické rýmě by měl mokrý nosík. Prostě záhadné škruňkání.
  Že by byl tak lehounce nachlazený, že nemá ani výtok z nosu, ani se necítí špatně? Že by měl mykoplazmata jako myšky?

  • Lin
   Lin, 1.11.17 18:00:13  
    

   on má svrab?
   no hele, když žere, je naprosto v pohodě, zvuky jsou nenápadné a vet nic nenašel, tak bych jenom sledovala.
   nevím jak dáváš céčko, můžeš krátkodobě předávkovat

   • Sniper
    Sniper, 1.11.17 19:09:07  
     

    Oba myšové se podezřele drbali víc než je zdrávo, takže jsem je pro jistotu přeléčila.
    Céčko běžně nedávám v umělém provedení, jenom v potravě a zatím je ještě zelená sezóna, tak se mi nezdá pravděpodobné, že by mu chybělo C. Ale pro jistotu mu koupím nějaké hlodavčí C nebo vitamínový mix, protože to škruňkání mě docela vyděsilo.

    A aby nervů nebylo málo, tak Chloupka mi exhumovalo nějaké lesní zvíře, nejspíš liška. :-(

    • Lin
     Lin, 1.11.17 19:55:24  
      

     sypací céčko od veta. stojí to pár korun a mám s tím moc dobrý zkušenosti. když bylo jo ouvej, tak klidně citronovou šťávu.
     nevím, co si pod pojmem škrunkání představit, ale morče je zpravidla bídné, když nějakým stylem nežere, žere blbě, míń atd...a hubne.
     i se stalo, že morčína pískala hlady, na jídlo se vrhala, žvýkala, ale moc toho nepožrala. ve skupině jsem to poznala po pár dnech opravdu až podle váhy.
     nemůžete mít doma třeba sušší vzduch topením?

     • Sniper
      Sniper, 1.11.17 22:05:08  
       

      Zatím netopíme, máme v bytě 23 stupňů, což by mělo být pro morče akorát. Obecně netopíme většinou ani v zimě, protože máme rohový byt na jih a východ, takže se to vyhřívá samovolně. Nejhorší období není zima, ale přehřáté léto.
      Sušší vzduch i kdyby byl, tak by morčeti jakožto zvířeti původem z hor podle mě neměl vadit. Máme vlhkost cca 55%.

      Neměla ta morčinka, co pískala hlady, ale nejedla, přerostlé zadní zuby nebo nějaký zánět v tlamičce? Chudáci před smrtí se už o jídlo nezajímají a čekají, až umřou. Nemocné morče žebrající jídlo je podobná záhada jako to škruňkání. To slovo naprosto vystihuje ten zvuk. Nejvíc se to podobá zvuku, co morče vydává, když si tlapkama čistí hlavičku. Akorát že Chomáček to dělá i když se nečistí.

      • Lin
       Lin, 2.11.17 09:54:51  
        

       ne, měla "jenom" rapidní deficit céčka, málem jí to stálo život.
       dnešní morče bych k původním až tak nepřirovnávala, fakt jsou našlechtěné. některá zvířata byla opravdu až přecitlivělá. to mě vadilo. proto jsem změnila chov.
       po strongholdu jsem měla nějaké morče dva dny smutnější, míň žralo. vyloženě jakoby mu bylo špatně od žaludku.
       hlavně, aby tam neměl nějakej nádůrek třeba.
       nebo třeba průvan?
       jediné co můžu poradit, tak sledovat a vet.

       • Sniper
        Sniper, 2.11.17 19:43:03  
         

        Dneska už škruňkal minimálně. Dala jsem mu morčecí C v kapkách pro jistotu. Ale zdá se, že se zlepšuje.
        Přešlechtěnce snad nemám. Jsou oba voříšci. Sice taky můžou být někteří z příbuzenského křížení, ale zatím se vždy dožívali dobrého věku, a to i zachránění chudáci, až na jednu samici neznámého věku, které vybujel nádor. I když mohla být taky stará. Přece jenom hobby chovatelé nejsou většinou tak blbí, aby kupovali sourozence.
        Jinak nechápu jak by i domácí, zchoulostivělé morče mohlo mít deficit C při krmení trávou, pampeliškama, bršlicí...dyť zeleň v sobě C má. Přes zimu by se to dalo pochopit, když má vitamíny jen ze zeleniny a ovoce a ty postupně dlouhým skladováním ubývají, ale v sezóně zeleně? To už mi přijde spíš jako nějaká vrozená porucha metabolismu, která zhoršuje vstřebávání živin apod.
        Zatím jsem nikdy nedávala vitamíny jinak než v potravě. Sobě taky ne, přijde mi to jako komerční polopodvod. Stejně vitamíny mají největší vstřebatelnost a využitelnost dohromady s dalšími látkami v potravě, protože tělo je uzpůsobené na přijímaní živin z potravy a ne z tablet. I se to píše na ty krabičky, že to "neslouží jako náhrada pestré stravy".

        U mě zas bylo blbě morčici po Arpalitu. To už bych na hlodavce nedala. Asi po jakékoli léčbě může některým být blbě, ale ten Stronghold je obecně oblíbený a nevím o tom, že by někomu způsobil problémy.

        U vetky byl včera a nenašli nic. A ještě naschvál přestal zrovna na veterině škruňkat. Prostě Chomáč.:D

        V průvanu myše nemám. Sice šíleně fučelo posledních několik dní, ale že by to profouklo, když mají okno zavřené, deku přes klec ze strany od okna a navíc první od okna je Semiš a ten neškruňká. Dveře mám otevřené napůl, aby průvan z druhé strany nešel na Chomáčka. Víc už to vychytat nejde. Průvan by tu teoreticky byl šílený i při slabším větru, ale právě proto neotevírám vůbec na myše okno. Vždycky je přemístím a větrám bez nich.

 • Sniper
  Sniper, 20.9.17 21:44:34  
   

  Myšůni budou i nadále bydlet každý ve svém. Seznamování dopadlo tak, že Semiš pořád víc zaháněl a škubal Chomáčka (naštěstí je chráněn dlouhými chlupy), až mu šel i po krku a dost hnusně se navzájem porvali, protože Chomáček není takový chudák, že by se vůbec nebránil. Díry žádné nemají, ale Semiš prostě nemá Chomáčka rád. Ani ho nevyhledával, když jsem je pak dala zas od sebe. Chomáček se ale za ním natahoval a pískal, což nechápu. Ten "zlý" Semiš ho nesnáší, cvaká na něho, honí ho, škube ho, visí mu na krku a ten dutý Chomáč ho i přesto vyhledává.
  Opravuju svou doměnku, že Semiš je společenský kontaktňák. Byl takový jen vůči Chlupovi. Když se s ním seznamoval jako mládě, tak byl sice dominantní, ale ne agresivní. Na Chomáčka je agresivní. V kleci by ho zakousl. Snesl ho chvíli na druhém konci místnosti, ale pak ho vyháněl a celý pokoj byl pro ně dva moc malý.
  Spíš možná Chomáček dostane malé mláďátko a Semiš zůstane jako kontaktňák k lidem. Na ty zatím neútočí. :1:
  ALFASAMCI JSOU NA H....!!!

  • Lin
   Lin, 21.9.17 09:19:45  
    

   no jo no, pohlavně dospělí samci.
   trošku jsem čekala, že by to mohlo dopadnout, páč si "nevrzli", ale dobře jsi udělala. jak si jdou po krku, to je úplně jinej boj, než nějaký žďuchání a kousanec o pozice.
   to poznáš, myslí to doslova smrtelně vážně.
   chomáčovi společnost chybí, ten by bral cokoliv.
   semiš by možná akceptoval mimino a určitě samici, ale o fakt nejde.

   • Sniper
    Sniper, 21.9.17 10:56:03  
     

    No Chomáček v bývalém domově u samic byl. Spolu s alfasamcem, který ho rasoval a proto skončil v inzerci "daruji morče". :9: Nechápu úvahy bývalé majitelky, že dala k sobě do jednoho výběhu na zahradě samce a samice dokupy. Když už někdo chce množit, tak ať má aspoň jednoho jediného samce na ubikaci. Přitom mi nepřišlo, že by k morčatům ta paní neměla vztah. Dlouho vykládala jaké je Chomáčkovo oblíbené jídlo a jak ji mrzí, že si nevšimla dřív, že je tak utlačovaný alfasamcem. Chomáček připutoval vyhublý (přes chlupy to pouhým okem nebylo vidět, na pohmat to byl mazec) a s velkým strupem od pokousání.
    To ještě se Semišem nedopadl tak hrozně. Chomáč je snad nějaký autista, který nechápe sociální chování svého druhu. Kdyby se rozplácl a nechal se obskákat, tak by ho Semiš asi nechal být. On si místo toho stěžoval, ale vůbec se nechtěl nechat dotlačit do podřízené pozice. Nanejvýš zdrhal, pak se zas vracel, zdrhal, cvakal zubama, vracel...
    Vůbec je to zvláštní myš. Bývalá majitelka ho popisovala jako hodného, "kam ho postavíte, tam ho máte", ale u nás se tak vůbec neprojevuje. Je zdaleka nejschopnější v rozdělávání bariéry, ale vůbec nechápe, že jakmile ji rozdělá a vleze za Semišem, bude odehnán a oškubán. Chová se jak technicky zdatný Sheldon, který neumí komunikovat, nechápe sociální pravidla a neustále někoho omylem nasírá. :15:
    Navíc už musel vystřídat minimálně 4 různé domovy - místo narození, bývalá majitelka, od které ho máme, ještě dřívější majitelé, od kterých ho brala ta bývaliá majitelka, my. Pokud ještě šel přes zverák, tak 5 různých míst. Je to stresař, nerad se chytá, bojí se cizích lidí. Malého kamaráda asi časem dostane, protože s lidmi se moc nesocializuje, i když hrozí pozdější rozhádání kvůli jeho zmatené povaze. Ale musím najít nějaké nekonfliktní, laxní, pohodové mládě a ne Semiše č. 2.
    Kdyby někdo koupil Semiše pro hada, tak had prohraje. K Semišovi už nikoho přidávat nebudu. Musela bych narazit na reinkarnaci Chlupa. Takové moudré, nekonfliktní morče se rodí tak jednou za 1000 let. I když byl podřízený, vůbec na tom netratil, nenechal si ukrást všechno jídlo, uměl dokonale obhájit svoje hranice, aniž by vyvolal konflikt. Klasický podřízený chudák by se Semišem asi umřel hlady.
    A ještě předtím, když žil s Kujónkem, tak Chlup byl zřejmě alfa, ale jejich hierarchie byla v podstatě nečitelná. Občas poskákal Chlup Kujóna a občas to bylo naopak. Při venčení Chlup chodil vpředu a určoval směr. Hlídal Kujóna v domku. To je docela dobrý ukazatel, kdo je alfa - vždycky je to ten, co leží ve dveřích, zatímco ten druhý je schovaný, chráněný. Potom když žil se Semišem, tak zase Semiš hlídal ve dveřích a Chlup relaxoval schovaný vzadu v přítmí. Ty myší interakce jsou hrozně zajímavé!

    • Lin
     Lin, 21.9.17 11:32:57  
      

     jsou hodně zajímavé a hlavně je to vcelku přirozené.
     mi přijde i chování těch tvých kluků docela normální.
     chomáč s holkama byl, což dost vysvětluje tu nepodřízenost a přitom je to morče, který touží po společnosti morčete. proto se "vrací" k agresorovi.
     semiš je ano-hodně dominantní samec a možná i trochu svůj.
     měla jsem samici, co snesla jenom samce a to opravdu jen hodně obtížně (na připuštění). pak měla mladé, zvykla si na společnost, nakonec byla super i v početnější skupině. taková dáma, rozvážná, vedoucí, skvělá máma a teta....
     no nic.
     hele a nechceš nechat chomáče vykastrovat a dát mu samičku?

     • Sniper
      Sniper, 22.9.17 13:03:06  
       

      Vykastrovat asi ne. Sice je to malá operace, ale i tak se to může zvrtnout a navíc chudák Chomáč, který pořád putuje z jednoho domova do druhého, pořád ho někdo rasuje a zas by měl další trauma.
      Semišovi by navíc zřejmě hráblo, kdyby vedle cítil samici. Nemám jak jinak rozmístit klece, aby byl Semiš co nejdál od Chomáčka a samičky, protože jediná další místnost, kde bývalo místo, je teď zabraná kanárkem a ten mimo dobu přepeřování řve tak, že i člověku by z toho pukla hlava, natož morčeti.
      Chomáček + malinký sameček se mi zdá jako nejschůdnější varianta.

      • Lin
       Lin, 22.9.17 15:30:14  
        

       tak to jo. budu držet palce.
       loni jsem tu měla skvělého, umazleného a submisivního kloučka :1:

 • Edina
  Edina, 11.9.17 08:45:11  
   

  Morčata, která daruji jsou u Boskovic, do 40 km dovezu.

 • Edina
  Edina, 9.9.17 17:08:39  
   

  Do e-mailu pošlu fotky.

 • Edina
  Edina, 9.9.17 17:07:09  
   

  Dobrý den, chtěla jsem vám nabídnout morče, mám dva kluky, jeden černý s bílým čumáčkem druhý klasický flekatý, jsou to sameťáci, stáří rok a dva měsíce, jsou spolu od narození, začali se prát, takže teď je nabízím odděleně, jsou zdraví, veterinárně kontrolovaní, strava seno, převážně zelenina, občas granule, ovoce. Jsou hodní, v noci spí, nebo tiše chrupkají seno:-),s mazlením nemají problém, ale teď si toho moc neužijí, můj syn, pro kterého byla morčata určena dostal silnou alergii, takže je musíme dát pryč zatím se to moc nedaří, tak zkouším i tady, je mi jich líto, ale nemůžeme je mít doma. Děkuji za pochopení a budu moc vděčná, pokud někdo budete mít zájem. Morčata daruji, možno i s pytlem hoblin ke každému.

  • Lidule
   Lidule, 9.9.17 17:49:46  
    

   ještě bych dopsala odkud jste :4:

 • Sniper
  Sniper, 28.8.17 14:45:45  
   

  Tak už mi zůstali jen dva sólo myšové. Chlup dnes umřel. :-( Bylo mu 7,5 roku a měl už poslední rok pořád víc problémů (přerůstající vykřivené hlodáky, análni vak, úbytek hmotnosti bez zjevné příčiny). Ještě minulý týden byl aktivní přiměřeně svému věku, ale v neděli se najednou hrozně začal zhoršovat, málo jedl a dnes už nechtěl sníst nic. Navíc se mu špatně dýchalo a asi ho i něco bolelo, protože při čištění vaku vždycky normálně spolupracoval a byl rád, že mu s tím někdo pomáhá, ale teď se zmítal a protestoval, když jsem ho vzala do ruky.
  Na veterině mu poslechem zjistili zápal plic (nepochopitelný zápal plic jen tak z ničeho, protože u myšů vůbec nevětrám v jejich přítomnosti), ale nejspíš toho měl ještě víc vzhledem k jeho chování. ATB do něho rvát v jeho věku a stavu mi přišlo jako zbytečné trápení a oddalování nevyhnutelného, takže jsem ho nechala uspat.
  I Semišek se choval úplně přesně přes kopírák jako se kdysi choval Chlup, když umíral jeho spolubydlící Kujón. Taky do něho hodně ňufal, olizoval mu ouška a snažil se ho "rozchodit". Zvíře pozná líp než člověk, když jiné zvéře umírá.
  Chloupek je teď v lese v dvojhrobečku se svým nejoblíbenějším kamarádem Kujónem. Včera večer jsem slyšela pískat morče jakoby odněkud zvrchu z vyššího patra, ale nikdo tam morče nemá. Vždycky je odtamtud slyšet maximálně pes. Duchařská pointa je, že si myslím, že to byl Kujónek, který pro něho přišel a volal ho.

  • Lidule
   Lidule, 28.8.17 17:43:39  
    

   To mě mrzí :9:

  • Lin
   Lin, 29.8.17 15:00:39  
    

   to je moc pěkný věk a myslím, žes udělala dobře a zbytečně mu to neprodlužovala :4:
   možná si pro něj kamarád opravdu přišel, kdo ví?

  • Sniper
   Sniper, 3.9.17 20:45:22  
    

   Díky.
   Semišek se zdá vpohodě, normálně pochtívá jídlo a je aktivní, ale byl vždycky hodně kontaktní a určitě by chtěl spolubydlícího. Zkusím ho ještě jednou dát dohromady s Chomáčkem.
   Sice jsou oba dospělí, ale podle Amíků je seznámení dospělých samců možné a dokonce to dělají běžně v jejich útulcích pro morčata. Mají sice výhodu, že mají výběr z velkého počtu jedinců a tím větší pravděpodobnost, že se vhodně dají do dvojice (trojice...), ale Semiš a Chomáček by si mohli sednout. Už se znají přes mříže víc než rok a s naprosto nekonfliktním Chlupem bylo možné Chomáčka dát do jednoho výběhu už hned na začátku.
   Chlup byl ale jedinečný a vyšel by snad s každým. Vlastně i se Semiškem se seznamoval už v jeho dost nevhodném věku, protože byl už tehdy poněkud odrostlé mládě, ne malinké odstávčátko, a je hodně dominantní.
   Podle Amíků je zásadní věc velký prostor. Oni staví takové výběhy z čtvercových mřížek, co se dají různě spojovat do neomezeně velkých ohrádek. Podle nich jsou i velké klece malé a proto se morčata perou. To dává smysl. Málo místa => stres => konflikt.
   Kdysi se tvrdilo, že samce vůbec nejde mít spolu, a už je to překonaný mýtus. Amíci tvrdí, že i dospělé samce jde dávat dohromady a to i do trojic nebo čtveřic, pokud mají dost velký prostor.
   Pokud se mi myšové shodnou při běhání po bytě, zkusím zbastlit propojení dvou klecí s oploceným meziprostorem. Celkově by to pokrylo celou postel (starou, nepoužívanou pro lidi). Už teď ji ty klece pokrývají tak ze dvou třetin. Na dva myše by to mělo stačit.

   • Lin
    Lin, 4.9.17 20:12:19  
     

    já jsem zkoušela dát v dohromady jen dospělého syna s otcem, což bylo fiasko, šli si vyloženě po krku. i když byli na opravdu prostorné pastvě. ale oba připouštěli, což je další mínus na seznamování.
    na druhou stranu, viděla jsem připoušťáky v jednom kotci. možná byli výjimka, musím se na to někdy zeptat.
    myslím, že tvým dvěma by to mohlo klapnout.
    věřím, že se dají samci dát dohromady, jen musí být ta správná konstelace hvězd.
    držím palce :4:

 • Sniper
  Sniper, 17.8.17 17:37:54  
   

  Myšové pózují pro Animal Free Research UK:
  http://mysikrysa.rajce.idnes.cz/Mekci_na_kampan/

  Když se zadaří, budou na nějakých propagačních materiálech proti pokusům na zvířatech.

  Jestli někdo chce, může poslat vlastní zvěř. Mělo by to být foto na bílém nebo neutrálním pozadí, zřejmě aby se to grafikům dobře ořezávalo. Posílá se to na xichtknize Animal Free Research UK pod příspěvkem, kde žádají o zasílání fotek.

 • Sniper
  Sniper, 30.7.17 10:46:21  
   

  CHUDÁCI Z BAZOŠE

  Nemá někdo místo pro tyto tvorečky, nebo neví o někom, kdo by se jich ujal?

  Chudák č.1 v kleci 60 cm, kde by se moji "myšové" ani neotočili:
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/77725175/prodam-morce-i-s-vybavenim.php

  Chudáci č.2 a 3 - ano, vidíte dobře, ta blbka má morče dohromady s křečíkem v jakémsi pidiakvárku! :10: Prý že alergie...jo, očividně alergie na zajištění odpovídající péče o zvířata. Vyléčit lze jedině kulkou do hlavy.
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/77720242/Daruji.php

  • Lin
   Lin, 30.7.17 12:55:45  
    

   to druhý je teda mazec :7:

  • Lidule
   Lidule, 30.7.17 13:53:39  
    

   Obojí pro mě daleko a samce mít nemůžu, nechci aby holky měli mladé a jinde než u nich místo nemám ..

   • Sniper
    Sniper, 30.7.17 18:47:57  
     

    Morče co bydlí s křečkem by teoreticky mohla být i samička. Není tam uvedeno konkrétní info. Ale pochybuju, že někdo tak vymletý jako inzerující osoba, by dokázal rozeznat pohlaví.
    Snad se jich někdo ujme. Popravdě, i varianta s hadem se jeví jako lepší než to, v čem musí žít teď.
    Někteří lidé by neměli chovat zvířata, množit svoje vadné geny a existovat...

    • Lidule
     Lidule, 30.7.17 19:20:58  
      

     Ano to mohla ale i tak je to od nás daleko ...

    • Sniper
     Sniper, 5.8.17 22:54:23  
      

     Chudáky spolubydlící už si asi někdo vzal, inzerát zmizel.

 • Lin
  Lin, 22.4.17 06:15:22  
   

  když na to máš, jen směle kupředu :1: :1:

  • Lidule
   Lidule, 22.4.17 08:17:34  
    

   Ale už bych se měla krotit jinak budu muset poprosit manžela ať udělá větší kralikarnu :1: aby měli kde být přes zimu ...

   • Lin
    Lin, 22.4.17 11:37:58  
     

    jsem měla takovou představu už menšího chlívečku :1:
    police na žrádlo, stolek s váhou atd... na podlaze niplová kýblová napaječka, domečky, krmítka a všude morčata :15:

    • Lidule
     Lidule, 22.4.17 12:11:53  
      

     Něco podobného má chovatel chs Morceci doupě, on to má sice doma v jedné místnosti, co jsem u něj před několika lety byla pro samečka tak jsem koukala jak pero z gauče jak to má pěkně udělané, hold jeho rodina nemá nouze o peníze tak si to mohl dovolit, na jeho stránkách najdeš i fotky ... mě by se to taky líbilo ale není kde je mít a prostor který by byl pro to vyhovující tak tam máme narovnane dřevo na zimu takže se musim spokojit s venkovním výběhem ale taky to bude snad pěkně pokoukani jak si spokojeně pasou travicku a můžou si běhat na čerstvém vzduchu ...

    • Lidule
     Lidule, 22.4.17 14:01:56  
      

     Tak jsou holky doma, foto je v profilu jsem je radši vyfotila dřív než jsem je dala k ostatním ... cestou zpátky jsme se stavili na malý nákup tak jsem koupila kořenovou petrželku tak jim ji zítra dám a zkusím udělat víc fotek jej to bude boj ...

    • Lidule
     Lidule, 22.4.17 17:48:05  
      

     http://21voderacek.rajce.net/Morceci_babinec přidány fotečky

     • Sniper
      Sniper, 24.4.17 19:36:44  
       

      Fajná "myší" banda. :1:

     • Lin
      Lin, 25.4.17 17:20:33  
       

      moc pěkné myšky, to bude veselo :1:

      • Lidule
       Lidule, 25.4.17 19:22:07  
        

       Už teď je veselo, dneska dostaly petržel a asi jim to bylo málo ...

       • Lin
        Lin, 26.4.17 14:33:38  
         

        :1: :1:

 • Lidule
  Lidule, 21.4.17 19:26:29  
   

  Tak zase magorim á zítra budou další dvě holky :1:

 • Lidule
  Lidule, 5.4.17 08:10:10  
   

  Lin, tak a je to tady budu mít další morčátka :4: rozetky to sice nebudou, opět hladkosrsté ale kápla jsem na inzerát z vedlejší vesnice takže žádná dálka a ještě si musím počkat až budou moc od mamči ...

  • Lin
   Lin, 5.4.17 16:48:02  
    

   gratulka :1:
   já myslím, žes udělala dobře. ti hladcí mi ten venkovní chov přijdou nejvhodnější :4:

   • Lidule
    Lidule, 5.4.17 20:16:58  
     

    Dík ale stejně pokud někdy kapnu na rozetku tak stejně neodolam já se znám moc dobře a jestli mít 7 nebo 8 morčat zas takovej rozdíl není :1:

    • Sniper
     Sniper, 10.4.17 19:58:42  
      

     V azylu u Reny mají dvě morčice nalezené u popelnic a jedna je rozetka. Zatím tam není foto, ale prý je to černá rozetka a hnědá teddy.

     • Lidule
      Lidule, 10.4.17 20:05:32  
       

      Jo o Reny vím že má azyl jen je na mě moc daleko ...

   • Lidule
    Lidule, 8.4.17 16:10:53  
     

    tak jsou holky doma ... fotky jsou opět na rajčeti jak jsem dávala níž ten odkaz na morčecí babinec :1: pěkně se mi to tu rozrůstá :1:

    • Lin
     Lin, 9.4.17 07:04:38  
      

     krásné myšky :1: gratulka

     • Lidule
      Lidule, 9.4.17 08:35:15  
       

      Dík až doma jsem si všimla jak jsou si holky dost podobné, skoro jako dvojčátka jedná má černou barvu přes levou půlku obličeje a druhá přes druhou to jsem ještě nezazila ... až si víc zvyknou zkusím je líp nafotit ...

 • Lidule
  Lidule, 2.4.17 08:10:30  
   

  Holky nevíte o někom kdo by měl rozetová morčátka??? Musí to být samičky, už teď mám 5 holek a množit nechci ... ideálně mláďata ...

  • Lin
   Lin, 2.4.17 08:15:43  
    

   nee. a chceš standartní rozety, nebo cokoliv s nějakýma vírkama?

   • Lidule
    Lidule, 2.4.17 08:23:31  
     

    může to být cokoli s vírkama ... jen ať je to něco jiného než to co mám doma http://21voderacek.rajce.idnes.cz/Morceci_babinec a dlouhosrstá raději ne na ně by nebyl čas se starat o srst ... příští týden v pátek jedeme do Brna ale tam jsem taky nic nenašla ...

    • Lin
     Lin, 2.4.17 10:32:46  
      

     upřímně, rozetu bych nebrala, nevím jak na tom jsou v zimě. ta srst možná nebude mít takové termoizolační možnosti, když nepřiléhá.
     a normálně to nedoporučuju, ale možná to bude nejjednodušší cesta, tam bývá vírkatých kříženců dost. zkus omrknout zverimexy. tam fakt bacha na zdraví (bobečky, stroupky, drbání)

    • Lin
     Lin, 2.4.17 10:38:17  
      

     jinak mám i kudrnaté dlouhány. a jednou za čas je stříhám. hlavně na zadku u zadních nožek a když přerostou (většinou se stříhaj mezi sebou, mimina dělaj z matek dokonalé ježky), tak podle podložky.
     taky mám kříženku s "polodlouhou", hladkou srstí, ta je bezúdržbová :1:

     • Lidule
      Lidule, 2.4.17 10:59:56  
       

      já jsem měla jednoho dlouhosrstého samečka a jemu jsem musela často stříhat srst protože to měl neustále zacuchané hlavně u zadečku proto bych se nerada k tomu vracela byla to fakt starost ... já chci mít holky přes léto venku, v prostorné ohrádce s boudičkou a samozřejmě zabezpečené aby se na ně nic nedostalo ... na zimu by šli samozřejmě domů do králíkárny a když už by jich bylo 7 tak by se mohly navzájem zahřát s velkou vrstvou podestýlky ... ze zverimexu moc morčátka nechci, už kvůli nemocem co bych si mohla dotáhnout domů tak i nečekané nadílky v podobě mláďat ...

      • Lin
       Lin, 2.4.17 11:20:59  
        

       to je pravda a naprosto schvaluju výběr u chovatele.
       s tím stříháním, přesně to jsem myslela. u toho zadečku se to cuchá, ale jinak moc práce v tom nevidím. výstaváci, o ty bych nechtěla pečovat :1:
       letos mám taky v plánu nechat některé holky přes léto navolno na zahrádce. loni jsem je večer chytala a zavírala kvůli kunám atd..., letos to s jednou skupinou risknu.
       jen vymyslet zázemí na větší deště.

       • Lidule
        Lidule, 2.4.17 11:53:13  
         

        s dešti počítám, chci jim tam dát i nějaké přístřešky aby se měli kam schovávat když na ně bude svítit sluníčko nebo pršet ... také jim budu nosit seno, vodu i zeleninu či bylinky ... už se těším až budou venku a já se na ně budu moc koukat ...

        • Lin
         Lin, 2.4.17 12:15:00  
          

         stříška je super, ty uděláš hned skoro ze všeho a kousku lina :1:
         menší deštíky řeší po svém, většinou v záhonku topinamburů nebo pod keřem. na větší deště to chce něco, aby byli v suchu i odspodu, když to poteče proudem.
         a v tom vidím trošku problém. když to šoupnu na nožky, nejspíš holky půjdou stejně pod to, nebo úplně jinam, než aby šly do zvýšené boudičky :1:
         taky to chci mobilní, páč když se skrýše nepohybují, brzy je tam vypálený flek.

         • Lidule
          Lidule, 2.4.17 16:50:23  
           

          On to místo je trošku se spádem nebude to přímo na rovině takže by voda měla odtékat hned pryč ... krom přístřešků bude i hlavní bouda kam se budou moc schovávat a kam jim chci dávat seno a vodu ... i ti místečko vyfotím až se dostanu k notasu ...

         • Lin
          Lin, 2.4.17 19:02:07  
           

          fajn :4:

         • Lidule
          Lidule, 3.4.17 11:02:16  
           

          tak fotka toho místečka je na profilu ... je to focené z okna takže se může zdát že je to malé ...

         • Lin
          Lin, 3.4.17 18:52:36  
           

          tam se budou mít jak prasata v žitě :1:

         • Lidule
          Lidule, 3.4.17 18:59:22  
           

          Snad jo ... uvidím kdy manžel začne vyrábět výběh ...