Cesta

Otevřená diskuze | Kategorie: Tajemno a esoterika
Tonda20 (2017-04-30 18:30:19)Cho (2017-04-30 16:52:46)radkojaga (2017-04-30 16:37:57)Erika (2017-04-30 16:21:23)Isisis444 (2017-04-30 16:07:50)a.l.tereza (2017-04-30 15:20:34)lera (2017-04-30 10:36:10)Mona (2017-04-30 08:50:56)9marie04 (2017-04-30 04:45:53)janjanx (2017-04-29 08:55:08)adaren (2017-04-29 00:14:54)herbertboss (2017-04-27 20:06:48)blahu (2017-04-26 23:58:19)Yunnan (2017-04-12 21:18:57)Gerry (2017-04-10 21:03:38)Achom (2017-04-07 13:32:44)Noznoroch (2017-04-03 21:13:47)chenrezig777 (2017-04-01 22:13:29)savvana (2017-03-31 07:15:30)Azazel-Andel (2017-03-23 15:12:05)meleq (2017-01-28 05:12:20)Pradimik1 (2017-01-12 21:18:10)Maatina (2017-01-07 13:23:08)
Cesta
Založeno: 17. 10. 2013 | Příspěvků: 10 123 | Členů: 46
Správci: Cho (hlavní), adaren, herbertboss, Isisis444

Rozhovory a sdileni na Ceste, duchovní školy všech tradic, Mistr a Žák, Advaita, Jóga, Zen, Sufi, Meditace, Kristovo Uceni, Mystika, Osvícení, Sebepoznání, Poznání Nejvyššího, Buddhovstvi, Bůh, Tao, Mir, Svaty Gral, Upokojeni..atd.
***nevhodné jednání, inzerce, nedostatek zájmu a úcty k předmětu fora, atd..= Off topic bez upozorňování = Blacklist.. BAN atd..********************************
OTAZKY K CESTE NOVE ZDE : https://www.diskutnici.cz/forum/3821-otazky-k-ceste/

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Isisis444
    Isisis444, 30.4.17 11:09:26  

Ahoj Lero.:2:

• a.l.tereza
      a.l.tereza, 30.4.17 14:26:31  

dlouho tady nebyla, estlipak se poznala :2:

• Mona
    Mona, 27.4.17 06:15:14  

K tématu karmy, vině a trestu, utrpení atd. Dlouho mi vrtá hlavou jedna otázka. Čím se provinily třeba ty miliony židů, kteří umřeli v koncentračních táborech? Představte si člověka, který má svou víru, do posledního okamžiku věří v Boha a na samém konci ho čeká komín....Na světě jsou zabíjeny denně mnoho nevinných lidí, nepřijde mi správné tvrdit, že si za to můžou sami, protože ,,mají špatnou karmu". Nejednou jsem se s takovým názorem již setkala, hlaně od lidí, kteří se zajímají o moderní ezoteriku. Že třeba onkologicky nemocné dítě si za to může samo, protože má špatnou karmu a vlastně ,,dobře mu tak".

• Mona
      Mona, 27.4.17 06:17:04  

Na druhou stranu vím, že se nic neděje náhodou....

• adaren
      adaren, 27.4.17 07:56:49  

„komín“ nás čeká všechny

Mono, to co, píšeš, zní jako by mělo platit, že „věřit“ má být automatickou zárukou jen všeho pěkného a možná rovnou i „života věčného“ a uchránit tě před bolestí a smrtí – jestli taková „víra“ není spíš to podepsání „smlouvy s ďáblem“ (a komínem si tě pak stejně odnese …)

Taky jsem se už nejednou setkala s takovým podivným názorem, kterému nerozumím - nevím proč, když někdo chce „obecně zapůsobit“, bere si „do huby“ zrovna onkologicky nemocné děti … mému synovci je teď krásných šestnáct let, a je z něj kluk jako buk :2: . V průběhu minulých osmi let jsem neslyšela, že by skuhral „proč já…, a bla bla“, ano – třeba si dětsky posteskl, že se netěší na víkend (o víkendu jednou týdně dostával injekci, po které mu bývalo zle, zvracel), ale bral to tak jak to bylo. Na to jak je mladý, by ti klidně mohl být příkladem … jestli ti tyhle děti tak moc nedají spát, můžeš se třeba přihlásit jako dobrovolník a chodit jim pravidelně číst pohádky (třeba bys u nich našla i odpověď na svou otázku..?)

• radkojaga
      radkojaga, 27.4.17 08:15:37  

Ježíše na konci čekal kříž. tedy ve světě. Svět ho ukřižoval, podstatou víry je vzkříšení. Hmotné tělo se rozpadne, v Duchu je věřící vzkříšen k věčnému životu.

• janjanx
      janjanx, 27.4.17 18:02:12  

Dobře se ptáš. Mně se to také nezdá možné. Když spadne letadlo a všichni cestující zemřou, to se nedá vysvětlit tím, že se zrovna sešli lidé se špatnou karmou v jednoho letadle. Nebo Hirošima, tolik lidí se špatnou karmou, ne blbost to není možné. Bude to jinak. Věc karma bude buď špatně pochopena či špatně interpretovaná, nebo je karma jen část celé pravdy o příčině a efektu. Bude sice fungovat, ale jen v části celé věci, v další části to bude věc etiky a v další věc náhody - nehody. Někdo neetický - nepozorný, když tě na přechodu sestřelí autem.

• Divobyj
        Divobyj, 28.4.17 20:45:29  

Náhoda je pouze naší iluzí.

• Isisis444
          Isisis444, 28.4.17 21:15:15  

Přesně. :2:

• janjanx
          janjanx, 29.4.17 08:55:07  

ok, vysvětli to. To co si napsal není argument, to je nic.

• Erika
            Erika, 29.4.17 12:16:55  

Něco to je, když na to reaguješ :1:

• Tonda20
          Tonda20, 30.4.17 18:10:18  

Máš naprostou pravdu.

• janjanx
      janjanx, 27.4.17 18:26:17  

Působení mechanizmu negativní karmy je člověk vystaven tehdy, když nemá svou etiku in. Aby se člověk dostal na 100% z potencionálního vlivu karmy, musel by mít zvládnutou etiku na celé své časové stopě. Tedy, kolik a proč jsem sejmul x lidí v minulých životech. Na to si ale těžko vzpomenu, a v tom je ta past karmy.

• Tonda20
      Tonda20, 28.4.17 14:47:16  

Zapomínáme na karmu národa - státu, celé zeměkoule, do které se rodíme a potkáváme přesně jen ty lidi, kteří nám mají něco dát, ať je to láska nebo smrt.
      Když někdo provede svinstvo v tomto životě, nemůže si říkat "To se jen vyrovnalo něco z minulých životů.", ale naopak to prostě nezvládl a ponese si to s sebou celý život i v dalších životech.
      Člověk by měl být k sobě i jiným pravdivý. Pokud druhému např. v manželství lžeme, jsme nevěrní a ještě ho okrademe, pak musíme počítat s tím, že se nám to možná stane také nebo v jiné variantě.

• radkojaga
        radkojaga, 28.4.17 14:55:35  

věřím že upřimné pokání, lítost a odevzdání (dobrého i zlého) do rukou vykupitele Ježíše Krista... přikryje naše hříchy a dovede nás k spáse v Jeho Duchu ( a Těle)

• a.l.tereza
        a.l.tereza, 28.4.17 18:11:59  

ad Tonda20, 28.4.17 14:47:16
        Člověk by měl být k sobě i jiným pravdivý. Pokud druhému např. v manželství lžeme, jsme nevěrní a ještě ho okrademe, pak musíme počítat s tím, že se nám to možná stane také nebo v jiné variantě.

..opravdu to tak funguje, opravdu je to tak jednoduché? někdo první ublíží druhému a potom se mu to vrátí? ale od koho? od dalšího který ublíží a potom se to zase vrátí jemu a tak dál a dál až je z toho nekonečný řetězec "vyšle vs. vrátí"? nemělo by to však mít někde konec? co třeba ten, kterému bylo ublíženo, když by nic z toho dál jinému neposlal a naopak by si pro něj přál aby se mu to nevrátilo, ale aby byl šťastný, spokojený a aby žil v lásce..., co by se stalo potom?

• Isisis444
        Isisis444, 28.4.17 21:14:18  

Karma není nějaké kupčení s vinou, ale je to o stavu vědomí, když hřešíme, tak se dostáváme do určitého stavu vědomí, kdy k sobě přitahujeme negativní situace, lidi a hlavně vše vnímáme negativně, když tento stav vědomí překleneme, změníme přístup, vnímání všeho, začnou se v životě dít pozitivní změny.

• Tonda20
          Tonda20, 29.4.17 13:41:24  

Ano. S pozitivním přístupem, se skutečně začnou dít změny, ale může to být jen natahování tětivy luku.
          Charakter člověka se nezmění a dříve nebo později, se nám vše vrátí i když třeba jinak.
          Nejsem pesemista, jak by se mohlo zdát. :-)

• Divobyj
      Divobyj, 28.4.17 20:52:08  

Mona.
      Díváš se na to všechno z úhlu pohledu člověka,řídícího se dle základního živočišného pudu-pudu sebezáchovy,ze kterého samozřejmě vyplývá strach ze smrti těla.
      Ano,smrtí těla mnohé končí,ale věř,že mnohé zase začíná :4:

• Mona
        Mona, 29.4.17 09:04:03  

Zkrátka, když něco nevím, něčemu zcela nerozumím, tak se zeptám. Mám životní filozofii, že lepší být chvíli za blbce, než být za blbce furt.

• Isisis444
          Isisis444, 29.4.17 09:33:21  

Kdo se nezeptá, nic se nedoví a i od toho je forum, na tříbení názorů, alespoň já to tak beru. :2: Za blbce určitě ne, spíše mi přijde, že máš prostě pochybnosti o Podstatě, Nejvyšším, jestli to je opravdu láska a moudrost.:2: Řekla bych, že intelektuálně, názorově člověk v tomto jistotu nezíská, ale určitě je to důležitá příprava na vnitřní posun, kdy najednou víš, že je to přesně tak, jak učí Ježíš, Buddha, všichni velcí duchovní učitelé. :2:

• radkojaga
            radkojaga, 29.4.17 09:44:42  

jj. souhlas. Ježíš navíc učil, že On je ta cesta. To vůbec nelze pojmout intelektuálně, pouze pokorou.

• Isisis444
              Isisis444, 29.4.17 10:23:44  

On jako Kristus, Buddha, Nejvyšší. :2:

• radkojaga
                radkojaga, 29.4.17 10:27:39  

On jako Kristus :2: :2: Kristus řekl: Já jsem ta cesta, pravda
                a život. Omlouvám se buddhistům Buddha je jiná cesta. Buddhisté mají svoje svátosti a útočiště. Určitě taky jsou provázeni Milostí a požehnáním Krista. ale neobracejí se k Němu. Obracejí se k Buddhovi.

• Isisis444
                  Isisis444, 29.4.17 10:33:42  

Podstata je jedna. :2: Každá cesta má trochu jiné zabarvení, kulisy, podle osvíceného lidského učitele, Ježíše nebo Gautamy ale když se dojde nakonec, tak Kristus=Buddha. :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 29.4.17 10:38:08  

s tím mám trochu problém, vidím to různě. Tedy znám oboje. Buddhistické útočiště jsem nepřijala... bylo i to velmi cizí, nemohla jsem nijak pojmout buddhismus z hlediska pokory a Milosti. bezbřehost...žádá vina, žádné odpuštění, vše iluze. nedokázala jsem se s "tím" nijak identifikovat. U křesťanství to bylo dejavu, Kristus jako "můj dům", moje srdce. On ve mě a já v něm. Konkrétno. hmatatelno. zjevený řád.

• Isisis444
                    Isisis444, 29.4.17 10:44:42  

Buddhovo učení vnímám, chápu jinak než popisuješ. Ta iluze je o neztotožňování se a soucit je tam bezbřehý, takže srdce nechybí. :2: Vidím analogie jak s jogou, tak s Ježišovým učením. :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 29.4.17 10:50:10  

je to hodně subjektivní, buddhismu jsem se věnovala mnoho let i józe, ale dostala jsem se do slepé uličky. určitě vlastní vinou nikoliv učení samotného. jen jsem cítila silnou blokaci, tu blokaci jsme cítila i u křesťanství. to byl důvod že jsem hledala intenzivně jinde, ale teprve křesťanství mě "naučilo" důvěřovat. tedy otevřít se a nebát se. naslouchat tichu.

• radkojaga
                    radkojaga, 29.4.17 10:54:28  

tedy jinak, blokovala jsem se vůči křesťanství jelikož jsem to vnímal jen venkovně a to mi nedávalo smysl. připadalo mi to jak to říct a neurazit dost "přiblble", když tedy prorazilo křesťaství díru domého srdce, všecko se obrátilo. a není překážky ani v obřadech, ani v poslušnosti... najednou jsou toto jen okrajové záležitosti. Kristus jako Cesta a Vzkříšení je uvnitř. A věřím že ho přijímám skrze svátosti. že se stávám Ním a On mnou v podivuhodné výměně. Protože Ježíš je Bůh a člověk současně.

• Isisis444
                    Isisis444, 29.4.17 11:08:34  

Jako každý duchovní učitel, který se nachází v cíli. :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 29.4.17 11:30:33  

Pokud je každý učitel Bohem i člověkem, tak z křesťaského pohledu musí být v Kristu. Je jen jeden Bůh...Otec a Syn. Tedy nelze říct že Buddha je Synem svého Otce. Vím že to moc rozebírám, ale tady chybí průsečník věčného a pomíjivého (spása skrze vzkříšení) v Kristu

• Isisis444
                    Isisis444, 29.4.17 11:54:34  

Když pomineš jinou terminologii, tak mi přijde, že Buddha je analogicky Syn Otce a že Syn je s Otcem jedno, ale zároveň Syn je menší než Otec, jak řekl Ježíš o sobě. :2: Takže mě to říci lze naprosto bez problémů.:15:

• radkojaga
                    radkojaga, 29.4.17 11:58:34  

drhne mi to tam :2: :2: Buddha v klidu dožil pod stromem, neví se nic o jeho vzkříšení v Duchu, spíše se rozplynul a zmizel v prázdnotě.

• Isisis444
                    Isisis444, 29.4.17 12:10:21  

Pod stromem došel k osvícení, rozplynulo se jeho ego, sjednotil se s plnou prázdnotou, absolutnem, což lze nazvat jinak s Bohem, Otcem. Potom působil jako učitel, sloužil tak absolutnu, nikam nezmizel, dalo by se v jiné terminologii říci, že oblékl Krista. :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 29.4.17 12:19:08  

měla jsem na mysli jeho smrt, buddhismus učí že smrtí přejdeme do prázdnoty. tedy v nic. Křesťanství vede k Bohu Otci skrze Syna. Pořád mi tam chybí ta zjevená část Boha. Buddhisté mají svoje učení např. diamatovou sutru nebo 4 ušlechtilé Pravdy o vzniku a zániku utrpení, chybí mi tam zjevení Boha, učení se týká většinou likvidace sebe sama ale nevím kam se tou likvidací dostávám... co je ta prázdnota, kam vlastně směřuji.

• Isisis444
                    Isisis444, 29.4.17 12:26:15  

Ta prázdnota je Bůh, není to nic, ale všechno, plná prázdnota. V Nejvyšším rozměru je to ale bez formy, prostoru, času, čehokoliv uchopitelného, jen nekonečná a věčná láska, moudrost, síla, proto se říká prázdnota, nic konkrétního, ohraničeného z našeho pozemského hlediska.

• radkojaga
                    radkojaga, 29.4.17 12:29:04  

no právě, to si mohu představovat cokoliv...mohu si o tom číst ebo nechat přednášet, ale je to pořád jen prst ukazující někam.

Opravdu ochutnat mohu skrze Ježíše. A jsou to často hořké kapky, Ježíš zemřel na kříži. Svět ho ukřižoval.

• Isisis444
                    Isisis444, 29.4.17 12:57:01  

Svět ukřižoval Ježíše, tělo člověka a to co není věčné. Kristus je sladké jho, žádná hořkost. :2: V bibli není jediná zmínka, že by Ježíš bral svůj život jako hořký i když jeho tělesná část reagovala velkým stresem, duchem byl ale nad ní.
                    "..pak se od nich vzdálil, asi coby kamenem dohodil, klesl na kolena a modlil se. "Otče, chceš-li, odejmi ode mne tento kalich, avšak ne má vůle ať se stane, ale tvá."... jeho pot stékal na zem jako krůpěje krve..."

Tento verš se mi vybavil, kdy jsem byla z určité situace vynervovaná, prostě mé tělo tak reagovalo, ale šla jsem do ní a přesně si říkala Bože děj se vůle Tvá, ne má. :2: Určitě jsem necítila hořkost, jen náročnost situace a Boží podporu v překonání tělesných reakcí /u mě i egoreakcí mysli, jeho komplexů, které překonávám, což si myslím, že Ježíš neměl/. Ale tělesné reakce jsou evidentně u každého, jak je popsáno v bibli.

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 29.4.17 13:17:17  

Můžeš být Jedné Mysli přesto i jinak myslit. A je to právě prozřetelnost Boha Otce, Univerza, Toho Nic a Nikoho ze kterého vše vyšlo, té Nejvyšší Osobnosti Božství, že dala světu Buddhu a Ježíše, prostě nejsme všichni stejní a v rozmanitosti je krása, co na tom jak a jakým způsobem duše dojde ke svému Zdroji když Cestu jí připravil a její mysli přizpůsobil On ten Nejvyšší. :2:

• Isisis444
                    Isisis444, 29.4.17 13:27:27  

Ještě k té hořkosti a utrpení v životě. Když to vezmu právě přes buddhismus, jogu, tak jde o to uvědomit si občasná utrpení těla, mysli vycházejíci z tělesnosti i z ega, ale neztotožňovat se s tím, být vědomím stále v Nejvyšším. Tento přístup právě proměnuje hořkost v sladké jho, přináší osvobození a sílu zvládat náročné situace, vidět ve všem smysl. :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 29.4.17 14:14:04  

bolest bolí, zub bolí ať si o tom myslím co chci ať se ztotožňuji nebo ne, to je jho... a křesťanství akceptuje že bolest bolí... přijímá kříž, samozřejmě je to jen pomíjivé, ale nepopírá bolest.

• radkojaga
                    radkojaga, 29.4.17 14:16:25  

tedy to pro doplnění, že pod hořkostí jsem myslela bolest i nepříjemno. Ježiš ronil krvavý pot na Getsemaně. Jistě soužením, nebylo to pro něj sladké.

• Isisis444
                    Isisis444, 29.4.17 15:01:20  

Když se s bolestí, utrpením neztotožňuješ je to hodně velký rozdíl i přímo při fyzické bolesti, natož při stresu před ní, která je popisovaná v bibli. :2: Neřekla bych, že se Ježíš, když ronil krvavý pot soužil, spíše se mu podařilo modlitbou překonat strach z blížící se smrti, což je velké vítězství a osvobození, krvavý pot, stres těla z nastartování pudu sebezáchovy, je jen vedlejší tělesný příznak této zkoušky, v které Ježíš uspěl. Odevzdal se zcela Otci, přijmul svůj nelehký úkol, který měl hluboký smysl, to bych nenazvala soužením. :2: Ježíšovo učení není oslava hořkého utrpení a soužení, ale radostná zprava o duchovní pravdě, že Bůh je láska, že spočívat v Něm je nejvyšší radost, klid, mír, který překonává veškeré pozemské strasti i smrt, strach ze smrti. Vědomím v Bohu, ve věčnosti se dá spočívat za života, ať se pozemsky děje co se děje, to je to sladké jho. :2:

Neřekla bych, že buddhismus popírá bolest, utrpení, cokoliv, spíše naopak. Je to už ve čtyřech ušlechtilých pravdách. :2: A ukazuje východisko, zrovna tak jako Ježíšovo učení, v jiných slovech to samé, zrovna tak joga, když si člověk prohlédne některé obrázky hinduismu, samá krev, mrtvoly, symbolika pomíjivosti.... :2: Pozemský život, pokud se v něm člověk zabydlí je utrpení, dříve nebo později, ale jak říkal Ježíš, na zemi nemáme kde bychom hlavu složili, náš domov je v božím království, tam když člověk vědomím spočívá, utrpení je výrazně méně a když se nějaké objeví, tak ho člověk snáší v klidu a míru, ví že je pomíjivé. :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 29.4.17 15:16:52  

o oslavě utrpení jsme nikde nemluvila, překrucuješ to co říkám, promiň... míjíme se.

• Isisis444
                    Isisis444, 29.4.17 15:21:45  

Píšu tak jak na mě tvé příspěvky působí, určitě nemám zájem něco překrucovat. Omluva, jestli je to tak vnímáno, určitě to nebyl záměr. :4:

• radkojaga
                    radkojaga, 29.4.17 15:25:50  

jasně, rozumím tomu. :2: :2: pro mě bylo důležité se vydat tou cestou které jsem uvěřila celým srdcem. tak po ní jdu. :2:

• Mona
            Mona, 29.4.17 09:49:29  

Zrovna tímto směrem můj dotaz mířen nebyl.....

• radkojaga
              radkojaga, 29.4.17 10:03:05  

a našla jsi nějakou odpověď pro sebe? zajímalo by mě to. Křesťané věří v existenci zla, je to svým způsobem pomůcka vysvětlit proč někdy působí úmyslné zlo. vstupuje do lidi skrze bránu pokušení (pýchu a lhostejnost), nechává lidská srdce zkamenět.

• Isisis444
              Isisis444, 29.4.17 10:20:33  

Tak potom tedy nevím s tvým dotazem vocogo. :2:

• Mona
                Mona, 29.4.17 13:35:03  

Ta otázka by asi spíše měla znít: ,,Vážně existuje něco jako karma národa, rodiny, společenství atd..?"

• radkojaga
                  radkojaga, 29.4.17 14:17:43  

to vše jsou koncepty... nic víc a nic méně. Pokud toužíš znát koncept karmy národa či lidstva obecně, jistě ho dohledáš.

• Isisis444
                  Isisis444, 29.4.17 15:15:21  

Já bych řekla, že ano, rodinná určitě, to cítím, jak jsem jí součástí a skvělé na tomto je, že když jsi s rodinou karmicky propletena, tak když se ti podaří něco překonat, vyřešíš to z větší části i ostatním členům, ne vše, ale něco jo, máš možnost vylepšit rodinnou karmu a pomoci tím druhým. :2:

• Cho
      Cho, 29.4.17 18:24:59  

otázky k Cho..viz. hlavička fora... :2: