Cesta

Otevřená diskuze | Kategorie: Tajemno a esoterika
Cho (2017-07-26 20:28:14)Erika (2017-07-26 20:19:15)radkojaga (2017-07-26 20:11:20)promenlivynick (2017-07-26 20:07:01)blahu (2017-07-26 19:48:52)a.l.tereza (2017-07-26 18:42:23)9marie04 (2017-07-26 18:26:50)Mona (2017-07-26 12:01:37)Pradimik1 (2017-07-26 08:16:27)Tonda20 (2017-07-26 08:09:34)adaren (2017-07-25 23:53:37)radiac (2017-07-25 15:50:42)herbertboss (2017-07-24 20:27:57)Divobyj (2017-07-23 10:06:23)Gerry (2017-07-22 18:43:00)lera (2017-07-11 19:47:36)palovebera (2017-07-09 16:11:18)janjanx (2017-06-23 11:30:50)savvana (2017-06-21 20:01:58)Anton (2017-06-07 16:01:01)Yunnan (2017-05-23 10:49:05)Maatina (2017-05-14 00:42:04)Achom (2017-04-07 13:32:44)
Cesta
Založeno: 17. 10. 2013 | Příspěvků: 10 653 | Členů: 49
Správci: Cho (hlavní), adaren, herbertboss, promenlivynick

diskuse o duchovních cestách, po kterých kráčíme.
........................................
OTAZKY K CESTE NOVE ZDE : https://www.diskutnici.cz/forum/3821-otazky-k-ceste/

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• blahu
    blahu, 26.7.17 01:09:51  

Zenova praxe musi byt skutecna praxe. Satori musi byt skutecne satori. (zenove rceni)

10 zenovych obrazu kroceni buvola ...

.. a uprimne si odpovedet kde skutecne se na ceste aktualne nachazime? Na zacatku? Nekde uprostred? Nebo jsme jiz prosli velkou smrti a vzkrisenim k dokonalosti noveho zivota pana a spasitele vsech bytosti?

A nemusime to ani nikomu rikat, kde jsme se nasli :2: ... abychom treba nedopadli jak ta duchovni dcera Padre Pia, co se mu chlubila se svymi duchovnimi stavy a zazitky ... a pak se ho optala, kam az na duchovbi ceste pokrocila? ... Prave jsi pokrocila az k branam pekelnym, odvetil Padre Pio.

• Yossa
      Yossa, 26.7.17 04:20:25  

A k čemu je to dobré, smím li se zeptat :2:.. ? Tedy kromě toho, že se "já" utvrdí v tom, že se někde nachází...tudíž, že nejspíš existuje. Pošoupne to snad něco či někoho (chcete li) o obrázek dál, anebo ho to snad zcela dostane mimo leporelo?

PS: Ptám se, nesoudím.....otazník je mi svědkem :4: :1:

• halibeli
        halibeli, 26.7.17 09:34:56  

nejspíš když se někdo snaží dotřepat na guruovskou židli tak to pro něj důležité je , asi taky sleduje kdy je obsazená a kdy se konečně uvolní, jestli je lepší se na ní škrábat pomalu nebo svižně vyskočit a pak taky samozřejmě vyvstává otázka co s těmi okolo, skopnout je dolů nebo je radši tahat za sebou.

takže zenová praxe musí být skutečná praxe, satori musí být skutečné satori.
        Buddha se osvobodil od všech forem strasti, viz. 10 zenových obrazů krocení buvola

• Yossa
          Yossa, 26.7.17 16:28:25  

Chudák Buddha, čím vším si musel projít....

• promenlivynick
      promenlivynick, 26.7.17 08:06:38  

Budu se muset odebrat do ústraní a vymeditovat to.
      Alespoň ty paralely , které Blahu určitě na mysli neměl.

• blahu
      blahu, 26.7.17 09:38:21  

Ahoj, netreba v tom hledat nic zaludneho :2: Asi mi jen prislo dobre v reakci na nektere ty posledni diskuse pripomenout ze kazda cesta i ta duchovni obvykle vede od nekud nekam. A abych dosel do cile je dobre par veci:
      1) verit ze cil je a stoji za to
      2) mit spravnou mapu (kterou musel vytvorit nejdo kdo sam uz cestou prosel a zna ji), prip primo osobniho pruvodce, ktetemu mohu verit ze me tam dovede. Ci pro jistotu oboje.
      3) vykrocit a nevzdat to pred dosazenim cile
      4) pozorovat cestu a overovat si v mape, ze jsem nesesel

Paralely jsou jasne: mapa = sv pisma, uceni buddhu atd. :2:

• blahu
        blahu, 26.7.17 09:50:20  

Samozrejme mohu jit take bez mapy a pruvodce. Metodou pokus omyl ... a spolehanim se na vlastni nazor o tom, kudy a kam cesta vede. Coz nemusi byt uplne lehke. Nebo nemusim jit vubec nikam. Nebo si zvolit jiny cil nez ten o kterem mluvi pisma a buddhove. Vse je mozne a v poradku.

• radkojaga
          radkojaga, 26.7.17 10:17:00  

v přírodě potkáme lidi s mapou i bez mapy. Je to stejné jako s kteroukoliv jinou "činností". Třeba vaření je dobrý příklad.

Potkáme kuchaře i "kuchaře" a jejich vztah ke kuchařce :2: :2:

Kuchař s kuchařkou uvaří přesně podle předpisu a zároveň ukazuje jak vaří. Jedlíci ví přesně co jedí a jak se to vařilo. Kuchař bez kuchařky tvoří a jedlíci jedí dílo, ale netuší jak se to vařilo.

"Kuchař" s kuchařkou se učí vařit, nakoupíco je předepsané a pak postupuje dle postupu. Jídlo je jedlé ale často průměrné obyčejné chuti.

"Kuchař" bez kuchařky hází do hrnce co ho právě napadne, "něco" zamíchá a pak to sní. Případní jedlíci to většinou zkritizují ale pokud nic jiného není, pochválí a sní.

• halibeli
            halibeli, 26.7.17 10:24:48  

jojo taky doma vařím a někdy i dodávám : A opovažte se to nesníst ! Nic jiného stejně nedostanete ! :1:

• blahu
            blahu, 26.7.17 10:27:05  

Dobre, zkusme tedy treba dojet do vesnice A., kde jsme nikdy nebyli bez mapy a ptani se lidi cestou :2: :2:

• blahu
              blahu, 26.7.17 10:28:16  

I ja jsem snad nikdy nevaril s kucharkou ... ale myslim ze zde tento primet nesedi.

• radkojaga
                radkojaga, 26.7.17 10:34:23  

sedí... chceš dojít do vesnice bez mapy a podotýkám nejsi mistr tedy znalec okolí který dané místo přesně zná. Tedy máš indície...nějaký důvod proč tam dojít ale nemáš mapu. Vnitřní touha tě vede. S mapou by jsi i jako amatér došel řekněme za den (únava, blbé boty, hlad, spáleniny) a bez mapy za měsíc a možná by jsi nedošel vůbec ale skončil někde potoka nebo umřel žízní v poušti.

• 9marie04
                9marie04, 26.7.17 10:40:11  

Blahu, ty jsi nikdy nevařil se svou ženou? :1: :2:

• blahu
                  blahu, 26.7.17 10:54:58  

:2:

• Mona
            Mona, 26.7.17 11:27:26  

Myslím, že člověk musí být mistr ve svém oboru, aby jeho dílo i bez kuchařky všem vyrazilo dech. Tak jako v každém umění, nejprve se musíme učit od základů.

• radkojaga
              radkojaga, 26.7.17 14:05:12  

Taky si to myslím :2: :2: I když není účelem vyrazit ostatním dech, ale také je vyražen dech :1:

• blahu
          blahu, 26.7.17 10:23:31  

:2: ... je ale dobre byt si vedom, jakou moznost jsem zvolil a kde se na ni nachazim. Mohu pak i lepe rozumet druhym ktere na ceste potkavam. Napr. pro nekoho muze byt zrovna neprijatelne ze by se mel v necem vzdat vlastnich nazoru a pro jineho zase muze ztiseni vsech nazoru a predstav znamenat dulezity bod jeho cesty (srov. zenovy evergreen o prazdnem salku ... ci zenove uceni mistra Fa-junga o ustani vsech nazoru) ... protoze proste v danou chvili i kdyz se potkaji nekde na krizovatce kazdy z nich kraci jinym smerem ...

Nicmene, kdyz je v zahlavi tohoto fora napsano ze tematem je cesta buddhu apod., tak se asi holt uz budeme muset vsichni smirit s tim, ze spravce nam budu stale pripominat, ze toto neni cesta pestovani vlastnich nazoru ale naopak cesta vyprazdnovani vlastniho salku ...

• radkojaga
            radkojaga, 26.7.17 10:38:09  

problém těchto diskusí vidím v tom, že i kdydž se budemebavit o Buddhovi cestě, o zenu, plných, prázdných a poloprázdných šálcích tak konečná interpretace řečeného je na diskutníkovi samotném. A tn problém je v tom, že ten kddo se považuje za addepta buhismu je přesvědčen že jeho pojetí, jeho interpretace a vnímání je "lepší" a čistější než "toho druhého". Nedovede připustit, že všichni jsem na jedné lodi... i ti co nepřitakávají.

• blahu
              blahu, 26.7.17 11:07:02  

dobre, dobre ... pro krestany to muze byt ciste srdce ci chudoba ducha, co ucho neslyselo a na oko neprislo ... atd. Neni v tom zadny rozpor jestli zrovna pouziji buddhistickou ci krestanskou ci jinou ilustraci ... porad je to prece ta sama kniha zivota :2:

a ohledne te subjektivni interpretace ... prave proto je dobre mit uprimnost, intuici a pokoru vlastniho srdce, mapu (pisma) a pruvodce (duchovniho vudce) ... se kterymi mohu sve chapani konzultovat

• radkojaga
                radkojaga, 26.7.17 14:06:43  

Ano, je to dobré... ale také jeto velké pokušení. ("mám" písmo, "mám" vůdce, jsem OK)

• radkojaga
                  radkojaga, 26.7.17 14:09:11  

tedy OK jsem vždycky...ale myslela jsem spíše já OK... a ty NE. tedy pokušení soudit druhé.

• blahu
                  blahu, 26.7.17 14:58:33  

.. a od toho zas mame krasnou Kristovu modlitbu: ... a odpust nam jako i my odpoustime svym vinikum .. a neuved nas v pokuseni, ale zbav nas od zleho ..

• radkojaga
                    radkojaga, 26.7.17 15:00:39  

V jakém smyslu?

• blahu
                    blahu, 26.7.17 15:04:40  

Zbavit se toho pokuseni a toho souzeni

• radkojaga
                    radkojaga, 26.7.17 15:09:04  

to je nějaké zamotané :1: soudící se chce zbavit souzení tím že se modlí, aby nebyl pokoušen a pak nesoudil. u nás tomu říkáme "složitá vyfikundace" i když modlitba je to dobrá :1: :1: ale těžko ní vyhraješ v loterii čísla která jsi právě vsadil.

• Erika
                    Erika, 26.7.17 15:39:09  

Pokud je pro někoho něco složité a těžké (je o tom vnitřně přesvědčen), potom samozřejmě dostává přesně to.
                    Pokud se někdo odevzdaně modlí, pak také dostává přesně to.
                    Na vyčůranost se nehraje.

• radkojaga
                    radkojaga, 26.7.17 16:18:58  

ano, o tom bylo vlákno a celý příspěvek. že každý dostane to... o co se modlí :2: :2: nezávisle na složitostech myšlennek či slov. díky za doplnění

• Erika
                    Erika, 26.7.17 18:29:14  

Nezávisle? Vždyť to je právě závislé od toho, co převažuje.

• radkojaga
                    radkojaga, 26.7.17 18:45:30  

nevím, nerozumím odpovědi :2:

• Erika
                    Erika, 26.7.17 20:19:14  

Zkus mi, prosím, vysvětlit, jak může být, z Tvého hlediska, modlitba vyslyšena nezávisle na složitostech myšlenek.

Protože mám za to, že vyslyšení je závislé právě na tom, co v nás převažuje. Pokud pochyby, pak se dostaví vše s tím související. Pokud odevzdanost a víra v něco, pak taktéž. A to je závislé právě na tom, čemu otevíráme srdce. Rozumíme si?

• blahu
              blahu, 26.7.17 11:20:15  

... neni to problem kdyz se divame na vyznam slov. Buddha Kristus Guru Saman atd. znaci na duchovni ceste uplne to same. Zadne tradice a pristupy zde prece neporovnavame - jen pomoci nich ilustrujeme to co mame vsichni spolecne - cesta cil mapa pruvodce atd. :2:

• halibeli
                halibeli, 26.7.17 11:58:25  

při vaření nepoužívám mixer pokaždé, lepší řízek s bramborem než dětská přesnídávka :1:

• promenlivynick
                  promenlivynick, 26.7.17 13:14:10  

to jistě ano.
                  Ale takový kefír s brokolicí a mořskou solí !

• promenlivynick
                  promenlivynick, 26.7.17 13:22:54  

rozumím tvému širšímu přirovnání a líbí se mi.

• blahu
                  blahu, 26.7.17 15:03:17  

:1: ... no take jsem puvodne chtel servirovat pouze zenove tofu ..
                  ale radkajaga si k nemu doobjednala jeste i krestanske brambory s vsechna-nabozenstvi-jsou si rovna zalivkou :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 26.7.17 15:10:52  

:2: :2: zenovou šablonku lze přiložit na jakékoliv nábožensství, pokud je poctivé. tedy poctivě žité.

• Erika
                    Erika, 26.7.17 15:56:53  

:15: degustuji a děkuji všem.

• blahu
            blahu, 26.7.17 10:53:51  

... trosku se obavam ze v tomto uz naseho draheho hlavniho spravce asi uz nepredelame (jestli on nahodou take nebude mit svuj salek uz prazdny?). Ale muzeme to treba jeste chvilku zkouset :1: :4:

Krasne dny Vam vsem mile sestry a bratri .. a dekuji za krasne diskuse s vami :2:

• halibeli
              halibeli, 26.7.17 11:40:28  

9. komentář Kakuan
              Od samého začátku
              byla pravda zřejmá.
              Obklopen mírem pozoruji,
              jak věci vznikají.
              Obklopen mírem pozoruji,
              jak věci zanikají.
              Kdo není vázán na tvar,
              nemusí být přetvářen.
              Kde není forma,
              není ani reforma.
              Voda je smaragdově zelená,
              hora v modři spočívá
              a já se dívám
              na to, co tvořivě slučuje,
              i na to, co ničivě rozlučuje.

• Yossa
        Yossa, 26.7.17 16:26:29  

Mapu na cestu k sobě samému...hmmm...to je asi dálka, že?
        To je sarkazmus jen napůl (pro radost Adaren :4: ), protože ta vzdálenost je opravdu nekonečná. Vyrazíte li, nikdy nedojdete....

• radkojaga
          radkojaga, 26.7.17 16:35:40  

řekněme hypoteticky, že všecky cesty vedou k sobě :2: :2: nemohou jinam :1:

• Yossa
            Yossa, 26.7.17 16:44:57  

No jo, když cesta předpokládá alespoň dva body a čas k překonání vzdálenosti mezi nimi.....což se v tady a teď sebe sama dost špatně uskutečňuje :1:

• radkojaga
              radkojaga, 26.7.17 16:59:13  

prostě vyrazíš a někam dojdeš :1: Když budeš mít štěstí tak k "sobě" a když ne...tak se ztratíš. A pokud nikam nevyrazíš, ani nikam nedojdeš, ani se neztratíš, ani nebudeš :1:

• Cho
      Cho, 26.7.17 10:53:12  

Ten citat Padre Pia to je klenot..
      Sup s nim do sbirky koanu!
      Hhhhhhhhhhhhhhhhhh...

• blahu
        blahu, 26.7.17 11:22:21  

• promenlivynick
          promenlivynick, 26.7.17 12:01:02  

umění rozdávat poučení je uměním tehdy, když si ani nevšimnu, že jsem nějaké dostal..

• radkojaga
            radkojaga, 26.7.17 14:11:03  

anebo naopak, když si všimnu :1:

• promenlivynick
              promenlivynick, 26.7.17 14:53:19  

takže to přeformuluju
              .........
              umění rozdávat poučení je uměním tehdy, když ho poučený umí přijmout :4:

• radkojaga
                radkojaga, 26.7.17 14:59:31  

lze to tak formulovat, existuje na to zenový příběh, který jsem zde nebo na advaitě již jednou uváděla. Parafrázuji, nevím to přesně. Muž zapadne do závěje a volá na mistra, aby mu pomohl vstát. Ten si k dotyčnému lehne do závěje. Po chvíli se muž zvedne a ze závěje se dostane sám.

Co se to vlastně stalo?

• blahu
            blahu, 26.7.17 15:13:59  

Dekuji .. tato varianta je tak advaticky dokonala, ze drahy Nicku hluboce smekam pred timto poucenim, ktereho se mi prave dostalo :2: