Orchideje

Otevřená diskuze | Kategorie: Chovatelství a pěstitelství
sharkid (2016-11-25 13:39:44)Palomita (2016-09-27 10:02:40)Rusalka (2016-05-01 15:47:44)amour.et.paix (2016-04-30 02:13:02)Karamba (2016-04-29 18:18:25)HannahvonDeutsch (2016-04-24 17:41:10)Majda (2015-11-05 17:36:51)Kaumudi (2015-05-04 20:27:54)alter.ego (2014-03-22 19:18:34)Elisebah (2013-11-20 09:02:10)
Orchideje
Založeno: 17. 10. 2013 | Příspěvků: 102 | Členů: 10
Správci: Karamba (hlavní)

Pro všechny pěstitele a fanoušky těchto krásných květin....

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• HannahvonDeutsch
    HannahvonDeutsch, 21.4.16 08:01:09  

a ještě možná jedna důležitá informace - orchideje byly v zimě na okně na jih na parapetu a teď jsem je přestěhovala na západní stranu, některé zachraňuju ze supermarketu, takže mají odkvetlé výhony - ostříhat? Pokud mi mi někdo něco napsal, tak budu ráda, díky :)

• Karamba
      Karamba, 24.4.16 08:49:44  

Ahoj, odkvetlé výhony klidně ostříhej. :4:
      Jinak co se dotazu týče, to se těžko pozná. Jsou to klasické phalaenopsy? Jak vypadají kořeny? Jsou zelené, žluté, suché, mokré? Máš je v dostatečně prodyšném substrátu? Hlavně tedy u té první orchideje.
      U druhé to mohlo být jen mechanickým poškozením, pokud byl flek jen jeden. Sledovala bych to. Jinak doma nám nejlépe kvetou právě na jihovýchodním okně, ale ani západ jim nevadí, když trocha slunka zasvítí. :2:

• HannahvonDeutsch
        HannahvonDeutsch, 24.4.16 17:38:47  

ahojky, díky za odpověď. Na té s gumovými listy jsou kořeny trochu jakoby scvrklé, zbytek je v hlíně - koupila jsem spešl na orchideje, tak jsem myslela, že je ok. ostříhala jsem jeden škaredý list a ten teď žloutne, květy se dál nerozvinuly, spíš vypadají takové chcíplé, jakoby suché. je to asi klasická phala, já si ji vzala z práce a vypadala, že bude po ní, tak o ní moc info nemám.. u té druhé jsem ten list taky dala pryč a našla jsem tam dva výhonky na květy. Žaluzky jsem teda zatím vytáhla, snad pak na ně nebude moc pražit slunko. Ale ta s těmi květy vypadá špatně...mám jí zkusit přesadit do něčeho jiného? teďka když má květy?

• HannahvonDeutsch
    HannahvonDeutsch, 21.4.16 07:09:25  

Ahoj, marně hledám na netu radu, co s mými orchidejemi...jedna vyhodila dva stonky s květy, začla i kvést, ale pak zgumovatěly listy, malé pupeny začly hnědnout a uprostřed listu se objevila bílohnědá skvrna...květy jsou taky jakoby gumové. List jsem odstranila a zalepila skořicí. Orchidej je na západní straně, mám žaluzie dole, ať na ni přímo nepere slunko a namáčím jedenkrát týdně a hnojím asi co dva týdny...druhá orchidej má pevné listy, ale na jednom se udělala taky tenká bílá skrvna, spálené to snad není, list jsem taky odstranila...jak poznat, jestli je rostlina málo nebo dostatečně zalitá? Když jsou ty listy gumové, tak mi to přijde, že je spíš málo vlhká, ale může to být i opak...moc prosím o radu. H.

• Banaltruth
    Banaltruth, 24.12.15 22:44:55  

Tak vánoční :15:
    http://www.imagehosting.cz/?v=orchidsrs.jpg

• Tamir
      Tamir, 30.12.15 07:43:34  

Když vánoční, tak ještě stříbrnou stuhu. :4:

• Karamba
      Karamba, 31.12.15 06:38:48  

Krása. :2: Mě by jen zajímalo, jestli tyhle modré vykvetou modře i podruhé.

• Jasi
    Jasi, 29.10.15 20:55:33  

Pozvánka

Fotíš rád a chtěl by ses podělit o svou tvorbu?
    Přijď mezi nás, - rádi uvidíme nové tváře ..:15:
    https://www.diskutnici.cz/forum/3261-amaterske-fotografovani/
    Pokud by byl nějaký dotaz,odpovím na vzkazník.

• Banaltruth
    Banaltruth, 11.10.15 21:14:05  

Nějak to tu usnulo, přitom kvetou :4:
    hodte taky nějaké úspěchy :15:
    http://www.imagehosting.cz/?v=p1030760.jpg

• Tamir
      Tamir, 11.10.15 23:08:34  

https://www.diskutnici.cz/data/foto/104784.jpg

Doma žádná sláva, kvetou mi dva phaleňáky, jeden tři kvítka, ten jsem přinesla prakticky mrtvý od dcery, druhý je mini, kvete už rok způsobem, vykvete vrcholové poupě, květ za ním odpadne, takže stále kvete jedním kvítkem na vrcholu a prodlužuje se jak žížala:-) Ten na obrázku jsem koupila odkvetlý a tohle bylo první následovné kvetení, mám ho v práci, asi mu to tam svědčí, teď ukončil druhé kvetení, ale je tak obří, že už ho asi neudržím.

• Karamba
      Karamba, 20.10.15 12:38:22  

Mně teprve začínají vylézat stvoly, tak až tak za měsíc bude co fotit... :2:

• Blanche83
    Blanche83, 8.7.15 13:38:40  

Ahoj :-) v květináči u phalaenopsise se mi objevily houby. Jak se jich zbavit? Substrát kupuji kvalitní a je to již po několikáté, co se mi houby objevily, vždy pár týdnů po přesazení. Děkuji za rady..

• Rusalka
      Rusalka, 10.7.15 11:20:24  

a je nutné se jich zbavovat? hádám, že na kůře se houbám prostě bude líbit (mimochodem, spory z kůry nedostane nikdo nikdy), a kytce nemusí nutně škodit (naopak tam může pomoct s mykorhizou)

• Rusalka
    Rusalka, 3.5.15 20:03:29  

ahoj orchidejáři, zvu na fórum o dalších exotických kráskách :) https://www.diskutnici.cz/forum/3408-masozravky/

• Rusalka
    Rusalka, 11.4.15 19:37:28  

Zdravím, než se zeptám, nejdřív se ujistím - máte někdo Zygopetalum?

• Kaumudi
      Kaumudi, 4.5.15 20:27:54  

Ahoj,

měla jsem dvě, ale bohužel jsem o ně už přišla. Snažíš se je sehnat, nebo potřebuješ info?

• Rusalka
        Rusalka, 5.5.15 09:59:17  

spíš info. to moje se chvilku chovalo podivně, zatím je to zase dobrý, ale co kdyby náhodou :D jak se dá přijít o Zygopetalum?

• Tamir
          Tamir, 6.5.15 21:55:43  

:1: To moje chřadlo, chřadlo, až uchřadlo. :4: :1:
          Ale tuším tři roky po sobě rozkvetlo, co je, myslím, v normálních panelákových podmínkách, celkem úspěch. :15:

• amour.et.paix
    amour.et.paix, 20.10.14 18:16:53  

Potřebuju zachránit orchidej, kterou jsem dostala povolení odnést z práce :9:
    Zalévala se klasickým stylem "trochu nahoru a trochu do misky", takže má půlku kořenů prakticky uhnilých, ale půlku zdravých, jen trochu vyschlých. Má taky dva stonky s květy, mám je odstřihnout?
    Mám jí dopřát nějaké zvláštní zacházení? Nebo stačí přesadit a chovat se k ní jako k orchideji a ne jako k leknínu?

• Saxana
      Saxana, 20.10.14 20:38:04  

Já bych asi potřebovala fotku té tvé orchideje, abych věděla... ale každopádně já stonky vždy odstřihnu až když jsou suché, jinak ne. Orchideje jsou dost choulostivé. Mám květináč přímo na orchideje a jednou týdně je MALINKO zaliju jen na tu orchidej a ono to proteče dolů do toho květináče a pak se jí nevšímám a zaliju MALINKO až zase za týden.

• amour.et.paix
        amour.et.paix, 20.10.14 22:22:02  

No jo, ale aby ji ty květy zbytečně nevysilovaly... Nemám teď nic, čím bych vyfotila :9:
        Jinak orchideje mám, zalévám je ponořováním do kýblu, zatím se jim to líbí :1: tadytu jsem ponořila a teď je pověšená na stužce volně na okně, nemám momentálně nic, do čeho bych ji zasadila, musím koupit. A už jsem ji upozornila, že jestli se jí u mě nebude líbit, může jít na kompost :13: Ale mělo by to být v pohodě, kořenů má i po odstřihání uhnilých dost.

• Majda
          Majda, 21.10.14 06:15:09  

Udělalas to dobře a ty květní stvoly ustřihni - skutečně by rostlinu jen zbytečně vysilovaly... až se zmátoří, vyžene si nové kvetení, neboj... :4:

• amour.et.paix
            amour.et.paix, 21.10.14 08:12:43  

fajn, děkuju :2:

• Karamba
            Karamba, 21.10.14 17:39:41  

Taky říkám ustřihnout stvoly a jinak s ní zacházet jako s obyčejnou orchidejí, protože se o ně staráš zjevně stejně jako já. Možná bych ji tak za týden, až si "zvykne" zkusila trochu pohnojit.
            Podobně jsme zachraňovali jednu, kterou jsme našli v biokontejneru. A teď kvete jako o život... :1:

• Kaumudi
      Kaumudi, 4.1.15 21:39:42  

Ještě k tomu tvému problému. Pokud se ti to zase někdy stane a kořeny k květníku budou zničené a nefunkční, tak celou rostlinu očisti od těchto starých a nepotřebných kořenů a jako náhradu použij vzdušné kořeny. Tedy v případě, že se jedná o phalaenopsis. Pokud žádné kořeny nemá, tak ještě není všechno ztraceno. Chce to trpělivost. Udržovat rostlinu ve vlhku (třeba přikrýt igelitovým sáčkem - ale musíš občas odvětrávat) a nevovolit jí vykvést. Kvetení rostlinu vysiluje. Počítej však s tím, že to bude běh na dlouhou trať. Cca 3-4 měsíce, než se znovu chytí.

• Madeira
      Madeira, 7.2.15 16:06:47  

Jak to dopadlo?

• amour.et.paix
        amour.et.paix, 7.2.15 21:04:58  

Zatím celkem spokojeně trůní v květináči, tak snad dobrý :15:

• Madeira
          Madeira, 9.2.15 09:56:05  

tak to je fajn, ony hlavně chtěj květináč průsvitnej

• amour.et.paix
            amour.et.paix, 9.2.15 10:06:34  

To samozřejmě má :4:

• Madeira
              Madeira, 9.2.15 10:13:58  

oukej, je mi to jasný, tady, na orchidejovém fóru :4:

• amour.et.paix
    amour.et.paix, 15.8.14 22:17:50  

Prosím, když chci rozsadit dendrobka, stačí prostě opatrně oddělit ty pahlízy a zasadit, nebo to má nějaký speciální postup? Samozřejmě jsou už dost velký.

• Majda
      Majda, 16.8.14 08:14:58  

jediné, na co bych upozornila - každý ten oddělek musí mít svoje vlastní kořeny... Po odělení nechat cca 24h zashnout čerstvé "rány", a dál potom jak píšeš, normálně zasadit... dendra se dělí celkem bez problémů... :4:

• amour.et.paix
        amour.et.paix, 16.8.14 08:38:29  

Děkuju :2:
        Tak jo no, příští týden by je to mělo čekat... půlka se bude stěhovat se mnou, půlka zůstane mamince :1:

• Karamba
    Karamba, 4.7.14 09:34:38  

Musím říct, že konečně mají orchideje u mě na okně (jako vždycky přes léto) přesně to správné množství sluníčka, a tak spokojeně kvetou. A těší mě, že mi kvete i Vanda. :) https://www.diskutnici.cz/data/foto/89143.jpg
    Jak se daří těm vašim?
    (Jo a jelikož nebyl správce dlouho aktivní, přišel o správcovství. Kdyby ho chtěl zpátky, ať se mi ozve...)

• Kaumudi
      Kaumudi, 9.7.14 14:44:36  

Na správcovství netrvám. Momentálně jsem ve fázi života, kdy sem zavítám minimálně, tak je lepší, když správcovství zůstane u tebe. :15:

• Banaltruth
    Banaltruth, 4.5.14 18:45:32  

Takhle je u dětí, to je dostatečný trest být s nima v jednom místě a tak kvete skoro pořád :14:
    http://www.2i.cz/fab5f2d80b

• Karamba
      Karamba, 5.5.14 14:15:04  

Krásná, tuhle barvu mám moc ráda. A proto mám takové asi dvě a kvetou všechny kolem nich, ale ony ne. :1:

• Saxana
      Saxana, 8.5.14 11:17:36  

:4:

• Rusalka
    Rusalka, 10.4.14 23:09:17  

Zdravím,
    mám otázečku - pořídila jsem si nedávno mini-Phalaenopsis, při koupení byla suchá (úplně, neměla zelené kořínky, byla tedy ve stavu, kdy se podle všech pěstitelů a příruček zalít může a má). mamina ji zalila, odvezla jsem si jí na privát a mám jí na okně. jenže za pár dní po té, co byla zalita, jsem si všimla, že na substrátu a nejspíš i na kořenech je zjevně plíseň (a není to kořenové vlášení, jsem botanik, tohle ještě poznám :) ). takže - co s tím? i když jsem jí nechala znova úplně vyschnout, plíseň tam zůstala. dá se to nějak zachránit? díky za odpovědi :)

• Kaumudi
      Kaumudi, 9.7.14 14:43:20  

vyráchat ve velmi slabém roztoku hypermanganu nebo v koloidním stříbru. Ale musí ten hypermangan být opravdu velmi slabý, jinak sppálí rostlinu.

• alter.ego
    alter.ego, 20.3.14 18:38:53  

Ačkoliv jsem pěstitel na baterky,momentálně mi kvete 8 z 11 orchidejí-asi pudem sebezáchovy.

• Majda
      Majda, 20.3.14 19:29:14  

:4: spíš myslím, že to bude tím počasím...moje také jedou jako dráhy... :1:

• alter.ego
        alter.ego, 20.3.14 22:38:23  

Je nádherně. Tak si to asi užívají kytky stejně jako my :4:

• Saxana
      Saxana, 21.3.14 09:16:19  

:4:

• Banaltruth
      Banaltruth, 23.3.14 22:03:41  

to je pěstitelský paradox ... doma první orchidee nepřežily a to jsem si koupil příručku, hnojivo atd ... prostě jsem se staral na 110 % ... ty další jsem fláknul na parapet, vobčas je zapomenu zalít úplně a kvetou jedna báseň :15:

• Saxana
        Saxana, 24.3.14 08:50:53  

Nejhorší je přílišná péče :1:

• Majda
          Majda, 24.3.14 09:18:58  

přesně tak! :4:

• Kaumudi
        Kaumudi, 31.3.14 13:47:31  

A v případě jejich neustálého trucování (v případě, že nechtějí kvést), je dobré jim několikrát povykládat pohádku o kompostu, případně některou náhodou shodit i s květináčem na zem. Znám řadu lidí, kteří si tyto mětody velmi pochvalují. :4:

• amour.et.paix
          amour.et.paix, 31.3.14 13:57:46  

Zrovna včera se mi jednu povedlo shodit ze stolu, tak schválně, jestli to na ní bude fungovat :15:

• Karamba
          Karamba, 31.3.14 14:04:57  

To abych jim chudákům po zimě, kdy moc nekvetly, ještě začala vyhrožovat... :2:

• Saxana
            Saxana, 1.4.14 08:13:22  

:1: To by asi koukaly :1: :1: