Psychologie a psychoterapie

Otevřená diskuze | Kategorie: Příroda a přírodní vědy
Filcka (2017-04-26 23:03:09)Sanxia (2017-04-26 22:54:45)mat.yz (2017-04-26 22:37:20)Millagros115 (2017-04-26 22:07:31)VitaCitek (2017-04-26 21:58:03)Dopaminka (2017-04-26 21:03:04)radkojaga (2017-04-26 20:52:54)od10k5 (2017-04-24 19:09:02)minoki (2017-04-24 13:39:58)missisfine (2017-04-24 13:27:20)osoba (2017-04-22 15:11:11)Spravec (2017-04-21 22:29:54)DuhovaSfinga (2017-04-18 20:18:56)andie418 (2017-04-10 21:08:40)ala31 (2017-03-10 21:27:37)Quick (2017-02-26 16:11:10)macinnka (2017-02-04 16:52:24)lafytka (2017-01-29 19:55:55)krytterka (2017-01-15 01:43:47)mustang116 (2017-01-13 13:34:43)Majolenka (2017-01-12 21:07:29)c.erti.k (2016-11-24 09:22:10)mistr-flanwen (2016-11-22 18:41:17)
Psychologie a psychoterapie
Založeno: 15. 10. 2013 | Příspěvků: 7 720 | Členů: 52
Správci: mat.yz (hlavní)

Pohovořme si o tom co nás trápí,bolí ,s čím si nevíme rady a co nám naopak pomáhá v žití....Odborné a osobní náměty vítány.Prosím ,zde nediagnostikujeme nemoci,od toho máme odborníky.Urážky budou mazány.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• VitaCitek
    VitaCitek, 26.4.17 07:16:19  

Dobrý den,

Asi bych se měl nejdřív představit takže, jsem člověk, co si toho spoustu zažil podotýkám, že gramatika není mou silnou stránkou,
    něco o mě : Od dětství jsem zažíval psychickou šikanu rodiče oba alkoholici k tomu všemu jsem ještě od narození na vozíku. v 17-18 jsem se rozhodl žít jinak a žiji v pěstounské péči, dnes je mi 20 let a trpím depresemi a uzkostmi. v dětství jsem si zažil sexuální obtěžováni ze strany mého nejlepšího kamaráda a jeho otce. K tomu všemu v tomto období usiluji o to abych byl mužem i tělem a né jen duší. Takže jsem muž v ženském těle tudiž transsexuál nebo-li transgender - porucha identity. Z vlastními rodiči se skoro nevídám nemám na to nervy a psychiku, mám sourozence a moje dvojče taky začalo docela pít a chce se vrátit k alkoholičce - matce, dvojče žije s otcem, ...
    Nyní mám období plné uřadování protože jsem měnil kvůli novému jménu občanku a všechny ostatní kartičky... Poslední dva měsíce jsem se z ničehož nic dostal z 48kg na 37kg z čehož nejsem dvakrát nadšený ale prostě je to všechno stresem tím jsem si jistý protože na udběrech krve nic nezjístili... Poslední měsíc mi bývá dost zle fyzicky, bolesti břicha, na zvracení, atd... Upřímně nevím co se sebou. Na terapii chodím.

No co víc napsat, doufám že jsem Vás neunudil k smrti, je toho víc ale to by jste mě asi zablokovali za příliš velký text :D ... :1: :1: :1: :14:
    S pozdravem
    Víťa

• Dopaminka
      Dopaminka, 26.4.17 07:52:02  

Vito,
      Tvůj příspěvek je všechno možné, jen ne nudný.
      Dostal jsi naloženo tedy vrchovatě. Začnu asi otázkou, jak to máš v terapii.

• VitaCitek
        VitaCitek, 26.4.17 07:55:38  

podle toho co myslíte tím jak to mám v terapii?

• Dopaminka
          Dopaminka, 26.4.17 13:59:54  

Jestli ti to nějak pomáhá, jestli jsi spokojený s terapeutem...
          Jezdíš tam sám? Je tam tedy bezbariérový přístup?

• VitaCitek
            VitaCitek, 26.4.17 14:21:20  

jezdím tam sám ale chodím tam z berlemi...
            protože nejezdí bezbarierové busy.
            Jsem spokojený s terapeutem, ale víc a víc ji duvěřuju a víc a víc zjistuju ze je za to jen placena a ze to není opravdoví přítel, je to strasně smutné zjístit že i přes terapeuta jsem vlastně sám

• Dopaminka
      Dopaminka, 26.4.17 14:00:48  

A co na to říká doktor, že jsi tolik a náhle zhubnul?

• VitaCitek
        VitaCitek, 26.4.17 14:22:30  

no co by říkal, mám se soustředit a zkusit víc jíst

• Dopaminka
          Dopaminka, 26.4.17 15:04:45  

Zkusit jíst víc??
          Tak váha 37 kg mi připadá už na hranici přežití. Navíc tak rapidní pokles během několika měsíců je velmi alarmující.
          Co si myslíš ty. Máš to z toho, že jíš málo?

• VitaCitek
            VitaCitek, 26.4.17 15:09:14  

máma tvrdí že malo jím ja si myslím že je to ze stresu ale upřímně fakt nevím...

:9: :9:
            Celkově se dnes necítím dobře byl jsem ted u zubaře a mám špatný zuby všechny jdou blombovat a dnes mi jeden trhala necítím se dobře psychicky takže kdybych byl nějak protívný tak se omlouvám...

• Dopaminka
              Dopaminka, 26.4.17 15:45:11  

A ty tedy opravdu asi nejíš, ne? Normální to není a řešit se to musí nebo umřeš.
              Ať už u praktického nebo u psychiatra.

• VitaCitek
                VitaCitek, 26.4.17 15:52:13  

jim, ale asi ne dostatečně..
                Nechci teď nikam k doktorum.
                Mám jich ted až až....

• VitaCitek
                  VitaCitek, 26.4.17 15:54:11  

jsem unavený :'( :9: :9:

• Dopaminka
                    Dopaminka, 26.4.17 16:30:22  

Tak to si musíš určit priority.
                    Buď chceš a necháš si pomoci, anebo to nechceš.
                    A pak se nic nezmění.

Máš psychiatra?

• VitaCitek
                    VitaCitek, 26.4.17 16:33:23  

psychiatra mám... doktoru se bojím tak je to pro mě těžké

• Dopaminka
                    Dopaminka, 26.4.17 16:40:06  

Co bys potřeboval, co by ti pomohlo?

• VitaCitek
                    VitaCitek, 26.4.17 16:42:39  

CO by mi pomohlo, sámm nevím, podle toho v čem.... Zrovna tuto chvíli mám šílenou uzkost a začínám panikařit takže nevímmm ... Omlouvám se

• Dopaminka
      Dopaminka, 26.4.17 16:49:51  

Víťo,
      po jistých zkušenostech jsem dost obezřetná v "páchání dobra"
      A tady mi dost zvoní červená.
      Mám dojem, že je něco docela jinak, než píšeš.

• VitaCitek
        VitaCitek, 26.4.17 16:52:50  

nerozumím ti...

• VitaCitek
          VitaCitek, 26.4.17 17:08:56  

pardon za tykání

• Filcka
        Filcka, 26.4.17 17:16:01  

Tohle mi připadá dost necitlivé, tenhle přístup "co bys potřeboval?" - "nevim" - "tak si naser". :5:

• VitaCitek
          VitaCitek, 26.4.17 17:19:11  

to je reakce na mne pokud ano tak se omlouvám ale nejsem schopny si říct teď konkretně co potřebuju dnes mi trhsli zub, před dvemi dny jsem se dozvěděl že nevlastni bratr je v nemocnici a že mu diagnodtikovali že ma schozoafektivní poruchu. Je mi zle a uzko a nespím sny mám fakt hrozný, mrzí mne pokuf to byla reakce na mně. když mi není dobře nejsem moc otevřený

• Filcka
            Filcka, 26.4.17 17:31:42  

O to nejde, já na tu otázku "co bys potřeboval?" taky nikdy neuměl odpovědět. Spíše to, jak vás kvůli tomu tady kolegyně podezírá ze lhaní (nebo jak si její příspěvek vykládat), mi připadá dost ujeté.

• VitaCitek
              VitaCitek, 26.4.17 17:34:14  

uúřímně jsem se rozplakal když jsem si to přečetl :( nevím co si myslet :( nerozumím proč bych měl lhát

• mat.yz
                mat.yz, 26.4.17 22:30:40  

zkus si to přečíst ještě jednou .)

• mat.yz
              mat.yz, 26.4.17 22:34:41  

To je zajímavé,já na tuto otázku umím odpovědět...bylo toho hodně co jsem potřebovala. No a nyní vím,že potřebuji jen někoho,kdo mne bude mít lidsky rád,takovou jaká jsem. Jo a taky potřebuji svobodu,vtipné lidi kolem sebe,práci,přírodu....je toho asi hodně,co .)

• VitaCitek
          VitaCitek, 26.4.17 17:25:45  

vždycky nekde zpusobím nějákou rozepři.
          Je mi s toho strašně :(

• mat.yz
          mat.yz, 26.4.17 22:35:41  

Spíše si kladu otázku,co nepotřebuji. To je taky zajímavé. .)

• Sanxia
      Sanxia, 26.4.17 18:36:05  

Ahoj Víťo,
      pozorně jsem jsi přečetla, co tu píšeš, a opravdu nemáš to lehké. Jistě mnoho terapeutické práce na mnoho let před tebou. Pokud je tedy pravda vše, co uvádíš.

Osobně mě zarazila tvá váha 37 kg. To je tak průměrná váha chlapce cca 10 let. Při této váze si neumím představit, že funguješ. Pohybově. Byť beru na vědomí tvá omezení. Osobně se domnívám, při tak drastickém hubnutí bys byl již na specializovaném oddělení, kde by tě dávali dohromady.

Neumím si představit, že by mě můj dr. nechal při 37 kilech doma s informací "Musíte více jíst." :11:

• VitaCitek
        VitaCitek, 26.4.17 18:39:37  

zkusím tedy navštívit lekaře ale upřímně, mám těd tolik doktorů a tolik vyřizování že si nemohu dovolit nechat se někde hospitalizovat. Mám strach, pro porovnání měřím 162 cm :)

Klidně bych vám poslal foto kde se vážím aby jste mi věřili nechci tu být za lháře

• VitaCitek
          VitaCitek, 26.4.17 18:52:41  

http://nd05.jxs.cz/805/976/3b58b9e0ce_104150267_o2.jpg snad odkaz půjde

• Sanxia
          Sanxia, 26.4.17 19:11:35  

nerada bych tě stavěla do role lháře, to vůbec. Pouze mě ta váha zarazila. Při 162 cm musíš být kost a kůže.
          Tohle fórum má být o vypovídání se, podpoře, určité úlevě, určitě ne o dokazování.

Máš nějaké přátele, kamarády, se kterými můžeš probrat, co tě aktuálně trápí? A koníčky?

• VitaCitek
            VitaCitek, 26.4.17 19:17:46  

opravdových přátel moc nemám, důvěřuju svému psychologovi strašně moc ale vic a víc jak už jsem psal je to člověk co za to dostava zaplaceno a není to přítel což mě začalo také dost trapi,pokud chápete jak to myslím...

Pardon jestli jsem nejak urazil tím že jsem chtěl dokázat svou váhu ale měl jsem pocit, že mne tu podezírate, ne konkretně vy.... Koníčků mám zpousta...

• Sanxia
              Sanxia, 26.4.17 19:58:26  

neurazil, žádný strach. Není důvod se omlouvat.
              :4:

• mat.yz
      mat.yz, 26.4.17 19:54:06  

Vítám tě :) tady si opravdu můžeš vypsat,jsme tu všichni v pohodě ,každý máme své názory,ale podpora se tu vždy najde .)

A mj.my už se známe z dříve,myslím,že je to tak od tvých 14-15 ti.

A s tou váhou,no bylo by asi dobré nějaké vyšetření,co myslíš? Já když jsem se rozváděla tak jsem při výšce 168 cm vážila 45kg,což už jsem byla tyčka. Nemohla jsem do sebe nic dostat,kvůli špatnému psych stavu. Jednou mi mamka dovezla škvarkovou pomazánku,plnou zavařovačku a já si ji mazala na chleba a zapíjela mlékem,bylo to jediný co jsem do sebe dostala...a na co by jsi měl chuť,nějaký dobrý jídlo ? .)

• VitaCitek
        VitaCitek, 26.4.17 20:01:58  

děkuji, byl jsem ted na laboratornim vysetrení a vše bylo v pořadku jsem zdravý...

Upřímně se ted necítím dobře takže nemám chuť vubec na nic protože krvacím ze zubu a jsem protivný a k tomu mám uzkost.... ale cpu do sebe přesnídávku ....

• VitaCitek
          VitaCitek, 26.4.17 20:17:27  

tak hnusnou presnídávku jsem jeste nejedl chudák mimina

• mat.yz
          mat.yz, 26.4.17 20:34:32  

Jo,zuby o tom mi povídej,znám. Mám už rok vleklé problémy se zubama,ale mě pořád chutná. Je fakt,že když mě bolí dásně jim taky přesnídávky :)

Bereš např.hormony? Ty taky snižují váhu a působí nechutenství a do konce i uzkosti a působí na náladu.

• VitaCitek
            VitaCitek, 26.4.17 20:41:04  

já mam tak špatný zuby že každej z nich pujde blombovat.... Hormony jeste neberu ty budu brat až na léto :) konečně :) mi porostou vousky a udajně bych měl přibrat.....

já mam nechutenství spís s stresu... ale to je na dlouho....

• mat.yz
              mat.yz, 26.4.17 22:37:19  

Ono za ty roky toho bylo dost,takže čas a trpělivost to bude chtit.

• A.C.Dupin
    A.C.Dupin, 24.4.17 13:37:12  

Předpokládám, že místní by mohlo zajímat, jak se doopravdy stavějí k psychosomatické medicíně skeptici: http://www.zdravotnickydenik.cz/2017/04/skepticky-pohled-na-psychosomatickou-medicinu/

• mat.yz
      mat.yz, 26.4.17 22:29:52  

Velice zajímavé čtení. Mě se líbí Jiří Beran,jeho pohled a snaha o vymezení- tedy pokus o vymezení. Na placebo efekt by měli být zřejmě hlubší studie,sama mám vyzkoušeno,že v určitých případech funguje. Hnízdila moc nemusím...
      Díky,velmi zajímavé zamyšlení.

• Korina
    Korina, 17.4.17 09:05:46  

zdraví vás nový člen, Korina. Jsem ráda že si k vám mohu odskočit s problémem nebo někdy i s radou.Ale zatím tu tápu, nevím kam kliknout jdu se seznámit , hezký den Korina

• mat.yz
      mat.yz, 17.4.17 11:59:34  

Ahoj,vítej :)

• mat.yz
    mat.yz, 6.4.17 11:23:16  

Říká se,nebo mne to dost často napadá,že člověk je na své problémy vždy sám. Tedy musí bojovat sám se sebou a sám vyvinout iniciativu ku postavení se problémům čelem.
    Včera mi došlo,že je to trochu jinak.U mne tedy ano. Dlouho jsem měla právě ten pocit,ty sama musíš. Ano musím,ale pozor. Jak jsem seděla a pila kávu mezi pletím záhonů,došlo mi ,že mám kolem sebe lidi,kteří nám neskutečně pomáhají. Uvědomila jsem si,že dříve jsem jela na plné pecky,ptže jsem na vše byla sama,neměla jsem muže,rodiče nemohli....
    Ale došlo mi a silně jsem to pocítila,že když mi není dobře,je tu můj muž,dcera...Že si mohu jít lehnout a muž se postará o syna,udělá s ním úkoly ,uvaří,poklidí.... Takže už jen to,že si mohu jít odpočinou když potřebuji,je veliká pomoc.
    Takže,ne že bych to dřív nevěděla,ale prožila jsem si onen zážitek a uvědomila si,že i toto je veliká pomoc na to,že nemusím všechno sama :)

Ten zážitek ve mne umocnila má mamka,která když jsme si volaly,řekla : Ty máš zlaté časy ve Spessartu! :))) Bez rozmýšlení jsem řekla-mami,mám.

Samo,problémy se řeší pořád,ale je nutné si uvědomit,že opravdu na nejsme na vše sami....

• Filcka
      Filcka, 6.4.17 11:25:30  

Blbý je, když člověk o těch problémech nesmí mluvit.

• mat.yz
        mat.yz, 6.4.17 11:34:25  

Proč nesmí a kdo mu to zakazuje? .)

• Filcka
          Filcka, 6.4.17 11:37:32  

Protože to nikoho nebaví poslouchat, člověk se doslechne akorát "život je blbej no, si zvykni" nebo "já jsem taky v depresi pičo, došly mi cigára" nebo další přínosné rady, takže se člověk časem naučí držet hubu a hezky to v sobě dusit, jak si společnost žádá. Před rodinou radši vůbec nic, protože tátu to akorát nasere a máma mi ve snaze mě "motivovat" říká věci, které ten pocit beznaděje jenom prohlubují, takže je fakt zdravější si to nechat pro sebe a pak se z toho několikrát za týden pořádně vychlastat. Je důležité si budovat zdravé copingové strategie.

• mat.yz
            mat.yz, 6.4.17 12:19:09  

Jistě,strategie jsou dobré,ale já nepíši o tom,že to lidem povídám. Nepovídám,to si piš. Jde spíše o to,zda máš někoho,kdo ti nějak,je jedno jak pomůže-mě došel ten odpočinek,že je to veliká pomoc. To,že se mohu spolehnout,že se i někdo jiný se umí a stará se.
            Já se domnívám,že je kolem nás spousty lidí,kterým,když vyprávíme své problémy nás aspoň vyslechnou. Já to dělám málo,ptže stejně oni nevědí jak mi je a já zase plně nedokáži pochopit,jak je jiným. Ne že bych neměla empatii,ale třeba mi možná některé věci přijdou banální,nebo některé až příliš vážné a oni na konec nejsou,jen já to tak prožívám.

• Filcka
              Filcka, 6.4.17 13:11:46  

Pravda že někdy mi pomůže i pouhá přítomnost určitých lidí, bez ohledu na to, jestli se bavíme o tom, jak nám je. Sice jsem introvert jak víno, ale někteří přátelé mi svou přítomností dokážou dočasně zpříjemnit existenci. Ale to zní strašně sobecky, jako že je beru jen jako nástroj vlastního potěšení, což do jisté míry asi pravda je, ale nechci se s tím smířit. Mám dojem, že mi celkem dělá problém brát druhé lidi jako stejně plnohodnotné a komplexní bytosti.

• mat.yz
                mat.yz, 6.4.17 13:28:02  

nemáš přezdívku Valmont ? :) Ne,já myslím,že je to v pohodě. Podle mne stejně nikdo není komplexní bytost ani ty ani já....pořád je co vylepšovat.. a můžeme tak akorát žít plnohodnotný život v rámci svých možností. Co je podle tebe plnohodnotná bytost ? :)

• osoba
            osoba, 22.4.17 15:11:10  

Možná je problém v nesprávné volbě "vrby". Pokud se svěřuješ lidem, kteří sami nemají žádnou vrbu a horlivě své problémy dusí v sobě a považují to už za "normální", tak od nich přebíráš jejich postoj a předem se vzdáváš. Když 1 zatížený introvert chce něco vysypat na někoho podobného, může se mu vrátit i kus jejich břemene, místo aby si ulevil.

• Sanxia
      Sanxia, 6.4.17 16:19:06  

Myslím, že většina lidí nemusí být na své problémy sama. Otázkou je, možná i uměním, si o pomoc či jen sdílení říct.
      Já to třeba neumím. Ale učím se. :4:

• mat.yz
        mat.yz, 6.4.17 17:37:10  

A čím myslíš ,že to je? Jsou ženy,které kudy chodí povídají,naříkají. Jsou ženy,které ač měly velmi těžký život o tom vůbec nehovoří,i když jsi jim blízká . Tohle jsou extrémy,jistě je i zdravý střed :)

• Sanxia
        Sanxia, 6.4.17 18:53:59  

Čím to je? Nevím. Povahou? Prostředím ve kterém člověk vyrůstal, popř. aktuálně žije? U každého je to asi jiné.
        U mě je to dáno mou povahou. Mám blízké, kteří by rádi sdíleli mé trápení a pomáhali. Mně dlouho trvalo si je pustit k tělu (ohledně mých psychických problémů). Tajila jsem, předstírala... často i na Oscara to bylo. Pak mě to skolilo, pravda vyplula na povrh (o zbytek se postaral psychiatr - dost s rodinou o mě mluvil, když jsem byla mimo).
        Neříkám, že dnes jsem plně otevřená, ale víc sdílím. Někdy se opravdu uleví. Už jen to, že problém pojmenuju, řeknu ho nahlas.
        Nicméně pravdou asi zůstává, že si v prvé řadě člověk musí chtít pomoct sám. Ty berličky v podobě blízkých hodně dají, můžou cestu usnadnit. Ale to "CHTÍT SÁM" je asi alfou omegou všeho.
        Alespoň myslím :4:

• od10k5
          od10k5, 6.4.17 19:16:25  

"Ale to "CHTÍT SÁM" je asi alfou omegou všeho. "

S tím máš naprostou pravdu.
          Člověku lze pomoci, ale nelze za něj něco udělat - to se můžu stavět na hlavu a stejně to k ničemu nebude.

• mat.yz
          mat.yz, 6.4.17 20:10:38  

chtít si pomoci sám,ano to je základ. Tam vlastně spadá i to,nebát se...nebát se obrátit se na blízké,vyhledat pomoc,říct si o pomoc .....)

Sanxi,ano,bude tam jistě spouty vlivů,které člověka formují,nebo se prostě tak narodí .)

• Dopaminka
      Dopaminka, 6.4.17 18:00:08  

Zajímavý postřeh mezi pletím záhonků. :4:
      Já Jsem zastáncem názoru, že člověk si nakonec musí poradit sám, ale možná na té cestě za tím řešením zas tak osamělý být nemusí.

Dnes jsem byla na supervizi, o kterou jsem si sama řekla, sama jsem si ji vybojovala a zaplatila. Protože jsem potřebovala pomoc. Vedení v práci z toho nebylo moc nadšeno, ale já jsem do toho přesto šla. A hrozně moc mi to dalo.

Pomohla jsem si "sama" k tomu, abych si nechala pomoci. :3:

• Sanxia
        Sanxia, 6.4.17 18:55:28  

"Pomohla jsem si "sama" k tomu, abych si nechala pomoci" - Přesně!

• mat.yz
          mat.yz, 6.4.17 19:01:54  

Jo,holky! Nejde o to,že to nedokážu,aby jste mi rozuměly. Ale já si to uvědomila,že to tak už mám. Podporu s tím,že je mi pomoženo jinak a já mohu tak v klidu zápasit ,i to je pomoc,no.)