Psychologie a psychoterapie

Otevřená diskuze | Kategorie: Příroda a přírodní vědy
ala31 (2017-08-13 21:20:41)Dopaminka (2017-08-11 16:20:00)Millagros115 (2017-08-10 18:10:46)minoki (2017-08-10 13:06:54)od10k5 (2017-08-09 17:33:52)Sanxia (2017-08-09 11:46:42)Filcka (2017-08-09 08:42:08)radkojaga (2017-08-09 07:18:23)osoba (2017-08-06 17:39:18)DuhovaSfinga (2017-07-29 19:24:29)mat.yz (2017-07-25 10:13:55)Quick (2017-07-22 12:41:20)Agustinenn (2017-07-13 17:24:29)Spravec (2017-07-02 04:22:01)VitaCitek (2017-06-24 21:14:58)missisfine (2017-06-15 17:30:45)Katy123 (2017-05-17 18:10:53)lafytka (2017-05-11 21:09:55)andie418 (2017-04-10 21:08:40)macinnka (2017-02-04 16:52:24)krytterka (2017-01-15 01:43:47)mustang116 (2017-01-13 13:34:43)Majolenka (2017-01-12 21:07:29)
Psychologie a psychoterapie
Založeno: 15. 10. 2013 | Příspěvků: 8 120 | Členů: 53
Správci: mat.yz (hlavní)

Pohovořme si o tom co nás trápí,bolí ,s čím si nevíme rady a co nám naopak pomáhá v žití....Odborné a osobní náměty vítány.Prosím ,zde nediagnostikujeme nemoci,od toho máme odborníky.Urážky budou mazány.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Filcka
    Filcka, 29.6.17 20:55:19  

Po hodně dlouhé době cítím lásku a je to pro moji psychiku strašný šok. Mám dojem, že všechny emoce a libido, co jsem v sobě posledních pět let dusil, najednou explodovaly a neumím to pořádně regulovat, což bych asi měl. Doufám, že to časem "otupí" do nějaké normálnější podoby, ale netuším, jak dlouho to může trvat.

• minoki
      minoki, 30.6.17 01:15:22  

Ano,to znam a je to bezny jev.Spise si to uzivej a jak prijde to "otupeni" (normalni jev),tak nebud zklamany.

• Filcka
        Filcka, 1.7.17 00:38:59  

Mám dojem, že na to po tělesné stránce reaguju až strašně přehnaně. Možná bych to měl probrat se svým lékařem.

• Dopaminka
          Dopaminka, 1.7.17 07:32:02  

Není dobré medicinalizovat veškeré (přirozené) lidské city a emoce. Cítit lásku je v pořádku. To, že tě nějak ohrožuje, je spíše opravdu na psychoterapeutickou práci, než na léky.

Než se to pořeší, je asi na místě ulevit fyzickým symptomům. Ale nemělo by u toho zůstat. A každopádně to řešit s psychologem v terapii. Máš možnost?

• Filcka
            Filcka, 1.7.17 10:49:05  

U psycholožky jsem nebyl tak rok, přestal jsem mít dojem, že to k něčemu je. A psychicky to celkem zvládám, spíše tělo je zmatené, chová se, jako by měl každou vteřinu propuknout sex, a to i v naprosto nevinných kontextech jako držení se za ruku. To už je docela problém vzhledem k tomu, co ta sexuální vybuzenost u mužů obnáší.

• minoki
              minoki, 1.7.17 12:59:12  

A ten sex jeste asi nebyl...

• Filcka
                Filcka, 1.7.17 13:00:46  

S touhle osobou ne. A předtím poslední už notně dávno, takže to v tom asi taky figuruje.

• Dopaminka
              Dopaminka, 1.7.17 13:01:25  

Co je takového obtěžujícího?
              Erekce? Nebo máš nějaká násilné chutě, nebo o co jde?
              Máš to jinak, než ostatní chlapi?

• Filcka
                Filcka, 1.7.17 13:07:00  

Erekce plus sekrece takového toho přírodního lubrikantu, což už je značně otravné. Připadám si jak puberťák, co poprvé vidí kozy.

• Dopaminka
                  Dopaminka, 1.7.17 13:18:03  

:2:
                  Myslím, že by se jí to mohlo líbit. :4:
                  Mně tedy dělá moc fajn, když vím, že chlapa vzrušuji.

• Filcka
                    Filcka, 1.7.17 13:22:00  

Jako jo, tenhle rozměr je hezký, ale když je to prakticky permanentně, tak mě to otravuje a rozptyluje.

• Dopaminka
                    Dopaminka, 1.7.17 13:24:13  

Ví o tom? Myslíš, že bys jí šetrně mohl sdělit, že tě hodně přitahuje?

• Filcka
                    Filcka, 1.7.17 13:29:35  

Tak já myslím, že už to ví. Ale asi neuškodí to říct explicitně, až bude vhodná příležitost.

• minoki
                  minoki, 1.7.17 13:25:38  

Idealni je to,co se nazyvalo "samohana".

• Filcka
                    Filcka, 1.7.17 13:28:57  

To jsem zkoušel. Nic se tím nezmění.

• minoki
                    minoki, 1.7.17 13:36:02  

Asi malo :2:

• osoba
              osoba, 3.8.17 14:26:11  

Zmatené tělo je součást toho, jak je definována zamilovanost, ale NE láska. takže svůj akutní problém nenazývej láskou, je to jen pomatené tělo a splašené emoce. Klídek, na rozdíl od skutečné lásky to přejde.

• Filcka
                Filcka, 3.8.17 16:28:04  

Nečekal bych, že si od vás někdy přečtu něco smysluplného, ale jsem příjemně překvapen.

• Jar.Esch
                Jar.Esch, 6.8.17 12:26:14  

Přidal bych se k Filckovi, je to dobře formulováno. Jen doplním o své obvyklé konstatování, že člověk o lásce sice hodně mluví, ale v podstatě neví, co to láska je.
                Pokud mluvíme o výrazné touze jednoho k ruhému, která jde za hranice jen těla a smyslových požitků, pak nejčastěji zažíváme neopětovanost takové tužby (to je pro člověka snad nejfrekventovanější stav).

• osoba
                  osoba, 6.8.17 17:39:17  

Když lidé sami sebe tak důsledně izolovali od Zdroje a podstaty skutečné lásky, pak marně hledají v "uctiv=é vzdálenosti" od toho Zdroje něco, co by "láskou" nazvali, protože nemají ponětí, co to vlastně je. a nazývají tak kdeco, xo je i v rozporu s její pdostatou.

• Jar.Esch
                    Jar.Esch, 9.8.17 06:40:15  

No, když ono to ale lidem přináší radost. Spolu se starostmi, ale i s tím se spokojí. Zatímco to, co nazývají tím pravým ořechovým lidé jako ty, se nakonec ukáže jako kasárenský dvůr. Všichni jsou vinni a všichni se musíme jen modlit. Kde je tedy ta radost, jestliže bůh je vykreslován jako radost, pravda a láska?

• mat.yz
      mat.yz, 5.7.17 10:16:07  

No,ty ses prostě zamiloval.

• Filcka
        Filcka, 5.7.17 11:36:37  

No to je mi celkem jasné. :1:
        Ale projednou je to opětované a funguje to, což je pro mě naprosto nový koncept.

• radkojaga
          radkojaga, 5.7.17 19:22:02  

:1: :1: Krásné a hřejivé u srdce

• Jar.Esch
            Jar.Esch, 8.7.17 09:35:45  

Já jsem ale vyrozuměl, že jde hlavně o trýznivé fyzické projevy. Nicméně, zažíval jsem často totéž, ale měl jsem díky bohu vždycky možnost toho nejpřirozenějšího vyústění (a ano, hřeje u srdce - čímž zdravím všechny mé lásky).

• mat.yz
          mat.yz, 25.7.17 10:13:55  

Moc ti to přeji.

• Filcka
      Filcka, 8.7.17 09:49:46  

...a už mi zase hraniční porucha dává řádně na prdel. Ale jsem odhodlaný jí nedovolit mi to zkurvit, protože na tomhle vztahu mi záleží.

• DuhovaSfinga
    DuhovaSfinga, 27.6.17 14:38:30  

Tohle mi přišlo do mailu:

Albín má z celého týdne nejradši momenty, kdy se
    dobře nají, natáhne se na sedačku a k tomu si pustí
    hudbu nebo televizi, v posteli potěší sebe i svou
    hezkou partnerku a pak hledá v e-shopech něco
    nového domů.

Arnold je zase nejspokojenější, když si přečte nějakou
    chytrou knížku, zajde si zahrát hokej, v práci pokročí
    v činnosti, kterou považuje za důležitou, a zorganizuje
    pro rodiny kamarádů hudební víkend někde na chatě.

Požitky jsou v podstatě nenáročné aktivity (někdy "pasivity"),
    které vyžadují jen základní mozkovou činnost a které
    přinášejí smyslové potěšení - tanec chuťových buněk,
    vzrušení, orgasmus, vrnění kůže z dotyků nebo horké sprchy...
    Typické pro ně je, že příjemné pocity vzniklé jejich
    pomocí moc dlouho nepřetrvávají (nejvýše pár hodin),
    a že si na ně zvykneme.

Prožitky jsou oproti požitkům náročnější, protože
    při nich musíme využívat svých schopností a
    osobnostních kvalit. Při čtení je to třeba schopnost
    soustředit se a zvídavost; při sportu zas musí člověk
    přemoct lenost, ukázat vytrvalost, naučit se potřebné
    pohyby; při organizaci společenské akce musí osvědčit
    organizační schopnosti a schopnost komunikace.
    Na prožitky si na rozdíl od požitků tak snadno
    nepřivykneme a jejich pozitivní emoční dopad
    přetrvává déle. Jsou základem osobního růstu
    a vkladem pro dobrou budoucnost. A zároveň jsou tou
    těžší cestou - vyžadují investici energie, překonávání se,
    můžeme i neuspět... přinášejí sice mnohem větší odměnu,
    než požitky, ale rozhodně to není zadarmo.

Tak jsem tak přemýšlela nad tím, jaký jsem typ. A myslím,že potřebuji oboje a myslím, že to tak má většina lidí. Asi by mi přišlo prázdné jen žít požitkářsky...A co vy? Umíte si představit jen konzumovat okamžité potěší a nesnažit se o to, dosáhnout cíle pro tu "odměnu" třeba ve formě těch endorfinů?

• radkojaga
      radkojaga, 27.6.17 14:41:24  

a co ani jedno? je to možné, nepotřebovat ani jedno a ani druhé? tedy žádné odměny... žít to co je nezávisle na odměně.

• DuhovaSfinga
        DuhovaSfinga, 27.6.17 15:36:12  

Nejsem si jistá, že ti rozumím, co máš na mysli. Dělat věci jen tak, aniž bych čekala, že z toho budu mít radost nebo uspokojení z nějakých potřeb a tedy příjemný pocit? No to nevím, když jsem tak žila, myslím, že to o žití moc nebylo...

• radkojaga
          radkojaga, 27.6.17 18:27:43  

jo tak.. pro mě je takové žití nejsilnější...jen být a nic nečekat.

• DuhovaSfinga
            DuhovaSfinga, 27.6.17 21:13:10  

Já mám takový pocit,že každá píšeme o něčem jiném...

• Jar.Esch
            Jar.Esch, 29.6.17 10:26:01  

Mám pocit, že to není ani dost dobře možné. Bezpočet úkonů a procesů, nezbytných k přežití, s sebou nese nějaké příjemné pocity či dokonce slast. Nasycení je příjemné, pro někoho slastné. Něco vymyslet, přináší spokojenost...jsem přesvědčen, že život je vymyšlen na principu výdajů a příjmů, které nám dávají současně i něco zažít. Pocity mohou být příjemné, ale i nepříjemné. Lidskou přirozeností se zdá být jeho nastavení tak, aby mu bylo dostupné co nejvíc potřeb, radostí a slastí a současně chráněn proti útrapám a strastem. Defektem je pak míněn stav, kdy si potřeby a slasti zajišťujeme tak, že na druhé přenášíme útrapy a strasti. O život bez útrap usiluje, to je očekávaná odměna za naši námahu. Každým z nás.

• radkojaga
              radkojaga, 29.6.17 14:41:20  

ale neděláš to přece pro tu slast :5: liddé žijí protože nic jiného jim nezbývá. kdyby se měli honit za potěšením, byli by nešťastní. nejde to dohromady. je třeba přijmout to co je a nevymýšlet si. To je dobré pro vnitřní mír.

• Dopaminka
                Dopaminka, 29.6.17 15:41:12  

"je třeba přijmout to co je a nevymýšlet si." je třeba přijmout to co je a nevymýšlet si."
                ....................
                :7:
                to snad ne, taková rezignace na život... :9:

• minoki
                  minoki, 30.6.17 01:16:50  

V koncentraku to plati.

• Dopaminka
                    Dopaminka, 30.6.17 05:59:38  

A tady?

• radkojaga
                    radkojaga, 30.6.17 07:20:03  

necítím to jako koncentrák. naopak, zatím nejsilnějsí "plnost" bytí. smyluplnost

• minoki
                  minoki, 30.6.17 14:56:31  

Zlata stredni cesta..nevymyslet si moc.. :2: Ale obcas neco ano.Je pravda,ze zivot nas zavede i tam,kam nechceme a muzeme se branit...Kdo ma viset,ten se neutopi.(z jedne knizky pro deti,ktera me ponekud desila)

• Sanxia
                Sanxia, 29.6.17 15:46:26  

to by byl velmi chudý a smutný život, řídit se takovou myšlenkou, nemyslíš?

• radkojaga
                  radkojaga, 29.6.17 16:21:30  

nevím, možná...Pro mě to znamená klid. Tedy stejně mi do života vstupuje spousta zajímavostí aniž bych si je vybírala.

• Jar.Esch
                    Jar.Esch, 29.6.17 19:30:21  

Mně to příjde jako jakási pasívní (možná neuvědomělá) forma asketismu (asi s tebou moc srandy nebude.

• radkojaga
                    radkojaga, 29.6.17 19:37:29  

jo, to je pravda :2:

• mat.yz
        mat.yz, 5.7.17 10:22:22  

No,myslim,že občas to jde...ale ty se treba snazis v kuchyni a dela ti to dobře vařit pro blízké,známé ap. Necekas kdovijakou odměnu,ale co kdyby se stolovnici tvářili blbě a kritizovali,nepřijde ti to lito,nepopadne tě vztek...

• radkojaga
          radkojaga, 5.7.17 19:25:42  

ale není to provoplánově kvůli pochvale, tedy dosažení pochvaly není tou motivací. Spíše vědomí, že jsou zde strávníci já jsem o toho jim navařit, tedy je to zcela přirozené. děkám to s velkou radostí protože mohu... pokud to nebude chutnat, tak mě to zamrzí pokud bude chutnat tak potěší... ale to je průvodní jev. jako vše co mě momentálně provází, i slzy i smích. vše zcela přirozeně... pocit že je vše jak má být. netlačím na pilu :2: :2:

• Dopaminka
      Dopaminka, 27.6.17 15:41:40  

Potřebuji obojí. Ne najednou, asi střídám ta období.

• DuhovaSfinga
        DuhovaSfinga, 27.6.17 15:45:45  

Myslíš jako, že máš delší období toho a potom zase toho, třeba v týdnech? To je zajímavé, já jsem totiž přišla na to, že potřebuji ve dni mít ty požitky aneb něco co mi vynahradí námahu teď hned,ale i něco "zaslouženého" třeba to uspokojení z toho, že jsem zase udělala krok na nějaké delší cestě...třeba splnění nějakého bodu v rámci nějakého většího úkolu, i kdyby o zabralo třeba pět minut ve skutečnosti a odměna za celkový výsledek v nedohlednu.

• Dopaminka
          Dopaminka, 27.6.17 15:51:06  

Mám období,kdy více preferuji jedno a pak zas to druhé.
          Mám to tak se vším. Nejen s p(r)ožitky

• DuhovaSfinga
            DuhovaSfinga, 27.6.17 15:54:27  

Jo tak. Tak tomu už rozumím. :2:

• mat.yz
        mat.yz, 5.7.17 10:25:16  

Ja taky,ale trochu už jde ovládnout to,že to neočekávám a když to prijde,je to fajn. Mj.pozitkarstvi ,to mam ráda...

• Sanxia
      Sanxia, 27.6.17 16:01:42  

myslím, že nejde oddělit jedno od druhého. V životě člověk využívá obojí. A někdy si to ani neuvědomuje. Druhá věc je, co z toho víc aktivně (cíleně) využívá (vyhledává).
      Já v tuto chvíli asi potřebuji obojí. Považuji je za stejně potřebné.

• DuhovaSfinga
        DuhovaSfinga, 27.6.17 16:15:47  

Já myslím, že to je zdravé nastavení.