Vysoké a vyšší odborné školy

Otevřená diskuze | Kategorie: Škola
RetikulumEndoplazmaticke (2016-09-20 18:26:30)A.C.Dupin (2016-07-24 13:00:13)andie418 (2016-05-06 18:35:13)amour.et.paix (2016-04-30 22:45:20)mnavii (2015-06-26 22:20:41)Spidlin (2015-03-23 21:56:35)Ivusska (2015-02-19 23:09:26)kasicka (2014-09-11 12:12:37)Jaro-Us (2014-06-03 22:46:49)kamik173 (2014-05-27 21:49:34)Jessy90 (2014-05-27 10:56:50)student.karel (2014-05-11 13:43:36)zahratu (2014-04-13 02:07:53)Kasssandra04 (2014-04-05 17:23:35)vg38 (2014-04-01 16:40:12)krytterka (2014-03-15 20:03:18)Norcaim (2013-11-02 00:53:54)xsilence8x (2013-10-20 15:30:41)Zimkova.Eva (2013-10-18 18:18:07)
Založeno: 15. 10. 2013 | Příspěvků: 146 | Členů: 19
Správci: A.C.Dupin (hlavní)

Vše o vysokých a vyšších odborných školách, příp. pomaturitním studiu. Diskuze na téma V(O)Š, života kolem V(O)Š, pomoc při výběru. Nabídky na zpracování VŠ prací za úplatu, reklamy + vše proti obecným pravidlům Diskutníci.cz mazáno.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• A.C.Dupin
    A.C.Dupin, 26.6.15 20:34:04  

http://zpravy.idnes.cz/i-studenti-harvardu-podvadeji-ted-na-ne-doslo-fnj-/zahranicni.aspx?c=A130202_103450_zahranicni_paw
    Trochu staršího data, ale stojí za povšimnutí. Pokud si u nás dovolí zkoušející vyhodit studenta s tahákem od testu před zkouškou, tak je "za svini" i pokud dotyčnému nenechá propadnout termín...

• mnavii
      mnavii, 26.6.15 22:20:41  

Na VS se to moc nekontroluje, tam jaksi spolehaji, ze studenti uz maji rozum a neni treba je kontrolovat jako na zakladni skole.... Bohuzel, taci jako ja toho nekdy zneuzivame. :13: :8:

• Novackis
      Novackis, 18.4.16 20:17:58  

No jo, on je rozdíl mezi 'studentem' a studentem :2: Když budeš u zkoušek podvádět, tak se to někdy v budoucnu, až začneš pracovat, pravděpodobně pozná. Proto cením třeba lidi s magisterským titulem MSc (netvrdím, že obecně, ale znám jenom ty, co to dělali tady http://www.ligsuniversity.cz/msc - takže na to to vztahuju), protože si za to něco zaplatili a je vidět, že jim jde spíše o znalosti, než o titul (samozřejmě tento výrok brát trochu s rezervou).

• A.C.Dupin
        A.C.Dupin, 19.4.16 11:25:36  

Tedy tak blbý atroturf jsem už dlouho neviděl :15:

• aquarius
    aquarius, 8.5.15 23:36:45  

Tak se mi to podařilo, MŠMT mi uznalo vysokoškolské vzdělání. Pán rektor prohrál boj se mnou.
    :13:

• A.C.Dupin
    A.C.Dupin, 3.5.15 18:52:56  

Že by se konečně někdo odvážil?
    http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/stacila-by-i-polovina-vysokych-skol-mysli-si-ministr-chladek--1485634

• Carbon.de.Castel-Jaloux
      Carbon.de.Castel-Jaloux, 6.5.15 16:36:27  

Zdá se, že je to rozumné.

• mnavii
      mnavii, 12.6.15 17:09:55  

A stacilo by zrusit v prvni rade teologicke fakulty a podobne nesmysly, k poznavani a zkoumani pohadek staci religionistika, ktera se muze ucit klidne i na filozoficke fakulte.

• A.C.Dupin
        A.C.Dupin, 13.6.15 20:58:13  

Tak na teologiích alespoň někdo dělá rozumnou vědu. Na nejrůznějších regionálních vysokých školách jsou výsledky vesměs jen připsané výsledky některých externistů...

• slusny.volic
      slusny.volic, 26.6.15 18:37:16  

Stačila, protože polivina je jen o placení školného. Zrovna tak zrušit učiliště s maturitou. Tam je téměř vžda kvalita = 0.

• A.C.Dupin
    A.C.Dupin, 4.2.15 23:47:36  

Že by měl konečně někdo na patřičné pozici odvahu prohlásit, že císař je nahý?
    http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/komise-navrhne-odejmout-opravneni-nejvetsi-soukrome-vs-ujak/1177477

• aquarius
    aquarius, 1.2.15 00:05:16  

Ahoj. Mě by zajimalo,jaké jsou šance že mi po odvolání na MŠMT uznají diplom, ono mi ho na PedF UK nechtěli nostrifikovat. Podařilo se někomu dostat nostrifikaci až po odvolání?

• A.C.Dupin
      A.C.Dupin, 1.2.15 15:37:12  

U diplomů, kde by nostrifikace umožnila vykonávání nějaké profese (učitel, lékař,...) je to trochu složitější, protože často je zahraniční diplom "podezřelý" nebo "jen" nekompatibilní (např. práva jsou typicky regionální záležitostí).

Vše záleží na tom, na jaké škole jste studovala a jaký byl důvod odmítnutí nostrifikace. Když to trochu přeženu, tak neuznání pedagogického diplomu získaného online někde v Bangladéši je automatické, protože drtivá většina online škol v rozvojových zemích jsou degree mills, neuznání diplomu z Fernuniversität Hagen by bylo podivné a dalo by se napadnou, neuznání diplomu např. z Oxfordu je krajně nepravděpodobné.

• aquarius
        aquarius, 1.2.15 21:13:24  

Tak ja mám diplom z Univerzitě v Záhřebu, Chorvatsko, což je uznaná fakulta. Problém je že se trochu neshoduje program studia, já jsem neměla třeba predmět hudební výchova pro vychovatele, ale hudební výchova s metodikou, dále jsem neměla třeba dramatickou výchovu pro vychovatele, ale měla jsem RTV a filmovou kulturu a pod. Studovala jsem od roku 86 do roku 88, což jsou 4 semestry denního studia, plus jsem měla apsolventský rok, na psani a obhajobu diplomové práce, a diplomovala jsem v roce 90. Tehdy ještě nebyl platný bolognský system ani tady ani u nás. Navic, v roce 2013 jsem jako nejlepší ze studentů udělala zavěrečnou zkoušku v kurzu CŽV, obor vychovatelství, tady na Karlové univerzitě. Proč to ne stačí? Pracují jako vychovatelka tady už 6 let, teda mám i praksi. Ted´ dodělávám i kurz speciální pedagogiky na TUL v Liberci. A stále se mi počitá že mám jen strední školu, a požadavek pro mé povolání je vysoká škola. Proto bych to zkusila i jinde, na jíné fakultě, pač mi není už 20 ani 30, ale 48 let, a nepříjde mi to fer.....

• aquarius
          aquarius, 1.2.15 23:25:48  

Ano, vím že mám tam hrubky, ale to mají často i Češi... :)

• A.C.Dupin
          A.C.Dupin, 2.2.15 10:36:33  

Problémy budou asi dva:
          1. Absence a/nebo neshoda některých předmětů, které vedení příslušné fakulty pokládá za natolik zásadní rozdíl, že odmítají shodu.
          2. Problémem může být i to, že jde o nestrukturované studium. Např. pokud jste chtěla uznat své studium jako magisterské, mohl to být problém, ale uznání jako bakalářského by mělo být snazší.

Řešení se nabízí několik:
          1. Napadnout rozhodnutí PedF UK odvoláním se. Žádost o nostrifikaci lze dle Lisabonské úmluvy odmítnout jen pokud je rozdíl mezi obory značný a tento rozdíl je jasně prokázán. Pokud chybí zdůvodnění, je sama absence zdůvodnění důvod k odvolání. Pokud máte o zdůvodnění vážné pochyby a můžete je doložit, je to důvod k odvolání se.
          2. Rozhodnutí PedF UK napadnout soudně, pokud bude odvolání zamítnuto a budete přesvědčena, že se PedF UK nevypořádala korektě s vašimi námitkami.
          3. Požádat o nostrifikaci jinou univerzitu.
          4. Podat si přihlášku na navazující magisterské studium a pokusit se doklad o absolvování uplatnit jako "nějaké" studim, které je minimálně bakalářské a tedy umožňuje podat si přihlášku na navazující magisterské studiu. Zde by měl být problém s uznáním mnohem menší.

• aquarius
            aquarius, 4.2.15 01:12:14  

Děkují za obsáhlou odpověď. Žádala jsem o uznání prvního stupně, teda bc. Věřím, že případné rozdíly mezi obory může vyrovnat ten kurz vychovatelství na UK. Jinak, fakulta sama sebe shazuje, nepovažuje-li svůj kurz dostatečně dobrým i pro tito účely. Přihlášku a navazující mgr studium bych, ale nejde to právě bez té nostrifikace bc studia. Asi podám odvolání. :14:

• A.C.Dupin
              A.C.Dupin, 4.2.15 15:06:34  

Vyrovnání rozdílů kurzem je něco, co legislativa explicitně nepřipouští, takže se do toho většina škol nepohrne, protože by si potenciálně zadělali na malér.

Možná by tu byla ještě jedna možnost, ale je to možnost teoretická, může být neprůchozí i kvůli vnitřním předpisům fakulty (doba platnosti zkoušek, pokud je explicitně omezená, jen zřídka přesahuje 10 let). Napište dopis/e-mail nikoliv na studijní oddělení/děkanát/.., ale vedoucímu příslušné katedry nebo garantovi oboru. V něm popište svůj problém a cíleně se zeptejte, zda by nebylo možné se přihlásit k bakalářskému studiu a po přijetí si nechat co nejvíce předmětů pouznávat tak, že by bylo možné celé bakalářské studium stlačit pokud možno do jednoho roku.

• aquarius
                aquarius, 6.2.15 21:20:02  

Děkují, to není špatný nápad. Ale že je ve školství tady bordel, to teda je. Kdybych já studovala na Slovinsku, v městě Ljubljana, kde ten můj obor v tu dobu byl stejný jako na mé fakultě, protože jsme byli jeden stát, tak mi dnes na UK uznají diplom bez problému, jelikož ta nějaká smlouva co platila mezi ČR a Jugoslávii, dnes platí jen mezi ČR a Slovinskem, s Chorvatskem už ne... :9:

• A.C.Dupin
    A.C.Dupin, 26.8.14 10:57:44  

Kdo si myslí, že bude nový zákon o vysokých školách fungovat od akademického roku 2015/16? :14:

• Runovka
    Runovka, 26.5.14 14:08:33  

Nemáte někdo nějaké pěkné srovnání soukromých vysokých škol?
    Přemýšlím o pražské pobočce této: www.bivs.cz. Z jiného soudku mě celkem láká i literární akademie, i když k té z nějakého důvodu nemám moc důvěry. A navíc LA je tak spíše pro zábavu a sebe-dovzdělání, spíše než něco, co by v budoucnu našlo uplatnění. Jako novinář se moc živit nechci, baví mě spíš fikce než psát podle zadání toho, kdo si mého zaměstnavatele zrovna koupil.
    BIVŠ se mi líbí hlavně díky tomu IT manažerskému oboru.
    Ale ráda bych si přečetla i jiné osobní zkušenosti než ty, co smrdí reklamou:)

• A.C.Dupin
      A.C.Dupin, 27.5.14 10:14:00  

A proč raději neuvažuješ o studiu na vysoké škole?

• student.karel
    student.karel, 11.5.14 13:42:28  

Dobrý den,

jelikož jsme všichni jednou studovali, měl bych na Vás všechny malou prosbu. Připravuji bakalářskou práci, která se bude zabývat zájmem o fotografické služby a konkrétními potřebami zákazníků.

Chtěl bych Vás tedy poprosit o vyplnění krátkého dotazníku, jehož data poslouží jako podklad pro mou bakalářskou práci.

Najdete ho na http://bit.ly/bp_dotaznik

Vyplnění je samozřejmě dobrovolné a anonymní.

Předem děkuji za vyplnění.

• A.C.Dupin
      A.C.Dupin, 11.5.14 16:50:01  

Jestli ti tohle odkývl školitel, tak je to tragédie. Chybějící možnosti, pochybná vypovídací hodnota výsledku,.... (ty máš jako student ještě na chyby právo, tvůj školitel je ale vůl - a je jedno, jestli na tebe "jen" kašle, nebo jestli je skutečně neschopný)

• vlkovamarka
    vlkovamarka, 1.4.14 20:52:56  

Když to řeknu hloupě a tak jak mi to leze na jazyk - co vlastně "potřebuje" člověk ke studiu na ekonomické VŠ? Mám jen všeobecné gymnázium a takový obor, myslím si, mohl zajímat...
    Tak jestli bych tam "neplavala", jestli to není opravdu "jenom" pro ty, kteří mají ekonomku...

• A.C.Dupin
      A.C.Dupin, 2.4.14 07:25:40  

Až na několik málo výjimek (např. kombinované studium ošetřovatelství) je studium na vysoké škole uzpůsobeno tomu, že studovat budou především absolventi gymnázií. Střední odborné školy nebyly primárně určeny k tomu, aby jejich absolventi studovali na vysokých školách.

• Kasssandra04
      Kasssandra04, 3.4.14 21:01:42  

mám hotovou VŠE a jsem z gymplu, většina studentů byla rovněž z gymplu :4:

• A.C.Dupin
    A.C.Dupin, 7.1.14 09:39:27  

Něco "optimistického" http://www.blisty.cz/art/71633.html

• vg38
      vg38, 9.1.14 22:35:40  

Ještěžě otevřeli kombinované studium andragogiky, to všechno spraví a nebudou žádné problémy. :)

• zahratu
    zahratu, 2.1.14 18:39:23  

Dneska jsem zjistila, že FF UK začala nabízet kombinované studium andragogiky. To by snad mohl být bič na instituce typu UJAK.

• vg38
      vg38, 4.1.14 13:13:32  

Naprosto zbytečný obor. :8:

• zahratu
        zahratu, 5.1.14 01:22:31  

Proč? My nepotřebujeme vzdělávat dospělé?

• A.C.Dupin
          A.C.Dupin, 5.1.14 10:45:33  

A my potřebujeme tolik odborníků zaměřených jen na to, jak vzdělávat dospělé? Já myslel, že většina dospělých je schopných se dále vzdělávat sama bez odborné pomoci.

• zahratu
            zahratu, 5.1.14 22:00:50  

Asi máš pravdu - já reagovala na to, že podle vg38 to byl celkově špatný obor, přitom, pokud vím, vystudovaní andragogové působí například v začleňování vězňů do běžného života nebo obecně pracují s těmi, u kterých hrozí sociální propad.

• vg38
          vg38, 5.1.14 13:47:00  

Podepisuju se pod to, co napsal A.C.

• zahratu
            zahratu, 5.1.14 21:57:58  

Je rozdíl mezi "tolik" a "naprosto" :13:

• zahratu
    zahratu, 15.12.13 15:25:41  

Další bakule k veřejné recenzi: http://andreaholopova.cz/node/47#_ftn44

• zahratu
    zahratu, 12.12.13 17:36:01  

http://www.ceskapozice.cz/...cka-absurdita-roku-egyptologie-nedostala-od-akreditacni-komise-cr-glejt
    http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/setmi-se-nad-japonskymi-studii-univerzity-karlovy

• vg38
      vg38, 14.12.13 12:37:48  

To vadí?
      Proč bysme měli financovat vykopávky v Egyptě?

• zahratu
        zahratu, 14.12.13 16:36:13  

Protože tam probíhá výzkum celosvětového významu?

A jen tak mimochodem, ten obor nevychovává jen pyramidové archeology.

• vg38
          vg38, 16.12.13 00:06:13  

no a?

ne? tak koho?

• A.C.Dupin
        A.C.Dupin, 17.12.13 07:37:13  

Vzhledem k tomu, že jde v Egyptě dohledat i kořeny naší civilizace a že v tom už máme jisté úspěchy, tak ano. Dokonce - a to je dle mého pozitivum - se ani nesnaží o masovou produkci absolventů atraktivního oboru..

Myslím, že tady je spíše problém, že "myslitelé" z FF si mysleli, že projde kočkopes - a teď čumí, že narazil na AK, která se po čase probudila z letargie a chce předvést, že koná. No a FF má zcela zřejmě sympatie tisku, je to vše podáváno poměrně manipulativním způsobem. Podle mě je klíčová poznámka Smrčky - kdyby se tomu věnoval nezaujatě uvažující novinář, šel by po tom, jestli vůbec probíhala nějaká jednání o akreditaci dlouhého magistra.

• andie418
    andie418, 10.12.13 13:05:46  

No a co říkáte na systematickou biologii a ekologii na Přf UHK? viz. http://www.uhk.cz/cs-cz/fakulty-a-pracoviste/prirodovedecka-fakulta/katedry/katedra-biologie/zakladni-informace/Stranky/default.aspx teda loni přijali 42 ze 119 a letos plánují přijmout 25..a příjmačky mají ústní část..ale hranice úspěšnosti je 100 z 200, tak snad bych to mohla zvládnout.. zaujalo mě to více, než zdrav. laborant, ale asi se budu hlásit na obojí.
    Co si myslíte o oboru samotném?
    O uplatnění?
    O náročnosti?
    Studujete zde někdo?
    Díky.

• andie418
      andie418, 10.12.13 13:41:28  

no ale ty jazyky... :5: AJ a NJ? To je fakt bída..
      http://hades.uhk.cz/fispublic/Student/UcebniPlan.asp?StudOborID1=P-BSB

• zahratu
      zahratu, 10.12.13 14:15:59  

No, nevím, zrovna UHK není vyhlášené přírodovědecké pracoviště. Navíc sylaby některých předmětů v prvním ročníku vypadají spíš jako osnovy na gymnáziích. Krom toho pokud dávají do doporučené literatury pro povinnou druhákovskou angličtinu učebnici s úrovní "lower intermediate", tak to vypadá podezřele.

• andie418
        andie418, 10.12.13 14:34:52  

Tak to jsem vůbec neviděla. To mě mrzí, hlavně s těmi jazyky..
        No ten zdravotní laborant je spíš chemie, než biologie..alespoň na upce.
        A životní prostředí na upce jakbysmet..
        Tak já vážně nevím. UHK a UPCE jsou pro mě díky umístění ideální :8:

• A.C.Dupin
      A.C.Dupin, 10.12.13 15:11:10  

Tzv. zelená biologie je také obor, který produkuje mnohem více absolventů, než kolik se jich může uchytit v oboru (tedy výzkum, adekvátní oblasti státní správy,..), tedy uplatnitelnost se odvíjí především od vlastní snahy projevené během studia.

Dále je třeba si uvědomit, že vysokoškolské studium se od středoškolského dosti výrazně odlišuje. Již nejde o "nalejvárnu" ale o to, že student se musí zapojit aktivně. A to tak, že čím více, tím lépe. Prakticky to znamená, že zatímco dobrou střední školu můžeš vybudovat tak, že nakupíš učebnice a seženeš dobré učitele, na dobrou vysokou školu to nestačí. Na dobrou vysokou školu je třeba ještě hodně široké vědecké zázemí, které souvisí s vyučovanými obory. Polož si sama otázku, jaké vědecké zázemí může mít škola vzniklá jako učitelský ústav v roce 1992 zcela mimo rámek UK (ta má v HK lékařskou a farmaceutickou fakultu).

Bude to znít možná tvrdě, ale s výjimkou "místních specialit" je výuka na regionálních vysokých školách vzniklých vesměs nedávno jako vylepšení učitelského ústavu nebo místní VOS na velmi špatné úrovni. Jednak chybí kvalitní lidé jak na úrovni vyučujících (kdo z dobrých profesorů by odešel např. z Prahy do Horní Dolní) tak i na úrovni studentů (většina kvalitních studentů nahlédne, že je lépe studovat na VŠ s dobrým zázemím), jednak chybí i vybavení a kontakty s dobrou vědou. Proto nemá valného smyslu studovat na univerzitách např. v Hradci Králové, Opavě, Jihlavi, Ústí n/L,... Výše zmíněnými výjimkami jsou chemie v Pardubicích, biologie (vč. biofyziky) v Českých Budějovicích nebo třeba technické obory v Plzni či v Liberci.

• A.C.Dupin
        A.C.Dupin, 10.12.13 15:27:31  

Pro tebe z toho plyne, že pokud chceš studovat biologii, měla bys volit z následujících možností:

* PřF UK - tradiční. Díky jménu UK asi nejširší kontakty, způsobem organizace studia jde o poměrně flexibilní studium. Navíc UK prý již výrazně usnadnila mezifakultní zápis předmětů, v dosahu MHD tři lékařské fakulty a řada ústavů AV, takže možnost získat zajímavé téma bakalářské práce a tím i další vědecké spolupráce je vysoká.

* PřF MU - česká vysoká škola č. 4 (po VŠCHT, UK a ČVUT), pořád má široké kontakty ve světě. MU je pionýrem nových nápadů - a i když se některé příliš nepodařily (dle mého např. obor matematická biologie), tak má mezifakultní zápis předmětů velkou tradici. Pokud si chceš biologické vzdělání "neoficiálně" doplnit o základy chemie, fyziky, informatiky, matematiky nebo třeba antropologie, je Brno tou nejlepší volbou. MU má vlastní lékařskou fakultu, co by syslíkem dohodil od PřF je Veterinární a farmaceutická univerzita, v Brně se buduje možná trochu megalomanský CEITEC, sídlí tam několik ústavů AV,.. takže i v Brně se lze dostat k dobré vědě.

* PřF JČU - biologie je v ČB výjimkou mimořádně kvalitního studia. Důvodem je tradiční přítomnost AV (nyná Biologické centrum) v ČB a tedy kontakt se špičkovou vědou od počátku. Ne náhodou se přírodovědecká fakulta JČU ještě nedávno jmenovala Biologická fakulta.

* PřF UPOL - z této fakulty jsem poněkud rozpačitý. Výuka zde jde trochu proti smyslu strukturovaného studia, tedy poměrně obecný bakalář, na kterého navazuje specializovaný magistr. V Olomouci je (na PřF) výrazně specializovaný již bakalář. Výhodou je, že studenti jsou již od počátku studia výrazně zapojeni do vědecké práce (pokud se nemýlím, tak PřF UPOL překonává ve vědecké produkci PřF MU i PřF JČU). Pozitivem je, že takový student je velmi dobře připraven na vědeckou práci, negativem je, že v poměrně úzkém oboru. Když to přeženu, pokud někdo v prvním ročníku bakaláře spadne do ornitologie, již se z ptáků nevyhrabe.

• andie418
          andie418, 10.12.13 16:30:05  

Díky za tvůj obsáhlý příspěvek. Budu o tom hodně přemýšlet. Na UK se mi nejvíce líbí molekulární biologie..

• Spidlin
      Spidlin, 16.12.13 12:50:41  

No tož asi takto, obor jistě zajímavý, o tom žádná. Nicméně z uplatnitelností na trhu práce, to je alespoň dnes bída. Mám za sebou úspěšně SZeŠ Čáslav a VOŠ na Chrudimské zemědelce, kdy v obou případech šlo o ekologické obory. Uplatnitelnost na trhu práce se prakticky rovná nule. V případě biologických oborů to bude asi tedy dost podobné. Je jen na vás jestli dáte přednost svému srdci, rozumu, či najdete potenciálně rozumný kompromis mezi oběma. Pakliže zvolíte srdce a uspějete, budete mít aspoň pěkného koníčka, byť tím se asi nenajíte, ale co už. Každopádně přeji šťastnou ruku při výběru. :4: