Duchovní diskuze

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
Tonda20 (2017-03-23 17:13:15)9marie04 (2017-03-23 16:34:02)RybarJosef (2017-03-23 15:08:40)tom.sawyer (2017-03-23 14:51:50)radkojaga (2017-03-23 12:36:39)minoki (2017-03-23 12:30:50)Isisis444 (2017-03-23 12:17:49)soucet (2017-03-23 11:42:16)a.l.tereza (2017-03-22 18:21:52)herbertboss (2017-03-22 17:43:19)senja (2017-03-22 17:26:31)promenlivynick (2017-03-21 20:51:38)Erika (2017-03-21 18:48:11)janjanx (2017-03-20 19:41:58)klokan.cz (2017-03-20 16:46:27)eremir (2017-03-18 12:48:17)profesorateista (2017-02-28 08:45:25)chenrezig777 (2017-02-23 07:50:15)jenr (2017-02-16 07:12:02)Cho (2017-02-05 02:05:17)strejczbrna (2017-01-13 00:23:01)slavidan (2017-01-10 01:05:28)osoba (2017-01-07 22:42:30)
Duchovní diskuze
Založeno: 13. 10. 2013 | Příspěvků: 16 336 | Členů: 51
Správci: tom.sawyer (hlavní)

Debata ohledně věcí duchovních. Přestože je slovo duchovní mírně zprofanované, nenapadl mě lepší název.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• soucet
    soucet, 21.3.17 09:05:59  

Tak něco na odlehčení, 1. kapitola z knihy Mýtus a psychologie s podtitulem Mýty o stvoření z pohledu hlubinné psychologie
    http://soucet.wz.cz/jung/mf_01_01.htm

• Tonda20
    Tonda20, 20.3.17 14:56:51  

Něco k pobavení.

PROČ JSOU MUŽI ŠŤASTNĚJŠÍ?
    Muži zkrátka patří k těm šťastnějším lidem, protože:
    Celý život jim zůstane jedno příjmení. Garáž mají celou pro sebe.
    Jejich svatební přípravy se dějí samy od sebe.
    Čokoláda je pro ně jen jedním druhem svačiny.
    Nemohou nikdy otěhotnět.
    Do vodního zábavního parku si mohou vzít bílé tričko.
    Automechanici jim říkají pravdu.
    Svět je pro ně jeden velký pisoár.
    Nikdy nemusí jet na další benzínku, protože záchod na téhleté je hrozně špinavý.
    Nikdy nemusí přemýšlet o tom, kterým směrem se utahuje matička.
    Stejná práce, lepší plat. Vrásky přidávají na charakteru.
    Svatební šaty 10 000; pronájem smokingu 1 000.
    Lidé jim nikdy nezírají na hrudník, když s nimi mluví.
    Příležitostné umělecky ztvárněné říhnutí se od nich vlastně očekává.
    Nové boty je netlačí, nemrzačí a nedělají puchýře na nohách.
    Pořád stejná nálada. Na pětidenní dovolenou jim stačí jeden kufr.
    V pohodě si otevřou všechny sklenice, které potřebují.
    Dostane se jim ocenění i jen za trošku ohleduplnosti.
    Když je někdo zapomene pozvat, stále zůstává jejich přítelem.
    Spodní prádlo pro ně stojí 90 korun za 3 kusy.
    Tři páry bot je víc než dost.
    Nikdy jim na veřejnosti nepadá ramínko.
    Prostě nevidí, že mají zmačkané oblečení.
    Každá věc na obličeji má svou původní barvu.
    Stejný účes jim vydrží roky, ne-li desetiletí.
    Holit si musí jen obličej a krk.
    Celý život si mohou hrát s hračkami.
    Břicho jim většinou schovají široké boky.
    Jedna peněženka, jedny boty stejné barvy, pro všechna roční období.
    Mohou nosit kraťasy bez ohledu na to, jak vypadají jejich nohy.
    Mohou si "upravovat" nehty zavíracím nožem.
    Mohou si vybrat, jestli chtějí nebo nechtějí nosit knír.
    Dárky pro 20 příbuzných nakoupí za 25 minut 24. prosince.
    Není proto divu, že jsou muži šťastnější.
    Ženám nic nestojí mužům aspoň někdy.
    Pošli to ženám, které to jsou schopny unést a mužům, kteří si to s požitkem
    přečtou!

• promenlivynick
      promenlivynick, 20.3.17 16:05:09  

konečně něco co mě dnes roztáhlo hubu od ucha k uchu.. :2:

• senja
      senja, 20.3.17 16:06:18  

A často vůbec netuší, o co přicházejí. :15:

• klokan.cz
      klokan.cz, 20.3.17 16:46:25  

Jo, tak nějak. (vnitřní úsměv)

• Tonda20
      Tonda20, 21.3.17 08:21:44  

Chtěl jsem to tu trochu odhlehčit. :-)

• minoki
      minoki, 21.3.17 13:24:29  

:1:
      ahoj

• a.l.tereza
    a.l.tereza, 17.3.17 23:06:30  

ten pan Josef Staněk zas neříká takové nesmysly
    Dr. Josef Staněk: Mimotělní prožitky, současnost a nová epocha lidstva
    https://www.youtube.com/watch?v=FsErpK7Crek

• eremir
      eremir, 18.3.17 07:39:51  

Tohle pochopí jen málokdo.

• tom.sawyer
        tom.sawyer, 18.3.17 15:52:45  

No, na cenu Thálie to prostě nebude. :2:

• senja
        senja, 18.3.17 16:53:33  

Říká spoustu zajímavých věcí, ale tak hrozným způsobem, že je těžké vydržet ho poslouchat. Navíc pro mnoho lidí je nepřijatelné zaštiťování se Bohem, protože jejich zkušenost může být poněkud jiná. Ne v základě, ale v okolnostech. Žijeme ve světě, který vždy nějakým způsobem předpokládal a nadále předpokládá stvořitele - bohy, boha, takže se od této představy nedokážeme odpoutat, což je docela logické, když jinou zkušenost nemáme a často ani nechceme mít. Můžeme mít vedle sebe deset lidí se stejným prožitkem, a přesto ho bude každý interpretovat jinak, po svém.
        Já na tom, co říká, nevidím nic nepochopitelného, i když leccos chápu skrze své poznání, a to pokračuje, takže i můj pohled na věci za oponou se průběžně mění.
        Všechno, co potřebujeme vědět, už tu mnohokrát bylo řečeno a napsáno. Přesto nedbáme a zavíráme oči i uši před vším, co by nám je mohlo opravdu otevřít. Jenže my zřejmě potřebujeme otevřít i mozek, který naše nefyzické poznání pěkně blokuje.
        Tak to vidím já a nikomu to nevnucuji jako jediné možné a správné. Pod tíhou "důkazů" jsem ochotna svůj pohled na věc změnit. Proto tady také jsem. Myslím v těchto končinách vesmíru. Až to tady poznám, půjdu jinam. :4:

• tom.sawyer
          tom.sawyer, 18.3.17 17:00:31  

Podle mně prostě patlá všechno možné dohromady, až je z toho guláš. Já se právě díky logice od představy bohů oprostil. Podle toho, co tu občas tvrdí "duchomilci", by byl nesmysl, aby mozek něčemu bránil, když je na něm údajně vědomí nezávislé. Ale takových protichůdných a logice odporujících tvrzení se tu objevuje mnoho. Někdo to ani nevnímá, jiný zkrátka ignoruje. :4:

• Erika
    Erika, 17.3.17 09:05:24  

I já věřím ve spravedlivý proces, diky němu jsem už se synem v bezpečí. A když si někdo potřebuje hojit své ego veřejně, a tlachá, že to nemůže nikdo soudit, protože ano neví, co se dělo za zavřenými dveřmi. Klidně se tu rochněte ve zvratkách. Člověk před pravdou a před sebou samým neuteče, byť se chce držet čehokoliv.

• a.l.tereza
      a.l.tereza, 17.3.17 10:01:31  

Ty jo, vy jste tady všichni? :7:

• Tonda20
        Tonda20, 17.3.17 12:51:52  

Nejsme. Myslím, že tu chybí ten člověk, který se tvářil, jako můj kamarád (na FB vystupuje, jako Pavel Dobrý, jinak je to Tomáš V.), který nás defakto rozvedl po nevěře s mou bývalou, kdy jí nasliboval společné bydlení a holčičku atd.
        Má jediné štěstí, že nejsem mstivý.

• a.l.tereza
          a.l.tereza, 17.3.17 14:10:27  

..taky komu by ses mstil, své vlastní Cestě která tě vede ke tvému cíli? ..to bys byl sám proti sobě. :2:

• Tonda20
      Tonda20, 17.3.17 12:44:32  

Netušil jsem, že mě sleduješ i zde.
      On už se Ti ten spravedlivý proces částečně vrátil 23.12. I já v něj věřím. Jedna nevěra se Ti nyní již vrátila, ani nevíš nebo nechceš vědět.

• a.l.tereza
      a.l.tereza, 17.3.17 14:43:24  

myslím, že je to pro vás oba dost velká a nelehká změna..., přeji vám oběma hodně síly a v srdci i mysli pokoj...

• Erika
        Erika, 18.3.17 21:58:07  

Děkuju ♥

• a.l.tereza
          a.l.tereza, 18.3.17 22:38:20  

♥ I já děkuji.

• Tonda20
        Tonda20, 19.3.17 09:29:25  

Děkuji.

• Tonda20
    Tonda20, 15.3.17 12:39:22  

Zjistil jsem na vlastní kůži, jaký je problém, když jsou manželé na různé duchovní úrovni.
    Snažil jsem se mé (od včerejška minulé) ženě dát vše, co znám já, při společné meditaci nebo, když usínala. To jsem dělal loni v červeci a září.
    Pokračovalo to tím, že se našla, jako Já Jsem a silně se u ní projevilo ego - sobectví.
    Myslí si o sobě bohužel, že je duchovně na tom hodně dobře.
    Skončilo to vše v říjnu, kdy mě nechala za policejní asistence (i s mými dětmi) vyhodit na 41 dnů z mého bytu. Prý pro psychické týrání. Za vším byl její 16 letý syn, kterého nedokázala a nedokáže ukočírovat. Propadá ve škole, chlastá a kradl nám všem i mým dětem, peníze.
    Píši to jen, jako varování, že ať to člověk myslí dobře, druhý se může i peklem odměnit. Píši to proto, aby jste byli opatrní v tom, co druhému duchovně dáváte, aby jste nebyli moc hrr v pomoci druhému. Pokud je toho moc, ten druhý to nestráví.
    Nechtěl jsem si tu postěžovat. Jen mám tuto, už druhou zkušenost, kdy jsem tu jednotu mysli a její rozpuštění dával příliš mnoho.
    Sama ví, a řekla to nahlas, že udělala špatnou věc. Bohužel je i nadále dělá. Snažím se na ni nemyslet a nechat ji bez mé energie, aby našla svou pravou cestu.

• radkojaga
      radkojaga, 15.3.17 15:04:54  

přijde mi to divné. pokud něco děláš proti její vůli, a pokoušíš se s ní manipulovat, pak možná se našel důvod.. k zásahu. Ale pokud si jí nevšímáš, nic ji neděláš, nenutíš ji k žádným divným praktikám (meditacím) a ani se jí nevyhrožuješ, pak je to opravdu divné. Spíše to vidím na nějakou duševní poruchu či problém z tvé strany. TEdy na základě poslední věty. Dospělý člověk nepotřebuje k životu "cizí energii", ani manželovu a ani jinou.

• Tonda20
        Tonda20, 16.3.17 12:30:36  

Nemanipuloval jsem s ní a nedělal věci, proti její vůli.
        V těch pár řádcích nemohu popsat vše, stejně tak bohužel nikdo z nich nemůže pochopit a soudit. :-)

• radkojaga
          radkojaga, 16.3.17 15:29:18  

Pokud jsi v tom nevinně, omlouvám se. :8:

• Tonda20
            Tonda20, 17.3.17 13:22:26  

Vždy je to oboustranné. Žádná nevina neexistuje.

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 16.3.17 06:44:07  

Vidím to podobně jako Radka.
      Jednak se nepovažuje za pomoc, jestliže děláme za někoho něco, co by si mohl a měl uělat sám, bez ohledu na to, že nás o to žádá. Stejně tak se nepovažuje za pomoc, jakákoliv iniciativa z naší strany, o kterou ten druhý nestojí či jej dokonce obtěžuje. A to bez ohledu na to, jak to s dotyčným myslíme my.
      Upřímně, se manželce moc nedivím. Mám v okolí bližního (naštěstí s ním nežiji), který se také pokouší své okolí evangelizovat a samozřejmě proti jeho vůli. Má pocit nadřazenosti a je přesvědčen, že je duchovně hodně vysoko. Tak, že může každého poučovat a všem kázat. Končí to nechutnými incidenty, s jeho zuřivým křikem (a polici jsme volali už taky).
      Od manžela se očekává před spaním něco jiného, než meditace. A přes den práce a starost o rodinu. Pokud selhává tam, meditacemi to už moc nevytrhne. Tady bych viděl problém.
      O chování toho šestnáctiletého hocha moc nepochybuji. Chovají se tak dnes skoro všichni.

• Tonda20
        Tonda20, 16.3.17 12:28:57  

Promiň, ale všichni nemusí být, jako Tvůj známý. Nikdy jsem na ni nekřičel a vše duchovní jsme dělali spolu.
        Promiň, ale celkově jsi naprosto mimo mísu.

• Jar.Esch
          Jar.Esch, 16.3.17 12:37:08  

Jak vidíš, někdy i bez křiku lze činit násilí. A tvoje žena, podle všeho to jako násilí na sobě páchané, viděla.
          Chci říct, že vnucovat svůj pohled na svět druhému, násilí je.

• Tonda20
            Tonda20, 17.3.17 08:18:43  

Pak se na mě dopouštěla násilí ona.

• janjanx
      janjanx, 16.3.17 08:34:31  

Pro psychické týrání? Co uvedla jako příklad psychického týrání ?

• Tonda20
        Tonda20, 16.3.17 12:26:32  

Třeba i to, že jsem jí chodil večer naproti k metru, protože se bála a sama to chtěla. Nosil jsem jí o víkendech obědy do práce, na co si ukázala, to měla a mnoho dalšího. Obrátila to proti mě. Např. to chození naproti k metru a chození za ní do práce (je prodavačka), proti mě obrátila, že jsem žárlivý.
        Jak vidím nahoře ve dvou příspěvcích, vše dobré se vždy obrátí v kritiku. Jsem na to zvyklý. :-D

• janjanx
          janjanx, 16.3.17 13:29:56  

Rozumím Tondo. A teď mi řekni, jak chápeš a jak si vysvětluješ to její chování?

• Tonda20
            Tonda20, 16.3.17 18:14:44  

Protože jsem jí stále dotoval, kupoval, na co si ukázala, ustupoval jsem jí, že jsem ji miloval. To je má chyba.
            Teď po mně "jdou" dvě mladé ženské a já už mám jen strach, že dopadnu opět stejně.

• klokan.cz
              klokan.cz, 17.3.17 05:09:33  

Tak z tohodle stavu jsem se hrabal dva roky, krok za krokem. Proti Tobě jsem nikdy nic neměl, byl jsem ještě dokonce rád, že se o ni staráš, když ona chudinka nemůže. Takže já vím, čeho je kdo schopen. Chci Ti jenom říct, nenech se vmanipulovat svou myslí do situace, kdy jseš obětí a viníkem zároveň. A taky se podívej, jestli ta láska pramení z jiné osoby, nebo odkud vlastně. Je to ode mě tak trochu drzost to sem bez dalšího napsat, ale už se na to nemůžu dívat. Tož tak. Přeji vše dobré oběma.

• Tonda20
                Tonda20, 17.3.17 08:23:55  

Také jsem proti Tobě nikdy nic neměl i když vím, že jsi s ní chodil půl roku přede mnou.

• janjanx
              janjanx, 17.3.17 07:50:13  

Děkuji Ti za odpověď. Aby si rozuměl, toto vše co si uvedl jsou ukazatelé, které přesně ukazují na tvůj další krok, který máš zvládnout na své cestě. A tím krokem je etika. To znamená nastudovat etiku, to proto aby si jí mohl prakticky zvládnout. Pokud se pro tento krok rozhodneš, tak mi napiš na vzkazník. Tam dořešíme detaily ohledně studia. :2:

• Tonda20
                Tonda20, 17.3.17 08:22:05  

Vím, že se to dá nazvat slovem etika. Nic jiného mimo odosobnění nedělám.
                Pokud Tě druhá polovina pomlouvá a lže každému, koho potká, pak se člověk může alespoň trochu bránit. Nejde mě o pomstu, ale o spravedlivý proces.

• Jar.Esch
          Jar.Esch, 16.3.17 16:53:35  

Také nechci soudit, ale z toho původního textu, šlo vyčíst i něco jiného.

• Tonda20
            Tonda20, 16.3.17 18:21:32  

Šlo mě o něco úplně jiného. O pochopení, že lidé na různých duchovních hladinách, musí být hodně opatrní, aby nešli dopřrdu o hodně rachleji, než ten druhý a ten druhý musí projevit hodně pokory, aby to pochopil, a když se pak do toho vloží puberťák, který škodí mně, mým dětem i své matce a ta to nechce vidět, je to pak vše v pytli. (kradl peníze, stále lhal, dělal naschvály, fetoval, chlastal, propadl na učňáku)
            Jak mohu zde, ve zkratce, říci vše, co bylo za osm let? Že mně byla dvakrát nevěrná a že jsem jí to odpustil? Že jí stále miluji? Co?
            Že její syn ničil i mé dvě děti, které mám ve střídavce, a že nyní jsou už naštěstí z toho?

• Jar.Esch
              Jar.Esch, 16.3.17 18:49:51  

Tak to je mně líto, není to zrovna příznivý osud Tondo. Ale já jsem dostal také pěkně naloženo (řeším jinde).
              Jako by s námi Vesmír prováděl nějaký experiment. Svádí dohromady lidi, kteří vytváří rodiny (někdy dokonce pokrevní), kteří by se jinak v životě nikdy nepotkali, pro svou naprostou odlišnost. Duchovní, mentální, povahovou. Pak se trápíme a ptáme se proč.
              Jo, život je hodně rizikový podnik.

• 9marie04
                9marie04, 17.3.17 03:07:58  

Jar...řešení karmy :2:

• Jar.Esch
                  Jar.Esch, 17.3.17 09:54:17  

Vždycky, když si kladu otázku proč, naskočí mně zcela spontánně tohle jako odpověď. A to i přes to, že s touhle terorií jsem obeznámen jenom velice povrchně.

• tom.sawyer
              tom.sawyer, 18.3.17 07:13:23  

Jestli neškodí to, když je člověk přesvědčen, že duchovně hodně dopředu.

• a.l.tereza
                a.l.tereza, 18.3.17 10:11:55  

jj, právěže to může být klidně i naopak, ten kdo se k druhému neumí sklonit, nemá v sobě dost pokory a je to vlastně on, kdo zaostává.

• Tonda20
                  Tonda20, 18.3.17 10:21:10  

Je více cest a všechny se sbíhají (jsou vidět) po projití na druhou stranu. Přesto člověk musí být pokorný ke druhým, protože jejich cesta není méně významná, než ta jeho.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 18.3.17 12:03:23  

Nezlob se na mně, ale když jsem si přečetl pár tvých příspěvků, rázem jsem byl na straně tvé bývalé ženy. Tak to na mně prostě zapůsobilo. Nechtěl bych žít s někým, jako jsi ty.

• Tonda20
                    Tonda20, 20.3.17 14:30:47  

Já bych s Tebou také nemohl žít. Jsem totiž na holky. :-D

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 20.3.17 16:16:13  

Tak samozřejmě jako holka. Já měl na partnerky dvě podmínky, které bych netoleroval. Kouření cigaret (včetně jiných drog) a víru v Boha. To by byly nekonečné konflikty. :2: :2:

• soucet
                soucet, 18.3.17 11:10:46  

Tohle je velice dobrý postřeh. Ona je totiž otázka, podle čeho tu svojí duchovní úroveň člověk vlastně posuzuje. Každý si to posuzuje individuálně a pasuje se tak do nějaké úrovně. Ovšem s určitou "duchovní" výší by měli být spojeny i určité osobnostní kvality.

• a.l.tereza
                  a.l.tereza, 18.3.17 11:54:59  

přesně, může to být i tak, že když nikoho na jeho cestě zaostávat nevidíme, potom ani my nezaostáváme, cesta se tak stává jednou cestou, po které kráčíme ve vzájemné rovnováze společně

• Tonda20
                    Tonda20, 21.3.17 08:32:13  

Přesně. Jako spřízněné duše. :-)
                    Což je ovšem ideál, který v praxi funguje až tehdy, kdy jsou oba jedno tělo, jedna duše. Viděl jsem několikrát, že to skutečně funguje.

• Isara
      Isara, 16.3.17 22:55:26  

Nechutné výplody,pokud člověk zná skutečnost.

• Tonda20
        Tonda20, 17.3.17 08:17:29  

Znáš snad "pravdu" od mé bývalé?
        Takový Klokan ji může znát. Chodil s ní přede mnou.

• radkojaga
          radkojaga, 17.3.17 08:21:10  

:1: :1: každý chvilku tahal pilku

• Isara
          Isara, 17.3.17 20:30:43  

Od které bývalé prosím.Od první manželky,druhé,či snad od třetí ?

• Jar.Esch
        Jar.Esch, 17.3.17 10:05:07  

Isaro, to včerejší založení této identity, je ve vztahu k Tondově výpovědi čirá náhoda?

• Isara
          Isara, 17.3.17 20:34:06  

Není.Zvažuje se podání žaloby pro pomluvu.Je zde mnoho materiálu.

• a.l.tereza
            a.l.tereza, 17.3.17 23:14:48  

To jste mi připomněla ten film Válka Roseových, je dosti odstrašující, já bych do toho nešla, ale svůj k svému, s tím asi člověk nic nenadělá. :5:

• Yossa
      Yossa, 17.3.17 06:51:50  

Celá tahle popisovaná situace je tvým uvědomováním, tvým životem.....není tu nikdo krom tebe jako uvědomování si toho. Uvědomování v němž není ona a ty a jejich postoje, reakce, skutky......ale jen vyvstávání a zanikání všeho toho ve vědomí.
      Je sice hezké, že se skrz srdce dostáváš kamsi na druhou stranu (řekl bych jeden: věčně snící na podušce)......když si toto hluboké pochopení sebe sama nejsi schopen přenést do každodenního prožívání......stát se jim.

Omlouvám se, za tak příkrá slova, ale Tvé ztotožnění s postavou v příběhu.... ach, proč to vlastně píšu?

• soucet
        soucet, 17.3.17 09:04:45  

A co je vlastně příčinou toho vyvstávání a zanikání všeho toho ve vědomí?

• Tonda20
          Tonda20, 17.3.17 13:21:29  

Jen naší neznalostí neuvnitřněním v Bytí - Já - Boha a pod.
          Prostě to člověka občas dostane i když má ty nejlepší úmysly.

• Isisis444
      Isisis444, 17.3.17 10:15:29  

"Za vším byl její 16 letý syn, kterého nedokázala a nedokáže ukočírovat."

Jsem jen na skok, nebudu se do toho plést, jen mě tato větička zaujala. Když si představím to naše úžasný 17 letý pubertální zlatíčko doma, tak mohu jen poznamenat, že puberťáci se zas tak moc kočírovat nedají, dost neřízené střely to jsou. :1: Pro rodiče na pokraji zoufalství doporučuji si najít na netu články o pubertě. :2: Třeba nehádejte se s ním o hudbě i když máte pocit, že se ve vedlejší místnosti válcuje plech. :15: Jak jsem si to přečetla, hned mě bylo lépe. :15:

• radkojaga
        radkojaga, 17.3.17 10:54:57  

a moc se mi líbí:: hlavně ho do ničeho nenuťte :2: :2: to jsem četla jinde. ale rada je to moudrá, protože to stejně nikam nevede.

• a.l.tereza
        a.l.tereza, 17.3.17 10:57:48  

Puberťáci se opravdu kočírovat nedají, jediné co můžeme, jim být na blízku a když nás potřebují dát jim najevo, že ať jsou jací jsou, že je milujeme a že jim vždy co bude v našich silách pomůžeme, jistě je dobré se vyjádřit že např. s tím a s tím nesouhlasíme, že máme hodnoty jako nekrást, neubližovat, nelhat a pod., ale také je dobré uvést, že my jsme jiní než oni nebyli a proto víme že to nemají lehké k tomu dospět a proto kdykoli budou potřebovat pomoct, tak že jsme tu pro ně, v podstatě co se od nás chce je být jim na blízku jako milující rodič a taky si přiznat že každý má svou vlastní cestu a na ní své vlastní svobodné rozhodování jak se chovat, co říkat, kam jít a pod.

• Jar.Esch
          Jar.Esch, 17.3.17 11:29:55  

Dnes je poměrně rozšířený názor, že takové floutky je třeba buďto zpacifikovat (a oni toho nechají) anebo nechat pdnout. Opakované ujišťování, že budeme stále na jejich straně a uděláme všechno, co bude v našich silách, pro jejich záchranu, způsobí, že například matka nakonec bude v pečovatelském domě spát na zemi a synáček v její posteli, po té, co jí propil či prohrál rodinný dům a připravil ji o poslední peníze.
          Rčení, "Kdo chce kam, pomozme mu tam" anebo "Komu není rady, tomu není pomoci", nevznikly jenom tak. Takže pozor na přespřilišné ohledy.

• radkojaga
            radkojaga, 17.3.17 11:37:04  

mám tři velké syny, všichni byli problémoví... tedy hodně těžké dospívání a vždycky jsme stáli na jejích straně jako rodiče. Dokonce u toho nejmladšího, když jsem lakala ve škole bezradností mě podporila učitelka. řekla mi: neebojte se, vyroste z toho...mozek se prostě musí "dopéct", buďte trpěliví a měla pravdu. po všech těch zoufalých peripetiích...reparátech z matiky a fyziky, zmaturoval s výborným výsledkem studuje strojárnu. Nikdy v životě bych tomu nevěřila před pár lety. chce to vysedět. pokud je uvnitř základ, a ten vkládají rodiče do děcka v jeho ranném dětství... tak stačí jen čeka a věřit, že to co do něj vložili... to tam pořád je. pozornost, péče a láska rodičů.

• Jar.Esch
              Jar.Esch, 17.3.17 15:32:33  

Radko, jsem rád, že se Ti Tvé problémy takto vyřešily, ale nevěřím, že vše, co se odehrává, je zaseto v dětství. Jsou to především geny a tady výchova selhává na celé čáře.
              Je mnoho výpovědí, které tohle potvrzují. Prof. Matějček, dětský psycholog se po bohatých klinických zkušenostech kloní zcela tímto směrem. Tereza Boučková (dcera Pavla Kohouta) adoptovala dva romské chlapce, dala jim to nejlepší a dopadlo to fiaskem. Mj. napsala: "Dáš lůze srdce a ona tě za to zničí". (Rok Kohouta). "Nejhorší jsou zbytečné, nesmyslné obětí."
              Je toho víc. Ponejvíce to končí tak, jak jsem popsal výš (stalo se v mé blízkosti).

• radkojaga
                radkojaga, 17.3.17 15:38:59  

hmmm, četla jsem to a mám smíšené pocity. především proto, že někdo si vezme děti mentálně zcela jiné (původem i tradicí) aniž by jejich původ a tradici ctil. Mám teď v domácnosti vnoučky vlastního a nevlastního zcela jiné tradice a netuším co přinese budoucnost. Ale u vlastních dětí snad člověk ví co jim vkládal do vínku tedy do jejích 3 let. Pak je prý již vývoj ukončen a jen se zalévá (krmí) a pozoruje jak rostlinka roste. :1:

• Jar.Esch
                  Jar.Esch, 17.3.17 17:38:14  

Také mám v péči vnuky a pokud to nedopadne úplně blbě, oddechnu si. Je to tak, že pokud se děti vyvedou, rodiče tvrdí, jak je všechno ve výchově. Slyšelas už o obrovských průserech potomků velice ctnostných rodičů? Tereza Boučková tvrdí, že devadesát procent jsou geny, deset výchova. Prof. Matějček to v podstatě potvrzuje. Ze svými dětmi jsem udělal docela špatné zkušenosti. Péče veliká, výsledek nevalný. Když se podívám do rodiny své ženy, nedivím se. Mohl jsem dělat co jsem chtěl. Oni ale tvrdí:"To je tvoje rodina, nás do toho nepleť". A přitom, jako by byly jejich.

• radkojaga
                    radkojaga, 17.3.17 17:41:56  

:1: :1: třeba to tak hrozné není, jen očekávání jsou příliš vysoká :2:

• Jar.Esch
                    Jar.Esch, 17.3.17 19:34:37  

Čert vzal všechna vzletná očekávání. Vědce či raketové inženýry v rodině bych klidně oželel. Jsou situace, kdy by člověk vzal za vděk jenom kdyby si nepropili byt, pokryli svou vlastní existenci, v níž by mohli pečovat o své vlastní děti (lze taková očekávání považovat za velká?).

• radkojaga
                    radkojaga, 17.3.17 19:53:25  

Péče o rodinu často vede k přetížení, někdy je lepší žádnou nemít.

• Isisis444
          Isisis444, 17.3.17 12:04:10  

Osvědčilo se mi, v důležitých věcech neustupovat a když má puberťák světlou chvilku a chce se k těm příšerných nemožným rodičům opět na chvíli přiblížit, svěřit se, nechat si poradit, tak to přijmout a bavit se s ním jako před pubertou, prostě nejlepší kamarádi. :2: Druhýmu klukovi je přes 20, puberta pryč, najednou je dospělý, tam už se dostáváme na roveň, člověk nemusí ve vztahu brát rodičovské ohledy, prostě prima člověk se vyklubal. :2: S mladším to teda tříská fest. :15: Ještě k tomu je to komplikovanější zdravotně, takže to musíme vyvažovat hodně opatrně. :2:

• Tonda20
        Tonda20, 17.3.17 12:34:13  

Mám své dva syny 13 a 15 let ve střídavce. Nekradou, nefetují, nechlastají a nekouří, nedělají naschvály, prostě jsou úplně jiní, než ten, co tu byl s námi. Už se dali dohromady po tom, co tu bylo a jsou to prostě zlatíčka.

• Isisis444
          Isisis444, 17.3.17 12:52:55  

Každá puberta jiná a nechci strašit, ale u kluků přichází až po 15 roce a to se ti normálně ze dne na den z andílka vyklube ďáblík. :1: Ale třeba ne... Osobně bych si nikdy nelajskla posuzovat podle puberťáka kvalitu výchovy, mnohdy čím více vychovaný, tím větší pubertální výbuch. :15: A třeba u vzorných holčiček puberta může vypuknout až v 25, kdy jsou vdané, mají vlastní děti a najednou jsou svedeny z dosavadní naprosto spořádané cesty životem a to je potom pád, bolestné pro všechny. Čím dříve se kdo pubertálně vyblázní, tím lépe. :2:

• a.l.tereza
          a.l.tereza, 17.3.17 13:16:16  

tak to já jsem v pubertě kradla, kouřila, chlastala a to mě máma vychovávala k poctivosti, k mluvení pravdy....prostě jsem si tím projít musela jinak bych dnes nemohla být nápomocna těm, kteří si tím samým procházejí, neměla bych pro jejich život a skutky pochopení.....dceři je 15 let a ze začátku jsem měla tendenci jí určovat směr, chování a pod., jenže to spíše vedlo k rozdělení, našla jsem jiný přístup k ní a stále se snažím, objímám jí když udělá něco dobrého, říkám jí že si jí jako bytosti moc vážím, že má nádherné srdce, že děkuji Bohu že jí mám, prostě zalévám to, co chci aby rostlo :2:

• Tonda20
            Tonda20, 17.3.17 13:28:16  

Dělám to s dětmi podobně, dá se říci, že stejně. :-)
            Láskou je objímám, neurčuji, co mají dělat, snažím se o kamarádský vztah a o jejich pochopení, proč něco tak říkám a dělám. Prostě skoro žádný nátlak. Za bývalé ženy to bylo úplně jiné. Musel jsem žádat svě děti, aby chápali, že syn bývalé ženy má prostě větší výhody, protože jinak bylo peklo.

• Isisis444
              Isisis444, 17.3.17 13:39:19  

Byla to složitá situace sama o sobě, ale co bylo, bylo. Teď je teď. :4: Fakt nemá cenu se v tom nimrat a hledat viníky, zkusili jste to, nevyšlo to, ani se nedivím v takové náročné konstelaci, je to za vámi, je to vyřešené. Je tu prostor pro nové pro všechny, buď rád. :4:

• Tonda20
                Tonda20, 19.3.17 09:33:44  

Děkuji za velice rozumná slova, se kterými souzním.

• Isisis444
                  Isisis444, 19.3.17 10:59:34  

Rádo se stalo. :4:

• Tonda20
            Tonda20, 17.3.17 13:35:22  

A nyní jsi hodná holka, viď? :-)

• a.l.tereza
              a.l.tereza, 17.3.17 14:02:51  

:11: :2: tak ne stoprocentně, přeci jenom jsem člověk a teď mně vyvstal jeden verš od Ježíše Marek 10,18 Ježíš mu řekl: „Proč mi říkáš dobrý? Nikdo není dobrý, jedině Bůh.

• Jar.Esch
            Jar.Esch, 18.3.17 10:03:07  

Ta přímočarost a upřímnost , mě přesvědčuje mnohem více o součsných kvalitách člověka, než bití se v prsa, jak "....já nikdy nic, já jsem byla vždycky bez chyb".
            Narodili jsme se do světa takového, jaký je. Měli krátký rozum a využívali možnosti, jaké se nám naskytli.
            Podstatné je to, co převažuje, ne to, co je (či jenom bylo) pouze přítomno (Bůh dokonce cení i vynaloženou vůli na zlepšení se).