Duchovní diskuze

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
sirStanley (2020-01-21 15:43:25)radkojaga (2020-01-21 15:36:26)soucet (2020-01-21 15:12:34)Pavla.119 (2020-01-21 15:01:51)krudox (2020-01-21 06:44:51)senja (2020-01-20 23:56:02)DalkoT23 (2020-01-20 21:07:07)tom.sawyer (2020-01-19 23:07:54)slavidan (2020-01-19 15:22:01)Kolenik (2020-01-19 10:50:33)rose66 (2020-01-15 21:15:52)wwwJIRI.cz (2020-01-12 23:17:31)necroczar (2019-12-17 11:34:58)liyliyth (2019-12-15 18:17:54)a.l.tereza (2019-11-24 03:15:27)9marie04 (2019-11-16 19:43:16)Lavandis (2019-08-30 13:11:13)Cho (2019-04-16 15:12:10)Kostic33 (2019-04-10 21:29:22)radiac (2019-04-03 21:59:45)janjanx (2019-02-07 18:05:34)RybarJosef (2019-02-06 17:31:12)poko (2019-01-10 14:57:27)
Duchovní diskuze
Založeno: 13. 10. 2013 | Příspěvků: 31 876 | Členů: 53
Správci: tom.sawyer (hlavní)

Debata ohledně věcí duchovních. Přestože je slovo duchovní mírně zprofanované, nenapadl mě lepší název.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• soucet
    soucet, 21.1.20 13:36:53  

C. G. Jung: Životní obrat
    http://soucet.wz.cz/jung/cj_04_08.htm

• radkojaga
      radkojaga, 21.1.20 15:36:26  

Moc pěkné a pooučné.

• tom.sawyer
    tom.sawyer, 16.1.20 20:07:00  

https://www.youtube.com/watch?v=jAG2pUxposw

• senja
    senja, 16.1.20 17:16:32  

Možná by někoho mohla zajímat tato kniha: Clemens Kuby, Žitá reinkarnace (MOJE NEUVĚŘITELNÉ ZKUŠENOSTI)
    Z přebalu knihy: „Názor na to, co je život, se v nejhlubší rovině liší v tom, zda na něj nahlížíme pouze jako na singulární, ohraničený jev, který má začátek a konec, nebo jako na kontinuum bez začátku a bez konce.
    Právě o tento rozdíl jde v této knize – a její výzva spočívá v tom, otevřít svoje vědomí.
    Jeho Eminence Džamgön Kongtul rinpočhe a jeho životní příběhy dovolily přiblížit autorovi koncept reinkarnace velmi srozumitelně. Díky tomu je pochopitelný i pro nás na Západě, kde je téměř neznámý, takže často vzbuzuje údiv, nepochopení nebo odmítání.
    Už ve svojí knize Žijící Buddha jsem přinesl řadu důkazů o skutečnosti reinkarnace. Od té doby jsem mnohokrát slyšel: Rád bych věřil, ale potřebuji další. Zde tedy jsou. Kéž by učinily váš život štastnějším.“ :2:

• krudox
    krudox, 15.1.20 01:52:25  

REINKARNACE - proč je v křesťanství odmítána
    https://www.youtube.com/watch?v=3YlfvIL2S70

• soucet
      soucet, 15.1.20 01:59:51  

do křesťanství vůbec nepasuje

• krudox
        krudox, 15.1.20 02:16:26  

hop a nepřeskočil, nejdřív si to poslechni, přednáší husitský kněz...

• soucet
          soucet, 15.1.20 12:39:30  

Tak poslechl jsem si to do poloviny a je to jak kdybych poslouchal jehovisty. Je to plné argumentačních faulů a není poznat, které tvrzení je historicky podložené a které je jím vyfantazírované.

• krudox
            krudox, 15.1.20 14:01:07  

to už pak musíš hledat sám, jak to je doopravdy...
            např. uznávaný křesťanský učenec Origenes učil o preexistenci a reinkarnaci a rozhodně si to do toho křesťanství nevmontoval sám...

• soucet
              soucet, 15.1.20 14:23:27  

Kdyby takových lidí bylo víc, tak se dá na něco usuzovat, ale když máme jenom jednoho takového autora, tak to je hodně slabé. Já Origenovo dílo neznám, ale v diskuzi pod videem někdo píše, že záleží na tom, jak se chápou Origenovy pojmy a obraty. Že se to dá vlastně číst tak i tak.
              A židovská kabala, což je jeden z židovských mystických proudů, také obsahuje učení o reinkarnaci, takže vmontovat si to tam Origenes klidně mohl, tak jako ti kabalisté do SZ.
              V každém případě v argumentaci přednášejícího je spousta nepřesností a kolikrát říká i zjevné blbosti, např. jak to, že na tom koncilu v r. 553, jehož osazenstvo podle něho tvořilo téměř samé monofyzity, díky čemuž se prý podařilo prosadit odstranění reinkarnace z křesťanství, tak jak to že na tomto koncilu byl monofyzismus odsouzen jako hereze? To přece nedává smysl.

• krudox
                krudox, 15.1.20 14:31:41  

asi to nějak popletl, taky přesně neznám koncily...
                víc jich bylo, Origenes navazoval na Klementa Alexandrijského...
                a rozhodně si nic do křesťanství nevnášel, protože by nebyl uznávaným teologem...
                když čteš zavržené spisy, které v Bibli nemají místo, ale dříve, před vznikem Bible byly čteny a uznávány, reinkarnace do nich pěkně zapadá (např. Tomášovo evangelium)

• soucet
                  soucet, 15.1.20 14:46:34  

Ten koncil nespletl, ale je vidět, že hodně fantazíruje (tak jako Strážná věž, ta je nemlich to samý). I u uznávaných teologů jsou názory, které se se tak úplně nebo až vůbec nepřijímají. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%93rigen%C3%A9s#Eschatologie a dále.
                  Tomášovo evangelium je zrovna gnostické a gnostikové nebo nějaký ten gnostický proud, reinkarnaci uznávalo.

• krudox
                    krudox, 15.1.20 20:09:51  

nesrovnával bych všechny divné lidi s jehovisty, tenhle jistě nechce z nikoho tahat prachy na zlaté hodinky...
                    naopak, divím se, že nějaký křesťan (dokonce kněz) dokáže takto svobodně uvažovat, on netvrdí, že je to určitě tak a tak (měls to vyslechnout celé), jen že různorodé křesťanské směry na počátku byly a není fér, že byly potlačeny na úkor jednoho, který byl pak diktován všem (co taky chtít od politiků)...

• soucet
                    soucet, 15.1.20 20:35:11  

Já si to poslech celé. Říkam tolik, že jeho způsob argumentace je totožný s jehovistickým.
                    Ale ano, on tvrdí, že je to určitě tak a tak - neříká žádné, že na počátku byly různorodé křesťanské směry. On přímo tvrdí, že prvotní církev byla přesvědčena o reinkarnaci. Že reinkarnace byla součástí původního křesťanského systému. A pak že byla odstraněna. Tohle suverénně tvrdí, ačkoli je to absolutně nepodložené.

• krudox
                    krudox, 15.1.20 21:37:28  

no zajímavé je, že to říká husitský kněz, aniž by ho nějak exkomunikovali nebo tak, to je pokrok...
                    on tam říká, že nenapadá oficiální názor, ale, že byl vnucen (hlavně politicky), a lepší je si svobodně vybrat, srovnat a popřemýšlet a pak vybrat, ne jen přijímat to diktované...

• krudox
                    krudox, 15.1.20 21:40:10  

a s jehovisty nemá zbla společného - to je jen tvůj zbytečný, podpásový a nečestný způsob, jak ho znevěrohodnit...
                    (jak křesťanské :2: )

• soucet
                    soucet, 15.1.20 22:07:55  

Já neříkam, že má s jehovisty něco společného, ale že má stejný způsob argumentace. Nemá nejmenší důkaz, že by prvotní církev věřila v reinkarnaci, ale tvrdí to s naprostou jistotou. A ačkoli říká že ne, tak oficiální názor samozřejmě napadá, jestliže tvrdí, že současný oficiální názor představuje odklon od původní církevní víry. Možná si to ani neuvědomuje.

• krudox
                    krudox, 15.1.20 22:16:06  

možná, možná ho za to vykopnou a bude odpadlík :1:

• soucet
                    soucet, 15.1.20 22:17:16  

to už by dávno museli, vždyť je to 5 let starý video

• krudox
                    krudox, 15.1.20 22:18:18  

abychom to podtrhli a sečetli - některé prvotně křesťanské skupiny reinkarnaci braly za možnou, politicky ustanovená církev to zakázala, to je vše...

• soucet
                    soucet, 15.1.20 22:31:12  

Úplně postačí jenom první věta. Politicky ustanovená církev nevim co je, a není žádný doklad o tom, že by se reinkarnace na nějakém koncilu projednávala a zakazovala.

• krudox
                    krudox, 15.1.20 22:35:32  

politicky ustanovená církev je římskokatolická a taky ortodoxní - pravoslavná - ty koncily dirigovali císařové...
                    a mocenské koncily znamenají pro duchovní pravdu stejně jen prd do větru :4: :2:
                    http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cisloclanku=2006022401

• senja
                    senja, 15.1.20 23:00:44  

Zajímavé. :2:

• soucet
                    soucet, 15.1.20 23:14:19  

Tos to moc neosvětlil, císařové koncilům předsedali a moderovali je. Ale proč by měly být tyto církve politicky ustanovené?
                    Jak to můžeš vědět, když tu duchovní pravdu neznáš? :4:

• senja
                    senja, 15.1.20 23:39:22  

Možná někoho osloví i toto.

http://www.jitrnizeme.cz/view.php?nazevclanku=jeden-z-pribehu-quotzivota-po-zivotequot&cisloclanku=2011030028

• Kolenik
      Kolenik, 15.1.20 08:50:16  

Protože je to nesmysl. Aby reinkarnace byla možná, musela by existovat duše. A duši jak je známo, si vymysleli starověcí neználci, protože neměli ani ponětí, že všechno to na co si vymysleli duši, je všechno jenom činnost mozku.

• soucet
        soucet, 15.1.20 10:26:42  

neni potřeba duše, budhismus v existenci duše nevěří a přesto má koncept reinkarnace

• Kolenik
          Kolenik, 15.1.20 11:34:26  

A co se potom převtěluje? :8:

• soucet
            soucet, 15.1.20 11:56:46  

Nic. Podle budhismu nic smrt nepřežívá, všechno - tělo i psychika - je zničeno a karmická energie toho jedince poté všechno vytvoří znova.

• Kolenik
              Kolenik, 15.1.20 19:25:04  

Co si představuješ pod pojmem "karmická energie"? :8:

• senja
                senja, 15.1.20 19:57:05  

To by mě také zajímalo.

• Kolenik
                  Kolenik, 15.1.20 19:58:59  

Bohužel nám to neřekne, protože to sám neví! :1: :1:

• soucet
                soucet, 15.1.20 22:16:25  

Potenciál či nabití karmy. Tak nějak to budhisté chápou.

• Kolenik
                  Kolenik, 16.1.20 08:36:54  

Co je to potenciál karmy, nebo nabití karmy? :8:

• soucet
                    soucet, 16.1.20 09:10:30  

Tak jestli víš co je karma, tak tohle je jednoduché pochopit. Je to jakási ozvěna tvých činů.

• Kolenik
                    Kolenik, 16.1.20 13:13:45  

Správná otázka. Co je to vlastně ta karma? :8:

• soucet
                    soucet, 16.1.20 14:09:36  

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karma_v_buddhismu

• Kolenik
                    Kolenik, 16.1.20 14:31:03  

Pořád nevím co je to potenciál, nebo nabití karmy. Co je to?

• senja
                    senja, 16.1.20 17:10:42  

Tak jsem si to o karmě přečetla, ale není tam ani nejmenší zmínka o reinkarnaci, pokud jsem četla dobře, takže pro nezasvěceným čtenářům musí smysl nutně unikat. Karma se projevuje především v rámci reinkarnace, tedy opakovaného vtělování. Všechny činy se dříve nebo později zúročí v následných životech. Proto mnozí nechápou, jak může malé dítě udělat něco, co pokládáme za zlé, když k tomu ještě nemělo žádnou příležitost, jak se může narodit s nějakou nemocí nebo postižením.

• soucet
                    soucet, 16.1.20 18:37:34  

Koleník: no to je přece jasné, to je obsah karmy; "ozvěna" činu působící zpětně na aktéra toho činu.

• soucet
                    soucet, 16.1.20 18:47:14  

senja: karma se projevuje především v aktuálním životě, neustále pociťujeme její následky (potenciál, nabití). V důsledku toho se pak projevuje i v reinkarnaci, kdy je jednak příčinou toho, že se bytost vůbec inkarnuje a jednak určuje, do jakých podmínek, s jakými vlastnostmi a v jaké formě se bytost narodí.

• senja
                    senja, 16.1.20 19:13:33  

Tím "především" bych si nebyla tak jistá, ale jinak souhlasí.

• Kolenik
                    Kolenik, 16.1.20 19:58:44  

Takže karma je stejný strašák, jako peklo.

• soucet
                    soucet, 16.1.20 19:59:19  

Karma působí neustále, neustále určuje okolnosti našeho života. Nejen příštího života, ale už příštího roku, měsíce... Je to kontinuální "tok" působnosti našich činů, který nekončí naším životem, ale pokračuje dál do dalšího.

• soucet
                    soucet, 16.1.20 20:02:04  

Kol.: Jo můžeš to tak brát. Ale jde tu o to, že k inkarnaci není potřeba duše.

• soucet
                    soucet, 16.1.20 21:11:19  

Na vysvětlenou úryvek z knihy Buddha a jeho učení:

Jeden moderní autor ilustruje tento proces řadou kulečníkových koulí v těsném kontaktu:

"Jestliže jiná koule se kutálí proti poslední stojící kouli, pohybující koule se zastaví a znehybní a nejpřednější koule bude pokračovat v pohybu... První pohybující se koule nepřechází, zůstává vzadu, zmrtví - ale je to nepopiratelně pohyb oné koule, její momentum (pohybová energie), její karma a nikoli nově vytvořený pohyb, který se znovuzrozuje v nejpřednější kouli."

Podobným způsobem - použijeme-li konvenční termíny - tělo umírá a jeho karmická síla se znovuzrozuje v jiném, aniž by cokoliv stěhovala z tohoto života do druhého. Poslední myšlenkový okamžik tohoto života ničí podmiňování jiného myšlenkového okamžiku v následujícím životě. Nová bytost není ani absolutně tatáž - jelikož se změnila - ani totálně odlišná - jsouce tímtéž proudem karmické energie. Je pouze kontinuitou zvláštního toku života, pouze tím a ničím víc.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.1.20 16:14:48  

S tím se dá určitě souhlasit, ale je to takové filosofování... nemá to žádný význam pro jedince.

• soucet
                    soucet, 20.1.20 21:40:02  

No je to vysvětlení reinkarnačního mechanismu, tak to je samo o sobě filosofické téma. A význam... to může mít ten, že jsou tu odmítnuty představy, že se po smrti zase setkáme nebo že si následující inkarnaci určujeme sami apod., což může mít praktický dopad na vedení vlastního života.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.1.20 21:57:27  

Není mi jasné jaký to můžemít dopad... pod karmou nechápu jen činy (a jejích dopad) nýbrž i celé vnitřní nastavení myšlení, cítění, bolestí a radostí... tedy chápu to spíše jako otisk do "reality" kde vzniká prostor do kterého se třeba může vtěstnat něco jiného, zatáhnutí za provázek a popostrčení něčeho a v žádném případě to nejsem "já" co to nějak řídí, já jsem spíše vedena, nešena a unášena žitím... a buď s bráním a kopu kolem nebo se zvědavě (zvídavě) dívám kolem sebe a kde je prohlubeň tam zapadnu a vyplním, kde je překážka tam přelézám či bcházím a tak nějak to člověk životem buď rovná (rovněj ztezky) nebo zauzluje. ale pořád je vícméně životem protlačován...stárnut automaticky. Nestárnu tak že si řeknu tááák teď si sestárnu, teď si nechám naůt vlas nebo nehet. Houbelec, mohu jen ostříhat to co roste samo. neo to učísnout ale to jee taky vše co můžu.

• soucet
                    soucet, 20.1.20 23:16:22  

Dopad třeba takový, že člověk, který očekává, že se se svými blízkými zase po smrti setká, může k nim mít jiný přístup než člověk, který to neočekává. Protože v prvním případě bude existovat ještě příležitost si něco říct, udělat, dovyřešit apod., zatímco ve druhém případě už ne, takže člověk spíš bude jednat víc skutečněji, vážněji a zodpovědněji.
                    Stejně tak když budeš brát příští inkarnaci jako důsledek své karmy, tak budeš k životu přistupovat s větší vážností a zodpovědností, než když by sis o ní měla sama rozhodovat, protože to je život pak v podstatě taková legranda vlastně :2:

Jinak ta karma, alespoň jak jsem to pochopil, působí jak ve vnějším světě, tedy určuje okolnosti našeho života, tak i v psychice, tedy určuje naše prožívání.

• radkojaga
                    radkojaga, 21.1.20 07:56:17  

hmmmm, dobře. Moje zkušenost (zcela individuální a napřeenostná). Když jsem sse věnovala intenzivně buddhismu, cvičila jsem jogu etc... posilovala jsem vnitřní nastavení, tedy neproměnila jsem se vnitřně. Jako křesťanka se mi jeví (opět čistě individuálně) ž jsem se vnitřně proměnila a vidím pravdivěji, tedy dokážu vidět a tím i snést své slabosti a nedostatky. protože věřím že je to OK. Neposiluji je. Proměna vnitřní (v rámci křesťanství) vede k obácení k Duchu, tedy k duchovním hdnotám. a k proměně těla, nelzee říct že se setkám s blízkými po smrti ani že sse nesetkám, nelzee říct téměř nic o tom jak vypaddá duchovní tělo (zasévá se přiozené vsstává tělo duchovní) Vím jen, že prodlévá v přítomnossti Boží, říká se tomu patření na Boha

• soucet
                    soucet, 21.1.20 11:22:58  

To je v pořádku, že každého osloví něco jiného.

• radkojaga
                    radkojaga, 21.1.20 12:04:27  

ano, pořád je zde varianta že je to jen stáří a s ním nastupující obecná proměna

• soucet
                    soucet, 21.1.20 13:43:05  

to má určitě také svůj vliv. Křesťanství díky tomu, že hovoří v obrazech a symbolech, více působí na duši než budhismus, který mi přijde spíš takový analytický, naproti křesťanství, které je spíše takové intuitivní.

• radkojaga
                    radkojaga, 21.1.20 15:25:11  

Křessťanství zbavuje úzkosti a tím uvolňuje napětí. Tedy opět vlastní zkušenost. Jsem úzkostný člověk, takový ten snaživec co chce dělat dobře a samozřejmě se mu to daří tak nějak střídavě oblačno. Z jednoho prostého důvodu, jem jen lidé a tak nevíme a nevidíme dost a "všecky suvilosti", pořád nám uniká spousta faktorů a i ty známé nemáme pod kontrolou :2: :2: Schopnost pusstit se, uvolnit e, nechat věcěm volný průběh, nstarat se, nestrkat nos do věcí po ktrých prd.... to mě naučilo teprve křesťanstvo. Svěřit dění Bohu, uvěřit že to ON má v rukách a nechat plynout.

• senja
        senja, 15.1.20 19:54:52  

Tobě asi ještě nikdy nikdo neřekl, že z tebe vytřese duši. :15: A věř, že by to bylo možné. :4:

• Kolenik
          Kolenik, 15.1.20 19:56:57  

Nebylo.

• slavidan
      slavidan, 19.1.20 15:21:58  

Já věřím v reinkarnaci.

• senja
        senja, 19.1.20 15:42:09  

Já si ji přímo užívám. :4:

• tom.sawyer
          tom.sawyer, 19.1.20 18:43:10  

A jak?

• senja
            senja, 19.1.20 19:21:49  

V praxi. Vím, že všechno, co teď dělám, mohu příště zúročit. Tvé tělo zetlí, shoří atd., ale vědomí půjde dál. Posiluji intuici tím, že jí věřím, i když někdy přicházejí velmi neuvěřitelné impulzy. Vědomě nikomu a ničemu neškodím, protože to dříve nebo později nějak musím odčinit. Samozřejmě nevím, čím. Ono to přijde samo. To není žádná slepá víra. Je to zkušenost, kterou si s sebou nesu. Mám kolem sebe lidi, kteří jsou na tom podobně. Když se dostanu do velmi špatné situace, nečekaně se mi dostane pomoci - třeba před lety mě můj mrtvý otec varoval, když těžce onemocněla moje dcera. Můžeš se tomu vysmát a nevěřit, ale opakované zkušenosti tě donutí o tom začít aspoň uvažovat jako o možnosti. Nepraktikuji žádné složité postupy, vycházím ze zkušeností jiných lidí, které mě nějak osloví, ale hlavně těch svých. Tak nějak. Žádná věda, jenom zkušenost čím dál tím více podporovaná novými vědeckými objevy. A už vůbec žádný strach ze smrti. Naopak, zvědavost.

• tom.sawyer
              tom.sawyer, 19.1.20 23:07:53  

Mé zkušenosti jsou zase úplně jiné a smrti se taky nebojí. je to naprosto přirozená věc. Nejméně třikrát jsem byl smrti velice blízko. Proto vím, že ty řeči, že před smrtí se člověk obrátí k víře, jsou jen nesmysly šířené některými věřícími. Nevěřím ani na karmu, ani na nebe a peklo a podobné výmysly lidí a k ničemu to nepotřebuji.

• tom.sawyer
        tom.sawyer, 19.1.20 18:43:28  

Já ne. :2: