Filozofické úvahy o světě

Moderovaná diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
krudox (2017-11-20 18:25:39)a.l.tereza (2017-11-20 17:22:13)Divobyj (2017-11-20 16:18:48)radkojaga (2017-11-20 15:58:06)Isabel (2017-11-19 22:14:51)komanc06 (2017-11-19 21:38:46)klokan.cz (2017-11-19 17:38:50)9marie04 (2017-11-16 21:43:35)talk (2017-11-16 12:10:32)profesorateista (2017-11-16 08:15:48)herbertboss (2017-11-12 20:10:08)janjanx (2017-10-23 10:58:10)Raswan (2017-10-06 23:31:34)Xashman (2017-07-30 16:07:00)Falkon.Nightsdale (2017-01-01 17:54:27)chatka88 (2016-11-28 09:19:56)BaronQ (2016-08-22 04:24:04)Xyz123 (2016-05-29 15:49:06)emildienelt (2016-02-21 22:47:45)Derewi (2016-02-08 22:41:28)A.Lange (2015-12-24 21:07:42)xsomalec (2015-10-25 19:38:33)Story (2015-09-26 15:07:53)
Filozofické úvahy o světě
Založeno: 13. 10. 2013 | Příspěvků: 7 601 | Členů: 37
Správci: Jopol (hlavní)

Účelem fóra je výměna myšlenek o našem světě a životě v podstatě ve všech jeho rovinách. Předpokladem účasti naprosto není být filozofem-profesionálem; ale předpokladem by měla být ochota k poctivému, serióznímu uvažování o věcech lidských.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• klokan.cz
    klokan.cz, 17.11.17 16:24:09  

Listopad 89 v České televizi

Teď jsem asi dvě hodiny sledoval tv studio čt 24. To by mě zajímalo, co se to děje, že pouští do éteru takové názory??

1. Listopad nám přinesl svobodu názoru, shromažďování a cestování - OK.
    2. Jsou skupiny obyvatelstva, které na změně systému vydělaly, a skupiny, které na změně prodělaly. Jsou kraje, které vydělaly, a kraje, které měly závažné problémy.
    3. Ekonomickou transformaci prováděli ekonomičtí teoretikové, kteří neměli ponětí o skutečných potřebách české ekonomiky.
    4. Rychlá transformace vedla k ekonomickému propadu.
    5. Navrch pustí rozhovor s Dolejšem, kde říká, že ekonomická kriminalita 90. let by neměla být promlčena a zapomenuta a současně, že lidi už minulost nezajímá, ale chtějí řešit současné problémy.

Moderátor pořadu má mozek, hosté pořadu patří mezi homo sapiens - cože se to děje??

• Jopol
      Jopol, 18.11.17 11:18:13  

Musím přiznat, že tady mi není tak docela jasné, co vzbudilo klokaní nevoli. :6: Respektive, co jiného jsi očekával od českých médií, nežli to že budou projednávat jenom naprosté povrchnosti.

• klokan.cz
        klokan.cz, 18.11.17 13:23:24  

To není klokaní nevole, to je velmi příjemné překvapení. Srovnáno s tím, co bylo vysíláno před rokem, díval jsem se asi na jinou televizi. Máme docela inteligentní novináře i moderátory - nejsou blbí, byli jenom navedení. Teď asi dorazily nové notičky, zaplať pánbů.

A tak to by mě zajímalo, co by se tam mělo podle tvého názoru projednávat? :2:

• Jopol
          Jopol, 19.11.17 13:51:06  

Zmýlená neplatí, já myslel že jsi ten pořad kritizoval.

Nicméně zůstávám u toho názoru (pořad jsem ovšem nesledoval), že konec konců se jedná jenom o povrchní aspekty. Mírná kritika v mezích systému.

Co bych já v takových diskusích chtěl vidět (a slyšet)?

Zrovna před chvílí jsem jeden kritický článek k výročí listopadového převratu okomentoval takto:

"Jde o to: Listopad přinesl osvobození, ale nepřinesl svobodu.

A je jen velice málo lidí, kteří si tento rozdíl dokáží uvědomit."

• Jopol
            Jopol, 19.11.17 13:54:27  

Nebo možná přesněji: napohled ostrá kritika, která ale nakonec ani v nejmenším nepřekročí rámec panujícího systému. Tedy toho polistopadového.

• klokan.cz
              klokan.cz, 19.11.17 13:58:00  

To asi ano, ale může systém vůbec přinést svobodu?

• Jopol
                Jopol, 20.11.17 13:36:05  

Dobrá poznámka.

Ale tady jde právě o to, že ten současný, polistopadový režim (systém) tvrdí, že svobodu přinesl. A tak je zapotřebí ho upozorňovat na to, že skutečnost je značně jiná.

Ostatně, zrovna dneska jsem četl projev jedné studentky k výročí Listopadu, přesně na tohle téma. Ta její úvaha opravdu stojí za přečtení: http://denikreferendum.cz/clanek/26542-chtit-skutecnou-svobodu

• klokan.cz
        klokan.cz, 18.11.17 13:45:36  

Mimochodem, včera večer jsem čirou náhodou poslouchal Český rozhlas a byla tam diskuze myslím asi čtyř hostů k Listopadu 89. A čirou náhodou tam byl i Chaun - tenhle člověk je oběma nohama na zemi, žádný snílek nebo blázen. A jedna afektovaná paní tam hned na začátku vyštvala Macháčka, tím že na něj zaútočila s tím, že se zpronevěřil svým ideálům a už nepodporuje demokracii, ale nechal se koupit Zemanem a Babišem. Načež Macháček odešel a moderátor to pak celý pořad té milé dámě připomínal, že Macháček odešel. Chaun jako jediný tam řekl, že demokratické strany udělaly spoustu chyb, a proto jsou tam, kde jsou. Mimochodem to žádný příznivec Zemana není, ale vystupoval velmi přemýšlivě a kultivovaně.

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 18.11.17 15:50:30  

Tohle už jsem na různé diskuse pověsil vícekrát, ale...když mně tento popis přijde nejskutečnější.

http://www.ringo-cech.cz/politika/17-listopad

(pokud se to vrátí na hlavní stranu, kliknout ještě jednou anebo pokračovat rubrika Politika a tam 17. listopad).

• klokan.cz
        klokan.cz, 18.11.17 17:27:04  

Možná až příliš tvrdé, ale je na tom hodně pravdy. Naštěstí máme i lidi, kteří jsou schopní a poctiví, je jich dost. :4: Ony se věci musí změnit celosvětově, ekonomika založená na spotřebě likviduje naše životní prostředí... planetě to asi až tak nevadí, vadit by to už brzy mohlo nám... což ovšem znamená, že musí zaniknout seberealizace skrze pouhý zisk. No to jsem zvědavý. :11:

• Jar.Esch
          Jar.Esch, 18.11.17 17:47:40  

Seberealizace skrze zisk je na vzestupu. Míra konzumu (pokud možno neomezená) pak základní otázkou prestiže a postavení na společenském žebříčku (aneb na jakémsi pomyslném trhu OSOBNOSTÍ). To s sebou nese co nejpočetnější účast na různých V.I.P. akcích, večírcích (resp. párty) atp.

Mimochodem, mně ten článek tvrdý nepřipadá. Zatím jsem se s realističtějším popisem těch údálostí a následného vývinu nesetkal.

• klokan.cz
            klokan.cz, 18.11.17 17:58:21  

Míra konzumu: no, všeho do času. Jestliže bude volba mezi změnou chování a koncem civilizace, připadá mi přeci jen pravděpodobnější změna chování. Jistěže v historii lidstva byly okamžiky, kdy se civilizace prostě zhroutila nebo šla zpátky ve vývoji, ale tehdejší lidé ani nepřemýšleli o tom, že dělají něco špatně. A to my si uvědomujeme, to je dobré.

Tvrdý článek? Článek je sice pravdivý a realistický, ale přeci jen poněkud nevyvážený. A já nejsem pesimista. :2:

• Jar.Esch
              Jar.Esch, 18.11.17 18:22:15  

Bohužel, jak se dívám na dnešního člověka (na jeho podstatnou a tedy rozhodující většinu), své chování bude ochoten změnit v okamžiku, kdy bude jeho strach ze sebe samotného, každodenním skličujícím fenoménem. A podle toho, jakými technologiemi disponuje (jeho závislost na nich) a v jak vysokém populačním čísle se pohybuje, bude patrně pozdě. Stav bude s největší pravděpodobností nevratný (některé studie hovoří o nevratnosti sebedestrukčního procesu už několik desetiletí).

• klokan.cz
                klokan.cz, 18.11.17 18:28:03  

Tak to nezbývá než začít věřit na pomoc našich zelených bratrů a sester. Ovšem, jak by řekl Mulder, "jsou šedí, ne zelení." :15:

• Jar.Esch
                  Jar.Esch, 19.11.17 07:18:56  

Budiž. I tady bych však nejprve před víru v JEJICH pomoc, předřadil víru v JEJICH existenci (a lhostejno, zda šedí anebo zelení). Tou je to totiž podmíněno. Pak teprve můžeme přemýšlet o jejich pomoci. Osobně bych s tím moc nepočítal. Pokud existují, pak na zcela jiném filozofickém základě a z něho plynoucí (a opět zcela odlišné) organizační struktuře. My, jako živočišný druh, bychom pro ně patrně neměli valný význam a tedy zájem o naši záchranu by si těžko motivovali (co s idioty?).
                  Uvědomme si, že coby živočišný druh, se nacházíme ve stádiu vývoje, přirovnatelnému k organismu, existujícímu na buněčném základě, který neustále zvětšuje svůj objem, aniž by současně zkvalitňoval svou vnitřní organizační strukturu. To znamená, že kromě enormního zvětšování svého objemu ještě likvidujeme prostředí, v němž jedině můžeme existovat. To pak ne pro zachování své existence jako takové, ale pro naplnění ambicí, které ve svém důsledku existenci limitují (lze nekonečně rozvádět).
                  Dodal bych pouze jenom to, že v tomto stádiu jsme se zasekli a místo nějakého kvalitativního posunu, se spíše válíme po dně a víříme bahno. K jakémukoliv zkvalitnění se ale zdá nezbytným, abychom si coby lidstvo vytvořili vyšší nervovou soustavu, která by nám dala schopnost sebeuvědomění a pudu sebezáchovy, které zjevně nemáme (alespoň ne u rozhodující většiny). Tyto vlastnosti jsou patrny pouze u jednotlivých exemplářů a to ještě v individuálních (ne vždy kompatibilních) formátech.

• klokan.cz
                    klokan.cz, 19.11.17 13:55:56  

zajímavá úvaha

• Jopol
        Jopol, 19.11.17 14:17:48  

Takhle samo o sobě by samozřejmě bylo možno říci, že F.R. Čech má pravdu.

Jenže... Shodou okolností jsem zrovna dneska četl jeden velmi zajímavý článek o českém meziválečném fašismu. (Který se, mimochodem, snažil prezentovat také "poeticky", básněmi. Ovšem krajně triviální úrovně.)

A - i ten český meziválečný fašismus stejně tak ve jménu "dělného českého člověka" útočil na všechny ty nahoře - na bohaté, mocné, ale stejně tak i na všechny představitele prvorepublikánské demokracie, v čele s Masarykem.

A já nakonec i za těmi výpady F. R. Čecha cítím daleko spíš ten malý český přízemní fašismus, nežli opravdu upřímnou starost o stav věcí veřejných.

Postačí si přečíst například jeho text "Proč "elity" nenávidí Zemana"; tady je jeden úryvek:

"Na jedné straně vzdělaní bohatí inteligentní kultivovaní lidé žijící z dotací a státních či korporátních rozpočtů, na druhé straně řemeslníci, chlapi z fabrik, podnikatelé, servírky, kadeřnice, zdravotní sestry a masa dalších obyčejných lidí, kteří těm vznešeným platí jejich pohodlný život. Pokud se ozvou, jsou označováni za nácky."

To je přesně to samé myšlenkové schéma jako u těch českých fašistů z dob První republiky: na jedné straně ten dobrý, poctivý, ryzí, pracující malý český člověk - a na straně druhé ti parazitující intelektuálové, žijící z práce těchto "poctivě pracujících"!

A máme to! Podle F. R. Čecha ti intelektuálové nejsou pracující, oni se jenom pořád válejí ve svém bohatství (slyšel F.R. Čech někdy něco o platech českých učitelů?...).

Takže, zapamatujme si: ne každý kdo brojí proti "těm nahoře", tak činí z poctivých úmyslů. Ta jejich nenávist (a mnohdy čistě plebejská závist respektive komplex méněcennosti) má mnohdy velice náckovské pozadí.

• Jar.Esch
          Jar.Esch, 19.11.17 16:28:04  

Já vaše texty už tradičně čtu a nebývám zklamán jejich obsahem. Tady k tomu můžu říct jenom to, že společnost je natolik prošpikovaná různými nálepkami, že když se jen trochu ve svých úvahách "rozmáchnete", skoro se ani nemůže stát, že byste se do něčeho "nekalého" nenabořil.

• Jopol
            Jopol, 20.11.17 13:40:05  

Tak tady musím říct, že tuhle repliku nechápu. Není mi jasné o čem bych se "rozmachoval" - psal jsem o jednom zcela konkrétním fenoménu v české společnosti. Ovšemže nejen v české, toto protofašistické smýšlení je možno nalézt kdekoli na světě (ostatně, milionář - či miliardář? - Trump také své voliče oslovil a aktivoval svým atakem proti "washingtonskému establishmentu").

• Jar.Esch
              Jar.Esch, 20.11.17 15:06:15  

Tady si maličko nerozumíme, mám na mysli své "rozmachování", ne vaše.
              Chci jen říct, že svět se dnes nalézá v tolika dimenzích a spektrech sociálních a politických termínů, všechny se snaží o nějakou svou specifikaci chování a myšlení, že skoro ani není možné se projevit, abyste o něco z toho nějak nezavadil.
              A ano, lidé na celém světě se chovají podobně.

• talk
    talk, 14.11.17 12:32:17  

Nevim co Chaun, ale muj nazor je, ze by bylo docela fajn, kdyz by alespon znacna cast lidi zila v primce Buh, desatero, milosrdenstvi a laska. A dalsi pridane hodnoty a pravidla.
    A prave z teto primky, ziti rovne od Boha na zem, by bylo vuci tomu kruhu zivota, curriculum vitae, v miru.
    Tedy nezit pouze v tom kruhu na zemi a z neho si vytvaret vlastni krouzek poznani a ziti zivota. To kdyz udela kazdy, tak se prave mnohdy lide neshodnou, a jsou to zamotany a tocici se pribehy, pricemz shodna nebo souhra byva pouze castecna.

Tolik k tematu jak zit smysluplnne zivot.

• komanc06
      komanc06, 15.11.17 00:02:09  

Víra v Boha je nepodložená hypotéza, teorie bez důkazu. Hledat v ní oporu pro smysluplný život je jen únik od skutečnosti...

• Antony52
        Antony52, 15.11.17 19:13:06  

Jak se to vezme. Např. indičtí Bhaktijogini, někteří křesťanští mystici, židovští kabbalisté a poodbná individua páchají meditace o jménech bůžků a prý s výsledkem.
        Pokud mají opravdu výsledky pak to vypadá že něco existovat může. Ofšem zda ser to blíží tomu co píše Bible je otázka. Ženano. :8: :8:

• Jopol
          Jopol, 16.11.17 13:49:58  

Co to znamená: "mají výsledky"?... Dokáží tím přivodit nějakou reálnou změnu v reálném světě?

• talk
        talk, 16.11.17 12:06:51  

Ja to mam podlozeny, a nejen ja. Videl jsem obrazy z Nebe i slysel andely mluvit. A nemyslim, ze by to nebylo bezne mezi krestany, at uz katoliky, pravoslavnymi ci evangeliky, atd.

Dokonce i buddhiste a hinduiste, i sintoiste znaji, ze rad veci funguje a ma vyssi smysl, a lze ho pozorovat ve svete.

Vetsinou je to otazka deseti a vice let stravenych prozivanim duchovnich zalezitosti a praxe, spolu s Duchem.

Ale to uz jsem tu psal. Je to stale dokola s vami. :5: :8: :4:

• a.l.tereza
          a.l.tereza, 16.11.17 19:07:43  

jim totiž vůbec nejde o to něco takového zažít, věří tomu že je to nesmysl, tak jen provokují a žádají si D Ů K A Z neschopní pochopit že si tím počínají nesmyslně...

• klokan.cz
            klokan.cz, 16.11.17 19:42:23  

Důkaz místo slibů, nicht wahr? Chápu tvoje spravedlivé rozhořčení, ale co nadělám. :2:

• komanc06
              komanc06, 17.11.17 10:44:53  

Slibem nezarmoutíš. Ale věřit jen slibům bez důkazů se v reálném životě nemusí vyplatit.

• klokan.cz
                klokan.cz, 17.11.17 12:02:04  

Ono je to vlastně docela jednoduché - postačí, když získáte psychologický čas, čili když mezi myšlenkami a pozorováními vydržíte chvíli v tichu - skrze tyto pauzy můžete nahlédnout podklad vašeho vnímání - a myslím, že to bude důkaz více než dostatečný.

• komanc06
            komanc06, 17.11.17 10:53:47  

Někdo prostě věří, že něco takového existuje, někdo zase věří, že je to není možné.
            Někdo má například docela konkrétní představu, že vidí zcela zřetelně bílé myšky a to i opakovaně... :2:
            Přesto po probuzení z kocoviny nebere jejich existenci nijak vážně. Přestože ví, že se s nimi může za určitých okolností opět setkat. :15:

• komanc06
              komanc06, 17.11.17 10:58:39  

Chyba se vloudí. To - je - v prvním řádku je navíc. Začínám věřit v textového šotka... :6:

• a.l.tereza
                a.l.tereza, 17.11.17 13:24:35  

jj, "textový šotek", ten funguje naprosto bezchybně :1:

• klokan.cz
    klokan.cz, 12.11.17 14:17:19  

Igor Chaun
    https://www.youtube.com/watch?v=dFKDa01mgDQ

• Jopol
      Jopol, 13.11.17 15:09:31  

Staří Řekové také ještě věřili tomu, že svět lidí a kosmos jsou spolu natolik bezprostředně spjaty, že například když se tady na zemi zahraje nějaký akord falešně, tak že tím zároveň trpí celé univerzum.

Dnes je ovšem už krajně obtížné na něco takového uvěřit. Ti staří Řekové - přes všechnu jejich duchovní velikost - přece jenom ještě neměli žádnou vědomost o fyzice elementárních částí, ani o skutečné kosmologii.

On to ten Chaun myslí dobře; ale opravdu to působí jako by se vracel někam o dvě a půl tisíciletí zpátky...

• Jopol
      Jopol, 13.11.17 15:13:04  

A co se týče toho jeho výroku o tom, že "celek nedělá chyby" - to je otázka, co máme na mysli tím "celkem". Jestli tím myslíme celkový souhrn veškerého bytí, tak to samozřejmě žádné "chyby" nedělá. To prostě jenom je; a v tomto jednoduchém bytí se vymyká jakémukoli mravnímu či kvalitativnímu hodnocení.

Na straně druhé, pokud bychom tímto "celkem" měli na mysli náš současný vesmír - opravdu to není možno považovat za "chybu", že tento vesmír podle všeho nedokáže vést trvalou existenci, ale jednoho krásného dne se plně rozpadne či rozplyne? (A to i se všemi těmi kteří věří na jeho astrálně-duchovní moudrost...)

• klokan.cz
        klokan.cz, 13.11.17 18:01:46  

Děkuji za milou reakci...

Když ono je to hlavně o vlastním nastavení. Jestli ten celek vnímáš jako propojený nebo jako rozdělený. Podle toho jak vnímáš, taky uvidíš vlastní verzi existence. Je celek pro Tebe propojený nebo rozdělený?

Svého času jsme na škole probírali renesanční filosofii a náš učitel nám načrtnul tezi, že myšlenka, že spolu na bitevním poli bojují dva lidé, ale oba mají stejnou podstatu, je naprosto nesmyslná. No ale já jsem si řekl, tak to vidí ti dva lidé, ale jak to vidí celek? Celek to možná vidí úplně jinak. Možná že jen ti lidé něco nevidí, tak spolu bojují. Učiteli jsem to tehdy neřekl, z jakési povinné úcty k názoru učitele, nechal jsem si to až na teď. :2:

• Jopol
          Jopol, 14.11.17 12:23:11  

Celek, identita a neidentita

Snad by se dalo říci, že centrálním tématem řecké (především předsokratovské) filozofie byl vztah mezi celkem a částmi. Celé to řecké (a tedy evropské) filozofické myšlení vzniklo vlastně z uvědomění si, že jsoucí svět sice sestává z jednotlivých součástí (materiálních předmětů) - ale že tyto součásti v sobě nemají žádnou definitivní pravdu. Že jejich existence je jenom nahodilá, odvozená. A že tedy musí existovat něco vyššího, co stojí nad těmi jednotlivými předměty, a je jejich pramenem, základem a konečnou příčinou.

Tímto celkem je - samotné bytí.

Potud dobře; ale teď - co s tím?

Když totiž to (kosmické) bytí (případně vědomí) prohlásíme za jednu jedinou pravdu, jednu jedinou skutečnost - pak nám zase mizí celý ten reálný jsoucí svět. To co utváří náš vlastní zdejší svět, se stane jenom pouhou odvozeninou.

Různí myslitelé se k tomuto problému stavěli různě; ale zdá se, že to byl jedině dialektik Hérakleitos, který ho dokázal uchopit opravdu tak, aby učinil zadost oběma stranám.

Podle něj ve vesmíru existují dvě základní síly: Láska a Nenávist.

Láska - ta překonává tu omezenost jednotlivých věcí, jejich izolovanost, a spojuje je dohromady, v jeden jediný celek. Ovšem - tyto takto vzniklé celky jsou o sobě nedokonalé, nejsou ještě tím úplným, vrcholným Bytím. Proto k tomu přichází Nenávist, a činí v daném smyslu legitimní dílo: tyto vzniklé celky zase rozbíjí, aby jejich následnou syntézou mohl vzniknout ještě lepší, komplexnější, integrovanější celek.

Až jednou nakonec bude dosaženo skutečně toho celého, komplexního, o sobě dokonalého, jednotného Bytí.

Jenže: velikost Hérakleita se ukázala v tom, že - na rozdíl od Hegela - on ani tady nevidí definitivní konec. Neboť on vidí, že i toto zdánlivě dokonalé Bytí, spojené dokonalou Láskou, by nakonec ustrnulo samo v sobě. Ztratilo by vývoj, pohyb, dynamiku.

A tak Hérakleitos vidí, že i k tomuto zdánlivě dokonalému Bytí musí zase znovu přistoupit ta rozdělující Nenávist - aby to celé zase diferenciovala na jednotlivé části, které znovu začnou tu práci na své syntéze.

Ale - to všechno není jenom nějaký mechanicko-cyklický pohyb. Neboť - i tady platí, že každá další syntéza (tedy to celkové Bytí) je lepší, vyspělejší, dokonalejší než ta předchozí.

Takže, tolik Hérakleitos k dialektice části, celku a jejich neustálého přecházení jednoho v druhé.

• Jopol
            Jopol, 14.11.17 12:29:01  

V tomto smyslu by tedy ten náš současný vesmír bylo možno vidět jako jednu z těch cyklických fází celkového Bytí - tento náš vesmír jednou (možná) zanikne, my sami zanikneme docela určitě - ale po tom všem tady zůstane nějaká stopa, všechno co my tady teď na tomhle světě a v tomto univerzu děláme, se nějakým způsobem podepíše na tom, co bude potom dál, kdy v novém vesmíru se bude zase pokračovat na tom cíle neustálého zdokonalování Bytí.

Podle mě by tohle nebyl vůbec tak marný model.

• Jopol
          Jopol, 14.11.17 12:34:46  

Co se toho tvého příkladu s těmi dvěma na tom bojišti týče - tak to tvé pojetí se vlastně velice blíží tomu, s čím přišli komunisté už za první světové války. Že je totiž naprosto šílené, aby proti sobě bojovaly dělnická třída německá a dělnická třída francouzská a ruská atd., jenom proto že je do té války vyslali jejich vykořisťovatelé.

Samozřejmě, ti komunisté to celé viděli z jejich vlastního, třídního hlediska - ale nedá se nic dělat, v daném smyslu nelze upřít, že měli velký kus pravdy. A že "ti dva" na tom bitevním poli mají to společné, že jsou to oba nakonec lidé - a to jejich lidství je něčím vyšším a hodnotnějším, než ta jejich nenávist.

Ostatně, stejně tak to vidí i křesťanství - každý člověk má konec konců tu samou boží duši. A právě na základě tohoto pojetí je pak možno říci: "Miluj nepřítele svého!", aniž by to působilo nesmyslně a nelogicky.

• Jopol
      Jopol, 14.11.17 12:38:33  

Ovšem co se Chauna samotného týče: nemohu si pomoci, ale jak jsem ho tam viděl, můj první (a i poslední) dojem byl: S tím je to už doopravdy špatné.

On tam sice působil napohled klidně a vyrovnaně; ale ať mi nikdo neříká, že takhle mluví a takhle vypadá někdo, kdo stojí oběma nohama pevně ve svém vlastním životě.

Troufal bych si opravdu v vysokou pravděpodobností soudit, že on právě tu oporu ve svém vlastním životě ztratil - a právě proto běhá někde po Himálajích a shrabuje tam všechny možné střípky spirituálna, aby si tak vytvořil alespoň nějakou náhradu té ztracené životní opory.

• Jopol
    Jopol, 27.10.17 15:34:33  

70 PROCENT ČECHŮ NEJSOU ČEŠI

V dnešním Právu vyšla zpráva, která je svým způsobem opravdu výbušná: podle výzkumu genetiků má jenom 35 procent Čechů slovanské kořeny!

Další, přibližně stejně velká skupina je původu germánsko-keltského; a dalších 10 procent dokonce původu vikingského! Zbytek je pak tvořen dalšími národnostmi, například židy; ale jsou zde původy i značně exotické, jako třeba z Mezopotámie.

Takže: ze všech Čechů jich jenom 35 procent má slovanský původ; pokud tedy odčteme všechny ostatní slovanské národy, pak těch "pravých", genetických Čechů bude nanejvýš nějakých 30 procent celkové populace, pravděpodobně ještě méně.

Samo o sobě tato čísla nejsou vlastně tak velkým překvapením: na rozdíl od například Irska, s jeho téměř naprostou genetickou homogenitou, česká země ležící uprostřed Evropy se nevyhnutelně stala místem potkávání, setkávání, mísení a usidlování příslušníků národů ze všech světových stran.

Tento fakt má ale svůj neobyčejný půvab právě při pohledu na současné diskuse o migrační krizi.

Jen si to představme: těch 70 procent NEčeských Čechů zuby nehty brání zemi před údajnou "invazí cizinců"! Čeští (tj. v české kotlině usídlení) Němci, Keltové, Vikingové teď hlasitě křičí: nevpustit žádné imigranty! Nevpustit žádné cizáky!

Zkrátka, historie někdy dokáže vytvářet docela zajímavé paradoxy...

• klokan.cz
      klokan.cz, 27.10.17 17:57:50  

No však co, i já mám minimálně jednoho německého předka (už je to skoro 400 let).

Tak to přepočítáme, podle mého názoru je to takhle: 35% Slovanů + 35% Germánů + 10% Vikingů + 20% ostatních = 100% Čechů. A to potkávání, setkávání, mísení a usidlování, to je takový jemný eufemizmus.

To sakra nedokážete sjednotit Evropu jinak než stylem zamícháme to a počkáme, co vznikne? Jak už jsem psal, kdyby tu byly společné ideje, tak je úplně jedno kdo kde s kým žije nebo nežije a lidstvo by bylo jednotné.

• klokan.cz
      klokan.cz, 27.10.17 18:13:55  

Kromě toho, tady musí být zájem obou stran. A my máme zájem, aby sem přicházeli dejme tomu Ukrajinci a Slováci. A aby sem přicházeli Němci? To bych byl obezřetný, a to mám Němce docela rád. Ale aby sem přicházeli lidi bůhví odkud? Děkujeme, to není v našem zájmu. Když sem chtějí přijít, ať si tohle území vybojují, to bude fér.

• talk
      talk, 30.10.17 11:27:42  

Ja moc tu tvou zalibu v miseni nemusim. Libi se me, jak pise klokan. Miseni vyberove, vytribit spolecnost.

• Divobyj
      Divobyj, 30.10.17 20:05:59  

Jopol napsal:
      Jen si to představme: těch 70 procent NEčeských Čechů zuby nehty brání zemi před údajnou "invazí cizinců"! Čeští (tj. v české kotlině usídlení) Němci, Keltové, Vikingové teď hlasitě křičí: nevpustit žádné imigranty! Nevpustit žádné cizáky!

Je mi líto,ale toto je klasická ukázka demagogie.
      Češi naprosto v pohodě a bez problémů vstřebávali a vstřebávají např.Řeky,Vietnamce,Ukrajince,Jugoslávce,Slováky(samozřejmě)..... a je fakt,že historicky máme s jedním etnikem problém.Jsou to Cikáni.Příčiny není třeba myslícímu člověku zdůvodňovat.
      Takže-to,co napsal Jopol prostě NENÍ PRAVDA.
      To,co se děje kolem "imigrační krize" je ale zcela o něčem jiném.
      EU se nám snaží VNUTIT imigranty,které(mj.právě kvůli tomu vnucování)tady zkrátka (většinově)nechceme.Navíc-oni nechtějí být tady.
      Bylo by to úsměvné podobně,jako špatný vtip,kdyby to nebylo myšleno ze strany EU smrtelně vážně.
      Pokud se naše vláda proti tomuto šílenství rozhodně a jasně nepostaví(např. v rámci V4),pak dlouho vládnout nebude.

• klokan.cz
        klokan.cz, 31.10.17 17:51:39  

Mám pocit, že tady je jistá snaha o to, aby humanizmus přejal úlohu "absolutního dobra", ale to prostě není možné, protože ničím takovým není, a tak ani tuto úlohu nemůže převzít. Humanizmus naopak musí vycházet jak z hledisek citových, tak i rozumových, protože je to jakási snaha o zajištění optimálních podmínek pro člověka, takže bez těchto dvou hledisek to nelze. Hledisek, které si nečiní nárok na absolutní dokonalost. Snad jsem srozumitelný...

• Divobyj
          Divobyj, 31.10.17 19:58:32  

Humanismus je vlastně opět jednou z idealistických utopií.
          Jako termín vypadá skvěle,jeho praktikování má však velké mezery.

• klokan.cz
            klokan.cz, 1.11.17 04:13:46  

Ano. Přál bych si žít v humánním světě, to však vyžaduje stejný přístup všech a zodpovědnost všech. A do té míry lze být buď mírný nebo přísný. Pracoval jsem tři roky v Klokánku (ehm), a přišel jsem na to, že některým prostě nelze pomáhat: těm, kteří nestojí o pomoc, těm, kteří dělají všechno správně, těm, kteří chtějí jen výhody, těm, kteří nemají ve vás důvěru, atd. Jak tedy pomáhat těm, kteří sice nemají skoro nic, nicméně jsou přesvědčeni o své nadřazenosti a svých nárocích.

• Divobyj
              Divobyj, 1.11.17 17:53:43  

To,co je dobré pro jedny,nemusí být dobré pro druhé.Ideál všeobecného dobra se tak všelijak štěpí,dochází k nedorozumněním,která přerůstají v otevřené konflikty.
              Každá ideologie,která předpokládá,že všichni lidé budou v nějakém smyslu fungovat shodně je scestná.
              Zářným příkladem budiž Islám vs.humanismus.

• klokan.cz
                klokan.cz, 2.11.17 04:29:11  

Ano. Ale myslím to tak, že něco jiného je ideologie a něco jiného jsou normální potřeby. Potřeby jsou plus mínus autobus shodné u všech lidí, přestože se to může projevovat velmi rozdílným smýšlením a chováním. A kdo má ty potřeby rozpoznat? Samozřejmě to musí udělat každý sám u sebe, jinak to nemá hloubku. O tom je ta zodpovědnost, vědět, jaké potřeby máme a proč je máme. S tím se pak dá dále pracovat.

• Divobyj
                  Divobyj, 2.11.17 19:01:05  

To je bezesporu.
                  Od zítřka můžeš začít všech 7.5(nebo kolik) miliard lidí vyučovat zodpovědnosti! :4: :1:

• klokan.cz
                    klokan.cz, 3.11.17 15:52:46  

Zdá se to být naivní, to vím. :2: Ovšem ze své zkušenosti můžu říct, že čím je vlastní postoj pravdivější, tím lépe to funguje prakticky, čím víc si člověk lže, tím úměrně méně to funguje ve skutečnosti. A když je člověk pravdivý, tak je tam pak místo i na ty ideály, ovšem přes ideály se k pravdě jde fakt těžko.

Co se týče zodpovědnosti, myslím si, že nastávající ekologické problémy nás zodpovědnosti naučí. Aspoň tedy vidím, že je tu potenciál k tomu, aby se lidstvo zodpovědnosti naučilo.

• Divobyj
                    Divobyj, 3.11.17 18:09:02  

Nemám nic proti učení k zodpovědnosti u národů"kde již není co zkazit."Jde o většinu lidstva.
                    Zaplať Bůh,stále ještě existují na Zemi kultury,daleko od civilizace,které mají svůj vlastní řád,způsob života.Jakýkoliv zásah do jejich systému já osobně považuji za odporný zločin.

• klokan.cz
                    klokan.cz, 3.11.17 20:02:07  

:2:

• klokan.cz
                klokan.cz, 2.11.17 04:40:42  

Přirozeně se dá uvažovat i tak, že každá duše si přišla prožít něco jiného a tudíž by se do toho nemělo zasahovat, ale mám na mysli, že je možné a správné být nápomocen, jestliže se chce duše posunout do jiné etapy a požádá o tu pomoc. Tu může žádat třeba i neverbálně, ale stejně za nikoho nemůžeme udělat ani jeden jeho vlastní krok.

• a.l.tereza
                  a.l.tereza, 2.11.17 18:26:01  

:15:

• Divobyj
                  Divobyj, 2.11.17 19:01:53  

:6:

• klokan.cz
                  klokan.cz, 3.11.17 16:03:38  

Občas je to těžké. Zrovna dneska jsem byl u hádky jedné, podle mého názoru intrikánské husy, a jedné, podle mého názoru milé paní. Šlo vlastně o čistou buzeraci, ovšem husa měla z formálního hlediska protentokrát pravdu a navíc se chovala jakž takž slušně, zatímco ta milá paní překročila snad všechny myslitelné hranice, kromě té, že dotyčnou husu nesložila k zemi. A když se pak kolegyně dotyčné milé paní zeptala, jestli něco nepotřebuje, tak dostala odpověď, že potřebuje nové srdce. Tak takhle se lidi programově ničí a dokud to nedosáhne určité hranice, neuděláte s tím nic, tedy oni s tím nic neudělají. Jinak problém je v tom, že dotyčná neunese ani tu sebemenší nespravedlnost a začne se chovat vztahovačně.

Vždycky jsem to viděl tak, že věci můžou být lepší, než jsou třeba teď. Ale teprve po skoro 40ti letech života vidím, že to chce hodně času a zkušeností pro jednotlivé duše. No lépe si toho všimnout pozdě než vůbec. :2:

• klokan.cz
            klokan.cz, 1.11.17 04:30:40  

Jinak ohledně muslimů, představte si, že se považujete víc za muslima než třeba za Francouze, váš stát bombarduje a rozvrací muslimské země a vy jste třeba pět let bez práce.

• Divobyj
              Divobyj, 14.11.17 17:23:39  

Nedávno tu proběhl odkaz na úvahu o tom,že muslimové jsou vlastně zcela normální lidé( :6: )
              Usáma Bin Ládín sledoval americké filmy,hrál Countr strike,zase až tak moc se nemodlil....
              Byla položena otázka,CO z nich vlastně dělá ty náboženské fanatiky?Jaký je vlastně rozdíl mezi nimi a námi?
              Jeden z důvodů je dle mého mínění jistě ten,že americké bombardéry zabíjely naše nevinné spoluobčany již poměrně dávno.V pětačtyřicátém.

• klokan.cz
                klokan.cz, 15.11.17 18:02:38  

Muslimové jsou zcela jistě docela normální lidé, ovšem já nechci být omezován příkazy a zákazy od muslimů, které pramení jen ze strachu z jejich lidské přirozenosti, se kterou se neumějí vyrovnat, a tak ji raději zakrývají, popírají a ničí.

Jinak americký bombardér je sviňa. :1:

• Divobyj
                  Divobyj, 15.11.17 18:19:43  

Ani já nejsem ochoten být omezován a ohrožován muslimskou komunitou a jejich kulturou.
                  Ti z nás,kteří s muslimy žít chtějí se mohou klidně do nějaké muslimské země odstěhovat.Beztak jim pojmy jako vlast,kořeny,nebo rodná hrouda nic neříkají.

• klokan.cz
                    klokan.cz, 15.11.17 18:32:34  

Muslimové zcela zjevně považují naši kulturu za poživačnou, nemorální a změkčilou, zatímco sebe vidí jako mravné lidi. To, že si myslíme, že konzumní kultura je vyspělou kulturou, je klam. To, že si muslimové myslí, že jsou mravní, je klam. Jak je to ostatně vidět na blízkovýchodních bojištích. Pokud to není z Ducha a Pravdy, je to vždycky klam, co se tváří jako pravda.

Jinak ti, kteří by chtěli žít s muslimy, by ve skutečnosti chtěli, aby s nimi žili jejich spoluobčané, ale ne oni sami. Takže by s nimi zdánlivě žili, ale ve skutečnosti nežili - egu to stačí k uspokojení. Čest výjimkám.

• Divobyj
                    Divobyj, 15.11.17 18:44:23  

Co dodat?
                    Snad jen to,že naše národy musely projít během své existence spoustou zkoušek a některé z nich byly mnohem těžší,než je ta současná s názvem Imigrační krize.
                    Zase to zvládneme.Věřím tomu! :6:

• klokan.cz
                    klokan.cz, 15.11.17 18:52:22  

Každej optimista má cenu tří pesimistů, tudíž já jsem taky optimista. :1: Jeden chlápek prohlásil, že ať už si myslíš, že to zvládneš nebo ne, vždycky budeš mít pravdu. :1:

• Divobyj
                    Divobyj, 15.11.17 19:29:40  

:2:

• talk
          talk, 1.11.17 11:27:10  

Nekdo chce Bozi kralovstvi na Zemi, a to neni totez, co humanismus, ikdyz se jedna o zdravi,laskavost a charitu, ale predevsim o lasku a stedrost. Ale sam nevim, to vi v Nebi. :4:

• talk
            talk, 1.11.17 11:28:13  

A take cistota je tam, rad. :4:

• talk
              talk, 1.11.17 12:36:27  

Pokora. :3:

• Divobyj
            Divobyj, 1.11.17 17:26:05  

Ano,i Boží království je takový krásný ideál....
            Podobné je i campování svatých dušiček v nebi.
            Mnozí po tom nebi touží tak,že jsou ochotni se do něj klidně třeba prostřílet :1: :11: :10: