Filozofické úvahy o světě

Moderovaná diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
krudox (2017-06-26 12:43:08)herbertboss (2017-06-25 18:17:39)9marie04 (2017-06-25 16:55:58)a.l.tereza (2017-06-25 16:10:41)talk (2017-06-25 16:06:16)radkojaga (2017-06-25 15:34:21)Divobyj (2017-06-25 14:43:47)Isisis444 (2017-06-25 07:03:05)komanc06 (2017-06-21 16:11:56)janjanx (2017-06-21 10:07:54)klokan.cz (2017-06-20 17:19:01)Isabel (2017-06-16 18:18:42)profesorateista (2017-02-28 08:29:00)Falkon.Nightsdale (2017-01-01 17:54:27)chatka88 (2016-11-28 09:19:56)Xashman (2016-10-15 10:13:44)BaronQ (2016-08-22 04:24:04)Raswan (2016-07-24 01:44:29)Xyz123 (2016-05-29 15:49:06)emildienelt (2016-02-21 22:47:45)Derewi (2016-02-08 22:41:28)A.Lange (2015-12-24 21:07:42)xsomalec (2015-10-25 19:38:33)
Filozofické úvahy o světě
Založeno: 13. 10. 2013 | Příspěvků: 7 183 | Členů: 38
Správci: Jopol (hlavní)

Účelem fóra je výměna myšlenek o našem světě a životě v podstatě ve všech jeho rovinách. Předpokladem účasti naprosto není být filozofem-profesionálem; ale předpokladem by měla být ochota k poctivému, serióznímu uvažování o věcech lidských.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• a.l.tereza
    a.l.tereza, 20.6.17 23:27:19  

AMAZONŠTÍ INDIÁNI REAGUJÍ NA OBRAZY NAŠEHO SVĚTA
    https://www.youtube.com/watch?v=OdZ2QU1hkPU

• Divobyj
      Divobyj, 21.6.17 10:05:23  

Dle mého názoru je zločinem toto těm lidem ukazovat.
      Všeobecně je zločinem pronikat do jejich kultur a jakkoliv je ovlivňovat.
      Oni jsou totiž nadějí lidstva.
      Až se jednou navzájem vyvraždíme,oni přežijí a začnou znovu.
      Úplně jinak a lépe.

• janjanx
      janjanx, 21.6.17 10:07:53  

Ano, moc pěkné.
      Integrita kteru jako lidé a skupina mají, je na mnohem vyšší úrovni než naše. A můžeme se jít klouzat :1:

• soucet
        soucet, 24.6.17 00:09:59  

Kykyryk

• Jopol
      Jopol, 21.6.17 15:22:05  

"Něco jste udělali s Měsícem..."

V každém případě, zajímavý zážitek nutící k zamyšlení. Konfrontace dvou zcela rozdílných, navzájem neslučitelných světů - které ale přece jenom nějak patří k sobě, protože oba jsou světem člověka.

Přírodní člověk bytostně spjatý s přírodou intuitivně tuší, že bílý člověk utržený ze řetězu svou posedlostí všechno přetvořit pro své vlastní účely a libůstky čím dál tím více narušuje vlastní řád věcí, řád přírody, řád samotného bytí.

Ale na straně druhé - ta jejich pravda je jenom archaická, a prostě není možno u ní zůstat. Jak mají tito přírodní lidé na jedné straně pravdu se svou nedůvěrou vůči světu bílého muže a jeho podnikání, tak na straně druhé ten jejich archaický způsob existence také není řešením.

A téměř až komicky (či jakoby z úst nějakého bílého profesionálního politika) zní jejich tvrzení: "Když vy děláte válku, je to špatně - zatímco když bojujeme a válčíme my, pak je všechno v naprostém pořádku!"

Takže - ano, něco z toho intuitivního smyslu přírodních národů pro řád a harmonii věcí by si člověk technické civilizace skutečně měl osvojit; ale nějaký prostý návrat k těmto archaickým formám existence by nebyl řešením. Je nutno jít vpřed, nikoli vzad.

• radkojaga
        radkojaga, 21.6.17 15:40:49  

jj. nakonec jsme rádi, když máme postel a můžeme po sobě spláchnout. Tedy ať mám spaní v přírodě ráda, tak vím že miliony lidí v lese co se chtějí uživit lovem divé zvěře nemají šanci přežít. byl by to masakr :8:

• klokan.cz
    klokan.cz, 16.6.17 17:55:18  

Pokrok...

http://technet.idnes.cz/co-je-kvantove-sifrovani-provazani-du7-/veda.aspx?c=A170615_223634_veda_mla

• Divobyj
      Divobyj, 16.6.17 20:42:46  

Já to spolu s naším panem prezidentem Zemanem říkám pořád.Hlavně ty Číňany nenasrat....
      Američani už to vědí dávno. :6:

• klokan.cz
        klokan.cz, 17.6.17 10:31:48  

Co se týče USA, Obama vědomě vyklízel mocenská teritoria. A ani Trump nemůže zastavit úpadek moci USA, silná slova realitu nezmění. Čína má slušně našlápnuto vzhůru. Patrně nás čeká multipolární svět.

• Divobyj
          Divobyj, 17.6.17 10:37:13  

Mocensky vyvážené prostředí je přirozené a všeobecně prospěšné.

• klokan.cz
            klokan.cz, 17.6.17 10:54:23  

Zdá se, že je to ku prospěchu věci. Jenom nevím, jak se budou tvářit Američané, až jim bude měřeno stejným metrem. No asi nijak zvlášť. :2:

• Divobyj
              Divobyj, 17.6.17 15:38:54  

Chci je vidět se takto tvářit.Čím dříve,tím lépe.

• klokan.cz
                klokan.cz, 17.6.17 18:40:39  

Tak si počkáme ještě pár let? To by mohlo stačit. :1:

• Jopol
          Jopol, 18.6.17 14:48:50  

Je ovšem nutno počítat s tím, že Čínu ještě čeká to, čím si už prošel svého času Sovětský svaz: zhroucení vlády jedné strany, a s tím pravděpodobně spojený rozpad země na několik menších částí (odtržení Tibetu a Vnitřního Mongolska především). Ale i ta "zbytková Čína" bude bezpochyby dost silná na to, aby opravdu vznikl multipolární svět.

• Divobyj
            Divobyj, 18.6.17 16:12:14  

:1: :1: :1:

• klokan.cz
            klokan.cz, 18.6.17 19:17:37  

To mě trochu zaskočilo. :4: Netroufnul bych si to tvrdit, ale možné to je. :6: Pak je třeba se ptát, jaké síly by mohly způsobit konec vlády jedné strany.

• Jopol
              Jopol, 19.6.17 12:46:41  

Marx by ti řekl, drahý Protinožče :4: , že rozvoj produkčních sil se nedá zastavit. A tím méně v současné, dynamicky se rozvíjející Číně.

A tento rozvoj produkčních sil je stejně tak nevyhnutelně doprovázen změnami v sociálním složení obyvatelstva - a v roli a váze příslušných sociálních vrstev respektive tříd.

Zkrátka: v Číně sice pozvolna a napohled neznatelně, ale na straně druhé razantně vzrůstá to, čemu se říká "střední třída". Vrůstá její blahobyt, její samostatnost - a spolu s tím i její sebevědomí. Ano, dnes ještě (pseudo)komunistická partaj dokáže úspěšně potlačit projevy odporu.

Ale - už to že tyto projevy čím dál tím více narůstají, že strana k tomuto svému udržení své moci potřebuje čím dál tím více represí - už to samo o sobě je příznakem změn. Lidé - právě z té střední vrstvy - si čím dál tím méně nechávají líbit že by měli být jenom pasivním objektem zvůle stranických kádrů. Už dokáží zorganizovat protest proti jejich zkorumpování, proti zdevastovanému životnímu prostředí, proti tomu když jim stát v rámci jakéhosi megalomanského projektu ukradne jejich půdu.

Zatím ještě vláda drží dostatečně pevně otěže moci; ale to se může změnit náhle s dramatickou rychlostí. Víceméně naprosto stejně, jako se to svého času událo v Sovětském svazu.

• Divobyj
                Divobyj, 19.6.17 16:07:17  

Napsal jste to krásně,šéfe! :2:
                Vše je to velmi logické a historií prověřené.
                Jen nevím,zda to bude fungovat i v Číně.
                Oni jsou totiž dosti specifičtí a spousta všeobecně platných pouček pro ně prostě neplatí.
                Tak třeba ta korupce:představte si že namísto dlouhých soudních tahanic a x krát odvolaných rozsudků usvědčené korupčníky přivedou na náměstí a před přihlížejícími lidmi každému z nich udělají dirku do hlavy.To jsou věci,že? :7:
                Já nevím,jak vy,ale já,kdybych něco takového viděl.....no řekněte,vzal byste si po tom všem od někoho obálku? :4:

• Antony52
                  Antony52, 25.6.17 05:43:43  

Tedy, ehm, žeano..pak to chce ofšem vysvětlení kde se v Lidové Číně vzali miliardáři. A že jich není málo. Že by fšechno vydělali poctivou prací v továrně u mašiny? :7: :8: Jestli ona dírka po kulce nejni jen takové divadýlko pro davy u pár nepohodlných kterých se režim potřeboval zbaviti. :11:

• Divobyj
                    Divobyj, 25.6.17 14:43:46  

Divadlo to rozhodně je.Pro přihlížející dostatečně poučné a výstražné.

• klokan.cz
                klokan.cz, 20.6.17 17:19:00  

Proti tomu celkem nejde nic namítnout. :2:

• herbertboss
        herbertboss, 18.6.17 21:49:25  

Jasný, hlavně se bát nějaký velmoci abychom někoho náhodou nenasrali

• Divobyj
          Divobyj, 18.6.17 22:08:24  

Nenasrat neznamená se bát. To jsou dva různé výrazy.

• herbertboss
            herbertboss, 19.6.17 05:32:13  

Já budu chodit po špičkách

• Jopol
              Jopol, 19.6.17 12:47:29  

:1:

• Divobyj
              Divobyj, 19.6.17 15:42:29  

Já je zase budu jako velmoc respektovat a rozhodně je nebudu blbě provokovat.

• herbertboss
                herbertboss, 19.6.17 16:45:15  

Stejně jako Čína respektuje Tibet

• Jopol
    Jopol, 28.5.17 12:17:38  

K té diskusi o vztahu člověka a nějaké nadřazené instance bych si dovolil sem přenést něco co jsem v podobné souvislosti napsal jinde. Napřed jeden úryvek ze Schopenhauera:

Rozhovor z roku 33:

A. "Víte už o té nejnovější věci?"
    B. "Ne, co se stalo?"
    A. "Svět je spasen!"
    B. "Co neříkáte!"
    A. "Ano, ten dobrý Bůh na sebe vzal lidskou podobu a nechal se v Jeruzalémě popravit; tím je nyní svět spasen a ďábel ostrouhal kolečka."
    B. "Aj, to je přece velmi roztomilé."

• Jopol
      Jopol, 28.5.17 12:18:29  

A teď můj komentář který jsem k tomu připojil:

"Ještě malý dodatek k tomu Schopenhauerovi; nejsem si jistý, jestli zde všeobecného pochopení doznala vlastní pointa jeho dialogu.

Jedná se o to, že on ad absurdum dovádí tu křesťanskou víru v to, že prostě j e d n í m j e d i n ý m aktem (kdy tedy Bůh na sebe vezme lidskou podobu a v této se nechá popravit) - že tedy tímto jedním jediným aktem bude definitivně a pro všechny časy zlomena moc ďábla na světě, to jest že tímto jediným okamžikem bude jedno provždy přemoženo a odstraněno zlo.

Tato víra v j e d e n jediný převratný akt je přesně toho samého druhu, jakou byla svého času víra v revoluci. Je to přesně to samé myšlenkové (či přesněji: psychologické) schéma: učiní se jeden jediný iniciační "Velký třesk" - a od tohoto okamžiku nastane ráj na zemi. A jestli ne třeba ještě přímo od toho samého okamžiku (jak Království boží tak i říše komunismu na sebe jaksi nechávají čekat) - pak dozajista čekají už někde za rohem. stačí jenom mít trochu trpělivosti.

To co se za takovýmto přístupem ukrývá, jsou dva momenty lidské duše: na straně jedné věčná touha po stavu dokonalé blaženosti, kdy člověk ze sebe jedním rázem svrhne všechnu tíži života, a bude plnými doušky užívat už jenom všech radostí svých smyslů.

A tím druhým momentem je právě toto spoléhání se na onen "Velký třesk", na onen jeden jediný moment, kdy nějaká mystická Prasíla (a revoluce v tomto smyslu není o nic méně mystickým aktérem nežli samotný Bůh) - tedy kdy takováto Prasíla jedním jediným aktem své nekonečné moci sama převrátí celý svět. Člověk tímto očekáváním, že se n ě c o stane, ze sebe samotného snímá konečnou odpovědnost za stav věcí, za stav tohoto světa.

Dozajista, jak revoluce tak i Království boží vyžadují také u r č i t o u spolupráci od člověka; ale konec konců ta prapůvodní síla onoho finálního převratu stojí někde jinde, buďto u Boha anebo u Nezměnitelného chodu dějin. Člověk sám nemá nakonec zapotřebí ničeho jiného, nežli se prostě p ř i m k n o u t k jedné z těchto mystických sil (případně k oběma zároveň) - a má vystaráno. On sice jak řečeno musí také něčím přispět (svým vyznáním víry anebo svou revoluční činností); ale vposledku všechno podstatné za něj obstará a vyřídí ta Velká Síla."

• klokan.cz
        klokan.cz, 28.5.17 18:47:00  

Co na to napsat. Tradiční náboženská víra ve význam popravy je roztomiloučká, stejně jako víra v revoluci. Měl jsem kdysi pocit, že tento svět není dobrý a že je třeba ho napravovat. Pak jsem se párkrát přesvědčil, jak mě negativní věci v životě mění k lepšímu. Bez toho zlého by se to těžko mohlo stát. V čem že to zlé spočívá? Když člověk dělá jiným, co by sobě neudělal a ono se mu to vrací. Prostě vývoj duše. Člověk může převzít odpovědnost za svoje rozhodnutí, pokud je vědomě učinil. Těžko může převzít zodpovědnost za svoje dýchání a podobné věci. Vůle člověka převzít zodpovědnost tak nějak neodpovídá svou velikostí tomu, co jako člověk může ovlivnit.

• 9marie04
          9marie04, 28.5.17 23:25:47  

Klokan..to, že je vše tak, jak má být i když se to zpočátku poznávání tak nejeví zjistí každý, kdo to myslí vážně,kdo hledá, zkoumá, přemýšlí a hlavně vydrží . Tím se posouvá k dalším a dalším pochopením souvislostí všeho se vším. Jak s tímto vším souvisí naše vztahy i naše zdraví. :2:

• klokan.cz
            klokan.cz, 29.5.17 05:11:14  

A hlavně vydrží. Zlatá slova. Člověk si nemusí a vlastně ani nemůže vytvářet negativní zkušenosti, pokud je nepotřebuje ke svému vývoji. Jak si člověk vytváří zkušenosti? Každá nerovnováha je přímo výzvou pro vyšší inteligenci, aby ji v určitém časovém rámci, kdy dozraje její význam, zase vyrovnala.

• 9marie04
              9marie04, 29.5.17 11:12:58  

Klokan..dostávám další a další info,ne vždy je hned chápu, ale ze zkušenosti již vím, že info jsou nám dávány nadčasové, jsou uloženy na nějakém místě mé paměti a až přijde správný čas, mohou být využity pro řešení dalšího problému, který musím řešit. Schválně píši ..mohou...protože taky nemusí, když se nezamýšlím nebo se zaseknu na nějakém nepřijetí situace. Kdysi dávno jsem se setkala s člověkem, který v té době sděloval info, pro mne tehdy nepochopitelné, ale už jsem měla vlastní zkušenost z toho, že jsem hodnotila info jednoho člověka, který přednášel o MŽ negativně, protože ...přece, když já nic o tom co říká nikdy neslyšela, nemohou být pravdivé. Jenže za nějaký krátký čas mi bylo dopřáno tyto info pochopit a já se musela v duchu tomu člověku omluvit a jak já jej zpochybňovala, tak mne zase další postupující zpochybňovali a znovu jsem si na toho člověka vzpoměla. Takže ty další, kterým jsem ještě nerozuměla jsem přijala takto. Počkej, jdi dál, nezatracuj je, dozrají. A tak se stalo, později zapadly do souvislostí. Chtěla jsem vyhledat telefonicky tohoto člověka, ale už nebyl k nalezení. Byl poslán, aby mi sdělil tyto nadčasové info, co já s nimi udělám a dál jsme spolu nemuseli mít již žádný kontakt.Proto bychom neměli žádné info kategoricky odmítat, nýbrž přemýšlet a když ještě s nimi nesouzníme počkat. Žádná info není nadarmo.Časem zapadne přesně tam, kam patří a pomůže nám jít dál. A i to zpochybňování k duch. vývoji patří . Později již necítíme potřebu někoho zpochybňovat.Protože jsme tím prošli. :2:

• klokan.cz
                klokan.cz, 29.5.17 17:38:44  

Občas je těžké nechat to být, ale asi to musí být. :13:

• 9marie04
                  9marie04, 29.5.17 18:16:45  

Klokan...to mi povídej, i když vím, že co jsme zaseli sklízíme, tedy nejrychlejší sklizeň je tak, že přijímáme co přichází a tím toho rychleji ubývá. jenže i když vím, že to tak je, tak v praktickém životě to není tak snadné nechat všci být. Zažívám to dnes a denně.Co bylo zaseto přijde samo ke sklizni a žádný komentář nic neřeší, to je to nastavování druhé tváře a nevracení stejným. Znovu opakuji, teorii znám , ale s praxí to ještě vždy nezvládnu. :2:

• 9marie04
        9marie04, 28.5.17 23:17:39  

Jopol...Ježíš kristus přišel v době, kdy lidstvo dosáhlo zralosti pro možnost Spásy. Utvořil most mezi lidmi a Otcem, to ale neznamená, že tím už to vše mají všichni lidé dáno bez jejich vlastní práce na své Spáse. Ježíš učil, že smilníci /6. přik. Nesesmilníš/, zloději /7. přik. Nepokradeš a lháři /8. přik. Nepodáš křivého svědectví proti bliž. svému/ do Kr. Božího nevejdou. Jen lidé, kteří přijmou a milují Ježíše Krista, jako svého Spasitele, dodržující Desatero / kdo Mne miluje, dodržuje Des.-JK/ mohou vejít s Ním a v Něm , tzn. skrze jeho Cestu, ne automaticky bez vlastní práce. Mají sebe zapřít,vzít SVŮJ kříž a JK následovat v Lásce k Bohu a v Lásce k Bliž. svému. Jen v takové lásce oni sami ukřižovávají své hříchy a překonávají zlo, zříkají se zla.. Takže to není tak, že my lidé to máme již automaticky hotovo. Tou Cestou Pravdy, Světla, Lásky musíme projít a již nehřešit ani proti Desateru ani proti dvěma přik. Lásky. Nesoudit, odpouštět, přijímat vše jako Boží vůli,nevracet stejným - nastavovat druhou tvář, tímto vším procházíme, pokud chceme dokončit , pochopit Systém a dojít Spásy.Od Boha-Lásky jsme odešli a k Bohu Otci se máme navrátit /podobenství návrat ztraceného syna/, do lásky v nás, to je to Boží Království, to je ta Spása, umět pochopit Systém a souvislost mezi St. Z. a N.Zákonem. Je to Cesta dlouhá,náročná a nelehká . Proto ale máme k pomoci Pána Ježíše Krista, můžeme Mu pokorně odevzdávat své těžkosti a On nám je pomůže snadněji zvládat. Toto je mé poznání z vlastního prožívání a procházení Cestou k očištění a odpuštění hříchů. :2:

• janjanx
        janjanx, 29.5.17 11:18:55  

Píšeš: Člověk tímto očekáváním, že se n ě c o stane, ze sebe samotného snímá konečnou odpovědnost za stav věcí, za stav tohoto světa.
        Ano, a právě v tomto vidím základ pro past ve které se člověk zde nachází. A nedá se z toho vylézt ven - osvobodit se, pokud člověk nenaplní svůj díl odpovědnosti. A to musí vědět přesně jak to udělat a hlavně na tom sám pracovat. A proto se velmi nabízí, si to nějak zjednodušit - Hodíme to na boha - to vše má na odpovědnost bůh nebo někdo jako Ježiš. Prostě, budeme se řídit tím, co nám řekl bůh a budeme spaseni. 2000 let uplynulo a žádné spasení. Pochopitelně, pokud člověk nepřevezme odpovědnost sám, opravdu žádné spasení nenastane.

• 9marie04
          9marie04, 29.5.17 11:51:44  

Jan ..souhlasím, jen má zkušenost je taková, že Cestou - tedy chováním, které je doporučeno na této Cestě Pána Ježíše Krista musíme projít všichni, na ní se očisťuje naše minulost - sklízíme, co jsme zaseli a učíme se chování pro zlepšování naší budoucnosti.Naučíme se nezasévat to, co jsme již vyzkoušeli a pochopili při očisťování a pokud v lásce k bliž. svému nečiníme jiným, co nechceme sami dostávat zpět - sklízet, budoucnost bude laskavější. O tom učil Pán Ježíš Kristus a i když Jej nepřijmeme, to očišťování minulosti je nutné a zákonitě později přijde.Je to pohyb, který trvale nejde zastavit. Když budeme na to očišťování - nesení kříže sami, je to těžší, protože až vezmeme na sebe vědomě SVŮJ kříž / své hříchy, svá porušování z minulosti, tak jej poneseme sami. JK nám nabízí, abychom ten kříž nesli s Jeho pomocí a odevzdávali Mu jej,když už si nevíme rady, že nám ho pomůže nést. I jemu pomohl Šimon kříž nést / symbolicky i nám jej JK pomúže nést/. :2:

• janjanx
        janjanx, 29.5.17 21:17:12  

Píšeš: ale vposledku všechno podstatné za něj obstará a vyřídí ta Velká Síla."
        To je falešné datum ! Nevyřídí. Ten člověk, který toto falešné datum přijme za své, je vyřízený. Vyřízený, protože ustrne v čekání na něco, co nikdy nepříde. :4:

• Jopol
          Jopol, 30.5.17 14:47:29  

No právě o tom jsem psal. Že tohle spoléhání se na tu "Velkou sílu" vždycky nevyhnutelně vyústí v pasivní čekání na Godota.

• radkojaga
            radkojaga, 1.6.17 12:50:49  

můžeš se na to dívat i z druhé strany, snažíš se snažíš se... nedosahuješ úspěchu, do toho přicházejí úzkosti a pocity marnosti, tedy v této poleze je spoléhání Boha to nejlepší řešení ve smyslu, udělala jsem co jsem mohla a teď je to v Božích rukou, tedy nebudu umírat úzkostí a strachem, Bůh bdí :2: :2:

• talk
              talk, 1.6.17 16:07:29  

V Bohu jsi prave aktivni. :4:

• Jopol
    Jopol, 24.5.17 11:20:44  

CESTA UVĚDOMĚNÍ A CESTA BYTÍ

Klokan: jak jsi vlastně přišel k té tézi, že "uvědomění je jenom jedno"? - Není tomu snad právě přesně naopak, že ta cesta uvědomování je nakonec vždycky i n d i v d i u á l n í, že každý musí nakonec sám hledat svou cestu k poznání toho, co je podstatné, co je pravé?

Tohle je ta věčná záměna, která se dělá vždycky znovu a znovu; souvisí to úzce s tím, co jsem právě napsal o tom "Tao".

Ano, je skutečně možné, že je tu dán nějaký obecný, prapůvodní, univerzální základ veškerého bytí.

Ale jde o to: on je to opravdu j e n o m z á k l a d; nic víc. Jsou to jenom takové nejobecnější struktury toho, co je. Ale celá ta stavba která na tomto základu stojí: to už je výlučně n a š e v l a s t n í dílo, dílo člověka.

Jenže člověk si není schopen uvědomit (či přiznat) že on sám se rovným dílem spolupodílí na vytvoření té celé stavby toho, co je podstatné; a proto se vždy znovu a znovu dobrovolně vzdává svého vlastního podílu, a všechno podstatné přesouvá jenom na ten univerzální princip. Protože ten se mu zdá jaksi "vyšší" a "ušlechtilejší", nežli co je on sám.

-------------------------------------

Tady na sebe naráží vědomí a bytí; a nikde to není vidět lépe, nežli právě na kontrapozici mezi Hegelem a Marxem.

Hegel: ano, ten vycházel z priority toho "kosmického vědomí", respektive "Absolutního Ducha". Na jedné straně si Hegel byl vědom už alespoň toho, že toto "absolutno" je konec konců ničím právě bez toho individuálního člověka;

• Jopol
      Jopol, 24.5.17 11:28:29  

a že tedy obě strany (Absolutno a člověk) jsou jenom dvě stránky téže mince, obě potřebují toho druhého.

Ale na straně druhé: konec konců u něj stejně převážil jenom ten čistě duchovní princip. Což pak ale v reálném světě vedlo k tomu důsledku, že Hegel za "dokonalou" prohlásil konstituční monarchii své doby, neboť ta strukturálně odpovídala jeho modelu právě té vzájemné podmíněnosti (a kooperace) mezi Absolutnem a mezi člověkem. A zprostředkování mezi nimi.

Jenže: tato údajně "dokonalá" konstituční monarchie v reálné praxi pod sebou ukrývala obrovský rezervoár r e á l n é nespravedlnosti, chudoby a útlaku; takže nakonec Marx dospěl k názoru, k čemu je nám takové "dokonalé zprostředkování" ve sféře čirého vědomí, když ten reálný svět nakonec stejně nestojí za nic.

A proto Marx přišel s modelem naprosto opačným: to "Absolutno" není někde v nějakých chimérických nadzemských výšinách kosmického vědomí, nýbrž - v nás samých. V nás lidech, v našem vlastním světě.

Marx naprosto nezavrhl tu základní Hegelovu ideu, že člověka je nutno zprostředkovat s jeho světem; jenže Marx požadoval, aby toto zprostředkování nastalo v reálné - materiální - praxi, nikoli ve fiktivních výšinách jakéhosi "kosmického vědomí". A to je vlastně vše.

• talk
        talk, 24.5.17 16:40:00  

Tak nejak. Ted uz mluvis lepsi. :15:

• Antony52
        Antony52, 27.5.17 07:00:41  

S čím přišel Marx si dovolím nesměle polemizovat. Viz Manifest komunistické strany.
        http://klempera.tripod.com/manifest.htm
        .......Kde se buržoazie zmocnila panství, tam zničila všechny feudální, patriarchální, idylické poměry. Bezohledně zpřetrhala pestré feudální svazky, poutající člověka k jeho přirozenému představenému, a neponechala mezi lidmi žádný jiný svazek než holé sobectví, než bezcitné "placení hotovými". Utopila v ledové vodě sobecké vypočítavosti posvátnou bázeň náboženského vytržení, rytířského nadšení a šosácké sentimentality. ...."

Takže zde u Káji Marxů vydíme docela nezastřený obdiv k feudalismu. A také tam kde se marxisté dostali k moci se jejich praktiky feudalismu občas blížili. :11:

• klokan.cz
          klokan.cz, 27.5.17 11:35:37  

Uvidíme, co na to Jopol, odborník na Marxe. Ale tak nějak mě svrbí skalp, asi ho nepotěšíš. A hlavně si myslím, že je to mimo kontext. :2:

• Jopol
          Jopol, 27.5.17 14:02:14  

Kde v tom vidíš jaký obdiv vůči feudalismu? Marx tu naprosto jasně mluví o "šosácké sentimentalitě" ve vztahu k té feudální rytířskosti atd.

Kapitalismus svým poživačným utilitarismem prostě rozbíjí všechnu tu dřívější feudální romantickou sentimentalitu, o nic jiného se tady nejedná.

• klokan.cz
      klokan.cz, 24.5.17 17:32:05  

Jak jsem přišel na to, že uvědomění je jenom jedno? Protože jsem to tak ve svých čtrnácti letech zažil. Od té doby mě nikdy ani nenapadlo (nikdy skutečně znamená vůbec nikdy), že by vědomí mohly být dvě. Že by uvědomění mohly být dvě. To je pro mě holá absurdita a s tím prostě u mě nehneš. Myslí je mnohem více, uvědomění je jedno bez hranic.

Nicméně, my se úplně míjíme v tom, o co se tu jedná. Já nejsem proti podílu člověka na existenci, ten bude prostě nějak dál pokračovat. Asi si ještě vzpomeneš na ten případ překvapeného lékaře a jasnovidného léčitele, který poznal příčinu úmrtí pomocí kyvadla. Pokud to tedy není jen jiným způsobem vysvětlitelný nesmysl, jak to ten léčitel mohl poznat? Jaká inteligence vedla jeho ruku? Ta správná odpověď musela přijít z rezervoáru univerzální informace, jinak to ani není možné a nedává to smysl. Jak by to ten léčitel poznal? Je to jen člověk s individuální myslí a prochází individuální zkušeností uvědomění skrze tu svoji mysl a tělo. Jaké jiné vysvětlení tu dává smysl?

• a.l.tereza
        a.l.tereza, 24.5.17 18:25:55  

..no ten s tím kyvadlem může být jen ve tvém a tedy jediném vědomí..., což pořád existenci nekonečně mnoho vědomí nevylučuje...

• klokan.cz
          klokan.cz, 24.5.17 18:39:53  

V domě našeho otce je mnoho příbytků, není tomu tak? :4:

Propojíš se, staneš se součástí něčeho, co je ve všem vším... Pak to jde ještě hlouběji.

Není to snadno vysvětlitelné, co se stane pak. A měl bych to vůbec vysvětlovat, má to smysl... Je to ryzí, hluboce ryzí. Kdykoliv budeš chtít být sama sebou nebo čímkoliv, tak si to můžeš vytvořit. Ale tam je to tak ryzí, že si není třeba uvědomovat sebe jako individualitu... Ale můžeš, kdykoliv chceš. V domě Otce je mnoho příbytků. :4:

• Jopol
        Jopol, 25.5.17 14:41:27  

Vědomí (jedno) a uvědomění, to jsou ovšem dva zcela rozdílné pojmy.

A "informace" a "univerzální vědomí" jsou zase dvě zcela rozdílné záležitosti.

Vinetou by ti řekl, že zkušený rudý stopař naprosto bezpečně čte stopy i tam, kde bílý greenhorn nevidí naprosto nic. To jest: talentovaný senzibil může vyčíst určité stopy či informace, které zde o b j e k t i v n ě jsou, jenom je nezkušený a necvičený člověk nedokáže vnímat, přečíst či dekódovat.

To všechno nemá naprosto nic společného s tím, že vesmír jako takový by měl mít za svou reálnou podstatu nějaké "univerzální vědomí".

To že prožíváš pocit hluboké identity s něčím, co tě přesahuje - to je sice dozajista zajímavá záležitost, možná i v určitém smyslu pozitivní - ale ani to samo o sobě ještě v žádném případě nedokazuje, že tady nějaké to "univerzální vědomí" existuje jako objektivní entita.

Aby nedošlo k omylu: já nijak nepodceňuju tu touhu - a schopnost - lidské mysli vnímat nemateriální, spirituální stránku bytí.

Ale - jak ukazuje právě případ Hegela - tady je nutno být velice opatrný, a nepřipisovat té nemateriální stránce větší realitu a větší moc, než jakou skutečně má.

• klokan.cz
          klokan.cz, 25.5.17 18:48:13  

No jo, obraťme list.