Filozofické úvahy o světě

Moderovaná diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
Antony52 (2017-04-30 18:03:18)Erika (2017-04-30 16:26:40)klokan.cz (2017-04-30 09:09:08)9marie04 (2017-04-30 04:46:00)a.l.tereza (2017-04-29 23:49:57)talk (2017-04-29 22:32:34)radkojaga (2017-04-29 22:23:03)Isisis444 (2017-04-29 22:16:10)komanc06 (2017-04-25 21:57:47)herbertboss (2017-04-25 18:28:49)janjanx (2017-04-03 20:09:13)Isabel (2017-03-30 22:01:21)profesorateista (2017-02-28 08:29:00)Falkon.Nightsdale (2017-01-01 17:54:27)chatka88 (2016-11-28 09:19:56)Xashman (2016-10-15 10:13:44)krudox (2016-08-28 22:49:14)BaronQ (2016-08-22 04:24:04)Raswan (2016-07-24 01:44:29)Xyz123 (2016-05-29 15:49:06)emildienelt (2016-02-21 22:47:45)Derewi (2016-02-08 22:41:28)A.Lange (2015-12-24 21:07:42)
Filozofické úvahy o světě
Založeno: 13. 10. 2013 | Příspěvků: 7 040 | Členů: 39
Správci: Jopol (hlavní)

Účelem fóra je výměna myšlenek o našem světě a životě v podstatě ve všech jeho rovinách. Předpokladem účasti naprosto není být filozofem-profesionálem; ale předpokladem by měla být ochota k poctivému, serióznímu uvažování o věcech lidských.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• a.l.tereza
    a.l.tereza, 21.4.17 21:20:38  

nevím o čem "seriózně" o věcech lidských uvažovat, nevím kdo nebo co určuje tu serióznosti hranici, kde serióznost končí a kde serióznost začíná? ..a věci "lidské"..., o kterých uvažovat, kterými se zabývat, je k tomu nějaký vhodný doporučený seznam?

• lastovka
      lastovka, 22.4.17 02:04:42  

Jistě, seznam má jednu položku: jde o to bránit existenci zla, vše ostatní je nejen neseriózní, ale především pěkná hovadina.

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 25.4.17 10:09:41  

Právě že žádný seznam buďto není anebo je jich mnoho. On si tuto oblast vykládá každý podle svých představ o životě a jeho smyslu. Je docela rozšířený názor, že život žádný smysl nemá. Já jsem ale přesvědčen, že má. Jsme v něm, v tom smyslu. Smysl života je Život sám. Je to nesmírně fascinující a zároveň komplikovaný proces. Udržet život právě v těch udržitelných dimenzí. Je to na zodpovědnosti toho nejvyvinutějšího tvora, který svými schopnostmi ovládne planetu. Na Zemi je to člověk, takže je to šance pro lidský druh. Šance utvořit udržitelnou formu života. Je to ale patrně neskutečně těžké, protože člověk se zjevně blíží k tzv. Darwinově ceně. To jest, vyřadí sám sebe z procesu života vlastní blbostí, přestože měl dostatek informací k tomu, aby se tak nestalo.
      Lidé k sobě patří anebo nepatří nikoliv podle národů, ras či pokrevní příbuznosti, ale podle svých představ, na jakých principech postavit a vést lidské společnosti. Škála lidské přirozenosti je natolik široká, že patrně není možná shoda. Lidé jsou ochotni změnit své zažité postoje, nároky a požadavky až tehdy, kdy se nějaká hrozba zániku jeho existence stane každodenním skličujícím fenoménem. To už ale věci mohou být ve stádiu nevratného procesu (jsou názory, že už se to stalo). Je mnoho lidí a skupin, kteří do toho okamžiku, nevnímají vůbec nic.

• talk
    talk, 16.4.17 22:37:49  

Vesele Velikonoce!!!

Uzil jsem je koukanim na stejnojmeny film s Jean Paul Belmondem!
    Nedavno mel narozeniny.

:4: :15:

• Isisis444
      Isisis444, 17.4.17 06:37:54  

Jj, hodně veselý film. :15: Neměl chybu. :2:

Krásné velikonoce všem. :2: :4:

• talk
    talk, 7.4.17 12:38:11  

Isis, jestli mas nejaky vecerni ci nocni mury, pred usinanim a na hranici svetla a tmy, ve stinu, tak tam prave jsi. Zkus si vycistit hlavu od reinkarnaci a podobnych veci, duchovne zkus nalezt Boha a svetlo a prakticky zkus praci na zahrade prez den a hru v potucku treba, pij I cistou vodu z prirody, jez zeleninu ze zahradky. Vrat se k Zemi a cistemu zivotu, jako vegani treba, abys pochopila, ze je tam dobro pouze kolem tebe a jde I do tebe, svetlo, vlidne slovo, a zkus mit prazdnou, ciste plnnou hlavu. Svetlo je trochu I v noci, neboj, bojuj. :4: Mysl se zaceli uzdravi, tim I srdce, a nech Nebe a peklo nejakou dobu na pokoji, vrat se do realneho sveta, a realnych veci. Realne na tebe nikdo nemuze, pokud se chovas dobre. Ale vyhni se rozvrtavani starovekych civilizaci na vlastni pest, mysli, vesmes nebyly dobre. Jenom se tam zachytnes a padnes do stinu. Hlavu vzhuru. :4:

• Isisis444
      Isisis444, 7.4.17 13:04:43  

Spím sladce a vydatně jak miminko. :15:

• talk
        talk, 7.4.17 13:10:34  

To jsem rad, tak se me libis vic. :4:

• Isisis444
          Isisis444, 7.4.17 13:15:00  

Já jsem ale stejná, jen tvá představa o mně se Ti upravila. :15::4:

• talk
            talk, 7.4.17 13:20:41  

Zenska nestastna! Uz zase zacinas? :1:
            Ja jsem pro tradicni krestansky vzor zena v domacnosti :1: :4:
            Ty jsi urcite nestastna VS, ne? :1:

• Isisis444
              Isisis444, 7.4.17 15:25:03  

:1: 20 let s menšími pracovními přestávkami žena na mateřské a v domácnosti a teď mám přislíbenu pokladní v supermarketu. :2: Vzdělání střední s maturitou. :15: Doufám, že má 20 lety a 17 lety mimi tu změnu zvládnou. :15:

• talk
                talk, 7.4.17 15:43:46  

Ty brdo, :4: , tak to jsi dobra, a je to pekne narocna prace. Ale vetsinou to kupodivu zvladaji dobre, ze maji dobrou naladu, aspon, kdyz ja nakupuju. :1: Ti preju, aby ti to taky slo, a taky aby dale zvedaly minimalni mzdu a ostatni mzdy. :4:

• lastovka
    lastovka, 28.3.17 01:43:36  

Před jistým časem jsem založil fórum s názvem "Hledání důkazu existence hmoty" a vypsal odměnu 17 973 pro toho, kdo takový důkaz předloží.
    Zatím nikdo žádný důkaz nepředložil.
    Od té doby se má finanční situace značně zlepšila a mohu odměnu zvýšit na 125 tisíc.
    Zároveň upřesňuji zadání: 125 000 Kč vyplatím tomu, kdo předloží důkaz existence hmoty respektive tomu, kdo předloží důkaz neexistence hmoty.
    Myslím, že toto téma se hodí i na fórum s názvem "Filozofické úvahy o světě".

• Yossa
      Yossa, 28.3.17 07:18:03  

Nechtělo by to napřed nadefinovat to co považuješ za hmotu, než po tom vyhlásíš pátrání :8: ?
      Jinak je to pochopitelně neřešitelné, protože o čemkoliv co Ti bude předloženo můžeš říci, že to je jen smyslový vjem a nemá to reálný základ a v podstatě budeš mít z určitého pohledu pravdu. No a neexistence něčeho se nedokazuje, protože ze samé podstaty věci to nejde a byl by to nekonečný proces......to by jsi mohl taky vědět

• lastovka
        lastovka, 28.3.17 10:07:55  

Hmotu definovat netřeba, to už za mne udělali jiní. Stačí otevřít slovník.
        A v tom ostatním máte naprostou pravdu, jenže se mi zdá, že to skoro nikdo nechápe. Vy zřejmě ano, ale většina lidstva ne. Proto ta vypsaná odměna.

• Divobyj
          Divobyj, 28.3.17 11:27:26  

:1: Dobrá tedy-hmota není obsažena (hmota neexistuje) ve vlastnostech hmotných forem,tedy např. v gravitaci.
          A ještě obráceně-Gravitace jako taková neobsahuje pražádnou hmotu-je nehmotná.V gravitaci jako takové hmota NEEXISTUJE.

Číslo mého účtu chceš poslat na vzkazník? :4: :1:

• lastovka
            lastovka, 21.4.17 19:35:53  

Proč mi chcete posílat číslo účtu?

• Divobyj
              Divobyj, 21.4.17 20:50:09  

Už jsem si to rozmyslel.Žádné číslo.
              Tvou výzvu beru jako bezpředmětnou provokaci.

• a.l.tereza
                a.l.tereza, 21.4.17 20:57:32  

A to jsi prokoukl až teď? :1:

• lastovka
                lastovka, 21.4.17 21:11:50  

Berte to jak chcete, ale jestliže předložíte důkaz existence či neexistence hmoty, zavazuji se Vám vyplatit 125 000 Kč.
                Žádný důkaz jste zatím nepředložil, tedy jsem nechápal, proč mi chcete posílat číslo účtu.

• a.l.tereza
                a.l.tereza, 21.4.17 21:26:39  

než se zaplétat do této nesmyslné diskuze, to raději pověsit prádlo :4:

• Divobyj
                  Divobyj, 21.4.17 22:06:50  

Máš pravdu.Dojdu ještě pro dřevo :4:

• Jar.Esch
          Jar.Esch, 28.3.17 16:24:07  

Yossa má pravdu, definice v tomto případě potřebná je. Aby bylo možné stanovit, zda důkaz byl, resp. nebyl předložen.
          Podle mě je ale problém v něčem jiném. A to v definici důkazu samotného. Vypsaná odměna žádá předložení důkazu existence, resp. neexistence hmoty. Pro většinu lidí, docela irelevantní zadání, které řešit netřeba, protože její důkaz je každému každodenně zřejmý. Předpokládám, že ono splnění, tedy zda byl či nebyl důkaz předložen, byste stvrzoval vy sám, takže jen vy, určíte, co důkaz je a co není.
          Jinak, živil jsem se jistou dobu, coby realizátor výtvarných a dekorativních realizací a hmotou jsem nazýval materiál, se kterým jsem pracoval. Hmota bylo vše, co jsem bral do ruky a modeloval tím povrchy či to na ně jakkoliv jinak nanášel.

Podle mě důkaz hmoty předkládat netřeba. Ovšem soudě podle vaší finanční situace a vašeho šimrání zbavit se peněz, dejte vědět a já vám provedu nějakou práci se svou vlastní hmotou. Mimochodem, vlastní proto, protože jsem ji vymyslel a svého času dodával jako jedinečný materiál pro kašérské práce na přední scény (ND, Kavčí hory...atp.).
          Prodával jsem jim svou hmotu – HMOTU a bral za to peníze. Takže vlastně už to je důkaz její existence (teď jsem zvědavý, jak se z toho vyvlečete).

• Jopol
            Jopol, 29.3.17 11:16:08  

Tady je především nutno rozlišovat dvě různé věci respektive dva různé pojmy: "hmotu" na straně jedné, a "látku" na straně druhé.

Samozřejmě, v obecném použivání tyto dva pojmy splývají; ale ve striktním filozofickém smyslu mají zcela různý význam.

Hmota: to je konec konců všechno co existuje, pokud je to něco jiného než něco zcela ideálního. V tomto smyslu "hmotou" je třeba i energie (jak nám říká i současná fyzika).

Zatímco "látka" - to je jedna určitá f o r m a hmoty - a to právě ta forma, kterou si (jednoduše řečeno) můžeme ohmatat rukama.

• Jar.Esch
              Jar.Esch, 29.3.17 11:42:49  

Pokud bych se vrátil z předchozí odlehčené roviny do filozofické (tedy alespoň takové, kterou zvládnu), pak ano, hmota se docela těžce definuje, ale její průkaznost je myslím zřejmá. Laicky řečeno, hmotou lze nazvat vše, s čím lze jednak nějak mechanicky nakládat, u čeho lze měnit tvar, formu stanovit termický stav….atp. Přiznám se ale, že hmota mně s látkou splývá.

• soucet
              soucet, 29.3.17 13:12:25  

Jenom bych si dovolil poznamenat, že podle současné fyziky energie není nějaká substance, ale je to vlastnost hmoty. Energie neexistuje nějak sama od sebe, ale vždy je nějaký objekt (hmotný), který má energii. Stejně jako třeba aby existoval pohyb, tak musí být něco, co se pohybuje - pohyb je vlastnost hmotného objektu.

• Jopol
                Jopol, 30.3.17 13:41:58  

Nejsem opravu žádný expert na fyziku (rád se nechám poučit); ale v každém případě se mi zdá že řečené nijak nehovoří proti mé argumentaci. Spíš naopak: jestliže energie by byla "forma hmoty", pak tím spíš samotný fakt existence našeho vědomí nevyhnutelně poukazuje na existenci hmoty.

Ovšem zase je všechno otázka definice: jakým způsobem vlastně chceme hmotu definovat.

V každém případě samozřejmě souhlasí: "pohyb" nemůže existovat nezávisle, sám o sobě. Pohyb musí být vždy pohyb něčeho - tedy nějakého substrátu.

Energie: nejsem si úplně jistý jestli ve filozofickém smyslu by se energie nechala definovat jako "forma hmoty"; já osobně bych ji spíše definoval jako určité "napětí uvnitř hmoty".

Energie je zdroj, impuls, počátek pohybu. Něco se hýbe (tj. prochází změnou) jenom a pouze tehdy, když je zde dáno nějaké vnitřní pnutí, které daný objekt nutí změnit svůj dosavadní stav. A právě toto pnutí bych nazval "energií" - čím více této energie, k tím větším může docházet ke změnám.

• soucet
                  soucet, 30.3.17 17:24:46  

Já jsem tím nijak nehodnotil tebou řečené, jenom jsem chtěl upřesnit vztah hmoty a energie. Energie neni forma hmoty, stejně jako neni formou hmoty pohyb či třeba hmotnost. Hmotnost, pohyb a energie jsou vlastnosti hmoty, nebo přesněji nějakého hmotného objektu. Neexistují sami o sobě, ale vždy je nějaký objekt, který se těmito vlastnostmi vyznačuje, který je jejich nositelem.

Energie jako "napětí uvnitř hmoty" - nevim jak si to napětí představuješ, co by v té hmotě mělo být "napnuto" (řekněme), co by tam mělo "pnout". Když šťouchneš tágem do biliárové koule, tak ji předáš energii a uvedeš jí tím v pohyb, ovšem ta energie neni jenom v tom počátečním impulzu, ale i v tom jejím pohybu; když narazí do jiné koule, tak jí tu energii nebo její část předá. Takže bych to viděl tak, že energie je nejen počátek pohybu, ale že je obsažena i v tom pohybu: čím rychleji se ta koule pohybuje, tím větší má (nese) energii.

Jinak ale energie se vyskytuje v mnoha formách, kromě pohybové energie je třeba i energie potenciální, třeba když ohneš větev a budeš ji držet ohnutou, tak tím, že je napružená, obsahuje energii, která se projevuje jednak tlakem na tvou ruku a jednak se naplno projeví, když tu větev pustíš :4:

• 9marie04
                    9marie04, 31.3.17 23:06:56  

Součet...když bude větev napružená, ty ji pustíš a ona se pohybuje směrem k tvé hlavě a ty nestihneš uhnout tak ta energie bude pořádně bolestivá :1: :1: :2: S tím, že "v nebi" budou lidé, kteří se dobrovolně rozhodli pro dobro plně souhlasím :2:

• soucet
                    soucet, 1.4.17 14:28:39  

:15:

• lastovka
            lastovka, 21.4.17 19:39:14  

Jakákoli událost ve vašem životě nedokazuje existenci hmoty, neboť váš život může být pouhým snem.

• Antony52
              Antony52, 29.4.17 17:05:06  

Ty se mi fakt asi jenom zdáš. :8:

• Jopol
      Jopol, 28.3.17 11:51:20  

No dobře, tak já bych to přece jenom zkusil.

Skutečně, ta jediná zcela nezpochybnitelná jistota kterou máme je to proslulé "cogito ergo sum". Myslím, tedy jsem. - I když, korektněji by ta věta vlastně (alespoň co se vztahu k ontologii týče) měla znít: "Vnímám, tedy jsem."

Je to naprosto nezpochybnitelný fakt, o kterém se mohu přesvědčit kdykoli v kterémkoli okamžiku své existence: Já vnímám (když nic jiného, tak tedy sebe samého) - a tedy jsem. I kdyby všechny mé počitky a vjemy byly klamné a fiktivní - tu holou existenci svého vlastního vnímání (a tedy sebe samého) nikdy nemohu popřít.

Otázka ovšem zněla po h m o t ě, a tady se hovořilo o vnímání.

Dobrá; pokročme dále. CO je toto "vnímání sebe samého"? Je to nějaký ryze okamžikový, statický stav? - Asi sotva; neboť vnímání je nevyhnutelně p r o c e s. Jestliže vnímám, pak si musím u v ě d o m o v a t - a to je vid nedokonavý. Tento můj akt sebeuvědomování musí být tedy proces, pohyb - i kdyby byl uzavřený jenom do jedné jediné nekonečné časové smyčky.

Takže: máme zde dán p o h y b.

Pokročme dále: je možný nějaký čistě n e h m o t n ý pohyb? Jak to by mohlo být možné? Pohyb, jakýkoli pohyb vyžaduje svůj vlastní i m p u l s; neboť pohyb, to je vždycky změna, přechod od jednoho stavu ke druhému.

Takže, máme zde dán impuls. Ale impuls - to musí být nevyhnutelně e n e r g i e. Neboť impuls, který by neobsahoval žádnou energii - ten by neměl sílu s čímkoli pohnout, a nebyl by tedy impulsem.

Takže, máme dánu přítomnost energie. A energie, jak nám sděluje moderní fyzika, je h m o t o u, či přinejmenším ekvivalentem hmoty.

Takže, jak vidět, poměrně jednoduchým lineárním řetězcem úvah se můžeme od napohled čistě ideální, nehmotné jistoty našeho vědomí propracovat až k důkazu existence hmoty.

• lastovka
        lastovka, 21.4.17 20:01:51  

Děkuji za příspěvek.

Vaše úvaha začíná skvěle, ale dospívá nikoli k důkazu, ale k domněnce.

Vnímáte. To co vnímáte, jsou vjemy. Čím jsou tyto vjemy tvořeny je záhada.
        Můžou byt vytvářeny hmotou? Můžou.
        Můžou být vytvářeny energií? Můžou.
        Můžou být vytvářeny něčím jiným, nám neznámým? Můžou.

Co tvrdí fyzika je zcela irelevantní. Fyzika, na rozdíl od matematiky, předkládá pouze hypotézy, nikoli důkazy.

Odměnu jsem vypsal na důkaz, nikoliv na přesvědčivou hypotézu.
        Nechápejte mne prosím špatně, já v existenci hmoty věřím, jen si uvědomuji, že je to jen pouhá víra.

• Antony52
          Antony52, 22.4.17 12:11:54  

Fyzika předkládá důkazy. :15: Ne že ne. Příkaldy? Blesk je fyzikální jev. Když tě trefí tak je to důkaz jako řemen. A mnoho dlaších abych to zbytečně nerozpitvával. :15:

• lastovka
            lastovka, 22.4.17 20:28:45  

Jakým způsobem zásah blesku dokazuje, že jde o fyzikální jev? Stejně tak to může být jen snová iluze či něco zhola jiného.

• Antony52
      Antony52, 28.3.17 13:47:21  

Nech tý filosofie. :1: :1:

• lastovka
        lastovka, 21.4.17 19:45:14  

Proč?

• Antony52
          Antony52, 22.4.17 12:12:24  

Pronto. :1:

• lastovka
            lastovka, 22.4.17 20:30:08  

Nespletl jste si weby? Tady se to jmenuje Diskutníci.

• talk
      talk, 28.3.17 14:36:06  

Zivot. A ty odstup ...

• herbertboss
      herbertboss, 28.3.17 17:25:06  

Ty si tím něco chceš dokázat viď :)

• lastovka
        lastovka, 21.4.17 19:46:11  

I kdyby ano, no a co?

• herbertboss
          herbertboss, 21.4.17 20:36:27  

To je všechno, o nic jiného ti nejde i kdyby někdo pravdu měl tak mu peníze nepošleš, všechno se dá odůvodnit

Je dobře že se ti začíná pořádně dařit

• lastovka
            lastovka, 21.4.17 21:17:02  

Jestliže někdo předloží důkaz, pak mu slíbené peníze pošlu.

Nechápu proč mne obviňujete ze lži. Na fóru zařazeném do kategorie "...filozofie", bych nečekal bezdůvodné útoky.

• herbertboss
              herbertboss, 23.4.17 12:21:53  

To je tak když se člověk něco domnívá a vybarvuje si situace podle svých vzorů. Pak mu klidně připadá že na něj někdo útočí

• Yossa
      Yossa, 4.4.17 12:42:28  

Video s Rupertem Spirou na toto téma, o naší víře ve hmotu:

https://www.youtube.com/watch?v=AOVViLoO0vk

"Věříme, že jediná věc, co byla kdy zažívána je odvozena od jediné věci, která zažívána nikdy nebyla" :1:
      Myslím, že nikdo nevykreslil tak krásně absurditu materialisticky-ateistické víry :1: :1:

• Jopol
        Jopol, 5.4.17 12:51:41  

Musím přiznat, že jsem se na tu věc díval/dokázal dívat jenom první čtyři minuty. Ten způsob "argumentace" tam je tak primitivně naivní, že ho vůbec není možno brát vážně.

To že všechny věci tohoto světa p r o c h á z e j í naším vědomím, abychom si je mohli uvědomit - to je věc natolik samozřejmá, jako to že abychom něco uviděli to napřed musí projít naším okem.

Samozřejmě, čistě teoreticky je možno zpochybnit objektivní existenci všeho; jedinou absolutní jistotou je skutečně jenom naše vlastní vědomí. Právě proto jsem tady předložil ten model, který ukazuje, že i to naše - z d á n l i v ě nehmotné - vědomí má ve skutečnosti také hmotný základ.

V tom videu jsou věci postavené úplně na hlavu: vědomí se a p r i o r i prohlásí na n e h m o t n é - a pak se položí s jakýmsi všepoznalým gestem otázka, jak se toto údajně nehmotné vědomí vlastně dostane k představě hmoty.

Namísto aby se relace vzaly v jejich realitě: že vědomí je s o u č á s t í hmoty a produktem hmoty; naše vědomí je právě tím aparátem který evoluce stvořila k tomu abychom byli schopni vnímat to své - hmotné - okolí. Protože kdybychom ten hmotný svět naším vědomím nevnímali adekvátně, pak bychom v něm velice rychle skončili.

• Isisis444
          Isisis444, 5.4.17 14:31:05  

Právě jde o to co je postavené na hlavu, materialistický model nebo ten druhý? Není právě jediný důkaz toho, že hmota tvoří vědomí a ne vědomí hmotu. Samozřejmě v něčem jsme byli vychováváni a to je pro nás základní model, který považujeme za ten správný a ostatní nám připadají postavené na hlavu i když třeba žijeme v iluzi a to druhé je pravda. :4:

• Antony52
            Antony52, 5.4.17 17:40:35  

Nebo je možná fšechno mnohem, ale skutečně mnohem složitější. :14: Když se podíváme na takové ty jak náboženskými tak materialistickými fanatiky zatracované filosofie tak je zde hmotný svět, astrální svět, mentální (myšlenkový), osudový (karmický), duch, duše....
            Existenci astrálního a mentálního si lze poměrně Snadno pokusně ověřit, postupy jsou volně na netu. A ony světy se prý vzájemně prolínají a působbí jeden na druhý.
            A podle oněch filosofií když zemře a zanikne hmotné tělo, pak ono astrální a mentální (myšlenkové) přetrvávají dále. Z čehož pochází různá zjevení duchů. Co z toho plyne v otázce Vědomí je tedy že vědomí může existovat nezávisle na fyzickém světě a hmotě. Podle oněch filosofií ofšem ani ty jemější těla nemuší být věčná. ...
            ale to bych již zbytečně pitval.
            Ale celkově z toho vyplývá že vědomí může být na hmotě nezávislé. Že hmota bez vědomí bude zřejmně "mrtvá materie" a že vědomí bez hmoty existovat do jisté míry může.
            Pak je ofšem ještě otázka zda onen tzv. astrál není pouze jakási jemější forma hmoty, protože může na hmotu přímo působit, říká se tomu "telekineze". :8:

• Jopol
            Jopol, 6.4.17 14:41:58  

Jde prostě o to, že ten jeho způsob argumentace je naprosto nesmyslný.

Napřed položí řečnickou otázku: "Co můžeme vědět absolutně?"

A když se - samozřejmě - odpoví tak, že s absolutní jistotou nemůžeme vědět nic, pak on z toho vyvodí:

"Pak si tedy můžeme naprosto volně za realitu prohlásit všechno, co se nám zachce!"

• talk
              talk, 6.4.17 16:38:03  

Pozemska realita je zrejma a hmotna. To vime zcela Jiste. Zajimavy je, ze nekdo zije v nejakych iluzich ci konstrukcich. Dotek je Jasny. Realny zivot, domovy, rodiny, prace, radosti a dalsi take. Realita je prava a nezpochybnitelna. Zajimavy je, jak nekdo propada hre mysli.

• Isisis444
                Isisis444, 6.4.17 17:06:59  

Právě že je i vědecky dokázáno, že to jisté není. :15:

• talk
                  talk, 6.4.17 18:38:10  

Ty jsou taky mimo. Strouraj se v Duchu. Samozrejme, ze Duch, ale na Zemi I hmota a zivot. Dotkni se svyho nosu a pochopis. Nejsme v Nebi, zatim.

• talk
                    talk, 6.4.17 18:41:58  

Nepopirej zivot a realitu. A nehraj si na neco lepsiho a na pripitomely vedce. Bud rada, ze jsi zdrava, mas domov a rodinu, a zazivas. To je umysl, Bozi.

• talk
                    talk, 6.4.17 18:45:15  

A ze pracujes rukama a tvoris vyrobky a deti. :4:

• talk
                    talk, 6.4.17 18:47:18  

Kdo nema pokoru k zivotu, je ubozacek. A neprosel testem, bozim.

• talk
                    talk, 6.4.17 18:50:56  

Bud ve svem srdci, bud ve svych rukach, a ve svych nohach, pevne na zemi.

Vy jste furt v tech palicich, nejste uzemneni. Modlite se hlave, smutny.

• talk
                    talk, 6.4.17 18:53:46  

Modlim se Bozimu zazraku a zameru, zivotu.

• Isisis444
                    Isisis444, 6.4.17 20:36:52  

Vezmi si když spíš a něco se ti zdá, je to vše naprosto skutečné, sáhnu si na nos a cítím ho, jasný hmatový prožitek, ve snu můžu i tvořit, malovat, zasadit květinu, dokonce i ty děti se občas vyrábějí...:1:

• talk
                    talk, 6.4.17 22:04:27  

Sen neni stejny jako realny celistvy svet a zivot.

• talk
                    talk, 6.4.17 22:08:01  

Sen patri do spanku. Nebo do vize. Ale tim jeho role konci. Pokud to neni projekt, ktery zpracuji do realu.

• Isisis444
                    Isisis444, 7.4.17 11:29:37  

Záleží, jak kdo se nad pozemskou realitou a snovou realitou do hloubky zamyslí. Pokud se opravdu zahloubáš, tak přijdeš na to, že to, co ty tady píšeš není fakt, ale pouze tvé vidění světa, to jak ho pojímáš, jak sis ho zasadit do určitého umělého konstruktu. Není na škodu se zahloubat, ale ani nehloubat. Je to jako s dýcháním i když nevíš jak přesně dýcháš, přesto dýcháš. :2: Když chápeš princip dýchání je to povznášející. Poznání je povznášející. :2: Ale kdo se nechce povznášet, ať se nepovznáší a jenom prostě "dýchá". :2: :4: Pokud začne v hloubavějších lidech vidět ubožáčky a poučovat je jak mají být správně nehloubavý ubližuje sám sobě.

• talk
                    talk, 7.4.17 12:16:38  

No to urcite ne. Ty to nechapes. Ja rekl, ze vim, ze je zaklad Duch. A nejen, ze jsem se zamyslel, ja to videl v realu. Takze si zase nehraj, ze ty jses ta prava a ja ne. Ja znam Pravdu, ty egyptanko. Duch ano. V Nebi jsou duchovni tela atd. Premyslim vic, nez ty. Ale umim I mindfulness a ruzny meditace. Ovladam vychodni nauky I zapadni psychologie. A vim, ze plati oboje, zde na Zemi, Duch I hmota, dospel jsem z techto nauk a psychologii zpet do ciste reality, to byl totiz bozi zamer, z predsmrtelneho duchovniho zivota. Ja nepotrebuju vas, ani vas souhlas, ja mam sve pratele. A chapou to stejne. Ale nemam rad vrtaky. Kdyz popiras realitu a lasku milovani, jsi spatna zena. Mas to nejaky rozvrtany, realitu a integritu. Ale jde to zpet slepit. Realista chape prave to prave, a prosel tim pravym, neplet si me s materialistou, ten je neznaly. Zahloubas se a co jako? K cemu ti to je? Hloubas a hloubas a? A pak si utres zadek a jdes makat. Rikam ti holka, ty to mas rozbity, vsiml jsem si uz driv, neboj se. Ja miluju Pravdu, jsem krestan. Uz davno si nehraju s vychodnima naukama, ikdyz umim I nemeditaci. Hrajes si jen se svou mysli. Podivej venku. Dotkni se realu. A pokud trvas na tom, z ceho je, je ze Svetla a z Lasky. Creacionismus. A Bozi zamer zazit zivot srdcem a rukama a nohama, zem. A nemam rad popirace holokaustu a zivota, melo by to byt trestny. A tohle neni zadny umely konstrukt, ale zapadni filosofie a psychologie. A realita a Jiste by se mnou souhlasilo plno normalnich lidi. A taky souhlasi, protoze na ty zapadni diskuze chodim. A jsou tam lidi z celyho sveta. A zamysleli se dosti a dosly k zaveru podobnemu a k radosti kazdodenniho rodinneho zivota, to je dar! :4:

• Isisis444
                    Isisis444, 7.4.17 12:25:37  

Necháme toho. Hezký den. :4:

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 21.4.17 20:58:41  

To bylo rychlé rozloučení.

• lastovka
        lastovka, 21.4.17 19:47:56  

Děkuji za reakci, ale na odkazy zásadně neklikám.