Filozofické úvahy o světě

Moderovaná diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
9marie04 (2019-03-23 01:30:05)krudox (2019-03-20 07:41:00)radkojaga (2019-03-19 17:51:54)komanc06 (2019-03-17 23:35:12)janjanx (2019-03-12 21:44:42)herbertboss (2019-03-05 18:20:31)a.l.tereza (2019-01-19 15:37:01)harodd (2019-01-01 14:36:42)A.Lange (2018-12-31 14:15:00)klokan.cz (2018-12-04 04:44:38)Divobyj (2018-11-21 17:49:23)profesorateista (2018-10-23 15:53:17)Tokrol (2018-10-08 04:18:21)Xashman (2018-09-18 22:14:41)emildienelt (2018-07-08 15:24:22)chatka88 (2017-12-14 09:51:47)Raswan (2017-10-06 23:31:34)Falkon.Nightsdale (2017-01-01 17:54:27)BaronQ (2016-08-22 04:24:04)Xyz123 (2016-05-29 15:49:06)Derewi (2016-02-08 22:41:28)xsomalec (2015-10-25 19:38:33)Story (2015-09-26 15:07:53)
Filozofické úvahy o světě
Založeno: 13. 10. 2013 | Příspěvků: 9 003 | Členů: 30
Správci: Jopol (hlavní)

Účelem fóra je výměna myšlenek o našem světě a životě v podstatě ve všech jeho rovinách. Předpokladem účasti naprosto není být filozofem-profesionálem; ale předpokladem by měla být ochota k poctivému, serióznímu uvažování o věcech lidských.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Antony52
    Antony52, 16.3.19 11:21:54  

Mít doma zvíře je nebezpečné.

https://www.zpravy-24.cz/

"..Medvěd při sporu o místo na kanapi zalehl majitele.." :8:

• Jopol
      Jopol, 16.3.19 14:28:21  

Kdysi dávno jedna ruská rodina chovala ve svém bytě hned několik tygrů a lvů. Že prý je mají dokonale ochočené.

Jednoho dne se ale ty šelmy nějak nepohodly - v konečném výsledku roztrhaly skoro všechny příslušníky rodiny. Včetně dětí.

Chovat doma šelmy může opravdu jedině pomatenec. Nakonec i docela obyčejný pes může dostat nával vzteku a rafnout svého pána. Obvykle to neskončí nijak tragicky; ale když se takto rozvzteklí lev nebo tygr (nebo medvěd), pak si jeho majitel může rovnou objednat pohřeb.

• Jar.Esch
        Jar.Esch, 19.3.19 16:06:25  

Je to tak. Šelma je šelmou tím, že je jí predátorství dáno. Pakliže vše skončí idylicky, jde vlastně o defekt. Zvíře je de facto psychicky zmrzačeno, ztrátou ostychu, dravosti a přilnutím k člověku, coby svému živiteli. Ve svém přirozeném prostředí by nepřežilo. Jde o zásah do běhu přírody ze strany člověka, který si z rozmaru udělá mazlíčka z dravé šelmy, ku svému obveselení.

• Jopol
    Jopol, 3.3.19 12:44:46  

No prosím: a já jsem se už vlastně chystal to fórum zrušit, pro naprosté umrtvení. A najednou je tu zase pohyb! Takže teď zase nevím...

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 4.3.19 04:57:11  

Za sebe bych prosil nerušit. Není každý den posvícení aneb není každý den myšlenka, hodna zveřejnění. Jsou i dny, kdy zadumáni, pokoušíme řešit věci, do kterých bychom druhé zasvěcovat nechtěli. To pak diskuse stojí.
      Pokouším se zrovna o resuscitaci svých výtvarných aktivit a na hloubavé myšlenky už mně tolik času nezbývá (což ale vůbec neznamená, že jsem o ně ztratil zájem zcela).

• Jopol
      Jopol, 4.3.19 13:33:44  

No dobře, já to tady tedy ještě nějaký čas nechám... :2:

V každém případě se už odsud odhlásil Klokan, takže je nás o jednoho míň.

• Jar.Esch
        Jar.Esch, 4.3.19 14:12:55  

Klokan se neodhlásil, pouze si nezaplatil kredit, stejně jako Divobyj. Je to škoda. To je ale rezignace na na všechny diskuse, ne pouze na tuhle.

• Jopol
          Jopol, 5.3.19 12:18:32  

No - nezaplatil, ale mně to odůvodnil tak, že zjistil že se naprostá většina diskusí točí víceméně pořád v jednom kruhu. (Mám pocit že tím v prvé řadě neměl na mysli tohle fórum.)

• Antony52
    Antony52, 3.3.19 09:18:33  

Fotbal to je hra. Od druhé minuty. :8: :7:

https://www.youtube.com/watch?v=JpyR-Ym7Hck

• Jopol
      Jopol, 3.3.19 12:45:21  

No, ale na "divoké lvy" to opravdu zrovna nějak moc nevypadá...

• Antony52
        Antony52, 3.3.19 16:27:34  

Ale fšimni si že to nejni v zoologické zahradě. Nikde široko daleko nevidím nejmenší náznak plotu. :8:

• Jopol
          Jopol, 4.3.19 13:31:43  

No samozřejmě, ochočené cirkusové lvy je možno vypustit i mimo ohradu. A za druhé: já mám opravdu podezření že to celé je opticky zmanipulované. Tedy že ti lvi ve skutečnosti jsou na nějaké ohrazené louce, a že k tomu až dodatečně videovým zpracováním "přikouzlili" tu nekonečnou savanu okolo. Ta tráva uprostřed totiž má jinou barvu a vzhled, než ta tráva v dálce.

• komanc06
    komanc06, 2.3.19 14:51:10  

https://mail.centrum.cz/download.php?msg_id=0000000034a90030c014047f30cc&idx=1.2&filename=%C4%8CR%20je%20nejsvobodn%EF%BF%BD%EF%BF%BDj%C5%A1%C3%AD%20zem%C3%AD.pdf&r=79.20264946105169

Při úvahách o svobodě jednotlivce a o tom, jak se žije v naší zemi ve srovnání s jinými, si málokdy uvědomujeme, v čem je u nás taková ta běžná každodenní kvalita života a svoboda větší. Jako tulák a bývalý tramp oceňuji v článku zmíněné záležitosti, které jsou samozřejmé jen u nás.

• Antony52
      Antony52, 3.3.19 10:28:40  

Ukazuje mi to přihlášení do mailové schránky. :8: https://user.centrum.cz/?url=https%3A%2F%2Fmail.centrum.cz

• Jopol
        Jopol, 3.3.19 12:45:00  

Ano, u mě to samé.

• komanc06
          komanc06, 3.3.19 12:50:57  

Já to dostal mailem. Ale jak to dám do dokumentů, nejde mi to sem poslat... :11:

• Antony52
            Antony52, 3.3.19 16:29:16  

Tak to v majlu otevři. Dej ale "otevřít odkaz v novém okně".

• komanc06
              komanc06, 3.3.19 18:40:23  

Jo, dík za tip...

• komanc06
      komanc06, 3.3.19 18:39:08  

http://www.tipyanabidky.cz/je-cr-nejsvobodnejsi-zeme

Tak se to snad povedlo.

• Jopol
        Jopol, 4.3.19 13:29:22  

Ano, teď už to funguje.

K tomu textu: už jsem to svého času viděl, ale přinejmenším v částech to není pravda. Není pravda, že by v Německu bylo zakázáno nosit kalhoty-maskáče. To jediné co tady může souhlasit, je to že kdyby v Německu někdo běhal po ulicích v o r i g i n á l n í vojenské (či jiné) uniformě, pak by mu za to hrozilo stíhání (na takové polovojenské uniformy jsou jmenovitě v Německu od dob Třetí říše ovšem velice citliví).

Co se zákazu těch nožů týče - ovšem, je to nezvyk, ale na druhé straně to má samozřejmě svůj dobrý důvod, aby si každý magor nemohl běhat volně po ulicích s nožem u pasu. Takže, všechno má dvě stránky.

• komanc06
          komanc06, 5.3.19 01:03:21  

No mně nešlo jen o nějaké detaily, ale o to, že v některých věcech jsme my Češi a Moraváci liberálnější, než jiné národy. Pro mě jako tuláka a trampa byl důležitý ten poměrně volný pohyb v přírodě. Ale máme i dost liberální názory třeba na náboženskou víru a ateismus. Určitě nemáme sklony k nacionalismu a militarismu.
          Bohužel jsme dost tolerantní např. ve vzahu ke konzumaci alkoholu, kouření a užívání návykových látek zejména u mládeže.
          V některých věcech jsme zkrátka jiní než ostatní. Dříve se třeba říkalo - Co Čech, to muzikant. Nebo se užívalo rčení - zlaté české ručičky. No u těchto tvrzení nevím, zda ještě platí...

• Jopol
            Jopol, 5.3.19 12:23:28  

Že by Češi neměli sklony k nacionalismu?... Vzhledem k tomu jak zuřivě odmítají mezi sebe přijmout třeba i jenom jednoho migranta s ciziny, bych o tomto měl značné pochybnosti.

Je ale fakt že tremping je záležitost specificky česká, snad ani na Slovensku něco takového nemají, víceméně až v USA je taková tradice.

• komanc06
              komanc06, 5.3.19 14:20:51  

Za nacionalismus bych považoval spíš nekritické upředňostnování vlastního národa před ostatními. My se naopak spíš někdy stydíme za to, že jsme Češi.
              Pokud jde o ty migranty, o nacionalismus ani tak nejde. Spíš strach z cizí kultury živený zprávami o útocích džihádistů a využívaný různými xenofoby. Žijí a pracují u nás přece tisíce Vietnamců, Ukrajinců aj. a my se proti nim nijak zásadně nevymezujeme.

• Jopol
                Jopol, 6.3.19 15:55:55  

No - on ten český nacionalismus je dost specifický, takový čistě česky plebejský, na jednu stranu samozřejmě Češi nejsou nějaký "velký národ", který by vůbec mohl reálně pomýšlet na to nějak moc se vyvyšovat nad druhé, a skutečně je tu na jedné straně dost značná tolerance i vůči tomu, co je jiné (nejen cizinci, ale například i relativně nízký stupeň homofobie). Ale na straně druhé je zase hodně rozšířený pocit právě jakési plebejské nadřazenosti nad těmi, kdo jsou vnímáni jako - ještě - níže stojící. Konkrétně s těmi Vietnamci: no ano, nepořádají se hony a pogromy na Vietnamce, ale vietnamským prodavačům se třeba nenuceně tyká, na Rusy se nadává už jenom proto že jsou to Rusové; a o anticiganismu ani není zapotřebí se příliš rozšiřovat.

Jednou - už před dávnými lety - prý někdo podal opravdu svéráznou sebedefinici českého národa: "My Češi jsme malý národ - ale velká pakáž!"

A prý ani nebylo zcela jasné, jestli to bylo míněno jako sebekritika, anebo ale jako projev národní hrdosti.

• Jar.Esch
    Jar.Esch, 20.11.18 19:44:04  

Ještě k tomu videu:
    Je tam mnoho replik, které by nutně vyvolaly polemiku. Například otázka: Dosáhli jste vy lidé shody, kdy zabíjení, zotročování a kradení, považujete za nesprávné? Ta otázka je zodpovězena kladně a právě s tím, lze polemizovat. Jsem přesvědčen, že mnoho lidí to ještě za zcela nesprávné nepovažuje, pakliže jsou oni sami příjemci výhod, které to přinese. Existujeme ve dvou prolínajících se režimech. V režimu MÁ BÝTI (existuje hlavně v deklarované formě) a současně v režimu JE, který je v reálném životě exponovanější.
    A důsledek? V různé míře a různých formách se děje jedno a totéž. Ona geneticky daná mocenská hierarchie zatím přivedla lidstvo do jedné téže konečné podoby, kterým je známý Status Quo. Její paradigmata stojí v podstatě na základech z doby kamenné. Nesou v sobě fatální kód, který považuje užití hrubé síly vůči všemu slabšímu za zcela přirozené či dokonce legitimní. Ve své podstatě, lze doposud beztrestné podvádět, zneužívat, okrádat a zotročovat slabší či méně nadané (ale i jen důvěřivější) nejenom silnějšími, a schopnějšími, ale hlavně bezohlednějšími, arogantnějšími a mazanějšími.
    Nutně vede ke konfrontačním střetům, nejčastěji se projevujícím volbou pouze ze dvou možností: útok nebo obrana (popřípadě útěk). Mezi nižšími živočichy platí bezezbytku, lidi se však stali lidmi právě proto, že se z tohoto vzorce, začali pozvolna vymaňovat. Jakási nejvyšší forma lidských společností, předpokládá vzorec spolupráce a způsob získávání a vlastnění probíhá formou směňování s jinými, přes spokojenost toho, s kým jsme směnili.
    U nižší a agresivnější části populace, se způsob získávání z násilného odejmutí toho co chceme každému slabšímu (s jeho případným usmrcením), změnil na permanentní odebírání výsledků úsilí druhých, formou sofistikovaných a propracovaných metod. Ty se sice tváří, že se vše děje se souhlasem těch druhých, ale volba v podstatě není.

Zdůrazněme, že se pohybujeme v oblasti, která nejde změřit ani zvážit. A tam, kde se jevy dají prokázat pouze sériemi testů a pozorování, budou vždycky lidé (pro něž budou takto získané výsledky nepříznivé), kteří takové dokazování vždycky zpochybní.

• Divobyj
      Divobyj, 20.11.18 20:07:42  

Bohužel.Společenské řády,které chtěly po lidech jakýsi plošný,celospolečenský humanismus prozatím neprorazily.Západ neustále tápe v osidlech animálního kapitalismu s víceméně lidskou tváří.Na východě se nám zase vyprofiloval čínský komunisticko-kapitalistický kočkopes.
      Zatím to vypadá tak,že světélko na konci tunelu není jaxi vidět :9:

• Antony52
      Antony52, 18.12.18 17:44:58  

Ani mezi "nižšími" živočichy neplatí bezezbytku. :8:
      Viz třeba pejsek a kočička.
      https://www.youtube.com/watch?v=7OJ4Iv06CtI
      Nebo lidičkové a divoká zvířátka ´= neochošená.
      https://www.youtube.com/watch?v=tQ0O1Na3_po

Nebo toto nebezpešné krvelačné zvíře.

https://www.youtube.com/watch?v=d2CTVqt2wxU

Pro nebzpešnost je v česku zajázané jej chovat. :11:

• Antony52
      Antony52, 18.12.18 18:41:46  

A jak si zvířátka pomáhají. To někdy nedokážou lidi.

https://www.youtube.com/watch?v=Nubc09jTW-M

• Jar.Esch
      Jar.Esch, 20.12.18 11:40:05  

Ta videa znám, občas prohlížím a rád. Historie je plná takových mírumilovných kontaktů člověka s dravými šelmami. Jde povětšinou o domestikovaná, ochočená zvířata, krmená (a zrovna nakrmená) právě tím, s kým se zrovna mazlí. V přírodě by patrně tihle jedinci přežívali stěží či by nepřežili vůbec. Kontaktem s člověkem došlo k překódování – jakémusi upgrade přirozených pudů a instinktů, čímž byly tyhle kusy člověkem odsouzeny k trvalé péči o ně.
      Jinak jsou ale známy také případy, jedinců, kteří se dokáží sblížit i s jinak dravými šelmami ve volné přírodě. Běžné ale určitě nejsou.
      Jinak zkusme si představit, vpusti domácího psa do teritoria tygrů či lvů, kteří právě hladoví.
      To by pak byla patrně poněkud jiná podívaná, počítám.

Na tomto videu život tomu člověku zachránila kulka do hrudi medvěda.
      Jiné video, na kterém v ruské Tajze, zbyla po setkání člověka s medvědem jen lidská hlava s ohlodanými končetinami, sem dávat nebudu.

Těšme se podívanou mazlení se člověka s šelmami, vězme ale, že se neodehrávají v přirozených podmínkách. Ta zvířata jsou z ryze odborného pohledu biologa, zmrzačená.
      Zdravé zvíře, se chová tak, jak se chová tento medvěd na videu.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/185369-drsne-zabery-medvediho-utoku-na-cloveka-ve-svycarsku.html

• Antony52
        Antony52, 31.12.18 19:54:55  

Mno, já vidím divoká zvířáta ve volné přírodě. :7: :8:

https://www.youtube.com/watch?v=JpyR-Ym7Hck

• Jar.Esch
          Jar.Esch, 1.1.19 15:07:28  

Okolnosti, za kterých se tohle může stát, neznám. K tomu by se možná fundovaněji vyjádřil zoolog. I tak ale pochybuji, že šlo o vyhladovělé kusy, které byly na lovu.
          Jakkoliv se tohle může reálně odehrát (což v textu výš připouštím), nejde o běžnou normu chování. Jde o velice okrajový jev. O přirozeném chování šelmy k člověku, skutečně víc vypovídá video s tím medvědem, než obraz, kde se člověk ve volné přírodě náhodně setká s dospělými velkými dravými šelmami a to jediné, co se mezi nimi může odehrát je, že se začnou láskyplně muckat.

https://video.aktualne.cz/ze-sveta/zenu-rozsapali-tygri-behem-navstevy-safari-vystoupila-z-vozu/r~f6040d18524611e6b597002590604f2e/

Tyhle konce jsou opravdu jak běžnější, tak i přirozenější.

• Antony52
            Antony52, 3.1.19 13:44:42  

Zvířata jsou různé. Stejně jako lidé. :2:
            Lvice a mládě antilopy.
            https://www.youtube.com/watch?v=mZw-1BfHFKM

• Antony52
              Antony52, 3.1.19 13:51:03  

https://www.youtube.com/watch?v=gAnuNiMPBq8

• Jar.Esch
              Jar.Esch, 3.1.19 15:37:31  

Jak už jsem uvedl výš, ta videa znám a rád se na ně dívám. Je zajímavé sledovat interakci ve smyslu spolupráce, jak u jednoho druhu, tak i mezi jednotlivými druhy. Tady jenom nerozumím výkladu, který k tomu videu je.
              Souhlasím také s tím, že mezi zvířaty jsou stejné rozdíly, jako mezi lidmi. Ovšem nic naplat, v živočišné říši platí zákon přežití v potravinovém řetězci, v němž větší a silnější požírají ty slabší a menší. To, že se tak v některých případech nestane, tento zákon nepopírá. Je to totéž, jako když člověk přejde okolo švédského stolu a nic si z něj nevezme. Je zrovna nasycen, nemá zrovna náladu…Jiný anebo tentýž ale jindy a jinde konzumuje o to víc.

• Jar.Esch
              Jar.Esch, 10.1.19 10:39:13  

Zrovna před nedávnem jsem sledoval TV besedu na toto téma, kde došlo ke shodě, že šelmy v případě kontaktu s člověkem ve volné přírodě, při němž nedojde ke konfliktu, musí být nutně nasycené.
              To už mně smysl dává a vlastněš jsem to jinými slovy zmiňoval výš.

• Antony52
            Antony52, 20.1.19 13:07:24  

Jedno s medvědem. :1:

https://www.youtube.com/watch?v=JE-Nyt4Bmi8

• Jar.Esch
              Jar.Esch, 23.1.19 07:33:59  

Bavíme se pořád o jedné téže věci. Medvědi jsou prostě právě nasyceni (i když .... konec videa vzbuzoval dojem, že si medvěd pejska přidržoval stejně, jako by si jej připravoval k malé svačince).

• Jar.Esch
    Jar.Esch, 19.11.18 16:54:44  

Zajímavý pohled.
    Znáte někdo autora?

https://www.youtube.com/watch?v=Iuv91MnnOq4&fbclid=IwAR3h2nJ_0bJtS8LiG3KXPCkCzbf-nw9gn3LLkrRO5nZ8PgWspQq_ZX_5si0

• Divobyj
      Divobyj, 19.11.18 19:11:12  

Ahoj,připadá mi to celé takové neúplné,nedokončené.Na světě přece byly vlády,které lidé zpětně hodnotí jako dobré,propěšné,mírotvorné.
      Druhá věc-I vlády a prezidenti(hlavně chudších a menších zemí)přece víceméně podléhají nátlaku nejen různých bohatých korporací,ale i vládám jiných,větších a bohatších zemí. :4:

• Jar.Esch
        Jar.Esch, 20.11.18 18:21:28  

Souhlasím, velice zkratkovité a nabírá konec, který se tváří platný pro celou populaci. Obsah i závěr bych určitě upravil. Spíše mě zaujala forma toho podání. Rozhovor s mimozemšťanem. I tak jsou tam ale místa, který bych ponechal.
        Co ti autoři, resp. jméno, na které je uveden odkaz coby přednášející? Nikde jsem nic podrobnějšího nenašel. Pouze obsahem a zaměřením (snahou popsat úlohu a metody moci) mně připomněl Sturda Wilda. Lektora osobního růstu (kniha: Kormidluj svůj člun).

Kromě toho, ten dialog vychází podle mě ze současného amerického resp. prezidentského modelu. A to je opravdu málo, na ztotožnění z celým lidstvem napříč historií.

• Divobyj
          Divobyj, 20.11.18 18:43:27  

Jj.Autor zřejmě pochází z nějaké velmoci,nebo alespoň velkého,sebevědomého státu.
          Rozhovor s mimozemšťanem-dobrý nápad,ale schází jedna důležitá věc-co s tímto podivným systémem uděláme? Co nám milý mimozemšťan poradí?

• Jar.Esch
            Jar.Esch, 20.11.18 19:41:49  

Mimozemšťan nepřiletěl poradit, ale zkontrolovat, zda bude vyšší civilizace (jíž je tento vyslaný agent součástí), život na Zemi likvidovat nějakou svou technologií anebo si na to vystačíme sami, tzv. Darwinovou cenou. Podle mě dospěl k závěru, že jejich zásah nebude nutný. Postaráme se o svou vlastní záhubu sami.
            Těch důvodů a z nich plynoucích destruktivních procesů je víc.
            Jeden příklad uvádím nahoře.

• Divobyj
              Divobyj, 20.11.18 20:10:40  

O tom není pochyb.Řítíme se do záhuby,jelikož sami sobě likvidujeme základní podmínky pro život.Autorita,která by dokázala tenhle trend zvrátit,neexistuje.

• Antony52
              Antony52, 15.1.19 14:56:18  

A tady mimozemšťan přímo mluví k lidem. :8:

https://www.youtube.com/watch?v=P1N8sdgizXQ

• Jopol
      Jopol, 20.11.18 13:36:26  

No, není to úplně nezajímavé, ale musí se to brát spíš jako satira, než jako vážná věc. Protože v tom druhém případě - jak už tu bylo řečeno - je to moc zjednodušené, je tu vytvářena fikce jako by tu na jedné straně stál nějaký jednolitý, v zásadě dobrý "lid", a na straně druhé ta špatná a zkorumpovaná vláda. A jedině na základě tohoto zjednodušení je pak možno vytvořit ten paradox, proč si ten dobrý lid vlastně pěstuje tu špatnou vládu která ho okrádá a zotročuje.

Ve skutečnosti 1. ta vláda i ty své nejspornější akty (například to "vraždění" v zahraničí) dělá prakticky vždycky se souhlasem přinejmenším velké části toho "lidu"; a za druhé to opravdu není tak, že by tu byl na jedné straně poctivý lid a na straně druhé zlodějská vláda, nýbrž přesně naopak, jakmile by se tento "dobrý" lid ocitl bez vlády (a její pevné a trestající ruky), pak by naprostá v ě t š i n a toho "dobrého lidu" začala tím či oním způsobem okrádat nebo přinejmenším znevýhodňovat ty ostatní.

Takže nakonec je pod čarou pořád ještě lepší mít vládu ze zkorumpovaných a mocichtivých politiků, než nemít vůbec žádnou.

Je to smutné, ale je tomu tak.

• Jopol
      Jopol, 20.11.18 13:39:00  

Ale v té souvislosti se tu vynořila principiálně docela zajímavá otázka: c o je to vlastně vláda?

Když to není ani ta budova ve které se vládne, ale ani ti politikové kteří ji tvoří. Protože - jak tam bylo opravdu výstižně řečeno - nakonec všichni tito politikové jenom pracují p r o vládu.

Takže se zdá, že vláda je něco svébytného, nějaký autonomní organismus, kterého se jednotliví politici jenom na určitý čas stávají součástí, ale vláda jako taková pořád zůstává něčím víc než oni.

• harodd
      harodd, 1.1.19 00:59:08  

Mimozemšťan anarchista. :2: