Filozofické úvahy o světě

Moderovaná diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
9marie04 (2017-07-26 10:35:12)Isabel (2017-07-25 22:41:29)krudox (2017-07-25 21:13:00)a.l.tereza (2017-07-25 20:44:00)radkojaga (2017-07-25 20:12:33)Divobyj (2017-07-25 20:04:17)Xashman (2017-07-25 19:53:41)herbertboss (2017-07-23 21:11:36)talk (2017-07-21 18:58:35)komanc06 (2017-07-17 21:16:20)Isisis444 (2017-07-17 09:03:04)klokan.cz (2017-07-10 18:32:37)janjanx (2017-06-21 10:07:54)profesorateista (2017-02-28 08:29:00)Falkon.Nightsdale (2017-01-01 17:54:27)chatka88 (2016-11-28 09:19:56)BaronQ (2016-08-22 04:24:04)Raswan (2016-07-24 01:44:29)Xyz123 (2016-05-29 15:49:06)emildienelt (2016-02-21 22:47:45)Derewi (2016-02-08 22:41:28)A.Lange (2015-12-24 21:07:42)xsomalec (2015-10-25 19:38:33)
Filozofické úvahy o světě
Založeno: 13. 10. 2013 | Příspěvků: 7 211 | Členů: 38
Správci: Jopol (hlavní)

Účelem fóra je výměna myšlenek o našem světě a životě v podstatě ve všech jeho rovinách. Předpokladem účasti naprosto není být filozofem-profesionálem; ale předpokladem by měla být ochota k poctivému, serióznímu uvažování o věcech lidských.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Divobyj
    Divobyj, 14.7.17 21:06:01  

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Na-Harvardu-odhalili-nejvetsi-rasisty-v-Evrope-K-nejmene-tolerantnim-narodum-patri-496089
    Učenci na Harvardu viditelně netuší,že přirozená ostražitost vůči příslušníkům jiných lidských ras není žádný rasizmus.Pochopitelně,.že příslušníci západních národů tuto přirozenou ostražitost postupně ztrácejí.Jestliže je jejich společnost vpravdě multikulturní,pak by se z té nepřetržité ostražitosti nakonec zbláznili.
    Dříve,než na Harvardu něco plácnou,měli by si alespoň zjistit složení naší společnosti :11:

• Jopol
      Jopol, 15.7.17 10:29:52  

Ten výzkum byl provedený podle naprosto objektivních psychologických standardů. Na výsledcích není co interpretovat a na co se vymlouvat; opět se jednou potvrdila existence sice skrývaného, ale ve skutečnosti všudypřítomného českého rasismu. Pro Čechy ostuda, a velice špatné vysvědčení.

• Divobyj
        Divobyj, 15.7.17 10:41:19  

Opakuji znovu:strach,nedůvěra,ba ani podceňování jiných ras ještě nejsou přímými jevy rasizmu.

• radkojaga
          radkojaga, 15.7.17 11:21:02  

domnívám se že jsou... člověk dle národnosti, náboženství či rasy onálepkuje a fakticky vyloučí celou skupinu an blok. viz reakce na nějaký obrázek.

• krudox
          krudox, 15.7.17 11:36:06  

jsou...

• herbertboss
          herbertboss, 15.7.17 11:55:05  

Bohužel jsi

• Divobyj
          Divobyj, 15.7.17 17:55:04  

Děkuji vám za reakce. V tom případě jsem tedy rasista a jdu se udat na nejbližší pobočku Člověka v plísni.
          p.s.dosud jsem se bláhově domníval,že rasistou je ten,kdo předurčuje svou rasu k vládnutí nad rasami jinými.Těmito rasami opovrhuje a jeho cílem je tyto rasy zotročit,ne-li vyvraždit.
          Jsem připraven odejít do vyhnanství do Izraele.Tam ze mne ten rasizmus jistojistě vyženou! :11:

• radkojaga
            radkojaga, 15.7.17 19:20:01  

nic si z toho nedělej. taky jsme rasistka... jde jen o to zda to víš nebo ne. To že se někdo chová tzv.korektně ještě neznamená že si nechytne peněženku, třeba když ho obklíčí skupina cikánek. prostě už počítá s nějakou kulišárnou :2:

• talk
              talk, 15.7.17 20:32:29  

No Jo no, voni tam v USA nemaji tolik arabu nebo muslimu. A plno amiku je s EU ne muslimskou. Ona je to otazka, jestli se ti muslimove zacleni a bude klid, nebo jestli budou zlobit a chtit vladnout. Nebudou prvni, to uz chteji krome US i rusove a cinani. :1: :5: :4:

• Divobyj
              Divobyj, 15.7.17 20:51:30  

To jsme to tedy dopracovali :5:
              Na stará kolena jsou z nás ještě ke všemu rasisti :5: A já jsem se tolik snažil,aby má duše po mé smrti v tom očistném procesu příliš nedrhla :8:
              Když si uvědomím,že jsem nadto ještě nekřesťan,xenofob,bolševik,udavač,Putinův agent a prokremelský trol :11:
              Úplně závidím všem těm,kteří nám tyhle nálepky lepí na čela.Oni jsou tak láskyplní, čistí,svatí...... :8:

• radkojaga
                radkojaga, 15.7.17 21:32:26  

jiné neřeš :2: :2:

• Divobyj
                  Divobyj, 15.7.17 22:32:25  

Proč? Obdivuji je!
                  Jsou tak inteligentní,sečtělí a vzdělaní!
                  A když na tu skutečnost někdy pozapomeneme a pochybujeme o tom,sami se takovými označí.
                  S hrdostí nosím jejich nálepky a jsem smutný,že se jim nemohu nikdy vyrovnat :9:

• herbertboss
                    herbertboss, 23.7.17 21:11:35  

Řešit politiku nemůže být zdravé, lidé kteří se v tom angažují příliš, jsou jasným důkazem

• herbertboss
            herbertboss, 23.7.17 21:10:25  

Zkusit to můžeš, internet tam mají můžeš se pak podělit

• Divobyj
              Divobyj, 25.7.17 10:10:30  

Snad jsi poznal,že z mé strany jde o sarkazmus.

• Jopol
          Jopol, 16.7.17 10:14:25  

Ať kolem toho tancuješ jak chceš: ty nálezy a závěry amerických psychologů jsou naprosto jednoznačné, a není možno se z nich žádným způsobem vylhat. A ostatně, jenom potvrzují víceméně každodenní skutečnost a zkušenost.

Češi si rádi hrají na tolerantní; ale je to tolerance v tom smyslu "rasista nejsem, ale s černejma hubama ve výtahu nejezdím".

Čech není rasista v tom smyslu, že by hlásal nějaké složité rasistické teorie. On se jenom zcela "přirozeně" cítí být povýšen nad všechny ty negry, Arabáky, Turky, atd.atd. O Cikánech už ani nemluvě.

Za minulého režimu - tedy za dob existence Československa - se tento "tolerantní" Čech cítil být dokonce i něčím lepším nežli Slováci! To byly ty věčné - pitomé - vtipy na inteligenci Slováků; a pak se ještě Češi divili, že Slováci toho českého povyšování už měli dost a odtrhli se!

• Divobyj
            Divobyj, 16.7.17 11:16:08  

S tím se dá i souhlasit,ale je to pravdy jenom půlka.
            Druhá půlka pravdy je to,že z nich máme přirozená strach.Bojíme se jejich kriminální činnosti.Oprávněně.Další věcí je to,že je odmítáme živit.Mají oproti nám několik handycapů(neznalost řeči,jiná mentalita,zvyklosti,odborné znalosti...Těch,kteří jsou připraveni makat na naší úrovni je z nich minimum.Zbytek je předurčen k podpoře našeho sociálního systému.

S těmi Slováky je to obdobné.Nadřazeně se k nim chovali především Pražáci a někteří obyvatelé dalších velkých měst.Tato jejich přezíravost pak po rozdělení přešla na naše venkovany a maloměšťáky.
            Rozpad Československa byl naplánován z vnějšku,stejně,jako rozpad dalších slovanských států-Jugoslávie a Ukrajiny.
            Prvotní impulz byl vždy dán probuzením a podporou pronacistických elementů.Hlinkovců(Tisovců),Ustašovců a Banderovců.Ti na svou stranu postupně získávali další nespokojence,kterí pak rozložili celé státní útvary.
            Zajímavé je,že Československo bylo rozloženo velmi rychle a bez všelidového referenda(alespoň na Slovensku) Tohle referendum by totiž mohlo odhalit fakt,že Tisovští řvouni v Bratislavě opravdu nereprezentovali všechny Slováky! :6:

• radkojaga
              radkojaga, 19.7.17 18:47:50  

ale připouštíš, že kriminální jsou i "naši", stejně tak živíme i "naše", takže ve ksutečnost nejde o strach (strach bychom měli mít i "z našich", nýbrž jde o dělení lidí dle původu, brvy pleti a ideologie. Tolik nehod... přece jen sedneme do auta. U vyloučení skupiny lidí jde právě o pocit kontroly a moci nad touto skupinou... "ty můžeš a ty už ne, protože ty patříš do špatné škatulky"

• Jopol
                Jopol, 21.7.17 11:24:53  

Chtěl jsem napsat něco podobného, ale pak mi to nestálo za to.

Se "strachem" - totiž s opravdu přirozenou a odůvodněnou obavou z konkrétního nebezpečí tato (česká) xenofobie nemá naprosto nic společného, reálný strach by lidé museli mít ze zcela jiných věcí, například už jenom to slavné české "knedlo-vepřo-zelo" má docela jistě na svědomí řádově přinejmenším tisíckrát více úmrtí, nežli všichni teroristé (kolik pak bylo vlastně na našem území islámsky motivovaných útoků?...) A o těch autech už ani nemluvě.

Tady se skutečně jedná o čirou xenofobii - atavistický instinkt vybuzující automaticky agresi vůči všem, kdo nejsou příslušníky té vlastní smečky. Jenom s tím rozdílem, že "homo sapiens" se k tomuto animálnímu původu svých averzí a agresí nechce doznat, a tak si to všechno zkouší nějakým způsobem racionalizovat, nalézt pro to zástupné argumenty.

• Divobyj
                  Divobyj, 21.7.17 18:08:39  

Ona celá ta naše slavná demokracie(která má s vládou lidu pramálo společného) je založena na instinktech animálního původu-chraň a rozšiřuj si své teritorium,staň se dominantním jedincem,likviduj své soky,prosazuj své zájmy na úkor jiných,postav si nejkrásnější hnízdo pro svou samičku,aby tě obdivovala.....
                  Tyto animální pudy jsou dnes oficiálně v pořádlku,ale jiné ne?
                  Přirozená ostražitost před těmi,kterých jsou plné věznice(proč asi? :7:) je na závadu? Tak tohle opravdu není přirozené,ba ani rozumné :1:
                  p.s.ostražitost před příslušníky jistých ras neznamená jejich vylučování.Nebrání vzájemné komunikaci,ani spolupráci :4:

radkojaga napsala:ale připouštíš, že kriminální jsou i "naši", stejně tak živíme i "naše".
                  Byl bych velmi rád,kdybys vzala v potaz procentuální výskyt kriminality a (po staru) příživnictví u problematických ras(etnik).To je alfou a omegou všeho.Děkuji.

• radkojaga
                    radkojaga, 21.7.17 18:13:06  

procentuální sttistiky potřebuješ jako potvrzení svých postojů Divobyji, nebo mých... sama přiznávám vyloučení třeba cikánů, kterým jsem nepronajala byt čistě z obavy, že se mi nastehují do domu hordy cikánů.... ale o tom to je. Třeba by se nenastěhovali. vyloučila jsem je apriori a zdůvodnnila statistikou abych si svoje jednání omluvila.

• Divobyj
                    Divobyj, 21.7.17 18:29:09  

Tak nyní ti nerozumím.
                    Osobně si dokáži představit i cikány,kterým bych byt pronajal.
                    Ale to přece záleží na dojmu,jaký na mě udělají.Samozřejmě,že bych odmítl i naše lidi,nebo kohokoliv,kdo by na mne neudělal dobrý dojem.Nic není jednoduché a černobílé.Pouze rasisté automaticky vylučují ze své přízně příslušníky jiných ras.

• radkojaga
                    radkojaga, 21.7.17 18:37:06  

no tak to je přesně můj případ. jsem rasistka, protože cikánům jsem nepronajala... riziko že se tam sestěhuje široké příbuzenstvo, a jejích pět dětí tam budou navštěvovat kamarádi z komunity a budou diskutovat po chodbách a rušit ostatní bydlící jsem vyhodnotila jako neúměrně vysoké. přesně v duchu statistik které jsi uvedl výše.

• Divobyj
                    Divobyj, 21.7.17 19:40:24  

Je faktem to,že by k tomu,co píšeš,nemuselo dojít.....
                    Ale jak to člověk dopředu odhadne,že?
                    Rozhodla ses správně a zodpovědně.A to nejen vůči sobě,ale i vůči ostatním nájemníkům. :6:

• Xashman
          Xashman, 25.7.17 19:53:40  

Co tě znepokojuje? Až mi někdo vysvětlí, proč je špatné býti rasistou, pak se tím vůbec budu zabývat...

• Divobyj
            Divobyj, 25.7.17 20:04:16  

Ále,jde mi jen o to,že jsem si vždy představoval rasistu jako extrémistu,který všemožně ubližuje příslušníkům jiných ras,než je on sám.Tu svou rasu označuje za tu nej,nej a všemi ostatními opovrhuje.
            Jenomže,jak to tak vypadá,rasistou je u nás skoro každý,vyjma skupiny utopistických teoretiků :11:

• Jar.Esch
    Jar.Esch, 11.7.17 19:27:11  

Takže to nemusí být výlučně války, co vyřadí člověka z procesu života. Darwinovy ceny dosáne i vlastní břebujelostí a bezohledným spotřebbním chováním.
    Jak jsem rád, že jsem starý!

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/lidstvo-ma-par-desitek-let-na-zachranu-planeta-celi-sestemu-masivnimu-vymirani-34164?dop-ab-variant=&seq-no=3&source=hp

• a.l.tereza
    a.l.tereza, 20.6.17 23:27:19  

AMAZONŠTÍ INDIÁNI REAGUJÍ NA OBRAZY NAŠEHO SVĚTA
    https://www.youtube.com/watch?v=OdZ2QU1hkPU

• Divobyj
      Divobyj, 21.6.17 10:05:23  

Dle mého názoru je zločinem toto těm lidem ukazovat.
      Všeobecně je zločinem pronikat do jejich kultur a jakkoliv je ovlivňovat.
      Oni jsou totiž nadějí lidstva.
      Až se jednou navzájem vyvraždíme,oni přežijí a začnou znovu.
      Úplně jinak a lépe.

• janjanx
      janjanx, 21.6.17 10:07:53  

Ano, moc pěkné.
      Integrita kteru jako lidé a skupina mají, je na mnohem vyšší úrovni než naše. A můžeme se jít klouzat :1:

• soucet
        soucet, 24.6.17 00:09:59  

Kykyryk

• Jopol
      Jopol, 21.6.17 15:22:05  

"Něco jste udělali s Měsícem..."

V každém případě, zajímavý zážitek nutící k zamyšlení. Konfrontace dvou zcela rozdílných, navzájem neslučitelných světů - které ale přece jenom nějak patří k sobě, protože oba jsou světem člověka.

Přírodní člověk bytostně spjatý s přírodou intuitivně tuší, že bílý člověk utržený ze řetězu svou posedlostí všechno přetvořit pro své vlastní účely a libůstky čím dál tím více narušuje vlastní řád věcí, řád přírody, řád samotného bytí.

Ale na straně druhé - ta jejich pravda je jenom archaická, a prostě není možno u ní zůstat. Jak mají tito přírodní lidé na jedné straně pravdu se svou nedůvěrou vůči světu bílého muže a jeho podnikání, tak na straně druhé ten jejich archaický způsob existence také není řešením.

A téměř až komicky (či jakoby z úst nějakého bílého profesionálního politika) zní jejich tvrzení: "Když vy děláte válku, je to špatně - zatímco když bojujeme a válčíme my, pak je všechno v naprostém pořádku!"

Takže - ano, něco z toho intuitivního smyslu přírodních národů pro řád a harmonii věcí by si člověk technické civilizace skutečně měl osvojit; ale nějaký prostý návrat k těmto archaickým formám existence by nebyl řešením. Je nutno jít vpřed, nikoli vzad.

• radkojaga
        radkojaga, 21.6.17 15:40:49  

jj. nakonec jsme rádi, když máme postel a můžeme po sobě spláchnout. Tedy ať mám spaní v přírodě ráda, tak vím že miliony lidí v lese co se chtějí uživit lovem divé zvěře nemají šanci přežít. byl by to masakr :8:

• klokan.cz
    klokan.cz, 16.6.17 17:55:18  

Pokrok...

http://technet.idnes.cz/co-je-kvantove-sifrovani-provazani-du7-/veda.aspx?c=A170615_223634_veda_mla

• Divobyj
      Divobyj, 16.6.17 20:42:46  

Já to spolu s naším panem prezidentem Zemanem říkám pořád.Hlavně ty Číňany nenasrat....
      Američani už to vědí dávno. :6:

• klokan.cz
        klokan.cz, 17.6.17 10:31:48  

Co se týče USA, Obama vědomě vyklízel mocenská teritoria. A ani Trump nemůže zastavit úpadek moci USA, silná slova realitu nezmění. Čína má slušně našlápnuto vzhůru. Patrně nás čeká multipolární svět.

• Divobyj
          Divobyj, 17.6.17 10:37:13  

Mocensky vyvážené prostředí je přirozené a všeobecně prospěšné.

• klokan.cz
            klokan.cz, 17.6.17 10:54:23  

Zdá se, že je to ku prospěchu věci. Jenom nevím, jak se budou tvářit Američané, až jim bude měřeno stejným metrem. No asi nijak zvlášť. :2:

• Divobyj
              Divobyj, 17.6.17 15:38:54  

Chci je vidět se takto tvářit.Čím dříve,tím lépe.

• klokan.cz
                klokan.cz, 17.6.17 18:40:39  

Tak si počkáme ještě pár let? To by mohlo stačit. :1:

• Jopol
          Jopol, 18.6.17 14:48:50  

Je ovšem nutno počítat s tím, že Čínu ještě čeká to, čím si už prošel svého času Sovětský svaz: zhroucení vlády jedné strany, a s tím pravděpodobně spojený rozpad země na několik menších částí (odtržení Tibetu a Vnitřního Mongolska především). Ale i ta "zbytková Čína" bude bezpochyby dost silná na to, aby opravdu vznikl multipolární svět.

• Divobyj
            Divobyj, 18.6.17 16:12:14  

:1: :1: :1:

• klokan.cz
            klokan.cz, 18.6.17 19:17:37  

To mě trochu zaskočilo. :4: Netroufnul bych si to tvrdit, ale možné to je. :6: Pak je třeba se ptát, jaké síly by mohly způsobit konec vlády jedné strany.

• Jopol
              Jopol, 19.6.17 12:46:41  

Marx by ti řekl, drahý Protinožče :4: , že rozvoj produkčních sil se nedá zastavit. A tím méně v současné, dynamicky se rozvíjející Číně.

A tento rozvoj produkčních sil je stejně tak nevyhnutelně doprovázen změnami v sociálním složení obyvatelstva - a v roli a váze příslušných sociálních vrstev respektive tříd.

Zkrátka: v Číně sice pozvolna a napohled neznatelně, ale na straně druhé razantně vzrůstá to, čemu se říká "střední třída". Vrůstá její blahobyt, její samostatnost - a spolu s tím i její sebevědomí. Ano, dnes ještě (pseudo)komunistická partaj dokáže úspěšně potlačit projevy odporu.

Ale - už to že tyto projevy čím dál tím více narůstají, že strana k tomuto svému udržení své moci potřebuje čím dál tím více represí - už to samo o sobě je příznakem změn. Lidé - právě z té střední vrstvy - si čím dál tím méně nechávají líbit že by měli být jenom pasivním objektem zvůle stranických kádrů. Už dokáží zorganizovat protest proti jejich zkorumpování, proti zdevastovanému životnímu prostředí, proti tomu když jim stát v rámci jakéhosi megalomanského projektu ukradne jejich půdu.

Zatím ještě vláda drží dostatečně pevně otěže moci; ale to se může změnit náhle s dramatickou rychlostí. Víceméně naprosto stejně, jako se to svého času událo v Sovětském svazu.

• Divobyj
                Divobyj, 19.6.17 16:07:17  

Napsal jste to krásně,šéfe! :2:
                Vše je to velmi logické a historií prověřené.
                Jen nevím,zda to bude fungovat i v Číně.
                Oni jsou totiž dosti specifičtí a spousta všeobecně platných pouček pro ně prostě neplatí.
                Tak třeba ta korupce:představte si že namísto dlouhých soudních tahanic a x krát odvolaných rozsudků usvědčené korupčníky přivedou na náměstí a před přihlížejícími lidmi každému z nich udělají dirku do hlavy.To jsou věci,že? :7:
                Já nevím,jak vy,ale já,kdybych něco takového viděl.....no řekněte,vzal byste si po tom všem od někoho obálku? :4:

• Antony52
                  Antony52, 25.6.17 05:43:43  

Tedy, ehm, žeano..pak to chce ofšem vysvětlení kde se v Lidové Číně vzali miliardáři. A že jich není málo. Že by fšechno vydělali poctivou prací v továrně u mašiny? :7: :8: Jestli ona dírka po kulce nejni jen takové divadýlko pro davy u pár nepohodlných kterých se režim potřeboval zbaviti. :11:

• klokan.cz
                klokan.cz, 20.6.17 17:19:00  

Proti tomu celkem nejde nic namítnout. :2:

• herbertboss
        herbertboss, 18.6.17 21:49:25  

Jasný, hlavně se bát nějaký velmoci abychom někoho náhodou nenasrali

• Divobyj
          Divobyj, 18.6.17 22:08:24  

Nenasrat neznamená se bát. To jsou dva různé výrazy.

• herbertboss
            herbertboss, 19.6.17 05:32:13  

Já budu chodit po špičkách

• Jopol
              Jopol, 19.6.17 12:47:29  

:1:

• Divobyj
              Divobyj, 19.6.17 15:42:29  

Já je zase budu jako velmoc respektovat a rozhodně je nebudu blbě provokovat.

• herbertboss
                herbertboss, 19.6.17 16:45:15  

Stejně jako Čína respektuje Tibet