Biblická víra

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
poko (2017-05-19 20:03:53)nikdoinic (2017-05-19 19:57:12)tank (2017-05-18 16:46:34)osoba (2017-04-02 14:34:29)czjhdlkjhbfdhndjgbdhsdgcj (2016-10-26 03:06:13)slavidan (2016-07-23 08:42:27)a.r.Lucie (2016-07-11 22:50:15)xxxxxxx777 (2014-06-08 16:42:23)Vesna (2014-01-11 23:09:28)PetrV (2013-10-13 23:56:54)
Biblická víra
Založeno: 12. 10. 2013 | Příspěvků: 3 748 | Členů: 10
Správci: poko (hlavní), tank, nikdoinic

O VÍŘE, KTERÁ ČERPÁ INFORMACE Z BIBLE.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• chenrezig777
    chenrezig777, 19.5.17 06:22:49  

http://www.jezisvislamu.estranky.cz/clanky/bible/101-jasnych-rozporu-v-bibli.html

• nikdoinic
      nikdoinic, 19.5.17 08:41:12  

V Bibli je jasně srozumitelná Poslední modlitba Páně:

Jan 17
      17 Posvěť je svou pravdou; tvé slovo je pravda.
      18 Jako jsi poslal na svět mne, tak jsem i já poslal na svět je.
      19 A já posvěcuji sám sebe za ně, aby i oni byli posvěceni pravdou."
      20 "Neprosím však jen za tyto, ale i za ty, kteří ve mne uvěří skrze jejich slovo,
      21 aby všichni byli jedno, jako ty, Otče, ve mně a já v tobě, aby i oni byli jedno v nás, aby svět uvěřil, že jsi mě poslal.
      22 A já jsem jim dal slávu, kterou jsi dal mně, aby byli jedno, jako my jsme jedno.
      23 Já v nich a ty ve mně, aby byli dokonáni v jedno a aby svět poznal, že ty jsi mě poslal a že jsi je miloval, jako jsi miloval mě.
      24 Otče, chci, aby i ti, které jsi mi dal, byli se mnou tam, kde jsem já, aby hleděli na mou slávu, kterou jsi mi dal; neboť jsi mne miloval před založením světa.
      25 Spravedlivý Otče, svět tě nepoznal, ale já jsem tě poznal a i tito poznali, že jsi mě poslal.
      26 A oznámil jsem jim tvé jméno a ještě oznámím, aby láska, kterou jsi mě miloval, byla v nich a já v nich."

• chenrezig777
        chenrezig777, 19.5.17 14:58:32  

ano, vse je jedno byti, tedy stejne podstaty.

• nikdoinic
      nikdoinic, 19.5.17 08:43:11  

Nějaké hadonošovi překlepy tím neotřesou:-).

• nikdoinic
      nikdoinic, 19.5.17 08:46:40  

Matouš 6
      33 Hledejte ponejprv Boží království a jeho spravedlnost ..

nikdoinic: ..tedy nikoliv hadovi úskoky.

• chenrezig777
        chenrezig777, 19.5.17 14:57:53  

to je vsechno pekne. Jak rikaji muslimove: Nepochybujeme o tom, ze v bibli je bozi slovo, otazkou zustava, ktere pasaze bible to jsou. (odporujici si pasaze to logicky byt nemohou). Takze, to, co rikam ja. Bible je sbirkou ruznych textu, ruzne kvality, pravd, polopravd a lzi.

• nikdoinic
          nikdoinic, 19.5.17 18:27:51  

Každej si tam najde to svoje to k čemu tíhne jeho srdce:-).

• tank
    tank, 18.5.17 16:45:59  

Přišlo mi toto tak jsem musel projevit aktivitu.
    Omlouvám se musel jsem někde vstoupil a vy jste první po ruce, abych projevil aktivitu, přišlo mi toto.

Dobrý den,

Váš účet tank nebyl v posledních 30 dnech aktivní. V případě, že se nepřihlásíte do 30 dnů, bude Vám funkce správce odebrána! Děkujeme za pochopení.

S pozdravem

Diskutníci.cz

• chenrezig777
    chenrezig777, 4.5.17 09:34:45  

1. Kniha rodu Ježíše Krista syna Davidova, syna Abrahamova.

2. Abraham zplodil Izáka. Izák pak zplodil Jákoba. Jákob zplodil Judu a bratří jeho.

3. Judas pak zplodil Fáresa a Záru z Támar. Fáres pak zplodil Ezroma. Ezrom zplodil Arama.

4. Aram pak zplodil Aminadaba. Aminadab pak zplodil Názona. Názon zplodil Salmona.

5. Salmon zplodil Bóza z Raab. A Bóz zplodil Obéda z Rut. Obéd pak zplodil Jesse.

6. Jesse zplodil Davida krále. David pak král zplodil Šalomouna, z té, kteráž [byla] Uriášova.

7. Šalomoun zplodil Roboáma. Roboám zplodil Abiáše. Abiáš zplodil Azu.

8. Aza zplodil Jozafata. Jozafat zplodil Joráma. Jorám zplodil Oziáše.

9. Oziáš pak zplodil Joátama. Joátam pak zplodil Achasa. Achas zplodil Ezechiáše.

10. Ezechiáš pak zplodil Manassesa. A Manasses zplodil Amona. Amon pak zplodil Joziáše.

11. Joziáš pak zplodil Jekoniáše a bratří jeho v zajetí Babylonském.

12. A po zajetí Babylonském Jekoniáš zplodil Salatiele. Salatiel pak zplodil Zorobábele.

13. A Zorobábel zplodil Abiuda. Abiud pak zplodil Eliakima. Eliakim zplodil Azora.

14. Azor potom zplodil Sádocha. Sádoch zplodil Achima. Achim pak zplodil Eliuda.

15. Eliud zplodil Eleazara. Eleazar zplodil Mátana. Mátan zplodil Jákoba.

16. Jákob pak zplodil Jozefa, muže Marie, z nížto narodil se JEŽÍŠ, kterýž slove Kristus.

------------------------
    Bible tvrdi, ze se Jezis narodil z panny. Bud tedy Josef nepatri do rodokmenu, tedy lez, nebo tam patri, pak by nebyla pravda, ze se narodil z panny.

• nikdoinic
      nikdoinic, 4.5.17 11:01:19  

chenrezig777, 4.5.17 09:41:27
      "cim nizsi IQ, tim radikaolnejsi lpeni na litere)))"

Z diskuzního fora Ježíš Kristus.

• chenrezig777
        chenrezig777, 4.5.17 11:29:48  

ano. A kdo lpi na Bibli?

Ja snad? Jasne rikam, ze je nepravdiva...

• nikdoinic
          nikdoinic, 4.5.17 12:22:12  

Ano, lpíš, jinak by jsi do diskuze toho tolik neskopíroval a ještě k tomu dokoce na rodokmenu lpíš, což je uplně divný.

• chenrezig777
            chenrezig777, 16.5.17 15:37:37  

nelpim na zadnem biblickem textu. Rodokmen ukazuji proto, abych mirnil fanatickou slepou viru v texty, ktere si odporuji

• nikdoinic
              nikdoinic, 16.5.17 18:09:56  

To že Bůh živých je a nebo měl-a by být v nás tím nezměníš.

• nikdoinic
                nikdoinic, 16.5.17 18:11:57  

Jan 17
                17 Posvěť je svou pravdou; tvé slovo je pravda.
                18 Jako jsi poslal na svět mne, tak jsem i já poslal na svět je.
                19 A já posvěcuji sám sebe za ně, aby i oni byli posvěceni pravdou."
                20 "Neprosím však jen za tyto, ale i za ty, kteří ve mne uvěří skrze jejich slovo,
                21 aby všichni byli jedno, jako ty, Otče, ve mně a já v tobě, aby i oni byli jedno v nás, aby svět uvěřil, že jsi mě poslal.
                22 A já jsem jim dal slávu, kterou jsi dal mně, aby byli jedno, jako my jsme jedno.
                23 Já v nich a ty ve mně, aby byli dokonáni v jedno a aby svět poznal, že ty jsi mě poslal a že jsi je miloval, jako jsi miloval mě.

• chenrezig777
                  chenrezig777, 16.5.17 22:51:24  

ano, slova pro lidi, co nic nechapou, tak musel pouzit alegorii...
                  Kdyby rekl, vse je jedno byti a je pro ne dobre, aby si to uvedomili, mel by inteligentnejsi posluchace...

• nikdoinic
                    nikdoinic, 17.5.17 10:30:20  

Vše není jedno bytí:
                    Zjevení 22
                    14 Blaze těm, kteří plní jeho přikázání, aby měli právo na strom života a mohli vstoupit branami do města.
                    15 Venku však zůstanou psi, čarodějové, smilníci, vrahové, modláři a každý, kdo miluje a provozuje lež.

• chenrezig777
                    chenrezig777, 17.5.17 23:15:54  

to nevylucuje jedno byti...

Mam vodu, vse na zemi, je jedna voda, casto vody zmrazim, cast uvarim a cast promenim v paru....

Stale jue vse jedna voda....
                    Jestli urcitou cast vody budu preferovat, neznamena to, ze stale nejde o jednu vodu

• chenrezig777
                    chenrezig777, 17.5.17 23:17:20  

Cili, Ti, co miluji lez, si nejsou vedomi jednoty...

• nikdoinic
    nikdoinic, 1.5.17 09:42:54  

Co znamenají biblická čísla?

Zdroj: http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/187315-co-znamenaji-biblicka-cisla-nejsou-nahodna-maji-svuj-vyznam/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

• chenrezig777
    chenrezig777, 24.4.17 13:02:10  

Bible napriklad rika, ze neexistuje vesmir....

Opravdu tomu Ruslano a Tobe podobni verite?

Veris, ze nebeska klenba je pevna (tvrda) a nad ni je voda?

6. Řekl také Bůh: Buď obloha u prostřed vod, a děl vody od vod!

7. I učinil Bůh tu oblohu, a oddělil vody, kteréž jsou pod oblohou, od vod, kteréž jsou nad oblohou. A stalo se tak.

Zadne galaxie videt nemuzeme, jelikoz nad oblohou je masa vody...

Vazne?

• nikdoinic
      nikdoinic, 24.4.17 19:50:58  

Prosim tě a kde se v Bibli píše že neexistuje vesmir?

• chenrezig777
        chenrezig777, 25.4.17 00:29:26  

Kde by byl, kdyz v nebi je voda? Hvezdy jsou pak ozdoba oblohy....

• nikdoinic
          nikdoinic, 26.4.17 15:50:03  

Když to tak cítiš ale někteří se milují z lásky.

• chenrezig777
            chenrezig777, 27.4.17 00:32:32  

opocity nejde..

Proc tak komplikovane? Proc pri rozmnozovani probiha evolucni vyber?

300.000.000 spermii v cm3. Nejakou dobu trva, nez se to povede, to znamena, mnoho miliard ku 1, ze se konkretni bunka ujme....

Krasna ukazka vyberu.... Jen ta nejschopnejsi....

• nikdoinic
            nikdoinic, 27.4.17 03:17:22  

Je ja to dala pod špatné vlákno.

• chenrezig777
    chenrezig777, 23.4.17 13:29:05  

otazka pro kracionisty:

Me by hlavne zajimalo, u tech panbickaru, co neuznavaji evoluci, proc panbicek udelal lidem stejne rozmnozovani, jako dobytku...

Proc to zaridil tak, ze to vypada, jako evolucni rozmnozovani, pomoci prirodniho vyberu? vitezi nejrychlejsi spermie, jedna ze 300 milionu... A to jeste treba az na 100 pokus....
    --------------------------------
    Proc ne treba rozmnozovani myslenkou? Odpadla by znasilneni...

Lide se rozmnozuji stejne, jako dobytek...

• nikdoinic
      nikdoinic, 24.4.17 19:51:51  

To asi jak kdo.

• chenrezig777
        chenrezig777, 25.4.17 00:30:26  

lide se pohlavne rozmnozuji, tedy, jako dobytek. kopulaci

• nikdoinic
          nikdoinic, 27.4.17 03:19:53  

Když to tak cítiš ale někteří lidi se milují z lásky.

• chenrezig777
            chenrezig777, 27.4.17 11:48:13  

o to nejde, je to ale stejny zpusob. Proc?

• nikdoinic
              nikdoinic, 27.4.17 15:45:30  

Hold jsme savci.

• nikdoinic
              nikdoinic, 27.4.17 15:46:36  

A dobytek je co za druh?
              To asi ani není stvořený takovej druh, to je nadávka.

• nikdoinic
              nikdoinic, 27.4.17 15:51:55  

Jisté je že k obrazu Boha podle podobenství Boha je stvořen jenom člověk, muž a žena a tak se věnuj člověčenství a Bohu a ne dobytku:-), dobytek to není obraz a podobenství Boha.

• chenrezig777
                chenrezig777, 27.4.17 15:53:31  

ale rozmnozovani proboha stejne.... evolucnim vyberem vajicka a spermie

• chenrezig777
    chenrezig777, 22.4.17 12:03:11  

V podstate se da rici to, ze to, cemu kretane veri, ani omylem nemuze byt bozi slovo, jelikoz se puvodni texty nezachvaly, a ty jeste byly vytvoreny z predpokladane ustni tradice....

V tom je jadro pudla...

• chenrezig777
    chenrezig777, 19.4.17 15:32:01  

Kresane napriklad veri, ze nebudou li pokrteni, nemohou do nebe,.... chudacci novorozenata, co umrou drive, nez je pokrti...

• chenrezig777
    chenrezig777, 19.4.17 14:43:54  

Nejvice me fascinuje, jak ruzne cirkve tvrdi, ze jen ony jsou nositeli toho spravneho nazoru....

Katolici, Jehoviste, Mormoni, Adventiste a mnozi dalsi....

• chenrezig777
    chenrezig777, 19.4.17 14:42:09  

Bibličtí autoři věří, že Země je plochá a nehybná (Deut 13:7, 28:49, Job 38:13) a Měsíc je zdrojem světla jako Slunce (Gen1:16, Iza 13:10).

-------------------------------
    zeme je kruh, nikoli koule http://myty.cz/view.php?cisloclanku=2006010009

http://www.placata-zeme.cz Proto ortodoxni krestane veri, ze Zeme je kruh...ccili asi valec.... stojici na pilirich

---------------------------------
    CEP[8] Genesis 1:1-10
    Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi. Země byla pustá a prázdná a nad propastnou tůní byla tma. Ale nad vodami vznášel se duch Boží. I řekl Bůh: "Buď světlo!" A bylo světlo. Viděl, že světlo je dobré, a oddělil světlo od tmy. Světlo nazval Bůh dnem a tmu nazval nocí. Byl večer a bylo jitro, den první. I řekl Bůh: "Buď klenba uprostřed vod a odděluj vody od vod!" Učinil klenbu a oddělil vody pod klenbou od vod nad klenbou. A stalo se tak. Klenbu nazval Bůh nebem. Byl večer a bylo jitro, den druhý. I řekl Bůh: "Nahromaďte se vody pod nebem na jedno místo a ukaž se souš!" A stalo se tak. Souš nazval Bůh zemí a nahromaděné vody nazval moři. Viděl, že to je dobré.

NEBE JE TEDY KLENBA. PEVNA KLENBA.... cILI HVEZDY A PLANETY JSOU NA KLENBE. Cili jsou to jen svetylka a NASA ve vsem lze....

------------------------------------
    Cili kazdy ma rozum, a bud bude verit bibli, nebo svemu rozumu a k bibli prihlizet s tim, ze tam je nejaka inspirace, i nektere pasaze mohou byt pravdive....

• chenrezig777
    chenrezig777, 19.4.17 14:31:49  

Nejvice me pobavi, kdyz me nekdo tvrdi, bible rika to, to a to.....

Bible rika, ze Zeme stoji na pilirich, aby se nehybala.... Zalm 104.5

Cili Zeme stoji, Slunce, mesic, planety, vse obiha kolem ni....

Ale pozor...

Genese 1 6. Řekl také Bůh: Buď obloha u prostřed vod, a děl vody od vod!

7. I učinil Bůh tu oblohu, a oddělil vody, kteréž jsou pod oblohou, od vod, kteréž jsou nad oblohou. A stalo se tak.

Cili nad oblohou je voda....

Cili vesmir neexistuje....

• chenrezig777
    chenrezig777, 19.4.17 14:00:22  

bible tez tvrdi, ze Josef byl otcem Jezise. Coz je ve sporu s tvrzenim, ze se narodil z panny rozpor.

Cili minimalne jedno tvrzeni je lez....

Kolik generací je mezi Abrahámem a Davidem?: Třináct (Matouš 1: 2), nebo čtrnáct (Matouš 1: 17)?
    zase co je Pravda a co je lez?

Byla Jairova dcera mrtvá, nebo teprve umírala? Matouš 9; 18: Jairus požádal Ježíše o pomoc s tím, že jeho dcera právě zemřela. Lukáš 8; 41-42: Jairus požádal Ježíše o pomoc, protože jeho dcera umírala.

Mrtva a umirajici neni totez....

• Ruslana
    Ruslana, 19.4.17 06:52:47  

4Když ale vzhlédly, spatřily, že kámen je odvalen (přestože byl velmi veliký).

2Našly však kámen odvalený od hrobu,

Ráno prvního dne v týdnu šla Marie Magdaléna ještě za tmy k hrobu. Když uviděla kámen odvalený od hrobu,

Vtom nastalo veliké zemětřesení, neboť z nebe sestoupil Hospodinův anděl. Přišel, odvalil kámen a posadil se na něm.

Co je tady nesrozumitelně?, jaký je v tom rozpor?

• chenrezig777
      chenrezig777, 19.4.17 13:43:40  

ignoruji udajneho andela....

Ktery kamen pred nimi odvalil....

cili, bud je andel vymysleny, nebo byl jiz kamen odvalen......

V tom vidim zasadni rozdil....

kAZDA TA VERZE JE JINA.... JEDNA PANI POVIDALA TAK, DRUHA ONAK.....

Evangelia je sepsani toho, co se povidalo, tedy drbu.... A drby se lisi....

Andel tam nejspise ani nebyl, ale s andelem to prece vypada lepe.....

• chenrezig777
        chenrezig777, 19.4.17 13:50:00  

je lidskou prirozenosti veci prikraslovat.... Podivej, jak jeto u rybaru... Jeden chyti pul metrovou rybu a udela z ni dvoumetrovou....

Navic, v tehdejsi dobe to prikrasleni melo jen podtrhnout nejakou myslenku. Ti lide vylepsovali s dobrym umyslem....

• chenrezig777
          chenrezig777, 19.4.17 13:54:26  

Chramova opona se bud roztrhla pred Jezisovym skonem, nebo po nem. Jedno je tedy pravda a druhe lez....

Proste nemohou byt obe poradi spravna.....

Co se tyce hole, bud si ucednici meli vzit hul, nebo nemeli.... Nemuze platit oboje....

Prinejmensim tedy jedno evangelium lze

• Ruslana
            Ruslana, 19.4.17 15:35:37  

chenrezig777, 19.4.17 13:54:26
            Chramova opona se bud roztrhla pred Jezisovym skonem, nebo po nem. Jedno je tedy pravda a druhe lez....

Ty řešíš nesmysly.

• chenrezig777
              chenrezig777, 19.4.17 15:39:37  

mas li nejake prameny, je treba zkoumat jejich duveryhodnost.....

• chenrezig777
                chenrezig777, 19.4.17 15:41:07  

jak se muzes spolehnout na to, ze to, co se tam pise je pravda? muze byt a nemusi.

• chenrezig777
                  chenrezig777, 19.4.17 15:46:28  

Cechov ma jednu hru, kde odsouzenec zada o milost.

Prijde telegram: popravit nelze dat milost

A ted, znamena text popravit, nelze dat milost

nebo popravit nelze, dat milost

jedina carka meni zcela vyznam vety....

Klasickym prikladem fanatismu krestanu je, vnucovani krestansvi v jinych kulturach....

Je prece jedno, jakeho je clovek vyznani, ale jaky je clovek...

Ve Rwande je 95% krestanu a za tri mesice se povrazdil milion....

• Ruslana
                  Ruslana, 22.4.17 09:54:40  

chenrezig777, 19.4.17 15:41:07
                  jak se muzes spolehnout na to, ze to, co se tam pise je pravda? muze byt a nemusi.

Chybí tobě víra v Boží slovo. Bez víry se Bohu líbit NELZE.
                  Proto Pán ježíš říká: "Až přijde Syn člověka nalezne na zemi víru?"
                  Pán ježíš nebude koukat na toho kdo tvrdí: "jsem znovuzrození, byl jsem pokřtěn, přijal jsem Ježíše, mám DS.......", ale bude koukat na lidi, kteří mají VÍRU."
                  Jedině ten kdo věří Božímu slovu - NESELŽE.

• chenrezig777
                    chenrezig777, 22.4.17 11:56:27  

To jsou prave predstavy lidi....

Bible byla hodne pozmenena, silami temnoty...

Jedna vec je vira ve Svetlo, jedna vec je vira v texty, jejich autenticita je silne pochybna....

Dulezite je, jaky clovek je a ne to, v co veri....

Vira, ci duvera ve vnitrni Svetlo je vlastni vsem dobrym lidem, at to nazyvaji jakkoli....
                    Zel, fanatikove veri v jesitneho boha, ktery touzi byt bezmyslenkovite uctivan....

Problem je v tom, ze zadne bozi slovo neexistuje....Kdyby existovalo, neexistovali by rozpory v Bibli, jine texty...

Pak jde o slovo lidi....

Technicky vzato, bibli veri jen Ti, kteri veri, ze neexistuje vesmir, Zeme je placata....

Protoze prave to Bible tvrdi...

http://www.placata-zeme.cz

A proto tito lide veri kazdemu slovu.... A tudiz, je jasne, ze Zeme je placata.... A stoji na pilirich zalm 104.5

----------------------------------
                    Nový zákon - 1.list Janův 5:7-8 (PDF, 54kB)
                    Tyto verše zde vybíráme i proto, že se na ně mnohdy odvolávají křesťanští zastánci dogmatu o boží trojjedinosti.
                    Jak si lze spočítat, v BKR[1] čítají verše 5:7 a 5:8 dohromady 36 slov, v překladu CEP jen 14. Proč v CEP chybí více než polovina slov podporujících dogma o boží trojjedinosti?
                    Důvod rozdílů mezi překlady zde známe. Překladatelé vycházeli z různých předloh - rukopisů či manuskriptů.
                    Který překlad tedy více odpovídá původnímu záměru autora Janova 1.listu? Bez možnosti přístupu k co nejpůvodnějším zdrojům překladů odpověď nalezneme stěží. Vzniká však další otázka - která z předloh je autentičtější, který rukopis je ten pravý?

http://myty.cz/storage/1joh5,7-8.pdf

Tady mas recky text a jeho preklady....

Autenticita bible
                    http://myty.cz/search.php?rsvelikost=sab&rsrazeni=priorita&rstext=all-phpRS-all&rstema=58

Ve skutecnosti neexistuje zadny autenticky text bible....

Existuje stoprocentně autentický text celé Bible?

Na takto položenou otázku odpovídáme stručně: "NE a ani existovat nemůže.". Už proto ne, že Bible je sborníkem řady knih a dodnes nepanuje všeobecná shoda, které všechny texty do ní vlastně patří [2] (viz. kánon). Je tedy smysluplnější posuzovat autenticitu jednotlivých biblických knih samostatně či v rámci jejich skupin (Hebrejská Bible, Tóra, Proroci atd.).

http://myty.cz/view.php?nazevclanku=autenticita-bible-ii-autenticky-text-bible&cisloclanku=2002090002

--------------------

Jenze Ty patris ke krestanskym fundamentalistum... To znamna, slepa virav text, ktery Ti prekladatele daji na stul....

Jenze ani prekladatele nemaji jedinou verzi.... V tom je cely problem.... Tech verzi je mnoho i mnoho zpusobu, jak prelozit....
                    Casto se preklada podle krestanske tradice, ale je mnoho mist, kde by to chtelo zasadnejsi zmeny....

Jenze, to odporuje vzite tradici....

• chenrezig777
                    chenrezig777, 22.4.17 11:57:16  

Existuje jediné autentické znění určité biblické knihy
                    vztažené k určitému časovému období?

Pro zjednodušení se dnes všeobecně předpokládá, že Bible začala existovat jako uzavřený, písemně fixovaný kánon od 4.století př.n.l. Svatá Písma Izraele byla částečně uzavřena ve 2. století př.n.l. O autenticitě knih Hebrejské Bible tedy hovoříme většinou ve vztahu k tomuto časovému rozpětí.
                    Od 4. - 5. století n.l. máme k dispozici velké množství rukopisů Písma. Jejich textové podání však není jednotné. Z předchozího období se nám zachovaly pouze fragmenty, z nichž nejznámější jsou dokumenty z Kumránu. Také překlady z původních jazyků do tehdejší lingua franca (aramejština, řečtina, latina, syrština aj.) vykazují povážlivé rozdíly a tak asi odrážejí skutečnost, že se jejich předlohou staly odlišné hebrejské, popřípadě řecké texty.

K vývoji a úpravám biblických textů nedocházelo z časového hlediska pouze postupně za sebou (lineárně) ale mnohdy vedle sebe (paralelně). Mnohé vzájemně se lišící verze stejného dokumentu se vyvíjely téměř současně, paralelně v různých částech světa (např. různé masoretářské větve). Často pak hovoříme o rodinách textů, textových tradicích apod.

Takže i v rámci určitého vymezeného historického období mohou existovat různé autentické texty podle lokality jejich vzniku či úprav.
                    Je pak na pováženou tvrdit, že například text patřící do jedné rodiny je hodnověrnější než text reprezentující rodinu jinou. Z hlediska objektivity bychom tedy neměli omezovat pozornost pouze na tu rodinu textů, která nám z různých důvodů vyhovuje. Mnozí zájemci dnes věnují pozornost například Masoretské rodině textů (MT) a zcela ignorují rodiny jiné.

Čím hlouběji putujeme do minulosti, tím více se nám biblické texty rozpadají na jednotlivé vrstvy, prameny či zdroje předpokládané ústní tradice. Ocitáme se ve světě přístupném jen specializovaným odborníkům.

Nedochoval se ani jediný původní biblický text. Přesto existuje způsob, jak pracovat s co nejpůvodnějšími texty a dosáhnout uspokojivého kompromisu. Jedná se o tzv. kritická vydání Bible. Tato vydání jsou výsledkem moderních vědeckých metod, mimo jiné tzv. textové kritiky. O tom všem píšeme v dalších článcích. Nejprve se ale vrátíme k historii vzniku biblických textů.

• chenrezig777
                    chenrezig777, 22.4.17 12:01:11  

Kritická vydání Bible

Již v 17. století badatelé dospěli k závěru, že se knihy Hebrejské Bible nedochovaly ve své původní formě, stejně jako mnoho jiných starověkých děl. Biblické texty jsou výsledkem dlouhého složitého vývoje. Byly sestavovány z mnoha různých zdrojů a popisy stejných událostí na různých místech Bible si mnohdy protiřečí. Texty byly mnohdy doplňovány o nové pasáže, měněny i slučovány a při přepisech docházelo k chybám. Více viz. Chyby v Bibli.

Badatelé začali číst biblické knihy mezi řádky a zaměřovat se na rozpory v textech, jejich dublování, tématické a stylistické varianty. Podle svých zjištění pak začali usuzovat na to, kolik autorů a kdy knihu psalo či z jakých pramenů čerpali. Tyto metody označujeme jako kritické zkoumání biblických textů.

Rozvoj věd v čele s archeologií umožnil začít systematicky mapovat starověké dějiny Blízkého východu. Teoretické závěry kritické analýzy Bible bylo možné konfrontovat s výsledky historických věd i nálezy fragmentů starých biblických textů. Byly položeny základy historicko-kritické metody zkoumání Bible. Ta byla časem rozšířena i na další starověké texty. Například Epos o Gilgamešovi získal svou závěrečnou kanonickou formu podobně, jako tomu bylo s Hebrejskou Biblí.

http://myty.cz/view.php?cisloclanku=2002090004

• Ruslana
                Ruslana, 20.4.17 07:45:18  

chenrezig777, 19.4.17 15:46:28
                Cechov ma jednu hru, kde odsouzenec zada o milost.

Prijde telegram: popravit nelze dat milost
                A ted, znamena text popravit, nelze dat milost
                nebo popravit nelze, dat milost
                jedina carka meni zcela vyznam vety....

Nejde o pravopis, jde o to že na jednom místě je napsáno:
                "když přišli ke hrobu, kamen byl odvalen a na druhem místě tobě vysvětluje, jak se to stalo (díky zemětřesení a andělu).

• chenrezig777
                  chenrezig777, 20.4.17 14:03:30  

museli videt, to zemetreseni, kamen a andela...

Takze videli neodvaleny kamen.... a sestupujiciho andela...Kteryho nasledne odvalil....

Letel, pristal, odvalil....

Jine svedectvi tvrdi, ze prisli a kamen nezatarasuje jiz vchod....

cili nebyli svedky odvaleni

• chenrezig777
                    chenrezig777, 20.4.17 14:17:31  

to by videli, jak kamen byl odvalovan.....

zajimalo by me, jak je to v reckem originalu.

Lukas 24

1. Prvního pak [dne] po sobotě velmi ráno šly k hrobu, nesouce vonné věci, kteréž byly připravily, a některé jiné s nimi.

2. I nalezly kámen odvalený od hrobu.

Tady je psano, ze nalezli kamen odvaleny!!!! cili jiz odvaleny byl, kdyz prisli... bible kralicka bible.cz

a tady mas

Byla Jairova dcera mrtvá, nebo teprve umírala? Matouš 9; 18: Jairus požádal Ježíše o pomoc s tím, že jeho dcera právě zemřela. Lukáš 8; 41-42: Jairus požádal Ježíše o pomoc, protože jeho dcera umírala.

---------------------
                    chapes rozdil umirala a zemrela?

• Ruslana
                    Ruslana, 20.4.17 14:26:18  

chenrezig777, 20.4.17 14:17:31
                    chapes rozdil umirala a zemrela?

Ty řešíš opravdu nepodstatné věci. Pro nás je důležité to že Pán Ježíš ji vzkřísil.

Je to stejně jako když člověk řekne: "Můj soused je nemocný"

Druhý řekne: "můj soused je těžce nemocný, umírá".

Myslíš, že v tom je rozdíl?, jenom proto že ten druhý podává bližší informaci o svém sousedovi.

• chenrezig777
                    chenrezig777, 20.4.17 15:27:53  

umrel, znamena, ze kolem letaji mouchy a rozklada se....

U ziveho mouchy nelitaji...

Po 5 minutach se rozklada mozek....Je li clovek mrtvy....

• Ruslana
                    Ruslana, 20.4.17 16:03:07  

chenrezig777, 20.4.17
                    umrel, znamena, ze kolem letaji mouchy a rozklada se....

Když umře soused myslíš že to hned každý ví?

Jeden je v práci, druhý na druhém konci republiky, a třetí je doma. Ten který je doma o tom se dozví jako první.
                    A ti dva, který o tom neví, klidně budou říkat dal že umírá.

• chenrezig777
                    chenrezig777, 20.4.17 17:35:42  

Jenze vzdy prisel ten otec, ze dcera umira.... nebo zemrela.

Cili ten otec mel bud jednu informaci, nebo druhou....

Jde o tu samou osobu, ktera pristoupila pred Jezise....

Bud mu dcera zemrela, nebo nikoli....

Mimochodem, take veris na Adama, Evu, mluviciho hada, Archu a podobne veci?

• chenrezig777
                    chenrezig777, 20.4.17 21:46:14  

Mohou být všechny hříchy odpuštěny? (Skutky 13; 39): Ano, všechny. (Marek 3; 29): Rouhání proti Duchu svatému se neodpouští.

------------------
                    klasicka ukazka sporneho tvrzeni

• chenrezig777
                    chenrezig777, 20.4.17 22:05:55  

Kde se Ježíš poprvé zjevil jedenácti učedníkům? (Lukáš 24; 32-37): V Jeruzalémě. (Matouš 28; 15-17): Na hoře v Galileji.