Elektro

Otevřená diskuze | Kategorie: Počítače a elektro
Ondi (2020-02-19 02:50:46)kolbaba71 (2020-02-11 23:40:31)Borst (2020-02-09 22:26:09)delfinsk (2020-01-30 20:23:14)ElenaJakub (2020-01-23 12:09:32)Mr.Flibble_SunnyBoy_Slan (2020-01-19 01:32:17)petr. (2020-01-17 09:31:24)Paia (2020-01-15 14:48:46)Jindra60 (2019-12-04 09:44:02)Stanislav (2019-11-30 02:06:28)doktor.zaba (2019-11-10 10:38:10)od10k5 (2019-07-22 17:43:11)fialovypetr (2019-06-18 18:17:03)Ted.Kaczynski (2019-06-02 22:02:56)Kostic33 (2019-04-10 21:29:27)xkox (2018-10-16 18:17:43)BaronQ (2018-06-05 01:30:31)michalpindak (2018-05-29 08:28:33)singing.vort (2018-01-06 10:59:49)SantuS01 (2017-07-14 14:03:03)Ifan007 (2017-04-29 16:09:00)MartinMlcoch (2017-02-01 15:02:50)BloodAndVomit (2016-12-31 14:09:14)
Elektro
Založeno: 11. 10. 2013 | Příspěvků: 4 130 | Členů: 24
Správci: Ondi (hlavní)

SDRUŽENÍ MILOVNÍKŮ ELEKTRONŮ :-)

Hymna fóra: https://www.youtube.com/watch?v=GpaVgUfi0Xo

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Borst
    Borst, 10.12.19 20:50:08  

Li-Ion 3,7 V, 6800 mAh, délka 66 mm, průměr 18mm, váha 27,4 g
    http://strangery.sweb.cz/Li-Ion.jpg
    Malý zázrak, že? ... ale má to jednu malou chybičku, skutečná kapacita není ani poloviční.
    Ale platí, že "Za málo peněz málo elektriky" :1:

• Ondi
      Ondi, 11.12.19 04:00:38  

To znám. :2:
      V létě mi v laptopu "odešel" akumulátor (10,8V 5200mAh) a tak jsem ho ze zvědavosti rozebral. Ze šesti článků byly dva totálně po smrti, ty zbývající čtyři fachčí už v jiných spotřebičích. Ovšem natištěný údaj ns článcích uvádí kapacitu 1800mAh. Zajímavá matematika 2*1800 = 5200mAh. Asiaté to mají asi takhle nastavené.

No, dnes držím smutek. Můj pracovní PC zamrzl uprostřed práce a vydává zvuky, jako když ramémko HD šmrdlá nad stojícím diskem. A co je ještě horší, že múj poslední back-up na externím HD byl tak před měsícem. Nejraděj bych do toho kopl. Tříletá záruční doba uplynula letos na podzim.

A nejen poslední data ztracená, ale těch programů, které musím opět nainstalovat - hrůza.

• Borst
        Borst, 11.12.19 19:34:02  

To se mi zatím ještě nikdy nestalo, používám HDD Western Digital WD5000AAKX 500GB SATAIII
        Kapacita 500GB může vypadat jako směšně malá, ale to je pro mne spíše výhoda. Na HDD je pouze systém a aplikace.
        Případná havárie HDD by mi nezpůsobila žádnou škodu a dokonce ani časovou výluku. Na druhém disku mám identický systém vč. stejných aplikací. Datové kabely jsou trvale připojeny k oběma diskům, ale běží vždy pouze jeden. Pro změnu stačí přepojit napájecí konektor. Takhle velmi jednoduše vypadá plocha a domovský adresář je také téměř prázdný. Vše ukládám mimo PC.
        http://strangery.sweb.cz/LinMint.jpg

• Ondi
          Ondi, 12.12.19 06:02:35  

To máš šikovně uspořádané a do mého PC přijdou teda dvě HD mechaniky. Díky za tip. Teda se u takovou organizaci aspoň pokusím.

K aktuelní situaci : PC otevřené, na boku ležící mi včera nastartvalo a tak jsem si uložil aspoň aktuální datové soubory od posledního bac-upu. Pc bylo pomalé a asi mohlo každým momentem zamrznou. Task Manager ukazoval téměř nepřetržitě 100% vytíženi HD.
          Zkusím nějaké nástroje na analýzu HD a tu eventuelně vyčistit od datového odpadu, no a abych si ušetřil novou instalaci těch desítek aplikací chtěl bych se pokusit o "bit kopii" HD.

Teď píšu z laptopu. Ten používám hlavně na řízení 3D tiskárny.

• Ondi
          Ondi, 13.12.19 16:40:56  

To je radosti ... doufám, že ne předčasné. PC funguje opět na 1+ . :2:

Co se stalo?
          HD byl vytížen téměř trvale na 100%. Tak jsem si stáhl aplikaci "Cleanup" od nejmenovaného původce, který začíná na "ava" a končí na "st". Stahování a startování trvalo dlouho, pak našel tisíce chyb na PC-čku a nabídl jejich odstranění za roční poplatek 20€. To jsem drze odmítl a aplikaci zavřel. A hle HD byl jen sporadicky vytížen na 100%.
          Tak jsem další aplikace onoho nejmenovaného původce (byly tři) jednoduše z PC vymazal ... a ???

HD vytížení je prakticky 0% (když na PC s HD nic nedělám).

Zázrak? :1: Tak si říkám, jestli to tvrzení o tisícovkách chyb na mém PC není jen takový šmejďovský trik za účelem dojení uživatelů.

• kolbaba71
      kolbaba71, 20.12.19 16:12:20  

Pokud je kapacita poloviční, tak gratuluju. Jelikož větší se ani dnes nevyrábí. Vyrábí je Panasonic a maji kapacitu 3700mAh a pod 200Kč/ks je nejspíš neseženete. Podobný červený koupil přes moje varování kamarád. Měli kapacitu 300mAh. Ne 3000mAh, opravdu pohých 300mAh. Ale mekupte to, když je to tak "výhodný". :1:

• Ondi
        Ondi, 20.12.19 18:49:31  

A nabil je správně podle doporučení výrobce?
        Konečné nabíjecí napětí u 3,7V článků je kolem 4,1 až 4,2V.

Čet jsem kdysi, že koupené nabíječky nemusí být zrovna spolehlivé. A to nejen měřením nabíjecího napětí, tak i zanedbáním ohmického odporu kontaktování článku v nabíjecí stanici.

• kolbaba71
          kolbaba71, 29.12.19 13:04:29  

Nabil ho běžnou nabíječkou na lipoly. K aku žádný technický list nebyl.

• Ondi
            Ondi, 29.12.19 15:02:11  

To je problém, bez odpovídajících údajů výrobce lze sotva bezpečně akumulátory nabít.

Na
            https://de.wikipedia.org/wiki/Lithium-Ionen-Akkumulator
            asi tak ve dvou třetinách textu, je tabulka akumulátorů a jejich konečného nabíjecího napětí.

např.
            Lithium-Eisenphosphat-Akkumulator LiFePO4 IFR, LFP 3,2-3,3 V 2,5-3,65 V 1C (3,65 V) 1C, manche Zellen 25C (2,5 V) 90-120 Wh/kg 2000

má při nabíjení proudem 1C konečné napětí 3,65V.

Na
            https://de.wikipedia.org/wiki/Lithium-Polymer-Akkumulator
            uvádějí konečné nabíjecí napětí 4,0 ... 4,2V a konečné vybíjecí 3,3V.

Detaily lze získat přesto jen od výrobce konkrétního výrobku. A nabíjecí napětí lze kontrolovat spolehlivým voltmetrem i během nabíjení v koupených nabíječkách.

• Ondi
      Ondi, 20.12.19 18:38:21  

Ještě bych dodal k těm 1800mAh / 3,7V článkům, o kterých jsem se už zmíníl (délka 66, průměr 18,5). Tak jeden jsem zvážil, má 43,9 až 44,0g.
      Jestli je nějaká závislost mezi hmotností, kapacitou a životností, tak jsou ty mé těžší možná kvůli delší životnost, v laptopu na té váze zas už tak moc nesejde oproti nasazení v modelářství.

• Borst
        Borst, 20.12.19 19:05:07  

Už jsem je vyřadil. Uvedl jsem, že skutečná kapacita nebyla ani poloviční, ale ona nebyla ani čtvrtinová.
        Pro porovnání např. u Li-Pol NANO Tech 4200mAh 6S 35C (70C) vychází váha jednoho článku (1S) na 107 g a cena 330 Kč (uváděnou kapacitu skutečně mají).
        http://strangery.sweb.cz/NanoTech.jpg

• Borst
          Borst, 20.12.19 19:07:32  

Zatěžovací proud 35C (70C) je trvalý (krátkodobý).

• Ondi
            Ondi, 20.12.19 19:45:16  

To je tedy úctyhodný proud, to teda koukám. S tím by šlo nastartovat i malý náklaďák.

• Borst
            Borst, 20.12.19 20:22:24  

To jsou údaje výrobce, ale vývody jsou pouze 10AWG silikon (120 A trvale). Předpokládá se, že jak baterie, tak regulátor i motor jsou intenzivně ofukovány proudem vzduchu. V reálu jsou ale naměřená proudová maxima do 90A , takže např. 12S při tomto proudu odpovídá příkonu 4 kW (Ty dvě baterie v odkazu do série) a tento motor:
            https://www.bighobby.cz/LEOPARD-LC8072-8T-220KV-d2187.htm

• Borst
              Borst, 20.12.19 20:44:20  

Název "Střídavý motor" se vžil a je stále používán, ale není to správně. Je to elektronicky komutovaný DC bez-senzorový motor. Informaci o poloze rotoru poskytuje pouze z remanence vývod, kterým v daném okamžiku neprotéká proud.

• Ondi
                Ondi, 21.12.19 10:39:52  

Hezkej koníček.

• Borst
                Borst, 21.12.19 14:19:55  

Elektrické pohony jsou velmi zajímavé, ale co se týká poměrů Váha / Výkon / Výdrž se ani zdaleka nepřibližují např. tomuto:
                http://strangery.sweb.cz/TigerMoth.JPG
                Letová váha 7,8 kg pro benzínový motor 4T o obsahu 40 ccm a 9,2 kg s elektropohonem.
                http://strangery.sweb.cz/TiMo.jpg

• Ondi
                  Ondi, 21.12.19 17:45:25  

Ta dcerka by si mohla nastoupit ... :2:

Fakt, krásné letadlo, jako živé, jako živé. :4:

Ty nosné plochy nepotřebují zřejmě šikmé dráty.

• Borst
                  Borst, 21.12.19 18:25:54  

Na tom snímku nejsou namontována lanka z nerez oceli. Snímek byl pořízen pouze při testech tahu motoru, ale pro let jsou funkční, zvyšují tuhost křídel. Jsou do kříže, na každé polovině 4 a každé lanko má svojí šroubovací koncovku pro nastavení správného napnutí. Ten dvouplošník létá velmi realisticky a dokáže díky malému plošnému zatížení a velké ploše křídel letět i velmi pomalu. Ve vzduchu je nezáludný, pouze přistávání mi zatím moc nešlo. Má pneumatická nafukovací kola a možná částečně i proto vždy po dosednutí odskočil (i opakovaně). Hovorově se tomu říká "dělal kozla" ... ale to je jenom výmluva :1: Při správné přistávací rychlosti a správném úhlu náběhu (nepatrně natažený) musí dosednout bez odskočení.
                  -------
                  Tohle je zatím můj poslední model, který ještě neletěl. Je oproti ostatním menší (rozpětí necelé 2 m), ale jeho letová váha je pouze 4,5 kg a statický tah motoru téměř dvojnásobný. Model je sestaven z více kompozitů (nosníky z karbonu), tak doufám, že jeho první start nebude zároveň i posledním.
                  http://strangery.sweb.cz/Slick.JPG

• Ondi
                    Ondi, 21.12.19 19:13:36  

Co tak ta kola podvozku mírně podhustit?

Máš pěkného koníčka.

• Borst
                    Borst, 22.12.19 17:07:01  

To byly moje chyby, je to první velký dvouplošník a vyžaduje trochu jiný styl přistávání. Kolega z Boskovic, který preferuje dvouplošníky by s ním přistál bez větší újmy i kdyby mu za letu odpadlo jedno kolo podobně, jako tenhle PA J-3 v čase od 4:40
                    https://www.youtube.com/watch?v=UolPJD6s3nw

• Ondi
                    Ondi, 22.12.19 18:07:34  

:2: To bylo malé letadélko :2: .

Podobné manévry jízdy na jednom kole jsou asi častější při přistávání s bočním větrem, není na škodu si je nacvičit.
                    Při dosedu ten podvozek moc nepropéroval, možná by to chtělo tenčí gumy v táhlech. Na druhou stranu, pokud je dráha dobře udržovaná a přistávací rychlost jen kolem stovky tak by to šlo i bez toho pérování.

• Borst
    Borst, 10.12.19 20:06:22  

Neberte tohle jako reklamu, ale pouze obdiv k vynikajícímu elektronickému reverznímu DC bezkontaktnímu stykači:
    https://www.phoenixcontact.com/online/portal/cz?uri=pxc-oc-itemdetail:pid=2964306&library=czcs&tab=1
    Už to budou tři roky, kdy je v trvalém provozu. Odhadem asi tak 350 cyklů každým dnem. Původní dva kontaktní reverzní stykače neměly šanci na takovouto četnost spínání. Zátěží je komutátorový motor, takže při vypínání docházelo mezi kontakty k jiskření. Nepomohlo ani řazení více kontaktů do série, životnost tak 4 měsíce. Jisté zlepšení přineslo zařazení varistoru (paralelně k motoru), ale ani to neřešilo dlouhodobou spolehlivost.
    Uvedený ELR W1/10-24DC splňuje všechny požadavky a navíc dokáže včas indikovat počátek poruchy komutace.**
    Jediná "nevýhoda" - Pro sepnutí vyžadují vstupy (úroveň H) napětí > 19 V, což vylučuje použití levných dvouvodičových bezkontaktních indukčních snímačů pro zamezení přejetí krajních poloh. Úbytek napětí je u těch levných v sepnutém stavu 5 až 6V, takže řídící signál 24 V v sérii s levným snímačem nestačil k sepnutí.

** Už vyřešeno, motor má na výstupu úhlovou převodovku a směřoval dolů. Mazivo převodovky mohlo vnikat do motoru. Nyní je převodovka umístěna tak, že komutace je na nejvyšším místě.

• Ondi
      Ondi, 11.12.19 13:13:10  

Jasně, tranzistory a jiné polovodiče mají velmi jemné struktury. Prostě se vyplatí prostudovat technickou specifikaci výrobce a dané limity nikdy nepřekročit.
      Na utlumení rušení způsobené jiskřením platí jen jedna jediná metoda a sice L-C článek do každého přívodu ke kartáčkům. Pochopitelně i omezovač napěťových špiček. Nejlepší je aktivní, jehož silový komponent je FET.

Z tvého líčení problému s přenosem řídících pulzů jsem nabyl dojmu, že GND potenciál společný pro řídící modul a silový spínač má napěťové rozdíly. To su musí řešit vhodným "umístěním" referenčního bodu GND, jehož přívody musí mít v součtu proud = 0 (kirchhoffovy zákony).

• Borst
        Borst, 11.12.19 17:33:38  

Asi jsem ty vstupní poměry R/L popsal zbytečně komplikovaně.
        https://www.phoenixcontact.com/assets/images_pr/product_drawings/large/elw1w21_04.jpg
        Řídící jednotka (ŘJ), vstupní část ELR W1/10-24DC (blokové schéma v odkazu) a jeho koncový stupeň mají jak společný GND, tak i +24V ze zálohovaného tvrdého zdroje.
        Pro omezení přejetí krajních poloh akčního členu jsou mezi výstupy ŘJ a vstupy L a R vřazeny indukční dvouvodičové snímače polohy.
        http://strangery.sweb.cz/Reg.jpg Jsou to ty dva oranžové válečky. Přiblížením k reg. páce dojde k rozpojení, jinak jsou sepnuty. Tyhle mají úbytek napětí v sepnutém stavu pouze 2,6V, takže mohou spolehlivě spínat vstupy L a R. Ty levné, které jsem dříve používal v jiných aplikacích se pro velký úbytek napětí v sepnutém stavu (5 až 6V) nehodily.
        Přehlednější by bylo celé schéma zapojení místo popisu, ale v tom jsou i obvody, které s tím nesouvisí.

• Ondi
          Ondi, 12.12.19 05:43:57  

Zajímavá technika, z fotek toho ale moc posoudit nemohu.
          To blokové schéma s plným můstkem tranzistorů patří pochopitelně ochránit shottky diodama proti napěťovým špiškám vybuzeným na komutátoru motoru jak nad 24V, tak pod GND.

• PepikHnatek
    PepikHnatek, 28.11.19 12:29:51  

Nebyl tady Gruwe?

• Borst
      Borst, 8.12.19 08:48:16  

?

• Ondi
        Ondi, 10.12.19 12:06:25  

Souhlasil jsem mlčením. :15:

• Ondi
    Ondi, 21.11.19 04:08:07  

Jo, jak tak koukám, tak diskutníci za čtvrt roku končí. Ani nevím, jestli existuje někde podobné forum, kde by se dalo tak trochu "pokecat".

• Borst
      Borst, 22.11.19 16:42:29  

Do dubna dlouhá doba, může se ledacos ještě změnit, možná ...

• kolbaba71
        kolbaba71, 8.12.19 00:46:51  

Rušit na apríla fórum mě nepřijde jako dobrá nápad.

• Ondi
          Ondi, 8.12.19 03:13:36  

Takovej kanadskej žertík.

• Borst
    Borst, 26.10.19 12:05:20  

Zajímavý průběh částečného "z mrtvých stání" routeru WA-2204A
    Tenhle čínský router byl v nepřetržitém provozu (bez vypínání) asi deset roků až do včerejšího večera. Nejprve přestala fungovat WLAN bez vnější příčiny, po několika minutách začaly vynechávat i LAN (připojeny dva PC kabely) a krátce nato vše zkolabovalo. Indikační LED všech portů problikávaly, pouze LED PWR svítila. Přibližně za čtvrthodinku LEDky zhasly, svítila už pouze PWR. Odpojil jsem napájení (HW restart) a od té doby fungují všechny LAN.
    Po rozebrání zjištěno - Tenký vlásek pl. spoje napájení VF modulu přepálen. Domnívám se, že nejprve vysadil oscilátor 2,4 GHz, tím došlo k velkému odběru proudu a kolapsu celého routeru. Teprve po přerušení napájení k VF modulu přepálením a po restartu se obnovila funkčnost všech LAN.

• Ondi
      Ondi, 26.10.19 15:22:31  

Zajímavé.
      Ukazuje ale věčnou pravdu, že často mrňavé příčiny mají velké následky.

• Paia
      Paia, 27.10.19 05:41:27  

"zmrtvýchvstání" se to píše...

• Borst
        Borst, 27.10.19 20:43:37  

Jasně, moje chyba, "zmrtvýchvstání" jsem neměl vůbec použít. Je to z jiné branže a lepší by byl pouze technický popis.
        Jinak router funguje perfektně (pouze LAN) a celá závada vyřešila to, co jsem chtěl udělat už dříve (SW vypnutí VF modulu). Jde to z webové aplikace, ale ztratil jsem IP adresu, která byla nalepena na krabici. Nyní už router téměř nehřeje. Nejvíce tepelné ztráty měl právě ten VF modul, který už není funkční.

• Ondi
          Ondi, 28.10.19 00:38:14  

Tak je po mrtvici, funguje jen polovina. :2:

• Ondi
    Ondi, 17.10.19 15:21:46  

Už jsem kdysi psal o problémech, které jsem měl s pistolovou páječkou s hrdým nápisem 100W. Tu používám dodnes, ale jen na tavení tavného lepidla, nebo plastů. Přechodové odpory sekundárního okruhu snižují elektrický výkon na vnějším, pájecím konci (hrotem se to nedá nazvat) na hodnoty kolem 25W. A to až po úpravách, v zakoupeném stavu.

Na pájení používám 50W tužkovou páječku s nastavitelnou teplotou (třeba 330°C) a výměnnými hroty.
    Pájím-li na místech s masivní hmotou mědí, třeba při pájení na GND-ploše desky s tištěnými spoji (PCB) musím před tím tuhle temperovat aspoň na 150°C. Nejjednodušší metodu nabízí opatrné použití plynového hořáčku (obdoba zapalovače na cigarety), kterým se "olízne" místo pájení. Protože máme zpravidla jen dvě ruce, musíme si jednu vypůjčit (od manželky, kámoše a pod.) a nebo improvizovat se svěrákem, či nějakým stativem.

• Borst
      Borst, 17.10.19 18:38:56  

Včera jsem zde dal dotaz, jakou výkonnější páječku ... a krátce nato se mi ozval kamarád (známe se jak v reálu, tak i zde) a nabídl řešení. Už jí mám doma na vyzkoušení**. Váha 290 g a výkon 200W. http://strangery.sweb.cz/200W.JPG ... takže jsem svůj příspěvek s dotazem smazal.
      Na tyhle konektory (Gold 6 mm) se dvěma kablíky 10AVG (silná silikonová izolace) nestačilo ani pájecí pero a už vůbec ne trafo-pájka.
      http://strangery.sweb.cz/AWG.jpg

** Je to obdoba této:
      https://www.svetsoucastek.cz/pajeci-pero-zhongdi-zd-715l-p70096/
      Má i stejné typové označení, dvojnásobný výkon, ale už se neprodává. Mohu si jí nechat, tak uvidím, jak si povede. Jedinou nevýhodou se mi zatím zdá velmi tuhá a málo flexibilní přívodní šňůra. Pokud se páječka osvědčí, určitě dám novou. Originál má vnější izolaci z tvrdé gumy asi s ohledem na možný nežádoucí dotyk s hrotem.

• Ondi
        Ondi, 17.10.19 21:30:40  

Tak ta 200W už něco zvládne :15: .
        Ten obchod má zajímavé ceny.

• Borst
          Borst, 17.10.19 22:44:04  

Asi nejde ani tak o ten výkon topného tělesa, ale mnohem větší význam má velká hmotnost měděného válce o průměru 14 mm, v délce 75 mm + 30 mm přechodové části do hrotu. Při styku s pájeným místem se cín (pájka) velmi rychle rozlije aniž by díky dobré tepelné vodivosti mědi klesla teplota na hrotu. Spoje vypadají velmi dobře (lesklý povrch).

• Ondi
            Ondi, 18.10.19 04:36:23  

Dobře.

Kdysi jsem si koupil nějakou čínskou páječku na 24V 60W (nápis na štítku) pro případné pájení někde na dovolené. Doma jsem zjistil, že při 24V odebírá akorát 32W :1: a těch 60W až při 33V. Na napětí 12V hřeje tak akorát osmi waty. Byla velmi levná a tak jsem byl línej ji vracet.
            Prostě Čína. :1:

Ale něco jiného. Jeden známej mi přines pájecí stanici abych mu ji spravil. Podařilo se, i když jsem se "zadýchal". Porucha byla ve vnitřním prokontaktováním jednoho očka v multi-layer PCB. Musel jsem to trochu zadrátovat na povrchu PCB. To je tak na okraj. Zajímavý je princip ohřevu hrotu a sice přímo vysokofrekvenčními proudy indukovanými přímo v železném jádru měděného hrotu. Indukční ohřev. Benefit v superrychlém ohřevu na přesnou teplotu a velmi lehký a ohebný přívod. Toho si cením moc. No a ty "pera" s hroty to mělo dva, jeden jemný, druhý robustnější. Ovšem cena nového přístroje měla být kolem 500€.

Asi tohle: https://esd.equipment/de/metcal-mx-500s.html?gclid=EAIaIQobChMI8YfYrt6k5QIVlYbVCh25aA57EAQYASABEgL8xfD_BwE

Trošku drahé, za polovinu bych to okamžitě bral.

Pera v držáku na stand-by teplotě (třeba 200°C, po nastavitelnou dobu, třeba 10 minut), vemeš pero do ruky a to je, než řekneš dvakrát "švec", na teplotě třeba 300°C. Paráda. Odložíš je do držáku a prakticky za minutu je zase na stand-by a po nastaveném čase úplně vypnuté.

• Borst
              Borst, 18.10.19 19:20:20  

Ta porucha propoje v DPS byla vizuálně odhalitelná, nebo jsi musel sehnat schéma zapojení a použít nějakou diagnostickou metodu (asi vylučovací) ?
              Jinak ten systém s indukčním ohřevem, zpětnou vazbou pro řízení výkonu dle požadované teploty hrotu bude asi to nejlepší, co může pro pájení být. Pořizovat si ho nebudu i když např. zde je už za něco málo přes 12 tisíc Kč
              https://cz.farnell.com/metcal/mx-500s/soldering-station-2-channel-40w/dp/2373305#
              Připadne mi, že je to spíše pro SMD a drobnější věci.

• Ondi
                Ondi, 19.10.19 00:35:19  

Tak jsem se mrknul do archivu :
                Defekt se opakoval zničením LM2576HV, to je regulátor napětí ze zdroje 48Vdc. Problém byl v ukryté chybě kontaktování očka na vnitřní cu-dráhu (multi-layer). Záludné to bylo v tom, že to třeba dny i hodiny fungovalo a najednou konec. Až když mi napadlo, při vypájeném LM2576, změřit odpory těch jeho pěti oček k dalším komponentům proudem 2A, tak se to vadné kontaktování projevilo.

Ta firma se ohledně poskytnutí schématu se mnou nebavila a navrhla provést opravu přístroje ve vlastní opravně vyměněním celé desky a předběžnou cenu takové opravy nechtěla udat. Majitel tam volal a prej naznačovali sumu odpovídající stovkám €.

Jen tak mimochodem - to topení v peru je napájeno napětím až 180V (špička - GND) o frekvenci 13,56MHz!!!
                Po získání pracovní teploty klesne to napětí na hodnoty až k 50Vp-GND.

• Borst
                  Borst, 19.10.19 09:33:12  

Měření odporu proudovou metodou je pro silové obvody vynikající a spolehlivou metodou. Také ji používám pro měření vinutí brushless outrunner motorů. Je velmi malý v rozmezí 20 až 100 mΩ. Vinutí zatížím konstantním proudem s ohledem na nepřítomnost ventilačního chlazeni asi tak 1/10 jmenovitého a měřím úbytek napětí. Pokud kolísá, což bývá výjimečně, je někde přechodový odpor. Stačí ošetřit a napružit přívodní konektory, nebo je raději vyměnit.
                  Opravitelnost elektronických zařízení komplikuje absence schopných lidí a neochota výrobců poskytovat schema zapojení. Není to v jejich zájmu, potřebují větší odbyt a tím dochází k enormní produkci odpadu. Např. ani ne 3 roky starý PC nalezen ve sběrném dvoře a jedinou vadou byl zdroj. Nahrazen jiným a později opraven (jako téměř u všech poruch vadný kondenzátor - bez kapacity). Pc od té doby perfektně funguje už několik roků.

• Ondi
                    Ondi, 19.10.19 14:05:13  

O tom problému by se daly psát bible.

Například naše mikrovlná trouba, po deseti letech provozu zdechla. Hledali jsme stejně velikou, bez úspěchu. Nešla snadno rozebrat, ten vnější plechový plášť byl slepený, ušetřili tak šest šroubků. Musel jsem to pracně zahřátím a rozřezáváním (lepeného místa) rozebrat. Vada byla v přepálené skleněné pojistce (6,3AT). Ušetřili si objímku pro pojistku přístupnou z venku !!! Od její výměny už uplynulo skoro dvacet let a trouba je prakticky v denním provozu.
                    Další mikrovlnka tentokrát malá, ze sběrného dvora, po tentokrát snadném rozebrání : vada v přepáleném 4W resistoru (tlumí zapínací proudové špičky). Typ resistoru nesnášející proudové špičky
                    I-peak = 300V / (4,7 + zhruba 5) ohmů = 30A
                    ... P-peak resistor = zhruba 4,5kW (tisícinásobek jmenovitého výkonu). Existují odolné typy, které to snesou.

Kámoš mi přinesl před několika desetiletími hned dva menší radio-kasetové přijímače od pověstného prznitele elektrických přístrojů z Holandska. Vada stejná u obou. Ti hňupové použili na zapínání a vypínání síťového napětí (následoval klasický zdroj 12V napětí - trafo, usměrňovač a elyt) malinkatej šoupací přepínač na přepínání wlnovejch pásem a provozu kaseta-rádio, odhaduji typ 12V / 0,1A. Pochopitelně měl odpálené pružné kontaktíčky.

Ten samej výrobce zabudoval do dveří naší myčky na nádobí spínač 250V / 6A, přestože měla myčka topení 2200 W. Ten odešel po půl roce. Po roce odešel termospínač (ve dnu vany myčky), te stejného důvodu. Za dalšího půlroku tekla z myčky voda a vyplavila kuchyň. Hledal jsem místo úniku vody. Abych mohl sundat vnější plechový plášť myčky, musel jsem v zadní částu rozříznout rozbrušovačkou části konstrukce, který byla bodově svařena. Závada byla ve "svléknuté" hadici za elektromagnetickými ventily, Ta gumová hadice byla jen nastrčená, bez jakéhokoliv jištění páskou, nebo drátěnou smyškou. Vydržela tak dlouho na místě zřejmě jen silou své vůle. To myčku jsem po dalších a dalších poruchách asi tak po dvou letech vyhodil, pak jsme měli asi dvacet let Miele, také s několika poruchama jako následků konstrukčních a materiálových vad a opotřebení, Teď máme čtvrtým rokem myčku ze supermarketu H... prozatím bez závady, či problému.

O kvalitě jiných produktů toho fušera z Holandska bych moh napsat knihu, proto jsem odpřisáhl, že od této značky už nikdy více nic nekoupím.
                    Ale není to jediný fušer. :1: