Elektro

Otevřená diskuze | Kategorie: Počítače a elektro
michalpindak (2017-06-26 18:04:14)Mr.Flibble_SunnyBoy_Slan (2017-06-26 16:51:20)Paia (2017-06-26 15:44:57)Ondi (2017-06-26 14:47:54)odler (2017-06-26 13:28:50)Ted.Kaczynski (2017-06-26 12:53:49)jakub.vandrovec (2017-06-26 11:41:25)kolbaba71 (2017-06-25 18:40:25)fialovypetr (2017-06-25 10:40:53)petr. (2017-06-24 15:44:15)Kostic33 (2017-06-22 07:24:52)singing.vort (2017-06-22 07:23:51)od10k5 (2017-06-20 20:16:30)BaronQ (2017-06-20 19:48:36)Stanislav (2017-06-20 02:03:18)xkox (2017-06-11 20:14:02)doktor.zaba (2017-05-25 10:51:30)LM386 (2017-05-14 17:01:29)Ifan007 (2017-04-29 16:09:00)Vodkin (2017-03-01 08:57:05)MartinMlcoch (2017-02-01 15:02:50)BloodAndVomit (2016-12-31 14:09:14)Fojtik (2016-10-03 15:31:12)
Elektro
Založeno: 11. 10. 2013 | Příspěvků: 3 347 | Členů: 35
Správci: odler (hlavní), Ondi

SDRUŽENÍ MILOVNÍKŮ ELEKTRONŮ :-)

Hymna fóra: https://www.youtube.com/watch?v=GpaVgUfi0Xo

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• michalpindak
    michalpindak, 20.6.17 19:58:51  

Zdravím Pánové, měl bych na Vás takový dotaz, kterým geometrickým uspořádání vinutí primár/sekundár je dosaženo nelepší vazby u vysokofrekvenčního transformátoru? Frekvence cca 30 kHz (realizovatelnost jednotlivých případů neřešte)

http://www.imgup.cz/image/Lh3x

• Ondi
      Ondi, 20.6.17 22:43:28  

Nejlepší vzájemné vazby a tedy nejnížší rozptylové indukčnosti docílíme bifilárním vinutím.

• michalpindak
        michalpindak, 20.6.17 22:48:48  

Potřebuji ovšem aby snesl primár vůči sekundáru 4kV izolační pevnost :)

• Ondi
          Ondi, 22.6.17 18:04:48  

Možná bys měl specifikovat, co vlastně zamýšlíš stavět. Že to má být spínaný měnič předpokládám, ale jaký konkrétně?

• singing.vort
      singing.vort, 22.6.17 07:23:50  

Z nabízených možností za mne 2, přičemž cívky na vyšší napětí zapojeny sériově a na nižší paralelně(ale musí přesně sedět počet závitů). 1 se hodí, když potřebuješ zmenšit kapacitu primár/sekundár.

• m.marianek
      m.marianek, 22.6.17 16:46:45  

U feromagnetických jader s vysokou permeabilitou rozložení vinutí příliš vazbu neovlivní. Záleží k čemu to trafo používáš. Jiné požadavky jsou na zdrojová trafa a jiné na vazební, nebo měřicí transformátory. Nejmenší rozptylovou indukčnost a tím i těsnou vazbu mají z principu toroidní trafa. Rozdělení vinutí podle toho tvého obrázku má smysl spíš kvůli parazitním kapacitám vinutí. Pokud potřebuješ co nejtěsnější vazbu a nejmenší rozptyl, pak použij jádro s vysokou permeabilitou, tím se mag. tok soustředí do jádra a rozptylové pole se omezí na minimum. Jestli ale používáš tohle trafo ve spínaném zdroji, tak se vyser na nějakou vazbu a snaž se optimalizovat vinutí z hlediska parazitních kapacit. U dvojčinného měniče použij slušné jádro s dostatečnou permeabilitou a vazbu nemusíš řešit, u jednočinného je to stejně fuk, protože se buď použije jádro s malou permeabilitou, nebo se vzduchovou mezerou, takže vazba půjde díky rozptylu stejně do kytek.

• Prototype.alex.mercer
    Prototype.alex.mercer, 7.6.17 16:23:02  

Cus. Otevrel jsem lednicku a bouchla mi zarovka, opravdu VELKA RANA + kompletne vyhozene pojistky. Muze to mit nejakou spojitost s tim, ze ve stejne chvili bezela mikrovlnka? Mam takove podezreni, ze se to v kombinaci s ni nestalo poprve.

• odler
      odler, 7.6.17 16:47:58  

Taková ta malá 15 W / 220 V?

• Prototype.alex.mercer
        Prototype.alex.mercer, 8.6.17 20:04:09  

Zarovka? To nevim, nedival jsem se na ni, nechal jsem ji tam, vedle ni je jeste jedna, takze s vymenou nespecham.

• odler
          odler, 8.6.17 20:15:02  

Pan elektrikář :1:

• Ondi
      Ondi, 7.6.17 18:23:13  

Mikrovlna, jako i žehlička a jiné silnější spotřebiče se během provozu zapínají a vypínají. Při zapnutí silnějšího spotřebiče na slabší síti dojde k poklesu napětí a při vypnutí silnějšího spotřebiče dojde k navýšení napětí. Pochopitelně jen krátkodobému, které se dá visuelně zmerčit tak nanejvýš "mrknutím" světla.

Tu tebou líčenou příhodu bych si doved tedy vysvětlit tak, že máš relativně slabou síť a při vypnutí mikrovlnky naroste napětí na zásuvce ledničky na hodnotu, při které ta žárovička exituje.

Ovšem ještě existuje další možnost a sice že žárovka exituje s bouchnutím a vyhozením pojistek při jejím zapnutí jen tak sama od sebe (bez spoluúčasti jiného spotřebiče, nebo bouřkového blesku). Tohle se mi už také přihodilo. Možná vadná konstrukce žárovky.

Kdyby se to mělo vícero-krát opakovat, tak by bylo záhodno jít problému po stopě. Existují "hlídače" výchylek síťového napětí zaznamenávající tyto anomálie po určitou dobu. Ten přístroj by moh provozovatel sítě zapůjčit.

• Paia
      Paia, 7.6.17 22:21:33  

jestli to byl ledničkovej typ tenkej váleček (rovnoběžnej) s zaobleným koncem, tak ty mívaly konstrukční vadu - vlákno bylo moc blízko stěn válečku a jak se časem povolovalo, zatavovalo se do skla až jednou ruplo (5x do roka běžně)
      žel i normální lustrový žárovky často vyhoděj pojistky/jističe, asi je v tom momentě tak vysokej proud, že nejen 6A jistič v bytě, ale i 25A jistič na chodbě
      dneska by měly bejt v ledničkách už neválcový žárovky, dneska jsou to takový baňky oblýho komolýho kužele a ty vydržej roky

běžící mikrovlnka určitě žárovku neovlivnila, jen svým provozem mohla přispět odběrem k vypnutí jističe máš-li jí na stejný zásuvce, ale ten by nejspíš vypnul i kdyby MW neběžela

• fialovypetr
      fialovypetr, 8.6.17 10:34:36  

Bylo to žárovkou a ať je jakákoliv, mě když odejde žárovka, většinou vyhodí jistič. Prskne to, žárovka uvitř zbělá a jistič venku. Děje se to přerušením vlákna, jeho zbytek spadne, dotkne se někde blíže, už nemá ten odpor a rupne ....je to nermálka při dnešních ex výrobcích... :4:

• m.marianek
        m.marianek, 8.6.17 11:29:24  

Jen pro upřesnění, žárovka často vyhodí jistič ne pro to, že by kus vlákna něco zkratoval (na to má vlákno moc velký odpor), ale pro to, že přerušené vlákno natáhne oblouk, který odpaří zbytek vlákna a vytvoří v podstatě zkrat mezi přívody vlákna. Při tom žárovka většinou i praskne, protože tlak plynu a kovových par při tak vysoké teplotě spolehlivě roztrhne baňku. V žárovkách dnes totiž není vakuum jako dřív, ale dusík s argonem pod nízkým tlakem. Nejčastěji žárovky praskají při zapnutí, protože vlákno je vlivem nehomogenit v jednom místě oslabeno, toto místo je při každém zapnutí lokálně namáháno nárazovým proudem, přehřívá se a odpařuje se. Nakonec je oslabené místo tak tenké, že se při nárazovém proudu odpaří úplně a vzniknou ideální podmínky pro vznik oblouku - žhavé konce vlákna a mezi nimi kovové páry o vysoké teplotě + argon jakožto plyn s nízkou ionizační energií. Bylo by naopak velice podivné, kdyby tam oblouk nevznikl. :15:

• Ondi
          Ondi, 8.6.17 11:46:12  

Ano a vyšší induktivita sítě, včetně transformátoru mikrovlnky ten oblouk udrží třeba další půlvlnu sítě. Baňka se mi tedy ještě neroztrhla, ale kdsi, když jsem měl spoustu žárovek po baráku, tak občas reagoval i proudový jistič.

• BaronQ
          BaronQ, 9.6.17 06:38:14  

Exaktní! V malých žárovkách (řádově waty) je vakuum (mimo speciálních s normálním či přetlakem interntího plynu, tedy malých halogenových) - kdysi jsme to tady probírali a právě ty vakuové jsou pěkným terčem pro flobertky nebo vzduchovky. )))

• doktor.zaba
    doktor.zaba, 25.5.17 10:46:11  

Tak problém s konektorem je vyřešený. Po bližším prozkoumání jsem zjistil, že uvnitř nejsou žádné kontakty. Vzali jsme sluchátka a jeli je vyzkoušet do obchodu na stejné TV. Samozřejmě už při zasunutí byl poznat odpor kontaktů a sluchátka začala hned hrát.
    Stanislav měl tedy nejlepší odhad, ale díky všem za snahu.

• Paia
      Paia, 25.5.17 12:35:49  

takže pokud nemáš šanci tv vyměnit (pozbyla-li už záruky), tak jedině nabastlit konektor sám

to mi připomnělo - v roce 1993 (nebo 94) jsem koupil btv orava 462 a u něj se velice záhy začaly dělat barevný fleky, přivolanej opravář to ručně zvnějšku demagnetizoval řka, že to asi vyvolávají tramvaje (bydlel jsem na hlavní na Jarově) a že to případně můžu trafopájkou odmagnetizovávat sám...
      po nějaký době po přestěhování jinam, daleko od tramvají to barvení nepřestávalo, a tak jsem záruka nezáruka sundal dekl a koukl dovnitř - ona vůbec nebyla do hlavní desky zapojená demagnetizační cívka kolem obrazovky!- prostě se na to ve fabrice někdo vykvajznul...
      od tý doby to už nezlobilo a tv sloužila celejch 15 let
      od jejího konce mám už jen 2 dvb-t tunery do usb a čumím a nahrávám v počítači, jen si budu muset brzo pořídit nový, na dvb-t2

• Ondi
        Ondi, 25.5.17 13:10:48  

Zážitky s debilitou "odborníků" mám také dost.
        Jeden z nejlepších - můj první PC, tak kolem 1985 (závratná frekvence procesoru asi tak 4,77 nebo 6MHz), byl, jak tehdá zvykem, sestaven na přání zákazníka odborníky. Při vyzvednutí přístroje jsem požadoval uvedení do provozu na zkoušku přímo v prodejně. Se zlou jsem se potázal - to nejde, nemáme čas, nemáme stůl a nad to je PC právě před zabalením do bedny přezkoušený, atd, atd. Dal jsem se ukecat, zaplatil a jel domů. Pochopitelně doma nefungovala disketová mechanika. Tak otevřu, koukám - žádný kabely :1:

Sranda byla, že mi to v prodejně nechtěli věřit. Kabely sice pak přinesli, nakontaktovali a PC spustili, ale koukali na mne jako na podvodníka.

• Stanislav
      Stanislav, 26.5.17 02:10:20  

Rád jsem pomohl :4:

• BaronQ
        BaronQ, 31.5.17 00:23:11  

gratuluji )

• doktor.zaba
    doktor.zaba, 19.5.17 12:12:44  

Zdravím, nikde se nemůžu dopátrat jak připojit sluchátka k TV.
    http://i.rtings.com/images/reviews/ln5700/ln5700-inputs-back-medium.jpg
    Má to stejný "konektor" jako na obrázku, ale klasický 3,5 jack do toho nepasuje. Sice se do toho dá zasunout, ale zase volně vypadne, evidentně tam nejsou žádné kontakty. V manuálu ani zmínka jaký konektor použít. V menu TV je výstup pojmenován jako "Kabelová sluchátka", takže optika to nebude. Nevíte někdo, co to je za způsob připojení?

• petr.
      petr., 19.5.17 12:41:23  

https://www.gme.cz/konektor-cinch-scp-2011tb

• doktor.zaba
        doktor.zaba, 19.5.17 12:44:52  

Si děláš srandu?

• petr.
          petr., 19.5.17 12:55:16  

poč? , je tam 1x LAN, 5x cinch, 1x optika, a trochu jiný antenní konektor.

• doktor.zaba
            doktor.zaba, 19.5.17 13:01:40  

Já jsem se ptal pouze na sluchátkový výstup. Ostatní jsou na obrázku jaksi mimochodem.
            A když při dotazu na připojení sluchátek, která se už hezkou řádku let nevyrábí jinak než stereo, dostanu odkaz na cinch, tak fakt nevím, jestli si dotyčný dělá srandu nebo tomu vůbec nerozumí.

• petr.
              petr., 19.5.17 13:09:17  

ale cinch když je, tak se zapojí dva R a L a máme hned stereo...

• Mr.Flibble_SunnyBoy_Slan
        Mr.Flibble_SunnyBoy_Slan, 21.5.17 00:25:27  

Redukce cinch/jack se dá použít, pokud mají sluchátka svou regulaci hlasitosti, ale cinche na fotce jsou vstup zvuku do TV.

• Paia
      Paia, 19.5.17 12:58:52  

na tý fotce žádnej sluchátkovej výstup není, ten H/P je něco jinýho (nevim co) a cinche nejsou pro sluchátka

nebude to někde z boku či zespoda na rámu?

• doktor.zaba
        doktor.zaba, 19.5.17 13:04:35  

Předpokládal jsem, že H/P bude HeadPhones, zvláště když je nad tím ještě symbol sluchátek. Na boku jsou pouze USB a IC slot, zkoumal jsem to fakt hodně podrobně.

• Paia
          Paia, 19.5.17 14:13:18  

to kolečko je symbol sluchátek?
          aha...
          no rozhodně to není díra pro malej jack, není to třeba nějaká transportní záslepka s otvorem, která se musí nejprv vyndat? i ten optickej výstup je nějak zaslepenej

• doktor.zaba
            doktor.zaba, 19.5.17 14:25:48  

Taky mě napadla záslepka, dokonce je to i trochu volné když se s tím snažím pohnout, ale proč by ji dávali zrovna na sluchátka, když je tam konektorů bez záslepek habaděj.
            Ale zkusím to ještě pořádně prozkoumat.
            Optický konektor tu krytku má vždy a na každém zařízení, to bude asi nějaký standard.

• Ondi
              Ondi, 19.5.17 14:32:25  

Dej vědět, až na to příjdeš.
              Není možné, že tam už někdo násilím něco narval a poškodil to?

• doktor.zaba
                doktor.zaba, 19.5.17 14:37:03  

Dám vědět později, TV není moje, ani ji nemám doma.
                Nikdo tam určitě nic nestrkal, je to fungl nový krám, sám jsem jej vybaloval a zapojoval.

• doktor.zaba
        doktor.zaba, 19.5.17 13:15:48  

https://www.manualslib.com/manual/539572/Lg-42ln5700.html?page=27#manual

Tohle jsem teď našel, takže jedná se o sluchátkový konektor ale co do něj strčit, stále nevím (:

• doktor.zaba
          doktor.zaba, 19.5.17 14:07:50  

Navíc v tom manuálu je uvedeno:
          Headphone jack size: 0.35 cm (0.13 inches)

Což by měl být normální jack. To už vůbec nechápu.

• petr.
      petr., 19.5.17 13:16:32  

tak trocha gůgla...
      http://www.chw.net/foro/audio-y-reproductores-portatiles/1089192-consulta-tv-y-equipo-audio.html

• doktor.zaba
        doktor.zaba, 19.5.17 13:25:03  

Dík za snahu, ale asi si nějak nerozumíme. Hledám už docela dlouho, ale stále mi není jasné, jaký konektor tam patří. Můžeš mi prosím poslat odkaz přímo na něj? Z té stránky moc moudrý nejsem.

• Paia
          Paia, 19.5.17 14:20:18  

jack 3,5 mm je prostě jack 3,5 mm, buď stereo nebo mono, případně se 4. kontaktem pro mikrofon, nic jinýho, má pevnej průměr i pevnou dýlku, rozdíly nejsou

pak ještě existuje jack 2,5 mm, taková výjimka ne pro audio, většinou jako napájecí jack drobný elektroniky

• BaronQ
      BaronQ, 21.5.17 01:56:50  

Už to pan Paja uvedl - je to zástrčka (hp out) pro stereosluchátka s jackem 0,13 inch. Bohužel, ledkové TV a vůbec většina nových TV placek, konkrétně LG 42ln5xxx, tímto konektorem nedisponují - zadní panel je aplikován ve vícero typech a některé konektory v prolisech neexistují. Zkuste převodník na sluchátka z HDMI - tento konektor Vaše TV určitě má.

• doktor.zaba
        doktor.zaba, 21.5.17 07:53:38  

Nejedná se o TV na jejíž panel jsem dával odkaz, ale vzhled toho "konektoru" je totožný. V manuálu dodávaném k TV je stejný obrázek jako zde:
        https://www.manualslib.com/manual/539572/Lg-42ln5700.html?page=27#manual
        a v menu TV lze volit výstup pro kabelová sluchátka.
        Opravdu si myslíte, že přes to všechno nebude konektor osazen?

• BaronQ
          BaronQ, 22.5.17 00:27:27  

Je už normální, že LED placka za 950Eur s 3x HDMI, CI slotem, 2x tunerem, USB, optikou, slotem pro paměťovou kartu, bluetooth, wifi, cinchy In (někteří si je pletou s Out) a s mnoha dalším, nemá blbý konektor na sluchátka a např. soundbar si tak musí připojit skrze adaptér pro optiku nebo HDMI, který si pochopitelně musí dokoupit. Škoda, že nemáte odkaz na originální návod - některé Menu jsou multifunkční a v případě zvolení nabídky, třeba sluchátek nebo mikrofonu, dojde k přeprogramování "zdířky" In na Out (Port In) pro požadovanou impedanci.
          Pokud je standardní sluchátkový jack volný (žádný prodloužený jack 3.5mm neexistuje, ani když je zalomený), je nějaká šance, že by to mohla být zdířka pro tzv velký sluchátkový jack 6.3mm - vyzkoušejte, nebo se přes mobilní aplikaci s lupou a přísvitem mrkněte, nachází-li se uvnitř proti sobě 2 pružné jazýčky. Dejte vědět, jak jste dopadl.

• doktor.zaba
            doktor.zaba, 22.5.17 00:37:45  

6.3 už by byl velký. Tam je při použití 3.5 vůle cca 1mm. Při zasouvání to neklade žádný odpor. Klasická zdířka která má příslušné kontakty chodí přece jenom trochu ztuha.
            Půjdu na to s lupou a pak dám vědět co jsem zjistil.

• Stanislav
        Stanislav, 21.5.17 15:59:33  

Ten H/P out je úplně standardní sluchátkový konektor na 3.5mm stereo jack, akorát vypadá jinak, než obvykle, protože je to typ nastojato do desky plošných spojů.

Je lepší do něj dávat úhlové konektory, aby to netrčelo moc ven a televizi šlo dát až nadoraz ke zdi. Do Cinch výstupu bych sluchátka raději nedával, protože nejsou určeny na tak malou výstupní impedanci a sluchátka budou hrát velmi potichu.

• doktor.zaba
          doktor.zaba, 21.5.17 21:50:39  

Taková blbost mě ani nenapadla dávat sluchátka do Cinch výstupu. Od začátku se pouze snažím zjistit jaký použít konektor do výstupu který je označen symbolem sluchátek, ale standartní 3.5 jack tam evidentně nepatří. Po zasunutí má velkou vůli, vypadává ven a ani náznak, že by došlo k nějakému propojení kontaktů, logicky tedy žádný zvuk ve sluchátkách.
          Proto jsem se také zeptal zde, doufaje že se s takovým konektorem už někdo setkal a poradí. Bohužel zatím zřejmě ne a i když mi sem někdo po 150 napíše že je to konektor na JACK 3.5mm, tak to můj problém nevyřeší, protože ve skutečnosti je to něco jiného.

• Stanislav
            Stanislav, 22.5.17 01:21:43  

Potom je to nějaká výrobní vada, že třeba osadili vadný jack bez vnitřních kontaktů nebo to někdo rozvrtal. U všech televizí, co jsem zatím viděl, to byl obyčejný 3.5mm jack konektor, který vypadal, jako na obrázku a většinou vnitřek trochu plandá. Jediné, na co byste mohl narazit, že byste zkoušel zapojit sluchátka do 3.5mm jack konektoru pro sériové komunikační rozhraní, což by vysvětlovalo, proč to nefunguje. Konektor by však zapadl krásně.

• doktor.zaba
              doktor.zaba, 22.5.17 11:27:12  

Ok, to jsem tedy zvědav. Během týdne se na to půjdu podívat s baterkou a lupou. Že by tam dali vadný konektor mě nenapadlo.
              Dám pak vědět co jsem zjistil.

• kolbaba71
    kolbaba71, 14.5.17 16:19:21  

Pořídil jsem si hromadu malých použitých chladičů. Na nich je ale bohužel nalepená teplovodivá fólie s dírou uprostřed, tam kam bych chtěl přišroubovat ledku. Nevíte, čím by šlo tu fólii umýt/rozpustit, jelikož škrábání cca 40 chladičů by byla dost pakárna.

• odler
      odler, 14.5.17 16:23:27  

Aceton?

• fialovypetr
        fialovypetr, 15.5.17 05:39:13  

Bez naleptání čehokoliv, používám na všechno Trichloretylén a nebo Perchloretylén, NEHOŘLAVÉ, k dostání v každé drogerii-barvy laky. Kdysi jsme v tom prali montérky v práci, vyčistí každou skvrnu i z oděvů. Benzin a podobně je k ničemu !!!

• Ondi
          Ondi, 15.5.17 14:48:22  

Prej je jedovatej. V mládí jsem ho také hodně používal na rozpouštění některých plastů za účelem jejich lepení.
          Benzín rozpouští dobře lepidla nálepek a nenapadá plastový povrch.

• fialovypetr
            fialovypetr, 16.5.17 14:27:50  

....a nepleteš si to náhodou s Toluenem? Trichlor ani Perchlor nic právě N E R O Z P O U Š T Í , nenaleptává, používá se taky v chemických čistírnách !!!

• Ondi
              Ondi, 16.5.17 14:58:45  

Psal jsem o rozpouštění a lepení polystyrolu tetrachlorem a trichlorem. Ovšem je to drahně let ...
              Toluen mám také v plechovce a tak jej příležitostně vyzkouším.

• fialovypetr
                fialovypetr, 17.5.17 10:32:07  

Ty jsi makovec !!! Trichlor, Perchlor nerozpouští, neleptá !!!!" Toluen Rozpouštííííí !!!
                :8:

• kolbaba71
                  kolbaba71, 17.5.17 23:12:50  

Toulen se už běžně koupit nedá. Jedině podnikatel a nejspíš celý sud.

• fialovypetr
                    fialovypetr, 18.5.17 00:11:34  

Toluen se v normálních drogeriích a nebo barvy - laky prodává od 18 let, ale nesmíš být sjetý... :8:

• Ondi
                    Ondi, 18.5.17 02:59:04  

Jo, byl jsem v šuplíku s lepidly a objevil jsem tam skleničku s polystyrolem rozpuštěným v toluenu, takže jsem ho tak před pár lety používal.
                    V mládí jsem lepil plexiskla chloroformem a pak mi lékárnice odmítla prodat chloroform.

• kolbaba71
        kolbaba71, 16.5.17 16:21:01  

Tak aceton zdá se zabírá.Měl jsem to v něm skoro 24 hodin a ta "guma" se začíná odplavovat.

• Ondi
      Ondi, 14.5.17 23:34:49  

Tyhle teplovodné folie, jestli je to to, co mám na mysli, jsou na bázi silikonu, vyztužené skleněnými vlákny a někdy plněné keramickým prachem. Tohle odolá všemu.

Pokusil bych to nahřát v troubě na 150 ... 200°C a ty fólie sundat z chladiče. Zbytky lepidla se dají smýt pouze benzínem (technickým).

• kolbaba71
        kolbaba71, 15.5.17 00:14:24  

Připomíná to spíš gumový nátěr.

• Paia
          Paia, 15.5.17 01:05:40  

tak to ty chladiče vůbec použitý nebyly...

• kolbaba71
            kolbaba71, 15.5.17 18:15:21  

Evidentně použité byly. Na spodní ploše je cosi, co se chová jako guma. Na jedněch je černá a na druhých béžová. Viz http://tinyurl.com/kv4bg76

• Paia
              Paia, 15.5.17 19:03:14  

jo ahá, tak to jo, já předpokládal chlazení celou plochou a ne jen malýho vystouplýho čipíku jako na Duronu...

• kolbaba71
                kolbaba71, 15.5.17 20:24:01  

Tyhle jsou z kopírek, ale úplně stejný se používají na základních deskách jako chladič severního můstku.

• Ondi
                  Ondi, 15.5.17 21:42:06  

Už jsi to zkoušel za horka sloupnout?

• kolbaba71
                    kolbaba71, 16.5.17 05:59:41  

Zatím ne. Ale mohl bych na to vyzkoušet opalovačku.

• kolbaba71
                    kolbaba71, 17.5.17 23:07:38  

Tak jsem si sloupávání za horka rozmyslel. Pokud bych chladič nahřál, tak by se stal mazlavější a to by byl pak tepr opruz tam dělat závity. M2,5. On se pak po čase vzpamatuje, ale nechci čekat půl roku, až tak nastane.

• Mr.Flibble_SunnyBoy_Slan
      Mr.Flibble_SunnyBoy_Slan, 15.5.17 22:09:54  

A nepůjde to přeci jen mechanicky odstranit? Upnout po třech do svěráku a "pohladit" vibrační bruskou.

• kolbaba71
        kolbaba71, 16.5.17 06:00:23  

Obávám se, že ne. Hmota se chová jako guma.

• odler
      odler, 16.5.17 19:53:12  

Možná by to šlo zmrazit a "odrolit".

• kolbaba71
        kolbaba71, 17.5.17 23:12:15  

To docela funguje, ale jak jsem to zkoušel špachtlí, tak jsem povrch chladiče dost poškrábal, takže je to možné, ale ne optimální řešení. Pokud to zkusím zatepla, tak to je bez šance.