Elektro

Otevřená diskuze | Kategorie: Počítače a elektro
Paia (2017-07-22 09:14:13)Ondi (2017-07-22 03:41:13)Stanislav (2017-07-22 02:29:05)Mr.Flibble_SunnyBoy_Slan (2017-07-21 20:56:35)fialovypetr (2017-07-21 17:35:56)odler (2017-07-21 13:32:56)kolbaba71 (2017-07-20 23:50:26)petr. (2017-07-20 19:43:59)od10k5 (2017-07-20 17:52:34)michalpindak (2017-07-20 13:12:18)jakub.vandrovec (2017-07-19 19:14:44)Kostic33 (2017-07-17 08:19:49)SantuS01 (2017-07-14 14:03:03)doktor.zaba (2017-07-08 20:22:48)xkox (2017-07-07 19:12:10)Ted.Kaczynski (2017-07-02 18:17:49)singing.vort (2017-06-30 23:29:30)BaronQ (2017-06-20 19:48:36)LM386 (2017-05-14 17:01:29)Ifan007 (2017-04-29 16:09:00)Vodkin (2017-03-01 08:57:05)MartinMlcoch (2017-02-01 15:02:50)BloodAndVomit (2016-12-31 14:09:14)
Elektro
Založeno: 11. 10. 2013 | Příspěvků: 3 378 | Členů: 35
Správci: odler (hlavní), Ondi

SDRUŽENÍ MILOVNÍKŮ ELEKTRONŮ :-)

Hymna fóra: https://www.youtube.com/watch?v=GpaVgUfi0Xo

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Patmat
    Patmat, 22.7.17 00:15:42  

Koukám, že jste tu někteří odborníci, možná byste mi mohli poradit. Omlouvám se za hloupý dotaz. Devítiměsíční syn si strčil do pusy kabel od noťasu, tu část, co vede ze zásuvky do trafa (rozpojil si tyto dvě části). Vyhodil tím pojistky. Jakou ránu mohl dostat? Vypadal celkem v pohodě :11:

• Stanislav
      Stanislav, 22.7.17 02:29:04  

Spíše vyhodil proudový chránič, který je navržen pro podobné případy a který se v nových zástavbách povinně instaluje a zachránil synovi zdraví. Proud skrze tělo by pojistky nevyhodil - ty jsou nastaveny na velký proud a nechrání tak proti dotyku vedení člověkem.

• Ondi
      Ondi, 22.7.17 03:41:12  

Chlapec měl štěstí, že sliny spojily zdířku fáze se zemnící zdířkou. Kdyby jsi tam měl vadné zemnící spojení, nebo sliny spojily fázi z nulákem ... raděj nedomyslet. Vše pečlivě prohlédni a raděj zajisti špagátem, nebo izolepou. Děti jsou všetečky a vysloveným zákazům ještě nerozumí. Teoreticky by snad mohly prokousnout i tenký kabel.

Jinak jak psal Stanislav.

• michalpindak
    michalpindak, 19.7.17 18:35:10  

Už se tady Pánové dlouho nic neřešilo, tak něčím přispěju. Dnes jsem koumal jak vyřešit podpěťovou ochranu u 3 fázového systému (přesněji výpadek fáze). Napadla mě takováto koncepce, berte to jako nástřel s možnými inovacemi či zcela jiným řešením ale na internetu jsem již hotové moduly které by tuhle funkci plnili ani nenašel. A když už něco ano tak strašně drahé. Díky za případný koment
    Odkaz na schéma : http://www.imgup.cz/image/Lny7

• Ondi
      Ondi, 19.7.17 19:56:48  

To by mělo fungovat, ale musí se to propočítat.
      Na cívce stykače potřebuješ určitý příkon na jeho sepnutí v případ výpadku fáze, tedy proud, který dodaj odpory. Při výpadku jedné fáze dostaneš určitý proud (napětí na primáru trafa), při výpadku dvou fází zase jiný. No a jsouli všechny tři fáze OK, tak pálíš na odporech zbytečně energii.

Před lety jsem nad tím problémem jen tak přemýšlel a řešil bych to třema optočlenama, každý napájený přes kondenzátor z dotyčné fáze k nuláku. Výstupy těch tří optočlenů by byly vyhodnoceny logikou, která měla v mém případě spustit dI ochranu. Pochopitelně se to pak musí nahodit ručně.

Tak jsem chtěl hlídat současně i přepětí na jedné fázi. Ještě jsem se nedokopal k realizaci, asi čekám, až něco shoří.

Kolegovi byla takhle zničena polovina elektroniky a žárovek, když se jim v činžáku uvolnil centrální přípoj nuláku v rozvodně.

• doktor.zaba
    doktor.zaba, 30.6.17 12:19:20  

Zdravím, máte někdo zkušenosti s nákupem akumulátorů v Čínských obchodech? Uvažuji o tomto:
    http://vool.cz/rA5BW
    Cena je oproti českým prodejcům zanedbatelná, ale obávám se o kvalitu. I když nikde není napsáno, že to co kupím zde 4x dráž bude 4x lepší :)
    Nebo můžete někdo poradit dobrý zdroj slušných aku za rozumnou cenu?

• fialovypetr
      fialovypetr, 30.6.17 14:56:50  

stejně je to všechno China.... :9: si nevybereš.... :15:

• odler
      odler, 30.6.17 15:40:04  

Tenhle problém jsem diskutoval s lidmi z Facebooku, a prý jsou zpravidla příšerné - dost často taky vykucháš akumulátor s nápisem miliarda mAh, a zjistíš, že uvnitř něj je menší s asi tak desetinou kapacity :1: Prý se snad ještě nestalo, že by aku měl tu správnou kapacitu, kterou má na sobě napsanou, zpravidla jsou to zlomky. Číňani tady hřeší na to, že 99 % zákazníků nemá možnost si tu kapacitu změřit a na nějaké "potvrzení o shodě parametrů" nebo jak se to jmenuje, oni serou. Hlavně, že je na tom napsáno co největší číslo.

• doktor.zaba
        doktor.zaba, 30.6.17 16:18:10  

Tak toho jsem se obával, ale taky předpokládal. Otázka je, jak jsou na tom aku koupené u našich prodejců. Aby to nebyly stejné šmejdy, akorát mnohonásobně dražší. V tom případě už by bylo lepší koupit 4 kusy po stovce v Číně, než jeden za 400,- u nás. Samozřejmě u nás můžu reklamovat a žádat vrácení peněz, ale kdo se s tím má otravovat. A než bych našel seriozního prodejce, mohl bych těmi reklamacemi taky strávit třeba rok.
        Je to zapeklitá situace, když člověk nechce naletět podvodníkům a za svoje peníze dostat odpovídající kvalitu :)

• odler
          odler, 30.6.17 17:18:08  

Tady je ještě jedna otázka: když si koupíš čínský aku, jestli ho ten foťák nerozpozná a neodmítne...

Jinak jsem našel na eBay například tohle: http://tinyurl.com/y8r9n6nv Je to i s poštou za asi 160 Kč, kapacitu to má deklarovanou 1000 mAh a je to z USA, takže by mělo být menší riziko podfuku.

• doktor.zaba
            doktor.zaba, 30.6.17 17:35:14  

Toho odmítnutí bych se ani nebál, je to obyčejný foťák za 4 litry a nemyslím si, že by byl tak moc chytrý. Ani ty kontakty na baterce nenasvědčují, že by některý měl sloužit k detekci. Vím, že jsem to měl na jednom noťasu, byl to DELL a v konektoru byl speciální kontakt po kterém šla data pro identifikaci adaptéru, ale to byl dost drahý kousek.

Ebay - no popřemýšlím, každopádně cena dobrá, když bych jich vzal víc, tak se poštovné ještě rozmělní, uvidím...

• Ondi
              Ondi, 30.6.17 17:47:25  

Ten kontakt "C" má funkci teplotního senzoru?

Já mám v "museu" foťák Minolta napájený 4ks AA-články. S některými udělal 150fotek, s jinými dvacet a s některými žádnou. Přeměřil jsem vnitřní odpory článkú - v tom bylo ten zádrhel.

• petr.
                petr., 30.6.17 18:03:19  

Jakou minoltu?

• Ondi
                  Ondi, 30.6.17 20:40:58  

5.C
                  Teďka už pět roků odpočívá, páč mám Nikon s Li-ion akum se kterým mohu dělat na jedno nabití fotek stovky.

• petr.
                    petr., 30.6.17 22:24:51  

já měl Z1 :5:

• doktor.zaba
                doktor.zaba, 30.6.17 19:11:12  

V dtasheetu je napsané tohle: 充电控制器接点
                Google říká: čun kin konk či ci cie tie
                a překaldač: svorka regulace nabíjení
                :2:

Ale zřejmě se nevyužívá, protože nabíječky mají jen + a -

• Ondi
                  Ondi, 30.6.17 20:43:55  

Nenabíjí se přes ten kontakt C?

Znám něco podobného a nabíjející kontakt jde do teplotní pojistky tak 55°C, zřejmě elektro-mechanické (bimetal).

• doktor.zaba
                    doktor.zaba, 1.7.17 06:50:31  

Běžné nabíječky mají pouze 2 kontakty a to na + a -.

• singing.vort
      singing.vort, 30.6.17 23:29:29  

U elektrochemických článků naštěstí kapacitu jde odhadnout podle hmotnosti. Číňani tam nedávají olůvka na dotížení, protože pak by výrobní cena téměř rovnala cenu poctivýho akumulátoru.

• doktor.zaba
        doktor.zaba, 1.7.17 06:46:23  

To je pravda, používám 18650 do svítilen a prvních 8 jsem si koupil v Číně. Další jsem potom vykuchal z notebooku a hned bylo poznat, že jsou o poznání těžší. Samozřejmě výdrž u těch z notebooku byla o polovinu lepší. Od té doby od každého na potkání žebrám staré baterie, už jich mám asi 60 ;) Každou je akorát potřeba změřit pod zatížením a podbité nabíjet ze začátku max. 10 mA než dosáhnou aspoň 2,6 V. Zatím jsem z každé sady vyhodil tak 2 kusy a ostatní úspěšně už pár let používám.

• kolbaba71
          kolbaba71, 1.7.17 23:07:18  

Červené TrustFire 18650 6000 mAh je klasický představitel čínskýho šmejdu - reálná kapacita 300 mAh. Kamaráda jsem varoval, ale nevěřil.

• odler
            odler, 2.7.17 06:28:29  

A když to změřil, tak nevěřil ještě míň... :1:

• Stanislav
    Stanislav, 30.6.17 02:00:22  

Dobrý den, nevíte někdo, čím nahradit starý jednofázový jistič typu IJ-U 16A č.22 nebo kde sehnat nový? Vypadá to takto https://www.elektro-svestka.cz/detail/262/jistic-ij-u-16-a-bily-p0 Dočetl jsem se, že charakteristika by měla odpovídat současným jističům typu C, ale všechny mají jiné uchycení a nejsou určeny na hliníkový drát.

• Stanislav
      Stanislav, 30.6.17 02:50:19  

Ještě starší bakelitové typy lze nahradit za nové s pomoci retrofit adaptérů http://katom.kvalitne.cz/fotos/uvod1.jpg jenže já mám o něco novější plastové, ke kterým jsem retrofit adaptér nenašel.

• petr.
      petr., 30.6.17 08:05:32  

Jeden se mi tady válí, Plzeň je trochu daleko?

• Stanislav
        Stanislav, 30.6.17 15:37:25  

Díky! Já jsem z Prahy, takže to bude poněkud daleko...

• petr.
          petr., 30.6.17 15:45:53  

to není, do Prahy taky jezdím :)

• Stanislav
      Stanislav, 1.7.17 20:31:42  

Tak jsem to nakonec vyřešil jinak - moderní jističe jsou co se týče montážní hloubky o 20 milimetrů kratší, ostatní rozměry jsou si podobné. Na původní DIN lištu jsem tedy přidělal 20mm distanční sloupky a na ně dal další DIN lištu. Nové jističe krásně zapadly, akorát mají měděné kontakty, které nemohou být použitelné s Al vodiči. Měděné kontakty jsem tedy pocínoval olovnatým cínem, abych maximálně omezil možnou galvanickou korozi.

• petr.
        petr., 1.7.17 21:31:42  

Paráda, já chtěl navrhnout že zítra budu v Praze... ale už je vyřešeno.

• Stanislav
          Stanislav, 1.7.17 22:25:51  

Já v každém případě mnohokrát děkuji za ochotu! Nakonec jsem se rozhodl, že vyměním za nové všechny jističe, jelikož jsou tak 20 let staré a ukázalo se, že nebude tak velký problém upravit skříňku.

Změnil jsem také charakteristiku jističů na typ B. Alespoň co jsem našel, tak původní jističe byly podobné charakteristice C, což je do domácnosti příliš a běžně se dávají jističe typu B.

• petr.
            petr., 1.7.17 22:45:30  

jj, tyhle jističe nejsou nic moc, to předchozí typ, vydržel více.

• michalpindak
    michalpindak, 20.6.17 19:58:51  

Zdravím Pánové, měl bych na Vás takový dotaz, kterým geometrickým uspořádání vinutí primár/sekundár je dosaženo nelepší vazby u vysokofrekvenčního transformátoru? Frekvence cca 30 kHz (realizovatelnost jednotlivých případů neřešte)

http://www.imgup.cz/image/Lh3x

• Ondi
      Ondi, 20.6.17 22:43:28  

Nejlepší vzájemné vazby a tedy nejnížší rozptylové indukčnosti docílíme bifilárním vinutím.

• michalpindak
        michalpindak, 20.6.17 22:48:48  

Potřebuji ovšem aby snesl primár vůči sekundáru 4kV izolační pevnost :)

• Ondi
          Ondi, 22.6.17 18:04:48  

Možná bys měl specifikovat, co vlastně zamýšlíš stavět. Že to má být spínaný měnič předpokládám, ale jaký konkrétně?

• singing.vort
      singing.vort, 22.6.17 07:23:50  

Z nabízených možností za mne 2, přičemž cívky na vyšší napětí zapojeny sériově a na nižší paralelně(ale musí přesně sedět počet závitů). 1 se hodí, když potřebuješ zmenšit kapacitu primár/sekundár.

• m.marianek
      m.marianek, 22.6.17 16:46:45  

U feromagnetických jader s vysokou permeabilitou rozložení vinutí příliš vazbu neovlivní. Záleží k čemu to trafo používáš. Jiné požadavky jsou na zdrojová trafa a jiné na vazební, nebo měřicí transformátory. Nejmenší rozptylovou indukčnost a tím i těsnou vazbu mají z principu toroidní trafa. Rozdělení vinutí podle toho tvého obrázku má smysl spíš kvůli parazitním kapacitám vinutí. Pokud potřebuješ co nejtěsnější vazbu a nejmenší rozptyl, pak použij jádro s vysokou permeabilitou, tím se mag. tok soustředí do jádra a rozptylové pole se omezí na minimum. Jestli ale používáš tohle trafo ve spínaném zdroji, tak se vyser na nějakou vazbu a snaž se optimalizovat vinutí z hlediska parazitních kapacit. U dvojčinného měniče použij slušné jádro s dostatečnou permeabilitou a vazbu nemusíš řešit, u jednočinného je to stejně fuk, protože se buď použije jádro s malou permeabilitou, nebo se vzduchovou mezerou, takže vazba půjde díky rozptylu stejně do kytek.

• Prototype.alex.mercer
    Prototype.alex.mercer, 7.6.17 16:23:02  

Cus. Otevrel jsem lednicku a bouchla mi zarovka, opravdu VELKA RANA + kompletne vyhozene pojistky. Muze to mit nejakou spojitost s tim, ze ve stejne chvili bezela mikrovlnka? Mam takove podezreni, ze se to v kombinaci s ni nestalo poprve.

• odler
      odler, 7.6.17 16:47:58  

Taková ta malá 15 W / 220 V?

• Prototype.alex.mercer
        Prototype.alex.mercer, 8.6.17 20:04:09  

Zarovka? To nevim, nedival jsem se na ni, nechal jsem ji tam, vedle ni je jeste jedna, takze s vymenou nespecham.

• odler
          odler, 8.6.17 20:15:02  

Pan elektrikář :1:

• Ondi
      Ondi, 7.6.17 18:23:13  

Mikrovlna, jako i žehlička a jiné silnější spotřebiče se během provozu zapínají a vypínají. Při zapnutí silnějšího spotřebiče na slabší síti dojde k poklesu napětí a při vypnutí silnějšího spotřebiče dojde k navýšení napětí. Pochopitelně jen krátkodobému, které se dá visuelně zmerčit tak nanejvýš "mrknutím" světla.

Tu tebou líčenou příhodu bych si doved tedy vysvětlit tak, že máš relativně slabou síť a při vypnutí mikrovlnky naroste napětí na zásuvce ledničky na hodnotu, při které ta žárovička exituje.

Ovšem ještě existuje další možnost a sice že žárovka exituje s bouchnutím a vyhozením pojistek při jejím zapnutí jen tak sama od sebe (bez spoluúčasti jiného spotřebiče, nebo bouřkového blesku). Tohle se mi už také přihodilo. Možná vadná konstrukce žárovky.

Kdyby se to mělo vícero-krát opakovat, tak by bylo záhodno jít problému po stopě. Existují "hlídače" výchylek síťového napětí zaznamenávající tyto anomálie po určitou dobu. Ten přístroj by moh provozovatel sítě zapůjčit.

• Paia
      Paia, 7.6.17 22:21:33  

jestli to byl ledničkovej typ tenkej váleček (rovnoběžnej) s zaobleným koncem, tak ty mívaly konstrukční vadu - vlákno bylo moc blízko stěn válečku a jak se časem povolovalo, zatavovalo se do skla až jednou ruplo (5x do roka běžně)
      žel i normální lustrový žárovky často vyhoděj pojistky/jističe, asi je v tom momentě tak vysokej proud, že nejen 6A jistič v bytě, ale i 25A jistič na chodbě
      dneska by měly bejt v ledničkách už neválcový žárovky, dneska jsou to takový baňky oblýho komolýho kužele a ty vydržej roky

běžící mikrovlnka určitě žárovku neovlivnila, jen svým provozem mohla přispět odběrem k vypnutí jističe máš-li jí na stejný zásuvce, ale ten by nejspíš vypnul i kdyby MW neběžela

• fialovypetr
      fialovypetr, 8.6.17 10:34:36  

Bylo to žárovkou a ať je jakákoliv, mě když odejde žárovka, většinou vyhodí jistič. Prskne to, žárovka uvitř zbělá a jistič venku. Děje se to přerušením vlákna, jeho zbytek spadne, dotkne se někde blíže, už nemá ten odpor a rupne ....je to nermálka při dnešních ex výrobcích... :4:

• m.marianek
        m.marianek, 8.6.17 11:29:24  

Jen pro upřesnění, žárovka často vyhodí jistič ne pro to, že by kus vlákna něco zkratoval (na to má vlákno moc velký odpor), ale pro to, že přerušené vlákno natáhne oblouk, který odpaří zbytek vlákna a vytvoří v podstatě zkrat mezi přívody vlákna. Při tom žárovka většinou i praskne, protože tlak plynu a kovových par při tak vysoké teplotě spolehlivě roztrhne baňku. V žárovkách dnes totiž není vakuum jako dřív, ale dusík s argonem pod nízkým tlakem. Nejčastěji žárovky praskají při zapnutí, protože vlákno je vlivem nehomogenit v jednom místě oslabeno, toto místo je při každém zapnutí lokálně namáháno nárazovým proudem, přehřívá se a odpařuje se. Nakonec je oslabené místo tak tenké, že se při nárazovém proudu odpaří úplně a vzniknou ideální podmínky pro vznik oblouku - žhavé konce vlákna a mezi nimi kovové páry o vysoké teplotě + argon jakožto plyn s nízkou ionizační energií. Bylo by naopak velice podivné, kdyby tam oblouk nevznikl. :15:

• Ondi
          Ondi, 8.6.17 11:46:12  

Ano a vyšší induktivita sítě, včetně transformátoru mikrovlnky ten oblouk udrží třeba další půlvlnu sítě. Baňka se mi tedy ještě neroztrhla, ale kdsi, když jsem měl spoustu žárovek po baráku, tak občas reagoval i proudový jistič.

• BaronQ
          BaronQ, 9.6.17 06:38:14  

Exaktní! V malých žárovkách (řádově waty) je vakuum (mimo speciálních s normálním či přetlakem interntího plynu, tedy malých halogenových) - kdysi jsme to tady probírali a právě ty vakuové jsou pěkným terčem pro flobertky nebo vzduchovky. )))

• doktor.zaba
    doktor.zaba, 25.5.17 10:46:11  

Tak problém s konektorem je vyřešený. Po bližším prozkoumání jsem zjistil, že uvnitř nejsou žádné kontakty. Vzali jsme sluchátka a jeli je vyzkoušet do obchodu na stejné TV. Samozřejmě už při zasunutí byl poznat odpor kontaktů a sluchátka začala hned hrát.
    Stanislav měl tedy nejlepší odhad, ale díky všem za snahu.

• Paia
      Paia, 25.5.17 12:35:49  

takže pokud nemáš šanci tv vyměnit (pozbyla-li už záruky), tak jedině nabastlit konektor sám

to mi připomnělo - v roce 1993 (nebo 94) jsem koupil btv orava 462 a u něj se velice záhy začaly dělat barevný fleky, přivolanej opravář to ručně zvnějšku demagnetizoval řka, že to asi vyvolávají tramvaje (bydlel jsem na hlavní na Jarově) a že to případně můžu trafopájkou odmagnetizovávat sám...
      po nějaký době po přestěhování jinam, daleko od tramvají to barvení nepřestávalo, a tak jsem záruka nezáruka sundal dekl a koukl dovnitř - ona vůbec nebyla do hlavní desky zapojená demagnetizační cívka kolem obrazovky!- prostě se na to ve fabrice někdo vykvajznul...
      od tý doby to už nezlobilo a tv sloužila celejch 15 let
      od jejího konce mám už jen 2 dvb-t tunery do usb a čumím a nahrávám v počítači, jen si budu muset brzo pořídit nový, na dvb-t2

• Ondi
        Ondi, 25.5.17 13:10:48  

Zážitky s debilitou "odborníků" mám také dost.
        Jeden z nejlepších - můj první PC, tak kolem 1985 (závratná frekvence procesoru asi tak 4,77 nebo 6MHz), byl, jak tehdá zvykem, sestaven na přání zákazníka odborníky. Při vyzvednutí přístroje jsem požadoval uvedení do provozu na zkoušku přímo v prodejně. Se zlou jsem se potázal - to nejde, nemáme čas, nemáme stůl a nad to je PC právě před zabalením do bedny přezkoušený, atd, atd. Dal jsem se ukecat, zaplatil a jel domů. Pochopitelně doma nefungovala disketová mechanika. Tak otevřu, koukám - žádný kabely :1:

Sranda byla, že mi to v prodejně nechtěli věřit. Kabely sice pak přinesli, nakontaktovali a PC spustili, ale koukali na mne jako na podvodníka.

• Stanislav
      Stanislav, 26.5.17 02:10:20  

Rád jsem pomohl :4:

• BaronQ
        BaronQ, 31.5.17 00:23:11  

gratuluji )